Lajmet e Shqiperia.com - Kategoria: 1 2019-02-21T13:57:40+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Shtyrja e regjistrimit te koalicioneve PS-LSI perplaset me PD e LIBRA]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074837/titulli/Shtyrja-e-regjistrimit-te-koalicioneve-PS-LSI-perplaset-me-PD-e-LIBRA pNdersa sot ne mesnate skadon afati i regjistrimit te paritve dhe koalicioneve per zgjedhjet e 18 qershorit 2018p pPS e LSI-se permes nje letre drejtuar KQZ mengjesin e sotem kerkuan mundesine e shtyrjes se afateve per regjistrimin e koalicioneve E ndersa KQZ caktoi diten e neserme si date per shqyrtimin e kerkeses mes kampeve politike pati reagime te shumtap pKryeministri Edi Rama dhe kryetari i Kuvendit Ilir Meta e konsideruan kerkesen shprehje vullnetmire per ti dhene kohe PD Opozita i kerkoi KQZ te respektonte Kodin Zgjedhorp pa hrefhttpwwworanewstvvendilibra-te-shtysh-regjistrimin-njesoj-si-te-shtysh-zgjedhjetEdhe Partia e Ben Blushit LIBRAashprehet kunder kerkeses se dy partive te maxhorances duke cilesuar KQZ te politizuar ndersa kerkesen grusht shteti te partive ne pushtet I te njejtit qendrim jane dhe anetari i KQZ-se Klement Zguri por dhe e quajti kerkesen e dy partive jo legjitime dhe qe sipas tij do te prishte zgjedhjet Edhe konstitucionalisti Clirim Gjata e quan veprim kamikazp pstrongCfare ndodhi sotstrongp pstrongOra 0910 PS dhe LSI leter KQZ Shtyj afatet e regjistrimitstrongp pPartia Socialiste dhe Levizja Socialiste per Integrim i jane drejtuar me nje leter Komisionit Qendror te Zgjedhjeve duke kerkuar shtyrjen e afatit per regjistrimin e kolicioneve p pKerkesa mban firmen e dy kryetareve te grupeve parlamentare Gramoz Ruci dhe Luan Rama ndersa thkesohet e mazhoranca eshte ne perpjekje te vazhdueshme per te negociuar me opoziten per te mundesuar pjesemarrjen e plote te te gjithe spektrit ekzistues politik te vendit ne zgjedhjet e 18 qershoritp pstrongstrongemNe kete kontekst social-politik i cili nuk mund te neglizhohet nga asnje institucion publik ne vend aq me pak nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve kerkojme nga ana juaj nje qendrim ne lidhje me mundesine per te shtyre afatin e regjistrimit te partive politike ne zgjedhje dhe te regjistrimit te koalicioneve zgjedhore Ne gjykimin tone tejkalimi i afateve te parashikuara me disa dite nuk do te sillte asnje pasoje penalizuese por do te kontribuonte per te krijuar hapesira per te siguruar nje proces sa me gjithperfshiresemp pa hrefhttpwwworanewstvvendips-lsi-leter-kqz-se-per-shtyrjen-e-afatit-te-regjistrimit-te-koalicioneveNe kete link ndodhet letra e PS-LSIap piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembed8PJcR51U4NUfeatureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep pp pstrongOra 1100 8211 Vjen reagimi pare i PD-se Bylykbashi Rama e Meta me dy firma hedhin ne ere nje Kod me 84 votastrongp pDeputeti demokrat i cili eshte angazhuar dhe si a hrefhttpwwworanewstvvendipartite-kalojne-ne-veprim-takohen-negociatoret-bylykbashi-dhe-ballanegociatori i PD-se aper zgjidhjen e krizes aktuale politike e cileson kete kerkese gallate idioteskep pemKeta duan ta bejne Kodin Zgjedhor si ate pacavuren qe bene per vetingun ku nuk lane procedure e afat pa bere corap aq sa nuk merret vesh me llumi qe kane sajuar Lodhu 10 vjet ne duke permiresuar Kodin me konsensus lodhu ODIHR duke rekomanduar te qartesojme afatet Te del Rama me Meten e me nje shkrese me dy firma hedhin ne ere nje Kod me 84 votaem shkruan Bylykbashi ne Facebookp pDeputeti demokrat vijon se KQZ nuk e ndryshon dot ligjin dhe afatet e tij edhe sikur te votoje me 7 vota unanime a hrefhttpwwworanewstvvendibylykbashi-rama-e-meta-me-dy-firma-hedhin-ne-ere-nje-kod-me-84-votaLexoni reagimin e plote te Bylykbashitap pstrongOra 11 20 Ish ministri i Drejtesise Ylli Manjani thotestronga hrefhttpwwworanewstvvendimanjani-politika-e-konfliktit-doli-mbi-ligjin-ligjerisht-ska-zgjedhje-me-18 Triumfoi politika e konfliktit ligjerisht ska zgjedhje me 18ap pstrongOra 1200Klement ZguriKQZ nuk shtyn afatin pa marreveshje politikestrongp pAnetari i Komisionit Qendror te Zgjedhjeve Klement Zguri ecileson kerkesen e dy partive jo legjitime dhe qe sipas tij do te prishte zgjedhjetp pstrongKlement Zguristrongem Sot eshte data ligjore per te perfunduar regjistrimi Kerkesa e dy partive nuk eshte legjitime Kerkuesit nuk kane autorizim per kete kerkese Permbajtja e saj prek zgjedhjet i prish atoemp piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembedsLfOPWT0WeEfeatureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep pp pstrongOra 1319 Reagon LIBRA Te shtysh regjistrimin njesoj si te shtysh zgjedhjetstrongp pa hrefhttpwwworanewstvvendilibra-te-shtysh-regjistrimin-njesoj-si-te-shtysh-zgjedhjetEdhe Partia e Ben Blushit LIBRAa shprehet kunder kerkeses se dy partive te maxhorances duke cilesuar KQZ te politizuar ndersa kerkesen grusht shteti te partive ne pushtetp pPermes nje deklarate per mediat LIBRA thote se nese KQZ merr parasysh kete kerkese deshmon edhe njehere varesine politike te ketij institucionip pTe shtysh 18 prillin thekson LIBRA eshte njelloj si te shtysh 18 qershorinp pstrongOra 1420Ndermjetesimi eurodeputeti McAllister ne Tirane me 24 Prillstrongp pEurodeputeti David McAllister viziton Tiranen me 24 PrillMcAllister i cili mban dhe postin e zevendespresidentit te Partive Popullore Europiane pritet te jete ne rolin e negociatorit per te zgjidhur a hrefhttpwwworanewstvvendindermjetesimi-eurodeputeti-mcallister-ne-tirane-me-24-prillkrizen nepermjet dialogutap pstrongOra 1500 Rama Ne me buke PD me gurestrongp pPermes nje postimi ne twitter Rama thote se shtyrja ishte shprehje vullnetmire ndaj PD-se por se kjo e fundit po e qellon me gurep pstrongRama strongemKerkesa KQZse eshte e koalicionit PS-LSIampEtj si shprehje vullnetmire ndaj PDampEtjPo asnje merak a hrefhttpwwworanewstvvendirama-ne-me-buke-pd-me-gurenese ne me buke e ata me gure deri ne fundaemp pstrongOra 1520 PD leter KQZ Mos prano kerkesen e PS-LSI shkelja e afateve pasoja te tjerastrongp pa hrefhttpwwworanewstvvendiopozita-shtyrja-e-afateve-te-regjistrimit-e-lidhur-me-shtyrjen-e-dates-se-zgjedhjevePartia Demokratike nepermjet nje letrea qe mban firmen e nenkryetarit Edi Paloka i kerkon KQZ qe te respektoi kodin zgjedhor dhe te mos marre vendim ndersa thekson se afatet e percaktuara per regjistrimin e koalicioneve jane te lidhura ngushte me daten e zgjedhjevep pstrongPD strongemAfatet e permbajtura ne nenet 64 dhe 65 te Kodit Zgjedhor jane qartesisht te lidhura me daten e zgjedhjeve dhe rrjedhimisht shtyrja eventuale e tyre eshte pazgjidhshmerisht e lidhur me shtyrjen e vete dates se zgjedhjeve kompetence kjo e fundit jo e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve por vetem e ligjit zgjedhor i cili mund te ndryshohet nga partite politike permes nje konsensusi gjitheperfshires ne Kuvendemp pPartia Demokratike argumenton se cdo vendimmarrje mbi ate kerkese do ta pervijonte KQZ si institucion qe i sherben si mashe elektroale mazhorances qeverisesep piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembedLYbQp0ZKGq4featureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep pp pstrongOra 17 11 Meta Ti japim kohe PD Nuk ka ende nje emer per Presidentstrongp pKerkesa e PS dhe LSI per shtyrje te regjistrimit te koalicioneve eshte per ti dhene me shume kohe PD Keshtu eshte shprehur kreu i Kuvendit Ilir Meta nga qyteti i Fieritp pMeta tha gjithashtu se duhet te behet cdo perpjekje nga ana e mazhorances qe opozita te futet ne zgjedhje por nga ana tjeter u shpreh kryeparlamentari nuk mund te pranojqe opozita nuk do beje perpjekejet e saj per tu perfshije ne kete proces permes dialogutp pa hrefhttpwwworanewstvvendishtyrja-e-regjistrimit-te-koalicionev-meta-per-ti-dhene-kohe-pdLexoni deklaraten e plote te Ilir Metesap piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembedRL0x75WDc3Ufeatureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep pp pstrongOra 17 30 KQZ vendos te mblidhet neser per te shqyrtuar kerkesen PS-LSIstrongp pKomisioni Qenderor i Zgjedhjeve do te shqyrtoje diten e neserme ne oren 1300 kerkesen e PS dhe te LSI per shtyrje te dates se regjistrimit te koalicionevep pPo ashtu KQZ do te miratoje permbajtjen e fletes se votimit per kandidatet per kryetar bashkie ne Kavajep pstrongOra 1800Rama Do bejme perpjekje per zgjedhje gjitheperfshiresestrongp pNe nje prononcim per mediat jashte ambienteve te Kuvendit kur sapo ishte djegur raundi i pare ipresidentit Rama komenton kerkesen drejtuar KQZ-sep pstrongEdi RamastrongemKetu