Lajmet e Shqiperia.com - Lajmet e fundit 2019-04-25T17:51:22+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[LIBRA Te shtysh regjistrimin njesoj si te shtysh zgjedhjet]]> 2019-04-25T17:51:22+00:00 2019-04-25T17:51:22+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074746/titulli/LIBRA-Te-shtysh-regjistrimin-njesoj-si-te-shtysh-zgjedhjet pPartia LIBRA u shtohet qendrimeve kunder kerkeses se PS-LSI per shtyrje te afatit te regjistrimit te koalicioneve ne KQZp pPermes nje deklarate per mediat LIBRA thote se nese KQZ merr parasysh kete kerkese deshmon edhe njehere varesine politike te ketij institucionip pTe shtysh 18 prillin thekson LIBRA eshte njelloj si te shtysh 18 qershorinp pLIBRA denoncon kete tentative e cila sipas saj nuk behet per te permiresuar standartet zgjedhore por per te mbyllur llogarite e koalicionit qeveritar i cili po saboton zgjedhjet me marreveshjep pstrongDeklarata e plotestrongp pemDy partite qe qeverisin prej kater vitesh i kane kerkuar sot KQZ te ndryshoje afatet e rregjistrimit te koalicioneve zgjedhoreemp pem LIBRA gjykon se kjo kerkese te cilen KQZ me sa duket do ta marre parasysh deshmon per varesine politike te ketij institucioni nga qeveria dhe cenon standartet zgjedhore pa nisur zgjedhjetemp pem Te shtysh afatin e rregjistrimit te koalicioneve pas dates 18 prill eshte njelloj si te shtysh 18 qershorinemp pemKjo kerkese antiligjore e cila i fut zgjedhjet ne nje rruge te panjohur nuk mund te kete asnje efekt pasi KQZ nuk e ka tagrin te shtyje nje afat te percaktuar ne menyre te qarte nga Kodi Zgjedhor i Republikes i miratuar me 35 e Parlamentitemp pemLIBRA denoncon kete tentative e cila nuk behet per te permiresuar standartet zgjedhore por per te mbyllur llogarite e koalicionit qeveritar i cili po saboton zgjedhjet me marreveshjeemp pemNe kushtet kur vendi po mbetet pa President pa Zgjedhje pa Sistem Drejtesie LIBRA e konsideron kete akt nje grusht shteti te partive ne pushtet dhe te nje partie ne opozite te cilat po sabotojne institucionet per shkak te korrupsionit dhe frikes nga drejtesiaemp pemNe do bejme gjithcka qe zgjedhjet te zhbllokohen qe shqiptaret te kene nje President te mbeshtetur nga populli qe shqiptaret te kene mundesi te zgjedhin te lire duke rrezuar kasten e tre partive te vjetra te cilat nuk kane aftesi ti afrojne vendit stabilitet dhe progressemp pemOranewstv emp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Kapen me 982 kg kanabis dy shqiptare ne pranga nje ne kerkim]]> 2019-04-25T17:51:22+00:00 2019-04-25T17:51:22+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074745/titulli/Kapen-me-982-kg-kanabis-dy-shqiptare-ne-pranga-nje-ne-kerkim pDy shtetas shqiptare nje mashkull dhe nje femer kane rene ne prangat e policise greke per transport droge me qellim trafikiminp pNderkohe nje shqiptar i trete eshte shpallur ne kerkimp pArrestimet u bene ne Kostur dhe Selanikp pPolicia greke sekuestroi kater canta me 982 kg kanabisp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Projekti qe e con Blerina Agon ne Amerike]]> 2019-04-25T17:51:22+00:00 2019-04-25T17:51:22+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074744/titulli/Projekti-qe-e-con-Blerina-Agon-ne-Amerike pstrongNje resort sportiv dhe turistik mes maleve te Skraparit Blerina Ago shkon ne Amerikestrongp pKush tha qe ne Shqiperi nuk ka te rinj me ide dhe iniciativa mbreselenese Shpesh ata evidentohen nga te huajt te cilet i japin atyre nje mundesi me shume ne rrugen qe duan te ecin Rasti per te cilin po flasim ka te beje me nje vajze e cila nuk eshte krejt e panjohur Shumekush e njeh si Blerina e Rafting ndersa te tjere si juriste dhe eksperte ne fushen e turizmit Por keto dite ajo ka marr nje lajm i cili perket jo vetem