Lajmet e Shqiperia.com - Kategoria: 8 2020-07-04T13:54:13+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Arrestohet ne Londer rebeli Julian Assange indinjohet Moska]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134706/titulli/Arrestohet-ne-Londer-rebeli-Julian-Assange-indinjohet-Moska pimg classaligncenter size-full wp-image-709107 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904julijpg alt width850 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904julijpg 850w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904juli-320x169jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904juli-768x407jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904juli-640x339jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904juli-300x160jpg 300w sizesmax-width 850px 100vw 850px p pPolicia britanike arrestoi sot themeluesin e platformes investigative Wikileaks Julian Assange Ndalimi i tij u be ne ambasaden e Ekuadorit ne Londerp pSipas Scotland Yard 47 vjecari eshte derguar ne komisariatin e policise Me pare Assange humbi azilin diplomatik ne ambasaden e Ekuadorit Ne fillim te vitit 2012 Assange u arratis ne ambasaden ekuadoriane per t8217i shpetuar nje ekstradimi ne Suedi dhe nje procesi gjyqesor ne SHBAp pSipas te dhenave Assange u mor ne arrest ne baze te nje urdherarresti te leshuar ne qershor 2012 nga nje gjykate britanikep pPlatforma investigative Wikileaks kritikoi terheqjen e azilit diplomatik per Assange si 8220ilegale8221 dhe shkelje te se drejtes nderkombetare Ne nje deklarate te publikuar ne Twitter thuhet se ambasadori ekuadorian ka 8220ftuar8221 policine britanike te arrestoje Assangep pMarredhenia mes Julian Assange dhe pales ekuadoriane ishte keqesuar muajt e fundit Javen e kaluar Wikileaks paralajmeroi nga nje dorezim i mundshem i themeluesit te saj Arsye ishte sipas tyre publikimi i fotove videove dhe bisedave private te presidentit ekuadorian Lenin Moreno Ne tetor Ekuadori kishte filluar te kufizonte vizitat per Assange dhe mjetet e komunikimitp pMoska e kritikoi arrestimin e Julian Assange 8220Dora e 8216demokracise8217 mbyt lirine8221 shkroi zedhenesja e Ministrise se Jashtme ruse Maria Saharova ne Facebook Kurse Ekuadori reagoi duke thene se ka qene e drejta e ketij vendi te kufizoje aziline Assangep <![CDATA[Ushtria rrezon Presidentin e Sudanit pas 30 vitesh ne pushtet]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134703/titulli/Ushtria-rrezon-Presidentin-e-Sudanit-pas-30-vitesh-ne-pushtet pimg classaligncenter size-full wp-image-709049 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sudajpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sudajpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904suda-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904suda-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904suda-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px p pPresidenti i Sudanit Omar al Bashir eshte rrezuar nga pushteti dhe eshte arrestuar nga ana e ushtrise njoftoi ministri sudanez i Mbrojtjes Awad Ibn Oufp pPresidenti Omar al-Bashir ka qene per gati 30 vjet ne pushtetp pDuke folur ne televizionin shteteror ministri Awad Ibn Ouf tha se ushtria do te jete mbikqyrese per nje periudhe dyvjecare tranzitore deri ne mbajtjen e zgjedhjeve te rejap pAi shpalli gjithashtu gjendjen e jashtezakonshme per nje periudhe tre mujorep p8220Kushtetuta e Sudanit do te pezullohet dhe pikat kufitare dhe hapesira ajrore do te mbyllen deri ne njoftimin e ardhshem8221 deklaroi ministri sudanezp pProtestat kunder Z Bashir i cili ka qeverisur Sudanin qe nga viti 1989 kane filluar prej disa muajshp pMinistri i Mbrojtjes tha se 8220regjimi8221 po rrezohet dhe z Bashir do te mbahet ne nje vend te sigurtp pPresidenti sudanez eshte subjekt i nje urdher-arresti nderkombetar te leshuar nga Gjykata Nderkombetare Penale ICC e cila e akuzon ate per organizimin e krimeve te luftes dhe krimeve kunder njerezimit ne rajonin e Darfurit ne Sudanp pMegjithate eshte e paqarte se cfare do te ndodhe me te pas arrestimit te tij transmeton BBCp <![CDATA[Abuzimet seksuale ish-Papa fajeson revolucionin e vitit 1960]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134702/titulli/Abuzimet-seksuale-ish-Papa-fajeson-revolucionin-e-vitit-1960 pimg classaligncenter size-full wp-image-709120 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papajpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papajpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papa-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papa-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papa-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Ish-kreu i Kishes Katolike Papa Benedikti XVI ka publikuar nje leter ne te cilen fajeson per abuzimet seksuale te klerikeve lirine e pergjithshme seksuale te vitit 1960p pAi thote ne leter se revolucioni seksual i vitit 1960 kishte shkaktuar homoseksualitetin ne udheheqjen katolikep pIsh-Papa thote se pedofilia nuk ka qene 8220akute8221 deri ne fund te viteve 80-ta dhe u shkaktua nga mungesa e Zotit te njerezitp pLetra me 5500 fjale u botua ne revisten katolike gjermane Klerusblattp pNe pjesen e pare ish-Papa e quan periudhen e vitit 1960 si nje kohe kur 8220standardet e meparshme ne lidhje me seksualitetin u shemben teresisht8221p pMe pas letra shqyrton se si revolucioni seksual preku prifterinjte duke krijuar 8220klika homoseksuale8221 ne seminarep pLetra perfundon me zgjidhjen qe 8220ne edhe nje here fillojme te jetojme nga Perendia8221p pNe vitin 2013 ish-Papa Benedikti dha doreheqjen qe shenoi rastin e pare ne Kishen Katolike pas pothuajse 600 vjeteshp pAi falenderoi pasardhesin e tij Papa Franceskun 8220per cdo gje qe ai ben per te na treguar perseri dhe perseri driten e Perendise e cila nuk eshte zhdukur madje as sot8221p pPapa Francesku tha ne nje leter te botuar ne vitin 2018 se Kisha 8220nuk veproi ne kohen e