behet fjale per nje sforco vullnetmire nga ana jone per te krijuar hapesire mundesie per opoziten zyrtare me shpresen konkretisht PD qe do kthehet ne rrugen e arsyes dhe per ti dhene nje shanc edhe perpjekjes qe me gjase do te ndodhe pas kembenguljes sone dhe letres bere nga kryetari i Kuvendit drejt PPE ne funksion te nje dialogu qe ne nuk arritem ta bejme me gjithe perpjekjet tona sepse hasem ne murin shurdh te PD Keshtu qe mememos kini merak sepse nese ata do te duan te shkojne deri ne fund me kete sjellje ku ne perpiqemi me buke ata me gure do te jete deri ne fund pergjegjesia e tyreemp pemMos u shqetesoni lereni te shqetesohen ata qe kane arsye te shqetesohen apo ata qe mezi presin te mos hyje PD qe te kapin ndonje deputet me shume Ne do bejme perpjekje per zgjedhje gjitheperfshirese dhe qe te gjithe te kene mundesine te dalin para gjykimit te shqiptareve Sigurisht qe cdo perpjekje e ka nje fund dhe fundi i te gjitha perpjekjeve do te jete momenti i regjistrimit te kandidateve te ekipeve qe do te garojne per 18 qershorinemp pstrongLexoni cfare deklaroi Ramastronga hrefhttpwwworanewstvvendirama-koalicioni-ps-lsi-nuk-eshte-problemPresim opoziten Koalicioni PS-LSI seshte problemap piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembedxMDERFg4dN8featureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep pp pstrongOra 18 20 Blushi deklaron Nese KQZ vendos shkaterron perfundimisht zgjedhjetstrongp pKreu i Libra dhe deputeti Ben Blushi thote se kerkesa e Partise Socialiste dhe Levizjes Socialiste per Integrim per shtyrjen e dates se regjistrimit si koalicione ne KQZ eshte shkelmi me i fundit qe i jepet Republikes dhe se kjo eshte e pafalshmep pKa hrefhttpwwworanewstvvendikoalicionet-blushi-nese-kqz-vendos-shkaterron-perfundimisht-zgjedhjetetu deklarata e plote e deputetit Ben Blushiap piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembedq8E7COwmI20featureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep pp pstrongOra 19 16 Meta Sipas kesaj logjike i bie qe opozita te mos regjistrohetstrongp pJashte seances se Kuvendit Meta tha se shpresonte se javen e ardhshme te niste dialogu me opozites per zgjidhjen e krizes duke nenvizuar se do te respektonte cdo rekomandim te Partive Popullore Evropianep pI pyetur per mos regjistrimin e koalicionit PS-LSI ne KQZ dhe pretendimeve per shkelje te Kodit Zgjedhor Meta tha se sipas kesaj logjike i bie qe opozita te perjashtohet perfundimisht nga pjesemarrja ne zgjedhjep pstrongMetastrongemNe respektojme cdo vullnet te institucioneve te tjera Ne kemi treguar vullnet maksimal per ti dhene me shume kohe opozites per tu regjistruar qofte si subjekte politike gje qe nuk ka ndodhur me shumicen prej tyre qofte si koalicion Sipas kesaj logjike i bie qe opozita te mos regjistrohet me ne zgjedhje dhe perpjekjet tona te mos zhvillohen me me opoziten ne rast se do ti permbahemi qendrimit te ztBylykbashi fjala vjen ema hrefhttpwwworanewstvvendimeta-raundi-i-dyte-per-presidentin-do-jete-neser-dialogu-javen-e-ardhshmeLexoni ketu deklaraten e ploteap piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembed7lsKAECFA0sfeatureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep pp pstrongOra 18 40 Reagon Lulzim Basha Ligji eshte ligj pervec se kur nuk do Rama e Metastrongp pKreu i Partise Demokratike Lulzim Basha tha nga cadra e opozites se pa qeveri teknike nuk do te kete zgjedhje ndersa theksoi se sipas ligjit afati i koalicioneve duhet te perfundoje sot ne mesnatep pSipas Bashes Rama dhe Meta e ka futur vendin ne spirale krize politikep pa hrefhttpwwworanewstvvendikoalicionet-basha-ligji-eshte-ligj-pervec-se-kur-nuk-do-rama-e-metaLexo deklaraten e ploteap piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembedFiGJMu1IQQfeatureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep pp pstrongOra 20 50lirim Gjata Nese KQZ pranon kerkesen e PS-LSI veprim kamikazstrongp pI ftuar ne intervisten e mbremjes ne Ora News konstitucionalisti lirim Gjata e ka konsideruar te paligjshme kerkesen e PS-LSI Ai tha se KQZ duhet te zbatoje ligjin duke mos u bere pjese e lojes politike a hrefhttpwwworanewstvvendiclirim-gjata-nese-kqz-pranon-kerLexo intervisten e ploteap piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembedYdx9vxdnwhofeatureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep pp pp pstrongMbledhja e KQZ me 20 prill 2017 ka dhe 3 pika ne rend ditestrongp ol liPer miratimin e permbajtjes se fletes se votimit per kandidatet per Kryetar Bashkia Kavaje per zgjedhjet e pjesshme te dates 7 Maj 2017li liPer ekzekutimin e vendimit te Kolegjit Zgjedhor te Gjykates se Apelit Tirane nr 3 akti dt 14042017 per tu shprehur me vendim ne lidhje me kerkesen e dates 31012017 te Partise Lista e Barabarte me germa nistore LIBRAli liPer shqyrtimin e kerkeses se paraqitur nga Partia Socialiste dhe Partia Levizja Socialiste per Integrimli ol pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Basha takon Presidentin e PE Antonio Tajani per situaten politike]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074836/titulli/Basha-takon-Presidentin-e-PE-Antonio-Tajani-per-situaten-politike pKryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha ka qene sot per nje vizite 6 oreshe ne Itali ku eshte takuar me presidentine Parlamentit Europian Antonio Tajanip pSipas burimeve te Ora News mesohet se Basha e ka vene ne dijeni Tajanin per situaten politike ne vend dhe kerkesen e patjetersueshme te opozites per qeveri teknikep pBasha i ka thene Tajanit se qeveria e kryesuar nga Rama nuk garanton zgjedhje te lira dhe te ndershme per shkak te parave te droges qe jane ne sherbim te tij dhe krimitp pKy takim i kreut te PD Basha vjen pak dite nga data 24 prill kur eshte larjmeruar edhe ardhja e David McAllisterp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Gjoni Deklarata e kryediplomatit gjerman e manget]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074835/titulli/Gjoni-Deklarata-e-kryediplomatit-gjerman-e-manget pSekretari Nderkombetar prane Levizjes Socialiste per Integrim Ralf Gjoni thote ne Tonight Ilva Tare thote se deklarata e ministrit te Jashtem gjerman ne Tirane ishte e manget dhe se nuk ka ndihmuar ne zgjidhjen e krizes politike ne vendp pstrongPjese nga bisedastrongp pstrongGjonistrong Une mendoj se ne kete rast qendrimi i ztGabriel i ministrit te Jashtem do te thoja ishte i manget Pse i manget E kerkon logjika politike dhe morale Kur vjen ne nje vend si Shqiperia per me teper si Minister i Jashtem Logjika ime personale me sa e kuptoj une e do qe ky zoteria i nderuar qe perfaqeson shtetin me te fuqishem te Evropes minimumi do te takohet edhe me opoziten para se te thote ndonje fjale per ketap pTe ishte takuar me gjitha palet dhe pastaj te jepte nje deklarate Le tia jepte dushin e ftohte edhe gjate takimit edhe pas takimit Me duket pak e manget sepse asnje njeri nuk eshte kunder futjes se opozites ne Parlament dhe berjes se politikes ne institucione Kjo eshte imperativa morale e demokracise Nga ana tjeter ti mund te injorosh disa probleme reale Ne nuk jemi nje vend i BE-se Jemi nje vend ku ka shqetesime reale per kriminalizimin e strukturave te policise shumefishim te kultivimit te kanabisitp pstrongTarestrong Nuk i di Gjermania ketop pstrongGjonistrong Prandaj thashe e manget jo i pa informuar shte i informuar Une mendoj se ishte nje qendrim qe nuk ndihmon ne zgjidhjen e krizes Nje e ulet kredibilitetin e BE-se gjithnje e ne renie A pati ndonje efekt ZtMinister erdhi iku dhe opozita eshte me radikale ne qendrimin e saj p pOra Newstvp pp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Dilemat e letres anetaret e opozites ne KQZ Shkelet ligji]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074825/titulli/Dilemat-e-letres-anetaret-e-opozites-ne-KQZ-Shkelet-ligji pimg classaligncenter size-large wp-image-464429 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Klement-Zguri-640x458jpg alt width640 height458 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Klement-Zgurijpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Klement-Zguri-320x229jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Per opoziten letra e te merkures Ruci-Rama per KQZ-ne nuk eshte nje ftese per opoziten por nje mashtrim qe synon te legalizoje farsen zgjedhore pa Partine Demokratike Oerd Bylykbashi e la kete te kuptohet qarte kur shkruan shte afat prekluziv Nuk shtyhet Pike Kush ju pengon te regjistroheni si koalicion Askush Kjo eshte nje e drejte jo nje detyrim Kaloi afati humbet e drejta Fundja mund te garojne