Lajmet e Shqiperia.com - Kategoria: 11 2020-07-04T15:30:20+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Hoxhaj- Mogherini nenshkruajne marreveshjen per afrimin me BE Hap i rendesishem per Kosoven]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045630/titulli/Hoxhaj--Mogherini-nenshkruajne-marreveshjen-per-afrimin-me-BE-Hap-i-rendesishem-per-Kosoven Transmetuar me 25112016 - 1137 Bruksel 25 nentor 2016 NOAal- Ministri i Puneve te Jashtme i Kosoves Enver Hoxhaj takoi sot perfaqesuesen e larte te Bashkimit Europian per Politike te Jashtme Federica Mogherini me te cilen nenshkruan marreveshjen per afrimin e Kosoves ne programet e BE-sebr br Marreveshja e nenshkruar sot per qasje te Kosoves ne programet e BE-se ndermjet ministrit Hoxhaj dhe perfaqesueses Mogherini eshte marreveshja e dyte kontraktuale pas marreveshjes se Stabilizim Asociimit mes Kosoves dhe BE-sebr br Hoxhaj tha se arritja e kesaj marreveshjeje eshte nje hap jashtezakonisht i rendesishem pasi qe me nenshkrimin e saj Kosova do te perfitoje afrim ne programe dhe projekte konkrete ku do te mund te aplikojne sektori privat sektori publik shoqeria civile institucionet akademike dhe qytetaret e Kosovesbr br Arritja e kesaj marreveshje eshte nje hap jashtezakonisht i rendesishem per shkak qe i mundeson sektorit privat dhe publik shoqerise civile institucioneve akademike si dhe qytetareve te Kosoves te konkurrojne per fonde dhe projekte ne kuader te programeve Programet kane fusheveprimtari te ndryshme si hulumtimi dhe inovacioni energjia dhe transporti shendetesia kultura arsimi sporti rinia zhvillimi i ndermarrjes dhe konkurrences mbrojtja e ambientit punesimi politikat sociale e shume fusha te tjera u shpreh Hoxhaj Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 16 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Basha me kreun e Vetevendosjes Bashkerendim i vertete me Prishtinen te shmanget protagonizmi i semure]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048043926/titulli/Basha-me-kreun-e-Vetevendosjes-Bashkerendim-i-vertete-me-Prishtinen-te-shmanget-protagonizmi-i-semure Transmetuar me 19112016 - 1325 Tirane 19 nentor 2016 NOAal- Kryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha priti ne nje takim kryetarin e Levizjes Vetevendosja Visar Ymeri dhe kryetarin e grupit parlamentar te kesaj partie Glauk Konjufcabr br Gjate takimit te sotem u diskutua gjeresisht mbi situaten aktuale ne Shqiperi dhe Kosove Kryetari i opozites tha se kerkohet nje bashkerendim i vertete permbajtesor mes Tiranes dhe Prishtines ne funksion te objektivave te perbashket strategjike dhe jo amatorizem e protagonizem personalbr br Ne vecanti ky bashkerendim sipas tij duhet ti sherbeje forcimit dhe jo zbehjes se rolit te Kosoves ne arenen rajonale dhe nderkombetare Ne lidhje me ngjarjen e rende te vdekjes se aktivistit te Vetvendosjes Astrit Dehari ne ambentet e paraburgimit Basha shprehu keqardhjen e thelle per kete ngjarje dhe nenvizoi nevojen dhe domosdoshmerine per nje hetim te plote te besueshem dhe transparent Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Thaci Fuqizim shkembimeve tregtare Kosove- Shqiperi]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048042816/titulli/Thaci-Fuqizim-shkembimeve-tregtare-Kosove--Shqiperi Transmetuar me 15112016 - 1204 Prishtine 15 nentor 2016 NOAal- Presidenti i Kosoves Hashim Thaci priti sot ne takim kryetaren e Bashkise se Sarandes Florjana Koka se bashku me ambasadorin e Shqiperise Qemal Minxhozin si dhe nje grup te perfaqesuesve te bizneseve te ndryshme nga Shqiperiabr br Thaci kryetaren Koka per mikpritjen e perzemert dhe tradicionale te turisteve nga Kosova Ai shtoi bashkepunimi strategjik ndermjet dy shteteve duhet te jete me dinamik edhe ne fusha te tjerabr br Shqiperia eshte partneri yne i natyrshem strategjik Dua te shoh me shume biznese te Shqiperise ne Kosove dhe anasjelltas Na duhet nje dinamike e re ne shkembimet tregtare tha Presidentibr br Ai inkurajoi te gjithe perfaqesuesit e bizneseve qe te investojne ne Kosove ne sektore te ndryshem duke kontribuuar keshtu ne zhvillimin ekonomik si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosovebr br Nga ana tjeter kryebashkiakja e Sarandes Florjana Koka shpreh mirenjohje per qytetaret e Kosoves qe edhe kete vit kane kaluar pushimet ne bregdetin shqiptarbr br Duam te forcojme shkembimet ekonomike me Kosoven prandaj kemi sjelle perfaqesues te bizneseve nga Saranda te cilet kane sjelle produktet e tyre me vete tha ajobr br Koka shtoi se eshte po ashtu e rendesishme qe nga kjo vizite te nxisim bizneset nga Kosova qe te investojne ne Shqiperibr br Ne fund kryetarja e Sarandes ia ka dhuruar presidentit Thaci nje peme ulliri Kjo eshte nje bime fisnike dhe e paqes Ju perfaqesoni te njejtat tipare u shpreh ajo duke i dhuruar Presidentit bimen Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 14 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Kryebashkiakja e Sarandes takon Thacin Jeni fisnik si pema e ullirit]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048042813/titulli/Kryebashkiakja-e-Sarandes-takon-Thacin-Jeni-fisnik-si-pema-e-ullirit Transmetuar me 15112016 - 1525 Prishtine 15 nentor 2016 NOAal - Presidenti i Republikes se Kosoves Hashim Thaci sot ne nje takim