Lajmet e Shqiperia.com - Kategoria: 6 2019-04-25T17:52:15+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Low cost nga Tirana ne Amsterdam dhe Budapest ja sa do kushtojne biletat]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074689/titulli/Low-cost-nga-Tirana-ne-Amsterdam-dhe-Budapest-ja-sa-do-kushtojne-biletat pShqiperise i jane shtuar dy linja ajrore me kosto te uleta kete vit Ne mars filloi fluturimet Wizz Air nga Tirana ne Budapest dhe anasjelltas dhe nga 10 maji Transavia ofron udhetime direkt nga Tirana ne Amsterdam dhe anasjelltasp pPor sa kushtojne biletat dhe si jane ato krahasuar me vendet e tjera te rajonit per te njejtat destinacione strongMonitorstrong ka bere nje kerkim ne linjat perkatese per udhetimet vajtje-ardhje ne muajt e veres ku rajoni rezulton serish shume me i lirep pstrongNe Budapeststrongp pNga Tirana ne Budapest jane dy data nisjeje dhe kthimi cdo jave te merkuren dhe te dielen Bileta me e lire vajtje-ardhje eshte 85 euro dhe kete mund ta gjeni vetem per nisje ne fund te muajit maj dhe fillim te qershorit bileta e vajtjes eshte vetem 20 euro por eshte kthimi ai qe kushton tre here me shume Me pas biletat shtrenjtohen dhe kushtojne 127 euro apo edhe 210 euro ne fillim te korrikut Bileta me e lire qe mund te gjesh ne korrik eshte 145 euro vajtje-ardhjep pNga Shkupi eshte shume me lire te shkosh ne Budapest Per ikje me 31 maj dhe kthim me 4 qershor udhetimi vajtje-ardhje eshte vetem 29 euro 1789 dinare maqedonas Ne qershor bileta kushton maksimumi 41 euro dhe ne korrik 44-48 euro vajtje-ardhje Nga Shkupi pervec Budapestit Wizz Air ka gati 30 destinacione te tjerap pEdhe nga Prishtina qe ka filluar fluturimet pothuajse njekohesisht me Tiranen Budapesti eshte me i lire Nje bilete vajtje-ardhje per nisje me 29 maj dhe kthim me 5 qershor kushton 40 euro ndersa edhe ne korrik mund ta gjesh me me pak se 50 europ pstrongNe Amsterdamstrongp pNe Amsterdam ne diten e pare kur fillojne fluturimet nga Tirana me 10 maj dhe kthim me 15 maj bileta kushton 170 europ pFluturimet me linjen Transavia jane tre here ne jave te henen te merkuren dhe te premten Ne maj udhetimi me i lire eshte me 17 maj nisja nga Tirana dhe kthimi ne daten 19 maj ku bileta vajtje-ardhje kushton 86 euro ndersa nese zgjedh kthimin me daten 22 maj shtrenjtohet ne 146 europ pNe korrik biletat shtrenjtohen ndjeshem Psh per vajtje ne daten 21 korrik dhe kthim ne daten 24 korrik kushton 247 euro Edhe ne gusht jane po kaq te shtrenjtap pBiletat per ne Amsterdam fillojne e behen me te lira vetem ne shtator ku nese prenotoni sot mund te gjeni fluturime qe kushtojne 78 euro psh per vajtje ne 20 shtator dhe kthim ne daten 25 shtator Fluturimet jane te programuara deri ne tetor ku cmimet jane relativisht te njejta me shtatorinp pTransavia ofron dhe fluturime direkt drejt Parisit Orly Ne qershor bileta me e lire vajtje-ardhje kushton 147 euro Ne korrik cmimi shtrenjtohet ndjeshem ne 192 euro deri 248 europ pNe Paris mund te shkohet dhe nga Prishtina me Easyjet Per nisje me 27 maj dhe kthim me 31 maj bileta kushton 88 euro Ne korrik bileta shtrenjtohet ne 192 euro Nga shtatori Parisi eshte i arritshem permes Prishtines me 71 europ pimg classaligncenter size-full wp-image-16431 td-animation-stack-type0-2 srchttpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime1png sizesmax-width 839px 100vw 839px srcsethttpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime1png 839w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime1-300x185png 300w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime1-768x474png 768w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime1-680x420png 680w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime1-640x395png 640w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime1-681x420png 681w alt width839 height518 p pimg classaligncenter size-full wp-image-16432 td-animation-stack-type0-2 srchttpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime2png sizesmax-width 848px 100vw 848px srcsethttpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime2png 848w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime2-300x184png 300w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime2-768x470png 768w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime2-686x420png 686w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime2-640x392png 640w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime2-681x417png 681w alt width848 height519 p pimg classaligncenter size-full wp-image-16433 td-animation-stack-type0-2 srchttpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime3png sizesmax-width 632px 100vw 632px srcsethttpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime3png 632w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime3-300x242png 300w httpwwwamericaneyealwp-contentuploads201704fluturime3-520x420png 520w alt width632 height510 p pp <![CDATA[Nga 10 maji nisinfluturimet low cost Tirane-Amsterdam]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074656/titulli/Nga-10-maji-nisinfluturimet-low-cost-Tirane-Amsterdam pimg classalignnone size-large wp-image-464104 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704bushati-2-640x336jpg alt width640 height336 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704bushati-2jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704bushati-2-320x168jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Ministri i Puneve te Jashtme Ditmir Bushati priti sot ne Ministrine e Puneve te Jashtme homologun e tij te Mbreterise se Vendeve te Uleta Bert Koendersp pMinistrat Bushati dhe Koenders diskutuan mbi ecurine e marredhenieve dypaleshe dhe mundesite e forcimit dhe dinamizmit te metejshem te tyrep pMinistri Bushati vleresoi dedikimin e Holandes per mbarevajtjen e reformave ne vendin tone dhe interesin e kompanive holandeze per Shqiperine cka i kane renditur investimet holandeze ne vendin e dyte gjate vitit te kaluarp pNisja e fluturimeve direkte Tirane-Amsterdam me date 10 maj do ti sherbeje edhe me shume forcimit te kontakteve mes dy vendeve duke stimuluar ne te njejten kohe interesin e kompanive dhe turisteve holandeze per Shqiperinep pDuke u ndalur tek rendesia e avancimit te Shqiperise ne procesin e integrimit europian Ministri Bushati shprehu vendosmerine e qeverise shqiptare per progres te metejshem ne zbatimin e reformes ne drejtesi ne radhe te pare te procesit te Vettingut si nje reforme qe do ti sherbeje para se gjithash qytetarit shqiptar por dhe si nje kusht per hapjen e bisedimeve per anetaresim ne BEp pDeshiroj te falenderoj kolegun Koenders per qartesine qe ka dhe per rendesine qe i ka dhene konsolidimit te projektit europian ne kete kend te Europes Ndame pikepamjen se ulja ne tryezen e bisedimeve per anetaresim do te behet ne momentin qe do te kemi rezultate konkrete ne reformen ne drejtesi sic eshte zbatimi i plote dhe progresi i metejshem ne procesin e Vettingut theksoi Ministri Bushatip pDuke vleresuar progresin e bere dhe perpjekjet e qeverise shqiptare ne permbushjen e reformave Ministri Koenders garantoi se Holanda do te mbeshtese Shqiperine ne rrugen e saj drejt Bashkimit Europianp pGjate konferences per shtyp Ministri Koenders u shpreh se Holanda ka mbeshtetur dhe do te vijoje te mbeshtese dhe me tej Shqiperine ne rrugetimin e saj ku deshiroj te vleresoj progresin e bere deri tani ne kete drejtim Ndryshimet kushtetuese qe jane miratuar me unanimitet nga parlamenti shqiptar duhet tashme te shohin driten e zbatimit te plote pasi edhe qytetaret shqiptare deshirojne zbatimin e reformes ne drejtesip pDy ministrat biseduan gjithashtu mbi zhvillimet e fundit dhe sfidat e bashkepunimit ne rajon si dhe nevojen per nje vemendje te shtuar te BE-se ne menyre qe integrimi ne BE te vijoje te jete nje force shtytese per shoqerite tona drejt nje te ardhmeje te begatep p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Ekonomi ne nje biznes prodhues ne Durres model per punesimin]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074654/titulli/Ekonomi-ne-nje-biznes-prodhues-ne-Durres-model-per-punesimin pimg classaligncenter size-large wp-image-464184 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704thumbnail3-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704thumbnail3jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704thumbnail3-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Ministrja e Zhvillimit Ekonomik Turizmit Tregtise dhe Sipermarrjes znj Milva Ekonomi zhvilloi sot nje vizite ne Durres ku u takua me stafin e nje prej bizneseve me te suksesshme ne sektorin e prodhimit Pasticerine Pelikan Pronari i kesaj pasticerie Kostandin Tego nje ish emigrant i kthyer pak vite me pare mund te konsiderohet vertet nje rast suksesi pasi fale punes se tij nga nje biznes i vogel me dy vete sot ka zgjeruar aktivitetin e tij ne dy biznese pasticerie me rreth 55 te punesuarp pMinistrja Ekonomi uroi pronarin e kesaj pasticerie per punen e madhe dhe pasionin e tij ne zgjerimin e biznesit dhe rritjen e punesimit duke u shnderruar ne nje model per sipermarres te tjere ne Durresp pAjo shtoi se qeveria po vazhdon te beje perpjekje ne lehtesimin e te berit biznes vecanerisht permes thjeshtimit te procedurave ne QKB apo ne tatime ku tashme cdo gje plotesohet online Kostandini thote se ndryshimet jane te dukshme ne sipermarrjen shqiptare dhe kete ai e sheh nga pervoja personale Dikur te duhej te prisje ne radhe te gjata per te marre nje document apo per te bere nje procedure sot gjerat jane onlinep pimg classaligncenter size-large wp-image-464183 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704thumbnail8-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704thumbnail8jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704thumbnail8-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Nese dikur nuk gjeje staf per ta punesuar ne kete sektor sot pavaresisht nga arsimi i larte qe kane zgjedhin te punojne me kenaqesi ne pasticerine tone thote ai Konstandini shton se ende ka plane te medha per tu zgjeruar dhe madje synon qe prodhimet e tij 8216Made in Albania8217 te njihen dhe ne Europe dhe me tej ndersa kerkoi me shume nga shteti per te ndihmuar me politikat e nxitjes se punesimit pasi kjo eshte ne interes te dy paleve si te qytetareve dhe vete rritjes se