Lajmet e Shqiperia.com - Kategoria: 4 2019-03-25T22:35:05+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Nga Blendi Fevziu A e veshtiresoi Gabriel negocimin ne Tirane]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074544/titulli/Nga-Blendi-Fevziu-A-e-veshtiresoi-Gabriel-negocimin-ne-Tirane pstrongNga Blendi Fevziustrongp pE ka lene menjane diplomacine dhe ka folur me tone te ashpra kryediplomati gjerman ne Tirane Sigmar Gabriel qe mban njekohesisht postin e zevendeskancelarit dhe qe njihet edhe si nje nder figurat kryesore te Partise Socialdemokrate ka bere disa deklarata te paralajmeruara edhe me heret nga disa gazetare por qe ne Tirane kane sjelle nje situate te re I pyetur per protesten e opozites ai ka deklaruarp pKush bojkoton parlamentin qe te pengoje reformen ne drejtesi i ben dem vendit dhe reputacionit te Shqiperisep pI bej apel atyre qe e kane cuar Shqiperine ne udhekryq Udhekryqi eshte reforma ne drejtesi zbatimi i saj dhe i nje rruge me te komplikuarp pElitat politike dhe ekonomike per shkak te interesave te tyre synojne ndalimin e rruges drejt Bashkimit Europian eshtja eshte do vazhdojme drejt BE-se apo do te vendosim ne krye interesat e elitave lokalep pKush deshiron te shkoje i sigurt drejt BE te punoje te konsolidohet ligjet dhe parlamentit Kush nuk e ben kete ai e largon Shqiperine nga Bashkimi Europianp pPor kjo nuk ishte deklarata me e forte e Gabriel Duke ju referuar kerkeses se opozites per qeveri teknike ai ka shtuarp pAskush nuk e kupton ne Gjermani dhe ne Europe pse pak para zgjedhjeve kerkohet qeveri teknike kjo eshte e pakuptueshme Interesi kombetar i nje opozite nuk mund te jete kaosip pDeklarata e dyte e Gabriel ka krijuar nje lloj ngerci me ate qe pritet te ndodhe javen e ardhshme Duke ju referuar burimeve tona ne datat 24 apo 25 Prill pritet te vije ne Tirane David McAllister nje politikan gjerman anetar i partise se Kancelares Merkel McAllister eshte ftuar si ndermjetes per te gjetur nje zgjidhje mes paleve nisur edhe nga fakti qe ai eshte zevendespresident i Partive Popullore Europiane dhe Kryetar i Komitetit te eshtjeve Europiane ne Parlamentin Europian McAllister mund te kishte mberritur ne Tirane me heret por ai kishte konfirmuar nje vizite pune ne Pakistan dhe per kete arsye vizita ne Tirane u shty per thuajse nje jave Gjate kesaj jave supozohej te mos kishte zhvillime Burime te besueshme i kane thene opinional se McAllister nuk deshiron qe vizita ne Tirane te jete nje perpjekje e pafrytshme Pra nje deshtim apo thjeshte nje vizite rutine Ai do se pari qe palet perafrojne qendrimet dhe te gjendet nje zgjidhje e ndermjetme PD ka deklaruar gjithnje javet e fundit qe ajo ulet ne nje tryeze vetem nese opsioni i Qeverise teknike eshte i hapur Madje Basha ka qene edhe me konkret kur ka thene qe pranon te flase vetem per modalitetet e qeverise teknike Por nese nje tjeter gjerman madje kryediplomati i saj Gabriel ben nje deklarate te tille duket se negociata mes paleve veshtiresohet mjaft Nese Gabriel deklaron se Qeveria Teknike eshte e pakuptueshme per Gjermanine dhe Europen ai me gjase i ka mbyllur nje dere ndermjetesimit te McAllister Pas kesaj negocimi do jete me i veshtire dhe shanset qe te deshtoje me te medha Madje nuk dihet nese ne keto rrethana ai do ta pranoje rolin e ndermjetesuesit Aq me teper qe si Gabriel ashtu edhe McAllister do flasin ne emer te Kancelares Merkelp pA kane rakorduar mes tyre politikanet e Gjermanise dhe a ka ndonje ndryshim ne oret e fundit Veshtire qe ti japesh pergjigje kesaj pyetjeje qe duket se do marre pergjigje vetem javen e ardhshmep pp pp <![CDATA[Kriza zgjidhet me 2 maj]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074434/titulli/Kriza-zgjidhet-me-2-maj pstrongNga Elton METAJstrongp pNe lemshin e datave te lidhura me zgjedhjet parlamentare dhe procesin zgjedhor eshte gjithnje e me e veshtire te orientohesh Te gjithe shqiptojne apo degjojne 18 qershorin 9 prillin 18 prillin 19 prillin 29 prillin 7 majin 24 korrikun e keshtu me radhe Keto data jane kthyer befas ne numrat me te rendesishem te lotarise politike Data e dekretuar e zgjedhjeve afatet e regjistrimit ne Komisionin Qendror te Zgjedhjeve shpallja e koalicioneve elektorale miratimi i listes se kandidateve per deputete zgjedhja e kryebashkiakut te Kavajes si dhe votimi e nisja e punes se Presidentit te ri te Republikes jane sigurisht momente te rendesishme Ne fotografine e krizes opozita e kushtezon hyrjen e saj ne zgjedhje me largimin e kryeministrit Rama si garanci per nje proces te lire e te ndershem Parlamenti ka mbetur vetem me deputetet e shumices ndersa reforma ne drejtesi pothuajse ka ngecur Presidenti e Prokurori i Pergjithshem jane ne muajt e fundit te qendrimit ne zyre KLD-ja ka vdekur dhe Avokati i Popullit vazhdon guximshem te punoje pertej mandatit Dhe qe kriza te zgjidhet duhet te zhbllokohen ngercet e krijuara rreth ketyre datave dhe proceseve te rendesishme politikep pPor ne listen e gjate te datave mungon 2 maji Per ta zbuluar misterin e saj nuk ka nevoje te hapesh Kushtetuten Kodin Zgjedhor statutet e partive apo arkivat e deklaratave te politikaneve Me 2 maj pasdite dhjetera mijera shqiptare do te ulen perpara nje kompjuteri dhe do te shohin nese aplikimi i tyre ne Lotarine Amerikane te Vizave te Emigrimit ka qene i suksesshem ose jo Nje ritual i pervitshem qe ka shtuar ne menyre te ndjeshme edhe numrin e aplikuesve nga Shqiperia Ne vitin 2015 u raportua per 200 mije aplikime nga Shqiperia e vogel te ciles i kane mbetur me pak 3 milione banore brenda kufijve shteterore Rreth 3 mije do te jene fatlumet te cilet se bashku me familjaret llogaritet ta kalojne numrin 10 mije te shqiptareve qe do te mbushin anijet e ajrit drejt tokes se premtuar Ata qe do te mbeten ketu ndoshta do te tentojne serish vitin e ardhshem duke pasur te pandryshuar nje deshire Ikjen nga Shqiperiap pPer fituesit pra per ata qe do te ikin do te kete pak ose aspak rendesi se cfare do te ndodhe me krizen politike Ata do ta kene zgjidhur krizen e tyre dhe do te shohin e provojne nje perspektive tjeter Shqiperia e tkurrur dhe e rrudhur ku edhe femije po lindin gjithnje e me pak do te mbetet ketu sigurisht me me pak njerez e me pak shpresep pNe rast se analizes se largimit te shqiptareve i ben edhe nje skaner politik sigurisht qe do te gjesh arsye per te kritikuar cdo qeveri Duke nisur prej atyre qe qeverisen dekada me pare e me radhe deri te qeveria qe po mbyll mandatin katervjecar Ka nga ata qe e lidhin largimin e shqiptareve me gjendjen ekonomike e te tjere pikerisht me shpresen Fakti qe tashme po e lene kete vend edhe ata qe nuk jane te varfer por kane ndertuar karrieren e familjen tregon se problemi nuk eshte thjesht ekonomik Per ta mbajtur ne atdhe kete shtrese te mesme te shoqerise as te varfer e as te pasur nuk mjaftojne 100 apo 200 dollare me teper ne llogarine bankare diten e pages mujore Nuk mjafton te rrisesh pagen minimale me 10 dollare apo ate shteterore me 20 dollare Duhet dicka me teper dhe duhet dicka qe sot nuk mund ta vleresosh me nje cmim Pra duhet pikerisht shprese shprese se gjerat do te ndryshojne do te ecin ne rrugen e duhur dhe do te ndikojne per mire jetet e te vegjelve e te medhenjve te ketij vendi Sot Shqiperia nuk e ofron kete shprese dhe duket se mungesa e saj po i perze bijte e saj E mesuar me emigracion e largime nder shekuj duket se ky vend i vogel ben gjithcka per te mos u rritur dhe deshiron te jete ai femija i pavemendshem e hokatar qe harron per cfare qan dhe gezohet kur sheh ngjyra e drita Per kete duhet te jemi realiste dhe krenaria kombetare e dashuria per vendin ku kemi lere nuk mjaftojne per te ndertuar nje te ardhme me te mirep pKrizat e medha te njerezve te vegjel do te zgjidhen me 2 maj ndersa kriza e te medhenjve ende nuk dihet se kur do te marre fund Ajo vazhdon te jete mes nesh per shkak te atyre qe e duan kolltukun me shume se veten dhe veten me shume se gjithcka per shkak te atyre qe i kenaqin shqiptaret me endrra dhe endrrat ua kthejne ne makth per shkak te atyre qe qeverisin me paaftesi dhe paaftesine e kthejne ne merite per shkak te atyre qe dine gjithcka per cdo gje dhe bejne cdo gje per te pasur gjithcka Ne fund jane shqiptaret ata qe paguajne duke ndenjur apo duke ikur duke votuar apo duke mos votuar duke pasur shprese per ndryshim apo duke ndryshuar per te pasur shpresep pp pp <![CDATA[Kryepeshkopi Janullatos Krishti u ngjall Gezuar Pashken]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074273/titulli/Kryepeshkopi-Janullatos-Krishti-u-ngjall-Gezuar-Pashken pKryepeshkopi Janullatos percolli sot mesazhin e pervitshem me rastin e Pashkeve ortodoksep pGezuar Pashken vellezer dhe motra Triumfi i ringjalljes se Jezu Krishtit mbi padrejtesine dhunen mekatin dhe vdekjen i mbush zemrat tona perseri me gezimp pNe kete te kremte nuk meditojme thjesht per nje ngjarje unike historike por ftohemi te shkojme drejt riperteritjes se jetes sone shpirterore Le te kremtojme me Pashken duke riperterire marredhenien tone personale me Krishtinp pLe ta jetojme cdo dite me ngazellimin paskal i cili nuk e injoron realitetin e ashper te jetes por e tejkalon dhe e transformon me hirin dhe fuqine e Krishtitp pRiperterirja qe buron prej ngazellimit paskal le te jete aspirata dhe perkujdesja jone Krishti u ngjall Gezuar Pashkenp pp <![CDATA[Nga Imzot George Frendo Nje mesazh politikes per Pashket]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074272/titulli/Nga-Imzot-George-Frendo-Nje-mesazh-politikes-per-Pashket pstrongNga Imzot George FrendostrongNe kremtojme Pashket cdo vit Megjithate cdo vit i kremtojme ne nje situate te ndryshme Por ne cdo situate te mire apo te keqe duhet te pyesim vetveten Krishti i ngjallur Krishti qe me ngjalljen e tij ka mbjelle ne zemren e njeriut nje shprese te re te forte dhe te gjalle dhe eshte takuar me shume njerez cfare porosie ka per ne ne kete situatep pPo situata ne te cilen sivjet po kremtojme Pashket eshte disi ndryshe nga situata e vjetshme Ne keto vite te fundit kemi kremtuar Pashket ne momente kur perjetohej absurdi i te ashtuquajturit ISIS i cili ka shkaktuar shume viktima te krishtera perfshire ketu edhe disa meshtare e kater murgesha Misionare te Dashurise motrat e Nene Terezes te vrare vjet Sivjet kemi degjuar per masakra te tjera Edhe gjate ketyre ketyre diteve te fundit u lodhem duke degjuar aq shume lajme te keqija Kush mund te na i hape dyert qe te shohim pakez drite Kush mund te na dhuroje pakez shpresep pCila ideologji politike mund te na tregoje rrugen e nje bote te re ku nuk do te degjonim me lajme te tmerrshme si keto qe po degjojme gjate ketyre diteve Kemi degjuar per armet kimike ne Siri qe kane lene shume viktima te pafajshme Kemi degjuar per ate kamion shoferi i te cilit cmendurisht ka kaluar mbi njerezit duke vrare dhe plagosur shume te pafajshem Kemi degjuar per bombe ne dy Kisha ne Egjipt diten e Dieles se Larit qe lane shume viktima Valle bota e sotme eshte nje shoqeri njerezish apo eshte kthyer ne nje pyll kafsheshp pfare na thote Krishti i ngjallur ne keto situata shte po Ai Krisht i cili me tu ngjallur ne takimet e tij me njerezit e shumte pati gjithmone te njejtin urim Paqja me ju Atyre qe mbajne inat ne zemrat e tyre qe merren me ndjenja hakmarrjeje Krishti u thote Falni ashtu si une ju kam falur dhe i kujton lutjen qe beri kur ishte ne kryq Fali o Ate Atyre qe ushtrojne dhune dhe vandalizem i kujton fjalet qe i tha apostullit Pjeter ne kopshtin e Gjetsemanit Te gjithe ata qe rrokin shpaten nga shpata do te vdesinp pSivjet po kremtojme Pashket ne vitin kur duhet te behen zgjedhjet politike Mesazhi i Krishtit te ngjallur per ne ne kete situate eshte nje mesazh i forte Si i ngjallur Krishti hyri ne dialog me te gjithe ata qe e kane takuar duke u thene Paqja me ju Te mos e lejojme kurre qe politika te mbarte pasojat e percarjesp pNe emrin e Krishtit deshiroj tu komunikoj te gjithe politikaneve sot rruga per zgjedhjen e krizes se tanishme qendron vetem ne dialogun ne vecorite e dialogut gjate te cilit te dyja palet lipset jo vetem te flasin por edhe te degjojne me pergjegjesi e pjekuri te plote per te finalizuar te miren e kombit me shume sesa te miren e partise Sepse dialogu eshte dialog e jo monologp pDhe le ta perjetojme kete situate me dinjitet e me pjekuri si qytetare te vertete te nje kombi demokratik e pluralist Le te tregohemi se jemi njerez qe me te vertete e meritojme shoqerine demokratike e pluralistep pDemokracia kerkon pjekuri per nje perdorim te mire te votes dhe te lirise duke pasur parasysh te miren e perbashket Pluralizmi kerkon pjekurine njerezore e cila ka mundesi te zgjedhe nder shume parti politike ose gjera te tjera te mundshme te zgjedhe ate qe eshte me e mire ose ate qe eshte me pak e keqep pTe gjithe juve ju uroj Gezuar Pashket Nga zemra ju uroj paqen e gezimin e Krishtitp pArqipeshkev i Tirane-Durresitp pp pp <![CDATA[do te thote te jesh nje martir]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074153/titulli/do-te-thote-te-jesh-nje-martir div classpost div classentry pstrongNga Miron AKOstrongp pNe kete kohe qe po jetojme pavaresisht civilizimit shoqeror i rregulluar me deklarata te te drejtave te njeriut ligje per mbrojtjen e individeve apo grupeve te perndjekura organizata shoqata globale perseri mund te themi edhe paradoksalisht se po jetojme ne kohe perndjekjeje ne kohe martiresh Por keta martire pavaresisht emrit te perbashket qe ia vene vetes ose te tjeret ndahen ne dy grupe per nga koncepti dhe perqasja ndaj martirizimit dhe jane diametralisht te kundert sepse nje pale quhet martir se martirizohet vuan dhe vdes pa bere rezistence kurse nje pale martirizon veten dhe te tjeretp pstrongPor cfare do te thote martirstrongp pMartir vjen nga greqishtja martiria qe do te thote etimologjikisht deshmor dmth ai qe deshmon ne lemin historik juridik edhe ate fetar Nqs e shohim martirin vetem ne aspektin fetar atehere problemi behet me i nderlikuar per tu zgjidhur sepse te dyja palet preferojne martirizimin si veprimi qe tregon besnikeri te persosur ndaj Zotit dhe i bashkon me shpejt me Ate ne parajse Por kjo duket e pamundur sepse krijon idene qe Zoti qe eshte nje te kete dy standarde dhe te pranoje si martire njesoj dhe njekohesisht si viktimen edhe ate qe viktimizon te tjeret dhe veten njekohesishtp pstrongfare eshte ne krishterim nje martirstrongp pPor ne perdorimin e caktuar nga tradita e krishtere emertimi martir perdoret vetem per ata qe deshmojne me gjak besimin e tyre ne Perendine dhe ne Krishtin Keta ishin dhe jane njerez me mish dhe gjak si ne te moshave nga femije te rinj te reja te rritur te moshuar ne pleqeri te thelle si individe familje ose grup te varfer ose te pasur te thjeshte ose me pozite fisnike dhe mbreter qe jetuan ne kohera te ndryshme me profesione te shumellojshme por qe te gjithe i bashkon dhe i vellazeron dashuria deri ne martirizim per Perendine qe i beri te ngjashem dhe vellezer me Jisu Krishtin Birin e Perendise qe eshte kurora e martirevep pJisu Krishti eshte kreu ne kuptimin me te larte te martirit per Zotin modeli dhe tipi i persosur i martirit Ne flijimin e tij te pranuar vullnetarisht si Qingji i Perendine qe shlyen mekatet e botes Jn 129 Krishti jep deshmi me te larte te besnikerise te misionit qe i ka besuar Ati i tij Gjithe zbritja dhe shfaqja ne bote e Birit te Perendise ne mish njerezor tregon dashurine e Perendise per njeriun ashtu si vete Krishti tha Kaq shume e deshi Zoti boten sa dha Birin e tij te vetemlindur qe kushdo qe beson ne Te te mos humbase por te kete jete te perjetshme Jn 316 Por gjithashtu martirizimi i Krishtit eshte pergjigjja e persosur e dashurise flijuese te Birit te Njeriut ne emer te njerezimit ndaj Perendise i cili tha per vete Sepse une nuk kerkoj vullnetin tim por vullnetin e atij qe me ka derguar Jn 530 Shpetimi i Perendise per njerezit kalon domosdoshmeri permes vuajtjes dhe vdekjes se Krishtit sepse mekati i njerezimit lahet me gjak jo me ate te kafsheve deleve qingjave por me ate te vete Krishtit te martirizuar ne kryq si apostull Pavli shkruan Zoti hyri nje here e pergjithmone ne shenjteroren jo me gjakun e cjepve dhe vicave por me gjakun e vet dhe fiton nje shpengim te perjetshemstrongstrong Heb 912p pMartirizimi i lavdishem i Krishtit ka themeluar