Lajmet e Shqiperia.com - Kategoria: 5 2020-07-08T13:41:58+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Hapet Muzeu i Kultures Franceskane]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134705/titulli/Hapet-Muzeu-i-Kultures-Franceskane pimg classalignnone size-full wp-image-709044 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136njpg alt width960 height739 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136njpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136n-320x246jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136n-768x591jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136n-640x493jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px p pRoli i franceskaneve ne kulturen e mendimin shqip do te vijoje te jete pjese e historise Por se shpejti hapesira qe ka sherbyer si pjese e rendesishme e rrugetimit tone letrar e kulturor do te kthehet ne muze shte prezantuar ne Provincen franceskane ne Shkoder projekti i Muzeut te Kultures Franceskane Shkoderp pBashke me kete projekt eshte themeluar dhe muzeu Lin Delija Veprat e piktorit te njohur jane dhuruar ketij muzeu qe do te sherbeje per te kujtuar e promovuar vepren e jeten e tij Historia e pranise dhe veprimtarise franceskane ne Shqiperi ka nje shtrirje 800 vjecare dhe perben nje nga formantet e rendesishme sa te besimit katolik nder shqiptare aq edhe te historise politike e shoqerore te venditp pPor fale rolit unik ne bashkethemelimin e kultures kombetare kontributi i tyre konsiderohet gjithnje e me teper si nje dukuri kulturore me vete me autore e vepra qe qendrojne ne themelet e letersise kombetare te dijes albanologjike te publicistikes mendimit shqiptar memuaristikes muzikes orkestrale piktures sakrale etj Roli i tyre eshte i shumanshem ne shkrimet themeluese te botes shpirterore letrare e kulturore ne shqip ne ruajtjen e gjuhes e te kujteses ne ngjizjen mbijetesen dhe riperteritjen identitare ne rilindjen politike e kulturore ne sfiden e arsimit kombetar ne farketimin e demokracise funksionale shqiptare ne themelimin e shtetit modern ne mbrojtjen e dinjitetit njerezor e deri te qendresa martire balle regjimit komunist te forca deshmuese dhe gjesti frymezues i riperteritjes sone te tashmep pMuzeu i ardhshem Franceskan do te jete ne cdo rast nje hapesire e vogel por e cmuar per te strehuar kete trashegimi te shumanshme qe franceskant shqiptare dhe Kolegji i tyre i mirenjohur krijuan kultivuan mblodhen e perpunuan me perkushtim shembullor Hapesirat e ketij Muzeu do te jene vendtakimi i brezave te sotem e te ardhshem me poete dramaturge e perkthyes si Leonardo de Martino Gjergj Fishta Vincenc Prennushi me prozatore brilante si Fishta e Anton Harapi me etnografe e antropologe te kultures si Shtjefen Gjecovi Bernardin Palaj Donat Kurti me historiane si Marin Sirdani gjuhetare e stiliste si Benedikt Dema e Justin Rrota filozofe si Gjon Shllaku muzikante mjeshterore si Martin Gjoka dhe me personalitetin e rralle te franceskanit te paharrueshem At Zef Pllumit vepra memuaristike e te cilit vijon ti kerkoje shoqerise shqiptare perballjen etike me te shkuaren e saj komuniste Kete mision ka edhe ky Muzep pAi do jete nder te tjera deshmia reale e humbjen se rende qe pesoi kultura e dija kombetare prej asgjesimit te veprave dhe te autoreve te tyre Por mbi te gjitha do te jete pohimi krenar i nje plejade te ndritshme ne qiellin e kultures kombetarep <![CDATA[O Itali o cizme e madhe mos me perze perseri me shkelma]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134634/titulli/O-Itali-o-cizme-e-madhe-mos-me-perze-perseri-me-shkelma pimg classaligncenter size-full wp-image-708587 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904itajpg alt width720 height720 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904itajpg 720w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ita-200x200jpg 200w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ita-320x320jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ita-640x640jpg 640w sizesmax-width 720px 100vw 720px O Itali o cizme e madhe mos me perze perseri me shkelma fraza e njohur e poetit dhe emigrantit italian kthyer ne Itali ne fillim te viteve 900 Emanuel Carnevalit ka frymezuar artisten shqiptare Jonida Xherri per te realizuar nje projekt artistik Per Shqiponline artistja tregon se ky projekt kerkon ti jape ze historise personale te cdo njeriu ne Itali apo Europe duke sensibilizuar mbi temen e emigracionit krizes dhe sfidat e emigranteve dhe shuarjen e konflikteve me te cilat perballenp pFraza shkruar tokes se tij nga nje imigrant Italian perseritet sot nga italian te lindur ose italian ne ndjenja italian qe duan te imigrojne ose italian qe duan te qendrojne duke shpresuar ne nje Itali me te mire imigrant qe ndodhen ne Itali krejt rastesisht ose sepse e kane zgjedhur imigrant qe e shohin Italine si toke kalimi ose si toke ku duan te qendrojne gjithmone thote Jonidap pFraza eshte realizuar ne nje bande muri me madhesine 1 X 11 metra ku teksti eshte realizuar me fije te gershetuara dhe sfondi eshte realizuar me rripa fijesh te qendisura qe riprodhojne imazhin e detit ne shenje bashkimi dhe ndarje mes popujvep pdo gershet simbolizon historine e personave qe e kane realizuar duke transformuar keshtu nje histori dhe nje vend personal ne nje histori dhe nje vend per te gjithebr Gershetat jane realizuar me bashkepunimin e Villa Tedeschi ne Modica Nessuno Escluso ne Scicli Liceu Artistik ne Modica Casa Tobia ne Noto Piccoli Fratelli ne Modica Raggio di Sole ne Modica Casa dell8217Arca ne Modica Crisci Ranni ne Modica Ci siamo anche noi ne Modica Mediteran Hope 8211 Casa delle Culture ne Scicli Boccone del povero 8211 Oasi Cusmaniana ne Modica Istituto Comprensivo SMarta-Ciaceri ne Modica Casa Don Puglisi ne Modica Casa di Reclusione ne Noto DEP Dora e Pajtimit ne Shkoderp pBanda e murit eshte ekspozuar per here te pare me date 5 prill 2019 ne Auditoriumin Florida ne Piazen Matteotti ne qender te Modikes ku do te qendroj nje muaj dhe do vazhdoj te bej xhiron e gjithe Italise duke u ekspozuar ne te gjithe qytete ku do te Mikpritje Kjo fraze ne shqip do te ekspozohet gjithmone duke u varur ne muret jashte ndertesave ne menyre qe te mund te shihet nga te gjithep pPo ne te njejten date eshte inauguruar dhe hapesira MIRSERDHT e shkruar ne gjuhen shqipe nje tjeter projekt i Jonides mbi mikpritjen Mirserdhet eshte nje hapesire fisnike mund ta quajme studio hapesire e mundesuar nga Bashkia e Modikes qe ndodhet ne Pallatin e Kultures ne Modika me dere ne rrugen qendrore te qytetit antik dhe do te filloj aktivitetin me dy aktivitetep pI pari eshte Mikpritja Artistes nje auto-rezidence 10 mujore e artistes Xherri nga muaji prill 2019 deri ne muajin janar te 2020 periudhe dhjete mujore zgjedhur ne baze te faktit qe nje emigranti i duhet dhjete vjet rezidence e vazhdueshme ne Itali per te bere kerkesen per citadinanze e cila pas disa vitesh mund te refuzohet ose pranohetp pPas dhjete vitesh ne Itali artistja Jonida ka bere kerkesen per citadinanze dhe ne pritje te pergjigjes ka vendosur te dhuroj dhjete muaj mikeritje kujtdo qe deshiron te Mikpritet Gjate nje periudhe tre vjecare Jonida ka realizuar dhjete tapete duke perdorur tekniken e fijeve te gershetuara dhe duke marre si imazh vizatimet qe ka bere kur ka qene pese vjece Tapetet do te ekspozohen nga nje ne muaj dhe cdo dite do te mikpresin personat me produkte tipike shqiptarep pAktiviteti i dyte titullohet Perla te mikpritjes nje qilim i realizuar ne menyre kolektive i qendisur me rruaza i perbere nga 629 kuadrate ne madhesine A4 duke ruajtur te njejtin numer te tavoletave te cokollatave qe perbejne Barken e cokollates Shenjtor i Modikes nje tjeter projekt i Jonides i cili pas edicionit te peste eshte vendosur e San Domenikos ne Modika si nje shenjtor simbolik i qytetitp pTapeti eshte simbol i mikpritjes dhe rruazat shprehin vleren e mikpritjes e cila duket se ka humbur kohet e fundit Tapeti do te ekspozohet me 28 shtator 2019 ne rrugen qendrore ne Modika gjate procesionit te dyte te Barkes se cokollates Shenjtor i Modikes nje tjeter projekt mbi te cilin Jonida punon prej pese vjetesh do person qe do marre pjese do te marre nje dhuratep pVec kesaj do te vendoset ne dispozicion nje liber ku cdo person mund te shkruaj fjalen ose frazen qe mikpritja e artistes i ka percjelle Keto fraza me pas do qendisen nga Jonida duke realizuar keshtu nje liber me frazat e te gjithe personave qe jane mikpritur ne dhjete vite rezidencep pVec ketyre projekteve hapesira do te mikpresi shume te tjera qe do te lindin gjate periudhes se rezidencesp pGazeta Shqipp <![CDATA[Keni bere dashuri me Ramen Jemi puthur pa peshtyme kaq]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134572/titulli/Keni-bere-dashuri-me-Ramen-Jemi-puthur-pa-peshtyme-kaq pimg classalignnone size-full wp-image-707998 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramajpg alt width640 height359 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramajpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904rama-320x180jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pstrongNga Mimoza Ahmetistrongp pAs une nuk e dija deri ate mengjes kur ra telefoniJam une tha ai sot me 11 te Lidhja e ShkrimtareveKishte fytyren e habise natyrale dhe syte e tij ishin dy flegra pas te cilave montohej ne distance inteligjenca trupi i tij i mendafshte i peshtjelle me nje kostum ne filene e te cilit gezohej nje trekendesh shamiep pDridhesha si para nje violonceli te akorduar qe nuk dija si prekej Ai me siguri e vuri re kete dhe A e dini perse ju kam kerkuarp pPo i thashe pa ditur kurrgje Kishit ndier qe doja te njihja nje njeri sere dicka si puna juaj dmth vete ju gje qe e kisha shtyre gjithmone per me tej pasi nuk po ndodhte Jeni e cuditshme ia beri aip pPastaj sikur te kish zbritur nje vranesire prane i erdhi kujtesap pVija nga Milano me 1944 Disa dite vakance ne vendin tim Kush mund ta mendonte se anglo-amerikanet do te na linin ashtu Ishte me e besueshme te mendohej se Toka do te rrotullohej ne te kundert Me futen brenda 12 vjet para meje cvarrosen tim ate dhe ia hoqen kufomes dhembet e florinjte i hodhen eshtrat e tijp pNe qeli flija me gjoks pasi me shpine lageshtira te ben tuberkulozp p2 8p pfare dinte per mua Jusuf Vrionip pMe thoni tha ai a keni bere dashuri me Edi Ramen Kjo ishte nje pyetje hapsaqe nuk mund te them budallaqe qe Jusufi e hodhi si zar ne mes te bisedes sone Nuk po ju kuptoj peshperita Asgje buzeqeshi ai si te donip pJemi puthur pa peshtyme Kaq iu pergjigjap pPa peshtyme- Ho ho ho qeshi ai lehtesisht sikur diku ne nje trup tjeter zemren e tij e grithnin me gjilperap pE cuditshme jeni e cuditshme Por ndieja se ai nuk qe aspak i cuditur deri ne levizjen e dores qe shtynte limitin dhe pashe se cuditej pse nuk cuditej farep pThomeni ia beri ai do te benit dashuri me muap pIshte e treta here qe takoheshim kete here ne shtepip pNuk mundem nuk kam aftesip pThomeni qe nuk ju pelqejp pPerkundrazi i thashe por skam predispozitep pSi te donip pDhe filloi te tregoje per nje Princ te Anglise E dini si bente dashuri ky princ me te dashuren e tij Ne dy shtreter perballe lakuriq te dy vetem shiheshin Do tju pelqente nje dashuri e tille me muap pKy kuriozitet me ben te shkoj thashe dhe u covap p3 8p pEpo mire Si te donip pudi e ndieja se Jusuf sme kish per shije psheretinte per femer dhe ja si vinte aspak rendesi refuzimit tim ndaheshim si miq takoheshim me mall Nje lloj emocioni qe mua me tensiononte disi ndersa ate vecse e hidhte ne harrimesi zhvillimesh ku degjimi im nuk kish fort rendesi per tep pishte jeta per Jusuf Vrioninp pKur dola nga burgu kisha nje fizik te persosur ja fotografia fale stervitjes se vazhdueshme te nje vullneti per liri Isha ne plazh me gruan dhe me dy miq te familjes Notoja shkoja larg ata me shikonin sa larg shkon Jusuf Vrioni thoshin dhe prape per se dyti hyra ne det luanin karta ata ne cader shkova shume larg aq sa munda u ktheva Ne breg nje e rrahur zemre e forte e pashe se do te vdisja U shtriva fare perendimip pNuk mund te gjej dite me te bukur per te ikur nga kjo bote mendova Desha te vdes me gjithe shpirt Ishte nje dite e mrekullueshme per te vdekur me kuptoni ju ka qelluar ndonjehere Por nga cadra erdhi njeri nga miqte e mi Pije kete kokerr Jusuf Refuzova me dore Duhet ta pish ndryshe familjen tende dhe ne do te na internojne sepse ti refuzove mjekimin dhe kjo eshte shfaqje e huajp p4 8p pE piva Gezohem i thashe tani jemi bashke dhe keni nje lekure me te bute se mendafship pO sa e mire jeni tha ai per mua dhe une kujtova se tha per lekuren e vetp pKu jetonte Jusuf Vrionip pJetonte ne vile tani te gjithen dikur vetem katin perdhese si i deklasuar qe ishte Kishte edhe nje tjeter vile qe ia banonte nje anetare i Byrose Politike dhe nje tjeter ne Paris te tjetersuar po ashtu dhe shume prona te pamata te pushtuara te cilat si mori kurre pasi sic thap pNuk kam ndermend te rri pas dyervep pVitet e fundit i kaloi ne Paris e mora ne telefon nje nder heret por e shoqjap pDoni Jusuf Vrioninp pPo dua Jusuf Vrioninp pKush jeni jup pJam Mimoza Ahmeti si gjithmonep pNuk e dini se Jusuf Vrioni eshte i martuarp pPo edhe une jam e martuarp pDmth ju pelqen Jusuf Vrionip pSigurisht qe me pelqen Jusuf Vrionip pAshtup pPo keshtu p pBram u mbyll telefonip p5 8p pKush ishte Jusuf Vrionip pJusuf Vrioni eshte nje matuf sklerotik me pat thene Edi Rama Aman Jusuf Vrioni ashtu ben per te Gjitha femrat me pat thene Ornela Vorpsi Sherbetor dhe servil regjimi me pat thene per te Aurel Plasari E dija qe nuk qe keshtu por nje gjen bastard midis gjenesh gjeniale qeshte te te gjithe miqte e mi Jusuf Vrioni ishte perri njerezore dhe nuk e kishte kete gjen qe ndoshta perfundimisht ndan seren nga vulgu Ishte e fundit specie e tille edhe per ne ne France tha Claude Arnaud nje shkrimtar provokativ nga Parisi ne ate kohe homo fytyra e te cilit ishte abstraksion i gjalle i intelektitp pIshim ne veture te dy me Jusuf Vrionin dhe ndalova pasi perpiqte kembet qante dhe thoshte Kam jetuar shume o sa e padurueshme te jetosh kaq gjate Doja ta qetesoja por ishte e pamundur Jusuf Vrioni ishte i nje elegance te rralle Vuante nga nje egoizem i shfrenuar tha Ismail Kadare padroni i tij sikur i vinte inat qe po jetonte Duhet te gezohesh i thosha ne vendin tend njerezit gezohen te jetojne kaq gjate Po cjete eshte kjo pa rini pa para dhe pa femrap p6 8p pParis eshte ky- me sulej mua E tille eshte jeta tani edhe per te rinjte e Parisit Ti njeh Parisin e paraluftes por ky i konsumizmit eshte ndryshe Mos kerko gjera qe nuk jane me-p pMe shpjegonte Ismail Kadare me mllefin e atij qe ka humbur mjeshtrin Ishte telefonata e fundit ne kohe elektorale Mora vesh se po hyni ne politike lodroi zeri i tij e beni ju e beni nuk ka gje qe sbenip pNe te vertetep pEdhe kete e bete- me dukej sikur tha dhe une qe doja ti thosha se ishte thjesht nje trill tragjik imi per te pare nga gryka e nje pusi te zi dhe sep pPor nje dardhe e pangrene me bllokoi fytin dhe nje memeceri u perhap ne qenien time Pak dite me pas shoh ne ekran se ka vdekur E zhgenjeva ishte mendimi i pare nuk priti me tutje nje i velur qe si hahet mep pDo ta konceptoj me vone se ka vdekur Dhe fika ekranin me gjakftohtesip p7 8p pPune e madhe se vdiq Jusuf Vrioni me ke mua tha Ornela Vorpsi e cila tani nuk ngre as telefonin Shetisja vetem trotuarit me nje fustan ruzhe idol e pata veshur nje here per Jusuf Vrionin Frynte Frynte nje zbrazetire e pashpjegueshme ne gjithe kryeqytetin Nje zbrazetire moti e