Isha n pushime n Sarand, ku pr 10 vite me radh, si kontribuues i turizmit politiko-folklorik, sipas atyre q kan hyr n Evrop, kur as n fshatin e tyre nuk i llogarisnin pr pes para, po bj prpjekje t’i ndihmoj atdheut t t gjith shqiptarve e ku duket se ka m s paku shqiptar, Shqipris pra! Disa ish-shok t mi, tash t konvertuar n politikan dhe t kategorizuar si VIP-a ia msyn Antalias, Top Kapis, Kremlinit, Dubait, Palma de Majorks dhe vendeve tjera ekzotike n Azi, Amerikn Jugore, Afrik, ngase gjaku nuk ua duron m plazhet “e pista” t Velipojs, Durrsit, Himars, Jalit, Borshit, Sarands dhe Ksamilit! As statusi i ri n shoqri nuk ua lejon t ndahen nga “grigja” apo elita e mafias ndrkombtare, ndryshe vllezrve t tyre sipas zanatit q bjn pushime n plazhe ultra t pastra, por me para skajshmrisht t pista! Logjikisht, nga aspekti moral nuk ka det apo oqean q i shprlan kto para t djerss apo gjakut t huaj! Madje, sa m shum q mundohen t pastrohen, bhen m t pist! Q t jet paradoksi edhe m i madh, po t’i kishe pyetur disa vite m hert se ku gjinden kto shtete e lre m kto pushimore ekskluzive do t’i zije shum ngusht sepse ide nuk do t kishin pr to! Po, duket se politika dhe tendert ta msojn gjeografin m mir se do arsimtar apo profesor!


Po ’bra n fakt n Sarand?! E vizitova t internuarin Adem Demai, t cilin un e quaj Baca Adem, t tjert Ademi i krisur, burokratt zotni Demai, ndrsa pseudopatriott e quajn Baca Adem! Baca Adem m siguroi se do t jetoj aq gjat saq Presidenti i Kosovs t mos t jet n gjendje ta dekoroj me titullin “Hero i Kosovs” si bri me Tahir Zemajn! Presidenti i binomeve jonormale, patologjike (Adem Jashari dhe Ibrahim Rugova) tash, pas dekorimit t Komandantit Legjendar Adem Jashari, Tahir Zems, mund ta dekoroj edhe Bacn Adem dhe ta formoj nj trojk “patriotike” pr t’i qetsuar t gjitha palt dhe pr ta ruajtur ekuilibrin politik! T’i fussh n nj thes Adem Demain, Adem Jasharin, Ibrahim Rugovn dhe Tahir Zemn sht paprgjegjshmri e skajshme dhe diversion kombtar! Ky sht cilsimi m i but q mund ta prdor n kt ast! Presidentit t binomeve i propozoj nj zgjidhje praktike dhe normale pr kombinimin e binomeve n t ardhmen: 1. Binomi i par q sht prjetsisht i qndrueshm, i pranueshm, strategjik dhe i patejkalueshm sht ai midis Adem Demait dhe Adem Jasharit dhe binomi 2. q i prgjigjet ktij presidenti dhe falsifikuesve t vlerave kombtare sht ai midis Ibrahim Rugovs dhe Tahir Zems. Binomi nr. 2 sht shtje e alkimis politike!


Para se t nisem pr pushim, nj miku im, Agon Shipnia, m’u drejtua me kto fjal: “Behxhet Kosovari, mos u habit nse Rambon e ndalin ksaj radhe n Tribunalin e Hags, sepse hern e par pati shptuar pr nj fije floku”. Me t’u realizuar kjo prognoz e mikut tim mendova arsyet pse ndodhi ky zhvillim aq i papritur pr Ramushin dhe opinionin kosovar. Nuk e besoj se politika aktuale q sht n pozit n Kosov, mund t akuzohet se sht prgjegjse pr rastin Ramush Haradinaj. Mendoj se Mitrovica e Veriut dhe Serbia kan ndikuar apo e kan ndihmuar riarrestimin e Ramushit. Ndrkombtart jan jashtzakonisht t ndjeshm se far fjalori prdoret pr integrimin e Veriut dhe fjalori i prdorur nga Ramushi nuk u ka plqyer ndonse, edhe po t ishte n pushtet Ramushi nuk do t bnte asgj m tepr se ’po bjn kta q jan n pushtet sot. Pastaj, Beogradi ka insistuar q Ramushi t dnohet dhe prmes informatorve q i ka rreth e rrotull Kosovs, si t spiunve profesionist ashtu edhe t atyre “t pavarur” (OJQ-t) ka grumbulluar dhe fabrikuar “fakte” q kan munguar gjat gjykimit t par! Po, ta presim gjykimin por sht m se e vrtet se aktualisht Kosova ka mbetur pa opozit dhe, n munges t saj pozits i sht trashur lngu prandaj e ka t garantuar edhe nj mandat me kusht q Hashim Thait t mos i bjer n ndrkoh “lija e ujit”! AKR-ja q po prpiqet t bj zhurm kohve t fundit duket se nuk sht e informuar se vuvuzelat po ndalohen n vende publike n Evrop!


