Ernest Noka, rrugët që u ndërtuan në 2010-n dhe përmirësuan turizmin
Jan me dhjeta kilometra rrug t reja t shtruara gjat vitit 2010, q i kan dhn nj impuls t madh sezonit turistik t ksaj vere. N nj intervist dhn pr gazetn “standard”, zvendsministri i Punve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, Ernest Noka, bn publike ecurin e projekteve t rrugve gjat vitit 2010. Sipas tij nj pjes e madhe e rrugve t jan parashikuar t ndrtohen n 2010 jan prfunduar dhe nj pjes e tyre pritet t prfundojn n muajt n vazhdim. Por rishikimi i buxhetit do t bj q nj pjes tjetr t prfundojn gjat vitit 2011. Noka sqaron se ministria po punon pr hartimin e projektbuxhetit t vitit 2011 dhe vetm n shtator do t mund t bhen publike rrugt prioritare dhe financimet sipas tyre. Ndrkaq, ai v theksin se investimet e bra n rrugt turistike kan dhn nj efekt shum pozitiv, duke rritur numrin e turistve q kan zgjedhur Shqiprin pr t pushuar.


Nj prioritet q i ka dhn qeveria, jo vetm kt vit, por n gjith mandatin e saj, por sidomos pr 2010-n, kan qen investimet pr rrugt turistike. Ka nj prmirsim t tyre q vihet re nga turistt, emigrantt dhe qytetart q shkojn pr pushime. A mund t na bni nj bilanc t ktyre rrugve turistike q kan prfunduar dhe jan
efiente?


Kjo sht shum e vrtet. Madje, kt konfirmim e dha edhe Kryeministri n mbledhjen e fundit t qeveris, ku ai iu drejtua institucionit t Ministris s Punve Publike dhe Transportit, ku infrastruktura e turizmit t mos shihej vetm n ato rrug t bregdetit, por t’i vihet theksi diversitetit t menaxhimit dhe ndrtimit t rrugve t reja turistike n t gjitha aspektet q prfaqsojn turizmin, duke nisur nga turizmi malor, kreativ, fetar, me qendra historike etj. N kt aspekt mund t prmend si rrug turistike n drejtim t bregdetit t ndrtuara dhe t kolauduara t afta pr t uar turist n plazhet shqiptare, rruga q fillon nga Ura e Velipojs, rruga Lezh - Shngjin, rruga e Tales, rruga e Patokut, rruga e Gjirit t Lalzit, rruga e Spilles, e pruruar deri n afrsi t plazhit, ku pjesa e fundit sht n proces. Po kshtu, rrug t tjera t prfunduara jan rruga e Jalit, po ashtu disa rrug n aksion nga Vlora n Sarand t gjitha t prfunduara duke filluar nga rruga e Orikumit, rruga e Palass, e Dhrmiut. Ndrkoh, po prfundon rruga q t on n plazhin e Kakomes, ajo e Qeparoit, rruga e Lukovs. Rruga hyrse q t on n Sarand sht drejt prfundimit, rruga e Butrintit po ashtu sht drejt prfundimit dhe ka nj rritm t lart t punimeve. Kto dhe shum rrug t tjera, ose jan prfunduar, ose jan drejt prfundimit t punimeve, disa prej tyre mbarojn pas disa muajsh.


Kto jan rrug q t ojn drejt zonave bregdetare, por rrug turistike me destinacione t tjera a jan rehabilituar apo ndrtuar?


Po, kemi edhe rrug t turizmit liqenor, si sht rruga e Liqenasit e ndar n dy lote. Loti i par ka prfunduar dhe i dyti duhet t prfundoj brenda dats 30 janar t 2011-s, q lidh gjith zonn e Liqenit t Presps dhe fshatrat e Kors dhe Pogradecit me Liqenin e Presps. Natyrisht, sht
prmirsimi i rrugs ekzistuese Qaf-Than - Lin , Pogradec - Tushemisht, pjesrisht e punuar dhe pjesrisht n pun e sipr. Kemi dhe rrug t tjera pr turizmin malor, si sht rruga e Valbons, e prfunduar trsisht si shtres, si vepra arti dhe si punime t kategoris s rnd, jan shtuar 5 kilometra asfalt dhe kjo rrug tani ka nj akses t ndjeshm. Kemi rrugn q t on n Razm, ka prfunduar trsisht. Ndrkoh, kemi t prfunduar projektin pr rrugn q t on n Theth, ka prfunduar projekti i rrugs Shkodr - Vermosh.


Po kshtu jan
nj sr projektesh pr ndrtimin e rrugve q t ojn pran kulteve fetare. Kshtu ka prfunduar projekti i rrugs Kruj - Sari Saltik, po kshtu prfunduar rruga q t on n Kishn e Shn Ndoit n La, ka prfunduar projekti i rrugs Berat - Teqeja e Beratit n Malin e Tomorit dhe sipas planeve q kemi, do t filloj dhe ndrtimi i ksaj rruge. Kemi prfunduar po ashtu projektin e rrugs q t on n Frashr. Ky sht nj lloj turizmi pr t ndihmuar jo vetm banort e zonave ku ndodhet, por pr t ndihmuar gjith shqiptart pr t njohur me mir vendin e tyre si dhe vendet e kulteve t historis etj. Po nj krkes tjetr e qeveris dhe porosi e veant e Kryeministrit ishte jo vetm q kto qendra dhe plazhe t bhen me rrug, por n t gjitha ato pika turistike brenda vitit 2010 dhe maksimumi brenda vitit 2011, duhet t prgatiten projektet q kto zona t pajisen me impiante t pastrimit t ujrave, n mnyr q n liqen, n dete apo n lumenj t mos kemi derdhje t ujrave t zeza, por t kemi vetm derdhje t ujrave t pastra pr t krijuar nj plazh t krkuar dhe relaksues.