biznesit Durresi ka gjithsej 13125 ndermarrje 30 e te cilave jane sipermarrese femrap pp p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Elbasan Rama peruron impiantin e ri te mbetjeve Sjell ekonomi dhe punesim]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074650/titulli/Elbasan-Rama-peruron-impiantin-e-ri-te-mbetjeve-Sjell-ekonomi-dhe-punesim pimg classaligncenter size-large wp-image-464202 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704rama1-640x324png alt width640 height324 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704rama1png 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704rama1-320x162png 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Gjate perurimit te impiantit te ri te perpunimit te mbetjeve urbane dhe shfrytezimit te tyre per prodhime energjie ne Elbasan kryeministri Rama tha se projekti ne fjale do te sjelle me shume ekonomi punesim dhe zhvillimp pPerpunimi i mbeturinave dhe teknologjia e perdorur ne kete impiant behet sipas standardeve me te fundit dhe shfrytezohen per prodhimin e energjisep pAi vleresoi Ministrine e Mjedisit qe bashkepunoi ne kete projekt te qeverise duke theksuar se eshte nje fitore e madhe te ndertosh se sa te bllokoshp pE mbeshteta projektin qe diten e pare Tashme Spitali i Elbasanit do shpetoje nga kthetrat e spekulanteve Ky eshte nje impiant qe nuk e ka askush ne rajon dhe qe eshte shembelltyre kuptimplote e teknologjise se fundit Ti japim fund nje historie te tmerrshme ku plehrat kane bere kerdine Sot kemi nje impiant qe nuk e ka askush ne rajon dhe ky eshte vetem fillimi dhe jam i bindur qe fale ketij shembulli do te vazhdojme ne Fier Jam i sigurt se do te bindim edhe banoret e Fierit sidomos ata te zones ku parashikohet te ndertohet ky projekt qe nuk sjell ndotje sjell ekonomi punesim dhe zhvillim tha Ramap pRama foli edhe per reformen ne drejtesi dhe tha se opozita mund te perpiqet ta vonoje por jo ta bllokoje Me reformen ne drejtesi asnje nuk duhet te behet top futbolli te gjykatesitp p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Punesimi ne Amerike bie dhenia e vizave per punet sezonale ne SHBA]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074530/titulli/Punesimi-ne-Amerike-bie-dhenia-e-vizave-per-punet-sezonale-ne-SHBA pimg classalignleft size-full wp-image-182795 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads2017043125F82B-559C-4F84-9E5B-3C5053F726DDw1023r1sjpg alt width1023 height575 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads2017043125F82B-559C-4F84-9E5B-3C5053F726DDw1023r1sjpg 1023w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads2017043125F82B-559C-4F84-9E5B-3C5053F726DDw1023r1s-300x169jpg 300w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads2017043125F82B-559C-4F84-9E5B-3C5053F726DDw1023r1s-768x432jpg 768w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Ne disa pjese te Shteteve te Bashkuara te Amerikes ku sezoni turistik perben vetem gjysmen e vitit bizneset e hotelierise dhe restorantet shpesh perballen me veshtiresite per te gjetur punonjes amerikane Si rezultat ata mbeshteten tek krahu i punes qe vjen nga jashte permes nje sitemi vizash punesimi te perkoheshem qe njihet si H2B Por nje renie e numrit te ketyre vizave kete vit ka shkaktuar shqetesime tek punedhenesit se modeli i tyre i biznesit mund te jete ne rrezikp pPergjate bregdetit ne Masacusets pranvera dhe vera vijne me vone se ne pjeset e tjera te vendit Ketu eshte qetesi deri ne ardhjen e turisteve thote Jane Nichols Bishop e cila ndihmon ne gjetjen e punetoreve sezonale me viza H2B Dua te them me shaka se kemi me shume peshkaqene te bardhe se sa individe qe kerkojne pune ne Kepin Kod Cape Codp pDetyra e Jane-t eshte te ndihmoje pronaret e biznesve lokale te sigurojne punonjes sezonale me viza H2B nga vende si Xhamejka dhe Filipinet Kush do pastroje hotelet gatuaje dhe sherbeje ushqimet apo laj enet Nuk kemi asnje ketu dhe ata qe jane nuk mjaftojnep pAllen Sylvester menaxhon nje biznes qe jep me qera tenda ne Kepin Kod Ai thote se eshte e veshtire te gjesh amerikane te punesohen vetem per pese muaj ne vit Pyetja e pare qe shtrohet nga te gjithe eshte se cfare do te besh per te gjetur punonjesp pShto edhe renien kater here te numrit te mundshem te punonjesve sezonal me viza H2B dhe biznese si ky qe nuk u pajis me punonjesit e huaj qe kishte kerkuar mund te pesoje humbje deri ne 20 perqind te te ardhurave vjetore Ai thote se punonjesit sezonale jane e vetmja alternative Duhen plotesuar shume dokumente dhe nuk ka tjeter alternative Pronaret e bizneseve nuk do vareshin nga programi H2B i vizave sezonale po te kishte nje menyre tjeterp pBizneset e varura nga programi i vizave sezonale te cilet duhet te tregojne fakte ne perpjekjet per te rekrutuar punonjes amerikane ofruan 3 mije aplikime per punonjes te huaj ne janar por vetem nje pjese jane miratuar Madje disa prej bizneseve qe perfituan thote menaxheri i hotelit Coonamessett Inn Jim Underdah disa probleme ne sistem kane vonuar ardhjen e tyre Mes kesaj pasigurie thote ai disa biznese zgjedhin strategjine e punesimit gjate gjithe vitit edhe pse nuk kane nevoje per punonjes pas sezonitp pNuk dua te humbas punonjes ndaj mbaj njerez qe punojne 40 ore ne kuzhine per periudhen e dimrit dhe ata nuk do te me braktisin Do te thone ai po na trajton mire dhe me ardhjen e pranveres vijne edhe ta Por bizneset qe nuk e perballojne dot kete model shpresojne per nje perpjekje te minutes se fundit qe ligjvenesit te riautorizojne para 28 prillit ligjin per punonjesit sezonale te cilit i perfundoi afati shtatorin e kaluar Ideja eshte se kjo mund te jete pjese e buxhetit federal per vitin fiskal 2017 ose ne te kundert ata do te paguajne haracinp pp pp <![CDATA[Kievi kerkon mish dhe bulmet nga Shqiperia]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074498/titulli/Kievi-kerkon-mish-dhe-bulmet-nga-Shqiperia pspan classarial14 img classaligncenter size-large wp-image-463998 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lopet-640x360jpg alt width640 height360 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lopetjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lopet-320x180jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Megjithese ka rreth 18 miliarde euro kapital blegtoral Shqipera ka 0 eksport te produkteve apo nenprodukteve te mishit pasi konsiderohet si vend me rrezik nga semundjet e kafshevespanp pspan classarial14 linkszi Por Ukraina behet vendi i pare qe vendos ti hape driten jeshile eksportit te mishit qumeshtit apo djathit shqiptar Perpjekjet e biznesit te dy vendeve per te rritur shkembimet tregtare sjellin pas pak ditesh ne Shqiperi perfaqesues te sherbimit veterinar ukrainas per te negociuar rreth modelit te certifikates veterinarep pPika e dyte por shume e rendesishme eshte nje marreveshje dypaleshe mbi certifikatat veterinare qe do te thote tregu ukrainas do te jete i hapur per produktet shqiptare te mishit ashtu sikurse shqiperia te jete e hapur per produktet ukrainase thote Elvira Sevostianenko Presidente e Dhomes se Tregtise se Doneskutp pNje tjeter pike mbi te cilen do te negociohet eshte heqja e marrierave tariforep pProduktet shqiptare shkojne ne Ukraine permes Maqedonise sepse mes ketyre vendeve ka 0 tarife doganore kurse po te shkonin nga Shqiperia ka 10 takse Do te negociojme per kushte te barabarta thote Alban Zusi nga Qendra e Eksporteve Shqiptarep pNe vitin 2016 eksportet nga Shqiperia ne Ukraine qe jane kryesisht fruta dhe perime u rriten me rreth 19 perqindspanp p17 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Bleten e ze hashashi shkaterrohen 40 e koshereve 60 mln euro humbje]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074410/titulli/Bleten-e-ze-hashashi-shkaterrohen-40-e-koshereve-60-mln-euro-humbje pimg classalignnone size-full wp-image-463808 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704kosherepng alt width577 height350 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704kosherepng 577w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704koshere-320x194png 320w sizesmax-width 577px 100vw 577px Viti 2016 ka qene nje vit dramatik per bleterritesit Sipas te dhenave ne shkalle kombetare kete vit jane shuar 40 per qind e koshereve Shoqata e Bleterritesve te Shqiperise pohon se nga 360 mije koshere qe numeroheshin gjithsej ne te gjithe vendin per vitin 2016 me shume se 144 mije koshere nuk e kane kaluar dimrin Humbjet llogariten 58 milione euro Bletaret e kontaktuar nga Monitor bene si shkaktar kryesor te humbjeve kultivimin masiv te hashashit ne vendp pRefik Kutrelli nga komuna Orenje e Librazhdit humbi kete vit te 27 kosheret e bleteve Bleta e fundit iku javen e kaluar dhe tani kane mbetur kosheret me mjaltep pFamilja Kutreli pervec bagetive e kishte burim kryesor te ardhurash mjaltin Prej vitesh Refiku eshte marre me mbareshtimin e bleteve por ajo qe i ka ndodhur ne vitin 2016 e ka befasuar shte i shqetesuar nga fakti se ende nuk po kupton shkaqet se pse bletet i kane ikur nga kosheret e nuk jane kthyer me Nuk kam bere analiza se pse bletet vdiqen pasi ato kane ikur per kullote dhe nuk jane kthyer me Te gjitha mjekimet i kam bere Ilacet me vinin nga Greqia thote bleterritesi Fenomeni sipas tij eshte i perhapur ne te gjithe Librazhdin kete vit dhe vetem ne komunen Orenje rreth 2000 blete nuk e kane kaluar dimrin Humbjet per familjet fermere qe sigurojne jetesen ne kete menyre jane te medha Bleterritesit e zones ne shume raste bejne me faj kultivimin e droges ne kodrat perreth e cila i ka harlisur bletet te cilat nuk kane gjetur me rrugen per tu kthyer ne kosherep pViti 2016 ka qene nje vit dramatik per bleterritesit Sipas te dhenave ne shkalle kombetare kete vit jane shuar 40 per qind e koshereve Shoqata e Bleterritesve te Shqiperise njofton se nga 360 mije koshere qe numeroheshin gjithsej ne te gjithe vendin per 2016 me shume se 142 mije nuk e kane kaluar dimrin Kryetarja e Shoqates se Bleterritesve te Shqiperise Lejla Shehu nderthur shume faktore qe kane cuar ne kete humbje Dimri i acarte mungesa e standardeve ne mjekim dhe perhapja masive e rriqres kane qene faktoret kryesore qe kane cuar ne humbje Ajo nuk e perjashton faktin se kultivimi i droges ka ndikuar negativisht por shpjegon se nuk ka fakte shkencore ose te dhena laboratorike per kete fakt