Lajmet e Shqiperia.com - Kategoria: 8 2019-03-25T22:32:07+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Bie dhenia e vizave per punet sezonale ne SHBA]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074741/titulli/Bie-dhenia-e-vizave-per-punet-sezonale-ne-SHBA pNe disa pjese te vendit ku sezoni turistik perben vetem gjysmen e vitit bizneset e hotelerise dhe restorantet shpesh perballen me veshtiresite per te gjetur punonjes amerikane Si rezultat ata mbeshteten tek krahu i punes qe vjen nga jashte permes nje sistemi vizash punesimi te perkohshem qe njihet si H2B Por nje renie e numrit te ketyre vizave kete vit ka shkaktuar shqetesime tek punedhenesit se modeli i tyre i biznesit mund te jete ne rrezikp pPergjate bregdetit ne Masacusets pranvera dhe vera vijne me vone se ne pjeset e tjera te vendit Ketu eshte qetesi deri ne ardhjen e turisteve thote Jane Nichols Bishop e cila ndihmon ne gjetjen e punetoreve sezonale me viza H2Bp pDua te them me shaka se kemi me shume peshkaqene te bardhe se sa individe qe kerkojne pune ne Kepin Kod Cape Codp pDetyra e Jane-t eshte te ndihmoje pronaret e bizneseve lokale te sigurojne punonjes sezonale me viza H2B nga vende si Xhamejka dhe Filipinetp pKush do pastroje hotelet gatuaje dhe sherbeje ushqimet apo laje enet Nuk kemi asnje ketu dhe ata qe jane nuk mjaftojnep pAllen Sylvester menaxhon nje biznes qe jep me qera tenda ne Kepin Kod Ai thote se eshte e veshtire te gjesh amerikane te punesohen vetem per pese muaj ne vitp pPyetja e pare qe shtrohet nga te gjithe eshte se cfare do te besh per te gjetur punonjesp pShto edhe renien kater here te numrit te mundshem te punonjesve sezonal me viza H2B dhe biznese si ky qe nuk u pajis me punonjesit e huaj qe kishte kerkuar mund te pesoje humbje deri ne 20 perqind te te ardhurave vjetore Ai thote se punonjesit sezonale jane e vetmja alternativep pDuhen plotesuar shume dokumente dhe nuk ka tjeter alternative Pronaret e bizneseve nuk do vareshin nga programi H2B i vizave sezonale po te kishte nje menyre tjeterp pBizneset e varura nga programi i vizave sezonale te cilet duhet te tregojne fakte ne perpjekjet per te rekrutuar punonjes amerikane ofruan 3 mije aplikime per punonjes te huaj ne janar por vetem nje pjese jane miratuar Madje disa prej bizneseve qe perfituan thote menaxheri i hotelit Coonamessett Inn Jim Underdah disa probleme ne sistem kane vonuar ardhjen e tyrep pMes kesaj pasigurie thote ai disa biznese zgjedhin strategjine e punesimit gjate gjithe vitit edhe pse nuk kane nevoje per punonjes pas sezonitp pNuk dua te humbas punonjes ndaj mbaj njerez qe punojne 40 ore ne kuzhine per periudhen e dimrit dhe ata nuk do te me braktisin Do te thone ai po na trajton mire dhe me ardhjen e pranveres vijne edhe tap pPor bizneset qe nuk e perballojne dot kete model shpresojne per nje perpjekje te minutes se fundit qe ligjvenesit te riautorizojne para 28 prillit ligjin per punonjesit sezonale te cilit i perfundoi afati shtatorin e kaluar Ideja eshte se kjo mund te jete pjese e buxhetit federal per vitin fiskal 2017 ose ne te kundert ata do te paguajne haracinstrongVOAstrongp pp <![CDATA[Tre viktima ne SHBA agresori bertiti Allahu Akbar dhe qelloi me arme]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074729/titulli/Tre-viktima-ne-SHBA-agresori-bertiti-Allahu-Akbar-dhe-qelloi-me-arme pemTre persona kane humbur jeten nderkohe qe nje i katert ka mbetur i plagosur pasi nje agresor hapi zjarr ne Kaliforni te Shteteve te Bashkuara Autoritetet arrestuan 39-vjecarin me ngjyre Kori Ali Muhammad i cili mendohet te kete sulmuar per motive racore dhe jo terroriste Autoritetet dolen ne kete piste nisur nga fakti se te katert personat e sulmuar ishin te bardhe si dhe nga postimet e shumta te agresorit ne rrjetet sociale ku shfaqej nje gjuhe me urrejtje te theksuar nder-racoreemp pNje ngjarje e rende eshte shenuar ne Kaliforni te Shteteve te Bashkuara teksa nje agresor me ngjyre ka vrare me arme zjarri tre persona ndersa la te plagosur nje te katertp pKori Ali Muhammad mesohet se ka bertitur 8216Zoti eshte i madh8217 ne gjuhen arabe e me pas ka qelluar per rreth nje minute e gjysme ne drejtim te viktimavep pPasi kane analizuar te dhenat paraprake autoritetet thane se ne kete moment nuk mund te perjashtohet asnje skenar por shtojne se dyshimet me te medha jane se behet fjale per nje sulm mbi motive racore dhe jo per terrorizemp pKjo per faktin se te katert personat qe u kthyen ne objektivin e agresorit ishin te bardhep pNe rrjetet sociale 39-vjecari kishte postime te shumta me permbajtje te qarte urrejtjeje nder-racore gje qe perforcon deklaratat paraprake te policisep pAi gjithashtu shprehte vazhdimisht qendrime anti-qeveritarep pDeshmitaret okulare treguan se Kori Ali Muhammad kishte hapur zjarr gjate kohes qe qendronte ne brendesi te makines se tijp pAta shtuan se e kishin pare agresorin te nderronte disa here karikatoret Dicka e tille ka ndodhur deri ne neutralizimin e tij nga forcat e sigurisep p39-vjecari eshte gjithashtu i dyshuar per nje tjeter ngjarje te rende ku kane mbetur nje i vrare dhe nje i plagosur ndaj hetuesit do te shohin nese ekziston nje lidhje mes tij dhe rastit ne fjalep pVrasja e tre qytetareve ne Kaliforni pritet te ndeze edhe njehere debatin mbi kontrollin e armeve pasi cdo vit ne Shtetet e Bashkuara humbasin jeten mesatarisht afro 30 mije personap piframe idmolvideoplayer titleMailOnline Embed Player srchttpwwwdailymailcoukembedvideo1449491html width640 height360 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframebr Oranewstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[fare ndodhi me luftanijen amerikane]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074728/titulli/fare-ndodhi-me-luftanijen-amerikane pemLuftanijet amerikane te grupit Carl Vinson qe ishin planifikuar te lundronin ne afersi te ujrave te Korese se Veriut nuk e kane kryer nje operacion te tille ndersa arsyet mbeten ende te paqarta Mediat nderkombetare kane mundur te zbulojne se ky grup anijesh luftarake gjendet ne afersi te ngushtices se Sundas ose thene ndryshe 5300 kilometra larg gadishullit koreanemp pNdonese Departamenti Amerikan i Mbrojtjes kishte lajmeruar me heret se grupi i luftanijeve Carl Vinson do te udhetonte ne afersi te ujrave te Korese se Veriut dicka e tille per arsye qe ende nuk dihen nuk ka ndodhurp pMediat nderkombetare kane arritur te zbulojne se ne te vertete itinerari i ndjekur nga kjo armate detare ka qene krejtesisht i kundert pasi gjate fundjaves mjetet lundruese ushtarake jane dalluar ne afersi te Ngushtices se Sundas e cila ndodhet ne