Kishen e krishtere Ashtu si nga brinja e Adamit doli Eva nena e te gjalleve po ashtu nga brinja e shpuar me heshte e Krishtit te kryqezuar e cila buron uje dhe gjak rilind dhe ushqehet Kisha Gjaku i Krishtit lidh guret e nderteses se Kishes ku gur i qoshes eshte vete Ai Prandaj jo vetem Zoti Krisht dha deshmine e besnikerise ndaj Perendise me gjak por edhe vete Kisha qe eshte trupi i Tij eshte thirrur ti jape Zotit deshmi me gjak per shpetimin e njerezve Prandaj ne Kishen e Krishtit besimtari martir merr nje kuptim te ri ai eshte imitim i vete Krishtit pjesemarrja e plote ne deshmine dhe ne vepren shpetimtare te Krishtit sic mesoi vete Sherbetori nuk eshte me i madh se i zoti nese me kane perndjekur Mua do tju perndjekin edhe juve Jn 1520p pGjaku i martireve bashkohet me gjakun e Krishtit dhe behet shkak per shpetimin e botes ashtu si perseri apostull shen Pavli thote Tani gezohem ne pesimet e mia per ju dhe mbush mungesat e shtrengimeve te Krishtit ne mishin tim per trupin e Atij qe eshte Kisha Kol 124 Te gjithe te krishteret besnike pasi moren kryqin dhe ndoqen Jisuin deri ne flijim kontribuojne ne rritjen e Kishes ne mbare boten Kjo eshte arsyeja qe atje ku martirizohet nje martir ndertohet nje Kishe ku zbret hiri i Perendise per te shenjteruar vendin dhe njerezit Ne kanonet e Kishes Orthodhokse nuk mund te kryhet Liturgji ne asnje altar ku nuk ndodhen lipsane martiresh prandaj ne Liturgjine Orthodhokse perdoret Andiminsi nje pelhure qe vendoset mbi altar dhe ne cepat e saj ka lipsane shenjtoresh martire Nuk ka Kishe Orthodhokse qe nuk eshte ngritur mbi gjakun e martireve qe se bashku me gjakun e Krishtit i ben te patundura themelet e cdo kishe lokale ne cdo vend qe edhe Dyert e hadhit nuk do te kene fuqi permbi te Math 1618p pMundimet e Jisuit nxjerrin ne pah tiparet qe do te preokupojne ketej e tutje martirin Ashtu si Jisuit ne agonine e tij iu shfaq nje engjell per ti dhene fuqi gjate martirizimit vullnetar ashtu edhe martiri do te kete ngushellimin e Hirit Hyjnor ne sproven e tij Martiri sipas shembullit te Krishtit do te qendroje me durim para akuzave dhe genjeshtrave sic qendroi dhe Krishti para sinedrit Pilatit dhe Herodit qe e akuzonin padrejtesisht Ashtu si Krishti i fali armiqte e tij ne kryq duke thene Fali o Ate se nuk e dine cfare bejne Lk 2334 edhe martiri duhet ti fale armiqte e tij ne martirizim dhe ashtu si Krishti duroi deri ne fund martirizimin e tij dhe dorezoi shpirtin tek Ati duke thene Ne duart e tua e jap shpirtin tim Lk 2346 po ashtu dhe martiri do duroje deri ne fund dhe do te dorezoje shpirtin e tij tek Zoti Kete imitim te martirit ne Krishtin e gjejme te permbushur te martirizimi i Shen Stefanit qe ashtu sipas imitimit te Krishtit u lut per armiqte qe po e godisnin me gure duke thene O Zot Jisu prano frymen time dhe si ra ne gjunje thirri me ze te larte tha O Zot mos ua ngarko atyre kete mekat dhe sic tha keto fjeti vdiq Vep 759-60 Shen Stefani nderohet nga Kisha Orthodhokse si i pari martir i Krishtit dhe frymezim per te tjere martire pas tij deri ne fundp pE gjithe reja e martireve eshte e madhe numri i tyre eshte si ai i yjeve te qiellit i cili vazhdon te shtohet me martire te rinj deri me sot dhe deri ne fund te kohes Derisa te plotesohet numri i tyre qe duhet te vriten porsi ata Zb 6- 11 Vetem gjate tre shekujve te pare ne sinaksaret e Kishes jane regjistruar 11 milione te krishtere dhe meqenese numri i martireve shtohej cdo dite dhe ishte e pamundur per tu regjistruar te gjithe Kisha ne kalendarin liturgjik vendosi nje dite per nderimin e gjithe martireve te panjohur Me vone ne kete dite u vendos dhe nderimi i te tjere shenjtoreve qe u shenjteruan me martirizimin e ndergjegjes murgjerit dhe kjo dite u quajt dita e te gjithe shenjtorevep pKisha Orthodhokse keta martire i ndan ne grupe te vecanta per te treguar meritat e tyre Martiret qe u dalluan per rezistence te forte dhe kohezgjatja e torturave ishte e madhe Kisha nuk i quan thjesht martire por martire te medhenj Ata martire qe vijne nga radhet e klerit i quan hieromartir Ata martire te cilet qellojne te bejne pjese ne shtresen e asketeve dhe murgjve karakterizohen si oshenare martire Ata te cilet u martirizuan per besimin e Krishtit gjate viteve te veshtira te renies se Kostandinopojes ose qe u martirizuan gjate kohes se pushtimit turk dhe nga cdo pushtet dhe dhune antikrishte deri ne ditet e sotme perbejne ate qe quhet rene e martireve te rinj ose neomartiretp pTe gjithe keta martire dhane frymen e tyre te Perendia mbas vuajtjeve te renda te shkaktuara nga mania e djallit qe frymezonte xhelatet e tyre qe ti frikesonin dhe ti benin te mhonin besimin e tyre Kaq te frikshme ishin keto tortura sa kur ne i lexojme te permendura ne sinaksaret e shenjtoreve na duken hiperbolike dhe te pabesueshme Ne fillim xhelatet i tundonin martiret me oferta per tu falur jeten Ne qofte se ata do te mohonin besimin ose do tju flijonin idhujve ju premtonin pasuri ndere grada psh shume vajzave shenjtore si shen Ekaterina shen Parashqevia shen Irini iu premtua martese nga vete mbreterit dhe kur ato nuk lekundeshin ne besimin e tyre u permendnin llojet e torturave dhe iu tregonin mjetet e frikshme dhe pastaj fillonte tortura ne fillim kamxhikimi me kamxhik ose me shkopinj Shpeshhere keto mjete torture hapnin plage te frikshme ne te gjithe trupin ku prej tyre dilte gjak qe e skuqte gjithe trupin e martirit qe ngjante si nje cope mishi e varur ne cengel pastaj i shqyenin brinjet dhe trupin me thonj te hekurt dhe iu hidhnin ne kurriz kripe uthull dhe ia ferkonin plaget me rroba te leshta duke i lene ashtu te paralizuar Iu vishnin lekura kafshesh dhe i lyenin me gjak dhe i hidhnin ne arene qe ti shqyenin bishat I lyenin me sere dhe i digjnin me pishtare si psh per te ndricuar oborret e Neronit Ua ndanin trupin me dysh duke i lidhur gjymtyret ne peme te ulura me force qe kur ato drejtoheshin e ndanin trupin e martirit me dysh I lidhnin mbas kuajve dhe i terhiqnin zvarre neper rruge qe skuqej nga gjaku i martirit ose i hidhnin ne kazan qe zienin vaj te nxehte dhe sere ose i piqnin ne tigan i shqyenin trupat e tyre me rroten levizese me shumellojshmeri thikash te mprehta qe sa here rrotullohej priste trupin e martirit i rripnin te gjalle iu prisnin gjymtyret i linin te vdisnin nga uria edhe etja dhe me ne fund kur nuk kishin cfare tju benin me iu prisnin kokatp pPor si eshte e mundur qe martiret te duronin keto tortura te frikshme te cilat xhelatet ua benin jo vetem martireve te forte fizikisht qe mund te duronin por edhe vajzave te brishta ose pleqve dhe vete femijeve Kete frymezim dhe kete fuqi per te duruar torturat e frikshme martiret qofte edhe femije e merrnin nga hiri i Perendise Vete Zoti Krisht tha Pa mua nuk beni dot asgje Jn 155 aq me shume te martirizohet dikush me tortura Martiri thjesht si njeri ngjan si nje tel qe mund ta copetosh mund ta perdredhesh si te duash por ne qofte se teli lidhet me burimin e energjise behet i paprekshem dhe vdekjeprures per ata qe e prekin pa kujdes Martiret duke qene ne lutje te panderprere ishin te mbushur me Hirin energji te Shpirtit te Shenjte vete Zoti bashkevuante dhe duronte me martiret Apostull shen Pavli i cili vuajti aq shume per hir te emrit te Krishtit tha Sepse juve iu eshte falur per hir te Krishtit jo vetem ti besoni Atij por edhe te pesoni per Te Fil 129p pMartiret ndryshojne shume nga ata te tjere qe vdiqen nen dhimbjen e tortures nga armiqte e tyre ose per shkak te gabimeve dhe shkeljes se ligjit Martiret vdiqen per te verteten absolute dhe dashurine e persosur qe jane te misheruara ne Krishtin Zot prandaj dhe martiret dhane frymen me emrin e Krishtit ne goje Ata u torturuan pa bere dicka te kunderligjshme apo ne dem te te tjereve por vetem se donin Zotin dhe e thane te verteten me fjale dhe me vepra Pra i urryen pa shkak ashtu si urryen dhe Krishtin qe tha per armiqte e tij Kush me urren mua urren edhe Atit tim por kjo ndodhi qe te permbushet fjala e shkruar ne ligjin e tyre me kane urryer pa shkak Jn 15-24 Ata kishin mundesi te zgjidhnin tiu shmangeshin torturave vetem ne qofte se do mohonin besimin te pakten vetem me goje ose me ndonje gjest dhe kjo do tju siguronte jo vetem jeten por dhe pozita apo pasuri Por ata nuk i pranuan duke i quajtur te gjitha si pleh perpara Krishtit i cili e fton martirin Ji besnik deri ne vdekje dhe do te te jap kuroren e jetes Zb 210p pMartiret vdiqen duke bekuar dhe duke falur armiqte e tyre ndryshe nga te tjeret qe urrenin dhe mallkonin xhelatet ne kohen e tortures Kjo gje eshte e pazakonte per natyren e dobet njerezore dhe per syte e njerezve ata jane mbinjerezore madje shpeshhere i akuzonin si magjistare por ata pohonin se ishte forca e besimit qe i bente te tille Me durimin e tyre mbinjerezor ndikonin edhe tek vete xhelatet te cilet nga persekutues u persekutuan sepse edhe ata pohuan se jane te krishtere shte mallengjyes fakti ne jeten e 40 martireve qe u denuan me vdekje te ngadalte nga te ftohtit ne Sebaste te Armenise viti 320 Nje nga ushtaret qe persekutonin 40 martiret u prek nga durimi i tyre qe vuanin gjithe naten te ftohtin e liqenit te akullt dhe kur nje nga te 40-et dezertoi nga frika e vdekjes ushtari pa se nga qielli zbriten 40 kurora 39 qendronin mbi kokat e 39 martireve kurse nje qendronte ne ajer Ushtari pagan u ndricua nga ky vizion dhe tha thirrjen martirike Edhe une jam i krishtere u zhvesh dhe u bashkua me grupin e martireve duke rrembyer kuroren e 40p pMartiret pavaresisht se ne syte e njerezve pagane antikrisht ateiste duken si njerez te dobet te mundur madje edhe te marre se pranojne edhe sot cnderime tortura dhe vdekje ne emer te nje fare Jisui te kryqezuar por gabohen sepse ashtu si armiqte e Krishtit nuk e pane ngjalljen e lavdishme te Krishtit po keshtu ata nuk mund ta shohin dot lavdine qe Krishti u ka rezervuar martireve ne jeten e perjetshme ne Mbreterine e Perendise Ne librin e Urtesise se Solomonit na thuhet Shpirtrat e te drejteve jane ne duart e Perendise dhe ata nuk do ti preke aspak veshtiresia e vdekjes Ne syte e te marreve u duken se vdiqen dhe kalimi i tyre nga kjo jete u duket si ndeshkim Ndarja e tyre shihet prej nesh si asgjesim kurse ata jane ne paqe Por edhe nese ne syte e njerezve e sprovuan ndeshkimin sepse shpresa e tyre ishte plot pavdekesi per nje vuajtje te lehte do te fitojne te mira te medha sepse Perendia i vuri ne sprove dhe i gjeti te denje per vetveten Ur Sol 31-5 Per lavdine e martireve na tregon libri i fundit i Bibles Pashe dhe ja nje turme e madhe te cilen askush nuk mund ta numeronte prej gjithe kombeve dhe fiseve kombeve dhe gjuheve keta qendronin ne kembe dhe perpara Qingjit Krishtit te veshur me petka te bardha dhe me palma ne duar dhe bertisnin me ze te madh duke thene shpetimi eshte i Perendise sone qe eshte ulur mbi fron dhe i Qengjit keta jane ata qe kane ardhur nga shtrengimi i madh dhe kane lare rrobat e tyre me gjakun e Qengjit prandaj jane perpara fronit te Perendise dhe i sherbejne Atij dite e nate ne tempullin e tij edhe Ai qe rri ulur mbi fron do te rrije mbi ta nuk do te kene me uri as nuk do te kene me etje as nuk do ti godase me dielli fare ose cfaredo vape sepse Qengji qe eshte ne mes te fronit do ti kullose dhe do ti prije te burimet e ujerave te gjalla dhe Perendia do te fshije cdo lot nga syte e tyre Zb 791517p pPavaresisht se jo te gjithe te krishteret jane te thirrur te martirizohen me gjak te gjithe jane te thirrur te martirizohen me martirizimin e ndergjegjes dmth te perballesh me durim dhe vetemohim me tundimet e djallit te frymes se botes padrejtesite e njerezve dhe dobesite personale semundjet dhe fatkeqesite ashtu si meson apostulli i kombeve Pavli Te gjithe ata qe duan te rrojne ne perendishmeri ne Krishtin Jisu do te perndiqen II Tim 312 Por martiret nuk do te humbasin sepse Zoti Krisht tha Ai qe fiton do ti jape te ulet me mua ne fronin tim sikurse une fitova dhe u ula me Atin ne fronin e tij Aminp div div pp pp <![CDATA[Vrasesi i Lulzim Bashes eshte ne cader]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074002/titulli/Vrasesi-i-Lulzim-Bashes-eshte-ne-cader pstrongNga Mero Bazestrongp pDje ishte nje dite e keqe per Lulzim Bashen Zyrtaret me te larte te Bashkimit Europian u shprehen hapur kunder politikave te tij dhe kerkuan kthimin urgjent ne Kuvend votimin e Reformes ne Drejtesi dhe marrjen pjese ne zgjedhjep pE kerkoi Komisioneri Hahn dhe perfaqesuesja e Larte e BE Mogherini Shtetet e Bashkuara po ashtu po i kerkojne zyrtarisht te beje te njejten gje Kancelarja Merkel i ka dhene mesazhe te qarta permes te derguarve te saj per ate qe e pret PD nese bojkoton Kuvendin zgjedhjet dhe Reformen ne Drejtesi Kjo mund te beje qe Basha ta arkivoje si here te fundit marrjen pjese ne nje Kongres te Partive Popullore dhe zyrtare te rendesishem te PD te izolohen dhe te kene te drejte te shkojne vetem ne kazinone e Budves dhe plazhet e Turqisep pIshte po ashtu nje dite e keqe edhe sa i perket fjalorit politik te tij Ish-ministri i Jashtem i Shqiperise rreshqiti papritur ne nje gjuhe vulgare dhe konspirative shume here me e vjeter se retorika komuniste e Enver Hoxhes ne vitet 70 As Nesti Nase e Reiz Malile skane guxuar te thone marrezira te tilla per SHBA e Europen ne nje regjim izolacionalist si stalinizimi shqiptarp pMe ate gjuhe Lulzim Basha ua ka hequr te drejten ambasadoreve te Perendimit ne Tirane te raportojne per te dhe e ka ngritur steken tek zyrtaret e larte te BE e SHBA qe te merren me te duke i hequr vizen si nje politikan bashkepunues me tap pIshte po ashtu nje dite e keqe edhe per faktin se Edi Rama po merr perdite e me shume mbeshtetje dhe inkurajim te hyje ne zgjedhje dhe te beje zgjedhje te drejta e te ndershme edhe nese PD vendos te vetesakrifikohet nga frika e Reformes dhe humbjes ne zgjedhjep pBujar Nishani nga ana tjeter ka nisur njerezit e tij tek Edi Rama per te filluar negociatat per te nxjerre Bashen nga ky batak Dhe ky eshte akoma me shume nje lajm i hidhur per Bashenp pPas gjithe ketyre lajmeve te keqija per te pas nje tronditjeje qe lexohet ne fytyren e cdo demokrati nga paniku i mos hyrjes ne zgjedhje dhe defaktorizimit te PD ai e kishte te nevojshme te gdhihej si viktime Njerezit duhet te gjenin sot nje arsye tu vinte keq per Lulzim Bashen Dhe Lulzim Basha e ka gjetur agjencine e duhur funerale per te bere sherbimet permes Blendi Fevziutp pNjerezit e afert te tij shperndane sot lajmin se dikush ka dashur te vrase Lulzim Bashen Burimi shkon larg tek nje shtet fqinj i cili ka marre vesh nga nje tjeter shtet fqinj se nje njeri qe paska dashur te vrase dhe Berishen me 2011 do te vrase tani Bashenp pDhe keshtu rreziku eshte ilustruar me shtimin e badigardeve per te cilet Garda thote se jane procedure normale para cdo procesi zgjedhorp pNe kete histori ka dy gjera te verteta dhe dy genjeshtra Dy te vertetat jane se Lulzim Basha eshte vertet i trembur dhe se dikush po perpiqet ta vrase ate Dy genjeshtrat jane qe Lulzim Basha nuk eshte i trembur nga nje vrases ordiner dhe se askush nuk eshte paguar ta vrase atep pI vetmi vrases i Luzlim Bashes eshte brenda cadres se lirise Ai quhet Sali Berisha Ai eshte perdhunuesi real i Lulzim Bashes qe e ka detyruar te futet ne cader per hallin e tij dhe ta pushkatoje politikisht per ta bere njeperdorimsh Shume zyrtare perendimore qe injorojne bojkotin e PD kane parasysh pikerisht hallin e Sali Berishes dhe e konsiderojne shpetimin e Shqiperise nga ky njeri si nje clirimp pKy njeri e detyroi Lulzim Bashen te ngreje cadren qe te mos ngrihen komisionet e Vetting-ut dhe pastaj me shprese se Ilir Meta do mbaje vallen e tyre ta bllokojne kete proces dhe pas zgjedhjeve te reja Dhe kjo po i shkakton Lulzim Bashes vdekjen e tij politike Ai po pushkatohet dita- dites nga Perendimi si nje i marre peng qe per tu cliruar duhet vrare bashke me pengmarresin Perpjekja e tij per tu shfaqur si viktime pas pushkatimit potlik qe po i ben Perendimi eshte nje naivitet qe nuk prek askend Askush nuk do vdekjen fizike te Lulzim Bashes bile as lendimin e tij Edhe pse eshte nje minister qe ka varrosur me dore te vet per karrigen e tij kater qytetare dhe ka lene tete femije jetime askush nuk ka kerkuar qe drejtesia te vendoset ne vend permes gjakmarrjes Askush nuk ka ndermend tia beje kete nder Lulzim