Lajmet e Shqiperia.com - Kategoria: 4 2020-07-10T08:47:04+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Denoncimi real qe po na ben Adriatik Llalla]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048111418/titulli/Denoncimi-real-qe-po-na-ben-Adriatik-Llalla pstrongMero Bazestrongp pQeveria amerikane po ben kujdes te perseris faktin se ka arsye te besoj q e ish Prokurori I Pergjithshem Adriatik Llala eshte I perfshire ne korrupsion ne ate shkalle sa ata kane aplikuar nje ndeshkim te pashoq qe nuk eshte aplikuar ndaj ndonje zyrtari te lart shqiptar apo ne rajon deri me sot pervec atyre qe jane futur ne listen e zeze te Presidentit te SHBA Reagimi pason jo vetem interesin e vazhduar te medias per kete histori por me se shumti mos reagimin e institucionit te akuzes ne Shqiperi dhe institucioneve politike ndaj ketij fenonemi dhe mbrojtjen e heshtur apo me ze dhe figure qe po I bejne atijp pRasti I penalizmit te Adriatik Llalles nga SHBA dhe heshtja shembullore ne Tirane per te mos thene me keq mbrotja publike e tij eshte standatrti me i keq qe politika ka vendosur per korrupsionin ne Shqiperi shte nje standart edhe me I lart se ajo cfare mund te implikoj Adratik Llalen qe ne nuk e dime ende se ska hetime per tep pPasi nese ne nuk e dime egzakt cfare ka bere Adriatik Llala por kemi nje burim te besueshem nderkombetar qe ai meriton hetim ne kemi nje gatishmeri politike te pazakont per ta mbrojtur ate nje prokurori qe nuk po e heton dhe nje opinion publik qe ka me shume qejf teori konspiracioni se sa nje vullnet per te bere presion per hetimin e tijp pQellimi nuk eshte te denigrohet Adriatik Llalla por qofte dhe te pastrohet ai nese ai eshte I pafajshem Po raman duhet te hetohet Heshtja e prokurorise dhe deklarata e saj se eshte e hapur per hetime qendrimet e LSI qe marrin ne mbrojte Llallen pa pasu rhetime sikur te jete drejtor rrugesh dhe behet fjale per ndonje tender heshtja e PD dhe vetem nje deklarate politike e PS nga Taulant Balla eshte nje deshmi se ketu beteja kunder korrupsionit eshte e relativizuar nga pozicioni politik Sikur Llalla te ishte endhe ne krye te detyres reagimi natyrisht do te ishte i forte Tani qe Llalla ka ikur dhe nuk I duhet askujtpor te gjithe kujtojne ndonje nder qe mund tu kete bere te gjithe bejne sikur nuk degjojne zedhenesin e qeverise amerikane qe perserit faktin se qeveria amerikane ka fakte te besueshme qe ai eshte I perfshire ne korrupsion te nivelit te lartep pMos reagimi ndaj ketyre fakteve mos nisja e nje hetimi kryesisht mos ngritja e zerit nga partite politike per te nxitur hetimin dhe akoma me keq heshtja brilante e shtypit dhe shoqerise civile te angazhuar per luften kunder korrupsionit eshte nje pasqyre me e frikshme korrupsioni se sa ajo qe mund te gjendet nese hetohet Llalla Ky eshte denoncimi I vetem dhe real qe Adriatik Llala po I ben shoqerise sone Ate qe nuk e beri si kryeprokuror kur mund te vinte gishtin dhe te conte ne burg kedo si hajdut po e ben sot duke pare se si shumcia e hajduteve jane ne krah te tij shte korrupsioni qe eshte lejuar te lulezoj nga ish pushteti I tij I cili po ja kthen nderin me heshtje Sic I ka nderuar ai ne vitep pp pp <![CDATA[Perfaqesues i shoqerise civile leter te hapur ministrit Xhafaj Jeni po kaq djallezor sa nje mendje kriminale]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048111012/titulli/Perfaqesues-i-shoqerise-civile-leter-te-hapur-ministrit-Xhafaj-Jeni-po-kaq-djallezor-sa-nje-mendje-kriminale pPedagogu dhe aktivisti i njohur i shoqerise civile Erion Kristo i shkruan nje leter te hapur ministrit te Brendshem Fatmir Xhafaj pas prangosjes se avokatit Adriatik Lapaj i cili ishte pjesemarres ne protesten e zhvilluar para Kuvendit ngapunonjesit e by-pass-it te Fierit dhe Vloresp pstrongLetra e plotestrongp pZ Minister Ju dje ne emisionin Opinion premtuat qe do ta zgerdhini krimin madje bete dhe humor lidhur me madhesine e peshkut Ju dhe mund ti beni keto por nje gje ju nuk e beni dot Ju nuk e pastroni dot policine nga politizimi Madje ju e inspironi ate Konkretisht dje banoret e fshatit Verri erdhen ne Tirane per te protestuar Ne proteste foli dhe avokati Adriatik Lapaj nje nga figurat me te pastra dhe me qytetare te shoqerisecivile Sapo mbaroi tubimi policia kriminale e shoqeroi ate ne komisariat se gjoja tubimi ka qene i paligjshem Ai nuk ishte organizator thjesht tha fjalen e tij te lire Pra policia qe ne e paguajme me taksat tona policia qe jo vetem i rrahu banoret e Verrise por u beri dhe procedim penal gjoja se keta fshatare te shkrete rrahen policine policia e deshtuar totalisht ne luften kunder krimit dhe droges po tregon dhembet ndaj shoqerise civile Ketu ju beni disa gabime 1 Shkelni ligjin 2 Perpiqeni te intimidoni protestuesit 3 Bumerangu Ne kete moment ju e keni kthyer Adriatik Lapajn ne simbol te fjales se lire ne hero popullor Me qindra njerez e mbeshteten dje haptazi kete person 4 Ju te paafte dekonspironi nervozizem lidhur me kete ceshtje Pra ka dicka qe nuk shkon dhe ju po perpiqeni ta mbuloni me dhune 5 Paaftesine e policise kriminale dhe te krimit financiar te cilet ne vend qe te shoqerojne Adriatikun duhet te kryenin hetime pse nje firme merr para pa bere asnje pune Per ta permbyllur jeni te paafte jeni mbi ligjin jeni arrogante jeni demagoge Ligji nuk mund te funksionoje vetem per Adriatikun dhe jo per ata qe shperdorojne miliarda Jeni duke minuar dhe punen tuaj se shtet me dy standarde nuk mund te kete Do tju besoja nese do arrestonit autoret e masakres financiare te rafinerise se naftes apo shperdoruesit e parave te inceneratoreve Po ju kete nuk e beni Beni si trima me njerezit e thjeshte por jeni dhjaksa perballe parase Me shume njerez do ngrihen kunder padrejtesise Ky do jete efekti i ketyre qasjeve driteshkurtra Urgjentisht dekriminalizoni protesten e qytetareve te lire Keni marre atribute mbi Kushtetuten dhe ligjin Jeni po kaq djallezore sa nje mendje kriminale Po cenoni lirine e shtetasvep pp <![CDATA[Mandati i deputetit qe po blihet ne syte e te gjitheve]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048110692/titulli/Mandati-i-deputetit-qe-po-blihet-ne-syte-e-te-gjitheve pstrongNga Mero Bazestrongp pPas Eduard Halimit ne listen e deputeteve te Partise Demokratike ne Qarkun e Beratit po japin doreheqje dhe dy gra te cilave u takon mandati i tij duke zbardhur keshtu qellimin final te ketij orteku doreheqjesh Behet fjale per tu bere deputet Astrit Veliaj nje biznesmen pronari i ish Universitit UFO dhe nje Tv lokal i cili ne fakt emrin me te madh ne vend e ka bere si ndertues pa lejep pLulzim Basha eshte angazhuar per ta rithkyer ate me dhune ne Parlament duke shkaktuar nje zinxhir te gjate doreheqjesh dhe duke nxjerre nga lista dhe dy grap pshte ekzaktesisht ajo per te cilen akuzoi Arben Ndoken kater vjet me pare ne Lezhe por dhe me keqp pTashme ai po behet garant i nje procesi doreheqjesh qe duhet ti hapin rrugen per ne Kuvend nje pasaniku nga ata qe i kujtojne Bashes hallet e vetap pKy shembull flet sa nje mije akte te tjera apo deklarata per shtyp te Lulzim Bashes ndaj kundershtareve te tij apo kritikeve brenda partise Duke u angazhuar ne nje beteje te tille qe banalizon cdo parim dhe cdo perpjekje per tu dukur parimor Lulzim Basha ben te pabesueshme edhe cdo perpjekje te tij per te bere diferencen me pjesen me te kritikuar te kundershtareve te vetp pDhe kjo eshte nje takse per betejen e tij politikep pPor pertej kesaj ky ortek doreheqjesh qe po ndodh para syve te te gjitheve pa folur askush eshte i turpshem dhe per demokracine shqiptare Ky proces eshte kompromentim i hapur i demokracise dhe blerja ne syte e te gjitheve i nje vendi ne Kuvendin e Shqiperisep pKjo flet shume dhe per arsyet e doreheqjes se Eduard Halimit dhe nuk ngjan aq shume me rastin e Arben Ndokes pervec faktit qe po japin doreheqjen dy grap pPor Arben Ndoka e beri kete proces sapo mbaruan zgjedhjet ashtu si Mehill Fufi kurse ky duket qarte qe ka detyruar te terhiqet nga mandati i deputetit dhe nje figure politike e PD Eduard Halimin i cili duket se nuk ishte me pjese e planeve te ardhme te Lulzim Bashes Pra ketu kemi nje akt te paprecedent te dhunimit te Parlamentit ne emer te parave duke kompromentuar rende si doreheqjet per shkak te Astrit Veliajt ashtu dhe futjen ne Kuvend te vete Astrit Veliajtp pDhe kjo tregon se cfare kredencialesh demokratike ka Lulzim Basha dhe sa vlere ka per te mandati i nje deputetip pTe gjithe ata qe presin prej Lulzim Bashes standarde intelektuale per deputet te gjithe ata qe mendojne se ai eshte i investuar ne njerez te paster dhe larg kapjes nga bota e krimit te gjithe ata qe mendojne se ai respekton barazine gjinore dhe figurat e pastra kane rastin te shikojne se si eshte gati te shkaktoje tre doreheqje per te futur ne Kuvend nje biznesmen qe vlen sa shifrat qe ka ne bankep pKy turp nuk mund te kaloje keshtu ne heshtje dhe me keq akoma nuk mund te legjitimohet si nje proces individual Kandidatja Qosja qe eshte e dyta ne radhe pas kandidates tjeter qe e paradeklaroi doreheqjen sikur kishte marre paradhenie fillimisht tha qe do ta pranonte mandatin ndersa tani dhe ajo do jape doreheqje fare tjeter eshte kjo pervecse blerje mandatesh ose dhune psikologjike nga lideri I opozites mbi te ne syte e gjithe opinionit publikp pDhe te mendosh se gjithe kete sakrifice Lulzim Basha e ben per te cuar ne Kuvend dike qe mendon se mandati e mbron nga hallet qe ka me ndetimet pa leje tregon qarte se ai funksionon me shume si pronar pallati nga ata qe rrezikojne te shemben se sa si lider politik qe duhet te ngreje ne kembe opozitenp pp pp <![CDATA[Te gjitha hallet e Eduard Halimit pervec rajonit]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048110582/titulli/Te-gjitha-hallet-e-Eduard-Halimit-pervec-rajonit pEduard Halimi ka dorezuar papritur mandatin e tij si deputete I PD nen nje arsyetim formal te nje projekti privat per drejtesine ne rajon te cilin mund te na e kishte kursyer Karriera e Eduard Halimit eshte radiografia tipike e nje juristi qe i ngjitet politikes per perfitme personale dhe eshte gati te behet behet qesharake per ti sherbyer asaj Ai nuk I perket rraces politike te Partise Dmeokratike por atyre qe i jane bashkuar asaj pas vitit 2005 per te marre dicka me shume nga profesioni me te cilin ishte bere nderkohe milionerp pFillimisht ai eshte shfaqur ne oborrin e PD ne vitin 2003 kur PD e coi si avokat ne apel dhe KQZ per zgjedhjet lokale si avokat Ai ishte nderkohe nje avokat qe ishte I perfshire ne biznese me toka zyra private ne vend te shtrenjta ne Tirane tek Dy kullat dhe lidhje me binzenese qe nuk ishin afer PDp pNe vitin 2005 PD I ofroi nje vend si zevendesminister drejtesie dhe atij ju desh te ristukturonte bizneset e tij duke shitur formalisht aksionet dhe duke u perpjekur te rregulloj sa te mundte nje deklarate pasurie qe nuk I rakordoi kurrep pNderkohe qe ishte zyrtar legal I shtetit ai vazhdonte te mbante studjon e tij te avokatise ne distance dhe u angazhua fort ne nje proces te gjate dhe plote hije mes ish biznesmenit Vebi Veliaj dhe nje huadhenesi te tij nga Kosova Bexhet Pacolli per ceshtjen e Tv Alsat Duke perdorur pushtetin e tij ai arriti te shpetj cfare mundi nga borxhi I pakthyer I Veliaj por dhe te perjashtonte me pas nga trashegimia juridike nje vajze te tij qe jetonte ne Suedip pVajza e Vebi Velise arriti te marr te drejten vetem disa jave me pare pasi u ankua me emer prane Komisionit te Vetngut per gjyqtaret qe kishin masakruar trashegimine e saj perfshi dhe Eduard Haliminp pHalimi po ashtu kishte qene me pare pronare I nje toke prane Liqenit te Tiranes te cilen ne vitin 2008 e ktheu Berisha ne ceshtje politike pasi pronesia ishte transferuar tek nje biznesmen ortak I Halimit te cilit I kerkuan pjese njerez te Berishes Kundershtimi I tij per ti dhene pjese formalisht njerezve te berishes I kushtoi nje arresim per korrupsion dhe fakti qe 20 per qind e tokes figuronte ne emer te biznesmenit tjeter Dritan Avllai u perdor nga Berisha si akuze kunder Edi Ramesp pEduard Halimi u zhduk nga debati pasi kishte dorzuar gjithcka per familjen Kjo ju arshivua si sherbim per karrirren e mepasmep pPas vitit 2009 ai u be deputet dhe minister drejtesie fal lidhjeve qe krijoi direkt me familjen dhe autoritetit qe vendosi mbi hipoteken qendrore ku kishin plot qoka njerezit e familjesp pNderkohe lidhejt e tij me biznesin e studjos se avokatise te kthyer tashme ne seksere nuk u shkeputen kurre dhe deklaratat e pasurise se tij ishin gjithnje nje dhimbje koke qe nuk rakordoninp pAi ishte njeriu qe veproi pas skene per te mbyllur gjithe gjyqet e mudneshme ndaj pushtetit sidomos atij te rruges se Kobit Fazllicit ku dilte e bija e kryeministrit me pas 21 Janarit etj Ai u be nje kamikaz I betejes kunder Prokurores se Pergjithshme Ina Rama dhe nje personazh qesharak qe I vuri vulen Komisionit hetimor parlamentar per 21 Janarin kur pranonte deshmite banale te Berishes per thika me helm nga gjarperinjte e Mashkullores cadra pistolete dhe skenare per grusht shtetip pNe parimin qesh mire kush qesh I fundit ai nuk merzitej per prfolin e tij banal ne publik as me fotot duke ngrene supe ne nej tas me Dashamir Xhiken ne krah tashme ne burg me shprese se sherbimet do shperbleheshinp pPas vitit 2013 kur doli ne opozite ai tentoi te ishte serisht sherbetori I Bashes ne betejat per drejtesi Por ne disa momente pati lekundje Ne kulmin e refuzimit te opozites per reformen ne drejtesi pas rekomandimeve te Komisionit te Venecias ai papritur dha doreheqje nga komisioni me arsyetimin se vuan nga nje semundje e rend Ne fakt e vetmja gje e rend qe i kishte ndodhur dukej se ishte mosbesmi I Bashes ndaj tijp pEdhe pse arriti ta tejkalonte kete situate dhe te merte nje mandate me 2017 prej Bashes duket se ai nuk po ngjiste me si njeri I besuar I tij Rangu I sherbetoreve ishte ulur dhe me shume Duheshin edhe me banalp pNe debatin public ai u zevendesua nga sherbetore te tjere dhe prespekitva brenda PD nuk ishte ne favor te tijp pNe kete kohe shpertheu dhe skandali I vajzes se Vebi Velise qe e denoncoi ate pane Komisionit te Vetingut Sipas kallezimit te plote mes personave te kallezuar eshte dhe ish-ministri i Drejtesise Eduart Halimip pNderkohe nje sere dosjesh qe kane te bejne me ekstardime te dyshimta dhe favorizme grupesh kriminale sidomos ne Durres ku ai ishte deputet deri me 2017 I kane krijuar atij nje dosje te erret tek faktori nderkombetar qe merret me hetimin e se shkuares se drejtesise shqiptarep pLargimi I tij nuk ka lidhje me projektet e tij personale per te ardhmen Aq me pak me rajonin I vetmi problem I tij eshte historia e sherbimeve ne drejtesi per qellime politike dhe shpesh ne favor te krimit te organizuarp pAi nuk gezon besimin e Bashes pasi Bashe si duhen prane vetes njerez me te sigurt me te kapur dhe me me shume parep pSi nje njeri qe e di me mire se ne se cfare ka bere ai u largua sot duke dorzuar mandatin Nuk ka bere keq pasi me e keqja per te dhe ata qe kane deformuar drejtesine shqiptare nuk ka ardhur Per Luzlim Bashen Astrit Veliaj q mund ta zevendesoj eshte me I dobishem se ai pasi eshte me mire financiarisht Do kete pak problem sa te paguaj dhe dy grate qe jane ne rradhe per te dhene doreheqje por ceshtje paresh eshtep pKeshtu mund te kenaqen te gjithe Eduard Halii shpeton nga e shkuara dhe Veliaj garanton te ardhmen Lulzim Basha po ashtu hedh nje hap para ne kapjen e PD nga oligarke qe blejen mandate e shesin vende deputetesh Larg qofte mos jep dorheqje dhe ajo gruaja qe eshte e dyta ne Durres se dhe Agron Duka po e humbet qetesine Luli nuk mund ti genjej te gjithe ne cdo kohep pp <![CDATA[Per disa vija te kuqe per te ardhmen e turizmit ne Shqiperi]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048110520/titulli/Per-disa-vija-te-kuqe-per-te-ardhmen-e-turizmit-ne-Shqiperi pNdertimi i tre HEC ne Kanionet e Osumit po pezullohet per shkak te mashtrimit me kordinatat dhe afatet e lejes se ndertimit por thelbi I problemit me HEC e vegjel ne Shqiperi duhet te kapercej kete pragp pstrongNga Mero Bazestrongp pNe rastin konkret per shkak te alarmit te shtypit dhe faktoreve te turizmit ne ate zone qeveria po reagon shpejt dhe me pergjegjesi por problemi qe shtrohet per te ardhmen e zhvillimit te vendit eshte me shume se kaqp pPyetja e thjeshte qe shtron nje operator I turizmit malor ne Shqiperi ne Valbone ne Vermosh ne Osum ne Nivice apo Zagorie eshte se ku ti gjejne ata garancite qe te investojne ne turizmin malorp pNese ne keto zona investitoret e brishte te turizmit kane filluar te ngjallin zona te panjohura te Shqiperise duke I kthyer ne vlera kombetare ata jo vetem qe kane percaktuar me investimet e