me kryetaren e Bashkise se Sarandes Florjana Koka si dhe nje grup te perfaqesuesve te bizneseve te ndryshme nga Shqiperia ka kerkuar nga biznesmenet qe te investojne ne Kosove Ndersa Florjana Koka gjate takimit e ka personifikuar Hashim Thacin me tiparet e ullirit qe sipas saj jane fisnikeria dhe paqja shkruan Gazeta Expressbr br Zyra per medai njofton se Presidenti falenderoi kryetaren Koka per mikpritjen e perzemert dhe tradicionale te turisteve nga Kosova Mirepo Thaci ka thene se bashkepunimi strategjik ndermjet dy shteteve duhet te jete me dinamik edhe ne fusha te tjerabr br Shqiperia eshte partneri yne i natyrshem strategjik Dua te shoh me shume biznese te Shqiperise ne Kosove dhe anasjelltas Na duhet nje dinamike e re ne shkembimet tregtare ka thene presidentibr br Ai ka inkurajuar te gjithe perfaqesuesit e bizneseve qe te investojne ne Kosove ne sektore te ndryshem duke kontribuuar keshtu ne zhvillimin ekonomik si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosovebr br Nga ana tjeter kryetarja e Bashkise se Sarandes Florjana Koka ka shprehur mirenjohje per qytetaret e Kosoves qe edhe kete vit kane kaluar pushimet ne bregdetin shqiptar Duam te forcojme shkembimet ekonomike me Kosoven prandaj kemi sjelle perfaqesues te bizneseve nga Saranda te cilet kane sjelle produktet e tyre me vete ka thene ajobr br Kryetarja Koka ka thene se eshte po ashtu e rendesishme qe nga kjo vizite te nxisim bizneset nga Kosova qe te investojne ne Shqiperi Ne fund kryetarja e Sarandes ia ka dhuruar presidentit Thaci nje peme ulliri Kjo eshte nje bime fisnike dhe e paqes Ju perfaqesoni te njejtat tipare ka thene ajo duke ia dhuruar presidentit bimen e ulliritnoaal Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Rama sfidon Beogradin Shqiptaret fituan luften Serbia e humbi]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048037889/titulli/Rama-sfidon-Beogradin-Shqiptaret-fituan-luften-Serbia-e-humbi Transmetuar me 27102016 - 2212 Shqiptaret e kane fituar luften dhe Serbia e ka humbur ate Keshtu duhet edhe te sillemi ka thene Kryeministri i Shqiperise Edi Rama ne Klan Kosova ne nje debat me analistetbr br Kosova eshte sot shtet Serbia ka humbur dhe eshte e detyruar te bashkejetoje me kete fakt monumental te paimagjinueshem per ta deri dje dhe sot te papranueshem por te pashmangshem qe e ka ne kufi ka pohuar Ramabr br Aty ku kishte zonen qe mendonte se jetonin ca skllever te vet tani eshte nje shtetbr br Ne videon e pare me poshte deklarata e plote e Rames per kete ceshtjebr br Ne emisionin e regjistruar zRama foli dhe per faktin pse takohet shpesh me Vucicbr br Kryeministri jo rralle eshte kritikuar per takimet e shpeshta te tij me kryeministrin serb Aleksander Vucicbr br Ai ka shpjeguar se perse Shqiperia dhe shqiptaret ne pergjithesi i kane te rendesishme dhe te domosdoshme takimet e ndersjella me lideret e rajonit perfshire ate serb Arsyeja pse ne komunikojme intensivisht me Serbine dhe ne kontekstin e procesit te Berlini brendaperbrenda rajonit mes rajonit dhe Bashkimit Europian eshte shume e carte Ne e bejme kete sepse kemi interes ta bejme kete ka thene Ramabr br shte interesi yne qe na imponon qe te jemi te hapur maksimalisht dialogues dhe sigurisht te prere aty ku qendrimet tona jane te prera Ne jemi nje treg jashtezakonisht i vogel prandaj kemi nevoje ta transformojme rajonin ne nje treg te perbashket per te pasur ekonomi zhvillim dhe paqe te qendrueshme dhe mbi te gjitha per tiu dhene atyre qe vine pas nesh mundesine qe te jetojne ne nje realitet me te mire lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Thaci Politika ne Serbi te jete pjese e zgjidhjes se ceshtjes se te pagjeturve]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048036948/titulli/Thaci-Politika-ne-Serbi-te-jete-pjese-e-zgjidhjes-se-ceshtjes-se-te-pagjeturve Transmetuar me 25102016 - 1202 Prishtine 25 tetor 2016 NOAal- Presidenti i Kosoves Hashim Thaci priti sot ne takim kryetarin e Komisionit Qeveritar per Personat e Zhdukur Prenk Gjetajbr br Thaci bisedoi me te rreth angazhimit per te mbyllur kapitullin e personave te pagjetur dhe per hapat e ardhshem qe duhet ndermarrebr br eshtja e te pagjeturve eshte ceshtje humanitare dhe politika ne Serbi duhet te jete pjese e zgjidhjes se saj e jo pengese u shpreh Thacibr br Nga ana tjeter kryetari i komisionit per personat e zhdukur Prenk Gjetaj e informoi presidentin Thaci se deri ku ka arritur puna e komisionit dhe per pengesat kryesore ne punen e tyrebr br Presidenti deklaroi mbetet i perkushtuar qe sa me shpejte te mbyllet kjo ceshtje e ndjeshme e cila ende sjell dhembje per qytetaret tane lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Ministri Hoxhaj vizite zyrtare ne Suedi]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048035092/titulli/Ministri-Hoxhaj-vizite-zyrtare-ne-Suedi Transmetuar me 17102016 - 1654 Prishtine 17 tetor 2016 NOAal- Ministri i Puneve te Jashtme i Republikes se Kosoves Enver Hoxhaj ka udhetuar per vizite zyrtare ne Suedibr br Kryediplomati Hoxhaj do te takohet me homologen suedezeMargot Wallstrmme te cilen do te diskutojne per avancimin e marredhenieve ndermjet dy shtetevebr br Ne kete drejtim ministri Hoxhaj pritet te kerkoje nga Wallstrm vazhdimin e perkrahjes per Kosoven ne fushat qe