Bashes Berishes jo e jop pProblemi real qe ka Lulzim Basha eshte se ai ngjan si nje i vdekur dhe i pakallur Ate e ka vrare politikisht Sali Berisha dhe nuk e varros askush Ai sillet si somnabul nen nje cader me shprese se keshtu do ti shpetoje ikjes perfundimtare per ne Holande Ai praktikisht eshte i vdekur dhe e ka vrare Sali Berisha Formalitetet e percjelljes nuk kane shume rendesi Dikur do behenp pp <![CDATA[Edhe ambasadoret kane dale ne shitje]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073870/titulli/Edhe-ambasadoret-kane-dale-ne-shitje pstrongNga Andi Bushatistrongp pNje deklarate e forte e kreut te PBDNJ-e Vangjel Dule ka sherbyer per ti hedhur benzine zjarrit te paranojes qe ka kapluar opoziten lidhur me shitblerjen e diplomateve te huaj nga politikanet lokale Nuk e di sa i vertete eshte pohimi i Dules se nje grup ambasadoresh i kane kerkuar partive te vogla te koalicionit te djathte ti fusin nje thike pas shpine PD-se duke hyre ne zgjedhje per te marre ndonje deputet me shume Por dua ta pohoj qe ne fillim qe jam i prirur ta besoj E para sepse Vangjeli nuk eshte shquar ndonjehere si tipi qe ben show duke prodhuar lajme te rreme E dyta se ai ka qene i shoqeruar me kolege te tjere Dhe e treta se kjo nuk eshte hera e pare qe qarkullojne te tilla lajme per perzierjen flagrante te diplomateve te Tiranesp pPor pavaresisht se ky shantazh skandaloz me duket burracak dhe i peshtire po aq te tilla me ngjajne edhe reagimet qe e pasuan ate Menjehere ne disa media me radhe u perhap nje lajm se ambasadoret e akredituar ne Tirane kane interesa financiare te lidhura me qeverine se paguhen nga narkotrafikantet dhe madje madje luajne per interes te Serbise Edhe kaq do te mjaftonte qe grotesku te arrinte kulmin Por ai u be me i madh kur vete Lulzim Basha nga cadra i fryu publikisht kesaj legjende duke folur per te korruptuarin me pasaporte te huaj qe shpejt do te jape llogarip pPo ta njohesh nga afer mjedisin politik ku gelojne keto pandehma e kupton se deklarata e kreut demokrat nuk eshte nje rastesi Gjithnje e me te shumte jane opozitaret qe besojne se Donald Lu i sherben interesave te Edi Rames Disa shkojne edhe me tej e bejne ortak me te dhe te sigurojne se shpejt do t8217i dalin edhe pronat apo tokat qe ka ne Shqiperi Po te njejtat thashetheme gelojne edhe per Romana Vlahutin Dikush permend bizneset e bashkeshortit dikush qirane e viles dhe te gjithe jane te bindur se ajo ben politikat qe ben e nisur jo nga parimet e Brukselit por nga parate okulte qe arketonp pKetyre intrigave te vogla lokale u shtohet pastaj dhe paranoja nderkombetare me doren e padukshme te Sorosit qe ka bere lobing per te sjelle si diplomate ne Tirane njerezit qe i ka perzgjedhur me pare vete Ramap pE gjithe kjo propagande ka si qellim qe tu thote militanteve te opozites se cdo qendrim qe vjen qofte nga Lu qofte nga Vlahutin apo qofte nga shefi i OSBE-se qe i ndryshoi brenda dites deklaratat per drogen eshte nje politike personale qe buron nga interesa te dyshimtap pPo ta shohesh me kujdes e gjithe bestydnia e perhapur ka sa anen e saj te vertete po aq dhe pjesen e saj fantazistep pE verteta eshte se ambasadoret e Tiranes shpesh mbajne qendrime eksesive Ata bien jo rralle pre e politikes per ta pasur mire me qeverine Ata i shohin opozitat qe i lene vendin njera tjetres si aspekte te bezdisshme te demokracise qe vetem sa komplikojne pasqyren e raporteve qe duhet ti nisin qendresp pNe Shqiperi do te mbahen mend gjate Rajersoni dhe Elio Germano i BE-se qe as nuk donin ta shikonin me sy opoziten ish-komuniste Ketu veshtire se do te harrohet partizanizmi i Limprehtit edhe deshira per te goditur demokratet e Dan Evertsit te OSBE-se Ne keto ane nuk do te shlyhen deklaratat Burre shteti per Berishen dhe Yll ne ngritje per Bashen qe nxori nga goja Arvizu pas 21 janarit ashtu sikurse do te mbeten objekt barcaletash qoftet qe kaperdinte dhe krikllat qe rrekellente Volfard sa here qe duhet ti kundervihej PSp pPo t8217i kthehemi kesaj historie te trishte me te drejte mund te ngrejme nje pyetje Mos valle i kane korruptuar me para i kane joshur me troje ndertimi i kane bere pjese te bizneseve dhe Berisha dhe Basha dhe Nano dhe Majko dhe Meta diplomatet qe i kane mbeshtetur kur ata kane qene ne pushtet A qendron pas gjithckaje fantazma e gringos se korruptuar qe megjithese mban pashaporte te huaj nuk ka per ti shpetuar ndeshkimitp pJo duhet thene troc Kjo paranoje qe ka kapluar kokat e demokrateve dhe deri diku edhe te lsi-steve nuk eshte e vertete Askush deri me tani nuk ka asnje prove apo indicie per kete skeme gjigande te korruptimit te diplomateve kryesore te Tiranes Fakti se Rama mund ti kete blere disa prej tyre eshte po aq i vertete sa hipoteza se edhe Berisha Basha apo Meta kane bere te njejten gje me ambasadoret qe kane punuar kur kane qene ne pushtetp pNdersa nese pyetja ngrihet ndryshe nese ajo shtrohet a jane bere ata pale apo jo me Edi Ramen pergjigjja eshte tjeter Po shume prej tyre sot jane rreshtuar Ata refuzojne te flasin per permasat alarmante te droges qe i verejne edhe mediat e vendeve te tyre Ata nuk guxojne te shprehen per nje regjim kleptokratesh qe tashme e kane skanuar sherbimet inteligjentep pPo per keto ata heshtin Madje dhe ne krizen e fundit ashtu sikurse deshmoi Vangjel Dule ata apo tregojne se e kane me lehte qe trysnine ta ushtrojne te opozita qe ta veshin ate me rrobat e djallit qe te keqen ta projektojne atyp pPor per fat te keq ketu nuk kemi asnje lajm te rip pEdhe Lu edhe Vlahutin edhe Broshard po bejne ate qe kane bere gjithnje paraardhesit e tyre Po mbajne anen e qeverisep pPrandaj nese ne krizen e sotme i ka ata perballe PD dhe Basha nuk ka pse shpik dhe ushqen teori konspirative me blerje dhe korruptim Do te qe me e shendetshme dhe me racionale ti shpjegonin idhtareve te tyre historine qe fatkeqesisht eshte sa e dhimbshme po aq dhe e thjeshte se diplomatet e Tiranes me shume se kriteri i se vertetes me shume se mbajtes se skeptrit moral jane nje grup pragmatistesh qe reshtohen me pushtetinp pArtikullimi i kesaj te vertete jo vetem do ta clironte opoziten nga kompleksi i te gjithave divergjencave qe ka me ambasadoret jo vetem do ta lehtesonte nga keqkuptimiet qe mund ti krijohen me publikun por mbi te gjitha do ta shpetonte edhe nga risku i perhershem i qesharakezimit te atyre qe rrefejne teori komploti Lapsialp pp <![CDATA[80 vjet Kishe Autoqefale]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073832/titulli/80-vjet-Kishe-Autoqefale p classtd-author-bystrongNgaDhimiter Qosjastrongp div classtd-author-lineNje pervjetor per Kishen Ortodokse Autoqefale te Shqiperise shenohet me 12 prill te vitit 2017 plot 80 vjet nga njohja ligjerisht e saj Kishe Autoqefale krahas Kishave te tjera Ortodokse Autoqefale simotra te botes Por rrenjet e Ortodoksise ne Shqiperi vijne qe nga fillesa e krishterimit duke vulosur identitetin e krishterimit ne Shqiperi si nje identitet apostolik i pakundershtueshem Rom 15 19 Titit 3 12 ampII Tim 410 Por jo vetem argumente biblike por edhe te mjaft fushave te ndryshme arkeologjike historike sociologjike dhe psikologjike afirmojne te verteten e krishterimit ne trevat e Shqiperise se sotme Kjo nuk eshte nje tendence per te shprehur nota mburrjeje sesa nje thirrje per ndergjegjesim perballe nje konfuzioni qe na paraqitet ne disa aspekte te ndryshme duke errsuar orientimin mbi kulturen identitetin dhe historine qe trashegojme Nese nje kohe kjo hapesire beri te mundur ndricimin e popujve barbare dhe integrimin e tyre sot kjo hapesire thirret te riintegohet dhe te gjeje perseri veten e saj pas nje traumatizimi dhe paralize te gjatediv pKisha Orthodhokse Autoqefale e Shqiperise pas nje rrugetimi aspak te lehte neper shtigjet e historise ka arritur te triumfoje Njohja zyrtare kanonike e saj me dhenien e statusit t Kishes Autoqefale u be e mundur ne 12 Prill te vitit 1937 Por zgjimi per kete fakt kishte nisur qe nga fundshekulli XVIII dhe pergjate shekullit te XIX me ane te perpjekjeve serioze te perkthimeve ne gjuhen shqipe te Shkrimit te Shenjte dhe pjeseve te literatures kishtare prej Grigor Durrsakut Grigor Gjirokastritit dhe Konstandin Kristoforidhitp pShpallja e Pavaresise se Shqiperise me 1912 dhe ne vazhdim njohja e saj ishte nje arsye per te kerkuar edhe pavaresine kishtare sipas nje devize te kahershme shtet i pavarur pra dhe nje kishe e pavarur e pranuar kjo ne hapsiren ortodokse Kjo devize ne te njejten kohe ndiqte edhe shembullin e Kishave simotra ballkanike ne shtetet perkatese qe kishin fituar pavaresine pas zgjedhes se gjate skllaveruese te shumanshme otomane Ne kete faze nje kontribut te pamuar jep Theofan S Noli me perkthimet liturgjike si dhe dy peshkope te njohur te kesaj periudhe Jerothe Jaho me origjine nga Permeti dhe Kristofor Kisi nga Berati qe dorezojne ne graden e larte te peshkopit sipas kanonit apastolik Th S Nolin me 4 dhjetor te vitit 1923 ne Kore Pikerisht K Kisi eshte ai qe i jep fund anomalive brenda komunitetit ortodoks te Shqiperise nga shtatori i vitit 1922 deri ne vitin 1937 duke bere te mundur ngritjen kanonike dhe dhenien e statutit te Autoqefalise me marrjen e Tomo-sit dhe njohjen e saj zyrtare krahas Kishave Ortodokse ne mbare boten dhe vete ate si kryepeshkopin e pare te KOASH ne historine kanonike te tij Tek kujtojme kete ngjarje te madhe ftohemi te qendrojme mbi bazat kanunoro-juridike shpirterore dhe morale Ne te njejten kohe kerkohet te zgjojme shqisat duke perqafuar me teper shpirteroren duke dale nga apatia e gjate pas nje periudhe ekstreme materialiste qe krijoi nje vakum te thelle shpirteror dhe moral ende e pashruarp pPas renies se diktatures se eger komuniste Kisha u gjend e rrenuar e shperbere ne strukturat e saj por me nje shprese tek jeta edhe pse gjendej ne varr Ringritja e saj vjen vetem nga mrekullia dhe vazhdon perpjekja pastorale dhe misionare panderprere duke riperterire Kishen Orthodhokse ne Shqiperi Formimi i liderve te rinj te komunitetit ortodoks eshte nje realitet q vjen me krijimin e Akademise Teologjike prej Fortlumturise se tij kryepeshkopit Anastas nga shkurti i vitit 1992 ne Shen Vlash te Durresit pikerisht aty ku edhe nisi shkaterrimi i objekteve fetare ne vend dhe asgjesimi perfundimtar i struktures klerikale Dhe sot pas nje cerek shekulli te hapjes formimi i kuadrit te larte t shuguruar qe i sherben komunitetit eshte nje faktp pKisha eshte pjese e shoqerise se ketij kombi dhe rrjedhimisht ringritja e saj ndikon shumanshmerisht dhe ne menyre percaktuese ne shoqerine e tij Kontributi i saj eshte i njohur edhe i vleresuar ne lindjen e kombit-shtet ne ruajtjen e panderprere te identitetit ne kultivimin e personaliteteve nga gjiri i tij dhe jane figura te padiskutueshme ne fusha te ndryshme politike art kulture histori etj Por jo vetem ne te kaluaren sepse edhe sot ajo vazhdon te kultivoje vlera te trashegimise ne fushat e cilesuara me siper si nje gur themeli e trashegimise se panderprere e tradites dhe identitetit Vazhdon te percjelle mesazhin e nje jete qe vlereson hyjnoren dhe humanen duke kultivuar vlera shpirterore dhe morale Ne te njejten kohe artikulon zerin e saj ne kohe krizash edhe pse ne raste te caktuara zeri i saj nuk duket shume i forte ajo vazhdon te nxise dhe te frymezoje bashkejetesen ne rajonin tone dhe me gjere Nxit tolerancen dhe bashkepunimin midis njerezve dhe feve duke kontribuar per nje shoqeri paqeje dashurie dhe mirekuptimi N mnyr t veant e ka treguar kt jate krizave te ndryshme qe ka kaluar vendi yne 1992 1994 1997 si dhe me ndihmen e saj per mijera te ardhur nga Kosova ne vitin 1999 Veprimtaria e gjere sociale dhe humanitare ka prekur mijra qytetar Sa me shume te jetosh brenda Kishes aq me shume zbehen sjelljet devijuese si perdorimi i drogave dhunes kriminalitetit korrupsionit etj dhe nxitet solidariteti dhe dashuria qe kapercen kufijte gjuhesore racore nacionale etjp pPor ajo qe mundon ende disa eshte koncepti mbi autoqefaline sot sigurisht jo per qarqet dashakeqe te cilet nuk mund te pajtohen me te huajen dhe jo vetem me t huajin Kujtojme qe Ortodoksia ka lindur eshte zhvilluar dhe ka jetuar ne nje shoqeri pluraliste dhe eshte e hapur perballe te ndryshmes do gjuhe race dhe kombi Keto elemente i sheh si mundesi per te ndertuar ura dhe per te krijuar nje mozaik vellazerie Terheq vemendjen duke theksuar se izolimi eshte nje vetevrasje si dhe nacionalizmi kryqezon sic dergoi ne Kryq vete Krishtin Lluk 232 Gjithashtu ndaj atyre qe jane dashamires t saj dhe kerkojne qe te jene kontribues ne te vertete pranojme edhe kur kritikojne por mbi argumente ne menyre racionale dhe jo me gjuhen e se djeshmes agresivitetin dhe shpifjen Prandaj pr t kuptuar m mir karakterin e autoqefalise nje faktor shume i rendesishem eshte ai ekonomik qe pavaresisht konsolidimit te vazhdueshem ende mbetet i brishte per shkak te shtetit te djeshem dhe te sotem qe diferencohet pak kur behet fjale per ceshtjet pronesore vecanerisht ndaj komuniteteve fetare Kembengulja per pronat vjen jo vetem si nj e drejt por edhe sepse pronat jan jetike per ekzistencen e saj pr mirmbajtjen trashgimis pr zhvillimin e brezave n vazhdim Prona dhe pasuria e saj materiale perben nje nder komponentet e rendesishem te Autoqefalise Here-here persona t caktuar rreken pr mbrojtjen e autoqefalise por ne te vertete me qendrimin e tyre ruajne ne fuqi padrejtesite e mbartura nga sistemi ateist Duke qene kunder prones se saj automatikisht bhesh kundr ekzistences s funksionimit t institucionit dhe asfiksimit t autoqefalise E theksoj qe eshte nje faktor shume i rendesishem per te kuptuar te gjithe ata qe i meshojne retorikave dhe interesave ideologjike se Autoqefali e vertete do te thote gjithashtu edhe nje autoqefali financiare pa anashkaluar theksin se mosnderhyrja ne punet e saj jo vetem nga entet e jashtme por edhe nga organizmat apo personat e ndryshem pa qene anetare te saj perben nje parim baze per autoqefaline do argument se edhe pse nuk jane anetare te saj por qe jane te lire kujtojme se liria eshte e mueshme vetem kur kontribuon per forcimin e funksionimit te saj dhe jo duke e minuarp pSi rrjedhim KOASH mbetet nje institucion i rendesishem i ketij kombi dhe funksionon ne perputhje me kanonet shekullore te saj por edhe ne perputhje me kushtetuten e vendit Ajo drejtohet nga Sinodi i Shenjte si organi me i larte dhe lufton per ruajten dhe konsolidimin e pavaresise pr mosnderhyrje t asnje institucioni laik apo fetar sic percaktohet nga mareveshja midis shtetit dhe Kishes Orthodhokse dhe kushtetutes se vitit 1998 Rimekembja e KOASH-it qe vjen pas nje persekutimi barbar eshte nje realitet i vleresuar jo vetem ne Shqiperi por nga e gjithe bota Ortodokse nga kishat e krishtera dhe nga institucionet me te larta laike europiane dhe boterore Sakrifica e marre persiper e nje barre te rende te paimagjinueshme per ringritjen e saj prej nj personaliteti t njohur ndrkombtarisht eshte nje mrekulli dhe nse kalojme ne akte mirenjohje dhe falenderimi na radhit me popujt e qytetruar Sot Kisha Orthodokse ne Shqiperi eshte ne perputhje me traditen shekullore te ekzistences se Kishes Ajo ecen e sigurt dhe e barabarte me simotrat e saj Dialogon me to dhe eshte ne kungim dhe komunikim te vazhdueshem duke respektuar njera-tjetren Gjithashtu eshte e njohur nga institucionet fetare dhe laike brenda dhe jashte Shqiperise si dhe anetare me te drejta te plota ne organizmat me te rendesishme nderkristiane dhe fetare ne bote anetare e Keshillit Evropian te Kishave CEC nga viti 1992 kryepeshkopi i saj ofroi sherbimin e tij si zevendes-president 2003-2009 anetare e Keshillit Boteror te Kishave WCC nga viti 1994 kryepeshkopi i saj nje nder presidentet viti 2006-2013p pPrania e saj ne organizmat boterore i kane dhene nje dimension ekumenik qe nuk mund te venitet nga legjendat urbane emisionet dhe shkrimet e pabaza dhe vulgare fantazite dhe fobite sipas stilit t tipit komunist qe shpikte armiq kudo dhe kurdoher duke bunkerizuar vendin dhe mendjetp pstrongPedagog ne Akademine Teologjike Ngjallja e Krishtit Shen Vlash Durresstrongp pp <![CDATA[Nga Blendi Fevziu Denoncimi i Dules dhe Kriza e nderkombetareve]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073831/titulli/Nga-Blendi-Fevziu--Denoncimi-i-Dules-dhe-Kriza-e-nderkombetareve pstrongNga Blendi