Por Shehu thote se era e bimes mund te kete ndikuar ne trullosjen e tyre duke bere qe bletet te humbin rrugen per ne koshere Nga ana tjeter bletaret te cilet kane humbur bleten ne kullote nuk gjejne arsye tjeter vec efekteve coroditese te hashashitp pFenomeni i humbjes se bleteve ka perfshire te gjithe vendin pa perjashtim Shyqyri Poci nga Komuna e Malit te Zi ne Kukes inxhinier pyjesh dhe qe merret me bletarine ne nje zone ku dominon geshtenja tha se ky vit qe dramatik per komunen Ai tha se rreth 80 per qind bleteve nuk e kane kaluar dimrin E gjithe komuna llogaritet te kete humbur rreth 1500 bletep pstrongHumbjet per bletaret arrijne 60 milione eurostrongp pBiznesi i bletarise ka marre hov vitet e fundit pasi numri i koshereve eshte trefishuar gjate dekades Mirepo ky biznes eshte zhvilluar teresisht spontanisht pasi mungojne politikat per zhvillimin e standardizuar te tij mbeshtetja financiare dhe per me teper specialistet Sot Ministria e Bujqesise nuk ka nje specialist qe te njohe sektorin e bletarise dhe te kujdeset per politikat e sektorit Prandaj humbjet e fermereve jo vetem qe kane ngelur jashte vemendjes te institucioneve por ne fakt i kane krijuar nje humbje kolosale ekonomise se venditp pSipas perllogaritjeve humbjet nga bletet e vdekura ne rang kombetar arrijne ne rreth 60 milione euro Sipas te dhenave nga Shoqata e Bletarise nje koshere kushton rreth 20 mije leke Ndersa rendimenti i vjetor i nje blete nga sasia e mjaltit qe prodhon mesatarisht 12-20 kilograme llogaritet 36 mije leke ne vit Per rrjedhoje vlera e kosheres se bashku me vleren e munguar e fitimit vjetor nga mjalti per 144 mije koshere llogaritet mbi 8 miliarde leke ose 58 milione europ pPer shume familje qe jetesen e tyre e kane te lidhur me fitimet qe vijne nga mjalti humbja sado e vogel qe te jete ne vlere eshte e larte per ekonomine familjarep pMbareshtimi i bletes eshte shtuar shume vitet e fundit thote Kryetarja e Shoqates se Bleterritesve Lejla Shehu por ajo shprehet se mungesa e pervojes dhe mungesa e njohurive ne shume raste kane sjelle deshtim Shume persona nisur nga mundesite e kufizuara per punesim apo per biznes e kane pare bleten si mjet fitimi te shpejte Por eshte krejt e kunderta thote Shehu Bleta kerkon perkushtim perkujdesje dhe per me teper duhet te kesh njohuri te thelluar per insektin ne menyre qe te realizosh pritshmerite Shume biznese kane investuar disa prej fondeve te lira ne blerjen e bleteve duke punesuar persona por shumica prej tyre nuk ia kane dale thone bleterritesit Insekti kaq i dobishem per njerezimin kerkon pervoje dhe perkujdesje te vecantep pstrongHashashi si shkaktarstrongp pPer disa zona humbja e bleteve kete vit ka qene atipike Banoret jane te tronditur pasi bleta ka ikur ne kullote dhe nuk eshte kthyer me Por edhe mbi kete fenomen bletaret kane pikepamje te ndryshme Ne kohen kur hashashi mbillej ne Lazarat ne te njejten kohe lazaratasit kishin edhe blete Madje mjalti i Lazaratit nisi te marketohej si mjalte hashashi dhe shitej shume shtrenjte ne treg per shkak te efekteve qe karakterizojne bimen Por disa bletare te tjere mendojne se eshte pikerisht hashashi qe po i vret bletet Ne Lazarat kjo nuk ka ndodhur pasi bima ka qene relativisht e shkurter dhe jo e demshmep pPor Kutrelli nga Orenja e Librazhdit thote se bletet ishin te shendetshme por kane lene zgjojet plot me mjalte dhe nuk jane kthyer nga kullota Kemi dyshime per hashashin por nuk kemi kryer analiza shprehet aip pShyqyri Poci nga Kukesi ekspert pyjesh dhe bleterrites pohon se jane disa varietete te hashashit qe kane hyre ne vend vitin e kaluar qe kane demtuar bleten Me tej ekspertet nga Shoqatat e Bletarise pohojne se bima dhe era qe leshon ne kullota i ka harlisur insektet qe me pas nuk kane gjetur rrugen per ne kosherep pBletaret pohojne se nje fermer nga Tirana i cili humbi te 171 kosheret e tij ka bere analiza laboratorike ne Turqi dhe ka gjetur se bletet kane vdekur pikerisht nga kullota ne bimet e hashashit Vitin e kaluar ne te gjithe vendin sidomos ne pyje dhe zonat rreth tyre u mboll hashash Vendet ku u mboll droga ishin me se shumti kullota te bleteve Bletaret nga zona e Permetit ne fshatin Frasher kane shprehur shqetesime me heret se bletet kishin braktisur kosheret ne kohen e lulezimit te hashashit Ne kete rreth mbjellja e droges ka qene me masive fakt ky i konfirmuar edhe nga te dhenat policore mbi sasite e kapurap pstrongShkaqet e tjerastrongp pSi ne cdo vend tjeter edhe ne Shqiperi ka shume shkaqe qe e demtojne jetesen normale te bletes Por ne vendin tone keto jane me te mprehta Shkaterrimi i pyjeve dhe bimesise e ka bere bleten me pak produktive dhe me shume kosto per ta mbareshtuar Pylli eshte furnitori me i madh i bletes por demtimi masiv i tij vitet e fundit ka prishur ekuilibrin e furnizimit me ushqim te insektit Nje faktor tjeter sipas Shehut qe po ndikon negativisht ne mbareshtimin e tyre jane pesticidet qe po perdoren ndaj frutikulturesp pFermeret shqiptare i sperkatin pemet deri ne 15 here qe nga lulja deri ne vjelje tha Shehu Bletet qe kullosin ne keto peme helmohen dhe vdesinp pGjithashtu mosrespektimi i protokollit te mjekimit te bletes nga te gjithe bletaret njesoj eshte nje shkak tjeter qe e ben Shqiperine te kete humbje te bleteve me shume se mesatarja rajonale apo europiane Rriqra ose morri i bletes eshte nje insekt tjeter qe demton masivisht leten Ne vite te vecanta ai gjen perhapje te madhe Nga ana tjeter bleterritesit nuk e bejne mjekimin e ne te njejten kohe dhe ne kete menyre morri nuk zhduket dhe krijon humbje te bletesp pMungesa e profesionalizimit dhe stafeve qe njohin sektorin eshte nje tjeter problematike ne sektor Bleterritesit ndahen ne tri kategori amatore hobiste dhe profesioniste Dy kategorite e para nuk eshte se kane njohuri te thelluar per mbareshtimin e bletes e per pasoje kane humbje te medha Ndersa profesionistet edhe pse kane njohurite jane nen presionin e nje tregu qe ofron medikamente jocilesore qe nuk kryejne funksionet e duhura te bletap pNje faktor tjeter qe supozohet qe e ka demtuar bleten kete vit eshte ishte edhe dimri i acarte Lejla Shehu nga Shoqata e Bletareve shprehet se per vite me radhe dimri ne vendin tone ka qene i ngrohte Shume bletare kane neglizhuar masat mbrojtese per izolimin e bleteve ndaj dimrit te forte dhe temperaturat minus kane demtuar shume kosherep pE gjithe kjo problematike e shoqeron sektorin prej vitesh dhe bletet jane kultivuar nga njeriu ne menyre primitive kur shkenca dhe medikamentet nuk kishin evoluar kaq shume Por bletaret pohojne se ky vit ka qene dramatik per ta dhe shkaktar kryesor eshte hashaship pstrongBiznesi delikat i bletesstrongp pSipas te dhenave nga Shoqata e Bletareve nga 360 mije kosheret qe u kultivuan ne te gjithe vendin vitin e kaluar eshte prodhuar nje sasi mjalti prej 3200 tonesh Numri i koshereve eshte shtuar shume vitet e fundit Sipas te dhenave te INSTAT ne vitin 2001 ishin vetem 82 mije koshere ndersa ne vitin 2015 ishin 271 mije te tilla ne te gjithe vendin Por sipas te dhenave nga Shoqata e Bletareve numri i koshere ne vitin 2016 ishin rreth 360 mije Ministria e Bujqesise ka bere nje Census per regjistrimin e koshereve dhe ka bere matrikullimin e bleteve por te dhenat nuk jane publikuar Pavaresisht zhvillimeve ne sektor Shqiperia ende importon nje sasi te konsiderueshme te mjaltit per nevojat e konsumit te brendshem INSTAT tregon se importi i mjaltit ka qene i konsiderueshem gjate viteve 2013 dhe 2014 duke pasur nje rritje me 405 duke shenuar edhe nje goditje kundrejt prodhimit vendas pasi raftet e supermarketeve kryesore ne vend kane jo pak produkte mjalti te ardhura nga jashtep pBletaret tregojne se vetem prodhimi i mjaltit nuk eshte i mjaftueshem per te pasur nje performance te mire ne tregti ndaj edhe ata merren me prodhimin dhe tregtimin edhe te qumeshtit te bletes te propolisit etj Madje disa prej tyre e kane kthyer faqen e biznesit te tyre duke vendosur prioritet edhe ne tregtimin e ushqimit per bletet duke qene se sikur pohojne te gjithe aktoret e tregut numri i bletarive ne vend eshte shtuar shumep pShehu tregon se ne Shqiperi te pakte jane bletaret profesionale Sipas saj nje shifer e ulet prej 2 te tyre jane kundrejt pjeses tjeter qe kane nje punishte modeste pjese e trashegimise familjare tregtia e te cileve eshte tejet e pakonsiderueshme Shehu tregon se veshtiresia me e madhe qe po hasin bletaret shqiptare eshte investimi per nje kullote te mire dhe te qendrueshme Kete vit u perballem me permbytje te medha fakt ky qe ndikoi ne cilesine e kullotes dhe si pasoje e ushqimit te drejtperdrejte te bleteve Nga ana tjeter kjo ndikon ne rritjen e konkurrueshmerise ne rajon e me gjere tha ajop pPor pervec mjaltit vitet e fundit po vijne ne shperthim nenproduktet e tjera Qumeshti i bletes sipas aktoreve ne treg ka pasur nje shperthim keto vitet e fundit per te cilin jane te shumte shqiptaret qe paguajne shifra jo te vogla per nje produkt ne sasi te limituara Sa i perket cmimit ata tregojne se varet nga zonat pra varesia me kullotat me te mira shkojne ne 350-1000 lekegram Fatmir Mehmetaj tregon se punishtja e tij ne Kavaje prej vitesh tashme eshte fokusuar ne shitjen e qumeshtit te bletes sikurse edhe te ushqimit per bletarite e pare kjo si nje forme me e sigurt biznesi krahasuar vetem me shitjen e mjaltit per te cilen jane te shumta aktivitetet Mehmetaj thote se kerkesa eshte ne rritje sikurse edhe informacionet per te tashme jane shtuar Por sipas tij keto nuk jane ditet e arta te bleterritesve pasi kundrejt punes se tyre te madhe ne terren mbeshtetja nga shteti mungonp pBletaret me pervoje te gjate ne kete sektor ne vendin tone ngrene si shqetesim kryesor te ketyre dy viteve te fundit perdorimin e pesticideve te tepruara sipas tyre ne bimet nga ku kullosin bletet Shpeshhere perdorimi i shpeshte i tyre con deri ne vdekjen e bleteve me te cilen ai eshte hasur jo rrallehere ne biznesin e tij ne qytetin e Korcesp pNje ceshtje tjeter qe mungon sipas te gjithe aktoreve te tregut perforcuar edhe nga kryetarja e Shoqates se Bleterritesve te Shqiperise eshte stimulimi Sipas tyre krahas granteve te pakta te dhena nga shteti mungon stimulimi i metejshem ne ceshtjet e prodhimit shitjes dhe certifikimit Nje ceshtje me vete eshte kjo e fundit per te cilet perfaqesuesit nga bletarite tregojne se