tyre te ardhmen e atyre zonave por duhet te jene njekohesisht reper per te orientuar qeverine ne politikat e saj te zhvillimit Pra ne nje fare menyre qeveria Rama nuk duhet te perseris politikat e zhvillimit kaotik dhe rastesor te vendit sic beri qeveria Berisha Tashme jemi ne minutat e fundit te kohes kur duhet ta bejme te qarte cfare do bejme me pasurite tona gjeografike sic jane se paku keto pese zona Vermoshi Valbona Osumi Kurveleshi dhe Zagoria A do te bejme turizem apo do bejme industri Politika e Berishes edhe pak turizem edhe pak industr edhe pak HEC edhe TEC nafte ne Vlore edhe turizem elitar edhe fabrika ne Gryke te Kelcyres edhe hidrocentrale dhe kanotazh apo rafting apo ecje malore nuk shkonp pPer kete arsye me shume se sa pezullimi dhe me pas anullimi I ketyre lejeve te HEC te vogla vlen nje politike e qarte afatgjate shume e mbeshtetur juridikisht e qeverise per te garantuar investitoret e turizmi malor ne Shqiperi Nese dikush shkon ne Vermosh shikon Lepushen dhe vendos te investoj aty per turizmin malor dhe pas dy vjetesh I shfaqet nje investitor tjeter te bej hidrocentral apo nje produkt tjeter industrial ne fakt I ke asgjesuar te dyja dhe turizmin dhe industrinep pshte e njejta gje qe po rrezikon ti ndodh Osumit Kurveleshit dhe Zagoreis me lejet e HEC te vogla sic I ka ndodhur nderkohe Valbones qe ne te gjitha variantet jane nje zhvillim I gabuar I ekonomise Ato mund te sherbejne vetem per statistika te perkohshme per rritjen ekonomike permes ndertimit dhe mobilizimit te parave nga disa banka per te hedhur beton ne perrenjte tane malor por me pas ata vdesin gjithckap pEdhe nga pikpamja ekonomike ata jane pjese e nje tregu jo te lire me cmim te fiksuar qe do kthehen ne nje pengese dhe per liberalizimin e tregut te energjise per te mos thene se sasia anomalisht e madhe e dhene si qoka nga qeverite shqiptare do te bej te pamundur dhe do te rrise dhe koston e lidhjes se tyre me rrjetin qendrorp pPor pertej kesaj duhet te jemi te qarta tek garancite qe duhet tu japim atyre qe duan te zhvillojne turizmin malor dhe agroturizmin perballe alternatives se HEC Kjo qe po ndodh ne Osum eshte nje nga pasojat e ketij zhvillimi kaotik qe tregon se qeveria edhe pse flet per turizmin malor dhe agroturizmin ne fakt e ka shume te percipte dhe te pathelluar objektivin rreth saj Ndryshe nuk do te kishte shpjegim qe te vazhdoj te noterizoj ende lejet e papergjegjshme te qeverise Berisha dhe te shtoj dhe aktore te tjere me lidhje politike deputete e ministra sic eshte ne kete rastp pAjo qe duhet te degjojne investitoret e turizmit malor dhe agroturizmit eshte qe qeveria te heq disa vija te kuqe te paprekshme ne keto zona ku ne kemi potencial turistik per turizmin malor dhe agroturizmin dhe ti kthej ato ne oferta per biznesin vendas dhe te huaj per ta zhvilluar relaisht kete ekonomi te re ne Shqiperi Ndryshe Shqiperia do te kthehet ne nje varreze betoni pa prespektive ku dikush do bej ca pare me disa HEC do shperndaj ndonje bakshish dhe tek ndonje zyrtar dhe do do ti lere ato zona ne mjerim Mbi te gjitha do te vrase interesin e investitoreve te huaj per Shqiperine turistike te cilen per fat te mire e ka ruajtur varferia shqiptare dhe per fat te keq po e prishin parallinjte e papergjshem dhe te pangopur te Shqiperise p pp <![CDATA[Disa mite per luften italo-greke dhe varrezat e ushtareve greke]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109661/titulli/Disa-mite-per-luften-italo-greke-dhe-varrezat-e-ushtareve-greke pstrongMero Bazestrongp pKa nje vemendje me te madhe sec meriton boshatisja e nje varreze te ushtareve grek ne Sajmole nje fushe e vogel buze Vjoses ne Gryken e Kelcyres Dhe bashke me kete vemendje te shtuar ka dhe nje reaksion politik te adresuar qarte kunder kesaj historiep pSe pari ne Sajmol nuk po gjenden eshtra ushtaresh Ky mit duhet te bjere dhe nuk duhet te permendet ne shtyp si i tille Ne ate vend qe po germohet ne Sajmol eshte nje varreze e ushtareve te vrare grek ruajtur prej vitit 1941 E kemi pasur ate varreze Askush nuk e ka punuar ate toke ne gati tetedhjete vjet As ne komunizem as pas komunizmit nuk e ka levizur njeri kryqin Pra nuk kemi te bejme me kerkim varresh por me boshatisjen e nje varreze per ti cuar trupat ne nje varreze te sistemuar 3 km me tutje prane Kishes se Shen Kollit po ne Gryken e Kelcyresp pNe ate vend mbi rrugen kryesore ka pas dhe ushtare te varrosur italiane te cilet jane hequr ne vitet gjashtedhjete dhe nuk ka vend per spekulime Medalione ushtaresh italiane dhe grek ka gjithe fusha sa here e punon traktori ashtu sic ka kreher fishekesh grek dhe italiane ne cdo qoshe shtepish te vjetrap pFusha e vogel e Sajmoles gjendet mes malit Golik dhe Shendelli ku jane shkaterruar batalionet Lupi di Toskani dhe Julia e italineve si dhe forcat greke te batalionit te Kretes dhe te Kallpaqit As italianet dhe as greket nuk kane mundur dot ti varrosin shumicen e te vrareve Biles greket shume me pak se italianet Tragjike eshte se shumica e tyre mbeten ne faqet e maleve ku jane vrare dhe kane humbur ne vite atyp pGianni Granzotto nje ish ushtar italine gazetare dhe autor librash qe ne vitet tetedhjet ishte President I ANSA ne Itali ka ardhur ne vitin 1984 ne Sajmole dhe ne Peshtan aty ku eshte bere beteja Sic e pershkruan ne librin e tij Vjosa ime e dashur tregon se si buze rruges ne Peshtan takoi nje bari dhe e pyeti A ka me te vrare ne Golik qe jane pa varrosurp p-Ka- i ishte pergjigjur me vrazhdesi te natyrshme bariu Sa here shkrin debora rreshqasin poshte rrungajavep p-Te lutem mbulojini aty ku jane Goliku ishte dhe mali i tyrep pshte ne nje fare menyre nje ndjenje njerezore te respektojme dike qe jeta e ka perplasur te vdes ne malet tona pamvaresisht politikave te mbrapshta qe e kane sjell atyp pHisteria ndaj zhvarrosjes se disa kufomave te ruajtura eshte teprim dhe tejkalon problemet qe shoqerojne kete histori ku Shqiperia dhe shqiptaret jane viktima te nje lufte qe nuk ishte e tyrep pDhe duhet te jemi realist te pranojme se shqiptaret kane qene me shume me greket ne kete lufte kur ata ishin gjalle dhe eshte e tepert te bejne si antigrek tani me disa te vdekur Per me teper qe mburremi dhe e kemi argument kunder ligjit te luftes se disa nga kompanite dhe batalioni shqiptar Tomori dezertuan nga luftap pSe dyti duhet te jemi realist dhe per konceptin e luftes italo-greke qe preku Shqiperine Ne ishim fronti shqiptar i luftes italo-greke pasi Italia pas sulmit me 28 tetor 1940 kunder Greqise nuk e perballoi dot ofensiven greke dhe u terhoq nga Greqia ne territorin shqiptar ne Janar 1941 duke u kthyer nga vend pushtues ne nje vend qe u pushtua nga Greqia ne kete rast si territor italiane pasi ne ishim te pushtuar nga Italia Prandaj kur i trajtojme greket si pushtues me 1940-1941 duhet te jemi te kujdesshem te perdorim nje kriter Nese ne themi se duhet hequr ligji i luftes pasi ne nuk sulmuam Greqine por e sulmoi Italia atehere as nuk mund te themi qe na pushtoi Greqia pasi kemi qene te pushtuar nga Italia Ajo qe disa quajne pushtim grek eshte se Greqia disa muaj nga Janari deri ne Prill e vuri para ushtrine italiane duke e detyruar te terhiqet ne brendesi te territorit tone nga Kurveleshi ne Berat dhe deri Kolonje Korce e Pogradecp pDhe po te mos futej ushtria gjermane nga Bullgaria ne Selanik te dhe te pushtonte Greqine ne mund te kishim nje histori dhe me te rende nga kjo lufte Por pushtimi i Greqise nga Gjermania beri qe Greqia te dorezohej dhe ushtria italiane marshoi serish drejt Greqise tashme si fitimtare ndaj nje ushtrie qe dikush tjeter ja kishte lidhur duartp pSe treti problem i varrezave greke ne Shqiperi eshte nje vendim i shtrire ne kohe nga se paku 12 qeveri shqiptare prej vitit 1987 dhe eshte nje vendim ku pala shqiptare thjeshte ka rezistuar apo toleruar ne varesi te halleve te tjera qe ka pasur me Greqine por kurre nuk eshte marre seriozisht me thelbin e problemit do ushtar i vrare ne Shqiperi meriton te kete nje varreze dhe nje te tille e meritonin dhe ushtaret grek derisa e kane ushtaret gjermane angleze apo franceze Ajo qe eshte e ndjeshme per opinionin eshte konceptimi i ketyre varrezave si masive dhe vendosja e tyre gjeografike ne nje nga kufijte e pretendimeve historike te Greqise E verteta eshte se keto varreza jane simbolike pasi ato nuk kane brenda atyre as 5 per qind te ushtareve grek te vrare ne Shqiperi te cilet kane mbetur maleve pa adrese dhe te paidentifikuar pasi ne teresi ishte nje ushtri sulmuese qe kishte mobilizuar dhe vullnetare Vendshtrirja e tyre gjeografike nga Bularati ne Kelcyre dhe me tej drejt juglindjes eshte nje fitore e politikes greke ndaj asaj shqiptare firmosur se fundi nga qeveria Berisha dhe qe Edi Rama po e shkemben me heqjen e ligjit te luftes me Greqine Pra po i merr dicka per nje gje qe ua kishim dhene Kaq eshte cmimi politikp pHisteria ndaj zhvarrimeve apo gjetjes se ushtareve te vrare ne Shqiperi nuk eshte nje gjest qe na nderon Sidomos kur behemi luane me te vdekurit dhe pula me te gjalletp pp <![CDATA[Mos e kryqezoni Ramen ne Jeruzalem]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048108016/titulli/Mos-e-kryqezoni-Ramen-ne-Jeruzalem p styletext-align leftstrongNga Andi Bushatistrongp p styletext-align leftGabimi me i madh i te gjithe kundershtareve te Rames eshte se pretendojne se ai cdo gje e ka bere gabim Kjo ka ndodhur edhe kete here Nje histeri e paimagjinueshme ka shperthyer qe prej te enjtes kur Shqiperia votoi ne OKB rezoluten anti amerikane per te mos njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e shtetit hebre Menjehere Sali Berisha e quajti kete akt nje tradhetie kombetare dhe nje rikthim ne politikat hoxhiste Presidenti Ilir Meta shkoi edhe me larg duke hedhur nje tis qesharak shtetit shqiptar dhe i shkroi Donald Trumpit se vendimi i qeverise nuk perfaqeson vullnetin e te gjithe shqipetarevep p styletext-align leftPerpos ekseseve te opozitareve neper korridoret mediatiko politike geluan gjithfare teorish konspirative per dominimin sorosian te vendimeve sovrane te Shqiperise per pengmarrjen nga Erdogani qe i kishte bere thirrjeve vendeve te OKB-se te mos shiten per nje grusht parash tek Amerika per nje konstante anti amerikane te neobllokmenit Edi Rama qe kur ai eshte bere kryeministerp p styletext-align leftGati me ekzaltim zera opozitare e shikuan kete akt si nje mosmirnjohje spektakolare ndaj hiperfuqise qe na kishte cliruar Kosoven dhe qe kishte qene sponsorja kryesore e pranimit te vendit ne NATO Dhe sikur te mos mjaftonin keto akuza per tradheti ato shoqeroheshin me deklaratat e forta qe u bene ne Uashington Me nje arrogance perej miliarderi delirant Donald Trump fshikulloi ato shtete qe mernin parate e Amerikes dhe votonin kunder saj ndersa ambasadorja e tij ne OKB Nikki Haley tha se ShBA i kishte mbajtur shenim shtetet disidente duke shtuar se vendi i saj nuk do ta harronte kurre kete tentative per turperimp p styletext-align leftPas ketyre citimeve te permendura dhe te ripermendura disa here fshihej gati gati ngazellimi se tani hakmarrja e hiperfuqise se vetme te botes do te binte edhe mbi kryeministrin e nje vendi liliput prej 3 milion banoreshp p styletext-align leftDhe mes gjithe kesaj zhurme dhe rrokopuje qe me teper ka ngjyrat e nje beteje lokale kunder Edi Rames sesa nje perpjekje per te kuptuar te verteten harrohen te behen disa pyetje te thjeshtap p styletext-align leftPse qenkerka anti-kombetare te votosh njesoj si Anxhela Merkel Emanuel Macron apo Teresa Mayp p styletext-align leftPse qenkerka blasfemi te besh te njejten zgjedhje qe bejne prej 19 vitesh presidente si Klinton Bush dhe Obama per te mos njohur Jeruzalemin si kryeqytet te Izraelitp p styletext-align leftPse 9 nga 11 ambasadoret qe ShBA ka pasur ne kete shtet ShbA e kane denuar Jerusalem Embassy Act te Trump Mos valle edhe ata qenkan tradhetare te ShBA me shume se kryeministri ynep p styletext-align leftPse qenkerka mekat te renditesh mes plot 128 vendeve te OKB-se nga 193 qe jane gjithsejp p styletext-align leftPse qenkerka herezi ti permbahesh qendrimeve tradicionale ne Kombet e Bashkuara madje per vite me radhe edhe nga Amerika per te mos e njohur qytetin trefish te shenjte si kryeqendren e asnjeres prej paleve ne konfliktp p styletext-align leftNe te gjithe kete debat duhet permendur thenia e nje ambasadori vendi aleat te Amerikes qe deklaroi ne OKB se ne kete organizate votohet per parime dhe jo per pazare dhe se do te qe jo serioze per sejcilin shtet qe ka votuar A per vite me radhe te votonte B vetem se papritmas ShBA ndryshoi qendrimp p styletext-align leftNe kete rast po te kishte proceduar keshtu Shqiperia do te renditej si nje vend qesharak perkrah ishujve Marshall Palaos Nauruse dhe Togos Ne kete rast ne do te kishim mundesine te qeshnim dhe te talleshim me Edi Ramen si nje politikan servil dhe qe thyen te gjitha traditat e qendrimeve te meparshme Ne do te gajaseshim me te njesoj sic beme me rendjen e tij per ta kapur kamerat me Trumpin ne samitin e fundit te NATO-s ne Bruksel Ne do te kishim te gjithe te drejten e botes ta ironizonim si nje kryeminister te korruptuar te kapur nga krimi dhe droga i cili zvarritej deri ne bythelepirje poshte shtetit me te fuqishem ne bote per te zgjidhur hallet e vetap p styletext-align leftPer fatin tone te mire Edi Rama nuk veproi keshtu Natyrisht askush nuk mund te vere bast se ai e beri kete per qellime idealiste parimore apo per nje sens te theksuar ndaj te drejtes Edi Rama qe ne njohim nuk eshte i tille dhe ai nuk mund te sublimohet vetem per nje rast te vecantep p styletext-align leftPor e verteta eshte se cilat do nga teorite konspirative qe gelojne te jene te besueshme cilat do te kene qene shtysat qofte Sorosi qofte Erdogani apo qofte Brukseli ato perkojne ne kete rast me nje votim qe i ben nder ketij vendi Midis imazhit te nje shteti lake dhe renditjes perkrah perfaqesuesve te popullsise me te madhe te globit Shqiperia u rendit denjesisht ne grupimin e dytep p styletext-align leftNdoshta dhe per kete ky vendim do te mbahet mend si nje nga anet pozitive te qeverisjes me shume sesa problematike te Edi Ramesp p styletext-align leftPrandaj nxitimi per ta shitur kete histori me ekzaltimin e nje sherri banal te Rames me Trumpin eshte jo vetem i genjeshtert por edhe driteshkurterp p styletext-align leftAi eshte krejt i ngjashem me histerine fallco qe u krijua qe prej fitores te ketij ndertuesi miliarder ne zgjedhjet e ShBA Qe prej asaj kohe opozita ne disa raste ka perkundur idene se permbysja e establishmentit sorosian pertej Atlantikut do te shoqerohej me nje ndryshim radikal edhe ne Tirane Me kete teze ajo deshtoi ne qershorin e shkuar Por me sa duket pesimi nuk i eshte bere mesim Ajo edhe njehere po tregon se eshte e gatshme te braktise parimin per te kapur okazionin rastesor Ajo po deshmon se e ka te veshtire ta munde Ramen ne fushen reale te betejes dhe prandaj kekon kauza te shpikurap p styletext-align leftSepse Edi Rama nuk mund te akuzohet per tradheti ndaj Amerikes As per shitje te interesave te shqiptareve me vendin e madh Ky eshte nje nga rastet e pakta qe ai eshte rreshtuar ne anen e drejte te historise Perkrah me qendrimet e djeshme te Klintonit Bushit e Obames Perkrah me qendrimet e sotme te Frances Gjermanise dhe Anglisep p styletext-align leftPrandaj ai nuk mund te kryqezohet ne Jeruzalem Sepse historia shpesh na ka mesuar se sulme te tilla vetem te ringjallin politikishtstrongLapsialstrongp pp <![CDATA[Berisha si gjenerali i nje ushtrie te vdekur]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048107662/titulli/Berisha-si-gjenerali-i-nje-ushtrie-te-vdekur pbNga Mero Bazebp pSali Berisha ka 27 vite ne politike Kuvendi i Shqiperise ka pasur shpesh-here momente te veshtira Ka pasur dhe vrasje me armep pSali Berisha ka forcuar staturen e tij prej lideri duke qendruar gjithnje ne tavolinen e tij duke dhene urdhera me shenja apo gjeste dhe duke aktruar si njeri qe ka kush ben lufte per tep pAi nuk ka qene kurre ne vendin e krimit me kembet e tij Edhe me 14 shtator 1998 kur njerezit sulmuan Kryeministrine me antitanke e kallashnikove ai ishte ne zyren e tij Beri me shenje nga Kryeministria sa mbaroi mitingu dhe iku ne zyrep pNe zyre te tij qendroi dhe dy dite me pare me 12 shtator 1998 duke pritur te degjonte te shtenat e armes qe do te vrisnin Azemin para zyres se tijp pSa here PD eshte perleshur ne Kuvend apo ka bere gjeste te forta ne rruge sa here demonstruesit e saj thyejne xhama apo pushtojne zyra ai nuk eshte atyp pSot ka ndodhur nje ndryshim i madh Ai nuk komandoi bandite me shenja edhe pse i kishte gati rrotull tij Nuk vuri dike te sulmonte Edi Ramen U ngrit vete ashtu