asaj por edhe Shqiperisep pProgrami prestigjioz i Departamentit te Shteteve te Bashkuara te Amerikes YTILI Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative perzgjedh cdo vit vetem 100 finaliste mes qindra aplikimeve te sipermarresve te rinj evropian Ky program praktike profesionalp figure idattachment16720 classwp-caption alignrightimg classsize-medium wp-image-16720 td-animation-stack-type0-2 srchttpwwwamericaneyealwp-contentuploads2017043-79-271x300jpg sizesmax-width 271px 100vw 271px srcsethttpwwwamericaneyealwp-contentuploads2017043-79-271x300jpg 271w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads2017043-79jpg 329w altBlerina Ago width271 height300 p figcaption classwp-caption-textBlerina Agofigcaption figure p1-vjecar mundesuar nga Fondi Gjerman Marshall i ben finalistet pjese e nje organizatebiznesi apo institucioni ne SHBA ku te mund te zhvillojne aftesi te reja profesionale te hulumtojne ne fusha te ndryshme te kerkimit shkencor te krijojne ide te reja biznesi dhe lidershipi dhe te forcoje bashkepunimin transatlantik mbi sfidat rajonale kombetare dhe globale ne frymen e Planit Marshallp pPer vitin 2017 mes mbi 650 aplikimeve fituesja nga Shqiperia eshte shpallur Blerina Ago administratorja e Albanian Adventure Resortp pSi rezultat i 15 viteve pune Blerina Ago eshte duke zhvilluar sipermarrjen me inovative dhe ide te gjelberta ne fushen e turizmit pozicionuar ne Skrapar Albanian Adventure Resort shap pAlbanian Adventure Resort ka si qellim ndryshimin e jetes se komunitetit permes aktiviteteve sportive ne natyre dhe arsimit profesional ne fushen e turizmit aventure dhe mikpritjes AAR shtrihet ne hapesiren e nje ish-reparti ushtarak te amortizuar mes natyres se paprekur dhe fare prane kanioneve te Osumit Lokacioni i propozuar ofron nje game mundesish per mbi 15 aktivitete aventure duke perfshire rafting ne afersi te kanioneve te Osumit hiking kajak hidrospid kalerim ciklizem malor kacavjerrje dhe sporte te tjera te shumta ne natyre Gjenerimi i te ardhurave permes aktiviteteve komerciale do te ndihmoje per te rritur standardet e te gjitha sporteve aventure ne Shqiperi dhe do te rrisin profilin e Shqiperise si nje destinacion i turizmit aventurep figure idattachment16723 classwp-caption aligncenterimg classsize-full wp-image-16723 td-animation-stack-type0-2 srchttpwwwamericaneyealwp-contentuploads2017042-105jpg sizesmax-width 735px 100vw 735px srcsethttpwwwamericaneyealwp-contentuploads2017042-105jpg 735w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads2017042-105-300x177jpg 300w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads2017042-105-711x420jpg 711w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads2017042-105-640x378jpg 640w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads2017042-105-681x402jpg 681w altRender Albanian Adventure Resort X-Plan Studio width735 height434 p figcaption classwp-caption-textRender Albanian Adventure Resort X-Plan Studiofigcaption figure pPerfitimet do te perfshijne zhvillimin e produkteve te reja turistike per Shqiperine trajnimin dhe zhvillimin e guidave te aventures mbeshtetje per inkubacionin dhe rritjen e ndermarrjeve rurale dhe krijimin e vendeve te punes duke perfshire grate dhe te rinjtep pVideo prezantuese a hrefhttpswwwyoutubecomwatchvdn0RCqgJbLYhttpswwwyoutubecomwatchvdn0RCqgJbLYap pBlerina ka spikatur jo vetem per idene inovative por gjithashtu per lidershipin kontributin dhe aktivizmin disa vjecar ne fushen e turizmit te aventures dhe mbrojtjes se mjedisit Perzgjedhja e Blerines thekson mes te gjithave rendesine e turizmit te aventures e akoma me shume rendesine e figurave te vajzave dhe grave ne fushen e lidershipit dhe sipermarrjesp pp <![CDATA[Sulmuan