Llamarina dhe histo(e)ria:


Rasti tjetr q u prit n ankth, ishte vendimi i GJND-s. U krijua nj mjedis apo mendim q do gj n Kosov ndrlidhet me GJND-n dhe se, nse Kosova del GJND – pozitiv, ather do gj do t rregullohet! Edhe n Salln e konferencave t qeveris s Kosovs u organizua nj tifozllk i prbr nga zyrtart institucional! E pranoj se vendimi i GJND-s ishte befasues pr t gjith, duke e futur ktu edhe voglsin time! T gjith kan pritur nj qndrim m t baraspeshuar apo oportunist, me nj fjal! Analistt e varur dhe shum t varur dshtuan plotsisht me kt rast. E them se prpos befasis e kam ndier veten mir pas ktij vendimi, si pjestar i nj populli euforik dhe historik! Edhe ashtu n at koh temperaturat ishin t larta dhe pas vendimit t GJND-s u shkrim fare! N lokalet e Sarands dhe Ksamilit na drejtoheshin me fjalt: “Urime kosovar” dhe pr kt urim na frynin pakz faturat! Makinat me targa KS na prshndetnin me dy gishtrinj apo ‘Victory’. Doktori i Tropojs doli para ekraneve t mediave t europianizuara duke e cilsuar si dat dhe dit historike, ndonse n vendin e shqipeve i ka punt llug!


N Prishtin, fest institucionale n me krye Presidentin Sejdiu dhe kryeparlamentarin Jakup Krasniqin! Kryeministri Thai ishte n vendlindjen e George Washingtonit. T gjith shklqenin duke i atribuuar vetes s tyre meritat pr fitore t madhe ndaj Serbis! Retorik dhe patetik! Bheshin llogari se sa shtete do t na pranojn brenda dits, javs dhe muajit sepse viti m nuk prmendej! Se pr sa muaj do t bhemi antar i OKB-s e t tjera e t tjera! Harronin se vendimi i GJND-s nuk sht obligativ, as pr shtetet e BE-s, e as pr t tjerat! Harronin se njohja apo mosnjohja e shteteve varet ekskluzivisht nga interesi ekonomik, politik dhe strategjik e jo nga vendimet e gjykatave! Pas vals s euforis u tokzuam mir e mir. Mir e kishte publicisti Shvarc q thoshte se vendimi i GJND-s prodhon m shum efekte psikologjike se politike! Ky vendim na ka mbajtur n disponim t mir nj koh dhe i ka ndihmuar shum pozits pr forcimin e pushtetit! Vendimi i GJND-s ka prodhuar efekt pozitiv shumdimensional pr koalicionin qeveriss! Pa asnj dyshim, mendoj se vendimi i GJND-s do t ket efekte ndrkombtare, t jashtme mirpo n planin e brendshm do t ndikoj q gjendje aktuale n veri dhe enklava t legalizohet si e till q sht! Gjithashtu, mendoj se as dinamika e as numri i njohjeve t reja nuk do t jen n prputhje me dshirat dhe pritjet tona! Megjithat, po presim!


A ka mafia n Kosov?


Kur do t burgosen peshqit e mdhenj? Filan ministri dyshohet pr korrupsion! Qeveria e korruptuar! Opozita hajdute! Shoqria civile e kriminalizuar! Keqprdorime n Kishn Ortodokse Serbe! Probleme n BIK! Dbohet hoxha mashtrues! Keqprdorime t mjeteve pr kultur dhe sport! Keqprdoren ndihmat pr skamnort! Gjyqsia e korruptuar! Filan ndrkombtari diplomat i mori 5 milion euro ryshfet pr nj projekt madhor! Kosova, vend transit dhe i destinimit pr trafikim me qenie njerzore dhe prostitucion! Askush mbi ligjin! N vend t grurit m e leverdishme t mbillet kanabis sativa! I vazhdohet arresti shtpiak Nazim Bllacs! Johanes van Vresvijk u emrua kryeprokuror i EULEX-it! U rrah nga fundamentalistt islamik! Nj viz “Shengen” n nj ambasad t huaj shitet pr 5000 euro! Pasi vodhi miliona, u emrua ambasador! Kta jan titujt q m s shpeshti hasen n mediat kosovare, varsisht me cilin subjekt politik identifikohen, zn edhe vendin e merituar! Kshtu, krijohet nj prshtypje q Kosova e pavarur dhe sovrane sht nj krijes mafioze! Larg qoft t jet ashtu!


