Lajmet e Shqiperia.com - Kategoria: 10 2020-07-04T14:12:21+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Presidenti Nishani priti Zevendes Asistenten Kryesore te Sekretarit te Shtetit ne Zyren per Burimet Energjetike Mary Burce Warlick]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048024165/titulli/Presidenti-Nishani-priti-Zevendes-Asistenten-Kryesore-te-Sekretarit-te-Shtetit-ne-Zyren-per-Burimet-Energjetike-Mary-Burce-Warlick div classentry-content p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads201609116jpgimg classalignleft size-full wp-image-35860 title srchttppresidentalwp-contentuploads201609116jpg alt width840 height538 a9 shtator 2016p p styletext-align justifyPresidenti i Republikes ShTZ Bujar Nishani priti sot ne nje takim te vecante Zevendes Asistenten Kryesore te Sekretarit te Shtetit ne Zyren per Burimet Energjetike Ambasadoren Mary Burce Warlick e cila ndodhet ne Shqiperi ne nje vizite pune ne kuadrin e nje turi rajonalp p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads201609218jpgimg classalignleft size-full wp-image-35861 title srchttppresidentalwp-contentuploads201609218jpg alt width840 height572 aPresidenti Nishani pershendeti vemendjen e vecante qe Shtetet e Bashkuara i kushtojne Shqiperise dhe shqiptareve si dhe shprehu mirenjohjen e thelle te mbeshtetjes se vazhdueshme dhe thelbesore qe Shtetet e Bashkuara i kane dhene qe nga pavaresia e deri ne ditet e sotme per proceset demokratizuese e te integrimeve evropiane dhe euroatlantikep p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads201609313jpgimg classalignleft size-full wp-image-35862 title srchttppresidentalwp-contentuploads201609313jpg alt width840 height553 aKreu i Shtetit vleresoi gjithashtu progresin e permbushjes se agjendes se perbashket ne kuadrin e Partneritetit Strategjik si ne nivel dypalesh ashtu edhe ne ate rajonal e globalp p styletext-align justifyNe menyre te vecante Presidenti Nishani vleresoi bashkepunimin ne fushen energjetike dhe shprehu mirenjohjen per ndihmen dhe mbeshtetjen qe Shtetet e Bashkuara kane dhene per krijimin e nje klime te pershtatshme per investime konkrete dhe diversifikimin e burimeve energjetike si dhe ne kuadrin e perfshirjes se Shqiperise ne projektin e gazsjellesit TAPp p styletext-align justifyPresidenti Nishani vleresoi gjithashtu edhe iniciativen me te fundit te Shteteve te Bashkuara per Projektin e Administrimit te Energjise duke shprehur besimin se kjo iniciative do te vleresohet seriozisht dhe merret ne konsiderate nga autoritetet pergjegjese per administrimin e burimeve energjetike ne Shqiperip p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads20160947jpgimg classalignleft size-full wp-image-35863 title srchttppresidentalwp-contentuploads20160947jpg alt width840 height646 aMes dy bashkebiseduesve u trajtuan edhe ceshtjet e bashkepunimit rajonal ku Presidenti Nishani evidentoi vendosmerine e Shqiperise per te vijuar politiken e saj te fqinjesise se mire ne funksion te sigurise stabilitetit dhe zhvillimit te rajonit te Ballkanit Perendimor dhe Evropes Juglindorep p styletext-align justifyNe fund te takimit Presidenti Nishani percolli pershendetjet me te ngrohta e te perzemerta per Presidentin Obama me te cilin pritet te pershendetet se shpejti ne Nju Jork ne kuadrin e pjesemarrjes ne punimet e Sesionit te 71-te te Asamblese se Pergjithshme te Kombeve te Bashkuarap div <![CDATA[Reforma jone per te ndertuar nje sistem arsimor te merites]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048024164/titulli/Reforma-jone-per-te-ndertuar-nje-sistem-arsimor-te-merites div classpageDescription stylemargin-top15px pstrongFjala e Kryeministrit Edi Rama ne Kuvendstrongp p p pshte e qarte se nje propagande e shthurur sa me ska ka arritur te dehe edhe personazhe qe ne pamje te pare nuk kane lidhje me hashashinp pKam ketu nje fakt shte folur shume dhe flitet shume ne lidhje me nje teze qe ne shkaterruan Lazaratin per te shkaterruar nje monopol dhe per ta perhapur hashashin ne te gjithe Shqiperine dhe per ti ndare parcelat sipas influences se tyre Kjo eshte pak a shume teza baze Sot degjova qe edhe Niko Peleshi disponon disa parcela ne Puke Me siguri Pandi Majko eshte vene ne kontakt per disa parcela ne Diber meqe ka qene atje e keshtu me radhep pFakti eshte ndryshe dhe nuk po i referohem asgjeje tjeter vetem komunikatave te Policise se Shtetit ne kohen kur minister i Brendshem ishte shkelqesia e tij zoti Bujar Nishani nga qershori ne tetor te vitit 2008 Te mos harrojme edhe qe ne ate kohe nuk kishte monitorim nderkombetar Pra nuk fotografohej siperfaqja e mbjelle nga avionet e Guardia di Finanza dhe nuk monitorohej menyra sesi reagonte policia ndaj ketij fenomeni fare rezulton pertej Lazaratit Nuk po i lexoj te gjitha se jane pa ekzagjerim qindra fshatra Jane ketu te gjitha jane komunikata te policise te deklaruara nga policia Nuk po flas per ato te padeklaruaratp pNe qarkun e Beratit gjithe ato fshatra Ne qarkun e Durresit po ashtu disa fshatra Po ashtu ne Kruje disa fshatra Ne Fier disa fshatra Ne Gjirokaster pa Lazaratin dhjetera fshatra Ne Korce edhe ketu fshatra Ne qarkun Kukes Tropoja shikoni fshatrat ku sipas komunikates se policise jane asgjesuar bime narkotike Fshatrat e Shkodres jane me shume sesa ne gjithe fshatrat e Shqiperisep pE perseris flasim per komunikata te policise gjithmonep pVazhdojme me Vloren e cila eshte ne krye shikoni deklaraten vetem fshatrap pKjo eshte 2008-a e hashashit qe po na xen ajrinp pSipas komunikatave te policise rezultojne te shkaterruar ne ate kohe 330000 rrenje Nderkohe qe ne vitin me te mire te qeverise se Partise Demokratike sipas te dhenave te Guardia di Finanza eshte shkaterruar vetem 7 e siperfaqes se mbjellep pDo shikoni sesi rritet hashashi nje vit me pas kur minister eshte kryetari i Partise Demokratike aktualisht Berati me shume fshatra Shikoni ne Durres shtohet Kruja nga 5-6 fshatra eshte gjithandej ku shtrihet bashkia Ne Fier Mallakastra dhe ne liste hyn edhe Lushnja Gjirokastra ka me pak dhe ka disa me shume ne Tepelene Korca me shume Tropoja shoqerohet tanime jo me me vetveten por me Hasin dhe me Kukesin - Gjithmone flas bazuar ne komunikata te Policise se Shtetit - Lezha ne vitin e meparshem nuk e citova se nuk figuron por shfaqet tani Ja ku kemi ne liste Kurbin Mirdite Lezhe Ne Shkoder kemi perseri nje shtrirje te gjere ne gjithe qarkun dhe shfaqet dhe Puka ne 2009-n plantacionet e Niko Peleshitp pVazhdojme me Tiranen te cilen nuk e preka se nuk kishte Ne 2009-n ketu shfaqet Tirana Vazhdojme me Vloren e cila eshte disa faqe ne 2009-n gati 3 faqep pKy eshte fakti i bazuar tek vetem cka ka komunikuar Policia e Shtetit ne kohen kur nuk kishte fotografim ajror dhe kur nuk kishte monitorim nderkombetar Kujt ia tregoni Shqiperine e hashashit qe ju paska zene ajrin dhe diellinp pMe lejoni tju bej dhe nje krahasim te fundit bazuar ne shifrat e Guardia di Finanza 7 siperfaqe e shkaterruar ne vitin 2013 964 siperfaqe e shkaterruar vitin e kaluarp pNdryshimi eshte se nese ne kemi shkaterruar ne vitin per te cilin fola disa here me shume ka ndodhur vetem nje ndryshim ne kemi hapur kutine e Pandores Nuk e kemi mbajtur mbyllur per te bere ate per te cilen na akuzojne per te bere menaxhimin politik te parcelave Lazarati ka qene i menaxhuar politikisht Ka qene banka e madhe e parase se zeze qe ne e shkaterruam Ishte i perqendruar Nderkohe qe parcelat e tjera kane qene po ashtu te menaxhuara politikishtp pSe fundi ndryshimi tjeter e dini kush eshte Keto fakte tregojne qe kultivimi eshte spostuar ne thellesi nuk eshte me sic ka qene haptas kudo Por nuk flitej per te nuk behej debat per te sepse mbahej mbyllur ne kete kuti Pandore qe ne e kemi hapurp pKemi bere shume mire qe e kemi hapur dhe e perballim sy me sy kete fenomen qe eshte i lidhur me nje sere aspektesh jo vetem me nje Por pa as me te voglin dyshim eshte fenomeni qe per here te pare po luftohet seriozisht ne Shqiperi qe kur erdhi kjo qeveri dhe qe kur ne krye te Ministrise se Brendshme u vu ai minister atjep pEdhe nje keshille Nuk jeni te detyruar ta beni Flisni ketu per hashashin sa te doni por kur vriten police nga zona juaj te pakten shikojini ne varrim p p p p styletext-align center p pZonja Topalli pretendoj nga ju te me thoni nje gje Sikur te kesh genjyer sot me rastin e vajzes qe tregove ne fotografi apo sikur vajza te cilen sot e more ne krah dhe me te abuzove kaq shume mesataren ta kete 918 dhe te gjithe ata te cilet jane ne liste perpara saj ta kene mesataren mbi 918 cfare duhet te beshp pI treguat ministres se Arsimit se cfare duhet te beje duke u nisur nga kjo vajze I kujtove edhe lotet e tu kur per arsye krejt te tjera te nje sistemi tjeter tu privua shkolla Nderkohe qe nuk te kam pare ndonjehere te derdhesh jo lot po asnje presje oratori kur sistemi i universitetit ne Shqiperi u be mish per top dhe kur jo nje vajze por mijera e mijera vajza jo nje djale por mijera e mijera djem jo nje prind por dhjetera mijera prinder u cuan si mish per top ne dyert e atyre universiteteve qe i hapet ju i mbajtet ju dhe prej te cilave perfituat ju te gjithep pE fillove fjalen me Samitin e G20-s por une po vazhdoj me Keshillin e Stabilizim-Asociimit sot ne Bruksel prej nga u ktheva shpejt pikerisht sepse doja ti tregoja te gjithe maturanteve te Shqiperise te gjithe prinderve te maturanteve te Shqiperise se kush jeni ju Te falenderoj se ma dhe mundesin ne menyre plateale me fotografine e vajzes qe e nxore ketu dhe e shperdorove me mesatare te matures shteterore 854p pNe Keshillin e Stabilizim-Asociimit degjova fjalet me te mira per Shqiperine time dhe tenden Degjova fjalet me te mira jo vetem per punen e bere - nuk ka rendesi me hir apo pahir - te gjithe sebashku per reformen ne drejtesi por degjova fjale te mira edhe per luften kunder krimit madje dhe per luften kunder korrupsionit per te cilin une personalisht e te gjithe ne ne kete shumice qeverisese jemi shume te vetedijshem qe eshte nje lufte larg se qeni nje lufte e fituar sic eshte lufta me krimin ne kuptimin e proporcioneve Per fat te keq dikush me nje mikrofon i indoktrinuar plotesisht nga keto brockullat tuaja beri nje pyetje ne publik per raportet e inteligjences italiane gjermane shqetesimin per kanabisin dhe e di cfare Mua me erdhi zor kur u be pyetja me erdhi zor mbasi mbaroi konferenca se te gjithe ata qe nuk ishin shqiptare aty qeshnin Dhe qeshnin me nivelin absurd te propagandes tuaj dhe me nivelin absurd te shpifjeve dhe genjeshtrave tuaja p pTe gabosh eshte njerezore - thote nje fjale e urte - te insistosh ne gabim eshte djallezore E nese vazhdon te insistosh ne gabimin qe bere duke shperdoruar ate vajze qe nxore fotografi kjo eshte djallezore Por nuk ka rendesi se cfare ben ti eshte djallezore e gjithe ajo qe beni jup pThe ankth stres trishtim deshperim dhe fole per prinderit fare ben ti zonja Topalli qe tua zbusesh ankthin e stresin tua heqesh trishtimin ti ndihmosh qe te mos jene te deshperuar I referohesh fakteve ligjit procedurave listave te vertetave Farep pTe gjithe ju bashke i referoheni pikerisht ankthit stresit trishtimit dhe deshperimit te krijuar ne kete situate sepse eshte nje reforme qe per here te pare ne vitin e pare po implementohet sepse ty dhe partise tende nuk ju duhet te lehtesoni njerezit por njerezit ju duhen viktima Ju beni politike duke gjetur viktima Ju ferkoni duart kur shikoni njerez qe mund ti ktheni ju me propaganden tuaj ne viktima Te varfer te semure Ju mjafton nje video amatore per nje keqtrajtim te nje te semuri ne nje pritje ne nje spital qe te ngrini furtuna per gjithcka Aq sa e beni shume evidente qe ju do te ishit te ankthosur te stresuar te deshperuar nese nuk do te kishit viktimap pFlisni per vjedhesit e energjise por ju as nuk doni te dini fare se ata ishin vjedhes dhe u denuan si vjedhes Juve ju duhen viktimat per ti thene njerezve se kush nuk paguan energjine futet ne burg Kjo eshte gjeja me e pavertete me e shemtuar me e ulet qe mund te thuhet sepse askush asnjehere nuk eshte ndaluar jo me te ndeshkohet pse nuk e paguan energjine Kush nuk paguan energjine i pritet energjia Ndeshkohen ata qe e vjedhin energjine Juve ju duhen viktima ju duhen aksidente keni nevoje per njerez qe aksidentohen qe te dilni e te thoni akuzen e radhes e natyrisht qe ti lidhni te gjitha me te gjithe ne qe jemi ketu kush tju dale perparap pNuk e mohoj qe e para gje qe duhet te beje nje njeri qe merret me politike eshte te ndjeje dhimbjen Dhe sigurisht e para gje qe duhet te beje nje njeri qe merret me politike ne opozite eshte ti japi ze dhimbjes Por nese mbetesh vetem aty ti japesh ze dhimbjes duke rrotulluar thiken ne plaget e njerezve qe e kane dhimbjen me genjeshtra me shpifje me abuzime kjo nuk eshte ne fakt ti japesh ze dhimbjes se njerezve Kjo eshte ti japesh ze gulcimit te brendshem dhe te pangushellueshem per pushtet Kjo eshte ti japesh ze instinkteve me te uleta te njeriut kur nuk i shohin me syte por gjithcka i duket gjak vetem e vetem per te mundur kundershtarin e vetp pTi japesh ze dhimbjes sinqerisht do te thote te kerkosh rrenjet e dhimbjes Dhe tek rasti i maturanteve une e mirekuptoj cdo maturant e mirekuptoj cdo prind qe ne momentin e pare apo edhe tani Per shkakun tuaj tani qe rrotulloni thiken ne plage dhe u thoni atyre se ngelen pa te drejte studimi Kush ngeli pa te drejte studimi Asnje nuk ngelet pa te drejte studimi nga ata qe kane aplikuar dhe qe plotesojne kushtetp pshte thene vazhdimisht qe nuk do mbetet asnje vend bosh Jane kuotat e percaktuara jane dhe aplikuesit Kur une fola per 27 200 aplikues fola per te gjithe aplikuesit per arsim te larte Une nuk i ndaj - ju vazhdoni te thoni cfare te doni une nuk kompleksohem fare nga keto muhabetet tuaja - universitetet ne te nenes dhe te njerkes pavaresisht se financohen nga shteti apo financohen nga privatet Reforma jone e ka ne themel kete Por ajo qe eshte e sigurt eshte qe universiteti publik ofron ekzaktesisht 25 000 vende Ministrja dha shifren 22 000 per aplikuesit ne universitetin publik Prandaj kerkojini falje ministres pasi nuk eshte faji i saj qe vjen e palexuar ketu por kap nje fotografi tek Jeta osh qef dhe kujton se me ate fotografi te besh qejf me dhimbjet me streset me deshperimet e njerezve qe ke per detyre ti sqaroshp pNese do te kishe vertet ndjeshmerine - ketu ke nje mjeshteri qe me siguri do te bente xheloze dhe Tinka Kurtin ndonjehere se jeni te dyja aktore nga Shkodra - do ti referoheshe fakteve E une po te them fakte Ne Fakultetin e Mjekesise ne degen Mjekesi e Pergjithshme jane 226 kuota dhe te gjithe ata qe jane konsideruar fitues ne njeren nga preferencat e kane mesataren 996 e lartp pPo me ate qe eshte me mesatare 995 te bejme si ty ti themi humbe te drejten e studimit Jo ne i themi ti do te presesh sepse jane keta me te mire se ty dhe e kane te paret te drejten te zgjedhin Por edhe keta nuk do shkojne ne 10 dege Ata qe jane me nota kaq te larta kane fituar ne 8 9 apo 10 dege Ata shkojne ne vetem nje dege dhe automatikisht nga 226 kuota do te lirohen nje numer i mjaftueshem vendesh per ti futur edhe ata qe jane me 95 dhe ata qe jane me 94 fare ti bejme atyre qe kane mesataren 998 kur per degen Farmaci jane 86 kuota dhe te gjithe ata qe kane hyre ne raundin e pare e kane mesataren 10 ose 999p pKy eshte sistemi qe kemi ndertuar ne Ne sistemin tend ju i futnit se thoshit ky eshte nga anet e mia nuk ka problem se e ka 992 Tjetri thoshte kete e kemi djalin e atij dhe futej edhe ai Ndersa ai qe nuk ishte as nga anet e tua as nga anet e atij kapte anen e xhepit Dhe e gjitha kjo zhvillohej ne erresire dhe viktimat reale te sistemit qe ne e permbysem me kete reforme jo te dilnin tek Jeta osh qef por as nuk merrnin vesh se cfare behej me ta dhe kur shfaqej lista fundore nuk kishin as te drejte ankimimip pDeri ne daten 12 te gjithe edhe vajza qe ke ti ne fotografi mund te bejne ankimim nese mund te kete ndodhur nje gabim me te ose nese ajo apo ai pretendon se me te eshte vepruar gabim p pNe respekt te mundit te djerses te sakrificave te te gjithe ketyre prinderve qe ti nuk ua qan hallin por vetem i rrotullon thiken ne plage Ministria e Arsimit do ti japi pergjigje nje per nje E ndjesen nuk ta kerkon Lindita Nikolla as ty as Lulit Ndjesen do tua kerkoje qofte dhe ne nje rast te vetem nese sistemi ka bere nje gabim per dike Nje ndjese e detyruar dhe plotesisht e mirekuptuarp pPo ata qe kane aplikuar me mesataren 999 ne Mjekesine Dentare dhe nuk kane hyre dhe e dini pse Sepse jane 45 kuota dhe e kane te gjithe mesataren 10 Tu themi atyre me 10-te ju jeni me 10-te por nuk ka problem se kemi njerin qe vjen nga parcelat Se kur kishit Gaten ju Gatja mund ta bente corap kete sistem me telefon nga Lazaratip pKeni folur shume keto dite dhe une nuk kuptoj vertet sesi mund te keni kurajon - ju jeni ne halle te medha dhe ju bie te thoni shume gjera qe nuk i besoni - deri aty sa te thoni se flisni jo vetem si politikane por edhe nene edhe qytetar edhe njeri Por cfare njeriu nene qytetareje kur abuzoni keshtup pMund edhe te qesh ashtu si Saliu kur pasi thote gjemen me te madhe qesh duke thene politike eshte kjo ska problem Ketu jemi te gjithe bashke Nuk kam gje une me ate por politike eshtep pPas 10 ditesh pasi te jete mbaruar gjithe kjo perpjekje per protesta te pakten ata drejtoret e korruptuar te drejtorive arsimore mos i vini organizatore per protestat e maturanteve Ti ke fotografi te Jeta osh qef ndersa une pashe disa fotografi te jetes qe nuk eshte qef Dhe tek jeta qe nuk eshte qef drejtoret e emeruar si militante partie qe e bene sistemin arsimor shqiptar nje corap njesoj si Partine Demokratike jane organizatore te ketyre lloj mashtrimeve Mashtrime pikerisht me ankthin me stresin me trishtimin deshperimin e te tjera fjale te dhimbjes qe i ke ne seri kur te duhenp pKy sistem eshte sistemi i merites Dhe meriten nuk e garanton dot njeriu por e garanton sistemi Kjo eshte bindja ime kjo eshte bindja jone Te gjitha keto mesatare qe ju i tundni ju nxjerrin blof jo se bejme ne kalkulime por se kalkulimet jane kompjuterike me kode dhe per cdo person jep kodin qe te marre pergjigjen p pNe zyren time une kam ngritur nje Task-force qe merret me verifikimin e te gjitha rasteve qe shfaqen ne publik ose qe ankohen njerezit shte kollaj ti japesh dhimbjes zerin tend Puna eshte qe zerit te dhimbjes ti japesh pergjigje Ti japesh zerin tend dhimbjes se tjetrit eshte kollaj Apo te besh sikur ke nje dhimbje te madhe nderkohe qe jam 100 i sigurt qe as nuk do te dish fare madje po te te pyesin nese je dakord te behet ndonje termet qe te shemben gjithe godinat vetem qe Shqiperia te jete me mire pa Edi Ramen ti do ishe per termetin kjo nuk diskutohet Dhe jo vetem ti fatkeqesishtp pPor ky eshte sistemi i merites dhe te gjithe nxenesit qe do te jene ne mature vitin tjeter do ta marrin vesh qe ai qe eshte me i miri ka te drejte te zgjedhe i pari Pasi me te miret te mbarojne pune ne raundin e pare nga 10 dege do te lirojne 9 se do te zgjedhin vetem 1 Sa njerez nga ata qe shperdoroni ju faktikisht do te kene shansin e dyte Pothuajse te gjithep pUne nuk do ju lexoj ketu falenderimet e shume maturanteve te vjetshem per kete sistem Nuk do ju them ketu as se cfare thone mesuesit Por do ju them vetem nje gje Kur u bene zgjedhjet per universitetin ju bete shume konferenca shtypi ku pa e thene drejtperdrejte ne fakt thate qe disa rektore nder kryesoret i perkasin krahut qe voton per ju E kete ju e quajtet nje fitore te demokracise studentore Madje nje nga ata qe me kujton gjithnje Lucianio Pavarotin nje deputet te cilin nuk e di pse e lidh me Luciano Pavarotin tha fitore e idealeve te Levizjes se Dhjetorit 90-te Ai me siguri kushedi ku spiunonte ne 90-n per ata qe ishin ne Levizje gje per te cilen nuk mund te akuzoj ty psh por e tha kete gje p pSi nuk gjetet nje rektor nga ata qe votojne haptas per ju qe te thote se ju keni te drejte Nje te vetem - Se keta ketu vetem titullin kane profesore e profesoresha sepse kur i degjon thua ukubet - Jane te konformuar edhe ata Per cfare arsye p pNe fakt e verteta eshte shume e thjeshte Ky sistem eshte transparent dhe nga nje ane i cliron plotesisht rektoret nga barra e telefonatave e nderhyrjeve e ulerimave e kercenimeve sepse nuk bejne dot asnje gje As rektoret as dekanetp pIshte edhe nje shakaxhi i perparimit qe foli ketu dhe tha rilindja nuk te fut per meriten por te fut per aplikimin Ne fakt eshte vetem merita dhe asgje tjeter Secili ka ne dore fatin e vet Ta mesojne kete ata qe hyjne ne vit te pare dhe kur te jene ne kete dite te mos merren me ju sepse ju ketu prape do te jeni Edhe kur ata qe hyjne sot ne vit te pare do te zgjedhin per maturen ju ketu prape do te jeni dhe prape kushedi me cfare do te kapeni Kushedi se kush do jete viktima e radhes por me siguri nuk do te jene maturantet sepse deri atehere do te kene mesuar se do jete merita dhe vetem meritap pNe rast se me thua se ajo vajze e ka merituar me qene ne raundin e pare atehere nuk do te bej replike por te siguroj se nuk do ta le me kaq Sepse me mire ta leme me kaq zonja Topalli qe ti genjeve sot dhe une po ta jep nje bonus qe genjeve nga injoranca nga padija nga mungesa e plote e informacionit Por nese do te dalesh prape ketu pa e verifikuar kete qe po te them une atehere do te thote se ajo shprehja te gabosh eshte njerezore kurse te insistosh eshte djallezore per ty nuk mbetet tjeter vecse te marrim fotografine dhe te bejme ilustrimin e kesaj shprehjep pMe vjen shume keq por ketu mu desh ti them te gjitha keto per hir te atyre prinderve dhe femijeve me te cilet ti dhe partia jote keni kaq dite qe talleni dhe vetem talleni Turpi eshte i juaji Pas 10 ditesh nuk e di se cfare do tu thoni Ata te gjithe do te jene ne shkolle dhe ju si gjithmone do te jeni ngelesit ne klase te kesaj salle sa kohe do te jem une ne kete salle p p p p styletext-align center p pNuk e imagjinoja qe ne vend se te pakten te merrje kohe e te verifikoje rastin u ngrite dhe the kam frike te flas per ate vajzen se do e copetoshp pKanti thote se kur e akuzon dike per dicka qe nuk eshte fakt kujdes se je ne gjendje ta besh vete p pNuk e prisja te ishe kaq e dobet ne pergjigje perballe fakteve Perseri persiston dhe thua si ka mundesi qe ata nuk hyjne ne universitet nderkohe qe procesi nuk ka mbaruar dhe une ta shpjegova me shume deshire ne fakt edhe pse me pasionin polemik qe raundi i pare ka mbaruar sepse kjo eshte reforma jone per te ndertuar nje sistem arsimor te meritesp pDhe sistemi arsimor i merites do te thote qe me te miret kane te drejte te zgjedhin me te paret dhe ne kemi detyre te mbrojne cdonjerin prej tyre qe te mos ta haje ujku i korrupsionit i tarafit i partise etj sic i hante deri dje ne sistemin tuajp pMbas ketij raundi ata ne radhe te pare dhe sigurisht te gjithe te tjeret do te bejne ankimimet dhe te gjitha ankimimet do te trajtohen Ky eshte sistemi yne perkunder sistemit juaj qe kur duhej te ankoheshe duhet te gjeje deren e partise apo te dekanit per te dhene lekep pPastaj kur ata te lirojne vendet edhe vajza qe tregove ti ne fotografi i ka te gjitha mundesite qe te hyje ne shkolle nese deri ne fund te listes do te jete me nje note me te mire sesa ai tjetri qe vjen pasp pE perseris ju sfidoj sillni nje rast Deri tani une nuk e kam gjetur Sistemi mund te kete edhe gabime teknike mund te kete nje rast dy tre nuk po ju them 10 por po ju them nje rast Por ju krahasoni mollet me dardhat Jane dy gjera te ndryshme nese ne fakultetin e farmacise ata qe kane hyre jane me te gjitha 10-ta ju thoni qe maturantja qe aplikoi e ka 99-te Nuk hyn dot sepse te tjeret jane me te gjitha 10-ta ne ato kuota qe nuk i percakton as reforma as qeveria por universiteti Dhe kuotat nuk jane me te uleta sec ishin kur ju e bete rrumpalle universitetin Pa llogaritur ata me part time Ju krijuat universitetin part time Debaton dhe flet per ankthin e stresin e prinderve nje nga figurat kryesore te parise qe shpiku universitetin part time Ju keni dhene diploma te Edukimit Fizik pa pranine fizike te personit a hrefhttpdmth targetblankdmtha e keni matur sa vrapon kercen apo sa e mban frymen ne uje pa e pare fare Edhe gjatesine ua conin me leter E kuptoni se cfare sistemi kishit ndertuarp pUne rimora fjalen per tju thene te gjithe prinderve e maturanteve te Shqiperise qe ne 10 dite gjithcka do te jete e qarte dhe te gjithe do te kene kuptuar se ky eshte nje sistem i ri nga i cili perfitohet sipas merites Por njekohesisht mos i harroni keta sepse jane keta qe nje moment ankthi e stresi te natyrshem qe krijohet ne kete proces jua shumefishojne me shpifje me genjeshtra me abuzime dhe me shperdorime si ky qe beri tani zonja e nderuarp p p p styletext-align center p pZonja Topalli une e shpjegova e rishpjegova dhe po e marr fjalen prape per te degjuar ata qe duan te degjojne I qave hallin dikujt dhe prape ia rrotullove thiken ne plage The me 94 ne Arkeologji nuk fiton ketu por fiton ne Turqi Merre listen e atyre qe kane dale fitues ne Arkeologji dhe te siguroj qe ky qe e ka mesataren 94 e ka me te ulet se te gjithe ata qe kane fituar Nuk e di sesa eshte lista nuk e di sesa eshte kuota por ta jap me garanci Nese ky maturant nuk ka fituar dhe dikush qe e ka 939 ka fituar atehere ky eshte problem Verifikoje nese i do te mirenp pPersa i perket 300 mije lekshit prape ben nje abuzim te madh me nje rast te denoncuar per arsimin profesional qe nuk ka lidhje me kete sistem Perpara se ta thoshit ju e thashe une Jam shume i vetedijshem une dhe ne te gjithe si qeveri si koalicion per luften kunder korrupsionit Ajo qe po bejme eshte pikerisht qe po ndertojme sisteme qe nuk mund te korruptohen sepse sistemet nuk korruptohen nga njerezit Nuk i korruptojne dot njerezit sistemet kur ato jane ne rregull Sistemi qe ndertuat ju korruptonte cdo njeri Ndersa ju kerkoj te gjeni nje rast ju tregoni perralla Sistemi nuk e lejon nje person me mesatare me te ulet qe te kaperceje dike me mesatare me te lartep pThate fiton ne Turqi dhe patjeter qe fiton ne Turqi dhe mund te fitoje edhe ne vende te tjera sepse ka plot te rinj qe aplikojne edhe ne vende te tjera Por cdo te thote qe fiton ne Turqi dhe nuk fiton ne Shqiperi Shqiperia ju duket vendi ku realizuat nje epoke ku cdo njeri merrte nje diplome Ju ndertuat sistemin nje frymor nje diplome Ky ishte sistemi juajp pdo njeri qe flet gjuhen tone amtare mund te marre diplome mund te marri dhe aq diploma sa do Keta jane nxenesit e Shqiperisep pVitin e ardhshem e me vone ky sistem do te shkoje duke u forcuar per te forcuar universitetin per te forcuar nepermjet merites cilesinep pJu pretendoni se keni nxjerre inxhiniere Ju thoni kemi pasur korrupsion por kishim vullnet fare vullneti kishit ju Per 18 universitetet qe iu merrnit leket njerezve dhe nuk i jepnin nje ore mesim Mos rrotulloni thiken vazhdimisht ne plaget e njerezve por mundohuni ti kuptoni njehere nga vijne ato plage dhe si sherohenp pUne nuk mendoj se ne 3 vite ne do ta transformonim arsimin nga nje fushe llumi mediokriteti parazitizmi korrupsioni dhe nje mungese te plote te merites ne nje sistem kompetitiv me vendet e tjera te Europes shte e sigurt qe kjo reforme hedh bazat qe Shqiperia te jete kompetitive ne nje hark kohor te arsyeshemp pNese ka nje problem arsimi sot eshte problemi moral i trasheguar prej shume vitesh dhe nese moralin e arsimit mendoni se do ta sheroni me imoralitetin e skajshem te politikes tuaj qe vetem abuzon duke shpifur per ti shperdoruar duke i perdorur dhimbjet e njerezve atehere jemi shume larg Problemi themelor i atij morali per te cilin ju flisni gjithe diten jeni ju qe e shperndani perdite me te gjithe mjetet e informacionit kete imoralitet te skajshem me te vertetenp div <![CDATA[Mogherini Te gatshem per ta mbeshtetur Shqiperine ne procesin e anetaresimit]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023846/titulli/Mogherini-Te-gatshem-per-ta-mbeshtetur-Shqiperine-ne-procesin-e-anetaresimit div classpageDescription stylemargin-top15px pKryeministri Edi Rama zhvilloi nje vizite nje ditore ne Bruksel ku drejtoi takimin e VIII te Keshillit te Stabilizimit dhe Asociimit ndermjet Shqiperise dhe Bashkimit Europian ku referoi zevendes Presidentja e Bashkimit Europian Federica Mogherini Komisioneri per Zgjerimin Hahn Ministri i Jashtem Bushati Ministrja e Integrimit Gjosha dhe Kryetarja e Komisionit te Integrimit Bregubr Me heret Kryeministri Rama u prit ne nje takim te vecante nga zv Presidentja Mogherini dhe Komisioneri Hahn ku u diskutua kryesisht per ecurine e reformave te ndermarra nga qeveria Shqiptare me theks zbatimin e reformes ne drejtesi dhe koordinimin e perpjekjeve per te siguruar rekomandimin e Komisionit Europian per celjen e negociatave per anetaresimbr Ne perfundim te Keshillit te Stabilizimit dhe Asociimit ndermjet Shqiperise dhe BE Kryeministri Rama zv Presidentja e BE Mogherini dhe komisioneri Hahn zhvilluan nje konference te perbashket per shtypp p p pstrongZv Presidentja e BE Mogherinistrongp pIshte kenaqesi tju mirepres juve dhe delegacionin tuaj ketu ne Bruksel ku patem nje takim te shkelqyer sot Ky takim nuk ishte nje surprize sepse te dyja palet se bashku kemi punuar shume gjate kesaj kohe Se pari ne kete takim nenvizuam se te dyja palet shprehem angazhimin tone per te permbyllur me sukses anetaresimin e Shqiperise ne Bashkimin Europian Treguam gjithashtu gatishmerine tone te Bashkimit Europian per ta mbeshtetur Shqiperine ne kete procesp pDua te theksoj gjithashtu se Shqiperia mbetet vendosmerisht e angazhuar ne axhenden e reformave integruese Pershendetem dhe levduam miratimin e ndryshimeve kushtetuese te reformes ne drejtesi nje nga reformat me te rendesishme ne mos reforma me e rendesishme e vendeve qe duan te anetaresohen Kjo reforme shenoi nje moment historik ne rrugen e Shqiperise drejt Bashkimit Europian Jemi te bindur qe kjo reforme do te jete transformuese sepse do te kontribuoje per te krijuar nje klime biznesi me te parashikueshme dhe transparente per investitoret dhe do te na ndihmoje qe te permiresojme me tej marredheniet tona ekonomike te cilat jane shume intensive dhe te mira por qe besojme kane akoma potencial qe duhet shfrytezuar Per kete arsye per BE-ne eshte shume e rendesishme qe kjo reforme nisi dhe per faktin qe ka mbeshtetje te madhe popullore Kjo besoj sepse shqiptaret e kane kuptuar qe kjo eshte ne interesin e tyre dhe te vendit per te shkuar perpara Ne besojme se partite politike kane tashme pergjegjesine per ta zbatuar sa me shpejt reformen ne drejtesi te cilen e miratuan ne unanimitet ne parlament duke vijuar me tej me miratimin e legjislacionit perkates per implementimin e saj si dhe me nisjen e procedurave per procesin e vetting-ut Ne jemi te gatshem ta mbeshtesim Shqiperine ne fazen e implementimitp pGjithashtu gjate ketij takimi patem mundesi te diskutonim edhe rreth hapave te tjere te rendesishem te hedhura nga Shqiperia ne lidhje me ceshtje te tjera si shteti ligjor duke filluar nga lufta kunder krimit te organizuar dhe korrupsionit Gjithe keto zhvillime pozitive qe ne i kemi njohur mirepritur dhe vleresuar do te reflektohen ne punen qe na pret ne muajt e ardhshem sidomos persa i perket Progres Raportit te radhes Gjithashtu diskutuam jo vetem per zhvillimet pozitive por edhe per vendosmerine per te vijuar me implementimin e tyrep pMe lejoni gjithashtu te permend dy pika te fundit