Fevziu strongVangjel Dule kryetar i nje partie te hershme parlamentare dhe deputet prej shume kohesh ne Kuvendin e Shqiperise ka bere dje nje deklarate qe ka qene me shume se sa befasuese Dule ka sqaruar se ne nje takim me te huaj nje perfaqesues i diplomacise europiane ne Tirane e ka mbeshtetur presionin per te marre pjese ne zgjedhje edhe me nje analize te cuditshme Ai i ka thene Dules se nese ata regjistrohen dhe marrin pjese ne zgjedhje ne mungese te PD atehere mund te kene shans te kene me shume mandate qe do ti fitonin ne kurriz te forces kryesore te opozites Keshtu shifrat e ketyre partive do rriteshin artificialisht dhe vendi sipas ketij diplomati do kishte nje opozite po kaq artificiale Vangjel Dule sqaroi se kjo oferte nuk eshte bere as ne nje takim koke me koke dhe as ne nje takim te rezervuar por nje takim ne grup ku disa diplomate po takoheshin me se paku 5 parti opozitare Te gjitha partite eshte shprehur Dule reaguan ne bllok duke e hedhur poshte oferten e cuditshme te diplomatitp pDeklarata e Dules eshte jo vetem befasuese por edhe e papranueshme per cdo vend normal ne bote Ajo tregon menyren se si po tenton ta trajtoje krizen trupi diplomatik i cili ose nuk ka kuptuar asgje se cfare po ndodh ose po tenton te mbylle nje krize momenti duke hapur nje krize tjeter me afatgjate dhe me derrmuese ose eshte renditur si pale ne kete krize duke shkelur te gjitha parametrat qe nje perfaqesues i trupit diplomatik duhet te ruaje ne vendin ku eshte i akredituarp pDule nuk beri publik as emrin dhe as vendin qe ky diplomat perfaqeson As rangun e tij Por Shefi i Diplomacise shqiptare dhe Presidenti i Republikes duhet te angazhohen per ta trajtuar rastin me shume seriozitet Trupi diplomatik ne Tirane dhe Komuniteti nderkombetar kane shume te drejte te jene te shqetesuar me krizen ne Shqiperi Ata jane ne te drejten e tyre legjitime ti kerkojne PD dhe aleateve te saj te kthehen ne Parlament apo te regjistrohen dhe te marrin pjese ne zgjedhje Jane ne te drejten e tyre te kerkojne respektimin e kushtetutes dhe zbatimin e gjithe detyrimeve qe rrjedhin prej saj Ata jane ne te dejten e tyre ti kerkojne mazhorances bisedime dhe gjithe perpjekjet qe PD te ndihet e garantuar ne zgjedhje Jane po ne te drejten e tyre te kerkojne edhe nje lloj marreveshje brenda mazhorances Ata mund dhe duhet ta bejne kete permes deklaratave dhe qendrimeve publike Madje mund ta bejne pa asnje kompromisp pPor asnje nderkombetari asnje individi apo institucioni nuk i lejohet te ndertoje skenare destruktive apo lojera kulisash per te arritur nje zgjidhje fallce dhe te paqendrueshme Nderkombetaret edhe mund te negociojne sic kane bere shume here ne kete vend por gjithnje nga pozita te barazlarguara me palet dhe duke pasur vetem nje bibel ligjin dhe demokracine Tentativa per tu bere pale dhe per te provokuar palen tjeter per te bere shantazh apo per te ndertuar skenare te tille vetem sa e rendon situaten dhe humb kredibilitetin e vete nderkombetareve Qe ne kete moment eshte shume i rendesishemp pPer kete arsye Presidenti dhe Ministri i Jashtem duhet te marrin kontakte me diplomatin ne fjale dhe ti kerkojne atij shpjegime Ai duhet te distancohet nga deklarata e tij ne te kundert gjithsecili nga ne ka te drejten te besoje se ai punon kunder ketij vendi dhe kerkon ta fuse ate ne nje spirale problematikep pp <![CDATA[fare pashe te shtunen ne mbremje brenda cadres]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073502/titulli/fare-pashe-te-shtunen-ne-mbremje-brenda-cadres p styletext-align leftstrongNga Bedri Islamistrongp p styletext-align leftTe shtunen ne mbremje isha ne Tirane Nuk e di se cili nga miqte e mi tha se do te ishte bukur nese gjenim kohe dhe shkonim deri tek cadra ne mesin e bulevardit te cilen dikush synon ta quaje si cadren e lirise e dikush tjeter si vatra ku permes tendes kerkon te fshihet krimip p styletext-align leftUne i besoj se dytes sidomos kur e di fare mire se cilet jane ata qe po bejne ligjin aty cilet cirren dhe cfare vlerash kanep p styletext-align leftNuk eshte gje e re qe spekulantet politike cirren me shume se te tjeret per popullin nderkohe qe kur ishin ne pushtet zverku i popullit i mbante keto dishepuj te republikes se rep p styletext-align leftDhe vajta tek cadra ngritur ne mesin e bulevardit nje cader qe do te jete ne historine e levizjes politike ne Shqiperi si shfaqja groteske e nje njeriu grotesk qe duke patur pas vetes hijen e nje njeriu mizor edhe sot e kesaj dite si 27 vite me pare i ben gjemen shtetitp p styletext-align leftshte mbremje e bute tiranase e cila shume shpejt mund te kthehet ne nje nate te fresket Sapo isha ndare nga nje bisede e gjate me shkrimtarin dramaturg Bashkim Kozeli e pas tij nje takim gjithnje i pashoq me profesor Sabit Brokajp p styletext-align leftNe cader rreth ores 21 ishin dicka me shume se 50 vete dhe duhej te ishin nga qyteti im i lindjes Shkodra Mes turmes amorfe diku luhej domino diku hahej qofte diku tjeter nje grup pinte cigare dhe diskutonte per barazimin e Realit pashe nga larg nje deputete te Shkodres pa dyshim nga njerezit qe nderoj me shume e pas disa metrash Bardh Spahia djali i deputetit te ndjere Ali Spahia me te cilin ndersa ishim marre vesh fare mire kur krijuam shoqaten Kosova ne dhjetorin e vitit 1990 nuk u kuptuam kurre ne muajt pasardhesp p styletext-align leftIshte qetesi ne cader e me shume se gjithcka tjeter mund te mendohej se ishte nje grupim njerezish te thirrur per te pergatitur nje gje tjeter cfaredo qofte por qe nuk kishte lidhje me qeverine dhe me shtetin Ata ne ate qendrim te zgjatur mund te ishin gjithcka ndoshta edhe njerez te mire por askush nuk mund te mendonte se ishin thirrur aty per te rrezuar shtetinp p styletext-align leftNe hyrjen e cadres ishte zbrazetire dhe te dukej se prej aty mund te kishte gjithcka tjeter vecse shenja e revoltes nuk ndjehej ne asnje cast Njoha disa nga cadristet e ardhur nga Shkodra Nuk me lane shijen e mire por mendova se kjo republika e re po synon te ngrihet edhe nje here mbi te keqen megjithese e di se nuk do te ngrihet asgj e vyer nga mbetjet e nje politike thellesisht antikombp p styletext-align leftPo e ndiqja ne heshtje gjithcka ishte rreth e rrotull kur befas nga ura e Lanes ne gjysem erresiren e dritave te pakta vura re se po vinte nje grup i madh burrash e mes tyre disa pak gra mbeshtjellur me disa shalle te erret ndoshta me dukeshin keshtu nga erresirap p styletext-align leftPo vinin drejt cadres Po vinin duke folur me njeri tjetrin dhe befas njeri thirri fortp p styletext-align left O Hamit luej bre kambet e ec ku dreqin jep p styletext-align left-Prit se erdha qe ketu jam Me len he dreq ta kryej kete te shkrete bukep p styletext-align leftTurma po ecte avash e heshtur me thirrje te tilla sporadike me shume si nje shetitje ne bulevardin e Tiranes se sa republikanet e rinj qe kerkonin te formesonin nje vend ndryshep p styletext-align leftKur u afruan tek ndertesa qeveritare ata qe ishin ne rradhen e pare te turmes krejt meket si nje detyrim i kerkuar nga dikush tjeter ende pa ngritur dy gishtat lart filluan te therrasin Rama ik Rama ik dhe zeri i tyre i meket nuk shkonte as tek cadra perballep p styletext-align leftIshin matjanet qe po shkonin drejt cadres qe asaj nate kishin turnin e natesp p styletext-align leftTe paret u dhane ne hyrjen e cadres I shikoja dhe me vinte keq te lodhur gjysem te dremitur as nuk e dinin se per ke do te luftoninp p styletext-align leftMe kishte thene nje mik demokratikas se vertet po luftojne por per cilin po luftojne Ai me shtoi nuk vlen as per nje drejtor shkollep p styletext-align leftTe paret nga matjanet qe u dhane tek hyrja e cadres priten qe ata qe ishin brenda te pershendetnin sepse si duket u kishin thene se do te kishin pritje madheshtorep p styletext-align leftAskush nuk i vuri re Heshtje fillimisht e me pas te lodhur matjanet nisen te brohorasin duke ngritur dy gishtat lart Ne cader u zgjuan dhe u gezuan ende nuk e di nese u gezuan me shume nga qe u erdhen perforcime apo se u kishte mbaruar turni dhe do te niseshin per ne shtepite e tyre Ndoshta do te ishte nje turn i perbashketp p styletext-align leftNe hyrjen e cadres u afrua edhe nje burre i vjeter qe shiste fara lule dielli Pyeti mikun tim nese e dinte se deri kur do te zgjaste protesta dhe do te mbetej aty ajo cader Kur miku im iu pergjegj ai u ndje i gezuar Kishte bere pune ne ato dite sidomos sukses kishin patur lulet e diellit Ndjehej i lumturp p styletext-align leftNdjeva keqardhje per ata njerez qe ishin ne cader Shume prej tyre mund te ishin dhjetra here me te ditur e me te ndershem se Nard Ndoka por ishin thirrur per te ngritur ne pushtet edhe nje here kete njeri te politikes mediokre Ata mund te ishin shume me te pafaj se gjithe klasa politike shqiptare por u kishin dhene urdher te shkonin aty per te mbrojtur pikerisht nje bashkefajtor ne vrasjet e Gerdecit si Mediu Ata mund te ishin qindra here me te dinjitetshem se shume te tjere por do e kalonin naten per te qene pushtetar nje politikan kurrizdale si Kreshnik Spahiu Ata ndoshta nuk do te kishin te siguruar as buken e muajit shtepite mund ti kishin te rena por po mblidheshin per te mbrojtur sarajet e stermedha dhe pasurine perrallash te Shkelzen Berishes dhe te Argites Ata mund te kishin ecur ne kembe ndoshta edhe me ore kur do u duhej te brohorisnin per nje njeri qe kishte zhdukur qindra milione euro ne nje rruge te vetme ndoshta rruga me e shtrenjte ne botep p styletext-align leftKjo cader duke spekulluar mbi dhimbjen eshte ngritur per te shembur shtetin Jo per te rrezuar nje qeveri Kjo e fundit mund te ishte normale Ajo eshte ngritur per te permbysur shtetin Njelloj si ne vitin 1992 njelloj si ne vitin 1997 njelloj si ne vitin 1998 njelloj si ne humneren qe krijuan ne vitet e qeverisjesp p styletext-align leftJane ngritur per te permbysur shtetin sepse nuk e duan shtetin ne rastin me te mire ose sepse u kane dhene urdher ne rastin me te besuarp p styletext-align leftNese kjo cader do te shembe shtetin atehere kot paskemi besuar se mund te kemi pasur ndonjehere shtetp p styletext-align leftMe jane dhimbur fort ata matjane qe shkonin drejt cadres pa e ditur pse jane thirrur dhe per cilet jane thirrurDitap pp <![CDATA[Edi Rama aleati me i mire qe ka pasur PD-ja ne keto 4 vjet]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073341/titulli/Edi-Rama-aleati-me-i-mire-qe-ka-pasur-PD-ja-ne-keto-4-vjet pstrongMe ke me ngjason sot Edi Ramastrongp pstrongNga Astrit Patozistrongp pEkziston nje anekdote e vjeter qe veteranet e medias se pas viteve 90 ne Shqiperi e mbajne mend shume mire Sipas te ciles ka vete dy lloje reporteresh Te paret qe e marrin mutin dhe e bejne lajm Ndersa te dytet qe bejne te kunderten pra e marrin lajmin dhe e bejne mut Kerkoj ndjese per zhargonin por dua t8217i qendroj besnik origjinalit sepse cdo pershtatje per shkaqe etike do t8217ia zbehte kuptiminp pPo te benim analogji te thjeshte me politiken i bie qe pa asnje medyshje Edi Rama i perket races se dyte Qe do te thote se eshte nga ata qe edhe shansin e arte e hedhin ne plehra nderkohe qe ka te tjere te cilet edhe diten e qametit mund ta kthejne ne favorin e tyrep pNdaj mos u habisni tek shikoni se si ka perfunduar sot 8220prijesi8221 i nje milion votave i cili eshte i vetmi politikan ne bote qe mbeshtetjen popullore per partine e tij e ka quajtur shuplake per kundershtarinp pNe keto kushte kam vetem nje urim per te te cilin jam shume i sigurt se do te ma degjoje Zoti i shtofte inatin dhe 8220frymezimin8221 shte aleati me i mire qe kemi pasur ne keto 4 vjetp pp <![CDATA[Nga Blendi Fevziu Pse nuk duhet nje mocion kunder Qeverise Rama]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073095/titulli/Nga-Blendi-Fevziu-Pse-nuk-duhet-nje-mocion-kunder-Qeverise-Rama pNe entuziazmin e ngjarjeve te fundit politike shume prej kritikeve mediatike te Rames kane nisur kalkulimin e votave ne Parlament per nje rrezim te tij ne salle Logjika e shume prej atyre qe analizojne zhvillimet politike eshte se nese Rama nuk pranon Qeverine Teknike nese ai refuzon te negocioje daten e zgjedhjeve nese ai mbetet thuajse i vetem nuk ka perse vendi te hyje ne nje spirale te panjohur perplasjeje qe mund te sjelle destabilitetp pPo sipas analisteve nese PD LSI PDIU Libra dhe faktore te tjere politike binden qe per vendin eshte me mire nje qeveri teknike qe mund te shfryje tensionet dhe mund te pergatise zgjedhjet atehere ata mund te bashkojne votat dhe me nje mocion mosbesimi mund te shkarkojne Ramen dhe te emerojne nje Kryeminister te ri normalisht teknik Pra i pranuar nga te gjithe Me sfidanti ne kete drejtim ka qene Blushi qe ka deklaruar se dy votat e Libra-s ne parlament jane ne dispozicion per te rrezuar Ramen nga Kryeministerp pNese do kishte nje gabim dhe gafe te rende politike ne kete moment do te ishte vetem kjo PD dhe pas saj edhe LSI dhe PDIU bashkohen ne nje pike qe vendi ka nevoje per nje garanci per zgjedhjet dhe zhvillimin e tyre normal ne formatin te lira dhe te ndershme PD ka deklaruar se per te shmangur kercenimin qe vjen nga krimi i organizuar dhe parate e narkotrafikut kerkon vetem nje kusht qe sipas saj eshte garanci qeveri teknike me mbeshtetje te gjere politike Pra PD LSI PDIU kane deklaruar deri tani se ata kerkojne nje qeveri teknike apo besimi por te gjithe bashke jane te qarte qe kjo qeveri duhet te ndertohet bashke me PS dhe me mbeshtetjen e sajp pPra qeveria e re duhet te jete produkt i negociatave dhe dakordesimit te gjithe forcave politike PS PD LSI PDIU Libra etj dhe jo produkt i nje mocioni mosbesimi qe do te grupoje ne parlament nje pjese te politikes kunder pjeses tjeter Pra nese kompromisi per nje qeveri teknike mungon mocioni ne parlament do shihej si nje tentative per te marre zgjedhjet ne tavoline dhe si levizje thjeshte kunder Rames si kryeminister Por asnje nga forcat politike se paku publikisht nuk ka kete synim dhe te gjithe bashke kane deklaruar se zgjedhjet me standarde arrihen vetem atehere kur te gjithe bashke te jene dakordesuar Mocionet dhe kombinimet e numrave ne parlament mund ose mund te mos japin produkt por kjo nuk ka asnje rendesi Ato nuk e zgjidhin krizen dhe nuk garantojne ate qe per momentin e kerkojne te gjithe Zgjedhjet e garantuara dhe nje qeveri e mbeshtetur nga te gjithe Nje Qeveri ku Rama te jete pale dhe jo i perzene nga paletp pPikerisht per kete arsye nje mocion kunder qeverise eshte zgjidhja me e keqe per zgjedhjetp pp <![CDATA[Dalja e Trump jashte parashikimeve per Sirine dhe se shpejti edhe me Shqiperine]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073094/titulli/Dalja-e-Trump-jashte-parashikimeve-per-Sirine-dhe-se-shpejti-edhe-me-Shqiperine pstrongNga Ilva Tare strongp pSulmet e urdheruara nga Presidenti Trump ndaj bazes ajrore te Assad ne Siri ua ka prishur gjumin atyre qe mendonin se marredhenia e shumediskutuar e kreut te Shtepise se Bardhe me Presidentin Putin do tia ngurtesonte zemren Presidentit amerikan edhe perballe dhjetra trupave pa jete te femijeve te pafajshem nga sulmi kimik Akte te tilla barbarie ne vendin qe prej shtate vitesh eshte ne lufte civile administrata e re e SHBA vendosi te mos i lere te pandeshkuara pavaresisht aleancave te vertetuara apo te imagjinuarap pVendimin per bombardimet Donald Trump e arsyetoi me mbrojtjen e interesave kombetare te SHBA per te parandaluar dhe shmangur perhapjen e rrezikut te perdorimit te armeve kimike Ne themel te gjithckaje pavaresisht individeve qe i drejtojne apo i lobojne kombe qe mbajne flamurin e liderit boteror si SHBA veprojne mbi bazen e parimeve dhe mbrojtjes se demokracise dhe te drejtes per jetenp pUrdhri i firmosur nga Trump per te sulmuar bazen ne Siri i gjeti te papergatitur enderrimtare te shumte ne Amerike dhe ne vende te tjera te botes perfshi edhe Shqiperine per ndryshim te kursit amerikan dhe instalimin e nje linje te re te ndikuar nga lobiste te rinj Sigurisht qe edhe ndikimet e reja mbi administraten e re nuk perjashtohen dhe koha ka treguar se kane ndodhur Duhet thene se vlerat dhe standardet e demokracise qe SHBA mbeshtesin dhe investohen nuk frymezohen nga emra individesh por nga 241 vjet perpjekje per te ngritur institucione te besueshme dhe sakrifica te themeluesve te shtetit amerikanp pAnaliste dhe