perzier me zbrazetire politike si nje eros i vdekurp pme bere Jusuf Vrioni- thirra befas Si vdiqe pa me marre lejep pKindat e fustanit i terhiqte zbrazetia dhe floket nje vetmi e pashprese dhe krejt e ndjeva veten vejushe midis gjithesise se ve Ishte diku nje foto e jona ne duart e nje reporteri nje foto e bere ne balle te Notre Dame de Paris Une zbathur sandalet e mia pak me tutjep pKeshtu ishim baras te gjate O sa e mire jeni- ia pat bere ai per gjestin tim ndersa mua me degjohej O sa e mire qe jeni ju o qenia ime Jusuf Vrioni ti je vertet Nobelp pKishte ne kete degjim dicka te perafert me prezencen time qe i nevojitej per te rene ne zhvillime harrimesie- dhe asgje me shume Rast i vecantep pIsha ne Rome kur ia citova Fatos Lubonjes kete poemep p8 8p pVertet ci pelqeje Jusuf Vrionit- ia beri ai ate e terhiqte edhe ashku per hundep pPo ti perse ma thua tani pikerisht ketep pVeme dhe mua ne listen e atyre miqve- tha duke qeshur mes ciltersise dhe djallezisep pTe lutem perseriti mos harrop pKoncept per nje transplantor kulturash qe iku pa me marre lejep pimg classalignnone size-full wp-image-707999 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904IMG1234-770x433jpg alt width770 height433 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904IMG1234-770x433jpg 770w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904IMG1234-770x433-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904IMG1234-770x433-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904IMG1234-770x433-640x360jpg 640w sizesmax-width 770px 100vw 770px p pDritarenetp <![CDATA[Dy vdekje te ndryshme te nje personi imazhet e rralla nga varrimi i Mbretit Zog FOTO]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134568/titulli/Dy-vdekje-te-ndryshme-te-nje-personi-imazhet-e-rralla-nga-varrimi-i-Mbretit-Zog-FOTO pimg classaligncenter size-full wp-image-708040 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja1jpg alt width768 height524 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja1jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja1-320x218jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja1-640x437jpg 640w sizesmax-width 768px 100vw 768px Dy ngjarje te rendesishme te familjes mbreterore shqiptare perkojne ne te njejten datep pKete e ka sqaruar Elia Zaharia Zogu bashkeshortja e princ Lekes teksa ka kujtuar sot gjyshin e bashkeshortit te saj Ne postim thuhet se largimi i fundit nga Shqiperia i Mbretit Zog dhe dita kur ai nderroi jete te dyja jane ngjarje te ndodhura me 9 prillp style typetextcss tduid15cacf7a6d7534 td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cacf7a6d7534 td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja5-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cacf7a6d7534 td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja2-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cacf7a6d7534 td-doubleSlider-2 td-item4 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja3-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cacf7a6d7534 td-doubleSlider-2 td-item5 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja4-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cacf7a6d7534 td-doubleSlider-2 td-item6 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja7-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cacf7a6d7534 td-doubleSlider-2 td-item7 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja6-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cacf7a6d7534 td-doubleSlider-2 td-item8 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja8-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid15cacf7a6d7534 classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 8div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekjajpg titlezogu-vdekja data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekjajpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekjajpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja-320x217jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja-768x520jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja-640x433jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja5jpg titlezogu-vdekja5 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja5jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja5jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja5-320x216jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja5-640x433jpg 640w sizesmax-width 768px 100vw 768px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja2jpg titlezogu-vdekja2 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja2jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja2jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja2-320x217jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja2-640x433jpg 640w sizesmax-width 768px 100vw 768px alt a figure div div class td-slide-item td-item4 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja3jpg titlezogu-vdekja3 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja3jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja3jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja3-320x220jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja3-640x439jpg 640w sizesmax-width 768px 100vw 768px alt a figure div div class td-slide-item td-item5 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja4jpg titlezogu-vdekja4 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja4jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja4jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja4-320x216jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja4-640x432jpg 640w sizesmax-width 768px 100vw 768px alt a figure div div class td-slide-item td-item6 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja7jpg titlezogu-vdekja7 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja7jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja7jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja7-320x229jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja7-640x458jpg 640w sizesmax-width 768px 100vw 768px alt a figure div div class td-slide-item td-item7 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja6jpg titlezogu-vdekja6 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja6jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja6jpg 652w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja6-217x320jpg 217w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja6-640x942jpg 640w sizesmax-width 652px 100vw 652px alt a figure div div class td-slide-item td-item8 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja8jpg titlezogu-vdekja8 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja8jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja8jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja8-320x221jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904zogu-vdekja8-640x442jpg 640w sizesmax-width 768px 100vw 768px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div class td-button td-item4 div class td-borderdiv div div class td-button td-item5 div class td-borderdiv div div class td-button td-item6 div class td-borderdiv div div class td-button td-item7 div class td-borderdiv div div class td-button td-item8 div class td-borderdiv div div div div div pDuke postuar nje galeri fotosh nga ceremonia mortore e Mbretit Zog ku shfaqet edhe pikellimi i Gelardines dhe princit Leka Elia e quan kete nje date te cuditshmep p9 Prilli eshte date e cuditshme 9 prill 1939 Mbreti Zog pa per here te fundit vendin e tij9 Prill 1961 ai nderroi jeteDuket sikur kemi te bejme me dy vdekje te ndryshme te te njejtit person ne te njejten date shkruan ajop <![CDATA[Te perballesh me gabimet shenime nga nje shfaqje]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134566/titulli/Te-perballesh-me-gabimet-shenime-nga-nje-shfaqje pimg classalignnone size-full wp-image-708069 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045639508811538099948018774705867096381194240njpg alt width960 height617 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045639508811538099948018774705867096381194240njpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045639508811538099948018774705867096381194240n-320x206jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045639508811538099948018774705867096381194240n-768x494jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045639508811538099948018774705867096381194240n-640x411jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045639508811538099948018774705867096381194240n-300x194jpg 300w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045639508811538099948018774705867096381194240n-341x220jpg 341w sizesmax-width 960px 100vw 960px p pT premten e 5 Prillit n salln e vogl t Teatrit ArTurbina u ngjit n skene premiera e vepres turbulente t australianit me origjine shqiptare Alex Buzo Shfaqja vjen nn regjin inovatore t t mirnjohurit Armando Bora si dhe nn shqiprimin mbreslns t shkrimtares Diana Culi Shfaqja rrefen nje takim mesnate midis Normit Gert Ferra nje ish veteran i luftes ne Vietnam i cili ndrydh n kostumin e prkor t magazinierit gjith pezmin e betejes me Ahmedin Lulzim Zeqja studentin pakistanez plot endrra Aksioni zhvillohet diku n nj stacion autobusi n rrethinat e Sidnejt materializuar fal nj skenografie minimaliste t ndricuar zbehte e cila ngjall n syt e spektatorit nje gjendje spleenp pE gjithe skena po gatuhet nga duart e autores anonime Gladiola Harizaj risia n narrativ e Bors e cila ulur n studion e rehatshme duke tymosur e pir kafe deshmon klimaksin e personazheve t saj Norm i afrohet Ahmedit per ti kerkuar nje cakmak dhe nga ai cast jett e tyre marrin tjeter rrjedhe Tek personazhi i Norm autori rreket t permbledhe kompleksitetin e natyres konservatore t mashkullit kaukazian duke manifestuar paranojat e tij m te thella lidhur me thelbin e t qnurit ndryshe Kumtet vrastare te Normit rreth 8220perversve8221 q pergjojne shkurreve deri tek kujtimet e gruas se tij te ndjere 8216Beryl8217 dhe pervojat si ushtar ne lufte deftojne psikologjine e tij maskiliste-toksikep pNorm eshte nje prodhim i perbindshem i realitetit Njerez si ai i gjejm ngado shpesh t veshur me pushtet cka nxit nevojen pr reflektim Padyshim ai sht pasqyrimi yn i thrrmuar sjell befasisht n syt tan nga pena Z Buzo n m pak se nj or Ndrkoh Ahmedi shrben si nj alterego e Norm nj version i vetes i pakonceptueshm pr t prej s cilit mund t shptoj vetm duke e vrarp pNen drejtimin e Bors figura e Norm shfaqet tejet komplekse aq sa hera hers gjendemi t paprgatitur lidhur me cka do t ndodh nese Norm do ta prqafonte Ahmedin apo do ta vriste Dobesia e Normit frika e tij urrejtja jane realizuar bindshm ne kete performance shpirtrore t Ferrs Si Ahmedi Zeqja eshte i gjithi sy e vesh i shtyr nga nje ndjenje padurimi per tu pranuar nga miku i tij nokturn i cili manifeston shenja paqendrueshmerie gazmorep pNuk mund t lm pa permendur edhe nderhyrjet lakonike t autores anonime prezenca e s cils u justifikua me fundin e shfaqjes Pasi Normi gjakftoht vret Ahmedin e brisht autorja pra Zoti s cilit i kan dal t bijt nga duart deklamon nj seri mesimesh lidhur me paqen dhe dashurin Ky epilog risjell n vemendje nj nga funksionet baz t teatrit qysh n antikitet didaktikn Ku m mir se n Teatr njeriu mund t prballet me gabimet e tij t msoj prej tyre dhe t prsosetp pTobias Xhaxhiup <![CDATA[Nje foto e Maries feministes se pare shqiptare]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134565/titulli/Nje-foto-e-Maries-feministes-se-pare-shqiptare pimg classalignnone size-full wp-image-708089 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045658052723011879667905752567214773020131328njpg alt width960 height704 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045658052723011879667905752567214773020131328njpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045658052723011879667905752567214773020131328n-320x235jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045658052723011879667905752567214773020131328n-768x563jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045658052723011879667905752567214773020131328n-640x469jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045658052723011879667905752567214773020131328n-80x60jpg 80w sizesmax-width 960px 100vw 960px p pNe kete fotografi te shkrepur ne studion e Kel Marubit Ndoc oba pozon se bashku me famijen e tij Ndoc oba 1870-1945 veprimtar politik pjesemarres ne Kuvendin e Vlores perfaqesues i Shkodres ne Kongresin e Lushnjes Minister i Financave 1920 kryetar i bashkise se Shkodres 27 gusht 1937-24 qershor 1939 nje nga organizatoret e Konferences se Pezes botuesp pArrestohet nga regjimi komunist dhe vdes ne burg pas torturave Bashkeshortja e tij Marie oba 1875-1954 8211 ne fotografi- ishte feministja e pare shqiptare themeluese e organizates 8220Gruaja Shqiptare8221p pMe pseudonime te ndryshme botonte artikuj qe mbulonin ceshtjet e grave shte e njohur per ndihmesen ne luften per mbrojtjen e trojeve shqiptare nga copetimi si dhe emancipimin e femres shqiptarep pVetem kur te arrihet te mbushen mesonjetoret me vajza ashtu si me djem vendi yne do te rradhitet ne vendet e qyteteruara Fotoja eshte realizuar ne studion e Kel Marubit ne vitin 1930p <![CDATA[Lahuta e Malcise ben 82 vjec]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134527/titulli/Lahuta-e-Malcise-ben-82-vjec pimg classaligncenter size-full wp-image-707889 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lahujpg alt width490 height720 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lahujpg 490w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lahu-218x320jpg 218w sizesmax-width 490px 100vw 490px Perkujtojme nje nder kryeveprat e letersise shqipe Lahuta e Malcis ne 82-vjetorin e botimit te plote te saj 8 prill 1937 Poema madhore epike Lahuta e Malcs e poetit kombetar At Gjergj Fishta eshte jo vetem kryevepra e tij por nder me te rendesishmet e letersise shqipe me jehone nderkombetarep pFishta e nisi kryepunen e tij rreth viteve 1900 kur atdheu ishte nen perandorine osmane dhe e mbaroi me 1937 kur Shqiperia ishte shtet i pavarur dy vjet para se te niste Lufta e Dyte Boterore Pese kenget e para te saj u botuan si liber me vete ne Zara te Kroacise me shpenzimet e Faik Konices shembull i shkelqyer i mbeshtetjes patriotiko-kulturore e intelektualeve te larte shqiptarep pMe vone u botua dhe libri tjeter me kenge derisa u bene plot 30 kenge ose krere te nje eposi madheshtor Aty jane bashkuar sipas kronologjise ngjarje dhe bema shqiptare nga gjysma e dyte e shekullit te XIX deri ne pavaresine e Shqiperise dhe Konferencen e Londres me 1913 Fryma e fuqishme popullore ka diktuar dhe vargun popullor gjithe rropama dhe orteke metaforash duke dhene keshtu Iliaden e shqiptareve sipas albanologeve duke e quajtur Fishten Homerin e fundit te Ballkanitp pKjo kryeveper e futur tashme ne tekstet shkollore edhe pse tejet e veshtire per tu perkthyer ka botime te pjesshme ne italisht ne gjermanisht nga albanologu Maximilian Lambertz dhe se fundmi ne anglishtp pPerkthyesi i saj albanalogu i njohur Robert Elsie ne parathenie thote se me botimin anglisht te Lahutes se Malcis u perplotesua eposi evropian Edhe pse u flak shpeshhere vepra e Fishtes doli perseri ne drite per ti folur Shqiperise e botesp <![CDATA[Valsi i Lumturise i Ylljet Alikces botohet ne France me parathenie nga Kadare]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134512/titulli/Valsi-i-Lumturise-i-Ylljet-Alikces-botohet-ne-France-me-parathenie-nga-Kadare