kane objektiv pershpejtimin e procesit integrues ne strukturat euro-atlantike pasi Suedia eshte nje nga shtetet e shumta qe e ka mbeshtetur Kosoven ne sektore te rendesishem si ne zhvillimin e arsimit mjedis dhe klime ne qeverisjen demokratike dhe ne respektimin e te drejtave te njeriutbr br Ministri Hoxhaj gjate vizites zyrtare do te kete takime edhe me perfaqesues te Komisionit per Pune te Jashtme te cilet gjithashtu do ti njoftoje me perkushtimin e institucioneve te Kosoves per te permbushur obligimet institucionale me qellim integrimin e vendit ne BEblnoaal lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Kuvendi i Kosoves miraton ligjin per Trepcen ne pronesi te Qeverise dhe punetoreve]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048032347/titulli/Kuvendi-i-Kosoves-miraton-ligjin-per-Trepcen-ne-pronesi-te-Qeverise-dhe-punetoreve Transmetuar me 08102016 - 0742 Kuvendi i Kosoves ka miratuar me shumice votash ligjin per Trepcen duke e kthyer ne pronesi te Qeverise dhe te punetorevebr br Me 73 vota pro nga 93 te pranishem ligji per Trepcen ka bere bashke pozite e opozite ne nje seance maratone te perfunduar rreth mesnates se lene pasbr br Ligji qe e ben Qeverine e Kosoves me 80 per qind aksionere dhe punetoret me 20 per qind te sajbr br Para se te votohej projektligji kryetari i Komisionit per Zhvillim Ekonomik Muhamet Mustafa ka paraqitur ndryshimet qe jane bere ne Projektligjin per Trepcen duke thene se nuk eshte ndryshuar thelbi i Ligjitbr br Ai ka thene se shperndarja e aksioneve nga Trepca SHA do te percaktohet me nje akt nenligjoraynoaal lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Hoxhaj takon Hahn Diskutuam per te ardhmen e evropiane te Kosoves]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048025608/titulli/Hoxhaj-takon-Hahn-Diskutuam-per-te-ardhmen-e-evropiane-te-Kosoves Transmetuar me 12092016 - 1727 Bruksel 12 shtator 2016 NOAal- Ministri i Puneve te Jashtme i Republikes se Kosoves Enver Hoxhaj ka takuar ne Bruksel Komisionierin per Fqinjesi dhe Zgjerim te BE-se Johannes Hahnbr br Pas takimit Hoxhaj ka deklaruar se e ka informuar Komisionerin Hahn per zhvillimet politike ne Kosove dhe angazhimin e Qeveirse se Kosoves ne zbatimin e Marreveshjes se Stabilizim Asocimit pashyrjes ne fuqi te sajbr br Sipas Hoxhajt BE-ja eshte aspirata e te gjithe qytetareve te Kosoves dhe lideret e zgjedhur te saj do te bejne cmos qe te punojne per te arritur ketebr br Gjate dites se sotme kam takuar Komisionierin per Zgjerim zotin Hahn Diskutuam per tema te rendesishme por fokusi kryesor ka qene ne dy procese te medha Se pari sa i takon te ardhmes evropiane ku ne presim gjate muajit tetor te mbahet Keshilli i Stabilizim Asocimit BE-Kosove qe do te jete nje hap i pare i rendesishem i zbatimit te marredhenies kontraktuale te Kosoves me BE-ne Dhe se dyti kemi biseduar qe BE-ja Mogherini dhe Hahn te bejne presion mbi Serbine per zbatimin e marreveshjeve qe Kosova i ka arritur deri me tanika thene Hoxhajbr br Po ashtu teme diskutimi kane qene edhe ceshtjet e zhvillimeve te fundit politike ne Kosove vecanerisht demarkacioni me Malin e Zi dhe votimiblnoaalbr br lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Hoxhaj Mogherinit Me shume presion ndaj Serbise per zbatimin e marreveshjeve me Kosoven]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048025040/titulli/Hoxhaj-Mogherinit-Me-shume-presion-ndaj-Serbise-per-zbatimin-e-marreveshjeve-me-Kosoven Transmetuar me 12092016 - 1100 Bruksel 12 shtator 2016 NOAal- Ministri i Jashtem i Kosoves Enver Hoxhaj ka nisur nje vizite dy ditore ne Bruksel dhe Strasburg ku do te zhvilloj takime me kreret me te larte te institucioneve te BE-se dhe Keshillit te Evropesbr br Takimin e pare ministri Hoxhaj e ka zhvilluar me perfaqesuesen per politike te Jashtme dhe Siguri te BE-se Frederica Mogherini me te cilin ka diskutuar per zhvillimet me te fundit politike ne Kosove sfidat rajonale liberalizimin e vizave dhe raportet ndermjet Kosoves dhe Bashkimit Evropianbr br Hoxhaj ka thene te kete marre mbeshtetje te fuqishme politike te BE-se per Kosoven institucionet e saj dhe zhvillimin e dialogut me Serbinebr br Por sipas tij BE-ja duhet te bej presion ne Serbine qe ti zbatoj marreveshjet e arritura dhe te kushtezoj progresin e mundshem te saj ne rrugen evropiane me njohjen e Kosovesbr br Diskutuam per shume ceshtje te zhvillimeve politike jo vetem ne Kosove por edhe ne rajon dhe raportet mes Kosoves dhe BE-se pas nenshkrimit te MSA-se Theksova nevojen per me shume presion ndaj Serbise ne zbatimin e marreveshjeve te arritura dhe kushtezim ne rrugen e saj evropiane nese vazhdon te kete qasje bllokuese ndaj Kosoves Pa nje afatizim te dialogut dhe zbatim te marreveshjeve veshtire te flasim per progress dhe normalizim te mirefillte tha Hoxhajbr br Teme diskutimi ka qene edhe ceshtja e votimit te demarkacionit me Malin e Zi per te cilen eshte shprehur gatishmeria dhe vullneti i plote qe ka Qeveria e Kosoves per ta shtyre sa me pare ketebr br Hoxhaj pritet te takohet edhe me Komisionerin Johannes Hahn Komisionerin per Pune te Brendshme Dimitris Avramopoulos zevendessekretarin e Pergjithshem e te NATO-se dhe shume eurodeputete lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Arrihet reciprociteti per targat e