duhur8221 per ceshtjen e abuzimit seksual te femijeve dhe 8220nuk tregoi kujdes per te vegjlit duke i braktisur ata8221 transmeton BBCp <![CDATA[Zbutet BE-ja pranohet shtyrja e Brexit Britania largohet me 31 tetor]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134676/titulli/Zbutet-BE-ja-pranohet-shtyrja-e-Brexit--Britania-largohet-me-31-tetor pimg classaligncenter size-full wp-image-708862 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043070jpg alt width780 height468 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043070jpg 780w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043070-320x192jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043070-768x461jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043070-640x384jpg 640w sizesmax-width 780px 100vw 780px Udheheqesit e Bashkimit Evropian u pajtuan ti japin kryeministres Theresa May nje afat te ri deri me 31 tetor per zbatimin e Brexit kater muaj me shume sesa ajo kishte kerkuarp pVendimi u mor ne takimin e larte te Bashkimit Evropian pas nje diskutimi te gjate me dyer te mbyllura per ti dhene nje mundesi Mbreterise se Bashkuar te zgjidhe problemet e brendshme rreth Brexitp pTe 27 vendet e BE-se dhe Mbreteria e Bashkuar u pajtuan per nje zgjatje fleksibel deri me 31 tetor shkroi ne fund te diskutimeve tete oreshe presidenti i Keshillit Evropian Donald Tuskp pBritania tha zoti Tusk mund te largohet edhe me heret nese kryeministrja May siguron mbeshtetjen e parlamentit per marreveshjen e saj per Brexitinp blockquote classtwitter-tweet data-width550 data-dnttrue p langen dirltrEarly hours UK ambassador to EU Sir Tim Barrow writes to the EU Council to confirm legally the Brexit extension a hrefhttpstcowlGudT66TOpictwittercomwlGudT66TOap pmdash Faisal Islam faisalislam a hrefhttpstwittercomfaisalislamstatus1116234851252830208refsrctwsrc5EtfwApril 11 2019apblockquote pscript async srchttpsplatformtwittercomwidgetsjs charsetutf-8scriptp pDeri ne fund te kesaj periudhe Mbreteria e Bashkuara do te kete mundesi po ashtu te anuloje Brexitin tha presidenti Tuskp pKryeministrja May ende shpreson qe mund te siguroje mbeshtetje per tu larguar me heret ne menyre qe britaniket te mos detyrohen te votojne ne zgjedhjet per Parlamentin Evropian qe mbahen nga 23 deri me 26 maj nje kusht qe vendi te mbetet anetare i bllokut pertej 1 qershoritp pParlamenti britanik refuzoi ne tri votime marreveshjen e negociuar nga zonja Mayp pShume udheheqes deshironin nje shtyrje me te gjate te afatit deri ne fund te vitit apo edhe deri ne mars te vitit te ardhshem por presidenti francez Emmanuel Macron kundershtoi gjate tere mbremjes duke detyruar nje kompromisp pLargimi me 31 tetor naten e festes se Halloweenit sic vune re komentuesit ne rrjetet sociale perkon me perfundimin e mandatit te Komisionit Ekzekutiv te Bashkimit Evropian VOAp <![CDATA[Putinit i hapet edhe nje tjeter varr ne Rusi]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134653/titulli/Putinit-i-hapet-edhe-nje-tjeter-varr-ne-Rusi pimg classaligncenter size-full wp-image-708787 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ladijpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ladijpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ladi-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ladi-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ladi-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Presidentit rus Vladimir Putin i eshte krijuar edhe nje tjeter varr ne qytetin e dyte me te madh ne Rusi Shen Petersburg i cili njeheresh eshte vendi ku ka lindur presidenti rusp pNje grup i ashtuquajtur Pyatnistsa e premte ka postuar ne rrjetin social Telegram nje fotografi duke u tallur me varrin e Putinit me mbishkrimin Nje kufome politike e Federates Rusep pEnde nuk eshte bere e qarte se ku saktesisht eshte vendosur varri ne Shen Petersburgp pDuket se eshte bere tradite ne Rusi qe zhgenjimi te shprehet ne kete menyre per presidentin Proteste e pafund Shen Petersburg 2019 ka shkruar ky grup ne Telegramp pKjo te pakten eshte hera e katert brenda nje muaji prej kur kritiket e Putinit kane protestuar kunder presidentit rus ne kete menyrep pMe 3 prill dy aktiviste te grupit Agit Russia jane ndaluar ne Shen Petersburg per krijimin te nje varri afer nje katedraleje ne kete qytetp pMenyra te ngjashme per shprehje te pakenaqesise jane bere edhe ne Moske dhe ne rajonin Tatarstan te Rusisep <![CDATA[Spektakolare ne Irlande ja si vidhet bankomati me eskavator ne 4 minuta VIDEO]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134646/titulli/Spektakolare-ne-Irlande-ja-si-vidhet-bankomati-me-eskavator-ne-4-minuta-VIDEO style typetextcss tduid25cae44b26f8ae td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904106336251atmstolenindungiven-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25cae44b26f8ae td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190412058072-0-image-a-781554825111736-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25cae44b26f8ae td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904GlendaleATM150219JasMc1-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25cae44b26f8ae td-doubleSlider-2 td-item4 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904vjedhja-80x60png 0 0 no-repeat tduid25cae44b26f8ae td-doubleSlider-2 td-item5 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041063355795639835011209062914222895996456252878618624n-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid25cae44b26f8ae classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 5div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904106336251atmstolenindungivenjpg title106336251atmstolenindungiven data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904106336251atmstolenindungivenjpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904106336251atmstolenindungivenjpg 624w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904106336251atmstolenindungiven-320x180jpg 