pimg classaligncenter size-full wp-image-707710 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904565418652333573570254559379651941912805376njpg alt width677 height682 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904565418652333573570254559379651941912805376njpg 677w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904565418652333573570254559379651941912805376n-200x200jpg 200w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904565418652333573570254559379651941912805376n-318x320jpg 318w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904565418652333573570254559379651941912805376n-640x645jpg 640w sizesmax-width 677px 100vw 677px Del ne France romani Valsi i lumturise i shkrimtarit Ylljet Alicka botuar nga shtepia botuese Lesprit du temps perkthyer nga Michel Aubry Mishel Obrip pNe parathenien e ketij botimi ne gjuhen frenge shkrimtari Ismail Kadare shkruan nder te tjera Nje roman i shkruar me art dhe dinjitet ndersa botuesi francez shkruan per daljen e ketij libri p p Nje rrefim jashtezakonisht ironik dhe absurd i frymezuar nga nje histori e rralle ku zbulohen dy bote gje e rralle kjo ne romanin tradicionalp pshte kjo qasje qe e ben letersine e Alickes origjinale dhe njerezorep pNdersa pas botimit te ketij romani ne Itali gazeta Corriere della sera ka shkruar Qesh hidhur tek lexon kete roman e megjithate qeshp pNdersa ish-ambasadori italian ne Shqiperi Mario Bova shkruan ne revisten Lindic p pSi veper letrare Il sogno italiano Valsi i lumturise i kapercen fuqishem kufijte e nje hapesire kombetare e lokale per te arritur fuqine e nje reflektimi mbareeuropian per tragjedine e tmerrshme te fenomeneve te emigracionit drejt kontinentit p pRomani Valsi i lumturise i botuar nga shtepia botuese Toena mbeshtet ne nje ngjarje te vertetep pNe dhjetor te 1985-s gjashte anetaret e familjes Popa hyne ilegalisht ne ambasaden italiane Rasti i tyre behet ceshtje nderkombetare per Shqiperine e vogel e te izoluar Familja Popa nje familje e thjeshte nga Durresi hyn tinezisht duke u hequr si turiste ne ambasaden italiane dhe aty kerkon menjehere strehim politik Shteti totalitar shqiptar peson nje tronditje te madhe nga ky gjest ne ate kohe I quan shtetasit e vet kriminele Nje gje te tille kush kishte guxuar ta bente me pare ishte pushkatuar Ngjarja qe erdhi nga keta njerez te thjeshte mori permasa te paparashikueshme nderkombetare Gjashte anetaret e familjes Popa nga frika e denimit deklaruan se do te vetevriteshin nese ambasadori italian i dorezon ne duart e sigurimit te shtetit Ata u mbrojten per rreth 5 vjet ne ambasaden italiane veprim qe u be shkak per tensionimin e marredhenieve diplomatike mes dy vendeve por edhe shkak per kthimin vemendjes nga Shqiperia te nderkombetareve Ambasada italiane rrethohet me mbi 600 mije police Pertej brigjeve televizioni italian transmetonte ngjarjen reale nga Tiranap <![CDATA[Duke kujtuar Gezim Erebaren FOTO]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134385/titulli/Duke-kujtuar-Gezim-Erebaren-FOTO pimg classaligncenter size-full wp-image-707050 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904562361855941738210516465881347281055121408njpg alt width720 height454 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904562361855941738210516465881347281055121408njpg 720w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904562361855941738210516465881347281055121408n-320x202jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904562361855941738210516465881347281055121408n-640x404jpg 640w sizesmax-width 720px 100vw 720px Nje dite duke kerkuar ne biblioteken time dora me ndaloi ne nje botim te vjeter te para dhjete vjeteve Shkelqimi i meteoreve botuar nga Toena ku kisha permbledhur nje sere artikujsh mbi kinematografine franceze dhe vecanerisht per aktoret franceze dhe lojen e aktrimit ate cka ndodhte ne sheshin e xhirimit magjine e krijimit lloj qeniesh ishin aktoret Ishin ato te brishta te fshehta narcise apo qe dhuronin shume dashurip pKishin kaluar dhjete vjet dhe shume gjera kishin ndryshuar Aktoret franceze kishin bere udhe kishin interpretuar role te reja duke u duartrokitur gjithnje nga publiku Annie Girardot ishte semure me alzheimer Ajo nuk dilte me ne skene edhe pse fjala e vetme motor asaj i sillte menjehere ne kujtese aktrimin dhe magjine e krijimit te rolit filmit Catherine Deneuve edhe pse ne moshe te thyer si gjithnje vazhdonte te shfaqej ne film me ate fisnikerine e saj te dukshme ndersa Jeanne Moreau kishte mbetur gjithnje mos-kokecarese ndaj pamjes se saj edhe pse ishte mbushur me rrudhap pimg classaligncenter size-full wp-image-707051 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904562477683100830530130286029297685947744256njpg alt width960 height764 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904562477683100830530130286029297685947744256njpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904562477683100830530130286029297685947744256n-320x255jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904562477683100830530130286029297685947744256n-768x611jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904562477683100830530130286029297685947744256n-640x509jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px Miku im regjisori Gezim Erebara sapo kishte vdekur Ishim njohur ne Kinostudio ne fillimin e viteve 80-te Kineast i ri pata fatin ta njihja nga afer dhe te shkruaja me te skenarin tim te pare per nje film artistik 8220Vajzat me kordele te kuqe8221 Pastaj shkruajta dhe nje skenar tjeter 8221 Nje jete me shume8221 qe ai do ta realizonte bashke me Gavrosh Haxhihysen operator Spartak Papadhimitri dhe asistent regjisor te palodhurin Shkelqim Dajap pIshte pasioni i kinemase qe na lidhi Tani qe e kujtoj me vjen te qesh pasi shpesh kur pasi kishim qendruar gjithe paraditen ne kafenene e vjeter Kursal e cila me pas u quajt Kafene Rinia ku strukeshim ne nje nga kendet e lokalit vendi yne i preferuar ku takoheshim kur vinte dreka une e percillja ne kembe deri ne shtepine e tij Gjate gjithe rruges me canten nen sqetull ai me fliste per histori aktoresh te preferuarit e tij per regjisore dhe ndodhi ne boten e kinemase dhe kur vinte momenti te ndaheshim i pasionuar sic ishte ai kthehej te me percillte deri ne shtepine time duke vazhduar te me tregonte njeren histori pas tjetres Dhe une per mos ta lene te kthehej vetem e shoqeroja pastaj perseri deri ne gjysme te rruges dhe me se fundi pertej Bibliotekes Kombetare ndaheshim Tashme Kursali nuk ekziston me Kafeneja e bukur me lulishten perpara mjerisht u prish per ti lene vend bazamentit te shtatores se Enver Hoxhesp pimg classaligncenter wp-image-707052 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045691795720963299606660663772222024630403072njpg alt width644 height463 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045691795720963299606660663772222024630403072njpg 512w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045691795720963299606660663772222024630403072n-320x230jpg 320w sizesmax-width 644px 100vw 644px Gezim Erebara jetonte me boten e kinematografise boterore me veprat e regjisoreve Grifith Ejzenshtein Lubitch De Sica Stroheim8230 Shpesh kujtonte vitet e rinise kohen e studimeve te tij ne Prage ne shkollen e kinematografise kthimin e tij ne Shqiperi dhe hapat e para ne kinematografi duke me folur pastaj per Viceslav Nezval nje poet avangardist nje poeme e te cilit u ekranizua nga Hollivudi Ky njeri ishte nje enciklopedi e vertete dhe me nje kujtese te jashtezakonshme emra aktoresh regjisoresh datash anekdotash Ti e pyesje per vellezerit Lumire shpikesit e kinematografit apo per te parin gjeni te kinematografise George Melis dhe ai fillonte te tregonte historine e krijimit te artit te shtate Ti e pyesje per Renoir apo Ren Clair dhe ai te fliste per romantizmin poetik francez Marcel Carn Duvivier pa harruar aktorin e madh Michel Simon8230 Fliste per Godard dhe Truffaut dhe ai te mbante nje ligjerate te gjate per shkollen e Vales se Re franceze te viteve 60-te ne France Sa here kthehesha nga shtepia e tij kthehesha me nje liber ne frengjisht libra poetike si ata te serise se botimit Seghers apo vellimet poetike te Pierre Reverdy Paul Eluard Jacques Prevert Ren Guy Cadou apo dhe disa libra te disidenteve ruse qe atehere ishin te ndaluar Nje nga ato dite me dha di libra njeheresh nje liber te Isac Babel dhe nje tjeter te Bulgakov Bej kujdes me tha Nga ai mesova shijen e kinemase dhe kureshtjen per te depertuar ne magjine dhe gjuhen e filmit pasi dhe filmi si cdo art kishte gjuhen metaforat dhe figurat e tij Sa here i shkoja ne shtepi nje shtepi tiranase ne biblioteken e tij pikasja librat e mjeshterve te medhenj te kinemase aty ishin librat e Jean Renoir autorit te kryevepres Iluzioni i madh Abel Gance regjisori i filmit Napoleoni Jean Duvivier Ren Clair Marcel Carn esteti Jean Mitry apo George Sadoul historiani i kinematografise libra biografike apo te estetikes se kinematografise Nga ai mesova gjithashtu dhe per Henri Langlois njeriun qe ngriti Cinmathque Francaise per te shpetuar nga shkaterrimi gjithe filmat e vjeter dhe ate trashegimi te pacmuar te artit filmik boteror Kur binte fjala per kinematografine franceze ai fliste shpesh regjisorin Alain Resnais autorin e filmit qe e beri shume te njohur Hiroshima mon amour Hiroshima dashuria ime shkruar nga shkrimtarja e preferuar e francezeve ne ate kohe Marguerite Duras Filmi i tij dokumentar Nuit et Brouillard Nate dhe mjegull mbi kampet naziste te perqendrimit kishte bere atehere mjaft jehone por filmat e tij nuk mund ti shikonim ate kohe ne ekranet shqiptare ku shfaqeshin vecse filma te huaj historike apo filma te revolucionit kulturor kinez Kur me foli per Hiroshima mon amour ai me nxiti te gjeja nje reviste te lAvant Scne du cinma ku ishte botuar skenari i ketij filmi i shoqeruar nga disa fotografi me aktoret kryesore Duke pare fotografine e aktores Emmanuelle Riva qe luante rolin kryesor u perpoqa te rikrijoja skena dhe imazhe zhvillimin e atyre ngjarjeve ne kohen e fundit te Lufte se Dyte Boterore Ishte historia e nje dashurie tragjike dashuria e nje vajze franceze me nje ushtar gjerman qe vritet ditet e fundit te luftes Sigurisht per ne shqiptaret ate kohe kjo dashuri ishte nje lloj herezie ndaj realizmit socialist dhe patriotizmit revolucionar por une me ate frengjishten time te cale u ula dhe e perktheva ne disa flete te holla ngjyre roze Te parit qe i a dhashe ishte miku im Nexhati Tafa skenarist i talentuar dhe qe e cmoja shume Pra ishte nje film per Paqen sic thoshte ne nje dialog dhe aktorja e atij filmi e cila tragjedine personale te luftes e rijetonte tashme ne qytetin martir te Hiroshimesp p 8211 Ne cfare filmi interpretonip p8211 Ne nje film per Paqen mund te xhirohet tjeter ne Hiroshima vece nje film per Paqen Ne fillim ne takoheshim ne hambaret dhe rrenojat me pas neper dhoma e kudo Pastaj ai u vra Dashuria ime qe u vra ishte nje armik i Francesp pBashke me Gezim Erebaren ne realizuam dhe nje film dokumentar per pervjetorin e historise se kinematografise boterore ne vitin 1985 Ishte e cuditshme se kur tregonte per kinematografine franceze ai me fliste per rruge sheshe xhirimi apo ndertesa e vende qe lidheshin me filmat e realizuar apo vete autoret aktoret regjisoret operatoret studiot e montazhit Ai i dinte ato ekzaktesisht edhe pse nuk i kishte pare kurre I dinte me mire se vete nje francez I kishte pare ne fotografi librash revistash dhe i kishte imagjinuar te animuara ato rruge qe kryqezoheshin zgjateshin e formonin sheshe atje ku filmi kishte lene gjurmet e tijp pimg classaligncenter wp-image-707049 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045620949825693632798049568900574058802839552njpg alt width698 height447 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045620949825693632798049568900574058802839552njpg 528w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045620949825693632798049568900574058802839552n-320x205jpg 320w sizesmax-width 698px 100vw 698px Ai e njihte Parisin ne nje bote imagjinare edhe pse nuk e kishte shkelur kurre ate Para tre vjetesh une e ftova qe te vinte ne Paris dhe ta shoqeroja ne te gjitha vendet mitike te kinematografise ta coja ne Grande Caf ne bulevardin e Italianeve per te cilen me kishte folur aq shume dhe ku ishte shfaqur per here te pare filmi i vellezerve Lumire Dalja nga uzina Sortie de lusine apo dhe ne shume vende te tjera ku ishin xhiruar filmat mitike studiot kinematografike te Billancourt etj Dhe keshtu ne do te rifillonim nga bisedat tona te gjata e te pambarimta Por mjerisht miku im nuk erdhi Pas nje semundje te gjate ai vdiq me trishtin qe nuk e vizitoi ate vend qe e kishte enderruar aq shume ne rini te tij Vdiq me nje Paris imagjinar ne sy Ja pse kur e rimora perseri kete liber ne duar menjehere mu shfaq miku im Erebara njeriu fisnik qe kur i drejtohej tjetrit edhe pa e njohur i thoshte i dashur mik Per shume caste nuk mu shqiten syte nga ajo bote e paqte e tij nga ajo bote inteligjente e mencur dhe bujare Ndoshta dhe atje ku eshte mbase e degjon pershendetjen time si 30 vjet me parep pstrongLuan Ramastrongp <![CDATA[Oskar Wilde ne skenen e Teatrit Eksperimental]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134367/titulli/Oskar-Wilde-ne-skenen-e-Teatrit-Eksperimental pimg classalignnone size-full wp-image-706788 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904562154955655079973061901955318925617004544njpg alt width360 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904562154955655079973061901955318925617004544njpg 360w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904562154955655079973061901955318925617004544n-256x320jpg 256w sizesmax-width 360px 100vw 360px p pDrama 8220Salome8221 nga Oskar Wilde do te vije premiere ne skenen e salles Moliere ne Teatrin Eksperimental ne datat 13 -14 Prill ora 2000 Nen regjine e Carlo Sciccaluga ne role interpretojne Ermira Hysaj Alert eloaliaj Ervin Bejleri Yllka Mujo Alesia Xhemalaj Emiljano Bufazi Ermir Hoxhaj Ilia Kaci Ismail Shino Kleivert Ibrahimllari Marsel Greva dhe Urim Aliajp pSalom eshte tragjedi me nje akt shkruar nga Oskar Uajlld dhe bazohet lirisht mbi historine biblike ashtu sic eshte treguar ne librat e Dhiates se Vjeter Marku 615-29 dhe Mateu 141-12 edhe pse karakteri i Salomese nuk permendet me emer ne Bibel Vepra vendoset gjate periudhes biblike ne Jud nje zone historike me shtrirje ne Lindjen e Mesme prane se ciles sot ndodhen Palestina dhe Izraeli Salom eshte thjeshtra e mbretit Herod Antipas te Judesep pAi eshte bashkeshort i Herodias e cila eshte e mallkuar nga nje profet me emrin Jokanaan i njohur ne Bibel si Gjon Pagezori Ky thote se martesa e Herodit eshte e paligjshme sepse Herodias eshte vejusha e vellait te Herodit Ne Bibel Salom e ndihmon te emen te marre hak ndaj Gjon Pagezorit ndersa ne vepren e Uajlldit vendimet e Salomese ndaj Jokanaanit vijne si rezultat i deshires se saj per hakmarrje nga epship pPer tmerrin e mbretit dhe per gezimin e se emes Salom kerkon koken e Jokanaanit ne nje pjate argjendi si shperblim per vallen e shtate vellove qe ajo do te kerceje para mbretit Herod Per arsye se ligji britanik i kohes ndalonte shfaqjen publike te pjeseve teatrore ku pershkruheshin personazhe nga Bibla Uajlld e shkroi Salom-ne ne frengjisht ne vitin 1891 Ajo u shfaq se pari si nje pjese teatrore ne frengjisht Tre vjet me vone u botua nje version i saj ne anglisht Per publikun britanik u shfaq per here te pare ne vitin 1918 disa vjet pas vdekjes se Oskar Uajllditp <![CDATA[Ejani