Lajmet e Shqiperia.com - Kategoria: 7 2019-03-25T22:37:59+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[FOTOLAJM Grate ne fshatrat e Tiranes ja si ngarkohen me 4 thase mbi kurriz nga burrat e tyre]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074740/titulli/FOTOLAJM-Grate-ne-fshatrat-e-Tiranes-ja-si-ngarkohen-me-4-thase-mbi-kurriz-nga-burrat-e-tyre pimg classalignleft size-full wp-image-182937 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads2017048-11-640x397jpg alt width640 height397 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads2017048-11-640x397jpg 640w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads2017048-11-640x397-300x186jpg 300w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pNje grua e lidhur ne kurriz me kater thase shtroje per bagetine udhehiqet nga bashkeshorti i saj teksa kthehen per ne shtepi ne zonen e Dajtit 7 kilometra nga qendra e Tiranesp pshte e veshtire te besosh se skena te tilla qe te kujtojne filmin Perralle nga e kaluara ndodhin edhe ne ditet e sotme kur shoqeria eshte modernizuar mjaftueshem Por duket se ne fshatra asnje nuk ka ndryshuar Grate trajtohen si kafshe duke ngritur lloj-lloj rendesash e ku pervec lodhjes fizike kjo mbetet nje fyerje dhe diskriminim per gjinine femerorep pFoto eshte shkrepur nga fotografja Loreta Cukap pp pp <![CDATA[Amy Winehouse ne nje pikture madheshtore]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074727/titulli/Amy-Winehouse-ne-nje-pikture-madheshtore pPiktura e Amy Winehouse eshte vendosur ne murin e jashtem te lokalit te saj te preferuar The Hawley Arms ne Candem Kengetarja legjendare eshte pikturuar ne nje kopesht angelez e ulur ne nje stol me disa lule te verdha ne sfond dhe nje cigare ne dorep pNe kete pikture madheshtore Amy eshte pershkruar me shume te drejte si Britannia nje ikone romake per Britanine e Madhep pPiktura eshte realizuar nga piktori anglez Reuben Dangoorp pReuben ka publikuar foton ne Instagram dhe shkruan Amy na mungon shume Legjenda e vertete e skenes muzikorep pa hrefhttpwwworanewstvwp-contentuploads201704amyjpgimg classalignnone size-full wp-image-985519 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704amyjpg alt width602 height599a a hrefhttpwwworanewstvwp-contentuploads201704amy-2jpgimg classalignnone size-full wp-image-985518 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704amy-2jpg alt width502 height566ap poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Janet Jackson album te ri kushtuar memesise]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074725/titulli/Janet-Jackson-album-te-ri-kushtuar-memesise pJanet Jackson ka vendosur qe te nxjerre nje album te ri kushtuar memesise Kengetarja eshte inspiruar per nxjerrjen e albumit nga ardhja ne jete e djalit te saj Eissa Ajo u be nene per here te pare ne moshen 50 vjecare ne 3 janarp pYlli i popit deshiron qe te vazhdoje edhe turneun e saj boteror te cilin e kishte anulluar ne prill te vitit te kaluar pasi deshironte ta kalonte te gjithe kohen duke i perkushtuar shtatezanise se sajp pLindja e djalit te saj i ka ngjallur deshiren per te realizuar nje muzike e cila percjell mesazhe pozitive dhe ajo deshiron qe kenget e saj te rradhes ti kushtohen jetes dashurise dhe amesise ka thene nje burim per gazeten The Sun Ajo planifikon te kthehet perseri ne turneun e saj ne Ameriken e Veriut ne tetorp poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Veliaj prezanton portalin e transparences]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074721/titulli/Veliaj-prezanton-portalin-e-transparences pimg classaligncenter size-large wp-image-464347 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017041-2-640x853jpg alt width640 height853 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017041-2jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017041-2-240x320jpg 240w sizesmax-width 640px 100vw 640px Bashkia e Tiranes ndermerr nje tjeter hap drejt permiresimit te sherbimit ndaj qytetareve dhe rritjes se transparences Kryetari i Bashkise se Tiranes Erion Veliaj prezantoi sot projektin 8220Open Data8221 nje portal i transparences per Bashkine e Tiranes ku te gjithe qytetaret do te mund te gjejne te dhena te ndryshme per punet dhe investimet qe kryhen ne qytet Ne prezantimin e projektit kryebashkiaku Veliaj vleresoi kete nisme duke u shprehur se Bashkia vijon qe te jete e para ne rritjen e transparences me qytetaret Veliaj theksoi se informacioni nuk duhet te konsiderohet si nje monopol por si nje mjet per te qene i aksesueshem dhe i dobishemp pUne nuk besoj se do vije ndonje dem bashkise patjeter qe do i shtohet veshtrimi mikroskopi mbi punet e bashkise por me shume se kaq do shtohet bashkepunimi qytetar apo i aktoreve dhe i aktivisteve te tjere mbi idete brilante qe mund te lindin vetem nga statistikat qe ne kemi tha Velia Kreu i Bashkise deklaroi se rritja e transparances do te ndikoje drejtperdrejt dhe ne uljen e kostove Jo vetem nuk do te shtoje kostot por transparenca do te ule kostot sepse do te na beje se pari me te ndjeshem ndaj publikut qe ka gjithe kete informacion Dhe se dyti besoj se dhe planifikuesit tane do ti beje shume here me alerte te menyres se si ne i shpenzojme parate tona dhe te nikoqirllekut qe duhet te kemi ne gjen te menyres se si ne konceptojme gjithe punet publike tha aip pimg classaligncenter size-large wp-image-464348 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017042-2-640x480jpg alt width640 height480 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017042-2jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017042-2-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017042-2-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017042-2-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017042-2-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017042-2-238x178jpg 238w sizesmax-width 640px 100vw 640px Per kete Veliaj dha edhe nje shembull konkret nga situata qe gjeti kur mori drejtimin e Bashkise se Tiranes Besoj e mbani mend se kur morem detyren gjetem ne Tirane 33 lloje pllakash ne perdorim Askush nuk kishte marre mundimin te bente nje analize te kostove qe kjo krijonte te rremujes qe shkaktonte te tendereve qe duheshin bere Nderkohe qe sot kemi nje pasqyre te qarte deri tek niveli i nje pllake teke qe duhet shtruar ne nje X rrugice ka na lejon qe jo vetem te nderhyme me shpejt por edhe me me pak kosto ka do te thote qe burimet e kufizuara qe kemi mund te perdoren me me shume nikoqirllek u shpreh ai Kryebashkiaku Veliaj garantoi se open data do te kete publike te gjitha te dhenat duke qene e hapur me publikun Shume prej kritikeve te mi thone na cmende me kaq informacion qe na jep perdite imagjino me kaq informacione tani Nese ka nje akuze qe une e pranoj me kenaqesi eshte kjo qe me mire te akuzohem se japim me shume informacion se dikush ka oreks se sa te ndodhi tipikisht ajo qe ka ndodhur ne vende si Shqiperia ku qeverite kane dhene shume pak informacione cdo gje eshte mbajtur e fshehte asnjehere publiku nuk ka pasur dijeni se si shpenzoheshin parate publike Statistikat e bashkise do te analizohen dhe do te kemi keshilla konkrete per gjerat qe duhen permiresuar shtoi kryebashkiakup p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[10 qytetet me te bukura ne bote mes ujit dhe kanaleve]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074719/titulli/10-qytetet-me-te-bukura-ne-bote-mes-ujit-dhe-kanaleve p classxMsoNormalbbbNdodhen ne te kater cepat e globit dhe kane ngjashmeri jo te vogel me Venecian qe gjithsesi mbetet e vecante dhe specialebp p classxMsoNormalVenecia eshte gjithnje Venecia me nje bukuri speciale dhe atmosfere te vecante dhe te paimagjinueshme Por jane te shumta qytetet ne te gjithe boten ku uji eshte padron i vertete mes kanaleve dhe lumenjve dhe qe shpesh shnderrohen ne nje oaz te vertete te dashurise Kemi perzgjedhur disa qe adhurohen pse jo qe duhen vizituar ne rastin me te pare Ja 10 prej tyrep figure idattachment464140 stylewidth 640px classwp-caption aligncenterimg classwp-image-464140 size-large srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704venecia-640x425jpg alt width640 height425 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704veneciajpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704venecia-320x213jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px figcaption classwp-caption-textVeneciafigcaptionfigure p