tek e tek pse merziten Peshkun qe i qelb bishti ere mund tia shesin shqiptareve perseri bashke edhe pa koalicion ne zgjedhjep pBylykbashi le te kuptoje se shtyrja e koalicionit ka si synim final qe ne zgjedhjet pa opoziten dy partite kryesore te te majtes te garojne perballe njera-tjetres Kjo fryme u ndje edhe ne mbledhjen e KQZ-se paraditen e se merkures Kerkesa per shtyrjen e afatit per regjistrimin e koalicioneve nuk ishte pjese e rendit te dites Por kjo nuk i pengoi anetaret e Komisionit te Zgjedhjeve qe te japin vleresim mbi te Dhe vleresimet ishin te ndara ashtu si perberja politike e tij Per nenkryetarin e KQZ-se kerkesa e Rucit dhe Rames eshte nul Sic eshte nul sipas tij edhe cdo vendimmarrje e KQZ-se mbi tep pHysen Osmanaj nenkryetar i KQZ-se tha Asnje date e percaktuar e sanksionuar ne Kodin Zgjedhor ne nuk mund te levizim Nuk eshte kompetence e jona por e Parlamentit Jo me vone se 60 dite para zgjedhjeve kemi te drejte te regjistrojme koalicionet Nuk kemi asnje kompetence e te drejte ligjore qe te dalim mbi kodin dhe cdo vendim yni me 7 apo 4 vota absolutisht eshte nul i pavlefshemp pKete qendrim ndan edhe Klement Zguri por ai shton nje shkelje qe ne menyren e hartimit te saj Sipas tij kerkesa drejtuar KQZ-se mban firmen e krereve te grupeve parlamentare Gramoz Ruci e Luan Rama dhe jo te personit te autorizuar te Partise Socialistep pKryetari i PS-se Edi Rama ka autorizuar zonjen Blerina Gjylameti Ky eshte personi ligjor i autorizuar nga PS per ta perfaqesuar ne te gjitha procedurat qe nga regjistrimi e me radhe Kerkesa e dy kryetareve bie ndesh me ligjin dhe ata nuk kane autoritetin per te bere kerkesa te tilla tha Zgurip pNdersa Bledar Skenderi anetar i KQZ-se theksoi Ejani te mbledhja neser A do e shqyrtoni Do e vendosim neser por neser ka mbaruar afati eshte sonte ne mesnate Vendimi pritet te merret te enjten ne ore 1300 Burime nga KQZ thone se vendimmarrja ne kete rast do te jete me shumice te thjeshte Pra me kater votap p19 prill 2017 gazeta-Shqipcom Top Channelp <![CDATA[Shtyrja e afatit te regjistrimit te koalicioneve Meta Mundesi per opoziten]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074824/titulli/Shtyrja-e-afatit-te-regjistrimit-te-koalicioneve-Meta-Mundesi-per-opoziten pimg classalignnone size-full wp-image-445985 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201702Ilir-Meta-22jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201702Ilir-Meta-22jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201702Ilir-Meta-22-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pKryetari i LSI Ilir Meta ka folur nga qyteti i Fierit ne lidhje me shtyrjen e afatit per regjistrimin e koalicioneve zgjedhore Meta tha se cdo perpjekje qe synon ti jape mundesi opozites te perfshihet ne procesin zgjedhor eshte nje zgjedhje pozitivep p8220do perpjekje qe synon ti jape mundesi opozites te perfshihet ne procesin zgjedhor eshte nje zgjedhje pozitive PD dhe shume parti opozitare nuk jane regjistruar as si subjekte dhe as si koalicion Nje afat i ri eshte kontribut qe jepet per mbarevajtjen e procesin zgjedhor Perpjekje per ti dhene kohe opozites per nje prove transparente8221 theksoi Metap pNe nje konference te posacme shtypi Meta i ka meshuar serish idese se bashkepunimin me opoziten duke e konsideruar kete kerkese te mazhorances si perpjekje qe synon te perfshije edhe Partine Demokratike ne zgjedhjep pBesoj qe cdo perpjekje qe synon ti jape opozites mundesi qe te pershihet ne procesin zgjedhor dhe zgjedhjet e ardhshme duhet konsideruar si pozitive Dihet qe PD dhe shume parti opozitare nuk jane regjistruar ne KQZ as si subjekte dhe as si koalicion ndaj une besoj se kjo perpjekje per te vendosur nje afat te ri per regjistrimin e partive dhe koalicioneve eshte nje kontribut qe jepet per mbarevajtjen e procesit zgjedhor dhe nje mundesi per te gjithe qe te kontribuojme per nje marreveshje bashkepunimi per zhvillimin e zgjedhjeve te ardhshme deklaroi Metap p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Perfundon mbledhja e komisionit te ligjeve nuk ka kandidature per president]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074823/titulli/Perfundon-mbledhja-e-komisionit-te-ligjeve-nuk-ka-kandidature-per-president pimg classalignnone size-full wp-image-464463 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704ced0071e-475f-434c-8e70-7fccc0bafef4jpg alt width640 height360 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704ced0071e-475f-434c-8e70-7fccc0bafef4jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704ced0071e-475f-434c-8e70-7fccc0bafef4-320x180jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pKomisioni parlamentar i Ligjeve ka diskutuar procedurat per zgjedhjen e presidentit te ri Kryetarja e ketij komisioni deputetja socialiste Vasilika Hysi tha se deri me tani nuk ka asnje kandidature te paraqitur duke shtuar se raundi quhet i kryerp pKushtetuta percakton qe cdo kandidat duhet te mbeshtetet nga te pakten 20 deputete Kandidati per president duhet te plotesoje formularet e dekriminalizimitp pKandidati duhet te plotesoje formularet e pastertise se figures Raundi quhet i kryer edhe kur nuk ka kandidat Komisioni dergon raport parlamentit ku theksohet se nuk ka asnje kandidat theksoi Hysip p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Ministria e Jashtme Gjermane Kerkesa e Gabriel per opoziten qendrim i qeverise]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074821/titulli/Ministria-e-Jashtme-Gjermane-Kerkesa-e-Gabriel-per-opoziten-qendrim-i-qeverise pimg classaligncenter size-large wp-image-464466 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704gabi-640x360jpg alt width640 height360 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704gabijpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704gabi-320x180jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Kerkesa qe ministri i Jashtem i Gjermanise Sigmar Gabriel i beri opozites ne Shqiperi qe ajo t8217i jape fund bojkotit te Parlamentit ka shkaktuar debat ne Shqiperi Ne disa artikuj ne shtyp dhe ne forume ne internet kjo kerkese po karakterizohet si kerkese qe buron nga perkatesia e ministrit te Jashtem gjerman ne partine socialdemokrate gjermane Sugjerohet se ajo duhet pare si nje pozicion partiak i ministrit Gabriel dhe jo si pozicion i qeverise gjermanep pMinistria e Jashtme e Gjermanise iu pergjigj pyetjes se Deutsche Welles nese ne deklaraten e ministrit te Jashtem Gabriel per opoziten ne Shqiperi kemi te bejme me nje qendrim te qeverise gjermane ndaj zhvillimeve ne Shqiperi apo me nje deklarate nga pozita partiake te ministit te Jashtem gjermanp pNga Ministria e Jashtme gjermane iu transmetua sot 19042017 Deutsche Welle-sse kerkesa e ministrit te Jashtem Gabriel ndaj opozites shqiptare per t8217i dhene fund bojkotit te Parlamentit dhe qe opozita te shfrytezoje rruget e parashikuara ne kushtetuten e Shqiperise eshte qendrimi i Qeverise Federale gjermanep p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Basha PS-LSI po shkelin ligjin republika e re po vjen]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074819/titulli/Basha-PS-LSI-po-shkelin-ligjin-republika-e-re-po-vjen pimg classalignnone size-full wp-image-464469 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017041801072114796237787554656028839794808892687njpg alt width640 height426 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017041801072114796237787554656028839794808892687njpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017041801072114796237787554656028839794808892687n-320x213jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pKreu demokrat Lulzim Basha zhvilloi nje takim me demokristianet ne cadren e protestes Ai tha se fitorja e kauzes se tyre eshte e pashmangshme Me tej Basha deklaroi se shqiptaret jane varferuar ne 4 vite dhe se cmimi i energjise eshte rriturp pRepublika e vjeter eshte nje teater me maska Mos harroni ky eshte ndryshimi mes nje demokracie te vertete dhe nje demokracie fasade Nje demokraci fasade eshte nje qeveri kriminelesh qe shkel ligjin nga mengjesi ne darke me qellim vjedhjen e miliarda eurove te popullit me te varferuar ne bote ne keto 4 vitet e fundit 8211 tha Basha 8211Republika e vjeter eshte komplot per te vjedhur shqiptare dhe ketu tash tre dite po debatojme ne distance per cmimin e energjise Une them qe eshte rritur ju thoni qe eshte rritur por ai thote qe eshte ulur8221p pAi e cilesoi kerkesen e PS-LSI per shtyrjen e afatit te regjistrimit te koalicioneve ne KQZ si nje komplot politikp pNuk terhiqemi nga