Lajmet e Shqiperia.com - Lajmet e fundit 2020-07-04T20:34:14+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[E bujshme Jovic refuzon Barcelonen]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134714/titulli/E-bujshme-Jovic-refuzon-Barcelonen pimg classalignnone size-full wp-image-708960 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904hi-res-30d566d80c372b70e2ecffc228ef0cf3cropnorthjpg alt width800 height533 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904hi-res-30d566d80c372b70e2ecffc228ef0cf3cropnorthjpg 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904hi-res-30d566d80c372b70e2ecffc228ef0cf3cropnorth-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904hi-res-30d566d80c372b70e2ecffc228ef0cf3cropnorth-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904hi-res-30d566d80c372b70e2ecffc228ef0cf3cropnorth-640x426jpg 640w sizesmax-width 800px 100vw 800px p pLuka Jovic nuk do te transferohet te Barcelona ne merkaton e kesaj vere Edhe pse eshte deshira e pare e blaugranave per te forcuar sulmin pasi talenti serb shikohet si pasuesi ideal i Luis Suarez ne nje interviste babai i futbollistit ka nenvizuar djali i tij do ti thote jo Barcesp pNe nje interviste pak ore para ndeshjes ndaj Benficas ne Europa League babai i Jovic ka theksuar se i biri i tij eshte i lumtur te Frankfurti dhe deshiron te rritet akoma me shume si futbollist te kjo skuader duke nenvizuar se edhe sezonin e ardhshem do te qendroje te formacioni i drejtuar nga Adi Hutter per te luajtur ne Champions League me Frankfurtinp p21-vjecari nuk kerkohet vetem nga Barcelona por edhe nga shume klube te tjera te medha megjithate sipas babait te lojtarit e ardhmja e Jovic do te vazhdoje te jete ne Gjermani Luka ka marre shume oferta madje edhe nga Barcelona por nuk eshte i interesuar Ai nuk e di nese do te jete nje titullar te Barca dhe per kete arsye deshiron te kualifikohet ne Champions League dhe te qendroje te Eintracht deklaroi babai i Jovicp <![CDATA[Arsenal-Napoli spektakel i garantuar ne Emirates Stadium]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134713/titulli/Arsenal-Napoli-spektakel-i-garantuar-ne-Emirates-Stadium pimg classaligncenter size-full wp-image-709058 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naplesjpg alt width1400 height933 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naplesjpg 1400w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naples-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naples-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naples-640x427jpg 640w sizesmax-width 1400px 100vw 1400px Nje triumf i mundshem ne Europa League duket si shpetimi i vetem per Arsenalin dhe Napolin qe ne kete sezon nuk kane arritur te shfaqin dicka per tu mbajtur mend Te dyja skuadrat do te vihen perballe njera-tjetres ne fazen cerekfinale te kompeticionit te dyte me te rendesishem ne rang klubeshp pNe njerin krah jane topcinjte e Londres te cilet pas gati me shume se dy dekadash nen drejtimin e nje strategu si Arsene Wenger nisen nje epoke te re me Unai Emery ky i fundit njihet edhe si nje ekspert i Europa Leauges trofe te cilin gjate kohes kur drejonte Sevillan ka arritur ta fitoje plot 3 here Ne kampin tjeter eshte Carlo Ancelotti nje njohes i mire i arenes nderkombetarep pArdhja e tij tek Napoli u prit me shume buje dhe sigurisht qe pritshmerite ishin te larta por pavaresisht gjithckaje ne kampionat nuk arriti dot te rivalizonte Juventuesin ndaj do te perpiqet qe ne Europa League te beje te mundur qe te kalterit ne sfiden e pare qe do te luhet ne Londer te hedhin nje hap te sigurt drejt fazes gjysmefinalep pNe Emirates Stadium pritet te dhurohet nje spektakel i vertete pasi dhe skuadrat jane pak a shume te ngjashme ne stilin e tyre te lojes Arsenali mund te krenohet me statistikat qe ka regjistruar Asnje humbje ne 8 ndeshje ne Europa League te zhvilluara ne shtepip pSkuadrat ritakohen mes tyre ne nje kompeticion europian pas plot 6 vitesh hera e fundit ishte ne 2013-en ne Champions asokohe topcinjte e Londres fitonin sfiden e pare 2-0 dhe po te njejtat shifra Napoli hakmerrej ne ate te kthimitp pNje katershe spanjolle do te vere drejtesi ne sfiden me te rendesishme te fazes cerekfinale te Europa League me kryesor te sfides qe do te jete Alberto Undiano Mallencop pArsenal-Napoli dy skuadra me filozfi te njejta por edhe me deshira te njejta per te mberritur ne finale dhe per te ngritur lart trofeun si per ti dhene kuptim nje sezoni me ulje dhe ngritjep <![CDATA[Ofendoi gjyqtarin Diego Costa pezullohet 8 ndeshje]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134712/titulli/Ofendoi-gjyqtarin-Diego-Costa-pezullohet-8-ndeshje pimg classaligncenter size-full wp-image-709094 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diegojpg alt width640 height480 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diegojpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diego-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diego-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diego-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diego-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diego-238x178jpg 238w sizesmax-width 640px 100vw 640px Kartoni i kuq qe mori ne ndeshjen ndaj Barcelones i ka kushtuar rende sulmuesit te Atletico Madridit Diego Costa i cili e ka mbyllur para kohe sezonin ne La Liga 30-vjecari u pezullua 8 ndeshje per sjelljen e tij te pahijshme ndaj gjyqtarit ne momentin qe u ndeshkua me karton te kuq ne sfiden ndaj Barcesp pNga mikrofoni me te cilin arbitri kryesor komunikoi me arbitrat e tjere eshte regjistruar zeri i Diego Costas qe ofendon rende gjyqtarin Ky regjistrim eshte prova qe ka ndikuar ne denimin e rende te lojtarit Diego Costa eshte gjobitur gjithashtu 3500 euro ndersa klubi i Atleticos 1400 europ pNe kete denim ka renduar vec ofendimit dhe fakti qe Costa ka prekur gjyqtarin disa here gjate sfides tek krahu si per ta ndalur ne vendimet qe Gil Manzano do te merrtep pKeto gjeste nuk lejohen ne Spanje Kujtojme qe Cristiano Ronaldo 1 vit me pare u denua me 5 ndeshje pezullim vetem sepse duartrokiti per te ironizuar nje vendim te arbitritp <![CDATA[Krenar Shoraj medalje bronzi per Shqiperine ne shtytje]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134711/titulli/Krenar-Shoraj-medalje-bronzi-per-Shqiperine-ne-shtytje pimg classaligncenter size-full wp-image-709135 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904rinajpg alt width739 height586 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904rinajpg 739w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904rina-320x254jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904rina-640x507jpg 640w sizesmax-width 739px 100vw 739px Krenar Shoraj i siguron nje tjeter medalje Shqiperise ate te bronzit ne Kampionatin Europian te Peshengritjes qe po zhvillohet ne Batumi te Gjeorgjise Shtangisti kuqezi u rendit i treti ne stilin e shtytjes dhe i 6-ti ne dygaresh per peshen 89 kgp pShoraj e nisi miri stilin e shkeputjes duke ngritur me sukses ne proven e pare 155 kg por nuk arriti te realizonte me sukses dy provat e tjera me 160 dhe 161 kg Ne kete stilin u rendit i 8-tip pKuqeziu i shtanges e nisi shume mire garen edhe ne stilin e shtytjes duke kaluar me sukses proven e pare me 195 kg por nga deshira per te fituar te arten shtoi peshen ne 200 kg duke deshtuar Edhe ne proven e trete me 201 kg nuk pati forca per te mbyllur me sukses Ne dygaresh e mbylli me 350 kg duke zene vendin e 6-tep pMedaljen e arte ne dygaresh e fitoi armeni Mkrtchyan me 371 kg ndersa ate te argjendte gjeorgjiani Davidadze me 370 kgp pimg classaligncenter size-full wp-image-709134 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naripng alt width1094 height336 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naripng 1094w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nari-320x98png 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nari-768x236png 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nari-640x197png 640w sizesmax-width 1094px 100vw 1094px p <![CDATA[Koha e kinezeve mbaroi Balluku Perdhosen porten hyrese te Shqiperise]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134710/titulli/Koha-e-kinezeve-mbaroi-Balluku-Perdhosen-porten-hyrese-te-Shqiperise pimg classaligncenter size-full wp-image-708914 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904belinda-ne-ministrijpg alt width1112 height585 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904belinda-ne-ministrijpg 1112w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904belinda-ne-ministri-320x168jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904belinda-ne-ministri-768x404jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904belinda-ne-ministri-640x337jpg 640w sizesmax-width 1112px 100vw 1112px Ka qene e ashper ministrja e Infrastruktures Belinda Balluku nga Rinasi ku ia ka faturuar te gjithe pergjegjesine per grabitjen ne Rinas koncesionarit kinez te TIA-s per te cilet tha se dine vetem te hapin parkingjep pSipas Ballukut te ardhurat dhe taksa per pasagjere prej 3 eurosh qe kompania vjel nuk perdoren per investime serioze per pasagjeretp pKeto te ardhura nuk jane perdorur as per te rritur sigurine e aeroportit ashtu sic eshte kerkuar nga organet mbikeqyrese I vetmi investim qe kompania kineze ka per zemer jane parkingjet Ti shtoje ata dhe te vjele fitime te lehta duke harruar kush eshte objekti kryesor i sipermarrjes se tyre ne Shqiperi tha ajop pBalluku pranoi se kontrata koncesionare e Rinasit eshte plot e perplot me gabime teksa nenvizoi se nga qeveria sjane marre masa ekstreme pasi mund ti shkaktonte deme shtetit shqiptarp pNe shquhemi edhe se i pranojme gabimet por kontrata koncesionare eshte votuar ne menyre unanime ne Parlament Ajo eshte trumbetuar edhe nga Partia Demokratike por kontrata ka penalizuar qeverine shqiptare qe te ndermarre masa ne Rinas Jo vetem kompania kineze por edhe ajo e meparshmja Kjo verehet edhe nga cmimet e kripura Reagimi i djeshem i koncesionarit qe i tregon shtetit kushtet dhe se cilat ka permbushur eshte fyes per ne Ju dini vetem nje pjese por penalizimet jane bere dhe jane 500 mije leke te reja Koncesionari i paguan gjobat por nuk i merr parasysh ceshtjet e sigurise Kemi pasur perballe nje kompani serioze qe ka nje objekt te madh ketu qofte nga ana e sherbimeve qe ofron dhe siperfaqes qe ka nen kontroll Ne i kemi cilesuar si nje partner strategjik por sot po kuptojme se koncesionari sdo te ndermarre asnje mase theksoi ajop pPor sipas Ballukut koha per kompanine kineze mbaroi dhe qe prej dites se sotme shteti shqiptar do te kujdeset per sigurine dhe te garantoje cilesine e sherbimit ne Rinasp pKa ardhur koha qe gjerat te ndryshojne edhe cilesia e sherbimit te ndryshoje ne aeroport Pasi koncesionari po luan me nje kontrate per nje objekt siguria e te cilit prek cdo shqiptar shte perdhosur dhe dhunuar dera nga hyhet dhe dilet nga Shqiperia nga ne dalim te shohim boten dhe per fat te keq nga koncesionari por kjo do te ndryshoje u shpreh ministrjap <![CDATA[Grushte mes Lewandowskit dhe Kingsley Comanit ne stervitje]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134709/titulli/Grushte-mes-Lewandowskit-dhe-Kingsley-Comanit-ne-stervitje pimg classaligncenter size-full wp-image-709169 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904levajpg alt width900 height600 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904levajpg 900w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904leva-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904leva-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904leva-640x427jpg 640w sizesmax-width 900px 100vw 900px Situata aspak e qete te Bayerni i Mynihut edhe pse kampionet e Gjermanise moren kryesimin pasi shkaterruan 5-0 Borussian e Dortmundit Prestigjiozja gjermane Bild raporton se Robert Lewandowski dhe Kingsley Coman jane konfliktuar mes tyre perplasje qe ka shkuar deri te shkembimet e grushtevep pshte dashur nderhyrja e lojtareve te tjere te ekipit si Jerome Boateng dhe Nicklas Sule per te qetesuar per te ndare dy sulmuesit qe fillimisht nisen te konfliktoheshin verbalisht per te perfunduar te perdorimi i duarvep pTrajneri Niko Kovac pertej situates se renduar psikologjike ka vendosur ta vijoje stervitjenp <![CDATA[Rinasi Konflikti i ashper mes qeverise dhe kompanise Koncesionari te ktheje fitimet e teperta]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134708/titulli/Rinasi-Konflikti-i-ashper-mes-qeverise-dhe-kompanise-Koncesionari-te-ktheje-fitimet-e-teperta pimg classalignnone size-full wp-image-709052 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tirana-800x450jpg alt width800 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tirana-800x450jpg 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tirana-800x450-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tirana-800x450-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tirana-800x450-640x360jpg 640w sizesmax-width 800px 100vw 800px p pPerplasja per cenimi i sigurise ne aeroportin e Rinasit nuk eshte konflikti i vetem qe qeveria ka me kompanine koncesionare Tirana International airport Paralelisht mes paleve ka shperthyer edhe nje konflikt i ashper financiar qe lidhet me rezultatet e auditimit te koncesionitp pNe kontraten koncesionare eshte parashikuar nje nen i cili i jep te drejten si qeverise ashtu dhe kompanise private te kerkojne kompesim nese njera nga palet fiton me shume nga skenari baze i koncesionit Duke shfrytezuar kete hapesire vitin e kaluar qeveria pajtoi nje kompani te pavarur financiare per pare nese TIA kishte fituar me shume para nga sa ishte parashikuar ne skenarin fillestar sipas kontrates se lidhur ne vitin 2004p pRaporti I perpiluar nga audituesi BDO gjeti se ne 15 vitet e koncesionit pra ne periudhen 2004-2018 kompania koncesionare e aeroportit ka fituar 84 milione euro me shume nga sa ishte parashikuar ne skenarin fillestarp pPas gjetjeve te raportit qeveria ka nisur negociatat per te kerkuar kompensim ekonomik nga TIA Qeveria pretendon se koncesionari duhet te kompensoje fitimet e teperta qe ka realizuar ose duke ulur cmimin e biletave ose duke I derdhur ato ne buxhet pasi sipas saj kjo eshte e parashikuar ne buxhet por palet nuk kane arritur te gjejne nje marreveshjep pPas grabitjes me arme te avionit ne ambientet e aeroportit konflikti mes qeverise dhe koncesionarit eshte thelluar edhe me shume Ministrja e infrastruktures Belinda Balluku deklaroi se nga tani qeveria nuk do te negocioje me drejtuesit lokale te TIA-s por do te kerkoje kontakte me drejtuesit qendrore te kompanise qe zoteron koncesionin nje kompani ofshore nga Singapori me emrin REAL FORTRESS PRIVATE LIMITEDp pTCHp <![CDATA[Veliaj zbulon skandalin Ne kampusin e Universitetit Bujqesor ka motel me ore]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134707/titulli/Veliaj-zbulon-skandalin-Ne-kampusin-e-Universitetit-Bujqesor-ka-motel-me-ore pimg classaligncenter size-full wp-image-709021 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904640-0-5b40760628dd7png alt width640 height367 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904640-0-5b40760628dd7png 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904640-0-5b40760628dd7-320x184png 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Kryetari i Bashkises se Tiranes Erion Veliaj gjate vizites me kryeministrin Edi Rama ne konviktet e Qytetit Studenti e ka perqendruar fjalen e tij te rektori i UBT-se Bahri Musabelliu i cili eshte nje nga kundershtaret e ndertimit te shkolles Nene Tereza ne ish-fidanishten e Bujqesoritp pVeliaj u tha studenteve se ne kampusin e UBT-se ekziston nje motel dhe teksa po e shpjegonte kete situate ai u drejtua vajzave qe kishte perballe Po motel me ore ju jeni goca dhe e kuptoni shume mire se cfare do te thotep pEdhe ne dabatin qe kam patur me rektorin i kam thene qe duhet te jete konsistent pasi aty dikur eshte ndertuar nje motel po motel me ore dhe jeni goca dhe e kuptoni se ca po them motel me ore brenda ne kampus Po te isha une prind qe te kisha gocen aty nuk mund te lejoja qe femija im te shkonte ne nje shkolle ku ka motel afer do e kapja per fyti ate qe drejton kete universitet tha kryebashkiaku i Tiranesp <![CDATA[Arrestohet ne Londer rebeli Julian Assange indinjohet Moska]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134706/titulli/Arrestohet-ne-Londer-rebeli-Julian-Assange-indinjohet-Moska pimg classaligncenter size-full wp-image-709107 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904julijpg alt width850 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904julijpg 850w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904juli-320x169jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904juli-768x407jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904juli-640x339jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904juli-300x160jpg 300w sizesmax-width 850px 100vw 850px p pPolicia britanike arrestoi sot themeluesin e platformes investigative Wikileaks Julian Assange Ndalimi i tij u be ne ambasaden e Ekuadorit ne Londerp pSipas Scotland Yard 47 vjecari eshte derguar ne komisariatin e policise Me pare Assange humbi azilin diplomatik ne ambasaden e Ekuadorit Ne fillim te vitit 2012 Assange u arratis ne ambasaden ekuadoriane per t8217i shpetuar nje ekstradimi ne Suedi dhe nje procesi gjyqesor ne SHBAp pSipas te dhenave Assange u mor ne arrest ne baze te nje urdherarresti te leshuar ne qershor 2012 nga nje gjykate britanikep pPlatforma investigative Wikileaks kritikoi terheqjen e azilit diplomatik per Assange si 8220ilegale8221 dhe shkelje te se drejtes nderkombetare Ne nje