classxMsoNormalbVENECIA ITALI b Te gjithe e kane zili dhe si ajo nuk ka ne bote Kaq e bukur dhe terheqese eshte sa mund ti falet cdo defekt i vogel duke nisur qe nga mbipopullimi i turisteve dhe deri te problemi i levizjes ne ura dhe godina kur uji eshte ne nje lartesi te konsiderueshme Pra eshte e pamundur te mos dashurohesh me shikim te parep figure idattachment464141 stylewidth 640px classwp-caption aligncenterimg classwp-image-464141 size-large srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704amsterdam-640x465jpg alt width640 height465 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704amsterdamjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704amsterdam-320x233jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px figcaption classwp-caption-textAmsterdamfigcaptionfigure p classxMsoNormalbAMSTERDAM HOLANDA b shte qyteti qe ne pjesen me te madhe te rasteve krahasohet me Venecian Mes kanaleve terheqese te ujit dhe ndertesave qyteti holandez ofron skenare te impakteve te medha dhe nje bukuri shume te vecante ne muajt e dimrit kur uji ngrin dhe mund te patinohet ne qenderp figure idattachment464142 stylewidth 640px classwp-caption aligncenterimg classwp-image-464142 size-large srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704stras-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704strasjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704stras-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px figcaption classwp-caption-textStrasburgfigcaptionfigure p classxMsoNormalbSTRASBURG FRANC b Qendra historike e qytetit duket si nje ishull ne krahet e ndryshme te lumit Mbi lume shfaqen shtepite me dru me ngjyra te ndryshme dhe piktoreske Nuk mund te humbet nje shetitje ne lagjen me antike Petite France dhe ndoshta nje ndalese per te konsumuar dicka ne nje nga kafete qe ndodhen shume prane ujitp figure idattachment464143 stylewidth 640px classwp-caption aligncenterimg classwp-image-464143 size-large srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704birn-640x425jpg alt width640 height425 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704birnjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704birn-320x213jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px figcaption classwp-caption-textBirmingemfigcaptionfigure p classxMsoNormalbBIRMINGEM BRITANI bKy qytet anglez multietnik dhe kozmopolit eshte nje ndalese e persosur per nje fundjave te gjate I pershkruar nga kanale te shumta gjate te cilit ndodhen lokale dhe pub-e me emer Birmingemi ka disa shtepi-muze te rendesishme dhe karakterizohet nga nje prej koleksioneve me te medha te artit kontemporanp figure idattachment464144 stylewidth 640px classwp-caption aligncenterimg classwp-image-464144 size-large srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704bryzh-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704bryzhjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704bryzh-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px figcaption classwp-caption-textBryzhfigcaptionfigure p classxMsoNormalbBRYZH Belgjike b Nje nga qytetet me interesante te Belgjikes ka qene ne te shkuaren nje kryqezim tregtar i nje rendesie te madhe ne Europe fale portit te tij Sot edhe pse nuk ka peshen e dikurshme ekonomike si ne te shkuaren i ofron vizitoreve nje qender historike me ndertesa te nje bukurie te madhe dhe pamje piktoreskep figure idattachment464145 stylewidth 640px classwp-caption aligncenterimg classwp-image-464145 size-large srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704hamburg-640x453jpg alt width640 height453 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704hamburgjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704hamburg-320x227jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px figcaption classwp-caption-textHamburgfigcaptionfigure p classxMsoNormalbHAMBURG GJERMANI b Hamburgu i ndodhur ne grykederdhjen e Elbes perben ende nje shtet-qytet dhe krenohet zyrtarisht me titullin Qyteti i Lire shte qyteti i dyte i Gjermanise per sa i takon numrit te popullsise pas kryeqytetit Berlin si dhe eshte qyteti jo-kryeqytet me i populluar i Bashkimit Europian Porti i tij eshte me i madhi ne Gjermani dhe i dyti ne BEp figure idattachment464146 stylewidth 640px classwp-caption aligncenterimg classwp-image-464146 size-large srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704san-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704sanjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704san-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px figcaption classwp-caption-textShen Petersburgfigcaptionfigure p classxMsoNormalbSHN PETRSBURG 8211 RUSI b shte qyteti i dyte i Rusise me rreth 5 milione banore dhe porti me i rendesishem i vendit Qyteti eshte themeluar nga Cari Pjetri i Madh ne piken ku lumi derdhet ne gjirin e Finlandes lundrimi mbi lume ofron nje nga pikat me piktoreske ne qytetp figure idattachment464147 stylewidth 640px classwp-caption aligncenterimg classwp-image-464147 size-large srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704fort-640x428jpg alt width640 height428 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704fortjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704fort-320x214jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704fort-537x360jpg 537w sizesmax-width 640px 100vw 640px figcaption classwp-caption-textFort Lauderdalefigcaptionfigure p classxMsoNormalbFORT LAUDERDALE SHBA b E quajtur ndryshe si Venecia e Amerikes Fort Lauderdale eshte e ndertuar mbi nje rrjet kanalesh te gjate prej me shume se 270 km Pak larg nga Majemi eshte nje qender historike per pushimet e pranveres per studentet universitare Ne te vertete qyteti eshte binjakezuar pikerisht me Venecian dhe me Rimininp figure idattachment464148 stylewidth 640px classwp-caption aligncenterimg classwp-image-464148 size-large srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704tigre-640x425jpg alt width640 height425 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704tigrejpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704tigre-320x213jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px figcaption classwp-caption-textTigrefigcaptionfigure p classxMsoNormalbTIGRE 8211 ARGJENTINb shte nje qender e rendesishme turistike qe ndodhet ne pjesen veriore te Buenos Airesit ne Parana ne nje labirint te vertete kanalesh ujore dhe ishujshp figure idattachment464150 stylewidth 640px classwp-caption aligncenterimg classwp-image-464150 size-large srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704akap-640x424jpg alt width640 height424 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704akapjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704akap-320x212jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px figcaption classwp-caption-textAlappuzhafigcaptionfigure p classxMsoNormalbALAPPUZHA 8211 INDI b Edhe ky qytet ka nje nofke qe e lidhe direkt me Venecian ne Itali eshte quajtur Venecia e Lindjes ose Kryeqyteti Venecian i Keralas Zona eshte shume e vizituar nga turistet per plazhet e saj te mrekullueshme dhe per tempujt e shperndare kudop p classxMsoNormalbEAbp p classxMsoNormal19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[EKSPERTT E PITPIDAKUT]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074718/titulli/EKSPERTT-E-PITPIDAKUT pimg classaligncenter size-full wp-image-317594 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201512Fadil-Lepajajpg altFadil Lepaja width604 height604 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201512Fadil-Lepajajpg 604w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201512Fadil-Lepaja-200x200jpg 200w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201512Fadil-Lepaja-320x320jpg 320w sizesmax-width 604px 100vw 604px Me e gjuajt shtagen per nje koke me larg me Kaq e ka loja e pitpidakut te cilen une megjithate e vendosa te e perdore si nje fjale edhe pse televizioni publik kishte rrezikuar duke e perdorur si te ndare Pra e ndare apo e gjitha bashke loja duket se eshte vene e tera ne sherbim te politikes Mund te jem gabim gjithsesi se une nuk merrem me politike qe te jem i pagabueshemp pArsyeja perse vendosa qe emrin e lojes te e perdore si nje fjale te vetme eshte rreziku qe paraqitet nese e njejta ndahet ne dy fjale pra ne pit dhe pidaku Pra ka rrezik se google te mos e njoh dhe menjehere do na nxjerre te palarat e