320w sizesmax-width 624px 100vw 624px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190412058072-0-image-a-781554825111736jpg title12058072-0-image-a-781554825111736 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190412058072-0-image-a-781554825111736jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190412058072-0-image-a-781554825111736jpg 1908w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190412058072-0-image-a-781554825111736-320x192jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190412058072-0-image-a-781554825111736-768x461jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190412058072-0-image-a-781554825111736-640x384jpg 640w sizesmax-width 1908px 100vw 1908px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904GlendaleATM150219JasMc1jpg titleGlendaleATM150219JasMc1 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904GlendaleATM150219JasMc1jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904GlendaleATM150219JasMc1jpg 1100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904GlendaleATM150219JasMc1-320x214jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904GlendaleATM150219JasMc1-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904GlendaleATM150219JasMc1-640x427jpg 640w sizesmax-width 1100px 100vw 1100px alt a figure div div class td-slide-item td-item4 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904vjedhjapng titlevjedhja data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904vjedhjapng srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904vjedhjapng 611w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904vjedhja-320x191png 320w sizesmax-width 611px 100vw 611px alt a figure div div class td-slide-item td-item5 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041063355795639835011209062914222895996456252878618624njpg title1063355795639835011209062914222895996456252878618624n data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041063355795639835011209062914222895996456252878618624njpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041063355795639835011209062914222895996456252878618624njpg 624w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019041063355795639835011209062914222895996456252878618624n-320x180jpg 320w sizesmax-width 624px 100vw 624px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div class td-button td-item4 div class td-borderdiv div div class td-button td-item5 div class td-borderdiv div div div div div pNje grabitje spektakolare eshte fiksuar nga kamerat e sigurise te nje dyqani ne Irlande e Veriutp pSkifteret kane perdorur ne vendngjarje artilerine e rende pasi me nje eskavator te vjedhur ka shkuar ne dyqanin ne Londonderry dhe ne 4 minuta e ka shkulur ATM-ne nga vendip piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembed0dlhH9L61GQfeatureoembed frameborder0 allowaccelerometer autoplay encrypted-media gyroscope picture-in-picture allowfullscreeniframep pDrejtuesi i eskavatorit e ka goditur bankomatin duke e terhequr zvarre dhe e ka futur ne nje furgon e me pas eshte arratisur Pjese e grabitjes ishin disa burra te maskuar te cilet kane marre bankomatin me nje makine Citroen Berlingop pBastisja ndodhi ne nje garazh jashte Dungiven rreth ores 0430 kesaj te dielep pKjo eshte vetem e fundit ne nje seri prej 8 grabitjesh te ATM-ve qe kane ndodhur ne te dy anet e kufirit irlandez ne 2019-enp <![CDATA[Sistemet ruse anti-ajrore mund te arrijne me heret ne Turqi]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134642/titulli/Sistemet-ruse-anti-ajrore-mund-te-arrijne-me-heret-ne-Turqi pimg classaligncenter size-full wp-image-708603 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sisjpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sisjpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sis-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sis-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sis-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka thene se sistemet ruse per mbrojtje ajrore mund te arrijne ne Turqi me shpejt se qe eshte planifikuar pavaresisht pse nje blerje e tille ka nxitur debate me anetarin tjeter te NATO-s Uashingtoninp pDorezimi i sistemeve ajrore S-400 ishte planifikuar te ndodhte ne muajin korrik mirepo ato mund te arrijne me heret u ka thene Erdogan gazetareve pas udhetimit qe ka realizuar ne Rusi kane raportuar mediat turke me 10 prillp pShtetet e Bashkuara i kane kerkuar Ankarase qe te anuloje marreveshjen me Rusine duke thene se sistemet ruse nuk jane ne perputhshmeri me sistemet e NATO-s dhe jane konsideruar rrezik per aeroplanet amerikane te llojit F-35p pMe 1 prill Uashingtoni ka thene se do te ndaloje dergimin e ketij lloji te aeroplaneve ne Ankara pas vendimit te Turqise per te vazhduar me blerjen e sistemeve ajrore rusep pMediat ruse kane raportuar se Turqia synon te bleje kater sisteme ruse S-400 ne vlere te 25 miliarde dollarevep pNe nje interviste televizive me 10 prill ministri i Jashtem turk Mevlut Cavusoglu ka thene se shteti i tij do te shikoje diku tjeter nese Shtetet e Bashkuara nuk pranojne qe ti shesin aeroplanet ushtarake F-35p pCavusoglu ka thene se Turqia po ashtu do te konsideroje blerjen e me shume sistemeve ruse S-400 nese nuk mund te bleje edhe sistemet Patriotp pNe Moske zedhenesi i Kremlinit Dmitry Peskov ka thene se Rusia eshte e hapur per nje blerje te dytep pMarredheniet e Turqise me Rusine kane qene historikisht te tensionuara mirepo Moska dhe Ankaraja kane krijuar lidhje te forta ekonomike prej perfundimit te Luftes se Ftohtep pNen udheheqesine e presidentit turk Erdogan dhe homologut te tij rus Vladimir Putin keto dy shtete kane rritur bashkepunimin dhe kane tensionuar lidhjet qofte Rusia me Perendimin ashtu edhe Turqia me SHBA-ne dhe Bashkimin Evropianp <![CDATA[Zjarr ne hotelin luksoz turistet fluturojne nga dritaret per te