deklarate te publikuar ne Twitter thuhet se ambasadori ekuadorian ka 8220ftuar8221 policine britanike te arrestoje Assangep pMarredhenia mes Julian Assange dhe pales ekuadoriane ishte keqesuar muajt e fundit Javen e kaluar Wikileaks paralajmeroi nga nje dorezim i mundshem i themeluesit te saj Arsye ishte sipas tyre publikimi i fotove videove dhe bisedave private te presidentit ekuadorian Lenin Moreno Ne tetor Ekuadori kishte filluar te kufizonte vizitat per Assange dhe mjetet e komunikimitp pMoska e kritikoi arrestimin e Julian Assange 8220Dora e 8216demokracise8217 mbyt lirine8221 shkroi zedhenesja e Ministrise se Jashtme ruse Maria Saharova ne Facebook Kurse Ekuadori reagoi duke thene se ka qene e drejta e ketij vendi te kufizoje aziline Assangep <![CDATA[Hapet Muzeu i Kultures Franceskane]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134705/titulli/Hapet-Muzeu-i-Kultures-Franceskane pimg classalignnone size-full wp-image-709044 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136njpg alt width960 height739 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136njpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136n-320x246jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136n-768x591jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136n-640x493jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px p pRoli i franceskaneve ne kulturen e mendimin shqip do te vijoje te jete pjese e historise Por se shpejti hapesira qe ka sherbyer si pjese e rendesishme e rrugetimit tone letrar e kulturor do te kthehet ne muze shte prezantuar ne Provincen franceskane ne Shkoder projekti i Muzeut te Kultures Franceskane Shkoderp pBashke me kete projekt eshte themeluar dhe muzeu Lin Delija Veprat e piktorit te njohur jane dhuruar ketij muzeu qe do te sherbeje per te kujtuar e promovuar vepren e jeten e tij Historia e pranise dhe veprimtarise franceskane ne Shqiperi ka nje shtrirje 800 vjecare dhe perben nje nga formantet e rendesishme sa te besimit katolik nder shqiptare aq edhe te historise politike e shoqerore te venditp pPor fale rolit unik ne bashkethemelimin e kultures kombetare kontributi i tyre konsiderohet gjithnje e me teper si nje dukuri kulturore me vete me autore e vepra qe qendrojne ne themelet e letersise kombetare te dijes albanologjike te publicistikes mendimit shqiptar memuaristikes muzikes orkestrale piktures sakrale etj Roli i tyre eshte i shumanshem ne shkrimet themeluese te botes shpirterore letrare e kulturore ne shqip ne ruajtjen e gjuhes e te kujteses ne ngjizjen mbijetesen dhe riperteritjen identitare ne rilindjen politike e kulturore ne sfiden e arsimit kombetar ne farketimin e demokracise funksionale shqiptare ne themelimin e shtetit modern ne mbrojtjen e dinjitetit njerezor e deri te qendresa martire balle regjimit komunist te forca deshmuese dhe gjesti frymezues i riperteritjes sone te tashmep pMuzeu i ardhshem Franceskan do te jete ne cdo rast nje hapesire e vogel por e cmuar per te strehuar kete trashegimi te shumanshme qe franceskant shqiptare dhe Kolegji i tyre i mirenjohur krijuan kultivuan mblodhen e perpunuan me perkushtim shembullor Hapesirat e ketij Muzeu do te jene vendtakimi i brezave te sotem e te ardhshem me poete dramaturge e perkthyes si Leonardo de Martino Gjergj Fishta Vincenc Prennushi me prozatore brilante si Fishta e Anton Harapi me etnografe e antropologe te kultures si Shtjefen Gjecovi Bernardin Palaj Donat Kurti me historiane si Marin Sirdani gjuhetare e stiliste si Benedikt Dema e Justin Rrota filozofe si Gjon Shllaku muzikante mjeshterore si Martin Gjoka dhe me personalitetin e rralle te franceskanit te paharrueshem At Zef Pllumit vepra memuaristike e te cilit vijon ti kerkoje shoqerise shqiptare perballjen etike me te shkuaren e saj komuniste Kete mision ka edhe ky Muzep pAi do jete nder te tjera deshmia reale e humbjen se rende qe pesoi kultura e dija kombetare prej asgjesimit te veprave dhe te autoreve te tyre Por mbi te gjitha do te jete pohimi krenar i nje plejade te ndritshme ne qiellin e kultures kombetarep <![CDATA[Shperthen gazetarja Ne veri kane turp te flasin per seksin]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134704/titulli/Shperthen-gazetarja-Ne-veri-kane-turp-te-flasin-per-seksin div classfirstP pimg classaligncenter size-full wp-image-709126 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904popjpg alt width800 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904popjpg 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pop-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pop-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pop-640x360jpg 640w sizesmax-width 800px 100vw 800px Gazetarja Erjona Rusi ishte e ftuara e Bieta Sulos ne studion e Ftese ne Pese ne Top Channelp div classclearfix pKohet e fundit ajo ka qene ne qender te vemendjes nga mediet per shkak te shkrimeve provokuese ne revisten me te re feministe Bitch Magazinep pNe mbrojtje te nje prej shkrimeve te saj Une jam k po ti cfare je ajo theksoi serish kompleksitetin qe ka shoqeria jone kur vjen fjala te marredheniet seksualep pPas nje takimi me vajza dhe gra te disa fshatrave ne veri Erjona tregoi se mesueset e shkollave atje i grisin faqet e librit te edukates seksuale pasi e shohin te turpshem komunikimin e atyre informacioneve te nxenesitp pDuke u nisur nga ky rast e shume shembuj te tjere sipas saj kjo nuk eshte aspak menyra e duhur per edukimin e vajzave dhe jo vetemp div div div classclearfixdiv div classtchAdBlock smallAdBlock div classsiteWidthContainerdiv div <![CDATA[Ushtria rrezon Presidentin e Sudanit pas 30 vitesh ne pushtet]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134703/titulli/Ushtria-rrezon-Presidentin-e-Sudanit-pas-30-vitesh-ne-pushtet pimg classaligncenter size-full wp-image-709049 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sudajpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sudajpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904suda-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904suda-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904suda-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px p pPresidenti i Sudanit Omar al Bashir eshte rrezuar nga pushteti dhe eshte arrestuar nga ana e ushtrise njoftoi ministri sudanez i Mbrojtjes Awad Ibn Oufp pPresidenti Omar al-Bashir ka qene per gati 30 vjet ne pushtetp pDuke folur ne televizionin shteteror ministri Awad Ibn Ouf tha se ushtria do te jete mbikqyrese per nje periudhe dyvjecare tranzitore deri ne mbajtjen e zgjedhjeve te rejap pAi shpalli gjithashtu gjendjen e jashtezakonshme per nje periudhe tre mujorep p8220Kushtetuta e Sudanit do te pezullohet dhe pikat kufitare dhe hapesira ajrore do te mbyllen deri ne njoftimin e ardhshem8221 deklaroi ministri sudanezp pProtestat kunder Z Bashir i cili ka qeverisur Sudanin qe nga viti 1989 kane filluar prej disa muajshp pMinistri i Mbrojtjes tha se 8220regjimi8221 po rrezohet dhe z Bashir do te mbahet ne nje vend te sigurtp pPresidenti sudanez eshte subjekt i nje urdher-arresti nderkombetar te leshuar nga Gjykata Nderkombetare Penale ICC e cila e akuzon ate per organizimin e krimeve te luftes dhe krimeve kunder njerezimit ne rajonin e Darfurit ne Sudanp pMegjithate eshte e paqarte se cfare do te ndodhe me te pas arrestimit te tij transmeton BBCp <![CDATA[Abuzimet seksuale ish-Papa fajeson revolucionin e vitit 1960]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134702/titulli/Abuzimet-seksuale-ish-Papa-fajeson-revolucionin-e-vitit-1960 pimg classaligncenter size-full wp-image-709120 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papajpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papajpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papa-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papa-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papa-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Ish-kreu i Kishes Katolike Papa Benedikti XVI ka publikuar nje leter ne te cilen fajeson per abuzimet seksuale te klerikeve lirine e pergjithshme seksuale te vitit 1960p pAi thote ne leter se revolucioni seksual i vitit 1960 kishte shkaktuar homoseksualitetin ne udheheqjen katolikep pIsh-Papa thote se pedofilia nuk ka qene 8220akute8221 deri ne fund te viteve 80-ta dhe u shkaktua nga mungesa e Zotit te njerezitp pLetra me 5500 fjale u botua ne revisten katolike gjermane Klerusblattp pNe pjesen e pare ish-Papa e quan periudhen e vitit 1960 si nje kohe kur 8220standardet e meparshme ne lidhje me seksualitetin u shemben teresisht8221p pMe pas letra shqyrton se si revolucioni seksual preku prifterinjte duke krijuar 8220klika homoseksuale8221 ne seminarep pLetra perfundon me zgjidhjen qe 8220ne edhe nje here fillojme te jetojme nga Perendia8221p pNe vitin 2013 ish-Papa Benedikti dha doreheqjen qe shenoi rastin e pare ne Kishen Katolike pas pothuajse 600 vjeteshp pAi falenderoi pasardhesin e tij Papa Franceskun 8220per cdo gje qe ai ben per te na treguar perseri dhe perseri driten e Perendise e cila nuk eshte zhdukur madje as sot8221p pPapa Francesku tha ne nje leter te botuar ne vitin 2018 se Kisha 8220nuk veproi ne kohen e duhur8221 per ceshtjen e abuzimit seksual te femijeve dhe 8220nuk tregoi kujdes per te vegjlit duke i braktisur ata8221 transmeton BBCp <![CDATA[AEROPORTI DHE MOSVEPRIMI I INSTITUCIONEVE T SIGURIS]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134701/titulli/AEROPORTI-DHE-MOSVEPRIMI-I-INSTITUCIONEVE-T-SIGURIS pimg classalignnone size-full wp-image-708931 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904SMIjpg alt width620 height368 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904SMIjpg 620w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904SMI-320x190jpg 320w sizesmax-width 620px 100vw 620px p pstrongNga Luan Ramastrongp pMenjehere pas sulmit te nje grupi te armatosur kriminal ne pisten e aeroportit nderkombetar te Tiranes do te duhej te kishte nisur ceshtja penale edhe ndaj te gjithe anetareve te Komitet Kombetar te Sigurise se Aviacionit Civil i cili eshte i ngarkuar edhe per sigurine e Aeroportit Nene Tereza pa asnje perjashtim duke nisur me kryetarin e tij qe eshte Drejtori i Autoritetit Civil dhe nenkryetarin qe eshte Drejtori i Pergjithshem i Policise se Shtetit dhe me rradhe te gjithe anetaret e tij Drejtorin e Doganave Drejtorin e Kufirit Komandantin e Forcave Ajrore Drejtorin e Emergjencave Civile Drejtorin ANTA-s dhe shume e shume zyrtare te tjere te lartep pMenjehere pas ngjarjes do te duhej te ishin sekuestruar te gjitha aktet nenligjore urdherat dhe udhezimet manualet dhe instruksionet e sherbimit te te gjitha institucioneve qe prej Keshillit te Sigurise Kombetare e deri tek komisariati i policise ne aeroport e me rradhe gjithe praktika e komunikimit mes institucioneve aktkontrollet detyrat e lena e dinamika e ndjekjes se tyrep pDhe do te duhej qe po prej dje jo prej mbreme po prej dje ne dreke menjehere pas ngjarjes te ishin ndaluar te gjithe drejtuesit e institucioneve pergjegjese anetare te Komitetit Kombetar te Sigurise se Aviacionit Civil pa pritur qe Presidenti i Republikes ti ofronte sot zyrtarisht prokurorise praktiken e mbledhjeve te Keshillit te Sigurise Kombetarep pTe gjitha keto do te duhej te ishin bere qe dje ne dreke menjehere pas sulmit te armatosur te nje bande kriminelesh ne pisten e aeroportit te Tiranes po te kishte Prokurorip pNese do te kishte Prokurorip p8230 dhe nese do te kishte qeveri8230p pQeveria duhej te ishte mbledhur dje menjehere pas ngjarjes se rende ne nje mbledhje te jashtezakonshme dhe te analizonte ne detaje veprimet dhe mosveprimet e saj e te te gjitha institucioneve te varesisep pTe analizonte cdo detaj e ne shenje pergjegjesie e reflektimi te jepte doreheqjenp pJo vetem Kryeministri por e gjithe qeveria te jepte doreheqjenp pSepse keshtu do te vepronte cdo qeveri e cdo kryeminister ne cdo vend demokratikep pSepse eshte sfiduar eshte mundur e turperuar ne sektorin ku do te duhej qe siguria te ishte garantuar ne cilesine me te larte sic e kerkojne standardet e sigurise se larte te vendeve anetare te NATO-sp pMirepo ne Shqiperi nuk ka qeveri ka banda qe grabisin ne aeroport por ka edhe banda qe perfaqesohen ne qeverip <![CDATA[Ushtria ne Rinas Mediu E papranueshme FA po shnderrohen ne instrumente politike]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134700/titulli/Ushtria-ne-Rinas-Mediu-E-papranueshme-FA-po-shnderrohen-ne-instrumente-politike pimg classalignnone size-full wp-image-709031 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904fatmir-mediujpg alt width850 height584 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904fatmir-mediujpg 850w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904fatmir-mediu-320x220jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904fatmir-mediu-768x528jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904fatmir-mediu-640x440jpg 640w sizesmax-width 850px 100vw 850px p pIsh-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu kundershton vendimin e Ministres se Mbrojtjes qe ushtria te vendoset ne territorin e aeroportit te Rinasitp pNe nje status ne Facebook Mediu teksa citon Kushtetuten thote se eshte e papranueshme qe FA te shnderrohen ne instrumente te urdhrave politikep pstrongPostimi i Mediutstrongp pKushtetuta dhe ligji kane percaktuar qarte rolin dhe misionin e Forcave te Armatosurap pNe jemi vend anetar i NATO-s dhe eshte e papranueshme qe FA te shnderrohen ne instrumenta te urdhrave politike nga kushdo qe vjen ne kundershtim me ligjin dhe Kushtetutenp pForcat e Armatosura kane dy raste qe mund te perdorenp pa- Ne rastin e gjendjes se jashtezakonshmep pNeni 22p pPerdorimi i Forcave te Armatosura gjate gjendjes se jashtezakonshmep p1Gjendja e jashtezakonshme vendoset me ligj nga Kuvendi sipas dispozitave te Kushtetutes se Republikes se Shqiperisep p2Me vendosjen e gjendjes se jashtezakonshme Forcat e Armatosura me vendim te Kuvendit pas kerkeses se Keshillit te Ministrave mund te nderhyjne per rivendosjen e rendit vetem kur forcat e policise nuk jane ne gjendje ta kryejne kete detyrep p3Gjate gjendjes se jashtezakonshme Kryeministri eshte drejtperdrejt pergjegjes per drejtimin e Forcave te Armatosura permes hierarkise se drejtimit e te komandimitp p4Pas perfundimit te gjendjes se jashtezakonshme Kryeministri i raporton Kuvendit per perdorimin e Forcave te Armatosura gjate kesaj periudhep p5Veprimet qe ndermerren nga Forcat e Armatosura gjate gjendjes se jashtezakonshme duhet te jene ne perpjesetim me shkallen e rrezikut dhe duhet te synojne rivendosjen sa me te shpejte te funksionimit normal te shtetitp pNuk jemi aspak perballe nje situate te tille Nese shteti dhe policia ka rene kjo nuk eshte per shkak te paaftesise se tyre apo mungeses se strukturave te specializuara per ruajtje te objekteve te sigurise se vecante apo perballjeve me grupe kriminalep pPer fatin e keq forcat e Policise jane kthyer ne instrument politik kunder qytetareve dhe te drejtave te tyre duke dhunuar qytetaret ne emer te qeverisep pb- FA perdoren ne rastin e emergjencave si nderhyrje e domosdoshme pasi jane perdorur te gjitha mjetet dhe strukturat e tjera ne dispozicionp pAsnje nga keto dy momente ligjore dhe kushtetuese nuk perputhet me ate cka ndodhi ne Rinas prandaj vendosja e strukturave ushtarake eshte jo kushtetuese dhe jo ligjore dhe krijon nje precedent te rrezikshem per perdorim per interesa dhe qellime jashte misionit te tyrep <![CDATA[Iken Altin Qato zevendesohet nga kreu i operacionit qe arrestoi Dritan Dajtin]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134699/titulli/Iken-Altin-Qato-zevendesohet-nga-kreu-i-operacionit-qe-arrestoi-Dritan-Dajtin pimg classalignnone size-full wp-image-709072 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autopolicia-elbasan1548404283jpg alt width900 height514 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autopolicia-elbasan1548404283jpg 900w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autopolicia-elbasan1548404283-320x183jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autopolicia-elbasan1548404283-768x439jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autopolicia-elbasan1548404283-640x366jpg 640w sizesmax-width 900px 100vw 900px p pLargohet nga detyra Altin Qato drejtor i Policise se Elbasanit prej gati dy vitesh Mesohet se vendin e tij do ta zere Arjan Muca shefi i Njesise Operacionale te Policise se Shtetit i cili gjate qeverisjes Berisha drejtori operacionin e arrestimit te Dritan Dajtit gushtin e 2009-s kur u vrane 4 efektive te policise ne Durresp pAltin Qato ka mbajtur detyra te larta ne Policine e Shtetit gjate viteve te fundit Para se te komandohej drejtues ne Policine e Elbasanit ai mbante detyren e zevendesdrejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit nderkohe qe ma pare ka qene edhe drejtor ne Drejtorine Kunder Krimit Qatoka drejtuar Drejtorine e Policise se Beratit si edhe te Shkodres per disa vitep figure idattachment709078 stylemax-width 726px classwp-caption alignnoneimg classwp-image-709078 size-full srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904altin-qatojpg alt width726 height686 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904altin-qatojpg 726w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904altin-qato-320x302jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904altin-qato-640x605jpg 640w sizesmax-width 726px 100vw 726px figcaption classwp-caption-textAltin Qatofigcaptionfigure <![CDATA[Gruaja bie kati i dyte ne gjendje te rende ne spital]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134698/titulli/Gruaja-bie-kati-i-dyte-ne-gjendje-te-rende-ne-spital