automjeteve mes Kosoves dhe Serbise]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048024185/titulli/Arrihet-reciprociteti-per-targat-e-automjeteve-mes-Kosoves-dhe-Serbise Transmetuar me 08092016 - 2102 Sot ne Bruksel pas rreth 9 ore bisedimesh intensive me ndermjetesimin e Bashkimit Evropian eshte arritur marreveshje per reciprocitet te plote per targat e automjeteve mes Republikes se Kosoves dhe Serbise si dhe heqjen nga perdorimi te targave prova te cilat zbatoheshin njeanshem nga pala Serbe qe nga viti 2011 shkruajne mediat kosovarebr br Ministrja per Dialog e Kosoves Edita Tahiri ka deklaruar se arritja e marreveshjes per reciprocitet ne targat e automjeteve mes dy shteteve Kosoves dhe Serbise eshte nje arritje e rendesishme sepse me kete marreveshje nuk do te kete me perdorim te targave prova te cilat pala serbe i ka aplikuar ne menyre te njeanshme ndaj automjeteve te Kosovesbr br Kjo marreveshje do te kontribuoje per lehtesimin e levizjes se lire te qytetareve dhe automjeteve dhe se me kete rast te dyja shtetet deshmuan se reciprociteti eshte parimi kryesor per marreveshjet e dialogut te Brukselit dhe per zhvillimin e marredhenieve bilaterale ka thene Edita Tahiribr br Ajo theksoi se pas shume muajsh te kembengulejes se pales se Kosoves qe te vendoset reciprociteti i cili buron nga marreveshja dhe plani per zbatim i levizjes se lire te vitit 2011 me ne fund u arrit ky suksesbr br Zbatimi i kesaj marreveshje do te filloje menjehere sapo te dy shtetet te bejne pergatitjet teknike qe lidhen me kete ceshtje ndersa modeli qe do te aplikohet bazohet ne modelin e aplikuar mes te Greqise dhe Maqedonise ku dallimi eshte qe letertngjiteset aplikohen per targat e automjeteve te te dyja shtetevebr br Ky avancim i marreveshjes per lirine e levizjes i arritur ne vitin 2011 do te lehtesoje me shume qarkullimin e qytetareve te te dy shteteve dhe do te minimizoje pritjet ne pikat kufitare per shkak se nuk do te kerkohet me qe te nderrohen tabelat RKS me ato te targave prove lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Demarkacioni BE hakmerret ndaj Kosoves i thote jo heqjes se vizave]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023132/titulli/Demarkacioni-BE-hakmerret-ndaj-Kosoves-i-thote-jo-heqjes-se-vizave Transmetuar me 05092016 - 1806 Europes i jane dashur vetem pak dite qe ti jepej mundesia per tu hakmarre ndaj politikaneve te Kosoves Ajo ka refuzuar te votoje pro heqjes se vizave Schengen per qytetaret e Kosoves Vendimi erdhi sot pasdite vone pasi me heret gjate javes qe u mbyll Parlamenti shtyu hedhjen ne votim te marreveshjes per ndarjen e kufijve tokesore mes Malit te Zi dhe Kosovesbr br Komiteti LIBE i Parlamentit Evropian konfirmoi se nuk i ka dhene driten e gjelber per fillimin e negociatave te Parlamentit me Keshillin e BE-se per vendimin formal per liberalizimin e vizave per Kosoven edhe pse pak muaj me pare u paralajmerua e kundertabr br Raporti i pergatitur nga raportuesja speciale per liberalizim te vizave per KosovenTanja Fajon eshte miratuar nga Komiteti por u kundershtua procesi i metejshem i liberalizmit te vizavebr br Komiteti kerkon qe Kosova te permbushe kriterin e percaktuar te ratifikimit te demarkacionit te kufirit me Malin e Zi per te cilin nje votim ne Kuvendin e Kosoves eshte shtyre nga fillimi i shtatorit per nje periudhe te pacaktuar pasi opozita kembengul se demarkacioni i heq padrejtesisht Kosoves 8200 hektaretroje dhe ia fal Malit te Zi token e qytetareve kosovarebr br Vazhdon beteja per Demarkacioninbr br Projektligji per ratifikimin e Marreveshjes per Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi mund te rikthehet nga qeveria e Kosoves ne Kuvend per votim Javen e kaluar ne emer te qeverise kryeministri i Kosoves Isa Mustafa terhoqi kete projektligj nga shqyrtimi dhe votimi parlamentar per arsye te ndryshmebr br Nder kryesoret ishin mungesa e deputeteve te Listes Serbe ne Kuvend cka i pamundesonte koalicionit te siguronte 80 votat e nevojshme per ratifikim si dhe kundershtimet e ashpra te opozites dhe kujdesi i treguar i kryeministrit per ruajtjen e gjendjes se sigurise ne vendbr br Ratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi ne Kosove po shihet nga dy perspektiva E para ajo e koalicionit qeverises sipas se ciles kjo eshte nje marreveshje te drejte sa i perket shenjimit te vijes kufitare me Malin e Zi dhe eshte e domosdoshme per fillimin e zbatimit te liberalizimit te vizave per qytetaret e Kosovesbr br Kurse nga perspektiva e opozites po shihet si marreveshje jo e drejte qe i humb Kosoves nje territor prej mbi 8 mije e 200 hektareshbr br Ne seancen e 1 shtatorit kur kryeministri Isa Mustafa vendosi ta terheqe kete projektligj nga votimi ne Kuvend monitoruesit e punes se ketij institucioni besonin se koalicioni nuk i kishte 80 votat e nevojshme per ratifikim ngase Lista Serbe e cila eshte pjese e koalicionit nuk mori pjese ne seancebr br Tani mbetet te shihet se kur do ta ri-procedoje qeveria te njejtin Projektligj ne Kuvend dhe nese paraprakisht do te kete bisedime ndermjet dy partive me te medha te koalicionit Partise Demokratike dhe Lidhjes Demokratike me Listen Serbe per te siguruar votat e nevojshme per ratifikim lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Protesta