Brad Pitt apo Angjelines ne miliona versione ifti i famshem jane ndare tashme ka kohe nderkohe qe koalicioni ne Kosove duket ende stabil edhe pse opozita po e kercenon qe nga fillimi i mandatit me demarkacionin dhe Zajednicen Po mbijetonp pPor te kthehemi te tradita jone e lavdishme dhe lojerat e dikurshme me te cilat mileti kenaqej te cilat tash mund te perdoren vec si metafore per te shpjeguar taktikat e politikes tone Per shembull ka kohe qe dihet se kampion ne kete loje eshte kryetari apo presidenti si duam ta quajme ne Ai eshte mjeshter i pitpidakut pra per me e hedhe shtagen me larg se te tjeret Ai gjithnje po e hedhe shkopin per nje maje ma larg dhe aq i duhet E ftuan apo nuk e ftuan ne loje ai shtagen gati e mban E hedh edhe kur askush nuk luan pastaj te tjeret ankohen Sidoqofte nuk eshte vetem largesia e rendesishmep pJane edhe disa finesa te kesaj loje edhe pse kjo eshte nje loje e thjeshte pa rregulla dhe pa arbiter Ka vec fitues dhe humbes Me thjesht nuk ka Me rendesi eshte loja se ky popull eshte i etur per lojera E dini se as lojerat olimpike nuk ishin greke por qe kur na i moren ato ne na mbeti pitpidaku dhe loja e kapucave Ani8230 Pra media publike na kenaqi me nje fjale Sponsoret e pasuruar nga politika tash e promovojne atep pTelevizioni publike nxjerr aktoret e serialeve tona per te qare dru edhe per te luajtur pitpidak Kjo gjithsesi eshte ne sherbim te politikes tone sepse populli do te thone ja nuk cane derrasa vec politika nuk luan pitpidak vec presidenti Te gjithe luajne pitpidak Te gjithe cajne dru e derrasap pKa edhe ekspert te pitpidakut Do organizohet edhe liga kombetare e pitpidakut Po nderton identitet media publike Publiku disa prej tyre po murmurijne ne vete por shi nuk po bie sepse shiu eshte i rezervuar per serialet e lira turke te cilat na e kujtojne kohen kur ishim dikush ne lagje Dikush qe do te jete ende dikush ne lagje ende mendon se kjo mundet me ndodhe vec prane babes mbret por modernistet e kane kuptuar se ai ka kohe qe nuk rri ne Stamboll Mbase ky eshte roli i medias publikep pMe i modernizua lojerat e dikurshme me te cilat eshte zbavitur dikur politika e fshatit tone Politika e cobaneve Ajo ishte po aq e thjeshte sa kjo e sotmja Me i ruajt bagetine mos me i hanger ujku dhe mos me i me kullote ne toke te huaj E kunderta nuk ishte pune e tyre se ujku nuk mbahej larg me shkopinj Arat tona i kulloste kushdo qe kish fuqip pForcat e Armatosura nuk i kishim as buke nderkohe qe mexhat vendoseshin me guri ne qafe Poezia e preferuar ishte Vec arme dhe pak buke Ishin kohe te arta ato padyshim derisa kemi emeruar edhe rruge universitete dhe institucione te tjera me emra nga ajo epoke e lavdishme Gojekeqijte thone se ka universitete dhe shkolla te mesme me emra personalitetesh te cilet edhe mund te kene qene analfabetp pSka lidhje se edhe alfabeti ishte zbuluar vone per fajin e shoqerise civile te kohes te cilet grindeshin se nga kush do marrin shkronjat Varesisht se nga i merrnin donacionet edhe shoqeria e atehershme civile ate loje e luanin Lobonin per alfabet grek arab latin8230 Keshtu se paku raportojne mediat e atehershme Dihet se mediat nga politika jetojnep pfare do benin mediat sikur politika te merrej vec me politike E me cfare te merret nje klase politike e cila brenda dy apo tri mandateve i ka njohur dy skajet e infinitit Pafundesise me nje fjale Se varferia dhe pasuria nder ne eshte e skajshme Migjeni dikur permendte skajet e litarit dhe murgeshen brenda te njejtit varg gjithsesi pa asnje ngjyrim tjeter perpos social Larg qofte askujt nuk i shkonte mendja qe litari mund te kete pasur kuptim rozep pIshin serioze mediat asokohe Shkohej me kilometra larg per te blere nje gazete Pastaj kishte edhe censure Por ajo lexohej mes rreshtash Televizioni publik luan pitpidak dhe shkyen dru me sopate Promovon lojerat vendore Programeret tone shume shpejt do te i digjitalizojne edhe ato Edhe pse sopatat ne loje dukeshin sikur te epokes digjitale diqysh Me dizajn modern Edhe pjesemarresit e lojes nuk shkelqenin edhe pse kishte nga ata qe shfaqen talentp pSidoqofte opzita ankohet Ajo premton se nese e merr pushtetin do te dixhitalizoje lojera edhe me interesante si demarkacioni Zajednica apo Bleje tenden per shembull Sidoqofte nuk ka gjasa qe aktoret te jene me te mire se politikanet ne institucione dhe ne legjislativ As ne aktrim as ne pitpidak Politikanet tone jane ekspert Ekspert te pitpidakutp p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Punonjesit e hekurudhes ne Durres nisen drejt Tiranes per te protestuar]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074688/titulli/Punonjesit-e-hekurudhes-ne-Durres-nisen-drejt-Tiranes-per-te-protestuar pimg classalignleft size-full wp-image-182892 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704hekurudha1461663179-4978724jpg alt width633 height347 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704hekurudha1461663179-4978724jpg 633w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704hekurudha1461663179-4978724-300x164jpg 300w sizesmax-width 633px 100vw 633px Pasi kane protestuar per nje kohe te gjate ne Durres dhe nuk iu jane plotesuar kerkesat punonjesit e hekurudhes ne qytetin bregdetar i jane drejtuar Tiranes per te vijuar protestat para Ministrise se Transporteve Punonjesit kerkojne ringritjen e hekurudhes dhe rritje pagash emPunonjesit e vjeter jane me paga minimale I kemi cuar disa here peticione qeverise per ringritjen e hekurudhes dhe rritjen e pagave por deri tani nuk eshte bere asgje shprehen punonjesitem e hekurudhes Punonjesit kerkojne gjithashtu qe te paguhen pagat dhe sigurimet si dhe te mos hiqen nga puna specialistet Me heret punonjesit protestuan edhe para portit te Durresit duke bllokuar hyrjen e kamioneve ne port per disa minutap pp <![CDATA[Njihuni me truprojen shqiptare qe mbron kliente anekend botes]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074686/titulli/Njihuni-me-truprojen-shqiptare-qe-mbron-kliente-anekend-botes pBodigardja shqiptare ne Greqi Denida Zinxhiria punon ne industrine nderkombetare te sigurimit prej 15 vjetesh Sot ajo trajnon truprojap pProgrami i saj per mbrojtjen e femrave eshte cilesuar nder 10 me te miret ne botep pDeshira per tu bere bodigarde i ka lindur shume natyrshem raporton Shekulli Kishte mbaruar gjimnazin kur i ra ne duar nje reviste qe informonte per nje shkolle private qe pergatiste truprojap pIshte hera e pare qe nje femer telefonte ne kete numer E megjithate pavaresisht stepjes se stafit te shkolles Denida Zinxhiria nuk ndali se ndjekuri deshiren e saj pasi beri shkollen e pare per truproje ne Athine ne 2002 me Grupin e Mbrojtjes se VIP-avep p8220Une jam pronarja e Athena Worldwide LLC e cila eshte e regjistruar ne shtetin e Teksas-it ne Dallas Kjo kompani ka aktualisht zyrat e saj ne Turqi Britani Danimarke dhe Australi Nje kompani qe afron sherbime konsulence Ne mund te punesojme dhe tu afrojme pune femrave truproja ne cdo vend te botes ku nje klient ka nevoje per top pUne kam pasur fatin te punoj rreth e qark globit me kontrata qe paguajne nga 6000 deri 9000 USD ne muaj Momentalisht ka shume kerkesa per truproja femra dhe eshte e veshtire te gjesh profesioniste per te permbushur nevoja8221 ka thene ajop pp <![CDATA[Vjen ne jete femija e Adelina Ismaili publikon foto me te]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074675/titulli/Vjen-ne-jete-femija-e-Adelina-Ismaili-publikon-foto-me-te pDiva e muzikes shqiptare Adelina Ismaili ka lajmeruar permes nje foto ne Facebook se ka sjelle ne jete femijen e saj te parep pDyshohet se eshte bere nene e nje djali por nuk eshte bere e ditur asgje konkrete Ne foto duket dora e saj e femijes dhe e bashkeshortit Valip pKy eshte lajmi me i bukur i familjes se saj pas vuajtjeve qe pati nga humbja e nenes apo e xhaxhait si dhe debati qe pati me Milaim Zekap pimg classalignnone size-full wp-image-985359 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704asd-2jpg alt width488 height540p poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Gjiko deklaron Askush nuk krahasohet me ty]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074674/titulli/Gjiko-deklaron-Askush-nuk-krahasohet-me-ty pReperi kosovar i njohur me emrin e artit Gjiko ka thyer heshtjen per marredhenien e tij me moderatoren Elita Rudip pNe nje foto te publikuar ne InstaStory duket Elita duke ngrene dreke me te ne nje restorant Akush nuk krahasohet me ty shkruan aip