vdekur VIDEO]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134639/titulli/Zjarr-ne-hotelin-luksoz-turistet-fluturojne-nga-dritaret-per-te-vdekur-VIDEO pimg classaligncenter size-full wp-image-708661 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Bangkok-fire-At-least-one-dead-in-horror-blaze-atjpg alt width750 height445 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Bangkok-fire-At-least-one-dead-in-horror-blaze-atjpg 750w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Bangkok-fire-At-least-one-dead-in-horror-blaze-at-320x190jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Bangkok-fire-At-least-one-dead-in-horror-blaze-at-640x380jpg 640w sizesmax-width 750px 100vw 750px Nje godine 57-kateshe qe sherben si hotel dhe qender tregtare ne Bangkok te Tajlandes eshte perfshire nga flaketp blockquote classtwitter-tweet data-width550 data-dnttrue p langen dirltrThere iswas a fire at a hrefhttpstwittercomhashtagBangkoksrchashamprefsrctwsrc5EtfwBangkoka CentralWorld convention center wing the staff food court by the looks of it a hrefhttpstcoF2rH8HRMl5pictwittercomF2rH8HRMl5ap pmdash Conny Brunnkvist connyb a hrefhttpstwittercomconnybstatus1115943938580287489refsrctwsrc5EtfwApril 10 2019apblockquote pscript async srchttpsplatformtwittercomwidgetsjs charsetutf-8scriptp pSe paku tre njerez kane vdekur duke kercyer jashte dritareve te hotelit me te preferuar nga turistet ne Bangkok per ti shpetuar flakevep blockquote classtwitter-tweet data-width550 data-dnttrue p langen dirltrCentral World Bangkok fire a hrefhttpstwittercombccworldnewsrefsrctwsrc5Etfwbccworldnewsa a hrefhttpstcoQqZPGPml3SpictwittercomQqZPGPml3Sap pmdash Kyle Taylor Kyletay60 a hrefhttpstwittercomKyletay60status1115931807990464513refsrctwsrc5EtfwApril 10 2019apblockquote pscript async srchttpsplatformtwittercomwidgetsjs charsetutf-8scriptp pZjarri shpertheu ne qendren tregtare Centara Grand amp Centralworld ne oren 1800 te merkurenp pShtellungat e zeza te tymit dolen jashte nderteses dhe tre persona kercyen jashte duke gjetur vdekjen e menjehershmep piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembedGmzuPRPWpuIfeatureoembed frameborder0 allowaccelerometer autoplay encrypted-media gyroscope picture-in-picture allowfullscreeniframep pPamjet ne mediat sociale tregojne tymin qe del nga rrokaqielli qe digjet Trafiku tipik i ngarkuar i Bangkokut pengoi perpjekjet e sherbimeve emergjente per te arritur te shuajne ne kohe zjarrin dhe u desh rreth nje ore apo me shume pas shperthimit per te vendosur nen kontroll flaketp pGuvernatori i Bangkokut Assawin Kwanmuang u tha gazetareve se zjarri shpertheu ne katin e tete ne nje depo dokumentesh Centara Grand Hotel eshte nje nga hotelet me te medha ne kryeqytetin tajlandezp blockquote classtwitter-tweet data-width550 data-dnttrue p langen dirltra hrefhttpstwittercomhashtagBangkoksrchashamprefsrctwsrc5EtfwBangkoka a hrefhttpstwittercomhashtagcentralworldsrchashamprefsrctwsrc5Etfwcentralworlda a hrefhttpstwittercomhashtagfiresrchashamprefsrctwsrc5Etfwfirea a hrefhttpstwittercomhashtagRESCUEsrchashamprefsrctwsrc5EtfwRESCUEa a hrefhttpstwittercomhashtagteamssrchashamprefsrctwsrc5Etfwteamsa arrive a hrefhttpstco8BxJPFFxtBpictwittercom8BxJPFFxtBap pmdash Prateek Srivastava Prateeksrt a hrefhttpstwittercomPrateeksrtstatus1115939121527054336refsrctwsrc5EtfwApril 10 2019apblockquote pscript async srchttpsplatformtwittercomwidgetsjs charsetutf-8scriptp pNgjarja e te merkures nuk eshte hera e pare qe Centara Grand ka marre flake Protestuesit antiqeveritare vendosen zjarrin ne hotel ne vitin 2010 pas disa muaj demonstratashp <![CDATA[Izrael Netanjahu i pozicionuar per nje mandat te peste]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134636/titulli/Izrael-Netanjahu-i-pozicionuar-per-nje-mandat-te-peste pimg classaligncenter size-full wp-image-708677 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904neta-1jpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904neta-1jpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904neta-1-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904neta-1-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904neta-1-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu eshte i pozicionuar per te marre nje mandat te peste qeverises pas zgjedhjeve te djeshme parlamentarep pRezultatet e zgjedhjeve tregojne se partia e tij Likud dhe aleate te saj te krahut te djathte ndodhen ne pozita me te mira per te formuar nje qeveri koalicionip pNdersa jane numeruar 97 per qind te votave rezulton se partia Likud ka marre po aq vota sa edhe Partia Bardhe e Blu e qendres drejtuar nga ish-udheheqesi ushtarak Benny Gantzp pNe kushtet kur asnje parti nuk ka fituar shumicen per te qeverisur e vetme formimi i nje koalicioni do te jete i nevojshem Likud dhe aleatet e saj mund te perfundojne me rreth 65 vende ne parlamentin prej 120 anetareshp pNe oret pas perfundimit te votimit te dyja palet pretenduan fitorenp pNdersa numerimi i votave po shkon drejt fundit zoti Netanyahu u tha mbeshtetesve te tij se Likud kishte arritur nje 8220fitore te jashtezakonshme8221 Ai tha se koalicioni i tij i mundshem do te ishte nje qeveri e krahut te djathte dhe premtoi se do te ishte 8220kryeminister per te gjithe8221p pKomentet jane ne kundershtim me thirrjen e tij drejtuar votuesve ne ditet e fundit te fushates kur ai tha se do te forconte bazen e tij konservatore duke u zotuar te aneksoje vendbanime ne Bregun Perendimor Nje hap i tille mund ti jepte fund cdo shansi per te krijuar nje shtet te pavarur palestinez krahas Izraelitp pZoti Gantz e quajti zotimin e zotit Netanjahut 8220te papergjegjshem8221 Ai tha se favorizon nje 8220marreveshje paqesore te mbeshtetur nderkombetarisht8221p pZoti Gantz tha se partia e tij eshte nje force per bashkimin e Izraelit dhe tha se ishte koha per te rrezuar zotin Netanyahu nga pushtetip pPresidenti Donald Trump tha