duhen tre vjet per te marre certifikimin per mjaltin dhe se kjo procedure shpeshhere ka zvarritje ne procedurap peshtja e eksportit eshte shqetesim tjeter Teksa bletaret pohojne se dergesat jashte kane qene sporadike Bletaret tregojne se eksporti eshte teme e nxehte ende me shume mangesi pasi sipas tij nuk ka laboratore te akredituar per analiza te produktitp pstrongDemtohet rregullatori i natyresstrongp pRoli i bletes me shume se te mjalti qe jep per njerezit eshte i nje rregullatori te fuqishem i natyres Rendimenti ne prodhimin ne prodhimet bujqesore dhe ne pemetari i dedikohet pikerisht insektit Bleta kryen pjalmimin nje proces i domosdoshem per prodhim ndaj pakesimi i saj i sjell deme te medha njerezimitp pPolenipluhuri i luleve perbehet nga kokrreza te vogla do njera prej tyre eshte qelize seksuale mashkullore Ky luan nje rol kryesor per shumimin e bimevep p17 prill 2017 gazeta-ShqipcomMonitorp <![CDATA[Te gjitha blloqet e lira te naftes ne detin shqiptar do te jepen me koncesion]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074392/titulli/Te-gjitha-blloqet-e-lira-te-naftes-ne-detin-shqiptar-do-te-jepen-me-koncesion pMinistria e Energjise dhe Industrise do te nxjerre thirrjen per 3 blloqe ne Detin Adriatik te cilat me pare administroheshin nga kompania Emanuelle Energy dhe dy te tjera ne rajonin e Vlores Gorisht Kocul dhe Cakran Mollajp pMarreveshjet Hidrokarbure do te behen ne baze te modelit te ri qe ka miratuar Kuvendi ku taksa e tatimit mbi fitimin do te merret qe ne fucine e pare te naftes qe do te shitet raporton Tv Klanp pKjo nuk eshte hera e pare qe Shqiperia ka interes te jape me koncesion blloqet e lira te naftes por per shkak te cmimit te ulet ne tregjet nderkombetare eksplorimi i kompanive te huaja ne kete fushe nuk ka patur interesp pZyrtare te ministrise se Energjise kane 1 vit e gjysme qe po negociojne per ti dhene Shell dhe Delek Group bllokun 4 ne Gjirokaster dhe ate te Dumrese por ende pa finalizuar asnje marreveshje edhe pse afati eshte tejkaluar disa herep pp <![CDATA[Banka Boterore Renia e lindshmerise dramatike ne Shqiperi]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074362/titulli/Banka-Boterore-Renia-e-lindshmerise-dramatike-ne-Shqiperi pimg classalignnone size-full wp-image-463667 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lindjejpg alt width625 height417 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lindjejpg 625w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lindje-320x214jpg 320w sizesmax-width 625px 100vw 625px Kalimi nga nje norme mesatare te fertilitetit prej mbi pese femije per grua nen normen e zevendesimit te popullsise mori dy shekuj ne France por vetem 34 vjet ne Shqiperi thote Banka e Boterore ne nje studim te posacem per efektet qe ka moshimi i popullsise ne zhvillimin ekonomik afatgjatep pNe shume vende renia e lindshmerise ka qene dramatike dhe e shpejte Kalimi nga nje norme mesatare te fertilitetit prej mbi pese femije per grua nen normen e zevendesimit te popullsise mori dy shekuj ne France por vetem 34 vjet ne Shqiperi thote Banka e Boterore ne nje studim te posacem per efektet qe ka moshimi i popullsise ne zhvillimin ekonomik afatgjatebr Norma totale e fertilitetit TFR ka rene ne shume vende te rajonit po ashtu edhe ne Shqiperi poshte 21 femije per grua qe eshte norma e zevendesimit te nevojshme per te mbajtur popullatat ne nivelet aktuale pa marre ne konsiderate emigracionin Shqiperia e pati kete norme 15 femije per grua ne vitin 2016br Ulja drastike e normes se lindjeve po tremb te gjithe parashikuesitbr Emigracioni luan rol te rendesishem ne balancimin e moshes se plakjes duke konsideruar qe pjesa me e madhe e emigranteve jane te rinj mesatarisht Por kjo nuk ndodh me vendin tone ne nuk jemi vend prites i emigranteve perkundrazi popullsia jone eshte reduktuar per shkak te ketij fenomenibr Rritja e moshes se plakjes rrit shpenzimet per pensione dhe kujdes mjekesor Sipas ketij raporti shpenzimet e kujdesit shendetesor kane te ngjare te rriten me shpejt me permiresimin e teknologjise mjekesore qe do te sjelle rritje kostoshbr Ndersa koha dhe intensiteti i fertilitetit ndryshon ne shume vende renia ka qene dramatike dhe ka ndodhur me shpejtesi Per shembull kalimi nga nje norme mesatare te fertilitetit prej mbi pese femije per grua ne poshte normes se zevendesimit te popullsise mori dy shekuj ne France por vetem 34 vjet ne Shqiperi cileson Banka Boterorebr Norma mesatare e fertilitetit per grua ne vendet e Azise Qendrore ishte gjashte femije ne fillim te viteve 1960 por eshte me pak se tre femije sot Renia nga viti 1990 ka qene vecanerisht e mprehte ne vendet e Azise Qendrore dhe Turqi te cilat kishin normat me te larta te pjellorise ne fillim te viteve 1970 Normat e fertilitetit ne Kaukaz-Armeni Azerbajxhan dhe Gjeorgji tani jane te gjithe nen nivelet e zevendesimitbr Fertiliteti ka vazhduar te bjere ne menyre te konsiderueshme ne Armeni Taxhikistan Turkmenistan edhe gjate dekades se kaluar permiresim ka ndodhur ne Kazakistan dhe ne Republiken e Kirgistanit dhe ne nje mase me te vogel ne Federaten Ruse Ukraine dhe Uzbekistan Ne pergjithesi megjithate vendet e Azise Qendrore kane ende norma relativisht te larta te pjellorise qe tejkalojne normat e zevendesimit te popullsisebr Disa vende ne Europen Qendrore vendet e Lindjes dhe Rusia perjetuan nje rritje te fertilitetit a baby boom pas Luftes se Dyte Boterorebr Nje numer shtetesh nuk ka perjetuar nje bum femijesh Shtetet baltike kishin normat me te uleta te pjellorise ne bote ne vitet 1950 dhe 1960 Bumi i lindjeve ne keto vende ka ndodhur ne vitet 1970 dhe 1980p pRenia e frikshmep pNe vitin 1990 kur ekonomia shqiptare preku ekonomine e tregut pas 45 vitesh izolim numri i lindjeve ishte mbi 82 mije bebe ne nje vit Por pas 25 vitesh me ngjarje eksodi masiv te shqiptareve jashte vendit lindjet pesuan renie drastike me 60 me 2015br Duke pare trendin historik te lindjeve qe nga vitet 1991 shihet nje lidhje e qarte me emigracionin Lindshmeria ra sistematikisht ne vitet 1992 1993 dhe 1994 e ndikuara nga vala e pare e emigracionit Deri ne vitin 1996 ishin larguar nga vendi mbi 600 mije shqiptarebr Viti i mbrapshte 1997 shenoi eksodin e dyte me te madh te shqiptareve me mbi 100 mije te larguar nga vendi ne nje vit Hemorragjia do te vijonte edhe ne vitet e mevonshme duke ndikuar negativisht te lindshmeria deri ne vitet 2009 Me pas thuajse per pese vite rresht pati stabilizim te emigracionit dhe gjithashtu lindjet ndaluan renien dhe nisen te rriten deri ne vitin 2015 Por fenomeni i lindshmerise se ulet eshte rikthyer frikshem ne dy vitet e fundit sidomos ne gjashtemujorin e pare te ketij viti duke shenuar renie me 22 ne raport me 6-mujorin e pare 2015 me e larta ne te gjitha vitet e tranzicionit Edhe ne raport me 6-mujorin e dyte 2016 renia ka qene me ritme katastrofike prej 289 Nese vazhdohet me keto ritme renie shifrat do te rezultojne katastrofikebr Qe nga viti 1960 indeksi sintetik i fekondimit numri i lindjeve per nje grua ka pesuar renie te vazhdueshme Ky indeks ne vitin 1960 ishte mjaft i larte me shume se 5 femije per nje grua te grup-moshes riprodhuese nderkohe qe ne vitin 2014 ky indeks eshte ulur ne 178 femije per nje grua dhe se fundmi eshte 16 Instituti i Statistikave referon se ky tregues eshte mjaft domethenes pasi ka te beje me riprodhimin e popullsise Sipas Projeksioneve te Popullsise bazuar ne Censusin e Popullsise dhe Banesave te vitit 2011 indeksi i fekondimit do te vazhdoje te bjere gje e cila tregon vazhdimin e procesit te plakjes se popullsise Mosha mesatare e popullsise banuese eshte rritur nga 306 vjec ne 2001 ne 366 vjec ne vitin 2015p p16 prill 2017 gazeta-ShqipcomMonitorp <![CDATA[Doni te studioni per ekonomi Ja cilat jane 21 universitetet me te mira]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074306/titulli/Doni-te-studioni-per-ekonomi-Ja-cilat-jane-21-universitetet-me-te-mira pSe fundmi eshte publikuar renditja boterore e universiteteve sipas shteteve por edhe degeve me te kerkuarap pNje nga keto dege eshte ekonomia Edhe pse per shkak te Brexit pritet qe te shkurtohen nje numer i madh vendesh pune ne sektorin financiar britanik megjithate interesi per shkencat ekonomike eshte ne rritjep pRenditja e universiteteve bazohet ne reputacionin e institucioneve ne lidhje me akademiket dhe te punesuarit dhe ne numrin e citimeve te kerkimeve shkencore qe merr shkolla per studimet e publikuara ne disiplina specifike ne rastin konkret ne ekonomiks dhe ne ekonometri raporton Monitorp pstrong21- Universiteti i Torontos strong Me 802 pike Toronto shenoi pike te larta vecanerisht ne kategorine e citimeve Ish-guvernatori i Bankes se Kanadase Louis Rasminsky eshte nje nder studentet e ketij universitetip pstrong20- Universiteti Kombetar i Singaporitstrong 803 pike i ndihmuar nga reputacioni i mire i te punesuarve Nje nga studentet e shquar te ketij universiteti eshte dhe drejtori ekzekutiv i Singapore Airlines Chew Choon Seng si dhe nje numer i madh kryeministrash dhe presidentesh te venditp pstrong19- Universiteti i Kalifornise San Diegostrong Pjese perberese e Universitetit te Kalifornise San Diego ka arritur rezultatet me te larta ne kete kategori 964 pikep pstrong18- Universiteti i Miciganit strong Me nje total prej 808 pikeshp pRobert Shiller eshte nder studentet e ketij universiteti qe ka fituar cmimin Nobel per ekonominep pstrong17- Universiteti College London strong 888 pike Nje prej studenteve te ketij universiteti eshte hartuesi i politikave ekonomike dhe filozofi John Stuart Mill ne shekullin e 19p pstrong16- Univeristeti i Bocconi-t strong shte nje nder universitetet me te mira europiane per shkencat ekonomike Mario Monti i cili u zgjodh kryeminister i Italise gjate krizes se euros ka studiuar ne kete universitetp pstrong15- Northwestern University strong 851 pike ne total Nder studentet me te shquar ne kete universitetet eshte edhe George Stigler i cili fitoi cmimin Nobel ne vitin 1982p pstrong14- Universiteti i New York-ut strong Mbase nuk eshte aq i njohur sa rivali i tij ne Manhatan Columbia por prej tij kane dale njerez te shquar te ekonomise Makroekonomisti Thomas Sargent eshte nje nder figurat me ne ze i cili ka fituar cmimin Nobel ne vitin 2011p pstrong13- Universiteti i Pensilvanisestrong Universitetet