dhomen e arbitrave policia ndalon 3 lojtare te Bayern]]> 2019-04-25T17:51:22+00:00 2019-04-25T17:51:22+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074743/titulli/Sulmuan-dhomen-e-arbitrave-policia-ndalon-3-lojtare-te-Bayern pPolicia spanjolle ka shoqeruar mbreme tre lojtare te Bayern Munich sepse kishin mesyre dhomen e zhveshjes se gjyqtareve ku ndodhej Viktor Kassaip pPolemikat qe shoqeruan fitoren dhe kualifikimin e Real Madridit kunder Bayern Munich ne cerekfinale te Liges se Kampioneve e rriten maksimalisht tensionin edhe ne dhomat e zhveshjes ne Santiago Bernabeup pLojtaret bavareze perfunduan duke protestuar edhe te dhoma e arbitrave ku gjendej Viktor Kassaip pMesohet se Thiago Lewandowski dhe Vidal po protestonin tek dhoma e arbitrave pasi ndeshja perfundoi nderkohe qe policia ka nderhyre duke pare fyerjet dhe britmat e lojtareve te Ancelottitp pp <![CDATA[Rama komenton humbjen e Bayern-it dhe tallet me Kreshnik Spahiun]]> 2019-04-25T17:51:22+00:00 2019-04-25T17:51:22+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074742/titulli/Rama-komenton-humbjen-e-Bayern-it-dhe-tallet-me-Kreshnik-Spahiun div classcontentholder div classpostcontentholder p classp1span classs1Humbja e djeshme ne kohen shtese e Bayernit te Mynihut perballe Realit te Madridit eshte komentuar edhe nga kryeministri Edi Ramaspanp p classp2span classs2Por ndersa nuk perfshihet ne debatin per gabimet e arbitrave Rama thumbon opoziten shqiptare kjo per shkak edhe te deklaratave ndaj ministrit gjerman Sigmar Gabrielspanp p classp2span classs2Rama thumbon me nje foto montazh te Kreshnik Spahiut aleatit te Luzlim Bashesspanp div classadvertisementholderdiv div classadvertisementholderdiv div div div classsliderwrapper postslider redirect div classslideractive sliderbackground div classsliderblurimg classaligncenter size-full wp-image-16758 td-animation-stack-type0-2 srchttpwwwamericaneyealwp-contentuploads20170417952907101546694992965233147739728256329447njpg sizesmax-width 960px 100vw 960px srcsethttpwwwamericaneyealwp-contentuploads20170417952907101546694992965233147739728256329447njpg 960w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads20170417952907101546694992965233147739728256329447n-150x150jpg 150w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads20170417952907101546694992965233147739728256329447n-300x300jpg 300w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads20170417952907101546694992965233147739728256329447n-768x768jpg 768w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads20170417952907101546694992965233147739728256329447n-420x420jpg 420w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads20170417952907101546694992965233147739728256329447n-640x640jpg 640w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads20170417952907101546694992965233147739728256329447n-681x681jpg 681w alt width960 height960 div div div pp <![CDATA[Bie dhenia e vizave per punet sezonale ne SHBA]]> 2019-04-25T17:51:22+00:00 2019-04-25T17:51:22+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074741/titulli/Bie-dhenia-e-vizave-per-punet-sezonale-ne-SHBA pNe disa pjese te vendit ku sezoni turistik perben vetem gjysmen e vitit bizneset e hotelerise dhe restorantet shpesh perballen me veshtiresite per te gjetur punonjes amerikane Si rezultat ata mbeshteten tek krahu i punes qe vjen nga jashte permes nje sistemi vizash punesimi te perkohshem qe njihet si H2B Por nje renie e numrit te ketyre vizave kete vit ka shkaktuar shqetesime tek punedhenesit se modeli i tyre i biznesit mund te jete ne rrezikp pPergjate bregdetit ne Masacusets pranvera dhe vera vijne me vone se ne pjeset e tjera te vendit Ketu eshte qetesi deri ne ardhjen e turisteve thote Jane Nichols