te merkuren ne Shtepine e Bardhe se rizgjedhja e kryeministrit izraelit Netanjahu eshte nje shenje e mire per paqenp pNese partia Likud do te formoje nje koalicion qeverises zoti Netanjahu do te kete shanse per t8217u bere udheheqesi me jetegjate ne pushtet duke ia kaluar themeluesit te vendit David Ben-Gurionp pPor Netanyahu perballet gjithashtu me nje hetim penal ne vazhdimp pNe pritje te seances degjimore gjyqesore Prokurori i Pergjithshem i Izraelit ka thene se ka ne plan te padise zotin Netanjahu per ryshfet mashtrim dhe shkelje te besimit Zoti Netanjahu e ka quajtur hetimin nje 8220gjueti shtrigash8221 duke i bere jehone shprehjes se mikut te tij te ngushte presidentit Trump i cili e perdorte ate per te pershkruar hetimin qe po kryhej lidhur me fushaten zgjedhore te vitit 2016p <![CDATA[Presidenti i Sudanit te Jugut si kaubojs ne Itali Foto]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134631/titulli/Presidenti-i-Sudanit-te-Jugut-si-kaubojs-ne-Itali-Foto pSyze te erreta kapele ala teksane dhe nje paraqitje prej bosi Presidenti i Sudanit te Jugut Salva Kiir Mayardit gjate nje vizite ne Rome eshte pritur nga kryeministri Konte por ajo qe ka rene me shume ne sy ka qene look-u i tijp style typetextcss tduid15cae44b25fcc9 td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-1-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cae44b25fcc9 td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-2-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cae44b25fcc9 td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-3-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cae44b25fcc9 td-doubleSlider-2 td-item4 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-4-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cae44b25fcc9 td-doubleSlider-2 td-item5 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-5-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cae44b25fcc9 td-doubleSlider-2 td-item6 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-6-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cae44b25fcc9 td-doubleSlider-2 td-item7 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-7-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cae44b25fcc9 td-doubleSlider-2 td-item8 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-8-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cae44b25fcc9 td-doubleSlider-2 td-item9 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-9-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cae44b25fcc9 td-doubleSlider-2 td-item10 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid15cae44b25fcc9 classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 10div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-1jpg titlepira 1 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-1jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-1jpg 2000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-1-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-1-768x511jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-1-640x426jpg 640w sizesmax-width 2000px 100vw 2000px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-2jpg titlepira 2 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-2jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-2jpg 2000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-2-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-2-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-2-640x427jpg 640w sizesmax-width 2000px 100vw 2000px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-3jpg titlepira 3 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-3jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-3jpg 2000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-3-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-3-768x511jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-3-640x426jpg 640w sizesmax-width 2000px 100vw 2000px alt a figure div div class td-slide-item td-item4 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-4jpg titlepira 4 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-4jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-4jpg 2000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-4-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-4-768x511jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-4-640x426jpg 640w sizesmax-width 2000px 100vw 2000px alt a figure div div class td-slide-item td-item5 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-5jpg titlepira 5 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-5jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-5jpg 2000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-5-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-5-768x511jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-5-640x426jpg 60w sizesmax-width 2000px 100vw 2000px alt a figure div div class td-slide-item td-item6 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-6jpg titlepira 6 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-6jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-6jpg 2000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-6-320x241jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-6-768x579jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-6-640x483jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-6-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-6-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-6-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-6-238x178jpg 238w sizesmax-width 2000px 100vw 2000px alt a figure div div class td-slide-item td-item7 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-7jpg titlepira 7 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-7jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-7jpg 