qe bejne pjese ne Ivy League jane nder me prestigjiozet ne nivel boteror -917 pike mbi 80 pike ne cdo kategorip pstrong12- Universiteti i Kalifornise Los Anxhelos strong 857 pike ne total duke kaluar ne renditje Universitetin e Pensilvanise me vetem 01 pikep pstrong11- Universiteti i Kembrixhit strong Renditet si universiteti i trete me i mire ne Europe per ekonomiksin dhe ekonometrine fale reputacionit te te punesuarve Ekonomiste te famshem te Kembrixhit jane Joseph Stiglitz Milton Friedman dhe John Maynard Keynesp pstrong10- Universiteti i Columbia-sstrong Institucioni kryesor ne Nju Jork sa i perket arsimit te larte emri i Universitetit te Columbia-s lidhet me 7 laureate te cmimit Nobel per ekonomi duke perfshire Milton Friedman idete e te cilit i dhane forme mendimit ekonomik ne fund te shekullit te 20p pstrong9- Yale University strong Me pike 881 pike ne total reputacioni i ketij universiteti eshte teper i larte ne deget e ekonomise Ne kete kategori ky universitet shenon 99 pike nga 100 te mundshmep pstrong8- Universiteti i Oksfordit strong Oksfordi spikat ne cdo dege dhe shkencat ekonomike nuk bejne perjashtim Mban vendin e dyte ne Europe si nje nder universitetet me te mira ne lidhje me ekonomine Kater te diplomuar nga Universiteti i Oksfordit dhe pese anetare te stafit akademik kane marre cmimin Nobel ne ekonomip pstrong7- Universiteti i ikagosstrong Departamenti i ekonomiksit ne Universitetin e ikagos eshte i njohur per inkubatorin e mendimeve i cili fillimisht nisi te perhapej ne 1950-np pstrong6- Universiteti Princetonstrong shenon mbi 90 pike fale reputacionit te mire qe kane akademiket ne kete universitetp pstrong5- Shkolla Londineze per Ekonomine dhe Shkencat Politike strong Duke marre parasysh edhe emrin ky universitet shkelqen per sa i perket mesimdhenies ne shkencat ekonomike duke shenuar 903 pike ne total Nxenes te famshem te kesaj shkolle jane edhe 12 fitues te cmimit Nobel per shkencat ekonomike Mbetet universiteti me i mire ne Europe per te studiuar ekonomip pstrong4- Universiteti i Kalifornise Berkeleystrong U vleresua me 95 pike ne totalp pstrong3- Universiteti i Stanford-it strong Universiteti i renditur me mire jashte shtetit te Massachusetts Stanford-i shenon nje total prej 918 pikesh Nje nder studentet te famshem ne Stanford eshte edhe ish-drejtuesi Rezerves Federale Ben Bernankep pstrong2- Universiteti i Havardit strong Ne te japin mesim akademike te njohur si Ken Rogoff Amartya Sen dhe ish-sekretari i Thesarit Lawrence Summersp pstrong1-Instituti i Teknologjise Massachusettsstrong Me 100 pike ne dy kategori dhe nje rezultat te pergjithshem 982 eshte zyrtarisht universiteti me i mire per te studiuar ekonomip pNe te kane studiuar disa nga ekonomistet me te njohur ne bote si Joseph Stiglitz Paul Krugman dhe fituesi i cmimit Nobel ne vitin 2016 Bengt Holmstromp pp <![CDATA[Rruga e Arbrit do te jete pa pagese]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074115/titulli/Rruga-e-Arbrit-do-te-jete-pa-pagese pimg classaligncenter size-large wp-image-463292 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Rruga-e-Arbrit-me-koncesion-punimet-ne-pranvere-te-2017-640x361jpg alt width640 height361 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Rruga-e-Arbrit-me-koncesion-punimet-ne-pranvere-te-2017jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Rruga-e-Arbrit-me-koncesion-punimet-ne-pranvere-te-2017-320x181jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Ministri i Financave Arben Ahmetaj zbuloi se kalimi ne Rrugen e Arbrit do te jete pa pagese pasi Qeveria ka vendosur ta financoje kompanine private permes buxhetitp pNuk do te kete pagese per qytetaret per automjetet Ne ate rruge relacioni i takon asaj cfare sugjeron kompania por Qeveria eshte shume e qarte qe ajo rruge do te jete pa pagese thote ministri i Financavep pRruga eshte vepra e pare e projektit 1 miliarde euro te shpallur nga Qeveria Ndertimi i saj pritet te nis brenda pak muajshp pMaksimumi fundi i qershorit dhe fillimi i korrikut ne do te kemi nje fitues te deklaruar dhe une besoj qe kantieri do te filloje shume shpejt pas deklarimit te fituesit thote Ahmetajp pPor qeveria thote se ka oferta te ngjashme edhe per disa akse te tjera te rendesishme rrugorep pKa oferta per rruge ne Veri te vendit ka oferta ne konsiderim per rruge ne jug te vendit qe perfshijne aksin Delvine-Kardhiq Orikum-Himare nderkohe qe ka edhe nje procedure te avancuar nga Bashkia e Tiranes ne dijenine time ne bashkepunim me Ministrine e Arsimit per 20 shkolla te reja ne Tirane deklaroi Ahmetajp pNe mbledhjen e fundit Qeveria miratoi nje bonus prej 10 perqind per kompanine Gjoka Konstruksion e cila ka ofruar ta ndertoje rrugen per 336 miliarde lekep pp p14 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Parlamenti i thote PO Kulles Ikonike nga arabet ne Tirane do te kushtoje 250 mln ]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073962/titulli/Parlamenti-i-thote-PO-Kulles-Ikonike-nga-arabet-ne-Tirane-do-te-kushtoje-250-mln- pimg classalignnone size-full wp-image-463076 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704kullajpg alt width442 height265 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704kullajpg 442w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704kulla-320x192jpg 320w sizesmax-width 442px 100vw 442px Parlamenti miratoi sot me 78 vota pro nje projektligj qe ka per qellim percaktimin e nje procedure per negocimin e marreveshjes ndermjet shtetit shqiptar dhe kompanise Al Habtoor investment LLC per projektimin dhe ndertimin e Kulles ikonike ne Tiranep pKompania Al Habtoor investment LLC e regjistruar ne Emiratet e Bashkuara Arabe me seli ne Dubai ka shprehur interesin prane Bashkise se Tiranes per realizimin e projektit Kulla ikonike ne Tirane nje investim i cili kap shifren rreth 250 milione dollarep pKy projekt ka te beje me ndertimin e Kulles ikonike ne zgjatim te Bulevardit te Ri te Tiranes Ne kerkesen e interesit nga ana e kesaj kompanie eshte kerkuar transferimi pa kosto dhe ne pronesi i nje siperfaqeje prej 25 000 m2 te nje parcele trekendore ne zgjatim te bulevardit te ri ne Tirane ne kembim te nje siperfaqeje ambientesh ne favor te Bashkise se Tiranes perjashtimin nga taksat doganore TVSH-ja tatimi mbi fitimin apo cdolloj takse tjeter mbi kapitalin per 15 vjet nga fillimi i veprimeve tregtarep pPer te gjitha keto parashtrime me siper ne lidhje me perfitimet qe perfaqeson realizimi i ketij projekti per ekonomine shqiptare si dhe per te qene transparente ne kete proces kerkohet tagri per fillimin e negociatave me kompanine e siperpermendur me qellim arritjen e nje marreveshjeje te favorshme per te dyja palet thuhet ne relacionin qe shoqeron projektligjinp pMe anen e ketij projektligji autorizohet Ministria e Zhvillimit Ekonomik Turizmit Tregtise dhe Sipermarrjes Ministria e Financave Bashkia e Tiranes dhe Avokatura e Shtetit per fillimin e negocimit te marreveshjes per realizimin e ketij projektip pNe nenin 1 parashikohet se objekti i projektligjit eshte percaktimi i procedures per negocimin e marreveshjes ndermjet shtetit shqiptar dhe kompanise Al Habtoor investment LLC per projektimin dhe ndertimin e Kulles ikonike ne Tiranep pNeni 2 parashikon se procedura e negocimit te marreveshjes do te ndiqet nga Komisioni i Negocimit te Marreveshjes kryesuar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik Turizmit Tregtise dhe Sipermarrjes dhe qe ka ne perberje perfaqesues nga Ministria e Financave Bashkia Tirane dhe Avokatura e Shtetit Komisioni i Negocimit te Marreveshjes do te filloje negociatat me kompanine Al Habtoor investment LLC per propozimin e paraqitur prej tyre pas hyrjes ne fuqi te ligjitp pNeni 3 percakton se Komisioni i Negocimit te Marreveshjes ne perfundim te procedurave te negocimit harton nje raport te cilin ua dergon per shqyrtim ministrit te Zhvillimit Ekonomik Turizmit Tregtise dhe Sipermarrjes dhe ministrit te Financavep pMinistri i Zhvillimit Ekonomik Turizmit Tregtise dhe Sipermarrjes dhe ministri i Financave brenda afatit prej 30 ditesh nga data e paraqitjes se raportit shprehen nese jane dakord ose jo me propozimin e paraqiturp pNese ato jane dakord vijojne me procedurat e miratimit ne Keshillin e Ministrave dhe ne Kuvend Nese ato nuk jane dakord ia kthejne Komisionit te Negocimit te Marreveshjes me verejtjet perkatese Ne rast te mosarritjes se nje konkluzioni konkret ne lidhje me marreveshjen me kompanine Al Habtoor investment LLC nga ana e Komisionit te Negociimit te Marreveshjes kjo marreveshje do te konsiderohet e pasuksesshmep p13 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Vendimi Rruga e Arbrit me pagese ja tarifa per cdo makine qe do kaloje]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073869/titulli/Vendimi-Rruga-e-Arbrit-me-pagese-ja-tarifa-per-cdo-makine-qe-do-kaloje pQeveria po pergatitet te hape tenderin per ndertimin me koncesion te Rruges se Arbrit ndersa tarifa e kalimit pritet te jete 4 euro per makinep pNe mbledhjen e djeshme qeveria miratoi propozimin e kompanise shqiptare Gjoka Konstruksion duke i dhene bonusin me 10 per qind te pikeve totale te gares per vleresimin e propozimit te pakerkuarp pKompania shqiptare ka kerkuar qe rrugen ta ndertoje per 46 muaj me koncension ndersa tarifa e kalimit te makinave te jete 4 europ pPanorama zbardh relacionin e vendimit per oferten e kompanise shqiptare dhe vleresimin qe i ka dhene qeveria Projekti arrrin shumen totale te 246 milione eurove Kompania do te perdore gjithashtu edhe fondet nga buxheti i shtetit te cilat duhet te jene rreth 60 milione euro per 4 vitet e parap pNga ana tjeter kalimi i makinave ne rruge do te jete me pagese Kompania ka kerkuar te aplikohet nje tarife mesatare 4 euro per makine dhe propozon qe te ardhurat te ndahen me qeverine ne nivelin 50 per qind Fluksi mesatar i mjeteve ne rruge pritet te jete 3690 makina ditep pemDuke aplikuar nje tarife mesatare prej 4 eurosh makine te ardhurat nga pagesa e kalimit te rruges do te jene rreth 53 milione euro per nje periudhe 10-vjecare Gjysmen e kesaj shume prej 265 milione eurosh e perfiton kompania dhe kjo vlere zbritet nga shuma totale e te ardhurave nga shteti do e ardhur mbi kete vlere i takon direkt buxhetit te shtetit Vlera prej 246 milione eurosh eshte vlera totale per pagesat e