i rrenuar me dhembe shtrenguar si njeri qe nuk i del shpirti pa ardhur dhe nje here ne pushtet dhe u perplas me rojet e Gardes duke share nga nena Edi Ramen si halabak Biles tentoi te shtynte dhe rojet Donte patjeter ta rrezonte dikush ne toke ti fuste ndonje shpulle Apo ti bente ndonje gjest poshterues Por nuk pati fatp pKete qe ka bere sot nuk e ka bere kurre as kur rojet e Gardes e kane arrestuar dhe e kane hequr zvarre per ta futur ne makinen e policise me 28 nentor 2000 me urdher te Ilir Metes Si nje qengj i bute dhe i bindur zbriti nga makina e vet dhe hipi ne makinen e policise duke i dhene gjeneralitetet drejtorit te policise si i biri i Rames dhe Shiqeres Dhe mire beri Ne raste te tilla duhet te zgjedhesh mes trimerise se cubit dhe jetesp pSot ai ishte ne nje dite te keqe Ishte ne diten kur gjenerali shikon se para tij ka nje ushtri te vdekur dhe tenton ti jape zemer te dale vete i pari Diferenca mes sjelljes se tij dhe Lulzim Bashes ishte nje hendek i madh qe ai tentoi ta mbushe me trimeri Dhe kur nuk ja doli dot tentoi ti merrte te gjithe me vete duke bere thirrje per djegie te mandatevep pBeni kujdes Nuk po kerkonte djegie te mandateve pse u zgjodh Arta Marku por se ai nuk u lejua te shkonte ne tribune Dhe mbi te gjitha pse u la vetem ne rrugetimin e tij drejt heroizmit Ishte nje hakmarrje ndaj deshtimit te tij si komandat i nje ushtrie te vdekurp pMe tej akoma ai u la vetem jo vetem nga deputetet brenda por dhe nga ata pak militante jashte salles Berthama e 14 shtatorit ishte aty Njerezit qe qelluan me kallashnikove Kryeministrine mund ti shikoni ne radhet e para duke shtyre policine Por dikush i ndali E sigurte eshte se Monika Kryemadhi nuk i ndali Ajo tentoi ti fuse brenda duke bere gjeste nga me burreroret dhe duke bere kurban dhe cizmet e nje marke te njohur per kryeprokuroren e re Ajo ishte e vetmja aleate e Sali Berishes sot ne ate salle dhe jashte saj dhe me sa duket e vetmja qe ka halle te perbashketa me tep pSali Berisha sot u perball me braktisjen e te veteve Ai ndjeu pafuqine e ushtrise se tij te vdekur qysh ne fillim te sances dhe tentoi te behej per nje dite gjeneral me shprese se do ta ngjallte Tentoi te bente ate qe nuk e ka bere kurre duke u perballur fizikisht me rojet me shprese se dikush do ta rrezonte pertoke dhe pastaj militantet do digjnin Kuvendinp pNuk ndodhi asgje As per toke e shtrine as Kuvendin nuk e dogjen as thirrjet e tij si degjuan as prokuroren e re nuk e penguan Thjesht e lane vetem si nje plak te deshperuar qe mendon se mund ti vere zjarrin ketij vendi dhe me nje te levizur te gishtit Sot e pa qe dhe mund te shkonte per dhjame qeni pa u merakosur askush As te vetet Ata me shume pyesnin si ishte deklarata e SHBA se sa cfare tha Berisha per mandatetp pshte nga ato ditet kur njeriu duhet ta kuptoje se i ka ardhur fundi si flakvenes Por mund te kete te ardhme si i pandehurp pp <![CDATA[Fundi i eres Merkel]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048107505/titulli/Fundi-i-eres-Merkel pKohes se Angela Merkelit ne Gjermani po i vjen fundi Keshtu shkruhet ne nje editorial te revistes se njohura hrefhttpwwwspiegeldeinternationalgermanyopinion-german-stability-and-the-merkel-era-a-1183519htmlSpiegel me autor Dirk Kurbjuweitap pAutori perdor edhe nje term te posacem Merkelizmi i cili perkufizon nje periudhe dhe model qeverisjeje ne Gjermani dominuar nga konsensusi i pergjithshem qetesia dhe mbi te gjitha stabiliteti Ne 12 vjet me radhe keto kane qene tiparet e Gjerrmanise politike duke reflektuar nje fryme sigurie edhe ne Europen e trazuar nga kriza financiare e vitit 2008 dhe kriza e refugjateve e vitit 2015p pTani Merkelizmi eshte ne fund dhe sipas Kurbjuweit per kete ndikon edhe fakti se ai konsensusi social qe ekzistonte ne Gjermani nuk eshte me Kriza e refugjateve ka qene nje pike kritike ne kete drejtim dhe ajo percau vendin duke evidentuar si faktor populistet e djathte Vendimet e kancelares kane goditur autoritetin e saj dhe sipas autorit kane ripermasuar perceptimin per vijimin e saj ne pushtetp pemSynimi i Merkelizmit ka qene te qetesonte vendin por poitika e refugjateve dhe humbja e kontrollit qe pasoi nxiten irritim E shtyu vendin drejt nje prej periudhave me te paqendrueshme Problemi me i madh i Merkelizmit ka dale se fundmi ne siperfaqe dhe ai eshte Merkeli vete Ajo asociohet tani me nje fund dhe jo me nje fillim te riNese Merkel eshte kaq e lidhur me stabilitetin atehere ajo duhet te jete e afte te shohe se vendi nuk donte perfitoje nese ajo arrin apo kalon rekordin e Helmut Kohl per te qendruar 16 vjet ne zyre Edhe Merkel po ashtu duhet te te nise te imagjinoje te ardhmen e politikes ne Gjermani nje te ardhme pa Merkelinem shkruan Kurbjuweitp pEditoriali ve nje bast me zhvillimet e aferta politike ne Gjermani duke nenvizuar nder te tjera se pertej te gjithave Merkel nuk ishte e afte per reforma te medhap pp <![CDATA[Rreziqet ne rritje ne Ballkan kerkojne veprime nga brenda dhe jashte]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048107504/titulli/Rreziqet-ne-rritje-ne-Ballkan-kerkojne-veprime-nga-brenda-dhe-jashte pstrongNga Daniel Serwerstrongp pBallkanasit jane habitur qe Keshilli per Marredheniet me Jashte CFR nje organizate e njohur ne SHBA qe ndodhet shume prane Shtepise se Bardhe e ka renditur Ballkanin mes prioriteteve te saj per parandalimin e konfliktit per vitin 2018p pCFR paralajmeroi specifikisht pershkallezimin e tensioneve apo dhunes ekstremiste ne Ballkan Shqiperi Bosnje Kroaci Kosove Maqedoni Mal te Zi dhe Serbi qe do te rezultojne ne paqendrueshmeri politike dhe perleshje te armatosura dhe vleresoi se ka gjasa te moderuara te ndodhe por ndikimin ne interesat amerikane te uletap pKy vleresim i nivelit III ka shkaktuar nje interesim te madh megjithese eshte vecse nje njohje e Uashingtonit me ate qe njerezit ne Ballkan e kane hasur prej vitesh recesioni ekonomik dhe trazirat sociale po rriten anetaresimi ne BE po rezulton shume i larget per te bindur politikanet e Ballkanit qe te marrin rreziqet qe lidhen me reformimin dhe Rusia eshte duke bere cmos per te bllokuar progresin drejt NATO dhe BEp pNuk ka nevoje per topth kristali per te sugjeruar se ka rrezik perplasjesh te armatosura dhe ekstremizmi te dhunshem ne nje rajon qe ka pare tashme sulm mbi parlamentin maqedonas paraushtarake qe kalojne kufirin nga Kosova kercenime per referendum te pavarur ne Republiken Srpska ne shkelje te marreveshjeve te paqes Dejton dhe rekrutim te ekstremisteve fetare dhe etnik per te luftuar ne Siri dhe Ukrainep pAmerika ia kaloi lidershipin ne Ballkan Europes me shume se 10 vjet me pare Europa eshte capitur qe ateherep peshtja eshte nese Shtetet e Bashkuara do te kthehen ne nje rol lidershipi duke u perpjekur te zgjidhin ceshtjet qe po bllokojne vendet e Ballkanit nga anetaresimi ne BE dhe NATOp pEmri i Maqedonise kushtetuta e Bosnje-Hercegovines mungesa e anetaresimit ne OKB te Kosoves dhe nderhyrja e Rusise ne politiken ballkanike jane ceshtje qe mund te zgjidhen me lehte me angazhimin e Uashingtonit se sa pa te Pse nuk nderhyn SHBA-jap pPergjigja fle ne dy nivelet e prioriteteve te parandalimit qe qendrojne mbi Ballkanin ne renditjen CFRp pAmerikanet jane te zene me armet berthamore dhe raketat e Korese se Veriut nderhyrjen ruse ne Europen Lindore kercenimet kibernetike Iranin Detin e Kines Jugore dhe terrorizmin ne vend per te mos permendur krimin e organizuar ne Meksike separatistet ne Ukraine ambiciet e pavaresise se Kurdistanit konfliktin mes Izraelit dhe Palestines dhe disa problemeve te tjera te mundshme me ndikim me te madh ne interesat amerikane sesa Ballkanip pEdhe po te sugjeroja qe SHBA te caktoje nje te derguar te posacem per Ballkanin ose te delegoje pergjegjesi specifike te ZvPresidenti Mike Pence nuk jam i bindur se kjo do te ndodhe fare ateherep pNjerezit ne Ballkan duhet te marrin kontrollin ne duart e tyre dhe te kerkojne zgjidhje te negociuara ne bashkepunim me miqte e tyre europiane dhe amerikanep pPse Greqia do te vazhdoje fushaten kunder emrit te Maqedonise nese kjo pengon Maqedonine qe te jete ashtu si Greqia aleat ne NATO dhe nje anetare e Bashkimit Europianp pPse Serbia do te vazhdoje qendrimin e saj kunder anetaresimit ne OKB te Kosoves duke e ditur se kurre nuk do te mund ta qeverise ish-krahinen e saj dhe do te duhet te normalizoje plotesisht marredheniet me te perpara se Beogradi te hyje ne BEp pPse shtetasit e Republikes Srpska vazhdojne te premtojne nje referendum qe nuk mund te sjelle njohje nderkombetare si nje shtet i pavarur dhe do ti sherbeje vetem interesave te elites politike rusofile te korruptuarp pPer mua pergjigjet jane te qarta por keto pyetje duket se nuk behen kurrep pshte koha gjithashtu qe BE-ja te luaje nje rol me te forte Brukseli eshte mesuar te heqe dore sapo te keni zbatuar ligjet e unionit do te marrim ne konsiderate tju anetaresojmep pKjo po rezulton e pamjaftueshme Procesi duhet te lehtesohetp pNATO gjithashtu mund te jete me energjike ne perpjekje per te zgjidhur ceshtjet qe kane ndaluar Maqedonine Kosoven dhe Bosnjen per te mos hyre ne aleancep pProblemet qe e futen Ballkanin ne listen e prioriteteve te parandalimit kete vit nuk jane te pazgjidhshme Por kerkojme pak kurajo politike dhe dore diplomatike per tu zgjidhurp pVullneti duhet te vije jo vetem nga Uashingtoni dhe Brukseli por edhe nga brenda Ballkanitp pKur shtetasit e tij te kerkojne gjera te bera me mire rreziku i destabilitetit politik dhe perplasjeve te armatosura do te bjerep pshte me mire te jesh jashte listes se CFR se i perfshire ne tep pemDaniel Serwer eshte profesor dhe drejtor i programit te menaxhimit te konfliktit ne Shkollen Johns Hopkins te Studimeve Nderkombetare te Avancuaraemp pp <![CDATA[Njeriu qe nuk e shpetoi boten]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048107208/titulli/Njeriu-qe-nuk-e-shpetoi-boten pstrongNga Peter Singerstrongp pMuajin e kaluar Salvator Mundi portretizimi i Jezusit Shpetimtar te Botes nga Leonardo da Vinci u shit ne ankand per 400 milione dollare dy here me shume se sa rekordi i meparshem i arritur ne nje ankand per nje veper arti Bleresi u detyrua gjithashtu te paguaje 503 milione dollare te tjera ne komisione dhe tarifap pPiktura eshte rifreskuar rende dhe disa eksperte madje kane vene ne dyshim edhe nese ajo eshte vertete veper e Leonardos Jason Farago nje kritik arti iemNew York Timesema hrefhttpswwwnytimescom20171115artsdesignsalvator-mundi-da-vinci-paintinghtmlr0e pershkroiaate si e mire por nje pikture jo vecanerisht e dalluar fetare nga kapercyelli i shekullit te gjashtembedhjete ne Lombardi e cila ka kaluar nje seri restaurimeshp pBleresi per te cilina hrefhttpswwwnytimescom20171208worldmiddleeastsaudi-arabia-salvator-mundi-crown-princehtmlr1shume besojnease eshte princi i kurores Saudite Mohammed bin Salman qe veproi permes nje kusheriri te larget ka paguar nje cmim shume te larte per pikturen e nje njeriu i cili thuhet se ka keshilluar nje person tjeter te pasur Shko shit pasurine tende dhe jipja te varferve dhe pas kesaj do te fitosh nje thesar ne qiell Kjo e ben te rendesishme te shtrojme pyetjen cfare mund te beje per te varfrit dikush me 450 milione dollare menjanep pa hrefhttpwwwthelifeyoucansaveorgJetet qe ti mund te shpetosha nje organizate jofitimprurese qe une themelova pak vite me pare ka njea hrefhttpswwwthelifeyoucansaveorgimpact-calculatorLlogarites te Impaktit te Bamiresiseai cili te mundeson te shohesh se cfare mund te arrihet me donacione per organizata qe kane nje histori te provuar ndihmash efikase per njerezit me te varfer te botes Llogaritesi tregon se per 450 milione dollare ju mund te riktheni shikimin per nente milione njerez me verberi te sherueshme ose te siguroje per 13 milione familje mjete dhe teknika per te rritur 50 me shume ushqimp pNese deshiron te ndjekesh urdherin e Jezusit ne nje menyre me fjale per fjale ti mundet thjeshte te japesh para per familjet me te varfra te botes qe ata ti perdorin si te duan Nje organizate e quajtur Jep Drejtpersedrejti do te identifikoje familjet me ne nevoje dhe do te transferoje parate e tua per ta duke mbajtur vetem 10 per qind per kostot e veta administrativep pNe rast se mendon se njerezit qe marrin para te tilla do ti shpenzojne ato ne alkool bixhoz apo prostitucion njea hrefhttpswwwgivedirectlyorgresearch-at-give-directlyvleresim i pavaruraka treguar se ne fakt ata nuk e bejne Ndihmat ne para te Jep Drejtpersedrejti rrisin sigurine ushqimore shendetin mendor dhe posedimet e perfituesve Per 450 milione ti mund te blesh gjithashtu 180 milione rrjeta krevatesh te mjaftueshme per te mbrojtur 271 milione njerez nga malaria Per te gjitha keto nderhyrje numrat reale ka gjasa do te jene pak me te uleta se sa dalin nga Llogaritesi i Impaktit te Bamiresise pasi kjo nuk eshte konceptuar per shuma te medha dhe rrjedhimisht nuk merr parasysh se kostoja e shperndarjes se ndihmes rritet ne castin kur njerezit ne nevoje qe jane me lehtesisht te arritshem jane mbuluar dhe duhet te shkohet me largp pKur nje person zgjedh te bleje Salvator Mundi ne vend qe ti riktheje shikimin nente milione njerezve cfare do te thote kjo mbi vlerat e tyre Nje gje eshte e qarte atyre veshtire se ua ndjen per te tjeret faredo kenaqesie qe ata familjet apo miqte e tyre do te marrin kur te shohin tablone ajo veshtire se mund te krahasohet me perfitimin e rikthimit te shikimit te nje personi te vetem e jo me te shume milionevep pE drejte apo gabim shumica jone japin me shume peshe per interesat tane te drejtperdrejte dhe interesat e femijeve e te afermve e te miqve para interesave te te tjereve Sa me te larget dhe sa me te ndryshem prej nesh te jene keta te tjeret aq me e madhe eshte norma e injorimit qe ne zbatojme ne praktikep pMegjithate ka nje kufi ne te cilin norma e injorimit behet kaq e madhe dhe interesat e te tjereve trajtohen me kaq indiference sa ne duhet te themi jo kjo eshte e tepert Ne mund te argumentojme se njerezit me te pasur jane ne anen e gabuar te ketij kufiri Ajo qe mua me duket e paargumentueshme eshte se te shqetesohesh per pasjen nen pronesi te nje tabloje me shume se sa per shikimin e shume milione njerezve kjo eshte shume pertej kufiritp pMe 2006 investitori legjendar Warren Buffett premtoi te jape shumicen e pasurise se vet rreth 30 miliarde per Fondacionin Bill amp Melinda Gates Foundation per te ndihmuar njerezit ne varferi ekstreme Kjo dhurate dhurata me e madhe e vetme e dhene ndonjehere nga dikush per dike dyfishoi burimet e fondacionit Per te shenuar dhjetevjetorin e dhurates se Buffett Bill dhe Melinda Gates se fundmi ia hrefhttpswwwgatesnotescom2017-Annual-Letterraportuan atijase cfare kishte bere fondacioni bashke me organizata te tjera per te permiresuar shendetin boteror pergjate kesaj dekadep pShifra qe Bill dhe Melinda Gates theksojne eshte 122 milione Ky eshte numri i jeteve te femijeve te shpetuar qe nga viti 1990 nga reduktimet progresive te normave te vdekshmerise foshnjore Me fjale te tjera nese vdekshmeria foshnjore do te mbetej konstante nga viti 1990 deri me sot 122 milione femije me shume do te kishin vdekur nga sa kane vdekur ne fakt gjate kesaj periudhep pNdoshta kontributi me i madh qe ka Fondacioni Gates ne kete renie eshte dhenia e 750 milione dollareve per te themeluar Aleancen Globale per Vaksinim dhe Imunizim te njohur sia hrefhttpwwwgaviorgGavi Aleanca e Vaksinesa nje aleance publike dhe private qe punon me qeveriite dhe me agjencite e Kombeve te Bashkuara per te permiresuar normen e vaksinimit ne vendet e varfra dhe per te ndihmuar zhvillimin e vaksinave te reja Tashme 86 e femijeve te botes marrin vaksina baze norma me e larte ne te gjitha koheratp pFamilja Gates thote se per cdo dollar te shpenzuar ne imunizimin e nje femije perfitohen 44 dollare ne ekonomi perfshire parate qe familjet ne kushte te tjera do te humbin ne rast se femija semuret dhe prindi nuk eshte ne gjendje te punoje Kontributi i Warren Buffett per imunizimet mund te jete investimi me i mire qe ai ka bere ndonjeherep pSi mendoni cfare mund ta beje nje person me te lumtur Pasjen nen pronesi te nje tabloje edhe nese ajo eshte tabloja me e mrekullueshme ne bote apo te diturit se ke mbajtur miliona femije te shendetshem ke kursyer jete dhe ke ndihmuar familjet ekonomikisht ne te njejten kohe Logjika njesoj si edhea hrefhttpswwwresearchgatenetprofileLaraAkninpublication5494996SpendingMoneyonOthersPromotesHappinesslinks0c960536bc4c368a69000000pdfkerkimi psikologjikasugjeron se kenaqesia me e madhe nuk eshte pasja nen pronesi e pikturesstrongProject Syndicate BIRNstrongp pp <![CDATA[Perse ndodhin katastrofat natyrore dhe cfare kerkojne