qendresa jone republika e re po vjen Politika e republikes se vjeter eshte nje teater me kukulla maska e fasada Republika e vjeter eshte komplot per te vjedhur shqiptaret dhe korruptuar shqiptaret Duan te mbuloje vjedhjet qe i behen 3 milione shqiptareve Kodi zgjedhor thote se ne mesnate skadon afati per koalicionet por ata e shtyne sipas qejfit te tyre duke shkelur ligjin Por ne i sigurojme se zgjedhje te lira dhe te ndershme do te kete vetem me nje qeveri teknike qe do te luftoje krimin e drogen Harroje se do kete terheqje nga ky projekt republika e re eshte e pashmangshme8221p p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Shtyrja e koalicioneve Blushi Kerkese absurde e Rames dhe Metes]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074817/titulli/Shtyrja-e-koalicioneve-Blushi-Kerkese-absurde-e-Rames-dhe-Metes pimg classalignnone size-full wp-image-464473 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704135119603717006762869142451414625936998232njpg alt width640 height469 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704135119603717006762869142451414625936998232njpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704135119603717006762869142451414625936998232n-320x235jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704135119603717006762869142451414625936998232n-80x60jpg 80w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pKreu i LIBRA-s Ben Blushi ka reaguar ne lidhje me shtyrjen e afatit te regjistrimit te koalicioneve Blushi deklaroi se nuk eshte e lejueshme qe me nje cope leter te Ilir Metes dhe Edi Rames te shtyhet 18 prillip pE para eshte kerkesa absurde e Rames dhe Metes qe me nje cope leter duan te shfuqizojne kodin zgjedhor Sot jemi fiks 60 dite para zgjedhjeve dhe nuk mund te ndryshojme kodin zgjedhorp pNese data 18 prill shtyhet me nje leter te Rames dhe Metes pse 18 qershori nuk shtyhet dot me nje leter te Bashes dhe Berishes deklaroi Bluship pNe jemi regjistruar qe ne shkurt Ne nuk kane dashur te na regjistrojne keta qe sduan po shtyjne afatin qe ti regjistrojne Te shtysh 18 prillin eshte si te shtysh shkurtin ne mars do te thote te shtysh kalendarin tha aip pSipas tij seanca per Presidentin e ri ishte bajatep pA keni pare seance me bajate se kjo Mblidhet nje parlament me nje shumice qe pretendon se ka 84 vota dhe nuk perzgjedh dot nje kandidat theksoi Bluship p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Rama Do bejme cmos qe te kemi zgjedhje gjitheperfshirese]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074815/titulli/Rama-Do-bejme-cmos-qe-te-kemi-zgjedhje-gjitheperfshirese pimg classaligncenter size-large wp-image-464485 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704edi-rama-2-640x349jpg alt width640 height349 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704edi-rama-2jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704edi-rama-2-320x175jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Kryeministri Edi Rama ne nje deklarate per mediat foli per zgjedhje gjitheperfshirese dhe per nje president mbi palet Rama theksoi se do te bejne te pamunduren qe te kete zgjedhje gjitheperfshiresep pAta qe bejne keto akuza jane te njejten ate pune kane bere qe ne 1 prillin e 2013 dhe kete pune do te vazhdojne te bejne se ketu koalicioni PS-LSI nuk eshte problemi yne E kam thene gjithmone dhe po e them perseri eshte nje mundesi per opoziten zyrtare konkretisht per PD me shpresen qe do te kthehet ne rrugen e arsyesp pDo te bejme cmos qe te kete zgjedhje gjitheperfshirese dhe te gjithe te dalin para qytetareve Sot ishte nje tjeter shprehje ne sikunder e kemi thene me pare per ti dhene te gjithe hapesiren brenda kornizes kushtetuese brenda rregullave te lojes demokratike te PD dhe atyre qe bashke me te qe jane nuk paraqiten nje kandidat se duam te krijojme mundesine qe te gjejme me ate pjese qe na mungon ne parlament nje konsensus per nje figure presidencialep pUne jam i duruar se besoj te durimi kur eshte kufiri i durimit persa i perket Presidentin duam ti kthejme atij institucioni dinjitetin figure qe te ngrihet mbi palet dhe te kete paanshmeri dhe jo figure te anshme si kjo qe kemi Ne do presim me mire nje President i duhur e i pranuar nga sa me shume Ne nuk e kemi kuptuar asnjehere fuqine tone si motiv per te qene arrogant por per te qene te duruar tha Ramap pNisur nga bojkoti i opozites Rama garantoi se vendi nuk do te jete asnje dite pa president Presidentin e duam per vendin jo per veten se po ta donim per vete do ishit duke e intervistuar Do mundohemi tia lehtesojme rrugen PD-se per te dale nga kjo krize por te jeni te bindur se Shqiperia ne te gjitha rastet nuk do mbetet as pa President as pa parlament theksoi Ramap pMe heret Rama me ane te nje postimi ne Facebook thekson se shtyrja e regjistrimit te koalicioneve eshte nje shprehje e vullnetit te mire ndaj PD-sep pKerkesa KQZ-se eshte e koalicionit PS-LSI dhe etj si shprehje vullnetmire ndaj PD dhe etj Po asnje merak nese ne me buke e ata me gure deri ne fund shkruan Rama ne Facebookp p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Neser raundi i dyte per presidentin Rama-Meta Po presim opoziten]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074813/titulli/Neser-raundi-i-dyte-per-presidentin-Rama-Meta-Po-presim-opoziten pimg classaligncenter size-large wp-image-464500 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704parlament-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704parlamentjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704parlament-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Pas deshtimit te raundit te pare per zgjedhjen e Presidentit Kryeministri i vendit Edi Rama tha se votat ne Kuvend per ta miratuar nuk mungojne por se jane te duruar per te zgjedhur nje President te paanshemp pRama tha qeveria i ka lene te gjitha hapesiren e nevojshme Partise Demokratike por se keta te fundit nuk kane paraqitur nje kandidat Kreu i qeverise shpjegoi dhe karakteristikat qe duhet te kete figura presidenciale duke u shprehur se kerkojne qe ti kthejne atij institucioni dinjitetinp pSot ishte nje tjeter shprehje ne sikunder e kemi thene me pare per ti dhene te gjithe hapesiren brenda kornizes kushtetuese brenda rregullave te lojes demokratike te PD dhe atyre qe bashke me te qe jane nuk paraqiten nje kandidat se duam te krijojme mundesine qe te gjejme me ate pjese qe na mungon ne parlament nje konsensus per nje figure presidenciale Une jam i duruar se besoj te durimi kur eshte kufiri i durimit persa i perket Presidentin duam ti kthejme atij institucioni dinjitetin figure qe te ngrihet mbi palet dhe te kete paanshmeri dhe jo figure te anshme si kjo qe kemi Ne do presim me mire nje President i duhur e i pranuar nga sa me shume Ne nuk e kemi kuptuar asnjehere fuqine tone si motiv per te qene arrogant por per te qene te duruar tha Ramap pEdhe kreu i Kuvendit Ilir Meta tha se mazhoranca i ka votat per kreun e shtetit por po i jep nje mundesi opozites per t8217u bere pjese e procesit me kandidatura te saja Kreu i Kuvendit tha se vendi ka nevoje per normalitet dhe zgjedhje normalep pEzaurimi i raundit pa kandidat ishte tregues i durimit dhe vullnetit per te pasur mundesine edhe per te biseduar me opoziten per nje proces bashkepunues dhe konsensual Dihet qe mazhoranca i ka numrat per te bere nje zgjedhje te plote te Presidentit por besojme qe ky eshte nje proces shume i rendesishem qe kerkon bashkepunimin e radhesp pKonferenca vendosi qe raundi tjeter te jete neser por kemi kohen e duhur per te diskutuar kete ceshtje ne tryeze u shpreh Metap p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Bogdani PS e LSI po shkelin Kushtetuten me afatin e koalicionit]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074811/titulli/Bogdani-PS-e-LSI-po-shkelin-Kushtetuten-me-afatin-e-koalicionit pDeputeti i Partise Demokratike Gert Bogdani thote ne Tonight Ilva Tare ne Ora News se Partia Socialiste dhe Levizja Socialiste per Integrim po shkelin Kushtetuten e vendit per mos regjistrimin ne afat te koalicioneve zgjedhorep pstrongPjese nga biseda strongp pstrongBogdanistrongem Ketu po shkelin Kushtetuten e vendit Jane te gatshem per ta shkelur Kushtetuten e vendit per afatin e regjistrimit te koalicionit Ne qofte se jane te gatshem per te bere kete dhe per te prishur te gjitha afatet ku qendron problemi i dates 18 qershor Vettingu dhe problemet e vettingut kane filluar qe ne shtator te vitit te shkuar dhe protesta ka nisur me 18 shkurt Nuk ka lidhje ne menyre absolute emp pemshte e vertete se sistemi ketu po bie