shtetit plus pagesat nga tarifat e kalimit te makinave do e ardhur qe i takon shoqerise nga pagesat e kalimit te makinave 50 per qind e shumes zbritet nga pagesa qe do te beje sheti pra shteti paguan diferencen per te arritur te vlera 246 milione euroem shpjegohet ne relacionin e vendimitp pQeveria vlereson se nese te ardhurat nga e rruges nuk realizohen risku do te merret nga kompaniap pemNese do ti referoheshim menyres se si jane shperndare risqet sipas ketij propozimi rezulton se kjo menyre permbush parimin e shperndarjes efektive te riskut duke e bere kete projekt te partneritetit publik-privat te realizueshem Nga studimi i fizibilitetit rezulton se shoqeria Gjoka Konstruksion ka marre persiper pjesen me te madhe te risqeve dhe se bashku me to koston e tyre Gjithashtu kompania merr persiper riskun e mosrealizimit te 50 per qind te te ardhurave te pritshme nga pagesat e perdoruesve te rrugesem shpjegohet ne relacionp pp <![CDATA[Rruga e Arbrit 250 mln euro Qeveria miraton propozimin]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073789/titulli/Rruga-e-Arbrit-250-mln-euro-Qeveria-miraton-propozimin pimg classaligncenter size-large wp-image-462736 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Rruga-e-Arberit-640x426jpg alt width640 height426 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Rruga-e-Arberitjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Rruga-e-Arberit-320x213jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Qeveria ka shperblyer me nje bonus sa dhjete perqind te pikeve oferten e nje kompanie private per ndertimin e Rruges se Arbrit Top Channel zbardh vendimin i cili pas shume vitesh zvarritje i hap rruge zyrtarisht ndertimit te rruges qe lidh Tiranen me Dibrenp pSipas ofertes se propozuar nga kompania Gjoka Konstruksion rruga do te kushtoje 336 miliarde leke ose rreth 250 milione euro dhe ndertimi i saj do te zgjase 46 muajp pVepra do te financohet permes nje skeme te perbashket mes kompanise private dhe buxhetit te shtetit Me saktesisht kompania do te financoje rreth 190 milione euro nga parate e veta nderkohe qe shteti do te paguaje 60 milione euro te tjera nga buxheti gjate periudhes se ndertimitp pPasi te kete perfunduar plotesisht ndertimin kompania do te paguhet me keste nga buxheti per nje periudhe qe mund te shkoje deri ne 15 vjet sipas programit 1 miliarde euro te rindertimit qe eshte lancuar nga Qeveriap pAktualisht Rruga e Arbrit ka perfunduar plotesisht ne 201 kilometer nderkohe qe 15 kilometra te tjere jane ndertuar pjeserishtp pKompania private ka propozuar nje variant sipas te cilit gjatesia totale e rruges eshte 69 kilometer dhe perfshin nje tunel Vec kostove te ndertimit ne oferte kompania ka marre persiper edhe mirembajtjen e rruges dhe tunelit per nje periudhe 10-vjecare pas ndertimitp pPas ketij vendimi pritet qe shume shpejt Qeveria te hape tenderin per te perzgjedhur fituesin perfundimtar per ndertimin e rruges edhe pse propozimi i Gjoka Konstruksion tashme eshte ne nje avantazh te forte edhe nese do te paraqiten oferta te tjerap p12 prill 2017 gazeta-Shqipcom Top Channelp pp <![CDATA[KE jep alarmin Kujdes 253 faqe interneti ju mashtrojne per udhetimet]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073783/titulli/KE-jep-alarmin-Kujdes-253-faqe-interneti-ju-mashtrojne-per-udhetimet pimg classalignnone size-full wp-image-462758 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704udhetimejpg alt width625 height333 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704udhetimejpg 625w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704udhetime-320x170jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704udhetime-300x160jpg 300w sizesmax-width 625px 100vw 625px Komisioni Europian ka realizuar nje studim sipas te cilit 253 faqe interneti nga 352 te marra ne analize e qe ofrojne sherbime per udhetime fluturime sherbime transporti dhoma me qira kane mashtruar Kjo vlen kryesisht per cmimet per te cilat behen premtime qe me pas rezultojne si genjeshtrap pSipas hetimit te Komisionit Europian nje e treta e bleresve te fluturimeve te tilla si Volagratis Kayakcom eDreams por edhe Travelgenio propozojne cmime te uleta per te cilat me pas bleresi e kupton se jane mashtruarp pBrukseli ben me dije se ne mbi 20 te rasteve te fushatave promocionale ofertat nuk jane te disponueshme Nga ana tjeter vihen re mashtrime ne menyrat e pagesave ku zakonisht shtohen komisione qe variojne nga 50-100 euro Pak vite me pare kompania ajrore Ryanair u gjobit me 400 mije euro pasi i detyronte klientet qe te paguanin nje shtese nese e benin pagesen permes kartes se kredititp pPo sipas studimit rezultuan se 113 ose 321 faqe interneti kishin probleme me cmimet ose me ofertat 106 faqe ose 301 e atyre te marra ne analize kishin probleme me dhenien e cmimit final me apo pa taksa 91 kishin probleme me mosidentifikimin e ofertave psh vetem dy vende te mbetura 75 faqe ose rreth 213 kishin probleme me dhenien e opinioneve te marresve te sherbimit duke mos u pozicionuar ne vende te qartap p12 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Dyshime per Kullen Ikonike te Tiranes nga arabet a fshihen pas biznesmene shqiptare]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073702/titulli/Dyshime-per-Kullen-Ikonike-te-Tiranes-nga-arabet-a-fshihen-pas-biznesmene-shqiptare pp pShqiptarjacom gazeta e Carlo Bollinos shkruan sot per kullen ikonike 250 milione dollar qe eshte propozuar per tu ndertuar nga nje kompani nga Emiratet e Bashkuara Arabe ne Tiranep pAjo ka kerkuar 25 mije m2 te falura perjashtim nga tarifat doganore dhe TVSh per 15 vjet meqenese do te punesoje 6000 njerez gjate ndertimit dhe 3000 pas perfundimit Mirepo sipas kesaj gazete ka disa dyshime qe e lidhin projektin per te cilin ministrja e Ekonomise Ekonomi paraqiti edhe nje projektligj me nje biznesmen shqiptarp pemNe Komisionin parlamentar te Veprimtarive Prodhuese pati nje diskordance te vogel lidhur me shmangien e premtuar nga taksat TVSH tatim fitimi per 15 vjet etj Po keto ne nje mase te caktuar njihen edhe me ligj per investime qe sigurojne punesim te larte Ajo qe nuk i ra asnjerit prej deputeteve ne sy ishte pikerisht fakti se llogaritjet nxjerrin shifra te cuditshme Kush eshte ai investitor aq me teper qe paska ndertuar ne Dubai SHBA etj i cili llogarit kosto ndertimi 300 euro per nje meter katror per nje gjigand te tille Sipas burimeve tona pas propozimit fshihet nje biznesmen shqiptar qe ka peshkuar arabet dhe i ka joshur me projektin Ai nuk eshte kryesisht ndertues por qendron prapa disa propozimeve te tilla ne sektore te ndryshem ku mund te thithen investime te huaja te cilat nuk jane konkluduar pavaresisht se kane marre miratimin e qeverive shqiptareemp pemPas propozimeve te tilla fshihen shpesh spekulime financiare Ideatoret e tyre marrin nje OK nga qeveria e nje vendi te caktuar per nje projekt konkret kjo perdoret si garanci per nje kredi te fuqishme bankare ne vendin e tyre por financimi nuk hidhet ne vendin e parashikuar per investimin Fondi perdoret per interesa te tjera te spekulanteve Le te kujtojme ketu nje mega-projekt me vlere te deklaruar prej 24 miliarde eurosh ne Seman te Fierit per nje stacion te madh stokimi te gazit te lengshem rigazifikimit te tij dhe ndertimit te nje HEC-i Nga ai projekt me te cilin u mburr gjate Berisha nuk u realizua kurre asgje Po keshtu se fundmi u mesua se edhe nje kompani izraelite qe kishte marre license per kerkime nafte ne det mbeti pa license pasi nuk ka kryer asnje punim Pas ketyre nismave fshihen gjithnje disa biznesmene nga Shqiperia apo diaspora qe dine te nxjerrin perfitime pas bere asnje pune emp pemNderkohe qe qeveritaret shqiptare mburren me projekte qe mbeten vec ne leter Nga qeveria Rama eshte dhene gjithashtu OK per ndertimin e nje porti transoqeanik ne Karpen te Kavajes projekt qe cuditi opinionin Deri tani edhe per kete nuk eshte kryer asnje veprim konkret A mos valle edhe kulla arabe e Tiranes do te kishte te njejtin fatem shtron ne fund pyetjen shqiptarjacomp pp <![CDATA[Autostrada Elbasan-Tirane votohet shtesa prej 35 mln Majko Te hetohet]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073616/titulli/Autostrada-Elbasan-Tirane-votohet-shtesa-prej-35-mln--Majko-Te-hetohet pimg classalignnone size-full wp-image-462465 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704autostradajpg alt width442 height265 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704autostradajpg 442w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704autostrada-320x192jpg 320w sizesmax-width 442px 100vw 442px p pNje dite pasi shtyne votimin per nje shtese financimi per rrugen Tirane-Elbasan Komisioni i Ligjeve miratoi kredine prej 35 milione dollare dhene nga Banka Islamike per Zhvillimp pMinistri i Transporteve Sokol Dervishaj informoi projektligji eshte i qeverise dhe se ky financim eshte parashikuar ne buxheti Ai tha se shtesa ne financim vjen per shkak te projektimit te gabuar qe ne fillimp pKur eshte bere negocimi i pare financiar me banken kredituese ka pasur nje vlere shume me te larte por ne fund te dites eshte ulur me rreth 100 milione dollare Pikerisht sepse ekspertet e kohes kane qene te bindur se mund te realizohej me me pak para u shpreh Dervishajp pDeputetet kerkuan qe nese ka pergjegjesi qofte penale qofte administrative ne projektimin e gabuar te nxirren pergjegjesit Pandeli Majko tha se duhen marre masa te mos behen me gabime te tillap pVleresoj shume duke ju njohur edhe ju personalisht faktin qe sapo thate Se ju do te kerkoni prane organeve kompetente qe kjo histori te mos mbyllet thjesht si moment administrative E theksoj ky eshte nje precedent shume i rrezikshem tha Majkop pMe mbylljen e kesaj kredie mbulohet krejt financimi i rruges Tirane-Elbasan Kryesisht shtesa e financimit do te shkoje per perballimin e kostove te punimeve per rreshqitjet e tokesp p11 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Faqet turistike nen hetime per shkak te mashtrimit te klienteve]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073541/titulli/Faqet-turistike-nen-hetime-per-shkak-te-mashtrimit-te-klienteve pimg classalignleft size-full wp-image-182022 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704autovacances-587x3811491895605png alt width900 height584 