Oqeanin Indianp pPo te flasim ne gjuhen e shifrave kjo zone eshte rreth 5300 kilometra larg gadishullit koreanp pNese llogarisim ketu faktin qe zhvendosja e ketyre luftanijeve mund te behet me nje shpejtesi maksimale prej 58 kilometrash ne ores pershkimi i kesaj distance do te kerkonte te pakten kater ditep pNisur nga keto fakte mediat kane hedhur pikepyetje per ate qe ka ndodhurp pEkpertet shprehen se mund te behet fjale per nje mashtrim te qellimte per te frikesuar Korene e Veriut mund te kete nje ndryshim planesh ne momentet e fundit ose edhe nje keqkuptim mes strukturave te ushtrise amerikanep pPervecse nga Pentagoni dergimi i luftanijeve prane ujrave te Korese se Veriut u lajmerua edhe nga Presidenti i Shteteve te Bashkuara Donald Trumpp pEnde nuk ka nje reagim zyrtar mbi ate qe ka ndodhur ndaj pritet qe nga momenti ne moment Shtepia e Bardhe te hedhe drite mbi kete ngjarjep pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Rrezohet helikopteri ushtarak me 5 persona ne bord]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074726/titulli/Rrezohet-helikopteri-ushtarak-me-5-persona-ne-bord pNje helikopter i aviacionit luftarak grek eshte rrezuar paraditen e te merkures Ne bordin e tij ndodheshin pese personap pFillimisht u njoftua se helikopteri i tipit UH-1H Huey Hjui u zhduk nga radaret ne oren 0750 te se merkuresp pSipas Shtabit te Pergjithshem te Forcave te Armatosura helikopteri ishte nisur nga nje baze ajrore ne Larisa me destinacion qytetin e Kozanit ne veri te venditp pFluturimi kishte qene i programuar dhe ne bordin e tij ndodheshin pese persona tre pjesetare te ekipazhit dhe dy oficere te lartep pSipas mediave greke njeri prej oficereve ishte nenkomnadanti i armates se pare te FAp pKater ore me vone agjencia zyrtare e lajmeve ANA-MPA ne nje njoftim teper lakonik bente me dije se helikopteri u lokalizua ne vendin e quajtur Sarantaporos rreth 50 km nga qyteti i Kozanitp pAgjencia bente gjithashtu me dije se ne vendgjarje kane mberritur ekipet e shpetimit ndersa ende nuk ka asnje njoftim per fatin e pese ushtarakevep pHelikopteri thuhet se ka rene ne nje zone malorep pNe te njejten zone ne 1976 ishte rrezuar dhe nje avion i kompanise greke te fluturimeve Olimpik dhe te 46 personat qe ndodheshin ne bord kishin gjetur vdekjenp pOranewstvp pp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Koreja e Veriut Pence paralajmeron Shpata mbetet gati]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074722/titulli/Koreja-e-Veriut-Pence-paralajmeron-Shpata-mbetet-gati pimg classaligncenter size-full wp-image-464318 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704pence-2jpg alt width597 height336 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704pence-2jpg 597w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704pence-2-320x180jpg 320w sizesmax-width 597px 100vw 597px SHBA-te do te kerkojne gjithnje paqe por nen presidencen e Donald Trump vigjilenca eshte e madhe dhe shpata eshte gjithnje gatip pKeshtu eshte shprehur zvpresidenti amerikan Mike Pence duke iu referuar Korese se Veriut gjate fjalimit te mbajtur me trupat japoneze dhe amerikane ne bordin e aeroplanmbajteses Uss Ronald Reagan qe ndodhet ne rajonp pPence ka nenvizuar se Amerika do ti pergjigjet cdo sulmi nga ana e Korese se Veriut ne menyre te shpejte dhe efikase Numri dy i Shtepise se Bardhe ndodhet ne rajon per te siguruar aleatet mbi perkushtimin per te perballuar programin berthamor dhe raketor te Phenianitp pPence vizita e te cilit ka nisur qe te henen ne Korene e Jugut nje dite pas deshtimit te testit raketor nga ana e koreano-verioreve ka thene qe kercenimi i ardhur nga veriu eshte ne rritjep pPara ushtarakeve i ka thene se stuhia eshte akumuluar ne horizont ne Azine veriperendimore Koreja e Veriut 8211 ka shtuar 8211 eshte kercenimi me i rrezikshem i paqes per sigurine ne rajonp p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Kaliforni vriten 3 persona ne rruge dyshohet per motive raciale]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074717/titulli/Kaliforni-vriten-3-persona-ne-rruge-dyshohet-per-motive-raciale pimg classaligncenter size-full wp-image-464315 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704killerjpg alt width597 height336 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704killerjpg 597w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704killer-320x180jpg 320w sizesmax-width 597px 100vw 597px Nje afro-amerikan me precedente te shumte penale 39 vjec i identifikuar si Kori Ali Muhammad ka vrare tre persona me arme zjarri ne rruge ne Fresno ne Kalifornip pSipas policise agresori i ka ekzekutuar viktimat e tij te gjithe te bardhe per arsye raciale Policia thote se nuk behet fjale per terrorizem sic ishte hipotezuar ne fillim pasi vrasesi kishte uleritur Allah Akbar para se te arrestohejp pKilleri i quajtur ndryshe Black Jezus i eshte afruar nje furgoni duke qelluar papritur kunder personit qe ndodhej ne kahun e pasagjerit i cili vdiq menjehere Ndersa drejtuesi i makines arriti te largohej duke shtuar shpejtesine dhe ndaluar prane nje stacioni te policisep pMe pas vrasesi eshte postuar ne nje rruge prane duke qelluar me arme kunder nje kalimtari dhe duke e vrare Duke vazhduar aktin e tij autori ka vrare nje person te trete perpara nje instituti katolik per bamiresip pAi ka qelluar edhe nje person te katert i cili mbeti i plagosur Disa agjente kane mberritur ne vendngjarje dhe e kane bllokuar nderkohe qe sipas deshmitareve ai ulerinte Allah Akbar Ne profilin e tij ne Facebook jane pare fraza kunder qeverise amerikane dhe kunder te bardhevep pKori Ali Muhammad dyshohet po ashtu edhe per vrasjen e nje roje lokali ngjarje e ndodhur te enjten e shkuar ne nje motel gjithnje ne Fresnop pI dyshuari do ti nenshtrohet analizave mjekesore per te verifikuar nese ka shqetesime mendore apo forma te renda te paranojesp p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Pence Te gjitha alternativat jane ne tavoline per Phenianin]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074677/titulli/Pence-Te-gjitha-alternativat-jane-ne-tavoline-per-Phenianin pNenpresidenti amerikan Mike Pence po paralajmeron se te gjitha alternativat jane ne tavoline ne lidhje te trajtimit te situates me Korene e Veriutp pZoti Pence e beri te ditur paralajmerimin te marten pas mberritjes ne Tokio per bisedime me kryeministrin Shinzo Abe dhe zyrtare te tjere Ai e siguroi udheheqesin japonez se Shtetet e Bashkuara do te qendrojne te palekundur perkrah aleatit aziatik gjate asaj qe ai e quajti emkohe sfidueseemp pemGjate vizites ne Korene e Jugut