pKohet e fundit eshte perfolur shume lidhja e tyre por ylli i hitit Yjet nalt e ka shprehur hapur dashurine e tij per moderatorenp pimg classalignnone size-full wp-image-985404 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017041801266613187008215474601404527291opng alt width1080 height1920 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017041801266613187008215474601404527291opng 1080w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017041801266613187008215474601404527291o-768x1365png 768w sizesmax-width 1080px 100vw 1080px p pp poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Rikualifikohen dy blloqe banimi Veliaj Ti ruajme investimet]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074657/titulli/Rikualifikohen-dy-blloqe-banimi-Veliaj-Ti-ruajme-investimet pstrongimg classaligncenter size-large wp-image-464115 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lali-4-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lali-4jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lali-4-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px strongDy blloqe te tjera banimi Dhimiter Kamarda dhe Kristaq Cipo ne lagjen Ali Demi jane rikualifikuar plotesisht nga Bashkia e Tiranes duke u shnderruar ne dy hapesira clodhese Banoret e ketyre dy blloqeve kane tanime jo vetem rruge te rikonstruktuara por edhe me shume hapesira te gjelbra kende lojerash per femije mjedise sportive si edhe hapesira per te moshuaritp pKryetari i Bashkise se Tiranes Erion Veliaj u shpreh se nderhyrje te tilla do te shtrihen edhe ne 50 blloqe te tjera pergjate ketij viti Do te vazhdojme edhe kete vit me 50 blloqe te tilla ne gjithe Tiranen qe te sigurohemi qe cilesia e jetes nuk ndryshon vetem ne qender se njerezit sigurisht kane nevoje per sheshin Skenderbej por kane nevoje edhe per sheshin e lagjes kane nevoje per Bulevardin e Ri por kane nevoje edhe per rrugicat e lagjes Vetem duke i balancuar investimet madhore me investimet ne komunitet neper lagje dhe neper blloqe banimi mund te kemi realisht Tiranen qe enderrojme theksoi Veliajp pKryebashkiaku deklaroi se nderhyrja ne keto dy hapesira banimi eshte shembulli se si mund te transformohet nje bllok i tere Jam shume entuziast sot qe mbyllim brenda pak muajve nje investim fantastik per njesine nr 1 Tashme i kemi dhene shembujt me 50 lagjet qe beme vitin e kaluar por ky eshte shembulli i pare ne kete lagje se si mund te transformohet nje bllok i tere Nga nje bllok i cili mbaj mend kur filluam punimet ishte mbushur me balte me uje dhe kishte dale jashte cdo funksioni cdo hapesire publike edhe ajo qe nuk ishte zaptuar kishte degjeneruar kurse pjesa tjeter ishte rrethuar me gardhe me kangjella tha Veliajp pDuke e cilesuar investimin si nje model te punes se Bashkise se Tiranes Veliaj falenderoi komunitetin per bashkepunimin ne lirimin e hapesirave te zena Sot kemi pasur jo vetem nje investim model por edhe nje sjellje model te komunitetit nje bashkepunim fantastik ku secili ka terhequr gardhin e vet murin ka terhequr hapesiren e zene per tia kthyer publikut u shpreh ai ndersa u beri apel banoreve qe te kujdesen per hapesirat e perbashketa si e vetmja mundesi per te garantuar jetegjatesine e ketyre investimevep pShikoni sa bukur duket sot por qe kjo te vazhdoje eshte shume e rendesishme qe ti ruajme investimet Ndaj u kerkoj te gjithe banoreve qe ne bashkepunim me administratoret e pallateve te bejme cmos qe ti ruajme Keto kosha peme ky ndricim kanalizimet jane bere me taksat e publikut nuk jane bere vetem me nje fond te bashkise Fondet e bashkise vijne nga parate qe jep publiku ndaj besoj qe vetem kur secili ta ruante sikur ta kishte te veten pronen publike sigurohemi qe ka nje jete te gjate u shpreh Veliajp pNderhyrja ne keto dy blloqe pervec lirimit te hapesirave te zena pa leje ka te beje edhe me ndertimin e rrjetit te ri te kanalizimeve te ujerave te bardha bordurave trotuareve pajisjen e rrugeve me ndricim si dhe me gjithe sinjalistiken e nevojshme rrugorep pimg classaligncenter size-large wp-image-464116 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lali-1-1-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lali-1-1jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lali-1-1-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px img classaligncenter size-large wp-image-464117 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lali-2-1-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lali-2-1jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lali-2-1-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px p p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Regjisori i filmit Kapedani mesazh per Veliajn Video]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074653/titulli/Regjisori-i-filmit-Kapedani-mesazh-per-Veliajn-Video pimg classaligncenter size-large wp-image-464187 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Veliaj-bashkebisedim-me-regjisorin-Fehmi-Hoshafi-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Veliaj-bashkebisedim-me-regjisorin-Fehmi-Hoshafijpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Veliaj-bashkebisedim-me-regjisorin-Fehmi-Hoshafi-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Gjate inspektimit per perfundimin e rikualifikimit urban te dy blloqeve ne zonen e Ali Demit kryebashkiaku Veliaj u takua dhe me nje prej banoreve regjisorin Fehmi Hoshafi filmat e te cilit kane lene gjurme ne kinematografine shqiptare I njohur per filmin Kapedani apo Shoku yne Tili Fehmi Hoshafi dha edhe nje mesazh per kryebashkiakun Veliaj Nuk eshte emri qe e ben njeriun eshte njeriu qe e ben emrin Ju e keni bere emrin Ju keni bere kaq shume per Tiranen e keni transformuar fytyren e Tiranes ne ate menyre sa qe jo shume vite me pare dukej sikur nuk ishte kjo Tirane por sikur ishte Tirane tjeter dhe kjo eshte merita juaj direkte shte fat i madh per neve per ne qytetaret e Tiranes qe na erdhi nje kryetar bashkie qe ndryshon kryekeput theksoi regjisori Fehmi Hoshafip pFehmi Hoshafi lindi ne Tirane me 28 Shtator 1934 Ai filloi te punoje ne kinematografi si asistent i regjisoreve veterane Hakani dhe Dhamo ne filmat e tyre Toka jone 1964 Vitet e para 1965 Oshetime ne bregdet 1967 Gjurma 1970 Ne vitin 1968 realizoi vete spektaklin Estrada ne ekran i cili u xhirua nga Kinostudio ne formen e nje filmi artistik Prej suksesit qe pati ky film iu besua me vone ne vitin 1972 regjia per kinokomedine aq te dashur Kapedani te cilin e realizoi se bashku me regjisorin Muharrem Fejzo Ky film shenon lindjen e kinokomedise ne kinematografine shqiptare e qe u pasua me vone me kinokomedi te tjera po aq te dashura nga regjisori Hoshafi nderr per nje karrige 1984 dhe Zevendesi i grave 1987 Ne periudhen 1976 1990 realizon edhe filma te tjere artistike dhe dokumentare nder te cilet filmi Shoku yne Tilip piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembedcWbDGbcEnG0featureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Fiks Fare sa e thjeshte eshte te krijosh e te mbash nje parti politike]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074652/titulli/Fiks-Fare-sa-e-thjeshte-eshte-te-krijosh-e-te-mbash-nje-parti-politike pimg classaligncenter size-large wp-image-464278 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Par-640x384gif alt width640 height384 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Par-640x384gif 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Par-320x192gif 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Krijimi dhe mbajtja e nje partie politike eshte shume e thjeshte ne Shqiperi Mjaftosh te mbledhesh mijera firma te krijosh nje statut emrin e kryetarit dhe dokumentet depozitohen ne gjykate Ne ligjin Per partite politike parashikohet vetem krijimi i partise por nuk parashikohet cregjistrimi i tyrep pPresidenti i Republikes Bujar Nishani ka dekretuar daten 18 qershor 2017 si diten e zgjedhjeve parlamentare Kur na ndajne edhe pak jave nga keto zgjedhje partite politike kane filluar pergatitjet dikush per llogarite e votave dhe te tjeret per ti penguar Por sa parti politike jane te regjistruara ne Shqiperi Si futen ne koalicione A jane efektive apo kujtohen vetem kur ka zgjedhjep pFiks Fare i dergoi Gjykates se Tiranes nje kerkese per listen e partive politike te regjistruara emrat e kryetareve dhe selite Gjykata ktheu pergjigje ku thote se ne Shqiperi jane te regjistruara 127 parti politike dhe duke bere nje llogari