pimg classaligncenter size-full wp-image-709074 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904poshjpg alt width1280 height622 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904poshjpg 1280w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904posh-320x156jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904posh-768x373jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904posh-640x311jpg 640w sizesmax-width 1280px 100vw 1280px Nje ngjarje e rende eshte regjistruar mesditen e sotme ne qytetin e Beratit ku nje grua ka pqerfunduar ne spital pasi ka rene nga kati i dyte I baneses se saj privatep pNgjarja ka ndodhur ne fshatin Poshnje ne Ure Vajgurore ndersa e demtuara eshte identifikuar si Zamira Xhaxhaj 45 vjecep pKane qene fqinjet e 45 vjecares ata qe e kane pare gruan pa ndjenja ne oborr dhe me pas kne shkuar menjehere per ti dhene ndihmen e pare dhe kane njoftuar policinep pZamira Xhaxhaj nena e dy femijeve 10 dhe 13 vjec eshte transportuar menjehere ne Spitalin Rajonal te Beratit ku gjendja e saj paraqitet e rende pasi ka marre demtime ne shtyllen kurrizore dhe po trajtohet intensivishtp pNe vendngjarje kane shkuar inspektore te policise te cilet po marrin ne pyetje te gjithe ata banore te fshatit qe kane dijeni rreth ngjarjesp pEnde nuk behen zyrtarisht te ditura nga policia shkaqet dhe rrethanat e kesaj ngjarjeje ashtu sikurse nuk konfirmohet as fakti nese gruaja eshte hedhur vete apo ka rene aksidentalisht apo nese e kane shtyre nga ballkonip <![CDATA[Qeveria e pranon Grabitja ne Rinas cenoi sigurine kombetare]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134697/titulli/Qeveria-e-pranon-Grabitja-ne-Rinas-cenoi-sigurine-kombetare div classfirstP pimg classaligncenter size-full wp-image-709098 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramallarijpg alt width800 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramallarijpg 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramallari-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramallari-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramallari-640x360jpg 640w sizesmax-width 800px 100vw 800px Zvministri i Brendshem Besfort Lamallari i ftuar ne emisionin Top Talk me gazetarin Denis Dyrnjaja pranoi se grabitja e bujshme ne Rinas eshte cenim i sigurise kombetarep div classclearfix p8220U cenua siguria kombetare u cenua siguria ne nje nyje nevralgjike te vendit tone sic eshte aeroporti i vetem nderkombetar ne Shqiperi Duhet te kuptojme pse ndodhi kjo deklaroi Lamallarip pNderkohe Ministria e Mbrojtjes eshte shprehur me pare se ky rast nuk perben cenim te sigurise kombetarep pKur u pyet nese kishte pergjegjesi policia Lamallari u shpreh Pergjegjesia eshte e shume aktoreve por nga korrespondencat mes policise dhe koncesionarit ka 10 rekomandime nga policia per forcimin e parametrave te sigurise Gjithmone Policia e Shtetit i ka adresuar koncesionarit shqetesimin per te marre masat e nevojshme pasi siguria ishte pergjegjesi e koncesionarit Nga dita e djeshme situata e sigurise ne Rinas eshte marre nga policiap pKur u pyet se kush do te mbante pergjegjesi nese avioni merrej peng zvministri i Brendshem theksoi se per cdo person te paautorizuar qe futet ne piste me apo pa arme pergjegjese eshte shoqeriap div div <![CDATA[Plas kallashi ne Durres pas sherrit mes disa te rinjve]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134696/titulli/Plas-kallashi-ne-Durres-pas-sherrit-mes-disa-te-rinjve pimg classaligncenter size-full wp-image-709104 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naljpg alt width633 height347 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naljpg 633w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nal-320x175jpg 320w sizesmax-width 633px 100vw 633px Te shtena me arme zjarri jane regjistruar pasditen e sotme ne lagjen 17 te qytetit te Durresitp pBanoret kane raportuar prane salles operative per bresheri automatiku Policia lokale shkuar drejt zones se Spitalles dhe mendon se shkak per te shtenat eshte bere nje konflikt i castit midis disa te rinjve te cilet kane qelluar ne ajer me armep pMesohet se nga ngjarja nuk ka persona te plagosur Ende nuk ka nje komunikate zyrtare nga policiap <![CDATA[Ushtria ne Rinas Rama Metes Junta marrezi Shiko Parisin Frankfurtin FOTO]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134695/titulli/Ushtria-ne-Rinas-Rama--Metes-Junta-marrezi-Shiko-Parisin-Frankfurtin-FOTO pimg classaligncenter size-full wp-image-708946 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-dhe-Ilir-Meta-703x450jpg alt width703 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-dhe-Ilir-Meta-703x450jpg 703w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-dhe-Ilir-Meta-703x450-320x205jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-dhe-Ilir-Meta-703x450-640x410jpg 640w sizesmax-width 703px 100vw 703px Kritiket kryesisht opozitare qe e kane cilesuar antikushtetues vendosjen e Forcave te Armatosura ne Rinas per te rikthyer rendin dhe sigurine kane marre nje pergjigje pikante nga kryeministri Edi Rama ne Instagramp pNe nje kohe qe Presidenti Ilir Meta i ka kerkuar zyrtarisht informacion Shefit te Shtabit te Pergjithshem te FA Gjeneral Brigade Bardhyl Kollcakut mbi bazen ligjore te vendosjes se efektiveve te Policise Ushtarake dhe Batalionit Special te FA ne perimetrin e sigurise se aeroportit Nene Tereza Rama ka nxjerre fotot nga Parisi dhe kryeqytete te tjera europianep pAty shihet sesi ushtare madje edhe te armatosur patrullojne edhe brenda terminalit te udhetarevep blockquote classinstagram-media stylebackground FFF border 0 border-radius 3px box-shadow 0 0 1px 0 rgba000050 1px 10px 0 rgba000015 margin 1px max-width 540px min-width 326px padding 0 width calc100 - 2px data-instgrm-captioned data-instgrm-permalinkhttpswwwinstagramcompBwHF7YRplTutmsourceigembedamputmmediumloading data-instgrm-version12 div stylepadding 16px pp div styledisplay flex flex-direction row align-items center div stylebackground-color f4f4f4 border-radius 50 flex-grow 0 height 40px margin-right 14px width 40pxdiv div styledisplay flex flex-direction column flex-grow 1 justify-content center div stylebackground-color f4f4f4 border-radius 4px flex-grow 0 height 14px margin-bottom 6px width 100pxdiv div stylebackground-color f4f4f4 border-radius 4px flex-grow 0 height 14px width 60pxdiv div div div stylepadding 19 0div div styledisplay block height 50px margin 0 auto 12px width 50pxdiv div stylepadding-top 8px div stylecolor 3897f0 font-family Arialsans-serif font-size 14px font-style normal font-weight 550 line-height 18pxView this post on Instagramdiv div div stylepadding 125 0div div styledisplay flex flex-direction row margin-bottom 14px align-items center div div stylebackground-color f4f4f4 border-radius 50 height 125px width 125px transform translateX0px translateY7pxdiv div stylebackground-color f4f4f4 height 125px transform rotate-45deg translateX3px translateY1px width 125px flex-grow 0 margin-right 14px margin-left 2pxdiv div stylebackground-color f4f4f4 border-radius 50 height 125px width 125px transform translateX9px translateY-18pxdiv div div stylemargin-left 8px div stylebackground-color f4f4f4 border-radius 50 flex-grow 0 height 20px width 20pxdiv div stylewidth 0 height 0 border-top 2px solid transparent border-left 6px solid f4f4f4 border-bottom 2px solid transparent transform translateX16px translateY-4px rotate30degdiv div div stylemargin-left auto div stylewidth 0px border-top 8px solid F4F4F4 border-right 8px solid transparent transform translateY16pxdiv div stylebackground-color f4f4f4 flex-grow 0 height 12px width 16px transform translateY-4pxdiv div stylewidth 0 height 0 border-top 8px solid F4F4F4 border-left 8px solid transparent transform translateY-4px translateX8pxdiv div div pp p stylemargin 8px 0 0 0 padding 0 4pxa stylecolor 000 font-family Arialsans-serif font-size 14px font-style normal font-weight normal line-height 17px text-decoration none word-wrap break-word hrefhttpswwwinstagramcompBwHF7YRplTutmsourceigembedamputmmediumloading targetblank relnoopenerForcat ushtarake ne aeroportet e Parisit Venecias Frankfurtit dhe Amsterdamit jane vendosur ashtu si ne plot vende te tjera te Europes dhe botes demokratike si reagim ndaj akteve cenuese per sigurine e infrastrukturave aeroportuale dhe qytetareve qe i perdorin ato Nderkohe beretat e kuqe te policise sone ushtarake jane vendosur thjesht ne ruajtje te perimetrit te jashtem te sigurise Prandaj kush flet per shkelje kushtetute gjendje lufte junte ushtarake e marrezira te tjera si keto le te gjeje ndonje arsye tjeter per te treguar se sa shume i dhimbsen Kushtetuta dhe standardet demokratikeimg srchttpssworgimagescoreemoji2472x721f92bpng alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em ap p stylecolor c9c8cd font-family Arialsans-serif font-size 14px line-height 17px margin-bottom 0 margin-top 8px overflow hidden padding 8px 0 7px text-align center text-overflow ellipsis white-space nowrapA post shared by a stylecolor c9c8cd font-family Arialsans-serif font-size 14px font-style normal font-weight normal line-height 17px hrefhttpswwwinstagramcomediramaalutmsourceigembedamputmmediumloading targetblank relnoopener Edi Ramaa ediramaal on time stylefont-family Arialsans-serif font-size 14px line-height 17px datetime2019-04-11T0949390000Apr 11 2019 at 249am PDTtimep div blockquote pscript async srcwwwinstagramcomembedjsscriptp pForcat ushtarake ne aeroportet e Parisit Venecias Frankfurtit dhe Amsterdamit jane vendosur ashtu si ne plot vende te tjera te Europes dhe botes demokratike si reagim ndaj akteve cenuese per sigurine e infrastrukturave aeroportuale dhe qytetareve qe i perdorin ato shkruan Ramap pNe vijim shefi i qeverise thekson se beretat e kuqe te policise sone ushtarake jane vendosur thjesht ne ruajtje te perimetrit te jashtem te sigurisep pPrandaj kush flet per shkelje kushtetute gjendje lufte junte ushtarake e marrezira te tjera si keto le te gjeje ndonje arsye tjeter per te treguar se sa shume i dhimbsen Kushtetuta dhe standardet demokratike shkruan Rama ne pergjigjen e tij per Kreun e Shtetit dhe opozitenp <![CDATA[mendet moti ne Tirane rruget zbardhen nga bresheri Foto]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134694/titulli/mendet-moti-ne-Tirane-rruget-zbardhen-nga-bresheri-Foto pReshjet e shiut qe shoqeruan pothuajse gjithe kete te enjte ia kane lene vendin ne oret e vona te pasdites bresheritp style typetextcss tduid25caf8f2142cd2 td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-1-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf8f2142cd2 td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf8f2142cd2 td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid25caf8f2142cd2 classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 3div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-1jpg titlebri 1 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-1jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-1jpg 714w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-1-238x320jpg 238w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-1-640x861jpg 640w sizesmax-width 714px 100vw 714px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2jpg titlebri 2 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2jpg 780w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2-240x320jpg 240w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2-768x1024jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2-640x853jpg 640w sizesmax-width 780px 100vw 780px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904brijpg titlebri data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904brijpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904brijpg 1024w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-320x192jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-768x460jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-640x383jpg 640w sizesmax-width 1024px 100vw 1024px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div div div div pNje stuhi bresheri zbardhi rruget e kryeqytetit qe ne pamje te pare ngjante me deboren por ndryshonte nga madhesia Per rreth 10 minuta rruget jane zbardhur pas reshjeve mjaft te dendurap <![CDATA[Ushtria ne Rinas Berisha Jemi ne gjendje te jashtezakonshme eshte pranuar]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134693/titulli/Ushtria-ne-Rinas-Berisha-Jemi-ne-gjendje-te-jashtezakonshme-eshte-pranuar pimg classalignnone size-full wp-image-708951 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berisha-2jpg alt width960 height874 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berisha-2jpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berisha-2-320x291jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berisha-2-768x699jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berisha-2-640x583jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px p pIsh-kryeministri Sali Berisha e ka cilesuar nje puc kushtetues futjen e ushtrise ne Rinasp pBerisha ka leshuar edhe nje sere akuzash te forta ne drejtim te kryeministrit Edi Rama dhe ministres se Mbrojtjes Olta Xhackap pDuke iu referuar Kushtetutes ish-kryeministri thekson se vendimi eshte ne kundershtim flagrant me kushtetuten ne gjendje te jashtezakonshme dhe natyrisht eshte pranuar e shpallur kapitullimi i policisep pstrongPostimi i Berishesstrongp pNje akt pucist antikushtetuesp pThellohet grushti i shtetitbr Pranohet falimentimi i narkoshtetitp pTe dashur miq krye kreu i meduzes Edvin Kristaq Pucisti kreu dje nje akt tjeter pucist antikushtetues Ai urdheroi ndrikull Xhacken ne dhunim flagrant te Kushtetutes te kryeje nje akt pucist te mirefillte shpalosi Ushtrine dhe vendosi nen kontrollin e saj aeroportin civil te vetem te vendit te Rinasitp pNderkohe qe forcat e armatosura sipas kushtetutes mund te merrnin kete detyre vetem ne kushte te shpalljes nga paralamenti te pjeseshme apo ne gjithe territorin te gjendjes te jashtezakonshmebr Keshtu Kushtetuta e Republikes se Shqiperise ne piken 1 te nenit 173 stipulon Ne rast rreziku per rendin kushtetues dhe per sigurine publike Kuvendi me kerkese te Keshillit te Ministrave mund te vendose ne nje pjese ose ne te gjithe territorin e shtetit gjendjen e jashtezakonshme e cila zgjat per aq kohe sa vazhdon rreziku por jo me shume se 60 ditep pKursene piken 2 te nenit 173te Kushtetuta stipulon Me vendosjen e gjendjes se jashtezakonshme nderhyrja e forcave te armatosura behet me vendim te Kuvendit dhe vetem kur forcat e policise nuk jane ne gjendje te rivendosin rendinKy percaktim i kushtetutes esht sanksionuar gjithashtu ne piken 2neni 22 i ligjit 642014 8221p pPer pushtetet dhe autoritetet e drejtimit e te komandimit te Forcave te Armatosura te RSHne te cilen sanksionohet Me vendosjen e gjendjes se jashtezakonshme Forcat e Armatosura me vendim te Kuvenditpas kerkeses se Keshillit te Ministrave mund te nderhyjne per rivendosjen e rendit vetem kur forcat e policise nuk jane ne gjendje ta kryejne kete detyrep pPra me dislokimin e njrsive ushtarake per venien e aeroportit civil nen kontrollin e forcave te armatosura pa shpallur ne perputhje me kushtetuten gjendjen e jashtezakonshme eshte kryer nje veprim pucist antikushtetues dhe de fakto jemi por ne kundreshtim flagrant me kushtetuten ne gjendje te jashtezakonshme dhe natyrisht eshte pranuar dhe shpallur kapitullimi i policisep pDuke denuar me ashpersine me te madhe veprimin pucist te krye krye kreut te meduzes Edvin Kristaq Pucistiti Ndrikull Xhackes dhe Shefit te Shtabit te Ushtrise iu bej thirrje qytetareve te vazhdojme betejen tone fitimtare gjer sa te shporrim sa me pare pucistet kalbesirat dhe pushtetin e tyre antikushtetues te krimitp <![CDATA[Greqi sulmohet barbarisht i burgosuri shqiptar ne Koridhalos]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134692/titulli/Greqi-sulmohet-barbarisht-i-burgosuri-shqiptar-ne-Koridhalos pimg classaligncenter size-full wp-image-678690 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalosjpg alt width800 height517 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalosjpg 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalos-320x207jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalos-768x496jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalos-640x414jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalos-300x194jpg 300w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalos-341x220jpg 341w sizesmax-width 800px 100vw 800px Nje tjeter shqiptar ka mbetur i plagosur sot ne burgun e Koridhalos ne Greqi duke shenuar nje tjeter incident te rende ne kete burg i njohur per vrasjet e shumta te shqiptarevep pMediat greke shkruajne se incidenti ka ndodhur sot ne mengjes ne krahun D te burgut dhe i plagosur ka mbetur nje 27 vjecar shqiptar i cili ishte sjelle ne burg nen akuzen e drogesp pBashke me te eshte dhunuar edhe nje i burgosur grek 33 vjecar i arrestuar per grabitje dhe vjedhjep pNje grup te burgosurish i kane goditur dy te rinjte me kordone te improvizuarp pDy te burgosurit e lenduar u derguan fillimisht ne spitalin e burgut dhe me pas ne nje spital te jashtem per mjekime me te specializuarp pKathimerini shkruan se nje hetim disiplinor eshte urdheruar nga Ministria e Drejtesise per rastin qe perseritetp <![CDATA[Kryemadhi Kriminelet zoter te vendit ndersa pensionistet nuk paguajne dot dritat]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134691/titulli/Kryemadhi-Kriminelet-zoter-te-vendit-ndersa-pensionistet-nuk-paguajne-dot-dritat pimg classalignnone size-full wp-image-708963 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904monikapng