bera te ditur ne emer te presidentit se epoka e durimit strategjik ka mbaruar Ndersa te gjitha alternativat jane ne tavoline Presidenti Trump eshte i vendosur te punoje ngushte me Japonine Korene e Jugut dhe te gjithe aleatet tane ne rajon dhe Kinen per te arritur nje zgjidhje paqesore qe Gadishulli Korean te jete pa arme berthamoreemp pZoti Abe mirepriti qasjen amerikane per te gjitha alternativat ndaj regjimit te izoluar komunistp pemPadyshim duhet kerkojme zgjidhje paqesore te ceshtjes megjithese mendoj se dialogu per hir te dialogut eshte i pakuptimte shte e nevojshme te ushtrojme presion ndaj Korese se Veriut per tu angazhuar ne dialog seriozemp pVizita e zotit Pence ne Azine Verilindore vjen ne nje kohe tensionesh te larta pas perpjekjeve sfiduese te Korese se Veriut per te ndertuar nje rakete balistike me mbushje berthamore me aftesi per te arritur ne Shtetet e Bashkuarap pPresidenti Trump dislokoi nje aeroplanmbajtese me energji berthamore ne rajon si reagim mbi njoftimet se Pheniani po pergatitej te kryente nje prove berthamore gjate festimeve te ditelindjes se ish udheheqesit komunist Kim Il Sungp pKoreja e Veriut nuk e kreu proven berthamore qe do te ishte e gjashta por zhvilloi nje parade te madhe ushtarake te shtunen duke treguar disa prej raketave me rreze te gjate veprimi dhe atyre qe leshohen nga nendeteset Regjimi leshoi nje rakete nga baza e nendeteseve Sinpo te dielen e cila shpertheu vetem pak sekonda pas leshimit VOAp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Thirrje kunder BE dhe perfshirjes se partive shqiptare ne koalicion]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074673/titulli/Thirrje-kunder-BE-dhe-perfshirjes-se-partive-shqiptare-ne-koalicion pDemonstruesit kane brohoritur slogane kunder Bashkimit Evropian derisa perseri kane dalur ne rruget e Shkupit per te protestuar kunder perfshirjes se propozuar te partive shqiptare ne koalicionin qeverises ne Maqedonip pMijera demonstrues mbreme u ndalen para Kuvendit te Maqedonise dhe kerkuan zgjedhje te reja ndersa i kritikuan perseri planet e partnereve te koalicionit qeverises per zyrtarizimin e gjuhes shqipe si gjuhe e dyte zyrtare ne kete vendp pProtestuesit po ashtu e kane pershendetur presidentin e Maqedonise Gjorgje Ivanov per te cilin eshte raportuar se ka refuzuar te takohet me politikanin suedez Carl Bildt qe eshte bashkekryesues i Keshillit Evropian per Marredhenie te Jashtme gjate vizites se tij te djeshme ne Shkupp pVizita e zotit Bildt kishte per qellim perpjekjet per ta ndihmuar Maqedonine ne zgjidhjen e krizes se thelle politike dyvjecarep pPartia e deritashme ne qeveri WMRO-DPMNW per jave te tera ne menyre te suksesshme e ka bllokuar formimin e koalicionit qeverises dhe zgjedhjen e krytearit te Kuvendit te Maqedonisep pShtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian i kane bere thirrje WMRO-DPMNE-se qe ti ndale taktikat penguese nga te cilat eshte zgjatur kriza e gjate politike ne MaqedoniRELp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Britani Theresa May shpall zgjedhjet e parakohshme me 8 qershor]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074660/titulli/Britani-Theresa-May-shpall-zgjedhjet-e-parakohshme-me-8-qershor pimg classalignnone size-large wp-image-464087 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704mej-640x367jpg alt width640 height367 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704mejjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704mej-320x184jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Kryeministrja e Britanise se Madhe Theresa May ka lajmeruar mbajtjen e zgjedhjeve te parakohshme me 8 qershor te ketij vitip pSipas May Britania ka nevoje per siguri dhe stabilitet si dhe peer per lidership pas referendumit te BEp pDuke e justifikuar kete vendim May iu referua Brexit duke thene Vendi po bashkohet por Westminster ende jop pKam dale ne konkluzion se e vetmja menyre per te garantuar stabilitet dhe siguri per vitet qe vijne eshte mbajtja e ketyre zgjedhjeve eshte shprehur Mayp pKy vendim vjen tre jave pasi kryeministrja nisi procesin normal te Brexit dhe habiti mjaft politikane britanike qe sapo ishin kthyer nga pushimet e Pashkevep pMe heret May kishte thene ne menyre kategorike qe zgjedhjet e ardhshme do te ishin sipas planit ne vitin 2020p p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[SHBA 50 mije shperblim kush informon per vrasesin e Facebook-ut]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074659/titulli/SHBA-50-mije--shperblim-kush-informon-per-vrasesin-e-Facebook-ut pimg classaligncenter size-large wp-image-464096 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704steve-640x379jpg alt width640 height379 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704steve-640x379jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704steve-320x190jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704stevejpg 700w sizesmax-width 640px 100vw 640px Autoritetet amerikane kane caktuar nje shperblim prej 50 mije dollaresh per ate qe jep informacione te vlefshme per Steve Stephens 37-vjecari afro-amerikan i shpallur ne kerkim pas vrasjes se nje 74-vjecari ne zonen e Klevlandit dhe qe postoi videon e vrasjes ne Facebook Por gjate videos i dyshuari kishte rrefyer edhe vrasjen e 13 personave te tjerep pPolicia eshte vene ne ndjekje te tij fillimisht ne pese shtete Pensilvani Nju Jork Indiana Micigan dhe Ohajo Gjate nje konference per shtyp shefi i policise se Klevlandit Calvin Williams ka thene se ka folur me Stephens por duke mos arritur ta binde qe te dorezohet I dyshuari eshte larguar ne bordin e nje makine Ford Fusion te bardhe me targa provizorep pNe videon e postuar ne Facebook ai kishte rrefyer se kishte kryer edhe 13 vrasje te tjera por autoritetet thone qe nuk ekzistojne prova per nje gje te tille Williams ka thene se Stephens nuk ka asnje motiv specifik per te vrare por ka probleme shume te medhap p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[France po pergatisnin nje atentat arrestohen dy te rinj te radikalizuar]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074658/titulli/France-po-pergatisnin-nje-atentat-arrestohen-dy-te-rinj-te-radikalizuar pimg classaligncenter size-full wp-image-464125 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704policejpg alt width597 height336 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704policejpg 597w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704police-320x180jpg 320w sizesmax-width 597px 100vw 597px Policia franceze ka arrestuar dy persona te dyshuar si terroriste nje 