te cilat jane po aq te rendesishme per ne Pike se pari Shqiperia po vazhdon te luaje nje rol shume te rendesishem konstruktiv ne rajon duke nxitur bashkepunimin midis vendeve te Ballkanit Perendimor gje qe ne e vleresojme dhe e inkurajojme shume Diskutuam gjithashtu edhe per situaten ne rajon Vleresoj gjithashtu faktin qe Shqiperia eshte ne harmonizim te plote me te gjitha politikat e jashtme dhe atyre qe kane te bejne me ceshtjet e sigurise dhe kjo eshte dicka qe te gjitha vendet e BE-se e vleresojne jashtezakonishtp pBisedimet rreth procesit te integrimit ne Bashkimin Europian qene pozitive ashtu sikurse edhe puna qe po vazhdon ne aspektin e politikes se jashtme ne ate rajonale prandaj dhe e nisa duke thene qe takimi i sotem ishte shume i mire dhe per kete falenderoj Kryeministrin Rama dhe delegacionin qe e shoqeronp p p pstrongKryeministri Edi Ramastrongp pShume faleminderit Federica per pranine sotp pPer ne do te thote shume sepse tregon vendosmerine e angazhimit tuaj ne kete bashkepunim intensiv gje qe ju e nenvizuat shume qarte gjithashtu ne fjalen ne parlamentin tone p pFaleminderit zoti Komisioner per kontributin tuaj te rendesishem ne kete moment te rendesishem te vendit tone qe beri qe une te jem i pranishem sot ne kete takim te Keshillit te Stabilizim-Asociimit ku u konfirmua angazhimi i Bashkimit Europian dhe Shqiperise per te ecur perpara dhe per te bashkepunuar me ngushte ne cuarjen me tej te reformave madhore qe jane ndermarrep pUne mireprita vleresimin nga ana e Bashkimit Europian ne lidhje me progresin e qendrueshem per 5 prioritetet kryesore dhe per mbeshtetjen e rendesishme per reformen ne drejtesi Sic e kam thene perpara dua te shpreh besimin tim se nese zbatimi i vazhdueshem i reformave kryesore dhe kryesisht reformes ne drejtesi eshte nje baze per hapjen e bisedimeve per anetaresim reforma qe ka kaluar eshte nje baze solide per te marre rekomandimin Une besoj fort se vleresimi nga ana e Keshillit te Stabilizim-Asociimit dhe miratimi ne korrik i nje sere amendamentesh kushtetuese per nje reforme te thelle dhe gjitheperfshirese ne sistemin e drejtesise eshte nje argument shume i rendesishem per te ecur perpara dhe per te dhene rekomandimin per vendin qe te pergatise bisedimet per anetaresimp pPersa i perket Keshillit jam shume i lumtur per rezultatet e takimit te sotem dhe per faktin se miratimi i ligjit per vetting-un e prokuroreve dhe gjyqtareve eshte mirepritur si nje hap i rendesishem per zbatimin reformes ne drejtesi Ne rame dakord qe eshte jetike per te ecur perpara me zbatimin e metejshem te reformesp pNga ana tjeter vleresoj shume qe Bashkimi Europian e ka vleresuar faktin qe Shqiperia ka ndermarre hapa te metejshem ne luften kunder korrupsionit krimit te organizuar si edhe ne lidhje me ceshtjen e te drejtave te njeriut dhe reformen ne administraten publike Por te gjithe e dime se reforma ne drejtesi eshte nje baze solide per hapjen e negociatave per anetaresim ashtu sikurse ajo do te hedhe themelet per punen e metejshme qe do te ndermerret ne kuadrin e negociatave kapitujt 23 a 24 si dhe do te kete nje efekt transformues ne luften kunder krimit te organizuar dhe korrupsionitp pNjekohesisht dua te nenvizoj qarte qe per ne eshte jetike qe te kemi nje rekomandim pozitiv dhe per te pergatitur se bashku duke treguar hap pas hapi ne procesin e zbatimit qe jemi te gatshem sa me shpejte per te hapur negociatatp pReforma ne drejtesi eshte shume e rendesishme sepse ka te beje me zbatimin e 5 prioriteteve per hapjen e bisedimeve per anetaresim Ne shprehem angazhimin e qeverise per te vazhduar te bejme cdo perpjekje te mundshme per te ndjekur axhenden e reformes ne frymen e bashkepunimitp pPo aq e rendesishme ishte edhe shkembimi i pikepamjeve tona ne lidhje me zhvillimet ne rajon Keshilli i Stabilizim-Asociimit pergezoi rolin proaktiv te Shqiperise ne ruajtjen dhe promovimin e stabilitetit rajonal si edhe mirepriti forcimin e angazhimit te Shqiperise per te vazhduar dhe nxitur nje angazhim konstruktiv bashkepunim rajonal dhe marredhenie te mira fqinjesorep pSe fundmi jo zyrtarisht por me zemer deshiroj te falenderoj Federiken Komisionerin Hahn per mbeshtetjen e jashtezakonshme qe kane dhene per Shqiperine ne perpjekjen e rendesishme per te arritur hapin e pare madhor reformen ne gjyqesor qe ishte reforme kushtetuese Jam absolutisht i bindur qe pa ndihmen e tyre pa ndihmen e BE-se pa ndihmen e SHBA-se nuk do te ishim sot ketu per te treguar kete arritje te rendesishme qe na ben krenar per ate qe kemi bere por me besim per ate qe mund te bejme te gjithe se bashku ne te ardhmen e afert p pFaleminderitp p p pstrongKomisioneri per Zgjerimin Johannes Hahnstrongp pFaleminderitp pDo doja te filloja pikerisht aty ku Kryeministri ndali shte e rendesishme te kuptojme qe reforma ne drejtesi ishte nje arrite e jashtezakonshme por eshte gjithashtu e rendesishme te kuptojme se qellimi kryesor nuk eshte qe te arrini sa me pare ne Bashkimin Europian por tu sherbeni qytetareve shqiptare duke u dhene atyre ate cka presin Me shume se 90 e shqiptareve e kane kerkuar dhe pritur kete reforme Ndaj kontributi i Bashkimit Europian eshte nje vlere e shtuar dhe tregon se kur jemi me prane dhe ndihmojme njeri-tjetrin se bashku mund te arrijme shume gjera kryesisht ne interes te qytetareve shqiptarep pAshtu sic diskutuam sot ne Keshill duhet te kuptojme qe reforma ne sistemin e drejtesise miratimi i ligjeve te nevojshme dhe ndryshimeve kushtetuese kane qene vetem hapi i pare dhe tani duhet te fillojme me zbatimin e kesaj reforme Kjo eshte me e rendesishmja Dhe ne duhet ta ndjekim nga afer se si kjo reforme do te zbatohet p pLe te shpresojme qe fryma e 22 e korrikut kur u votua kjo reforme me unanimitet te vijoje edhe me implementimin e saj Ne jemi te vendosur tju mbeshtesim ne kete fryme qe ju te permbushni angazhimin tuaj per te zbatuar teresisht reformen por ashtu sikurse u tha edhe cdo gje qe ka lidhje me prioritetet kyce Te gjithe ju sidomos politikanet shqiptare duhet ta shfrytezoni kete moment te rendesishem per te vazhduar me tej me hapat e tjere te nevojshem te cilet sigurisht do te vleresohen nga ana jonep pReforma ne drejtesi pritej nga te gjithe qytetaret sepse ata presin nje permiresim te kushteve te jeteses se tyre Nese ju e zbatoni me sukses reformen do te krijoni nje klime te besueshme biznesi duke rritur besimin tek investitoret dhe kjo te rrise investimet punesimin dhe mireqenin e shqiptarevep pDhe nje here pergezime per gjithcka keni arriturp p p p p pstrongPyetje-pergjigjestrongp pemNje pyetje per Komisionerin Ne fillim te nentorit pritet te kete nje rekomandim pa kushte apo me kushte per hapjen e negociatave per Shqiperine dhe nese do te kete kushte cilat do te jene ato Do kene te bejne me zbatimin e reformes ne drejtesi me reformen e ceshtjeve qe kane te bejne me financimin e zgjedhjeve nga ana e partive Pra cilat jane keto kushte nese do te keteemp pstrongKomisioneri Hahnstrongp pFillimisht kemi mbajtur shenim vendimin dhe kjo do te reflektohet ne Progres Raportin tone per Shqiperine Besoj se kemi qene te qarte per faktin sesi e lexojme kete vendim por eshte pak heret per te bere nje deklarate perfundimtare Kjo eshte pikerisht detyra e Progres Raportit dhe ju e kuptoni se ne kemi nevoje per shume konsultime te brendshme per te dhene nje vleresim te arsyeshem ne interesin e te gjitheve ne Por besoj se Perfaqesuesja e Larte e beri te qarte se ashtu sikurse dhe une ne jemi plotesisht te angazhuar per te hedhur hapa pozitive perpara por ky ritem duhet ruajtur dhe duke pasur parasysh arritjen pozitive me reformen ne drejtesi duhet te siguroheni qe ajo te mos mbetet vetem ne leter por do te behet dhe realitetp p p pemNje pyetje per zonjen Mogherini Cila eshte klima ne Keshill A mund Shqiperia te shpresoje se negociatat do hapen perpara zgjedhjeve te ardhshmeemp pstrongZv Presidentja e BE-se strongstrongMogherinistrong p pNuk dua te paragjykoj vendime qe Keshilli do te marri pas rekomandimit Ketu ka nje sekuence qe duhet respektuar jo vetem ne lidhje me detyrimet institucionale por edhe persa i perket urtesise politike Por dua te them se vjet Keshilli deklaroi - ndoshta e keni ose do ta keni pas pak deklaraten tone te perbashket - se reforma ne drejtesi mbetet kyce per avancimin e Shqiperise drejt anetaresimit ne BE Kjo ishte deklarata e Keshillit vjet dhe duke theksuar faktin se kjo ishte kyce per hapjen e negociatave dhe faktin se ne vere reforma ne drejtesi u votua ne parlament ne menyre unanime eshte e qarte se ka nje drejtim politik qe ne e njohim Pra nuk mund te paragjykoj vendime te Keshillit por ne e cilesuam reformen ne drejtesi kyce dhe ajo filloi me nje vote impresionuese ne vere duke treguar vendosmeri dhe kurajo politikep pGjeja e dyte qe dua te them eshte se ne pranvere iu drejtova parlamentit shqiptar ku diskutimet ishin akoma te ndezura jo vetem sepse kjo ishte kyce per BE-ne por edhe sepse ishte e rendesishme per popullin shqiptar dhe besoj se ne fund te gjitha institucionet te gjitha forcat politike ne Shqiperi treguan urtesi vendosmeri dhe kurajo politike per tu perfshire ne nje proces te veshtire me vote unanime Pak perpara permenda pergjegjesine qe keto parti dhe keto institucione kane per te permbushur pritshmerine e popullit shqiptar ne lidhje me faktin se reforma do te zbatohet Nese do te shohim te njejtin nivel vendosmerie kurajoje dhe angazhimi besoj se do te vazhdojme me tej ne kete rruge pozitivep p p pemNje pyetje per Kryeministrin Edi Rama 3 vite me pare ju u treguat optimist se Shqiperia do te ishte pjese e BE-se brenda 10 viteve A e keni ende kete bindjeemp pstrongKryeministri Ramastrong p pDua te them dicka per kete ceshtje nese do te kete apo jo kushte Nuk besoj se ka jete pa kushte nen catine e BE-se Dua tju kujtoj se nje shtet i madh vendosi te dale pikerisht sepse ndihej shume i kushtezuar Per ne nuk perben ndryshim sepse rekomandimi nuk eshte stacioni i fundit por vetem nje sinjal i forte se vendi mund te vazhdoje rrugen drejt stacionit te fundit dhe gjate kesaj rruge te gjithe e dime se do te hasim shume kushte qe do na duhet te plotesojme te respektojme dhe me te cilat do na duhet te jetojmep pNdersa per sa i perket deshires sime per te qene anetare me te drejta te plota ne BE brenda 10 viteve jam i bindur qe do te jemi nese BE do te vazhdoje te jete aty Mundet qe te behemi anetare edhe me shpejt do gje mund te ndodhep p p pemZoti Kryeminister a keni nje kalendar te qarte per reformen elektorale duke pasur parasysh se ne vitin 2017 do te kete zgjedhje te pergjithshme ne Shqiperi dhe do te bazohen keto zgjedhje ne nje kod te ri elektoral Dhe e dyta si po vijon procesi i dekriminalizimit ne Shqiperi dhe pse nje kryetar bashkie me precedente penale si Roshi eshte akoma ne detyreemp pstrongKryeministri Ramastrong p pPike se pari nuk ekziston asnje raport i sherbimeve inteligjente italiane ose gjermane per plantacionet me kanabis sa per ta sqaruar kete ne fillim Lufta kunder droges po vijon cdo vit ne drejtimin e duhur Jemi duke punuar ngushtesisht me policine italiane dhe te dhenat tregojne se ne kete drejtim ka pasur vetem progres Perseri sic tregojne dhe faktet perhapja e kultivimit nuk eshte dicka e re por nje histori e gjate e cila edhe pse me ngadale po shkon ne menyre te qendrueshme drejt fundit vit pas vitip pPersa i perket reformes elektorale nuk kemi pse te miratojme nje Kod te ri Zgjedhor por do na duhet vetem te ndryshojme Kodin ekzistues ne baze te raportit te Misionit te OSBEODHIR-it nga zgjedhjet e kaluara Jemi te gatshem ta bejme kete dhe do ta bejme ne nje dialog te hapur dhe konstruktiv me opozitenp pNdersa ne lidhje me dekriminalizimin ashtu sic e quani ju dua te them se ligji ka kaluar zbatimi eshte ne levizje dhe tani i perket institucioneve qe me ligj jane pergjegjese per zbatimin e tij qe te merren me kete proces Shteti ligjor eshte i tille per te gjithe ndaj u perket institucioneve qe te vendosin per kedo Ne Shqiperi kemi nje shprehje U mbars mali dhe polli nje mi qe ne lidhje me kete ligj do te thote qe ajo qe dukej nje mal shtatzene ne te vertete ishte nje mi p p p pemPer Komisionerin Hahn dhe Perfaqesuesen e Larte A jeni te shqetesuar per nivelin e korrupsionit dhe te krimit te organizuar ne Shqiperi Sepse Raporti i Transparency International tregon se sot Shqiperia ka nivelin me te larte te korrupsionit ne rajon Pervec kesaj shqetesuese mbetet dhe situata per drogen ne vend Ka nje raport te inteligjences italiane dhe gjermane ku thuhet se ne Shqiperi ka 363 plantacione kanabis disa prej te cilave mbrohen nga persona te armatosur dhe se disa kultivues kane lidhje me policineemp pstrongZv Presidentja e BE-se strongstrongMogherinistrong p pKrimi i organizuar korrupsioni perfshire gjithashtu edhe lufta kunder droges padyshim jane ceshtje qe duhet te zgjidhe jo vetem Shqiperia por ajo qe une shoh eshte vendosmeria e madhe per ti zgjidhur keto ceshtje dhe ashtu sic e permendi dhe Kryeministri puna ne kete drejtim po vazhdon Mbetet angazhim i perbashket per ta permiresuar kete situate Gjithashtu kjo ceshtje nuk eshte e rendesishme vetem per anetaresimin ne Bashkimin Europian por kryesisht per vete Shqiperine dhe qytetaret e saj te cilet kane te drejten e plote qe te jetojne ne nje vend te cliruar nga nje fenomen qe ka qene shume problematik ne te kaluaren dhe sic e shohim trendi po shkon ne drejtimin e duhurp pstrongKomisioneri Hahnstrong p pMendoj se reforma ne drejtesi eshte shume vendimtare eshte baza dhe nuk behet fjale vetem per miratimin e saj por sidomos per zbatimin Ndaj dhe ne presim te ndermerren veprime vendimtare per te kryer hetime proaktive E dime se ne rajon policia ka qene gjithnje e mire por ka pasur probleme ne gjyqesor Pas hetimit do te vijoni me procedimet dhe pastaj denimet Dhe rezultatet do shihen pikerisht ketu Sepse ne kemi pare disa gjyqe dhe vendime por per disa peshq te vegjel ose te mesem por do shpresoja qe te shikonim dhe peshq te medhenj dhe vetem atehere do mund te themi se ka arritje domethenese ne kete sektor Por kjo ska te beje vetem me Shqiperine dhe rajonin por haset kudo Por persa i perket Shqiperise duhet te shohim se reforma ne drejtesi do te vihet ne zbatim p p p pemPer Kryeministrin Rama Sipas jush pse eshte ne interesin e BE-se te cele negociatat me Shqiperine Cili eshte qellimi i vizites suajemp pstrongKryeministri Ramastrong p pPerpara disa kohesh ishte e rendesishme per Ballkanin te ishte pjese e BE-se dhe jo po kaq e rendesishme per Europen qe te perfshinte Ballkanin Ndersa sot besoj se eshte po aq e rendesishme per BE-ne qe te perfshije Ballkanin aq sa eshte e rendesishme per Ballkanin te jete pjese e BE-se per nje arsye shume te thjeshte e cila eshte kryefjala e jetes publike te BE-se Siguria Nje Europe me e sigurt do te thote nje Europe qe ka perfshire dhe Ballkanin dhe qe nuk e lejon kete rajon te mbetet nje zone gri ku te tjeret mund te hyjne dhe te marrin pjesen e tyre te tortes Pra nga pikepamja strategjike Bashkimi Europian ka nevoje per Ballkanin qe te jete me e sigurt p pstrongZv Presidentja e BE-se strongstrongMogherinistrong p pLidhur me kete dua te them 3 gjera Siguria padyshim por sepse eshte Europa Ka te beje me te gjitha vendet qe jane ne kufi me vendet e BE-se Ndaj kemi nevoje qe stabiliteti dhe paqja te kene rrenje ne BE E dyta ndajme te njejten gjeografi ashtu sikurse na tregoi kriza e refugjateve Sepse duke ndare te njejten gjeografi duhet te ndajme dhe disa politika per te menaxhuar ate cka ndodh ne rajonin qe bashkendajme nga pikepamja gjeografike E treta por jo me pak e rendesishme per qytetaret europiane eshte ekonomia Investimet qe na lidhin me vendet e Ballkanit Perendimor me Shqiperine ne vecanti jane shume te rendesishme dhe potenciali qe duhet shfrytezuar eshte akoma shume i madh Pra keto 3 sektore qe une permenda do te kene perfitime reciproke per Shqiperine dhe BE-nep p p pstrongTakimi i tete i Keshillit te Stabilizim Asociimit ndermjet Shqiperise dhe BE-sestrongp pstrongDeklarate e perbashket per shtypstrong p pKeshilli i Stabilizim Asociimit KSA ndermjet Shqiperise dhe Bashkimit Europian mbajti takimin e tij te tete me 8 shtator 2016p pKSA u ndal ne Raportin 2015 te Komisionit per Shqiperine i cili konkludoi se vendi ka shenuar progres te metejshem drejt permbushjes se kritereve politike per anetaresim dhe ne pergjithesi progres te qendrueshem lidhur me pese prioritetet kyce per hapjen e negociatave per anetaresimp pKSA u ndal ne konkluzionet e Keshillit te eshtjeve te Pergjithshme te 15 dhjetorit 2015 te cilat njohen angazhimin e vazhdueshem te Shqiperise ne agjenden e reformave Ne kete kontekst Keshilli theksoi se reforma ne drejtesi mbetet kyce per te avancimin e metejshem te Shqiperise ne procesin e anetaresimit ne BE dhe mund te kete gjithashtu rol transformues per reforma te tjerap pKSA konfirmoi se Shqiperia ka ruajtur nje ritem pergjithesisht te qendrueshem ne zbatimin e masave te reformave ne administraten publike BE-ja pershendeti miratimin unanim ne korrik te nje sere ndryshimesh kushtetuese per nje reforme te plote e gjitheperfshirese te sistemit te drejtesise p pKSA vleresoi miratimin e fundit te ligjit per verifikimin e gjyqtareve dhe prokuroreve i cili perfaqeson nje hap te rendesishem perpara per zbatimin e reformes ne drejtesi shte thelbesore qe te vijohet me zbatimin e shpejte te kesaj reforme BE-ja gjithashtu pershendeti hapat e metejshem te ndermarre nga Shqiperia ne luften kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar si dhe ne ceshtjet e te drejtave te njeriutp pKSA pershendeti pjesemarrjen e vazhdueshme dhe aktive te Shqiperise ne nismat dhe organizmat rajonale ne Evropen Juglindore marredheniet e saj te fqinjesise se mire dhe qendrimin konstruktiv rajonal BE-ja vleresoi rolin e Shqiperise si partner pro-aktiv dhe konstruktiv ne rajon dhe theksoi rendesine e perfshirjes se saj per nje angazhim pozitiv ne Ballkanin Perendimor permes arritjes se marrevshjeve dypaleshe dhe nxitjes se metejshme te bashkepunimit rajonal BE-ja ritheksoi se marredheniet e fqinjesise se mire dhe stabiliteti rajonal jane elemente thelbesore te procesit te Stabilizim-Asociimitp pKSA pershendeti linjezimin e plote te Shqiperise me vendimet e Keshillit te BE-se dhe ne fushen e Politikes se Perbashket te Jashtme dhe te Sigurisep pTakimi u kryesua nga Kryeministri i Shqiperise Edi Rama Delegacioni i BE-se u drejtua nga Perfaqesuesja e Larte e BE-se per Punet e Jashtme dhe Politiken e Sigurise Zevendes Presidentja e Komisionit Evropian Federica Mogherini Komisioneri per Politiken e Fqinjesise dhe Negociatat per Zgjerim Johannes Hahn perfaqesonte Komisionin Evropian Delegacioni shqiptar perfshinte Ministrin e Puneve te Jashtme Ditmir Bushati Ministren e Integrimit Europian Klajda Gjosha dhe Kryetaren e Komisionit Parlamentar per Integrimin Europian Majlinda Bregu si perfaqesuese e opozites p div <![CDATA[Rilindje e institucioneve te artit dhe kultures TKOB dhe TK]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023808/titulli/Rilindje-e-institucioneve-te-artit-dhe-kultures-TKOB-dhe-TK div classpageDescription stylemargin-top15px pstrongFjala e Kryeministrit Edi Rama ne prezantimin e dy projekteve ne fushen e artit dhe kultures rindertimin e Teatrit Kombetar te Operes dhe Baletit dhe ndertimin e skenes se re te Teatritstrongp pMiredita te gjitheve dhe urime per pervjetorin e Teatri Lirik te Operes dhe Baletit sic quhej ne diten e krijimit te tij 60 vjet me parep pBesoj se eshte nje dite e shenuar mire ne kalendarin e ministres se Kultures per ta kremtuar me kete aktivitet qe synon te promovoje pikerisht rindertimin e Teatrit Kombetar te Operes dhe Baletit si dhe ndertimin e nje skene teresisht te re per njerezit e Teatritp pNje hapesire qe per cerek shekulli ishte e braktisur dhe e mbushur me mbeturina te kohes se shkuar sherbente dikur si nje laborator hidroteknik dhe sot ka nisur te transformohet ne skenen e re te kryeqytetitp pKadri Rroshi u thoshte dikur studenteve se nese nuk behesh me pluhur ne skene nuk mund te behesh kurre aktor Besoj se jeni dakord me mua se po te ishte pluhuri kriteri i vetem ne do te kishim nxjerre cdo vit aktore te denje per skenat me prestigjioze te botes dhe mbase do te ishim bere qendra e botes per pergatitjen e aktoreve Por fatkeqesisht pluhuri per te cilin fliste Kadriu eshte dicka krejt tjeter nga pluhuri i braktisjes dhe i harreses qe ka zene shtresa shumevjecare ne institucionet e skenes nga pikepamja e kujdesit per infrastrukturen e tyrep pNuk po flas per plagen time te vjeter Teatrin Kombetar Shoh ketu disa nga ata qe me kundershtonin ne ate kohe kur thosha qe duhet shembur dhe duhet ndertuar nga e para Sot ai po shembet vete dhe nga dita ne dite mund te jete skena e nje tragjedie te vertete jo antike Shpresoj qe kjo te mos ndodhe ne nderkohe qe ne kemi filluar te ndertojme kete skene te re e cila do te kete dy salla me 400 spektatore dhe me 150 spektatore si dhe mjedise te tjera qe jo se do te zevendesojne pergjithmone Teatrin Kombetar por do te jene nje alternative e shkelqyer dhe me standarde qe asnjehere me pare nuk i kane pasur regjisoret dhe aktoret e skenes ne Shqiperip pNga ana tjeter do te bejme me ne fund edhe rindertimin e plote te Teatrit te Operes dhe Baletit ku sipas konstatimeve te bera nga grupi i ngritur per kete projekt dyshemeja e skenes rrezikon realisht te shembet dhe ti perpije te gjithe sklleverit e Aides bashke me ke tjeter mund te gjendet rastesisht ne skene Ashtu sikunder prapaskena eshte vendgrumbullimi i gjithe dekoreve te vjetra dhe sistemi elektrik teresisht i amortizuar pa llogaritur sistemin e ngrohjes dhe te ftohjes qe nuk mbahen mend kur kane funksionuar per here te fundit ndersa dritaret jane prodhim italian i vitit 1966p pNder vite jane bere disa perpjekje per te bere disa rinovime te pjesshme por sic e dine me mire ata qe e perdorin ate skene asnjehere nuk eshte adresuar dot sic duhet problemi i akustikes se jo njetrajtshme te asaj skene qe besojme se projekti i ri do ta zgjidhep pBehet fjale per nje investim jashtezakonisht te konsiderueshem per shtetin Mjafton tju jap nje shifer Investimi qe ne do te bejme vetem per Teatrin e Operes dhe te Baletit eshte me i madh se investimet e bera ne infrastrukturen e artit dhe te kultures ne 20 vitet e fundit Jo i vogel eshte edhe investimi per kete skene te re ketup pMe perfundimin e rindertimit te Liceut Artistik Jordan Misja ku pas dites te themelimit do te hyjne per here te pare edhe pianot e reja dhe shpresojme te plotesohet gjithe spektri i instrumenteve sepse ka nje nevoje alarmante Po ashtu do te ndertohet nje salle e re nje skene e re per nxenesit Bashke me shkollen koreografike ku se shpejti fillon te realizohet nje projekt qe eshte gati prej dy vitesh dhe vetem per arsye administrative ka pasur pengese Bashke me disa investime paraprake qe do te vazhdojne ne Akademine - ne Universitetin e Arteve sic i thone por une preferoj ti them Akademia e Arteve - besoj qe perbejne nje infrastrukture te re te arsyeshme per te permbushur nevoja te papermbushura prej kaq shume vitesh per njerezit e skenes qe nga muzika deri tek Teatrip pE nese do shtoja ketu edhe punen e bere me Teatrin e Korces qe do te perfundoje besojme ne pranveren e vitit qe vjen me nje infrastrukture moderne ne te gjitha pikepamjet me Teatrin e Shkodres qe po rindertohet per nga pikepamja e sistemeve te brendshme te funksionimit dhe me nje sere investimesh te tjera jo ne fushen e artit skenik por qe shtrihen ne te gjithe gamen e produkteve kulturore kemi celur dhe po shkruajme nje kapitull teresisht te ri per marredheniet midis qeverise dhe njerezve te artit e te kultures institucioneve te artit e te kultures Duke shenuar keshtu nje volum teresor investimesh qe eshte me i madh sesa jo 25 vite por here dy Pra 50 apo 60 vjet do ishin dashur per te bere c ka kemi bere ne keto tre vjet ne rast se do te vazhdohej ne ritmet e trasheguarap pSigurisht eshte koha per te rindertuar edhe Teatrin Kombetar i cili eshte ne nje vend kyc strategjikisht dhe eshte mire te mbetet aty por duke u zhveshur perfundimisht nga paragjykimet e te shkuares qe e penguan rindertimin e tij me kohe e vakt Duke bashkepunuar me Bashkine e Tiranes e me faktore te tjere besoj se edhe endrra per te pasur me ne fund nje Teater Kombetar te drames dhe te komedise te rindertuar me gjithe parametrat qe e bejne nje teater te jete i standardeve bashkekohore do te behet realitetp pKa shume njerez qe me dashje a padashje e harrojne vleren e madhe qe kane keto investime dhe shpeshhere reagojne ndaj ketyre projekteve dhe ndaj gjithe ketyre perpjekjeve duke thene se nuk kemi buke cna duhet teatri muzeu stadiumi e me radhe Por e verteta eshte ne asnje vend ku nuk ka teater muze stadium nuk ka jete kulturore dhe sociale nuk ka as bukep pSigurisht qe do te ishte nje bisede e gjate nese eshte buka qe sjell artin apo nese eshte arti qe sjell buken por nuk ka pike dyshimi qe investimet ne art kulture e sport me gjithe infrastrukturen qe krijon cilesi jete shpirterore dhe sociale jane patjeter investime edhe ne ekonomi edhe ne mireqenien jo vetem shpirterore por edhe materiale te njerezve te nje vendip pNdaj te thuash ti leme te gjitha keto se ka njerez qe mezi ia dalin te sigurojne buken e gojes do te thote te pranosh qe ata njerez ti lesh gjithe jeten e ne jete te jeteve ne ate gjendje dhe te mos kesh ambicien qe edhe ata te dalin nga ajo gjendje E per te siguruar nje hop te metejshem dhe te vazhdueshme edhe ne jeten ekonomike edhe ne mireqenien materiale te familjeve dhe te komuniteteve me patjeter duhet investuar edhe me shume ne art e ne kulture duhet investuar edhe me shume ne institucionet e artit dhe kultures Edhe pse kemi bere vertete shume krahasuar me te shkuaren nuk jane mjaft per te thene qe ne e beme tonen ne raport me kete sektorp pPerkundrazi duhen edhe me shume Nese teatri muzeu stadiumi shkojne prane komuniteteve qe kane veshtiresi te nje natyre tjeter me siguri ato veshtiresi lehtesohen ne afat te mesem dhe sigurisht qe lehtesohen se tepermi ne afat te gjate Prandaj investimi ne art dhe ne kulture eshte nje domosdoshmeri Per ne eshte ne qender te vemendjes dhe pavaresisht problemeve te renda qe kemi pasur me buxhetin per shkak te borxheve te mbledhura ne vite te borxheve te fshehura qe u detyruam ti shlyejme nje me nje per kontrata te papaguara me te cilat mund te ishin ndertuar dhjetera e dhjetera teatro ne perseri kemi bere cmos qe buxheti per infrastrukturen e artit kultures dhe sportit jo vetem te mos shkurtohet por te rritet E verteta eshte qe buxheti eshte rritur ndjeshem dhe synimi eshte per te vazhduar ta rrisim per te realizuar ne vijim ne projekte te tjera qe presin te financohenp pRealizimi i ketyre dy projekteve qe diskutojme sot ne nje dite simbolike sic eshte dita e themelimit te Teatrit lirik te Operes dhe Baletit mbeten sidoqofte dy projekte te medha madje shume te medha per shpatullat e Ministrise se Kultures dhe per kapacitetet e buxhetit te shtetit tonep pJu siguroj qe nuk jane te fundit perkundrazi ju siguroj qe pertej transformimit te infrastruktures ne do te jemi te vemendshem edhe per te rritur kapacitetet e brendshme qofte te financimit te drejtperdrejte te punonjesve duke u perpjekur qe te rrisim pagat dhe shperblimet per ta qofte sa i perket gjithe infrastruktures mbeshtetese qe eshte edhe ajo nje pjese jashtezakonisht e rendesishme per te cilen nuk mund te thuhet qe eshte ne ditet me te mira Apo qofte duke rritur edhe mundesite per me shume nderveprim mes institucioneve tona dhe institucioneve te tjera duke perfituar nga programet e reja te Bashkimit Europian e keshtu me radhep pSot erdhet per te marre pjese ne nje aktivitet ne guasken e nje germadhe Heren tjeter do te vini per te pare transformimin e kesaj guaske te zbrazet ne guasken e nje skene bashkekohore te standardeve me te mira Atehere do te jete me te vertete problem per te gjetur pluhurin e nevojshem qe aktoret e rinj te zbatojne porosine e Kadri Roshitp pFaleminderitp p p pstrongstrongp p p pNe ambientet e ish Laboratorit te Hidroteknikes aty ku kane nisur punimet per qendren e re te artit sot u zhvillua degjesa publike lidhur me dy nga projektet me te medha ne fushen e artit dhe kultures Qendra e Artit Skena e Re dhe rehabilitimi i Teatrit Kombetar te Operes dhe Baletit dhe Ansamblit Popullor p p Projekte qe realizohen per te paren here ne Shqiperi pretendues per cilesi akustike per kushte sherbimi cilesore per teknologji bashkekohore per komfort dhe trajtim dinjitoze te publikut dhe respekt te plote te artistit - i cilesoi dy projektet ministrja e Kultures Mirela Kumbarop pProjekti per kthimin e ish Laboratorit Hidroteknik ne Qendren e Artit Skena e Re perfshin rikonstruksionin e plote te godines dhe ndertimin e dy sallave teatri me audience 400 spektatore dhe 150 spektatore hapesires per ekspozim te arteve vizuale dhe ambiente ndihmese me vlere financimi prej 33 milione europ pTeatri Kombetar i Operes dhe Baletit nje godine e amortizuar ka nevoje nderhyrje rrenjesore ne te gjithe elementet perberes Projekti me vlere 86 milione euro pritet te permiresoje cilesisht hapesirat e tij duke sjelle risi ne aktivitetin e Teatrit te Operes dhe Baletit Rehabilitimit do ti nenshtrohen salla e shfaqjeve hapesirat ndihmese te personelit artistik hapesirat e sherbimit per publikun dhe ato per ambiente teknike p div <![CDATA[Presidenti Nishani priti Kryetarin e Bashkise te Pogradecit Eduart Kapri]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023457/titulli/Presidenti-Nishani-priti-Kryetarin-e-Bashkise-te-Pogradecit-Eduart-Kapri div classentry-content p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads201609112jpgimg classalignleft size-full wp-image-35817 title srchttppresidentalwp-contentuploads201609112jpg alt width840 height532 a7 shtator 2016p p styletext-align justifyPresidenti i Republikes Sh T Z Bujar Nishani priti sot ne nje takim Kryetarin e Bashkise se Pogradecit zotin Eduart Kapri Gjate takimit u bisedua rreth situates dhe jetes se qytetareve te Bashkise Pogradec dhe ceshtjeve me te cilat ndeshet administrata e kesaj Bashkie ne permbushje te misionit te sajp p styletext-align justifyPresidenti i Republikes u njoh me shqetesimet e Kryetarit te Bashkise rreth mungeses se mbeshtetjes nga ana e qeverise qendrore te projekteve per zhvillimin e qytetit dhe ofrimit te sherbimeve per qytetaretp p styletext-align justifyKryetari i Bashkise se Pogradecit i percolli Presidentit Nishani shqetesimin e qytetareve te kesaj Bashkie te cilet ndihen te diskriminuar nga diferencimi i politikave qe ndiqen nga qeveria qendrore ne lidhje me investimet publike ne vendp p styletext-align justifyPresidenti i Republikes shprehu keqardhjen per mungesen e mbeshtetjes se projekteve per Bashkine e Pogradecit dhe e konsideroi te papranueshme politiken diferencuese te investimeve publike midis njesive te ndryshme vendorep p styletext-align justifyQytetaret e vendit duhet te trajtohen dhe sherbehen njelloj dhe me te njejtat standarde - theksoi Presidenti Nishani gjate ketij takimip p styletext-align justifyPresidenti i Republikes sugjeroi qe administrata e kesaj Bashkie te vendose kontakte me te drejtperdrejta me donatore te huaj qe mund te ndihmojne ne mbeshtetjen e projekteve zhvilluese te Bashkise