Ceremonia e hapjes s Kups s Bots 2010 sht veshur me ngjyra afrikane ku teknologjia e tepruar e evenimenteve t mparshme u zvendsua nga tradicionalja. N festn n stadiumin Soccer City t Johanesburgut sht ndjer mungesa e Nelson Mandels. Njeriu simbol i Afriks s Jugut anulloi pjesmarrjen pr shkak se nj nga strmbesat e tij vdiq n nj aksident rrugor pas koncerit t dits s enjte. N fush kan rreth 1500, t cilt ndezn spektatort me vallzimet dhe muzikn tradicionale vendasepr rreth 30 minuta. Kngtart ndrkombtar plotsuan festn e madhe n nj stadium ku vreheshin stola bosh. 20 krer shtetesh dhe shum presonazhe t njohur ndoqn spektaklin q eli botrorin e par n kontinentin Afrikan. N orn 16, zbritn n fush edhe dy skuadrat q ngren siparin e ktij botrori, vendi mikprits, Afrika e Jugut, e cila do t gjej prball amerikano –latint e Meksiks.