kunder Demarkacionit arrestohen dy deputete te VV]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048021413/titulli/Protesta-kunder-Demarkacionit-arrestohen-dy-deputete-te-VV Transmetuar me 01092016 - 1246 Kosove 1 shtator 2016 NOAal - Kuvendi i Kosoves pritet te mblidhet sot ne nje seance plenare ne te cilen do te shqyrtoje Projektligjin per ratifikimin e Marreveshjes per Kufirin Shteteror mes Republikes se Kosoves dhe Malit te Zibr br Dy partite ne pushtet Partia Demokratike e Kosoves dhe Lidhja Demokratike e Kosoves i kane dhene mbeshtetje ratifikimit te marreveshjes ndonese ka deputete qe ne forma individuale jane deklaruar se nuk do ta votojne kete marreveshjebr br Nderkohe opozita ka qendrime te qarta kunder Demarkacionit por format e kundershtimit dallojnebr br Deputetja e Vetevendosjes Donika Kadaj Bujupi nuk eshte lejuar qe te marre pjese ne seancen plenare ne Kuvend Ajo eshte kontrolluar rreth 20 minuta nga forcat e policise qe ndodheshin ne Kuvend dhe me pas eshte shoqeruar jashte ambienteve te Kuvenditbr br Sigurimi i Kuvendit te Kosoves dyshohet se ka gjetur nje spraj ne canten e deputetes se Vetevendosjes Donika Kadaj Bujupi Kjo eshte arsyeja pse policia edhe e arrestoi atebr br Sakaq mesohet se edhe deputetja tjeter e Vetevendosjes Aida Derguti eshte arrestuar nga Policia e Kosoves ne nje WC ku ishte duke bashke me nje bombol gazi te fshehur ne trupbr br Ajo e ka kaluar kontrollin me nje bombol gazi por e kane arrestuar duke dale nga banja thane burimet nga policia per Express Nderkohe ende nuk ka nje njoftim zyrtar nga Vetevendosje per ndalimin e Aida Dergutitbr br Gjate dites se sotme Kuvendi i Kosoves po diskuton marreveshjen per Demarkacionin me Malin e Zibr br Fillon seanca plenare ne Kuvendin e KosovebrS br Pas me shume se 90 minuta ka filluar seanca plenare ne Kosove ne te cilen pritet qe te votohet ligji per vijen kufitare me Malin e Zibr br Ne fjalen e saj Levizja Vetevendosje ka kerkuar shtyrjen e punimeve te kesaj seance per tu mbajtur pas se henes se dyte te shtatoritbr br Por pavaresisht kerkeses se kesaj force politike Kuvendi ka vijuar punimet normalisht duke vazhduar me rendin e ditesbr br Rendi i dites ne Kuvendin e KosovebrS br 1 Koha per deklarime jashte rendit te ditesbr 2 Koha per pyetje parlamentarebr 3 Miratimi i procesverbalit nga seanca e meparshmebr 4 Interpelanca e Kryeministrit Isa Mustafa sipas kerkeses se deputetit Visar Ymeri i mbeshtetur edhe nga 7 deputete nenshkrues ne lidhje me kodin telefonik shteteror te Republikes se Kosovesbr 5 Interpelanca e Kryeministrit Isa Mustafa sipas kerkeses se deputetit Ismajl Kurteshi i mbeshtetur edhe nga 10 deputete nenshkrues ne lidhje me situaten aktuale politike ne pjesen veriore te Republikes se Kosovesbr 6 Shqyrtimi i Projektligjit per ratifikimin e Marreveshjes per Kufirin Shteteror ne mes te Republikes se Kosoves dhe Malit te Zibr 7 Shqyrtimi i raportit vjetor te Autoritetit Rregullator te Komunikimeve Elektronike dhe Postare per vitin 2015br 8 Propozimi i GP te AAK-se per zevendesimin e anetareve ne komisionet parlamentareblnoaalbr br lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Protestat ne Kosove qeveria heq nga rendi i dites ligjin e demarkacionit]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048021410/titulli/Protestat-ne-Kosove-qeveria-heq-nga-rendi-i-dites-ligjin-e-demarkacionit Transmetuar me 01092016 - 1447 Kosove 1 shtator 2016 NOAal- Pas protestave presionit dhe mungeses ne sallen e Kuvendit te Listes Serbe qeveria e Kosoves ka vendosur qe te terheqe nga diskutimi dhe votimi projektligjin per miratimin e vijes kufitare me Malin e Zi ose sikur njihet ndryshe demarkacionibr br Kryeministri Isa Mustafa ne fjalimin e tij ne Kuvend deklaroi se Une si Kryeminister konsideroj se sot nuk jane rrethanat qe te votojme per demarkacionin me Malin e zi dhe qeveria e heq nga rendi i dites votimin per demarkacioninbr br Kreu i ekzekutivit te Kosoves sqaroi se shtyrja e diskutimit nuk nenkupton qe marreveshja per kufirin do te rishqyrtohet por Do ta sjellim ne kuvend ne nje kohe me te pershtatshmebr br Opozita ne Kosove e ka kundershtuar fuqishem marreveshjen Perfaqesuesit e partive me te medha opozitare Vetevendosje AAK dhe NISMA kane bere thirrje per te mos e votuar marreveshjen dhe se do ta ndalinbr br Nderkohe qe Bashkimi Europian i ka bere thirrje qeverise se Kosoves se miratimi i vijes kufitare eshte vendimtar per liberalizimin e vizaveblnoaalbr Protesta kunder Demarkacionit arrestohen dy deputete te VV lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Thirrja e presidentit Thaci Jemi ne udhekryq votojeni demarkacionin me Malin e Zi]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048017860/titulli/Thirrja-e-presidentit-Thaci-Jemi-ne-udhekryq-votojeni-demarkacionin-me-Malin-e-Zi Transmetuar me 18082016 - 2307 Presidenti i Republikes se Kosoves Hashim Thaci iu eshte drejtuar qytetareve te Kosoves me nje fjalim me crast ka thene se Kosova po vazhdon perpjekjet per konsolidimin dhe forcimin e identitetit shteterorbr br Thaci theksoi se Kosova eshte njohur nga pjesa dermuese e shteteve te botes dhe eshte anetaresuar ne shume organizata nderkombetarebr br Ndersa vitin 2016 e ka quajtur vit europian per Kosovenbr br Megjithate presidenti i