te thjeshte cdo 24 mije banore kane nje parti politikep pSipas listes 42 parti kane te regjistruar si adrese vetem emrin e qytetit Nderkohe partite e tjera kane nje adrese selie por shumica e tyre nuk gjenden Ne zgjedhjet e fundit lokale te vitit 2015 moren pjese 61 parti politike Kushti per partite e vogla per te marre pjese ne zgjedhje eshte dorezimi ne KQZ i nje liste me 5000 firma Por partite e vogla qe u bene pjese e koalicioneve perjashtohen nga ky kushtp p18 prill 2017 gazeta-Shqpcomp <![CDATA[11 arsye perse duhet vizituar Shqiperia]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074651/titulli/11-arsye-perse-duhet-vizituar-Shqiperia pimg classaligncenter size-large wp-image-464223 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704valona-640x360jpg alt width640 height360 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704valonajpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704valona-320x180jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Jane 11 arsye qe AboutTravel rendit per te joshur turistet e huaj per te vizituar Shqiperinep pPer shume njerez Italia dhe Greqia jane destinacione udhetimi endrrash Nuk ka asnje dyshim qe Mesdheu ka shume per te ofruar nga ushqimi vera plazhet historia etj Por ka edhe nje vend i cili ju ofron po te njejtat gjera per nje buxhet te vogel dhe kjo eshte Shqiperia Shqiperia eshte e paeksploruar nga turistet e Amerikes se Veriut dhe kjo ka te beje kryesisht me kohen e gjate te izolimit shkruan AboutTravelp pstrong1Njerezitstrongp pNdryshe nga pjesa tjeter e Europes Shqiperia ka qene e izoluar me shekujp pstrong2Besastrongp pKy eshte nje kod i lashte i pashkruar dhe qe quhet besa Permes kesaj shqiptaret mbronin miqtep pstrong3Maletstrongp pMe me shume se 70 male Shqiperia eshte nje nga vendet me malorep pstrong4Ushqimistrongp pFale klimes mesdhetare Shqiperia ka larmishmeri produktesh dhe njihet per ushqimin biop pstrong5Bregdetistrongp pShqiperia u vendos ne radarin e turizmit boteror rreth vitit 2009 Pas nje episodi te zhvilluar ne Shqiperi te Top Gear vendi i vogel i fshehur i Ballkanit filloi te behej i njohur Thuhet se Riviera shqiptare eshte nder zonat me te paprekura natyrore me plazhe te fshehura rrenoja te lashta dhe ushqim te mrekullueshem p pstrong6Kulturastrongp pTirana kryeqyteti shqiptar ka pesuar shume ndryshime jo vetem nga lufterat por edhe nga diktatura per vite me radhe ndaj nuk duhet te prisni te gjeni ndonje qytet te vjeter te stilit europian Edhe pse gjurmet nuk mungojne Opera arti teatri jane aktive dhe kane gjithmone aktivitet ndaj mos ngurroni ta zbulonip pstrong7Gjalleriastrongp pShqiperia mund te jete e mbuluar nga korrupsioni por ne te ndihet era e ndryshimit Shpesh prinderit thone se duan tu japin femijeve nje jete me te mire nga sa ata e kishin por kjo mund te arrihet edhe ketup pstrong8Modernia dhe traditastrongp pTirana eshte nje qytet dinamik dhe vizioni eshte per ta bere ate nje qytet me me shume gjelberim madje edhe ne zemer te sajp pstrong9Historiastrongp pShqiperia ka shume histori brenda saj Nuk gjendet vetem ne Tirane por edhe ne shume qytete te tjera Kruja eshte nje shembull Figura kryesore ne te eshte ajo e Skenderbeut Heroit Kombetar qe zmbrapsi turqit per vite me radhep pstrong10Bunker maniastrongp pNje nga gjerat e cuditshme qe do te gjeni jane bunkeret Nje skeme paranojake mbrojtjeje e ngritur nga diktatori Hoxha Ne vend ka rreth 750000 te tille pra afersisht 1 ne 4p pstrong11Ushqimi i lirestrongp pNje nga avantazhet eshte padyshim ushqimi shte i shijshem dhe i lire Nje darke me produkte ne grile kushton me pak se 6 USD ne krahasim me 15 USD qe mund te paguash ne Greqi per te njejten shije dhe sasip p18 prill 2017 gazeta-Shqipcom Monitorp <![CDATA[Nje surprize pas Pare si Rama Pare si Thaci]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074611/titulli/Nje-surprize-pas-Pare-si-Rama-Pare-si-Thaci pDyshja Dj Blunt dhe Real One kane njoftuar se do te sjellin nje projekt te ri surpize pas suksesit mePare si Rama Pare si Thacip pKa vetem pak jave qe e kane publikuar kete kenge dhe me nje publikim ne Instagram kane treguar do te vijne me projekt te ri diten e enjtep pDuket se reperet kosovare kane vendosur te hyjne fuqishem ne treg pasi mendohet se do te sjellin nga nje kengecdo muajp pNderkohe projekti i tyre i fundit Pare si Rama Pare si Thaci ka arritur mbi 500 mije klikimep blockquote classinstagram-media stylebackground FFF border 0 border-radius 3px box-shadow 0 0 1px 0 rgba000050 1px 10px 0 rgba000015 margin 1px max-width 658px padding 0 width calc100 - 2px data-instgrm-captioned data-instgrm-version7 div stylepadding 8px div stylebackground F8F8F8 line-height 0 margin-top 40px padding 2810185185185185 0 text-align center width 100div p stylemargin 8px 0 0 0 padding 0 4pxa stylecolor 000 font-family Arialsans-serif font-size 14px font-style normal font-weight normal line-height 17px text-decoration none word-wrap break-word hrefhttpswwwinstagramcompBTCGdTeBLMk targetblankVetem per juve te ejten me dt2004 kenga me e re nga LEGJENDAT img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f4afpng alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em prushi vazhdon na e bojm ndryshe bitchap p stylecolor c9c8cd font-family Arialsans-serif font-size 14px line-height 17px margin-bottom 0 margin-top 8px overflow hidden padding 8px 0 7px text-align center text-overflow ellipsis white-space nowrapA post shared by BLUNT amp REAL Legjendat bluntandreal on time stylefont-family Arialsans-serif font-size 14px line-height 17px datetime2017-04-18T1607390000Apr 18 2017 at 907am PDTtimep div blockquote pscript async defer srcplatforminstagramcomenUSembedsjsscriptp poranewstvp pp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Era Istrefi mahnit publikun me performancen ne Coachella]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074570/titulli/Era-Istrefi-mahnit-publikun-me-performancen-ne-Coachella pEra Istrefi performoi mbremjen e ndjeshme ne festivalin me te madh ne bote Coachella festival ky qe mbledh yje nga e gjithe botap pKengetarja nga Kosova dhuroi nje performance mahnitese per publikun Ajo ndau disa momente nga performanca ne llogarine e saj te Instagramp pNe videon e shkurter te publikuar Era shihet teksa performon para publikut kengen e saj me te re Redrum nderkohe qe ka postuar dhe fotografi nga ky festivalp blockquote classinstagram-media stylebackground FFF border 0 border-radius 3px box-shadow 0 0 1px 0 rgba000050 1px 10px 0 rgba000015 margin 1px max-width 658px padding 0 width calc100 - 2px data-instgrm-captioned data-instgrm-version7 div stylepadding 8px div stylebackground F8F8F8 line-height 0 margin-top 40px padding 625 0 text-align center width 100div p stylemargin 8px 0 0 0 padding 0 4pxa stylecolor 000 font-family Arialsans-serif font-size 14px font-style normal font-weight normal line-height 17px text-decoration none word-wrap break-word hrefhttpswwwinstagramcompBTA6am-D42H targetblankLast night was lit img srchttpssworgimagescoreemoji22172x721f525png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em so to whatsonotcertifiedap p stylecolor c9c8cd font-family Arialsans-serif font-size 14px line-height 17px margin-bottom 0 margin-top 8px overflow hidden padding 8px 0 7px text-align center text-overflow ellipsis white-space nowrapA post shared by Era Istrefi strefie on time stylefont-family Arialsans-serif font-size 14px line-height 17px datetime2017-04-18T0503110000Apr 17 2017 at 1003pm PDTtimep div blockquote pscript async defer srcplatforminstagramcomenUSembedsjsscriptp pimg classalignnone size-full wp-image-984874 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot5-14jpg alt width596 height592 img classalignnone size-full wp-image-984875 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot4-21jpg alt width592 height589 img classalignnone size-full wp-image-984873 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot6-10jpg alt width474 height594p pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Fast and Furious 8 boom te ardhurash ne kinemate amerikane]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074569/titulli/Fast-and-Furious-8-boom-te-ardhurash-ne-kinemate-amerikane pEpisodi me spektakolar i filmit Fast and Furious 8 shenoi nje shifer rekord te ardhurash ne fundjave ne kinemate amerikanep pFilmi me Vin Diesel Jason Statham Dwayne Johnson Charlize Theron ka mbledhur ne fundjave 