23 vjecar dhe nje 29-vjecar te akuzuar se kishin pergatitur nje atentat gjate zgjedhjeve presidenciale franceze qe do te mbahen te dielen qe vjenp pDy te dyshuarit te njohur nga sherbimet e inteligjences franceze per radikalizmin e tyre jane kapur ne nje godine ne Marseje ne te cilen u gjenden materiale eksplozivi te tipit Tapt Ne qytetin francez diten e neserme kandidatja e Fronit Nacional Marine Le Pen do te mbaje nje takim elektoral po duket se objektivi i tyre nuk ka qene ajop pMinistri i Brendshem francez Matthias Fekl ka deklaruar qe siguria eshte perforcuar ne te gjithe vendin per te garantuar kandidatet e zgjedhjeve presidenciale dhe zhvillimin e votimeve ne menyre te qete dhe paqesorep pshte bere gjithcka per te garantuar sigurine ne prag te zgjedhjeve presidenciale 8211 deklaroi ai duke nenvizuar se 50 mije police dhe agjente do te mobilizohen per kete proces Ne France do te jene ne ruajtje 24 ore 67 mije qendra votimip pNderkohe France Info i ka identifikuar dy personat e ndaluar si Mahidine M 30 vjec dhe Clment B 24 vjec me nenshtetesi franceze Dy te dyshuarit jane konvertuar ne fene myslimane teksa gjendeshin te denuar ne burgun e Sequedinp p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Bie helikopteri me police dhe zyrtare turq asnje i mbijetuar]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074655/titulli/Bie-helikopteri-me-police-dhe-zyrtare-turq-asnje-i-mbijetuar pimg classaligncenter size-large wp-image-464137 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704turqi-2-640x403jpg alt width640 height403 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704turqi-2jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704turqi-2-320x202jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Nje helikopter me ne bord te pakten 12 persona mes anetareve te forcave te sigurise dhe nje gjykates i Komisionit elektoral eshte rrezuar ne provincen jug-perendimore turke te Tunceli per shkak te kushteve te keqija atmosferikep pSipas autoriteteve ne bord ndodheshin 7 police 1 gjykates 1 nepunes i ushtrise dhe 3 anetare te tjere te personalit te Komisionit Elektoralp pSinjali me helikopterin Skorsky u humb rreth 10 minuta pas nisjes se tij ne oren 1140 lokale sot ne mengjes 1040 me tonenp pNe zone eshte derguar nje ekip ushtarak i ndihmes se shpejte dhe nje skuader prej 10 personash te Mbrojtjes Civile Turke Per momentin nuk ka lajme mbi ndonje te mbijetuar te mundshemp p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Klevland gjendet i vetevrare vrasesi i Facebook-ut]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074649/titulli/Klevland-gjendet-i-vetevrare-vrasesi-i-Facebook-ut pimg classaligncenter size-full wp-image-464247 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704klevjpg alt width597 height336 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704klevjpg 597w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704klev-320x180jpg 320w sizesmax-width 597px 100vw 597px shte gjetur i vetevrare ne Erie Pensilvani Steve Stephens 37 vjec punonjes i nje qendre per femije me aftesi ndryshe i shpallur ne kerkim prej tre ditesh sepse u akuzua se kishte vrare rastesisht ne diten e Pashkeve nje pensionist ne Klevland Ohajop pPas ekzekutimit ai kishte postuar imazhet e krimit ne profilin e tij ne Facebookp pLajmi behet i ditur nga mediat amerikane qe citojne burime te policise Stephens ishte pikasur nga policia ne Pensilvani ne kontene Erie dhe pas nje ndjekjeje te shpejte ka qelluar veten duke u vetevrare raporton policiap p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Dy vjet nga tragjedia me e madhe e emigranteve ne Mesdhe]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074629/titulli/Dy-vjet-nga-tragjedia-me-e-madhe-e-emigranteve-ne-Mesdhe pMbushen sot 2 vjet nga tragjedia me e madhe e emigranteve ne Mesdhe Me 18 prill 2015 nje anijee nisur ngaLibia me nebordqindra emigrante u mbyt ne Kanalin eSicilise ne afersi te brigjeve italianep pMendohet se ne anije udhetonin rreth 700-900 emigrante e numri i tyre i vertete nuk do te zbulohet dot kurre Vetem 28 emigrante munden te mbijetonin nga kjo tragjedi e uidentifikuan trupat e 58 viktimavep pMjaft prej emigranteve te mbytur gjendeshin te mbyllur ne pjesen e poshtme te anijes e cila ishte e shtetesise Eritrea e larte 23 metra dhe e ndare ne 3 nivelep pMotivi i mbytjes se anijes ka qene permbysja e saj nga numri i madh i personave qe udhetonin ne tep pPrane mesnates ne Komanden e Pergjithshme te Rojes Bregdetare italiane mberriti alarmi i emigranteve qe kerkonin ndihme ne mes te detitp pIshte anija tregtareportugeze8220King Jacob e cila udhetonte me pranee cilaerdhi e para ne ndihmep pSipas rrefimit te komandantit te anijes portugeze permbysja e anijes se emigranteve erdhi per shkak seata sapo kishin pare te afrohej anija tregtare ishin spostuar te gjithe ne nje ane te anijes duke kerkuar ndihme gje qe solli dhe permbysjen e menjehershme te sajp pNdersa sipar rrefimeve te emigranteve te mbjetuar mbytja e anijes erdhi si shkak i manovrave te gabuara te kryera nga skafistet ne tentative per t8217iu afruar anijes portugezep pShtetasi tunizian Mohammed Al Malek e siriani Mahmud Bikhit u identifikuan nga policia italiane si skafistet e anijes se mbyturp pMohammed Al Malek u arrestua me akuzen e vrasjes se shumefishte mbytje te qelllimshme te anijes e favorizim te emigracionit klandestinp pNdersa Mahmud Bikhit u arrestua me akuzen e favorizimit te emigracionit klandestinp p5 dite pas kesaj tragjedie me 23 tetor 2015 Keshilli i Europes mblodhi ne nje seance te jashtezakonshme kreret e shtetevedhe qeverive te vendeve anetare te BE per te analizuar linjen politike eurpiane ndaj krizes se emigranteve ne Mesdhep pNje muaj me vone me 18 maj 2015 Keshilli i eshtjeve te Jashtme e te Mbrojtes se Bashkimit Europian vendosi nisjen e nje misioni te ri ne Mesdhe te emertuar EUNAVFOR MEDme nje mandat kohor 12 muajp div idattachment984958 stylewidth 650px classwp-caption alignnoneimg classwp-image-984958 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017046-20jpg width640 height431p classwp-caption-textDy skafistet e arrestuarpdiv div idattachment984959 stylewidth 650px classwp-caption alignnoneimg classwp-image-984959 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017045-32-411x226jpg width640 height427 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017045-32-300x200jpg 300w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017045-32jpg 676w sizesmax-width 640px 100vw 640px p classwp-caption-textAnija e mbytur e rekuperuar nga detipdiv div