dhe permiresimit te sherbimeve qe duhen ofruar per qytetaretp div <![CDATA[Zgjidhje te perbashketa per perballimin e sfidave europiane]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023144/titulli/Zgjidhje-te-perbashketa-per-perballimin-e-sfidave-europiane div classpageDescription stylemargin-top15px pGjate vizites ne kryeqytetin slloven Kryeministri Edi Rama ishte panelist kryesor ne Forumit Strategjik te Bled-it sebashku me Presidentin e Sllovenise Presidenten e Kroacise dhe Kryetarin e Senatit te Kanadase Ne Forum u angazhuan vendimmarres ne nivele te ndryshme politikane eksperte te sigurise dhe opinioniste Forumi i cili u lancua ne vitin 2006 per te promovuar dialogun e hapur mbi sfidat e kohes politike te sigurise dhe zhvillimit debatoi mbi qasjen e vendeve dhe shoqerive ndaj tyre Ketyre sfidave ne kendveshtrimin e Kryeministrit Rama duhet tu pergjigjen institucione kombetare adekuate dhe mund te perballen e kontrollohen me me shume nderveprim ne nivel globalp pshte e pamundur tha Kryeministri ne nivel kombetar te zgjidhim probleme qe jane gjithnje e me shume globale Ne duhet te kuptojme se sa me shpejt te shkojme drejt zgjidhjeve te perbashketa dhe sa me shpejt te reformojme institucionet tona kombetare ne menyre qe te perballen me ndryshimin qe ka sjelle globalizimi aq me mire eshtep pNe nje klime ku tendenca per mbyllje ne vetvete po shihet si zgjidhje Kryeministri nenvizoi krizen me te fundit te refugjateve per te pohuar bindjen se e kunderta eshte e vertete muret nuk jane zgjidhja por nevoja per reformim dhe nderveprim Nderkaq ky boshllek rrezikon te zihet gjithnje e me shume nga politikat ekstremistep p Bindja ime eshte se ne po perballemi ne nivel kombetar me gjera qe jane gjithnje e me shume jashte mundesive tona per ti kontrolluar dhe te cilat duhet te kontrollohen ne nivel global dhe me me shume nderveprim Sigurisht reforma e Bashkimit Europian eshte absolutisht e nevojshme por kur dhe si mund ta bejme kete reforme ne keto kushte Kushte kur kemi pare ne mes te krizes se refugjateve vende si Sllovenia si Kroacia te cilet jane anetare te BE-se por jo nga vendet me te fuqishme dhe te pasura dhe pastaj Serbia dhe Maqedonia qe nuk jane vende anetare te BE-se por qe aspirojne te behen te cilat u sollen shume me mire dhe ne menyre shume me europiane sesa disa vende shume me te pasura europiane dhe qe mendojne se cdo gje varet nga gjeografia dhe qe per shkak te vendndodhjes se tyre gjeografike Sllovenia Maqedonia Sllovenia Serbia Kroacia Greqia sidomos duhet ti marrin te gjithe dhe per shkak te vendndodhjes gjeografike disa vende te pasura te thone jo Ku jane vlerat europiane ketu fare kuptimi ka e gjithe kjo Dhe ata mendojne ne menyre te gabuar se duke i mbajtur jashte kufijve te tyre nuk do te preken E kunderta eshte e vertete p pZerat per braktisjen e projektit europian Kryeministri i cilesoi si mungese vizioni mbi boten e sotme Askush ne vleresimin e Kryeministrit nuk mund te ndertoje nje vend me te sigurt ne shtepi nese nuk do te jemi te nderlidhurp p Brenda BE-se ka akoma nje problem shume te madh ne lidhje me koordinimin e inteligjences Imagjinoni tani nese gjithsecili do te shkoje per hesap te vet ne nje bote ku ka gjithnje e me shume nevoje per koordinim si do shkojne punet persa i perket sigurise Keta njerez qe thone ta leme Europen te shkojme ne keshtjellen tone dhe te mbrohemi nga barbaret ata nuk e kane aspak idene sesi do e zhvillojne ekonomine ne keshtjellen e tyre E dyta ata nuk e marrin aspak parasysh sesi dhe sesa shume ka ndryshuar struktura e botes dhe natyra e armikut Pra ceshtja nuk ka te beje me me faktin se po lufton nje armik jashte mureve te keshtjelles por nje armik qe gjendet ne cdo oborr dhe ne cdo prag Askush nuk mund te ndertoje nje vend me te sigurt nese nuk do te jemi te nderlidhur p pKryeministri nenvizoi se Shqiperia beson tek Bashkimi Europian dhe nuk ka nevoje per referendum per tiu bashkuar BE-se shte si te besh nje referendum ne lidhje me faktin nese duam te jetojme ne histori apo te dalim nga historia p div <![CDATA[Vleresim i ri per administraten]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023099/titulli/Vleresim-i-ri-per-administraten div classpageDescription stylemargin-top15px pstrongKonferenca e perbashket per prezantimin e planit te ri per kontrollin e dhenies se sherbimeve publike nga institucionet shteterorestrongp p p pstrongZevendeskryeministri Niko Peleshistrongp pKemi vendosur te dalim ne kete komunikim publik se bashku me Ministrin e Drejtesise Ministren e Shtetit per Inovacionin dhe Administraten Publike dhe dy drejtore te rendesishem te agjencive tona ALUIZNIT dhe ZRPP Ne fakt jo per ndonje ceshtje te dites por per nje ceshtje qe eshte shqetesim dhe preokupim i vazhdueshem i te gjithe qytetareve Konkretisht per sherbimet publikep pNe jemi te vetedijshem qe puna jone e perditshme per te reformuar per te ndryshuar per te transformuar menyren sesi sportelet tona i sherbejne qytetareve nuk eshte nje beteje qe fitohet ne nje dite eshte nje beteje e vazhdueshme kunder fenomeneve si burokracia ryshfeti cilesia jo gjithmone e kenaqshme e administrates publike te cilat shpesh here krijojne pastaj dhe hapesira per fenomene te cilave duam tu largohemi gjithnje e me shumep pKemi marre permes kanaleve te ndryshme te komunikimit me qytetaret shume shqetesime qe lidhen pikerisht me sportelet me sherbimet publike ne zyrat tona Cilesia e sherbimeve eficenca e sherbimeve sjellja e sherbimeve publike per sa me pak kohe dhe me sa me pak kosto per qytetaret jane nje sfide e jona dhe nje shqetesim i vazhdueshem i qytetarevep pPer ta thjeshtuar cilesia e sherbimeve publike varet nga dy faktore makro Nje faktor eshte cilesia e administrates dhe tjetri jane sistemet e brendshme te punes ne institucionet tonap pNe do te flasim pikerisht per disa element te cilet i kemi ne proces dhe qe kane filluar sot te japin rezultate Shfrytezojme kete mundesi qe na krijuat per te dhene mesazhe per qytetaret por dhe per administraten Qendrimi ndaj se ciles apo raporti ne vleresimin ndaj administrates do te ndryshoje rrenjesisht Jo me kot eshte ftuar ALUIZNI dhe ZRPP sepse pikerisht ne keto zyra kemi instaluar dhe vene ne eficence sisteme te matjes se performances se administrates te bazuara tek rezultatetp pNe qofte se do ta permbledhim te gjithe reformen tone ne dy tre fjale kyce fjala e pare eshte modernizimi i sherbimeve pra modernizimi i sistemeve te brendshme te tyre Fjala tjeter kyce eshte vleresimi i cdo drejtuesi te administrates sic do te thuhet edhe me poshte jo me nga procesi apo oret qe qendrojne ne pune por nga rezultati sa i ka sherbyer qytetarit sa kerkesa jane trajtuar sa nga ato kane marre pergjigje etj Do te marre fund njehere e mire historia e humbjes se dosjeve dhe te aplikimeve te qytetareve ne zyrat tona sic jemi mesuar te ndodhe shpeshp pKemi nje vizion te qarte kemi nje rruge te percaktuar te kthyer ne nje plan pune te buxhetuar ne bashkepunim me partnere nderkombetare p pYlli i kesaj rruge eshte modernizimi optimizimi i sistemeve tona p p p pstrongMinistrja e Shtetit per Inovacionin dhe Administraten Publike Milena Haritostrongp pJemi te ndergjegjshem qe jo te gjithe qytetaret e kane prekur drejtperdrejt ndryshimin qe kemi nisur Per te pasur nje pamje me te qarte dhe konkrete mbi reformen e sherbimeve publike do te rendis disa shembuj te asaj se cfare kemi berep pQe nga shkurti i ketij viti me shume se 23 mije vete Karten e Shendetit nuk e kane marre neper radhet e gjata ne sportele por e kane printuar direkt nga shtepia apo zyra e tyre permes sherbimit online te e-Albaniap pLejet e ndertimit ne vite kane pasur procedura te gjata Qe nga 1 shtatori do te merren vetem online Por jo vetem kaq Per to do te kete edhe miratim ne heshtje Pra nese administrata nuk do te pergjigjet brenda 60 ditesh qe eshte afati ligjor leja e ndertimit quhet e miratuar shte shume e rendesishme sepse kjo do te vendose nen presion administratenp pNje shembull tjeter eshte ZRPP Tirane ku kryhen 40 e transaksioneve te shtetit shqiptar ne fushen e pasurive te paluajtshme Kemi rreth 1 vit qe ne bashkepunim me Ministrine e Drejtesise kemi ndryshuar krejt sistemin duke krijuar nje agjenci te perqendruar te menaxhimit te sporteleve qe eshte ADISA Rreth 80 mije qytetare kane konstatuar gjate kesaj periudhe kohore cilesine e sherbimit ne ZRPP Tiranep pTe gjitha keto jane pjese e nje plani konkret qe ka Qeveria per te modernizuar sherbimet publike dhe qe eshte realizuar deri tani Po si do te vijojme me tejp pBrenda muajit shtator do te hapet numri unik 11800 ku te te gjithe qytetaret e interesuar mund te informohen per te gjitha sherbimet qe ofrohen ne sportele nga shtetip pNe muajin tetor do te hapim per here te pare qendren e integruar te sherbimeve publike ne Kavaje ku nje sere sherbimesh si ato te ZRPP sherbimet e pensioneve sherbimet e Fondit te Sigurimeve Shendetesore apo zyrat e punes do te jene te gjitha me te njejtat standard ne te njejtin vend dhe qytetaret nuk do te kene me nevoje te shkojne ne disa zyra per te marre sherbimetp pPas zyres se Kavajes do ta shtrijme kete reforme ne territor ne qytetet e Fierit te Krujes dhe te Gjirokastres sipas parashikimit te bere deri tani Pra deri ne muajt e pare te vitit 2017 do te jene hapur qendrat ne keto qytete p p p pstrongMinistri i Drejtesise Ylli Manjanistrongp pPak me shume se sa dy muaj me pare ka qene hera e fundit qe kemi komunikuar bashke publikisht ne lidhje me shqetesimet ne ZRPP dhe ne marredheniet e ZRPP me ALUIZNI-n Me lejoni te them qe ne fillimi qe ne keto dy muaj ka qene nje perpjekje e jashtezakonshme ne zyrat e ZRPP per tu marre me nje tregues te vetem Zbatimi me detyrimin te vendimeve gjyqesore te forme se prere Dua ta ndaj me ju kete te dhene sot qe kemi absolutisht nje tregues pozitiv sepse sot jane me gishtat e njeres dore vendimet te cilat jane te pamundura per tu zbatuar e do ta them psep pPra tregon qe kur gjerat duhet te levizin levizin Tani jemi ne nje situate kur nuk duhet te merremi me vleresime subjektive per njerezit Sepse dhe njerezit qe punojne ne administraten publike jane njerez prej miushi dhe gjaku shqiptare jetojne ne Shqiperine tone te perbashket me te njejtat veshtiresi qe jetojme te gjithe pavaresisht perceptimit qe keni per ta Atehere per te shmangur cdo lloj subjektivizmi vendosem te gjykojme dhe te vleresojme punen e secilit duke u nisur nga pergjigja e ketyre pyetjevep p1 Sa shpejte mire dhe ne menyre transparente e pret aplikimin punonjesi apo drejtuesi i ZRPPp p2 Sa i respekton afatet e vendosura per trajtimin e kesaj ceshtjeje Pra aplikimi ka nje date hyrje ne protokollin e ZRPP dhe sigurisht ka dhe nje date dalje E kjo eshte nje menyre per ta vleresuarp p3 Sa i larte eshte niveli i burokracise sic tha dhe Zevendeskryeministri Pra ta them pak me shqip Sa kohe i dihet dokumentacionit te qarkulloje brenda zyres pra sa shpejt ose sa vone e kjo quhet burokraci qe qytetari ne fund te dites te kete nje pergjigjep p4 Si bashkepunon zyra vendore e Regjistrimit te Pasurise se Paluajtshme me institucionet e tjera E ketu dua te ndalem vetem pak sekonda ZRPP eshte magazine dokumentesh Ne ZRPP nuk jepen prona as nuk hiqen prona Por thjesht regjistrohet nje fakt juridik qe eshte prodhuar diku tjeter Qe mund te jete zyra e ALUIZNI-t zyra e Gjyqtarit Zyra e Kthimit apo kompensimit te pronave apo zyra e Bashkise e keshtu me radhe E te gjithe keto dokumente vijne e perplasin ne hallke fundore tek ZRPP E per fat te keq nganjehere duke qene se nuk ka pasur mundesi qytetari apo kushdo qe gjykon te vleresoje ecurine e ketij dokumenti aty ku eshte prodhuar perplaset ne ZRPP E kjo eshte nje menyre e re qe ne duhet ta vleresojmep p5 Si eshte niveli i kenaqshmerise nga pikepamja e opinionit publik Pra sa njerez ankohen per nje ZRPP te caktuar Te gjithe keto pergjigje te ketyre pyetjeve ne menyre kumulative jo ne menyre ekskluzive na cojne ne nje konkluzion se sa i zoti apo i pazoti eshte drejtuesi i zyres vendore te regjistrimit te pasurise Sigurisht kjo eshte pune e perditshme e krye regjistruesit por insistuam qe te kishim disa tregues me qellim qe te mos i biem ne qafe askujt per sa i takon apo per sa nuk i takonp pTani une kam disa konstatime te mijat si minister te cilat sigurisht e ndjej veten pergjegjes per ti cuar deri ne fund si angazhime zyrtare E them zyrtare per te perjashtuar cdo lloj ndikimi si te doni ju qofte dhe politik E kam thene troc dhe vazhdoj ta perseris Per te gjithe drejtuesit e Zyrave te regjistrimit te pasurive as Edi Rama as Ilir Meta nuk me kane dhene ndonje mesazh apo mesazh tjeter qe te mbroj askend Perkundrazi kriteri i forte dhe i rrepte do jete ligji dhe asgje tjeter Tani me lejoni te them se cfare kerkoj ekstrap pPara se te bej ato konstatimet dua te them qe sigurisht qe bashke me kryeregjistruesin pasi ti jete pergjigjur mire ketyre pyetjeve do ti hyjme dhe masave disiplinore pra askush nuk eshte i mbrojtur nga keto Pro nderkohe per qytetaret qe na kane shkruar ne portalet qe ne kemi anoncuar ne Kryeministri ne Facebook te ZRPP ne ministrine e drejtesise ne ZRPP dua te them kete gjep p1 Deri ne fund te vitit per te gjithe drejtuesit e ZRPP nuk dua te degjojme me asnje aplikim te pa trajtuar qe do te thote qytetari qe ka paraqitur nje aplikim te ADISA apo ku do tjeter apo ne zyren e ZRPP ZRPP ka detyren ta trajtoje jo ta lere menjane dhe te thote qe apo te mos thote asgje ne fund te vitit kjo shifer e aplikimeve te pa trajtuara e duam te jete 0 Nqs eshte nje eshte i ikur nga puna automatikisht ai apo ajo drejtues vendore e ZRPPp p2 E tha Zevendeskryeministri me lejoni ta perseri Nuk pranojme me qofte per shaka teorine qe na humbkan dokumentet ne zyrat e shtetit Sa per informacion mund tju them qe kushdo qytetar apo institucion qe aplikon ne ZRPP ZRPP e regjistron automatikisht ne sistem elektronik i skanon dokumentat edhe sikur te humbi kjo cope leter eshte ne sistemin elektronik gjithcka Mund te kemi nevoje per dokumente shtese eshte teme tjeter po nuk eshte e vertete qe dokumentet humbin ne zyren e shtetit Kudo qe degjohet ky argument kushdo qe e degjon kete argument eshte i lutur ta denoncoje sepse eshte automatikisht i kallezuar per ndjekje penale Automatikisht asnje tolerance ne kete pike sepse eshte turpi dhe faqja e zeze qe e perdor kete argument sepse nuk ka arsye ta perdorip p3 Marredheniet me ALUZNI-n Cilido qytetar i Republikes se Shqiperise qe ka marre nga ALUIZNI nje leje legalizimi do te regjistrohet automatikisht ne ZRPP Nuk ka asnje arsye pse te mos regjistrohet Kerkesa per informacion shtese nuk duhet ti shkoje me qytetarit por mund ti shkoje ALUIZNI Qytetarit duhet ti jepet ne poste sic eshte procedura normale certifikata e pronesise ta gezoje me shendet me gjithe familje me gjithe te dashurit e tij apo saj Ky eshte standard qe nuk e toleroj me nese nuk ndodh keshtu sic po e anoncojmep pSe fundmi kam nje thirrje per te gjithe gjyqtaret e Republikes se Shqiperise te cilet gjykojne mosmarreveshje e pronesise Nuk duhet te leshojne asnje vendim gjykate i cili nuk eshte ose te jete pale zyra vendore e pasurise ne gjyq ose minimalisht duhet qe te verifikoje statusin ligjor te prones Sepse cfare na ndodh leshohet vendime gjykatash dhe kur vijne per tu regjistruar ne ZRPP prona eshte e zene sepse dikush tjeter ka kryer nje transaksion e cila eshte e ligjshme dhe kjo krijon ate te famshmen mbivendosje dhe pastaj na e veshtireson situaten e pergjithshme Prandaj e kam keshille dhe sugjerim do ta bej edhe qarkore me shkrim per te gjithe qytetaret qe shkojne ne deren e gjyqit per te gjithe qytetaret gjithashtu qe japin vendime qe kane te bejne me ceshtjet e pronave duhet te sigurohen qe kane marre informacionin me te fundit nga ZRPP pastaj te leshojne vendimin Keto jane kater mesazhet qe une doja te jepja fare shkurt ne lidhje me kete ceshtje sigurisht duke perseritur edhe nje here bashke me krye regjistruesin sic na ngarkon ligji duhet ti pergjigjemi te gjithe ketyre pyetjeve qe tregojne per performancen e secilit dhe nese do te kemi konkluzione per ndermarrje masash disiplinore sigurisht qe do ti njoftojme ne kohep pNIKO Ky eshte ne fakt vetem fillimi i nje serie komunikimesh publike qe ne kemi vendosur me ndihmen tuaj te realizojme me publikun Te fokusuar te sherbimet publike do tju lutesha qe pyetjet te jene te fokusuar te sherbimet kryesore qe po prezantohen sot pra qe kane lidhje me legalizimet dhe me regjistrimet e pronave ne ZRPP me tej sebashku me ministren Harito dhe me ministrat relevant ne menyre qe te japim dhe te marrim me publikun permes jush informacioni dhe opinione lidhur me punen tone te vazhdueshme dhe me sfiden tone te perbashket per te modernizuar sherbimet publike shte nje pune qe nuk fillon sot shume eshte bere ne fakt ne ate qe nuk duket ne arkitekturen e sistemeve tona te sherbimeve publike dhe ne strukturen e tyre Mbi 20 milione euro deri tani ne keto 3 vite jane investuar vetem per dixhitalizimin Kjo nuk eshte nje gje qe duket edhe preket nga publiku por eshte parakushti per te na sjelle ketu ku tha ministri ne nje bashkepunim apo nje mundesim te regjistrimin te lejeve te ALUIZNI-t shume shpejt menjehere ne ZRPP Kjo eshte bere e mundur per nje arsye te caktuar vec te tjerash Kemi vendosur qe nga viti kaluar unifikim e 2 hartave Problemi shume i madh dhe me i madh i gjithe ceshtjeve qe lidhet me pronat ka qene mungesa e nje harte te unifikuar Institucione te ndryshme qe merren me pronat si ZRPP Agjencia e kthimit dhe kompensimit te pronave ALUZINI etj kane punuar ne te kaluar me harta te ndryshme Tani kemi nje harte te unifikuar dhe kjo e ben me te thjeshte qe nje leje legalizimi e leshuar nga ALUIZNI te regjistrohet me shpejt nga ZRPPp div <![CDATA[Sllovenia nje mbeshtetese e forte e integrimit te Shqiperise]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023098/titulli/Sllovenia-nje-mbeshtetese-e-forte-e-integrimit-te-Shqiperise div classpageDescription stylemargin-top15px pemKryeministri Edi Rama ndodhet sot ne nje vizite zyrtare ne Slloveni Ai u prit me nje ceremoni ushtarake ne Pallatin Presidencial ne Lubjane nga kryeministri slloven Miro Cerar me te cilin zhvilluan nje takim koke me koke dhe me pas nje takim mes delegacioneve respektiveemp pemKryeministri Edi Rama dhe Kryeministri slloven Miro Cerar vleresuan ecurine e marredhenieve shume te mira qe ekzistojne mes vendeve dhe shprehen vullnetin e perbashket per zgjerimin dhe thellimin e tyre ne fusha me interes te ndersjelleemp pemKryeministri Cerar vleresoi rolin e kryeministrit Edi Rama ne arritjet e vendit ne procesin e integrimit ne BE dhe theksoi se Sllovenia mbeshtet aktivisht qe sa me pare te caktohet data per celjen e negociatave Ne kete kontekst Kryeministri slloven vleresoi reformen ne drejtesi si nje hap te rendesishem te hedhur drejt integrimit te Shqiperise ne BE dhe ofroi gatishmerine per bashkepunim ne kete drejtimemp pemNe takim u diskutua nder te tjera edhe per zhvillimet ne rajon me theks Kosoven Kryeministri Edi Rama theksoi se qeveria e Shqiperise ka mbeshtetur dhe mbeshtet fuqimisht dialogun mes Kosoves dhe Serbise ndersa shprehu bindjen se njohja sa me e shpejte e Kosoves nga Serbia do te jete ne dobi te vete Serbise si dhe do te lehtesoje proceset bashkepunueseemp pemNder te tjera Kryeministri Rama nenvizoi rendesine e nje vendimmarrjeje sa me te shpejte nga ana e BE per liberalizmin e vizave me Kosoven pasi fakti qe ka vetem nje popull i cili nuk leviz dot lirisht si te gjithe te tjeret ne Evrope - per shkak se duhet te levize me vize ne cdo vend dhe ky eshte populli i cliruar i Kosoves - eshte nje turp per BE - u shpreh Kryeministriemp pemPas takimit mes tyre te dy kryeministrat dhane nje konference te perbashket per shtypemp p p p p p p pstrongKryeministri Miro Cerar strongp pNe deshirojme qe Sllovenia te perforcoje marredheniet ekonomike me Shqiperine Ketu shoh shume mundesi e shanse per bashkepunim shte kenaqesi qe biznesmenet tane kane nisur bashkepunimin dhe ne si qeveri do te japim mbeshtetje per aktivitete te metejshme te biznesit dhe zhvillimit ne te ardhmenp pMirenjohje te madhe kolegut Rama per nje ecje te madhe te Shqiperise vitet e fundit drejt Bashkimit Europian ku edhe Sllovenia aktivisht mbeshtet qe sa me pare te caktohet data per negociatat per afrimin e Shqiperise ne Bashkimin Europianp pNe jemi shume te kenaqur qe Shqiperia ka arritur te behet anetare e NATO-s dhe qe eshte bere nje prosperitet ne fushen ekonomike qe do te thote se ka trende pozitive por ato patjeter duhet te mbeshteten me reforma te tjera dhe ne do te mbeshtesim te gjitha reformat te gjitha proceset e ndermarra nga Shqiperiap pSa i perket reformes ne drejtesi per te cilen me duhet te uroj qeverine mund te them se behet fjale per nje hap shume te rendesishem perpara ne drejtimin e Shqiperise drejt Bashkimit Europian Sllovenia eshte e gatshme dhe per kete kemi biseduar edhe sot qe te ofrojme nje bashkepunim dhe ndihme nese eshte e dobishme dhe e favorshme per Shqiperinep pDuhet te them se ne jemi shume te kenaqur qe Shqiperia ne vecanti kryetari i qeverise se saj luan nje rol shume te rendesishem ne rajonin e Ballkanit Perendimor ne vecanti ne marredheniet bilaterale me nje qellim te caktuar qe te nxitin paqen qetesine ne rajon Shqiperia ka ofruar nje kontribut shume te madh per paqen Edhe Sllovenia eshte nje aktor aktiv ne keto procese qe te ruajme paqen ne kete territor rritjen ekonomike bashkepunim politik dhe ekonomik dhe marredheniet mes njerezve qe jane te nevojshme dhe te kene harmoi ne jetep pPer sa i perket ceshtjeve te sigurise migracionit ne jemi te vetedijshem se siguria eshte nje nga imperativet kyc per shtetet tona per qytetaret tane Ne deshirojme te kemi sa me shume siguri prandaj ne do te bashkepunojme edhe per te garantuar sa me shume siguri lufte kunder terrorizmitp pNjekohesisht ne jemi te vetedijshem se duhet te parandalojme klandestinet dhe te vendosim nje rregull nje kontroll te kalimit te emigranteve drejt vendeve te Bashkimit Europian ne zonen Shengenp pshte e rendesishme dhe ne kemi konstatuar te njejten gje se bashku qe te mbeshtesim rinine te nxisim te rinia te gjitha ato vlera te rendesishme per bashkejetese ne te ardhmen Po ashtu inspiracionin e biznesit qe eshte shume i rendesishem per zhvillimin e vendeve tona Sa i perket kesaj ne do te perforcojme bashkepunimin dhe jam i bindur qe do te nxisim edhe punen me te rinjte ne rajon dhe me gjere p pJam shume i kenaqur per realizimin e kesaj vizite Falenderoj zotin Edi Rama qe eshte ketu Jam shume i kenaqur qe do te jete edhe ne Forumin e Bledit sot p p p pstrongKryeministri Edi Ramastrongp pI dashur Mirop pPara se gjithash me lejoni tju falenderoj per mikpritjen e ngrohtep pJam shume i kenaqur qe mu dha mundesia ta vizitoj Sllovenine mike dhe te mund te bisedojme nga afer per potencialin e madh qe na takon ta shfrytezojme me se miri per te intensifikuar marredheniet mes dy vendeve dhe per te krijuar kushte qe njerezit ne te dy anet te mund te afrohen dhe te krijojne bashkepunime te rejap pNe kemi pasur rastin te takohemi edhe here te tjera por ky eshte rasti per ti shprehur Sllovenise dhe padyshim qeverise se sotme Kryeministrit falenderimet dhe mirenjohjen per mbeshtetjen e vazhdueshme qe Sllovenia i ka dhene Shqiperise ne rrugen e integrimit europianp pTek Sllovenia kemi pasur dhe jam i bindur qe do te kemi edhe ne vazhdim nje mik nje avokat nje mbeshtetes te forte te procesit te afrimit dhe te bashkimit tone me familjen europianep pNe kemi diskutuar edhe per te celur nje faze te re ne bashkepunimin ekonomik dhe tregtar duke krijuar bazat per nje afrim dhe bashkepunim me te ngushte mes sipermarresve shqiptare dhe sllovene si dhe duke u perpjekur te nxisim me shume qofte njerezit qofte sipermarrjet lidhur me turizmin pasi eshte nje instrument i shkelqyer jo vetem per rritjen ekonomike por edhe per njohjen afrimin dhe miqesimin mes njerezvep pJemi po ashtu te bindur se rajoni yne ka padyshim nje rol por ka edhe nje peshe specifike te posacme ne raport me problemin e madh te migrimit dhe ne krizen e refugjateve qe eshte nje krize e cila eshte larg se qenit nje krize e mbyllur dhe qe mund te rishfaqet nga dita ne dite Per kete sebashku me Kryeministrin slloven por edhe me gjithe koleget tane ne rajon jemi perpjekur te avokojme domosdoshmerine qe Bashkimi Europian te jete sa me i vemendshem ndaj ketij rajoni si nje rajon ku kalon edhe i famshmi korridor dhe per te shmangur situata dramatike si ato qe kemi pare ne te shkuaren per shkak te mungeses te nje koordinimi me te mire ne nivel europian dhe per shkak te mungeses te nje plani te qarte veprimi te dakordesuar dhe te ndare per gjithkend sipas peshes qe gjithsecili mund te mbajep pKemi vleresuar situaten e re te rajonit nje situate shume e favorshme per intensifikimin e marredhenieve dypaleshe apo shumepaleshe Sot rajoni perjeton nje moment jashtezakonisht te rendesishem ndarjeje me te shkuaren dhe qasjeje te perbashket ndaj te ardhmes Ne kete moment duhet te jemi te gjithe te vetedijshem se vazhdimisht ka probleme qe duhen trajtuar per te moslejuar asnje shfaqje kthimi pas ne te shkuarenp pNe kete aspekt ne jemi shume mirenjohes dhe pershendetes per iniciativat qe ka marre Sllovenia qe ne syte e mi eshte nje shembull i shkelqyer se si nje vend i vogel mund te luaje nje rol te rendesishem dhe te nxise procese te rendesishme dhe ketu kam parasysh iniciativen e Sllovenise per nje axhende pozitive per te rinjte Kemi folur per kete dhe per nevojen qe te rrisim spektrin e aktivitetit dhe hapesiren e nderveprimit mes te rinjve ne rajon Jo vetem ne nje drejtim qe eshte padyshim strategjik dhe shume i rendesishem per punesimin e te rinjve por edhe ne drejtime te tjera qe kane te bejne me kulturen sportin etjp pJam po ashtu mirenjohes qe me insistimin e Kryeministrit dhe me nxitjen e vazhdueshme te ambasadores se Sllovenise ne Tirane qe perfitoj nga rasti ta falenderoj publikisht per punen e shkelqyer te saj dhe te ambasades une jam prezent edhe per te marre pjese ne forumin e Bledit Sigurisht qe nuk kam pritur diten e sotme per te vleresuar kapacitetin e Sllovenise per te organizuar aktivitete te kesaj natyre sepse forumi i Bledit tanime eshte i famshem per hapesiren e debatit dhe per prezencen masive te autoriteteve por edhe te protagonisteve te fushave te ndryshme ketu cdo vitp pSe fundi besoj qe ajo cka Kryeministri tha lidhur me progresin e qenesishem qe ne kemi bere per te celur me ne fund negociatat me Bashkimin Europian eshte nje opinion i konsoliduar jo vetem i Kryeministrit slloven dhe i qeverise se tij por gjeresisht mes anetareve te Bashkimit Europian Edhe nje here tjeter ne presim qe Sllovenia te jete nder avokatet me te zeshem te dhenies te rekomandimit per celjen e negociatave Besoj qe nuk do te jete nje pune shume e veshtire pasi jam i bindur qe edhe te tjere do te mbeshtesin fort Shqiperine ne kete moment kyc kur celja e negociatave nuk perben nje mberritje por perben vetem nje stacion tjeter te rendesishem per te shkuar me tutje ne nje proces qe sic tregon edhe shembulli i shkelqyer i Sllovenise eshte nje proces i gjate i veshtire por i domosdoshem p pE falenderoj edhe nje here Kryeministrin edhe publikisht per gatishmerine e tij dhe te ekipit te tij per te na ndihmuar me eksperiencen e tyre nga procesi i integrimit dhe me ekspertizen e tyre shume te vyer ne cdo aspekt te tij duke filluar sigurisht nga drejtesia qe per ne eshte nje sfide kurse per Sllovenine eshte nje histori suksesi e mirenjohur ne Bashkimin Europian persa i takon vendeve te reja qe i jane bashkuar familjes europianep pShume faleminderit edhe nje here Kryeministerp p p pemA do te jape Sllovenia mbeshtetjen per celjen e negociatave per anetaresim ne BEemp pstrongKryeministri Cerarstrongp pJu falenderoj per pyetjen Sllovenia qeveria jone ndjek nje politike qe mundeson hapjen e deres per te gjitha vendet e Ballkanit Perendimor qe te futen ne Bashkimin Europian Une mendoj qe Bashkimi Europian duhet ti mbaje hapur keto dyer por vendi kandidat per ne Bashkimin Europian duhet ti plotesoje te gjitha kushtet qe kemi qene te detyruar ti plotesojme edhe ne kur i jemi bashkengjitur kesaj lidhjejep pSa i perket nje zhvillimi te shkelqyeshem te Shqiperise ku brenda nje afati te shkurter kohor situata ka ndryshuar per mire ne shume drejtime une besoj se Shqiperia eshte e afte te beje me sukses hapa te metejshem ne procesin drejt Bashkimit Europian Prandaj Sllovenia ne menyre aktive mbeshtet qe sa me pare te percaktohet edhe data per nisjen e negociatavep pEdhe sot une kam afruar nese eshte e nevojshme ndihmen nga ana jone ne procesin e implementimit te reformave ne fushen e drejtesise po ashtu edhe kudo tjeter ku mendoni se Sllovenia mund te ndihmoje dhe do te ndihmoheni me eksperte konsultime etj Ne do te mbeshtesim kete proces Une mendoj se familja europiane eshte me e gjere se vete Bashkimi Europian dhe askush qe deshiron ti bashkengjitet kesaj familjeje dhe i ploteson kushtet nuk duhet te mbetet anashp p p pemVitin e fundit shkembimi i marredhenieve e tregtare mes Shqiperise e Sllovenise ka qene ne shifrat rreth 35 milione euro me nje prani 66 kompanive sllovene fare ofron Shqiperia per te gjithe investitoret sllovene qe te rrisin pranine e tyre ne Shqiperiemp pstrongKryeministri Ramastrong Volumi tregtar mes Shqiperise dhe Sllovenise perben nje shifer qe eshte nje sfide per te dyja palet pasi potenciali eshte shume me i madh Per kete arsye une e kam njohur Kryeministrin me disa masa qe kemi marre per te lehtesuar investimet e huaja si dhe me deshiren tone qe te shikojme me shume kompani sllovene qe te investojne ne ekonomine shqiptare Duke pasur njekohesisht parasysh faktin qe ato kompani qe e kane bere kane sjelle jo vetem rritje te te ardhurave dhe te volumit tregtar por edhe nje kulture te admirueshme pune dhe profesionalizmi qe ka ndikuar shume pozitivisht edhe ne kompanite shqiptare me te cilat ato nderveprojnep pKeshtu qe potenciali eshte aty Ne na takon vetem qe te shtyjme perpara duke mbeshtetur afrimin e njohjen e metejshem mes sipermarrjes shqiptare dhe sllovene Per kete jane bere disa iniciativa dhe do te punojme sebashku per ti intensifikuar keto iniciativa Ashtu sikunder besoj qe deri ne gjysmen e pare te vitit te ardhem do te kemi mundesuar edhe viziten e organizuar per nje delegacion te sipermarrjes sllovene ne Shqiperi per tu njohur nga afer me mundesite dhe te sipermarrjes shqiptare e Slloveni duke shfrytezuar berthamen e Dhomes se perbashket te Tregtise Shqiptaro-Sllovene dhe eksperiencen e kompanive shqiptaro-sllovene qe tanime e kane celur kete rrugep p p pemPyetje lidhur me krizen e refugjateveemp pstrongKryeministri Cerarstrongp pShqiperia deri tani nuk ka qene ne te ashtuquajturen rruge e Ballkanit qe per momentin eshte e mbyllur Nuk ka qene pjesetare ne rrugetimin e Ballkanit Nese ka dicka me teper lidhur me kete do njoftoje zoti Rama Nese serish do hapet ky rrugetim Prandaj Sllovenia ne rrugetimin diplomatik me te gjitha mundesite e tjera mund te ndihmoje edhe kur bisedojme me vendet e Bashkimit Europian qe te ngreme nje mbikeqyrje efikase ne kufijte e jashtem te Bashkimit Europian Ne kuader te kesaj ne menyre konkrete duhet te mbeshteten te gjitha iniciativat e Bullgarise Maqedonise si vend jo anetar i BE