2000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-7-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-7-768x511jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-7-640x426jpg 640w sizesmax-width 2000px 100vw 2000px alt a figure div div class td-slide-item td-item8 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-8jpg titlepira 8 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-8jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-8jpg 2000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-8-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-8-768x511jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-8-640x426jpg 640w sizesmax-width 2000px 100vw 2000px alt a figure div div class td-slide-item td-item9 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-9jpg titlepira 9 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-9jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-9jpg 2000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-9-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-9-768x511jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-9-640x426jpg 640w sizesmax-width 2000px 100vw 2000px alt a figure div div class td-slide-item td-item10 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pirajpg titlepira data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pirajpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pirajpg 2000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-320x273jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-768x655jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pira-640x546jpg 640w sizesmax-width 2000px 100vw 2000px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div class td-button td-item4 div class td-borderdiv div div class td-button td-item5 div class td-borderdiv div div class td-button td-item6 div class td-borderdiv div div class td-button td-item7 div class td-borderdiv div div class td-button td-item8 div class td-borderdiv div div class td-button td-item9 div class td-borderdiv div div class td-button td-item10 div class td-borderdiv div div div div div <![CDATA[Alarmi i fruthit ne Nju Jork shpallet emergjenca shendetesore]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134587/titulli/Alarmi-i-fruthit-ne-Nju-Jork-shpallet-emergjenca-shendetesore pimg classaligncenter size-full wp-image-708306 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nevijpg alt width1288 height724 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nevijpg 1288w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nevi-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nevi-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nevi-640x360jpg 640w sizesmax-width 1288px 100vw 1288px Kryebashkiaku i Nju Jorkut Bill de Blasio shpalli gjendje te jashtezakonshme shendetesore ne te gjithe qytetin per shkak te epidemise se fruthit qe u perhap ne Bruklin Qytetari i pare i 8220Big Apple8221 me pas urdheroi vaksinimin e detyrueshem ne kater zona me te rrezikuara Ata qe nuk i nenshtrohen vaksines rrezikojne nje gjobe prej nje mije dollareshp pQe nga shtatori mbi 250 njerez ne Nju Jork kane kontraktuar virusin e fruthit duke krijuar alarm ne mesin e komunitetit ortodoks hebrenj te Williamsburgutp pSipas kryebashkiakut de Blasio te gjithe njerezit e pavaksinuar ne kater zona te Bruklinit do te duhet ta bejne kete sa me shpejt qe te jete e mundur perfshire femijet mbi gjashte muaj Ata qe nuk i nenshtrohen vaksines rrezikojne nje gjobe prej nje mije dollareshp pDe Blasio ka urdheruar gjithashtu te gjitha shkollat fetare dhe fidanishtet ne komunitetin hebraik ortodoks te mos pranojne studente dhe studente te pavaksinuar ose do te mbyllenp pGazeta Shqipp <![CDATA[Gjermani May dhe Merkel perplasen per Brexit-in]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134586/titulli/Gjermani-May-dhe-Merkel-perplasen-per-Brexit-in pimg classaligncenter size-full wp-image-708319 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904meijpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904meijpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904mei-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904mei-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904mei-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Kryeministrja britanike Theresa May e njoftoi kancelaren gjermane Angela Merkel lidhur me veprimet qe po ndermirren per te sjelle nje perfundim te suksesshem te procesit te Brexititp pMay ndodhet ne Gjermani si pjese e perpjekjes se saj te fuqishme per te siguruar nje shtyrje te dates per daljen e Britanise nga Bashkimi Evropianp pKryeministrja May e informoi kancelaren Merkel ne vecanti per bisedimet qe po i zhvillon me opoziten britanike ne menyre qe te kete nje marreveshje te dakorduar per Brexitinp pMinistrat e Jashtem te Bashkimit Evropian njoftuan me heret se jane te gatshem ti ofrojne Britanise nje shtyrje te dyte per Brexitin por sipas tyre kryeministrja Theresa May duhet te paraqese nje plan te qarte per ratifikimin e marreveshjes nga ana e parlamentit britanikp pPa nje shtyrje te premten Britania duhet te largohet pa marreveshje nga BE-ja gje qe mund te shkaktoje tronditje ekonomikep <![CDATA[Erdogan-Putin i pergjigjen Trumpit Do forcojme bashkepunimin ushtarak]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134574/titulli/Erdogan-Putin-i-pergjigjen-Trumpit-Do-forcojme-bashkepunimin-ushtarak pimg classalignnone size-full wp-image-707907 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lideretjpg alt width2000 height1310 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lideretjpg 2000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lideret-320x210jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lideret-768x503jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lideret-640x419jpg 640w sizesmax-width 2000px 100vw 2000px p pPresidenti i Turqise Rexhep Taip Erdogan dhe ai i Rusise Vladimir Putin u takuan dje ne Moske vetem pak