te shihni nje koke gruaje]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134326/titulli/Ejani-te-shihni-nje-koke-gruaje pimg classaligncenter wp-image-706688 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904563310472811463594441028913507833123700736njpg alt width668 height894 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904563310472811463594441028913507833123700736njpg 292w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904563310472811463594441028913507833123700736n-239x320jpg 239w sizesmax-width 668px 100vw 668px 8220Koke gruaje8221 litografi ne leter1960 eshte nje nga veprat me te ndjera Nese doni ta shihni e gjeni ne Galerine e Arteve ne Prishtinep pAjo eshte nje nder kater veprat e Bernard Buffet te ekspozuara ne mesin e shume artisteve te tjere franceze pjese e koleksionit te Muzeut te artit bashkekohor te Shkupit koleksion i cili aktualisht qendron i ekspozuar ne Galerine Kombetare te Kosoves Bernard Buffet ishte nje piktor francez ekspresionist i njohur per punen e tij reprezentativep pPikturat e Buffet zakonisht jane figurative grafike dhe kane kompozicion me qendror Nje refuzues i guximshem i artit abstrakt Buffet ishte anetar i grupit anti-abstrakt L8217homme Tmoin ndryshe i quajtur Burri-Deshmitar qe argumentoi me pasion per rendesine e artit representativ ne nje kohe kur abstraksioni filloi te dominonte biseden kritike Veprat e tij ishin bazuar ne historine e artit vdekjes seksualitetit kultures moderne dhe politikes nderkohe qe shpeshhere i referohet ngjarjeve dhe artisteve bashkekohorep pBuffet kishte nje karriere shume te pasur ku kishte pikturuar me shume se 8000 vepra arti Ai beri fame boterore duke perfshire dhjetera ekspozita dhe nderime nderkombetare ku u be anetar i Acadmie des Beaux-Arts ne vitin 1974 I lindur me 10 korrik 1928 ne ParisFrance ia mori vetes jeten me 4 tetor 1999 ne moshen 71 vjeqare ne Tourtour te Frances pas nje beteje te gjate me semundjen Parkinsonp <![CDATA[Gara per QKK Alimani Mbeshtes Ilir Butken jo platforma me workshope]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134304/titulli/Gara-per-QKK-Alimani-Mbeshtes-Ilir-Butken-jo-platforma-me-workshope pimg classalignnone size-full wp-image-706500 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904523784033861879886255472202017629441359872njpg alt width693 height693 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904523784033861879886255472202017629441359872njpg 693w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904523784033861879886255472202017629441359872n-200x200jpg 200w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904523784033861879886255472202017629441359872n-320x320jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904523784033861879886255472202017629441359872n-640x640jpg 640w sizesmax-width 693px 100vw 693px p pRegjisori Bujar Alimani e sheh garen qe po behet per kreun e ri te Qendres Kinematografike shqiptare si nje gare qe duhet te kete vemendjen e gjithe komunitetit te artisteve Kjo pasi Qendra eshte nje institucion qe duhet te jete ne fokusin e njerezve te kinemase Dhe pse nje gare e vonuar e cila duhet te ishte bere nje vit me pare kur kreut aktual Ilir Butka i perfundoi mandati Alimani vjen me poshte ne nje interviste per emshqiponlineem duke analizuar platformat e kandidateve por dhe duke dhene nje veshtrim mbi kinematografine shqiptare te viteve te fundit8230p pstrongE keni ndjekur garen per drejtorin e ri te QNKK si do ti gjykoje kandidatet Cilat sipas jush duhet te jene aspiratat e Qendresstrongp pNatyrisht gjithe komuniteti kinematografik ne Shqiperi po ndjek me shume vemendje dhe nen ze garen per Kryetarin e Qendres Kombetare te Kinematografise Si zakonisht gjerat hiqen zvarre dhe duhet qe kjo gare te kishte nisur qe vjet kur Kryetari aktual I kesaj Qendre mbushte mandatin 4 vjecar Kater kandidaturat prezantuan platformat e tyre prane Ministrise se Kultures nga te cilat vetem tre u bene publike Eduart Makri i mban akoma kartat e mbyllurap pGjipali dhe Gjollesha I bene me ne fund te hapura dhe pame se cfare projektonin nqs ne nje mundemi te afert zgjidhen ne krye te Qendres se Filmitp pPlatforma e tyre perseritnin gjera qe dihen dhe je gje per tu verejtur ishte se I meshojne shkollave workshopeve etj etj Te dyja platformat per mendimin tim nuk perkojne me cka perfaqeson ne thelb QKKp pQendra Kombetare e Kinematografise me ligjin e saj ne Kushtetuten e Shqiperise perben nje Institucion teper te rendesishem per gjithe kulturen e vendit padyshim ate me te rendesishmin Kinematografia eshte nje element qe akoma me teper ne epokat tona digjitale deperton ne pistat nderkombetare duke e bere kulturen tone pjese te kultures boterore shume me fort dhe shume me me peshe sesa cdo lloj arti tjeter Dhe kjo per faktin se eshte industrip pKryetari aktual I Qendres Kombetare te Kinematografise ka paraqitur nje Platforme e cila sipas mendimit tim eshte me e mira per nje fakt te vetem sepse vijon ne punen dhe aspiraten e tij personale per te ndryshuar mentalitetin e komunitetit kinematografik per te berit kinema dhe publikut me te gjere per ta pranuar ate Platforma e Butkes me kujton nje leterkembim mes Fan Nolit dhe Bernard Shou te cilin ne letra ku Shou e qorton Nolin per cilesine e perkthimeve nga anglishtja te Shekspirit Noli thjesht I kthen letren e tij me gabimet ortografike te Shou te cikluara me laps te kuq p pPuna eshte platforma dhe prezantimi me I mire per gjithsecilinp pstrongSi do ta vleresoje rolin e QNKK-se keto vitestrongp pQendra Kombetare e Kinematografise ne keto 5 vjet ka rritur ndjeshem prodhimin filmik shqiptar dhe I ka futur autoret e rinj ne gara qe me pare as do mendoheshin se do hynin e per pasoje dhe te financoheshin Hapja e seksioneve per te rinjte e filmit independent e filmit te shkurter apo dhe ajo e konkurrimit te hapur per studentet per pune diplome ulja e financimeve per projekt me qellimin e mbeshtetjes edhe te autoreve te tjere si dhe seksioni I financimit per post production I filmave te realizuar me buxhete vetjake te regjisoreve per mua tashme qe e shoh pas disa viteve kane qene si perfundim hapa shume te rendesishemp pKam realizuar filmin tim te dyte KROM me gjysmen e buxhetit te AMNISTISE Filmi beri premiere boterore ne nje Festival te Kategorise A dhe me pas shkoi ne shume Festivale te tjere Nuk po flas per distribucionin ne Shqiperi sepse kjo mbetet nje problem jo vetem yni por I gjithe Evropes Flas per thelbin estetiko artistik sepse degjohen zera nga te rinjte qe ne thelb duken shume te ngaterruar me vetvetenp pDhe eshte shume e trishte te degjosh te rinj te cilet duhet te kishin shperthyer me ate pasion per te cilin ankohen si te semure se u eshte abuzuar dhe se filmat e tyre kerkojne miliona e miliona qe te behen vepra arti VETHI I MUNGUAR film imi I shkurter u be me buxhet 0 dhe pasioni im skish te bente aspak me QKK U financua bashke me dy filmat e tjere per post production me 4 milione leke te vjetra respektivisht secili film Pra eshte ceshtje mundesish individuale berja e nje filmi dhe jo paterica institucionalep pstrongNje nga kritikat qe i behen filmave shqiptare ka te beje me skenaret A po tejkalohet ky ngercstrongp pNe flasim vazhdimisht per skenaret e me duket sikur kjo eshte nje e keqe qe perpiqemi tia veshim tjeterkujt Po pse a kemi regjisore supertalente te cilet kane problem vetem skenarin Ne radhe te pare duhet te pyesim veten a kemi regjisore te mire dhe jo regjisore te mire qe kane problem me skenarinp pNje skenar jo dhe aq I mire nje regjisor I mire e ben nje film shume te mire Skenari kalon ne filtrin e regjisorit dhe si autor I mire qe mund te jete nje regjisori pra te mire I duhet here here vec fabula per ta zhvilluar ate me tej drejt nje prodhimi te larte kinematografik Ne nuk na mungon skenari I mire por nje produkt I nje kualiteti te larte estetik Kam frike se regjisoret tane jane ne nje nivel teper te dobet artistik Nuk pretendojne te shkojne me siper nuk sakrifikojne per te realizuar nje film I cili kalon ne disa departamente qe te jete nje produkt I mire per shikuesit Nje proces kolori ne nje lap top nuk me thote asgje Filma pa sound designe pa sound mixing pa folley deshmojne jo per buxhete te vogla por per limitin deri se ku arrin kerkesa e nje autori per filmin e tij Besomeni te njejtat filma do beja sikur edhe te kisha per cdo film te gjate 1 milione dollare per secilinp pAnkesat per buxhetet qe po pengojne regjisoret shqiptare te bejne kryevepra jane shume qesharake Po ashtu si filmat e tyre Ne kete kuptim abuzimi nuk eshte I institucionit por I regjisoreve shqiptare qe me leke te taksapaguesve kane realizuar vepra kaq te dobeta kinematografike sa normalisht po te ishin autore te ndershem do u duhet tu vinte turp per top pstrongSi do ta gjykoje filmin shqip duke patur parasysh prodhimet e viteve te funditstrongp pKinemaja shqiptare nuk po mund te gjeje dot vetveten Sepse mungojne autoret intelektuale Mungon tendenca per te shkuar drejt nje estetike te caktuar Mungon mendimi dhe cdo gje sillet verdalle rrethet te berit zanat e jo art Nje film I shkurter mund te behet nje veper arti Pra nje film I shkurter nuk eshte thjesht nje trampoline per tu hedhur te filmi I gjate por nje stacion shume I rendesishem artip pMendoj se puna dhe arritjet flasin per gjithsecilinp pIlir Butka mbetet per mendimin tim nje vizionar I cili do duhet te vazhdoje te kryesoje Qendren Kombetare te Kinematografise per kete orvatje kombetare qe ta fuse Shqiperine cdo here ne harten boterore te filmit e jo vetem kaq por ta ktheje ate madje ne motor inspirues Ballkan Film Market per kinemane e rajonit Qendra Kombetare Kinematografise eshte nje institucion kombetar e jo partiak Komuniteti I kineasteve do duhet te shprehej per kete e te jepte mendimin e vet hapur rreth platformave te kandidateve sepse ato na perkasin te gjitheve Personalisht nuk jam nga ata qe heshtin e presin se cili do zgjidhet kryetar qe me pas te jem I pelqyeshem Kryetari I Qendres se Filmit nuk influencon aspak ne berjen e filmit timcilido te jete ai ose ajo por per strategjite e te gjitheve natyrisht qe duhet te jete I nje peshe teper te vecante Ndaj mbeshtes pa asnje rezerve Ilir Butken sepse mendoj se eshte I vetmi qe ka treguar se personaliteti I nje individi dhe roli I nje lideri brenda Shqiperise por dhe ne marredhenie me partneret nderkombetare me te cilet ka vite qe punon eshte I padiskutueshem ne drejtimin e nje institucioni kaq te rendesishem sic eshte Qendra Kombetare e Kinematografisep pimg classalignnone size-full wp-image-706501 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190456425620399145687532238237680573877846016njpg alt width852 height852 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190456425620399145687532238237680573877846016njpg 852w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190456425620399145687532238237680573877846016n-200x200jpg 200w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190456425620399145687532238237680573877846016n-320x320jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190456425620399145687532238237680573877846016n-768x768jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190456425620399145687532238237680573877846016n-640x640jpg 640w sizesmax-width 852px 100vw 852px p <![CDATA[Nje kroat ne Tirane]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134261/titulli/Nje-kroat-ne-Tirane pimg classalignnone size-full wp-image-706175 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045647454612605163074567894884400198157074432njpg alt width640 height960 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045647454612605163074567894884400198157074432njpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045647454612605163074567894884400198157074432n-213x320jpg 213w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pAlen Brlek Zagreb 1988 eshte autori i ftuar ne Rezidencen letrare Tirana in Between organizuar nga POETEKA si pjese e READING BALKANS bashkembeshtetur nga Programi Europa Krijuese i Bashkimit Europianp pAlen Brlek i perket gjenerates me te re te poeteve kroate Ne vitin 2013 ai u vleresua me cmimim me te rendesishem per librin me te mire ne doreshkrim Metakmorfoze 8211 titulli simptomatik per te gjithe vepren e autorit i cili u botua ne vitin 2014 nga 8220Algoritam8221 Poezia e Alen Brlek mbetet thellesisht brenda kerkimit dhe misterit te gjuhes duke eksploruar shtigjet e saj te fshehura dhe duke provokuar qarqe te shkurtra si dhe duke vene ne pikepyetje logjiken e saj Libri i tij i dyte Pratiina u botua ne Serbi nga Kontrast 2017p pNe bashkepunim me poetin Darko eparovi dhe muzikantin Emil Andreis Alen Brlek po eksploron hapesirat mes poezise dhe muzikes ne kuader te projektit Zaron Poezite e tij jane botuar ne mjaft revista letrare dhe jane perkthyer ne disa gjuhe Shpesh ato poezi shfaqen ne skene ne sfondin e nje hip-hopi si fjale muzikore qe i drejtohen fillimisht audiencave jo poetike ne te cilat bashkohen teknikat e arteve te ndryshme Ne nje interviste te botuar pas publikimit te vellimit te dyte me poezi Alen Brlek e pershkroi poetiken e tij me pergjigjen lakonike por te qarte Punk nuk ka vdekur Per poezite e botuara ne rrjetet sociale ai eshte perzgjedhur per cmimin 8220Post scriptum8221 2017p <![CDATA[Armando Bora sjell historine e dy burrave]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134260/titulli/Armando-Bora-sjell-historine-e-dy-burrave pimg classalignnone size-full wp-image-706182 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904561966315707021734080824073893148747628544njpg alt width931 height960 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904561966315707021734080824073893148747628544njpg 931w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904561966315707021734080824073893148747628544n-310x320jpg 310w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904561966315707021734080824073893148747628544n-768x792jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904561966315707021734080824073893148747628544n-640x660jpg 640w sizesmax-width 931px 100vw 931px p pNe oret e vona te nates ne nje stacion te harruarr autobuzi ne periferi te qytetit te Sidneit jo larg bregut shkembor te oqeanit Paqesor do te takohen Norm dhe Ahmed per te na treguar nje histori te vjeter sa vete historia e njerezimit Norm dhe Ahmed vepra e shkruar nga Alex Buzo do te ngjitet ne skenen e ArTurbina me datat 6-7 prill nen regjine e Armando Boresp pNe role kryesore interpretojne aktoret Gert Ferra Lulzim Zeqja dhe Gladiola Harizaj 8220Norm dhe Ahmed8221 eshte vepra qe e futi autorin shqiptaro-australianin Alex Buzo ne radhen e shkrimtareve me te mire te kontinentit australianp pE shkruar me nje gjuhe dhe stil ku nuk mungojne situatat dhe batutat e humorit ironise dhe sarkazmes E vleresuar me disa cmime dhe e vendosur ne disa vende te botes kjo veper vazhdon te mbaje hapur debate dhe diskutime te forta per temen dhe konfliktin e ashper qe trajtonp <![CDATA[Enrico Cuccia mendja finances italiane me origjine shqiptare]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134210/titulli/Enrico-Cuccia-mendja-finances-italiane-me-origjine-shqiptare pimg classalignnone size-full wp-image-705781 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904558269616676426336920762434142186380460032npng alt width800 height540 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904558269616676426336920762434142186380460032npng 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904558269616676426336920762434142186380460032n-320x216png 