figura te njohura qe perpunojne opinionin publik ne Tirane kane mbrojtur tezen e nje kursi te ri te Shtepise se Bardhe ndaj Shqiperise dhe vecanerisht aktoreve te vecante ne politike Nga qendrimet zyrtare te bere publike ky ndryshim i pretenduar nuk ka ndodhur dhe deklaratat e zyrtareve amerikane kerkojne ne menyre te perseritur zbatim te reformes ne drejtesi votim te komisioneve te posacme per Vetingun respektim te Kushtetutes dhe mbajtjen e zgjedhjeve ne 18 Qershorp pPjesemarrja ne zgjedhjet e dekretuara dhenia e mundesise qe qytetaret te votojne apo ndeshkojne parti qe kane drejtuar vendin ne menyre abuzive sic artikulohet prej 48 ditesh ne cadren e ngritur nga opozita ne bulevard eshte me siguri nje parim i pangecionueshem per kancelarite perendimore Respektimi i institucioneve te ligjshme edhe kur jane problematike si Parlamenti dhe votimi i reformave te votuara ne menyre konsensuale eshte gjithashtu nje kerkese qe nuk varet nga ngjyra e reve ne qiellin e Tiranes por nga parimet baze te demokracisep pNese mesazhi nuk ka qene aq i qarte sa duhet ose mungon deshira per ta degjuar me siguri ne ditet e ardhshme do te jete edhe me i drejtperdrejte ashtu sic duket se eshte menyra e vetme qe e kuptojne protagonistet e politikes ne Shqiperi Dhe nuk ka rendesi se si dhe ku do te artikulohet gjate ndonje vizite ne Washington DC apo ne TiraneJavaNewsalp pp <![CDATA[Nga Dritan Hila fare me tha Ilir Meta pas intervistes]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073093/titulli/Nga-Dritan-Hila--fare-me-tha-Ilir-Meta-pas-intervistes pstrongNga Dritan Hila strongPas intervistes me Ilir Meten qene te shumte qe me pyeten fare te tha dicka qe nuk e tha perpara kamerave fare do te bejep pTe gjithe me siguri prisnin pergjigjen time pa doreza te tipit pas x ditesh do te futet ne zgjedhje ose do te braktis qeverine apo do ta coje Ramen drejt votebesimitp pNe fakt ne kafen e kortezise te pas intervistes edhe une i bera pyetjen qe behet ne te tilla raste Si e shikon dhe mendon se do te veje situatap pAjo qe kuptova nga biseda ishte se ai situaten e shikonte shume te komplikuar se mes tre figurave qendrore te sotmet ai ishte i vetmi qe kishte eksperiencen e drejtimit te vendit ne kushte te veshtira dhe kishte qene lojtar i dores se pare gjate 25 vjeteve se nuk e dinte sesi silleshin nen presion Rama dhe Bashap pse nuk e njihte ate qe inxhinieret e quajne pika e thyerjes se tyre dhe kjo ia veshtiresonte parashikimin se nuk e dinte se deri ku mendonte ta shtynte Rama mosperfilljen e tij dhe deri ku mund te shkonte Basha me bojkotinp pse nese Berishes i njihte fuqine dhe kontrollin mbi turmat nuk e dinte sesa Basha do te mund ti mbante ndjekesit e tij te disiplinuar dhe a e kishte fuqine te fuste prape ne shishe djallin qe mund te dilte se ne 25 vjet politike kishte pasur rastin te ishte adoleshenti i cakerdisur dhe kryeministri ne dite te veshtira qe kishte pare vendin te rrenohej dhe e dinte sesa nje mosperllogaritje e sakte e humorit te turmave mund te conte ne revolta veteshkaterruese se nderkombetaret shpesh nuk njohin pulsin e popullsise dhe jane te sakte vetem ne misionet humanitarep pse mendonte qe asnjeri nga interlokutoret e tij vendas apo te huaj nuk e njihnin kompleksitetin e ngjarjes se i mungonin zerat autoritare ne kampet e paleve te tjera qe te mund te keshillonin lideret per paqe dhe jo per luftep pse as ai as Rama as Basha nuk e dinin cila do te ishte zgjidhja por fatkeqesisht vetem ai kishte eksperience dhe e dinte sesa e veshtire eshte te ndalosh nese do te fillonte renia e lire e krizes se nuk mund te bente kamikazin qe prisnin demokratet dhe as vasalin e bindur qe prisnin socialistet pasi kjo nuk do ti sherbente as votuesve te tij dhe askujt nga palet se nderkohe ekonomia po bllokohej dhe shume biznesmene kishin bllokuar investimet ndersa te huaj po iknin se tensioni social po rritej cka ishin faktore shtese qe do te vononin zgjidhjenp pse kjo nuk ishte nje frike qe kishte per veten por per vendin i cili nuk mund ta perballonte nje 97-te tjeter te cilen ai do te bente cfare kishte ne dore ta ndalontep pSigurisht per shume lexues qe kane qene edhe degjues do te thone se keto pak a shume i degjuam se keto nuk thone asgje se ashtu si gjithe politikanet as ai nuk jep nje pergjigje te prere Por kush e njeh politiken e di mire se kjo eshte e verteta nje loje hijesh hamendesimesh dhe pasqyrash qe shoqerojne cdo politikan Si vete jetadritarenetp pp <![CDATA[Skenaret e krizes]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048072931/titulli/Skenaret-e-krizes pstrongGjergji Kajanastrongp pNe 3 prill bashkekryetari i kualicionit qeveritar Ilir Meta deklaroi ne parim se LSI eshte gati per vazhdim te kualicionit me PS por fillimisht nevojitet krijimi i nje qeverie besimi qe te gezoje edhe respektin e opozites ne cader Deklarata tregon se LSI nuk eshte ne linjen e kryeministrit per zgjidhjen e krizes Per Ramen mund te kete zgjedhje pa PD-ne e aleatet e saj Per LSI ato do te ishin nje farse elektorale e integruesit do ti bojkotonin Ky do te ishte nje skenar berthamor per zgjedhje politikisht te abortuara nuk do te merrnin pjese PD aleatet e saj te vegjel dhe LSI partia e trete me e votuar e Shqiperise Zgjedhjet ne kete kuader mundesie me bojkot edhe te LSI-se do te ishin edhe me krize-prodhuese sesa ato vetem pa PD e aleatetp pMeta vendos ne kurth kryeministrin Rama duke e detyruar te kerkoje patjeter dialog me PD-ne e cila nuk ka asnje vullnet per bisedime serioze PD bertet sikur humbet fytyren me tej nga ce ka humbur prej humbjeve seriale ne gjithe zgjedhjet prej 2011-s e pjesemarrja vetem destruktive ne Parlament prej 2013-s nese hyn ne zgjedhje pa arritur qeverine teknike Me siguri Rama nuk do ta pranoje qeverine teknike edhe nese kete ia kerkon Meta dhe ka gati skenarin per pjesemarrje ne zgjedhje i vetem mbase aleat vetem me PDIU-ne Skenare shume te erret per Shqiperine do te hapeshin vecse me mospjesemarrjen e PD-se e LSI-se ne zgjedhje sepse qeveria e dale prej tyre do te kishte fytyren morale te shformuar pasi do te perfaqesonte vetem nje pjese te manget te opozitesp pLSI shpalosi qendrimin e vet dialektikisht lan duart nga zgjidhja e krizes madje nuk shpall as vullnet per ndermjetesim mes Rames e Bashes LSI do te mbetet totalisht autonome ne qendrimet e saj e do te vendose vete natyrisht permes kryetarit Meta nese cdo zgjidhje ose moszgjidhje e mundshme e krizes do ti pelqejep pPara pak ditesh Edi Rama ne Vizion Plus i kerkoi me batute Jehovait te leshoje drite mbi cader Por kreret politike te cadres nuk e njohin demokracine dhe kriza mbetet kembekryq ne bulevard e institucionep pNje pyetje e nevojshme per pergjigje shtrohet perseri Cilet jane skenaret e zgjidhjes se krizes sidomos nese si PD e si LSI vendosin bojkotimin e zgjedhjevep pSkenari me normal zgjidhes do te ishte angazhimi i demokrateve per pjesemarrje ne zgjedhje e propozime nga ana e tyre per permiresime ne kodin elektoral madje edhe zgjerime te platese elektorale te te mundesuarve per te votuar Ne fakt ne Shqiperi nuk flitet thuajse gati kurre per kete teme por shqiptaret jashte Shqiperise rezultojne te regjistruar vetem ne Shqiperi e nuk mund te votojne prej vendit te rezidences megjithese sipas Kushtetutes jane plotesisht zgjedhes e te zgjedhshem Kjo e drejte nuk mund te materializohet per 18 qershorin por PD mund te ngulmoje qe ajo te ushtrohet ne zgjedhjet parlamentare pasardhese duke presuar politikisht qeverine te avancoje me regjistrimin e shqiptareve rezidente jashte Shqiperise Ky regjistrim eshte kusht i patjetersueshem i realizimit te votimit prej tyrep pPD per momentin nuk po pranon as dialogun prandaj edhe ky skenar zgjidhjeje normal pjesemarrje ne zgjedhje pa vendosur kushte duket i pamundur te materializohet nese qeveria Rama nuk ben ndonje levizje politike te interpretueshme nga opozitaret si leshimp pLeshimet qeveritare zgjerojne diapazonin e zgjidhjeve te krizes Te ketilla mund te ishin nje angazhim publik i qeverise i materializueshem ne nje dokument te shkruar mes gjithe pjesemarresve ne zgjedhje 8211 se ajo nuk do te tentoje te cenoje standardin e zgjedhjeve se nuk do te ushtroje presione administrative mbi nepunesit sic jane kercenimet per humbjen e vendit te punes nese nuk shkohet ne aktiviteteve elektorale partiake gje qe ka ndodhur edhe ne 2015 sic shkruajti raporti i OSBEODHIR mbi zgjedhjet lokale para dy vjeteve se nuk do te perdore politikisht Policine e Shtetit Jane te gjitha angazhime normale te cdo qeverie demokratike e kryeministri mund e duhet ti jape per ti bere me dije opozites se nuk synon prekjen e votes Gjithashtu eshte detyre normale e partive te kontrollojne rekordet kriminale te kandidateve per deputete e kete Rama mund te angazhohet ta beje ne emer te partise se tij ashtu sic duhet ta bejne te gjitha partite e tjera Kjo eshte edhe nje zgjidhje qe permbush kerkesat e konferences per shtyp te Metes ne 3 prill e mund ta largoje nenkryetarin e Kuvendit nga tundimet bojkotuese Vendosmeria e kryeministrit deri tani per te mos pranuar as qeveri teknike as shtyrje te zgjedhjeve eshte tregues se ky i dhenies se ketyre garancive eshte caku i fundit deri ku mund te shtrihet Rama para se te marre edhe formalisht vendimin ekstrem qe zgjedhjet te mbahen pa PD-ne Natyrisht qe njefare garancie monitorimi mbi mbajtjen e ketyre angazhimeve qeveritare nga Presidenti i Republikes ose faktori monitorues nderkombetar OSBEODHIR e mbase monitorues te tjere qe mund te ftohen do ti jepte me teper besueshmeri ketij angazhimip pKy skenar i dyte zgjidhes eshte me i gjere se i pari dhe mund te rezultonte me i pranueshem edhe per LSI-ne PD vecse eshte ne barrikada ekstremisto-populiste dhe si kunderpale nuk deshiron te kete Ramen prandaj eshte shume e mundshme se nuk do ti pranonte keto garanci qeveritare prej Rames e do te vazhdoje me kerkesen per qeveri teknike Vetem nese PD do ti pranonte keto garanci kriza zgjidhetp pPolitika eshte arti i se mundshmes dhe nje qeveri teknike kerkesa kryesore e demokrateve nese ekziston vullneti politik i paleve kryesore mund te krijohet edhe tani qe jemi vetem dy muaj e gjysme para votimeve Por evokimi si mundesi praktike i qeverise teknike na fut ne skenaret e moszgjidhjes se krizes pasi ne kete rast eshte kryeministri legjitim qe nuk do te pranonte kete variant Nuk duhet te kihen dyshime Rama mund te pranoje doreheqjen i shtytur mbase edhe nga faktori nderkombetar per nje qeveri teknike vetem nese gjendja kthehet ne nje krize sociale ose te rendit publik Realistikisht duke pare indiferencen e shqiptareve ndaj krizes se cadres ku proteston vetem PD e mbase pak mbeshtetes te partive aleate ngjan e pamundur qe kriza te degjeneroje ne sociale te pakten deri tek zgjedhjet Retorika e demokrateve shpesh eshte shume e eger kush foli per lufte zvarritje ne rruge e thyerje xhamash por nuk ka replika te protestave jashte cadres cka perben treguesin me real se kauza e opozites eshte vetem ne perimetrin e bulevardit Ky skenar i qeverise teknike duhet te kenaqe PD e mbase LSI por eshte shume i veshtire per tu arriturp pA mund te kene rol nderkombetaret Faktikisht ambasadoret po i takojne palet dhe kane bere te qarte duke iu drejtuar PD-se se politika behet ne institucione E pohoi se fundmi kete nga Vlora edhe ambasadorja gjermane Nuk duhet harruar se kriza po le pezull me te vertete sic e tha Meta ne konference zbatimin e reformes ne drejtesi e nevojen e dialogut per nje reforme te re zgjedhore Roli i nderkombetareve vecse eshte me i kufizuar sesa ai i vjetshmi mbi reformen ne drejtesi Atehere PD po refuzonte te pranonte nje reforme te shkruar me ndihmen thelbesore te nderkombetareve qe ne miratimin e saj luanin prestigjin e tyre Nje PD nuk vlen kurre sa prestigji i SHBA-ve e BE-se Ne krizen e cadres nderkombetaret mundet vetem te konstatojne se ajo eshte nje krize shqiptare mbi zbatime ligjesh shqiptare per qeveri e zgjedhje shqiptare Ne kete krize nuk luhet prestigji i nderkombetareve Racionalisht ata jane ne anen e qeverise prej ketej sulmet verbale demokrate ndaj ambasadoreve Lu e Vllahutin dhe nuk mund ti kerkojne Rames te dorehiqet per tiu nenshtruar nje ultimatumi irracionalp pNe teori mund te kishte nje rol ndermjetesues Presidenti i Republikes por pashpjegueshmerisht ai preferon te heshtep pFatkeqesisht skenaret e moszgjidhjes se krizes jane me te shumte e me te rrezikshem sesa ato te zgjidhjes se krizes Ato shkojne nga bojkotimi i zgjedhjeve prej PD-se e aleateve deri tek bashkimi jo i pamundur ne kete bojkot i LSI-se e deri ne mundesie hiperkonfliktuale te opozitareve qe pengojne fizikisht zhvillimin e zgjedhjeve te lira e te ndershme Kriza nuk zgjidhet me qendrimet maksimaliste qe vijne nga PD e fatkeqesisht as me lojerat e fjaleve te perdorura ne konferencen e 3 prillit nga LSI Nese Meta do te fliste gjuhen e Rames per krizen mbase do te ndihej me pak autonom por do ti hiqte PD-se cdo shprese se mund ta rrezoje kualicionin qeveritar Gjuha e 3 prillit bind PD-ne ne vetesugjestionin se mund ta dobesoje Ramen permes pervetesimit te tezave demokrate nga Meta Kriza e cadres nese vazhdon e materializohet me bojkotin e zgjedhjeve qofte edhe vetem nga PD cenon shume-shume fort besueshmerine e Parlamentit qe do te dale pas 18 qershorit dhe te Presidentit te ri te republikes nese ai do te zgjidhej nga ai kuvendp pNe asnje vend normal demokratik nje opozite nuk mund te ngujohet e te rrezikoje vetevrasjen elektorale sic po ndodh ne Shqiperi PD po sillet sikur nuk e njeh shtetin vetem se ne qeveri e Parlament qendrojne nje shumice qe seshte PD Qeveria eshte e detyruar te provoje te jape e te mbaje te gjitha garancite se lirite opozitare nuk duhet te dhunohen Ne kushtet kur opozita shpreh nje mosbesim total tek dialogu eshte qeveria qe duhet te shtyje drejt tij Ia keshillon kete percapje realizmi virtyt kryesor i cdo politike efektive Nuk eshte e shkruar qe kriza te zgjidhet PD trembur per vdekje nga vetingu lufton per mbijetese ne formatin e saj aktual i cili eshte i papershtatshem me formatin e ri qe do te konfigurohej institucionalisht ne Shqiperi nese zgjedhjet do te ishin te suksesshme e do te vazhdoheshin nga implementimi i reformes ne drejtesi Por i detyruar edhe nga thuajse-ultimatumi Meta Rama duhet te kerkoje ne cdo menyre dialogun me opoziten Skenari racional e me pak i kushtueshem per Shqiperine kalon prej aty dialogu e marreveshja per te pasur zgjedhje normale ne 18 qershorp pNe rast se PD vazhdon ne ultimatume e nuk merr pjese ne zgjedhje te pakten percapjet qeveritare per dialog mund te bindin LSI-ne te mos bojkotoje as ajo Qellimi madhor i Shqiperise eshte integrimi ne BE i cili nuk realizohet pa zgjedhje te lira ku te marrin pjese te gjitha partite shqiptare e reforme ne drejtesi PD ka dekada qe ka hequr dore nga synimi per ta bere Shqiperine si gjithe Evropa ndersa LSI objektivin per integrim e ka edhe ne emer dhe e di fort mire se ai kalon permes zgjedhjesh me standarde te larta ne 18 qershorp pNese si PD si LSI vendosin bojkotin e zgjedhjeve kjo krize perfaqesimi rendohet vetvetiu dhe negociatat me BE-ne shtyhen ne kohe per shkak te perkeqesimit te pashmagshem qe do t8217i vije gjendjes politike ne vend Zbatimi i reformes ne drejtesi mund te rrezikoje te mbetet ne leter Keto zhvillime i interesojne totalisht demokrateve sepse mbijetojne si faktor politik formal ne skenarin e nje vendi informal por a i intereson edhe LSI-sep pp <![CDATA[Analiza Deutsche Welle Ilir Meta e ka bere zhvendosjen nga e majta]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048072807/titulli/Analiza-Deutsche-Welle-Ilir-Meta-e-ka-bere-zhvendosjen-nga-e-majta pemNe nje shkrim ku analizohet situata politike ne Shqiperi Deutsche Welle ka arritur ne konkluzionin se tashme kreu i LSI-se Ilir Meta eshte zhvendosur nga e majta ku bashkeqeverisi me Ramen per 4 vite per te kaluar sipas saj me ne qenderbr emp pstrongNga DEUTSCHE WELLEstrongbr Ilir Meta beri nje zhvendosje Nga e majta ku ka bashkeqeverisur per rreth kater vite me socialistet duket se ka kaluar me ne qender ne nje perpjekje te nxise Edi Ramen dhe Lulzim Bashen per tu marre vesh ne kete situate kritike per vendinp pRetorika politike agresive provokative dhe konfliktuale po dominon zhvillimet dhe sjelljen politike Ne