vendit Hashim Thaci thote se perkunder te arriturave Kosova ne rrafshin politik dhe institucional eshte ne udhekryq historik Kjo per faktin se duhet te marre vendime jo te lehta por te drejta dhe te levize shpejt drejt zhvillimit ekonomik e integrimeve euro-atlantike Apo sic thote ai te qendroje pasive duke mbetur peng i se kaluares te dhimbshmebr br Perfitoj nga ky rast te percjell nje mesazh per deputetet te Republikes se Kosoves Diten kur do te votohet per ratifikimin e Marreveshjes per Demarkacionin me Malin e Zi ta dini qe keni nje pergjegjesi te madhe historike mbi supet tuaja Ju do te keni ne dore te deshmoni qe Republika e Kosoves eshte nje shtet serioz qe iu permbahet obligimeve nderkombetare thote presidenti i vendit Hashim Thacibr br Fjalimin e plote te presidentit te vendit Hashim Thaci e gjeni ketubr br httpswwwyoutubecomwatchvLb1R6dClz4k lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Dobesimi i influences amerikane ne Ballkan]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048017859/titulli/Dobesimi-i-influences-amerikane-ne-Ballkan Transmetuar me 20082016 - 1111 Nen titullin Dobesimi i influences amerikane ne Ballkan e perditshmja zvicerane Neue Zrcher Zeitung analizon viziten e zevendespresidentit te SHBA-se Joe Biden ne Serbi dhe ne Kosove Joseph Biden e mbylli udhetimin e tij te fundit ne Ballkan me thirrjen per te avancuar pajtimin serbo-shqiptar Vecanerisht ne Kosove ka rene influenca amerikane konstaton analisti Andreas Ernstbr br Nga Andreas Ernst Neue Zrcher Zeitungbr br Ne qendren turistike te Beogradit Joseph Biden te marten bleu nje pale opinga tradicionale serbe Te merkuren ne Prishtine ai uroi fituesen e pare kosovare te Olimpiades Majlinda Kelmendi Ndersa pasdite mori pjese ne ceremonine ne bazen amerikane Bondsteel me rastin e inaugurimit te nje rruge qe mban emrin e djalit te tij te ndjerebr br Nuk munguan pra gjestet simbolike gjate vizites se lamtumries te zevendes presidentit amerikan Biden Por keto gjeste nuk munden te fshehin se SHBA-ja ka hequr dore nga roli i saj vendimtar i viteve nentedhjete ne Ballkanin Perendimor Jane Berlini dhe Brukseli tani qe e kane marre ne dore skeptrin Por edhe perfytyrimi per nje rajon te paqetuar ende nuk eshte bere realitetbr br Raportet serbo-amerikane jane tradicionalisht te tensionuara Ne Beograd nuk harrohet roli drejtues i Uashingtonit gjate bombardimit te vendit me 1999 dhe mbeshtetja e pavaresise se Kosoves me 2008 Megjithate Vuciq perkunder opinionit publik perpiqet tu serviret amerikaneve si nje politikan bashkepunues Qe nga fillimi i korrikut Serbia u ka ofruar strehim gjashte ish te burgosurve te Guantanamos te cilet SHBA-ja perpiqej prej vitesh ti shperndante ne vende te ndryshmebr br Biden tha gjate vizites se tij shprehimisht se Uashingtoni nuk ka asgje kunder marredhenieve tradicionalisht te mira mes Serbise dhe Rusise Megjithate presidenti Tomislav Nikolic i beri te qarte se keto marredhenie jane te pathyeshme dhe as qe mund te mendohet pjesemarrja serbe ne sanksionet kunder Moskesbr br Pritja e Bidenit ne Kosove ishte vertete me e perzemert por edhe me problematike ne aspektin politik Qekurse para disa vitesh partia Vetevendosje ka krijuar nje levizje te forte opozitare kane kaluar kohet kur cdo deshire e Uashingtonit konsiderohej si urdher br br Nje pjese e madhe e opinionit eshte pro-amerikane dhe e ka te qarte qe pa SHBA-ne nuk do te ekzistonte shteti Por miqesia nuk eshte me pa kushte Apeli i Bidenit per krijimin e Asosacionit te komunave serbe hasi ne veshin e shurdher te opozitesNdryshe nga Serbia ku ne thelb nuk ka opozite dhe alternative ndaj Vucqit ne Kosove perkrahesit e procesit delikat te pajtimit qendrojne dhe bien me udheheqjen aktuale politike Nese opozita vjen ne pushtet procesi do te vihet ne pikepyetje Kete Bideni e di e megjithate nuk mund te influencoje lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Kreu i OKB Dialogu Prishtine-Beograd nuk ka progres]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048017858/titulli/Kreu-i-OKB-Dialogu-Prishtine-Beograd-nuk-ka-progres Transmetuar me 20082016 - 1343 OKB eshte organizata qe ka perkedhelur me se shumti Serbine ne raport me Kosoven pasi ka refuzuar gjithnje te konsideroje shtetin e dyte shqiptar per ta bere pjese te saj edhe pse njihet nga mese 112 shtete te botes Rezoluta 1244 e OKB cilesohet si famekeqe nga shqiptaret pasi e konsideron praktikisht Kosoven si pjese te Serbise Kjo rezolute eshte karta kryesore qe tund Beogradi perkunder KosovebrS br NJU JORK - Kritika po vijne nga Organizata e Kombeve te Bashkuara lidhur me ecurine e marredhenieve mes Serbise dhe Kosovesbr br Sekretari i Pergjithshem i Kombeve te Bashkuara Ban Ki-moon tha sot se zbatimi i marreveshjeve midis Prishtines dhe Beogradit nuk ka shenuar perparim te konsiderueshembr br Duke folur mbi raportin tremujor te radhes qe do te prezantohet me 25 gusht ne seancen e Keshillit te Sigurimit te OKB-se Ban fajesoi te dyja palet per mospermbushje te detyrimevebr br Situata e tensionuar politike dhe protestat e opozites kane ndikuar ne angazhimin e Prishtines ndersa zgjedhjet parlamentare dhe procesi i formimit te qeverise kane ndikuar ne vemendjen e Beogradit thuhet ne raportin qe perfshin periudhen nga 16 prilli deri