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904558269616676426336920762434142186380460032n-768x518png 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904558269616676426336920762434142186380460032n-640x432png 640w sizesmax-width 800px 100vw 800px p pLindi ne Rome me 24 nentor 1907 nga prinder siciliane Familja e te atit ishte me origjine arbereshe nga Ora e Shqiptareve dhe Mexojuzoja Pas diplomimit ne drejtesi hyn ne Iri i dislokuar prane selise se Londres Detyra e pare me rendesi eshte ne Banken e Italise marrja ne pune me 12 tetor te 1932-shit me cilesine e nepunesit te sherbimit te operacioneve financiare dhe shkembimeve me jashte Ka mbeshtetjen e Guido Jungut mik i familjes dhe minister teknik i financave qe e fut ne delegacionin italian ne konferencen ekonomike te Londres Vete Jungu do tia prezantoje vjehrrit te ardhshem Alberto Beneduces krijues i Iri-tp pNga martesa me Idea Socialistan lindin tre femije Beniamino Auretta Noemi dhe Silvia Lucia te gjithe te angazhuar ne fusha te ndryshme nga financa Ne vitin 1937 dergohet ne Abisini me delegimin per leshimin e autorizimeve per transferimin jashte shtetit te valutave dhe lirave Pas gjithe ketij formaliteti eshte nevoja per regjimin fashist per te keputur nje trafik klandestin te valutave te administruar nga funksionare te korruptuar dhe nga nje mikeshe e gjeneralit Rodolfo Graciani Cuccia u ben balle kercenimeve dhe pritet e falenderohet personalisht nga Ducja Vitet qe pasojne jane ata te Comit-it qe nuk eshte vetem banka me e njohur jashte shtetit por edhe nje pike referimi per opoziten Punon ne zyren e studimeve te Comit-it te drejtuar nga Ugo La Malfa Antifashist behet beniamin i presidentit te Comit-it Raffaele Mattioli Marredheniet mes grupit antifashist milanez te Mattiolit dhe antifashisteve italiane qe ishin strehuar jashte shtetit i besohen atij qe perdor ne udhetimet e tij mbulesen e misioneve te biznesit Ne vitin 1942 me nje regjim ende te forte Cuccia kujdeset edhe per kontaktet e La Malfes dhe Tinos dhe te Partise se Aksionit me ambasadorin amerikan ne Lisbone dhe njeh ne punen klandesitne Andre Meyerin bankier i Lazard-it aktiv ne sheshet e medha te Parisit dhe Nju Jorkut dhe emisar i rezistences franceze Kontakte dhe besueshmeri shume te rendesishme per periudhen menjehere pas Luftes kur Cuccia merr nje rol centraliteti ne rritjep pCuccia ndjek mandej te gjithe historine e Institutit Mediobanca te rruges Filodrammatici qe nga shtatori i vitit 1944 kur administratori i deleguar i Comit-it Mattioli propozon nje ent te specializuar per te ashtuquajturat financime me afat te mesem te i cili do te duhej te merrnin pjese bankat me interes kombetar Eshte nje menyre per te kapercyer detyrimet e ligjit bankar te 36-es dhe ne te njejten kohe nje instrument per tu dhene nje hov te ri ndermarrjeve dhe per te favorizuar rindertimin e vendit Eshte 10 prilli i 46-es kur krijohet shoqeria e re ku Comit-i dhe Credit-i mbajne 35 dhe Banco di Roma 30p pDrejtor i pergjithshem emerohet Enrico Cuccia nderkaq shume mik i Mattiolit dhe i gjithe enturazhit te partise se Aksionit Ugo La Malfa dhe Adolfo Tino Shume biznese te medha te ndermarrjeve italiane direkt apo indirekt kane kaluar nga pallati i shtateqindes i Visconti- Ajmi-ve ngahere seli e Mediobanca-s Instituti nuk eshte vetem dhome kompensimi e marredhenieve mes aksionereve dhe ndermarrjeve Eshte e tille edhe ne marredheniet politike mes subjekteve publike dhe private garant i kalimeve delikate ne kapitalin e ndermarrjeve Por ne historine e bankierit te rezervuar dhe dashamires te artit ka edhe perplasje te dhunshme eshte gjurma e tij ne ngjitjen e Eni-t te Eugenio Cefisit ndaj Montedisonit te dobet te Giorgio Valerios qe u cua ne afat ne treg brenda disa muajsh shkurt-shtator 68 Operacion financiar i suksesshem i pasuar nga mosusksese industriale Perplasja me vone eshte me Michele Sindonan qe ne fillim te viteve 70 perpiqet te caje ne Foro Buonaparte rruga Bastogi ngjitje dhe objekt opajep pMediobanca kundervihet dhe per financimin e pakteve i mbrojtur nga nje pjese e botes politike eshte fillimi i rrenimit Falimenton banka private italiane vritet avokati Giorgio Ambrosoli qe ishte perpjekur te sqaronte kutite kineze te galaksise Sindoniana Cuccias i digjet dera e shtepise Ne vitet 80 kur Cuccia le detyren e administratorit te deleguar per shkak te moshes behet me e nderlikuar marredhenia me boten politike dhe me qeverine me socialistet por edhe me nje pjese te dc-se Nuk mungojne kundershti edhe me Romano Prodin president i Iri-t apo me ish presidentin e Generali-t Cesare Merzagora Evolucioni i tregjeve financiare dhe endrra per public company e shtyjne Mario Schimbernin i kerkuar ne nje cast te pare nga Cuccia per te risistemuar kimine ne operacione te forta per kapitalizmin italian dhe ne ngjitjet Bi-Invest Fondiariap pCuccias i takon gjithnje e me shume roli i mbrojtjes se ekzistueses Llogarite e Raul Gardinit tjeter rrahes i lire i dobesuar nga futja progresive ne borxhe do te rregullohen me vone me shperthimin e Enimont-it Kur per te zvogeluar futjen ne borxhe qeveria do te hedhe ne treg kuotat e kontrollit te Comit-it dhe Credit-it Mediobancas do ti takoje te luaje ne mbrojtje duke u perpjekur te drejtoje asete te reja shoqerie te tille per te mos vene ne diskutim asetet e veta te kontrollit Perpjekja do te shperblehet pjeserisht Varesia nga Mediobanca eshte dobesuar edhe ne shtepine Fiat Pirelli Marzotto dhe ne Olivetti-n pre-Telecomp pMegjithese duke luajtur ne mbrojtje Cuccia dhe administratori i deleguar Vincenzo Maranghi kontribuojne per te perfunduar oferten publike mbi Telecom-in dhe oferten e Generali-t mbi Ina-n Pasi ka zgjedhur ne fakt presidentin e Res-it Cesare Romiti si pasardhesin e tij Cuccia ne 99-en fillon nje beteje te ashper per kontrollin e Comit-it sfide e humbur prej tij dhe e fituar perkundrazi nga Giovanni Bazoli i Bankes Intesa Vdes ne Milano me 25 qershor 2000 ne moshen 92 vjecare Misioni antifashist Ne nentor te vitit 1942 kur themeluesit e Partise se Aksionit nder te tjeret Ugo La Malfa drejtor i zyres se studimeve te Bankes Komerciale Ferruccio Parri dhe avokatet Adolfo dhe Sinibaldo Tino vendosen ti dergojne nje mesazh kontit Carlo Sforza me kohe minister i jashtem deri ne vitin 1921 i merguar ne Shtetet e Bashkuara per ta vene ne dijeni per gatishmerine per te mbeshtetur kandidaturen e tij ne krye te qeverise italiane te pasluftes vendosen tia besojne letren Cuccias atehere funksionar i Bankes Komerciale pergjegjes per seksionin e jashtem detyre qe i lejonte te dispononte nje pasaporte me te cilen do te kishte shkuar ne nje vend neutral si Portugalia per tu vene ne kontakt me autoritetet e Shteteve te Bashkuarap pPer ta bere me te besueshem udhetimin e Cuccias Raffaele Mattioli president i Bankes Komerciale i kishte besuar nje mision financiar mbulimi per te cilin mberritja ne Lisbone behej e nevojshme per arsye teknike Per kontaktet me amerikanet Cuccia kishte marre pseudonimin e John Fowler i perkthyeshem Giovanni gjuetari Me nje vonese te shkurter nga data e parashikuar me 26 nentor 42 takoi per here te pare George Kennanin i ngarkuar i ambasades se SHBA-se te Lisbones Cuccia u kthye ne Milano ne fund te dhjetorit 42 duke dorezuar mesazhin e Sfroces qe permbante nder te tjera nje ftese per te perjashtuar komunistet nga nje qeveri e mundshme ndaj krereve te Aksionit Ja cfare shkruante gazeta La Repubblica kur Cuccia nderroi jete Lamtumire plakut te madh te finances italiane Enrico Cuccia ka qene protagnisti i madh i finances dhe ekonomise italiane njeriu i pakteve dhe i marreveshjeve te brendshme ne sallonin e mire te familjeve me te medha te kapitalizmit tone Personazh i njohur edhe per maturine e tij te plote per refuzimin e tij per te folur perpara mikrofonave apo ne publik nje fare misteri i gjalle qe deri ne fund nuk e la detyren e tij ne Institutin e rruges Filodrammatici dhe deshiren e tij per te endur kurthe duke goditur me ngjitje dhe shkembime aksionere Riniap pMe origjine nga arbereshet e Sicilise Cuccia lind ne Rome me 24 nentor 1907 Pas studimeve ne drejtesi hyn ne Iri i vendosur prane selise se Londres mandej punon per banken e Italise Njeh dhe martohet ne 1939-en me Idea Nuova Socialista Beneduce vdekur me 1996 njera nga tri vajzat e krijuesit te Iri-t Alberto Beneduce motrat quheshin Vittoria Proletaria dhe Italia Libera homazh i qarte ndaj ideve socialiste te babait Nga martesa linden tre femije Beniamino Auretta Noemi Silvia Lucia per te cilen dihet shume pak Beniamino ka qene drejtues ne disa ndermarrje kimike dhe i ka dhene te atit te vetmen mbese Lind Mediobanca Cuccia punon edhe ne zyren e studimeve te Comit-it te drejtuar nga Ugo la Malfa Pasi mbaroi lufta Comit-i i drejtuar nga Raffaele Mattioli promovon themelimin e Mediobankes me 10 prill me Cuccian drejtorp pQysh atehere ne me shume se 50 vjet histori e para dhe per nje kohe te gjate e vetmja banke biznesi italiane eshte ne qender te operacioneve me te rendesishme industriale dhe financiare te vendit tone Paktet e sindikates Ne veprimtarine e saj Mediobanca ia kushton vemendjen e vet nje grushti shoqerish qe u perkasin atyre sektoreve industriale qe kane bere zhvillimin ekonomik te Italise nga fillimi i 900-es e tutje makina Fiat kimia Montecatini energjia elektrike Edison goma Pirelli metalurgjia Orlando Insituti behet nje pike e pazevendesueshme referimi duke grumbulluar ne kohe paketa te rendesishme aksionere nder te cilat spikasin per nga rendesia ato ne Generali Fondiaria Pirelli Montedison Burgo Gemina Jane te gjithe grupe ne prone te pak familjeve te medha nje rrethane qe ndezi nje debat te pafund mes prozhmuesve dhe mbeshtetesve te veprimatrise te endesit te madhp pTe paret e akuzojne Cuccian se ka pare gjithnje interesat e disa ndermarrjeve se e ka lene pas dore rritjen e sipermarresve te rinj se eshte kunder nje tregu modern financiar duke parapelqyer instrumenta kontrolli si paktet e sindikates eshtja Montendison Nder operacionet e tij me te rendesishme ajo e lidhur me Montedisonin Qe pikerisht ai ne fakt qe orkestroi shkrirjen ne 1966 mes Montecatini-t ndermarrje kimike ne veshtiresi financiare dhe Edison-it e pasur me te ardhura qe rridhnin nga nacionalizimi i energjise elektrike Nje martese e veshtire sic deshmon historia e shoqerise nje kenete ne te cilen Cuccia qendroi i ngulur aq sa te pohonte Montedisoni eshte Vietnami im Me krijesen e vet Cuccia u mor shume here ne vitet ne vijim ne fillim duke favorizuar hyrjen e aksionariatit te Eni-t mandej duke vendosur per te riprivatizuar ne fillim te viteve 80 Perplaset me presidentin e atehershem Schimberni qe shlyen Bi Invest-in e grupit Bonomi dhe vitin qe vijon Fondiarian nuk arrin te kundershtoje as sulmin e befasishem te Raul Gardinit qe ne 86-87 merr kontrollin e Montedisonit Do te jete mandej vete Gardini qe do ti besoje riorganizimin Perendimi i kolositp pKur Ferfin-Montedison perfshihet nga nje mal prej 30 mije miliarde borxhesh ne vitin 1993 Mediobanca merr ne dore freret e saj dhe e bind te gjithe sistemin bankar te heqe dore nga nje pjese e kredive dhe te marre pjese ne rritjet e kapitalit duke e mbajtur kesisoj ne jete dhe duke shmangur shitjen nen cmim te ndermarrjeve industrialisht te shendetshme Ferfin-i behet mandej Compart dhe Mediobanca qysh atehere kontrollon shumicen relative Libia dhe Fiati Cuccia qe autor i nje biznesi tjeter te madh dhe ai eshte hyrja ne vitet 70 i financiares Lafico i qeverise libiane te Gedafit ne Fiat Do te arrije edhe te administroje daljen e tyre ne vitin 1986 duke i vendosur aksionet me cmime te pamundura Nje simpati tjeter e Cuccias qene sigurimet Fondiaria dhe Generali ne vecanti te cilave disa here perpiqet tu mbaje pavaresine Dhe eshte kureshtare te shohesh se si per te dyja ne fund te nje rruge te gjate ankorimi i natyrshem qe ne prehrin e vete Mediobancas qe kontrollon Fondiarian nepermjet Compart-it dhe eshte aksioneri i pare i Generali-t Misteret e Sindonesp pHistoria e Cuccias paraqet edhe episode te erreta me e rendesishmja eshte ceshtja Sindona financier ambicioz qe e kercenon disa here duke u perpjekur te siguroje mbeshtetjen per te shmangur falimentimin Ne dijeni te rrezikut qe i kanosej avokatit Giorgio Ambrosoli kurator falimentar i shoqerive te Sindones i vrare nga nje killer ne vitin 1979 Cuccia strehohet ne heshtje dhe nuk i njofton gjykatesit Vitet 90 Ne gjysmen e dyte te dhjetevjecarit fillon renia e vizionit te botes cucciane Qiriu annus horribilis eshte 97 me jo-ne e bujshme te Pietro Marzottos nder te tjera nje aksioner Mediobanca ndaj projektit te shkrirjes mes shoqerise se tij dhe Hdp-se ish Gemina Dhe mandej deshtimi i Generali-t ne ngjitjen ne Agf Ne fund prishja e pashoqe ne historine e rruges Filodrammatici me pushimin e sekretarit te pergjithshem Gerardo Bragiotti per divergjenca te pandreqshme mbi vizionin strategjikp pPergatiti Adrian Beshajp <![CDATA[Tri prostituta ne nje kafene FOTO]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134162/titulli/Tri-prostituta-ne-nje-kafene-FOTO pimg classaligncenter size-full wp-image-705432 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557935973990142673466157285851919568863232njpg alt width1200 height800 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557935973990142673466157285851919568863232njpg 1200w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557935973990142673466157285851919568863232n-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557935973990142673466157285851919568863232n-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557935973990142673466157285851919568863232n-640x427jpg 640w sizesmax-width 1200px 100vw 1200px Jeten e zakonshme dhe te qete te nje fshati te harruar e ndryshon ardhja e tri prostitutave ne kafenene ilegale te dy vellezerve Makro Burrat edhe perkunder perpjekjeve te grave te tyre per ti ndaluar tere kohen e kalojne ne kafene duke harxhuar parate e fundit ne alkool dhe seksp pNe shkolle mbizoteron gjendje kaotike xhamia mbetet pa besimtare Vetem dy te rinje perfitojne nga kjo rrethane duke arritur te realizojne lidhjen e dashurise te ndaluar nga prinderit Ne fund grate cohen ne kryengritje Si pasoje kafeneja digjet ndersa jeta ne fshat duket se do te kthehet perseri ne normalitetp pKjo eshte historia qe trajton filmi Pranvere e harruar ne fshatin e harruar e cila pati premieren ne Tiranep style typetextcss tduid15ca25eabba7df td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045617714910482879986913973021198730377297920n-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15ca25eabba7df td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557310353128559894007029174885163207753728n-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15ca25eabba7df td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557823879745916327509545159447133539008512n-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid15ca25eabba7df classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 3div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045617714910482879986913973021198730377297920njpg title5617714910482879986913973021198730377297920n data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045617714910482879986913973021198730377297920njpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045617714910482879986913973021198730377297920njpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045617714910482879986913973021198730377297920n-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045617714910482879986913973021198730377297920n-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045617714910482879986913973021198730377297920n-640x427jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557310353128559894007029174885163207753728njpg