alt width717 height501 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904monikapng 717w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904monika-320x224png 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904monika-640x447png 640w sizesmax-width 717px 100vw 717px p pNe nje deklarate per mediat kryetarja e LSI-se Monika Kryemadhi ka ngritur alarmin ne lidhje me gjendje dhe sigurine ne vendp pDuke iu referuar grabitjes se ndodhur ne Rinas Kryemadhi tha se kriminelet levizin si zoter te vendit nderkohe nga ana tjeter pensionistet nuk arrijne dot te paguajne ujin dhe dritatp pSipas saj nje polici e corganizuar perballe krimit dhe krimineleve tregon renien e shtetit dhe nuk eshte me partnere e qytetareve por armike qe ruan kriminp pQytetaret e thjeshte ndihen teresisht te pasigurt pasi nuk shohin askend qe te jete larguar nga detyra dhe thirren nga Prokuroria ata te cilet luftojne per te mbrojtur shtepite e tyre se kane vite qe i paguajne taksa shtetit shqiptarp pNje ngjarje e tille e rende qe perseritet sa here qe kriminelet duan te grabisin eshte nje prove e qarte e deshtimit te qeverise shqiptare Kjo Qeveri eshte nje prove e pandeshkushmerise e te gjithe te keqijave te ketij vendip pShqiptaret nuk duan te degjojne me si nje vend te botes behen edhe filma Shqiptaret meritojne pune dhe ta kene Shqiperine shtepine e tyre Nje polici e corganizuar perballe krimit dhe krimineleve tregon renien e shtetit dhe nuk eshte me partnere e qytetareve por armike qe ruan krimin dhe bandat deklaroi ajop <![CDATA[Sekuestrohet pasuria e ish-deputetit Arben Ndoka]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134690/titulli/Sekuestrohet-pasuria-e-ish-deputetit-Arben-Ndoka pimg classaligncenter size-full wp-image-709138 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904arben-ndokajpg alt width1353 height789 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904arben-ndokajpg 1353w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904arben-ndoka-320x187jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904arben-ndoka-768x448jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904arben-ndoka-640x373jpg 640w sizesmax-width 1353px 100vw 1353px Nje siperfaqe prej 300 mije metra katrore ne bregdetin e Lezhes dhe disa apartamente ne plazh prona te ish-deputetit Arben Ndoka jane sekuestruar me urdher te Prokurorise se Krimeve te Renda diten e sotmep pSiperfaqet ndodhen konkretisht ne vendet e njohura si Mali i Rrenzit Shengjin Rana e Hedhun Laguna e Lezhes si dhe disa apartamente ne plazh sekuestrimet kane nje vlere rreth 40 milion europ pPasurite jane te regjistruara ne emer te ish-deputetit te PS-se Arben Ndoka vellait te tij dhe njerezve te aferm te fisit te tijp pSiperfaqja e tokes e vene nen sekuestro eshte perfituar ne menyre te paligjshme pasi toka ka qene ne pronesi te shtetit por nepermjet dokumentave te falsifikuara eshte ndryshuar pronesia nga shtet ne privat cka ka sjelle qe pronaret e siperfaqes tokesore te behen anetare te fisit Ndoka ne Lezhep pArben Ndoka ra ne prangat e policise ne tetor te vitit 2018 gjate operacionit te policise Volvo 4p pNga pergjimet telefonike te Prokurorise Arben Ndoka rezultonte i perfshire ne nje skeme tjetersimi pronash ne zonen e Kunes dhe Rana e Hedhun ne Shengjin Gjithcka u zbulua nga hetimet e prokurorise per vellain e Arben Ndokes Gjevi Ndoka si i lidhur me Avdylajt e Shijakut te cilet akuzohen per trafik droge dhe porosites te heroines se laboratorit te Hasitp pProkuroret e ceshtjes te Krimet e Renda jane Vladimir Mara dhe Dritan Prenci Sekuestrot jane dhene me vendimin e gjyqtarit Bib Ndrecap <![CDATA[Tradhtoi PD nenkryetari i Xhelal Mizut i premton voten Rames me nje kusht]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134689/titulli/Tradhtoi-PD-nenkryetari-i-Xhelal-Mizut-i-premton-voten-Rames-me-nje-kusht pimg classaligncenter size-full wp-image-709018 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904korab-lita-1jpg alt width780 height440 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904korab-lita-1jpg 780w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904korab-lita-1-320x181jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904korab-lita-1-768x433jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904korab-lita-1-640x361jpg 640w sizesmax-width 780px 100vw 780px Ai mund te cilesohet si nje nga tradhtaret me te medhenj te PD-se pasi kishte marre vazhdimisht pjese ne protestat para Parlamentit dhe Kryeministrise nga janari ne prill perkrah kryetarit te Bashkise se Kamzes Xhelal Mziup pPo flasim per Korab Liten i cili pasi pranoi mandatin e deputetit ne qarkun e Tiranes u betua sot si deputet ne Kuvend Teksa jashte salle te rinjte e FRPD sulmuan ate dhe dezertoret e tjere me parullen Shesim mandat1 mandat 300 mije euro ish-nenkryetari i Bashkise Kamez beri brenda Parlamentit avokatin e opozitesp pPas betimit Lita doli ne foltore dhe tha se ashtu si demokratet qe protestojne jashte edhe ai kerkon largimin e qeverise por duke e luftuar nga brendap p8220Ju keni shumicen fale votave te blera dhe te marra me presion Mund te qeshni se keto fjale nuk kane asgje te re Une do te mundohem te sjell prova si dje ku i keni vjedhur votat Pas cdo proteste mbushni qelite me njerez te pafajshem Shqiperia ka nje sistem qe legjitimon sistemin e njeshit Ky sistem per fat te keq eshte miratuar me marreveshjen e dy paleve Une deri dje isha ne proteste mund te isha serish atje po vendosa qe luften ta bej nga parlamenti Pas konsultimit me te gjithe njerezit e mi ne Kamez vendosa qe te jem ne parlament tha aip pPor pasi sulmoi qeverine e Edi Rames ai theksoi se mund te bashkoje votat me ta por vetem me nje kusht Dhe kushti eshte qe vota e tij te sherbeje per te vendosur nje kod te ri zgjedhor e me pas Parlamenti te shperbehet per zgjedhje te parakohshmep pAta qe protestojne jashte jane miqte e mi dhe duan qe qeveria te largohet sa me shpejt Sot ka mijera socialiste qe deshirojne largimin tuaj Ju duhet te ndryshoni ligjin zgjedhor Une deklaroj se do te bashkoj voten me ju nese do te ndryshoni ligjin zgjedhor Do i hapej rruga perfshirjes ne jeten publike te personave me integritet te larte Do te bashkoj voten me ju nese ndryshoni sjelljen me voten Kuvendi duhet te miratoje ligjin zgjedhor dhe me pas Kuvendi te shperndahet deklaroi Litap <![CDATA[Grabitesit u fshehen ne tunele zbulohet kurthi ndaj policise]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134688/titulli/Grabitesit-u-fshehen-ne-tunele-zbulohet-kurthi-ndaj-policise div classfirstP pimg classaligncenter size-full wp-image-709160 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eksjpg alt width850 height519 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eksjpg 850w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-320x195jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-768x469jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-640x391jpg 640w sizesmax-width 850px 100vw 850px Prokuroria e Krimeve te Renda e ka regjistruar grabitjen e Rinasit te me shume se 10 milione eurove per 4 vepra penale Grabitje me arme prodhim municionesh grup i strukturuar kriminal si edhe shperdorim detyrep div classclearfix pVepra e fundit sipas burimeve eshte regjistruar per te vendosur para pergjegjesise strukturat dhe zyrtaret pergjegjes te institucioneve qe kishin pergjegjesi per te garantuar sigurine ne Areoportin Nene Tereza pa lene jashte verifikimit edhe tre bankat qe rane pre e sulmit menjehere pasi kishin dorezuar ne aeroport disa milione euro qe do te transportoheshin me pas nga Shqiperia drejt Vjenesp pProkuroria thote se ka rihapur dosjet e pezulluara per Admir Muratajn i dyshuar edhe per 3 grabitje te tjera por qe ceshtja nuk u gjykua ndaj tij pasi ai rezultonte ne kerkim nderkombetar Rihapja e dosjeve per grabitesin e vrare gjate shkembimit me arme zjarri ne fakt kryhet per te verifikuar edhe nje here edhe persona te tjere qe permenden aty disa prej te cileve jane te paidentifikuar e disa te tjere jane ne kerkimp pNga ana tjeter nje burim i tha Top Channel se pervec 4 grabitesve qe shfaqen ne kamera duke rrembyer mbi 10 milione euro Admir Murataj ka edhe bashkepunetore te tjere ne sulmin e fundit te grabitjes perfshi njerin prej tyre qe me shume mundesi i ka pritur me furgon tjeter ne afersi te Ures se Brarit nje person i dyte qe ka djegur nje makine ne Bathore per te corientuar policine e cila ra ne kurthin e grabitesve duke kerkuar ne krahun e kundert ne kohen qe autoret udhetuan drejt fshatit Drithasp pPikerisht ne tunelet e ketij fshati autoret qendruan deri ne mesnate kur edhe i vune zjarrin makines se tyre dhe u larguan serish ne drejtim te paditurp style typetextcss tduid15caf8f2136a61 td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-1-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15caf8f2136a61 td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-2-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15caf8f2136a61 td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-3-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15caf8f2136a61 td-doubleSlider-2 td-item4 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-4-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15caf8f2136a61 td-doubleSlider-2 td-item5 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid15caf8f2136a61 classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 5div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-1jpg titleeks 1 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-1jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-1jpg 770w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-1-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-1-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-1-640x360jpg 640w sizesmax-width 770px 100vw 770px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-2jpg titleeks 2 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-2jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-2jpg 780w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-2-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-2-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-2-640x360jpg 640w sizesmax-width 780px 100vw 780px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-3jpg titleeks 3 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-3jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-3jpg 446w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-3-320x245jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-3-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-3-100x75jpg 100w sizesmax-width 446px 100vw 446px alt a figure div div class td-slide-item td-item4 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-4jpg titleeks 4 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-4jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-4jpg 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-4-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-4-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-4-640x360jpg 640w sizesmax-width 800px 100vw 800px alt a figure div div class td-slide-item td-item5 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eksjpg titleeks data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eksjpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eksjpg 850w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-320x195jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-768x469jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904eks-640x391jpg 640w sizesmax-width 850px 100vw 850px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div class td-button td-item4 div class td-borderdiv div div class td-button td-item5 div class td-borderdiv div div div div div div div <![CDATA[Grabitja ne Rinas Taulant Balla nxjerr sekretin e policise ja cfare ndodhi me nje nga grabitesit]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134687/titulli/Grabitja-ne-Rinas-Taulant-Balla-nxjerr-sekretin-e-policise-ja-cfare-ndodhi-me-nje-nga-grabitesit pimg classalignnone size-full wp-image-709025 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904taulant-balla1-620x456jpg alt width620 height376 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904taulant-balla1-620x456jpg 620w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904taulant-balla1-620x456-320x194jpg 320w sizesmax-width 620px 100vw 620px p pGjate fjales se mbajtur ne seancen plenare Taulant Balla tha se pervec te vrarit gjate shkembimit me policine Admir Murataj policia ka lene te plagosur edhe nje prej grabitesvep p8220Me lejoni qe ne emer te mazhorances dua ta falenderoj dhe pergezoj Policine e Shtetit per reagiminper here te pare pas kaq shume vitesh te ngjarjeve te ngjashme jo vetem ne kohe por te vene ne nje sulm me arme te rendap pPolicia e Shtetit ka arritur te asgjesoje njerin prej krimineleve dhe te kete plagosur njerin prej tyre Te jeni te bindur se deri javen e ardhshme kur kemi dhe interpelancen rezultatet e punes se Policise se Shtetit do te jeni te tilla qe te pakten te merrni mundimin e te falenderoni per here te pare punen e Policise se Shtetit Sot Kuvendi i Shqiperise eshte ne diten per te nxitur Policine e Shtetit qe te godase me force cdo akt te tille kriminal sikurse ka reaguar dy dite me pare8221tha Ballap pPolicia e Shtetit ka dhene vetem nje informacion paraprak diten kur ndodhi grabitja pa thene vleren e grabitur Vec kesaj nuk eshte saktesuar ende zyrtarisht nese Admir Murataj u vra nga policia apo nga vete bashkepunetoret grabites sic jane ngritur disa pretendimep <![CDATA[Basha zbulon fakte tronditese nga grabitja ne Rinas]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134686/titulli/Basha-zbulon-fakte-tronditese-nga-grabitja-ne-Rinas pimg classalignnone size-full wp-image-709028 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904basha-3png alt width691 height493 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904basha-3png 691w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904basha-3-320x228png 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904basha-3-640x457png 640w sizesmax-width 691px 100vw 691px p pKryedemokrati Lulzim Basha ka fajesuar direkt kryeministrin Edi Rama per vjedhjen e 10 milione eurove ne aeroportin e Rinasit Basha deklaroi se pergjegjesia e sigurise ne Rinas eshte e shtetit por per te dyten here deshtoip p48 ore pas tronditjes se Shqiperise dhe te mbare botes nga grabitja e armatosur ne Rinas pyetjet jane shtuar dhe pergjigjet mungojne Rama po mundohet qe deshtimin e policise dhe qeverise dhe renien e shtetit para krimit tia faturoje nje kompanie privatep pSi per cdo gje tjeter fajin e ka te tjeret Ai as qe e vret mendjen Mendja e tij eshte si te vjedhe dhe grabise Shqiperine me oligarket Ngjarja e Rinasit jo e shkeputur dhe as e vetmja Pjese e zhvillimeve ne gjithe Shqiperine pjese e rrembimeve ne Vlore grabitjet me arme te bizneseve postave vrasjet dhe rrembimet e bankiereve kane filluar me instalimin e Edi Rames ne pushtet deklaroi Bashap pKryedemokrati Basha tha se ngjarja e rende e Rinasit mund dhe duhet te ishte parandaluar ndersa pohoi se vrasja dhe rrembi i biznesmeneve dhe bankiereve ka nisur me ardhjen e Rames ne pushtetp pVrasjet dhe rrembimet e biznesmeneve dhe bankierevekane filluar me ardhjen e Rames ne pushtet Ne Shqiperi ligjin e ben krimi Pergjegjes per sigurine ne Rinasdhe kudo eshte qeveria dhe shteti shqiptar dhe jo kompania theksoi aip pBasha kujtoi se truri i bandes Admir Murataj ishte prej 6 vitesh ne kerkim por nuk u kapp pRama ka shkelur kushtetuten duke emeruar gjeneral Sander Lleshin ne thyerje te kushtetutes si kryetar te keshillit mbikeqyres te Autoritetit te Aviacionit Civil kohe qe u grabit dy here Nderkohe qe kompania merr 5 euro nga cdo qytetar qe kalon ne Rinas por nuk siguron asgje Kompania figuron te jete ne bashkepronesi te njerit prej njerezve me te afert te PS avokatit Eno Bushit i njohur edhe si avokati i Riformatos pilotit qe u rrezua me avionin plot me droge ne Divjake kurse bashkeshortja e tij Joana Bushi eshte drejtoreshe e agjencise nacionale te trafikut ajror tha Bashap <![CDATA[Iu sekuestruan pronat flet Arben Ndoka Nuk e di ku jane]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134685/titulli/Iu-sekuestruan-pronat-flet-Arben-Ndoka-Nuk-e-di-ku-jane pimg classaligncenter size-full wp-image-709163 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ndokajpg alt width870 height740 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ndokajpg 870w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ndoka-320x272jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ndoka-768x653jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ndoka-640x544jpg 640w sizesmax-width 870px 100vw 870px Ish-deputeti i Partise Socialiste ka reaguar pas vendimit te Prokurorise per Krime te Renda per ti sekuestruar pasuri te paluajtshmep pNe Facebook Arben Ndoka shkruan se ai nuk e di se ku jane keto prona dhe se ai vete nuk ka asnje meter katror tokep pNuk e di ku jane keto prona qe me paskan konfiskuar mua kur une nuk kam asnje meter toke askund shkruan ish-ligjvenesip pAi vijon me tej duke theksuar se perse nje gje e tille nuk vertetohet me dokumente ndersa shton se ska shans as prokuroria as portalet as oficeret gjyqesore profesioniste te konstatojne prona apo firma te falsifikuara qe kane te bejne me mua Akuzat ndaj meje dhe arrestimi im dihet ku e ka bazenp piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginspostphphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2Farbenndoka52Fposts2F2150199711738309ampwidth500 width500 height325 frameborder0 scrollingnoiframep <![CDATA[Patozi