me 15 korrikbr br Ne periudhen qe mbulon raporti nuk ka pasur takime ne nivel te larte midis Prishtines dhe Beogradit ndonese jane mbajtur kater ne nivel teknikbr br Ban ka ftuar udheheqesit ne Beograd dhe Prishtine qe te tregojne kreativitet fleksibilitet dhe gatishmeri per kompromis me qellim qe te arrihet perparim ne dialogun per normalizim te marredhenieve midis dy vendevebr br OKB eshte organizata qe ka perkedhelur me se shumti Serbine ne raport me Kosoven pasi ka refuzuar gjithnje te konsideroje shtetin e dyte shqiptar per ta bere pjese te saj edhe pse njihet nga mese 112 shtete te botesbr br Rezoluta 1244 e OKB cilesohet si famekeqe nga shqiptaret pasi e konsideron praktikisht Kosoven si pjese te Serbise Kjo rezolute eshte karta kryesore qe tund Beogradi perkunder Kosoves lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Biden ne Kosove Thaci Tash e dy dekada ka mbeshtetur luften per lirine]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048016682/titulli/Biden-ne-Kosove-Thaci-Tash-e-dy-dekada-ka-mbeshtetur-luften-per-lirine Transmetuar me 17082016 - 1007 Prishtine 17 gusht 2016 NOAal- Zevendes Presidenti i Shteteve te Bashkuara te Amerikes Joe Biden ndodhet ne Kosove ku pas pritjes zyrtare te mbremjes se djeshme qysh ne oret e para te mengjesit te sotem ka nisur takimet e nivelit te lartebr br Ai eshte takuar me Kryeministrin Isa Mustafa per te vijuar me tej me Kreun e Shtetit Hashim Thacibr br Duke publikuar nje fotografi nga pritja e mbremshme ne Facebook Thaci shkruan Joe Biden tash e dy dekada ka mbeshtetur luften per lirine pavaresine dhe integrimin e Kosoves ne NATO e BE Thank you Mr Vice Presidentaynoaal lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Thaci Nuk do ngelemi peng i se shkuares se shpejti kalon dhe demarkacioni]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048016680/titulli/Thaci-Nuk-do-ngelemi-peng-i-se-shkuares-se-shpejti-kalon-dhe-demarkacioni Transmetuar me 17082016 - 1223 Kosove 17 gusht 2016 NOAal - Presidenti i Kosoves Hashim Thaci ne konferencen e perbashket per shtyp me zevendespresidentin Joe Biden shprehu mirenjohjen per te dhe ndihmen qe i ka dhene Kosoves Ai theksoi se sot Kosova eshte ndryshe e pavarur dhe se po punohet fort qe gjerat te ndryshojne Vec kesaj ai shtoi se jane bere hapa perpara per sa i perket marredhenieve me Serbinebr br Sot eshte nje dite e vecante per Kosoven dhe qytetaret e saj 20 vite me pare kur qytetaret e Kosoves luftonin per ekzistence ne ate kohe senatori Biden u be zeri yne shpresa jone U be shpresa e qytetareve te Kosoves qe kerkonin te ishin te barabarte te lire dhe te pavarurbr br shte nder i madh qe viziton shtetin tone te pavarur per here te dyte Kosova jone sot eshte ndryshe e pavarur e njohur nga 112 vende anembane botes Kosova ka forcuar paqen stabilitetin dhe bashkepunimin rajonal Ne kemi shenuar hapa para per normalizimin e marredhenieve me Serbine Ne nuk do ta harrojme te kaluaren por nuk do te ngelemi as peng i saj deklaroi Thacibr br Me tej ne fjalen e tij Thaci tha se Demarkacioni do te kaloje dhe se ceshtja e kufirit me Malin e Zi do te mbyllet shpejt ne perputhje me interesin tone kombetarbr br Dua tju siguroj qe edhe ceshtja e shenimit te vijes kufitare me Malin e Zi do te permbyllet shpejte Kjo pasi marreveshja ne mes te Kosoves dhe Malit te Zi eshte marreveshje e drejte qe do ta forcoje shtetin tone tha Thaciblnoaal lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Vetevendosja hedh serish gaz lotsjelles ne mbledhjen e Kryesise se Kuvendit]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048014342/titulli/Vetevendosja-hedh-serish-gaz-lotsjelles-ne-mbledhjen-e-Kryesise-se-Kuvendit Transmetuar me 10082016 - 1337 Kosove 10 gusht 2016 NOAal- Ne mbledhjen e Kryesise se Kuvendit te Kosoves eshte hedhur gaz lotsjellesNe kete mbledhje ku po merrnin pjese edhe opozita po diskutohej per caktimin e seances se DemarkacionitMbledhja per momentin eshte nderprerebr br Sipas mediave kosovare ka qene kreu i grupit parlamentar te Vetevendosjes Glauk Konjufca ai qe ka hedhur gaz lotsjelles ne mbledhjen ku po pritej te caktohej dita dhe rendi i dites per seancen e radhes se Kuvenditbr br Ishte paralajmeruar qe ne kete mbledhje pritej te vendosej qe marreveshja per demarkacionin me Malin e Zi te procedohej per votim e miratim ne Kuvend Po ashtu ishte paralajmeruar qe seanca e Kuvendit te mbahej neser te enjten lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Hodhi gaz lotsjelles ne Kuvend arrestohet deputeti i dyte ne Kosove]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048014339/titulli/Hodhi-gaz-lotsjelles-ne-Kuvend-arrestohet-deputeti-i-dyte-ne-Kosove Transmetuar me 10082016 - 1601 Kosove 10 gusht 2016 NOAal- Nje tjeter deputet nga radhet e Levizjes Vetevendosje eshte arrestuar nga Policia e Kosoves pasi ka hedhur gaz lotsjelles ne mbledhjen e Kryesise se Kuvenditbr br Pas hedhjes se gazit lotsjelles me te cilen edhe ishte nderprere mbledhja e Kryesise deputeti i Vetevendosjes Glauk Konjufca kishte thene E kryva shpejtbr br Mesohet se dje ka qeneDriton aushi qe ka hedhur gaz ne mbledhjen e Komisionit per Pune te Jashtme ne te cilen po behej shqyrtimi i Projektligjit per ratifikimin e Marreveshjes per Kufirin Shteteror ne mes te Republikes se