1001 milione dollare nga 147 milione qe ka mbledhur kapitulli paraardhes i serise por duke shenuar edhe nje rekord ne te gjithe boten me 5325 milione dollare ne nje fundjave te vetme dukethyer ate te mbajtur nga Lufta e Yjeve Wars Rizgjimi i forces me 529 milione dollare ne gjithe botenp pNe vendin e dyte renditet Baby Boss filmi i ri i animuar i Dreamworks me 155 milione dollare ne fundjave me shume se 1163 milione ne total i ndjekur nga E bukura dhe bisha filmi i Disney qe ka mbledhur 136 milione dollare ne total 455 milione dollarep pNe kapitullin e tete te Fast and Furious Dom Vin Diesel dhe Letty Michelle Rodriguez jane ne muaj mjalti ne Kube dhe Brian Paul Walker dhe Mia Jordana Brewster jane terhequr Nderkohe grupi ka nisur nje jete normale Por ata do te vihen ne nje prove te veshtire si asnjehere me pare kur Cipher nje grua misterioze e josh Dom per tu kthyer ne boten e krimit prej te ciles tentoi te dilte Per te shpetuar Don Letty dhe Hobbs Dwayne Johnson jane te detyruar ti drejtohen nje armiku te se shkuares Deckard Shaw Jason StathamATAp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Rusia prezanton Fedor-in ushtarin e pare android per hapesiren]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074562/titulli/Rusia-prezanton-Fedor-in-ushtarin-e-pare-android-per-hapesiren pstrongVijojne ne Roscosmos Agjencia Hapesinore Ruse testet per te provuar robotin-njeristrongp pimg classaligncenter size-large wp-image-463897 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704robot-640x853jpg alt width640 height853 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704robotjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704robot-240x320jpg 240w sizesmax-width 640px 100vw 640px Fedor ka treguar aftesi ne qitje me te dyja duart Jemi duke punuar per te zhvilluar aftesite motorike dhe duke punuar mbi algoritmet vendimtarep pKa qene triumfues nje njoftim ne Twitter i zvkryeministrit te Federates Ruse Dmitri Rogozin i pranishem ne Moske ne godinen Roscosmos Agjencia Hapesinore Ruse gjate testimit te provave te ushtarit te pare android i quajtur ndryshe Fedor i cili do ti bashkohet ushtrise per tu derguar i vetem per misione ne hapesirep pFedor akronim per Final Experimental Demonstration Object Research eshte ne gjendje per te qelluar dhe goditur shenjestren me te dyja duart sic tregojne testet e shperndara ne Twitter nga zvkryeministri Rogozinp pUshtari mekanik me karakteristika njerezore ka mesuar tashme te perdore tastieren te shuaje nje zjarr te drejtoje nje makine dhe te perdore nje sharre dhe nje saldatrice Objektivi eshte per ta derguar ne misione hapesinore te vetem qe prej vitit 2021p pSe bashku me te pritet te testohen edhe robote-ushtare te tjere Faza e ardhshme do te jete drejtimi i makines per te marre vendime ne situata te veshtirap pI ndertuar ne vitin 2014 Fedor ishte menduar fillimisht per te zevendesuar qeniet njerezore ne kushte me rrezik te larte duke perfshire operacionet e shpetimitp pPor nje nga detyrat e tij me te medha do te jete zbarkimi ne hapesire i vetem ne bordin e anijes se vene ne dispozicion nga Federata Ruse Takimi eshte caktuar per vitin 2021p pimg classaligncenter size-large wp-image-463898 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704robot-1-640x480jpg alt width640 height480 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704robot-1jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704robot-1-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704robot-1-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704robot-1-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704robot-1-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704robot-1-238x178jpg 238w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pstrongEAstrongp p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[SKEMA E SALIUT DHE BASHS PR TI SHPTUAR REFORMS]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074558/titulli/SKEMA-E-SALIUT-DHE-BASHS-PR-TI-SHPTUAR-REFORMS pimg classaligncenter size-large wp-image-378743 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201605spartak-ngjela11-640x466jpg alt width640 height466 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201605spartak-ngjela11-640x466jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201605spartak-ngjela11-320x233jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201605spartak-ngjela11-768x560jpg 768w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pstrongSpartak NGJELAstrongp pTani e gjithe bota politike e ka te qarte nje fakt Ballkani Perendimor eshte interes i dores se pare i Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe Shqiperia kerkohet te jete aleati kryesor i tyre ne kete zone Kete interes shihet qe ka edhe Bashkimi Europianp pstronglstrongp pPo ne Shqiperi cfare po ndodhp pNe Shqiperi ish pushtetaret e korruptuar jene mbledhur ne nje nje cader dhe kerkojne bllokimin e reformave antikorrupsion ne Shqiperi dhe njeheresh edhe destabilizimin e Shqiperisep pNe fakt kjo eshte skema qe ka projektuar per te shpetuar nga reforma antikorrupsion Sali Berisha dhe Lulzim Bashap pPor jane te deshperuar se jane antiamerikane dhe kane frike qe ta shprehin hapur kete Jane kunder politikes antikorrupsion qe po ndermerr Uashingtoni dhe Berlini politik ne Tirane por kane frike te dalin hapur dhe godasin ambasadoret ambasadorin amerikan dhe ambasadoren e BE-sep pPor a do te dalin hapurp pBesoj se po dhe kulmi do te arrijne kur Basha dhe Berisha nga cadra do te bertasin 8220Amerikane 8211 larg duart nga Ballkani Perendimor8221br Ashtu sikunder qe bertiste Enver Hoxha kur izolonte Shqiperinebr Por a do ta realizojne dot skemen e tyrep pKjo eshte nje pamundesi absolute se politika perendimore Uashington-Berlin i ka goditur dhe keto dite do t8217i godase hapur serish por me me shume forcebr Ne fakt te korruptuarit e cadres qe po kerkojne 8220zgjedhje te lira8221 pa bere zgjedhje dhe pa marre pjese ne zgjedhje jane pa shprese por nuk e kuptojne qe te terhiqen sa me shpejt se rezistenca e paprincipte qe po bejne i demton shume rende Politika amerikane ne kete zone eshte domosdoshmeri amerikane dhe gjermane njehereshp pstrongllstrongp pSa here qe politikanet e Shqiperise kane qene ne hall te pushtetit personal ose kane izoluar Shqiperine ose kane krijuar destabilizim shoqerorp pShqiperia ka qene nje shtet i pambrojtur Pasi u krijua ne aleance dhe me ndihme te drejperdrejte te Austo-Hungarise ajo mbeti e vetme dhe ne dore te elitave shqiptare pas Luftes se Pare Boterorep pKetu fillon realisht historia e trishte dhe pa rrugedalje e Shqiperise gjithmone e drejtuar nga nje njeri dhe ne funksion te pushtetit te nje njeriu i cili gjithmone ka shkelur interesin kombetar per intetesin e vetp pE cfare vlera ka patur ne historine e Shqiperise interesi vetiak i Ahmet Zogut qe ka dominuar mbi interesin kombetarp pfare vlere ka pasur interesi vetiak i Enver Hoxhes qe ka shkelur mbi intetesin kombetarp pDhe per keta te sotmit cfare vlere historike do te kete Sali Berisha dhe disa te tjere qe per interesat e tyre te ngushta nuk duan qe Shqiperia te hyje ne Bashkimin Europianp pstronglllstrongp pAsnjehere e drejtuar nga njerez qe ta ndienin interesin e kombit te tyre si kusht dhe per interesin e tyre vetiak historia e Shqiperise u sorrollat nga Italia ku e coi Ahmet Zogu dhe me rradhe me pas ne Rusi e nga Rusia ne Kine brenda nje izolimi teresor sipas trajaktores makaber te interesit personal te Enver Hoxhesp pKjo eshte eksperienca jone e trishte por sot eshte e pamundur qe interesi i nje fluksi te korruptuarish dhe jashte pushtetit real te kete mundesi qe ta shkepuse politiken shqiptare nga interesi i vet perendimor drejt Moskes apo politikes aktuale lindorep pPer Shqiperine dhe shqiptaret gjithcka eshte vendosur Shqiperia do te jete anetare me te drejta te plota ne Bashkimin Europian do apo nuk do korrupsioni aktual shqiptarp p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Drake akuzon per racizem klubin afer Coachella]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074516/titulli/Drake-akuzon-per-racizem-klubin-afer-Coachella pVendi me fyes ne te cilin kam qendruar ndonjehere ne jeten time Keshtu eshte shprehur reperi i njohur Drake i cili ka akuzuar klubin country The Madison Club nje komunitet privat ne La Quinta per profilizim racorp pNe nje postim tashme te fshire ne Instagram te dielen ai i beri ato komente pas nje performance