dite pas njeperplasjeje midis Ankarase dhe Uashingtonitrreth planeve te Turqise per te blere sistemin e mbrojtjes raketore nga Rusiap pTurqia eshte anetare e NATO-s dhe marredheniet e kesaj te fundit me Rusine kane qene historikisht te tensionuara Por Moska dhe Ankaraja kane krijuar lidhje te fuqishme ekonomike qe nga perfundimi i Luftes se Ftohtep pDy vendet duhet te forcojne bashkepunimin ne sferen ushtarake-teknike8221 i tha Putin-Erdoganit gjate takimit ne Kremlinp p8220Kjo perfshin para se gjithash perfundimin e kontrates per furnizimin e Turqise me sistemin raketor S-400p pKa edhe projekte te tjera premtuese ne rend te dites ne lidhje me furnizimin e Turqise me produkte moderne ushtarake te Rusise8221 shtoi aip pUashingtoni ka kerkuar nga Ankaraja qe te anuloje marreveshjen raketore me Rusine duke thene se sistemi S-400 paraqet kercenim per avionet amerikanep pNenpresidenti i Shteteve te Bashkuara Mike Pence deklaroi se Turqia ose duhet te jete anetare e rendesishme e NATO-s ose rrezikon sigurine e ketij partneriteti duke marre vendime te tilla te pamaturap pDepartamenti amerikan i Shtetit ka thene javen e kaluar se Ankaraja mund te perballet me sanksione nga SHBA-ja nese blen sistemin S-400p pPavaresisht ketyre paralajmerimeve Erdogan ka thene te premten se furnizimet me sistemin S-400 do te nisin ne korrikp <![CDATA[SHBA-ja do te vendose tarife ndaj mallrave evropiane]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134571/titulli/SHBA-ja-do-te-vendose-tarife-ndaj-mallrave-evropiane pimg classaligncenter size-full wp-image-708135 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kucjpg alt width770 height433 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kucjpg 770w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kuc-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kuc-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kuc-640x360jpg 640w sizesmax-width 770px 100vw 770px Presidenti i Shteteve te Bashkuara Donald Trump tha se do te vendose tarife ndaj mallrave te Bashkimit Evropian qe kapin vleren e 11 miliarde dollarevep pZyrtaret e SHBA-se te henen e ben publike listen paraprake te mallrave qe do ti nenshtrohen tarifes Aty perfshihen qe nga pjeset e aeroplaneve deri te djathi vererat dhe ullinjtep pKjo liste do te jete subjekt i komenteve publike ne pritje te vendimit te arbitrazhit te Organizates Boterore te Tregtisep pShtetet e Bashkuara qe nga viti 2004 pretendojne se Bashkimi Evropian po subvencionon kompanine per prodhimin e aeroplaneve Airbus duke shkaktuar keshtu efekte negative ne prodhuesin amerikan te aeroplaneve Boingp pOrganizata Boterore e Tregetise vendosi majin e kaluar se BE-ja ne fakt kishte dhene disa subvencione te paligjshme per Airbus duke demtuar prodhuesin amerikan Boingp pNe anen tjeter BE-ja pretendon se edhe Boeing-u ka perfituar nga mbeshtetja e ngjashme e qeverise amerikanep pShtetet e Bashkuara presin qe arbitrazhi i Organizates Boterore te Tregtise gjate muajve te ardhshem te vendose perfundimisht per kete ceshtjep <![CDATA[Russiagate Putin Nuk nderhyme ne zgjedhjet e SHBA-se]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134569/titulli/Russiagate-Putin-Nuk-nderhyme-ne-zgjedhjet-e-SHBA-se pimg classaligncenter size-full wp-image-708245 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tinijpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tinijpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tini-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tini-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tini-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Presidenti i Rusise Vladimir Putin tha se raporti i Keshilltarit te Posacem ne SHBA Robert Mueller konfirmoi pohimet ruse se Moska nuk ka nderhyre ne zgjedhjet presidenciale ne SHBA ne vitin 2016 dhe se nuk ka bashkepunuar me fushaten e presidentit Donald Trumpp pPresidenti rus i beri keto komente pasi Prokurori i Pergjithshem i SHBA-se William Barr u paraqit para nje paneli kongresistesh per tiu pergjigjur pyetjeve ne lidhje me hetimin tashme te perfunduar te Keshilltarit te Posacem Robert Muellerp p8220Ne kemi thene qe ne fillim se ky komision famekeq i z Mueller nuk do te gjente asgje8221 tha presidenti Putin ne Shen Petersburg me 9 prillp pRobert Mueller u ngarkua ne fillim te vitit 2017 per te udhehequr nje hetim ne lidhje me prentendimet per nderhyrjen e Rusise ne zgjedhjet e vitit 2016 dhe bashkeveprimet e mundshme midis bashkepunetoreve te Trumpit dhe zyrtareve rusep pMueller zyrtarisht e mbylli hetimin e tij kur ai e paraqiti raportin e tij ne Departamentin e Drejtesise me 22 marsp pRaporti nuk u be publik ne teresi mirepo prokurori i Pergjithshem William Barr ne nje permbledhje te raportit tha se Mueller nuk gjeti se fushata presidenciale e Trumpit koordinohej ose bente komplot me Rusine per te fituar zgjedhjetp pDemokratet kane thene se permbledhja e kater faqeve nuk eshte e mjaftueshme Prokurori Barr me 9 prill tha se do te publikoje raportin 8220brenda nje jave8221p pPresidenti Trump ka mohuar se ekipi i tij ka bashkepunuar me zyrtaret ruse apo me individe te tjere qe kane lidhje me Mosken ne procesin zgjedhorp <![CDATA[Erdogan dhe Putin i pergjigjen nga Moska kercenimeve te Trump Do forcojme bashkepunimin ushtarak]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134544/titulli/Erdogan-dhe-Putin-i-pergjigjen-nga-Moska-kercenimeve-te-Trump-Do-forcojme-bashkepunimin-ushtarak pimg classalignnone size-full wp-image-707907 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lideretjpg alt width2000 height1310 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lideretjpg 2000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lideret-320x210jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lideret-768x503jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904lideret-640x419jpg 640w sizesmax-width 2000px 100vw 2000px