te na thone]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048107056/titulli/Perse-ndodhin-katastrofat-natyrore-dhe-cfare-kerkojne-te-na-thone div classtd-author-bystrongNgaMiron akostrongdiv div classtd-author-linediv div classtd-author-lineKatastrofat natyrore si termetet zjarret permbytjet etj fatkeqesisht e kane shoqeruar gjithmone njerezimin brenda kohes dhe hapesires globale dhe sidomos ne keto kohet e fundit Ato papritur behen shkaktare te dhunshme per shkaterrimin e mjedisit marrin jeten e shume njerezve dhe kafsheve bejne deme te pallogaritshme materiale shkaterrojne fshatra qytete dhe prishin keshtu endrrat e njerezve per nje te ardhme te sigurtdiv pAjo qe verehet nga institute kerkimore si per shembull Qendra Rajonale e Mjedisit per Evropen Qendrore e Lindore REC me shume se 7 trilione dollare ose 62 trilione euro perllogaritet demi ekonomik i shkaktuar ne mbare boten si rezultat i fatkeqesive natyrore nga viti 1900 deri ne 2015 Rreth 60 te demit e zene permbytjet dhe stuhite 8 milione njerez kane humbur jeten pergjate kesaj periudhe kohore nga fatkeqesi te tilla si termete vullkane thatesira zjarre etj Ne vitin 2015 kishte 26000 viktima dhe ne vitin 2016 kishte 11000 viktima Gjate dekades se fundit Kina Shtetet e Bashkuara India Filipinet dhe Indonezia perbejne se bashku 5 vendet qe jane goditur me se shumti nga fatkeqesite natyrore Edhe Shqiperia nuk eshte e paprekur nga katastrofat natyrore madje eshte rrezikuar nga zjarre permbytje te shpeshta qe po ndodhin keto vitet e fundit Sipas raportit Global Risk te vitit 2015 per rreziqet ne bote Shqiperia rezulton te jete nje nga vendet me te ekspozuara ndaj katastrofave natyrore ne Europep pPavaresisht nga angazhimi global per perballimin e katastrofave dhe minimizimin e tyre gjithnje e me teper po del nje pyetje qe po i shqeteson njerezit dhe shkencetaret ne mbare boten Perse natyra eshte bere kaq agresive me njerezimin sapo rrezikon edhe te ardhmen e tyrep pPara se ti japim nje pergjigje kesaj pyetjeje shume komplekse duhet te kuptojme se cfare eshte natyra dhe marredhenia jone me te Fjala natyre rrjedh nga fjala latine natura dhe shpesh ka kuptimin e mjedisit natyror ose vendit te shkrete kafsheve te egra shkembinj pyje dhe ne pergjithesi per ato gjera qe nuk jane ndryshuar ne thelb nga nderhyrjet e njeriut ose qe vazhdojne pavaresisht nga nderhyrjet e tijp pNjerezimi gjithmone eshte interesuar per te gjetur shkakun e krijimit te natyres dhe krijuesin e saj me qellim qe te dije si ti perqaset asaj edhe ta vere nen kontroll Popujt e lashte si perset babilonasit egjiptianet e sidomos filozofet greke dhane ide te ilustruar me mite se materia eshte krijuar prej vetvetes natyra ka ekzistuar perjetesisht dhe perendite si personifikime te natyres kane vendosur rregull ne kete kaos sic deklaronte poeti i famshem grek Homeri ne shek VIII para Kr ose sic thoshte Platoni 428-347 qe Demiurgu nje arkitekt hyjnor qe e modeloi boten nga materia e cila ekzistonte qe me pare Ky mit u be dominues ne te gjithe boten antike politeiste paganep pPor me shfaqjen ne bote te besimit monoteist ne nje Perendi Trashedent si ai judeas shek XIII para Kr i krishtere shek I pas Kr dhe me vone ai islam shek VII pas Kr ne popuj mbisundoi nje tjeter ide per krijimin e materies dhe natyres Qe materia nuk ka ekzistuar perjetesisht por u krijua nga asgjeja me nje fillim kohor nga Zoti krijues i cili ekziston nga vetvetja dhe pertej kohes Besimi te nje Zot krijues u be percaktues ne bote deri ne shekullin e XIX-te e XX-te kur ne Evrope u rishfaqen teorite e vjetra greke te materies se perjetshme Kjo solli teorite e reja si darviniste materialiste ateiste Por perseri ishte vete shkenca me zbulimin e ligjeve si ai i ligjit te dyte te termodinamikes me 1850 te William Rankine i cili pranohet si nje nga ligjet themelore te fizikes qe thote se Ne kushte normale te gjitha sistemet natyrore ose te krijuara qe kane mbetur ne veten e tyre do te tentojne te crregullohen do te lekunden dhe do te shkaterrohen ne proporcion te drejtperdrejte me gjatesine e kohes qe kalon dhe sipas ligjit nuk ka shmangie nga ky proces Ky eshte fundi absolut dhe me kete do te ballafaqohen te gjitha qeniet ne nje menyre apo ne nje tjeterp pAlbert Ajnshtajn 1879-1955 shkencetari me i madh i kohes sone e ka pershkruar ate si ligji paresor i tere shkences Arthur Eddington 1882-1944 gjithashtu i referohet atij sikur ligji suprem metafizik i gjithe universitKy ligj hedh poshte teorine e nje materie te perjeteshme dhe te nje evolucioni te panderprere Ne fillim te shekullit XX astronomi Edwin Hubble 1889-1953 zbuloi se universi po zgjerohej dhe cdo gje ne te materie energji hapesire kohe kishte nje fillim dhe materia nuk eshte e perjetshme Shkencetari Michio Kakulindur 1947 qe eshte i njohur per kontributin e tij intensiv ne shkencen e sotme thote se Kam arritur ne konkluzionin qe gjendemi ne nje bote te krijuar nga nje inteligjence Me besoni gjithcka qe gjer me sot e kemi quajtur rastesi nuk do te kete me asnje kuptim per mua eshte me se e qarte qe ne drejtohemi sipas disa rregullave te krijuara dhe jo te percaktuara sipas mundesive universale Zoti eshte nje matematicien i madhp pKeshtu ligjet e shkences dhe pohimet e shkencetareve me me ze sidomos ne keto kohe po i drejtojne syte drejt zbulimit Biblik se Zoti e krijoi materien natyren dhe me pas njeriun si kurora e krijimit Ne fillim Zoti krijoi qiellin dhe token Zanafilla 11 Pastaj Zoti mbolli nje kopsht ne Eden ne lindje dhe vendosi njeriun qe e kishte formuar Zanafilla 28 Detyra e njeriut ishte qe ta punonte dhe ta mbronte kopshtin dmth natyren edhe sipas atij modeli te transformonte gjithe token kjo e bente njeriun punetor te pergjegjshem per veprimet e tij ndaj natyres Mund te themi se Zoti mbajti per vete qiellin dhe njeriut i la token per administrimPor njeriu gaboi ne fillim dhe e shkeli ligjin e Perendise hengri nga fryti i ndaluar i njohjes te se mires dhe te se keqes per tu bere Perendi nga vetvetja atehere vete natyra u ngrit kunder njeriut Pastaj Zoti i tha Adamit Meqenese degjove zerin e gruas sate dhe hengre nga pema per te cilen te kisha urdheruar duke thene Mos ha prej saj toka do te jete e mallkuar per shkakun tend Ajo do te prodhoje gjemba dhe bime gjembore dhe ti do te hash barin e fushave do te hash buken me djersen e ballit derisa te rikthehesh ne dhe sepse nga ai ke dale sepse ti je pluhur dhe ne pluhur do te rikthehesh Zanafilla 317-19 Ketu e ka zanafillen cdo katastrofe natyrore dmth kur njeriu ha frytin e ndaluar pra kur mekaton atehere vete natyra e ndeshkon ate me zjarre permbytje termete varferi vdekje ne menyre analoge sepse edhe natyra vuan nen peshen e mallkimit nga mekati i njeriutp pPra kemi nje armiqesi te lashte te natyres me njeriun sidomos kur ai i kalon kufijte e percaktuar ne rendin e krijimit Ajo qe vihet re ne pergjithesi dhe sidomos ne keto kohet e fundit te zhvillimit teknologjik njeriu po tregohet shume agresiv e armiqesor ndaj natyres dhe me nje lakmi te papermbajtur ai kerkon ta zhvate duke mos menduar per neser Keshtu njeriu duke prishur ekuilibrin natyror behet vete shkaktar i katastrofave natyroreNatyra e cila kerkon te sheroje vetveten kundervepron sipas ligjeve te saj Ky kunderveprim natyror kthehet ne nje fatkeqesi per njerezit e paarsyeshem dhe lakmitare Ketu e kam fjalen per veprimet e papergjegjshme te njerezve si shfrytezimin pa kriter duke prishur shtreterit e lumenjve dhe duke prere pyjet edhe per ndotjen atmosferike emetimet e karbonit nga teknologjia dhe industrine agresive per fitim emetimet e automjeteve qe jane shkaktare primare te ngrohjes globale dhe te shume katastrofave te dhunshme si zjarre permbytje Po ashtu hedhja pa kujdes e mbeturinave toksike te gjitha emetojne toksina ne atmosfere dhe toke duke shkaktuar ndotjen e ajrit ujit te tokesp pSipas statistikave te The World Counts do vit ne njerezit nxjerrim rreth 55 miliarde tone energji minerale dhe mase bio nga Toka Bota tashme ka humbur 80 te pyjeve te saj dhe ne azhdimisht i humbim ato me nje norme prej 375 km2 ne dite Ne shkallen aktuale te shpyllezimit 5-10 e specieve pyjore tropikale do te zhduken cdo dekade do ore 1692 hektare toke e thate prodhuese behet shkretetire Ne po perdorim 50 me shume burime natyrore nga cka mund te ofronte Toka Gjithashtu po perdorim burimet tona natyrore me shpejt nga cka mund ti plotesonte ato planeti ynep pNepermjet katastrofave natyrore njeriu paguan dhe gabimet e tij trashanike psh ndertimi i banesave bizneset ne vende te pafavorshme afer apo mbi shtreter lumenjsh zona kenetore ose ne vende me rrezikshmeri si rreshqitje dheu ose duke prishur infrastrukturen mbrojtese kanale kullues kolektore etj Ne te gjitha keto raste fatkeqesie e gjithe pergjegjesia nuk eshte e natyres as e Zotit qe e krijoi ate por e vete njeriut banoreve dhe qeverive pergjegjesep pPor pervecse natyra eshte ne sherbim te njeriut dhe ai duhet ta administroje perseri ajo mbetet prone e Zoti dhe e Perkujdesjes Hyjnore Natyra pervec funksionit sherbyes ka dhe nje funksion pedagogjik ajo eshte nje liber i hapur ku njeriu mund te shikoje Krijuesin Me bukurine harmonine dhe bujarine e saj ajo tregon se Zoti krijues eshte i mire dhe i nxit njerezit dite per dite ta lavderojne Ate me sinfonine e jetes sic na fton psalmisti Lavderojeni Zotin prej qiejve lavderojeni ne me te lartat lavderojeni Zotin nga toka mbreter te tokes dhe popuj te gjithe prijes dhe gjithe gjykates te tokes Psalmi 208 Ne te kundert kur njerezimi me pabesine tij kerkon te sfidoje Zotin eshte natyra vete qe e shfaq zemerimin e Perendise Sepse zemerimi i Perendise zbulohet nga qielli per cdo pabesi e padrejtesi te njerezve qe mbysin te verteten me padrejtesi meqenese ajo qe mund te njihet prej Perendise eshte bere e dukshme ne ta sepse Perendia ua ka shfaqur atyre Ne fakt cilesite e tij te padukshme fuqia e tij e perjetshme dhe hyjnia e tij duke qene te dukshme nepermjet veprave te tij qe nga krijimi i botes shihen qarte me qellim qe ata te jene te pafalshem Rom 118-20p pPerendia ne thelb eshte dashuri por dashuria bashkepunon me drejtesine dhe drejtesia me qortimin dhe ndeshkimin nepermjet katastrofave natyrore Katastrofat natyrore i zbulojne njeriut tri gjera mekatin logjiken qe mekati meriton ndeshkim dhe ekzistencen e Zotit Gjykatesit te drejte i Cili gjykon por edhe shpeton Ne Dhiaten e Vjeter thuhet Une jam nje Perendi xheloz qe denoj paudhesi ne te tretin dhe ne te katertin brez per ata qe me urrejne por jam dashamires per ata qe me duan Eksodi 205 Nepermjet ndeshkimit te dhunshem njeriu lan mekatet e tij pendohet dhe korrigjohet duke nderprere te keqen dhe duke mos ua lene ate si trashegimi femijevep pKa shume fakte per katastrofat natyrore globale te cilat u lejuan per shkak te mekateve te njerezve Per shembull ajo e Noes ku per shkak se toka u mbush me dhune dhe njeriu u kthye vetem ne mish si kafshe ajo u permbyt ose si ajo e Sodomes dhe e Gomores u denuan me zjarr dhe squfur nga qielli sepse njerezit e ligjeruan shthurjen homoseksualitetin dhe cdo perversion Edhe koha e sotme e ketij brezi pret katastrofa biblike ashtu si na e paralajmeron Zoti Krisht Dhe ashtu sic ndodhi ne kohen e Noes ashtu do te ndodhe edhe ne ditet e Birit te njeriut Njerezit hanin pinin martonin dhe martoheshin deri diten kur Noeu hyri ne arke dhe erdhi permbytja dhe i zhduku te gjithe Po keshtu ndodhi ne kohen e Lotit njerezit hanin pinin blinin shitnin mbillnin dhe ndertonin por diten kur Loti doli nga Sodoma ra shi zjarri e squfuri nga qielli dhe i zhduku te gjithe Luk 1726-29 Kjo kohe ka ardhur sepse dhuna dhe shthurja jane ligjeruar si dicka e natyrshme ne kete brez brezi te pabes dhe imoralp pKatastrofat natyrore konsumojne gjithmone pasurite e padrejta qe fitohen ne kurriz te te tjereve si me vjedhje pronash mospagimi i pages se punetorit qe therrasin deri ne vesh te Zotit tregtia dhe fitimi i pandershem dhe ne dem te njerezve si prostitucioni droga Kjo eshte me se e vertete sepse asnje individ apo shtet nuk mund ta ndertoje mireqenien e tij ne kurriz te te tjereve dhe me gjakun e tyre drejtesia hyjnore vonon por nuk harron ashtu si na thuhet ne Shkrimin e Shenjte Toka do te lekundet si nje i dehur do te tronditet si nje kasolle Mekati i saj rendon mbi te do te rrezohet dhe nuk do te ngrihet me Isaia 2420 Do te indinjohet kunder tyre uji i detit ndersa lumenjte do te permbyten papritur Urtesia e Solomonit 515p pPor shume njerez edhe kur ndeshkohen ne vend qe te pendohen ankohen dhe bejne fajtor Zotin ashtu sic thuhet te Fjalet e Urta Njerezit e keqij nuk e kuptojne drejtesine Fjalwt e urta 275 Por asnje e keqe nuk vjen prej Zotit qe eshte i gjithi miresi por gjithcka vjen si pasoje e mekatit dhe e lakmise sepse Askush kur tundohet te mos thote Jam tunduar nga Perendia sepse Perendia nuk mund te tundohet nga e keqja dhe ai vete nuk tundon asnjeri Por secili tundohet i udhehequr dhe i mashtruar nga lakmia e vet Pastaj lakmia pasi mbarset pjell mekatin dhe mekati si te kryhet ngjiz vdekjen Jakovi 113-15p pNdeshkimi natyror kerkon te na thote se mekati shpaguhet dhe eshte nje ftese per tu kthyer te Zoti Por ne rast se zemrat e njerezve nuk kthehen te Zoti ndeshkimi i perkohshem i paraprin ndeshkimit perfundimtar kur nuk ka me kthim ashtu si thuhet Kurse per frikacaket dhe te pabeset dhe te neveritshmit dhe vrasesit dhe kurveruesit dhe magjistaret dhe idhujtaret dhe gjithe genjeshtaret pjesa e tyre do te jete ne liqenin qe digjet me zjarr dhe squfur qe eshte vdekja e dyte Zbulesa 21 8p pKatastrofat natyrore kerkojne te na thone edhe kete gje shume esencialeNe kete jete ne jemi te perkohshem dhe te pasigurt dhe askush nuk mund te mburret me pasurine dhe qyteterimin e tij sidomos kur ato themelohen dhe ngrihen mbi padrejtesine sepse ato mund te humbasin ne nje cast kjo gje na ndihmon qe te vijme ne vete dhe te mos harrojme se jemi krijesa te perkoshme qe varemi nga KrijuesiSepse dita e Zotit te ushtrive do te vije kunder cdo gjeje krenare dhe kryelarte dhe kunder cdo gjeje qe ngrihet Kryelartesia e njeriut do te ulet dhe krenaria e njerezve te shquar do te perulet vetem Zoti do te lartesohet ate dite kur do te ngrihet per ta bere token te dridhet Mos kini me besim te njeri ne flegrat e te cilit nuk ka vecse nje fryme si mund te mbeshtetesh tek ai Isaia 212-22p pKatastrofat natyrore na ndihmojne te clirohemi nga egoizmiindiferenca papergjegjshmeria te cilat ndihmohen nga nje mireqenie dhe siguria vetem per veteduke mos menduar per pasojat tek te tjeret Ato na mesojne se njeriu eshte nje qenie shoqerore qe ka pergjegjesi kolektive dhe i vetem ai nuk mund te ekzistoje perballe sfidave te jetesp pKatastrofat qe po ndodhin gjithnje e me teper ne kete kohe po marrin nje karakter profetik eskatologjik dhe po na tregojme se kemi hyre ne shenjat apokaliptike per njerezimin edhe boten na paralajmerojne se njerezimit po i mbaron koha e meshires dhe po afrohet koha e gjykimit ashtu sic i ka profetizuar goja e pagabueshme e Krishtit Dhe do te kete shenja ne diell ne hene dhe ne yje dhe mbi toke ankth popujsh ne perhumbjen prej gjemes se detit dhe te valeve te tij njerezit do te mpaken nga frika dhe nga pritja se cfare do ta pllakose boten sepse fuqite qiellore do te lekunden Luka 2125- 26 Sepse Biri i njeriut do te vije me lavdine e Atit te vet bashke me engjejt e tij dhe atehere ai do ta shperbleje secilin sipas vepres se tij Mateu 1627p pQe elementet e botes natyrore do te shkaterrohen e verteton edhe Ligji i i dyte i termodinamikes ose Entropise qe pohon se i tere universi ne menyre te pashmangshme shkon drejt gjendjes me te crregullt me te paplanifikuar dhe paorganizuar Kozmologjia pergjigjet se gjithesia materiale natyra nuk eshte e perjetshme ajo do te kete fund edhe pse ky fund eshte i larget Gjithesia nuk do ti shpetoje dot ketyre dy vdekjeve te mundshme vdekjes nga te ftohtet ose vdekjes nga zjarrip pKjo aksiome shkencore i jep absolutisht besueshmeri deshmive Biblike per fundin e kesaj bote kontradiktore te prishur nga mekati lakmia dhe per restaurimin e saj ne Qiellin dhe Dheun e ri ku Perendia Triadik Ati Biri dhe Shpirti i Shenjte njerezimi i shpetuar dhe natyra do te rrine se bashku ne harmoni dhe perjetesi Dhe dita e Zotit do te vije si nje vjedhes naten ate dite qiejt do te shkojne me krisme elementet do te shkrihen nga te nxehtit dhe toka dhe e veprat qe jane ne te do te digjen krejt II Pjetrit 310 Pastaj pashe nje fron te madh te bardhe dhe ate qe ulej mbi te nga prania e te cilit iku dheu dhe qielli dhe nuk u gjet vend per ta Zbulesa 2011 Dhe pashe nje qiell te ri dhe nje dhe te ri sepse qielli i pare dhe dheu i pare