idattachment984960 stylewidth 650px classwp-caption alignnoneimg classwp-image-984960 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017044-14jpg width640 height427 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017044-14jpg 676w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017044-14-300x200jpg 300w sizesmax-width 640px 100vw 640px p classwp-caption-textAnija e mbytur e rekuperuar nga detipdiv div idattachment984962 stylewidth 650px classwp-caption alignnoneimg classwp-image-984962 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017041-15jpg width640 height360 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017041-15jpg 1366w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017041-15-768x432jpg 768w sizesmax-width 640px 100vw 640px p classwp-caption-textAnija e mbyturpdiv pimg classalignnone size-medium wp-image-984961 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043-17jpg alt width685 height350p pOranewstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Sprinti final i gares presidenciale franceze centristi Macron favoriti kryesor]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074628/titulli/Sprinti-final-i-gares-presidenciale-franceze-centristi-Macron-favoriti-kryesor pKandidatet presidenciale franceze po mbajne takimet elektorale te fundit perpara raundit te pare te gares qe do te zhvillohet te dielenp pEkspertet e kane pershkruar kete proces si nje nder me te paparashikueshmit te mbajtur ne dekadat e fundit por pavaresisht kesaj vemendja e te gjitheve eshte drejtuar nga Centristi Emanuel Macro si dhe liderja e Frontit Nacional Marine Le Pen Te dy keta kandidate e nisen javen me takime elektorale ne Paris duke treguar edhe njehere rivalitetin e ashper mes tyrep pMegjithate me i favorizuari ne kete duel duket se eshte Emanuel Macro Dikur pjese e Partise Socialiste dhe minister ne qeverine e Presidentit aktual Francois Hollande sot 39-vjecari eshte padyshim surpriza e zgjedhjeve te ketij viti Ne pese sondazhet e fundit te realizuara nga kompani te ndryshme ai udheheq projeksionet ndersa ne raundin e pare parashikohet te beje per vete nga 22-25 te elektoratitp pPor pse qytetaret jane drejtuar nga Macro Centristi po shihet si personi qe mund te sjelle ndryshime radikale ne France ndersa reformat me te thella i ka premtuar ne sektorin e ekonomise Macro ka premtuar 50 miliarde euro investimene sektoret publike shume te cilen pretendon ta rekuperoje me ane te kursimeve ne shpenzimet buxhetorep pAi ka propozuar tkurrjen e administrates publike te Senatit dhe te Asamblese ndersa vemendje te vecante do t8217i kushtohet hapjes se vendeve te reja te punes si dhe pergatitjen e profesionistevep pNga ana tjeter Marine Le Pen njihet per qendrimet e saj euroskeptike Liderja e Frontit Nacional do t8217u mbylle menjehere dyert emigranteve si dhe pritet te mbaje nje retorike me te ashper ne raport me Brukselin Sipas Le Pen qytetaret franceze per shkak te Bashkimit Evropian jane shume larg me vendim-marrjen ndersa premton se me ardhjen e saj ne krye te presidences pushteti do te rikthehet ne duart e popullitp pNe hije mbeten republikani Fransua Fijo si dhe socialisti Benua Hamo Konservatori Fijo vinte me nje reputacion te larte nga radhet e partise se tij por nje sere skandalesh financiare te publikuara ne media si dhe akuzat per nepotizem e demtuan rende figuren e tij ne syte e publikut Nga ana tjeter ndonese fitoi primaret socialiste Hamo mbetet ne disavantazh per shkak te pakenaqesise se qytetareve ne lidhje me qeverisjen e Presidentit Fransua Hollandep pDhe se fundmi por jo nga rendesia Zhan Lyk Melensho eshte konsideruar si kandidati qe mund te beje surprizen Ndonese inekzistent ne muajt qe lame pas 65-vjecari ka pare nje rritje te konsiderueshme ne sondazhe ndaj situata e tij do te ndiqet me mjaft interesp pRaundi i pare i zgjedhjeve presidenciale franceze do te mbahet te dielen me date 23 Prill dhe nese asnje nga kandidatet nuk do te fitoje me shume se 50 te votave dy me te votuarit do te dalin ne balotazh ne raundin e dyte qe pritet te zhvillohet me date 7 majp pp pOra Newstvp pp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[SHBA nisin edhe dy aeroplanmbajtese luftarake drejt Gadishullit Korean]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074627/titulli/SHBA-nisin-edhe-dy-aeroplanmbajtese-luftarake-drejt-Gadishullit-Korean pShtetet e Bashkuara te Amerikes kane nisur edhe dy aeroplanmbajtese luftarake drejt Gadishullit Korean ndersa ato u shtohen dy luftanijeve te tjerap pPresidenti amerikan Donald Trump ka derguar USS Carl Vinson i pajisur me reaktore berthamore ndersa mban 100 avione Aeroplanmbajteset jane shoqeruar edhe nga nje anije sulmuese si dhe nga nje nendetesep pRaportet ne Korene e Jugut thone se presidenti amerikan do te dergoje javen e ardhshme edhe aeroplanmbajtesen USS Nimitz ne Detin e Japonisep pDergesa vjen nderkohe qe Trump ka paralajmeruar Korene e Veriut per kontrollin e ambicieve berthamorep pNje tjeter aeroplanmbajtese e quajtur USS Ronald Reagan aktualisht eshte stacionuar ne Yokosuka Japoni sipas agjencise se lajmeve Yonhapp pTensionet ne rajon jane shtuar pasi Koreja e Veriut ka paralajmeruar se do te kryej testin e gjashte berthamor ndersa fundjaven qe lame pas ka zhvilluar edhe nje parade te madhe ushtarakep pKete mengjes nenpresidenti amerikan Mike Pence siguroi kryeministrin japonez Shinzo Abe se SHBA-te jane te gatshme per te punuar ngushte me aleatet e saj aziatike ne rajon per te arritur denuklearizimin e Gadishullit Koreanp pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Postoi ne Facebook videon e vrasjes gjendet i vdekur ne makine]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074626/titulli/Postoi-ne-Facebook-videon-e-vrasjes-gjendet-i-vdekur-ne-makine pVrasesi amerikan Steve Stephens i cili postoi me video ne Facebook krimin e bere eshte gjetur i vdekur ne nje automjetp pRaportet thone se Stephens ka qelluar veten me arme pas nje ndjekje te shkurter rreth ores 1110 minuta te paradites ne oren amerikanep pPolicia federale ne Pennsylvania ka konfirmuar vdekjen e personit ne fjale i cili ka deklaruar se ka vrare shume persona ndersa njihet si 8220Stevie Steve8221 ndersa ishte ne kerkim masiv pas nje postimi te tmerrshem te nje vrasjeje ne Facebookp pNgjarja ka ndodhur ne Ohajote Shteteve te Bashkuara I dyshuari Steve Stephens tha ne nje tjeter video se kishte vrare 13 persona dhe do te vriste edhe te tjerep pAi qelloi per vdekje 74-vjecari Robert Godwin pasditen e te dielesp pMbremjen e se dieles policia e Klevelandit ka firmosur urdherarrestin ndaj 37 