i del ne mbrojtje vajzes se Hajdarit Merre me te qeshur Rudina]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134684/titulli/Patozi-i-del-ne-mbrojtje-vajzes-se-Hajdarit-Merre-me-te-qeshur-Rudina pimg classaligncenter size-full wp-image-709123 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904FotoJet-25jpg alt width1200 height635 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904FotoJet-25jpg 1200w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904FotoJet-25-320x169jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904FotoJet-25-768x406jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904FotoJet-25-640x339jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904FotoJet-25-300x160jpg 300w sizesmax-width 1200px 100vw 1200px Ish-deputeti i PD-se Astrit Patozi i ka dale ne mbrojtje deputetes Rudina Hajdari e cila shpesh eshte vene ne qender te kritikave per shkak te artikulimit te sajp pNepermjet nje postimi ne 8220Facebook8221 Patozi i drejtohet deputetes se PD-se ndersa i thote se ky eshte vetem fillimi pasi shton ai shume shpejt do te vije dita kur do te sulen shume here me keqp pSipas tij keto sulme vije per faktin se Hajdari i ka tronditur me vendimin dhe qendrimet e shpallura ndersa shton se keto jane si nje prove se deputetja po ben gjene e duhurp p8220Mos u merzit Rudina se eshte vetem fillimi Konsideroji si perkedhelje keto qe po te thone sot se shume shpejt do te vije dita kur do te sulen shume here me keq Por mbase deri atehere edhe ti do te jesh imunizuar dhe nuk do tu kushtosh me asnje rendesi 8211 shkruan Patozi ne nje postim ne 8220Facebook8221 8211 Mos u cudit qe kete muajin e fundit nuk po ta kuptojne shqipen tende as kur te nderrojne germat e fjalimit tend madje duke e shoqeruar me video ne te cilen degjohet qartazi qe ti e ke shqiptuar ndryshe Por ata e kane vendosur qe ti e ke thene gabim ngaqe ke probleme me artikulimin dhe te guxoje njeri tu thote qe kjo nuk eshte e vertete sepse jane gati ti kthehen edhe atij8221p pDuke marre shkas nga daljet e fundit televizive te saj ish-deputeti inkurajon vajzen e nje prej themeluesve historike te pluralizmitp p8220As kur te lexosh se ka zera qe thone se ne emisionin e fundit tek Top Channel ke vajtur e dehur edhe nese ti ndoshta mund te mos kesh vene kurre ndonjehere alkool ne goje Mos u lodh te kerkosh se nga i kane degjuar ato zerat sepse jetojme ne kohera digjitale ku gjithcka eshte e mundur Rendesi kane vetem klikimet por kurresesi e vertetap pNatyrisht duhet te mesohesh me permendjen gjithnje e me te shpeshte te babait tend per te cilin do te hiqen si te prekur dhe lenduar njerez qe nuk kane pasur as fatin dhe as mundesine ti japin doren qofte edhe nje here te vetme Nuk e kane per here te pare dhe as per te fundit qe betohen per gjakun e tij8221p pAi thote se vendimii saj per te qendruar ne Parlament i ka tronditur te gjitheata qe e sulmojne tanip p8220Dhe nuk duhet te habitesh edhe nese dikush prej tyre do ti kthehet apo pervishet edhe babait tend te ndjere i cili nuk ka mundesi te pergjigjet Mund ta fajesojne apo rifajesojne per historite e tij te vjetra por mund ti kerkojne edhe llogari pas vdekjes per gabimet e tua te muajit te funditp pMerre me te qeshur Rudina Se nuk i ke shqetesuar per ate qe je dhe as per ate qe di apo je e afte te thuash Por eshte fare e qarte se i ke tronditur me vendimin qe ke marre dhe me qendrimet qe ke shpallur Ndaj konsideroje si nje prove te mjaftueshme se ke bere gjene e duhur dhe ec perpara8221p <![CDATA[Apeli i SHBA-se Korrupsioni problematik per investitoret e huaj]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134683/titulli/Apeli-i-SHBA-se-Korrupsioni-problematik-per-investitoret-e-huaj pimg classaligncenter size-full wp-image-709129 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904danielkoskijpg alt width1565 height891 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904danielkoskijpg 1565w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904danielkoski-320x182jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904danielkoski-768x437jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904danielkoski-640x364jpg 640w sizesmax-width 1565px 100vw 1565px Zevendes ambasadori i Shteteve te Bashkuara te Amerikes Daniel Koski ne nje takim me Dhomen Amerikane te Tregetise u shpreh se korrupsioni ne porte dhe kontrolle kufitare ne Shqiperi mbetet nje nder faktoret me problematik per investitoret e huajp p8220Korrupsioni ne porte dhe ne pikat e kontrollit kufitar eshte nje nga faktoret me problematike per investitoret dhe tregtine nderkombetare Si dhe nje problem qe u permend ne indeksin e Dhomes Amerikane te ketij viti 8211 tha Koski 8211 Nese zyrtaret e korruptuar te doganave nuk duhet te bejne punen e tyre nje sistem ligjor i reformuar do t8217i largoje ata per te krijuar hapesire per njerez me reputacion qe do te bejne punen SHBA-te kane besim qe Reforma ne Drejtesi do te krijoje nje klime biznesi te drejte transparente dhe te parashikueshme te lire nga korrupsioni Kjo do te jete me lire per bizneset tuaja dhe kompanite amerikane qe duan te investojne ketu8221p pp <![CDATA[Grabitja ne Rinas Berisha Vjedhje shteterore Ja skenari i qeverise]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134682/titulli/Grabitja-ne-Rinas-Berisha-Vjedhje-shteterore-Ja-skenari-i-qeverise pimg classaligncenter size-full wp-image-709166 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berishassjpg alt width1090 height617 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berishassjpg 1090w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berishass-320x181jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berishass-768x435jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berishass-640x362jpg 640w sizesmax-width 1090px 100vw 1090px Ish-kryeministri Sali Berisha pas grabitjes se 10 milione eurove ne aeroportin e Rinasit dy dite me pare tha se kjo eshte nje vjedhje paraelektorale e organizuar nga vete shtetip pKjo eshte nje vjedhje paraelektorale e organizuar nga segmente te caktuara te shtetit Me te njejtet skenare te 2016 8211 tha ai ne Ora Nees 8211 Me nje falimentim te shtetit Me nje precizion te jashtezakonshem i cili mund te realizohet me nje pjesemarrje te elementeve te sigurise se Aeroportit ne Autoritetitn e Avizacionit Civil shte nje skenar shteteror Se ska bandite ne bote qe te organizoje dy here te njejtin skenar ne botep pPas vendimit te ministres Olta Xhacka per vendosjen e Forcave te Armatosur dhe Ushtrise ne aeroport Berisha tha se menyra se si po perdoret ushtria eshte nje rrugacerip pUshtria mund te perdoret Por menyra se si po perdoret ushtria eshte nje rrugaceri Mund te dergohej ne aeroport me nje vendim te Keshillit te Ministrave dhe Parlamentit Duhet te ishte shpallur gjendja e jashtezakonshme dhe le te perdorej ushtria Keta kane per shef shtabi nje turp dheu qe me nxjerrjen e ushtrise kryen tradhti kombetarep pBerisha kujtoi se Sander Lleshaj ka qene kryetar i Bordit te Aviacionit Civil dhe ne dijeni te gjithe problematikave te sigurise ne aeroport por preferoi te marre thjesht rrogen dhe nuk mori asnje masep pVjedhjen e kaluar u kapen dy tenxhere me presion dhe milionat perfunduan ne fushate Kurse keto 48 ore shqiptaret kane pare ne ekrane jo vetem hajdutet ne rampen e avionit qe nxirrnin nga barku i avionit arkat por njerez ordinere Nder me ordineret ne pushtet qe njeri pas tjetrit deklaronin se pergjegjesia eshte e kinezit dhe se ata nuk ndjenin asnje lloj pergjegjesie pavaresisht se vasal kimiku sic po e quajne rendom tani Ministrin e Brendshem ka qene kryetar i Bordit te Aviacionit ne kohen kur ishte Gjeneral kanabis prane Norieges se Shqiperise 8211 u shpreh ish-kryeministrip pSipas Berishes atij do ti jepen 100 mije euro do ti sigurohen vetem dy vite burg dhe me pas do ta nxjerrinp pNuk mund te kete te arrestuar Do presim dhe disa dite sa te gjejne deshmitarin e rreme Ti japin 100 mije euro te beje nja dy vite burg dhe te dale Furgoni i asaj policie nuk ka marre nje gervishtje por le te presim por faktikisht Murati eshte ekzekutuar me nje plumb ne koke Plumbin ky narkoshtet do ta coje nga te dojep <![CDATA[Furtune per te punesuarit ne shtet cparlajmeroi Brace dje ne tryezen e BE]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134681/titulli/Furtune-per-te-punesuarit-ne-shtet-cparlajmeroi-Brace-dje-ne-tryezen-e-BE pimg classaligncenter size-full wp-image-708834 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019047-1554914384jpg alt width1207 height599 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019047-1554914384jpg 1207w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019047-1554914384-320x159jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019047-1554914384-768x381jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019047-1554914384-640x318jpg 640w sizesmax-width 1207px 100vw 1207px Pak muaj nga afati i paralajmeruar per vendimin e Bashkimit Europian mbi negociatat e integrimit me Shqiperine zevendeskryeministri Erjon Brace ka paralajmeruar nje tjeter skaner ne administraten publikep pGjate nje takimi ku ishte i pranishem edhe ambasadori i BE-se ne Tirane Brace tha se nuk do te kete vend per partiaketp pNe i duam ne zyrat e shtetit njerezit me te pergatitur dhe qe ofrojne sherbimin publik pavaresisht bindjeve te tyre politike Nuk do te tolerohen nuk do te ndodhe asnje vonese apo mosrealizim per shkaqe subjektive Nuk do te ndodhe dhe per kete ju garantoj ne emer te qeverise se Republikes se Shqiperise tha Bracep pReforma ne administraten shteterore eshte nje nder pese kriteret e vendosura per Shqiperinep <![CDATA[Konviktet Veliaj Nderhyjme dhe te UBT Rama zotohet Kampusi ne QS brenda mandatit]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134680/titulli/Konviktet-Veliaj-Nderhyjme-dhe-te-UBT-Rama-zotohet-Kampusi-ne-QS-brenda-mandatit pimg classaligncenter size-full wp-image-708855 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-Erion-veliaj-bashkejpg alt width1154 height734 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-Erion-veliaj-bashkejpg 1154w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-Erion-veliaj-bashke-320x204jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-Erion-veliaj-bashke-768x488jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-Erion-veliaj-bashke-640x407jpg 640w sizesmax-width 1154px 100vw 1154px Menjehere pas rikonstruksionit te konvikteve ne qytetin Studenti Bashkia e Tiranes do te nise punen per rehabilitimin e godinave edhe ne Universitetin Bujqesor te cilat tashme jane te zaptuara apo te degraduara teresishtp pGjate inspektimit me kryeministrin Edi Rama ne godinat 28 nga 29 ne Qytetin Studenti qe jane rikonstruktuar teresisht Veliaj theksoi se te gjithe ato familje te cilat per 30 vjet kane zene keto godina do te perfitojne banesa sociale nga Bashkia dhe dhomat do u kthehen studentevep pDeri tani kane perfunduar 3 konvikte nderkohe qe kemi ne proces 11 dhe pritet te filloje puna edhe ne 5 Kjo na ndihmon pastaj te kalojme te pjesa e konvikteve ne Universitetin Bujqesor nese ketu situata ju duket keq aty eshte edhe me keq Konviktet aty jane te zaptuara Nderkohe po punohet per lirimin e tyre Bashkia po jep banesa sociale per ata qe i kane zene per 30 vite tha Veliajp pNderkohe brenda mandatit te ardhshem te Bashkise se Tiranes ne zonen e Qytetit Studenti do te ngrihet nje kampus i ri universitar me standardet me moderne europianep pNe krahun tjeter kryeministri Rama u zotua se do te hape kantierin me te madh ne arsim duke investuar ne sektore te ndryshemp pHap pas hapi do kemi kantierin me te madh te investimeve ne arsim ne te gjithe keto 30 vite Do investohet ne arsim sic nuk eshte investuar ndonjehere ne kete sektor tha Ramap pParalelisht po punojme me Bashkine e Tiranes me kampusin eshte nje projekt shume ambicioz kemi problem serioz rimarrjen e hapesirave Po pergatisim edhe gjithe inventarin e nevojshem per shpronesimet nderkohe qe projekti i ndertimit te hapesirave te reja qofte te natyres rekreative qofte akademike eshte duke u realizuar Me fillimin e mandatit te ri te Bashkise se Tiranes do te ecim me punen per kampusin shte nje investim goxha i madh por do behet Ashtu sic do fillojne ne fund te ketij viti e ne fillim te vitit te ardhshem investimet e tjera per auditoret etj shtoi shefi i qeverisep <![CDATA[Debati per fidanishten e UBT Rama si Veliaj Shkolla Nene Tereza do behet]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134679/titulli/Debati-per-fidanishten-e-UBT-Rama-si-Veliaj-Shkolla-Nene-Tereza-do-behet pimg classaligncenter size-full wp-image-708865 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Screenshot20190409-225318Instagramjpg alt width1439 height962 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Screenshot20190409-225318Instagramjpg 1439w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Screenshot20190409-225318Instagram-320x214jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Screenshot20190409-225318Instagram-768x513jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Screenshot20190409-225318Instagram-640x428jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Screenshot20190409-225318Instagram-537x360jpg 537w sizesmax-width 1439px 100vw 1439px Kryeministri Edi Rama i ka shprehur mbeshtetjen kreut te Bashkise Erjon Veliaj per ndertimin e shkolles se integruar Nene Tereza ne Koder Kamez Gjate inspektimit ne godinat 28 dhe 29 ne QS ku ka perfunduar rikonstruksioni i tyre Rama theksoi se ajo qe eshte bere per Universitetin Bujqesor te Tiranes eshte me shume se ajo e bere ne 30 vite se bashkup pAi nenvizoi se ambientet e ketij universiteti jane pushtuar dhe degraduar si rezultat i lidhjeve politike Ne kete rast vlen te thuhet qe ne kemi bere per UBT me shume sec eshte bere ne te gjitha vitet se bashku Se aty e gjetem nje vend te pushtuar dhe te degraduar keq fare Zaptimi dhe degradimi eshte rezultat i lidhjeve politike te natyrave te ndryshme deklaroi Ramap pKryeministri nenvizoi se bllokimi nuk eshte zgjidhja e problemit pasi nuk eshte as tregues i qytetarise Ai nenvizoi se eshte e papranueshme qe te vendoset nje ligjesi e re qe kush bertet e kercenon fitonp pshte krejt normale mos te jemi dakord Por cilesia e bashkejeteses ne cdo ambient percaktohet nga fakti sa shume biem dakord percaktohet nga fakti sesi nuk biem dakord Mund te mos biesh dakord dhe te vritesh dhe te mos biesh dakord dhe te diskutosh dhe te debatosh me buon-sens Dhe kjo ideja apo kjo moda qe eshte ne krijim e siper por qe ne nuk do ta lejojme te marre formen e nje instrumenti legjitim qe une sjam dakord dhe une hidhem perpjete dhe une i ze rruge dhe une i bllokoj dhe une i godas eshte barbari kjo nuk eshte qytetari Edhe kjo qe tha Erioni eshte themelore per ne Ne nuk mund te pranojme qe ketu te vendoset nje ligjesi e re kush bertet me shume kush kercenon me shume kush shkel me shume pentagramin e komunikimit me njerezit ia del Jo nuk ia del dhe ska per tia dale ne asnje nivel tha Ramap pKryeministri Rama nenvizoi se jemi zgjedhur te udheheqim jo t8217i shkojme prapa cdo njeriu qe ke te drejte Ne jemi aty per te biseduar se ne fund te fundit ne jemi zgjedhur per te udhehequr dhe jo per ti shkuar nga mbrapa cdo njeriu apo cdo grupi per ti thene ke te drejte Ne rastin e protestes ne dhjetor ne e kuptuam shume qarte qe ju kishit te drejte dhe i adresuam ceshtjet sepse ishin te drejta dhe ne nuk kishim arritur ti vendosnim ato ne rendin e dites jo se nuk i dinim por me mendimin se ishin ceshtje qe prisnin akoma sepse adresuam ato nevojat qe na u duken me te rendesishme Protesta na beri te reflektonim se kjo eshte e rendesishmee dhe pse kjo nuk eshte imediate ne kuptimin e disa impakteve te caktuara Por eshte imediate per secilin prej jush u shpreh aip <![CDATA[Sezonin e zgjatet vete Rama batuta ne QS E cfare vape do jete kete korrik]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134678/titulli/Sezonin-e-zgjatet-vete-Rama-batuta-ne-QS-E-cfare-vape-do-jete-kete-korrik pimg classaligncenter size-full wp-image-708868 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramamestudentetjpg alt width772 height408 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramamestudentetjpg 772w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramamestudentet-320x169jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramamestudentet-768x406jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramamestudentet-640x338jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramamestudentet-300x160jpg 300w sizesmax-width 772px 100vw 772px Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Bashkise se Tiranes Erion Veliaj zhvilluan nje takim me disa studentet ne Qytetin Studenti ku premtuan nder te tjera ndertimin e Kampusit Universitar brenda mandatit te ardhshem ne krye te Bashkise se Tiranesp pGjate bashkebisedimit Rama nuk kurseu as batutat me te rinjte duke u kujtuar sezonin e provimeve qe do te zgjatet deri ne korrik per shkak te protestave qe u zhvilluanp pstrongRamastrong Do vazhdojme punen me dhomat kur ju te na jepni mundesine Sezonin e zgjatet vete bravo ju qofte8230p pstrongVeliajstrong Kur mbaron tamam ne mes te korrikutp pstrongRamastrong 21 korrik Si dihet mund te behet dhe ndonje bllokim tjeter rruges dhe mund ta shtyjme dhe ne gusht nuk ka problem aty e keni E zgjatet vete ne vend te shkonit ne korrik me pushime te benit dhe ndonje pune te mblidhnit ndonje leke do rrini ketu ne mes te vapes E ca vape do jete kete korrik8230 Nuk e keni idenep <![CDATA[GRABITJA NUK U GATUA THJESHT U EKZEKUTUA]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134677/titulli/GRABITJA-NUK-U-GATUA-THJESHT-U-EKZEKUTUA pstrongimg