Greqise si vend anetar i BE dhe i zones Shengen qe kete kontroll ta zbatojne sa me efikas Per kete qellim nese e kerkon situata duhet te dergojme ndihma materiale ndihma me eksperte po ashtu njesi policore nese eshte e nevojshme nga te gjitha vendet anetare te Bashkimit Europian qe ne pikat e jashtme kufitare te BE te kemi nje mbrojtje efikas te kufijve qe te mos kemi futje masive ilegale te refugjateve dhe te parandalohen aktivitetet e klandestineve dhe te grupeve kriminalep pPor njekohesisht luftojme edhe per dy gjera te tjera Se pari qe Europa te unifikohet per nje aktivitet me aktiv ne vendet ku buron kjo krize ne vendet afrikane apo ne Siri Europa duhet te beje me teper qe njerezit te mos ikin nga keto vende Se dyti kam parasysh edhe interesat e Sllovenise qe do te thote qe Sllovenia si anetare e pergjegjshme e zones Shengen duhet te mbroje edhe territorin Shengen qe brenda saj te mos te kemi nevoje ngritjen e kufijve nje gje te tille e shohim ne disa vende Ne me pergjegjesi do te marrim pjese ne kete proces do te deshmojme solidaritet si deri tani por nuk do te lejojme qe edhe me tej keto kalime te paligjshme nepermjet Sllovenise Prandaj do te bejme gjithcka qe situata ne Slloveni ne kete menyre te mbrohet dhe te sigurohen qytetaret e saj dhe kufijtep p p pstrongKryeministri Ramastrong p pKriza e refugjateve nder te tjera ka nxjerre ne pah nje dobesi te madhe te Bashkimit Europian i cili eshte treguar i paafte te veproje si nje trup i vetem ne perballimin e kesaj krize dhe ia ka lene gjeografise te percaktoje qendrimet dhe zgjidhjet qe fatkeqesisht ashtu sic kemi pare gjate pikut te krizes kane qene jo harmonike dhe ad-hoc vend pas vendip pKa qene ne nderin e vendeve te rajonit te atyre qe jane anetare te Bashkimit Europian dhe te atyre qe nuk jane anetare te Bashkimit Europian qe gjate krizes kane deshmuar qendrueshmeri ne raport me parimet dhe vlerat e Bashkimit Europian Ashtu sikunder ka qene ne turpin e disa vendeve te BE-se te cilat i jane shmangur detyrimit te tyre qe buron nga karta e Bashkimit per te qene pjese e zgjidhjes pavaresisht se gjeografia i ka favorizuar duke mos i vendosur balle per balle me krizenp pSllovenia eshte nje vend i vogel per te mbajtur peshen qe i ra mbi supe ashtu sikunder dhe vende te tjera te rajonit qe jane jo vetem te vogla por dhe te pafuqishme perballe peshes se jashtezakonshme te kesaj krize per tu lene vetem apo per te mos qene pjese integrale e nje plani te perbashket europianp pShqiperia nuk ka qene pjese e korridorit per arsye gjeografike Ne e kemi thene qe diten e pare qe pavaresisht se gjeografia nuk na vendos perballe krizes sic ka vendosur Greqine Maqedonine Serbine Kroacine vete Sllovenine ne jemi te gatshem te marrim pjesen tone te pergjegjesise por brenda nje plani te perbashket europian p pRajoni nuk mund te jete nje hapesire ku Bashkimi Europian shkarkon krizen dhe perballimi me kete krize nuk mund te jete shfaqja ekstreme e disa egoizmave nacionale brenda BE-se Keshtu qe ne kemi qene dhe mbetemi te gatshem ne rast se kriza rishfaqet te luajme rolin tone te marrim pjesen tone te pergjegjesise pavaresisht se nuk jemi anetare te Bashkimit Europian por kemi qene dhe mbetemi te keqardhur qe disa vende te BE-se kane dhene nje shembull shume negativ ne kete proces dhe faktikisht e kane bere te pamundur administrimin e kesaj krize si nje krize me te cilen duhet te perballet BE Pra te gjitha vendet sipas peshes se tyre dhe jo vende te vogla te mbajne nje peshe kaq te madhe vetem e vetem sepse i denon gjeografia dhe vende te tjera te mos mbajne fare peshe vetem e vetem sepse ia u mundeson gjeografiap pAshtu sikunder ne se bashku me kolegun slloven dhe kolege te tjere ne Bruksel e kemi bere te qarte se sa e rendesishme ka qene ne ate faze intensifikimi i perpjekjeve me Turqine te cilen e shohim si nje faktor kyc ne kete krize E per kete arsye ne konsiderojme se vendet e rajonit mund te luajne nje rol te vazhdueshem pozitiv duke intensifikuar komunikimin dhe marredheniet me vete Turqine si nje faktor kycp p p pemPyetje lidhur me Kosovenemp pstrongKryeministri Ramastrongp pPersa i perket Kosoves se pari deshiroj te nenvizoj se e kam ndare edhe me Kryeministrin slloven domosdoshmerine qe se bashku ne te bejme perpjekje per te institucionalizuar marredheniet e Kosoves me NATO-n Ka qene nje hap jashtezakonisht i rendesishem strategjik anetaresimi i Malit te Zi ne NATO dhe eshte po kaq e rendesishme strategjikisht qe edhe Kosova te institucionalizoje marredheniet me NATO-n dhe te hyje ne nje proces normal drejt integrimit te plote ne NATO qe sigurisht nuk eshte tema e momentit te sotem por duhet te jete ne axhenden e NATO-sp pAshtu sikunder nga ana tjeter ne e kemi mbeshtetur dhe e mbeshtesim fuqimisht dialogun mes Serbise dhe Kosoves pertej faktit se mbrojme fort mendimin qe sa me shpejt Serbia te njohe Kosoven aq me shpejt vete Serbia do te clirohet nga nje situate psikologjikisht dhe strategjikisht e pafavorshme per te ne raport me Kosoven dhe aq me te lehta do te behen te gjitha proceset e tjera Nuk eshte se Kosova nuk respekton marreveshjet me Bashkimin Europian E kunderta eshte e vertete Te gjitha palet ne Kosove jane te perkushtuara ne procesin e integrimit europian por sigurisht dinamikat e brendshme dhe dinamikat e marredhenieve mes Kosoves dhe Serbise influencojne per mire dhe per keq sipas rastit ne qendrime te caktuara brenda per brenda politikes ne Kosove ne raport me keto marreveshje dhe ne raport me keto hapa qe duhen hedhur patjeterp pNe kemi qene dhe mbetemi te bindur se Kosova do ta zgjidhe nje ore e me pare ceshtjen e demarkacionit me Malin e Zi si nje ceshtje qe shkon shume pertej asaj qe duket ne pamjen e pare dhe qe ka te beje pikerisht me ate qe ju thate seriozitetin e vendit dhe pershpejtimin e procesit te afrimit te vendit me Bashkimin Europian Ashtu sikunder dua te shpresoj shume qe kjo veshtiresi nuk do te ndikoje ne vendimmarrjen e shpejte te Bashkimit Europian per te liberalizuar vizat me Kosoven pasi fakti qe ka vetem nje popull i cili nuk leviz dot lirisht si te gjithe te tjeret ne Europe - per shkak se duhet te levize me vize ne cdo vend dhe ky eshte populli i cliruar i Kosoves - eshte nje turp per Bashkimin Europianp div <![CDATA[Presidenti Nishani takohet me Sekretarin e Shtetit te Vatikanit Kardinalin Pietro Parolin dhe ndjek Meshen e Falenderimeve per Shen Terezen e Kalkutes]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048022624/titulli/Presidenti-Nishani-takohet-me-Sekretarin-e-Shtetit-te-Vatikanit-Kardinalin-Pietro-Parolin-dhe-ndjek-Meshen-e-Falenderimeve-per-Shen-Terezen-e-Kalkutes div classentry-content p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads20160917jpgimg classalignleft size-full wp-image-35764 title srchttppresidentalwp-contentuploads20160917jpg alt width840 height561 a5 shtator 2016p p styletext-align justifyPresidenti i Republikes ShTZ Bujar Nishani ne kuadrin e pjesemarrjes ne ceremonite e zhvilluara ne Vatikan per shenjterimin e Nene Terezes u takua sot edhe me Sekretarin e Shtetit te Vatikanit Kardinalin Pietro Parolin si dhe ndoqi Meshen e Falenderimeve te kryesuar nga Kardinali per Nene Terezen vetem nje dite pas shpalljes si Shenjtorep p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads201609210jpgimg classalignleft size-full wp-image-35765 title srchttppresidentalwp-contentuploads201609210jpg alt width840 height560 aPresidenti Nishani ne takimin e vecante me Kardinalin Parolin shprehu mirenjohjen e thelle vecanerisht te komunitetit katolik shqiptar per vemendjen e madhe qe Vatikani i ka kushtuar rimekembjes se tyre shpirterore dhe sociale pas renies se komunizmit ne Shqiperi Nje falenderim te vecante Kreu i Shtetit e shprehu per meshen e nje dite me pare te kryesuar nga Papa Francesku per shenjterimin e Nene Terezes si dhe per vendimin e Atit te Shenjte per lumturimin e 38 klerikeve shqiptare te martirizuar per besimin e tyre nga regjimi mizor komunistp p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads20160937jpgimg classalignleft size-full wp-image-35766 title srchttppresidentalwp-contentuploads20160937jpg alt width840 height428 aKreu i Shtetit bashkebisedoi me Kardinalin Parolin edhe per zhvillimet ne rajonin e Ballkanit Perendimor dhe ne Bashkimin Evropian duke theksuar rolin e Shqiperise ne rajon dhe duke evidentuar progresin e bere ne rrugen e afrimit me Bashkimin Evropian Jemi te ndergjegjshem per sfidat serioze me te cilat perballet sot Unioni por ne jemi te vendosur per te vijuar me reformat e nevojshme qe do ti mundesojne vendit integrimin ne Bashkimin Evropian i cili mbetet projekti me madhor aktual i shqiptareve - u shpreh Presidenti Nishanip p styletext-align justifyDuke u ndalur ne ceshtjen e Kosoves Presidenti Nishani vleresoi vemendjen e vecante qe Selia e Shenjte i kushton marredhenieve me Kosoven dhe duke vleresuar gjithashtu procesin e negociatave dhe te pajtimit mes Kosoves dhe Serbise shprehu besimin se shume shpejt edhe Selia e Shenjte do te marre nje vendim per njohjen e pavaresise se saj ne sherbim te metejshem te paqes dhe sigurise ne rajonin e Ballkanit dhe Evropes Juglindorep p styletext-align justifyNga ana e tij Kardinali Parolin vleresoi harmonine fetare ne Shqiperi duke e konsideruar si nje shembull te shkelqyer per nje Evrope pluraliste dhe multikulturore si dhe e siguroi Presidentin Nishani per vijimin e vemendjes se Selise se Shenjte ndaj Shqiperise dhe shqiptarevep p styletext-align justifyMe pas Presidenti Nishani ndoqi Meshen e Falenderimit per nder te Shen Terezes se Kalkutes te zhvilluar ne Baziliken e Shen Pjetrit ku ishin te pranishem qindra pelegrine shqiptare dhe nga e gjithe botap div <![CDATA[Ne ceremonine e shenjterimit te Nene Terezes]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048022304/titulli/Ne-ceremonine-e-shenjterimit-te-Nene-Terezes div classpageDescription stylemargin-top15px pKryeministri Edi Rama ka marre pjese sot ne kete dite historike per Shqiperine dhe shqiptaret ne ceremonine e shenjterimit te Nene Terezes ne sheshin Shen Pjeter ne Vatikan ku Papa Francesku ka pranuar kerkesen per shpalljen shenjtore te humanistes shqiptare Mbi 100 mije persona ishin te pranishem ne sheshin e Shen Pjetrit per te ndjekur ceremonine p p styletext-aligncenterstrongstrongp pNe vigjilje te shenjterimit te Nene Terezes nga Papa Francesku ne Vatikan Kryeministri Edi Rama i shoqeruar nga bashkeshortja Linda Rama mori pjese ne koncertin madheshtor te mbajtur ne Baziliken e Shen Palit ne nderim te humanistes shqiptare Ne koncertin kushtuar Nene Terezes kane performuar artistet me te njohur shqiptare ne mbare boten si Inva Mula Ermonela Joho Rita Ora Shkelzen Doli Saimir Pirgu si dhe sopranoja kosovare Elbenita Kajtazi Permes nje statusi ne Facebook kryeministri Rama e ka pershkruar plot emocion koncertin ne nder te humanistes shqiptare Nene Tereza Nate magjike tingujsh prej yjeve te muzikes shqiptare ne vigjilje te shenjterimit te Nene Terezes ne Vatikan Rita Ora Ermonela Jaho Shkelzen Dolli Inva Mula e me radhe emocion ngazellim krenarip div <![CDATA[Presidenti Nishani do te marre pjese ne ceremonite me rastin e Shenjterimit te Nene Terezes nga Papa Francesku]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048022042/titulli/Presidenti-Nishani-do-te-marre-pjese-ne-ceremonite-me-rastin-e-Shenjterimit-te-Nene-Terezes-nga-Papa-Francesku div classentry-content p styletext-align justify3 shtator 2016p p styletext-align justifyKreu i Shtetit shqiptar ShTZ Bujar Nishani i shoqeruar nga Zonja e Pare Odeta Nishani dhe ne krye te delegacionit zyrtar eshte nisur drejt Vatikanit per te marre pjese ne ceremonite qe do te organizohen me rastin e Shenjterimit te Nene Terezes nga Papa Franceskup p styletext-align justifyDiten e sotme Presidenti Nishani dhe delegacioni qe e shoqeron do te ndjeke Koncertin per Nene Terezen te Filarmonise se Kosovesp p styletext-align justifyNeser me 4 shtator Presidenti i Republikes do te marre pjese ne Meshen Solemne per Shenjterimin e Nene Terezes nga Papa Francesku e cila do te organizohet ne Sheshin Shen Pjetrip p styletext-align justifyGjithashtu gjate qendrimit ne Vatikan Presidenti Nishani do te zhvilloje dhe nje takim te vecante me Sekretarin e Shtetit te Vatikanit Kardinalin Pietro Parolinp div <![CDATA[Ancelotti Te fitosh zemrat mendjet dhe ndeshjet]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048022041/titulli/Ancelotti-Te-fitosh-zemrat-mendjet-dhe-ndeshjet div classpageDescription stylemargin-top15px pQendra per Hapje dhe Dialog COD ne Kryeministri mirepriti mbremjen e sotme trajnerin italian te futbollit Carlo Ancelotti te ftuarin e posacem te kryeministrit Edi Rama me te cilin zhvilluan nje bashkebisedim me personalitete nga bota e sportit publicistikes politikes trupit diplomatik dhe medias Takimi mes tyre vuri ne qender sportin talentin dhe strategjite e suksesitp pPjese e dialogut me te ftuarit ishte edhe libri i fundit i Ancelotti-t Lidershipi i urte te fitosh zemrat mendjet dhe ndeshjet Quiet Leadership Winning Hearts Minds and Matches i botuar ne maj te 2016p pI mirenjohur nga dashamiresit e futbollit si Carletto Ancelotti eshte i vetmi trajner qe ka fituar tri here Champions League-n duke u vleresuar si nga me te miret e te suksesshmit e te gjitha koheve Permes librit te tij te fundit nje management memoir qe ai zgjedh te rrefeje aventuren si trajner duke u perqendruar jo aq ne aspektin autobiografik sa ne rolin e tij te menaxherit Lidershipi i urte shpalos boten e Ancelottit permes metodave te tij mentoreve gabimeve dhe triumfeve te medha e gjitha permes reflektimit te nje drejtuesi te sprovuar dhe strategjive te tijp pEdhe pse eshte nje nga menaxheret me te medhenj te te gjitha koheve me histori suksesi ne klube elitare te Europes qasja e Ancelotti-t ndaj te tjereve dallon dukshem me ate te rivaleve te tijp pCarlo Ancelotti e nisi karrieren ne futboll si lojtar me ekipet Parma FC AS Roma dhe AC Milan Me pas ai nisi nje tjeter pervoje ate te trajnerit me AC Reggiana Parma FC Juventusin dhe AC Milan ku njohu suksese te njepasnjeshme Gjate karrieres se tij Carlo Anceloti ka fituar nje sere trofesh dhe titujsh te cilet e rradhesin ate nder personalitetet me te spikatura te sportit ne botep p p p styletext-aligncenterp p styletext-aligncenter p pstrongemPjese nga bashkebisedimi i Kryeministrit Rama dhe trajnerit italian Carlo Ancelotti me te ftuar nga nga bota e sportit publicistikes politikes trupit diplomatik dhe mediasemstrongp p p pstrongKryeministri Ramastrong Arsyeja pse sot gjendemi ketu sigurisht eshte dashuria qe eshte ne zemren e cdo shqiptari qe ndjek futbollin nje dashuri per Ancelotti-n por dhe libri i tij nje liber qe e lexova me kenaqesi e ne menyre te vecante mbajta dhe shenime Nje liber mbi lidershipin Ashtu si kemi bere dhe nje here tjeter kur kishim ketu Alastair Campbell Arrigo Sacchi-n dhe Gianni-n do te flasim per futboll por jo vetem per futboll edhe per menaxhim per njerez per vlera dhe sigurisht per rolin e liderit Ajo cka eshte e vecante ne kete liber cka jemi duke perkthyer ne shqip dhe do te botohet pasi te kemi mbaruar negociata me ty Ancelotti-n per te drejtat e librit ky liber eshte i vecante dhe vjen ne serine e librave per lidershipin sepse flet per nje lidership te qete shte nje lidership i vecante - qe nuk eshte pjese e stereotipave me te cilat ne jemi mesuar - i liderit i udheheqesit te nje skuadre te nje grupi te nje sipermarrjeje dhe eshte me interes te madh qe ne te zhvillojme bashke kete diskutim Para se te vazhdoj dua tia jap fjalen Ancelotti-t qe te thote ate qe deshiron per te filluar dhe pastaj diskutiminp pstrongCarlo Ancelottistrong Mirembrema te gjitheve jam i nderuar qe ndodhem ketu Faleminderit per ftesen e kryeministrit Edi Rama te cilen e pranova me shume kenaqesi shte hera e dyte qe vij ne Shqiperi Heren e pare ka qene si futbollist i Milan-it Kjo eshte hera e dyte e vij qe te flas per kete liber Mund te them se nuk ka qene nje pune por nje kenaqesi Kam patur nje vit kohe e gjate ketij viti ishte nje hobi per mua E kam shkruar bashke me nje profesor te Londres dhe nuk do ti mesoj asgje askujt por thjesht shpjegimi i nje pervoje shume te bukur te jetes qe po vazhdon ne kete castp pshte nje pervoje bazuar mbi marredheniet mes njerezve sepse ne fund te fundit futbolli eshte ky Trajneri duhet te kete aftesi te menaxhoje te ruaje te krijoje marredhenie me shume aspekte te botes se futbollit me lojtaret presidentet e klubeve shtypin etjp pshte nje problem komunikimi besoj se lidershipi mbi te gjitha eshte ky Nje lidership i qete sepse une besoj qe lidershipi lind nga karakteri i personave Nje person i qete nuk mund te kete nje lidership autoritar dhe dikush qe eshte autoritar nuk mund te ushtroje nje lidership te qete pra varet shume nga karakteri i personave E karakteri formohet me pervojen qe personat kane Ne kete kuptim asnjehere une nuk kam patur nje lider autoritar nuk ishte im ate as profesoret e mi dhe as trajneret e mi Ndonjehere me thone qe duhet te perdoresh thupren por une i kam thene nese doni te perdorin thupren atehere duhet te merrni dike tjeter Une nuk e dua thupren Askush nuk e ka perdorur me mua e une nuk di se cfare efekt ka mbi te tjeret nese e perdorp pstrongKryeministri Ramastrong Une nuk jam nje person qe ka nje reputacion si i qete dhe nuk mund te pretendoj qe reputacioni ti pergjigjet te vertetes perkundrazi por fatkeqesisht mu duk perqasja jote shume modeste Sepse sigurisht eshte nje problem karakteri por ky eshte nje liber mbi lidershipin qe te trazon mendimet edhe te personave jo te qete si mua e ka shume per te mesuar nga ky Nuk eshte nje liber qe thua ta lexojne vetem karakteret e qeta sepse ata mund ta vene ne jete kete lloj lidershipi Ne te kundert eshte nje liber qe jep shume udhezime mbi ate si mund te fitosh te perfitosh maksimumin duke i motivuar personat ne nje menyre krejt tjeter nga si eshte zakoni E per kete mendoj qe ne liber ka shume gjera mjaft te dobishme per cdo person qe punon me njerez me persona te tjere qe duhet ti menaxhoje dhe ti beje te rrine e te punojne bashkep pstrongCarlo Ancelotti strongGjithcka lidhet me marredhenien mes personave Kjo eshte pikenisja ime marredhenia qe duhet te ekzistoje mes trajnerit dhe lojtarit qe sipas meje duhet te jete nje marredhenie mes te barabarteve Kuptohet qe une kam pushtetin te gjithe trajneret kane pushtetin dhe mund ti imponojne gjerat por rruga me e drejte me e mire per te arritur rezultate nuk eshte ajo e detyrimit por marredhenies bashkepunuese E per kete marredhenia duhet te jete shume me hapur ne nje nivel te barabarte p pem- Ju keni punuar ne klube te medha me lojtare te medhenj te rendesishem dhe te pasura dhe keni fituar por keni punuar dhe ne skuadra te vogla Pyetja eshte si mund te fitosh me skuadrat e vogla dhe te vazhdosh te perparosh me skuadrat e vogla Ose me mire ne si mund ta mundim Italineemp pstrongCarlo Ancelotistrong Keto gjera me mire ti zgjidhi Gianni Une mendoj se me hovin qe ka pesuar skuadra e Shqiperise ne vitet e fundit fale punes se Giannit distanca eshte ulur shume ka bere nje loje te mire ne kampionatin evropian do skuader ka objektivin e vet qe lidhet me cilesine e lojtareve qe ke ne dispozicion Une mendoj qe nje skuader e vogel klubi nuk mund te fitoje kupen e kampioneve por sigurisht qe mund te beje nje futboll te kenaqshem dhe te mireorganizuar Kjo mund te konsiderohet ne vetvete nje fitorep pem-Ne se nuk do te kishin zgjedhur futbollit cfare do te zgjidhnit tjeter ne jete Dua te di nese Nick name-n qe ju keni jua kane vene ne femijeri apo gjate karrieres se futbollitemp pstrongCarlo Ancelotistrong As nuk dua te mendoj se cfare do te isha bere tjeter Me eci mire keshtu Ne shkolle kam studiuar elektroteknike por sigurisht nuk do te kisha ecur ne ate rruge Femijerine time e kam kaluar neper fusha dhe eshte nje gje qe me pelqente shume Persa i perket emrit tim Carletto eshte se kur nisa karrieren time ne sport une isha shume i dobet gjate asaj periudhep pstrongCarlo Ancelottistrong Shqiperine e pashe mire gjate kampionatit europian sidomos ne grupin kualifikues Gjerat e bukura te futbollit te ketij kampionati ishte qe skuadra te vogla si Shqiperia Islanda sollen ne Europe nje entuziazem te madh Gjithashtu me ka bere pershtypje fakti qe fitoi Portugalia nje skuader absolutisht e pakredituar Por ky eshte futbollip pstrongKryeministri Ramastrong Nuk do te jete nje provokim ky por une besoj se nese dikush do ta beje provokim kete mund ta beje per sa i perket faktit ne Ancelotti do behet ose jo nje dite trajner i kombetares italiane Ka nje fraze ne librin tend qe i ngjan nje fraze te Churchill-it qe thote se nese do me duhej te shkoja ne lufte do shkoja me anglezet jo me italianet apo francezet Kjo eshte nje fjali e thene nga ti kur flet ne liber mbi mendesine dhe mbi menyren sjelljen e anglezeve kur ti ke vajtur ne Angli Pyetja nga njera ane eshte nese ky perkufizim perjashton qe ti nje dite do jesh trajneri i Italise Nga ana tjeter lidhur me librin eshte pyetja mbi kulturen Pra sa kultura e nje vendi e nje kombi nga pikepamja e futbollit por dhe e menaxhimit te nje shoqerie ndikon nje trajner dhe nga sa trajneri e ndikon kulturen Pra nese do te duhej te thoshe cfare ka ndryshuar tek ti pervoja ne Angli cfare do te thoje dhe cfare ka ndryshuar kontributi yt ne pervojen e tyre si klubp pstrongCarlo Ancelottistrong Kjo eshte nje pyetje interesante Une mendoj se cdo vend ka traditen e vet ka kulturen e vet ka nje histori te veten do klub ka traditen e vet dhe nje trajner duhet ti mbaje parasysh te gjitha keto Une po flisja per anglezet sepse kam punuar me anglezet e ata jane ushtare Pra ka aspekte pozitive te ushtarit dhe negative Italianet per shembull jane shume krijues kane shume me teper intuite e trajneri duhet ti marre ne konsiderate te gjithe keto Nese une shkoj tek Real Madrid duhet te njoh historine kulturen traditat e kesaj skuadre qe nuk do te luaje ne mbrojtje qe ka perzene trajnere Pra duhet te pershtatesh sic u pershtata ne Angli Lojtaret kane zakone qe duhet ti ndryshosh dalengadale Tashme lojtaret jane shume profesioniste ne krahasim me kohet e mia Tani fitojne shume me teper Tani skuadrat rrine te mbledhur bashke ne dhomat e tyre Kane internet e Facebook e nuk ka me komunikim E per kete arsye grumbullimi eshte dhe jo i dobishem ndonjehere Ne cdo vend pergjithesisht ka qene nje gje e bukur per mua qe te mesoj nje gjuhe te re Kane qene pervoja te reja Por gjermanishtja eshte gati e pamundurp pstrongKryeministri Ramastrong Ka nje fraze tjeter te bukur ne liber qe te ben te reflektosh kur flitet per talentin E ti thua qe puna e nje lideri e nje udheheqesi nuk eshte qe te motivoje talentin Motivimin duhet ta gjejne tek vetvetja Puna jote eshte te mos e demotivosh talentin Pra me duket dicka shume fine shume delikate por nuk e di nese mund te na sjellesh ndonje shembullp pstrongCarlo Ancelottistrong Sigurisht lojtari me talent te madh eshte lojtari qe ne thonjeza e di qe ka talent dhe eshte i motivuar sepse do ta shfaqe talentin e vet sa here te jete e mundur E thelle-thelle eshte egoist le te themi Fakti i demotivimit eshte se nuk duhet ta lidhesh ne skema qe nuk jane te duhurat per te Ronaldo sipas meje mund te jete dhe sulmues ne qender por ai e gjen veten me mire ne te majte Atehere pse duhet tia ndryshosh pozicionin nje lojtari qe luan aty Aftesia qe talenti duhet te kete eshte qe te vere veten ne sherbim te te tjereve e kjo eshte dicka e veshtire sepse thelle thelle brenda ketyre lojtareve ka egoizem Aftesia me e madhe e nje talenti eshte te permiresoje te gjithe ata njerez qe ka rreth vetes Kjo eshte ajo qe duhet te beje nje lojtar i mire p pstrongKryeministri Ramastrong Une besoj se nuk jam i vetmi qe kam pasur gjithmone nje pyetje duke te pare ty Nga njera ane te eshte dashur te marresh mbi vete pergjegjesi te medha te stervitesh e te drejtosh skuadra me objektiva shume te medha pra nje tension e stres i madh E nga ana tjeter ti dukesh gjithmone kaq i qete qe ndonjehere te tremb Ne liber ti flet per nje ndryshim qe ka ardhur me pervoje me pune ne fillim rrije zgjuar gjithe naten per te marre nje vendim e pastaj thua qe mesove te shkeputesh te ndalosh se menduari vetem per profesionin shte e rendesishme te kuptosh se si mund tia dalesh te mos jesh obsesiv ndaj profesionit kur jeton e kur stervit ne keto nivele ku cdo ndeshje e humbur e ben trajnerin shenjestren e pare Si ja del te jetosh me veten e te shkeputesh nga profesioni ne keto nivelep pstrongCarlo Ancelottistrong Une mendoj se ti duhet te dish ku je Une stresohem sepse jam ne erresire I kam syte e mbyllur e nuk di ku jam Aty stresohem Por une e njoh boten ku jam E di si eshte e ndertuar eshte sport eshte dicka qe dua te bej e qe ne sport ka nje fitues e nje te mundur Ne flasim per humbes por jo Ai thjesht eshte mundur nga dikush qe ka fituar Une e di ku jam dhe kur kam vetedije per kete gje ajo qe me ve nen presion eshte kur skuadra nuk luan mire Kur nuk ben ate qe duhet te beje Kur punon mire kur i ke bere te gjitha e perseri rezultati nuk vjen atehere nuk ndihesh nen presion Ne cdo deshtim ndjehesh keq te vjen keq kur humb nje ndeshje Sigurisht qe te vjen keq por kalon sepse thua neser eshte nje dite tjeter Ke mundesine te rifillosh stervitjen te korrigjohesh e te permiresohesh Pra eshte nje gjendjej e keqe qe zgjat pak Mua me vjen keq kur e humb skuadren apo kur te perzene Por dhe kete nuk duhet ta konsiderojme Pasi kjo eshte bota e futbollit Nuk duhet te konsiderosh deshtim faktin qe te kthejne ne shtepi shte pjese e punes mund te ndodh qe presidenti nuk eshte i kenaqur e vendos qe te ndryshojep pstrongKryeministri Ramastrong Ketu ka vend per nje diskutim te gjate por une do te doja ta permbyllja duke thene se ka dicka qe frymezon gjithmone personazhin tend qe me sjell gjithmone ne mend ate cka greket e lashte fqinjet tane e quanin modestine intelektuale si dhuraten me te madhe qe ka njeriu shte dicka gjithmone e me e rralle ne boten e sotme Ti kete e ke shnderruar ne nje arme shume te rendesishme Mua me ka bere shume pershtypje nje fjali e Ibrahimovic kur thote se Me te nuk eshte vetem ajo cka ndodh ne fushe Nuk eshte vetem futbolli Ai eshte gjithmone personi te cilit do ti kerkoja edhe keshilla per jeten Une me kete dua ta mbyll Nuk dua te te kerkoj keshilla per jetenp pstrongCarlo Ancelottistrong Une them se ne fund kur punojme ne grup sic mund te jete nje skuader apo sipermarrje duhet te tregojme vemendje ndaj personave qe kemi te bejme Mjek futbollist apo trajner ky eshte profesioni yne por eshte personi ne thelb e ti aty mund te kesh nje ndikim p div <![CDATA[Sistem modern per vaditjen ne fshat]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048022040/titulli/Sistem-modern-per-vaditjen-ne-fshat div classpageDescription stylemargin-top15px pKryeministri Edi Rama vazhdoi bashkebisedimin me te tjere fermere Pas Zharrezes se Fierit u ndal ne Karbunare te Lushnjes per te diskutuar mbi hapat qe jane hedhur lidhur me rritjen e mbeshtetjes se prodhimit bujqesor rritjen e perfituesve nga skemat e subvencionuese heqjen e TVSH-se per makinerite e prodhimit qe importohen rimbursimin e TVSH-se per produktin bujqesor etj I vetedijshem per nevojen akoma dhe me te madhe te financimit te bujqesise Kryeministri Rama nenvizioi fort venien ne funksionim te instrumentit te ri financiar Fondin Kombetar te Garancise deri 300 milione euro ne tre vitet e ardhshme nje bashkepunim me BERZH dhe bankat e nivelit te dyte Nje Fond ky qe do te hape mundesi te reja per fermerin Jane 50 milione euro te gatshme te cilat nese jane projektet e duhura nga fermere dhe investitore ne bujqesi mund te levrohen ne investime qe gjate ketij viti Por jo vetem kaq Sportelet Unike qe po ndertohen do te asistojne fermert ne hartimin e projekteve e tyrep pFondi Kombetar i Garancise do te funksionoje edhe si fond garancish per interesat Ka nje pjese te Fondit qe garanton interesat Ata qe do te marrin kredi nga bankat ne nje pjese te tyre sipas projekteve do ti kene ato pa interes sepse interesat do ti garantoje shteti Nga ana tjeter po ndertojme sportelet unike per fermeret ne menyre qe fermeret te kene mundesi te informohen te konsultohen dhe te ndihmohen permes ketyre sporteleve per projektet e tyre per financim - u shpreh Kryeministrip pQeveria i ka akorduar pushtetit vendor paketen me te madhe financiare te mbeshtetjes se ujitjes dhe kullimit Jane mijera hektare ne te gjithe territorin qe per here te pare kane marre uje dhe qindra kilometra kanale vaditese e kulluese te pastruara Se shpejti pritet te nise realizimin projekti jetik per fshatin ai i zevendesimit te sistemit te vjeter te ujitjes me nje sistem modern te ujitjes se mbuluarp pBrenda pak javesh fillon nje projekt i ri per ujitjen dhe kullimin Ai qe kemi eshte nje sistem ujitje e kullimi primitiv Nderkohe qe sistemi qe do te filloje te instalohet ne kete pellg dhe qe do te perfshije zonen e Divjakes nje pjese te mire te Lushnjes nje pjese te Roskovecit dhe nje pjese te Fierit eshte nje sistem i ujitjes i mbuluar ashtu sic jane ujesjellesit te mbuluar ne menyre qe te mos kemi problem ne te ardhmen me llumera me ferra inerte etj dhe te kemi nje administrim shume me te mire te ujit qe vjen per ujitje Kjo fale nje projekti qe prej 2 vitesh kemi punuar me Banken Boterore dhe tani fillon realizimi - u shpreh Kryeministrip pNje tjeter incentive madhore e kesaj qeverie qe rrit garancite per financim dhe investime ne fshat eshte procesi i titujve te pronesise Proces i cili ka nisur dhe qeveria eshte e vendosur per ta permbyllur sa me parep pDo te cojme me tutje procesin e titujve te pronesise Ne e kemi hapur procesin ne te gjitha bashkite per te dhene perfundimisht tapite per token Kete proces do ta cojme me shpejtesi perpara - u shpreh Kryeministrip pKryeministri nenvizoi edhe vetedijen e plot per problemet e medha qe ka fshati dhe ata qe jetojne me token por garantoi se kane ne krah qeverine me nje vizion dhe program te qarte per te ndertuar ekonomine e fshatit qe krijon sipermarrje p div <![CDATA[Sistem i nderlidhur i qendrave te dijes]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048021720/titulli/Sistem-i-nderlidhur-i-qendrave-te-dijes div classpageDescription stylemargin-top15px pstrongFjala e Kryeministrit Edi Rama ne Samitin e 11-te mbarekombetar te Institutit Alb-Shkencastrongp p p pMe lejen tuaj nuk po i jap vetes rendesi me shume sec me takon ne kete takim duke dale ne podium thjesht po them disa fjale pa pretenduar te jap orientime dhe direktiva ne nje mjedis qe i takon njerezve te shkencesp pDua te falenderoj mikun tim fatkeqesisht shume te vjeter Them fatkeqesisht sepse kisha vite pa e pare dhe njeriu nuk e kupton se si dhe sa kalojne vitet pervecse duke pare shoket e femijerise Kur e pashe Nikon mendova se kur ben vertet miq shume te vjeter dmth koha iken Por ajo qe vlen ne kete moment takimi eshte fakti se qysh ne kohet e hershme kur une shkoja here pas here ne shtepine e Nikos ishte nje vend ku flitej per diasporen flitej per shqiptaret e ikur per shqiptaret e medhenj qe kane bere historine e ketij vendi duke kontribuuar nga ana tjeter e oqeanit dhe per cfare perfaqesonte diasporap pRrethanat dhe fati e deshen qe njeri nga dy vellezerit mendjendritur te asaj familjeje