keto kushte eshte imperative dialogu urgjent dhe zgjidhja politike do vonese e con vendin ne drejtime te panjohura te pa kontrolluara dhe me pasoja te paparashikueshme Vleresojme se kryeministri Rama dhe kryetari i opozites Basha duhet te heqin dore nga qendrimet perjashtuese dhe konfliktuale deklaroi Meta ne fillim te javes ne forumet drejtuese te partise se tijbr strongMeta Vijimi i krizes delegjitimon institucionetstrongp pMeta shprehet i gatshem per nje rinovim te koalicionit me socialistet per kater vitet e ardhshme Por duke e kushtezuar kete Nese lideri i PS-se nuk do te tregoje pergjegjshmeri maksimale per garantimin e zgjedhjeve te lira dhe dhenien e te gjitha garancive te mundshme per opoziten qe te jete e procesit zgjedhor LSI jo vetem nuk mund te jete pjese e nje koalicioni te tille por as edhe e nje farse elektoraleAleati i socialisteve beri edhe nje parashtrim ideologjiko-filozofik kur permendi se LSI eshte e qarte dhe ka qene e qarte qe midis te majtes dhe te djathtes zgjedh te majten Mes zgjedhjeve demokratike dhe farses zgjedh demokratiken Mes demokracise dhe diktatures zgjedh demokracine Midis kaosit dhe stabilitetit zgjedh stabilitetin e vendit do vazhdim i ketij konflikti jo vetem qe bllokon reformen ne drejtesi dhe krijimin e institucioneve te reja te drejtesise por krijon edhe boshlleqe institucionale pasi shume prej institucioneve te drejtesise po u vjen mbarimi i mandatit te tyre Kjo krijon edhe rrezikun e delegjitimit te te gjithe institucioneve ne vendp pstrongRama I hapur per cdo kerkese qe nuk cenon Kushtetutenimg classalignleft size-full wp-image-181421 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads20170436575102404jpg alt width340 height191 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads20170436575102404jpg 340w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads20170436575102404-300x169jpg 300w sizesmax-width 340px 100vw 340px strongp pPas qendrimeve te bashkekryetarit te koalicionit qeverises ka reaguar dhe kryeministri Rama ka vleresuar perpjekjen e LSI-se sic e cilesoi ai per te gjetur nje zgjidhje qe kenaq PD-ne por duke shtuar se gjithcka duhet bere ne rruge kushtetuese Sipas tij teksti i Kushtetutes eshte i qarte Kushtetuta jone eshte shume e qarte zgjedhjet duhet te mbahen ne 18 qershor Kushtetuta eshte shume e qarte qeveria eshte vullnet i shumices Nese biem te gjithe dakord me Kushtetuten une jam i bindur se mund te biem dakord per gjithcka tjeter Ne nje koment qe shkruajti ne llogarine e tij ne rrjetet sociale Edi Rama edhe gatishmerine per dialog e lidhi me respektin ndaj Kushtetutes duke pohuar se mund te bisedoje me shefin e opozites edhe ne cadren qe PD Dialogu ka qene dhe mbetet gjithnje zgjedhja ime e pare Une kam qene dhe jam i hapur per cdo kerkese apo zgjidhje qe nuk cenon Kushtetuten e nuk i bie ndesh standarteve demokratike komentoi Ramap pstrongOpozita Nisje sa me shpejt e dialogut per qeverine teknikeimg classalignleft size-full wp-image-181422 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads20170418329058404jpg alt width220 height293 strongp pShefi i opozites i levdoi qendrimet e Ilir Metes Per ta zyrtarizuar me shume qendrimin ai mblodhi dhe aleatet e PD-se ku u cilesuan deklaratat e Metes si nje hap per tu bere pjese e zgjidhjes se krizes se rende politike ne vend Ne nje deklarate qe u shpernda pas takimit thuhej se koalicioni opozitar rikonfirmon gatishmerine per nisjen e dialogut politik per qeverine teknike dhe fton Edi Ramen te heqe dore nga kushtet dhe te vendose interesat e vendit dhe te qytetareve shqiptare para interesave personale te pushtetit te tijp pSipas PD-se dhe aleateve te saj detyrat me kryesore te nje qeverie teknike jane mandat te forte per zbatimin e plote te ligjit te dekriminalizimit lufte efikase kunder narkotrafikut krimit te organizuar dhe parave te droges pergatitjen e zgjedhjeve te lira e te ndershme si dhe zbatimin e reformes ne drejtesi sipas percaktimeve kushtetuese te 22 korrikut Kjo eshte e vetmja garanci per te organizuar zgjedhje te lira dhe te ndershme ku shqiptaret te votojne lirisht te zgjedhin lirisht dhe vota e tyre te mos tjetersohetp pstrongMesazhe per kryeministrin qe ti hape rruge qeverise teknikestrongp pPer kryeredaktorin e lajmeve ne Televizionin kombetar KLAN Fatos Hakorja me propozimin per nje qeveri besimi Ilir Meta eshte brenda kredos se tij politike te sakrifikojme pushtet per te bere shtet te shprehur ne momente te tjera krizash te ngjashme si ajo e krijuar nga reforma ne drejtesi Sipas tij edhe njehere Ilir Meta po kerkon te shfaqet si balanca mes dy paleve me qendrime perjashtuese dhe konfliktuale per te shmangur ato qe ai i paralajmeron si pasoja te paparashikueshme per vendin Por edhe kete here sakrificen kryesore LSI ia kerkon aleates se saj te madhe PS-se thote Hakorja per Deutsche Welle-n Gatishmeria per te lene te gjitha mandatet e LSI nese kjo i sherben zgjidhjes se krizes eshte me shume nje mesazh per kryeministrin qe ti hape rruge qeverise teknike sesa nje forme presioni si ajo e perdorur ne kulmin e krizes qe prodhoi reforma ne drejtesi ku Meta kercenoi me largimin nga qeveria Sot LSI nuk duket e gatshme te rrezoje qeverine por nga ana tjeter ajo e ka vene kryeministrin Rama para nje sfide te madhe me vendimin per te mos shkuar ne zgjedhje pa opoziten Gjithesesi me kete qendrim LSI i ka vene palet ne levizje ne kerkim te gjetjes se nje zgjidhjeje ndonese e ka perjashtuar veten si pjese te krizes apo te zgjidhjes se sajp pNderkohe kryeredaktori i te perditshmes TEMA Bledar Lumani mendon se Ilir Meta dhe LSI-ja duhet te kishin folur shume me pare dhe nese do e kishin bere kete sot kriza mund te ishte zgjidhur Ne kuptimin qe jo se Rama do pranonte qeverine teknike por qe do te kishim nje ridizenjim te paleve dhe koalicioneve dhe PD mund te dilte nga cadra per tiu bashkuar LSI-se Duket se LSI dhe Meta e kane zvarritur qellimisht kete gje per te degraduar situaten dhe per te mos votuar komisionet e Vetting-ut thote ai per Deutsche Welle-np pFatos Hakorja thekson se Ilir Meta me qendrimet e tij i kerkon kryeministrit dhenien e te gjitha garancive te mundshme opozites qe ajo te jete pjese e procesit zgjedhor Por opozita sheh garanci vetem tek qeveria teknike ndersa zoti Rama e ka perjashtuar kategorikisht mundesine e plotesimit te kesaj kerkese Propozimet e zotit Meta shihen si zgjidhje vetem nga opozita qe i pershendeti ato Ndersa kryeministri i refuzoi duke i treguar Kushtetuten dhe standardet demokratike Ne kete kontekst propozimi i vetem i zbatueshem i Metes mbetet nisja e dialogut mes paleve nese me thellimin e krizes ato do te heqin dore nga kushti i panegocueshem i qeverise teknikep pstrongCili eshte fati i koalicionit PS LSIstrongp pPer Bledar Lumanin marredhenia PS-LSI eshte krisur prej kohesh dhe deklarimet e fundit te Metes praktikisht e kane nxjerre LSI-ne nga koalicioni Mendoj se qendrimet e Metes ishin pothuajse te njejta me ato te opozites Ndersa e degjoje te dukej sikur fliste Lulzim Basha dhe jo Ilir Meta Mendoj se tashme nuk ka me kthim prapa dhe rruga e tyre ndahet ketu Tani nuk ka me kuptim qe PS dhe LSI te jene me bashke Ndaj ose Rama duhet te jape doreheqjen dhe te shkojme ne zgjedhje ose LSI dhe PD duhet te erkoje nje mocion mosbesimi ndaj tijp pFatos Hakorja ka nje kendveshtrim tjeter kur shprehet per Deutsche Wellen se tashme dy partneret e koalicionit qeverises jane perballe nje krize te ciles do te duhet ti japin zgjidhje se bashku dhe ku secila prej tyre kerkon te dale sa me pak e demtuar prej sajp pMeta u shpreh pa dilema pro vazhdimit te koalicionit Deklarata e tij se midis zgjedhjeve demokratike dhe farses elektorale pa asnje diskutim zgjedh vetem zgjedhjet demokratike dhe se midis demokracise dhe diktatures zgjedh vetem demokracine jane paralajmerime te forta per kryeministrin per ate cfare e pret vendin nese shkohet ne zgjedhje pa opoziten dhe distancim i LSI nga pergjegjesia per kete situate Ne thelb si Rama ashtu dhe Meta duket se nuk kane divergjenca te tjera qe mund te ndikojne negativisht ne marredheniet mes PS e LSIp pstrongRikonfigurim i skenes politikestrongp pKryeredaktori i TEMA-s e pershkruan situaten aktuale me pale te ripozicionuara PS e vetme dhe LSI me PD-ne Ne situaten kur Rama nuk ka ndermend te pranoje kerkesat per qeveri teknike apo besimi sic thote LSI si dhe shtyrjen e zgjedhjeve zgjidhja mund te vije vetem nga jashte parashikon Bledar Lumani Duhet qe nderkombetaret te negociojne per zgjidhjen e kesaj situate pasi nuk do ishte normale qe PS te shkonte vetem ne zgjedhje nderkohe qe vihet ne rrezik edhe procesi i zgjedhjes se presidentit te ri Ose zgjidhja tjeter do ishte doreheqja e Rames dhe shkuarja ne zgjedhje ose nje mocion mosbesimip pFatos Hakorja vlereson se ne menyre specifike kriza e ketyre diteve demton drejperdrejte reformen ne drejtesi e cila shihet si celesi i ecurise se mjaft procesve te tjera thelbesore per vendin si integrimi ne BE Bojkoti i Kuvendit nga opozita ka bllokuar ngritjen e komisioneve te vetingut dhe zbatimin e ketij ligji qe meton te pastroje drejtesine nga gjyqtaret dhe prokuroret e korruptuar Thellimi i krizes politike do te shkaktoje deme te parikuperueshme per vendin dhe do te cenoje me tej besueshmerine e qytetareve tek politika per shkak te pasigurise qe ajo vazhdon te prodhoje ne menyre ciklikep pp h5h5 pp <![CDATA[I dashur Franko Po te shkruaj sot ato qe smunda te ti thosha dje]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048072613/titulli/I-dashur-Franko-Po-te-shkruaj-sot-ato-qe-smunda-te-ti-thosha-dje p styletext-align leftstrongNga Martin Lekastrongp p styletext-align leftI dashur Frankop p styletext-align leftPo te shkruaj sot ato qe smunda te ti thosha djep p styletext-align leftDhe e di psep p styletext-align leftE para sepse nuk isha i sigurt nese do mundja te disiplinoja emocionet perballe qindra miqve qe kishin ardhur per te te dhene lamtumiren e fundit Per me teper perballe Teftes se ciles pergjithmone do i kendosh vetem Zemren e lodhurp p styletext-align leftE dyta sepse une pervecse miku yt dhe i Teftes jam edhe njeri nder mekataret qe smunden ta ndalojne stresin e punes tende ne RTSHp p styletext-align leftTi e di mire zakonin tone kur pas ikjes te gjithe flasim mire jemi te sjellshem dhe bejme sikur te gjithe kemi qene miq e te dashur me ata qe ikinp p styletext-align leftUne si mijera te tjere ne Shqiperi e jashte saj qe jo vetem te njohin por edhe kane degjuar kenget qe ti kompozove dhe kendove mund te them plot te tilla Per me teper duke te njohur ne punen e perditshme une vecse mund te shtoj dicka me shume dhe qe sbesoj se mi kundershton kushp p styletext-align leftJa per shembullp p styletext-align leftTi ishe kaq i thjeshtep p styletext-align leftTi ishe me nje karakter te spikaturp p styletext-align leftTi ishe nje punetor i palodhurp p styletext-align leftTi ishe nje guximtarp p styletext-align leftTi ishe kaq i qete sa na vure te gjitheve ne gjume e nuk arritem ta kuptonim heshtjen tendep p styletext-align leftTi ishe shume i dashur me ata qe te deshen Edhe me muap p styletext-align leftTi ishe nje antikonformist i bindurp p styletext-align leftI dashur Frankop p styletext-align leftShume e shume me teper se kaq ti kane thene e shkruar mijera njerez sapo moren vesh qe ti ike atje lart Te kane thene e shkruar kengetare e kompozitore foles e gazetare punetore te thjeshte e intelektuale te njohur e te panjohur Madje edhe politikanep p styletext-align leftTe kane vleresuar e te kane permendur rinine tende rebele stilin tend te veshjes ritmet e muzikes se ndaluar persekutimin e kohes baraken prej druri ne Fushe-Arrez moden qe solle ne vitet e rinise tende kenget e bukura te mevonshme e shume e shume te tjerap p styletext-align leftI dashur mikp p styletext-align leftTi ike shume heret shume shpejt si ne nje aksident Nuk pate as kohe te vuaje nga semundja e menjehershme Miresite qe bere ne jete ta kursyen vuajtjen Vecse u tregove pak cinik e i pabese ua le dhimbjen pergjithmone Teftes gruas se rralle qe te dashuroi ta tha dje atehere kur te tjeret ste flisnin me goje Anjezes e Baltionit Andetes e Rozanes vellait e motrave Ti shikoje dje sa dhimbje kishin per ty nuk do ta beje gabimin e madh te jetes ikjen prej tyrep p styletext-align leftE di qe nuk te vjen mire qe po te shkruaj keshtu e di edhe qe do ma grisje menjehere kete cope leter por une nuk mund te rri pa te thene dhe dy fjale te tjerap p styletext-align leftTy ta shpejtuam ikjen te gjithe nga pak ca naive edhe une e ca hipokritep p styletext-align leftQe ste kuptuamp p styletext-align leftQe ste degjuamp p styletext-align leftQe ste njohem mirep p styletext-align leftQe sta lexuam heshtjenp p styletext-align leftQe ste gjetem Adresenp p styletext-align leftQe ste kapem ritmin edhe kur ti ecje me Bicikletep p styletext-align leftQe ste beme Nje telefonate zemrash kur ti kishe nevojep p styletext-align leftNdaj na mblodhe dje si te perhumbur ne terr per te na thene Ky fat na ra Humbet pranverenp p styletext-align leftKe te drejte Problemi nuk eshte me disa qe ikin por me ne te gjallet Mbi toke ecin shume njerez por shume pak prej tyre lene gjurmep p styletext-align leftTi ishe nder te paktetp pp <![CDATA[Nga Pekini ne Mosul dhendri dikton politiken e vjehrrit-president]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048072564/titulli/Nga-Pekini-ne-Mosul-dhendri-dikton-politiken-e-vjehrrit-president pKur mendohet se pushteti i Jared Kushnerit nuk ka ku te shkoje me keshilltari-dhender shfaqet pa kravate ne Irak ne krah te shefit te ushtrise Joseph Dunford Disa jave me pare Dunford ka ftuar ate dhe Tom Bossert keshilltar i Shtepise se Bardhe per sigurine kombetare qe ta shoqeronin per nje inspektim Te dielen ne mbremje Kushneri ishte ne fluturim drejt Bagdadit Krejt papritur portofolit tashme shme te pasur te dhenderrit te Donald Trumpit i eshte shtuar edhe dosja irakene shume delikate po te kemi parasysh qe Shtepia e Bardhe duhet te jape drejtim strategjik per luften ndaj Shtetit Islamik pas marrjes se Mosulitp pSa me shume te arrish te marresh vesh ate qe ndodh praktikisht ne terren aq me shume informacione te dobishme ke kur gjendesh perballe marrjes se vendimeve strategjike ka thene Dunford duke komentuar pranine e keshilltarit te pushtetshem ne Irakp pHistorikisht keto dosje te politikes se jashtme u jane besuar figurave te tjera brenda administrates Obama per shembull ia kish deleguar zevendespresidentit Joe Bidenp pTrumpi i ka besuar Kushnerit ekipin qe merret me perfaqesuesit e industrise mendaxhimin e procesit te paqes mes Izraelit dhe palestinezeve racionalizimin e organigrames se administrates ndertimin e Murit ne kufirin me Meksiken ka zerine tij ne kapitullin mbi gjithe dosjet nga ndryshimet klimatike tek diplomacia dhe po e zgjeron shume rolin e tij ne politiken e jashtmep pSekretari i Shtetit Rex Tillerson lihet sistematikisht jashte nga vendimet me delikate dhe shpesh here kur i lihet hapesire manovrimi Kushneri qendron prapa shpatullave te tij per te mbikeqyrur gjithe levizjet Thone se ndihet aq mire ne Situatio Room saqe muajin e kaluar u ul pikerisht ne vendin qe i eshte rezervuar kreut te ushtrise Pati nje situate tensioni para se bashkeshorti 36-vjecar i Ivankes ta linte spontanisht vendinp pKreu i diplomacise u anashkalua nga Kushneri kur Trumpi vuri publikisht ne diskutim ne krah te Bibi Netanjahut politiken e dy shteteve nje qasje e diskutuar me Kushnerin i cili ben ndermjetesin me udheheqjen izraelite Tillerson eshte lene menjane edhe ne dosjen kineze vizita e presidentit Xi Jinping ne Florida kete jave eshte menaxhuar nga Kushneri me nje operacion backchannel-i diplomatik te autorizuar nga presidenti dhe permes Cui Tiankai ambasadori kinez ne Uashington Tiankai e ka kuptuar prej kohesh se cili eshte kanali me efikas i informacionit me Administraten dhe ka krijuar nje marredhenie me Kushnerin qe kur ky i fundit mundesoi telefonaten mes Trumpit dhe Xi ku presidenti amerikan dha siguri per te mbeshtetur politiken e Nje Kinep pKinezet vleresojne me shume mundesine per nje lidhje te drejtperdrejte me presidentin se sa pengesat e burokracise se Uashingtonit Ne rezidencen ne Mar a Lago ku zhvillohet zakonisht diplomacia e stilit Trumpian