vjecarit si dhe ka postuar foton e autorit duke i bere thirrje qytetareve te bejne kujdesp div idattachment985244 stylewidth 610px classwp-caption alignnoneimg classwp-image-985244 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704C9tInqOUwAAu4N2jpg width600 height800p classwp-caption-textNga vendi i ngjarjespdiv pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Referendumi deputeti i Austrise Ne Turqi u manipuluan 25 milione vota]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074625/titulli/Referendumi-deputeti-i-Austrise-Ne-Turqi-u-manipuluan-25-milione-vota pshte e mundur qe deri 25 milione vota te turqve te jene manipuluar duke ndryshuar keshtu rezultatet e referendumit te fundit kushtetues ne vend tha nje vezhgues nderkombetar i monitorimit radios ORFp pAlev Korun deputet i Parlamentit te Austrise dhe anetar i misionit vezhgues te Keshillit te Evropes ka thene se ekziston em8220dyshimi se deri ne 25 milione vota mund te jene manipuluar8221em cituar nga Reutersp pKorun iu referua gjithashtu edhe levizjes se organit qendror zgjedhor te Turqise i cili ka pranuar 15 milione flete votimi pa vule dhe zarf si te vlefshme vendim i cili u mor brenda dites se votimit te referendumitp pemNe fakt ligji lejon vetem zarfet zyrtare te votimit Autoriteti me i larte zgjedhor vendosi megjithate si te thuash kunder ligjit qe zarfet pa vule zyrtare duhet te pranohenem tha deputeti austriakp pAi nuk ishte i pare qe ka kritikuar votimin OSBE qe mbikeqyri referendumit tha gjithashtu se votimi i se dieles nuk plotesoi standardet nderkombetare duke kritikuar vendimin e Komisionit Zgjedhor i cili nemdryshoi ndjeshem kriteret per vlefshmerine e votimit duke minuar nje garanci te rendesishme dhe ne kundershtim me ligjinemp pPresidenti turk Erdogan duke kundershtuar raportin e OSBE tha se Nuk e shohim nuk e degjojme dhe nuk do ta pranojme raportin e tyre duke u thene vezhguesve nderkombetar se duhet te dine vendin e tyrep pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[De Maiziere Turqia duhet te sqaroje kritikat]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074624/titulli/De-Maiziere-Turqia-duhet-te-sqaroje-kritikat p classintroPresidenti i Turqise Erdogan ka hedhur poshte kritikat e vezhguesve nderkombetare Ndersa ministri i Brendshem gjerman kerkon shpjegime Problemet me integrimin e turqeve ne Gjermanip div classgroup div classlongText pMinistri i Brendshem gjerman Thomas de Maizire ka kerkuar nga Turqia qe te sqaroje kritikat e vezhguesve nderkombetare per manipulime ne referendum 8220Tani duhet te shpjegohet shpejt nese vertet votimi ka kaluar ne nje atmosfere fer dhe te paster 8211 nese ne Turqi mund te flitet per kushte normale8221 tha politikani i CDU per gazeten 8220Rheinische Post8221p pDe Maizire shpreson se qeveria turke do te jete 8220aq e arsyeshme8221 sa te evitoje pershkallezimin e metutjeshem te gjendjes sepse gati gjysma e votuesve ishin kunder ndryshimeve kushtetuese Duke folur per numrin e madh te votuesve turq ne Gjermani qe i thane 8220po8221 ndryshimeve ministri i Brendshem tha 8220Une pres qe pikerisht turqit qe jetojne ne Gjermani te marrin pjese ne nje debat konstruktiv per te ardhmen e perbashket8221 2Nje perplasje tjeter mes kulturave tona nuk guxon te kete8221p pstrongzdemir 8220Na duhet nje ofensive per integrim8221strongp pKryetari i ekologjisteve Cem zdemir deklaroi per 8220Passauer Neuen Presse8221 se votimi i turqeve ne Gjermani e ka tmerruar 8220Ne kemi nevoje per nje ofensive per integrim me te mire8221 theksoi ai Tani po na hakmirren leshimet e CDU-se dhe SPD-se nga vitet e kaluara mendon ai zdemir ka kerkuar ne nje deklarate per gazeten 8220Bild8221 nga turqit qe jetojne ne Gjermani qe te deklarohen per vlerat e vendit ku jetojne 8220Njeriu duhet te respektoje vlerat dhe Kushtetuten e vendit tone ku jetojme nese duam te jemi te lumtur ketu8221p pKomisioni zgjedhor ne Turqi ka konstatuar se 631 e votuesve turq ne Gjermani kane votuar per ndryshimet kushtetuese nderkohe qe numri i pergjithem ishte 514 Kjo do te thote se ne Gjermani ka qene perqindja shume me e madhe e atyre qe kane mbeshtetur Erdoganin Vezhguesit e OSBE-se kane shprehur rezerva ndaj votimit per shkak te parregullesive te shumta gjate procesit zgjedhor Te njejtat kritika jane degjuar edhe nga Keshilli i Evropes Vezhguesit kane kritikuar Erdoganin per 8220keqperdorimin e resurseve shteterore8221p pNdersa Erdogan i ka quajtur 8220jo serioze kritikat dhe raportet e vezhguesve8221 8220Vendi ka pasur votim demokratik me te mire se ne te gjitha vendet tjera perendimore8221 tha aiDWp div div pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Konfirmohen kercenimet ndaj presidentit kryeministrit dhe lidereve opozitare]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074618/titulli/Konfirmohen-kercenimet-ndaj-presidentit-kryeministrit-dhe-lidereve-opozitare pPresidenti kryeministri dhe lideret opozitare ne Kosove kane qene te kercenuar nga individe dhe organizata te dyshuara per veprimtari kriminale te cilat tashme jane nen hetime eshte thene sot pas takimit te Komisionit parlamentar per siguri dhe mbikeqyrje te Agjencise se Kosoves per Inteligjence AKI me drejtorin e kesaj Agjencie Driton Gaship pKy takim u tha se eshte thirrur per te degjuar informacione nga drejtori i AKI-se rreth disa kercenimeve qe kishin drejtuar individe dhe organizata te dyshuara kriminale per festen e Pashkeve cka kishte ndikuar ne shtimin e masave te sigurise ne gjithe Kosovenp pKryetari i Komisionit parlamentar per siguri dhe mbikeqyrje te AKI-se deputeti Haxhi Shala tha se kercenimet ishin seriozep pTe gjitha ato organizata jane tashme nen hetime nga Prokuroria Nuk kemi hyre ne hollesi per te mos i demtuar hetimet ka thene Shalap pInstitucionet e sigurise sipas tij te gjitha kercenimet i marrin seriozisht dhe u jane pergjigjur me kohep pSipas raportimeve te drejtorit te AKI-se ka qene nje situate serioze por per fat nuk ka ndodhur asgje ka thene Shalap pPo ashtu ai ka konfirmuar edhe njehere se informacionet e organeve te sigurise deshmojne se cak i sulmeve ishin menduar te jene edhe figurat politike nisur nga presidenti kryeministri si dhe disa lidere te opozites dhe figura politike nga koha e komunizmit RELp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Vulin Shqiperia vetem me lufte mund te bashkohet me Kosoven]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074617/titulli/Vulin-Shqiperia-vetem-me-lufte-mund-te-bashkohet-me-Kosoven pMinistri i Punes dhe Mireqenies Sociale Aleksandar Vulin ka thene se kryeministri shqiptar Edi Rama me deklaratat e