Niko qe eshte bere edhe sebepi i krijimit te ketij Forumi te shkonte matane oqeanit dhe te dy te jetojne te ndare ne mes nga nje oqean njesoj sic ne te kaluaren jetonin te ndare me gjeografine e nje diaspore qe ishin nga te paktet ne ate kohe qe e njihnin dhe e studioninp pJu jam mirenjohes te gjitheve qe permes ketij Forumi keni dhene nje shembull modest por kuptimplote te faktit se sa shume potencial te pashfrytezuar ka bashkesia jone - nuk flas vetem per vendin shtetin e bashkesine tone - nga pikepamja e dijeve Ne fund te fundit besoj qe biem dakord ketu se vendet e zhvilluara dhe ato me pak te zhvilluara nuk dallohen per shkak te asaj qe kane por per shkak te asaj qe dine Fakti qe ka vende te cilat nuk kane por jane shume te zhvilluara apo vende qe kane por jane shume me pak te zhvilluara eshte shume kuptimplote lidhur me dijenp pNuk do harroj kurre takimin me tanime ish-Presidentin e Izraelit Shimon Peres i cili ne nje aktivitet qe u organizua gjate vizites sime ne Izrael me komunitetin shqiptar atje tregoi sesi kur u clirua toka e shume enderruar e Izraelit dhe ata u kthyen per te rindertuar shtetin e tyre asgje rreth e rrotull nuk krijonte vend per optimizem nga pikepamja e pasurivep pNje vend me nje det por deti i vdekur nje vend me nje lume por lumi kishte me shume histori se uje nje vend me resurse natyrore zero Ai pasi beri kete pershkrim duke nenvizuar se nga te kater anet vendi ishte i rrethuar vetem me armiq qe donin zhdukjen e tij dhe ishte i ndaluar te armatosej tregoi se sa shume eksperimente kishin bere ne Institutin e tyre Bujqesor duke besuar se mund te gjenin menyra se si te zhvillonin prodhimin e tyre deri ne piken qe kishin bere eksperimente duke vaditur ullinjte me uje te nxehte Ne nje moment te gjithe - tha - u vetedijesuam dhe kuptuam se ajo cka ne jo me kot kerkonim te nxirrnim nga toka qe nuk e kishte ishte ketu Gjithe qasja jone u kthye nga rreth e rrotull dhe nentoke brenda vetes dhe ne trupp pBesoj qe sot ky eshte nje diskutim shume i lehte per tu bere ne nje kuptim sepse nuk jemi ne ate kohe Ju jeni ne nje kohe qe bota e madhe e distancave te largeta eshte bere dhe po behet gjithmone e me shume nje fshat global ku pavaresisht pozicionit gjeografik distancat jane zeruar sepse mjafton nje klik ketu per tu degjuar dhe per te komunikuar me dike qe eshte mijera kilometra largp pEdhe ne kendveshtrimin tim modest eshte momenti qe ne jo vetem te bejme nje reflektim serioz dhe te thelle per cfare mund te perfitojme si vend dhe si bashkesi shqiptare nga globalizimi ne kuptimin e instrumenteve te reja per te ndertuar urat e nderveprimit dhe te percimit te dijes duke u fokusuar tek potenciali i mendjes qe e kemi faktikisht te shperndare dhe jo te perqendruar ne nje pikep pEdhe Samiti i pare i Diaspores synon pikerisht kete gje te krijoje nje parakusht qe sic ju prej 11 vitesh mblidheni ne nje forum te gjithe te mund te mblidhen ne nje forum me te gjere qe krijon kapacitetin per te thithur per te analizuar dhe per te sintetizuar prurjet e ideve te opinioneve dhe te burimeve njerezore qe krijon nje nderveprim i tillep pNe vizionin tim Samiti duhet kthyer ne nje institucion qe nuk duhet te jete institucion qeveritar Qeveria sot ka detyren ta promovoje si institucion dhe shpresa ime te pakten eshte qe ai institucion te merret ne dore nga vete protagonistet dhe te kthehet nga nje Samit i organizuar nga qeveria ne nje Samit te organizuar nga vete protagonistet me mbeshtetjen e qeverive te Shqiperise dhe te Kosoves per ti dhene sa me shume hapesire autonomie dhe sa me shume liri veprimi e nderveprimi Njekohesisht per te perfituar sa me shume nga shkrirja e kufijve dhe e paragjykimeve qe mund te krijohen qofte edhe per shkak se kete e organizon qeveriap pNe do bejme cmos qe te jete nje Samit i cili tju percjelle te gjitheve mesazhin qe nuk ka te beje fare me perkatesine politike te qeverise aktuale dhe nuk synon te instrumentalizoje apo te nxjerre ndonje perfitim te atyperatyshem politik nga prania e protagonisteve por thjesht te hape rrugen qe vete protagonistet sic jeni dhe ju ta marrin ne dore kete institucion Me pas qeveria te jete partnere mbeshtetese por jo diktuese e axhendes se punes dhe vazhdimesise se ketij Samitip pSfida eshte qe ky eveniment te mos mbaroje ne momentin qe mbyllet mbledhja ne Tirane por te kete nje fill vazhdimesie deri ne Samitin e ardhshem qe duhet vendosur nese duhet te jete cdo dy apo tre vjet Kjo eshte nje ceshtje per tu diskutuarp pDuke u kthyer vetem per nje moment te shkurter tek ky aktivitet dhe tek fjala e Nikos qe e degjova me shume vemendje eshte e natyrshme qe te perfshihen gjithe grupet e interesit nese me lejen tuaj mund ta quaj grup interesi edhe grupin e njerezve te shkences vendi ku mblidhen dhe qajne hallet apo perpiqen qe te kalojne pertej halleqarjes dhe te japin dhe nje kontribut pra te ndjekin me ose pa vetedije porosine e mrekullueshme te Nene Terezes qe thoshte Ne vend te mallkosh erresiren me mire ndiz nje qirip pPrapeseprape gjuha shkon aty ku dhemb dhembi dhe del ne pah nevoja per me shume mbeshtetje nga qeveria dhe permendet buxheti shte mese normale qe nje shkencetar qe vjen nga Shtetet e Bashkuara te flase per nje aparature qe ne SHBA mund te jete si radiot Iliria te dikurshme aq banale dhe aq prezente kudo ku hapet dera e nje laboratori nderkohe qe ketu mesa duket mungon Por nga ana tjeter ne nuk mundet dot ti adresojme te gjitha problemet tona madje nuk mund te adresojme edhe nje pjese te problemeve qe domosdoshmerisht duhen adresuar duke iu drejtuar vetem buxhetitp pUne jam i bindur dhe kete gje per surprizen e shumekujt por edhe timen na e tregoi edhe nje anketim paraprak qe beme me diasporen shqiptare ne Amerike Samiti duhet te synoje te mbledhe diasporen shqiptare kudo Por ne anketimin e beme ne Amerike ne bashkepunim me Qendren per Zhvillimin Nderkombetar te Harvardit Ishte befasuese per ta jo per ne jo per mua te pakten qe pyetjes Sa te gatshem jemi qe te kontribuoni per Shqiperine pavaresisht se jetoni ne Amerike - ishin 78 qe i pergjigjeshin pozitivishtp pSipas statisticieneve te vene ne dispozicion nga Qendra per Zhvillime Nderkombetare e Harvardit kjo ishte nje shifer aq e pabesueshme sa mund te dyshohej per vertetesine apo seriozitetin ne kryerjen e sondazhit ne rast se ata nuk do e kishin organizuar e monitoruar vete Nuk ka - sipas tyre - nje emigracion qe te kete kete disponibilitetp pNga ana tjeter edhe shpjegimi eshte i thjeshte shte nje emigracion i ri qe e ka ende shume te forte lidhjen me shtepine me rrugicat e lagjes me koleget e dikurshem Nuk eshte nje emigracion ku kush vjen nuk e gjen me ne salle kolegun sepse eshte nje gjenerate tjeterp pNe kete aspekt besoj qe reflektimi shkon ne dy drejtime Nga njera ane une jam i bindur qe ne rast se krijohen kushtet per tu hapur nje kapitull i ri ne raport me diasporen per tu krijuar nje hapesire ku nuk flasim per shqiptare qe jetojne ketu dhe shqiptare qe nuk jetojne ketu por per shqiptare qe jetojne ne te njejten hapesire fale teknologjise ne funksion te disa qellimeve atehere me siguri do te kemi shume me teper ide dhe shume me teper oponence Ketu flas ne aspektin me pozitiv per cka ne bejme ketu ne te gjitha nivelet Me siguri do te kemi shume me teper njerez nga diaspora te interesuar dhe te perfshire edhe ne financimin e projekteve apo te nismave te caktuara deri ne financimin e aparatures qe tragjikisht na mungonp pBesoj po ashtu qe juve qe jeni ketu por dhe shumekush qe nuk eshte ketu dhe qe iu perket atyre qe vazhdojne punojne me mendjen jashte atdheut tone ka nje kontribut per te dhene ne kete faze edhe per Akademine tone te Shkencavep pUne e shoh absurde qe Akademia e Shkencave te Shqiperise te mos jete prezente te mos jete mireseardhese te mos jete aktivisht e lidhur me Alb-Shkencen shte uleritese dhe domethenese jo thjesht per Alb-Shkencen ketu por per shume e shume te tjere qe mund te jene te organizuar ne nje forum si i juaji por mund te mos jene fare te organizuarp pshte tronditese qe Akademia e Shkencave sot te mos kete nje regjister te te gjithe atyre qe bejne ose perpiqen te bejne shkence dhe qe jane shqiptare dhe qe jetojne kudoqofte ne glob nje regjister te vendndodhjes se aktivitetit dhe te mos kete asnje kontaktp pSigurisht qe kjo behet me pak tronditese po te mendosh qe vete shteti yne nuk i ka te numeruar dhe nuk i di ku i ka shqiptaret jashte atdheut Nderkohe qe nuk jemi aq shume sa te mos numerojme dot njeri-tjetrin Per me shume kur mendon qe kinezet numerojne ne kohe reale cdo bashkekombes qe del nga nje fakultet ne cdo pike te globit dhe regjistrohet menjehere ne regjistrin e burimeve njerezore te Kines pavaresisht se mund te mos shkele me kurre ne Kine Nderkohe qe ne ende sot nuk kemi te regjistruar popullin shqiptarp pPrej nje viti e ca kemi filluar nje projekt me nje emer shume kuptimplote por edhe me nje kuptim trondites Popullimi Popullimi i regjistrit tone te te dhenave me te dhenat e shqiptareve kudo ku jetojne per tiu dhene mundesine qe te jene pjesemarres qe ne jeten politike sepse duam qe shqiptaret te votojne Kjo eshte nje fjale goje per tu thene por eshte nje det i tere per tu kapercyer nga pikepamja teknike Per tiu dhene mundesine te gjitheve te votojne duke shfrytezuar posten e shpejte atehere duhet qe posta e shpejte te dije ku jane por qe Posta e shpejte te dije ku jane duhet ta dime ne se ku janep pDo deshiroja shume tju ftoja qe te merrnit pjese ne procesin e reformimit te Akademise se Shkencave qe ne kemi nisur shte nje proces qe e kemi nisur sebashku me ata qe jane ne Akademine e Shkencave duke u nisur nga nje gjykim shume i thjeshte qe eshte sistemi i shkences qe ka rene dhe eshte sistemi i Akademise qe ka rene dhe te njejtet njerez mund te sillen dhe mund te prodhojne gjera krejt te ndryshme ne dy sisteme krejt te ndryshme Jane te gjithe te perfshire por do donim te perfshinim sa me shume te tjere per ta pare edhe nga larg edhe ne distance procesin e per te kontribuuarp pKemi gjetur mirekuptim te plote pasi te gjithe edhe kur nuk e thone jane te vetedijshem qe Akademia e Shkencave sot ne Shqiperi eshte pamja me kuptimplote e rrenimit te te gjithe sistemit te te berit shkence ne Shqiperi Mjafton te parafytyrojme per nje moment sikur Eqerem Cabej te ngjallej dhe te bente nje vizite ne Akademine e Shkencave besoj qe askush nuk ka guximin te thote qe do mahnitej me progresin e bere qe pas vdekjes se tijp pJam i bindur qe modestisht ne mund te bejme shume me mire e mund te bejme shume me teper Por qe te bejme shume me mire e te bejme shume me teper Akademia e Shkencave duhet te jete e atyre qe merren me shkence dhe e atyre qe jane drejtperdrejte te interesuar qe ajo te jete qendra e gravitetit e te gjithe forumeve dhe e sistemit shkence te shqiptareve Sisietem qe duhet pare e duhet konceptuar si sistem qe vepron ne nje yjesi ku ka shume autonomi te te gjithe qendrave dhe burimeve te dijes po ku te gjithe bashke kane vendin e tyre ne kete yjesip pNuk mund te bejme Akademine shteterore te Shkences ate institucionin hijerende qe dikton dhe percakton se kush eshte kush Por me sa me shume fleksibilitet liri dhe nderveprim duke u krijuar te gjitheve kushtet qe te marrin pjese mund te ndertojme pak nga pak nje sistem shkence qe ne radhe te pare ti sherbeje gjerave edhe me bazike Nuk besoj qe do ti mbetet shkences ketu ne Shqiperi qe te zgjidhe te gjitha enigmat e ngrohjes globale Me siguri qe shkencetaret shqiptare ne Amerike mund te kontribuojne atje por shkences ne Shqiperi besoj se i takon te kontribuoje dhe te zgjidhe disa probleme me te thjeshta Qe nga permbytjet qe lidhen me shkaterrimin e sistemeve tona dhe oponencat e projekteve me bazike qe sot ne nuk i kemi mep pMjafton tju them qe ne rast se ne duhet te diskutojme ne qeveri per problemet qe mund ti shkaktohen ketij vendi nga dalja jashte kontrollit e ujerave askush nga njerezit me te cilet keshillohemi nuk eshte nen 70 vjec Mund te therrasesh dhe nen 70 vjec por nuk dine me te flasin per ujerat Ky eshte fakt Qe do te thote qe eshte nje rrenim i madh por eshte nje fat i madh dhe nje potencial i madh qe shume shqiptare edhe te gjeneratave te mepastajme dhe te gjeneratave te reja jane sot ne gjendje te flasin edhe per ujerat edhe per yjet dhe jetojne ne diasporep pPa ju penguar punen e tyre dhe karrieren e tyre atje besoj se duke shfrytezuar disponibilitetin e tyre per te kontribuuar per kete vend mund te ndertojme nje sistem fleksibel duke shfrytezuar fshatin globalp pMe falni se si zakonisht u zgjata edhe kur bej cdo perpjekje per te folur shkurt Por mbase edhe per te respektuar deri ne fund kontributet tuaja dhe ftesen tuaj shume dashamirese nuk desha te abuzoj me faktin qe me duhet te iki me vrap per nje takim tjeterp pShume faleminderit p div <![CDATA[Me fermeret per paketen me te madhe te financimit ne bujqesi]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048021719/titulli/Me-fermeret-per-paketen-me-te-madhe-te-financimit-ne-bujqesi div classpageDescription stylemargin-top15px pstrongBiseda e Kryeministrit Edi Rama me banore e fermere ne Zharrezstrongp pstrongKryetarja e Bashkise Patosstrong p pZoti Kryeminister faleminderit qe keni pranuar te jeni sebashku me ne sot ketu Une do te deshiroja qe ne emrin tuaj qe te falenderoj Kryeministrin qe zgjodhi Patosin dhe njesine administrative te Zharres per tju takuar juve dhe per te njohur nga afer te gjithe problematiken me te cilen ndeshemi ne jeten e perditshme dhe te gjithe per nje qellim per te zhvilluar ate qe eshte burimi i te ardhurave ne kete zone bujqesiap pZoti Kryeminister te falenderoj qe jeni ketu se problemet sigurisht qe i njohim ne nivelin qendror dhe ne nivelin vendor Bashkia e Patosit perbehet nga tre njesi administrative ku njesia Zharrez perbehet nga 6 fshatra dhe perben pjesen me te madhe te siperfaqes se toke are Kjo njesi ka 2500 hektare toke bujqesore nga e cila 1800 hektare jane ne zone fushore dhe pjesa tjeter ne zone kodrinore dhe e gjithe pjesa fushore eshte siperfaqe nen uje qe ka nevoje per vaditjep pNe me te marre funksionet e bujqesise si pushtet vendor kemi filluar nje nga problemet me emergjente dhe prioritare ne zonen e Zharrez qe eshte problemi i permbytjeve dhe i kullimit Kemi bere pothuaj 20 kilometra kanale te pare e te dyte ne gjithe zonen duke marre ne konsiderate ato qe jane me emergjente dhe po vazhdojme e do te vazhdojme te pastrojme te gjitha kanalet qe permbytin te gjithe tokat are dhe per shkak te kesaj jane lene te braktisura e te patrajtuara nga fermeretp pNe do te vazhdojme ta bejme kete edhe me mbeshtetjen e qeverise pasi qe kete vit ka filluar pastrimi i kanalit te 12-te me 39 kilometer gjatesi qe eshte nje nga investimet me te medha te kesaj zone Ajo qe eshte me e rendesishme dhe vlen ta permend eshte se eshte bere me financimin e buxhetit te shtetit nga Bordi i Kullimit ne bashkepunim me dy bashkite Ajo qe eshte e rendesishme eshte se te gjithe kanalet te 20 kilometrat qe ne kemi bere do te shkonte puna dem nese ai kanal nuk do te pastrohej pasi i gjithe kullimi ndodh ne kete kanal dhe ne pjesen tjeter te vijes se Ngjalesp pDuke rregulluar ceshtjen e kulimit sigurisht qe dhe fermeret kane filluar te ndjejne qe dora e ndryshimit ka filluar Kane filluar te merren me shume me bujqesine Drejtimi i gjithe kesaj zone jane perime te ndryshme E rendesishme te thuhet eshte se kane filluar te kultivojne perimet ne sera Jane shtuar 20 hektare sera ku rreth 80 familje jane te lidhura drejtpersedrejti me keto zhvillimep pPadyshim qe kerkohet ndihma e shteti per programe te ndryshme subvencionimi por edhe bashkia do te planifikoje ne buxhetet e ardhshme me shume fonde ne drejtim te permiresimit te infrastruktures ne bujqesi p p p pstrongKryeministri Edi Ramastrongp pShume faleminderit dhe mirenjohje qe keni ardhur ketu nen kete diell te nxehte jo per te punuar se ju punoni zakonisht keshtu por per te biseduar sebashkup pNe fakt ky nuk eshte nje takim per te bere nje panorame suksesesh te qeverise lidhur me fshatin por eshte nje bashkebisedim qe ne do ta zhvillojme ne gjithe Shqiperine me njerezit qe jetojne ne fshat dhe jetojne me token me vetedijen se pavaresisht gjerave qe jane bere dhe ne kendveshtrimin tim jane bere jo pak mbeten per tu bere shume me teper Mbi te gjitha mbetet per tu bere nje pune kolosale per te kapercyer nje epoke e cila ishte e gjitha e perqendruar ose tek puna e bazuar vetem tek krahet e familjes dhe tek te ardhurat nga pjesetaret e familjes ne emigracion ose tek shpresa se do vinte ne ndihme ndonje therrime nga subvencionet e shtetit qe kane qene minimale Per tu futur ne nje epoke ku fale edhe reformes administrative territoriale fale ketyre njesive te reja te medha vendore bashkite te sherbejne si ure komunikimi mes qeverise dhe fermereve dhe fermeret te kthejne syte ne dy drejtime ku deri me sot kemi perfituar shume pak ne krahasim me cfare mund te perfitojme Ne drejtim te programeve te financimit nga bankat dhe te programeve te financimit nga Bashkimi Europianp pNese per te dyten do te na duhet nje mundim jo i vogel sepse BE financon sigurisht ne menyre bujare por ka gjithmone nje kusht te panegociueshem financon ne baze projektesh te shkruara mire te shpjeguara mire dhe bindese Gje qe kerkon burime njerezore te kualifikuara qofte ne nivelin e qeverise qofte ne nivelin e bashkise por qofte edhe ne nivelin e komunitetit te fermerevep pPer te kaluar nga puna e perditshme me token si nje pune e detyruar qe siguron vetem ushqim per familjen tek transformimi i familjes fermere ne nje biznes eshte e domosdoshme te investohet ne kapacitete Nese kete investim disa mund ta bejne shumekund mund te mos kete mundesine ta beje personalisht ose familjarisht per kete investim duhen qe bashkite e reja te perqendrohen seriozisht dhe departamentet e tyre te bujqesise te jene seriozisht te angazhuara me njerez te perkushtuar qe e kane pasion Ju e dini me mire se une qe puna e bujqesise e ka te domosdoshme dhe pasionin dhe dashurine per token Nese te gjithe ata qe punojne me token e kane jo gjithmone madje ne te shumten e heres burokratet nuk e kanep pAjo cfare ka me shume rendesi ne kete moment eshte cfare kemi tani ne dore Tani ne dore kemi te ndihmojme dhe te bashkepunojme per te rritur kreditimin ne bujqesi per te rritur financimin e familjeve fermere permes Fondit Kombetar te Garancise qe e ka vene shteti ne sherbimin tuaj ne bashkepunim me Banken Europiane per Rindertim dhe Zhvillimp pKjo hap rrugen tuaj per te marre kredi nga Bankat e nivelit te dyte por jo kredi me interesa dhe me kushte njesoj si te ishit biznese ne qytet por kredi me interesa shume me te favorshme te garantuara nga shteti Kini parasysh qe rezerva ne dispozicion eshte rreth 300 milione euro Mundesia reale per thithje eshte minimalisht 50 milione euro ne vit Qe jane nje shume jo e vogel po te kesh parasysh se me sa pak mbeshtetje familja fermere ose nje komunitet familjesh mund te bejne diferencen e mund te hedhin nje hap te rendesishem perparap pPer kete ne do te punojme shume fort por ajo qe une dua te bej permes ketyre bashkebisedimeve eshte te sensibilizoj te gjithe ata qe punojne ne fshat lidhur me kete mundesi Duke pasur gjithmone parasysh qe edhe bankat nuk i japin parate symbylluri Ato kane nevoje per nje projekt kane nevoje qe te binden por dhe per kete do te jete ne mes shteti AZHBR do te funksionoje si nje ndermjetes midis jush dhe bankave Ju nuk do te vraponi sportel me sportel e banke me banke por thjesht do te aplikoni permes AZHBR-se dhe eshte AZHBR-ja qe do te ndermjetesoj per ju dhe do te garantoje per jup pKjo eshte nje mundesi e re Banka Europiane per Zhvillim dhe Integrim e konsideron nje model te ri eksperimental edhe ne nivel me te gjere rajonal qe behet me Shqiperine sepse qeveria jone e ka cuar perpara kete ide qe eshte pelqyer Tani jemi ne kohen qe te provojme qe kjo ide funksiononp pNga ana tjeter po te shikosh shifrat e financimit te bujqesise ka dy menyra per tu pare si cdo gje tjeter ne kete faze ne raport me nevojat dhe ne raport me ku u nisemp pNe raport me ku u nisem krahasim nuk behet Ne raport me nevojat krahasim nuk behet Jemi te vetedijshem per kete Por ju jeni njerezit e tokes dhe e dini shume mire qe per te marre nje kokerr miser duhet punuar fort duhen respektuar disa rregulla dhe duhet durim Nuk mund ta mbjellesh sot dhe ta marresh neser Por do ta mbjellesh sot do ti besh gjithe hyzmetin qe ta marresh prodhimin kur vjen koha per ta marre E deri ate dite me gjithe hyzmetin nenkuptohet se do duhet eksperience dije kujdes Per nje kokerr miserp pJu jeni ata te cilet te paret mund dhe duhet ta kuptoni qe per te bere Shqiperine qe duam per ta kthyer djerrinen plote gropa e ferra me nje sukses ketu e nje sukses atje dhe midis dy sukseseve ose midis dy familjeve te suksesshme nje teresi familjesh ne varferi kerkohet shume pune patjeter shume hyzmet dhe kohep pNuk dua tju lexoj shifra Per nje arsye shume te thjeshte sepse ne fund te fundit shifrat thone shume por shifrat thone dhe asgje Sepse secili nga ju mund te thote dakord mund te na thuash qe e keni rritur 40 kapacitetin e skemave mbeshtetese Ne vitin 2012 skemat mbeshtetese ishin 90 milione Ne vitin 2015 230 milione Por mund te pyesni ku jam une tek keto skema mbeshtetesep pMund tju them qe ne shtator fillon aplikimi nga skema mbeshtetese e BE-se 71 milione euro grante per investime dhe makineri ne fshat Shifer e madhe por ju serish mund te thoni ku jam unep pPatjeter qe mund tju them edhe qe kemi hequr TVSH-ne per makinerite dhe kjo ka sjelle nje rritje te konsiderueshme te investimeve ne sektorin e perpunimit te produkteve bujqesore ne menyre te vecante Ashtu sikurse kemi rimbursuar TVSH-ne per gjithe produktet bujqesore E megjithate perseri pyetjen ku jam une mund ta bejne shumicap pSikunder shumica mund te bejne edhe pyetjen ku jam une pasi tju them se eshte rritur volumi i eksporteve ne 3 mujorin e pare te vitit 2016 70 me shume se nje vit me parep pNderkohe qe pyetjes ku jeni ju une mund ti pergjigjem pozitivisht per nje element qe sot jeni te gjithe deshmitare ju dhe ne gjithe Shqiperine qe pas 20 e kusur vitesh eshte bere nje pune shume serioze per tju sjelle ujin ne parcele e per te siguruar kullimin shte bere nje pune serioze qe tregon sesa per turp ka qene marredhenia e qeverise me fshatin per 20 e kusur vite Qeveri pas qeverish qe nuk i shikonin fare sesi ferrat inertet ndertimet e paligjshme dhe gjithfarelloj pengesash te tjerash i kthyen nje pjese te madhe tokash ne djerre Mijera e mijera hektare ne dispozicion te njerezve qe donin te punonin token por nuk i punonin dot se nuk vinte uji E ujin nuk mund ta sjelli dot askush familjarisht Edhe nje fshat i tere te ngrihet nuk e sjell dot ujin nese shteti nuk eshte mbrapap pPer kete arsye me reformen territoriale prania e kryetares se bashkise se Patosit ketu prania e kryetarit te Bashkise se Fierit ne nje zone tjeter rurale e keshtu me radhe eshte ne radhe te pare nje reforme qe do ndihmoje fshatin Ju e pate vete qe menjehere pas reformes ne i vume ne dispozicion bashkive paketen me te madhe jo ne vit por krahasuar me 10 vite me pare per pastrimin e kanaleve per sjelljen e ujit dhe per garantimin e kullimitp pNe jemi te vetedijshem qe po te flasim per Shqiperine e gjenerates tjeter ky eshte nje sistem primitiv Ne fakt ne kete zone me baze Divjaken por te shtrire ne Roskovec e ne nje harte te konsiderueshme ne qarkun e Fierit ne fillojme se shpejti nje projekt transformimi te gjithe sistemit te ujitjes ne nje sistem te mbuluar Pra jo me kanale qe rrine ne ane te rruges e hidh cfare te duash por sic eshte uji qe vjen ne shtepi do te edhe uji qe vjen ne parcele i mbuluar dhe i kontrolluar per te mos u shperdoruar Do te ishte mire ta benim ne gjithe Shqiperine per nje here por sip pJu e dini me mire se une ju e dinin me mire se shumekush qe rri ne Facebook dhe leshon mesazhin e radhes nga kafeneja se kokrra e misrit eshte shume e vogel por per ate kokerr misri ka mbrapa nje histori te tere pune eksperience sakrificash Shume thjesht aq sa e vogel eshte ajo kokrra e misrit aq jane te paafte ta nxjerrin ate kokerr misri ne tavoline te gjithe ata qe rrine ne kafene e shkruajne ne Facebookp pDua te shtoj edhe nje element tjeter per te siguruar kete nderveprim Pa diskutim bujqesia eshte nje territor ku dhe ne vendet me te zhvilluara ka sot e gjithe diten nje postulat Pa shtetin nuk zhvillohet Bashkimi Europian eshte nje super fuqi qe i rri ne krah dite nate cdo fermeri Ama tanime duke bere nje kapercim shume te madh prej kohesh jo me bujqesi mbijetese jo me bujqesi qe ti ne fshat je i denuar thjesht e vetem te sigurosh ushqimin tend e te mos kesh pretendime te medha ndersa femija yt eshte i denuar te mendoje vetem si te iki por bujqesi - biznes do familje - nje familje fermere jo nje familje qe rropatet per te nxjerre ushqimin dhe per te cuar femijet ne shkolle me shpresen se femija do gjeje nje pune ne qytet e nuk do kthehet me kurre ne fshat nje biznes ku edhe ata te rinj qe jane ne radhet e dyta dhe presin nga babai kontributin per qejfet e tyre pervecse per shkollen e tyre te thone do rrime ketu sepse me token mund te bej parap pNe kete funksion ne kemi filluar e do te ndertojme ne gjithe Shqiperine sportelet unike Sportelet unike jane sportelet qe do ti sherbejne pikerisht cdo familjeje fermere per te siguruar nga pikepamja teknike mbeshtetje per cdo ide per cdo projekt dhe per te gjitha aspektet e jetes ne bujqesi Ne menyre qe ju te mos jeni vetem per asnje momentp pNje element tjeter i rendesishem qe dua te theksoj eshte subvencioni direkt i interesave tuaja bankare Kemi 2 milione euro ne dispozicion per te subvencionuar interesat per projekte qe do financohen nga ky fond kombetar garanciep pMesazhi yne qe dua te jap eshte se te gjithe ata qe sot kane zhvilluar nje biznes ne kuptimin qe kane hapur nje baxho nje punishte perpunimi per nje produkt apo nje fabrike kane ndertuar apo duan te vazhdojne te ndertojne sera dhe te cilet kane filluar te mendojne me kohe qe keto gjera nuk mund ti bejne dot thjesht nga te ardhurat e tyre por duhet te kene mbeshtetje nga bankat - dhe jo vetem ata por dhe te tjeret - duhet ti kthejne syte nga institucionet financiare p pTanime nuk eshte situata qe fermeri shkon tek banka dhe ajo i thote se ka keto interesa por ato interesa e bejne te pamundur financimin Tani eshte secili nga ju dhe shteti ne krahun tuaj per te financuar interesat per te ulur interesat ne varesi te projekteve dhe interesave qe kane bankat Ketu familjet fermere nuk duhet te presin nga shteti por te jene aktive dhe te kerkojne nga shteti jo vetem ne kuptimin qe shteti te vije na zgjidhe kete pune por kane nje rruge per te trokitur sportelin unik AZHBR-ne bashkine banken e keshtu me radhe Vetem keshtu ne do te mund te fusim ne bujqesi nje volum te ardhurash qe do te shumefishoje pa asnje diskutim financimin e bujqesise Kush ju vjen e ju thote do tju japim e kaq do ta shtojme aq e do ata bejme aq ju tregon perrallap pAjo qe une dua tju them eshte qe do tju jemi ne krah jo me fjale por me bashkepunim per te siguruar rritjen e financimit tuaj Buxheti nuk mund ti beje dot te gjitha nuk i ben dot as buxheti i Bashkimit Europian Buxheti stimulon nje pjese bankat dhe institucionet e tjera financiare bejne pjesen tjeterp pPrandaj miqte e mi na duhet shume te mendojme te ndertojme eksperienca bazuar ne dije Ne dije te thjeshta te cilat jane nuk eshte se do shkojme te bejme shkence Ne cdo zone te Shqiperise ne cdo ish komune ka realitete qe flasin per kete ka njerez te fshatit qe kane ndertuar histori suksesi duke hapur deren e burimeve te tjera te financimitp pPersa i perket ujitjes dhe kullimit ne deri sezonin e ardhshem do te kemi vene ne dispozicion per te gjithe familjet qe disponojne toke te punueshme uje dhe do te kemi siguruar qe askujt te mos i permbytet prodhimi per shkak se nuk ka kanale Pastaj nese hataja vjen nga qielli kjo eshte nje histori tjeterp pNe kete zone kemi dhene edhe nje prove tjeter qe mund ta deshmojne te gjithe fermeret e permbytur Per here te pare ne histori cdo koke bageti eshte zevendesuar koke per koke pas permbytjes cdo ferme eshte kompensuar meter per meter dhe per vete prodhimin e humbur eshte bere kompensim Por kjo nuk mund te vazhdoje pa fund Qe do te thote qe bagetite qe kane filluar te matrikullohen gjithmone e me shume eshte e domosdoshmep pDiskutuam dje ne qeveri problemin e infeksionit lidhur me kreret e bagetive Qindra krere qe duhen asgjesuar per fat te keq E dinin cfare i ben te zevendesueshme ato bageti I ben matrikulla Perderisa u kemi thene njerezve matrikullojini pra sigurojini do ti pergjigjemi nje per nje dhe do ti zevendesojme koke per koke edhe ato bageti qe do te asgjesohen Ky ka qene diskutimi i djeshem ne qeveri Nuk i ka shteti parate do ti gjejme Nuk mund te justifikohemi ndaj atij qe ka respektuar rregullin dhe ligjin Sic u kemi thene respekto ligjin se ke keto garanci dhe perfitime duhet tu tregojme qe po keto garanci e perfitime jane Nuk ka justifikimep pNga ana tjeter ne do vazhdojme te bejme gjithcka mundemi qe femijeve te fshatit tu garantojme shkollimin normal Qe do te thote te rindertojme te gjithe shkollat e rindertueshme dhe te ndertojme shkolla te reja aty ku ka nevoje Por jo vetem shkolla Femijet e fshatit kane te drejten e tyre te shkojne edhe ne cerdhe edhe ne kopshtp pE di qe behet fjale per nje volum te madh por eshte nje e drejte e pamohueshme per te cilen ne do te punojme shume fort Po bejme nje projekt pilot ne Bashkine e Tiranes Brenda nje periudhe te arsyeshme nje vit e gjysme besoj do kemi te gjitha shkollat qe i duhen Tiranes Do ndertojme menjehere 20 shkolla te reja po jo nga buxheti i shtetit por nga bashkepunimi me sipermarrjen Kete gje do ta shtrime ne gjithe bashkite Nese bashkia Patos ka nevoje per X shkolla te reja per shembull por ne buxhetin e vet ka leke per nje gjysme shkolle ne vit atehere do te ndertojme gjysmen sot e gjysmen neser dhe kur ne ti kemi bere gati shkollat nje brez i tere do kete dale rrugeve sepse nuk ka shkolle Jo do te bashkepunojme me sipermarrjen dhe sipermarrja do te investoje ne kohe reale do ti ndertoje te gjithe shkollat qe duhen me nje kontrate qe bashkia do tia shlyeje sipermarrjes ne 4 vjet me nje norme fitimi X Kjo eshte e beshme dhe do ta bejmep pNuk dua tju bezdis me shifra e fakte me historine e suksesit tone ne keto 3 vjet sepse historia e suksesit tone ne keto 3 vjet matet me te shkuaren Nderkohe historia e suksesit te cdo familjeje qe jeton ne fshat matet me te ardhmen Dhe une ketu jam qe te flasim per te ardhmen me mirekuptimin e plote qe mundesite tona nuk jane te pakufizuara nevojat tona do te jene gjithmone shume me te medha se mundesite por ne kemi nje mundesi te madhe qe duke ndertuar nje nderveprim te sakte midis qeverise bashkive institucioneve financiare dhe me syte nga fermeret ti japim bujqesise dhe fshatit ne 3 vitet e ardhshme 300 milione euro plus qe nuk vijne nga buxheti dhe qe jane para te lira per fshatinp pNderkohe kush e do fjalen jam ne dispozicion ta degjoj p p p pemKam nje vajze me dy universitete Dy here ka konkurruar per mesuese Ne Vlore ne vend te dyte ne Fier ne vend te pare dhe gjekundi nuk i gjendet asnje vendemp pemSot me qendron 9 mije leke nje kuintal miser qe e