Bishop e cila ndihmon ne gjetjen e punetoreve sezonale me viza H2Bp pDua te them me shaka se kemi me shume peshkaqene te bardhe se sa individe qe kerkojne pune ne Kepin Kod Cape Codp pDetyra e Jane-t eshte te ndihmoje pronaret e bizneseve lokale te sigurojne punonjes sezonale me viza H2B nga vende si Xhamejka dhe Filipinetp pKush do pastroje hotelet gatuaje dhe sherbeje ushqimet apo laje enet Nuk kemi asnje ketu dhe ata qe jane nuk mjaftojnep pAllen Sylvester menaxhon nje biznes qe jep me qera tenda ne Kepin Kod Ai thote se eshte e veshtire te gjesh amerikane te punesohen vetem per pese muaj ne vitp pPyetja e pare qe shtrohet nga te gjithe eshte se cfare do te besh per te gjetur punonjesp pShto edhe renien kater here te numrit te mundshem te punonjesve sezonal me viza H2B dhe biznese si ky qe nuk u pajis me punonjesit e huaj qe kishte kerkuar mund te pesoje humbje deri ne 20 perqind te te ardhurave vjetore Ai thote se punonjesit sezonale jane e vetmja alternativep pDuhen plotesuar shume dokumente dhe nuk ka tjeter alternative Pronaret e bizneseve nuk do vareshin nga programi H2B i vizave sezonale po te kishte nje menyre tjeterp pBizneset e varura nga programi i vizave sezonale te cilet duhet te tregojne fakte ne perpjekjet per te rekrutuar punonjes amerikane ofruan 3 mije aplikime per punonjes te huaj ne janar por vetem nje pjese jane miratuar Madje disa prej bizneseve qe perfituan thote menaxheri i hotelit Coonamessett Inn Jim Underdah disa probleme ne sistem kane vonuar ardhjen e tyrep pMes kesaj pasigurie thote ai disa biznese zgjedhin strategjine e punesimit gjate gjithe vitit edhe pse nuk kane nevoje per punonjes pas sezonitp pNuk dua te humbas punonjes ndaj mbaj njerez qe punojne 40 ore ne kuzhine per periudhen e dimrit dhe ata nuk do te me braktisin Do te thone ai po na trajton mire dhe me ardhjen e pranveres vijne edhe tap pPor bizneset qe nuk e perballojne dot kete model shpresojne per nje perpjekje te minutes se fundit qe ligjvenesit te riautorizojne para 28 prillit ligjin per punonjesit sezonale te cilit i perfundoi afati shtatorin e kaluar Ideja eshte se kjo mund te jete pjese e buxhetit federal per vitin fiskal 2017 ose ne te kundert ata do te paguajne haracinstrongVOAstrongp pp <![CDATA[FOTOLAJM Grate ne fshatrat e Tiranes ja si ngarkohen me 4 thase mbi kurriz nga burrat e tyre]]> 2019-04-25T17:51:22+00:00 2019-04-25T17:51:22+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074740/titulli/FOTOLAJM-Grate-ne-fshatrat-e-Tiranes-ja-si-ngarkohen-me-4-thase-mbi-kurriz-nga-burrat-e-tyre pimg classalignleft size-full wp-image-182937 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads2017048-11-640x397jpg alt width640 height397 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads2017048-11-640x397jpg 640w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads2017048-11-640x397-300x186jpg 300w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pNje grua e lidhur ne kurriz me kater thase shtroje per bagetine udhehiqet nga bashkeshorti i saj teksa kthehen per ne shtepi ne zonen e Dajtit 7 kilometra nga qendra e Tiranesp pshte e veshtire te besosh se skena te tilla qe te kujtojne filmin Perralle nga e kaluara ndodhin edhe ne ditet e sotme kur shoqeria eshte modernizuar mjaftueshem Por duket se ne fshatra asnje nuk ka ndryshuar Grate trajtohen si kafshe duke ngritur lloj-lloj rendesash e ku pervec lodhjes fizike kjo mbetet nje fyerje dhe diskriminim per gjinine femerorep pFoto eshte shkrepur nga fotografja Loreta Cukap pp pp <![CDATA[INTERVISTA Genc Ruli Mund te largohem nga politika]]> 2019-04-25T17:51:22+00:00 2019-04-25T17:51:22+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074739/titulli/INTERVISTA-Genc-Ruli-Mund-te-largohem-nga-politika