kishin shkuar dhe deti nuk ishte me Dhe une Joani pashe qytetin e shenjte Jerusalemin e ri qe zbriste nga qielli nga Perendia qe ishte bere gati si nuse e stolisur per burrin e vet Dhe degjova nje ze te madh nga qielli qe thoshte Ja tabernakulli i Perendise me njerezit Dhe ai do te banoje me ta edhe ata do te jene populli i tij dhe vete Perendia do te jete bashke me ta Perendia i tyre Dhe Perendia do te thaje cdo lot nga syte e tyre dhe vdekja nuk do te jete me as brenge as klithma as mundim sepse gjerat e meparshme shkuan Dhe ai qe rrinte mbi fron tha Ja une i bej te gjitha gjerat te reja Dhe me tha Shkruaj sepse keto fjale jane te verteta dhe besnikeZbulesa 211-4p pPrandaj eshte koha qe te ndalojme se gabuari te ulemi te meditojme dhe te reflektojme sa me shume te jete e mundur me qellim qe te korrigjojme gabimet tona dhe te pajtohemi me Zotin me veten me te afermin me natyren dhe me mjedisin perpara se te jete shume vonep pstrongstrongstrongPergjegjes i Zyres se Katekizmit ne Kryepiskopaten e KOASH-itstrongp pp <![CDATA[Pse feja islame dhe Perndimi nuk jan kontradikt]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048107010/titulli/Pse-feja-islame-dhe-Perndimi-nuk-jan-kontradikt pstrongSipas nj studimi t institutit t Uashingtonit Pew Research Center numri i myslimanve n Europ do t rritet Megjithat kjo nuk sht arsye pr t ndjelle fantazmn e islamizimit t Perndimit mendon Loay Mudhoonstrongp pimg classaligncenter size-full wp-image-609289 srchttpwwwgazetaditaalwp-contentuploads20171241585968403png sizesmax-width 940px 100vw 940px srcsethttpwwwgazetaditaalwp-contentuploads20171241585968403png 940w httpwwwgazetaditaalwp-contentuploads20171241585968403-300x169png 300w httpwwwgazetaditaalwp-contentuploads20171241585968403-768x432png 768w alt width940 height529 p pp pstrongNga Loay Mudhoonstrongp pNumri i myslimanve n Europ do t rritet dukshm dhe Europa do t bhet m myslimane Kshtu ose n mnyr t ngjashme formulohen kryetitujt n shumicn e medieve n Gjermani q kan raportuar mbi rezultatet e hulumtimit t institutit studimor n SHBA Pew Research Centerp pstrongNj katastrof e pashmangshmestrongp pTituj t till tingllojn sikur ne do t na duhej q pr arsye t ndonj zhvillimi t mundshm demografik t prgatiteshim si para nj katastrofe natyrore t pashmangshme e cila mund ti lkundte themelet e shoqrive europiane Sidoqoft njoftime t tilla mund tu ken ngjallur shum qytetarve t thjesht t paktn siklet vecanrisht nse mediet e kan ln pasdore q kto rezutate jorealiste t studimit ti shpjegojn n mnyr kritikep pE sikurse edhe pritej populistt e djatht dhe islamofobt e t gjitha ngjyrave q prej vitesh an e mban paralajmrojn pa u lodhur pr rrezikun e islamizimit dhe krijimit t nj Eurabia n Gjermani dhe n Perndim shohin tani t jen konfirmuar nga studiues t njohur t SHBA-s prfytyrimet m t kqia t tyrep pPor duke analizuar m sakt menjher t bhet e qart se rezultatet e studimit nuk jan patjetr t prshtatshme pr t formuluar parashikime bindse mbi zhvillimin faktik t popullsis n vendet perndimore Kjo pr faktin se studimi niset duke u bazuar n kushtet m ekstreme Kt e vshtirson edhe m shum fakti se deklarata t vlefshme mbi lvizjet globale t migracionit n dekadat e fundit jan dshmuar si me shum mangsip pstrongLiria e besimit sht nj e drejt themelorestrongp div idattachment609290 classwp-caption alignleftimg classsize-medium wp-image-609290 srchttpwwwgazetaditaalwp-contentuploads201712Loay-Mudoonh-300x169jpg sizesmax-width 300px 100vw 300px srcsethttpwwwgazetaditaalwp-contentuploads201712Loay-Mudoonh-300x169jpg 300w httpwwwgazetaditaalwp-contentuploads201712Loay-Mudoonh-768x432jpg 768w httpwwwgazetaditaalwp-contentuploads201712Loay-Mudoonhjpg 940w alt width300 height169 p p classwp-caption-textLoay Mudhoonp div pKush argumenton me kolona shifrash pa dashur shket n logjikn e radikalve paranojake dhe t profetve t fundit t bots Kta nuk jan sinqerisht t interesuar pr integrimin e migrantve n bashksit e demokratve Ndaj sht shum m e rndsishme t shtrohet cshtja parimore se si demokracit e shtetit ligjor pajtohen me faktin q numri i myslimanve n Europ do t rritet n t ardhmenp pN kt kontekst duhet theksuar se sht cshtje private fakti se n cfar besojn ose nuk besojn qytetaret dhe qytetart n shtetin ligjor pluralist demokratik E drejta themelore e besimit fetar ka nj vler t madhe n kushtetutn ton t lir demokratike Aq m tepr shteti me botkuptim neutral e ka detyrim t mbroj lirin e besimit e kjo madje edhe nse botkuptimi fetar bie n kundrshtim me normat shoqrore t shumics s shoqris Por kjo nuk do t thot q t gjitha cfar krkon nj fe t jet ligj dhe t realizohetn n shtetin demokratikp pstrongMyslimant nuk jan automat t Kuranitstrongp pStudimi aktual i Pew Research Center padyshim sugjeron q shoqrit europiane n t ardhmen duhet t prgatiten pr nj prani m t madhe t myslimanve n hapsirn e tyre publike Po ashtu duhet t prgatiten edhe q qytetart mysliman t Europs do t insistojn q ta jetojn t lir dhe hapur besimin e tyre ashtu sic e praktikon cdo dit edhe t gjith anetart e feve t tjera e n radh t par te krishtertp pKy konstatim i studimit nuk sht arsye pr t ndjelle fantazmn e islamizimit t Perndimit Sepse Islami nuk ekziston si nj njsi statike e pandryshueshme Ky sht nj trill si i salafistve ashtu edhe i lvizjeve islamofobe As myslimant nuk jan nj bllok monolit n asnj vend t bots Nuk sht vetm feja q prcakton sjelljen E formuluar m mpreht ata nuk jan automat t Kuranit N secilin vend me karakter islamik faktikisht propagandohet dhe praktikohet nj variant i ndryshm i fese islamep pstrongEdhe myslimant po bhen laikstrongp pPikrisht edhe pr kt arsye jan t destinuara t dshtojn prpjekjet e forcave radikale t djathta q e paraqesin Islamin e prapamebtur dhe t afrt me dhunn si modelin e kundrt t Perndimit t iluminuar dhe t civilizuar Ky dualizm naiv nuk u prshtatet realiteteve komplekse Qysh tani mbi 80 e qytetarve mysliman n Europ jan laik n kuptimin e mirfillt t fjals Shifra t reja vrtetojn se gjithnj e m pak mysliman n Europ e jetojn n mnyr aktive fene e tyre nj trheqje n heshtje nga besimi po duket gjithnj e m shum prkundr t gjitha fantazive pr sundim t bots nga islamistt radikalp pNuk sht aq i rndsishm numri i myslimanve n Europ Shum m e rndsishme sht q ne t reflektojm pr kuptimin e qytetaris n demokraci Kjo do t thot t krijojm mundsi t reja pr nj pjesmarrje t vrtet t qytetareve dhe qytetarve n shoqrit e migracionit n Europ dhe njkohsisht t mbrojm arritjet e demokracive t lirisstrongDWstrongp pp <![CDATA[Shqiperia ka nevoje per pjesemarrjen aktive te rinise]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048106935/titulli/Shqiperia-ka-nevoje-per-pjesemarrjen-aktive-te-rinise pstrongNga Ilir Metastrongp pNe historine moderne te Shqiperise 8 Dhjetori 1990 perben nje dite kthese epokale per Shqiperine dhe per shqiptaretp pshte dita qe vrau friken nga diktatura komuniste dhe hapi historine demokratike pluraliste ne vendp pNe krye te kesaj levizje historike u vu rinia studentorep p8 Dhjetori i vitit 1990 tregoi se rinia shqiptare perbente gjeneraten me te guximshme me te fuqishme me demokratike dhe me idealiste te shoqerisep pIshin te rinjte qe shprehen me guxim e qartesi aspiratat e mbare shoqerise kunder diktatures varferise dhe vete-izolimitp pNe kete dite historike ne perkulemi me nderim te jashtezakonshem perpara Azem Hajdarit liderit te levizjes studentore qe frymezoi guxim kurajo e shpirt sakrifice ne ato minuta e ore vendimtare per mijera studente te rinj e intelektuale qe vershuan ne Sheshin e Qytetit Studenti e rruget e Tiranes me thirrjet Liri-Demokraci dhe E duam Shqiperine si gjithe Evropap pAskush nga studentet e levizjes studentore nuk e dinte fatin e tij te mevonshem ne ato ore dhe ato dite vendimtare per te ardhmen e venditp pPor te gjithe ishin te bindur se nuk mund te vazhdoje me si deri ate dite cilido qe te ishte fati dhe cmimi qe i pristep pAs dhuna e as kercenimet nuk e ndalen levizjen studentore e cila ne pak dite u shnderrua ne levizjen demokratike mbarekombetare qe solli kapitullimin pa kushte te regjimit komunist pikerisht ketu ku jemi mbledhur sot ne Pallatin e Brigadave sepse fuqia e studenteve dhe pedagogeve qe ishin ketu me Azem Hajdarin ne krye qendronte tek shperthimi i uraganit rinor dhe mbarepopullor jo vetem ne Qytetin Studenti por edhe ne shume qytete te tjera te Shqiperisep pimg classaligncenter wp-image-339543 size-full td-animation-stack-type0-2 srchttptvklanalwp-contentuploads2017120fbc3391-860f-4126-abfd-953300427eb1jpg sizesmax-width 1280px 100vw 1280px srcsethttptvklanalwp-contentuploads2017120fbc3391-860f-4126-abfd-953300427eb1jpg 1280w httptvklanalwp-contentuploads2017120fbc3391-860f-4126-abfd-953300427eb1-300x200jpg 300w httptvklanalwp-contentuploads2017120fbc3391-860f-4126-abfd-953300427eb1-768x512jpg 768w httptvklanalwp-contentuploads2017120fbc3391-860f-4126-abfd-953300427eb1-1024x682jpg 1024w alt width1280 height853 p pPor demokracia nuk do te ishte e lehte mimi i saj do te ishte i shtrenjte ndaj ne sot perulemi me respekt te thelle para vepres se Arben Brocit dhe shume te tjere te cilet dhane jeten e tyre per te mbrojtur dhe cuar perpara demokracine ne Shqiperip pLevizja studentore dhe demokratike nuk do te kishte qene aq e suksesshme dhe vizionare pa pjesemarrjen dhe mbeshtetjen e pedagogeve dhe intelektualeve progresiste te kohesp pNdaj sot nje nderim te vecante e kemi per te gjithe ata pedagoge qe jane ketu dhe qe ndodhen ne te gjithe boten Nje perulje te vecante e kemi ndaj intetektualit guximtar Gramoz Pashko i cili nuk mund te ndodhet dot midis nesh por edhe shume te tjerevep pNjezet e shtate vite me pare nga gjokset rinore kumbonte fuqishem thirrja E duam Shqiperine si gjithe Evropap pIshte nje formulim i thjeshte por jashtezakonisht vizionarp pRinia shqiptare kerkonte demokraci evropiane sepse shihnin te Evropa modelin drejt te cilit duhej te ecte Shqiperiap pKa kaluar me shume se nje cerek shekulli nga koha kur thirrja rinore E duam Shqiperine si gjithe Evropa pushtoi mendjet dhe zemrat e gjithe shqiptarevep pPor jehona e saj akoma gjemon si nje aspirate jo plotesisht e realizuarp pimg classaligncenter wp-image-339544 size-full td-animation-stack-type0-2 srchttptvklanalwp-contentuploads2017120744a6f1-9acf-49a0-995d-37308cd29b59jpg sizesmax-width 1280px 100vw 1280px srcsethttptvklanalwp-contentuploads2017120744a6f1-9acf-49a0-995d-37308cd29b59jpg 1280w httptvklanalwp-contentuploads2017120744a6f1-9acf-49a0-995d-37308cd29b59-300x200jpg 300w httptvklanalwp-contentuploads2017120744a6f1-9acf-49a0-995d-37308cd29b59-768x512jpg 768w httptvklanalwp-contentuploads2017120744a6f1-9acf-49a0-995d-37308cd29b59-1024x682jpg 1024w alt width1280 height853 p pMe gjithe progresin e rendesishem qe vendi ka bere duhet te jemi vetekritik per rrugen qe na mbetet per te plotesuar ne menyre qe kjo aspirate E duam Shqiperine si gjithe Evropa te behet plotesisht realitetp pshte koha qe ti besojme rinise me teper pergjegjesi nepermjet gjitheperfshirjes se saj ne realizimin e reformave qe kerkon integrimi evropian e venditp pVendit i duhet kontributi i rinise per te cuar perpara reformen ne administraten publike per sistemin e drejtesise ne luften kunder krimit te organizuar dhe korrupsionit si dhe per respektimin e lirive dhe te drejtave te njeriutp pDuhet te bejme gjithe perpjekjet tona per te ngjallur shpresat dhe per ti hapur perspektivat rinise shqiptare ne vendin tone te mrekullueshem sepse eshte e papranueshme qe edhe sot pas 27 viteve shume te rinj te afte e te talentuar ta kerkojne Evropen jashte vendit te tyrep pSot me teper se kurre Shqiperia ka nevoje per pjesemarrjen aktive te rinise per energjine e saj dhe dijet bashkekohore te saj dhe lidershipin e sajp pNje vend pa te rinj eshte si nje familje pa femijep pimg classaligncenter wp-image-339545 size-full td-animation-stack-type0-2 srchttptvklanalwp-contentuploads201712be644617-cf4a-4b8c-8cd3-482c15ec376djpg sizesmax-width 1280px 100vw 1280px srcsethttptvklanalwp-contentuploads201712be644617-cf4a-4b8c-8cd3-482c15ec376djpg 1280w httptvklanalwp-contentuploads201712be644617-cf4a-4b8c-8cd3-482c15ec376d-300x200jpg 300w httptvklanalwp-contentuploads201712be644617-cf4a-4b8c-8cd3-482c15ec376d-768x512jpg 768w httptvklanalwp-contentuploads201712be644617-cf4a-4b8c-8cd3-482c15ec376d-1024x682jpg 1024w alt width1280 height853 p pNdaj 8 Dhjetori sot eshte jo vetem nje dite nderimi per studentet e Dhjetorit 90 dhe vepren e tyre por eshte edhe dite apeli per te gjithe te rinjte e sotem qe te mesojne dhe te frymezohen nga guximi kurajoja dhe sakrifica e bashke-moshatareve te atyre te atehershem ne menyre qe edhe ata te marrin me shume pergjegjesi per te ardhmen e tyre dhe te ardhmen evropiane te vendit tonep pRrofte rinia jone e mrekullueshmep pE paharruar vepra e Levizjes studentorep pZoti e bekofte Shqiperine dhe shqiptaretp pFaleminderitp pstrongFjala e Presidentit Ilir Meta gjate pritjes per 8 Dhjetorin Dites se Rinisestrongp pp <![CDATA[Ministrat e korruptuar grabiten 1 mld dollare pse genjen Rama]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048106627/titulli/Ministrat-e-korruptuar-grabiten-1-mld-dollare-pse-genjen-Rama div idreader-header classheaderdiv div classcontent div idmoz-reader-content classline-height4 div idreadability-page-1 classpage div idpost-643604 classpost-643604 post type-post status-publish format-standard has-post-thumbnail hentry category-politike category-flash category-lajmet-e-fundit category-shqiperia category-te-gjitha div classarticleDetails postcontentbalkanweb div classfeatureimagediv div div classarticleContent div classmainpostconntents pstrongTIRANE- strongAvokati Spartak Ngjela ka reaguar lidhur me situaten e krijuar nga permbytjet si pasoje e reshjeve te dendura qe pushtuan vendin Ne nje mesazh ne faqen e tij te Facebook-ut Ngjela me ironi theksoi se permbytjet hodhen te gjitha urat dhe argjinaturat e korrupsionitp pinsp div idbeacon83c6d73b87img srchttpadsbalkanwebcomwwwdeliverylgphpbannerid0ampcampaignid0ampzoneid36amplochttp3A2F2Fwwwbalkanwebcom2Fsite2Fngjela-ministrat-e-korruptuar-grabiten-1-mld-dollare-pse-genjen-rama2Famprefererhttp3A2F2Fwwwbalkanwebcom2Fsite2F3Fv3Drefresh1616389486ampcb83c6d73b87 alt width0 height0 div pinsAi shtoi se kostoja e permbytjeve shkon ne 3 miliarde dollare Por ajo iu tregoi shqiptareve se kjo permbytje qe e ka koston afer 3 miliarde dollare provoi se nga ministrat e korruptuar te Bujqesise dhe te Ndertimit nga drejtore dhe kliente te tyre u jane grabitur shqiptareve 1 miliarde dollare Te gjitha do te hetohen Madje jane ne hetim me fakte nga ekspertet e huaj Po Rama pse genjen pikerisht per kete thuhet ne mesazhin e Ramesp pstrongREAGIMI I NGJELESbr strongPermbytja i hodhi te gjitha urat e korrupsionitbr Qe te gjitha argjinaturat e korrupsionitbr Ajo i shkaterroi te gjitha rruget e korrupsionitbr Por ajo iu tregoi shqiptareve se kjo permbytje qe e ka koston afer 3 miliarde dollare provoi se nga ministrat e korruptuar te Bujqesise dhe te Ndertimit nga drejtore dhe kliente te tyre u jane grabitur shqiptareve 1 miliarde dollarebr Te gjitha do te hetohen Madje jane ne hetim me fakte nga ekspertet e huajbr Po Rama pse genjen pikerisht per ketebr Se eshte nje i korruptuar qe ka mendjen e nje femijebr Pse nuk e shihni cfare genjeshtari feminor eshte kur pa asnje lloj kalkulimi thote qe po te mos isha une Edi Rama demet do te ishin shume me te medhabr Vetem nje 12 vjecar e ka kete kuraje injorantesh per te folur keshtubr Mbani mend nje gjebr do fatkeqesi natyrore do t iu jape shqiptareve provat e grabitjes se qeverive qe i kane qeverisur dhe kesaj qe po e qeverisep div div div div div div pp <![CDATA[Kleri orthodhoks mes qendrimit subjektiv dhe realitetit objektiv]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048106552/titulli/Kleri-orthodhoks-mes-qendrimit-subjektiv-dhe-realitetit-objektiv pstrongNga Dr Isidor Kotistrongp pDuke qene se kauza ime eshte paqja me perulesi u drejtohem atyre qe i kam lenduar qe te pranojne ndjesen Paqja perulesia ndjesaketo tri fjale brenda nje fjalie te mbushur me pendese hyjnore brenda nje qendrimi personal te nxituar njerezor permbledhin kapitullin e mbyllur te nje historie qe kaloi mes zhurmes se zgjatur te shantazhit dhe shpifjeve ndaj nje kleriku te thjesht korcar dhe njekohesisht sherbesetar i nderuar ne komunitetin orthodhodoks te zones e me gjere Mjaftoi nje koment minor sportiv ne Facebook qe u interpretua mediatikisht si fyerje publike per te nxjerre ne pah vrerin dhe mllefin e masave te gjera e te painformuara ndaj nje prifti ose me sakte ndaj figures se klerikut i cili ne vend qe te respektohet per statusin qe