prodhoj Kush i ka rene ketij lapsi Nga fitimi i grurit kam marre 26 mije leke me tre dynym te mbjella Keto gjera per bujqesine duhen rishikuaremp pemBujqesia ka pensioniste me 93 mije leke Cilat jane arsyetemp p p pstrongKryeministri Ramastrong p pPer pyetjen e pare Ne kemi bere nje ndryshim qe besoj une eshte rrenjesor Deri dje te beheshe mesues te rrije mesues te mbaje vendin te shkolla ku ishe apo te nesermen te vinte mandata qe te shkoje ne nje shkolle tjeter keto i vendoste partia miku dhe paraja Sot ka ndryshuar rrenjesishtp pNuk po them se eshte bere perfekt por ka ndryshuar rrenjesisht Sot nuk e heq dot nje mesues nga puna se do ti Sot nuk e merr dot nje mesues ne pune se do ti Mund te te jape para sa te doje nuk e merr dot ne pune Flas per te gjithe trupen mesimore qe eshte stabel nuk po flas per nje pjese te trupes qe eshte me kontrate te perkohshme me levizje ketu e atje sepse ne ate pjese kemi probleme ne ate pjese ka korrupsion Por ne te gjithe pjesen tjeter qe eshte 95 e sistemit ne e kemi garantuar kete gjep pMesuesve qe rrinin e prisnin me vite sic mund te kete qene edhe vajza jote dhe qe nuk e gjenin kurre mundesine te futeshin ne pune sepse nuk je i partise nuk ke mik apo nuk jep aq leke sa duhen ne u kemi krijuar mundesine qe cdo vit te futen ne provim te marrin piket dhe ne cdo rajon te Shqiperise kemi klasifikimin e mesuesve sipas lendeve Drejtorite arsimore jane te detyruara dhe monitorohen per kete ti referohen klasifikimit Nese nje mesues fizike del ne pension dhe hapet vendi do ta shikoje tek klasifikimi i portalit se kush eshte i pari aty dhe i thuhet se eshte hapur ky vend Ai mund te mos e pranoje pasi vendi mund te jete hapur ne anen tjeter te qarkut dhe nuk do te shkoje atjep pShumekush e keqkupton kete gje sepse thote se kam hyre ne portal kam dale i treti apo i katerti dhe jam akoma pa pune Je akoma sepse nuk eshte hapur nje vend pune Qe te hapet nje vend pune duhet te largohet dikush te dale ne pension apo te transferohet Dhe ketu ka keqkuptimp pNdersa per vajzen tende do ta verifikoj rastinstrong strongdhe nese vajza jote ka te drejte kush nuk e ka futur vajzen tende do te iki ajo apo ai nga puna Ne qofte se vajza jote ska te drejte atehere ska te drejte Femijet jo gjithmone kane te drejtep pLidhur me pyetjen e dyte per prodhimin Me the a i ka rene njeri ketij lapsit Sa me gjate te rrime te ndare aq me shume do vuajme nga lapsi E ketu nuk flas te bashkohemi si ne ato kooperativat qe i di ti Ato iken Ketu flas te bashkohemi per interes Nese ne cdo dynym secili do marre traktorin e vete secili do paguaje naften e vete secili do marri inputet e veta lapsi nuk del Por ama ate qe nuk del nuk ta kompenson dot ky shtet sepse nuk ka mundesip pJu bej nje pyetje shume te thjeshte Pse e le vajzen te rropatet dhe nuk i thua ti jep babai pa problem 500 mije leke ne muaj Nuk ia thua sepse nuk i ke Pse nuk i thua vajzes qe shtepine po e veme me fajde dhe ti jeto Nuk ia thua se je i pergjegjshem Edhe shteti eshte nje shtepip pShtepia jone nuk i ka keto Duhet te fuqizohemi dhe rruga per tu fuqizuar nuk eshte rruga me e lehte por me e veshtira Ajo qe ne kemi bere ne tre vjet dhe qe ka dhene shume rezultat ne shume zona eshte se kemi stimuluar pikat e grumbullimit Sot kemi shume me teper mundesi grumbullimi me prane ares sesa kishim tre vjet me pare dhe per kete besoj jemi dakord Sot kemi shume me teper kapacitete perpunimi sesa kishim tre vjet me pare A jane te mjaftueshme Nuk jane te mjaftueshme Por ajo qe dua te them eshte se nese dynymet e mi dynymet e tu dynymet komshiut etj nuk lidhen ne kooperative qe e drejton nje shef kooperative por lidhen ne interes dhe ne marrim te njejten fare te njejtat inpute te njejten mekanike lapsi fillon e na vjen edhe me per mbarep pLidhur me pensionet e rrogat eshte e vertete qe kemi tre vjet nuk i kemi rritur ne menyre te drejtperdrejte Kjo sepse nuk kemi pasur mundesi shte njesoj si nje shtepi ku nese i harxhojme te gjitha cfare kemi kete jave po per javen tjeter Dhe shtepia qe gjetem ne para tre vjetesh ishte nje shtepi qe i zoti i saj te cilit i besuam celesat - jo ju dhe une por ia besuan te tjeret - e la dhe e gjetem troke Jo vetem troke por me te gjithe njerezit qe na kerkonin borxhe tek dera 720 milione dollare borxhe per pune qe i ishin bere shtepise Pra ke marre muratoret marangozet ata qe vene perdet e sjelle ujin ne shtepi dhe nuk i ke paguar Ja kete beri i zoti shtepise deri para tre vitesh Sikur mos te kishim pasur 720 milione borxhe per te paguar sigurisht qe do kishim rritur edhe rroga edhe pensionet do kishim bere edhe shume pune te tjera do kishim mbaruar rrugen ketu dhe rruge te tjera Por nuk i kishim ato leke p pPor nuk eshte vetem kjo Pervec ketyre 720 milioneve gjetem edhe nje borxh qe nuk na jepte me njeri borxh Pra duhet te ulim edhe borxhin Megjithate une nuk po justifikohem por po ju them dy gjera Se pari rrogen ne e kemi rritur mesatarisht 7 ne tre vjet sepse hoqem ate taksen 10 dhe vume taksimin tone qe kush fiton me pak paguan me pak Per kete pyetini infermieret mesueset - jo policet sepse atyre ju kemi bere edhe nje rritje tjeter rroge - pyesni edhe nepunesit e administrates Krahasuar me tre vjet me pare sa ju ngelen ne xhep Se faktikisht ajo eshte rroga pasi mund te te jap nje rroge me te larte te ve dhe nje takse me te larte dhe ne xhep nuk ke me shume shte mesatarisht 7 rritje reale Pra rrogen e 13-te e kane marre vetem me ketep pPer pensionet ne trasheguam nje sistem qe po na hante si piramidat Te gjithe ata qe dilnin ne pension kishin nje tavan Ke punuar e rropatur tere jeten ke paguar sigurime ose jo 240 mije leke pensioni e me shume nuk ka Ne beme nje reforme duke thene se secili e ka ne dore pensionin e vet Shteti ka nje minimum por sa me lart do ta cosh pensionin e ke ti ne dore qe sot nga kontributet qe derdh Kontribuo per pensionin tend Sot kush del ne pension mbas reformes se pensionit qe beme ne merr pension shume me te lartep pMe te drejte ti mund te thuash se dola ne pension ne vitin 2012 ndersa komshiu im doli ne vitin 2014 Te dy kemi qene mesues Une marr 240 mije leke dhe ai merr 350 mije Ti kerkon te dish se kush eshte faji yt Sigurisht ti nuk ke faj por nese ne do te rrisnim te gjitha pensionet ne ate forme do digjnim shtepine tonep pUne jam shume i vetedijshem qe edhe rrogat e rritura realisht 7 edhe reforma e pensioneve dhe cfaredo te them une ketu nuk dalin e jo me te teprojne Ne fund te dites secili llogarine e ben me rrogen e vet Reformat qe kemi bere i kemi bere fale faktit qe kemi pasur mbeshtetjen e shumices se popullit E kesaj shumice te popullit ne duhet ti kthejme reston Ia kemi detyrim qe per hir te gjithe kesaj rruge te perbashket ku sakrificat jane te medha ne duhet te rrisim rrogat dhe pensionet E kur flas per rritje nuk them per rritjen 1 se ajo nuk eshte rritje pensioni por eshte indeksim Mos mendoni qe une jam i qete kur te shoh ty apo kedo qofte si ty se tu rrit pensioni 1 Nuk jam fare i qete Flasim per nje rritje me te madhe dhe ne do bejme cmos qe ti rrisimp pPor kini parasysh qe nese do rrisim rrogat dhe pensionet ku do ti gjejme leket Sepse duhen edhe rruga edhe uji edhe shkolla edhe cerdhja Se ai eshte buxheti i shtepise Keshtu qe ky eshte nje ekuiliber qe duhet ta gjejme e ta mbajme Nuk eshte detyra juaj qe ta gjeni eshte detyra jone por une ju siguroj qe nuk ka nje dite te punes time qysh diten e pare qe nuk mendoj si do rrisim rrogat dhe pensionet me shume Ju siguroj per ketep pNe patjeter do ta bejme edhe kete sic beme gjera qe askush nuk i mendonte se do i benim Deri vjet nuk shkoje dot me pushime ne bregdet se te nxihej jeta nga nderprerjet e energjise elektrike Pyetini te gjithe ata qe kane shkuar me pushim ne gjithe Jonin ne ka pasur ndonje nderprerje energjie apo luhatje tensioni Dhe kjo u be jo se u hap thesi apo se u mbyll nje vrime e madhe Por ate qe qytetaret filluan ta paguajne po e marrin mbrapsht me investime Investimet tona ne gjithe sektorin e energjise jane me te medha sec jane bere ne gjithe vitet e marra sebashku E keshtu ne cdo sektorp p p pemZoti kryeminister ju falenderoj qe e zgjodhet Zharrzen ne kete bashkebisedim per te ardhmen e rritjes se mireqenies te popullsise Ne jemi te ndergjegjshem se veshtiresite jane shume te medha Ne te Zharres kemi nje problem qe ndoshta ju jeni ne dijeni Kane filluar te ringjallen shperthimet e Bankers 2 vjet u nderprene ishim qetesi Tani kane filluar gjate gushtit prapeemp pstrongKryeministri Ramastrong p pAjo qe eshte pozitive eshte qe ne zgjidhem problemin e gjithe punetoreve te rafinerise 1200 punetoreve qe u meruan gati 10 muaj pa rroga pa perspektive erdhen edhe ne Tirane dolen edhe ne proteste sic ua kam premtuar ashtu u be Nuk e kishim ne ne dore ta benim tak-fak cka ma ma thoshin edhe ata ta marre shteti ta beje shteti Po kush eshte shteti Shteti jemi ne eshte shtepia jone shte njesoj si te cohet djali dhe ti thote babait gjeji ku te duash une i dua Sidoqofte sic u tha u be Me ne fund eshte zgjidhur problemi Investitore amerikane shume serioze kane marre persiper vazhdimin e punes kane marre persiper rritjen e volumit te investimeve permiresimin rrenjesor te kushteve dhe une kam shume besim se do funksionoje shte bere edhe kontrata me Bankers per furnizimin Pra nuk ka probleme furnizimi qe te ngelet rafineria pa pune U zgjidh nje problem shume i madh i zonesp pSa i takon Bankersit ne kemi lene nje teme te hapur per kete ceshtje Diskutimet vazhdojnw Por edhe njehere nuk behen korrat e misrit pa durim Ju keni te drejte te gjithe kane te drejte te thone se duruam 20 e ca vjet E vertete eshte por kini parasysh se 20 e ca vjet - po e fus edhe une veten te brezi i vjeter - duruam por cfare ndodhi Nuk u bene Nese do ishin bere 20 e ca vjet perpara reformat qe u bene sot tani do kishim shtet ashtu sic eshte shteti dhe do kishim nje gjenerate 25-vjecaresh qe do kishin tjeter perspektive shte e lehte te thuash cfare jane keta qe ikin 18 vjec -20 vjec Keta jane produkti i 20 e ca viteve Keta jane produkti i atyre shkollave qe vetem shkolla nuk kane qene Keta jane produkti i atyre territoreve ku vetem qytet skane pasurp pDo shkojme ne Patos per qendren Nese pyesni pse qendra si mund te kete nje qytet pa qender Si mund te kete nje bashkesi qe jeton ne nje qytet pa qender Qytet jeni edhe ju pasi tani kjo eshte bashkia e re Bashkia e re duhet te kete nje qender nje hapesire ku njerezit takohen me njeri-tjetrin do civilizim ne bote cdo rimekembje cdo transformim dhe cdo ndryshim i menyres se te parit te territorit ne histori ka filluar nga qendra qe nga greket e vjeterstrongstrongp pQendra e Patosit ka filluar dhe do mbaroje qe do te thote se ai progres qe fillon per se mbari aty do shtrihet edhe ku eshte qendra e nje njesie ku eshte ura ku eshte rruga etjp pSikur ne te bejme gabimin ti biem me top sot per sot se na duhen ca vota e na duhet ca mbeshtetje dhe te themi te mbyllim nje sy ketu apo lidhe telin atje se je i joni shto nje kat pa leje se je i joni zere kanalin se ska problem pushto dhe token se ska problem atehere do djegim edhe gjeneraten e nesermep pEdhe dicka tjeter per titujt e pronesise se tokes shte domosdoshmeri ta mbarojme kete proces te punojme fort Ka filluar puna Bashkite po punojne qe me ne fund ju te keni token tuaj shte e juaja dhe seshte e juaja se e ke por nuk e ke AMTP-te duhen kthyer ne titull pronesie ne hipoteke qe pastaj toka jote te jete ne treg do ta shesesh ta japesh me qira por je ti pronarip p p pemKetu te ne kemi pasur nje pyll ish-pylli i shtetit ketu perballe 12 ha shte pushtuar ne ate kohe ne 97 me ato qe ndodhen atehere Pylli u pre u grabit E shkaterruan komplet Ne e kerkuam pyllin Une ketu shtroj nje pyetje i kujt eshte pylli i shtetit apo i popullitemp pstrongKryeministri Ramastrongstrongstrongp pSikur une te beja politike me ty do ti bija shkurt dhe do te thosha se pylli eshte i yti pylli eshte i juaji pyllin do ta merrni Por une nuk bej politike me ty dhe nuk te genjej Une te them vetem kaq do ta shikojme kete ceshtje nga ana ligjore sepse ketu jane marre shume gjera Kane ndodhur cudira por keto cudira kane ndodhur neper hipoteka E kur cudia eshte ne hipoteke nuk e zhbej dot une nuk e zhben dot ti nuk e zhbejme dot as ne bashke sepse duhet cuar ne gjykate Vetem gjykata mund te zhbeje hipoteken Qe gjykata te zhbeje hipoteken eshte nje histori me vete shte nje histori gjyqtaresh dhe nje histori qe ju e dini me mire se une Prandaj ne do ta shikojme dhe do tu jap pergjigje te sakte per kete jo genjeshtrap div <![CDATA[Rilindja Urbane ne Patos]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048021718/titulli/Rilindja-Urbane-ne-Patos div classpageDescription stylemargin-top15px pShetitorja Republika ne Patos se shpejti do te kete pamjen e re teresisht te rilindur nga pikepamja urbanistike Hapesira pergjate bulevardit Republika duke filluar ne sheshin qendror te qytetit i eshte nenshtruar rikualifikimit urban p pZhvillimi i ketij projekti te rendesishem infrastrukturor i konceptuar ne dy faza konsiston ne rikonstruksionin e rrjetit te infrastrukturave nentokesore rrjetit te ujesjelles-kanalizimeve rikonstruksionin e trotuarit dhe shtrimin me pllaka guri ne nje siperfaqe prej 3400m2 shtimin e siperfaqeve te gjelbra deri ne 1600 m2 ndricueset dekorative etjp pGjithashtu nje element i rendesishem i projektit dhe qe do te ndryshoje teresisht pamjen e qytetit eshte nderhyrja ne cdo shesh pallati dhe trotuar duke e rehabilituar dhe alternuar siperfaqet e gjelbra nderhyrja ne fasadat e pallateve perreth duke i lyer dhe suvatuar ne rast se ky i fundit mungon si dhe lirimi i hapesirave publike nga ndertimet pa lejep p p p styletext-aligncenterstrong strongp pShkolla Zhani Ciko e vetmja shkolle e mesme brenda qytetit te Patosit ofrohet kete vit shkollor per 480 nxenesit dhe 25 mesuesit e saj me te gjitha kushtet e nje institucioni modern e bashkekohor fale investimit te Ministrise se Arsimitp pKryeministri Edi Rama vizitoi sot mjediset e rikonstruktuara te shkolles e cila tashme i ka te gjitha mundesite per te rritur nivelin e mesimdhenies dhe edukimit te brezit te ri Rikonstrukioni i saj perfshin instalimin e sistemit te ri elektrik rikonstruksionin total te nyjeve higjenosanitare instalimin e sistemit te ngrohjes dhe mbrojtjes nga zjarri sipas standardeve bashkekohore si dhe mobilimin e kabineteve te reja dhe ndertimin e palestres me gjithe elementet e nevojshem te sajp pGjithashtu u be nje sistemim i pergjithshem i gjithe territorit te shkolles duke e kthyer edhe ne nje qender komunitare permes funksionimit per komunitetin edhe te kendit sportiv te pajisur me fusha basketbolli volejbolli si dhe ambiente te tjerap pKryeministri inspektoi ambientet e reja sportive duke dashur ti testonte edhe vete Teksa u ndodh ne palestren e re Kryeministri zhvilloi nje minindeshje basketbolli sebashku me mesuesen e edukimit fizik Kryeministri kreu disa gjuatje nga pika e goditjeve ndersa shkembeu batuta me nxenesit per domosdoshmerine e aktivitetit fizik si nje e mire per shendetinp div <![CDATA[ndrra Loro Borici realitet per Shkodren]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048021378/titulli/ndrra-Loro-Borici-realitet-per-Shkodren div classpageDescription stylemargin-top15px pPer here te pare pas rindertimit te plote prej 22 miliarde leke sot hapi dyert stadiumi Loro Borici ne Shkoder Prej kohesh stadiumi kishte degraduar dhe ishte vene ne veshtiresi funksionimi e tij si nje arene sportive per te mos folur per permbushjen e standardeve europiane Ndertimi i tij u mbeshtet nga qeveria si prioritet edhe ne kushtet e mungeses se stadiumit kombetar te futbollit Me projekt te arkitektit me emer Peter Wilson mbi rrenojen e dikurshme eshte ngritur nje stadium modern i certifikuar nga UEFA per te gjitha kategorite e ndeshjevep pStadiumi ka kapacitet mbi 16 mije vende piste atletike e standardeve olimpike me 8 korsi ambiente per mjeket dhe antidopingun dhe hyrja e sportdashesve eshte e automatizuar Nen shkallet e tij ka ambiente per stervitje te disiplina te tjera sportive si atletika mundja boksi ping-pongu etj Pervecse nje vlere sportive ai perfaqeson edhe nje vlere publike i cili i miremenaxhuar mund te kthehet nje qender te jetes urbane te qytetit p pKryeministri Edi Rama inspektoi sot hapesirat e reja sportive qe i japin dinjitet qytetit dhe futbollit shqiptar Ne perfundim Kryeministri u shpreh per mediat e pranishmep pem-Si ju duket stadiumi zoti Ramaemp p-Si ju duket juve se une besoj se Shakohoxha e ka shume gabim ate statusin e tij ne Facebook qe endrra u be realitet se ne fakt ketu realiteti u be enderr shte vertete nje veper nga ato qe ska nevoje per fjale Fjalet jane te teperta dhe fjalet e teperta mund ti bejne vetem ato qe bejne vetem fjale Une besoj qe ky stadium eshte absolutisht nje standard teresisht i ri dhe jam i bindur qe ky qytet per traditen e vet per historine e vet per pasionin e vet per sportin dhe per futbollin e ka merituar prej kohesh por rendesi ka qe e mori kete stadium sot Ashtu sikunder ju siguroj qe nese ky stadium eshte nje spektakel Arena Kombetare do te jete nje super spektakelp pem-Duket si enderr me makthe kjo e juaja zoti Rama e kritikuat shume kryebashkiaken per ndertimet perreth stadiumit Realisht a duhet te prishen ato ndertimeemp p-Me kryebashkiaken komunikova jashte kamerave ju bete detyren tuaj na pergjuat keshtu qe cfare degjuat dhe pergjuat tregojeni une skam ndonje koment publik per kete- u shpreh Kryeministri Ramap pLoro Borici do te mireprese edhe ndeshjet Ekipit Kombetar ne kompeticionet europiane e boterore Ndeshja e pare inauguruese eshte ndeshja miqesore me Ekipin Kombetar te Marokut sot ne mbremjep pstrongSporti ne shifrastrongp pJane investuar 25 milione dollare per sportin shifra me e larte e shenuar ne 25 vite te marra se bashku Ne vlere nominale per vitin 2013 ishin parashikuar per sportin 0 leke Nderkaq granti per sportin per vitin 2013 ishte 8 milione leke dhe asnje investim ne terrene sportive Ne periudhen 2014 - 2015 u rrit ne tre ore edukimi fizik ne shkolla si dhe jane ndertuar 44 terrene sportive ne 10 qytete Investimet u rriten 548 milione leke U rrit granti per sportin mbi 710 milione leke Nderkohe vazhdon ndertimi i Parkut Olimpik te Tiranes investim me rreth 200 milione leke ndertimi apo rehabilitimi i rreth 20 terrene sportive dhe palestrave te mbyllura ne shkolla me rreth 200 milione lekep div <![CDATA[Miratimi i vettingut fundi i drejtesise se kapur peng]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048021017/titulli/Miratimi-i-vettingut-fundi-i-drejtesise-se-kapur-peng div classpageDescription stylemargin-top15px pstrongFjala e kryeministrit Edi Rama ne seancen e jashtezakonshme parlamentarestrongp p p pMe ne fund kemi ardhur ne momentin shume te rendesishem te kurorezimit te nje ideje qe eshte ne bazen e gjithe procesit te reformes ne drejtesi duke miratuar ligjin qe i hap rruge fsheses se hekurt ne pallatin e drejtesise dhe spastrimit te pallatit te drejtesise nga te gjithe ata qe e kane marre peng drejtesine ne kete vend Kane marre peng liri e te drejta ne cdo nivel e kane kthyer drejtesine ne nje mall qe vetem shitet dhe blihet dhe kane penguar jo vetem cdo qytetar ne rrugen e vet per te marre nje te drejte ne kohe dhe normalisht por nje popull te tere per tu qeverisur nga ata te cilet nuk kane probleme me drejtesinep pE faktikisht ata qe i kundervihen reformes ne drejtesi jane ata qe kane probleme me drejtesine Ata qe bejne cmos per te penguar procesin e pandalshem te kesaj reforme jane ata qe me te drejte ndjejne cfare vjen pas nga kjo reforme Ata te cilet u detyruan qe ti bashkohen konsensusit ne kete salle per arsye se presioni popullor dhe presioni i partnereve dhe miqve tane nderkombetare ishte kolosal - dhe faktikisht muri i 94 votave u shemb mu perpara deres SHQUP-it -habitem ose nuk habitem ne fakt pse nuk festojne me ne nje fitore tjeterp pNe jemi gati te festojme fitoren e tyre njesoj si ate nate kur shume sinqerisht i urova Partise Demokratike sa me shume fitore si ajo e asaj nate dhe nuk e kuptoj pse po ndahen nga treni i fitoresp pPor jam i bindur qe kete e kupton cdo shqiptar qe arsyeton pak do qytetar qe e ka jetuar kete tranzicion dite pas dite vit pas viti per me shume se 2 dekada dhe ka perjetuar tmerret qe lidhen drejtperdrejte me kalbezimin e pandalshem ne gjithe keto vite te sistemit te drejtesise Shqiptaret e dine shume mire se kush e ka penguar sistemin e drejtesise ne gjithe keto vite qe te reformohet Kush e ka penguar drejtesine ne Shqiperi qe te normalizohet dhe kush e ka penguar te drejten ne kete vend qe te institucionalizohet ne jeten e perditshme te qytetareve Kete qytetaret tane e dine shume mire Ketu nuk ka shume per te argumentuar per te shpjeguar per te folur dhe nuk ka shume per te rrahur gjoksin se kush e do me shume drejtesine kush e do me shume Kushtetuten kush e do me shume lirine dhe demokracine Ketu ka vetem nje gje per te bere Te votojme kete ligj kaq te rendesishemp pTe votojme kete ligj kaq te rendesishem me bindjen qe dhe nje here tjeter ne i beme te gjitha perpjekjet per te pasur konsensus Por duke filluar te mesojme hap pas hapi se nuk mund te kete nje konsensus alla shqiptarce qe i bie ndesh konsensusit me partneret tane dhe miqte tane nderkombetare ne rrugen e integrimit ne BE Integrimi ne BE nuk eshte nje menu ku merr ate qe te pelqen dhe refuzon ate ndaj te ciles je alergjik shte nje menu qe ose merret e gjitha ose nuk ka absolutisht asnje vlere te marresh cfare te pelqen dhe te lesh cfare nuk te pelqenp pNe te gjithe ketu duhet te mesohemi sa me shpejt me faktin se ne kete proces nuk jemi sovran per te zgjedhur cfare na pelqen nga rregullat dhe normat e familjes se bashkuar europiane por jemi te detyruar ndaj vullnetit te popullit sovran per tju nenshtruar te gjitha rregullave dhe normave qe do te na mundesojne te bejme shtet ne kete vend dhe te behemi pjese e familjes europiane Kjo vlen jo vetem per nje reforme kaq rrenjesore dhe epokale si kjo e drejtesise por edhe per reforma ne dukje me shume me pak rendesi dhe peshe dhe per masa ne dukje te teperta te kota te lodhshme e te merzitshme ne do duhet ti adaptohemi rregullave dhe normave te shtepise se perbashket evropiane sepse eshte per aty ku ne jemi nisur dhe ky eshte vullnet i popullit shqiptar e nuk eshte zgjedhje e nje partie apo nje partie tjeterp pPrandaj them qe ta votojme kete ligj si shumice duke vazhduar me koherence te plote te mbrojme themelet e programit tone qeverises te mbrojme me vendosmeri dhe me fakte konkrete zotimet tona perpara shqiptarevep pJemi i pari koalicion qeverises qe nga viti 1992 qe e kemi shkruar ne program Hapeni programin e lexojeni reformen ne drejtesi E ketu ne kete tribune jane bere shume perqeshje jane bere shume ironi jane thene shume marrezira se si mund ta shkruanim ne ne program kur reforma donte 94 vota Nderkohe qe sot jemi ne nje pike nevralgjike te programit te realizuar dhe kemi kaluar dhe testin e shumices kushtetuese me 140 votap pTani se pse ju nuk vazhdoni dot te beni sikur e doni reformen ne drejtesi se pse ju nuk vazhdoni dot te beni sikur kontribuoni per te permiresuar draftet e njepasnjeshme se ka te tjera mbrapa te kesaj reforme - kjo eshte sa e lehte per tu kuptuar aq dhe per te ardhur keq Nuk ju le smund tju lere dot ajo qe keni thelle ne barkun e shtepise suaj dhe qe ju pengon te parafytyroni nje Shqiperi ku cdo gjykates cdo prokuror do ta kete te pamundur te vazhdoje te ushtroje profesionin e tij nese nuk permbush kushtet e parapara ne kete ligj dhe ku cdo politikan sado i madh sado legjendar sado historik do ta kete te pamundur ti shmanget perballjes me drejtesine duke perdorur gjuhen e kercenimeve duke perdorur zhargonin e percarjeve dhe duke i bere thirrje direkt apo indirekt nje pjese te Shqiperise qe te urreje pjesen tjeter te Shqiperisep pKjo politike e vjeter e degjeneruar dhe degjeneruese per Shqiperine e gjithe ketyre viteve e ka gjithmone e me shume sic thote populli kufirin tek thana Dhe thana qe ve kufirin per ti qendruar deri ne fund fjales se popullit eshte reforma ne drejtesi dhe nje nga pjeset thelbesore te saj eshte ligji qe miratojme sot E shqiptaret sot pertej gjithe cfare flasim ketu duhet ta kene shume te qarte qe ketu ne kete salle ka nje shumice e cila eshte e gatshme ti pergjigjet thirrjes e ti nenshtrohet vullnetit te tyre per te goditur ne zemer sistemin e korruptuar te drejtesise dhe per te flakur jashte sistemit te gjithe te inkriminuarit e maskuar si prokurore dhe si gjykates si dhe nje pakice e cila kapet deshperimisht si i mbyturi pas fijes se barit duke dhene ketu gjithfaresoj arsyesh te mosarsyes per te vazhduar te jemi nen thundren e kesaj strukture te organizuar kriminale qe eshte ajo qe mban peng me maskat e prokuroreve dhe gjykatesve sistemin e drejtesisep pE per cudi nuk po e degjoj me fjalen Venecia Ndoshta ngaqe keni kaluar shume kohe ne uje se e keni dhe tradite qe rrini gjate ne uje ne kohen e veres edhe pse nuk kemi pasur njoftime per rekorde te reja te llokocitjes ne uje nga mosdija e notit por po ju citoj komisionin e Venecias per ligjin qe miratojme sotp pKeto masa pra masat per te fshire nga sistemi me nje fshese te hekurt te gjithe ata te cilet jane bere ferre fushes se te drejtes ne Shqiperi dhe e kane penguar Shqiperine te clirohet nga padrejtesia jo vetem jane te justifikuara - thote komisioni i Venecias - por jane te nevojshme qe Shqiperia te mbrohet nga korrupsioni Pra njesoj si te thuash qe Shqiperia te mbrohet nga ky armik qe e ka ne preher i cili nese nuk trajtohet sot me keto masa drastike mund ta shkaterroje plotesisht sistemin gjyqesor Ketu Venecia ka gjuhen e vet qe ne fakt eshte pak me e zbutur se sa gjuha e te vertetesp pSistemi i sotem gjyqesor ne Shqiperia eshte i shkaterruar E gjithe skema - vazhdon Komisioni i Venecias - eshte me e qarte dhe jep garanci me te mira per individet qe mund te preken nga vleresimi qe te preken te pervelohen se nuk do ti marri malli shqiptaret per asnjerin prej tyre e nuk do ti vije keq asnje shqiptari qe u preken apo u perveluan keto ferra qe e kane bere te pamundur marrjen e drejtesise ne Shqiperi per kaq shume vite dhe dhenien e drejtesise per ndokend qe vjen ketu e vazhdon mban fjalime i bindur se nuk do vije kurre ditap pDita do vije Drejtesia vonon por nuk harron thote populli p p p p styletext-align center p p styletext-align center p pstrongPrononcim i kryeministrit Edi Rama pas perfundimit te seances parlamentare dhe votimit te ligjit per vetting-unstrongp p p pem-Zoti Rama si i bie e keni votuar pa konsensusemp p p p-I bie qe sot kasta e te korruptuarve dhe te inkriminuarve ne sistemin e drejtesise e ka marre mesazhin te qarte Ashtu sikunder shqiptaret kane marre nje tjeter konfirmim te vullnetit te patundur te kesaj shumice per ti dhene me ne fund ketij vendi drejtesine e munguar e mohuar per kaq shume vite per ti dhene fund nje historie te turpshme qe ka njollosur keq Shqiperine por qe ka demoralizuar keq popullin shqiptar per vite te tera - te drejtesise se kthyer ne mall qe shitet ose qe blihetp pSot ne kemi miratuar ligjin baze te nje ngrehine te tere ligjesh qe do te ndertohet hap pas hapi duke i hapur rruge fillimit te procesit te zbatimit te reformes ne drejtesi pasi nuk mundet te kemi sukses ne kete proces historik qe do te kerkoje vite po qe se nga ngrehina qe shembem kushtetutshmerisht me voten e ndryshimeve kushtetuese do te transferojme qe te gjithe ne pallatin e ri te drejtesise Kjo do te thoshte deshtim Nderkohe ata qe do te transferohen nga ngrehina e vjeter ne pallatin e ri te drejtesise pra ne godinen e re kushtetuese do te jene ata qe do te kalojne procesin e skanimit per te gjitha ato kritere qe parashihen ne kete ligj qe nga kapacitetet profesionale tek integriteti profesional dhe patjeter tek pasuria e tyrep pem-Zoti Rama ne ndergjegjen tuaj politike a do ju rendoje mungesa e opozites ne votimin e ketij ligjiemp p-Une nuk e di nese ka mbetur ne kete vend - se jashte ketij vendi nuk ka mbetur njeri por nese ka mbetur ne kete vend - dikush qe mundet te vazhdoje te besoje ne shprehjen e vullnetit te kesaj opozite per te mbrojtur Kushtetuten per te mbrojtur lirite dhe te drejtat e njeriut dhe nese ka mbetur njeri qe vazhdon beson se kjo eshte nje opozite qe vertet kerkon te reformoje drejtesine dhe qe kjo eshte nje opozite qe ka gjesendi tjeter pervecse politiken e saj te vjeter te deshperimit te pengimit te zvarritjes dhe sigurisht ne rastin e drejtesise politiken e diktuar nga nje frike e shpjegueshme prej vete drejtesisep pJo vetem qe nuk ka vend per te pasur ndonje vrasje ndergjegje sic e quajtet ju dhe ju mirekuptoj por perkundrazi ka vend per te thene se kjo shumice e cila i kishte votat per te kaluar ndryshimet kushtetuese edhe pa opoziten e priti opoziten deri ne fund pranoi te negocionte dhe te modifikonte sebashku me opoziten cka ishte e modifikueshme pa shkelur vijat e kuqe te percaktuara nga procesi dhe ne produktin e ndryshimeve kushtetuese dhe po ashtu edhe ne kete proces te vazhdimit me tutje me ligjin e vetting-ut deri ne fund kemi qene te gatshem per te bere cdo gje per te afruar paletp pOpozita ka bere ate gje qe di te beje gjithmone te beje sikur do dhe ne fakt te tregoje qe nuk do Kjo eshte nje reforme qe nuk ndalet Nuk eshte e tille sepse keshtu dua une nuk eshte e tille sepse keshtu do nje shumice qeverisese nuk eshte e tille sepse keshtu do nje koalicion kaq i madh qeverises qe eshte sot ne sallen e Parlamentit por eshte e tille sepse keshtu do populli shqiptarp pdo perpjekje per ta ndalur cdo perpjekje per ta deformuar ne qellimin dhe thelbin e saj eshte e destinuar qe te deshtoje sic deshtuan te gjitha perpjekjet per ta penguar ne emer te konsensusit dhe sic ndodhi me krijimin e nje konsensusi te imponuar nga faktore krejtesisht jashte fuqive te opozites te popullit shqiptar te partnereve nderkombetare 94 votat faktike dhe nga vullneti deri ne fund i shumices per ta pasur edhe opoziten pjese ne kete procesp pNuk e kemi menduar kurre procesin si nje proces qe duhej bere pa opoziten por e kemi menduar si nje proces qe duhet bere me opoziten mundesisht por nese opozita sdo patjeter edhe pa opozitenp pem A besoni zoti Kryeminister se ky ligj i kaluar sot e kalon testin e Gjykates Kushtetueseemp p-Nuk jam une qe duhet te pyetem per kete Me mire te mos pergjigjem sepse pastaj mund te them ate qe mendoj ne rastin e Gjykates Kushtetuesep pJu faleminderit edhe juve sotp pshte nje moment shume i rendesishem sepse sot ka kaluar nje ligj themelor qe ne e kemi kerkuar me kembengulje qe ne diten e pare qe kemi nisur kete reforme Nje ligj i cili do te garantoje qe reforma te jete e thelle cilesore dhe te jete e qendrueshme ne kohe Nje ligj qe do ti tregoje drejtimin e duhur te gjithe atyre qe qendrojne padrejtesisht brenda pallatit te drejtesise dhe e kane cuar drejtesine ne drejtim te paditur per kaq shume vitep div <![CDATA[Presidenti Nishani priti sot Anetarin e Presidences se Bosnje-Hercegovines Dragan ovi i cili ndodhet ne Shqiperi per nje vizite pune]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048020684/titulli/Presidenti-Nishani-priti-sot-Anetarin-e-Presidences-se-Bosnje-Hercegovines-Dragan-ovi-i-cili-ndodhet-ne-Shqiperi-per-nje-vizite-pune div classentry-content