classaligncenter size-full wp-image-708784 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904grabijpg alt width600 height400 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904grabijpg 600w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904grabi-320x213jpg 320w sizesmax-width 600px 100vw 600px Nga Ylli MANJANIstrongp pKonkluzioni qe kendohet nga kori i zyrtareve te qeverise se fajin per grabitjen e parave e ka koncensionari kinezi eshtep ol liShteterisht i papergjegjshemli liLigjerisht i pa mbeshteturli liProceduralisht- i papjekurli liPolitikisht gafe e rendeli liLogjikisht- idiotli ol pAjo grabitje per me teper e perseritur qartesisht as nuk u gatua e as u drejtua ne Aeroport Aty vetem u ekzekutuap pshte njesoj sikur te thuash se per grabitjen e parave ne rrugen Kashar-Rinas qe u be para 2 vitesh ta kete fajin ARRSH-jap pPo hahet kjo logjike Duhet vertete te jesh veshgjate qe ta pranoshp pRruga normale do ishte qe te behej nje hetim i plote qe perfshin te gjithe hallkat e zinxhirit qe perfshijne punonjesit e bankesbankave punonjesit e shoqerise transportuese punonjesit e sigurise se aeroportit Punonjesit e Policise Kufitare Rinas pasagjeret dhe deshmitare te tjere okulare si dhe persona qe mund te kene dijeni per ngjarjenp pParalelisht duhej hetuar mire gjithcka qe lidhet me veprimtarine e personit qe mbeti i vrare Si ka mundesi qe jo vetem ishte i lire por edhe ben te njejten veper dy here e nuk i hyn gjemb ne kembep pA kishte njohje apo lidhje me hallkat e zinxhirit te mesiperm apo me struktura te sigurise se Aeroportitp pHetimi normal behet kur policia kap autoret e krimit dhe produktet e tij parate e grabitura dhe mjetet e krimitp pPastaj behet dhe analiza sa te sigurta ishin masat e planifikuara te cilat jane SEKRET dhe si jane zbatuar atop pA u bene teste sigurie te befasishme per te pare pergjegjesite e kompanise koncensionare apo te te tjerevep pShihni pra sa pune hetimore duhet bere per te arritur ne nje konkluzion te pergjegjshem ligjor logjik dhe shteterorp pNdaj ai konkluzion se fajin e ka Kina nuk qendron as per llogjiken e veshgjatevep <![CDATA[Zbutet BE-ja pranohet shtyrja e Brexit Britania largohet me 31 tetor]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134676/titulli/Zbutet-BE-ja-pranohet-shtyrja-e-Brexit--Britania-largohet-me-31-tetor pimg classaligncenter size-full wp-image-708862 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043070jpg alt width780 height468 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043070jpg 780w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043070-320x192jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043070-768x461jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043070-640x384jpg 640w sizesmax-width 780px 100vw 780px Udheheqesit e Bashkimit Evropian u pajtuan ti japin kryeministres Theresa May nje afat te ri deri me 31 tetor per zbatimin e Brexit kater muaj me shume sesa ajo kishte kerkuarp pVendimi u mor ne takimin e larte te Bashkimit Evropian pas nje diskutimi te gjate me dyer te mbyllura per ti dhene nje mundesi Mbreterise se Bashkuar te zgjidhe problemet e brendshme rreth Brexitp pTe 27 vendet e BE-se dhe Mbreteria e Bashkuar u pajtuan per nje zgjatje fleksibel deri me 31 tetor shkroi ne fund te diskutimeve tete oreshe presidenti i Keshillit Evropian Donald Tuskp pBritania tha zoti Tusk mund te largohet edhe me heret nese kryeministrja May siguron mbeshtetjen e parlamentit per marreveshjen e saj per Brexitinp blockquote classtwitter-tweet data-width550 data-dnttrue p langen dirltrEarly hours UK ambassador to EU Sir Tim Barrow writes to the EU Council to confirm legally the Brexit extension a hrefhttpstcowlGudT66TOpictwittercomwlGudT66TOap pmdash Faisal Islam faisalislam a hrefhttpstwittercomfaisalislamstatus1116234851252830208refsrctwsrc5EtfwApril 11 2019apblockquote pscript async srchttpsplatformtwittercomwidgetsjs charsetutf-8scriptp pDeri ne fund te kesaj periudhe Mbreteria e Bashkuara do te kete mundesi po ashtu te anuloje Brexitin tha presidenti Tuskp pKryeministrja May ende shpreson qe mund te siguroje mbeshtetje per tu larguar me heret ne menyre qe britaniket te mos detyrohen te votojne ne zgjedhjet per Parlamentin Evropian qe mbahen nga 23 deri me 26 maj nje kusht qe vendi te mbetet anetare i bllokut pertej 1 qershoritp pParlamenti britanik refuzoi ne tri votime marreveshjen e negociuar nga zonja Mayp pShume udheheqes deshironin nje shtyrje me te gjate te afatit deri ne fund te vitit apo edhe deri ne mars te vitit te ardhshem por presidenti francez Emmanuel Macron kundershtoi gjate tere mbremjes duke detyruar nje kompromisp pLargimi me 31 tetor naten e festes se Halloweenit sic vune re komentuesit ne rrjetet sociale perkon me perfundimin e mandatit te Komisionit Ekzekutiv te Bashkimit Evropian VOAp <![CDATA[Ankthi cfare eshte dhe si ta luftojme]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134675/titulli/Ankthi-cfare-eshte-dhe-si-ta-luftojme pstrongimg classaligncenter size-full wp-image-708597 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ansiajpg alt width1288 height724 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ansiajpg 1288w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ansia-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ansia-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ansia-640x360jpg 640w sizesmax-width 1288px 100vw 1288px Si te shpetojme nga ajo ndjenje e tensionit te vazhdueshem qe na shqeteson dhe ne nje afat te gjate helmon ditet tonastrongp pNe gjithmone jetojme me ngut te shtyre nga nje mije angazhime ndiejme peshen e botes mbi ne jemi ne presion per te qene ne lartesine qe te tjeret presin por edhe ne vete presim nga qellimet tonap pMe fjale te tjera ankthi vazhdimisht na gllaberon Dhe nese per nje arsye te caktuar eshte nje stimul per tu permiresuar per nje tjeter eshte nje perpjekje qe na ze poshte dhe qe ne afat te gjate mund te shkaterroje jeten tone Le te zbulojme se si ta mbrojme veten ose te pakten si te clirohemi prej tij kur kemi mundesip pstrongfare eshte ankthi 8211strong Ne kuptimin e ngushte ankthi eshte nje gjendje psikike e personit per te cilin zakonisht eshte plotesisht i vetedijshem subjekti Ne e gjejme veten duke jetuar ne nje gjendje shqetesimi te vazhdueshem ndonjehere nga frika kryesisht lidhur me nje situate te caktuar mjedisore Kjo frike shume shpesh eshte e pabazuar dhe dallon nga frika aktuale duke qene e paqarte dhe e papercaktuar jo e lidhur me nje fakt apo objekt te vetem Shpesh shoqerohet me semundje fizike sic jane rrahjet e shpejta te zemres gulcimi djersitja nauzeja dhe dridhja e brendshme Ankthi nuk eshte ne vetvete nje fakt negativ Imazhimi ka zbuluar se fushat e trurit te perfshira ne gjendjet e ankthit jane amygdala dhe hippocampus kjo tregon se kjo dridhje intime eshte ne fakt nje mekanizem mbrojtes qe na mban larg nga sjellja potencialisht e rrezikshme per mbijetesep pstrongE rendesishme eshte ta menaxhosh 8211strong Kur frika nuk zbutet edhe ne situata te qetesise ankthi behet nje crregullim i demshem qe duhet te mesojme ta menaxhojme Perndryshe trupi paguan pasojat duke u bere subjekt i crregullimeve qe shkojne nga takikardia te dhimbjet ne bazen e kokes dhe qafes nga pagjumesia te crregullimet e tretjes Nese semundjet jane te rendesishme dhe zgjasin me kalimin e kohes ata jane pergjegjesi e mjekut nese jane gjendje kalimtare mund te jete e mjaftueshme te vihen disa masa kundershtuese per te na ndihmuar te clirohemi dhe te relaksohemip pstrongNje frenim ne teknologji 8211strong Perdorimi i paautorizuar i pajisjeve teknologjike ka shkaktuar nje mekanizem vicioz te quajtur teknostres Nevoja per te na mbajtur gjithmone te lidhur pa humbur edhe nje mesazh ankthi i performances qe perjetojme duke kontrolluar profilet tona sociale dhe duke i krahasuar me ato te miqve tane frustrimi dhe ndjenja e izolimit qe rrjedhin nga neglizhimi i miqve te vertete per te mbajtur ritmin me ato virtuale jane nje burim i vazhdueshem stresi Zgjidhja se paku ne leter eshte e thjeshte thjesht fikni telefonin te pakten ne nje kohe te caktuar per shembull gjate ngrenies dhe se paku dy ore para se te flini dhe te ktheheni ne kontakt me njerez qe jane me afer nesh larg nga nderhyrja digjitale Pajisjet elektronike duhet te ndalohen ne dhomen e gjumit ku gjenerojne elektrosmog efektet e shendetit te te cileve nuk jane ende plotesisht te njohurap pstrongQetesimi ne ajer te hapur 8211strong Drita e diellit eshte nje aleat i fuqishem i mireqenies dhe nje menyre efektive per te luftuar ankthin Berja e aktivitetit fizik ne ajer te hapur cliron endorfinet dhe hormonet e mireqenies te cilat jane te dobishme per te luftuar veprimin e neurotransmetuesve pergjegjes per stresin depresionin dhe ankthin Nje ecje e gjate me nje ritem te shpejte ndihmon ne terheqjen e mendjes dhe ushtrimin e trupit stimulon oreksin dhe gjeneron ate ndjenje te shendetshme te lodhjes qe lehteson nje pushim te nates paqesore Muzika qeteson edhe kafshet 8211 Nuk eshte vetem nje menyre te theni por edhe nje e vertete shkencore e demonstruar edhe nga disa studime shkencetaret nga Universiteti i Kentakit kane treguar se degjimi i muzikes ne pritje per pacientet qe presin kirurgji con ne rezultate te ngjashme me ato te fituara me qetesues dhe eshte gjithashtu ne gjendje te lehtesoje dhimbjen fizike pas operacionit Muzika nxit lirimin e dopamines nje substance kimike e mireqenies mesojme te degjojme muzike per t8217u clodhur duke favorizuar melodite e ngadalta dhe te embla me efektive ne luften kunder ankthitp pstrongMerr fryme 8211strong Aleati i pare kunder ankthit eshte aq i lehte sa8230 frymemarrja Mesojme te marrim fryme me diafragme qe do te thote mbushje e pjeses se poshtme te gjoksit me ajer dhe mbajtja e shpatullave Le te vendosim veten ne nje pozite te rehatshme ndoshta te shtrire ne nje dyshek dhe te perqendrohemi ne frymezimet tona qe duhet te bejme duke fryre barkun Le te mbajme nje ritem te ngadalte dhe te kontrolluar sikur te jemi ne gjume dhe perpiqemi te bejme boshllekun ne mendje ndjenja e tensionit do te lirohet dhe nese jemi me fat edhe mund te dremisim per disa minutap pstrongNe tavoline 8211strong Ushqimi i duhur eshte nje aleat i vertete i lumturise Meqenese neurotransmetuesit jane te prekur nga ushqimi ne zgjedhim ushqimet me te pershtatshme per permiresimin e disponimit tone Ushqimet e pasura me karbohidrate nxisin lirimin e serotonines nje opiat natyror qe vepron ne tru ne nje menyre te ngjashme me drogen por pa shkuar shume larg qe te mos grindemi pastaj me peshoren futim disa ushqime te ketij lloji ne dieten tonep pGazeta Shqipp <![CDATA[Ushqimet e mira per seks qe permiresojne fuqine mashkullore]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134674/titulli/Ushqimet-e-mira-per-seks-qe-permiresojne-fuqine-mashkullore pimg classaligncenter size-full wp-image-708590 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibijpg alt width593 height443 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibijpg 593w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-320x239jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-238x178jpg 238w sizesmax-width 593px 100vw 593px Ushqimi i duhur na ndihmon per te qendruar ne forme dhe per te jetuar me gjate por gjithashtu kontribuon ne permiresimin e ndjeshem te jetes seksuale te nje burri dhe pjellorise Shmangia e pirjes se duhanit kufizimi i alkoolit dhe perpjekja per te mbajtur stresin eshte e rendesishme por edhe ushqimi mund te ndihmoje qe te kete nje pajisje shtese dhe te kundershtoje problemet e ereksionit ne te ardhmen Edhe modifikimet e tabelave te thjeshta mund te bejne dallimin qe te kete nje veshje shtese dhe te kunderveproje cdo problem ne mbledhjen e ardhshme Edhe modifikimet e thjeshta ne tavoline mund te bejne diferencenp pstrongVaji i ulliritstrongp pshte e njohur se vaji i ullirit sjell perfitime ne nivelin kardiovaskular Megjithate nje studim i koheve te fundit ka zbuluar se perfitimet mund te shtrihen edhe ne dhomen e gjumit Studiuesit ne Universitetin e Shkolles se Mjekesise te Athines zbuluan se njerezit qe zevendesuan gjalpin me vaj ulliri duke ndjekur dieten mesdhetare vune re nje permiresim te rendesishem ne jeten e tyre seksuale Vaji i ullirit me te vertete mund te jete nje viagra e natyrshme per te luftuar mosfunksionimin erektil Yndyrat me cilesi te larte te vajit te ullirit ekstra te virgjer te shoqeruar me prezencen e polifenoleve te cmuara antioksidante sigurisht qe jane nje ilac per arteriet e penisit dhe ne pergjithesi per te gjitha arteriet me shume kolesterol te mire me pak kolesterol te keq pak pllaka ateromatoze ne arteriet komenton Stefano Erzegovesi psikiater i ngarkuar ne Qendren per crregullime te ngrenies ne Spitalin San Raffaele ne Milanop pstrongOstriketstrongp pOstriket kane nje reputacion per te qene afrodiziake edhe pse asnje studim nuk ka treguar ndonjehere se ata kane nje efekt ne deshiren seksuale Megjithate ostriket jane te pasura me zink nje mineral i dobishem i prostates dhe thelbesor per prodhimin e testosteronit Pas nje moshe te caktuar niveli i ulet i testosteronit ne gjak eshte nje nga shkaqet qe mund te shkaktojne probleme ne sferen seksuale Ostriket afrodiziake jane nje mit pa ndonje deshmi shkencore ndoshta ushqyer nga fakti se ajo eshte nje ushqim i cmuar dhe i kerkuar thote Erzegovesip pstrongSalmonistrongp pimg classaligncenter size-full wp-image-708591 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-1jpg alt width593 height443 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-1jpg 593w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-1-320x239jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-1-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-1-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-1-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-1-238x178jpg 238w sizesmax-width 593px 100vw 593px Salmoni por edhe skumbri dhe sardelet eshte nje ushqim vecanerisht i pasur me acide yndyrore omega-3 me vetite antioksiduese dhe anti-inflamatore qe mund te ndihmojne ne parandalimin e mosfunksionimit shpirteror veno-okluziv nje shkak kryesor i mosfunksionimit erektil Salmoni eshte shume i mire 8211 shpjegon nutricionistja 8211 por akoma me mire peshku blu me i qendrueshem per mjedisin dhe si me i vogel ne permasa me pak i ndotur nga ndotesit e mundshem te detit Le te mos humbasim burimet e perimeve te omega 3 pastaj nje grusht arre ne dite sidomos arra dhe farera te naftes 8220 por edhe me mire peshqit blu me te qendrueshem per mjedisin dhe sa me te vogel ne permasa me pak te ndotura nga ndotesit e mundshem te detit Le te mos humbasim burimet e perimeve te omega 3 pastaj nje grusht arra ne ditep pstrongDomatetstrongp pDomatet kane nje permbajtje te larte te likopenit nje antioksidant i fuqishem qe ngre nivelin e testosteronit dhe permireson epshin Besohet se oksiduesit jane baza e infertilitetit mashkullor dhe kancerit te prostates ndersa antioksiduesit permiresojne qarkullimin e gjakut dhe rrjedhimisht ereksionet mund te jene me te lehta dhe me te gjata Domatet e mira por edhe ne pergjithesi 8211 sugjeron Stefano Erzegovesi u japin drite jeshile te gjitha perime te pasura me karotenoide dhe gjethe jeshile te erreta per shembull chard spinaq zarzavate laker e zezep pstrongSpecat djeges strongp pimg classaligncenter size-full wp-image-708592 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-2jpg alt width593 height443 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-2jpg 593w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-2-320x239jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-2-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-2-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-2-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-2-238x178jpg 238w sizesmax-width 593px 100vw 593px Ushqimet pikante mund te permiresojne vazodilimin qe do te thote se ndihmojne ne zgjerimin e eneve te gjakut duke lejuar qe gjaku te arrije lehtesisht edhe periferite Por nutricionistja paralajmeron Kini kujdes megjithate ne doza pak ndryshim eshte e mjaftueshme per te transformuar nje nate te pasionit ne shtrat ne nje nate te pasionit ne banjo me urth dhe diarrep pstrongShalqiristrongp pGjithashtu shalqiri si domatet eshte i pasur me likopen dhe gjithashtu me citrulline dy elemente shume te rendesishme natyrore per te permiresuar shendetin seksual te mashkullit Sic u permend glikopeni eshte nje antioksidant i fuqishem dhe ngre nivelin e testosteronit ndersa citrulline lehteson vazodilimin dhe permireson qarkulliminp pstrongPanxharistrongp pPanxhari eshte i pasur me nitrate Bakteret e pranishme ne zgavren e gojes konvertohen ne nitrite dhe kur ato prekeshin bakteret e tjera te pranishme ne stomak i transformojne ato ne oksid nitrik nje gaz qe zgjeron enet e gjakut dhe natyrisht permireson qarkullimin e gjakut Panxhari dhe te gjitha perimet me gjethe jeshile jane te pasura me nitrate lehtesojne prodhimin e acidit nitrik nje vazodilatator me efektin e viagra-s natyrore shton Erzegovesi i cili paralajmeron mos u mbeshtetni ne lengjet e panxharit dhe ne pergjithesi ne lengje dhe ekstrakte perimesh si nje ushqim i perditshem Ata jane te shendetshem dhe te shijshem por na bejne te humbasim efektin pozitiv madje edhe per arteriet tona te fibrave Pra me mire te hani gjithe perimetp pstrongFistiketstrongp pimg classaligncenter size-full wp-image-708593 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-3jpg alt width593 height443 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-3jpg 