befasuese ne festivalin muzikor te Coachellap pemVendi me fyes ne te cilin kam qendruar ndonjehere ne jeten time me stafin qe zgjedhnin dhe caktonin se ke do ta akomodonin bazuar ne profilizim racorem kishte shkruar Drake ne mbishkrim te fotografise qe shfaqte logon e klubit The Madison Clubp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Tirane rikonstruktohet palestra e shkolles Sinan Tafaj]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074510/titulli/Tirane-rikonstruktohet-palestra-e-shkolles-Sinan-Tafaj pimg classalignnone size-large wp-image-463850 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704veliaj-3-640x348jpg alt width640 height348 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704veliaj-3jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704veliaj-3-320x174jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Bashkia e Tiranes ka rikonstruktuar ambientet sportive te shkolles Sinan Tafaj sistemin e ngrohjes dhe nje sere mjedisesh te tjera ndihmese per 1100 nxenesit qe e frekuentojne atep pKryebashkiaku Erion Veliaj inspektoi punimet e kryera dhe vleresoi se shkolla Sinan Tafaj eshte nje nga shkollat model ne Tirane jo vetem per stafin mesimdhenes por edhe per ambientet mesimore dhe sportive qe ofronp pAi tha se investimet per ndertimin e palestrave bejne te mundur qe shkollat te shnderrohen edhe ne qendra komunitare duke i sherbyer jo vetem nxenesve por gjithe komunitetit ne oret e pasditesp pMe 7 palestrat e reja kemi krijuar 7 vatra te qendrave komunitare do te thote se pasi mbaron ora e mesimit mund ti aksesoje komuniteti Arsyeja pse kembengul te kjo eshte se nuk mund te kemi nje qytet me infrastrukture dhe pa kulture Kultura sportive nuk eshte vetem nje menyre per te kaluar nje ore kohe me top eshte nje menyre per te ndertuar karakterin per te lujtur ne skuader nje menyre qe te meson si fitohet me perulje por edhe si humbet me dinjitet tha Veliajp pimg classalignnone size-large wp-image-463851 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Veliaj-ne-shkollen-Sinan-Tafaj-1-640x450jpg alt width640 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Veliaj-ne-shkollen-Sinan-Tafaj-1jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Veliaj-ne-shkollen-Sinan-Tafaj-1-320x225jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pAi i beri thirrje te gjithe te rinjve qe ti shfrytezojne keto ambiente maksimalisht ne menyre qe te kene nje jete me te shendetshmep pShkollat e Tiranes kane qene gjithmone me te mirat ne Shqiperi ndaj besoj se me terrenet sportive u kemi dhene te rinjve mundesi te ndertojne karakter dhe te pergatiten per nje etape tjeter te jetes se tyre qe eshte hyrja ne universitet ku gjithashtu Bashkia nga qyteti Studenti deri tek ambientet perreth godinave te universiteteve po ben maksimumin qe edhe ato te jene me te njejtat kushte dinjitoze sic jane gjimnazet e Tiranes shtoi Veliajp pMe projektin e 20 shkollave qe Bashkia e Tiranes ka nisur te ndertoje ne kryeqytet do ti jepet zgjidhje edhe problemit te mbingarkeses ne shkolla dhe mesimit me dy turnep pMe 20 shkollat e reja qe behen ne Tirane brenda mandatit shfryjme fluksin qe kane shkollat ekzistuese duke kaluar vetem ne shkolla qe kane nje turn tha kryebashkiaku Veliajp pAi theksoi se krahas ndertimit te shkollave te reja gjate muajve te veres do te punohet qe edhe shkollat ekzistuese te permiresojne kushtet e tyrep pVeliaj beri te ditur gjithashtu edhe nismen e Bashkise se Tiranes per ti dhuruar cdo maturanti ne fund te shkolles edhe nje set me veprat e shkrimtarit te njohur shqiptar Dritero Agolli qe u nda nga jeta pak jave me parep pPalestra e shkolles Sinan Tafaj eshte shtruar me parket druri eshte vendosur ndricim dyer e dritare te rejap pGjithashtu eshte bere rikonstruksioni i plote i nyjeve sanitare rrjetit elektrik dhe atij te furnizimit me uji eshte vendosur sistem i ri i ngrohjes per shkollen si dhe sistemi kundra zjarritp p17 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Plakat sjellin dimrin]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074507/titulli/Plakat-sjellin-dimrin pimg classalignnone size-full wp-image-463905 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704plakatjpg alt width442 height265 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704plakatjpg 442w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704plakat-320x192jpg 320w sizesmax-width 442px 100vw 442px p pPas diteve te nxehta me diell ku temperaturat arriten deri ne 28 grade celcius rikthehet dimri ne mes te pranveres Reshjet kane shkaktuar edhe permbytje ne zona te banuara konkretisht ne Kamezp pKete fillim jave i gjithe vendi yne eshte ndikuar nga afrimi i masave ajrore te ftohta nga Europa veriore te cilat u pasuan nga rreshje shiu keto edhe ne formen e stuhive te lokalizuara Gjate dites se marte parashikohet nderprerje e perkohshme e rreshjeve duke i rikthyer me intesitet te larte ne mbremje deri ne oret e para te dites se merkure Intesitet te larte te reshjeve parashikohet ne ultesiren perendimore pra ne Shkoder Lezhe Lac Ndersa ne zonat malore ne oret e para te dites se enjte parashikohen edhe rreshje bore si pasoje e renies se ndjeshme te temperaturave me 10 grade celcius Fundjava do te sjelle permiresim te motit dhe rritje graduale te temperaturave te mesdites ben te ditur meteorologia Rezarta Xhakollarip pPor sinoptikanet thone gjithashtu se situata klimaterike mund te ndryshoje serish duke qene se pranvera njihet edhe si stina ku parashikimet pesojne luhatje te menjehershmep p17 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Zbulohen dy moshat kur njeriu arrin kulmin e lumturise]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074505/titulli/Zbulohen-dy-moshat-kur-njeriu-arrin-kulmin-e-lumturise pp pimg classalignnone size-large wp-image-463692 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lumturi-640x360jpg alt width640 height360 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lumturijpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704lumturi-320x180jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Nga i embli pervjetor i 16-te tek ditelindja e 21 apo fakti qe jeta e vertete nis pas te 40-ave ekzistojne disa teori lidhur me moshenp pPor tashme studimet kane zbuluar 2 moshat kur mendohet se njeriu arrin kulmin e lumturise dhe rezultatet mund tju habisinp pSipas studiuesve te London School of Economics and Political Sciences lumturia arrin kulmin ne moshen 23 dhe 69-vjecarep pPer te arritur ne kete perfundim studiuesit moren ne pyetje 23 mije vullnetare nga mosha 17-85 vjec dhe arriten ne konkluzioni se lumturia ka formen e shkronjes U qe bie ne moshen e mesme dhe arrin kulmin perseri ne anen tjeter te spektritp pMosha 23-vjecare eshte koha kur shume njerez kane perfunduar studimet e tyre dhe jane duke pare perpara per te nisur nje karriere per te fituar parate e para me gjithe lirine e mrekullueshme qe te fal kjo ndjesip pNe moshen 69-vjecare shume njerez behen gati te shijojne pensionin dhe e kane lene pas stresin e rritjes se nje familjejep pPor ky nuk eshte nje lajm i keq edhe per personat e moshes se mesme apo cdo lloj tjeter moshe pasi disa studime te ndara kane identifikuar disa hapa thelbesore per tu siguruar se jeni duke e shijuar sic duhet jeten ne cdo moshep pNe fund te fundit lumturia eshte nje ceshtje perspektive individuale dhe ka miliona gjera qe mund te beni cdo dite cdo jave cdo muaj dhe dekade qe te ndiheni te lumtur te beni nje shetitje te konsumoni me shume fruta dhe perime te doni trupin tuaj te shpenzoni para per te shijuar eksperienca te reja dhe gjera te tjera pa fundp pSMp p17 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[UKF 600 mije leke debi qytetarit pa pasur asnje dite uje]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074503/titulli/UKF-600-mije-leke-debi-qytetarit-pa-pasur-asnje-dite-uje pimg classalignnone size-full wp-image-463989 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017041492455869ukfjpg alt width442 height265 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017041492455869ukfjpg 442w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2017041492455869ukf-320x192jpg 320w sizesmax-width 442px 100vw 442px p pspan classarial14 Ujesjellesi i Fierit te faturon edhe nese ti nuk ke nje kontrate uji me ta Ndonjehere te faturon per uje te harxhuar edhe pse ty nuk te vjen uji ne shtepi here tjeter te sjell vetem tarifen