Sistemi i ri i drejtesise do te jete i fundit check and balance ne Shqiperi Ne qofte se edhe ky sistem kapet sic eshte tentativa e kryeministrit atehere nuk me me kontroll sistemesh ne Shqiperi Parlamenti praktikisht ka rene ne momentin qe eshte mbushur me kriminel Ajo qe eshte guri i fundit per check and balance ne Shqiperi eshte reforma ne drejtesiemp piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8056964795554762Fampshowtext0ampwidth560 width560 height315 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Masakrohet me leva hekuri 54-vjecari nga Rresheni]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074810/titulli/Masakrohet-me-leva-hekuri-54-vjecari-nga-Rresheni pNje 54-vjecar nga Mirdita ka mbetur i plagosur rende pasi u sulmua me sende te forta nga tre persona te maskuar Ngjarja ndodhi rreth ores 1700 te se merkures ne qytetin e Rreshenit ndresa i plagosur ka mbetur shtetasi Pal Beci Ky i fundit po dilte nga hyrja e pallatit ku jetonte kur eshte sulmuar nga tre persona Ata e kane goditur 54-vjecarin me leva hekuri ne koke dhe disa pjese te trupit dhe jane larguar me shpejtesi nga vendi i ngjarjes me nje automjetp pKane qene kalimtar te rastesishem te cilet e kane derguar 54-vjecarin me urgjence ne Spitalin e Rreshenit Nga goditjet ai ka marre fraktura ne koke dhe disa pjese te trupit ndersa pasi mori ndihmen e pare behet e ditur se ndodhet jashte rrezikut per jetenp pPolicia ka nisur hetimet ne lidhje me ngjarjen ndersa po punohet per identifikimin dhe kapjen e tre agresoreve Automjeti i autoreve mendohet te jete filmuar nga kamerat e nje biznesi te cilat pritet te sekuestrohen nga policiap pEnde nuk dihen rrethanat e ngjarjes ndersa hetimet jane perqendruat tek e shkuara e 54-vjecarit Deri pak vite me pare ai eshte marre me biznes lendesh drusore dhe dyshimet jane se ai mund te kete patur ndonje konflikt gjate kesaj periudhe Megjitate do te jete deshmia qe do te jape para oficereve te policise vete i plagosuri cka do te hedhe drite rreth ngjarjesp pPal Beci eshte babai i 4 femijeve ndersa prej 7 vitesh ishte i divorcuar nga bashkeshortja Qe prej divorcit ai jetonte vetem me nenen ne nje apartament ne qytetin e Rreshenitp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Gjoni Rama protagonizem te tepruar per drejtesine Ska zgjedhje pa PD-ne]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074809/titulli/Gjoni-Rama-protagonizem-te-tepruar-per-drejtesine-Ska-zgjedhje-pa-PD-ne pSekretari Nderkombetar prane Levizjes Socialiste per Integrim Ralf Gjoni thote ne Tonight Ilva Tare thotese kryeministri Edi Rama ka protagonizem te tepruar per sa i perket reformes ne drejtesi Ai thekson se zgjedhjet pa opoziten na cojne ne skenare te frikshme per vendinp pstrongPjese nga bisedastrongp pstrongGjonistrong Duhet te jemi real konkret kur te flasim per drejtesine Edhe kryeministri ka nje protagonizem te tepruar ne gjykimin tim personal por eshte bere e ditur edhe nga eksponente te tjere te LSI-se sepse merr persiper te flase per drejtesine ne nje moment qe opozita eshte ne cader dhe rrezikon te bojkotoje zgjedhjet pa te cilen nuk ka zgjedhje Te mos flasim per date zgjedhjesh por per zgjedhjep pFlasim pastaj per skenare te frikshme per vendin pa opoziten Prandaj qendrimi yne si LSI ka qene qe ne fillim konsensus gjithperfshirje qe te gjithe te bejne nje leshim per interes te vendit Edhe une jam kthyer bashke me nusen time te huaj qe te jetoj ketu ne kete vend dhe mua me vjen turp sot per kete situate te krijuar sepse une nuk ndjej pike te ardhme si qytetar shqiptarp piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8057427295508512Fampshowtext0ampwidth560 width560 height315 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframebr Ora Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Gjoni Zgjidhjet nga jashte si pullat e gomaradareve te bicikletes]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074786/titulli/Gjoni-Zgjidhjet-nga-jashte-si-pullat-e-gomaradareve-te-bicikletes pSekretari Nderkombetar prane Levizjes Socialiste per Integrim Ralf Gjoni thote ne Tonight Ilva Tare thote se eshte pozitive qe nderkombetaret nuk kane nderhyre shume ne krizen e fundit politike duke theksuar se zgjidhjet duhet te jene gjithmone nga brendap pstrongPjese nga bisedastrongp pstrongGjonajstrong Nderkombetaret po tregohen te duruar ndryshe nga here te tjera Une nuk e shoh kete kontekst si nje situate ku ka vend per nderkombetaret pasi cdo gje eshte kaq e zgjidhshme nga shqiptaret Ne demokraci ka probleme dhe problemet kerkojne kohen e duhur per tu zgjidhurp pNe na duhet nje zgjidhje nga brenda ne qofte se duam zgjidhje afatgjate Nese duam zgjidhje si ato pullat e gomaradareve te rrotave te bicikletes i marrim me formula te parashkruara nga jashte Gjithmone ka zgjidhje Nuk duhet te jemi kaq fatalistp piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8056964795554762Fampshowtext0ampwidth560 width560 height315 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Basha Sheshet dhe rruget do pushohen nga armata e qytetareve duam dialog]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074785/titulli/Basha-Sheshet-dhe-rruget-do-pushohen-nga-armata-e-qytetareve-duam-dialog pNe muajin e trete te protestes se opozites Lulzim Basha vjen me nje paralajmerim te ri kur thote se sheshet dhe rruget do te mbushen me armata qytetaresh ne rast se Edi Rama nuk do t8217i hape rruge dialogutp pPer kryetari e Partise Demokratike nuk ka rruge tjeter per te dale nga ky ngerc pervec qeverise teknikep pstrongBashastrong emQytetaret jane ngritur me 18 shkurt dhe nuk do te ulen me deri ne fitore Jemi shume me shume se ne 18 shkurt dhe neser akoma me shume ndaj le ti hapin rruge dialogut ti therrasin mendjes perndryshe sheshet dhe rruget e Shqiperise do pushohen nga armata paqesore e qytetareve te republikes se reemp pQendrimit te Rames kur permendi shprehjen popullore 8220ne me buke ata me gure8221 pas kundershtise se opozites per shtyrjen e afatit te regjistrimit te koalicioneve Basha iu pergjigj me te njejten monedhe kur tha se nuk lahet mjalti me shellirep pstrongBashastrong emememSa per ate thenien ne me buke dhe ti me gure te them se mjalti nuk lahet me shellire Kete mjaltin qe ke gatuar vete ka vetem nje rruge qe mos ta hash te gjithin vet duke iu bashkuar nje pakti kombetar politik i cili njehere e pergjithmone do te braktise projektin e Republikes se vjeter emp pNe fund Basha tha se opozita nuk do te terhiqet per asnje moment nga kauza e sajp pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Veliaj Pavaresisht rezultatit Barca-Juve sot respektoni sinjalistiken]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074784/titulli/Veliaj-Pavaresisht-rezultatit-Barca-Juve-sot-respektoni-sinjalistiken pNe nje kohe qe shumica e qytetareve te Tiranes mbremjen e sotme jane te perfshire nga emocionet e ndeshjes Barcelona-Juventus duke e ndjekur ne familjet e tyre apo ne lokal punonjesit e ndermarrjeve te Bashkise se Tiranes kane vijuar punen per riparimin e semaforeve te demtuar per te rritur sigurine Permes nje postimi ne profilin e tij ne Facebook kryebashkiaku Veliaj u ben thirrje te gjithe drejtuesve te automjeteve qe te respektojne sinjalistikenp pNuk jane tifozet e Barcelones jane koleget tane qe vendosen semaforet e rinj te rr Kavajes Pavaresisht rezultatit sot respekto sinjalistikenPortokallia eshte 8220ngadaleso8221 dhe jo 8220jepi gaz se te kapi e kuqja8221 shkruan Veliajp pimg classalignnone size-medium wp-image-986027 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704unnamed-3-7jpg alt width601 height901 img classalignnone size-medium wp-image-986028 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704unnamed-2-8jpg alt width601 height901 img classalignnone size-medium wp-image-986029 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704unnamed-1-20jpg alt width601 height901 img classalignnone size-medium wp-image-986030 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704semafor-1jpg alt width960 height640 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704semafor-1jpg 960w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704semafor-1-768x512jpg 768w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704semafor-1-300x200jpg 300w sizesmax-width 960px 100vw 960px p pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Kapet 11 kg kanabis ne Lancia ne Rec te Shkodres tre ne pranga]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074783/titulli/Kapet-11-kg-kanabis-ne-Lancia-ne-Rec-te-Shkodres-tre-ne-pranga pNje sasi prej 11 kg lende