ky i fundit do i kerkoje liderit kinez qe te ushtroje presion mbi Korene e Veriut Trumpi nuk do te mundet te perdore as golfin si instrument negociatash Xi i ka penguar gjithe funksionareve te partise qe te luajne lojen e korruptuar Por rezultati i takimit do te varet shume nga puna parapergatitore qe ka bere dhenderri Jared Kushner em strongMe shkurtime nga Il Foglio Pergatiti botaalstrongemp pp <![CDATA[Mero Baze LSI duhet te dale nga qeveria nese nuk e ben ta largoje Rama]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048072563/titulli/Mero-Baze-LSI-duhet-te-dale-nga-qeveria-nese-nuk-e-ben-ta-largoje-Rama pstrongDisa genjeshtra qe duhen cmontuar per krizenstrongp pstrongNga Mero Bazestrongp pPer te shkuar tek e verteta e krizes duhen cmontuar genjeshtrat qe ngriten mitin e krizes artificialep pGenjeshtra e pare eshte qe opozita nuk hyn ne zgjedhje pasi ka frike se nuk do jene te lira e te ndershme nese nuk ka qeveri teknike E verteta qe besohet eshte se opozita po i perdor zgjedhjet si mekanizem per te bllokuar sistemin kushtetues ne vend me qellim qe te deshtoje Vetting-u dhe te qetesoje Sali Berishenp pPer te shkuar tek kjo e vertet eshte e thjeshte Opozita te shkoje te votoje Komisionet e Vetting-ut per te cilat ka konsensus nderkombetar dhe pastaj te merremi me krizen e frikes nga zgjedhjet Nese nuk e ben kete nuk ka hall zgjedhjet por Vetting-unp pGenjeshtra e dyte eshte qe LSI eshte pjese e qeverise Me aktin e fundit te LSI qe ofron postet e saj per opoziten me qellim qe te quhet kontributore ne zgjidhjen e krizes kemi nje poshterim te qeverise nga LSI Poshterimi vjen pikesepari nga koncepti qe ato mandatet jane kapital i LSI me te cilat mund te bej clering per hir te demokracise Por mbi te gjitha poshterimi vjen nga genjeshtra qe eshte montuar se PD ka nevoje te jete ne qeveri qe ti ike frika nga zgjedhjetp pPer ta cmontuar kete genjeshter LSI duhet te dale nga qeveria dhe ta rrezoje Edi Ramen Keshtu ajo i krijon besim real opozites se do te kemi nje qeveri te re dhe rregulla te reja loje Nese nuk e ben LSI kete duhet ta beje Edi Rama Genjeshtra qe LSI po ndihmon ne zgjidhjen e krizes duke ofruar per demokracine kullotat e Terit Shafranin e Panaritit etj eshte vulgarizim i politikes dhe konceptimi i saj si pazar i gjese se gjalle Politika ka akte nuk ka trakte Dhe akti i vetem qe e cmonton kete genjeshter eshte largimi i LSI nga qeveria si nje akt politik per te zgjidhur krizen Pas kesaj hapen shanse per rregulla te reja lojep pGenjeshtra e trete eshte aleanca LSI-PS per zgjedhje dhe aleanca LSI-PD per qeveri teknike Dhe kjo genjeshter duhet cmontuar Aleanca LSI-PS eshte e panevojshme e padobishme dhe pakuptueshme nese kushtezohet nga oferta e PD Kjo eshte nje genjeshter qe e kthen LSI ne seksere te krizes politike PS duhet te zgjedhe te kete ose aleate LSI ose partnere ne bisedime PD Nese LSI do te qendroje me PS duhet te qendroje me PS dhe opsionet e saj per krizen Ne te kundert PS mund te ulet te bisedoje me PD per krizen dhe ska nevoje te llogarise se cdo behet me LSI per koaliconin e zgjedhjevep pGenjeshtra e katert eshte shpikja e nje faktori fallco nderkombetar qe lidhet me konspiracionin e Sorosit dhe administraten e re te Presidentit Trump Kjo eshte e gjitha nje shpikje shqiptare vulgare SHBA ka problem ndikimin rus permes ndikimit ne administraten e Trumpit dhe po e lufton ate me sukses duke i bere Vetting rekrutimeve te reja ne administrate SHBA dhe BE ne Shqiperi jane ne anen e qeverise reformes ne drejtesi dhe zgjedhjeve me 18 Qershor Faktori Perendimor i shpikur me pagesa lobistesh eshte i bezdiseshem dhe per vete Perendimoret dhe duhet tua kursejme talljen dhe leket e harxhuara shqiptareve me sajesa te tillap pGenjeshtra e fundit por dhe me e rendesishme eshte qe nese behet qeveri teknike nese shtyhet zgjedhja per Presidentin nese shtyhen zgjedhjet parlamentare e keshtu me radhe pra nese shkelim me kembe Kushtetuten dhe cdo rregull loje duke zbatuar pazarin e planifikuar te krizes mes PD dhe LSI atehere kthehet besimi ne zgjedhje Zgjedhjet ne Shqiperi PD nuk i fiton dot Zgjedhjet i fiton PS dhe e majta ne pergjithesi Shansi i vetem i PD eshte te marre LSI ne koalicion dhe disa parti te tjera dhe te bejne nje koalicion te madh kunder PS Ashtu mund tia arrijne te bejne dicka se paku per te bere Ilir Meten kandidat per Kryeminister te tyre Me shume nuk ia dalin dot Dhe pasi te bjere dhe kjo genjeshter te pakten te jemi te qete ta perjetojme hapur luften Rama-Meta ne vend te luftes me maska Rama-Bashap pp <![CDATA[Nga Skender Minxhozi Kur Ilir Meta vendos te jete deri ne fund Ilir Meta]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048072438/titulli/Nga-Skender-Minxhozi-Kur-Ilir-Meta-vendos-te-jete-deri-ne-fund-Ilir-Meta pIlir Meta ka zbuluar dicka esenciale per ekuilibrin e koalicionit me Edi Ramen Nuk eshte ndonje formule kushedi cfare eshte nje refleks normal mbrojtjeje perballe aleatit te madh socialist Zbulimi konsiston ne mbajtjen gjalle te nje flirti permanent ose me sakte te nje kercenimi per flirt me te djathten si nje kunderpeshe per tu perdorur kohe pas kohe brenda shumices se majte shte nje lloj mekanizmi qe vihet ne levizje sa here qe Metes i duhet te balancoje turravrapin e Rames drejt objektivave te veta politike Te cilat mjaft shpesh nuk perkojne me interesat e Ilir Metesp pPas nje darke kater oreshe me peshk qe krijoi iluzionin e rrejshem te nje marreveshjeje tashme te permbyllur LSI doli te enjten ne darke me nje deklarate zyrtare ku konfirmonte ne parim deshiren per marreveshje elektorale me PS por ku me poshte rreshtonte nje numer kushtesh qe ne fakt jane te pergatitura ne menyren me te qarte per ta hedhur ne ere cdo mundesi marreveshjejep pMeta ofroi vullnetarisht mandatet politike qe ka ne qeveri me nje gjest gjysem-heroik gjysem-hipokrit i cili nuk dihet pse mbetet ne formen e nje oferte dhe nuk konsumohet deri ne fund si nje vendim sovran i nje partie per te ikur nge qeveria ku ben pjese LSI tashme nuk eshte pjese e qeverise Rama E tha qarte mbreme Ilir Meta kur foli vetem duke i vendosur kushte vetem Edi Rames e duke mos thene asgje per faktin qe opozita ka dale vullnetarisht jashte sistemit dhe po kerkon te rrezoje nje qeveri qe i ka te gjitha votat ne Parlament me gjase edhe pa vete LSIp pTirada e kerkesave te Metes ka vetem nje destinacion aleatin e tij Pjesa tjeter e spektrit ajo pjese qe sot ka bllokuar bulevardin qendror te Tiranes dhe skenen politike kombetare nuk duhet te beje asgje eshte mire aty ka vendosur te jete Ne nje menyre gati qesharake po aq sa edhe cinike te cilen Gjergj Bojaxhi e komentoi mjaft mire te henen ne media Ilir Meta po i kerkon Rames qe te fitoje besimin e kundershtarit te tij Basha Kjo lloj alkimie naive nuk ndodh askund madje as ne SHBA ku Trump e Klinton shkembyen akuza te tmerrshme gjate zgjedhjeve te fundit Por sipas Metes kjo duhet te ndodhe ne nje mjedis ku opozita ka 45 dite qe ka bojkotuar parlamentin dhe ku mes paleve fluturojne or e cast akuza me vrases trafikante e hajdutep pIlir Meta eshte ne te drejten e tij per te vijuar me kete teater kukullash Tani fjala i kalon serish Edi Rames per te vendosur se cili do te jete kursi i shumices se mbetur ne kete situate krize te thelle Qeveria ka obligimin kushtetues ti jape vendit nje proces zgjedhor sipas kushteve te parashikuara ne ligjin themeltar te vendit Truket dhe makinacionet e pista te partive per interesat e tyre te vogla nuk jane dhe nuk mund te jene problemi i votuesve shqiptare Aq me teper kur te gjithe nderkombetaret e kane bere te qarte ne menyre te perseritur sesi e mendojne zgjidhjen e ketij lemshi artificial ku nje aleance e vjeter fluide mes te djathtes dhe nje segmenti te se majtes ka bllokuar prej javesh te gjithe sisteminp pIshte e veshtire te imagjinohej qe nje darke peshku do te kthente fatin e nje koalicioni i cili ka jave dhe muaj qe nuk funksionon Mesa duket mandati i dyte eshte tashme ne nje te perpjete te forte dhe skena politike ka nevoje per te gjetur zgjidhje dhe formula te reja per daljen nga kriza Gjithcka rikthehet ne momentin para darkes se Pazarit te Ri Nuk ishte ndonje drame as atehere as tani Javanewsalp pp <![CDATA[Qeveria e besimit Spartak Ngjela Ju tregoj cfare do ndodh dhe me ke do konsultohet Rama]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048072437/titulli/Qeveria-e-besimit--Spartak-Ngjela-Ju-tregoj-cfare-do-ndodh-dhe-me-ke-do-konsultohet-Rama pimg classalignleft size-full wp-image-181171 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704ngjela1jpg alt width620 height491 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704ngjela1jpg 620w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704ngjela1-300x238jpg 300w sizesmax-width 620px 100vw 620px Kreu i PLD-se Spartak Ngjela nepermjet nje statusi ne profilin e tij ne Facebook e cileson te pamundur krijimin e nje levizje politike ne Shqiperi qe do binte ndesh me interesat e amerikaneve ne Ballkan Nisur nga deklaratat e fundit per qeveri besimi Ngjela thote se kjo eshte vetem nje dalldi e Metes e papranueshme per amerikanetp pstrongstrongstrongSTATUSI I PLOTEstrongp pemPse ju e dini kryeministrin Rama njeri te pavarur ne politiken e tijemp pemAs mos tju shkoje mendja Ai eshte i deryruar ti permbahet motivit amerikanemp pemPo motivi anerikan cfare eshte dhe ku konsistonemp pemMotivi amerikan vjen nga interesi amerikan ne Ballkanin Perendimor dhe eshte nje interes shume i madh qe kerkon te mbeshtetet ne dy shtetet shqiptare te Ballkanit kunder rivaleve te tij ne kete zone Dhe kjo nuk eshte e vogel per Shqiperine dhe shqiptaret si perspektive historikeemp pemPse per Ilir Meten pas gjithe atyre sjelljeve primitive kundrejt ambasadorit amerikan bashke me Prokurorin e tij vertet kishit menduar ju se mund te pranohej ne nje koalicion me paritet me Edi Ramenemp pemPse nuk e di Edi Rama qe dalldia e Metes per akt antiamerikan eshte e papranueshme per te nese nuk do qe edhe ky te perfundoje ne nje cader si Saliuemp pemPse vertet mendoni qe do te krijoje dot nje levizje politike kunder Amerikes ne Shqiperi Saliu Meta dhe nje tufe injorantesh qe tremben nga nje kercitje xhami dhe per me teper edhe te lidhur me Mosken dhe me te fantaksurit e Athines Beogradit dhe Shkupitemp pemAtehere cfare do te ndodheemp pemAsgje qe mund ta ktheje Shqiperine nga rruga perendimore Tirana do te jete qendra e tregut ballkanik Shqiperia dhe Kosova kendej e mbrapa do te armatosen do te ndeshkohet korrupsioni elitar shqiptar i lidhur me djalin e te birin per te mbajtur gjene e vjedhur do te filloje veprimi i vetingut dhe i Reformes ne spekter te gjere do te hapen negociatat me Bashkimin Europian me precedencen qe nuk ka qene praktike per asnje shtet tjeter ne anetaresim do te krijohet shteti i perbashket shqiptaro sllav ne Maqedoni do te nise reforma ne ekonomine shqiptare dhe ne sistemin bankar do te vijoje me ritme shkencore reforma ne arsim per te realizuar konkretisht investimin ne intelekt te shqiptaret dhe per dy vjet Shqiperi do te jete anetare me te drejta te plota e Bashkimit Europianemp pemPo Kosova Edhe kjo po ashtu Anetaresim i Shqiperise ne BE bashke me Kosoven sigurishtemp pemPo Berisha dhe Meta cdo te bejneemp pemDo merren me proceset penale te ngritura kunder tyreemp pemPor a do denohenemp pemKete e di Gjykata Specialeemp pememp pp <![CDATA[Duhej ta fillonim me letersine pastaj me kinematografine]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048072396/titulli/Duhej-ta-fillonim-me-letersine-pastaj-me-kinematografine pstrongNga Rezart Palluqistrongp pstrongASKUSH NUK E SHPTON DOT LETRSIN E SOCREALIZMIT ME DEBATE MBI KINEMATOGRAFINstrongp pMbas gati nje cerek shekulli u hap nje debat qe nuk po i ngjan dhjetra debateve paraardhes qe shpesh jane perdorur si shashka qe bejne zhurme dhe shuhen E kam fjalen per ndikimin qe u shkaktojne brezave te rinj shqiptare pjesa me e madhe e filmave te Kinostudios Shqiperia e Re por edhe per dhimbjen e atyre qe vuajten nen ate regjim ta shohin veten te portretizuar ende si armiq Iniciatori i ketij debati sic e dime eshte shkrimtari dhe perkthyesi Agron Tufa Kjo nisme duhet pergezuar ngaqe per here te pare kjo nisme dhe debati qe po e ndjek theu heshtjen enveriste mbi krijimet e soc-realismitp pPor po te gjykojme nga metoda duhet te nenvizojme disa elemente thelbesorep pSe pari filmi eshte vetem nje pjese e prodhimi artistik kulturor te periudhes se realizmit socialist Pjesa kryesore e tij eshte letersia dramaturgjia pa lene menjane edhe prodhimin muzikor sidomos kenget e kesaj periudhe ku ne pjesen me te madhe i thuren lavde Partise dhe Enver Hoxhes Keshtu per nje aksion serioz e te plote do te duhet te hartohet nje propozim qe perfshin artin ne pergjithesi pra edhe letersine dhe kinematografine ne kete kontekst Nuk ka asnje arsye qe te shenjestrojme vetem kinematografine megjithese impakti i filmave mund te jete me i madh tek brezi i ri Nga ana tjeter te gjithe e dime se pjesa me e madhe e filmave jane bazuar mbi romane ose novela Kjo ka ndodhur edhe me filmat me te famshem soc-realistep pPo jap disa tituj tregimesh novelash dhe romanesh mbi te cilet jane bazuar dhjetra filmap p-Perse bie kjo daulle 1969 Bazuar ne nje tregim te Kadarese me regjisor Piro Milkanip p-Nentori i nje kryqyteti Kadare 1974 regjia Rikard Larjap p-Balle per Balle 1979 fragment nga Dimri i madh Kadare regjisor Kujtim ashku aktore Kadri Roshi Bujar Lako Raimonda Bulku Kujtim auship p-Liri a vdekje 1979 skenari Vath Koreshi regjisor Kristaq Mitrop p-Gjenerali i ushtrise se vdekur 1976-77 Kadare regjisor Vladimir Priftip p-Gjakftohtesia 1980 i bazuar mbi nje tregim te Kadarese regjisor Kujtim ashku aktore Bujar Lako Reshat Arbana etjerp p-Kur hidheshin themelet 1978 skenari Kole Jakova regjia Vladimir Priftip p-Nusja dhe shtetrrethimi 1978 skenari Elena Kadare regjisor Ibrahim Mucajp p-Lulekuqet mbi mure skenar Petraq Qafezezi 1976 regjisor Dhimiter Anagnostip p-Beni ecen vete 1975 skenari Kico Blushi regjisore Xhanfise Kekop p-Zonja nga qyteti 1976 skenari Ruzhdi Pulaha regjisor Piro Milkanip p-I teti ne bronz Komisari Memo- 1970 DAgolli regjisor Viktor Gjikap p-Horizonte te hapura 1969 Agolli regjisor viktor Gjikap p-Krevati i Perandorit 1973 poezi-fabul DAgollit regjisor Endri Kekop p-Njeriu me top 1975 D Agolli regjisor Viktor Gjikap pSi ta kuptojme qe nje autor i ketij niveli si Agron Tufa te anashkaloje rolin kryesor te letersise se realizmit socialist ne propozimp pfare e pengon Agron Tufen te perfshije novelat dhe romanet soc-realiste ne kete debatp pshte i cuditshem fakti qe Agron Tufa beri apel para pak kohe qe ta perjashtojme Kadarene nga gjyqi moral i periudhes komuniste nderkohe qe aktoret dhe regjisoret soc-realiste po i radhit ne banken e te akuzuarve Mos te harrojme se mes tyre ka gjithashtu figura te kinematografise qe kane nje nivel te paneglizhueshem artistikp pAktualisht nga debati duket sikur filmat i shpiken 100 regjisoret komuniste Ne nje kohe qe soc-realizmi ishte pjelle e ideologjise ne te gjitha fushat e artitp pMendoj se menyra se si po sulmohen regjisoret eshte shume e padrejte Idete e filmave jane pjella letrare te shkrimtareve dhe skenaristeve soc-realiste Keshtu qe ne kete pike eshte e papranueshme qe tu hidhet plotesisht pergjegjesia regjisoreve dhe aktoreve te filmavep pAgron Tufa ne rolin e tij te Drejtorit Ekzekutiv te IPP dhe si shkrimtar duhet te plotesoje pa vonese propozimin per parlamentin shqiptar edhe me veprat e letersise soc-realiste te muzikes e arteve figurative ne nje ansambel se bashku me filmave e Kinostudios Shqiperia e Rep pPo e shoh kete debat ne nje tjeter kontekst kohor duke filluar nga viti 1992p pKa disa romane te soc-realizmit qe sot studiohen neper shkollat shqiptare qe e kane falsifikuar historine Le te marrim psh romanet Dimri i madh dhe Koncert ne fund te dimrit te Ismail Kadaresep pDimri i madh hyjnizon ndarjen e Enver Hoxhes me Hrushovin genjen per konfliktin tone me ruset per Pasha Limanin dhe justifikon vetizolimin tone Kjo ndodh edhe tep pKoncert ne fund te Dimrit Aty ka racizem ndaj kinezeve tallje dhe falsifikim i historise Regjimi enverist ne keto romane del i paster dhe dinjitoz E keshtu mund te vazhdoj edhe me autore te tjerep pAgron Tufa Ndryshimi behet