p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads201608129jpgimg classalignleft size-full wp-image-35657 title srchttppresidentalwp-contentuploads201608129jpg alt width840 height619 a30 gusht 2016p p styletext-align justifyPresidenti i Republikes ShTZ Bujar Nishani priti sot ne nje takim te vecante Anetarin e Presidences se Bosnje-Hercegovines ShTZ Dragan Covic i cili me ftese te Kreut te Shtetit shqiptar po zhvillon nje vizite pune nje ditore ne Shqiperi Pas ceremonive te rastit Presidenti Nishani dhe Anetari i Presidences se Bosnje-Hercegovines zhvilluan nje takim te shkurter koke me koke dhe me pas nje takim te zgjeruar mes delegacioneve te te dy vendevep p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads201608214jpgimg classalignleft size-full wp-image-35658 title srchttppresidentalwp-contentuploads201608214jpg alt width840 height568 aPresidenti Nishani pershendeti viziten e zotit Covic ne Shqiperi qe zhvillohet vetem pak muaj pas vizites shteterore te Kreut te Shtetit shqiptar ne Bosnje-Hercegovine duke e konsideruar ate si nje vijim te deshires e vullnetit per ti zhvilluar dhe forcuar edhe me tej marredheniet dhe bashkepunimin mes dy vendeve ne te gjitha fushat me interes te ndersjellep p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads20160836jpgimg classalignleft size-full wp-image-35659 title srchttppresidentalwp-contentuploads20160836jpg alt width840 height481 aKreu i Shtetit ne vetem pak muaj vleresoi edhe njehere marredheniet e mira dhe vullnetin e perbashket politik per forcimin e marredhenieve dhe kontakteve si dhe shprehu ne menyre te vecante nevojen e nxitjes dhe mbeshtetjes me te madhe nga strukturat e te dy vendeve te bashkepunimit ekonomik e tregtar Potencialet ekonomike te te dy vendeve tona vecanerisht ne fushen e turizmit energjetikes bujqesise etj jane ende te pashfrytezuara dhe ne duhet te bejme gjithcka mundemi per te mbeshtetur dhe nxitur dhomat e tregtise dhe te gjithe strukturat ekonomike e te biznesit per nje bashkepunim me intensiv ne kete drejtim - u shpreh Presidenti Nishanip p styletext-align justifyPresidenti Nishani vleresoi rolin e vecante qe luajne komuniteti shqiptar ne Bosnje-Hercegovine dhe ai boshnjak ne Shqiperi duke i konsideruar ato ura lidhese te rendesishme per marredheniet mes dy vendeve dhe dy popujve Kreu i Shtetit theksoi gjithashtu se komuniteti boshnjak ne Shqiperi megjithese i kufizuar ne numer gezon te gjitha te drejtat qe garantohen nga konventat e Kombeve te Bashkuara dhe te Keshillit te Evropes si dhe theksoi gjithashtu se eshte e nevojshme qe edhe komuniteti shqiptar ne Bosnje-Hercegovine te kete nje vemendje me te madhe shteterore vecanerisht sa i perket shkollimit ne gjuhen shqipe dhe integrimit te tyre ne institucionet shteterore etjp p styletext-align justifyPresidenti Nishani gjate takimit iu referua edhe bashkepunimit rajonal dhe pasi vleresoi organizimin e suksesshem dhe substancial nga Presidenca e Bosnje-Hercegovines te Takimit te Lidereve te Procesit te Brdo-Brijunit ne Sarajeve ne fund te muajit maj te ketij viti u shpreh se rajoni yne ka hyre ne nje faze te re bashkepunimi dhe pavaresisht sfidave me te cilat po ballafaqohet rajoni yne dhe i gjithe kontinenti evropian vendet tona duhet te jene te vendosura per te vijuar me agjenden evropiane dhe euroatlantike Ne kete kontekst Kreu i Shtetit vleresoi se roli i Bosnje-Hercegovines mbetet shume i rendesishem vecanerisht ne kuader te marredhenieve me Kosoven dhe lehtesimit te qarkullimit te qytetareve te te dy vendeve Gjithashtu Presidenti Nishani e siguroi zotin Covic per vijimin e mbeshtetjes nga Shqiperia ne kuader te NATO-s si pjese e mbeshtetjes per politiken e dyerve te hapura te Aleances per te gjitha vendet e rajonit qe e aspirojne atep p styletext-align justifyTe dy bashkebiseduesit u ndalen edhe ne ceshtjet e sigurise si dhe kercenimet nga terrorizmi dhe ekstremizmi i dhunshem e me baza fetare qe po prekin vendet dhe rajonin tone U theksua nevoja e koordinimit dhe harmonizimit te veprimeve per luften me sukses te ketyre fenomenevep div <![CDATA[Bisede e Kryeministrit ne rrjetet sociale]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048020683/titulli/Bisede-e-Kryeministrit-ne-rrjetet-sociale div classpageDescription stylemargin-top15px pstrongBisede e Kryeministrit Edi Rama ne rrjetet sociale Facebook dhe Twitterstrongp pTema e pare eshte reforma ne drejtesi Ka shume pyetje per reformen ne drejtesi per ndeshkueshmerine dhe plagen e 21 janarit Jane jo te pakte miqte qe pyesin lidhur me cdo te behet me vrasesit e 21 janarit padyshim edhe me tragjedite e tjera si Gerdecin por ne teresi me ndeshkueshmerine e atyre qe kane fituar nje status te vecante ne Shqiperi prej shume vitesh si te pandeshkueshemp pLidhur me reformen ne drejtesi ka pyetje qe lidhen edhe me aksesin e njerezve te zakonshem ne drejtesi me nje kuriozitet apo nje padurim te madh e te kuptueshem per kur fillon zbatimi i reformes ne drejtesi dhe sa duhet te presim per te pare fillimin e spastrimit ne radhet e gjykatesve te korruptuar Pra pastrimin e pallatit te korruptuar te drejtesisep pPjese e kesaj teme eshte korrupsioni ne qeverisjen e administraten e sotme korrupsioni ne sherbimep pPer kete teme une do te thosha se se pari pikerisht sot pasdite ka nje seance te posacme te Kuvendit per te kaluar ligjin e vetting-ut i cili sebashku me gjashte ligje te tjera - ligji i vetting-ut eshte i pari dhe shume i rendesishem - i hap rrugen zbatimit te reformes ne drejtesi dhe spastrimit te sistemit nga gjykatesit dhe prokuroret e korruptuarp pPer fat te keq nuk e kemi konsensusin e Partise Demokratike dhe une dua te shpresoj deri ne fund se Partia Demokratike do te reflektoje dhe do te perpiqet si heren tjeter ta fshehe se nuk e do ne fakt reformen ne drejtesi Me ose pa konsensusin e Partise Demokratike ne do te shkojme perpara Reforma ne drejtesi nuk ndalet dhe keto ligje do te kalojne me 84 apo me shume te shikojme votat e shumices qeverisesep pNga ana tjeter deshiroj te bej nje nenvizim te qarte sigurisht nga reforma ne drejtesi njerezit presin me plot te drejte ndeshkimin e politikaneve te korruptuar e zyrtareve te larte te korruptuar Por kjo eshte vetem njera ane e medaljes Ana tjeter eshte Sa me te lehte do ta kene shqiptaret te marrin drejtesi Sa me te lehte do ta kene ata te cilet kerkojne prej vitesh nje te drejte qe vetem shitet dhe vetem mund te blihet Sa me te lehte do ta kene qe me ne fund ta marrin te drejten e tyre pa paguar dhe te mos zvarriten ne pamundesi per te paguar apo te mos shohin qe e drejta e tyre te shkoje tek ai qe paguan me shume Ne kete aspekt une kam shume besim qe njerezit do te fillojne te ndjejne lehtesimin barres se madhe te padrejtesisep pReforma do te kerkoje vite Ajo nuk eshte nje reforme qe e ben sot dhe i merr rezultatet neser sepse nje reforme e tille nuk ekziston ne asnje sektorp pAty ku dua te ndalem eshte korrupsioni ne pergjithesi Sot Shqiperia nuk eshte e sheruar eshte larg se qenit e sheruar madje per ta thene troc nga korrupsioni dhe patjeter qe kjo eshte nje beteje qe vazhdon Une i qendroj bindjes se lufta reale kunder korrupsionit eshte lufta per modernizimin e sistemit eshte lufta per te bere shtet Nese do ti referohemi ketij parimi atehere ka shume perparime per te cilat te gjithe sebashku duhet te ndihemi mire edhe pse nuk jane te mjaftueshme per tu ndier mire ne nje realitet qe vazhdon te kete probleme seriozep pMjafton te shohim disa aspekte se ku ka qene korrupsioni i gjitheperhapur dhe cfare ka sjelle duke na penguar qe deri dje te ishim aty ku meritonim te ishimp pPer shembull informaliteti i kudondodhur sot kemi rezultate konkrete Rezultate konkrete ne rritjen shume te ndjeshme te te ardhurave dhe ne uljen shume te ndjeshme te informalitetit ne te gjitha nivelet e biznesit Keto jane shifra dhe fakte nuk jane fjalep pLe te marrim arsimin Ishte e gjitheperhapur praktika e pageses per tu bere mesues apo per te qendruar mesues Sot nuk eshte me e lehte sic ishte tre vite me pare per te hequr nje mesues apo per te vene nje mesues Sot kemi nje situate shume me te stabilizuar dhe mesuesit jane shume me te mbrojtur ne autoritetin dhe ne karrieren e tyre Sot kemi nje sistem klasifikimi per te gjithe ata qe duan te hyjne ne trupen mesimore dhe kemi nje sistem garancish per te gjithe ata qe jane brenda trupes arsimorep pA eshte kjo mjaft Sigurisht nuk eshte mjaft dhe ka ende probleme me korrupsionin me ryshfetin ne nivelet e administrates rajonale apo vendore ne raport me rekrutimin e mesuesve me kontrate te perkohshme apo me levizjet e tyre etj Jemi te vetedijshem dhe pikerisht se jemi te vetedijshem jemi ne gjendje qe te vazhdojme betejen dhe ta cojme perpara me rezultate kete betejep pTe shohim ndihmen ekonomike Ishte nje gangrene nje plage e madhe qe gjeneronte ne vazhdimesi dhimbje te medha per shkak te korrupsionit te madh Nje fond i madh per buxhetin modest te shtetit shqiptar qe shperdorohej ne menyre kriminale per qellime politike dhe elektorale Shpeshhere ndihma ekonomike i shkonte atyre qe nuk e meritonin nderkohe qe ata qe e meritonin liheshin pa ndihme ekonomikep pSot ka nje sistem qe e ben te pamundur futjen ne skemen ekonomike te atyre qe kane vila te atyre qe kane vetura te atyre qe kane thjeshte nje lidhje tarafi klani tribuje me drejtuesin perkates te pushtetit vendorp pA ka edhe ketu korrupsion Patjeter qe ka dhe patjeter qe kjo eshte nje beteje qe vazhdonp pAshtu si kunder eshte nje beteje qe vazhdon edhe korrupsioni ne gjithe procesin e jashtezakonshem te legalizimeve Nuk mund te themi sot se nuk ka me korrupsion dhe ryshfet ne procesin e legalizimeve por mund te themi me plot gojen se rezultatet tregojne se jemi shume e shume here me te sigurt sot sec ishim deri tre vite me pare Vete numri marramendes i legalizimeve te kryera ne raport me tre vjet me pare fakti qe ne tre vite eshte bere shumefish me shume pune dhe shumefish me shume legalizime shtepish sesa ne tete vite perpara se te nismini ne kete mandat flet vetep pAshtu sic flet vete fakti qe sot ne Sherbimin Civil te Republikes se Shqiperise nuk mundet te hysh pervecse me konkurs E verteta qe ne nje mase ende te konsiderueshme konkurset perfundojne pa fitues ose fituesit e konkurseve jane te tille pasi kane deshtuar 1 2 3 e deri ne 6 e 7 here tregon se nuk kemi te bejme me konkurse te parafabrikuara me konkurse te komanduara nga partite sic ndodhte deri para 3 vitesh por kemi te bejme me konkurse reale Nuk po flas per te gjithe administraten shteterore ku ende ekziston problemi serioz i nje mungese ekuilibri midis merites dhe vendit te punes Por vetedija se kjo ekziston dhe instrumentet qe po prodhojme per tu ballafaquar me kete problem jane nje garanci qe ne jemi absolutisht ne nje proces ku edhe ketu kthesa eshte marre ne drejtimin e duhurp pLe te marrim Policine e Shtetit Kush mund te thote sot se Policia e Shtetit eshte policia e ryshfetit qe trasheguam deri 3 vite me pare Nuk besoj se kete mund ta thone me plot goje njerezit e arsyeshem Sot ka shume me pak ryshfet ka shume me pak korrupsion sec kishte dhe ka shume me teper pergjegjshmeri dhe disponibilitet per qytetarin nga ana e Policise se Shtetit Mjafton te ballafaqohesh me uniformat blu ne rruge dhe e ndjen menjehere ndryshiminp pKam marre gjate ketij sezoni dhjetera e dhjetera mesazhe nga shqiptare qe kane ardhur me pushime te cilet shprehin konsideratat me pozitive per ballafaqimin me Policine e Shtetit ne rruget e Shqiperise Policia e Shtetit eshte nje model suksesi dhe eshte nje shembelltyre e funksionimit te reformave por me siguri vetedija se ka ende shume gjera per te kuruar shume probleme per te zgjidhur eshte nje garanci qe ne e dime absolutisht se cfare duhet te bejme Fakti qe kemi bere keto qe kemi bere jep sigurine per te gjithe se ne dime ta bejme gjene qe duhetp pLe te flasim per korrupsionin e jashtezakonshem qe ishte deri dje ne sektorin e furnizimit me energji elektrike se cfare behej me matesit cfare behej me lexuesit apo me faturat qe shenoheshin Por a ka perfunduar ky proces Jo ende nuk ka perfunduar ky proces i pastrimit te skemes nga elementet e korruptuar dhe nga mundesite hapesirat e boshlleqet qe krijojne korrupsionp pProcesi i reformes dhe procesi i modernizimit te vazhdueshem te kompanise eshte jo vetem ne drejtimin e duhur por se shpejti do te beje te mundur qe te gjithe lexuesit e matesve - tanime kemi pajisur me mates qe te gjithe dhe kemi hequr aforfene me ne fund nuk ka fatura aforfe - te jene te pajisur me instrumente elektronike qe kontrollojne kontrolloret shte e pamundur qe me kete skeme inovative qe do te futet ne fuqi ne muajt e ardhshem lexuesit te bejne lodra me matesit apo me faturen qe shkruhejp pNe teresi mund te themi qe jane bere hapa shume te rendesishem per te cliruar shtetin nga tentakulat e korrupsionit per te cliruar qytetarin nga kthetrat e korrupsionit deri dje te kudondodhur ne cdo pike kontakti me shtetin Sigurisht qe ka ende probleme te medha qe te thena keshtu nuk mjaftojne sepse jane probleme qe kur i ndjen apo i perfytyron ne nivelin e qytetarit jane te padurueshme ne sherbime te ndryshme publikep pJemi te vetedijshem per prapambetjen qe kemi ne sistemin e sherbimit hipotekor te Republikes se Shqiperise Edhe aty po perpiqemi shume per te bere nje transformim modernizues qe do ta objektivizoje procesinp pNe fund te fundit nuk eshte ceshtje njerezit eshte ceshtje sistemi Nuk jane njerezit qe korruptojne sistemin eshte sistemi qe i korrupton njerezit Ajo qe na duhet eshte te ndertojme sisteme funksionale qe ta bejne te pamundur influencen e njeriut ne fatin e njeriut te cilit i sherben apo te cilit i kerkon sherbimp pNje teme tjeter e rendesishem eshte ekonomia Ketu ka shume e shume per te folur por une do te fokusohesha tek rrogat dhe pensionetp pKa nje shqetesim qe eshte shqetesimi i pare dhe i gjithhershem ne cdo dite te punes sime eshte shqetesimi i yne i perbashket per te shkuar drejt krijimit te kushteve qe te rrisim rrogat dhe pensionet Kjo nuk diskutohet Por mos harroni nga e nisem kjo eshte shume e rendesishme Ne fund te fundit administrojme nje shtepi qe eshte shtepia e perbashket dhe nje shtepi ku pavaresisht pozicioneve te gjithe me pak mundim mund te vihen ne kushtet qe te gjykojne mbi mundesite qe ka kjo shtepi per te ngritur ashtu sic do te deshironim te gjithe nivelin e shperblimit dhe nivelin e jetesesp pNje gje nuk duhet ta harrojme qe me heqjen e takses se sheshte dhe me vendosjen e taksimit te ndershem ne kemi rritur vleren reale te rrogave a hrefhttpdmthdmtha kemi rritur realisht rrogen ne kuptimin qe kemi shtuar parate e marra nga rroga ne xhepin e qytetareve qe punojne ne sektorin publik me 7 shte nje rritje reale dhe per kete mjafton qe cdo kategori te beje llogarine se sa i linte shtetit me taksen e sheshte kur merrte rrogen dhe sa merr e con sot ne shtepi fale taksimit te ndershem Ky nuk eshte nje ngushellim por faktp pAshtu sikunder eshte absolutisht fakt se njerezit - te cilet ne shumice derrmuese e kane mbeshtetur procesin e reformave me vetedijen se nuk mund te vazhdojne per sot e per neser edhe 25 vjet te tjera sic vazhduam 20 e kusur vitet qe iken - meritojne qe edhe ata drejtperdrejte ne cdo nivel te ndjejne rezultatin Ne jemi cdo dite te shqetesuar per kete dhe do te punojme intensivisht qe koha e rritjes se rrogave dhe te pensioneve te jete jo e largetp pUne e di qe shifrat nuk thone shume per ata qe ne fund te fundit e masin ekonomine me buxhetin e familjes se tyre me cfare cojne ne shtepi me cfare duhet te shpenzojne e keshtu me radhe Te mos harrojme se e nisem me nje ekonomi qe rritej midis zeros dhe 1 perqindeshit dhe sot kemi nje ekonomi qe kete vit rritet me 3 pra 31 32 33 apo 34 - kete do ta shikojme ne vijim Nese projeksioni eshte te kemi nje rritje midis 32 - 34 kjo tregon qe kemi nje ekonomi qe po rimekembet e po rritetp pJam i vetedijshem se kjo nuk eshte nje rritje qe mjafton dhe nuk eshte nje rritje qe ndjehet ne cdo familje e cdo tavoline kur shtrohet per te ushqyet femijet Te gjithe duhet te jemi te vetedijshem qe nuk ka mrekulli qe ndodhin sa hap e mbyll syte Kush i premton keto mrekulli thjesht i jep vetem ze nje dhimbjeje krejtesisht te kuptueshme te shumekujt qe nuk ia del dot por ne asnje menyre jo vetem nuk i jep zgjidhje kesaj dhimbjeje por thjeshte krijon precedentin per ta bere kete dhimbje te pafundmep pEdhe punesimi eshte nje teme Ketu dua te nenvizoj nje fakt Ve re se shumekush konsideron punesim vetem punen ne shtet dhe i afrohet vetem shtetit si punedhenes Une vazhdoj te kembengul qe eshte me fort rendesi qe ne te fokusohemi dhe te vazhdojme te bejme cdo perpjekje per te rritur kualifikimin e krahut te punes Nga ana tjeter eshte fakt dhe jo nje opinion qe ne sektorin privat ka oferta per pune nga me te ndryshmet Nuk behet fjale vetem per rrogat e uleta por behet fjale per rroga te te gjitha niveleve Nuk eshte vetem shteti pergjigja per kedo qe kerkon nje pune por ne radhe te pare eshte sektori privatp pNje teme tjeter eshte ajo e koalicionit se cfare po behet me koalicionin me LSI-ne pa LSI-nep pUne e di shume mire qe koalicioni ka shume mbeshtetes koalicioni ka dhe shume skeptike koalicioni ka edhe jo pak kundershtare Koalicioni gjithmone duhet pare ne dy nivele ne nivelin e perditshmerise dhe funksionimit te tij ne te gjithe territorin ku patjeter qe ka plot e plot probleme - ketu flas jo ne marredhenien nderpartiake por ne marredhenien e administrates dhe e perfaqesuesve te koalicionit me qytetarin - dhe ne nivelin e qellimit dhe objektivit afatgjate per te reformuar Shqiperinep pNese ne aspektin e pare ka shume gjera per te korrigjuar ka jo pak gjera per te kerkuar ndjese per menyren sesi ndertohen marredheniet me qytetaret ne nje zone apo ne nje zone tjeter ne nivelin tjeter pra ne nivelin strategjik koalicioni i ka bere dhe po vazhdon ti beje nje sherbim te madh ketij vendi sepse koalicioni eshte garancia per reforma te mosbera ose te zvarritura per 20 e kusur vite per reformat qe po modernizojne Shqiperine dhe po hedhin bazat per te pasur me ne fund shtetp pNga ana tjeter njerezit e kerkojne dhe e meritojne nje pergjigje dhe se shpejti ne do te ulemi ne tryezen e koalicionit dhe do te diskutojme projektin e 4-vjecarit te ardhshem ne menyre te hapur krejtesisht konstruktive e ne mirekuptim te plote dhe do te vendosim sesi do te paraqitemi perpara shqiptareve per mandatin tjeter Sot koalicioni ka edhe nje komponent te ri PDIU-ne Ashtu sikunder pertej te gjithave koalicioni ka nje mbeshtetje te gjere ne territorp pshte nje diskutim i nevojshem duhet bere serioz por te gjitheve u them se ky koalicion ne gjykimin e te perditshmes mund te kete shume gjera per te rrudhur buzet por ne gjykimin strategjik meriton njohjen e merites se madhe se eshte baza e sigurt e reformave qe po transformojne nje here e mire Shqiperine E reformave qe po te ishin bere 25 apo edhe gjate 20 e kusur viteve me pare sot do ishin krijuar kushtet te kishim nje Shqiperi krejt tjeterp pPikerisht se nuk duam te humbim dhe 25 vjet te tjere me terhiq e mos e keput ne sot jemi ne kete kantier te madh reformash qe kane filluar te japin rezultate disa me shume disa me pak disa me shpejt disa me me vonese por me siguri po krijojme kushtet qe Shqiperia e gjenerates tjeter te jete nje Shqiperi tjeter nga ajo qe trasheguam Ne menyre qe gjenerata e atyre qe linden ne vitet 90-te dhe qe mund te konsiderohet pa dyshim dhe me shume dhimbje nje gjenerate e djegur ne shume endrra e shpresa te mos pasohet nga nje tjeter gjenerate e ngjashme Gjenerata e atyre qe do te jene ne moshen e kesaj gjenerate te lindur pas renies se murit te jete nje gjenerate qe jeton ne nje Shqiperi europiane me shtet me rregulla dhe me sisteme qe funksionojnep pTema e fundit eshte nje bllok i konsiderueshem per Rilindjen Urbane Ka shume simpati Programi Kombetar te Rilindjes Urbane ka shume skepticizem dhe me te drejte edhe shume shqetesime dhe pyetje si perse qendrat e qyteteve pse vetem qytetet e jo fshati pse kjo rruge dhe ajo rruge apo se kur do ti vije radha rruges se fshatit timp pNuk mund te bejme dhe askush nuk mund te beje ne kaq pak kohe ate qe nuk u be ne 20 e kusur vite U fillua mbrapsht U fillua andej nga kurre ndonjehere nuk ka filluar punen per vetevendosjen apo rimekembjen e vet nje qyteterim apo nje komunitet do komunitet cdo qyteterim cdo rimekembje urbane dhe shoqerore ekonomike dhe sociale fillon nga qendra e cila krijon komunitet dhe bashkejetesep pImagjinoni sikur te gjithe qendrat e qyteteve tona te ishin ndertuar apo rindertuar per tju adaptuar modelit te ri te jeteses qe zgjodhem pas renies se diktatures Sot nuk do te kishte mbetur fshat pa u rindertuar nga pikepamja e infrastrukturesp pPerfytyroni sikur te mos kishte kaluar gjithe kjo kohe me arna duke bere e duke zhbere duke hedhur astalte qe iu del tabani kur mbaron fushata sa shume para te shpenzuara te ishin cuar aty ku duhet te coheshin me nje rend gjerash Ne kemi filluar punen me nje rend Sigurisht qe nuk kemi 25 vjet kohe per te provuar te kunderten e asaj qe provuan 20 e kusur vite Ajo qe eshte e rendesishme eshte te vendosim bazen mbi te cilen mandat pas mandati dhe pastaj force pas force te ngrihet Shqiperia qe duam Shqiperia e gjenerates tjeterp pVertete kemi bere qendrat e qyteteve dhe po shtrihemi ne disa akse pertej qendrave - praktikisht qendrat jane drejt perfundimit ne thuajse te gjitha bashkite e reja te Shqiperise - por kemi financuar paketen me te rendesishme dhe me te madhe financiare per ujitjen ne fshat Kete sezon ka shuar uji ne toka qe nuk ujiteshin prej 20 e kusur vitesh fale reformes territoriale dhe fale reformimit te brendshem te sistemit te administrimit te puneve te fshatitp pshte nje proces qe vazhdon dhe mund te gjejme sa te duam arsye per te thene se kjo apo ajo nuk shkon por e verteta eshte qe kthesa eshte e dukshme per te gjithe ata qe kane sy per te pare dhe e kuptueshme per te gjithe ata qe kane vesh per te degjuarp pBrenda kesaj teme per te mbyllur kete permbledhje ne menyre qe askush nga ata qe kane pyetje te mos ndihet i perjashtuar nga vemendja per shkak te aktualitetit eshte edhe tema e Dibres Kam pare mesazhe pas mesazhesh duke qene se ka nje fushate vendore ne Diber shqetesimin qe perse behet tani bulevardi kryesor apo pse ka filluar tani Rilindja Urbane ne Diber Por kur te fillonte Rilindja Urbane ne Diber shte nje spekulim i madh dhe nje tallje e madhe per publikun ajo qe po perpiqet te thote kundershtari se ne e hapem kantierin tani qe filloi fushatap pJo E verteta eshte se kantieret nuk hapen me sic hapeshin dikur kur fillonin fushatat Kantieret hapen pasi behet nje projekt pasi projekti merr aprovimin pasi behet nje procedure konkurrimi dhe pasi nenshkruhet nje kontrate Deri ne vitin 2015 kur u bene zgjedhjet e reja per Bashkine e Dibres ne nuk kemi marre asnje projekt nga bashkia e dikurshme e Dibres Ndaj dhe nuk kemi mundur te financojme asgje tjeter pervec atyre qe ne kemi financuar nga programi kombetar per rilindjen ne arsim dhe kemi financuar ndertime dhe rindertime shkollash ne te gjithe territorin Jane 126 projekte Kjo eshte arsyejap pE dyta rruga e Arbrit Kundershtaret tane thone qe e lane gati rrugen per ta filluar Kush eshte ai budalla qe mund te besoje qe kjo qeveri ose cilado qeveri i ka mundesite financiare per ta bere nje rruge dhe nuk e benp pArsyeja perse rruga e Arbrit nuk filloi ishte se pari sepse kundershtaret tane nuk lane absolutisht asgje ne tavoline Lane vetem nje marreveshje ne parim me qeverine kineze per te marre borxh Nderkohe ju e dini shume mire qe ne nuk e kemi nisur mandatin tone qeverises me mundesi per te marre borxh por perkundrazi e kemi nisur mandatin tone qeverises me detyrimin per te shlyer nje mal te tere borxhesh ndaj kompanive te rrugeve dhe me angazhimin per te filluar nje proces uljeje te borxhit publik Faktikisht viti i shkuar ishte viti i pare kur filloi ulja e borxhit publik i cili vazhdon kete vit dhe do te vazhdoje vit pas viti per te shkuar drejt objektivave te vendosur per normalizimin e borxhit publikp pNe kemi negociuar me qeverine kineze nje formule tjeter jo borxh por Partneritet Publik Privat Kjo eshte bindja jone ky eshte instrumenti tek i cili ne besojme Permes Partneritetit Publik Privat ne do te vazhdojme te bejme sa te mundemi investime ne te mire te njerezve pavaresisht se propaganda e ulet e kundershtareve apo e atyre qe flasin por nuk dine cfare flasin e kane kthyer Partneritetin Publik Privat ne nje fjale qe tingellon si shfaqet e huaja dikur koncensionp pMe qeverine kineze kemi negociuar shume fort jemi akoma ne negociata per te arritur ne terma te arsyeshme ne menyre qe vertet te financojme dhe te ndertojme rrugen e Arbrit dhe ne do ta ndertojme rrugen e Arbrit por nga ana tjeter kete ta bejme ne menyre te atille qe te mos krijojme gropa te reja dhe te mos hyjme ne aventura si ato qe na cuan drejt kolapsit te vitit 2013 p pDuke pare se vazhdojne pyetjet dhe interesimi me shume deshire po kaloj tek pyetjet nderkohe qe stafi teknik po punon per hedhjen e pergjigjeve te pergatitura nga pyetjet e meparshme qe te kenaqim sa me shume nga ata qe kemi pasur nderin ti kemi ne kete bashkebisedimp pem- A ka diskriminim ne investime te qeverise suaj veri e jugemp pKy eshte nje mit Nje mit i ngritur ne menyre hileqare dhe qe nuk korrespondon me te verteten E verteta eshte se deri ne vitin 2015 - une e kam thene publikisht - nga bashkite qe drejtoheshin nga eksponente te Partise Demokratike ne nuk kemi marre as edhe nje projekt Zerop pDhe Programi Kombetar i Rilindjes Urbane eshte nje program ne mbeshtetje te komuniteteve permes bashkive Jane bashkite qe aplikojne Nuk eshte qeveria qe ben projekte dhe qe imponohet sesi do te behet sheshi ketu e atje dhe kur do behet Qeveria ka nje skuader te tere qe i asiston qe ndihmon ne permiresimin e projekteve qe trajnon per menyren sesi duhen hartuar projektet e keshtu me radhep pPas zgjedhjeve te vitit 2015 ka ndryshuar pozitivisht qasja ndonese jo te gjitheve e nje sere kryetareve te Partise Demokratike Faktikisht brenda pak ditesh nis projekti i transformimit te gjithe qendres se Bashkise se re Tropoje ne qytetin e Bajram Currit Nis projekti i transformimit te qendres se Bashkise se re te Vaut te Dejes Projekti i transformimit te qendres se Kukesit eshte pune e kryer dhe eshte ne veri Ne Malesine e Madhe ku kemi pasur nje nderveprim shume intensiv me pushtetin vendor kemi bere nderhyrje te rendesishem dhe tani fillojme punen dhe kjo eshte nje bashki ne veri te Shqiperise Ne Has nis puna per qendren e Bashkise se re te Hasit Ne Bulqize kjo gje ka ndodhur Qendra e Lezhes gjithashtu ne veri eshte nje qender tanime e transformuar ne nje nga qendrat me te bukura te Shqiperise sic e meriton ai qytet qe deri dje u la krejtesisht ne harresep pPra e verteta eshte krejt e kunderta dhe une mund te numeroj nje per nje te gjitha bashkite qe jane ne zonen e veriut qe kane aplikuar dhe kane marre mbeshtetje te plotep pNderkohe po te shohim Programin e Rilindjes Urbane ne arsim harta e shkollave te rindertuara eshte absolutisht ne te gjithe territorinp pKeshtu qe kjo teori e diskriminimit eshte nje fabul e vjeter qe perseritet vazhdimisht me qellimin e vetem per te vazhduar per te mbajtur gjalle nje fryme percarjeje dhe per te vazhduar per te mbajtur lidhur pas votues ne emer te veriut kunder jugut ne emer te ketij kunder atij Nuk ka asgje te vertetep pFaleminderit per pyetjen se vlente nje shpjegim shterues Edhe shifrat flasin shume qarte Ne kemi mbeshtetur e do te mbeshtesim pushtetin vendor sepse mbeshtesim ne fakt nje reforme qe e beme ne reformen administrativo-territoriale qe eshte reforma e modernizimit te nivelit te dyte te qeverisjes pas 20 e kusur vitesh baterdi katrahure katastrofe p pem- Si eshte e mundur qe edhe pas tre vitesh ne pushtet nuk eshte miratuar ligji kunder lojerave te fatitemp pNe fakt kjo eshte e pavertete Ligji eshte miratuar dhe ka hyre ne fuqi Ndoshta dobesia apo faji yne eshte qe informimi i publikut dhe i qytetarit ne fjale nuk ka qene i duhurip pem- Kur do te marrim pergjigje nga institucionet shqiptare se ne kater raste kam derguar e-mail dhe asnje pergjigjeemp pMund tju them se ne kemi nje sistem qe per hir te se vertetes ka qene edhe me pare ne Kryeministri por qe ne e kemi modernizuar dhe permiresuar ne menyre shume te ndjeshme dhe Kryeministria e i kthen pergjigje cdo qyteti per cdo ankese dhe cdo kerkesep pem- Sa serioze eshte qeveria ne luften kunder kultivimit te kanabisitemp pSigurisht qe qeveria eshte serioze ne luften kunder kultivimit te kanabisit dhe sigurisht qe kjo eshte nje beteje e cila hiri i te vertetes e do qe te thuhet se nuk mbyllet dot sa hap e mbyll syte por nje beteje ku ne vume nje gur te rende themeli shkallmuam republiken e turpit ne Lazaratp pKa nje teori qe eshte teoria e kundershtareve tane te deshperuar qe ne menyre te vazhdueshme provojne se jane ne nje rruge deshperimi pasi faktikisht nuk kane asnje vizion asnje ide te re program jo e jo kane ate te vjetrin a hrefhttpdmthdmtha te kthehemi tek taksa e sheshte madje edhe me keq nga 10 ta bejme 9 pra ti biem edhe me shume me top sic i rame te gjithe atyre qe fitojne me pak i ti bejme te paguajne me shume se ata qe fitojne me shume Po ashtu nuk kane lidership edhe ky eshte fakt Une kam pasur rastin ta shoh nga afer gjate reformes ne drejtesi qe Partia Demokratike nuk ka lider Ndaj vazhdon prodhon e riprodhon teorite sensacionale te konspiracionit qe gjithe Shqiperia eshte mbuluar me kanabis E verteta eshte qe jo Fatmiresisht nuk jemi vetem Punojme me partnere dhe jemi pjese e nje procesi qe na ka vene ne lupe procesi i integrimit europian dhe nese do te ishin te vertete keto nuk do te ishim sot me prane se kurre celjes se negociatave me Bashkimin Europian Lufta eshte reale eshte serioze eshte e veshtire dhe zhvillohet vit pas viti me te njejten vendosmeri qe u shkul republika e turpit ne Lazaratp pem- Mendoni se qeveria po ben mjaft per mbledhjen e nektarit turistik tani kur jane mbyllur vende te njohura turistikeemp pQeveria po ben te gjitha perpjekjet por te mos harrojme qe kemi trasheguar nje vend me imazh te rrenuar nje vend me mosbesim te madh nga ana e investitoreve te huaj dhe jemi ne nje proces rikuperimi te qendrueshem Po pergatitemi per investime te rendesishme edhe ne turizem Per here te pare Shqiperia pas 25 vitesh ka nje Plan Kombetar Zhvillimi ka nje mbrojtje shume me te sigurte te vijes se vet bregdetare nuk eshte vendi ku ndertohet pa leje sipas qejfit Sot ndertimi pa leje eshte nje shfaqe shume e rralle e sporadike por bregdeti eshte shume i mbrojtur krahasuar me tre vjet me pare Sigurisht jemi te kenaqur me faktin qe kemi pasur nje rritje te metejshme te volumit ekonomik e financiar si rezultat i turizmit por po ashtu jemi te vetedijshem se kerkesa per te ardhur ne Shqiperi kete vit ka qene 25 me shume sesa mundesite qe ofron Shqiperia ne shtreter dhe akomodim Sikunder jemi te vetedijshem se duhet te kalojme ne nje nivel tjeter te turizmit sidomos ne zonat ende te pashfrytezuara ku duhet te investojme per cilesine me te larte dhe jo per turizmin masiv qe sjell pak te ardhura dhe shkaterron shume nga pikepamja ambientalep pem- Sa jane te sinqerta lidhjet ekonomike mes Kosoves e Shqiperiseemp pKjo