mban dhe misionin e sakrificen qe kryen ne sherbim te Perendise dhe te njerezve shpeshhere percudnohet nga barbaria e komenteve kolektive negativep pMegjithese nen trysnine e vazhdueshme te paragjykimeve dhe fyerjeve megjithe veshtiresite e shumta sociale e ekonomike figura e klerit orthodhoks ne Shqiperi mbetet nje shembull per tu respektuar dhe nje model per tu ndjekur Ky eshte nje konkluzion aspak i nxituar i gatshem per tu argumentuar nisur nga dy faktore roli dhe misioni Pavaresisht prejardhjes dhe formimit kleri perben figuren qendrore jo vetem brenda institucionit kishtar qe perfaqeson por edhe ne transmetimin e mesazhit hyjnor ne cdo vend qe shkel Shume vepra e veprimtari misionare ne jeten sociale shqiptare jane kryer me ndihmen e klerit me lutjet shpirterore dhe angazhimin e tij praktik Nese ndiqen me objektivitet lajmet kishtare do shikohet se ne shume familje te varfra tek shtresat ne nevoje tek te semuret dhe te vobektet tek jetimet dhe te pastrehet nder te paret qe trokasin jane kleriket Por pak syresh iu intereson ky fakt mediat tregohen indiferente per te transmetuar lajmin dhe shembullin e mire Sepse lajmi i keq perben tamam lajm Nje parim mediatik qe ske cfare ti besh sepse keshtu eshte ndertuarp pPra lajm nuk quhet kur Kisha kleri dhe faktoret e tjere institucionale kishtare kryejne dhjetra e qindra vepra e veprimtari domethenese e te ndjeshme per shoqerine Lajm quhet kur ka devijime qe ngacmojne fantazine e paragjykuesve kur kenaqen preferencat mediatike ne nivelin e show-t E gjithe kjo per ca klikime me shume ose sic thote populli shto uje e shto miell qe te behet kulaci Sa e veshtire te pershkruhet vetmohimi dhe sa e thjesht te mohohet e shperfillet sakrifica Por kjo mund te ndodhe vetem ne syte e njerezve te thjesht e te painformuar por jo ne syte e Zotit qe vepron ne kohen dhe ne menyren e duhur me te drejtet e te padrejtet Ne fakt kohet kane ndryshuar shume edhe njerezit por jo figura dhe misioni i Kishes dhe i klerit te saj Mes realitetit objektiv qe mediatikisht mungon dhe qendrimeve te panumerta subjektive qe shfaqen pa mase ne fund mbetet e vertetap pE nese do ti kthehemi edhe njehere historise se klerikut dhe komentit te tij personal sportiv qe beri aq shume buje ne opinionin publik e verteta eshte qe ne fund mbeten tri fjale paqja perulesia dhe ndjesa Po opnionit publik cfare i mbetet Se paku te mesoje dicka nga kjo e vertetep pp <![CDATA[Republika e paralizuar]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048106489/titulli/Republika-e-paralizuar pstrongEdhe qeveria ne detyre eshte funksionuese perbetohet kancelaria Por kjo vlen vetem ne rrethana te caktuara Vatrat e krizes tregojne se sa i rendesishem eshte krijimi i shpejte i qeverise se restrongp pstrongNga Jens Thuraustrongp pFillimisht presidenti Frank-Walter Steinmeier kete jave telefonoi me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan me pas ai i telefonoi edhe kancelares ne Ankara Pavaresisht se per cfare eshte folur ky eshte nje lajm befasues Prej muajsh marredheniet gjermano-turke pershkruheshin si te ngrira Ndaj cdo bisedim eshte tani mese i mirepriturp pstrongPor tani flitet edhe per nje koalicion te ri me baze te gjerestrongp pProblemi eshte vetem se edhe Erdogani e di qe nderkohe Angela Merkel mund te qeverise vetem me kufizime Te enjten 3011 kancelarja bisedoi dy ore bashke me kryetarin e partise socialdemokrate SPD Martin Schulz dhe kryetarin e kristiansocialeve CSU Horst Seehofer me presidentin ne keshtjellen Bellevue Presidenti do ti shmange zgjedhjet e reja dhe insiston qe SPD-ja dhe unioni CDUCSU pavaresisht zhgenjimeve te fillojne edhe nje here nga e para me nje koalicion me baze te gjere mes tyre ndonese nuk e preferojne atep pKa gjase qe kjo te ndodhe SPD-ja eshte tani e gatshme per bisedime edhe pse ajo vazhdon ti mbaje te hapura te gjitha opcionet madje edhe tolerimin e nje qeverie te pakices nga CDU-ja Por mund te zgjase derisa te krijohet nje qeveri e re Ndoshta deri ne mars sikurse hamendesojne disa vezhgues Deri para pak javesh SPD-ja ishte kategorikisht e vendosur te riperterihet duke qendruar ne opozitep pstrongErdogan Trump Macronstrongp pMe Erdoganin me siguri Merkel ka folur serish mbi politiken per refugjatet e me shprese edhe per gjermanet e arrestuar ne Turqi Keto jane vetem dy nga problemet me emergjente mes dy vendeve Ndersa ne France presidenti Emmanuel Macron pret qe Gjermania se shpejti te shprehet lidhur me planet e tij per reformat ne Eurozone dhe ne BE ne pergjithesip pGjate kesaj kohe SHBA ushtron brutalisht presion ndaj aleateve a mund ta quash ne fakt edhe keshtu qe ne rast nevoje te nderpriten marredheniet diplomatike me Korene e Veriut Kete tani per tani e kaperceu ne SHBA ministri i Jashtem Sigmar Gabriel nga SPD-ja po ashtu ende ne detyre duke deklaruar terheqjen e nje diplomati nga Ambasada Gjermane ne Penian Kjo ndihmon per momentin por nuk eshte qendrimi i duhurp pstrongBesimi tani per tani ka humburstrongp pE te gjitha keto nuk presin dhe shtyhen ne nje kohe kur te dyja partite e medha ne Berlin fillimisht duhet te perpilojne serish nje baze te perbashket qeverisjeje Por sa i takon besimit puna eshte veshtiresuar ne menyre ekstreme madje Me fytyre te ngurtesuar se brendshmiduke zier nga mllefi te premten Schulz deklaroi se eshte i gatshem per bisedime per koalicion Por ai akuzoi CDU-ne se ka nxjerre nje lajm te reme keshtu u shpreh shprehimisht Schulz ne media Personalisht pothuajse asgje nuk shkon mes unionit CDUCSU dhe SPD-sep pstrongPolitika e Jashtme teme debati ne union dhe tek SPD-jastrongp pJashtezakonisht e veshtire do te jete edhe ne aspektin permbajtesor edhe sikur te arrihet qe te jene sheruar plaget ne nivelin personal Nje shembull eshte Franca dhe Macron SPD-ja ben te qarte se eshte kunder investimeve me te fuqishme shteterore ndoshta edhe ndaj nje politike te perbashket financiare ne Eurozone por Merkel eshte shume skeptike Mund te zgjase derisa te arrihet nje marreveshje Mjaft pengesa ka edhe ne politiken e brendshme pa permendur ketu psh politiken per shendetesinep pstrongSteinmeier ka te drejte Jo zgjedhje te rejastrongp pGjithnje me e qarte po behet se presidenti ka te drejte qe eshte shprehur kunder zgjedhjeve te reja dhe qe gati po i detyron partite per krijimin e qeverise Ne Berlin po qeveriset por me gjysme force Ne ministri dhe ne kancelari shume nepunes te larte nuk e dine se si do te ecet me tej se cfare e pengon zellin aty ketu Nderkohe qe autokratet e egomanet ketej e andej Atlantikut do te flasin ndryshe me nje kancelare ne detyre ne dallim nga nje kancelare te zgjedhur prej Bundestagut Deri ne pranvere ne fakt Gjermania nuk mund te prese per nje qeveri te re sepse cdo dite vlenstrongDWstrongp pp <![CDATA[Debati me dashje i pashterruar per daten 29 Nentor nuk e ndryshon dot historine]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048106258/titulli/Debati-me-dashje-i-pashterruar-per-daten-29-Nentor-nuk-e-ndryshon-dot-historine div idjsf7e class5pbx userContent 3576 data-ftquottnquotquotKquot div idid5a1f0661950c04b34210573 classtextexposedroot textexposed pstrongNgaMirela Kumbaro Furxhistrongp div classtd-author-linePasi i lodhi mediatikisht historianet fatkeqesisht edhe keta shpesh te ndare ne llogore politike ai vecse vijon te mbushe tashme portalet duke mos ndare serish me dashje- 29 Nentorin si simbol te perfundimit te Luftes Antifashiste te rreshtimit te Shqiperise krahas Forcave Aleate dhe te lirimit te vendit nga nazistet nga fillimi i nje periudhe te erret e te rende per hispan classtextexposedshowstorine e Shqiperise e te shqiptareve ate te diktatures me te eger e me te gjate qe ka njohur Europabr spandiv pspan classtextexposedshowMe profesion nuk jam historiane prandaj nuk marr persiper te bej asnje gjykim historiografik Por jam edhe e angazhuar politikisht e prandaj akoma me pak do e beja nje gje te tille sepse historine nuk e shkruajne politikanet por historianetbr Por jam shqiptare dhe bash si e tille sikur 100 here te me pyesin se nese do te kisha jetuar Luften e Dyte Boterore nga cila ane do te rreshtohesha 100 here do te pergjigjem me partizanet Sic beri tezja ime qe doli partizane ne moshen 17 vjec sic beri ati i saj e gjyshi im qe i mbeshteti me sa mundi financiarisht e materialisht sic beri familja e tim eti qe numeron partizane e deshmorebr spanp pspan classtextexposedshowPor po ashtu 100 here e me shume nuk do te rreshtja se theni se regjimi i Hoxhes qe u vendos me pas ishte nje fatkeqesi kombetare dhe aspak nje perkthim i idealit per te cilen luftuan partizanet perndryshe tezja ime smund te kishte dale partizane qe vetem pak vite me vone te dy prinderit gjysherit e mi tia burgosnin me cilesimin armik te popullit perndryshe familja e tim eti sdo te ishte radhitur me shumice me partizanet qe tim ate e jo vetem ta ndeshkonin ne vitet 70 per ide liberale dhe shkelje te vijes se partise ndonese punoi ndershmerisht e besoi verberisht te nje ideal irrealbr spanp pspan classtextexposedshowAsgje e jashtezakonshme ne keto episode pervecse nje dj vu e te gjitha familjeve shqiptare Sic eshte pjese e jetes se te gjithe brezit tim qe jetoi fundin e viteve 80 padurimi deshira perpjekja dhe veprimi gjithkush sa mundi por padyshim i te gjitheve bashke per te rrezuar diktaturen Kaqbr Historine do ta shkruajne historianet e brezit tjeter qe do te jene te shkarkuar nga vrandergjegjet e profesionit te ushtruar nen diktature Deri atehere shoqeria do te evoluoje me mirebr spanp pspan classtextexposedshowSot dua te them Gezuar 29 Nentorin qe na kujton aleancen e Shqiperise me forcat antifashiste dhe kur perkujtojme me perulje ata te rinj qe dhane vitet e rinise dhe jeten per nje dashuri te madhe fare te e cila besuan fort dashuria per Atdheunspanp div div div class3x-2 div data-ftquottnquotquotHquot div classmtm div class data-ftquottnquotquotEquot div classuiScaledImageContainer 517gimg classscaledImageFitHeight img td-animation-stack-type0-2 srchttpsscontentfskp1-1fnafbcdnnetvt310-0p480x4802421033115602134940475018977529095920238422ojpgoh0f8837e26a47e1cc17d3211fe830930eampoe5AD1BE26 altImage may contain 1 person outdoor width471 height663 div div div div div pp <![CDATA[Ky 29 nentor me duket i akullt e tinezar]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048106223/titulli/Ky-29-nentor-me-duket-i-akullt-e-tinezar pstrongNga Pandeli Majkostrongp pNE VEND TE URIMITp pdo vit ne mengjesin e 29 nentorit urimin e pare e kam pasur per kete date shenuar Ajo eshte dita e pervjetorit te clirimit dhe fitores se Aleances se shqiptareve me antifashizmin Ajo i dedikohet nderimit per partizanet midis te cileve edhe xhaxhai im qe qysh 14 vjec ju bashkua atyre qe cliruan vendinp pKy 29 nentor me duket i akullt e tinezar Dhe kjo nuk ka te bej me Luften dhe LANC Lexova qe deklarimet e mia per hapjen e kufijve midis Shqiperise dhe Kosoves per levizjen e lire te njerezve dhe te mallrave jane quajtur si fishekzjarre Kjo nuk i takon penes se gazetarit por informacionit qe po shperndahetp pPer ata me kujtese shpresoj tu kujtohet vizita zyrtare e kryeministrit Haradinaj ne Tirane kete vit Mund te konsultohen edhe me videon nga konferenca e shtypit e dy kryeministrave te Shqiperise dhe Kosoves ne 27 shtator 2017 pas takimit zyrtarp pShpresoj qe 1 janari 2018 te jete prove se kufiri jugosllav midis dy shteteve tona do te kthehet ne nje kufi te standarteve te Bashkimit Europian Si mund te integrohemi tek te tjeret kur nuk jemi te afte ta bejme te ndodhi me njeri-tjetrin I kam hedhur poshte me neveri ata qe paralelizonin 29 nentorin e clirimit te Shqiperise me ate te Jugosllavise Shqiptaret u prene ne bese ne Luften e Dyte Ndersa nje pjese luftonin per te cliruar Jugosllavine nje pjese tjeter u masakrua si rishkrim i historise se vjeter jugosllave ne marredheniet me shqiptaretp pNuk justifikoj kerkend E di qe ka pasur edhe shqipfoles ne krah te Jugosllavise se Titos kunder shqiptareve edhe ne Shqiperi edhe ne Kosove E verteta e vertete eshte se nga te dyja krahet e kufirit Shqiperi Kosove ka edhe sot qe nuk e duan qe te ndodhe ajo qe pritet Ajo per te cilen shqiptaret u vrane ne 1944-en dhe 1999-en Duke u gdhire 1 janari ne marredheniet midis Shqiperise dhe Kosoves fjalet seriozitet apo fizhekzjarre do te kene proven e tyre Pas kesaj do te flas Uroj qe te jete urim Lavdi deshmoreve Lavdi atyre qe diten pse jetuanp pp <![CDATA[Kombet pare ne nje kendveshtrim dhe perspektive tjeter]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048106203/titulli/Kombet-pare-ne-nje-kendveshtrim-dhe-perspektive-tjeter pstrongNga Miron akostrongp pFestat e 28-29 Nentorit na sjellin ne kujtese retrospektive ngjarjet historike te themelimit te kombit dhe shtetit shqiptar ne vitin 1912 dhe clirimin prej pushtuesve nazifashiste nga Lufta Nacionalclirimtare ne vitin 1944 Keto dy ngjarje na rizgjojne ndjenje kombetare duke na bere me te vetedijshem dhe te pergjegjshem per ceshtjen kombetare Kjo detyre duhet te perballohet nga shtetasit me nje kontribut te perditshem vlerash morale dhe materiale madje kur e kerkon nevoja edhe me sakrifica sublime ashtu si na e kujton Himni i Flamurit emRreth flamurit te perbashkuar Me nje deshire nje qellim Te gjithe atij duke ju betuar Te lidhim besen per shpetim Prej lufte vec ai largohet Qe eshte lindur tradhetor Kush eshte burre nuk friksohet Po vdes po vdes si nje deshmoremp pTermin komb mund ta perkufizojme si Bashkesi e qendrueshme njerezish e formuar historikisht ne baze te bashkesise se gjuhes te territorit te jetes ekonomike dhe te formimit psikik qe shfaqet ne bashkesine e kultures Fjalori shqip ose sipas autoreve se drejtes nderkombetare komb do te thote nje grup njerezish qe ushtrojne veteqeverisje brenda nje territori te caktuarp pPor pavaresisht nga keto formulime ne te vertete sipas shkencave shoqerore politike nuk ekziston nje koncept perfundimtar per nocionin komb sepse popuj te ndryshem paten rrethana te ndryshme te zhvillimit ekonomik shoqeror politik qe u bene percaktuese ne formimin e kombeve dhe shtetevep pShume studiues jane te mendimit se kombet moderne e kane zanafillen me Revolucionin Francez 1789 ku u godit monarkia dhe u krijua republika Ne Evropen Perendimore kombet u formuan si pasoje e revolucionit ekonomiko-industrial kapitalist qe goditi sistemin feudal dhe formoi klasen e re te borgjezise e cila ndikohej ne formimin e kombeve dhe shteteve me ligje te reja Renia e Perandorise Osmane Austro-Hungareze dhe clirimi i popujve te pushtuar prej tyre ndikoi ne formimin e kombeve ne Evropen Juglindore ne Ballkan ne shekullin XIX Nga vendet e Ballkanit shqiptaret pavaresisht se ishin nje popull i lashte autokton e me histori e fituan pavaresine kombetare dhe themelimin e shtetin me vone se te tjeret per shkak te kushteve te pafavorshme ku gjendej Shqiperia e asaj kohep pPerpjekja per te formuar kombin edhe shtetin shqiptar mund te themi se ka nisur qe nga 28 Nentori i vitit 1443 kur Gjergj Kastriot Skenderbeu heroi yne kombetar ngriti flamurin shqiptar ne Krujen e cliruar nga turqit duke thene fjalet lapidare emLirine nuk e solla une por e gjeta mes jushem Ne Kuvendin e Lezhes i cili u mbajt me 2 mars te vitit 1444 ne kishen e Shen Nikolles Gjergj Kastrioti nepermjet bashkimit te princave shqiptare beri perpjekjen e pare per bashkimin e kombit shqiptar ne formimin e mbreterise se Arberit troje qe per shume shekuj ishin pjese integrale e Perandorise Bizantinep pPer 25 vite lufterash edhe fitoresh u be i mundur bashkimi kombetar Por pas vdekjes se heroit kombetar me 17 janar te vitit 1468 osmanet me percarjen e shqiptareve arriten te pushtonin perseri Arberin Ky pushtim perfundoi nga fundi i shekullit XV Mbas ketij pushtimi qe ishte me i egri ne rajon u deshen dhe kater shekuj te tjere qe te zgjohej ndjenja kombetare prej shume personaliteteve patriote e quajtur Rilindja Kombetare e cila u kurorezua me fitore kur plaku i urte i Vlores Ismail Qemali bashke me shume patriote ngriten flamurin e Skenderbeut duke shpallur pavaresine e Shqiperise dhe formimin e shtetit shqiptar me 28 Nentor 1912 Ne Traktatin e Londres 1912-1913 ambasadoret pas shume diskutimesh me 29 korrik 1913 moren nje vendim formal per te njohur Principaten e Shqiperise si shtet sovran te pavarur nga Perandoria Osmanep pNe Luften e Dyte Boterore 1939-1945 kombi shqiptar bashke me kombet aleate antifashiste dha kontributin e tij per clirim me luften nacionalclirimtare duke ofruar gjakun e 28000 deshmoreve shifer e larte per numrin e popullsise ne vend Mbas Luftes se Dyte Boterore ne vitin 1945 u krijua nga kombet fituese Organizata e Kombeve te Bashkuara OKB qe te mund te