Antari i Kshillit t Komuns Kala e Dods rrfen se si ia ndryshuan vendbanimin nga Dibra n Tiran

Antikorrupsioni prangos kryekomunarin dhe tre specialist

Korrupsioni te pushteti lokal ka arritur kulmin, duke falsifikuar firmn e antarve t kshillit, me qllim q ata t mos marrin pjes n mbledhje, kur t votohet pr t kaluar projekte t ndryshme.


Kshtu ka ndodhur edhe me antarin e Kshillit t Komuns Kala e Dods n Dibr, i cili ka msuar se ishte
banor i Kamzs n Tiran, kur ka shkuar pr t marr pjes n nj mbledhje t rndsishme. E pr falsifikimin e vendbanimit t tij, policia ka arrestuar kryetarin e komuns, si dhe ka drguar pr ndjekje penale tre zyrtar t tjer, dy prej t cilve punonjs t gjendjes civile, si dhe nj tjetr, me detyr kryeplak i fshatit Laknas n Kamz. Pas denoncimit, pavarsisht se kshilltari sht trhequr, policia e ka ndjekur kt shtje, derisa ka vrtetuar implikimin e t katr personave n veprn penale t falsifikimit t akteve t gjendjes civile, si dhe pr shprdorim detyre.


Historia i ka ndodhur Aldi Hoxhs, 40 vje, i cili dje ishte duke festuar ditlindjen, kur sht vn n dijeni t arrestimit t kryetarit t Komuns Kala e Dods, Bajram Himallari. N nj intervist pr “Shqip”, ai ka shpjeguar se mosmarrveshjet me 43-vjearin Himallari kan nisur q n fushatn elektorale t vitit 2009. Ndrsa n muajin shtator po t vitit t kaluar sht vn n dijeni se vendbanimi i tij kishte prfunduar n Kamz.


Si u vut n dijeni pr ndryshimin e vendbanimit?


Gjat zgjedhjeve t vitit 2009 un pata mosmarrveshje me kryetarin e Komuns Kala e Dods, Bajram Himallari. Ai m krkonte q mos t bja fushat pr nj subjekt politik, por pr nj tjetr.


Megjithat, marrdhniet tona nuk ishin aq t mira. Ndrsa n muajin shtator t vitit 2009, pikrisht m dat 21, nprmjet rrugve t ndryshme m njoftuan se Kshilli i Komuns kishte mbledhje t rndsishme. U nisa pr t shkuar n mbledhje, kur prpara m doli polici i komuns dhe m tha se nuk mund t hyja. N ato momente pyeta pse dhe ai m shpjegoi se un nuk isha m antar i kshillit, pasi kisha ndryshuar vendbanim. U habita me kt q m thoshte dhe krkova informacion pran komuns. Por, nga punonjsit e tjer u vura n dijeni se un isha transferuar me vendbanim n Laknas t Kamzs, n Tiran. Pr kt prita n takim kryetarin e komuns dhe krkova shpjegime, por ai thjesht m komunikoi se nuk mund t isha m antar i kshillit.


Si vepruat m tej?


Mundsit e mia pr t vepruar ishin t vogla. Un kam katr fmij, ku m i madhi sht 15 vje dhe m i vogli 2 vje. Jetoj n shtpi me qira dhe nuk kisha shum t ardhura pr t vepruar, me qllim pr t gjetur t drejtn time. Kshtu, pr disa dit krkova shpjegime se kush mund ta kishte
kt veprim, por asnj nuk m ktheu prgjigje. M pas shkova n Kamz dhe kontrollova se ku m kishin uar me vendbanim. Edhe atje krkova shpjegime, por nuk mora nga askush. Madje m treguan vetm nj dokument, ku ishte falsifikuar firma ime.


A ju drejtuat policis pr kallzim?


N muajin dhjetor jam paraqitur n Drejtorin e Policis s Qarkut Dibr dhe kam kallzuar se dikush nga komuna m kishte falsifikuar firmn, duke m ndryshuar vendbanimin nga fshati Radomir, ku jetoj edhe ksaj dite, n fshatin Laknas t Tirans. Oficeri i policis mori kallzimin, si dhe i vura n dispozicion dokumentacionin prkats. Dyshimet kryesore i kisha te kryetari, pasi kam pasur mosmarrveshje me t.


Pas muajit dhjetor, kontaktuat m me policin dhe si vepruat?


N muajin janar arrita q t bie dakord me kryetarin e komuns dhe vendbanimi im u kthyer srish n fshatin Radomir. N kto kushte, trhoqa denoncimin dhe ky ka qen takimi i fundit me policin dhe nuk e dija se ende punohej me shtjen time. U vura n dijeni teksa po festoja 40-vjetorin, pasi pash lajmet n edicionet e ndryshme televizive.








#