title557310353128559894007029174885163207753728n data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557310353128559894007029174885163207753728njpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557310353128559894007029174885163207753728njpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557310353128559894007029174885163207753728n-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557310353128559894007029174885163207753728n-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557310353128559894007029174885163207753728n-640x427jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557823879745916327509545159447133539008512njpg title557823879745916327509545159447133539008512n data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557823879745916327509545159447133539008512njpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557823879745916327509545159447133539008512njpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557823879745916327509545159447133539008512n-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557823879745916327509545159447133539008512n-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904557823879745916327509545159447133539008512n-640x427jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div div div div pMe regji dhe skenar te Kushtrim Bekteshit ne film perfshihen nje kaste e njohur aktoresh nga Kosova Maqedonia Shqiperia dhe Bullgaria si Shkumbin Istrefi Osman Ahmeti Ndricim Xhepa Luan Jaha Salaetin Bilall Muzbajdin Qamili Vjollca Bekteshi Hamiti Adriana Matoshi Diana Spasova Hismet Ramadani Musa Isufi Ervin Bejleri Romir Zalla Adrian Aziri Bujar Ahmeti Sengyl Ismaili Donike Ahmeti Taulanta Jupi Mona Mustafa Sokol Hajrullai Ilire Vinca Vebi Qerimi Adem Karaga Muzafer Etemi Besmir Bitraku Gente Ratkoceri Lili avdarova Suceva Amernis Nokshiqi Jovanovska Emine Kadriu Flora Kadriu Blerim Dardhishta Muhamed Arifi Mendim Murtezi Teuta Ajdini Jegeni Drita Kaba Karaga Elhame Bilalli Hajrullah Ramizi Zijadin Murtezi Vaske Nico etj Xhirimet e filmit jane realizuar ne fshatin Gjonomadh te rrethit te Korcesp pFilmi Pranvere e paharruar ne fshatin e harruar eshte bashkeprodhim ne mes Manufaktura Production Maqedoni me producent Sasho Pavslovski MediaampFilm Production Kosove me producent Mumin Jashari Ska-Ndal Production Shqiperi me producent Genc Permeti dhe Skupifestival Maqedoni me producent Muzbajdin Qamili dhe Osman Ahmeti Filmi eshte i mbeshtetur financiarisht nga Agjencioni per Film i Maqedonise Qendra Kinematografike e Kosoves Qendra Kombetare e Kinematografise se Shqiperise Radiotelevizioni i Kosoves Radiotelevizioni i Maqedonise 2 dhe Radiotelevizioni i Shqiperisep <![CDATA[Historiani serb Shqiptaret kane humbur shume toke tek serbet]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134160/titulli/Historiani-serb-Shqiptaret-kane-humbur-shume-toke-tek-serbet pimg classaligncenter size-full wp-image-705454 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904gjasht-euml-mb-euml-dhjet-euml-vjet-nga-lufta-e-kosov-euml-shd-780x439jpg alt width780 height439 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904gjasht-euml-mb-euml-dhjet-euml-vjet-nga-lufta-e-kosov-euml-shd-780x439jpg 780w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904gjasht-euml-mb-euml-dhjet-euml-vjet-nga-lufta-e-kosov-euml-shd-780x439-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904gjasht-euml-mb-euml-dhjet-euml-vjet-nga-lufta-e-kosov-euml-shd-780x439-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904gjasht-euml-mb-euml-dhjet-euml-vjet-nga-lufta-e-kosov-euml-shd-780x439-640x360jpg 640w sizesmax-width 780px 100vw 780px Ndoshta shqiptaret ne mesjeten e hershme mund te kene humbur shume toke te serbet ato nuk ishin aspak nje popull qe po shuhej Qe nga fundi i shekullit te 13 ata nisen nje sulm drejt veriut ne Selanik Epir dhe Greqi qe nga fundi i shekullit te 17 nje sulm te dyte drejt verilindjes deri ne Novi Pazar Nish dhe Vranja Ne mesjete ato dolen si nje popullsi e krishtere e lashte me kulture me shume qytetare e cila ishte shume me prane grekeve dhe romaneve dalmate sesa serbet e sapokonvertuar Keshtu shkruan Kostandin Jirecek historiani i njohur grek ne librin Historia e Serbeve Sipas tij per krishterimin deshmojne mbetjet e terminologjise se vjeter latine ne gjuhen e tyre dhe shume emra vendesh me prejardhje nga emrat e shenjte Ne dokumentin e manastirit te Decanit 1330 dhe ne kadastren e Shkodres 1416 cdo shqiptar mban dy emrai pari ishte nje emer i krishtere rralle nje romak si Calens nga Calenda ose Tanusius ose kombetar Barda i bardhe Progon Bitri etj i dyti zakonisht emri i nje fisi apo i nje fshati me rralle emertimi i nje vecorie vetiake si i e bukur Mira ie vogel Vogali e te tjera si keto Me te shumtet e ketyre emrave te fiseve sot jane ende te njohur si emra fisesh ose fshatrash Tuzi tanime ne 1330 Prekali Shkreli Kastrati etj Ne kadaster ne vitin 1416 psh ne villa i Tusi Tuzi ne Podgorice quhen te 16 pronaret e shtepive Tusi qe e kane zanafillen nga kryetari Jurco Tusi nderkohe qe ne Grouemira grande shqip gruaja e buku nga 20 shtepi ishin te banuara vetem 11 Ne male ne lindje te Liqenit te Shkodres ishin vendosur fise te medha si Hotajt Hoti qe ende sot vazhdojne te jene shume te rendesishem te permendur shpesh qe nga viti 1330 Por vendimtare ne mesjete nuk ishin fiset por kryetaret dhe fisniket historia e gjendjes se sotme te fiseve malesore shqiptare veriore nuk mund te ndiqet kaq shume per shkak te mungeses se lajmeve Romaket e Danubit paraardhesit e rumuneve ne Mezine e Siperme dhe ne Dardani kane vuajtur ne te shumten e rasteve nga dyndjet e popujve qe nga shekulli i 5 dhe kane imigruar ne pjesen me te madhe pjeserisht pertej kufirit te dikurshem gjuhesor te latinishtes Per barinjte nuk ishte i veshtire largimi ne zona me te largeta Ato gjeten vendbanime te reja ne Rodope ne Hemus ne Maqedoni ne Tesali e cila u quajt ne fund te mesjetes Vllahia e Madhe ne Epir ne tere Serbine ku nuk mungojne ne asnje nga dokumentet e shekullit te 12 14 te manastirit ne Bosnje dhe ne Hercegovine ku raguzianet i mbanin si vllahe ne Trebinje Ljubine dhe Gacko fiset Zubci Banjani Nikshiqet Drobnjacit etj po ashtu ne malet bregdetare te Kroacise sidomos nga Cetinja deri ne krahinat e Lika dhe te Krbavas Ato vete vazhdonin ta quanin veten sipas deshmise se gjeografit venecian Domenico Negri romani ashtu sic e quajne veten maqedono-rumunet e sotem arumunet armn Duke folur mbi besytnitw nw Ballkan ai merr shembullin e malazezwve ku cdo shtepi ka shpirtin e saj mbrojtes i quajtur sjen fjale per fjale hije ose sjenovik mund te jete nje njeri i gjalle nje qen nje gjarper apo nje pule Po ashtu liqenet malet pyjet kane sjenin e tyre qe mund te quhet edhe me nje fjale turke Din Sjeni psh i malit Rijeki Kom ne ishullin Odrinska Gora ne skajin verior te liqenit te Shkodres nuk lejon askend te marre edhe nje dege nje kercell bari apo nje kokrrize te vogel nga pylli qe eshte gjithmone i gjelber keqberesin ai e ndjek permes mjegulles dhe pasqyrimeve te mrekullueshme te ajrit Shpirtra te ngjashem te pyllit i kane frike shqiptaret ne pyjet halore te krahines se Lures ku nuk guxojne qe te ngrene nga toka edhe deget e thara Kjo te kujton krejtesisht korijet e shenjta te lituanezeve te lashte Ne burimet e mevonshme shfaqen te keqijte bjesi demonet ose djajte ku te krishteret futnin edhe perendite pagane shkruan Jirecekp <![CDATA[Shuhet regjisorja e njohur franceze Agns Varda]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134059/titulli/Shuhet-regjisorja-e-njohur-franceze-Agns-Varda pimg classaligncenter size-full wp-image-704788 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903557115172765558132577133650140237826359296njpg alt width660 height371 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903557115172765558132577133650140237826359296njpg 660w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903557115172765558132577133650140237826359296n-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903557115172765558132577133650140237826359296n-640x360jpg 640w sizesmax-width 660px 100vw 660px Regjisorja legjendare franceze Agns Varda fituese e cmimit FIAF 2013 dhe Oscarit te Nderit 2017 eshte ndare nga jeta ne moshen 90-te vjecare Perkushtimi i saj per kinematografine dhe ruajtjen e filmit kudo ne bote do ti mungoje botes se kinemasep pVetem nje vit me pare Akademia Evropiane e Filmit i dha shperblimin per arritje jetesore per punen e saj disavjecare ne film Agnes Varda do te mbetet nje nga figurat kryesore te historise se artit boteror sidomos me ndikimin e saj ne France dhe Evropep pFilmi i saj i pare 8220La pointe Courte8221 prodhim i vitit 1954 nuk eshte shfaqur shpesh po tregon nje pjese intime te jetes se saj dhe keshtu asaj i dha epitetin e 8220gjyshes se eres se re filmike franceze8221 Filmi i saj 8220Cleo from 5 to 78221 ka marre cmimin e kritikes ne Festivalin e Kanes ne vitin 1961 Filmat tjere te njohur nga Varda jane 8220Lions love8221 8220One sings the other doesn8217t8221 8220Jacquot8221p pFilmat e saj kombinojne dokumentarin dhe trillimin Gjate karrieres ajo ka marre cmimin Carosse dOr ne Kane dhe nje Cesar Francez per filmin 8220The Beaches of Agnes8221 Varda ka krijuar mbi 30 dokumentare te shkurter ndersa ka ekspozuar dhe ka bere edhe disa instalacione artistikep <![CDATA[Historia e pikturave qe erdhen ne Tirane me kamione ndihmash]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134022/titulli/Historia-e-pikturave-qe-erdhen-ne-Tirane-me-kamione-ndihmash pimg classalignnone size-full wp-image-704579 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903562293035551793383060717772442860615368704njpg alt width960 height640 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903562293035551793383060717772442860615368704njpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903562293035551793383060717772442860615368704n-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903562293035551793383060717772442860615368704n-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903562293035551793383060717772442860615368704n-640x427jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px p pUrimet me te mira per 1999 quhet ekspozita me koleksionin me te mire te veprave te dhuruara nga artisti Jan Dibbets hapur ne Galerine Kombetare te Arteve Artisti i njohur ia ka dhuruar Galerise shqiptare keto vepra pikerisht ne vitin 1999 dhe titulli simbolizon disi dhe kohen kur ky koleksion mberriti per here te pare ne Shqiperi ku cdo ekspozite synonte te kontribuonte per dite me te mira Arnisa Zeqo kuratorja e kesaj ekspozite ka treguar nder te tjera dhe aventuren e ardhjes se ketij koleksioni ne Shqiperip pPothuajse njezet vite me pare ne vitin 1999 8211 veprat e ekspozuara sot ketu kane udhetuar drejt Tiranes nga bodrumi i Muzeut Stedeljik dhe nga studio e artistit Jan Dibbets ne Amsterdam me shume gjase me kamione ndihmash Qytetin ato e gjeten ne nje psikogjeografi e nje peizazh akustik shume specifik Nderkohe qe veprat po udhetonin per ne Tirane nga Kosova ishin nisur mbi gjysem milione refugjatep pTirana po mblidhte veten nga ngjarjet traumatike te viteve 1997-1998 Galeria Kombetare e Arteve ka nje histori te pasur te koleksionimit te veprave te artisteve vendas shume prej te cileve kane krijuar gjate periudhes se Realizimit Socialist tha Zeqo Sipas saj veprat e Koleksionit Jan Dibbets shkaktojne ndjesi te kundert me ate te koleksionit permanent sepse vijne nga situata krejt te ndryshme sociale e politikep pPiketakimi mes ketyre dy situatave te ndryshme te koleksionimit hap nje rruge te trazuar Si arrijne veprat e artit dhe koleksionet e artisteve te krijojne agjenci qe trazojne Kjo ekspozite do te sherbeje edhe per te prezantuar per publikun disiplina te tjera te artit si ajo e performances nepermjet nje programi edukativ dhe publik qe do te zhvillohet pergjate muajve te hapjes se ekspozites deri ne perfundim te saj me 22 shtator 2019 tha Zeqop pDrejtori i Galerise z Erzen Shkololli ftoi publikun qe te vizitoje ekspoziten e ketij koleksioni si dhe ate te artistit Sokol Beqiri As Mik as Armik e cila u hap nje jave me pare ne sallen e ekspozitave te perkohshme Pervec njohjes me artin e prodhuar nga me shume se 50 artiste ne periudha te ndryshme kohore keto ekspozita na prezantojne dhe me situaten qe po kalonin te dyja vendet Kosova dhe Shqiperia ne te njejtin vitp <![CDATA[Nostalgjia e cative dhe hajateve te Tiranes]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048133988/titulli/Nostalgjia-e-cative-dhe-hajateve-te-Tiranes pimg classaligncenter size-full wp-image-704357 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903lani-3jpg alt width960 height652 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903lani-3jpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903lani-3-320x217jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903lani-3-768x522jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903lani-3-640x435jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px Tjegulla qindra tjegulla tjegulla shtepish tiranase ngjizur ne syte e mi te femijerise dhe rinise Tjegulla oker ne te kuqe dhe kulmuar mbi ato shtepi te perkulura nga pesha e kohes mbi mure cerpici ati tiranase qe sot gati jane zhdukur nga afresku i dikurshem i ketij qyteti ku ato mbizoteronin ne paqen dhe pergjimjen e tyre ku rruget e rrugicat kalonin drejt kopshteve te lulezuara me hurmat e bahces se Ali Osekut fiqte e Zerines mucmollat dhe pjergullatp pDikur vrapoja mbi catite pa e ditur se duke thyer nje mund te humbja ekuilibrin dhe te bija sigurisht ne ato shtepi te vogla dhe mund te shpetoja por kur vrapoja ne catine e pallatit tim me kater kate te modelit sovjetik ne Bulevardin Stalin kjo padyshim do te ishte vdekjeprurese Ishim femije Mbaj mend hajatin e vjeter te asaj shtepie me tjegulla poshte ballkonit timp pNje hajat i hapur pa strehe qe ndante dy pjeset e asaj shtepi perdhese duke ripare ne kujtesen time ate femijeri te cuditeshme te lire qe nuk dinim se cishte koha dhe bota pasi Gagarini kishte udhetuar ne kozmos rreth botes prifterinjte dhe hoxhallaret mbanin syte te habitur nga qielli dhe gjithcka e rruzullit ishte crregulluar Prinderit duhej te punonin dhe ne ishim ne lirine tone vecanerisht ne ditet e veresp pGjithnje kembezbathur jo se skishim kepuce por se liria kuptohej dhe ne ecjen zbathur cka nganjehere bente qe zifti i nxehte i seres se bulevardit te na ngjitej ne tabanin e kembeve e te na percellonte Dhe ja ku me shfaqet ajo dite vere gjithe vape kur duke ndenjur ne ballkon dhe piceruar syte ne diell kushedi ne cperfytyrim degjova ca nallane poshte nga hajati dhe papritur pashe Floren ate grua 30 vjecare qe si gjithnje ne koketerine e saj kendonte dhe nderkohe po hiqte kemishen Vetem atehere kuptova se ajo mesa dukej do te lahejp pDhe keshtu si ne nje skene felliniane pashe tek hoqi sytjenat fundin prej basme te mbathurat e saj ngjyre roze dhe ja ku filloi te lahej ne ate hajat te vjeter plot rrangulla pasi ai me sa dukej ishte vendi ku laheshn gjate veres Me ato kacurrelat e zeze qe i binin mbi supe Flora kendonte si nje mexosoprano dhe shkumohej gjithnje e me shume por nuk ishte kjo qe me bente me shume pershtypje as nuditeti i saj