narkotike kanabis sativa eshte sekuestruar nga policia e Shkodres Operacioni i koduar The Wave ka cuar ne pranga edhe tre persona ndersa eshte sekuestruar edhe nje arme gjahup pPolicia sqaron se operacioni eshte ndermarre pas nje hetimi dymujor ndersa droga u sekuestrua ne nje automjet tip Lanciap pemNe pranga perfunduanemp pLodovik Vonaj 33 vjec banues ne Rec Shkoder i dyshuar se ka kryer vepren penale 8220Prodhim dhe shitje e lendeve narkotike ne bashkepunim8221p pLeke Vonaj 36 vjec banues ne Rec Shkoder I dyshuar se ka kryer vepren penale 8220Prodhim dhe shitje e lendeve narkotike ne bashkepunim8221p pHysni Skenderaj 58-vjec lindur dhe banues ne Qafe-Grade Malesi e Madhe i dyshuar se ka kryer vepren penale 8220Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armeve te gjuetise dhe sportivep pemShtetasit e lartpermendur u kapen ne vendin e quajtur fshati Rec konkretisht ne parkimin e nje lokali ku ne bagazhin e automjetit tip Lancia me targe AA 504 CI ne pronesi te Ludovikut u gjeten dhe u sekuestruan ne cilesine e proves materiale 11 kg lende narkotike e dyshuar si cannabis sativa Gjithashtu gjate kontrolleve te ushtruara ne banesen e shtetasit Hysni Skenderaj u gjet dhe u sekuestrua nje arme gjahu ifte te cilen e mbante pa lejeem sqaron policiap pMaterialet i kaluan Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Shkoder per veprime te metejshmep div idattachment986040 stylewidth 610px classwp-caption alignnoneimg classwp-image-986040 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017041801286210210454056081018972953649ojpg width600 height450 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017041801286210210454056081018972953649ojpg 1280w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017041801286210210454056081018972953649o-768x576jpg 768w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017041801286210210454056081018972953649o-200x150jpg 200w sizesmax-width 600px 100vw 600px p classwp-caption-textArma e sekuestruarpdiv div idattachment986044 stylewidth 610px classwp-caption alignnoneimg classwp-image-986044 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads20170418035680102104540572810482063541302njpg width600 height677p classwp-caption-textDroga e sekuestruarpdiv div idattachment986043 stylewidth 610px classwp-caption alignnoneimg classwp-image-986043 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads20170418043035102104540569210392018072631ojpg width600 height338 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads20170418043035102104540569210392018072631ojpg 1280w httpwwworanewstvwp-contentuploads20170418043035102104540569210392018072631o-768x432jpg 768w sizesmax-width 600px 100vw 600px p classwp-caption-textGjate arresimit te posedeuarsve te drogespdiv div idattachment986042 stylewidth 610px classwp-caption alignnoneimg classwp-image-986042 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads20170418053476102104540567210341031281464ojpg width600 height398 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads20170418053476102104540567210341031281464ojpg 1280w httpwwworanewstvwp-contentuploads20170418053476102104540567210341031281464o-768x510jpg 768w httpwwworanewstvwp-contentuploads20170418053476102104540567210341031281464o-300x200jpg 300w sizesmax-width 600px 100vw 600px p classwp-caption-textDroga e sekuestruarpdiv pimg classalignnone wp-image-986039 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017041805207710210454055961015550748975ojpg width600 height338 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017041805207710210454055961015550748975ojpg 1280w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017041805207710210454055961015550748975o-768x432jpg 768w sizesmax-width 600px 100vw 600px p div idattachment986037 stylewidth 610px classwp-caption alignnoneimg classwp-image-986037 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017041805314710210454056401026537006051ojpg width600 height338 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017041805314710210454056401026537006051ojpg 1280w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017041805314710210454056401026537006051o-768x432jpg 768w sizesmax-width 600px 100vw 600px p classwp-caption-textGjate arresimit te posedeuarsve te drogespdiv pp pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Bujar Leskaj nderohet ne Poloni me urdherin Kryqi kalorsiak]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074782/titulli/Bujar-Leskaj-nderohet-ne-Poloni-me-urdherin-Kryqi-kalorsiak pPresidenti i Republikes se Polonise Andrzej Duda dekoroi me Urdhrin Kryqi kalorsiak i urdhrit per merita ne dobi te Republikes se Polonise Kryetarin e Kontrollit te Larte te shtetit Bujar Leskajp pCeremonia u zhvillua ne daten 19 prill 2017 ne Varshave ne ambientet e Institucionit Suprem te Auditimit te Republikes se Polonise NIKp pPer autoritetet polake Kryetari i Kontrollit te Larte te Shtetit mund te konsiderohet padyshim si nje mik i Polonise dhe promovues i kultures polakeem Zoti Leskaj qe ne filim te mandatit te tij si Kryetar i KLSH-se ka mbeshtetur dhe ka qene promotor i bashkepunimit mes dy institucioneve supreme te Auditimit Ky bashkepunim ka qene i frytshem ne drejtim te forcimit te kapaciteteve te audituesve dhe vecanerisht ne drejtim te mbeshtetjes qe institucionet i kane dhene njeri tjetrit ne komunitetin e INTOSAI-t dhe te EUROSAI-t Edhe ne te shkuaren ne cilesine e Ministrit te Kultures te Shqiperise ZBujar Leskaj ka promovuar kulturen polake ne ShqiperiKryetari Leskaj ka mbeshtetur iniciativa per njohjen ne Shqiperi te letersise artit dhe muzikes klasike te Polonise si dhe te historise dhe tradites se kultures polake permes botimeve dhe artikujve ne shtypin dhe mediat shqiptareem theksoi Sekretari i Shtetit prane Presidentit Andrzej Derap pNga ana e tij Bujar Leskaj falenderoi Presidentin e Republikes se Polonise Andrzej Duda per akordimin e medaljes Presidentin dhe drejtuesit e NIK per mbeshtetjen si dhe perfaqesuesit e institucioneve polake per kete vleresim Gjate fjales se tij Leskaj evidentoi historine e popullit polak perpjekjet e tij per liri dhe vlerat e perbashketa mes kombit polak dhe shqiptar si dashuria per atdheun lirine demokracine dhe mikepritjenp pNe ceremonine e dekorimit moren pjese Ministri i Shtetit prane Presidentit Andrzej Dera zvMinistri i Puneve te Jashtme zjRenata Szczech Presidenti i NIK-ut polak Krzysztof Kwiatkowski zvPresidenti i NIK Wojciech Kutyla Ambasadorja e Republikes se Shqiperise ne Poloni zjShpresa Kureta deputete te Kuvendit te Republikes se Polonise drejtues dhe auditues te NIK-ut polak dhe perfaqesues te KLSH Dekorata akorduar nga Presidenti i Republikes Andrzej Duda iu dorezua Leskaj nga Sekretari i Shtetit prane Presidentit Andrzej Derap pp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[lirim Gjata Nese KQZ pranon kerkesen e PS-LSI veprim kamikaz]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074781/titulli/lirim-Gjata-Nese-KQZ-pranon-kerkesen-e-PS-LSI-veprim-kamikaz pNese KQZ do te pranonte kerkesen e PS dhe LSI per shtyrje te regjistrimit te koalicioneve ky institucion do te jete ne shkelje te rende me ligjin Keshtu u shpreh konstitucionalisti lirim Gjata ne studion e lajmeve te Ora News i cili theksoi se ky do te ishte nje veprimkamikaze politikp pstrongGjatastrong Si kerkese eshte e paligjshme ne materie e ne forme se kushdo mund te beje nje kerkese dhe ti drejtohet KQZ apo gjykates Por ne themel eshte e paligjshme pastaj ajo cfare pritet nga KQZ eshte qe nuk duhet te perzihet ne kete loje politike E kam thene dhe vazhdoj ta them duhet te kete kujdes ne kete situate qe kishte 10 vjet pa ndodhur qe ne 2007 E kam kaluar kete situate dhe gjeja me e mire eshte qe KQZ mos perzihet ne kete loje politiko mediatike por sidomos politikep pstrongGjatastrong shte ne shkelje te rende te ligjit KQZ Nuk eshte se kam frike apo ndonje interes per KQZ thjesht e njoh ate pune e di ate institucion por le te iki te mos e pranoje Ka nje problem KQZ e di une presionet qe ndodhin por ama nuk ka pse te tja lejoje vetes te kaloje ne nivel kamikaze politik Po perdor nje shprehje qe nuk e kam perdorur ndonjehere Mua vete me kane akuzuar si te tille skane lene gje pa me share dhe thene duhet shumezuar me zero po hyre atje harroji atop pstrongGazetarjastrong Ky do te ishte nje veprim kamikaze kunder ligjitp pstrongGjatastrong Une mendoj do ishte kamikazllek po e zbus pak Nuk duhet KQZ tia lejoje vetes kete Nese neser ajo e rrezon kete kerkese do te dilte shume me krenare kredibel para opinionit dhe jo