pDeputeti i Partise Demokratike Genc Ruli rrefen fillesat e tij ne jeten politike ne vend raportet me Sali Berishen largimin nga PD ne vitin 1997 dhe rikthimin ne 2005p pNe nje rrefim ne studion e Nees24 deputeti Ruli nga Kendi i Ekselences ne Vila 24 ndalet tek jeta profesionale dhe momentet kur eshte perballur me detyra te veshtirap pKur zgjedhjet parlamentare jane ne prag ai nuk preferon sot te tregoje drejtim qe kerkon te ndjeke ne te ardhmen ndersa thote se mund te mos vazhdoje me te merret me politikep pemGjate karrieres sime politike kam qene deputet i zonave te veshtira qe ne 92 kur kandidova ne Gjirokaster qe ka qene bastion i se majtes Me pelqejne zonat e veshtira por ende nuk e kam vendosur nese do mund te vazhdoj apo mund te mos vazhdoj me ne politikeem- thote Rulip pRuli se bashku me Majlinda Bregun e Arben Imamin ka qene nje nga zerat me kritike ndaj liderit aktual te PD-se Lulzim Bashap pE duke u ndalur tek Basha ai deklaron se ka raport te mire por si lider e sheh ne maturim e siper emNuk eshte kollaj te behesh lider duhet mjaft puneem8211 thote Rulip pstrongJu jeni nder ministrat me jete gjate ne periudhen e tranzicionit Cili ka qene celesi i ketij suksesistrongp pDikur karriera politike percaktohej nga partia ndonese ngaqe ishin kontestues te atij regjimi Pjesa me e madhe vinin nga jeta akademike E imja ishte nje futje rastesore ne politike jo se ishte larg ideve te miat apo botekuptimit tim Ne fillim ndjeva sikur me propozuan dicka te turpshme Thoja me vete Per kete u perpoqem ne per tu bere ministra Ndaj e kam refuzuar per nje muaj rresht Pro pastaj kthehet ne detyrim se ne fund te fundit kush do ta bente ne ishim Duhet padyshim vullneti dhe pasioni Nuk me ftoi njeri ne PD une jam nder themeluesit e PDp pstrongMund ti thoni arsyet pse u larguatne 1997 nga PD dhe cfare ju bindi per tu kthyer ne 2005strongp pKryesisht ka qene kriza e filluar ne 1996 Une kam dhene doreheqjen si minister atehere kane qene mosdakordesite e mia me Berishen Kishim dy mentalitete te ndryshme te cilat shkonin ne konflikt Ne ate kohe jam larguar pati edhe menyra te perjashtimit Ne nje mbledhje te Keshilli Kombetar ne 1996 nje grup deputetesh propozuam nje zgjidhje politike qe situata mos shkonte ne konflikt sic edhe shkoi por kjo nuk u pelqye nga Berisha Kemi nje qene nje grup deputetesh Dashamir Shehi Tomorr Dosti etj Une i qendrova larg politikes ne ato vite Kam qene ne Shqiperi ne ate kohe kam drejtuar nje institut Ne 2005 duke menduar se mjaft gjera kishin ndryshuar edhe ne qendrimin e lidershipit te PD eshte e nevojshem te behej nje ndryshim politik dhe iu bashkova asaj kauze me zgjidhjen time me bindjen timep pstrongSi e shihni punen e Berishes Te Bashesstrongp pE vleresoj punen e Berishes shte shume i perkushtuar ne punen e tij futet ne zyre qe ne mengjes dhe realizon ato qe i vendos vetes Kritik eshte karakteri i tij dominues ndersa Basha eshte nje politikan i ri maturues ka te beje edhe me tipin Une nuk dua e jem pjese e nje butaforie politike me keto batuta e replika qe nuk i pelqejp pstrongSi e vleresoni lidershipin e Ramesstrongp pSi lider eshte disaster Si njeri e njoh Kemi qene shok e miq bashke Si lider nuk me pelqen Keta persona jane te lindur e rritur ketu por kur behen lider nuk degjojne e nuk kuptojne me Kjo politike qe eshte sot me te metat e saj nuk eshte pjelle alienesh por pjelle e kesaj toke e ketij mentaliteti Jane defektet e politikaneve qe demtojne shoqerine por edhe shoqeria ka ndikimin e saj qe krijon kete klase politikanesh Nga menyra si i duartrokasim i servilosemi apo i shpartallojmep pstrongPD tashme po kerkon nje qeveri teknike si do realizohet kjostrongp pQeveria ka njohur qeveri tranzicionale derisa