por nje dicka e fryre dhe e shemtuar nje lloj topi i dhjamte qe i shfaqej ne fund te barkut dhe te bente kureshtar se perse ndodhej aty fare te ishte valle Sidoqofte ishte hera e pare qe shikoja nje nudo Ne fakt duke veshtruar topin me dhjame solla ne kujtese grate ne plazh por tek asnjera nuk kisha pare nje top te tille Vertet cte ishte Si dreqin ishte krijuar aty ne ate gunge te cuditeshmep pMendoja keshtu dhe imagjinata me conte ne lloj-lloj pamjesh pasi atehere femijeve u thonin se bebet lindnin nga sqetullat e mamave dhe brockulla te tjera pasi ato cka mbuloheshin mes shaleve ishin gjera te fshehta qe thonin se ishin te turpshme cka gjithcka vazhdonte ta bente akoma me misterioze ne syte tane Flora nderkohe kendonte dhe me elokuencen e saj trupore e ferkohej ne te gjitha pjeset e trupit Ajo ishte koriste e Kishes Ortodokse dy hapa larg pallatit tone do te djele shkonte per meshe dhe ne trazovace te medhenj nderkohe qe korri jehonte nen kubene e bukur plot figura njerezore qe fluturonin ne qiell dhe besimtaret benin kryqin ne nxitonim vetem per te futur duart ne tavolinat qe shtroheshin pas meshes ne oborrin e kishes Flora ferkohej dhe nuk di pse nje mjaullime cjerrese dhe e tmerrshme e beri te ngrinte koken e trembur dhe papritur syte tona u kryqezuanp pU mundova te fshihem menjehere por ajo se cfare tha duke share dhe pastaj renia e ujit nuk u degjua me Ngadale zgjata koken perseri por tashme Flora ishte larguar maje nallaneve te saj Sidoqofte e kisha pare me endje ate trup te beshem femeror edhe pse me disa gropa te cuditshme mes shkumes se bardhe te sapunit Qe nga ajo dite askush nuk u la me ne ate hajat Madje ditet ne vijim ajo me shikonte me nje veshtrim te venger sikur te kisha zbuluar nje sekret te saj dhe ai imazh i topit te dhjamte te ishte kthyer ne nje thashethemnajep pPor jo gjithcka kishte mbetur midis meje dhe asaj nje e fshehte midis nesh Sa here e ndeshja tek furra e lagjes per te marre tepsine e byrekut po te ishte atje largohesha pas furres dhe vetem kur ajo ikte shkoja te furxhiu Imazhi i dyte qe pashe ne ate hajat ishte ne nje dite zie dy vjet me vone kur dy cigane te shendetshme me gjinjte qe u vareshin dhe vithet e beshme e te leshuara po e lanin te vdekuren te shtrire mbi nje tavoline vendosur ne mes te hajatitp pDuhej te ishte fillim vjeshte Ishte nje pamje e cuditshme qe e shikoja nga ballkoni qetesisht pasi askush nuk e kishte mendjen te ngrinte syte por shpejt e kuptova se plaka kishte e vdekur sepse duart e saj ishin varur nga tavolina dhe binin poshte duke qendruar ashtu pa levizur nga ku uji rridhte vazhdimisht Mbi trupin e saj ngrihej nje avull i nxehte Ciganet po e lanin para se ta varrosnin Nostalgji hajatesh tjegullash kenge operistike korre kishash ceremoni dasmash ne oborrin e kishes franceskane dy hapa me tutje poshte ballkonit dhe sigurisht macoket sepse macoket fillonin me miaullimat e tyre nga mesi i nates nen nje qiell plot yjep pGjate veres nga dritaret e hapura vinin dalogjet e aktoreve te filmave meqe kinemaja verore ishte gjithashtu shume prane Atje ne ekran luheshin jete te tjera Ishte jeta ne film ku kufiri midis realitetit dhe imagjinares zhdukej Dhe atehere ne enderronim binim ne preherin e endrrave duke u bere njekohesisht bashkeaktore me ata qe luanin realisht Dhe ndodhte ta shihnim veten jo rralle ne shtratin e aktoresedhe pse adoleshnte Te nesermen ndodhte qe ne telin e telefonit qe lidhte dy pallatet te vareshin nje pale breke te medha te hedhura kushedi nga cili katp pTe gjithe qeshnin me breket qe fluturonin hera-heres dhe qe era i rrotullonte Ato kapeshin fort pas telave duke qendruar atje muaj me rradhe si deshmitare te kushedi cfare beteje por duke qene te ndotura kuptohej se dikush ndihej keq gjate mbremjeve dhe menjehere i flakte tutje Si kudo edhe ne lagjen tone kishte nje vullnetar te policise njerez vigjilente qe ishin ne te gjitha lagjet e qe shkonin te tregonin se cfare ndodhte ne lagjet dhe blloqet e tyrep pTek ne ishte nje analfabet i flakte qe kudo e shpallte patriotizmin dhe dashurine e tij per udheheqesin suprem Nje dite ishte munduar ti hiqte ato breke duke u hedhur gure se mos kushedi binin por breket qendronin te kapura fort dhe as qe donin tua dinin gureve te vullnetaritp pMe se fundi beri nje shkop te gjate dhe donte ti hiqte por ato vec rrotulloheshin dhe sdonin qe sdonin te shkeputeshin nga ai fill i nderur nga njeri pallat tek tjetri Ah kjo eshte pune e armikut 8211 peshperiste vullnetari 8211 na turperuan tek stalinistet e botes 8211 shtonte ai dhe shtrengonte dhembet pasi ato dite ishin dhe dite kongresi dhe Tiranen e kishin pushtuar stalinistet e fundit qe i kishin mbetur kesaj bote Per me teper dhe bulevardi quhej Bulevardi Stalinp pfare do te thoshte shoku Stalin baba Stalini po ti shikonte ato breke te tundeshin para hundeve te tij Vertet shqiptaret kishin mbetur besniket e tij te vetem por kjo puna e brekeve qe i tundete era ne rruge te madhe ishte e palejueshme e pamoralshme dhe pune qe sbehej Vullnetari shkonte e vinte dhe shikonte me rradhe ballkonet duke u munduar te pikaste se nga mund te ishin hedhur ato breke Valle Erveheja8230 Po ajo sikur nuk i kishte vithet aq te gjera sa te mbante brekete tillap pXhevrija komshija tjeter ishte grua e re dhe ato breke nuk ia mbushnin mendjen se mund ti flakte ajo ne asnje lloj rrethane Siper ne katin e katert ishte Dylberja Ne fakt ajo kishte vithe qe i pershtateshin ashtu te beshme dhe te kercyera qe nje shoku im meqe ishte djali i nje mekaniku fjalen e prapanices e kishte zevendesuar me fjalen diferencial por Dylberja ishte puntore e dalluar dhe fotografia e saj me ato faqe te kuqe bente balle ne tabelen e nderitp pIshte krenaria e fabrikes Po ne ate kat djathtas ishte Qano Vullnetari dyshonte se pikerisht ajo plake plot humor dhe shaka te tepruara mund ta bente ate pune Pra dhe kishte filluar ta ruante se donte ta kapte me presh ne dore sic thoshte populli Disa mbremje rresht ai doli ne cep te pallatit dhe ashtu ne erresire si nje skuth i sprovuar por pa diplome veshtronte ballkonin e Qanos Por Qano vec pinte cigare dhe kushedi me cfare merrej aty lart Prane pallatit tone ishte ngritur dhe nje hotel i ri i quajtur Peza dhe ne anen e pasme dritaret e tij binin mbi oborrin tone pikerisht atje ku shtriheshin ne ajer filli i telefonit dhe nje tjeter per korentin Ne katin e trete shpesh dilnin fytyrat e tre palestinezeve qe veshtronin e qeshninp pIshin nga ata qe kishin filluar luften kunder Izraelit dhe rrembimet e sportisteve hebre ne Olimpiaden e Munihut Ndoshta njeri prej tyre me ato mustaqe spic te zeza duhej te ishte ndonje i derguar i Arafatit ne token e shqiponjave heroike qe mbante ne njeren dore kazmen dhe ne tjetren gryken e topit Shpesh vinte ndonje kongolez vietnamez apo brazilian shoke te idealit dhe ja ku formohej internacionalja mu ne mes te Tiranes Por kur breket tundeshin ne ajer ata qeshnin dhe vullnetarit kjo nuk i pelqente madje e terbonte Dhe me zgerdhihen pale cdo te thonin revizionistet atehere u perca kampi socialist kete do te thoninp pKur shfaqej vullnetari ne futeshim ne bodrumet e lageshta e te pista te pallatit apo ngjiteshim dhe strukeshim nen cati ne nje bote tjeter ku mbanim dhe pelllumbat Here-here ngjiteshim mbi tjegullat e medha shume me te medha se ato te cative te Tiranes helbete pallat i modelit sovietik dhe qe andej hidhnim veshtrimet tona mbi rruget e qytetitp pQefi me i madh ishte gjate veres ku ne trotuarin perballe pallatit ne anen tjeter ne nje shtepi dykateshe tiranase dhe nen hijen e pishave te medha qendronin nja tre-kater vajza dhe shelleheshin ne djell Meqe porta ishte e mbyllur dhe muret ishin te larte dhe meqe ato ishin te sigurta se askush nuk i shikonte atehere i ngrinin fustanet gjer tek mbathjet dhe keshtu benin banjo diellip pE ku ta dinin ato se nga maja e catise se pallatit ne shijonim spektaklin e vecante gati te binim nga kenaqesia e masturbimit ishte koha kur zgjoheshin deshirat e para seksuale dhe kur ajo pamje e thjeshte na dukej si dicka teper erotike Por vullnetari nuk dinte gje per kete meqe nuk e kishte shijuar boten e hajateve dhe te cative Sidoqofte njeg je ishte e sigurte vetem kur vdiq Qano nuk u pa me te fluturonin breke drejt oborrit Pas shiut telat e telefonin tashme shndrisnin per bukuri Oborri buze bulevardit te Baba Stalinit kishte shpetuar nga shfaqjet e huaja Luan Ramap <![CDATA[8 femra te dyshuara per vrasjen e nje burri]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048133966/titulli/8-femra-te-dyshuara-per-vrasjen-e-nje-burri pimg classaligncenter size-full wp-image-704045 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kulajpg alt width639 height960 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kulajpg 639w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-213x320jpg 213w sizesmax-width 639px 100vw 639px Ankohet per cdo gje dhe per te gjithe Nje lakmitare qe i pelqen te jete gjithmone ne qender te vemendjes Agustina ky personazh 8220plot me virtyte8221 do te vije nen interpretimin e aktores Olta Daku ne vepren 8 femra qe do te ngjitet ne skenen e Turbines me datat 29-30-31 mars ora 1900 nen regjine e Driada Dervishitp pVepra gati provokative e Robert Thomas ka bere bashke emra te njohur femer ne teatrin shqip Per regjisoren Dervishi njohja me kete veper ka qene nje terheqje e menjehershme Pasi lexoi vepren e pelqeu aq shume sa mendoi ta vendoste ne skene duke zgjedhur 8 aktoret qe i pershtateshin personazheve te ndertuar nga Thomasp pShfaqja eshte e nderthurur me pjese muzikali ku secila aktore kendon kengen e karakterit te saj Fabula e pjeses eshte kjo Ne nje shtepi te madhe ne fshat te mbuluar nga debora nje familje eshte mbledhur per te festuar Festat e Fundvitit Por nuk do te kete festime babai patriark i familjes eshte gjendur i vrare Vrasesi mund te jete vetem njera nga 8 femrat me te aferta te burrit te shtepise Situatat komike shperthejne kur familjes fillon tu dal sekreti 8 femrap pSecila nga ato eshte e dyshuar Njera prej tyre eshte fajtorja Cila nga ato eshte Ngjarja rrotullohet rreth femrave te familjes dhe punonjesve te tyre loja fillon kur 8 femrat mblidhen ne shtepine e madhe per te festuar Krishtlindjet dhe perfundojne duke kerkuar te zbulojne vrasesin e Marselit burrit te shtepise Te bllokuara ne shtepi secila nga femrat eshte e dyshuar secila nga ato kane motivet dhe sekretet e tyre Nje tjeter aktore qe rikthehet te interpretoje ne kete veper pas nje mungese te gjate eshte Merita ocolip pAjo interpreton Pjereten nje ish kercimtare nudo8221 apo nje 8220artiste me talent dhe e paster si zambak8221 Zamira Kita aktorja e njohur e shume roleve qe kane mbetur ne kujtesen e publikut do te interpretoje nje gjyshe qe nuk heq dore nga alkoli Koprace apo vrasese Ky dyzim do te shihet me mire nen intepretimin e Kites Yllka Mujo interpreton ne kete veper rolin e Gabit zonjes elegante se shtepise qe i do shume parate pak te bijat dhe aspak te shoqinp pNe role te tjera interpretojne aktoret Rajmonda Bulku Klodiana Keco Blerta Belliu Paola Kodra dhe Ilda Pepi Raimonda Bulku intepreton ne rolin e Chanel punonjesja e shtepise Klodjana Keco ne rolin e Suzanes vajzes se Gabit dhe Paola Kodra si vajza adoleshente e familjes e cila eshte stermullari i ngjarjes per shakane qe perfundoi ne tragjedip style typetextcss tduid15c9d2f8433135 td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-1-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15c9d2f8433135 td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-2-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15c9d2f8433135 td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-3-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15c9d2f8433135 td-doubleSlider-2 td-item4 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-4-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15c9d2f8433135 td-doubleSlider-2 td-item5 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid15c9d2f8433135 classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 5div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-1jpg titlekula 1 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-1jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-1jpg 639w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-1-213x320jpg 213w sizesmax-width 639px 100vw 639px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-2jpg titlekula 2 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-2jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-2jpg 540w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-2-180x320jpg 180w sizesmax-width 540px 100vw 540px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-3jpg titlekula 3 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-3jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-3jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-3-213x320jpg 213w sizesmax-width 640px 100vw 640px alt a figure div div class td-slide-item td-item4 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-4jpg titlekula 4 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-4jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-4jpg 540w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-4-180x320jpg 180w sizesmax-width 540px 100vw 540px alt a figure div div class td-slide-item td-item5 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kulajpg titlekula data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kulajpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kulajpg 639w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903kula-213x320jpg 213w sizesmax-width 639px 100vw 639px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div class td-button td-item4 div class td-borderdiv div div class td-button td-item5 div class td-borderdiv div div div div div pGazeta Shqipp <![CDATA[Ema Andrea Duhet me dite me e dashte Teatrin cdo dite]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048133915/titulli/Ema-Andrea-Duhet-me-dite-me-e-dashte-Teatrin-cdo-dite pimg classaligncenter size-full wp-image-703569 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903ema-2jpg alt width640 height960 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903ema-2jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903ema-2-213x320jpg 213w sizesmax-width 640px 100vw 640px Teatri nuk eshte 8220loje shpiash8221 ku fqinjet mblidhen me pi kafe e me 8220vra8221 kohen nuk eshte mjet deliri e fame 8220te lagja jone nuk eshte gare 8220kush ja hipen me shume8221 Teatri nuk kerkon pushtet sepse ka lind prej vetes e ka pushtetin e ndergjegjes lind me ne e vazhdon te jetoje edhe kur ne ikimp pShkruhet ne rere cdo nate dallget e era qe i shkojne persiper nuk e fshijne por e kthejne te i Zot -Njeriu qe mbet pa forme kur i mungon Arti pergjate rrugetimit te ngushte drejt fundit Duhet me dite me e dashte Teatrin cdo dite me kuraje e perkushtim Teatri frikeson ashtu si e verteta Ndaj kush e 8220perdor8221 prej mundesise apo pamundesise me e dashtduhet me pas kujdes se cfare shkruan ne rere Era e dallget 8220kthehen ne shtepi8221 gjithmonep pKeshtu shkruan aktorja Ema Andrea ne diten Nderkombetare te Teatrit do vit ne kete dite nje personalitet i teatrit shkruan nje ese mbi teatrin Kete vit mesazhi i eshte besuar Carlos Celdran nga Kubap <![CDATA[Te rrokesh duart ne erresire]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048133881/titulli/Te-rrokesh-duart-ne-erresire pemstrongimg classaligncenter size-full wp-image-703404 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903rokujpg