593w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-3-320x239jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-3-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-3-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-3-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-3-238x178jpg 238w sizesmax-width 593px 100vw 593px Fistiket permbajne shume arginine nje aminocid qe ndihmon ne ruajtjen e fleksibilitetit arterial dhe permiresimin e rrjedhjes se gjakut Duke permiresuar funksionin e arterieve kolesteroli ulet gjithashtu dhe perfiton tere organizmi Arginina si dhe nitratet dhe citrulline lehtesojne prodhimin endotelial te oksidit nitrik nje vazodilatator natyralp pstrongNje studim i vogel por i rendesishemstrongp pNe nje studim te vogel te raportuar ne dokumentarin The Game Changers vihet ne dukje se nje vakt i vetem me baze bimore kokrra bishtajore perime fruta ne krahasim me nje vakt me proteina te kafsheve me cilesi te mire shkakton ereksione shume me intensive te nates dhe me te zgjaturp pstrongArteriet periferike tregojne gjendjen e shendetitstrongp pimg classaligncenter size-full wp-image-708594 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-4jpg alt width656 height492 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-4jpg 656w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-4-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-4-640x480jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-4-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-4-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-4-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904cibi-4-238x178jpg 238w sizesmax-width 656px 100vw 656px Sic urologet thone me mencuri 8211 komenton Erzegovesi 8211 arteriet e penisit jane pasqyra e gjendjes shendetesore te arterieve tona ne pergjithesi Pra eshte thelbesore qe te merremi me funksionin erektil per te permiresuar lumturine seksuale por gjithashtu dhe mbi te gjitha te kujdesemi per koronaret tane trurin tone dhe te gjitha organet vitale qe varen nga shendeti arterialp pGazeta Shqipp <![CDATA[Reforme ne Champions League LEquipe zbulon formatin e ri]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134673/titulli/Reforme-ne-Champions-League-LEquipe-zbulon-formatin-e-ri pimg classsize-full wp-image-708814 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904champions-league-759jpg alt width759 height422 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904champions-league-759jpg 759w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904champions-league-759-320x178jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904champions-league-759-640x356jpg 640w sizesmax-width 759px 100vw 759px p pDuke nisur nga viti 2024 turneu me prestigjioz per klube ne kontinentin e vjeter do te ndryshoje format ndersa ka qene e perditshmja franceze LEquipe kete te merkure qe ka zbuluar strukturen e re te Champions League sipas propozimit te Shoqates se Klubeve Europiane ECA te drejtuar nga presidenti Andrea Agnellip pAgnelli njekohesisht drejtues i Juventusit e ka shprehur edhe para pak ditesh deshiren qe te mund te luhen me shume ndeshje nderkombetare Formula e re i ploteson keshtu deshiren pasi do te mund te zhvillohen plot 14 ndeshje vetem ne fazen e grupevep pSipas ketij formati 32 skuadrat pjesemarrese do te ndaheshin ne 4 grupe me nga 8 skuadra secila Me pas me te perfunduar faza e pare 4 te parat qe kualifikohen nga cdo grup pervecse sigurojne kalimin ne fazen e 18-ave te atij sezoni sigurojne kualifikimin automatik edhe ne Championsin e edicionit te radhesp pMe gjase nuk do te kete me kalim nga Champions per ne Europa League mes skuadrave te eliminuara qe do te kene fate te ndryshme vendet e pesta do te kualifikoheshin per ne fazen e grupeve te Championsit pasardhes ndersa ekipet e vendeve 6-7 do te sfidoheshin ne play out per 4 vendet e tjera te mbetura per edicionin pasardhes te Championsit Skuadrat e eliminuara ketu do te mund te marrin pjese ne Europa Leaguep pEkipet qe renditen te fundit ne grup pra vendet e teta do te kualifikoheshin per ne turet parakualifikuese te Europa League per edicionin e ri Ne kete menyre 24 nga 32 skuadrat pjesemarrese edhe pse mund te mos e sigurojne kualifikimin ne fushe ne kampionatet e tyre respektive mund te sigurojne pjesemarrjen ne edicionin e ri te Championsit permes kesaj formulep pShpresa ka edhe per te tjeret pasi do te mbeteshin 8 vende te lira per gjysmefinalistet e Europa League dhe 4 skuadrave kampione ne vendet e tyre qe nuk kane mundur te kualifikohen nga edicioni i kaluarp <![CDATA[Shperthimi i tritolit zgjon Vloren hidhet ne ere lokali pas mesnate FOTO]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134672/titulli/Shperthimi-i-tritolit-zgjon-Vloren-hidhet-ne-ere-lokali-pas-mesnate-FOTO pimg classaligncenter size-full wp-image-708826 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904shperthimijpg alt width1280 height622 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904shperthimijpg 1280w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904shperthimi-320x156jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904shperthimi-768x373jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904shperthimi-640x311jpg 640w sizesmax-width 1280px 100vw 1280px Tjeter sasi tritoli dhe kete here ka shperthyer ndryshe nga dy rastet ku u gjet ne mes te rruges dhe ne deren e nje zyre perkthimi duke u caktivizuar nga xhenieretp pPo flasim per nje ngjarje te ndodhur pas mesnate ne Vloren e kthyer ne bazen e eksplozivit ne 11 ditet e para te prillitp pSipas policise ngjarja ka ndodhur ne afersi te nje lokali ne lagjen 8220Rilindja8221 dhe fatmiresisht nga shperthimi jane regjistruar vetem deme materialep style typetextcss tduid25caf1088e122e td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh6-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf1088e122e td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045715449520975203770114528534781748720959488n-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf1088e122e td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh1-1-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf1088e122e td-doubleSlider-2 td-item4 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh2-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf1088e122e td-doubleSlider-2 td-item5 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh5-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf1088e122e td-doubleSlider-2 td-item6 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045685768322853821450094893948458950990495744n-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf1088e122e td-doubleSlider-2 td-item7 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh4-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf1088e122e td-doubleSlider-2 td-item8 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh3-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid25caf1088e122e classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 8div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh6jpg titlesh6 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh6jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh6jpg 1280w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh6-320x156jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh6-768x373jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh6-640x311jpg 640w sizesmax-width 1280px 100vw 1280px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045715449520975203770114528534781748720959488njpg title5715449520975203770114528534781748720959488n data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045715449520975203770114528534781748720959488njpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045715449520975203770114528534781748720959488njpg 1024w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045715449520975203770114528534781748720959488n-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045715449520975203770114528534781748720959488n-768x576jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045715449520975203770114528534781748720959488n-640x480jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045715449520975203770114528534781748720959488n-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045715449520975203770114528534781748720959488n-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045715449520975203770114528534781748720959488n-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045715449520975203770114528534781748720959488n-238x178jpg 238w sizesmax-width 1024px 100vw 1024px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh1-1jpg titlesh1-1 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh1-1jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh1-1jpg 1280w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh1-1-320x156jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh1-1-768x373jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh1-1-640x311jpg 640w sizesmax-width 1280px 100vw 1280px alt a figure div div class td-slide-item td-item4 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh2jpg titlesh2 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh2jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh2jpg 1280w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh2-320x156jp 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh2-768x373jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh2-640x311jpg 640w sizesmax-width 1280px 100vw 1280px alt a figure div div class td-slide-item td-item5 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh5jpg titlesh5 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh5jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh5jpg 1280w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh5-320x156jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh5-768x373jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh5-640x311jpg 640w sizesmax-width 1280px 100vw 1280px alt a figure div div class td-slide-item td-item6 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045685768322853821450094893948458950990495744njpg title5685768322853821450094893948458950990495744n data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045685768322853821450094893948458950990495744njpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045685768322853821450094893948458950990495744njpg 1024w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045685768322853821450094893948458950990495744n-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045685768322853821450094893948458950990495744n-768x576jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045685768322853821450094893948458950990495744n-640x480jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045685768322853821450094893948458950990495744n-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045685768322853821450094893948458950990495744n-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045685768322853821450094893948458950990495744n-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045685768322853821450094893948458950990495744n-238x178jpg 238w sizesmax-width 1024px 100vw 1024px alt a figure div div class td-slide-item td-item7 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh4jpg titlesh4 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh4jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh4jpg 1280w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh4-320x156jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh4-768x373jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh4-640x311jpg 640w sizesmax-width 1280px 100vw 1280px alt a figure div div class td-slide-item td-item8 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh3jpg titlesh3 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh3jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh3jpg 1280w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh3-320x156jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh3-768x373jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sh3-640x311jpg 640w sizesmax-width 1280px 100vw 1280px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div class td-button td-item4 div class td-borderdiv div div class td-button td-item5 div class td-borderdiv div div class td-button td-item6 div class td-borderdiv div div class td-button td-item7 div class td-borderdiv div div class td-button td-item8 div class td-borderdiv div div div div div p8220Me date 11042019 rreth ores 0335 ne lagjen 8220Rilindja8221 ne afersi te lokalit me pronar SZ dyshohet se ka shperthyer nje sasi e vogel lende plasese Si pasoje e shperthimit nuk ka deme ne njerez por vetem deme materiale8221 njofton policiap pPolicia dhe grupi hetimor po punojne intensivisht per identifikimin dhe kapjen e autoriteve si dhe per zbardhjen e plote te ngjarjesp <![CDATA[Rinas ICTS Albania 25 mln euro per sigurine Murataj Co e vodhen per 90 sekonda]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134671/titulli/Rinas-ICTS-Albania--25-mln-euro-per-sigurine-Murataj--Co-e-vodhen-per-90-sekonda pimg classaligncenter size-full wp-image-708807 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904save-2png alt width639 height424 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904save-2png 639w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904save-2-320x212png 320w sizesmax-width 639px 100vw 639px Grabitja e dyte e parave qe transportonin bankat me avion jashte vendit ka hapur debate per sigurine e aeroportit te vetem ne vend atij te Rinasitp pICTS Albania kompania qe eshte e kontraktuar nga Tirana International Airport TIA per sigurine ka realizuar nje qarkullim vjetor prej 309 milione lekesh rreth 25 milione euro ne vitin 2017 sipas te dhenave zyrtare te bilancit nje shume kjo qe eshte arketuar me qellim qe firma te garantoje sigurine ne aeroport per te cilin ka te angazhuar 152 punonjesp pNe krahasim me nje vit me pare te ardhurat jane rritur me pothuajse 20 Fitimi para taksave ishte rreth 375 milione leke me nje norme fitimi prej 12 Ndersa ne raport me vitin 2014 te ardhurat e kompanite jane rritur me 30p pSipas pershkrimit ne bilanc ICTS Albania ushtron aktivitetin e sigurise ne aeroportin nderkombetar Nene Tereza ne Rinas dhe ofron sherbime konsulence siguriep pimg classaligncenter size-full wp-image-708805 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904aksioneretpng alt width712 height267 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904aksioneretpng 712w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904aksioneret-320x120png 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904aksioneret-640x240png 640w sizesmax-width 712px 100vw 712px ICTS Albania eshte krijuar ne vitin 2005 dhe eshte 100 ne pronesi te ICTS Europe dhe ka si objektiv ofrimin e sherbimeve te sigurimit te aviacionit detar etjp pNdonese i ka rritur te ardhurat vit pas viti per te dyten here kompania pergjegjese per sigurine ne Rinas ka deshtuar te ndaloje vjedhjen brenda ambienteve te aeroportit Ne 30 qershor 2016 u grabit nje makine e blinduar qe transportonte parate drejt avionit ndersa dy dite me pare grabitesit arriten te futeshin deri ne barkun e avionitp pNderkohe shoqeria qe menaxhon me koncesion aeroportin e Rinasit Tirana International Airport ne tetor te vitit 2016 sipas njoftimit zyrtar te saj u morr 100 ne zoterim nga China Everbright Limited nje kompani nderkombetare investimesh dhe menaxhimi te aseteve e vendosur ne Hong Kongp pPor nderkohe zyrtarisht sipas regjistrimit ne Qendren Kombetare te Biznesit aksioneri i vetem i Aeroportit Nderkombetar ne vend qe prej 11 nentorit 2016 eshte Real Fortress Private Limited Kompania eshte e krijuar dhe rregullohet nga ligjet e Singaporit dhe sipas te dhenave ne internet eshte krijuar ne 22 qershor 2016 dhe e ka adresen ne 2 SHENTON WAY 18-01 SGX CENTRE i SINGAPORE 068804 duke qene nje kompani offshore e cila tashme menaxhon koncesionin e aeroportit te vetem nderkombetar ne vend Monitorp <![CDATA[Tepelene Shefit te krimeve i digjet makina poshte pallatit EMRI]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134670/titulli/Tepelene-Shefit-te-krimeve-i-digjet-makina-poshte-pallatit-EMRI figure idattachment708830 stylemax-width 780px classwp-caption aligncenterimg classsize-full wp-image-708830 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041530000447porshijpeg alt width780 height440 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041530000447porshijpeg 780w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041530000447porshi-320x181jpeg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041530000447porshi-768x433jpeg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041530000447porshi-640x361jpeg 640w sizesmax-width 780px 100vw 780px figcaption classwp-caption-textFoto ilustruesefigcaptionfigure pMbremjen e djeshme makina tip Ford ne pronesi te shefit te krimeve ne Policine e Tepelenes eshte djegur teksa ka qene e parkuar poshte pallatitp pSipas policise ngjarja dyshohet se ka ndodhur rreth ores 0500 ne lagjen 15 shtatori ku edhe banon Gentjan Shehup pNe daten 11042019 rreth ores 500 ne lagjen 15 shtatori Tepelene ka marr flake dhe eshte djegur ne pjesen e perparme mjeti tip Ford mjeti ka qene i parkuar para pallatit ne perdorim te shtetasit GSh Ne vendngjarje shkoi grupi hetimor dhe nga hetimet e para procedurale rezultoi se shkaku i djegies se mjetit eshte aksidental defekt elektrik njofton policiap <![CDATA[Tentojne te vjedhin magazinen por kapen mat arrestohen EMRAT]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134669/titulli/Tentojne-te-vjedhin-magazinen-por-kapen-mat-arrestohen-EMRAT pimg classaligncenter size-full wp-image-708852 