tij po i ben shantazh BE-se dhe po provokon nje lufte ne Ballkanp pRama deklaroi se ne qofte se BE-ja nuk i hap dyert per anetaresimin e Ballkanit Perendimor nuk perjashtohet mundesia e bashkimit te vendit te tij me Kosoven Per keto deklarata Vulin ka thene se nuk eshte hera e pare qe kryeministri i Shqiperise kercenon paqen transmeton lajminetp pBashkimi i Shqiperise me Kosoven nuk mund te behet me mjete paqesore dhe nuk mund te ndodhe pa lufte dhe pa ndonje aksident te madh Edi Rama do te perserise deklaratat e tilla dhe do ti beje shantazh BE-se deri kur kjo e fundit do te reagoj se kjo sjellje eshte e papranueshme dhe te ndeshkohet ka thene Vulinp pAi ka shtuar se me deklarata te tilla Shqiperia nuk do te behet anetare e BE-sep pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Delawie Zhvillimi i sektorit te energjise elektrike i sjell miliarda Kosoves]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074616/titulli/Delawie-Zhvillimi-i-sektorit-te-energjise-elektrike-i-sjell-miliarda-Kosoves p classdescriptionAmbasadori i Shteteve te Bashkuara te Amerikes ne Kosove Greg Delawie tha te marten ne Prishtine se gjendja me energjine elektrike ne Kosove mbetet ende e brishte per shkak te dy termocentraleve te vjetruarap div idarticle-text pPor ai tha se investimet e realizuara ne kete sektor kane sjelle permiresime per jeten e qytetareve dhe shprehu mbeshtetjen e vazhdueshme te qeverise amerikane per Kosoven ne fushen e energjisep pAmbasadori Delawie i beri komentet ne nje forum te nivelit te larte per energji qe mblodhi aktore vendore e nderkombetare ne diskutimet per nje strategji te energjise dhe liberalizimit te tregutp pAmbasadori Delawie tha se viti 2017 duhet te jete nje vit kthese per sektorin e energjise qe Kosova te vazhdoje te punoje per permbushjen e standardeve te Bashkimit Evropian dhe perfundimisht sektori energjetik te jete me bashkekohor me i sigurt dhe me konkurruesp pKrejt kjo ka te bej me zhvillimin ekonomik te Kosoves por po ashtu edhe me permiresimin e kualitetit te jetes se njerezve ne Kosove Krejt kjo e ndihmon Kosoven ne arritjen e synimeve euro-atlantike tha Delawiep pMiratimi i ligjeve te reja per energji elektrike si dhe strategjia per energji elektrike jane te arritura kaq te rendesishme per krijimin e themeleve per te gjitha zhvillimet ne sektorin energjetik tha ambasadori amerikan ne Prishtinep pQe prej perfundimit te luftes ne Kosove vendi eshte perballur me mungesen e energjise elektrike per shkak te sic eshte vleresuar termocentraleve te vjetruara dhe problemeve me rrjetin energjetikp pZyrtarisht thuhet se prej vitit 2003 deri me 2016 ne termocentrale jane investuar mbi 400 milione euro por vlera e donacioneve te huaja nuk eshte bere e njohurp pQeveria e Kosoves dhe partneret nderkombetare ne Kosove thane se sektori energjetik mbetet prioritet dhe nje Strategji e Energjise per vitin 2017 -2026 synon qe ta stabilizoje furnizimin me energji elektrike ne vend me kosto te perballueshme me rritje te pjesemarrjes se burimeve te riperteritshme si dhe integrim ne tregun regjionalp pKryeministri i Kosoves Isa Mustafa tha se miratimi i strategjise ka qene hap i domosdoshem pasi energjia paraqitet nje nder prioritetet kryesore per zhvillim te qendrueshem ekonomik dhe social te Kosovesp p8220Dhe ky eshte treguesi me i mire qe ne mund te arrijme rezultate te cilat i synojme qe Kosova eshte nje vend dhe shtet stabil nje shtet ku mund te zhvillohen investime te volitshme nje shtet miqesore per investime Dhe nje shtet qe mund te siguroje te gjithe investitoret qe te vijne dhe te tregojne vetem ketu tha kryeministri Mustafap pNe anen tjeter ministri i Zhvillimit Ekonomik Blerand Stavileci ka thene se reforma e sektorit te energjise qe mundeson transformimin e tij dhe venien e bazes se qendrueshme per zhvillimin ekonomik eshte e vizionuar ne pese objektiva qe sjellin investime prej 3 miliarde euroshp pNderkaq si lajm pozitiv per kete sektor ministri Stavileci e vleresoi miratimin e pakos se trete te ligjeve per energji vitin e kaluar ne Kuvendin e Kosoves Sipas tij keto ligje jane ne perputhje te plote me direktivat e Bashkimit Evropian dhe i hapin rruge liberalizimit te tregutp pI hapin rrugen qe te liberalizohet tregu te liberalizohen cmimet dhe krijon mundesi qe ne te kemi nje treg konkurrues te energjise elektrike gje qe eshte synim jo vetem i Kosoves por i gjitha shteteve te rajonitp pNdryshe perkrahje autoriteteve vendore sa i perket investimeve ne sektorin energjetik konkretisht ne ndertimin e kapaciteteve te reja gjeneruese sic eshte projekti i Termocentralit Kosova e Re i ka dhene Banka Boterore dhe perfaqesues te zyres se Bashkimit Evropian ne Kosovep pAutoritetet ne Kosove kane nisur prej vitesh nje projekt per ndertimin e nje termocentrali te ri me nje kapacitet prej afro 500 megavatesh Ndertimi i termocentralit Kosova e Re pritet te nise vitin e ardhshem dhe ka pasur paralajmerime se ai do ta nxjerre nga perdorimi Termocentralin Kosova A i cili eshte ndertuar ne vitet e 60-ta te shekullit te kaluar a hrefhttpwwwevropaelireorga28437092html targetblankRELap div pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Mustafa Kemi perkrahjen e BE-se per liberalizimin e vizave ne gusht]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074615/titulli/Mustafa-Kemi-perkrahjen-e-BE-se-per-liberalizimin-e-vizave-ne-gusht pKryeministri i Kosoves Isa Mustafa tha se ende nuk ka biseduar me partnerin e tij qeveritar PDK-ne nese koalicioni aktual qeveritar do te vazhdoje punen deri ne fund te mandatit ne qershor te vitit te ardhshemp pJave me pare deputete opozitare kane nisur nje proces te mbledhjes se nenshkrimeve per nje mocion mosbesimi ndaj qeverise ndersa kryeministri tha sot se nuk ka biseduar me PDK-ne per prishjen eventuale te koalicionitp pNe nuk kemi biseduar per prishje te koalicionit edhe sigurisht edhe vendimi i tille flet per nje pergjegjesi te Kuvendit ndaj qytetareve te Republikes se Kosoves dhe normalisht ai Kuvend do ta marre vendimin e vet tha Mustafap pPor sipas tij deputetet do te marrin pergjegjesine e tyre ne lidhje me izolimin e qytetareve te Kosoves ne aspektin e liberalizmit te vizavep pDeputetet do ta marrin kete pergjegjesi dhe do ti nxjerrin qytetaret nga izolimi Kemi perkrahjen e Bashkimit Europian qe te liberalizohen vizat ne fund te gushtit dhe tu mundesohet qytetareve edhe bizneseve e qe ata te qarkullojne sikurse te gjithe qytetaret e tjere europiane tha Mustafap pAi tha se demarkacioni mbetet ceshtje ndermjet partnereve pasi qe ne momentin qe do te jene prezente deputetet kjo marreveshje