partive do dilte me e besueshme Ndoshta do ti jepet nje arme me shume mazhorances dhe ti thoshte ja ku e keni KQZp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Pas denoncimit ne BOOM Fondi Besa zgjidh problemin e klientit]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074780/titulli/Pas-denoncimit-ne-BOOM-Fondi-Besa-zgjidh-problemin-e-klientit pPas transmetimit ne BOOM te rastit ku nje kredimarres i fondit Besa perfundoi ne permbarim per nje lapsus te noteres qe kishte shenaur si date te fillimit te kredise jo 24 prillin por 24 shkurtin duke shkaktaur nje zinxhir te gjate demi tek klienti ka reaguar Drejtori i Pergjithshemi ketij institucioni Financiarp pPasi na sqaroi rrethanat ne te cilat ka ndodhur ky keqkuptim zoti Bajram Mucaj u shpreh se pas transmetimit te kronikes ne emisionim BOOM ka marre masa te menjehershme qe te bejenul procedurat e klientit ne permbarim dhe gjykatep pNjekohesisht premtoi se leket e permbarimit ne shumen 800 mije leke te vjetra do ti paguaje fondi Besa dhe jo kredimarresi Pra kredimarresi lirohet nga cdo detyrim permbarimorp pNdersa kerkeses se bere nga gazaterja e Boom per rishikimin e nenit 11 te kontratates te krediseku thuhet se nese nuk behen dy pagesa te njepasnjeshme klienti shkon ne permbarim cka te le te nenkuptohet se duhet te jete dy muaj pagesa te plote nderkohe qe drejtoresha na ka thene se nuk eshte keshtu por edhe kur kalon nje dite shkon ne permbarim Drejtori i institucionit ka premtuar qe do behet menjehere rishikimi i ketij neni per te percaktuar qarte penalitetetp piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8055285962389312Fampshowtext0ampwidth560 width560 height315 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep pimg classalignnone size-full wp-image-985964 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704sdf-5jpg alt width778 height436 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704sdf-5jpg 778w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704sdf-5-768x430jpg 768w sizesmax-width 778px 100vw 778px p pstrongBajram Mucaj Drejtor Ekzekutiv i fondit Besastrong Si efekt i mos reflektimit te dates reale une mendoj qe institucioni do te mbylle koston e permbarimit te ketijklienti pra nuk do ta mbylle klientip pstrongGazetarjastrong Qe do te thotep pstrongBajram Mucaj Drejtor Ekzekutiv i fondit Besa strongQe 78 mije leke qe ishin ngarkuar klientit do ti mbylle institucioni Ketu nenkuptoj qe procedurat ligjore me kete klient jane nul pra qe klienti nuk presupozohet qe eshte derguar as ne gjykate dhe as permbarim pasi procedurat qe jane ndjekur ka pasur vend per te shikuar edhe ndonje mangesi Nese klienti ka per te devijuar nga kontrata ose duhet te beje nje marreveshje me institucionon dhe te thote qe une nuk e paguaj dot deri ne daten 8 pro do ta paguaj ne daten 28 ne jemi dakord Por kete kosto klienti nuk do ta mbajep pstrongGazetarjastrong A mund te behet nje rishikim i nenit 111 te kontrates sepse le per te nenkuptuar Une them qe eshte cik evaziv aty thuhet Kur jane dy pagesa te nje pas njeshme te papaguara kalon ne permbarim cka te le te nenkuptohet qe nuk paguaj dy muaj dhe une shkoj ne permbarim nderkohe qe drejtoresha na njohu me nje fakt tjeter nuk eshte shume e qarte kjop pstrongBajram Mucaj Drejtor Ekzekutiv i fondit Besa strongKy problem qe u ngrit ndoshta eshte nje shkak qe ne te bejme nje rishikim me te sakte te procedurave pasi nuk eshte vetem dy pagesa te nje pas njeshme eshte edhe kur ben tre pagesa te pjesshme Por duhet te bejme nje saktesim Klienti te jete i qarte per kete procedure Fondi Besa ka 76 zyra ne te gjithe Shqiperine me 30 mije kliente dhe mund te kete edhe probleme dhe ankesa kerkesa te ndryshme Nese ka dicka qe une e shikoj me korrektesi maksimale jane ankesat e klienteve dhe une do te sugjeroja ata jane te lire te bejne kerkesa ankesa ne organet e drejtesise ne media por perpa ti drejtohesh institucionit Fondit Besa pasi do te kete dashamiresine maksimale per te zgjidhur keto problemep pp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Meta Raundi i dyte per presidentin do jete neser Dialogu javen e ardhshme]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074779/titulli/Meta-Raundi-i-dyte-per-presidentin-do-jete-neser-Dialogu-javen-e-ardhshme pKreu i Kuvendit Ilir Meta deklaroi pas mbylljes se seances parlamentare se raundi i dyte i zgjedhjes se Presidentit do te jete gjate dites se neserme duke theksuar se po pritet opozita brenda te gjitha mundesivep pstrongMetastrongem Natyrisht qe jemi duke zhvilluar procedurat kushtetuese per zgjedhjen e Presidentit te ri dhe natyrisht edhe ezaurimi i raundit te sotem pa kandidat ishte tregues u vullnetit per te respektuar procedurat por edhe durimit dhe vullnetit per te pasur mundesi per te biseduar edhe me opoziten qe te kemi nje proces sa me bashkepunues dhe mundesisht sa me konsensual per zgjedhjen e presidentit te ri bashke me opoziten Dihet qe kjo mazhorance i numrat per zgjedhjet e presidentit te ri por besoj se ky eshte nje proces shume i rendesishem qe pa dyshim meriton edhe bashkepunimin e tyre emp pemKonferenca ka vendosur qe ky raund te jete neser pra ne nje seance me vete pervec seances se zakonshme Fakti qe ky raund qe do te behet neser nuk i perjashton mundesite qe tre raundet e tjera Pra jane 5 raunde Ne do ta presim brenda te gjitha mundesive Nuk mjafton vetem ta presim por duhet qe opozita te vije Fakti qe raundi i dyte do te behet neser nuk do te thote se raundi i dyte do te behet pasneser emp pMeta tha se shpresonte se javen e ardhshme te niste dialogu me opozites per zgjidhjen e krizes duke nenvizuar se do te respektonte cdo rekomandim te Partive Popullore Evropianep pstrongMetastrongem Ne do te respektojme cdo rekomandim nga ana e tyre per daljen nga kjo krize apo para kriza Une do te doja qe dialogu te kishte nisur qe pardje Shpresojme qe fillimi i javes se ardhshme te jete pozitiv dhe te gjithe duhet te pergatiten per te qene bashkepunues dhe fleksibel per arritur pikat e takimitemp pI pyetur per mos regjistrimin e koalicionit PS-LSI ne KQZ dhe pretendimeve per shkelje te Kodit Zgjedhor Meta tha se sipas kesaj logjike i bie qe opozita te perjashtohet perfundimisht nga pjesemarrja ne zgjedhjep pstrongMetastrongemNe respektojme cdo vullnet te institucioneve te tjera Ne kemi treguar vullnet maksimal per ti dhene me shume kohe opozites per tu regjistruar qofte si subjekte politike gje qe nuk ka ndodhur me shumicen prej tyre qofte si koalicion Sipas kesaj logjike i bie qe opozita te mos regjistrohet me ne zgjedhje dhe perpjekjet tona te mos zhvillohen me me opoziten ne rast se do ti permbahemi qendrimit te ztBylykbashi fjala vjen emp pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[BOOM denoncon Psikologet ne QSUT punojne edhe ne recepsion]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074778/titulli/BOOM-denoncon-Psikologet-ne-QSUT-punojne-edhe-ne-recepsion pPrej disa vitesh ne Qendren Spitalore Universitare Nene Tereza ne Tirane ofrohet dhe sherbimi psiko-social per pacientet dhe familjaret e tyrep pEmisioni BOOM ne RTV Ora News beri ne vezhgim ne QSUT ku psikologu bente edhe punen e recepsionitp pKy problem pra qe psikologet bejne recepsionistin ka nisur qe ne vitin 2015 kur burimet njerezore ne QSUT kane percaktuar per nevoja te sherbimit qe per nje periudhe 6 mujore psikologet do te sherbejne ne recepsionp pNe 2015 sherbimi psiko-social ne QSUT i dergoi dhe nje leter ish drejtoreshes se spitalit qe t8217ju mundosonte te kryenin detyren e psikologut per te cilin dhe ishin emeruarp pEdhe redaksia e emisionit BOOM i ka derguar nje kerkese drejtorise se QSUT per kete problem por akoma nuk ka marre nje pergjigje prej tyrep pNe faqen zyrtare te QSUT ne internet percaktohet ne detaje puna me te cilen duhet te merret nje psikolog brenda kesaj qendre spitalore Pra detyra e psikologut eshte te ndihmoje pacientet te menaxhojne stresin per te mos patur ndikim negativ te semundja e tyre te ndjekin mjekimin me regjim te caktuar te realizoje vleresime psikologjike keshillim mbeshtetje psikologjikep piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8055639962353912Fampshowtext0ampwidth560 width560 height315 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8055285962389312Fampshowtext0ampwidth560 width560 height315 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep pimg classalignnone size-full wp-image-985965 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704sdsdjpg alt width684 height384p pspan styletext-decoration underlinestrongRoli i psikologut