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704autovacances-587x3811491895605png 900w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704autovacances-587x3811491895605-300x195png 300w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704autovacances-587x3811491895605-768x498png 768w sizesmax-width 900px 100vw 900px Faqet e internetit qe tregojne cmime me te uleta per fluturime hotele dhe rezervime te tjera te udhetimit nuk ofrojne per klientet informacione te sakta Kjo eshte bere e qarte nga nje konstatim i sistemit evropian te bashkepunimit per te mbrojtur konsumatoret Consumer Protection Cooperationp pPra cmimi i pare shfaqet shpesh shume me i ulet sesa ai perfundimtar Arsyeja qe disa oferta te duken shume te mira per te qene te verteta eshte kur ju klikoni per te blere nje pakete pushimesh duket se nuk ka asgje te ngjashme percjell albinfochp pemKeto vende mashtrojne konsumatoret tha komisioneri i BE-se per Drejtesi Vera Joyrova 235 vende do te duhet ti korrigjojne problemet Ne kete rast autoritetet nacionale mund tu qasen procedurave gjyqesore thote Consumer Protection Cooperation CPCemp pKompanite e prekura dhe agjencite e udhetimit duhet ti respektojne rregullat evropiane per konsumatorin ka thene Joyrovap pp <![CDATA[Rama ne biznesin turistik Rilindja Urbane eshte ekonomi]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073530/titulli/Rama-ne-biznesin-turistik-Rilindja-Urbane-eshte-ekonomi pimg classalignnone size-full wp-image-462373 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704rama-turizmijpg alt width640 height316 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704rama-turizmijpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704rama-turizmi-320x158jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pspan classarial14 Kryeministri Edi Rama ka vizituar nje biznes turistik ku ka folur mbi politikat mbeshtetese te qeverise per sektorin e turizmitspanbr span classarial14 linkszi br Rama tha se dhe programi Rilindja Urbane riperteritja e qyteteve dhe pikave turistike eshte ekonomi Brenda nje sezoni tha ai ka pasur nje rritje turistesh me 175 duke siguruar qe kete vit do te jete me teperp pBesoj qe kete vit do te kemi prape nje bum tjeter Jane 693 kompani qe operojne dhe eshte shume e qarte qe kerkesa eshte shume me e larte se oferta akomasepse na duhet te bejme shume me teper investime dhe sidomos ne pjesen e sezonit te veres per te pasur resorte turistike te cilesise se larte Per pjesen e dimrit kemi nje zone te pashfrytezuar Ka filluar rritja e vizitoreve qe shkojne ne Valbone ne fundjave dhe ndertimet e bujtinave E njejta gje ndodh ne Malesine e Madhe deri ne Vermosh u shpreh Ramaspanp p11 prill 2017 gazeta-Shqipcom TCHp <![CDATA[Investimet ne ujesjelles Dervishaj 200 mln euro ne 4 vite]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073458/titulli/Investimet-ne-ujesjelles-Dervishaj-200-mln-euro-ne-4-vite pimg classaligncenter size-large wp-image-462201 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704thumbnail17857915101552371508870101666343634n-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704thumbnail17857915101552371508870101666343634njpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704thumbnail17857915101552371508870101666343634n-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Ministri i Transportit dhe Infrastruktures Sokol Dervishaj ka marre pjese ne punimet e Konferences Shqiperi-Hungarip pNe fjalen hapese te konferences Dervishaj u ndal te investimet ne sektorin e ujesjelles-kanalizimeve ku ne 4 vite jane investuar rreth 200 milion euro ne ujesjelles te rinj Ai tha se nuk eshte nevojshme te kete rritje te tarifave te ujit Jam shume i nderuar qe ndodhem ne kete konference vetem 1 jave pas inaugurimit qe i beme linjes se pare ajrore low cost ne Shqiperi me Ministrin per Politikat e Transportit Hungarezp pNje linje ajrore shume e rendesishme dhe historike per qytetaret shqiptare Por gjithashtu wizzair do te ofroje nje sherbim shume te mire dhe cilesor dhe mbi te gjitha me filozofine e saj low cost do te jete nje alternative e rendesishme dhe ne aspektin financiar pasi fluturimet do te jene me cmime te arsyeshme Ky forum eshte i rendesishem dhe tregon nivelin e bashkepunimit midis dy vendeve tona vecanerisht per sherbimet qe duhet ti ofrojme qytetareve shkembimit te eksperiences qe mund te marrim prej njeri-tjetrit dhe mbi te gjitha per te kryer sa me mire detyren tone8221p pNderkohe Ministria e Transportit dhe Infrastruktures e vlereson se tepermi sektorin e Ujit dhe reformen teresore qe ne kemi ndermarre ne kete sektorp p8220Dua te shpreh nje falenderim per ish Ministrin Edmond Haxhinasto per fokusin e vecante qe i ka dhene kesaj reforme dhe frutet e saj tashme po ndihen 8211 tha Dervishaj 8211 Bashke me donatoret si qeveria Gjermane me KFW Banka Boterore Bashkimi Europian etj i kemi kushtuar nje vemendje sektorit te ujesjelles kanalizimeve ku kemi investuar se tepermip pVetem javen e kaluar kemi inauguruar ujesjellesin e ri te Sarandes me vlere 67 milione euro ndersa kemi inauguruar me pare edhe ujesjellesin e Beratit Lushnjes Peshkopise etj Investimet ne sektor ne 4 vite shkojne deri ne 200 milione euro nje pjese me buxhet dhe donatoret Kemi shtruar qindra kilometra me rrjet te ri ne gjithe vendin tha Dervishajp p10 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Si mund te aplikoni nga Shqiperia ne Suedi per pune]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073359/titulli/Si-mund-te-aplikoni-nga-Shqiperia-ne-Suedi-per-pune figure idattachment462086 stylewidth 640px classwp-caption aligncenterimg classsize-large wp-image-462086 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704su-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704sujpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704su-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px figcaption classwp-caption-textYachts in Gamla Stan in Stockholmfigcaptionfigure pNe muajt e pare te 2017-s Bordi Suedez i Migracionit ne Suedi ka marre rreth 8200 vendime per azilkerkuesit 49 e te cilave jane pranuar Azilkerkuesit me te medhenj jane Afganistani Siria dhe Iraku Nga Shqiperia rezultojne te jene marre 84 vendime nga te cilet jane pranuar vetem 2 nje perqindje shume e vogel ne raport me mesataren e aplikimeve Aleksandra Sefenstedt avokate ne Kryqin e Kuq pranon se vendet e Ballkanit kane nje nivel te larte refuzimi Suedia nuk ka nje liste te vendeve te sigurta megjithate shtetet ballkanike konsiderohen si te tilla thote ajop pNga Europa kerkesat nga Shqiperia dominojne Ne vitin 2015 kur kulmoi vala e emigracionit nga Shqiperia ne Suedi kishte 2615 kerkesa per azil ne vendin e tete pas Sirise Afganistanit Irakut Somalise e shteteve te tjera qe i ikin luftes e konflikteve Menjehere pas Shqiperise renditej Kosova me rreth 1800 aplikimep pstrongMund te aplikohet edhe per pune strongbr Ndersa ka pak shanse qe Suedia te pranoje azilante nga Shqiperia mundesia tjeter eshte permes aplikimit per pune Instituti Suedez publikon ne faqen e tij disa keshilla te dobishme qe do te lehtesojne kerkimin per pune dhe zhvendosjen ne Suedip pSe si duhet te aplikoni per nje pune ne Suedi varet nga industrite Pergjithesisht dergoni nje CV dhe nje leter motivimi ne menyre elektronikekompania me pas do te perzgjedhe aplikantet qe do te intervistohen CV duhet te jete nje deri ne dy faqe e gjate dhe te perfshije nje pasqyre te pervojes se punes tuaj studime arritjet apo cmime aftesi te vecanta dhe referencatp pNese ju aplikoni per nje pune ne Suedi nga jashte intervista juaj e pare mund te behet me ane te telefonit ose videokonference psh Skype ose mund te ftoheni ne vendp pGjate intervistes punedhenesi duhet tju njoftoje se cila do te jete pjesa tjeter e procesit te rekrutimit Ne varesi te fushes dhe llojin e pozicionit mund te duhen disa intervista ose plotesimi i nje testi Pas intervistes tuaj punedhenesi do te lidhet me ju per tju vene ne dijeni nese jeni zgjedhur per kete pune Pasi te keni nje oferte pune hapat e ardhshem do te varen nga kombesiap pPergjithesisht qytetaret nga vendet jashte BEse kane nevoje per nje leje pune per te punuar ne Suedi Qe te kualifikoheni per nje leter pune duhet te merrni nje oferte nga nje punedhenes suedez Pergjithesisht duhet te aplikoni per leje perpara se te hyni ne Suedip pAgjencia e Migracionit e merr ne konsiderate aplikimin dhe ju informon per vendimin Me pas dorezohen te dhenat per vizen dhe lejen e qendrimit Suedia ka dhene rreth 13 mije leje pune ne total per vitin 2015 Profesionet qe kerkohen me shume dhe per te cilat Agjencia e Migracionit ka dhene lejet e punesimit jane specialiste teknike dhe profesione te lidhura me te sherbime kujdes dhe shitje si dhe profesione menaxheriale etj Per shqiptaret sipas te dhenave nga Agjencia Suedeze e Migracionit kane dhene gjithsej 52 leje pune kryesisht per punonjes shtepie dhe staf restorantip p10 prill 2017 gazeta-Shqipcom Monitorp <![CDATA[Hap dyert ne Tirane Panairi i pare Mesdhetar i Turizmit]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073184/titulli/Hap-dyert-ne-Tirane-Panairi-i-pare-Mesdhetar-i-Turizmit pimg classaligncenter size-large wp-image-461852 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20170417523429102111184948913413265328237988798208n-640x360jpg alt width640 height360 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20170417523429102111184948913413265328237988798208njpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20170417523429102111184948913413265328237988798208n-320x180jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Hapi sot dyert Panairi i Pare Mesdhetar i Turizmit ne Expocity Tirane i cili synon ta fuse Shqiperine ne kalendarin nderkombetar te panaireve si dhe te jete nje pike takimi i nje rendesie rajonale mes subjekteve qe operojne ne kete sektor Ne ceremonine e hapjes mori pjese Ministrja e Zhvillimit Ekonomik Turizmit Tregtise dhe Sipermarrjes znj Milva Ekonomi e cila ne menyre simbolike preu dhe shiritin e ketij panairi te pare duke uruar qe ai te behet i pervitshem dhe te sjelle nje vlere te shtuar ne turizmin shqiptarp pNe kete panair jane 72 stenda dhe rreth 120 subjekte ku risi eshte prezantimi i seciles Bashki te vendit qe nga Malesia e Madh e deri ne Sarande Produktet e paraqitura ne kete panair jane