eshte nje pyetje qe une i pergjigjem por ne fakt as nuk shtrohet sepse ne po bejme nje perpjekje te madhe te vazhdueshme dhe shifrat e shkembimeve tregtare flasin vete Do te vazhdojme te shkojme drejt rruges se shkrirjes se plote te kufirit nga pikepamja e shkembimeve te te gjitha niveleve dhe natyrave duke filluar nga bashkepunimi ekonomik e shkembimet tregtarep pem- Ka nje pyetje per sektorin e naftes me fokus ate qe prej nje kohe tanime te gjate per ata qe jane atje eshte shfaqur edhe publikisht si nje plage e rende perpunimi i naftes ne vend ne Fier e Ballshemp pLajmi i mire eshte se me ne fund qeveria ka bere te mundur zgjidhje e ketij problemi dhe futjen ne pune te rafinerive duke garantuar qe ate cka morem persiper se do te luftonim dite perdite qe te rivinim ne pune rafinerite behet realitet Investitore te huaj serioze jane perfshire ne kete proces dhe per 1200 punetoret qe shikoni me deshperim nga qielli dhe me friken e madhe se do te mbeteshin rrugeve eshte gjetur me ne fund zgjidhjap pem- Ka disa pyetje por po i referohem njeres prej tyre lidhur me Rrugen e Kombit dhe me koncesionin apo Partneritetin Publik Privat sic deshiroj une ta quaj per perfundimin e rruges dhe mirembajtjen e saj Nderkohe qe nje pyetje eshte per 5 euro harac ne dogane ne Morine flitet per ryshfetemp pNuk jam ne dijeni per kete nuk perjashtoj qe te kete edhe raste te tilla por keto nuk jane rregulli faktikisht pasi doganat jane nen monitorim shume te rrepte dhe nga disa syp pPersa i perket rruges duhet te jemi shume te vetedijshem qe ajo rruge duhet te perfundoje Shteti nuk i ka parate dhe nuk mund ti kete per te perfunduar rrugen Rruga qe u inaugurua me tamtame u inaugurua e paperfunduar dhe mungojne vepra dhe pune per nje volum me shume sesa 100 milione Ashtu sikunder rruga kerkon nje mirembajtje te pervitshme dhe sic bejne te gjitha qeverite e arsyeshme ne Europe e kudo ne kemi zgjedhur Partneritetin Publik Privat per kete sepse eshte me e rendesishme jeta e njerezve qe aksidentohen dhe qe rrezikojne te humbin jeten vazhdimisht kur kalojne ate rruge sidomos gjate motit te keq Sigurisht eshte me e rendesishme te perfundoje nje veper qe nese nuk perfundon do te vazhdoje te degradohet dhe nese nuk mirembahet do te kushtoje shume me teper neserp pPer keto arsye vendimi per te shkuar drejt Partneritetit Publik Privat eshte vendimi i duhur Ashtu sikunder ne do te shkojme drejt Partneritetit Publik Privat ne cdo aspekt ne cdo sektor sepse nuk jemi as me te forte se Gjermania dhe nuk jemi as te ndryshem per nga forca e arsyes nga shume vende te tjera te perparuara te zhvilluara me fuqi shume me te madhe ekonomike qe Partneritetin Publik Privat e kane kthyer ne instrumentin kryesor per te ndertuar infrastrukture sociale infrastrukture rrugore per te liberalizuar e rritur cilesine e sherbimeve publikep pem- Rruga Berat-Terpan kur do te behet eshte per faqe te zezeemp pKa plot rruge te Shqiperise qe jane per faqe te zeze sepse u be nje zullum e rrokopuje e madhe pa rend pa llogari e mbi te gjitha pa moral per te shitur nje Shqiperi qe nuk mundej dot te behej realitet ne kohen e fushates elektorale Per qellime te fushates elektorale te vitit 2013 u celen qindra projekte pa leke u lane plot borxhe ne kurriz te qeverise sone dhe nderkohe shume vepra mbeten pa financim Ajo qe ne kemi bere ka qene qe te bejme cmos te perfundojme projektet kryesorep pMos harroni se nuk eshte vetem ceshtja e parave por edhe ceshtja e projekteve Projekte skandaloze si projekti i rruges Tirane-Elbasan pa studim gjeologjik rreshqitje te medha te dheut qe krijuan nevojen per te shtuar financimin Pra rruga qe i rane per shkurt e i rane per lire doli gjate dhe shume me shtrenjte E patjeter me kontrata absolutisht skandaloze qe gjithmone favorizojne privatin dhe e bejne te pamundur per shtetin qe te reagoje sic eshte kontrata e by-pass-evep pKeshtu qe hiri i te vertetes e do te thuhet se ne kemi ndertuar 207 kilometra rruge te reja dhe jo asnje kilometer rruge sic thuhet Ky eshte faktp pDeri ne fund te vitit te ardhshem do te vazhdojme drejt perfundimit te nje sere aksesh kryesore Nga ana tjeter do te celim projekte te reja por gjithmone pa i futur duart ne xhep gjenerates tjeterp p- emPse genjyet per stadiumin Loro Borici - pyet Albania Teamemp pNuk e di kush eshte Albania Team por mund ti them se neser zhvillohet ndeshja miqesore midis Kombetares tone dhe asaj te Marokut dhe cel dyert stadiumi i ri Loro Boricip pKujtdo qe deshiron te shikoje nje shembelltyre kuptimplote te Shqiperise se gjenerates tjeter do ti thosha je apo sje tifoz eja ne stadium sepse do te marresh nje kenaqesi te jashtezakonshme nga nje veper qe nuk ka asgje manget nga te pakten stadiumi qe une pashe ne Kampionatin Europian stadiumi i ri i Lensit nga pikepamja e te gjithe komfortit qe krijon per skuadrat per gazetaret per spektatoretp pSigurisht eshte nje veper qe nuk eshte vetem futboll por edhe nje qender qe mund te kthehet ne nje qender te rendesishme te jetes urbane te Shkodres shtate dite me radhe nese do te jete mencuria dhe zotesia per ta administruar si duhetp pem- Po rruga Belsh-Cerrik dhe per qendren e Belshit kur do te fillojne punimetemp pQendra e Belshit ka filluar Nderkohe qe rruga eshte nje prioritet i yni Gjithmone dua tju rikujtoj se nuk eshte ceshtje deshire por mundesish dhe ceshtje rregullimi i nje sistemi te shkaterruar te ideimit projektimit kontraktimit financimit e me radhe te te gjithe infrastruktures tone rrugorep pem- A ka me shume nevoje per bashkepunim kulturor mes Kosoves e Shqiperiseemp pNevoja per bashkepunim kulturor nuk mbaron kurre dhe kurre nuk mund te thuhet mjaft jo vetem mes Kosove e Shqiperise por mes te gjitheve Bashkepunimi kulturor eshte nje nga guret e themelit te rruges sone te perbashket te shqiptareve Ne kemi ndertuar nje kalendar te perbashket kulturor Sot ka shume me teper shqiptare te Kosoves qe konsumojne kalendar kulturor ne Shqiperi dhe anasjelltas shume shqiptare te Shqiperise qe shkojne ne Kosove Ashtu sikunder kemi zhvilluar edhe projekte te perbashketa Por nuk eshte kurre mjaft dhe nuk mund te them dot se kemi bere aq sa duhet shume me teper duhet te bejmep pem- Rruget nuk jane te gjitha sipas standardeve qe duhen emp pAbsolutisht edhe ky eshte nje problem Parafytyroni kete gje nga hyrja ne Shqiperi nga Mali i Zi ne Murriqan deri ne dalje poshte ne Kakavije segmenti ka 26 standarde shte njesoj si ti presesh nje njeriu kostum me 26 masa te ndryshme Parafytyroni si mund te duket nje kostum i tille qe menget ti kete large gjoksin - short pantallonat - medium dhe pjese te tjera te kostumit ne masa te ndryshme Kjo eshte Shqiperia infrastrukturore qe ne kemi trasheguar te dashur miq Sigurisht nuk eshte justifikim por eshte arsyetim per te kuptuar sesa shume plage duhet te trajtojme te kurojme dhe te sherojme p pKa shume pyetje qe behen per Saliun por une Saliut i kushtoj kohe vetem te enjten ne parlament dhe madje edhe ate kohe do ti kerkoj ndjese shumekujt nese ia fal pa kursimp pem- Pse Presidenti po kthen kaq shume ligje te miratuara nga parlamentiemp pUne nuk dua te bej koment per kete Puna e Presidentit dihet p pem- Pyetje per devijimin e metejshem te Radikesemp pKjo eshte nje ceshtje e ezauruar dhe kjo ishte nje nga ato legjendat qe u krijuan per te krijuar amulli Per shkak te mungeses se vizionit ideve programit lidershipit oburra ti hedhim shqiptareve sa me shume nga ky lloj ushqimi per ti coroditur dhe per ti terhequr pas vetesp pem- Si ka mundesi qe cdo reforme e kesaj qeverie nis bujshem por nuk perfundon kurreemp pE verteta eshte qe asnje reforme nuk eshte lene pas Reformat sigurisht qe nuk perfundojne si nje sezon turistik Reformat kane faza reformat kerkojne kohe dhe jane nje proces qe vazhdonp pem- fare do te behet me ato ndertime qe jane ne hapesira publikeemp pemKa ndertime qe jane ne hapesira publike qe jane legalizuar apo qe iu eshteem dhene leja ne hapesira publike dhe jane hipotekuar Keto tanime zyrtarisht jane prona te atyre qe i posedojne pavaresisht se i posedojne per shkak te akteve dhe vendimeve kriminale te administratave apo pushtetareve dhe qendrorw te meparshem Si te tilla ato vetem mund te shpronesohen Kemi bere plot shpronesime per interes publik dhe do te vazhdojme te bejme por perseri ketu nevoja eshte shume me e madhe sesa mundesitw qe kemip pem- fare ndodhi me agjencine angleze qe po merret per te realizuar rankimin e universiteteve shqiptareemp pJemi ne nje bashkepunim dhe puna vazhdon Ska ndodhur asgje gjithcka po ecen sipas programitp p- emKa nje tekst me germa te medha FATKEQSISHT EKONOMIA E SHQIPRIS SHT M INFORMALJA N EUROP MOSARRITJA E NJ MARRVESHJE ME FMNemp pKjo nuk eshte e vertete Nuk ka asnje mosarritje marreveshjeje me FMNp pem- Ne vend te masave shtrenguese dhe kontrollit te rrepte a keni shqyrtuar ndonje alternative tjeter si emancipimi i shoqeriseemp pTe gjitha keto shkojne bashke dhe sigurisht qe kemi trasheguar nje ekonomi me informalen ne Europe por ju siguroj qe nga pikepamja e fakteve dhe shifrave cka kemi bere ne kete periudhe 3 vjecare jo vetem ne kete vit te fundit kunder informalitetit nuk eshte bere ne 20 e kusur vite te marra sebashkup pem- Reforma ne sistemin energjetikemp pshte nje proces qe vazhdon Ajo cka une doja te nenvizoja eshte qe eshte nje reforme rezultatet e te ciles njerezit po i ndjejnep pDeri vjet prej shume vitesh te gjithe ata qe kane pushuar ne jug e kujtojne por edhe te gjithe ata qe mund te kene ndjekur lajmet mund te kujtohen ka qene nje problem i madh ceshtja e furnizimit me energji ne kete zone gjate te gjithe sezonit turistik Keni degjuar gje kete vit Skeni degjuar sepse eshte zgjidhur Wshte zgjidhur sepse eshte investuar Wshte investuar sepse kemi bere pikerisht ate reforme te dhimbshme qe e beme te gjithe sebashku qe i ka ulur humbjet e kompanise ne minimume historike dhe po con drejt zerimit te vjedhjeve Per sa i perket humbjeve teknike ato do te kompensohen vazhdimisht me investime te vazhdueshme ne kete sektorp pem- A eshte e mundur te ndryshohet ligji dhe gjykatesit te jene te huajemp pUne besoje se Shqiperia i ka gjykatesit dhe prokuroret qe i duhen per te zbatuar Reformen ne Drejtesi Mjafton te clirojme Pallatin e Drejtesise nga te korruptuarit qe e sundojne ate pallat dhe tu japim mundesi gjyqtareve dhe prokuroreve te ndershem njerezve me integritet dhe profesioniste qe te bejne detyren e tyre Une jam i bindur per ketep pem- Cilat jane prioritetet e qeverise pas miratimit te Reformes ne Drejtesiemp pReforma ne Drejtesi eshte nje proces Ne do te miratojme sot ligjin e vetting-ut si dhe do te miratojme 6 ligje te tjera qe jane shume te rendesishme pra ato 7 ligjet e famshme per te cilat kane degjuar te gjithe pas ndryshimeve kushtetuese Ka plot e plot ligje te tjera por nderkohe reforma do te filloje te zbatohet pikerisht me procesin e vetting-ut dhe ne bashkepunim te ngushte me SHBA dhe BE dhe me misionet e tyre te specializuarap pNderkohe qe punet tona te perditshme jane ato qe na japin mundesi te veme cdo dite nje tulle per te ndertuar murin e objektivit tone afatmesem dhe afatgjate Objektivi yne ne afat mesem eshte qe te celim negociatat dhe te kemi nje proces te suksesshemp pObjektivi afatgjate eshte qe ta bejme Shqiperine anetare te BE Por kjo nuk eshte do te thote thjeshte ajo qe thote fjalia por do te thote te bejme shtetin tone Per kete arsye ne cdo aspekt ka ende jashtezakonisht shume per te berep pem- Aeroporti i jugutemp pNe kemi bere nje perpjekje te gjate nje pune te lodhshme te mundimshme dhe me ne fund kemi cliruar vendin nga ngerci i ekskluzivitetit qe kishte kompania qe mori dhe administron aeroportin Nene Tereza shte krijuar hapesira per te ndertuar aeroporte te tjera Jemi duke punuar intensivisht qofte per aeroportin e Vlores qofte per ate te Sarandes Nese deri perpara disa kohesh keto ishin endrra ne diell sot jane plane konkrete ne tryezen e qeverisep pem- A do te behet nje reforme si ajo e energjise per ujin e pijshem dhe kanalizimetemp pPo shte nje reforme qe ka nisur qasja eshte e ndryshme nga ajo e energjise shte me graduale per arsye te mirekuptueshme por reforma ka nisur Kjo do te shkoje hap pas hapi ne nderveprim me pushtetin vendorp pem- Keni punuar fort per te ulur borxhin A duhet te jeni me fleksibel dhe parate te shkojne per investimeemp pSigurisht qe kur thua qe a mund te jemi me fleksibel nenkupton qe a mund te rrisim perseri borxhin Ne besojme qe duhet te vazhdojme te ulim borxhin sic kemi nisur dhe duhet te gjejme me shume zgjuarsi dhe vendosmeri rruget alternative Rruget alternative jane partneriteti publik-privat dhe format e kombinuara te bashkepunimit me sipermarrjen Nuk ka shume per te shpikur ne kete aspektp pShume faleminderit te gjithevep pNderkohe ne Facebook dhe Twitter do te vazhdojne te rrjedhin pergjigjet per pyetjet per te cilat me shume respekt kemi konsideruar dhe marre informacionin e plote per tjua kaluar juvep div <![CDATA[Presidenti i Republikes priti ne nje takim lamtumire Ambasadorin e Norvegjise Jan Braathu]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048020660/titulli/Presidenti-i-Republikes-priti-ne-nje-takim-lamtumire-Ambasadorin-e-Norvegjise-Jan-Braathu div classentry-content p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads201608125jpgimg classalignleft size-full wp-image-35642 title srchttppresidentalwp-contentuploads201608125jpg alt width840 height508 a30 gusht 2016p p styletext-align justifyPresidenti i Republikes ShTZ Bujar Nishani priti sot ne nje takim lamtumire Ambasadorin e Norvegjise me rezidence ne Prishtine zotin Jan Braathu ne mbyllje te misionit diplomatik ne Shqiperip p styletext-align justifyPresidenti Nishani vleresoi rolin dhe kontributin 4-vjecar te Ambasadorit Braathu ne forcimin e gjithanshem te marredhenieve te Norvegjise me Shqiperine duke evidentuar ne menyre te vecante vemendjen dhe mbeshtetjen per ndertimin e institucioneve demokratike dhe te kapaciteteve perkatese ne Shqiperip p styletext-align justifyKreu i Shtetit vleresoi gjithashtu bashkepunimin miqesor mes dy vendeve por theksoi se eshte shume e rendesishme qe bashkepunimi ekonomik te jete edhe me dinamik Presidenti Nishani pergezoi pranine e suksesshme te kompanive te medha e te mirenjohura energjetike norvegjeze si Statkraft dhe Statoil ne Shqiperi duke shprehur besimin se kompani te tjera norvegjeze do te ndjekin shembullin e tyre edhe ne fusha te tjerap p styletext-align justifyPresidenti i Republikes i uroi Ambasadorit Braathu suksese te metejshme ne permbushjen e misionit te tij te ri si Shef i Misionit te OSBE-se ne Kosove i bindur se eksperienca dhe ekspertiza e tij e gjate diplomatike me rajonin e Ballkanit Perendimor do ti sherbeje edhe ne misionin e rip div <![CDATA[Ne kantieret e Rilindjes Urbane ne Vlore]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048020331/titulli/Ne-kantieret-e-Rilindjes-Urbane-ne-Vlore div classpageDescription stylemargin-top15px pKryeministri Edi Rama inspektoi sot kantieret e Rilindjes Urbane ne Vlore qe kane shnderruar te gjithe qytetin ne nje kantier te madh pune Jane tre investime strategjike qe rregullojne perfundimisht levizjen e mjeteve ne qytet dhe drejt Bregut dhe transformojne vijen bregdetarep pRruga Transballkanike me gjatesi 37 kilometra qe fillon ne superstraden Vlore-Fier eshte nje segment strategjik ne infrastrukturen e qytetit Ajo i jep Vlores nje hyrje moderne dhe orienton levizjen e mjeteve jashte qendres se qytetit Po ashtu lehteson levizjen e mjeteve ne zonen industriale shte zgjeruar traseja e rruges eshte bere spostimi i linjes kryesore te ujesjellesit jane vendosur trafikndareset dhe shtyllat e ndricimit kane perfunduar trotuaret dhe zonat e gjelberuarap pNderkohe ka avancuar ndertimi i vijes bregdetare te Vlores shte bere rehabilitimi dhe rivitalizimi i hapesires urbane brenda vijes bregdetare duke e transformuar ne nje shetitore bregdetare qe do ti jape asaj tiparet e nje plazhi mesdhetar Kryeministri pershkoi te te gjithe vijen bregdetare duke u ndaluar ne cdo kantier pune te hapur pergjate 5 kilometrave te sajp pKjo eshte nje veper shume komplekse me shume detaje me punime inxhinjerike te jashtezakonshme per shkak te gjithe problematike se kanalizimeve qe deri dje derdheshin ne det te permbytjeve qe vinin si rezultat i mungeses se kanalizimeve normale dhe mbi te gjitha i domosdoshmerise per ta transformuar ne nje vije bregdetare te standardeve me te larte te Mesdheut Une jam i bindur qe i gjithe ky volum i jashtezakonshem pune do te japi rezultat fantastik dhe gjithe ata qe nga padurimi leshojne romuze dhe fjale te nxituara kur te mbaroje kjo pune do te thone qe une skam thene gje une e dija qe do te dilte bukur e ka thene dikush tjeter nuk kam qene une Ajo qe ka rendesi eshte qe te ecim me ritem dhe me cilesi shume te larte dhe ketu perftohen hapesira spektakolare qe deri dje ishin te bllokuara nga ndertime abuzive ose ndertime teresisht jashte cdo lloj kriteri ose nga ferra dhe ujera te zeza apo nga braktisja totale ne siperfaqe te tera shte nje projekt spektakolar qe do te kete nje rezultat spektakolare - u shpreh Kryeministrip pE lidhur ngushte me ndertimin e vijes bregdetare eshte rikonstruksioni i rruges Dhimiter Konomi nje aks jetik i unazes se qytetit Ky aks siguron nje kalim te ri per automjetet jo me permes lungomares por trafiku devijohet siper qytetit Mbi trasene ekzistuese totalisht te rrenuar po punohet per ndertimin e nje rruge me te gjitha elementet e infrastruktures europiane Punimet perfshijne edhe rehabilitimin e ujesjellesit ne kete segment Ky aks normalizon edhe trafikun ne qytet i cili vecanerisht gjate sezonit veror krijon bllokime e veshtiresi ne qarkullim me orare te gjata ne trafik p pMe plotesimin e infrastruktures mbrapa do te clirohet gjithe pjesa perpara sepse nuk eshte nje rruge per te pershkuar atdheun por eshte nje rruge shetitoreje dhe nuk mund te kete nje shpejtesi me te madhe sesa shpejtesia qe imponon kalimi me 2 korsi Nuk mund te kete me shume korsi sepse ndan ne menyre brutale gjithe pjesen e jetueshme nga plazhi dhe i kthen ne aventura gjithe kalimet e rruges se atyre qe vijne per te pushuar ose atyre qe jetojne drejt hapesires publike Rruga dytesore qe do te ndertohet rruga mbrapa dhe rruga lart do te plotesojne gjithe nevojat per nje trafik me normal Nderkohe qe ne kohen e pikut bllokohen autostrada jo me rruget e qyteteve turistike qe jane gjithmone te renduara nga trafiku - nenvizoi Kryeministrip pNe keto inspektime Kryeministri Rama shoqerohej nga kryetari i Bashkise se Vlores Drejtori i Fondit Shqiptar te Zhvillimit dhe ekipi teknik i punimevep div <![CDATA[Presidenti i Republikes priti ne nje takim lamtumire Ambasadorin e Republikes Arabe te Egjiptit Ahmed Hassan Abdellah]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048020330/titulli/Presidenti-i-Republikes-priti-ne-nje-takim-lamtumire-Ambasadorin-e-Republikes-Arabe-te-Egjiptit-Ahmed-Hassan-Abdellah div classentry-content p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads201608122jpgimg classalignleft size-full wp-image-35624 title srchttppresidentalwp-contentuploads201608122jpg alt width840 height596 a29 gusht 2016p p styletext-align justifyPresidenti i Republikes ShTZ Bujar Nishani priti sot ne nje takim lamtumire Ambasadorin e Republikes Arabe te Egjiptit zotin Ahmed Hassan Abdellah ne mbyllje te misionit diplomatik ne Shqiperip p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads201608212jpgimg classalignleft size-full wp-image-35625 title srchttppresidentalwp-contentuploads201608212jpg alt width840 height551 aPresidenti Nishani vleresoi kontributin e vyer 4-vjecar te dhene nga Ambasadori Abdellah ne forcimin e metejshem te marredhenieve dypaleshe mes dy vendeve duke i konsideruar ato historike dhe shume te mira vecanerisht ne kete vit qe u kremtua dhe 60-vjetori i lidhjes se marredhenieve diplomatike mes dy vendeve Presidenti Nishani vleresoi gjithashtu kontributin personal te dhene nga Ambasadori Abdellah dhe Ambasada e Egjiptit ne Tirane per njohjen e pavaresise se Kosoves nga Egjipti ne qershor 2013 duke e konsideruar si nje kontribut shume domethenes per paqen dhe stabilitetin ne rajonin e Ballkanitp p styletext-align justifyKreu i Shtetit e konsideroi gjithashtu Egjiptin si nje partner shume te rendesishem te Shqiperise jo vetem ne nivel rajonal por edhe ne nivel global si dhe vleresoi traditen shume te mire te bashkepunimit ne forumet dhe organizatat nderkombetarep p styletext-align justifyPresidenti i Republikes i uroi Ambasadorit Abdellah suksese te metejshme ne karrieren e tij diplomatike pas misionit ne Shqiperi si dhe shprehu besimin se ai do te mbetet gjithmone nje mik i mire i Shqiperise dhe shqiptarevep div <![CDATA[Presidenti Nishani dekoron Ambasadorin e Polonise ne Republiken e Shqiperise zotin Marek Jeziorski]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048019433/titulli/Presidenti-Nishani-dekoron-Ambasadorin-e-Polonise-ne-Republiken-e-Shqiperise-zotin-Marek-Jeziorski div classentry-content p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads201608120jpgimg classalignleft size-full wp-image-35589 title srchttppresidentalwp-contentuploads201608120jpg alt width840 height474 a26 gusht 2016p p styletext-align justifyPresidenti i Republikes ShTZ Bujar Nishani organizoi ne mjediset e Institucionit te Presidentit te Republikes nje ceremoni te vecante per te shprehur mirenjohjen institucionale per Ambasadorin e Republikes se Polonise ne Republiken e Shqiperise ShTZ Marek Jeziorski i cili pas pak ditesh do te perfundoje misionin e tij diplomatik ne Shqiperip p styletext-align justifyPresidenti Nishani ne fjalen e mbajtur me kete rast evidentoi marredheniet shume te mira qe ekzisojne midis Republikes se Shqiperise dhe Republikes se Polonise duke theksuar se ato jane tashme te vendosura ne themele te forta miqesie e bashkepunimi dhe qe udhehiqen nga vizioni i perbashket euroatlantik emajo qe vleresoj me shume ne keto vitet e fundit eshte mbeshtetja qe Polonia i ka dhene Shqiperise dhe shqiptareve vecanerisht ne fushen e arsimit kultures inovacionit administrates publike dhe shume fusha te tjera Por marredheniet mes dy vendeve tona jane intensifikuar edhe ne fusha te tjera si bujqesia infrastruktura mjedisi mbrojtja etj ku padyshim nje rol te vecante ka luajtur dhe Ambasadori Jeziorskiem - u shpreh nder te tjera Kreu i Shtetit gjate fjales se Tijp p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads20160829jpgimg classalignleft size-full wp-image-35599 title srchttppresidentalwp-contentuploads20160829jpg alt width840 height603 aKreu i Shtetit vijoi me pas me vleresimin e kontributit te dhene nga zoti Jeziorski gjate sherbimit diplomatik ne Shqiperi per promovimin e marredhenieve dypaleshe dhe te vlerave historike e kulturore Presidenti i Republikes e dekoroi zotin Marek Jeziorski me strongTitullinstrong e larte strongPer merita te vecanta civilestrong emNe vleresim te veprimtarise se shquar diplomatike dhe kontributit te cmuar ne avancimin e gjithanshem te marredhenieve dypaleshe nxitjen e bashkepunimeve dhe shkembimeve kulturore mes dy vendeve dhe dy popujve si dhe per mbeshtetjen e institucioneve shqiptare ne kuader te procesit te integrimit evropianemp p styletext-align justifyema hrefhttppresidentalwp-contentuploads20160834jpgimg classalignleft size-full wp-image-35601 title srchttppresidentalwp-contentuploads20160834jpg alt width840 height557 aNe vijim pershendetja e Presidentit te Republikes ShTZ Bujar Nishani ne ceremonine e dekorimit te Ambasadorit te Polonise ne Republiken e Shqiperise zotin Marek Jeziorskiemp p styletext-align justifystrongI nderuar Ambasador Jeziorskistrongp p styletext-align justifystrongE nderuara Zonja Jeziorskastrongp p styletext-align justifystrongI nderuar Nunci Apostolikstrongp p styletext-align justifystrongShkelqesi Ambasadorestrongp p styletext-align justifystrongZonja e Zoterinjstrongp p styletext-align justifyMire se keni ardhur ne Institucionin e Presidentit te Republikes dhe vecanerisht ne kete ceremoni te organizuar enkas per Ambasadorin e Polonise zotin Marek Jeziorski i cili pas pak ditesh do te perfundoje misionin e tij diplomatik ne Shqiperip p styletext-align justifyMegjithese jo shume te shpeshta dhe jo aq sa do te deshiroja keto ceremoni vleresimi te Ambasadoreve te huaj qe sherbejne ne Shqiperi per nje mandat diplomatik dhe qe me pasion dhe profesionalizem kontribuojne per forcimin dhe zgjerimin e marredhenieve mes vendeve me ngjallin nje emocion te vecantep p styletext-align justifyEmocioni ne keto raste nuk lidhet vetem me ceremonine dhe emrin e kontributin e personit qe vleresojme por edhe me kohen periudhen per te cilen e vleresojmep p styletext-align justifyEdhe ne rastin e sotem emocioni eshte i njejte kur sjell ne kujtese qe Ambasadori Jeziorski pothuajse vetem kater vjet me pare me 26 tetor 2012 paraqiti Letrat Kredenciale prane meje si President i Republikes se Shqiperisep p styletext-align justifyDuket se koha per diplomatet fluturon shume shpejt duke i vene ata ne nje gare te cuditshme me kohen dhe me paraardhesit e tyre per te realizuar brenda nje mandati te kufizuar ne kohe disa prej aspekteve me kryesore te agjendes se tyre diplomatike ne sherbim te forcimit te marredhenieve mes vendevep p styletext-align justifySot jam gjithashtu i lumtur qe kam mundesine qe ne pranine tuaj te shpreh mirenjohjen personale dhe institucionale per kontributin e vecante qe Ambasadori Jeziorski ka dhene per forcimin e marredhenieve mes dy vendeve mes Shqiperise dhe Polonise ne keto kater vjetp p styletext-align justifyNe kater vjet te misionit te tij diplomatik ne Shqiperi Ambasadori Jeziorski ka pasur nje veprimtari te shkelqyer diplomatike dhe ka dhene nje kontribut te cmuar ne avancimin e gjithanshem te marredhenieve dypaleshe si dhe ka mbeshtetur institucionet shqiptare ne kuadrin e procesit te integrimit evropianp p styletext-align justifySi nje njohes i shkelqyer i gjuhes shqipe Ambasadori Jeziorski ka nxitur edhe me tej marredheniet shume te mira qe ekzistojne mes dy vendeve duke i dhene nje dimension te ri vecanerisht bashkepunimit kultoror Prania e tij ne mediat vendase me nje shqipe per tu pasur zili ka depertuar ne memorien e shume shqiptareve dhe perfaqesuesve te medias lokalep p styletext-align justifyGjate ketyre viteve qe jam ne detyre kam ndjekur me shume vemendje marredheniet diplomatike me Polonine te cilat jane shume te mira dhe me nje historik shume domethenesp p styletext-align justifyNe muajin qershor te vitit 2014 pata mundesine qe te merrja pjese ne ceremonite e organizimit te 25-vjetorit te renies se komunizmit ne Poloni duke ndjere nga afer eksperiencat e ngjashme qe vendet tona kishin kaluar gjate periudhes se komunizmit Dikur anetare te Paktit te Varshaves sot anetare aktive te NATO-s duke ndare vlera dhe interesa te perbashketa shume dimensionalep p styletext-align justifyPor ajo qe vleresoj me shume ne keto vitet e fundit eshte mbeshtetja qe Polonia i ka dhene Shqiperise dhe shqiptareve vecanerisht ne fushen e arsimit kultures inovacionit administrates publike etj Por marredheniet mes dy vendeve tona jane intensifikuar edhe ne fusha te tjera si bujqesia infrastruktura mjedisi mbrojtja etj ku padyshim nje rol te vecante ka luajtur dhe Ambasadori Jeziorskip p styletext-align justifystrongZonja dhe zoterinjstrongp p styletext-align justifyGjate qendrimit kater vjecar ne Shqiperi Ambasadori Jeziorski ka fituar statusin e nje miku shume te mire ndaj dhe per te gjitha keto arsye por jo vetem deshiroj qe sot ne cilesine e Presidentit te Republikes ti shpreh mirenjohjen time dhe te shqiptareve duke e dekoruar me nje prej medaljeve me te larta me te cilat ne shqiptaret nderojme miqte tane te huajp p styletext-align justifyDuke e falenderuar edhe njehere Ambasadorin Jeziorski per te gjithe kontributin e dhene si dhe per pranimin e kesaj dekorate deshiroj ti uroj atij personalisht suksese te metejshme ne angazhimet e reja diplomatike qofshin ato ne Ministrine e Puneve te Jashtme ne Varshave apo ne vende te tjera te botes i bindur se ai do te mbetet gjithmone nje mik i mire i shqiptarevep p styletext-align justifyNje falenderim deshiroj ta bej edhe per bashkeshorten e Ambasadorit zonjen Tereza Garbacik-Jeziorska per mbeshtetjen qe i ka dhene gjate misionit ne Shqiperi i bindur se edhe zonja Jeziorska do te largohet nga Shqiperia me mbresa te shumta e te bukurap p styletext-align justifyAmbasador Jeziorski dhe zonja Jeziorska ju uroj jete te lumtur dhe sa me aktive edhe ne te ardhmenp p styletext-align justifystrongFaleminderit strongp div <![CDATA[Presidenti i Republikes priti ne nje takim lamtumire Ambasadorin e Selise se Shenjte ne Tirane Nuncin Apostolik Imzot Ramiro Moliner Ingls]]> 2020-07-04T14:12:21+00:00 2020-07-04T14:12:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048019432/titulli/Presidenti-i-Republikes-priti-ne-nje-takim-lamtumire-Ambasadorin-e-Selise-se-Shenjte-ne-Tirane-Nuncin-Apostolik-Imzot-Ramiro-Moliner-Ingls div classentry-content p styletext-align justifya hrefhttppresidentalwp-contentuploads201608presidenti-nishani-nunci-apostolikjpgimg classalignleft size-full wp-image-35606 title srchttppresidentalwp-contentuploads201608presidenti-nishani-nunci-apostolikjpg alt width840 height574 a26 gusht 2016p p styletext-align justifyPresidenti i Republikes ShTZ Bujar Nishani priti sot ne nje takim lamtumire Ambasadorin e Selise se Shenjte ne Tirane Nuncin Apostolik Imzot Ramiro Moliner Ingls ne mbyllje te misionit te tij diplomatik ne Shqiperip p styletext-align justifyPresidenti Nishani e falenderoi Nuncin Apostolik per kontributin e vyer 8-vjecar ne Shqiperi si perfaqesuesi me i larte diplomatik i Selise se Shenjte dhe njekohesisht Dekan i Trupit Diplomatik per forcimin e metejshem te marredhenieve mes Shqiperise dhe Selise se Shenjte te cilat Presidenti i vleresoi si te shkelqyera dhe me nje rendesi shume te vecante per Shqiperinep p styletext-align justifyKreu i Shtetit vleresoi angazhimin dhe punen konkrete te Nuncit Apostolik per realizimin me sukses te vizites historike te Atit te Shenjte Papa Franceskut ne shtator 2014 si dhe e falenderoi ate per mbeshtetjen e proceseve te shenjterimit te Nene Terezes dhe te lumturimit te 40 martireve te Kishes Katolike shqiptare qe do te finalizohen respektivisht ne fillim te muajit shtator dhe ne fillim te muajit nentor te ketij vitip p styletext-align justifyPresidenti i Republikes i uroi Nuncit Apostolik jete sa me te gjate e te lumtur pas nje periudhe gati gjysme shekullore ne sherbim te Selise se Shenjte dhe jetes shpirterore te njerezve si dhe e siguroi se ai do te mbetet gjithmone nje mik i mire i shqiptareve qe me punen e palodhur ka promovuar besimin dhe harmonine fetare ne Shqiperip p styletext-align justifyNunci Apostolik Imzot Ramiro Moliner Ingls eshte dekoruar nga Presidenti i Repulikes me 23 janar 2015 me strongDekoraten Nene Terezastrong me motivacionin emPer kontributin e vecante e te cmuar ne forcimin e lidhjeve dhe intensifikimin e bashkepunimit midis Republikes se Shqiperise dhe Selise se Shenjte mbeshtetjen e procesit te lumturimit te klerikeve shqiptare te martirizuar nga regjimi komunist si dhe ne promovimin e harmonise nderfetare te kombit shqiptaremp div - Arkiva Shqiptare e Lajmeve