sipas faqes zyrtare te QSUTstrongspanp p-Ndihmon individet me nivele te larta stresi sesi te menaxhojne stresin ne menyre efektive ne menyre qe mos te influencojne shendetin e tyrep p-Punon me pacientet qe ti pershtaten sa me mire semundjes ose ti mesojne te ndjekin mjekimin e tyre me nje regjim te caktuarp p-Fokusohet tek etiologjia origjina dhe shkaqet e semundjes semundja dhe disfunksioni qe sjell mbi individinp p-Fokusohet tek faktoret social dhe ata te sjelljes te cilat ndikojne tek semundja dhe shendeti i individitp p-Analizon perpjekjet per te permisuar sistemin e kujdesit shendetesor studiojne impaktet e institucioneve shendetesore mjekeve dhe stafit shendetesor dhe keshtu zhvillojne menyra per te permisuar kujdesin per shendetinp p-Nxit dhe ruan mireqenien nderhyn dhe trajton semundjen identifikon etiologjine diagnostikon semundjen apo disfunkisonin si dhe permison politikat e kujdesit shendetesorp p-Psikodiagnostikimp p-Vleresim psikologjik funksionimit socialp p-Keshillimp p-Mbeshtetje psikologjikesociale pacientit dhe familjaritp p-Psikoedukimp p-Orientim i pacienteve drejt rrjeteve mbeshtetese publikejo publikep pimg classalignnone size-full wp-image-985970 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704gfhfgjpg alt width948 height533 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704gfhfgjpg 948w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704gfhfg-768x432jpg 768w sizesmax-width 948px 100vw 948px p pstronguDita e pareustrongp pstrongGazetaristrong Kjo urgjenca e semundjeve te brendshme eshtep pstrongRojastrong Pop pstrongGazetaristrong Mund te futem dy minuta te informacionip pstrongRojastrong Futup pstrongGazetaristrong Me fal doja te pyesja per nje psikologe Me thane qe ndonjehere rrine dhe ketu te recepsionip pstrongRecepsionististrong Te thane per nje psikologe apo nje specific me emerp pstrongGazetaristrong Jo jo per nje psikolog jo specifikisht Thjesht sepse kam mamin te neurologjia dhe mendova per nje psikolgp pstrongRecepsionististrong Po psikologu per ke eshte per ju apo per maminp pstrongGazetaristrong Jo jo per maminp pstrongRecepsionististrong ke dy psikolog ne neurologjip pstrongGazetaristrong Po me duhet se me thane per ketu prandajp pstrongRecepsionistjastrong Ja jam une psikologe dhe ky psikolog Ne mbulojme kete sherbimp pimg classalignnone size-full wp-image-985962 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704rgerjpg alt width994 height550 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704rgerjpg 994w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704rger-411x226jpg 411w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704rger-768x425jpg 768w sizesmax-width 994px 100vw 994px p pstronguDita e dyteustrongp pstrongGazetarja strongMe falni ka njeri ketu ne recepsionp pstrongPunonjesjastrong Pop pstrongGazetarjastrongMe thane qe mund te takoja nje psikolog ketu te recepsioni me duhetp pstrongemPunonjesja therret psikologenemstrongp pstrongGazetarjastrong Si jeni mirep pstrongPsikologia strongMirep pstrongGazetarjastrong Ju jeni psikologiap pstrongPsikologia strongPo e urgjences pop pstrongGazetarjastrong Ne katin e dyte kam mamin ka kaluar nje ishemip pstrongPsikologia strongNe katin e dyte ketu Pop pstrongGazetarjastrong Ju e mbuloni apo jo apo e mbulon dikush tjeterp pstrongPsikologiastrong Jo une e mbulojp pstrongGazetarja strongAtehere per te rezervuar nje vizite ose nje takim per shembullp pstrongPsikologia strongTe vij lart ne dhume ajo nuk leviz dot kam pershtypjenp pstrongGazetarjastrong Ka veshtiresip pstrongPsikologia strongOk fol me mamin dhe hajde perseri me thuaj muap pimg classalignnone size-full wp-image-985971 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704thrhjpg alt width786 height438 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704thrhjpg 786w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704thrh-768x428jpg 768w sizesmax-width 786px 100vw 786px img classalignnone size-full wp-image-985969 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704wegjpg alt width710 height398 img classalignnone size-full wp-image-985967 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704terjpg alt width727 height396 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704terjpg 727w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704ter-655x356jpg 655w sizesmax-width 727px 100vw 727px img classalignnone size-full wp-image-985966 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704sfgsjpg alt width709 height387 img classalignnone size-full wp-image-985963 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704rty-1jpg alt width779 height437 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704rty-1jpg 779w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704rty-1-768x431jpg 768w sizesmax-width 779px 100vw 779px img classalignnone size-full wp-image-985960 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704erer-1jpg alt width707 height404 img classalignnone size-full wp-image-985959 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704dg-4jpg alt width694 height397p pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Rama me te rinjte ne Kamez Mbeshtesim idete tuaja inovatore]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074777/titulli/Rama-me-te-rinjte-ne-Kamez-Mbeshtesim-idete-tuaja-inovatore pemKryeministri Edi Rama ka zhvilluar nje takim me te rinjte e Kamzes I pranishem ne qendren rinore ATA ai tha se projektet inovatore te nderrmara nga te rinjte do te kene mbeshtetjen e qeverise Ne takim kryeministri shoperohej edhe nga ministrja e Kultures Mirela Kumbaroemp pPasditen para seances parlamentare per zgjedhjen e Presidnetit te ri Kryeministri Edi Rama e ka shpenzuar me nje grup te rinjsh ne Kamez I shoqeruar nga Ministrja e Kultures Mirela Kumbaro Kryeministri pergezoi te rinjte per idete e tyre inovatore duke theksuar se mbeshtetja e qeverise nuk do te mungojep pstrongRamastrong emPjesa mbreselenese e ketij organizmi eshte shume natyrshem dhe shume i motivuar nga energji te brendshme tuajatemp pKryeministri inkurajoi te rinjte qe te hartojne projekte sa me konkrete ne menyre qe te perfitojne mbeshtetje dhe financimp pstrongRamastrong emNe momentin kur ekziston nje berthame qe ka ide te forta duhet gjetur menyra qe keto ide te behen projekte Edhe jane projektet pastaj qe bejne te mundur afrimin e partnervee dhe bashkimin me forca te tjera qe bejne te mundur financiminemp pKryeministri Rama tha se investimet ne kulture per nje shoqeri jane po aq me rendesi sa edhe investimet ne sektore te tjerep pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Kukan Kriza politike ne Shqiperi dhe Maqedoni serioze]]> 2019-02-21T13:57:40+00:00 2019-02-21T13:57:40+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074776/titulli/Kukan-Kriza-politike-ne-Shqiperi-dhe-Maqedoni-serioze pemPer Eurodeputetin Eduart Kukan Shqiperia po perjeton te njejten krize politike si Maqedonia Ne nje interviste per European Western Balkans Kukan e cileson krizen politike mjaft shqetesuese ndersa thekson se vendet e Ballkanit Perendimor qe aspirojne Bashkimin Europian duhet te respektojne sundimin e ligjit dhe te drejtat e njeriutemp pEurodeputeti Eduart Kukan ka vendosur shenjen e barazise mes Maqedonise dhe Shqiperise kur flet per krizen politike Gjate nje interviste per European Western Balkans Kukan shprehet se krizat politike dhe bojkotet po pengojne zhvillimin demokratik te vendeve te Ballkanit Perendimorp pstrongKukanstrong emPo shohim nje trend shqetesues ne te gjithe rajonin ne lidhje me funksionimin e rregullt te demokracise parlamentare dhe institucioneve te caktuara shteterore Po perballemi me krize politike serioze ne Maqedoni dhe Shqiperi Vendet e tjera ne rajon si per shembull Mali i Zi dhe Kosova po perballen me bojkote parlamentare Duket nje trend rajonal i cili eshte kunderproduktiv per zhvillimin e demokracise ne vendet qe jane ne pragun europian emp pKukan theksoi se respektimi i sundimit te ligjit dhe te lirive themelore eshte parakusht per cdo vend qe aspiron BE-nep pemstrongKukanstrongRespektimi i sundimit te ligjit dhe te lirive themelore eshte nje parakusht per cdo vend modern dhe demokratik evropian Dhe nje here ajo eshte kriteri i pare Copenhagen Pa te nuk ka anetaresimi ne BEemp pEurodeputeti Eduart Kukan tha se Bashkimi Europian mbetet i hapur per te gjitha ato shtete qe respektojne vlerat e unionin dhe jane te angazhuara per ti prpmovuar atop pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap - Arkiva Shqiptare e Lajmeve