nga me te larmishmet qe nga paketat turistike produktet e kulinarise kostumografise punimeve artizanale e gjithcka tjeter te bukur dhe me vlere qe ka vendi yne Gjithashtu merrnin pjese agjenci turistike nga Maqedonia Kosova Mali i Zi nga Italia nga Greqia te perfaqesuara nga ambasadat qe i takojne zones se Mesdheut Ky panair qe do te zgjase dy dite 8-9 prill u organizua nen kujdesin e Ministrise se Zhvillimit Ekonomik Turizmit Tregtise dhe Sipermarrjes me bashke-organizatore Agjencine Kombetare te Turizmit Unioni Turistik Shqiptar dhe Shoqata Turistike Shqiptarep pCeremonia sot nisi me kenge e valle popullore nga trevat e Shqiperise te cilat u performuan ne stenden kryesore te Agjencise Kombetare te Turizmitp pNe ceremonine e hapjes Ministrja Ekonomi mbajti nje fjale ku pershendeti gjithe te ftuarit dhe pjesemarresit Ajo u shpreh shume entuziaste qe me ne fund Shqiperia ia doli te organizoje nje panair te sajin dhe te mos jete thjesht pjesemarrese ne panaire turizmi ne bote Duke shfrytezuar kete mundesi Ministrja ndau gjithe arritjet e Shqiperise ne Turizem vecanerisht vitin e fundit te cilat kane qene te shumta dhe e kane renditur Shqiperine mjaft mire ne zhvillimin e ketij sektori hapjen e vendeve te punes sigurine dhe hapjen e Shqiperise pra brandimin e saj ne botep p4 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Elbasan leje legalizimi per 10 objekte kulti te Kishes Ortodokse]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073052/titulli/Elbasan-leje-legalizimi-per-10-objekte-kulti-te-Kishes-Ortodokse pimg classalignnone size-large wp-image-461568 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704balla-640x426jpg alt width640 height426 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704ballajpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704balla-320x213jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Dhjete objekte kulti te Kishes Ortodokse ne Elbasan kane marre lejet e legalizimit nga ALIUZNI ne prag te festes se Pashkevep pDeputeti i PS Taulant Balla i cili shperndau lejet e legalizimit tha se keto kisha jo vetem jane objekte kulti por sherbejne edhe si kopshte per femijet e zonave ku ndodhenp pJam shume i nderuar qe ne kete prag feste shume te rendesishme per besimin ortodoks dhe katolik sic jane Pashket te ndodhemi se bashku me drejtuesit e Kishes per te dorezuar 10 lejet e para per objektet e Kultit te Kishes Ortodokse Autoqefale Shqiptarep pKeto kisha jo vetem jane objekte kulti por sherbejne edhe si kopshte per femijet e zonave ku ndodhenp pNe kemi shume per te mesuar nga qetesia nga virtyti dhe cdo mesazh paqeje dhe besimi qe jep Kisha Ortodokse Autoqefale Shqiptarep pDuhet te dini se kishat jane ndertuar ne themelet e kishave te vjetra Para me shume se 40-50 vitesh keto kisha u shemben dhe ne kemi detyrimin qe aty ku ato jane rindertuar te permbyllim nje proces qe eshte ligjerimi i tyre dhe regjistrimi me pas ne pronesi te Kishes Ortodokse Autoqefale Shqiptare te te gjithe ketyre objekteve qe i takojne me te drejte tha Ballap pNga ana e tij Mitropoliti Imzot Andon Merdani u shpreh Falenderojme per punen e frytshme qe eshte bere nga zyra e ALUIZNI-t Legalizimi i kishave eshte bere edhe ne kuadrin e nje institucionalizimi te mire te objekteve te kultit dhe te menaxhimit te tyre keshtu qe jemi ne rruge te mbarep p7 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Kulla 250 milione dollareshe Projekti ne fund te bulevardit te ri]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048073051/titulli/Kulla-250-milione-dollareshe-Projekti-ne-fund-te-bulevardit-te-ri pimg classalignnone size-full wp-image-461677 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017041491588177vlcsnap-1296561jpg alt width442 height265 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017041491588177vlcsnap-1296561jpg 442w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017041491588177vlcsnap-1296561-320x192jpg 320w sizesmax-width 442px 100vw 442px p pQeveria ka mratuar nje projketligj i cili synon negocimin e nje kontrate investimi prej 250 milione dollaresh nga nje kompani private nga Dubai e cilia ka shprehur interes per ndertimin e nje kulle ne zgjatimin e bulevardit te ri te Tiranesp pInvestitori quhet Al Habtoor Investment LLC kurse projekti Kulla Ikonike e Tiranesp pSipas relacionit te qeverise ne kerkesen e interesit nga ana e kesaj kompanie eshte kerkuar transferimi pa kosto dhe ne pronesi i nje siperfaqeje prej 25000 m2 te nje parcele trekendore ne zgjatim te bulevardit te ri ne Tirane ne kembim te ofrimit te nje siperfaqeje ambientesh per Bashkine e Tiranesp pPo ashtu kerkohet perjashtimi nga taksat doganore TVSH-ja tatimi mbi fitimin apo cfaredolloj takse tjeter mbi kapitalin per 15 vjet nga fillimi i veprimeve tregtarep pNisur nga sa me siper dhe perfitimet qe perfaqeson realizimi i ketij projekti per ekonomine shqiptare por dhe per te qene transparente me kete proces me ane te ketij ligji kerkohet tagri per fillimin e negociatave me kompanine e arabe me qellim arritjen e nje marreveshjeje te favorshme per te dyja paletp pShqiperia do te perfaqesohet nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik dhe Turizmit Ministria e Financave Bashkia e Tiranes dhe Avokatura e Shtetitp pAl Habtoor Investment eshte pjese Al Habtoor Group i themeluar nga sheiku Khalaf Ahmad Al Habtoor Aktualsiht ajo ka disa investime te rendesishme ne Dubai dhe zoteron 7 prona luksi kryesisht hotele ne Vjene Budapest Londer Beirut dhe ne Springfilld te Shteteve te Bashkuara te Amerikesp p7 prill 2017 gazeta-Shqipcom TCHp <![CDATA[TVSH e akomodimit te turizmit ulet ne 6 nga 20 qe ishte me pare]]> 2019-04-25T17:52:15+00:00 2019-04-25T17:52:15+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048072895/titulli/TVSH-e-akomodimit-te-turizmit-ulet-ne-6-nga-20-qe-ishte-me-pare pimg classalignnone size-full wp-image-461247 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704turizmijpg alt width537 height340 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704turizmijpg 537w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704turizmi-320x203jpg 320w sizesmax-width 537px 100vw 537px Qeveria gjate mbledhjes se sotshme uli TVSH per akomodimin fjetjen ne sektorin e turizmit ne 6 per qind nga 20 qe aplikohet aktualishtp pKryeministria publikoi ne eebin e saj zyrtar projektligjin per nje shtese ne PR TATIMIN MBI VLERN E SHTUAR T NDRYSHUAR ku shtohetShkalla e reduktuar e tatimit mbi vleren e shtuar e cila aplikohet per furnizimin e sherbimit te akomodimit ne strukturat akomoduese sipas kategorive te percaktuara ne legjislacionin e fushes se turizmit eshte 6 per qind Kushtet kriteret dhe procedurat per zbatimin e kesaj pike percaktohen me vendim te Keshillit te Ministravep pVendimi i qeverise erdhi pas nje kerkese disa vjecare qe ka bere sektorip pSe fundmi eshte vene re nje interes i shtuar per turizmin ne vend si ne kahun e kerkeses ashtu dhe ofertes Hotelet shqiptare qe ne fund te vitit te kaluar raportuan se jane perballur me prenotime jo te zakonshme per pushimet e veres 2017 Turistet ceke polake dhe sllovake duket se jane shtuar dukshem per veren e 2017p pMenaxheret e Rafaelo Resort ne Shengjin thane se gati gjysma e kapaciteteve rreth 130 dhoma jane tashme te prenotuara nga agjencite ceke dhe polake duke pohuar se kerkesa kete vit eshte dukshem me e larte Te njejten tendence pohuan edhe menaxheret e hoteleve te medha ne zonen e Durresit Dolce Vita dhe Fafa Resortp pPer vitin 2016 Banka e Shqiperise raportoi se te ardhurat nga turizmi arriten nje rekord prej 15 miliarde eurosh ne vend Bilanci neto i te ardhurave nga turizmi ishte rreth 390 milione euro niveli me i larte rekordp pTe dhenat e tjera te INSTAT tregojne se gjate vitit 2016 hyrjet e shtetasve te huaj ne Shqiperi arriten nje rekord prej 47 milione udhetaresh me nje rritje prej 15 ne krahasim me vitin e meparshemp pEdhe bizneset shqiptare ne reagim te kesaj kerkese dhe mungeses se kapaciteteve akomoduese i kane kthyer syte nga investimet ne hotele e komplekse turistikep pVas Tours nje nga agjencite me te medha ne vend per turistet e huaj qe vijne ne Shqiperi eshte duke ndertuar nje hotel ne plazhin e Adriatikut i cili do te operohet ne kuader te kerkesave ne rritje per te pushuar vitin tjeter ne Shqiperi Gjithashtu disa investitore te sektorit te ndertimit po orientohen ne sherbimet e turizmit per tu pershtatur me kerkesat e kohes Irfan Hysenbelliu do ta ktheje Mak Albanian ne Durres ne nje resort turistik te standardeve luksoze te ngjashme me modelet turke te ketyre nivelevep pLuan Bregasi kryetar i Biznes Albania me pervoje ne fushen e prodhimit dhe ate te ndertimit ka nisur se fundmi ofrimin e sherbimeve ne fushen e turizmit Pas ndertimit te hotel Palace amp Spa Durres Bregasi synon te zgjerohet me tej ne kete sektor ne qytete te tjera turistike Ai pohoi se norma e rikthimit te investimit ne fushen e turizmit llogaritet pas 7- vitesh aktivitet por vuri ne dukje se qeveria ndjek nje politike te ashper fiskale duke ofruar TVSH-ne me te larte ne rajon per sektorinp pQeveria shqiptare duhet ti ktheje syte nga industria e hotelerise jo duke shkuar vete ne plazh dhe me pushime por duke menduar per ta bere kete industri te konkurrueshme ne rajon dhe me gjere thone investitoretp pPer vitin 2016 raporti i fundit i Keshillit Boteror te Turizmit dhe Udhetimit TTC na renditi ne vendin e 96 nga i 120-i qe ishim ne vitin 2015 sa i perket kontributit total te turizmit ndaj Prodhimit te Brendshem Brutobr Per vitin 2017 shifrat jane pozitive madje ritmi i rritjes se industrise se turizmit eshte edhe mbi mesataren boterore si per kontributin direkt 52 ashtu edhe ate total 53p pNe vitin 2016 kontributi total i turizmit ndaj Prodhimit te Brendshem Bruto llogaritet ne rreth 32 miliarde dollare ose rreth 26 Per kete vit kjo shifer pritet te rritet me rreth 53 Per vitin 2027 parashikohet qe turizmi shqiptar te kontribuoje me rreth 33 ndaj PBB-sebr Punesimi eshte nje tjeter tregues ne rritje Sipas WTTC-se gjate 2016-s turizmi mbeshteti direkt 85000 vende pune 77 te totalit Gjate ketij viti parashikohet qe kjo shifer te rritet me rreth 32 me shume se ne vitin paraardhes Deri ne 2027 numri i te punesuarve pritet te arrije ne 120000p p6 prill 2017 gazeta-ShqipcomMonitorp - Arkiva Shqiptare e Lajmeve