mujore duke te bere debitor pa pasur nevoje per ndonje kontratespanp pspan classarial14 linkszi E nese kjo eshte shkelje ata nuk mund te anulojne kontraten fiktive pasi u cilesohet dem ekonomik dhe duhet ta paguajne vete Keshtu i ka ndodhur edhe qytetarit Bedri Hasani i cili eshte ankuar ne Fiks Fare pasi autoritetet e ujesjellesit te Fierit nuk i kane dhene asnje zgjidhjep pBedri Hasani ankohet se ndermarrja e ujesjellesit ne Fier dergon faturat e ujit ne shtepi qe e ka ne ndertim ne Fier edhe pse ai nuk ka lidhur nje kontrate me kete ndermarrje Ai nuk banon ne Fier qe nga viti 2009 dhe ne banesen e re qe ka ngritur nuk e ka te lidhur me sistemin e ujesjellesit Madje per kete nuk jane shtrire as tubacionet e ujitp pNdersa ndermarrja e Ujesjellesit Fier e ka faturuar qe nga viti 2010 me fatura afrofe dhe ne disa muaj e ka faturuar ate vetem me tarifen e sherbimit te mirembajtjes se rrjetitp pNdersa deri me sot ai ne asnje moment nuk ka marre asnje pike uje nga kjo ndermarrje Edhe pse ai ka bere denoncim per kete faturim te padrejte ne ndermarrjen e ujesjellesit Fier vlera e debise i ka kaluar 600 mije leke te vjetra Gazetaret e Fiksit shkuan e pane banesen qe e ka ne ndertim Bedri Hasani ku shihet qe banesa nuk ka ansnje lidhje me uje Keshtu qe bashke me zHasani gazetaret iu drejtuan ndermarrjes se ujesjellesit Fier ku takuan shefin e faturimeve Gjate komunikimit me qytetarin dhe gazetaret e Fiks Fare shefi i faturimeve thote se ai ka nje kontrate te hapur qe nga Marsi 2010p p8220Me apo pa dijenine e tij ne nuk e dinim cfare proceduarash ndiqeshin tek ujesjellesi per hapjen e nje kontrate Nuk kam qene ketu po te kisha qene ketu do te thosha qe keni ose jo dijeni Ka qene per nje fare kohe tarife kur them tarife tarife sherbimi Atehere ka pas qene 1200 leke te vjetra tani eshte bere 2 400 leke te vjetra Ka kaluar afrofe qe jam i bindur qe ata qe e kane kaluar afrofe kane konstatuar dicka qe do te thote ose kane konstatuar nje lidhje uji ose dicka te tille Une nuk e disponoj ose me sakte ne si ujesjelles nuk e disponojme ate procesverbal qe eshte konstatim Sepse asgje nuk kalon me fjale qe une te them kaloje kete kaloje keshtu Kjo ka ndodhur per efekt te permbytjeve qe na kane ndodhur ne tetor te vitit te shkuar dhe problemeve qe kemi pasur me heret po fola per problemet e fundit meqe ishte permbytja8221 mbrohet shefi i faturimevep pFiksi e pyet se meqe kontrata nuk ekziston si ka mundesi qe vazhdohet te tarifohet per sherbimin por shefi i faturimeve thote se ai do te vazhdoje te mbetet debitor pa i dhene asnje zgjidhjep pGazetaret e Fiksit takuan edhe shefin e sektorit te shitjeve tek Ujesjellesi Fier i cili edhe pse e pranon se mund te jete gabim ai shprehet se qytetari duhet te paguaje debine ose te shkoje ne gjykate Shefi i sektorit te shitjeve ne UKF Endrit Gjikondaj deklaron se nga te dhenat ne sistem rezulton se qytetari ka bere nje kontrate qe ne vitin 2010 por ai nuk e disponon kete kontrate fizikisht vetem ne sistem kompjuterikp pNe keto kushte ai thote nuk mund te mbylle kontraten pasi duhet paguar e gjithe debia e ketyre viteve Pavaresisht se mund te jete bere gabim ne te shkuaren ai duhet te kete nje vendim te asamblese se UKF-se ose vendim te formes se prere ne gjykate per te mbyllur kontraten Ndryshe debia e tij i faturohet si dem ekonomik prandaj nuk mund te beje nje veprim te tille Ai thote se ka edhe te tjere qe kane shfaqur te njejtin problem por qe disa kane pranuar te paguajne debine ndersa te tjere te ndjekin rruget gjyqesorebr spanp p17 prill 2017 gazeta-Shqipcom TCHp <![CDATA[Festa e Pashkeve Pa Zot nuk ka paqe]]> 2019-03-25T22:37:59+00:00 2019-03-25T22:37:59+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074500/titulli/Festa-e-Pashkeve-Pa-Zot-nuk-ka-paqe pimg classalignnone size-full wp-image-463712 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20170417580783303jpg alt width640 height360 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20170417580783303jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20170417580783303-320x180jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pAskush nuk e anashkalon dot Fuqia e tij leviz malet Vetem me besimin fetar mund te zhvillohet paqja ne bote jo pa te edhe pse kjo tingellon paradoksale ne kohet e sotme mendon Astrid Prange de Oliveiraap pTe krishtere e myslimane te te gjitha vendeve bashkohuni Bashkohuni kunder fanatizmit fetar predikuesve radikaliste xhihadisteve dhe terroristeve Kundershtoni keqperdorimin e fese per te ndezur lufterat dhe ata qe hiqen si profete por qe jane profetet e gabuar Mbroni njeri-tjetrin nga dhunap pKa ardhur koha per nje manifest fetar qe i cliron komunitetet fetare nga imazhi negativ Miliona besimtare e bejne kete nderkohe Ata e praktikojne dashurine per tjetrin miresine punojne per paqen dhe pajtimin ata angazhohen per te drejtat e njeriut dhe mbrojtjen e krijimit duke e paguar kete edhe me jetenp pstrongNe kerkim te Zotitstrongp pFeja eshte fakt te cilin nuk mund ta injorosh 8 nga 10 vete ne bote i perkasin nje besimi fetar sipas te dhenave te Ministrise Gjermane per Bashkepunimin Ekonomik e Zhvillimin Kerkimi iZotint ikuptimin tejetes dhe transcendences eshte pjese e qenies njerezorep pE pranoj nuk eshte e lehte puna me fene Ne kohen e sulmeve terroriste atentateve kamikaze keqperdorimin e femijeve per luften ne kohen e budisteve radikale qe perndjekin Rohingyaret myslimane te miliceve te Hizbollhahut e brigadave te Hamasit te Boko-Haramit e miliceve terroriste te Al-Kaidas te duket se feja eshte me shume luftenxitese se paqedashesep pPor radikalizimin fetar nuk mund ta ndalin ateistet e humanistet por vetem lideret fetare Kjo po ndodh aktualisht Nese i beson nje studimi te Institutit te njohur per Paqe dhe Studimet e Sigurise 8211 8220Institute for Peace and Security Studies8221 IPPS nga Adis Abeba vecanerisht ne Egjipt levizje te ndryshme islame punojne per revizionimin e doktrines se xhihadit qe nga vitet 90-tep pIpeshkvi Ignatius Kaigama djathtas kryetar i Konferences se Ipeshkeve emiri i Kanamit Muhammadu Mohammed Muazu e sekretari gjerman i Shtetit Ministria e Zhvillimit Thomas Silberhornp pstrongKeqperdorimi i fesestrongp pMes tyre ben pjese edhe ish-xhihadisti i njohur ne Egjipt Nageh Ibrahim 8220IS-i e ka demtuar islamin dhe myslimanet me shume se sa perendimi eshte bindja e tij Sulmet terroriste te 11 shtatorit 2001 ne Nju Jork dhe ato te 13 nentorit 2015 ne Paris i kane perfshire myslimanet ne nje lufte kunder Perendimit lufte te cilen ata nuk e donin8221 kjo eshte teza e Nageh Ibrahimitp pDuhet kujtuar se organizata terroriste si IS-i e AL Kaida jane forcuar fillimisht permes sulmeve te perendimit Talibanet u mbeshteten fillimisht nga SHBA ne lufte kunder trupave sovjetike Edhe IS-i u ngrit nga shperberja e trupave irakiane pas rrezimit te Sadam Huseinit ne vitin 2003p pTerrori fundamentalist i kercenon te gjithe besimitaret pavaresisht se cfare feje i perkasin Por nese ata bashkohen ndikimi i tij shuhet Pas sulmeve te fundit ndaj kishave kopte ne Egjipt shume komunitete myslimane ben thirrje ne Tanta e Aleksandri per te dhuruar gjak per viktimat Islamofobia qe e ngrene aq lart islamistet ka pamje tjeterp pstrongPajtim ne Nigeristrongp pEdhe ne Nigeri ku Boko Haram hedh bomba ne kisha e xhami rremben nxenese shkollash myslimanet e te krishteret po bashkohen Dialogu fetar udhehiqet nga ipeshkvi Ignatius Kaigama kryetar i Konferences se Ipeshkeve dhe emirit te Kanamit Muhammadu Mohammed Muazup pstrongAstrid Prange de Olivierastrongp pKa ardhur koha per diferencim e kerkim te vlerave te perbashketa Sepse pas konflikteve ne dukje fetare fshihen ne shumicen e rasteve luftera per pushtet dhe mungesa e perspektives ekonomike Vetem dialogu fetar mund te ndale terrorizmin e te sjelle paqen Kjo nuk eshte nje deshire perulesie kete e tregojne shume iniciativa qe e permbushin kete mision ne shume projekte te vogla jashte vemendjes mediatikep pPse te mos mendojme ne Festen e Pashkeve festen e ringjalljes se Jezu Krishtit e jetes se perjetshme per te gjithe ata paqedashes qe e gjejne fuqine tek besimi Me shume admirim duhet te tregojme per njerez si ipeshkvi Kaigama dhe emiri i Kanamit si nobelistet ipeshkvi Desmond Tutu si myslimanja praktikuese Malala Youfsafzai Ata kane treguar se mund te triumfohet mbi vdekjen e terrorin 8211 me ndihmen e besimit e jo kunder tijp p17 prill 2017 gazeta-Shqipcomp - Arkiva Shqiptare e Lajmeve