alt width552 height690 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903rokujpg 552w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903roku-256x320jpg 256w sizesmax-width 552px 100vw 552px Mesazhi per Diten Boterore te Teatrit 2019 27 Mars 2019strong emp pemstrongCarlos CELDRN Cubastrong emp pPara se ti hapja syte drejt teatrit mesuesit e mi tashme ishin atje Ata kishin ndertuar shtepite e tyre dhe qasjet e tyre poetike mbi mbetjet e jeteve te tyre Shumica nga ta jane te panjohur apo pothuajse nuk kujtohen ata kane punuar ne heshtje ne perulesine e dhomave te provave dhe ne teatrot e mbushura perplot spektatore dhe ngadale pas vitesh pune dhe arritjeje te jashtezakonshme ata gradualisht shkuan nga keto vende dhe u zhdukenp pKur une kuptova se fati im do te ishte ti ndiqja hapat e tyre une gjithashtu kuptova se kisha trasheguar ate tradite te hidhur unike te te jetuarit ne te tashmen pa ndonje pritje tjeter pervec se te arrish transparencen e castit te paperseritshem takimit me nje tjeter ne erresiren e nje teatri pa mbrojtje te metejme sesa vertetesia e nje gjesti nje fjale qe shperfaqet Atdheu im teatror qendron ne ato momente te takimit me spektatoret qe vijne ne teatrot tona nate pas nate nga kendet me te ndryshme te qytetit tim te na shoqerojne dhe te ndajne disa ore ca minutap pJeta ime eshte ndertuar nga ato momente unike kur une pushoj se qeni vetja te vuaj per veten dhe rilindem dhe e kuptoj domethenien e profesionit teatror te jetosh caste te nje te verteteje te paster kalimtare ku e dime se ajo qe themi dhe bejme atje nen dritat e skenes eshte e vertete dhe reflekton pjeset me te thella me personale te vetes sone Vendi im teatror imi dhe ai i aktoreve te mi eshte nje vend i endur nga momente te tilla ku leme pas maskat retoriken friken e te qenit kush jemi dhe rrokemi duarsh ne erresirep pTradita teatrore eshte horizontale Askush nuk mund te pohoje se teatri ekziston ne ndonje qender te botes ne ndonje qytet apo ndertese te privilegjuar Teatri sic e kam marre perhapet permes nje gjeografie te padukshme qe bashkon jetet e atyre qe e performojne dhe mjeshterise teatrore ne nje gjest te vetem unifikues Te gjithe mjeshtrit e teatrit vdesin me momentet e tyre prej nje qartesie e bukurie te paperseritshme ata te gjithe shuhen ne po te njeten menyre pa ndonje tjeter epersi qe ti ruaje ata dhe ti beje te shquarp pMesuesit teatror e dine kete asnje pranim nuk eshte i vlefshem kur perballet me ate siguri qe eshte burimi i punes sone krijimi i casteve te vertetesise te dykuptimesise te fuqise te lirise ne mes te nje pasigurie te madhe Asgje nuk mbijeton perveq te dhenave apo shenimeve te veprave ne video dhe fotografi qe do te mund ta kapte qofte nje ide te zbehte te asaj qe benep pSidoqofte ajo qe do te mungoje gjithmone nga keto te shenime eshte pergjigja e heshtur e publikut i cili kupton ne nje cast se ajo qe ndodh nuk mund te perkthehet e as te gjindet jasht se e verteta qe shperndahet aty eshte nje pervoje jetesore per pak sekonda me e tejdukshme sesa vete jeta Kur e kuptova se teatri ishte nje vend me vete nje territor i madh i cili mbulon gjithe boten nje vendosmeri u ngrit brenda meje e cila ishte gjithashtu realizimi i nje lirie nuk te duhet te shkosh larg apo te levizesh nga ku je nuk duhet te vraposh e as te ecesh vete Publiku eshte kudo qe ti te jeshp pI ke koleget qe te duhen perkrah teje Aty jasht shtepise tende ke realitetin e perditshem te erret e te padepertueshem Pastaj ti punon nga ajo palevizshmeri e dukshme per te dizajnuar rrugetimin me te madh nga te gjithe ta perserisesh Odisene udhetimin e Argonauteve je nje udhetar i palevizshem i cili nuk ndalet se shpejtuari dendesine dhe ngurtesine e botes se tij reale Rrugetimi yt eshte drejt castit momentit drejt takimit te paperseritshem me shoket e tu Udhetimi yt eshte drejt tyre drejt zemres se tyre drejt subjektivitetit te tyrep pJu udhetoni me ta ne emocionet e tyre ne memoriet e tyre te cilat ju i ngjallni dhe mobilizoni Udhetimi juaj eshte marramendes dhe askush nuk mund ta mate apo ta heshte ate Asnjeri nuk mund ta njohe ate ne masen e duhur eshte nje udhetim permes imagjinates se njerezve tu nje fare qe mbillet ne token me te larget ndergjegjen qytetare etike dhe humane te spektatoreve tu Per shkak te kesaj une nuk leviz qendroj ne shtepi mes me te afermve te mi ne qetesine e dukshme duke punuar dite e nate sepse e kam sekretin e shpejtesisep pPerktheu nga anglishtja Agon Myftarip <![CDATA[Antonio Gramsci Im ate eshte me origjine shqiptare]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048133853/titulli/Antonio-Gramsci-Im-ate-eshte-me-origjine-shqiptare pimg classalignnone size-full wp-image-703124 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019035473051923482585487395921613833394536316928n-1jpg alt width1024 height768 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019035473051923482585487395921613833394536316928n-1jpg 1024w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019035473051923482585487395921613833394536316928n-1-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019035473051923482585487395921613833394536316928n-1-768x576jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019035473051923482585487395921613833394536316928n-1-640x480jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019035473051923482585487395921613833394536316928n-1-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019035473051923482585487395921613833394536316928n-1-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019035473051923482585487395921613833394536316928n-1-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019035473051923482585487395921613833394536316928n-1-238x178jpg 238w sizesmax-width 1024px 100vw 1024px p pAntonio Gramsci lindi ne Ales ne Sardenje me 22 janar 1891 i katerti nga shtate femijet qe paten Francesco Gramsci dhe Giuseppina Marcias-i Te paret e Antonios nga ana e babait ishin me origjine nga qyteti i Gramshit ne Shqiperi dhe mund te kene mberritur ne Itali qe ne shekullin XV gjate diaspores te shkaktuar nga pushtimi turkp pDokumente arkivi pohojne se ne Shtateqinden katragjyshi Gennaro Gramsci i martuar me Domenica Blajotta-n zoteronte ne Plataci komunitet arberesh i distriktit te Kastrovilarit toka qe me pas u trasheguan nga Nicola Gramsci 1769-1824 Ky u martua me Maria Francesca Fabbricatore-n dhe nga martesa e tyre lindi ne Plataci Gennaro Gramsci 1812-1873 qe ndermori karrieren ushtarake ne xhandarmerine e Mbreterise se Napolit dhe kur ndodhej ne Gaeta u martua me Teresa Gonzales-in bijen e nje avokati napoletan me origjine spanjolle Femija i tyre i dyte qe Francesco-ja 1860-1937 babai i Antonio Gramsci-tp pOrigjina e larget shqiptare njihej nga vete Antonio Gramsci qe megjithate i perfytyronte me te vona sic do ti shkruaje kunates Tatiana Schucht nga burgu i Turit me 12 tetor te 1931-shit une vete nuk kam kurrfare race im ate eshte me origjine shqiptare familja iku nga Epiri gjate luftes se 1821-shit por u italianizua me shpejtesiMegjithate kultura ime eshte italiane kryesisht kjo eshte bota ime nuk e kam kuptuar kurre qe jam i shqyer midis dy botesh Te qenit me origjine shqiptare nuk u vu kurre ne loje sepse edhe Crispi ishte shqiptar i edukuar ne nje kolegj shqiptar Ne periudhen e transferimit te familjes ne Sorgono ne provincen e Nuoros Sardenje fillon pas nje rrezimi semundja qe do ti lere nje keqformim te pakendshem fizik shpina ne fakt do te filloje pak nga pak duke u kerrusur ndersa kurat mjekesore do te perpiqen me kot ta ndalin deformimin e tij I riu Antonio thith ne familje nje atmosfere te veshtire sidomos per shkak te babait te paqete protagonist me 1897-en i nje pezullimi nga puna dhe i nje arrestimi per parregullsi administrativep pMe 1905-en arrin sidoqofte te regjistrohet ne liceun-gjimnaz te Santu Lussurgiu ndersa me 1908-en nderron shkolle dhe shkon ne liceun Dettori te Kaljarit qytet ku praktikisht fillon te beje nje jete autonome Fillon te lexoje shtypin socialist qe i vellai Gennaro i dergon nga Torinoja Bashke me shume te rinj te liceut Dettori Gramsci merr pjese ne betejat per afirmimin e mendimit te lire dhe ne diskutime me karakter kulturor dhe politik Ne ate periudhe banon ne nje pension shume te varfer ne rrugen Princi Amedeo dhe gjerat sigurisht qe nuk ndryshojne per me mire kur transferohet ne nje pension tjeter te bulevardit Vittorio Emanuele Kaljari ne ate kohe nje qyteze kulturalisht e gjalle ku perhapen tharmet e para sociale qe do te ndikojne ne menyre te konsiderueshme mbi formimin e tij te pergjithshem si ne rrafshin kulturor ashtu edhe karakterialp pNe shkolle dallohet per interesat e tij te forta kulturore lexon jashtezakonisht shume sidomos Croce-n dhe Salvemini-n por zbulon edhe nje prirje te konsiderueshme per shkencat e sakta dhe matematiken Pasi merr diplomen e liceut me 1911-en fiton nje burse studimi per Universitetin e Torinos Transefrohet keshtu ne ate qytet dhe regjistrohet ne Fakultetin e Letersise Lidh miqesi me Angelo Tasca-n socialist prej kohesh I jeton vitet e tij universitare ne nje Torino te industrializuar ku jane zhvilluar tashme industrite e Fiat-it dhe te Lancia-s Pikerisht ne kete periudhe trazirash te medha shoqerore piqet ideologjia e tij socialistep pNe Torino frekuenton edhe mjediset e emigranteve sarde interesi per token e tij ne fakt do te jete gjithnje i gjalle te ai si ne refleksionet me karakter te pergjithshem mbi problemin e jugut ashtu edhe per sa u takon traditave dhe zakoneve Interesat politike e shohin organizator te palodhur nismash te shumta aq sa pas disa vitesh e gjejme ne Rusi Martohet ne Moske me nje violiniste te talentuar qe do ti jape dy femije per te cilet nga burgu italian ku me pas do te vuaje denimin do te shkruaje nje sere perrallash mallengjyese te botuara me titullin Pema e iriqit Nderkohe duke pasur hyre me pare ne Psi bindet se i duhet dhene jete nje partie te re sipas direktivave te ndarjes te treguara nga Internacionalja komuniste Ne janar te 1921-shit hapet ne Livorno Kongresi i 17-te kombetar i Psi-se divergjencat midis grupeve te ndryshme maksimaliste reformiste etj e shtyjne intelektualin italian dhe pakicen e komunisteve te shkeputen perfundimisht nga socialistetp pNe te njejtin muaj te atij viti ne mbledhjen historike te San Markos me 21 janar 1921 lind Partia Komuniste e Italise Gramsci do te jete nje anetar i komitetit qendror Giulia Schucht gruaja e Gramsci-t Ne fund te muajit maj Gramsci shkoi ne Moske i caktuar te perfaqesonte Partine Italiane ne ekzekutivin e Internacionales komuniste Por per fat te keq atje mberriti i semure Ne qershor u shtrua ne nje sanatorium per semundje nervore te Moskes Ketu njohu nje grua Eugenia Schucht-in te bijen e Apollon Schucht-it drejtues i PKBS-se dhe mik personal i Leninit violiniste qe kishte jetuar disa vjet ne Itali Nepermjet saj njohu ate qe do te behej gruaja e tij Giulia Schucht-in 1894-1980 Te bashkuar ne martese me 1923-shin nga cifti do te lindin femijet Delio Gramsci me 10 gusht 1924 dhe Giuliano Gramsci me 30 gusht 1926p pVitet e fundit Me 1926-en arrestohet nga policia fashiste megjithese kishte imunitet parlamentar Nderkohe mbreti dhe Mussolini shperndajne Dhomen e Deputeteve duke nxjerre jashte ligjit komunistet Gramsci dhe te gjithe deputetet komuniste u proceduan dhe u syrgjynosen Gramsci fillimisht ne ishullin e Ustikes dhe me pas ne burgun e ivitavekias dhe Turit Duke mos u kuruar sic duhet i braktiset shuarjes se ngadalte mes vuajtjesh fizike dhe morale Antonio Gramsci vdes me 1937-en pas njembedhjete vjeteve burgim pa i pare me femijet e tij Ne vitet e burgut shkruan 32 fletore me studime filozofike dhe politike te perkufizuara si nje nga veprat me te larta dhe te mprehta te shekullit te botuara nga Einaudi pas luftes njihen universalisht si Fletoret nga burgu dhe gezojne edhe sot perkthime te panumerta dhe konsiderate shume te larte prane intelektualeve te te gjitha vendevep pPergatiti Adrian Beshajp <![CDATA[Mehmet Shehu Der Standard Agjent britanik me kodin BAB-008 ja plani per vrasjen e Enverit]]> 2020-07-08T13:41:58+00:00 2020-07-08T13:41:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048133850/titulli/Mehmet-Shehu-Der-Standard-Agjent-britanik-me-kodin-BAB-008-ja-plani-per-vrasjen-e-Enverit pimg classaligncenter size-full wp-image-703171 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903enveri-mehmetijpg alt width640 height474 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903enveri-mehmetijpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903enveri-mehmeti-320x237jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903enveri-mehmeti-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903enveri-mehmeti-100x75jpg 100w sizesmax-width 640px 100vw 640px Gazeta prestigjioze gjermane Der Standard ka publikuar se fundmi nje artikull ku trajton te shkuaren komuniste te Shqiperise me protagonist te shkrimit ish-kryeministrin Mehmet Shehu dhe raportin e tij me diktatorin Enver Hoxhap pNe shqiptaret i duam miqte tane me gjithe zemren tone dhe i urrejme armiqte tane me gjithe zemren tonep pshte kjo shprehja marre nga nje deklarate e Mehmet Shehut qe hap artikullin Me vone ajo cka idsh-kryeministri ka thene do te zbatohej edhe per te nen diktaturen e Hoxhes pavaresisht se ishte njeriu i dyte me i rendesishem ne Shqiperine komunistep pNe shkrim kujtohet edhe nata e 17 dhjetorit 1981 ku Shehu vdiq ne rrethana te pasqaruara por qe diktatura e cilesoi vetevrasje me armep pimg classaligncenter size-full wp-image-703173 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903auto231455175175jpg alt width860 height484 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903auto231455175175jpg 860w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903auto231455175175-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903auto231455175175-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903auto231455175175-640x360jpg 640w sizesmax-width 860px 100vw 860px Nje vit me pas Enver Hoxha deklaroi se miku i tij i ngushte per dekada te tera ishte ne fakt armiku me i keq madje nje tradhtar i egerp pDer Standard shkruan se Shehu kishte planifikuar ne emer te CIA-s te UDB-se jugosllave KGB-se ruse dhe sherbimit sekret britanik me te cilin mbante kodin BAB-008 per shume vite me radhe likuidimin e Hoxhes por ne fund kreu vetevrasje nga frika e zbulimitp pPas vdekjes se tij nisi fushata per spastrimin e te gjithe atyre qe kishin qene pjese e te ashtuquajtures banda e tijp pMinistri i Brendshem i Mbrojtjes i Jashtem dhe ai i Shendetesise disa funksionare te larte te partise dhe shumica e anetareve te familjes se Shehut u vrane ose vdiqen neper burgjep pimg classaligncenter wp-image-703172 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903Mehmet-Shehujpg alt width717 height331 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903Mehmet-Shehujpg 552w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201903Mehmet-Shehu-320x148jpg 320w sizesmax-width 717px 100vw 717px Fushata vijoi edhe ne nivele me te uleta se kaqp pVala e shtypjes ishte nje fenomen i perseritur ne Shqiperine komuniste qe vazhdoi edhe ne fazen e vonshme te stalinizmit Dhe si zakonisht ne raste te tilla denoncimet nga njera ane dhe ritualet per sundimtarin nga ana tjeter perjetonin pikun- thuhet me tej ne shkrim duke theksuar parullen e kohes Armiqte dhe tradhtaret do ti shtrydhim si limon Ata do marrin denimin me te ashper shkruan gazeta gjermanep - Arkiva Shqiptare e Lajmeve