Kosoves dhe Malit te Zi raporton Gazeta Express Ai eshte arrestuar pak momente pas ngjarjesbr br Komentoni mbi kete lajm me poshtebr br lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Vetevendosja rikthehet me gaz lotsjelles ne ambientet e Kuvendin te Kosoves]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048014017/titulli/Vetevendosja-rikthehet-me-gaz-lotsjelles-ne-ambientet-e-Kuvendin-te-Kosoves Transmetuar me 09082016 - 1235 Kosove 9 gusht 2016 NOAal - Deputetet e opozites kane rikthyer serish gazin lotsjelles ne ambientet e Kuvendit te Kosoves Gjate mbledhjes se komisionit te jashtem u hodh perseri gaz lotsjellesbr br Driton aushi ka hedhur gaz ne mbledhjen e Komisionit per Pune te Jashtme ne te cilen po behej shqyrtimi i Projektligjit per ratifikimin e Marreveshjes per Kufirin Shteteror ne mes te Republikes se Kosoves dhe Malit te Zibr br Deputetja e Kuvendit te Kosoves ne radhet e Levizjes Vetevendosje Donika Kadaj Bujupi ka thene se kjo levizje nuk do te rri duarkryq gjate votimit te demarkacionitbr br Levizja Vetevendosje do te perdore edhe format me jokonvencionale per te ndalur sic ka thene ajo tradhtine qe po i behet vendit ka thene Kadaj-Bujupiblnoaalbr br lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Thaci kerkon njohjen e pavaresise nga Brazili Argjentina dhe Sllovakia]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048013389/titulli/Thaci-kerkon-njohjen-e-pavaresise-nga-Brazili-Argjentina-dhe-Sllovakia Transmetuar me 07082016 - 1405 Presidenti i Kosoves Hashim Thaci ka vazhduar takimet me presidente dhe lidere shteteror gjate qendrimit te tij ne Rio de Janeiro te Brazilitbr br Thaci ka takuar zevendespresidentin e Brazilit Michel Temer te cilin e ka falenderuar per pritjen e ngrohte qe i ka bere perfaqesuesve kosovare ne Brazilbr br Ne takim me zevendespresidentin Michel Temer Presidenti Thaci ka kerkuar qe te ruhen kontaktet ndermjet dy shteteve dhe te ndertohet bashkepunimi ne fusha te ndryshme me interes te ndersjellebr br Gjate qendrimit ne Rio Thaci ka takuar edhe Presidentin e Argjentines Mauricio Macribr br Edhe me homologun e tij argjentinas presidenti Thaci ka biseduar per mundesine e thellimit te bashkepunimit ndershteteror duke kerkuar qe te gjenden forma te bashkepunimit ndermjet dy shtetevebr br Ne Brazil Presidenti Thaci ka takuar po ashtu edhe Presidentin s Sllovakise Andrej Kiskabr br Ai ka thene se Sllovakia e mbeshtet te ardhmen evropiane te tere Ballkanit Perendimorbr br Te gjithe perfaqesuesit e ketyre shteteve Presidenti Thaci i ka ftuar qe ti bashkohen 112 shteteve te botes qe tashme e kane njohur pavaresine e Kosovesbr br Me heret Presidenti Thaci ka takuar edhe sekretarin e shtetit amerikan John Kerry Presidentin francez Francois Hollande dhe kryeministrin italian Matteo Renziaynoaalbr br Komentoni mbi kete lajm me poshte lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[PE miraton propozimin per liberalizimin e vizave me Kosoven]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048007257/titulli/PE-miraton-propozimin-per-liberalizimin-e-vizave-me-Kosoven Transmetuar me 07072016 - 0958 Miratohet propozimi per liberalizimi i vizave per Kosoven Lajmi eshte bere i ditur nga raportuesja per Kosoven Ulrike Lunacekk e cila nepermjet nje postimi ne Twitter ka konfirmuar se Komiteti per Politike te Jashtme i Parlamentit Europian ka miratuar propozimin per liberalizim te vizavebr br E gezuar per miratimin e propozimit per liberalizimin e vizave me Kosoven nga Komiteti per Politike te Jashtme i PE-se Tani politikanet kosovare duhet te veprojne shkruan Lunacek ne njoftimin e sajaynoaal lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Nuland nis viziten ne Kosove takon presidentin Thaci]]> 2020-07-04T15:30:20+00:00 2020-07-04T15:30:20+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048007256/titulli/Nuland-nis-viziten-ne-Kosove-takon-presidentin-Thaci Transmetuar me 10072016 - 1103 Kosove 10 korrik 2016 NOAal - Ndihmessekretarja amerikane e Shtetit Victoria Nuland ka nisur takimet ne Prishtine me perfaqesuesit e institucioneve te Kosoves Nuland fillimisht eshte takuar me presidentin Hashim Thaci dhe me pas edhe me kryetarin e Kuvendit Kadri Veselibr br Nuland do te takohet edhe me perfaqesuesit e tjere te institucioneve te Kosoves si dhe ata te shoqerise civile Nuland me zyrtaret ne Prishtine do te bisedoje per perparimin ne zbatimin e marreveshjeve te arritura ne Bruksel ne kuader te dialogut ndermjet Kosoves dhe Serbise si dhe per procesin e integrimeve evropiane dhe luften kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar ka thene ne njoftimin e tij Departamenti Amerikan i Shtetitbr br Ndihmessekretarja amerikane e Shtetit me takimet ne Prishtine ka nisur viziten e saj ne rajonin e Ballkanit dhe gjate dites do te udhetoje per ne Tirane dhe me 11 korrik do te vazhdoje vizitat edhe ne Beograd e Shkupbr br Vizita e ndihmessekretares Nuland ne rajonin e Ballkanit behet per tu dhene mbeshtetje proceseve integruese dhe ne vecanti bashkepunimit rajonal ne kohen kur problemet e brendshme te pothuajse secilit shtet vec e vec kane ndikuar mbi kete procesblnoaalbr br Komentoni mbi kete lajm me poshte lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix - Arkiva Shqiptare e Lajmeve