Si paraqiten rrugt nacionale pr vitin 2010? Sa prej tyre kan prfunduar dhe a ka t tjera q pritet t vazhdojn edhe gjat muajve t par t vitit 2011? Deri m tani si sht pritshmria e realizmit t investimeve?


Lidhur me rrugt nacionale q ishin parashikuar t ndrtohen n vitin 2010, mund t them se dshira e qeveris dhe drejtuesve t Ministris s Transporteve ishte q ritmet e ndrtimit t rrugve t ishin vazhdimisht n rritje. Por ne jemi t vetdijshm se kt vit situata n gjith botn ka qen disi e zymt dhe n njfar mnyre ka ndikuar edhe tek ne, duke
q ne t jemi m t kujdesshm n prdorimin e fondeve dhe t vm theksin tek ato vepra q kan qen m prioritare, m t domosdoshme q i sjellin n mnyr direkte ekonomis t ardhura, si jan rrugt turistike dhe rrugt e rndsishme kombtare, si sht rruga Durrs - Kuks - Morin, q pr hir t vrtets ka funksionuar jashtzakonisht mir n kt periudh. sht punuar n rrugn Milot - Thuman, e cila nga njra an me tri korsi sht trsisht e prfunduar dhe ana tjetr pritet t prfundoj kto dit. Rrug t tjera t rndsishme t prfunduara jan ato nga Vlora n Sarand. Rrug t tjera t rndsishme q jan pr t prfunduar apo q do t nisin, sht aksi qendror rrugor, jan dy akse t rndsishme Tiran - Elbasan, Elbasan - Berat, Berat - Tepelen. Pr t dyja kto akse t rndsishme jan marr masat pr prfundimin projekteve. Projekti i rrugs Tiran - Elbasan sht i prfunduar dhe s shpejti fillon puna pr lotin e par prej 6 kilometrash. Pr sa i prket rrugs Elbasan - Berat po prfundon puna pr projektzbatimin. Projekti i rrugs nga Berati n Tepelen ka prfunduar trsisht, ka angazhime nga Banka Islamike pr Zhvillim dhe nga banka t tjera pr financimin e ktij aksi. Angazhime jan marr edhe pr aksin Tiran - Elbasan, qoft nga BERZH-i, qoft nga Banka Islamike pr Zhvillim, Banka pr Zhvillim e Detit e Zi. Nj rrug tjetr e rndsishme kombtare q lidh Shqiprin me zonn e Dibrs dhe pjesn tjetr t Maqedonis, sht Rruga e Arbrit. Pr kt projekt ne kemi angazhimin e disa bankave pr t financuar. Kemi prfunduar 3 kilometrat e par aksit nacional kombtar, Quks - Qaf-Pllo.


A ka hartuar dikasteri juaj nj projekt pr rishprndarjen e fondeve n vitin 2010 dhe buxhetin pr vitin 2011?


Rishprndarja nuk sht
akoma. Ne ende po punojm pr hartimin e projektbuxhetit pr vitin 2011. Ministria mendon q duhet
rishprndarja e fondeve dhe prcaktimi ekzakt se ku dhe si do t vendosen, n cilat akse do t jet efikase. Do t bhet rishprndarja pr pjesn e mbetur t ktij viti dhe po ashtu edhe projekti pr buxhetin e vitit 2011.Rrugt e q mbarojn n vitin 2010 dhe ato n 2011:


Kalimash (Rexhepaj) - Kuks - Morin (loti i dyt) 2010


F.Kruj - Milot (dublim superstrada) 2010


Plepa - Kavaj (Byepas) 2010


Rruga e Arbrit (Tiran - Bulqiz) 4 lote 2010


Kardhiq - Delvin (3 lote) 2010


Kanal i uks - Butrint (dy lote) 2010


Quks - Qaf-Pllo 2010


Unaza, Kor 2010


Valbon - B. Curri - Margegaj 2011


Porto Romano - Durrs 2011


Kodr-Kamz - Tapiz 2011


Qaf-Koshovic - Cakran 2011


Unaza e Re e Tirans - Mullet 2011


Unaza e qytetir t Durrsit 2011


Tiran - Vor (rrug dytsore) 2011


Rr. “A. Goga” - ish-ND kimike Durrs 2010


Rruga nacionale Plazh - Patok 2010


Rruga lidhse Milor - Lezh, Rrshen - Thuman 2011


Zmblak – K. Liqenas dhe Liqenas 2011


Librazhd - Q. Stud - U. Cerenecit 2011


Peshkpi - Ura e Drashovics 2011


Rruga e Voskopojs 2010


Ura e Cerenceit - Peshkopi 2011


Rruga e Gjinarit - Elbasan 2010


Kuov - Belsh - Crrik 2011


Vau Dejs - Koman - F. Arrz 2011


Pajov - Shez - Pekisht 2011


Tepelen - Gusmar - Ku - Fter - Borsh 2011


Q. Than - Lin - Pogradec - Tushemisht Dog. 2011


Kuks - Krum 2011


Rruga Shishtavec - Kuks 2011