kur fillon nga vetvetja-thote fjala e urte Meqenese jemi shkrimtare duhet ta pastrojme fillimisht keshtjellen letrare prej mbeturinave soc-realiste dhe pastaj te hidhemi tek ato te Kinostudiosp pPor le te behem me i qarte Mendoj se te gjithe librat soc-realiste duhen rikaluar ne siten e analizesrecensimit objektiv sepse atehere do te dalin ne pah vlerat e tyre objektive Deri me sot krijimet soc-realiste nuk jane kritikuar por vetem levduar pa kritere dhe argumente Per aq sa kohe kjo nuk eshte bere te gjitha krijimet letrare te periudhes 1944-1991 duhet te ruhen ne arkiva per studiuesit e letersise por nuk duhen perfshire kurrsesi ne programet shkollore te lendes se letersisep pNe mbyllje mendoj se protesta e Agron Tufes sado qe eshte moralisht e drejte ajo eshte gjysmake ngaqe ajo gjarperin e kap prej bishtit dhe jo prej koke Dhe koka e gjarperit ka qene e mbushur me helmin e regjimit enverist i perkrahur fillimisht prej shkrimtareve poeteve kengetareve skulptoreve dhe pastaj prej regjisoreve te cilet shpesh u dhane jete filmike romaneve dhe poezive trushpelarese soc-realistep pMirepo kembengulja e Tufes dhe vemendja cuditerisht e madhe e mediave shqiptare per kete debat pikerisht ne kete moment eshte e demshme Jo vetem se eshte e paplote dhe per kete arsye e pa- pranueshme Por mbi te gjitha ky debat ia hoqi vemendjen shqiptareve nga kriza politike e reformes ne drejtesi Ku me 30 mars parlamenti ne mungese te PD-se votoi ndryshimin e ligjit qe asnjeaneson rolin e vetingut pasi gjykimet e vjetra nuk mund te rishqyrtohenp pp <![CDATA[Nga Andi Bushati Nje pergjigje racionale per Ramen]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048072395/titulli/Nga-Andi-Bushati-Nje-pergjigje-racionale-per-Ramen pNe jemi nje vend normal megjithese kemi nje opozite te cmendur antidemokratike dhe qe e ka marre lumi prej kohesh Ky ka qene pak a shume konkluzioni i Edi Rames ne monologun e perjavshem te se dieles Por pavaresisht ketyre sharjeve dhe anatemimeve te zakonshme kryeministri ka terhequr vemendjen kete here me nje perpjekje tu dukur racional A eshte demokratike qe zgjedhjet te mos behen kur opozita nuk do zgjedhje A eshte demokratike qe te vere ajo veton si i do dhe kur i do votimet Ne cilin vend dhe ne cilen demokraci eshte pare kjo dhune e pakices mbi shumicenp pKeto kane qene pyetjet e ngritura prej Ramesp pNe pamje te pare ato duket se i japin atij te drejte Ai ngjan si njeriu qe i ka lene me shume se kushdo hapesira kundershtareve politike si udheheqesi qe e ka respektuar minorancen si lideri qe po neperkembet se ka perballe rivale qe ngaqe nuk e mundin dot duan te prishin rregullat e lojesp pNatyrisht pak kush beson se Edi Rama dhe qeverisja e tij mundesojne kushtet per zgjedhje te lira dhe te ndershmep pPor le te arsyetojme per nje moment nga e kunderta Le te imagjinojme per nje cast se 18 qershori nuk do te jete nje farse Putiniano-Erdoganiane ku te gjitha mediat e medha bejne propagande per qeverine Le te mbyllim syte dhe te besojme se parate e hashashit nuk do te nderhyjne ne fushate Le te bejme naivin dhe te bindemi se Roshet Prenget Ndoket nuk do te ndikojme mbi votenp pE pasi te enderrojme kete le ti japim te drejte Rames se ai po perballet me nje opozite desktuktive Se ai gjendet ne presionin e nje kundershtari qe do te prishe garen ngaqe nuk e fiton dot ate Se ai po vuan shkelmehedhjet e nje rivali qe do te ringrihet permes destabilitetitp pLe ti marrim te gjitha keto te mireqena dhe te rikthehemi tek pyetja e hedhur kete te diele nga kryeministri Ne cilin vend dhe ne cilen demokraci do tolerohej kjo dhune tekanjoze e pakices mbi te drejten legjitime te shumicesp pPra me ane te kesaj dileme Rama na fton te arsyetojme duke hedhur veshtrimin perreth vetes ne boten me tradita pluralistep pPor pikerisht ketu gabon Madje rendep pSepse para se te beje kete pyetje ai duhet te ngreje disa te tjera ne cilin vend normal nje opozite qe do kundershtonte kot qe do te hidhte vickla dhe qe do i shmangej gjedhjeve pa arsye nuk do te shkonte drejt vete asgjesimit Ne cilin vend demokratik nje opozite qe do te bojkotonte thjesht per qejf te destabilizimit nuk do te braktisej nga njerezit Ne cilin vend nga ato qe ai ka ndermend nje lider qe do te shpikte fabula te rreme nuk do e humbte mbeshtetjenp pPor asgje e tille nuk duket se po ndodhp pEdi Rama i cili shpenzon shuma marramendese per sondazhe e di fare mire se PD-ja nuk ka asnje renie pas shpalljes se politikave radikale Ai e di po aq mire se ajo nuk do ta humbase berthamen e saj qe vertitet nga 30 deri ne 40 edhe nese i ben thirrje njerezve te saj per bojkot Ai e di se ky popull i opozites per fatin e tij te keq i miraton thirrjet e Bashes dhe Berishesp pPrandaj Rama para se te shtroje pyetjen a duhet ti bindemi ne nje demokraci dhunes se pakices ka si emergjence te ngreje shqetesime te tjera a mundet te mos perfillet ne nje vend normal kjo mase e madhe votuesish A mund te ndodhe qe ne sisteme me tradita te lashta demokratike 8211 mbi te cilat ai na fton te arsyetojme 8211 30 apo 40 perqind e popullsise te mos shkojne ne votime pasi jane te bindur se ato nuk do te jene te lira dhe te ndershmep pPerballe ketyre dilemave argumentat se e gjitha eshte nje loje e plakut te cmendur qe i trembet vettingut dhe te riut qe qesharak qe nuk perballon dot garen nuk kane kuptim Per sa kohe Basha dhe Berisha kane nga pas afro 13 e votuesve te gatshem per t8217i ndjekur edhe ne bojkot Rama ka vetem dy rruge ose t8217i degjoje ata ne emer te unitetit te vendit dhe kohezionit social ose te thote se kjo mase e madhe njerezish jane po aq te marre te rrjedhur te korruptuar dhe destruktive sa lideret e tyrep pPra ne nje fare menyre ai eshte para zgjedhjes ose duhet ti shpalle idiote dhe te marre nje pjese te made te shqiptareve qe i besojne Bashes dhe Berishes ose duhet t8217i perfille atap pFatkeqesisht Rama e ka te veshtire te percaktohet ne kete dyzim Prandaj ai po zgjedh te mbylle syte Prandaj ai po shkon drejt agravimit te krizes dhe katapultimit te saj pas 18 qershorit Sepse ai po kerkon ti jape pergjigje pyetjes sfiduese nese nje demokraci e pranon diktatin e pakicesp pNderkohe qe gjithcka mund te qe shume me racionale nese ai vendostee ti pergjigjej nje pyetje me paqtuese a mund te kete zgjedhje normale nese tek ato nuk beson ne rastin me te keq 13 e votuesve lapsialp pp <![CDATA[Nga Blendi Fevziu Ky do jete momenti i veshtire i LSI]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048072394/titulli/Nga-Blendi-Fevziu--Ky-do-jete-momenti-i-veshtire-i-LSI pRama dhe Meta ja kane arritur dje se paku nje qellimi jo pa rendesi kane fokusuar vemendjen mediatike dhe ate publike tek darka e tyre ne Pazarin e Ri Jo vetem e kane fokusuar por i kane dhene me shume rendesi vendit ku jane ulur veres qe kane pire batutave qe kane bere dhe zerit te larte apo te ulet thuajse po flitet per dy personazhe te shoubizit dhe jo dy lidere te mazhorances qe duhet ti japin pergjigje nje sere pyetjesh sfilitese per kete vendp pDhe ja kane arritur jo vetem kesaj por e kane perqendruar vemendjen tek e vetmja pyetje qe ska me asnje surprize a do dalin PS dhe LSI se bashku ne zgjedhje apo vec e vec Pa thene asgje per disa tema shume here me shqetesuesep p do te behet me krizen e krijuar nga protesta e opozitesp p Si do veprohet ne rast se opozita i shkel afatet ligjore gje qe me sa duket po ndodh A do kete nje negocim per ta shmangur ketep p A do shkoje mazhoranca ne zgjedhje pa opoziten dhe si do mbahen atop p A ka dallimet mes PS dhe LSI per zgjedhjet pa opoziten dhe ku qendrojne atop p A do nise procedura per zgjedhjen e presidentit te ri dhe cfare profili do kete aip pAsnje prej pyetjeve nuk ka marre ende nje pergjigje te sakte por vetem qendrime te paleve qe ne shumicen e rasteve nuk rakordojne mes tyrep peshtja e koalicionit parazgjedhor PSLSI duket me pak e rendesishmja Te dyja palet kembengulin qe ne darke nuk eshte folur per kete gje dhe mund te thone te verteten Por cdo informacion dhe analize te con ne faktin qe ato do dalin bashke dhe ketu ska asnje surprize Dalja me vete e LSI mund te ishte nje bonus per demokracine dhe stabilitetin politik ne vend por ka nje rrezik brenda per vete LSI Mund ta reduktoje ate ne numra Po keshtu edhe PS mund te donte te dilte e vetme ne zgjedhje por edhe ajo ndjen rrezikun qe mund te mos arrije objektivin e saj me LSI jashte Pra interesi i te dyjave eshte te jene bashke ndersa ai i vendit te jene vec e vec Nuk ka asnje dyshim qe te dyja do te zgjedhin te paren Do shmangin rrezikun duke ruajtur garancine e te qenit bashkep pTesti kryesor i LSI do te jete qendrimi qe do te mbaje ndaj zgjedhjeve Do jete ajo e gatshme te ndjeke vendimin e Rames per te hyre ne zgjedhje pa PD apo do ruaje qendrimin e saj qe ne kete vend demokracia ka ardhur qe ne vitin 1990 sic u shpreh Meta LSI i duhet ketu te mbaje qendrim dhe kjo nuk do te jete e lehtep pNese PD i qendron idese se saj per te mos marre pjese ne zgjedhje ajo ka edhe nje plan te dyte per te mos lejuar zhvillimin e tyre Nese PD i reziston presionit fillestar nderkombetar zhvillimi i zgjedhjeve me afro 30 perqind te popullates se perjashtuar dhe me afro 40 qe nuk voton do ta conte vendin ne katastrofe 140 deputetet ose 100 e parlamentit do te perfaqesonte vullnetin e vetem 30 te zgjedhesve dhe kjo ska ndodhur askund Opozita e emeruar ne kete rast do ta bente situaten edhe me qesharake por edhe do ta rendonte me shume emocionalisht Pa llogaritur trazirat sociale qe mund te vijne nga nje vendim i opozites per te bllokuar me qytetare 30 apo 50 te qendrave te votimit Qe per vendin do kishte kosto shume te lartep pSe dyti edhe nese zgjedhjet do te mbahen PS do fitonte kaq shume mandate sa LSI edhe pse ne koalicion do ishte e panevojshme Nje apendiks qeverises votat e se ciles nuk do ti vlenin askujt Nese elektorati i majte do votonte si ne 2013 ne mungese te PD LSI mund te marre edhe 30 deputete por keta nuk do ti vlejne per asgje sepse Rama mund te marre 100 Ne kete rast zhvleftesimi i LSI do te jete impresionues dhe PS nuk do tia fale me qendrimet e dyanshme dhe kritikat qe edhe kaq e kane sfilitur koalicionin Nese sot e toleron per hir te votave neser mund ti jape duart e ta nise ne opozite duke i dhene keshtu edhe nje perforcim ne shifra opozites ne mungese te PDp pNdaj qendrimi i LSI me shume se sa per koalicionin me PS vlen per qendrimin qe ajo do mbaje ndaj zgjedhjeve ne rast se PD i bojkoton ato dhe PS vendos te shkoje me tej edhe pa opoziten Ai eshte momenti real i LSI kur kjo e fundit do te duhet te mbaje nje qendrim te veshtirep pp <![CDATA[Papunesia JO nuk lidhet mePanairin e Punes]]> 2019-03-25T22:35:05+00:00 2019-03-25T22:35:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048072393/titulli/Papunesia-JO-nuk-lidhet-mePanairin-e-Punes pstrongNga Erion Mucastrongp pPanair shume vende te lirasukses i vertete permbyllja e tij Kete vit ndryshe nga vitet e shkuara u realizua me me pak publicitet dhe me heret por rutine si cdo vit dhe sidomos per nga organizimi dhe funksionaliteti ne sherbim te papuneve Ky panair si cdo vit kishte mjaft vende te lira punene call center fason ndertim zejtari etj por mungonin ato pa te cilet qellimi i ketij eventi do te ishte pa vlere Njerezitp pPanairi i punes do te duhet te jete nje event dhe piketakim shume i rendesishem qe punedhenesit dhe punemarresit te kene nje pike kontakti me njeri-tjetrin por ky piketakim u sherbeu kompanive pjesemarrese ta shfrytezojne prezencen vetem per marketing te mirefillte duke i trajtuar te papunet si bleres apo kliente potenciale dhe jo per nga nevoja dhe halli per nje page sigurimi jetese Ne fakt edhe kete vit ky panair provoi dhe vertetoi sidomos nga mosinteresimi nga ana e njerezve per ta frekuentuar se qellimi per te cilin organizohet dhe zhvillohet e ka humbur jo vetem funksionin qe duhet te kete por edhe rendesine qe duhet per ti dhene njerezve sado minimalisht nje informacion te vlefshem mbi pozicionet vakante te tregut dhe sesi te interesuarit te dine me shume se cfare kerkohet qe te punesohenp pKjo situate vetem sa i tremb te papunet sidomos te kualifikuarit duke i bere qe te kuptojne dhe te besojne ne radhe te pare qe nuk ekzistokan hapesirat e lira ne treg per te gjetur veten dhe ne radhe te dyte se punet e mira vazhdojne te gjenden me mik duke ndikuar keshtu negativisht ne krijimin e nje perceptimi te sakte mbi funksionimin e tregut dhe gjetjen e hapesirave te punesimit ne te Bizneset e perfaqesuara ne stenda te ftonin me nje mikepritje mbreselenese ti frekuentoje por vetem per informacion mbi kompanine aktivitetin dhe sherbimet qe ofronin por kur i drejtoje nje pyetje mbi vendet e lira me shperfillje te drejtonin tek plotesimi i formularit me pas nuk i dihet nese perzgjidhesh do te te marrim ne telefon sa qesharake per te ardhur keqp pSi vazhdim pervecse kuptoje mungesen e profesionalizmit te mirepritesit ne stende rreth proceseve te punesimit indirekt dilje lehtesisht ne nje konkluzion mbi standardet dhe imazhin e kompanise se perfaqesuar prej tij Ne fund si punekerkues dhe si pa e kuptuar shihje sesi te kishin marre edhe te dhenat personale dhe kontaktet per shtim databaze duke te te shfrytezuar nevojen per nje pune Po ku jane vendet e punes ne panair Kujt i drejtoheshin Askujt besoj Ndoshta vetem drejt atyre qe e organizojne aktivitetin dhe interesohen per statistika A jane dhe perbejne statistikat ne Shqiperi mundesi reale punesimi te arritshme dhe te prekshme per pjesemarresit ne panair Une besoj pjeserisht se mund te jene Une besoj me teper se kompanite qe marrin pjese ne panair nuk duan njerez per te punesuar pasi kjo eshte logjike dhe taktike tregu dhe biznesi ne Shqiperi i cili eshte drejtuar ne mase pandreqshmerisht drejt maksimizimit te shitjeve dhe jo drejt njerezve te kualifikuar dhe profesioniste apo standartizimit te burimeve njerezore pra ata nuk duan te gjejne dhe blejne kualifikim por me shume te shesin veten bazuar ne komercializemp pBizneset e panairit ne kete linje luftojne dhe shfrytezojne hapesira edhe ne panairin e punes per te shitur deshperimisht imazh sherbime dhe produkte Ata kerkojne me endje bleres kliente konsumatore pasi vendet e lira i plotesojne jashte panairit jo nga formularet e plotesuar Ata pergjithesisht nuk kerkojne as te kualifikuarit profesionistet dhe ndonjehere nuk dine as vete cfare kerkojne por punesojne te afermin e mikut totalisht te paafte Punesojne kushuririn e shokut qe nuk ofron asgje pervec servilosjes dhe aftesise per mashtrim apo mbijetuar permes tij Here-here drejtuesit e bizneseve punesojne edhe barbit buzefryra qe i vleresojne dhe kualifikojne permes lehtesise dhe gatishmerise qe kane per ngrohjen e shtratit Perfundimisht ata pergjithesisht kerkojne te punesojne ata njerez qe nuk e shohin investimin dhe zhvillimin profesional dhe personal te vetes si mundesi dhe avantazh per te ecur perpara por enden verdalle si vemje parazitare te gatshem per tju ngjitur dhe mberthyer te parin te njohur qe mund ti ndermjetesoje per nje pune te mire pa merite ne mungese te kualifikimit por dhe pa u lodhurp pPronaret presidentet administratoret dhe drejtuesit e kompanive punesojne pergjithesisht njerez pa integritet dhe autoritet pa moral dhe parime qe ti shkelin ti nenvleresojne dhe shperfillin me megalomanine e injorances qe i karakterizon ne drejtim Ata ndjehen te gjitheditur dhe te gjithefuqishem nga fuqia e pushtetit dhe parase te ardhur rishtas nga mospasja dhe ndonjehere humbja e standarteve moralit dhe humanizmit kane arritur ti kthejne vlerat virtytet dhe profesionalizmin ne drejtim ne qasje te panjohura dhe te padeshiruara per driteshkurtesine e tyre Kjo mendesi eshte evidente ne treg dhe perderisa ze nje vend te rendesishem ende koncepti i organizimit te panaireve te punes do te duhet te nise nga ndergjegjesimi i drejtuesve te kompanive ne Shqiperi se punesimi i individeve te kualifikuar dhe profesioniste si dhe trajnimi apo kualifikimi i burimeve njerezore duhet te mbeshtetet dhe nxitet si rruga e duhur e zhvillimit vizionit dhe perspektives se nje biznesi te suksesshem ne mungese te te cilave funksioni dhe rezultatet qe do te marrim nga panairet e punes ne Shqiperi cdo vit e me shume do te jene ekstremisht minimalep pp - Arkiva Shqiptare e Lajmeve