nxirrnin ligje te reja si ura bashkimi me qellim qe te forconin bashkepunimin midis kombeve per t8217i dhene fund armiqesise midis tyre ku ne te dyja lufterat boterore u vrane shume njerez si dhe u shkaterrua ekonomia edhe kultura e kombeve nderluftuese Sot OKB-ja numeron 193 shtete anetare Kombi dhe shteti shqiptar u pranuan ne OKB ne vitin 1955 ne vitin 2009 Shqiperia eshte anetare e NATO-s dhe sot kandidate per ne Evropen e Bashkuarp pstrongFormimi i kombeve dhe perspektiva e tyre eskatologjike sipas Biblesstrongp pBibla eshte shkruar ne nje hapesire kohore prej 1500 vjetesh perben 76 libra te shkruar nga mbi 40 autore te ndryshem eshte perkthyer sot ne mbi 2100 gjuhe dhe dialekte eshte libri me i shitur ne bote me miliarda kopje eshte nje liber fetar historik qe ka ndikuar jo vetem ne fe por edhe ne artin kulturen shkencen dhe vete ligjet e kombeve dhe te te drejtave te njeriut ne qyteterimin evropian edhe me gjerep pNe lidhje me zanafillen e formimit te kombeve Bibla na thote se Perendia e krijoi te gjithe njerezimin qe eshte i ndare ne raca gjuhe dhe kombe prej nje parimi emPerendia e krijoi njeriun sipas shembelltyres se vet sipas shembelltyres se Perendise Ai e krijoi mashkull edhe femer Dhe Perendia i bekoi dhe u tha atyre 8216Te jeni te frytshem dhe shumezohuni e nenshtrojeni token8217emZan 1 27-28 Kjo kishte kuptimin se njerezimi do te shperndahej ne gjithe globin dhe keshtu do te percaktoheshin shumellojshmerite e racave dhe kombeve ashtu si perseri na thuhet emAi ka bere prej nje gjaku te vetem te gjitha racat e njerezve qe banojne ne mbare faqen e dheut dhe caktoi kohera dhe caqet e banimit te tyreem Vep Ap 1726 Mbas permbytjes globale per shkak te mekateve te njerezve ku shpetoi vetem Noeu me familjen e tij urdhri hyjnor emshtohuni shumohuni edhe pushtojeni botenem iu dha perseri atij edhe tre djemve te tij Semit Jafetit Kamit me anen e te cileve u be vazhdimesia e gjinise njerezore e ndare ne degezime raca edhe kombep pPor perseri Bibla na thote se njerezit nuk iu binden urdhrit hyjnor ata nuk u shperndane ne siperfaqen e dheut Te bashkuar me nje gjuhe dhe ne nje vend te mbushur me egoizem eosforik tentuan te ndertonin ne luginen e Mesopotamise emnje kulle maja e se ciles te zgjatej deri ne qiell dhe t8217i benin nje emer vetes qe te mos shperndaheshin mbi faqen e tere dheut emZan 114 Kur e keqja po merrte formen e nje qyteterimi global kunder vullnetit hyjnor nderhyn perkujdesja hyjnore per ta zvogeluar ate me ane te ngaterrimit te gjuhes se tyre ne shume gjuhe Keshtu ai popull i madh u copetua ne kombe sipas gjuheve te ndryshme qe sot numerohen mbi 6000 te tilla em8220Keshtu Zoti i shperndau mbi faqen e tere dheut dhe ata pushuan se ndertuari qytetin Prandaj ketij vendi i vuri emri Babel sepse Zoti aty ngaterroi tere gjuhet e dheut dhe i shperndau mbi tere faqet e dheutem Zan 118 Shperndarjen e kombeve ne toke per te mos u bashkuar ne nje popull per te keqen e ndihmoi edhe ndarja e tokes qe ne fillim ishte nje kontinent i madh i quajtur Pangjea Ky fakt historik na jepet perseri ne Bibel Eberit i linden dy djem emri i njerit prej tyre ishte peleg sepse ne ditet e tij u nda toka Zan 1025p pKombet qe u shperndane ne gjithe globin duke pasur te njejten prejardhje dhe njesim duhet natyrisht te vellazeroheshin midis tyre por e kunderta ndodhi ato ishin dhe jane ne armiqesi me njeri-tjetrin Kjo armiqesi midis njerezve dhe kombeve e ka fillesen te kreu i njerezimit Adami i cili mekatoi me tundimin e djallit qe te behej perendi pa Perendine Egoizmi i solli njeriut armiqesi me Zotin me krijesen dhe me vetveten Kjo shprehet qarte tek armiqesia e dy vellezerve te pare Kaini vrau nga zilia Abelin Armiqesia e vazhdueshme dhe egoizmi qe te beheshin perendi per te sunduar i nxiti kombet te krijonin qyteterime me ane e dhunes dhe kundra Perendise Ata krijuan perendite e tyre dhe i adhuruan por duke adhuruar idhujt e tyre ata adhuronin demonet emsepse gjithe perendite e kombeve jane idhujem Psal 965p pVullneti i Perendise nuk ishte qe kombet te kishin armiqesi midis tyre te ndara dhe rebele pergjithmone Bibla na thote se Ai zgjodhi nje perfaqesues nga kombet Abrahamin 2000 vjet para Krishtit emAi i besoi Zotit qe ia vuri ne llogari te drejtesise8221em Zan 156 Abrahamit iu dha premtimi 8220emUne prej teje do te bej nje komb te madh8230 te ti do te jene te bekuara gjithe fiset e tokesem8221 Zan 122-3 Ky premtim qe iu dha Abrahamit u realizua pergjate shekujve Abrahamit i lindi Isaku dhe Isakut Jakovi dhe nga ai populli i Izraelit Ky ishte i vetmi popull monoteist me ligje hyjnore por historikisht gjithmone ne armiqesi me kombet politeiste dhe paganep pPlani i Perendise ishte qe nga Izraeli te vinte Krishti Biri dhe Fjala e Perendise me ane te te Cilit u krijuan te gjitha pra edhe kombet i Cili duke u bere Biri i Njeriut Adam i dyte mund t8217i shpetonte kombet nga egoizmi rebel ndaj Zotit me pasoja urrejtjen dhe ndarjen mes tyre qe nga dy popuj armiq te bente nje komb te ri per Zotin Krishti e arriti kete bashkim me kryqezimin e tij per mekatet e gjithe kombeve si te Izraelit qe mekatonte kunder ligjit te shkruar si dhe te kombeve kunder tij qe mekatonin kunder ligjit te ndergjegjes Ai me nje dore te shtrire nga kombi jude dhe nje nga kombet pagane arriti t8217i bashkonte ato dhe krijoi nje komb te ri popullin e krishtere ashtu sic e shpjegon ne Shkrimin e Shenjte apostulli i kombeve Pavli emPor tani ne Krishtin Jisu ju qe dikur ishit larg u afruat me ane te gjakut te Krishtit Ai ne fakt eshte paqja jone ai qe ka bere nga te dy popujt nje dhe ka shembur murin e ndarjes duke e prishur armiqesine ne mishin e tij8230 per te krijuar ne vetvete nga dy nje njeri te ri duke bere paqen dhe per ti pajtuar te dy me Perendine ne nje trup te vetem me ane te kryqit mbasi vrau armiqesine ne vetvete emEfes 213-16p pKrishti pasi e mundi me kryq djallin armikun e kombeve i cili merr fuqi mbi ta per shkak te mekateve tyre dhe vdekjen e njerezve me vdekjen vullnetare dhe me ngjalljen e tij te lavderuar shfaqet tek apostujt nxenesit dhe i urdheron emShkoni pra dhe beni dishepuj nga te gjitha kombet duke i pagezuar ne emer te Atit e te Birit e te Frymes se Shenjte dhe duke i mesuar te zbatojne te gjitha gjerat qe une ju kam urdheruar Dhe ja une jam me ju gjithe ditet deri ne mbarim te botes Aminem Matth 2819-20p pMallkimi i gjuheve qe u dha si ndeshkim per kryelartesine e njerezimit u zgjidh kur te gjithe apostujt e Krishtit te frymezuar nga Shpirti i Shenjte ne diten e Pendikostise 50 dite mbas ngjalljes se Krishtit iu folen kombeve ne gjuhen e tyre te verteten ne Krishtin Shpetimtar Keshtu gjuhet nuk jane me ndarje apo mallkim si ne kullen e Babelit por bekim dhe mjet bashkimi per kombet ne nje te vertete Hyjnore qe te con ne dashuri per Zotin dhe per te afermin ne vellazeri dhe paqe midis kombevep pNe ardhjen e dyte te Krishtit ne diten e fundit te botes te gjitha kombet do te mblidhen perpara tij dhe do te gjykohen emSepse Ati nuk gjykon asnje por gjithe gjyqin ia dha Birit qe te gjithe ta nderojne Birin ashtu sic nderojne Atin kush nuk e nderon Birin nuk nderon Atin qe e ka derguar emJoan 922-23 Te gjithe ata qe nga kombet do te gjenden te denje per shpetim nga besimi dhe veprat e mira do te bashkohen se bashku me Zotin perjetesisht dhe keshtu gjithe gjinia njerezore gjuhet racat kombet perfundimisht do te gjejne njesimin dhe shpetimin e tyre ne Krishtin si permbushje te planit Hyjnor ashtu sic na e verteton edhe Zbulesa emPas ketyre gjerave pashe nje turme te madhe te cilen askush nuk mund ta numeronte prej te gjitha kombeve fiseve popujve dhe gjuheve keta qendronin ne kembe perpara fronit dhe perpara Qengjit te veshur me rroba te bardha dhe me palma ne duart e tyre Dhe therrisnin me ze te larte duke thene Shpetimi eshte i Perendise tone qe eshte ulur mbi fron dhe i Qengjit Krishtit8217em Zbul 79-17p pstrongKisha Orthodhokse perballe kombevestrongp pKisha e Krishtit duke qene besnike ndaj Shkrimit te Shenjte Bibles i konsideron dhe i respekton kombet si te krijuara nga Zoti me perspektiven eskatologjike te njesimit te tyre ne Krishtin ne Qiellin e ri dhe Token e re ku Perendia do te jete i gjithi ne te gjitha Kisha si nje trup i pandare i Krishtit e shtrire ne kohe dhe hapesire te globit edhe pse e emertuar ne disa vende si autoqefale veteqeverisese sipas parimit te kombeve shtet me vete kishe me vete perseri nuk ndahet duke iu pershtatur nacionalizmit te kombeve i cili ne vetvete do te thote perjashtim dhe armiqesi te popujve fqinje Perkundrazi Kisha Orthodhokse e denon si nje herezi te mallkuar nacionalizmin racizmin midis kombeve po ashtu edhe nacionalizmin fetar qe u shfaq ne formimin e kombeve te reja ne shekullin XIX ne Evropen Juglindore dhe Ballkan Ne Sinodin Panortodoks te Shenjte dhe te Madh ne Kostandinopoje me 10 shtator 1872 u vendos Kisha nuk duhet te ngaterrohet me fatin e nje kombi te vetem ose te nje race te vetmep pPor Kisha si majaja midis kombeve duke respektuar lirine e tyre i mbrun se bashku ato ne verteten dhe dashurine ne Krishtin Ajo nuk i perket asnje kombi ne vetvete por as nuk i perjashton ato perkundrazi i fton nga jashte dmth nga bota e mekatit e lakmise se mishit lakmia e syve dhe krenaria e jetes te cilat shkojne pa bere dallim gjinie race gjuhe ne Mbreterine e perjetshme te Zotit duke i vellazeruar ato Apostull Pavli shkruan em8220Nuk ka as Jude as Grek nuk ka as skllav as te lire Nuk ka me burre e grua sepse te gjithe jeni nje ne Jisu Krishtinem Gal 328p pKisha e mbushur me urtesine dhe diturine e Perendise i pranon te gjitha gjuhet kulturat dhe traditat e mira te cdo kombi si gjurme te Logosit Fjales i shenjteron ato duke i permbushur me hirin e Perendise qe ploteson te mangetat dhe drejton te shtrembrat duke i bere mjete komunikuese ne cdo komb per te percuar vullnetin Hyjnor tek ato kombetp pAjo nuk eshte per uniformimin e kombeve por per unitetin e tyre prandaj nuk perdor nje gjuhe te vetme por me cdo gjuhe te kombeve ajo perhap ungjillin dhe i lutet Zotit per cdo komb dhe per paqen dhe vellazerimin e gjithe kombeve Kisha eshte kunder frymes globale midis kombeve ku gjithcka gjuhe kulture territor fe te shkrihet ne nje gje globale ne emer te dashurise por pa te verteten Hyjnore e cila i kthen njerezit ne shifer dhe kombe te vogla ne sherbetore te kombeve te medha duke i hapur rrugen nje perandorie boterore nje qyteterimi global te organizuar ne te keqen ne antikrishtin si nje imperializem politiko-religjioze me arrogancen rebele kunder Zotit e cila eshte e ngjashme me kullen e Babelitp pPavaresisht se misioni i Kishes eshte te predikoje dhe ta beje te prekshme Mbreterine e Perendise e cila nuk eshte e dukshme tani per tani as e percaktuar ne nje vend apo komb te vecante por ne zemrat e besimtareve te cdo kombiduke mesuar se emSe qytetaria jone eshte ne qiejtnga ku presim Shpetimtarin Zotin Jisu Krishtem Filipianet 3-20 perseri ajo ka detyre te frymezoje cdo besimtar te saj te pergjegjshem qe jo vetem te doje Zotin me gjithe zemer shpirt mendje dhe vullnet por edhe te doje te afermin si veten kjo gje shprehet dhe ne patriotizem atdhedashuri per mbrojtjen madje deri ne flijim per te miren e kombit dhe te bashkekombasve Ne cdo Liturgji Hyjnore lutje zyrtare e kishes Kisha orthodhokse lutet duke i nderuar ata qe rane per fe e per atdhep pKisha perkrah flamurit te saj Kryqit nderon flamurin e cdo kombi si simbolin e bashkimit kombetar dhe te cdo vlere morale dhe sakrifice sublime ashtu sic ben dhe Kisha Orthodhokse ne Shqiperi ku me cdo 28 Nentor kryen Dhoksologjine e Flamurit duke iu lutur Perendise me keto jale emO Zot qe bekon dhe shenjteron bekoje flamurin tone dhe shpetoje shtetin tone dhe popullin tone nga cdo rrezik dhe shtrengice dhe drejtoje ne udhen e drites te lirise dhe te perparimit nen hijen tende dhe vleresona ne te pavyerit ta kremtojme kete dite te lavderuar me nder shendet dhe dite te gjata ketu dhe kudo Se ti je Perendi meshireplote edhe njeridashes dhe ty te drejtojme lavdine Atit Birit edhe Shpirtit te Shenjte tani e perhere dhe ne jete e jeteve Aminem Urata e bekimit te flamurit ne Kremtoren perkthyer nga imzot Fan S Nolip pstrongPergjegjesi i Zyres se Katekizmit e KOASHstrongp pp pp <![CDATA[Te na rroje Turqia]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048106202/titulli/Te-na-rroje-Turqia p styletext-align leftstrongNga Lutfi Dervishistrongp p styletext-align leftNje kujtese per diten e Flamuritp p styletext-align leftSotp p styletext-align left1- Turqia eshte partneri strategjik i Shqiperisep p styletext-align left2- Turqia eshte investitori i trete me i madh ne Shqiperip p styletext-align left3- Fale Turqise do te kemi se shpejti linjen tone kombetare ajrorep p styletext-align left4- Turqia mbetet per shqiptaret destinacioni me i preferuar turistik sidomos paketat verorep p styletext-align left5- Turqia vendi i rilindasve dhe deputeteve shqiptare qe ngriten Flamurin e Pavaresisep p styletext-align left6- Per shkak te Turqise kemi heroin tone kombetar Skenderbeunp p styletext-align left7- Me shume shqiptare jetojne ne Turqi se ne Shqiperip p styletext-align left8- Audiencen me te madhe televizive e kane telenovelat turkep p styletext-align left9- Turqia vend mik por jo model per Shqiperinep p styletext-align left10- Turqia vend vella qe nuk na e uron pavaresinep pp <![CDATA[ANALIZA fare po ndodh tani ne Gjermani]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048105883/titulli/ANALIZA-fare-po-ndodh-tani-ne-Gjermani pstrongfare po ndodh tani ne Gjermani Nje krize shteterore sic supozojne jashte Gjermanise Jo Qeveria e perkohshme eshte ne gjendje te veprojestrongp pstrongJens Thurau -DWstrongp pWolfgang Schuble eshte nje nga veteranet nese jo veterani i politikes gjermane Presidenti i Bundestagut nga radhet e CDU-se ka pare shume dhe ka marre pjese ne shume beteja politike Fjala e tij ka peshe Te marten Schuble e pershkroi keshtu ne Parlament situaten pas deshtimit te negociatave per koalicionin qeveritar ne fundjave Te dashur kolege dhe kolege aktualisht kemi nje situate te jashtezakonshme kete e theksoi edhe Presidenti Federal shte nje test por nuk eshte krize shteterorep pstrongTe njejtat te drejta dhe detyra si nje qeveri e vertetestrongp pKancelarja Merkel dhe CDU-ja e saj per momentin nuk ia dolen mbane qe te krijojne nje qeveri te re me CSU FDP dhe te Gjelbrit Por Merkeli ndodhet megjithate aty ku ka qene qe prej 12 vjetesh ne zyren e saj te kancelares Qe kur eshte zgjedhur Bundestagu i ri qeveria i kryen funksionet vetem ne menyre te perkohshme Por kushtetuta thote ajo ne fakt ka te njejtat te drejta dhe detyrime si nje qeveri e zgjedhur Edhe nga pikepamja kohore nuk ka kufizim per nje qeveri te zgjedhur e cila i kryen funksionet vetem ne menyre te perkohshmep pstrongPasiguria si shans per demokracinestrongp pPa drejtim Gjermania pra nuk eshte Kete e thone deputete te shume partive edhe FDP edhe SPD Johannes Kahrs i socialdemokrateve SPD thote Ne kemi nje qeveri qe funksionon Buxheti eshte miratuar Tani kemi edhe nje debat si ta trajtojme rezultatin e zgjedhjeve Por keto gjera duhet te jene pjese e cdo demokraciep pstrongVendime te rendesishme nuk merren dotstrongp pMegjithate vendime vertet te rendesishme nje qeveri e tille qe nuk eshte e zgjedhur nga parlamenti nuk duhet te marre Vendim si per shembull pezullimi i sherbimit ushtarak apo braktisja e energjise berthamore Pra pak te kufizuara jane kompetencat si minister Jo nga ligji por nga nje stil i mire sjelljeje Megjithate po ti duhet te marre nje vendim vertet te rendesishem qeveria natyrisht mund ti drejtohet Bundestagut te rip pstrongQeveri minoriteti Per Gjermanine jo kaq e mirestrongp pNe Danimarke qeverite e minoritetit jane gati te zakonshme Eksperti Volker Boehme-Neler jurist e politolog ne Universitetin e Oldenburgut nuk beson se nje qeveri e tille ne Gjermani ka kuptim Per nje periudhe kalimtare po Por ne plan afatgjate kjo nuk do te ishte zgjidhje Edhe psikologjikisht eshte e veshtire te miratosh ligje te ndryshme me partnere te ndryshme Aq me teper kur Gjermania nuk ka pervoja ne kete drejtimp pNje shembull qetesues per Gjermanine eshte Holanda Shtate muaj u deshen qe prej zgjedhjeve ne mars deri sa u krijua nje qeveri e re para pak javeshp pp <![CDATA[1 miliardeshi i Lulit dhe rrethit te tij]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048105881/titulli/1-miliardeshi-i-Lulit-dhe-rrethit-te-tij pstrongNga Erjon Bracestrongp pNuk kam patur kurre dyshime qenje pjese e madhe te parave te korrupsionit gjate ushtrimit te pushtetit shume gjate-nga 2005 ne 2013u depozituan ne Parajsa Fiskalep pNe Qipro-ku u