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autograbitje1477325847-640x452jpg alt width640 height452 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autograbitje1477325847-640x452jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autograbitje1477325847-640x452-320x226jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Kur gjithe vemendja e Policise se Shtetit eshte zhvendosur ne Rinas pas grabitjes se 10 milione eurove nga banda e Admir Murataj ne Shqiperi jane hedhur ne veprim skifteret e vegjelp pKeshtu dy te rinj ne Sarande jane kapur ne flagrance teksa kishin hyre per te vjedhur ne nje magazine ne lagjen nr3 te qytetitp pstrongNJOFTIMIstrongp pPolicia ka arrestuar 2 shtetas te cilet u kapen ne flagrance duke vjedhurp ul liFK 19 vjec banues ne Sarandeli liAQ 18 vjec banues ne Sarandeli ul pSherbimet e Policise Sarande kane bere arrestimin e ketyre dy shtetasve pasi jane kapur ne flagrance ne lagjen nr3 Sarande duke vjedhur magazinen e shtetasit LMp pMaterialet iu referuan Prokurorise ne ngarkim te tyre per vepren penale Vjedhje e kryer ne bashkepunim e mbetur ne tentativep <![CDATA[Aleati i Rames Kjo opozite po del jashte kontrollit zgjedhjet do te shtyhen]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134668/titulli/Aleati-i-Rames-Kjo-opozite-po-del-jashte-kontrollit-zgjedhjet-do-te-shtyhen pimg classaligncenter size-full wp-image-708811 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904paskal-e1489092222948-780x439jpg alt width780 height439 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904paskal-e1489092222948-780x439jpg 780w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904paskal-e1489092222948-780x439-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904paskal-e1489092222948-780x439-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904paskal-e1489092222948-780x439-640x360jpg 640w sizesmax-width 780px 100vw 780px Historiani dhe politikani Paskal Milo i cili ne analizen e krizes politike qe ka mberthyer Shqiperine ka bere gjithmone thirrje per nje ulje ne tryeze bisedimesh mes paleve mbremjen e djeshme ne emisionin Arena ka thene se kriza ka premisa per tu thelluar me tejp pOpozita e vertete eshte ne rruge dhe ne 13 do dale prape ne rruge Por dalja e vazhdueshme ne rruge e kesaj opozite qe mund te dale jashte kontrollit mund te krijoje tensione Nuk mbeshtes ate qe ka bere opozita duke braktisur parlamentin por ndodhemi para nje fakti te kryer qe nuk zhbehet me dhe une parashikoj qe kriza do thellohet Ajo opozite nuk kthehet me ne parlament dhe po ta shihni qeveria ka bere nje oferte dhe e ka lene deren e hapur tha aip pMilo i cili e ka konfirmuar se do te futet ne zgjedhjet e 30 qershorit ne koalicionin me PS e drejtuar nga Edi Rama ka theksuar gjithashtu se beson qe palet ne mesin e Majit do te dakordesojne shtyrjen e zgjedhjevep pZhvillimet do te na sjellin aty nga fillimi i majit kur mund te shterojne te gjithe mundesite per te gjetur kompromis Do jemi para nje aleternative ose do shkojme para zgjedhjeve te qershorit pa opozite ose do shtyhen zgjedhjet Jam i prirur te besoj qe do kerkohet nje kompromis per shtyrjen e zgjedhjeve theksoi Milop <![CDATA[Protesta e PD-LSI policia rrethon serish Parlamentin dhe zyren e Lleshajt]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134667/titulli/Protesta-e-PD-LSI-policia-rrethon-serish-Parlamentin-dhe-zyren-e-Lleshajt pimg classaligncenter size-full wp-image-708859 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904BeFunky-collage-4-696x348-1jpg alt width696 height348 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904BeFunky-collage-4-696x348-1jpg 696w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904BeFunky-collage-4-696x348-1-320x160jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904BeFunky-collage-4-696x348-1-640x320jpg 640w sizesmax-width 696px 100vw 696px Pavaresisht se vemendja e Policise se Shtetit eshte perqendruar ne Rinas dhe gjithe zonen e Fushe-Krujes per te kapu bashkepunetoret e Admir Murataj qe grabiten 10 milione euro disa qindra efektive jane dislokuar si gjithmone para Parlamentitp pNe kuader te masave te marra per protesten e opozites gjate zhvillimit te seances plenare prej ores 0730 arsenali i rende i Policise ka dale ne qarkullim te ne Tirane ndersa eshte rrethuar pedonalja Murat Toptanip pNje perqendrim i larte efektivesh shihet te Ministria e Brendshme ndersa sheshi para Teatrit Kombetar eshte kthyer ne vend per parkimin e automjeteve te policise si shihedhese dhe autoblindat e FNSHp style typetextcss tduid15caf1088cd2af td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904567216103385546001291225420865471970803712n-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15caf1088cd2af td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904565558826415408896170927430448689442717696n-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15caf1088cd2af td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566141161363893533735642910783038143594496n-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid15caf1088cd2af classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 3div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904567216103385546001291225420865471970803712njpg title567216103385546001291225420865471970803712n data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904567216103385546001291225420865471970803712njpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904567216103385546001291225420865471970803712njpg 2048w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904567216103385546001291225420865471970803712n-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904567216103385546001291225420865471970803712n-768x576jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904567216103385546001291225420865471970803712n-640x480jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904567216103385546001291225420865471970803712n-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904567216103385546001291225420865471970803712n-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904567216103385546001291225420865471970803712n-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904567216103385546001291225420865471970803712n-238x178jpg 238w sizesmax-width 2048px 100vw 2048px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904565558826415408896170927430448689442717696njpg title565558826415408896170927430448689442717696n data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904565558826415408896170927430448689442717696njpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904565558826415408896170927430448689442717696njpg 480w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904565558826415408896170927430448689442717696n-240x320jpg 240w sizesmax-width 480px 100vw 480px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566141161363893533735642910783038143594496njpg title566141161363893533735642910783038143594496n data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566141161363893533735642910783038143594496njpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566141161363893533735642910783038143594496njpg 2048w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566141161363893533735642910783038143594496n-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566141161363893533735642910783038143594496n-768x576jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566141161363893533735642910783038143594496n-640x480jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566141161363893533735642910783038143594496n-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566141161363893533735642910783038143594496n-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566141161363893533735642910783038143594496n-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566141161363893533735642910783038143594496n-238x178jpg 238w sizesmax-width 2048px 100vw 2048px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div div div div pAshtu sic ka ndodhur edhe ne javet e shkuara policia ka rrethuar thuajse te gjithe qendren e Tiranes per te garantuar rendin dhe sigurine e shmangur incidentet me protestuesit e opozitesp pNe Kuvend pritet qe te betohen sot dhe dy deputete te rinj te PD Arlind acani dhe Halil Jakimi konkretisht te zgjedhur ne Korce dhe ne Diberp <![CDATA[Betohen 3 deputete PD ankand te parlamenti 1 mandat 300 mije euro FOTO]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134666/titulli/Betohen-3-deputete-PD-ankand-te-parlamenti-1-mandat-300-mije-euro-FOTO pimg classaligncenter size-full wp-image-708880 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043787a87f-8e12-4e38-9dac-ca95f7083052jpg alt width960 height1280 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043787a87f-8e12-4e38-9dac-ca95f7083052jpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043787a87f-8e12-4e38-9dac-ca95f7083052-240x320jpg 240w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043787a87f-8e12-4e38-9dac-ca95f7083052-768x1024jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043787a87f-8e12-4e38-9dac-ca95f7083052-640x853jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px Ashtu sic ishte paralajmeruar teksa kryetari i PD Lulzim Basha eshte duke bere pergatitjet e fundit per protesten qe ka paralajmeruar per ne 13 shkurt te Kryeministria para Parlamentit sot kane dale te rinjte e FRPD-sep pJo te shumte ne numer por te mireorganizuar ata kane ironizuar me blerjen e deputeteve te opozites se re pasi pretendohet se ata qe shkojne te betohen ne siglat e PD dhe LSI jane paguar nga mazhoranca per te plotesuar vakancatp pGjate kohes qe ne Parlament u betuan tre deputete e rinj te ardhur nga listat shumeemerore te PD Korab Lita Arlind acani dhe Halili Jakimi jashte salles jane vendosur pankarta e banderola kunder qeverisep pMe pikantja ishte stenda me mbishkrimin parlamenti i krimit ku te rinjte kane hapur ankandin e mandatevep style typetextcss tduid25caf157cae3b3 td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904frpd-1-80x60png 0 0 no-repeat tduid25caf157cae3b3 td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904b6021aa3-1fe8-49d8-b6b5-22cf91c96bed-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf157cae3b3 td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041554971136z1-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf157cae3b3 td-doubleSlider-2 td-item4 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190415549711363-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf157cae3b3 td-doubleSlider-2 td-item5 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043bf8df8f-c021-4864-84e6-127a936e58c8-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid25caf157cae3b3 classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 5div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904frpd-1png titlefrpd-1 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904frpd-1png srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904frpd-1png 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904frpd-1-320x180png 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904frpd-1-768x432png 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904frpd-1-640x360png 640w sizesmax-width 800px 100vw 800px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904b6021aa3-1fe8-49d8-b6b5-22cf91c96bedjpg titleb6021aa3-1fe8-49d8-b6b5-22cf91c96bed data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904b6021aa3-1fe8-49d8-b6b5-22cf91c96bedjpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904b6021aa3-1fe8-49d8-b6b5-22cf91c96bedjpg 1280w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904b6021aa3-1fe8-49d8-b6b5-22cf91c96bed-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904b6021aa3-1fe8-49d8-b6b5-22cf91c96bed-768x576jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904b6021aa3-1fe8-49d8-b6b5-22cf91c96bed-640x480jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904b6021aa3-1fe8-49d8-b6b5-22cf91c96bed-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904b6021aa3-1fe8-49d8-b6b5-22cf91c96bed-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904b6021aa3-1fe8-49d8-b6b5-22cf91c96bed-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904b6021aa3-1fe8-49d8-b6b5-22cf91c96bed-238x178jpg 238w sizesmax-width 1280px 100vw 1280px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041554971136z1jpg title1554971136z1 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041554971136z1jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041554971136z1jpg 1265w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041554971136z1-320x187jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041554971136z1-768x449jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041554971136z1-640x374jpg 640w sizesmax-width 1265px 100vw 1265px alt a figure div div class td-slide-item td-item4 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190415549711363jpg title15549711363 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190415549711363jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190415549711363jpg 500w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190415549711363-244x320jpg 244w sizesmax-width 500px 100vw 500px alt a figure div div class td-slideitem td-item5 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043bf8df8f-c021-4864-84e6-127a936e58c8jpg title3bf8df8f-c021-4864-84e6-127a936e58c8 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043bf8df8f-c021-4864-84e6-127a936e58c8jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043bf8df8f-c021-4864-84e6-127a936e58c8jpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043bf8df8f-c021-4864-84e6-127a936e58c8-240x320jpg 240w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043bf8df8f-c021-4864-84e6-127a936e58c8-768x1024jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043bf8df8f-c021-4864-84e6-127a936e58c8-640x853jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div class td-button td-item4 div class td-borderdiv div div class td-button td-item5 div class td-borderdiv div div div div div p8220Shesim mandate deputetesh kane mbetur dhe nja 37 emra pa mbushur duke qene se po zgjat ky proces dhe po behet ne fshehtesi dolem haptazi t8217i blejme8221 tha njeri prej tyrep pNderkohe ne kor te rinjte e FRPD thirren Nje mandat 300 mije euro hajde mandate Tre mandate 1 mln euro Hajde mandate se u mbush hajde mandate se u mbush parlamentip pNderkohe me te betuarit e sotem numri i deputeteve ne Parlament shkon ne 103 por do te shtohet edhe me pasi Andi Permeti nga PD ne Korce dhe Eugen Bojaxhiu nga LSI ne Berat kane kerkuar gjithashtu mandatinp <![CDATA[Grabitja ne Rinas A do te jete i biri ish-deputetit te PS kurbani i Ballukut]]> 2020-07-04T20:34:14+00:00 2020-07-04T20:34:14+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134665/titulli/Grabitja-ne-Rinas-A-do-te-jete-i-biri-ish-deputetit-te-PS-kurbani-i-Ballukut pimg classaligncenter size-full wp-image-708871 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904333805592442840027894315791489688980160512npng alt width626 height348 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904333805592442840027894315791489688980160512npng 626w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904333805592442840027894315791489688980160512n-320x178png 320w sizesmax-width 626px 100vw 626px Grabitja e 10 milione eurove ne aeroportin e Rinasit ka ngritur ne kembe shtetin dhe pavaresisht se kryeministri Edi Rama dhe ministrat Sander Lleshaj e Belinda Balluku jane kujdesur qe tia faturojne pergjegjesine te gjithen koncesionarit pritet qe te kete koka turku edhe nga agjencite shteterore te aviacionitp pBalluku sulmoi ashper koncesionarin e TIA-s mbremjen e djeshme pas deklarates per media te kinezeve te cilet e ndane fajin per grabitjen me shtetin shqiptar duke thene se kane njoftuar ne kohe policine per neutralizimin e grabitesvep pNe situaten e rende qe i eshte krijuar aviacionit civil shqiptar per shkak te ngjarjes se dates 9 prill ne situaten ku eshte cenuar siguria kombetare dhe si rrjedhoje edhe ajo nderkombetare pasi aviacioni eshte nje sektor pa kufij reagimi i koncesionarit kinez tregon jo vetem papergjegjshmeri po dhe mosperceptim te demit qe ka shkaktuar per vendin tha ajop pDuke i quajtur pronaret e menaxheret e TIA-s Phelivane ministrja e Infrastruktures theksoi se koha e fjaleve ka mbaruar dhe koncesionari do te perballet me ligjin per demin qe i ka shkaktuar venditp pNe do ta perballim kompanine deri ne fund me pergjegjesite e saj jo vetem per cenimin e vazhdueshem te sigurise jo vetem demet e per efektin negativ qe ka krijuar mbi sistemin bankar por edhe per prishjen e imazhit kombetar kudo ne bote Ky imazh qe na eshte dashur mund e perpjekje te shumta per ta permiresuar per te kthyer Shqiperine ne nje destinacion turistik perpjekje te cilat kane sjelle edhe rritjen e vazhdueshme te numrit te turisteve e vizitoreve dhe si rrjedhoje rritjen e te ardhurave vjetore per aeroportin gjithashtu nuk mund te goditet pa paguar deri ne fund demin theksoi Ballukup pPor pervec faturimit te pergjegjesise mbi koncesionarin e TIA-s sipas informacioneve qe kane qarkulluar prej mbremjes se djeshme ministrja Balluku do te prese koken e pare pas supergrabitjesp pKurbani i qeverise ne kete rast do te jete Krislen Keri te cilit me shume gjase i eshte komunikuar shkarkimi nga detyra e drejtorit te Aviacionit Civilp pshte pikerisht Autoriteti ai qe ushtron kontroll periodik per zbatimin mes te tjerave edhe te masave te sigurise ne aeroportin e Rinasit dhe keshtu mbi Kerin rendon nje pjese e pergjegjesise per ngjarjenp pNderkohe kujtojme se Krislen Keri eshte i biri i ish-deputetit te PS-se Pilo Kerip - Arkiva Shqiptare e Lajmeve