do te shkoje per votim ne Kuvendp pNe ne momentin qe do ti kemi prezente deputetet ne Kuvend edhe ata te Listes Serbe ne sigurisht do te procedojme me nje marreveshje paraprake me partnerin kryesore PDK-ne shte pergjegjesi e deputeteve te Kosoves qe ata te marrin nje vendim qe ti nxjerrin qytetaret nga izolimi apo deshirojne qe per kauza politike edhe teke te tjera ti lene qytetaret ne izolim dhe mbetet pastaj qe cdo njeri ta marre pergjegjesin e vet per vendimet e veta tha Mustafa kallxocomp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Studentet protestojne kunder zgjedhjes se Vucic president]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074614/titulli/Studentet-protestojne-kunder-zgjedhjes-se-Vucic-president pStudentet serbe sot kane rinisur protestat e tyre per te kundershtuar zgjedhjen e presidentit te ri Aleksandar Vucic duke pretenduar se ka pasur parregullsi te medha ne zgjedhje- perfshire kufizimin e mediavefrikesimin e votuesve dhe ryshfetp pFitorja ne zgjedhjet presidenciale te 2 prillit e Vuciqit i jep partise se tij Partise Progresiste kontroll mbi gjithe legjislativin dhe proceset qeverisesep pDisa kritike kane paralajmeruar se nje koncentrim i tille i pushtetit do te shtynte kete vend ballkanik perseri ne autokracip pProtestuesit thone se Vucic dhe partia e tij jane te korruptuarp pProtestat ne Serbi jane organizuar ne baza ditore qe prej mbajtjes se zgjedhjeve presidenciale pervec ne fundjave per shkak te festes se PashkeveRELp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Padia ndaj Serbise per gjenocid mes deklaratave dhe mundesive]]> 2019-03-25T22:32:07+00:00 2019-03-25T22:32:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074612/titulli/Padia-ndaj-Serbise-per-gjenocid-mes-deklaratave-dhe-mundesive pTash e disa vite presidenti i Kosoves strongHashim Thacistrong ka perseritur deklaratat se Kosova do ta padise Serbine per gjenocid te kryer gjate luftes ne vitin 1998 dhe 1999p pNje deklarate te tille ai se fundmi e ka riperseritur permes rrjetit social Facebook duke perkujtuar 18 vjetorin e masakrave ndaj civileve ne fshatrat Poklek dhe ikatove e Vjeter te kryera nga forcat serbep pPresidenti Thaci ka theksuar se empopulli dhe shteti i Kosoves asnjehere nuk do ti harrojne keto krime dhe shume shpejt do ta padise Serbine per gjenocid ne Kosoveemp pMegjithate deri me tash asnjehere nuk eshte saktesuar se para ciles gjykate do te ngrihej nje padi e tillep pZyrtaret e kabinetit te presidentit Thaci te kontaktuar nga Radio Evropa e Lire nuk kane dhene asnje sqarim se kur dhe ne cilen gjykate nderkombetare do ta ngrise shteti i Kosoves padine ndaj Serbisep pPor strongAfrim Hotistrong profesor i te Drejtes Nderkombetare ne Universitetin e Prishtines duke folur per Radion Evropa e Lire ka shpjeguar mundesine ne parim qe Kosova mund ta ushtroje mekanizmin e padise ne Gjykaten Nderkombetare te Drejtesise perkunder se per nje gje te tille ekzistojne pengesa te natyres juridikep pKjo gjykate sic thote profesor Hoti eshte trup i Organizates se Kombeve te Bashkuara dhe ne parim para kesaj gjykate mund te parashtrojne padi vetem shtetet qe kane statusin e anetarit te Kombeve te Bashkuarap pemMegjithate ekziston nje hapesire e ngushtuar juridike qe per shtetet ose entitetet qe nuk jane anetare te OKB-se por qe marrin mbi vete te respektojne ose ti pranojne dispozitat nga statuti atehere edhe ketyre entiteteve u behet e mundur nje gje e tille Prandaj mendoj qe Kosova do te kishte mundesine sipas paralajmerimeve te presidentit qe ta ndiqte kete rruge dhe ta padise Serbine per te bemat e saj ne Kosoveemp pNe anen tjeter organizatat te cilat jane marre me hulumtimin e krimeve te luftes vleresojne se institucionet e Kosoves nuk kane bere mjaftueshem per mbledhjen dhe dokumentimin e fakteve per krimet e kryera nga forca serbe ne Kosove te cilat do ta benin efektive padine eventuale te shtetit te Kosoves ndaj Serbise per gjenocidp pstrongBekim Blakajstrong nga Fondi per te Drejten Humanitare ne Kosove fond ky i cili eshte marre me hulumtimin e krimeve te luftes thote per Radion Evropa e Lire se ne disa raste kesaj organizate i jane drejtuar prokurore te ndryshem per raste te vecanta por nga institucionet e Kosoves nuk ka pasur kerkesa lidhur me materialet qe posedon fondip pemUne nuk kam ndonje informacion qe institucionet e Kosoves kane mbledhur fakte Sigurisht qe prokurorite kane mbledhur fakte per raste te caktuara por nuk e besoj qe jane mbledhur faktet per te gjitha krimet qe kane ndodhur ne Kosove dhe te jene sistematizuar ato E di qe para me shume se 4 vjet eshte themeluar edhe Instituti per hulumtimin e krimeve te luftes Disa publikime qe i kane pasur ata nuk me bejne te besoj qe jane mbledhur faktet ne menyre te detajuar te cilat pastaj do ta krijonin lenden respektivisht padine ndaj Serbise per gjenocidemp pProfesor Hoti thekson se provat per krimet e forcave serbe ne Kosove do te duhej mbledhur qe moti Por megjithate sipas tij krimet e tilla nuk vjetrohen asnjeherep pemSa me afer periudhes kur jane zhvilluar luftimet provat do te ishin me te besueshme me te prekshme dhe me vizuale Nderkohe qe pertej rrethanave praktike ose politike mendoj qe edhe tani nuk eshte vone per faktin qe veprimet qe inkriminojne nje shtet qe te kete kryer gjenocid ose krime te luftes kunder paqes apo kunder te drejtave te njeriut nuk vjetersohen asnjehere Pra per to mund te ngritet ose mund te iniciohet proces gjyqesor qofte edhe pas 40 50 ose 100 vjetesh kur te jene zbuluar rrethanat e tillaemp pBlakaj shpreh mendimin se pavaresisht se ngre ose jo padi Kosova ndaj Serbise faktet per krimet e forcave te saj ne Kosove duhet mbledhur gjithsesip pemFaktet eshte dashur te mblidhen me heret por edhe tani nuk eshte vone qe te mblidhen ato Me kalimin e kohes kujtimet e deshmitareve okulare zbehen Per fat te keq nje numer i tyre me nuk jane ne jete Pastaj dokumentacioni gjithashtu zhduket mbetet ne sirtare te ndryshem dhe sic kalon koha eshte me veshtire te mblidhe keto fakte dhe te kompletohen Mirepo pa marre parasysh per cfare arsye ato fakte duhet te mblidhen sepse fundja ne te ardhmen ato duhet ta krijojne nje lloj kujtese kolektive per te kaluaren qe ka ndodhur ne Kosoveemp pNdryshe autoritetet e Beogradit kane reaguar lidhur me deklaratat e presidentit Thaci se Kosova do ta padise Serbine per gjenocid duke theksuar se keto jane perpjekje per te frikesuar serbet dhe se ne Kosove nuk ka pasur gjenocid a classunderline hrefhttpwwwevropaelireorg targetblankRELap pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap - Arkiva Shqiptare e Lajmeve