thyen ne mes nga kriza Caiman Panamapor edhe Belizep pNe merat e tyre familjareve por edhe te biznesmenevep pAto jane gjithnje llogarite te medha dhe te hapura ne cdo kohep pShpenzimet maramendese nuk spjegohen ndryshep pHistoria e 1 miliard lekeve paguar nga disa adresa PD se pari por edhe nje kompani ne Belize-parasje fiskale kjobr eshte ceshtja me e paster e depozitimit te parave te korrupsionit ne Parajsa Fiskale dhe perdorimit te tyre pa kufi per qellime te politikes se dites ketu ne Shqiperi por edhe ne SHBAp pSepse eshte e tillenuk mund te ike bashke me deklaraten politike te kujtdoperfshi edhe kete qe po lexonip pDuhet veprimp pKQZ duhet te ishte mbledhur sot jo neser as pasneser e as pas nje jave sotp pTe riurdheronte auditim te financave te perdorura nga PD ne fushate perfshi dhe kontratat e reja qe dolen dje ne publikp pPagesat e kryera nga Belize gjithashtup pKQZ eshte institucioni nen mashtrimin publik te faktuar te PDp pDrejtoria e Parandalimit te Pastrimit te Parave Pistaduhet te kishte nisur hetimin dhe ta lajmeronte ate publikishtp pKjo agjenci ka te gjithe aksesin te hetoje deri atje ne Belizete perdore cdo burim perfshire burime financiare qebr per arsye shteterore-hetimi i korrupsionit eshte nje e tillete thyeje kofidencialitetin e parajses per pronaret e asaj kompaniep pMe ndjeni por i vetem me nje kolege te mire ne SHBA e kam bere une ne rastin e Stream Oil e lodhshme ishte por jo e pamundur madje pa kostop pMe tejte vendose nen hetim cdo transferte te nje rrethi te ngushte te afermish dhe biznesmene ish- police mes tyre-tani ndertues te medhenj te gjithe te Lulzim Bashes dhete kerkoje per ta informacion kudo perfshire parajsatp pShikonikete here eshte e thjeshtep pRregulli i perjashtimit e ben te tille Lulzim Basha perzuri nga lista e PD nje sere ish- ministrash te dyshuar se ne vite e kane bere kete pra ata perjashtohen vetiup pAta as qe e conin ne mend te paguanin per tep pPor perfshiu ne liste dhe nje sere biznesmenesh thuajse te panjohur por mjaftueshmerisht te kamurp pNjeri prej tyre ne 8 vite ka deklaruar nje fitim prej 34 milion dollaresh I deklaruari po themp pEshte vec rrethi i Lulzim Bashes ne kete histori dhe ai duhet hetuarp pNe ane tjetera e kuptoni se sa te drejte kam kur kerkoj qe te ndalohen me ligj kompanite qe origjinen e kane ne Parajsa Fiskale te perfitojne kontrata publike ketup pMarrin parate e pushtetareve ketu i depozitojne ne Parajse themelojne kompanite atje prej andej vijne dhe fitojne kontrata ketu fitimet i transferojne perseri atje dhe nese bamiresi politik ka nevoje rikthehen nje pjese ketu per nevojat politike te tijp pDuhet te marre fund tanip pp <![CDATA[Nje rrefenje me Jugosllavin ne Aeroportin e Podgorices]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048105879/titulli/Nje-rrefenje-me-Jugosllavin-ne-Aeroportin-e-Podgorices pstrongPetrit Kucanastrongp pMiredita Une jam Jugosllavi Mireserdhet ne Mal te Zi dhe faleminderit qe zgjodhet kompanine tone Keto ishin keto fjalet e tij te shqiptuara me nje anglishte te mire ndersa mbante ne duar emrin tim te printuar ne nje leter A4 ne aeroportin e Podgoricesp pIshte me shume se kuriozitet emri i tij por ai me buzeqeshje tregon se emri Jugosllav kishte qene goxha i perhapur duke shtuar se eshte nje emer qe mbahet mend lehte Pasi me shpjegoi procedurat e marrjes me qera te makines se rezervuar online me tregoi se siguracioni nuk ishte i vlefshem per ne Kosove por ne cdo vend tjeter te rajonitp pTeksa prisnim qe makina te vinte ai me tregonte se kishte qene gjithandej neper Shqiperi se klientet e tij ishin ne shumice derrmuese shqiptare dhe se ishin nga Londra i vetmi qytet qe akoma nuk e kishte vizituarp pDuke u perpjekur qe te fliste ne shqip mision i pamundur Jugosllavi zgjodhi anglishten per te treguar per miqesite e tij me shqiptaret duke theksuar se biletat per ne Podgorice ishin shume te lira dhe se ja vlente qe shqiptaret te vinin ketej pasi nga Majka Tereza e kishte fjalen per aeroportin e Rinasit biletat ishin shume te shtrenjta dhe se nga Podgorica per pak me shume se nje ore do isha ne Shkoderp pIshte nje perjetim nga ata te turbullt ne Aeroportin e Podgorices kur akoma me tingellonin fjalet e bashkudhetarit shkodran te ulur afer sediles sime se kishte shume vite pa qene ne Tirane pasi gjithmone vinte nga Podgorica per te takuar prinderit Nga rreth dyqind pasagjere ne arritem te numerojme deri ne gjashte te huaj pra jo-shqiptare me gjithe kundershtimin e tij se te pakten dy nga keta te gjashte ishin shqiptare te Malit te Zi qe flasin serbisht uditja e tij nuk qendronte tek numri i pasagjereve te huaj pra vetem gjashte por se si ishte e mundur qe isha ne kete aeroport per here te pare pasi Londer-Tirane ishte e paperballueshme Ai e kishte bere kete zgjidhje rrofte Rayneri pasi zakonisht bileta ishte te pakten 200 me e lire dhe se me mire bente sevap me ndonje te aferm sesa tua jep te pangopurve politikane qe nuk lejojne Raynerin apo EasyJet te ulen ne Rinasp pShkodrani me tregoi se sidomos gjate kohes se veres ka edhe shume shqiptare te Kosoves qe shkojne drejt ne Ulqin dhe se per shume prej tyre eshte me mire qe te vijne ne Podgorice sesa te shkojne ne Shkup pasi edhe atje Aeroporti i Prishtines deri para pak kohesh nuk kishte lidhje direkte me Londrenp pShkodrancja mbizoteronte jo vetem ne fjalor por edhe ne targat e makinave qe shfaqeshin ne aeroportin e Podgorices ku duket se gjithcka ishte kthyer ne nje rutine per ta Me kot mundohesh te harrosh radhen per te depertuar jashte aeroportit pasi dukej si nje shteg i ngushte ku vetem dy police malazeze vulosnin pasaportat ku nuk kishte si te mos bente pershtypje nje pamje e madhe reklamuese e Malit te Zi e shkruar teresisht ne kinezce ku Rayneri joshes zbarkonte ne aeroportin e terthorte per shqiptaretp pJashte ambienteve te aeroportit biseda me Jugosllavin behej me terheqese ndersa tregonte per cmimin e ulur te makinave me qera 5 dite 100 dhe se ne sezonin turistik kishte cmime te tjera por qe ishte i lumtur me shqiptaret pasi shpesh lene edhe ndonje bashkishp pAi tregonte edhe per pushimet qe kishte kaluar ne Sarande per rruget e mira ne Shqiperi problemet e parkimit ne Tirane e deri tek shetitjet e tij ku nuk kishte pasur vend te Evropes pa shkuar pervec Londres ku duhej vize Porosia e fundit e Jugosllavit ishte qe te isha e kujdesshem sidomos ne Tirane pasi ka shume problem per parking dhe se cdo demtim te makines do te detyrohej te mbante ne garancine e bllokuar rreth 700p pEdhe pasi le Podogricen dhe nisesh drejt Shkodres me kot te kujtohet se jane te pakten kompanite prestigjioze lowcost qe begenisin Malin e Zi por asnje e tille ne Shqiperi dhe se jo vetem se nuk ka ndonje prioritet por plot dy ministri te diaspores i kemi ne dy shtetet shqiptare dhe se mergimtaret shqiptare mbesin te harrurit e medhenj Aeroporti i Kukesit mbetet kaq i harruar ku nuk ka asnje shkendije se dicka edhe mund te behet te pakten si Mali i Zi qe ka pak me shume banore se gjysma e Tiranesp pEdhe me zymtesi shikon ne kthim kur radhet ne doganen e Moricanit jane kaq te medha qe ne pike te mengjesit pasi sic na u tha banoret e Shkodres shkojne te punojne andej dhe kthehen ne darke Ndermend te bie aforizma se pse Malazezet e kane qafen e gjate Sepse shikojne bereqetet shqiptare Tashme duket se eshte e kunderta dhe asgje nuk po ndryshon Madje as fjalet e miradise se Jugosllavit qe na thoshte se nese do te shkonim per pushimet e Vitit te Ri do na sherbente nje tjeter jugosllav pasi ai do te shkonte me pushime8230p pp pp pp <![CDATA[Zonja e hekurt e Turqise nje sfide per regjimin e Erdoganit]]> 2020-07-10T08:47:04+00:00 2020-07-10T08:47:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048105655/titulli/Zonja-e-hekurt-e-Turqise-nje-sfide-per-regjimin-e-Erdoganit pKundershtare te presidentit turk Recep Tayyip Erdogan kane shpresa se vendi nje dite do te kthehet ne formen parlamentare te demokracise e cila eshte hequr pas ndryshimeve te diskutueshme ne kushtetutep pDisa sondazhe te bera publike gjate diteve te fundit tregojne se se Partia e sapokrijuar Iyi E mire ka fituar mjaft mbeshtetje publike per te sfiduar establishmentin politik aktualp pPartia filloi zyrtarisht vetem ne fund te muajit te kaluar me sloganin Turqia do te jete e mire dhe nje diell te ndritshem si logon e saj Pluralizmi politik sundimi i ligjit liria e shprehjes dhe vlerat patriotike jane parimet baze te sajp pLiderja e saj 61-vjecar Meral Aksener nje politikane e shquar e krahut te djathte dhe ish-ministre e brendshme shihet si nje kundershtare serioze ndaj Erdoganit perpara zgjedhjeve te ardhshme presidenciale ne vitin 2019p pNje sondazh i publikuar me 6 nentor nga SONAR sugjeroi se Partia Iyi te fitonte te pakten 16 per qind te votave ne rast zgjedhjesh te menjehershmep pDite me pare kompania kerkimore Gezici vleresoi gjithashtu se partia mund te fitonte pothuajse 20 per qind te votave ne nje kohe kur partite e tjera kryesore tregojne renie te konsiderueshme ne renditjet e tyrep pAnalistet thone se partia i ben thirrje njerezve sepse ajo ofron alternativen e vetme reale per partite qe jane tani ne pushtetp pPartia qeverisese Drejtesi dhe Zhvillim AKP eshte kampionia e dekades se fundit ne Turqi Nje nga arsyet me te rendesishme per kete situate eshte se asnje parti tjeter smund te konkurroje kunder AKP-se Ka pasur mungese opozite serioze keshtu qe elektorati nuk pati zgjedhje tjeter tha per BIRN Gozde Kilic-Yasin nje analiste politike nga Ankarajap pAnketimet e fundit e tregojne vete Aksenerin ne vend te dyte pas Erdoganit ne zgjedhjet e ardhshme presidenciale qe priten te mbahen ne vitin 2019p pKompania Gzici sugjeron se ne rast zgjedhjesh presidenciale 38 per qind e votuesve do te votonin per te vetem 10 per qind pas 48 per qindeshit qe deshiron te mbeshtese Erdoganinp pPronari i Gezici Murat Gezici tha per sherbimin turk Sputnik me 1 nentor se Aksener do te kishte gjasa te rriste sasine e votave te marra me afrimin e zgjedhjeve sepse ajo kishte marre nje qendrim shume te ashper kunder partise ne pushtet dhe publiku ndjente simpati per te si nje grua te ashperp pHulumtimi yne tregon se gjysma e elektoratit ka pak simpati per Partine e Mire ndersa Aksener mund te jete nje rivale e madhe kunder j Erdoganit ne garen presidenciale Hulumtimet tregojne potencial te vertete per partine e re dhe drejtuesen e saj tha Gezicip pDisa analiste te tjere thone gjithashtu se programi i saj mund ti beje thirrje nje numri te madh votuesish Aksener mund te jete rivalja e vetme e Erdoganit dhe Partia e Mire po mirepritet nga nje numer i madh njerezish tha per BIRN Kursat Guc nje ekspert i politikes turke nga Universiteti i Ankarasep pstrongNje Zonje e hekurt me nje prejardhje nga Ballkanistrongp pAksener lindi ne vitin 1956 ne qytetin industrial te Kocaelit nga nje familje boshnjako-turke qe emigroi fillimisht nga ajo qe tani eshte Maqedoniap pRajoni i saj i lindjes eshte shtepi e shume njerezve qe u larguan nga Ballkani per ne Turqi me renien e Perandorise Osmane boshnjake shqiptare dhe turq etnik ne vecantip pAjo filloi te punonte ne sherbimin publik njesoj si shume femije te tjere emigrantesh nga Ballkani dhe u be mesuese dhe me vone profesoreshe ne universitetp pNe vitin 1994 ajo kandidoi per kryetare ne komunen e Kocaelit por humbi Disa vjet me vone ajo u zgjodh si deputete nga Partia Rruga e Drejte DYP dhe u be ministre e brendshme e Turqise gjate nje periudhe turbulencash politike nga nentori 1996 deri ne korrik 1997p pPavaresisht kercenimeve me vdekje per te dhe familjen e saj ajo qendroi e forte kunder ushtrise qe prej kohesh donte te dominonte politiken turke dhe shkarkoi shume oficere te larte policie dhe guvernatore te cilet kishin punuar me regjimin ushtarak gjate Memorandumit Ushtarak Turk 1997p pAksener fitoi shpejt pseudonimin Zonja e Hekurtp pAjo u pa si nje alternative ne politiken e Turqise ku rivalitetet jane mizore dhe ka shume pak vend per grate theksoi Kursat Gucp pSi anetare e Partise se Levizjes Nacionaliste te ekstremit te djathte MHP ajo u rizgjodh si deputete ne vitin 2007 dhe u be gruaja e dyte ne historine turke qe sherbeu zi vkryetare e parlamentitp pGjate kohes qe ajo kaloi ne kete post ajo meritoi serish pseudonimin e saj Zonja e Hekurt me deklaratat e saj te ashpra publike dhe menaxhimin e seancave parlamentare vertet me nje grusht te hekurtp pMegjithate vitin e kaluar Aksener u perjashtua nga MHP bashke me disa anetare te tjere te larte pas mosmarreveshjeve qe paten me drejtuesin e partise Devlet Bahcelip pMuaj me vone mbeshtetja e Bahcelit per Erdoganin e ndihmoi ate te fitonte referendumin e diskutueshem dhe ndares me ane te te cilit Turqia kaloi nga nje sistem parlamentar ne nje sistem presidencial ekzekutivp pstrongSherimi i nje shoqerie te polarizuarstrongp pPartia u themelua me 25 tetor me nje premtim per te shkundur mire politiken e Turqise Pese anetare te parlamentit turk te perbere nga 550 vende e kane mbeshtetur qe ne fillim partine ndersa shume figura te tjera te njohura publike kane treguar mbeshtetjen e tyre per platformen e saj te qendres se djathtep pAnalistet thone se nje nga asetet kryesore te partise eshte gatishmeria e saj per te trajtuar te gjitha kendveshtrimet e ndryshme politike te venditp pPartia e Mire synon ti jape fund polarizimit te shoqerise e cila e ka prekur ate per shume vite Deri me tani partia ne pushtet e ka ndare ate ne aspektin e grupeve te ndryshme fetare ideologjise politike prejardhjeve etnike madje edhe gjinore per te konsoliduar bllokun e saj te votimit tha Kursat Gucp pNe shfaqjet e saj te para publike si drejtuese e partise se re Aksener ka thene se ajo deshiron te mbledhe bashke te gjithe keta njerez te ndryshem te qendres se djathte nacionaliste apo votues demokratikep pNe do ti japim fund te gjitha ndarjeve ne shoqeri ne menyre qe populli turk te mund te takohet rreth tryezes se Bajramit Te gjithe do te jemi te mire dhe te barabarte rreth tryezes tha Aksener ne viziten e saj te fundit me 28 tetorp pFakti qe nje numer i madh njerezish te mirebesuar jane te perfshire ne parti shihet gjithashtu si relevantep pShumica e themeluesve te partise jane luftetare te njohur kunder korrupsionit dhe ryshfetit ose jane fytyra te reja keshtu qe niveli i vemendjes se publikut tek partia e re dhe drejtuesja e saj eshte i lartep pMegjithate ne do te presim zhvillime te ardhshme dhe do te shohim si dalin kandidatet e partise ne zgjedhjet e ardhshme Shume gjera ndryshojne lehte ne politiken turke tha Gozde Kilic-Yasinp pstrongDhenie fund te prirjes drejt Lindjes se Mesme ne politiken e jashtmestrongp pSipas programit te partise partia synon te sheroje marredheniet e dobeta te Turqise me BE-ne dhe NATO-n dhe ti jape fund asaj qe e quan orientim drejt Lindjes se Mesme te politikes se jashtme duke iu referuar largimit te Turqise nga Perendimi dhe afrimit drejt botes myslimane arabe nen drejtimin e Erdoganitp pPartia jone do te ndjeke nje politike te jashtme kombetare ne lidhje me te drejten nderkombetare te balancuar te besuar te qendrueshme te orientuar drejt zgjidhjes dhe te shumefishte Vendi yne do te jete perseri ne nivelin e qyteterimit bashkekohor dhe do te shpetoje nga ky orientim drejt Lindjes se Mesme thuhet ne programp pKilic-Yasin beson se nese Partia e Mire fiton pushtetin ajo do te perpiqet patjeter te sheroje marredheniet me Perendimin pasi keto marredhenie konsiderohen si vendimtare per paqen dhe stabilitetin e te gjithe rajonitp pMe shume gjasa Partia e Mire do te perpiqet te shmange manovrat dhe temat e rrezikshme te politikes se jashtme tha ajop pTheksi do tevihet ne axhenden e anetaresimit ne BE dhe rendesine e anetaresimit ne NATO Ballkani Azia Qendrore dhe Kaukazi do te jene perseri ne krye te listes se prioriteteve shtoi ajop pPartia e Mire ka thene se synon te perqendrohet me shume te Ballkani pasi atje mendjet dhe zemrat e miliona njerezve jane me Turqinep pNe sduhet te harrojme se Aksener eshte bija e nje familje emigrante nga Ballkani dhe ne parti ka shume anetare te tjere nga diaspora Keto jane arsye personale per te pritur nje politike aktive ballkanase nga Partia e Mire tha Kursat Gucp pAksener beson se marredheniet me te mira me qeverite rajonale duke shmangur cdo konflikt dhe levizje te rrezikshme jane ne favor te turqve dhe shoqerive te tyre te aferme sic jane boshnjaket dhe te tjeret ne rajon shtoi Gucp pNe mund te jemi te sigurt se anetaret e diaspores ballkanike do te marrin pozicione te larta ne parti keshtu qe perparesia e ceshtjeve te Ballkanit do te conte ne nje qeveri te mundshme te Partise se MirestrongBIRNstrongp pp - Arkiva Shqiptare e Lajmeve