te kalohet ne pozita me te besueshme Nuk behesh dot per 20 vite europian Europa ka pas nje histori 400 vjecare Nuk duhet te jemi pesimiste progres kemi bere shume Por cfare kemi ne lekuren tone historike do na pengoje shume Ne Shqiperi ka shume mosbesimin per institucionin e zgjedhjeve Ne kete situate ku jemi eshte e pamundur te kete zgjedhje et lira e te ndershme Nuk mund te flasim per rezultatin e zgjedhjeve pasi ky nuk dihet Por pavaresisht pritshmerive nuk mund te kete zgjedhje me kete situate ku duken qarte fijet e krijuara mes qeverise dhe krimit Jane krijuar kartele te rrezikshme nga njera ane eshte politika nga ana tjeter droga dhe nje tjeter grupim i lidhur me Ramenp pstrongShume shpejt mbaron afati per zgjedhjen e Presidentit Cili do jete qendrimi i PDstrongp pNuk mbetet vendi pa president Me e veshtire eshte te zgjidhet nje deputet sesa nje President Ndryshimet kushtetuese e kane bere kete situatep pstrongE miratoi PDstrongp pBashke me Partine Socialiste Dhe rreziku me i madh ne keto vite eshte roli qe ka kreu i qeverise ne kete vend Qe te ece normalisht politika duhet te kete balancim te pushtetevep pstrongSi ndikon ne PD qendrimi i nderkombetarevestrongp pJo vetem brenda PD por edhe me gjere eshte shfaqur nje lloj sjellje feminore ne keto qendrime Vihet re nje lloj servilizmip pp <![CDATA[Tjeter thumb nga PD per Ramen e Meten Le te shkelet ligji por unitetin mos ia prekni]]> 2019-04-25T17:51:22+00:00 2019-04-25T17:51:22+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074738/titulli/Tjeter-thumb-nga-PD-per-Ramen-e-Meten-Le-te-shkelet-ligji-por-unitetin-mos-ia-prekni pimg classalignleft size-full wp-image-182934 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704salianji1jpg alt width600 height464 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704salianji1jpg 600w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704salianji1-300x232jpg 300w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704salianji1-164x128jpg 164w sizesmax-width 600px 100vw 600px Sekretari per Aksionin Qytetar ne PD Ervin Salianji ne nje reagim te tijin shprehet se Rama dhe Meta me kerkesen drejtuar KQZ-se qe te shtyje afatet e regjistrimit te koalicioneve qeverises kane shkelur ligjin Sipas tij ata treguan se nga frika qe kane per te mos mbetur vetem sidomos kryeministri eshte gati te beje cdo gjep pstrongSTATUSI I SALIANJITstrongp pemPer pushtet e perdorin ligjin kur iu duhet dhe po per pushtet perdorin letra bakalli pa asnje vlere si kjo sot Deri sot Rama kembengulte per afatet kushtetuese dhe ligjore Si rojtar i perbetuar i ligjit nuk pranonte as negociate as shtyrje te dates se zgjedhjeve dhe ndryshim ne kod zgjedhor E gjithe hipokrizia me ligj zgjati deri me sot sot me nje leter te perbashket i drejtohen KQZ qe KQZ te shkele ligjin vetem e vetem qe uniteti i tyre mos preket Vetem e vetem nga frika e vetmise se madhe Rama i dorezon te gjitha para LSI Nga sot a thote dot qe me pengon ligji qe populli me ka dhene mandat kushtetues I vetmi argument pa argument qe kishte deri sot i raemp pp pp pp pp pp pp <![CDATA[FOTOLAJM Patriarkalizmi i vitit 2017 ne Shqiperi]]> 2019-04-25T17:51:22+00:00 2019-04-25T17:51:22+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074737/titulli/FOTOLAJM--Patriarkalizmi-i-vitit-2017-ne-Shqiperi pNje grua e lidhur ne kurriz me kater thase shtroje per bagetine udhehiqet nga bashkeshorti i saj teksa kthehen per ne shtepi ne zonen e Dajtit 7 kilometra nga qendra e Tiranesp pCilesuar si nje skenat me te zakonshme te pabarazise gjinore ne zonat periferike pamje te tilla vazhdojne te ilustrojne punen e papaguar te grave ne Shqiperip pFoto eshte realizuar nga Loreta Cuka me18 prill 2017p pp - Arkiva Shqiptare e Lajmeve