Prshtypja ime sht se n Kosov jan tri lloje t mafiozve: 1. Mafia ndrkombtare; 2. Mafia urbane dhe 3. Mafia rurale. Mafia urbane ka nj tradit m t gjat dhe sht m e sofistikuar n prdorimin e dhuns. Mund t llogaritet si mafi paqsore. Kjo mafi e ka prejardhjen prej politikanve paqsor dhe nj pjese t shoqris civile. Tash e ka hapsirn e veprimit m t kufizuar sepse sht przn nga mafia rurale. Mafia rurale kryesisht ndrlidhet me mafiozt e rinj t dal pas prfundimit t lufts. Jan m t organizuar dhe m t dhunshm. U prngjajn m shum mafiozve t rinj rus dhe kinez pr krah intensiteti i dhuns q e prdorin dhe brutalitetit q e demonstrojn! Jan makiavelist t pashkolluar! Mafiozt ndrkombtar kan tradit. Jan t pajisur me imunitet diplomatik. Ndihen superior ndaj mafiozve vendor dhe jan t paskrupullt. Prcaktojn taktikat e shplarjes s parave dhe mimin e pasurive q duhet t privatizohen. Tendert milionsh jan n pronsi t tyre. Organizojn zgjedhje “t lira” n Kosov, duke i dizajnuar udhheqsit e institucioneve. Heqin koka politike dhe prcaktojn kritere pr lirin e mediave! N munges t karnavaleve organizojn spektakle pr ta argtuar popullin, si n Romn antike! Mafiozt ndrkombtar prball mafis urbane dhe rurale n Kosov e luajn rolin e auditorit gjeneral, duke e kontrolluar aktivitetin e tyre, jo pr ta penguar e lre m pr ta luftuar, por pr t’i rritur t hyrat vetanake! Mos kam gabuar dika?!


Dhmbt e thyer dhe muskujt e lodhur:


Dikush tha se duhet t drgohen njsit speciale t policis s Kosovs n Veri t Mitrovics. Pr t vendosur rregull dhe ligjshmri, m duket! Pasi kt pun e kan prfunduar me sukses n pjest tjera t Kosovs! Madje, pr shkak t mosbindjes qenka vendosur q komandanti i stacionit policor n Veri t Kosovs, z. Milija Milloshevi t zhvendoset nga aty dhe t caktohet n detyr t re n Prishtin. Si zvends, mbase i Behar Selimit apo ministrit Bajram Rexhepi! Sipas rregullores n fuqi, komandanti Milija Milloshevi duhet t caktohet n nj vend pune q sht larg s paku 40 kilometra nga vendi paraprak i puns. Nuk e di sa sht larg Kraleva nga Mitrovica, sepse atje komandanti Milloshevi do t ndihej m i relaksuar! Do t’i kthehej bazs! Atyre q u ka shrbyer dhe q u shrben ende!


Biografit konstruktive dhe qasjet destruktive:


I lexova me pasion t veant romanet autobiografike t Orhan Pamukut dhe Amos Ozit. Njri turk e tjetri ifut! Njri nobelist, tjetri nobelist i mundshm! Prmes ktyre autobiografive personale, familjare, kombtare, politike, shtetrore n fakt e bra nj shtitje npr Stamboll dhe Turqi si dhe n Izrael! Npr historin e tyre, traditn, kulturn, letrsin, vuajtjet, krenarin, dshtimet, sukseset etj. Ishin protagonist objektiv, realist, me t mirat dhe t kqijat q i kishin. Prandaj i jepnin shpirt dhe jetgjatsi romaneve t tyre duke i shndrruar n kronik autentike! Lexova gjithashtu romanin e shklqyer t Rexhep Qoses “Bijt e askujt”. do gj ishte n rregull dhe mund t llogaritej si nj autobiografi pr nj periudh t caktuar. E kishte nj t met t vogl! Mungonte Rexhep Qosja!


Pushimi dhe krcnimi:


Pasi u ktheva nga pushimi, si e do rendi, u takova me disa miq! Dikush m tha se i kan munguar shkrimet e mia, ndrsa disa m ofruan angazhim politik! Q t dyja i mora me rezerv! M i sinqerti ishte njri q m’u krcnua hapur se kam shkruar kundr tij! Madje, m pyeti nse kt e bj vet apo prapa meje qndron dikush tjetr! I thash se pr nj shkrim kundr tij i marr prej 100.000 deri n 200.000 euro, duke ditur se ka shum para dhe se ndoshta do t m bj ndonj ofert m t fort, q t mos shkruaj apo t shkruaj mir pr t! Ktu u binda se morali dhe paraja rrallher shkojn bashk! Ata q kan para dhe q i fitojn si i fitojn, jan t bindur se do gj mund ta blejn me para, frikn e tyre dhe trimrin e tjetrit! Imoralitetin e tyre dhe moralin e tjetrit! Prandaj, duke llogaritur se frika sht dika njerzore dhe hyjnore kam vendosur t mos shkruaj m… deri n rastin e par!


(Autori i shkrimit sht drejtor ekzekutiv i KMDLNJ-s. Pikpamjet n kt shkrim jan personale)