p pPresidenti i Turqise Rexhep Taip Erdogan dhe ai i Rusise Vladimir Putin u takuan dje ne Moske vetem pak dite pas njeperplasjeje midis Ankarase dhe Uashingtonitrreth planeve te Turqise per te blere sistemin e mbrojtjes raketore nga Rusiap pTurqia eshte anetare e NATO-s dhe marredheniet e kesaj te fundit me Rusine kane qene historikisht te tensionuara Por Moska dhe Ankaraja kane krijuar lidhje te fuqishme ekonomike qe nga perfundimi i Luftes se Ftohtep pDy vendet duhet te forcojne bashkepunimin ne sferen ushtarake-teknike8221 i tha Putin-Erdoganit gjate takimit ne Kremlinp p8220Kjo perfshin para se gjithash perfundimin e kontrates per furnizimin e Turqise me sistemin raketor S-400p pKa edhe projekte te tjera premtuese ne rend te dites ne lidhje me furnizimin e Turqise me produkte moderne ushtarake te Rusise8221 shtoi aip pUashingtoni ka kerkuar nga Ankaraja qe te anuloje marreveshjen raketore me Rusine duke thene se sistemi S-400 paraqet kercenim per avionet amerikanep pNenpresidenti i Shteteve te Bashkuara Mike Pence deklaroi se Turqia ose duhet te jete anetare e rendesishme e NATO-s ose rrezikon sigurine e ketij partneriteti duke marre vendime te tilla te pamaturap pDepartamenti amerikan i Shtetit ka thene javen e kaluar se Ankaraja mund te perballet me sanksione nga SHBA-ja nese blen sistemin S-400p pPavaresisht ketyre paralajmerimeve Erdogan ka thene te premten se furnizimet me sistemin S-400 do te nisin ne korrikp <![CDATA[Irani i shpall organizate terroriste forcat amerikane ne Azine Perendimore]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134532/titulli/Irani-i-shpall-organizate-terroriste-forcat-amerikane-ne-Azine-Perendimore pimg classaligncenter size-full wp-image-707849 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904amejpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904amejpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ame-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ame-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ame-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Keshilli i Larte i Sigurise Kombetare te Iranit i shpalli forcat ushtarake te Shteteve te Bashkuara ne Azine Perendimore 8220organizate terroriste8221p pLajmi u kumtua nga televizioni shteteror i Iranit dhe agjencia shteterore e lajmeve Irna vetem pak ore pasi Uashingtoni njoftoi se ka shpallur Garden Revolucionare te Iranit organizate te huaj terroristep pPresidenti i SHBA-se Donald Trump tha se vendi i tij do te vazhdoje te rrise presionin financiar dhe koston per Iranin per shkak te 8220mbeshtetjes qe i jep aktivitetit terrorist8221p p8220Ky percaktim eshte hera e pare qe Shtetet e Bashkuara shpallin nje pjese te nje qeverie tjeter organizate te huaj terroriste8221 tha Trumpp pSekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se vendimi do te hyje ne fuqi brenda nje javep pDuke folur per gazetaret ne Uashington Pompeo kerkoi nga te gjitha bankat dhe bizneset qe t8217i nderprene marreveshjet me Garden Revolucionarep pKritiket kane paralajmeruar se nje hap i tille mund t8217i beje zyrtaret ushtarake amerikane te cenueshem perballe veprimeve te ngjashme te vendeve armiqesorep pPor keshilltari per siguri kombetare i SHBA-se John Bolton tha se masa deshmon vendosmerine e Amerikes per te rritur presionin mbi Teheranin ne menyre qe ky i fundit te ndaloje perdorimin e terrorizmit si 8220mjet te qeverisjes8221p pKeshilli i Larte i Sigurise Kombetare te Iranit tha se vendimi i SHBA-se rrezikon paqen dhe stabilitetin ne Lindjen e Mesme dhe ne nivel globalp <![CDATA[Rumani ish-presidenti do gjykohet per krime kunder njerezimit]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134531/titulli/Rumani-ish-presidenti-do-gjykohet-per-krime-kunder-njerezimit pimg classaligncenter size-full wp-image-707870 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904rumajpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904rumajpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ruma-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ruma-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ruma-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Ish-presidenti i Rumanise Ion Iliescu do te gjykohet per krime kunder njerezimit per shkak te rolit te tij pas revoltes se pergjakshme te Rumanise me 1989 e cila rrezoi regjimin e diktatorit komunist Nicolae Ceausescup p8220shte nje moment vecanerisht i rendesishem per sistemin e drejtesise ne Rumani i cili po e permbush nje borxh nderi per historine8221 tha kryeprokurori rumun Augustin Lazarp pNjoftimi i tij pason hetimet disavjecare te cilat shpesh jane perballur me rezistencen e zyrtareve per te hetuar periudhen e paslargimit te Ceausescut nga Bukureshti me 22 dhjetor 1989p pIliescu ka qene minister i qeverise para se te largohej nga Ceausescu ne fillim te viteve 1970p pAi eshte rizgjedhur udheheqes i Frontit Kombetar te Shpetimit nje grup qe ka marre kontrollin e Rumanise pasi Ceausescu dhe bashkeshortja e tij Elena jane arratisur si pasoje e revoltes qe ka nisur ne qytetin perendimor te Timishoares dhe eshte perhapur me pas ne pjesen tjeter te vendit Pasi Iliescu ka marre kontrollin me 22 dhjetor 862 njerez jane vrarep pIliescu tani 89 vjec eshte zgjedhur president i Rumanise me 1990 eshte rizgjedhur me 1992 dhe ka sherbyer nje tjeter mandat nga viti 2000 deri me 2004p pIliescu dhe ish-zevendeskryeministri Gelu Voican Voiculescu akuzohen per 8220perhapjen e dezinformatave permes paraqitjeve televizive dhe njoftimeve per shtyp8221p pDeklaratat e tyre thuhet se kane rritur rrezikun e 8220te shtenave kaotike dhe te urdhrave kontradiktore ushtarake8221p pIliescu po ashtu do te duhet te pergjigjet per akuzat per krime kunder njerezimit ne lidhje me shtypjen e nje proteste ne Bukuresht me 1990 ne te cilen kane mbetur te vrare se paku kater njerezp pEdhe Iliescu edhe Voiculescu mohojne cdo keqberje Data per gjyqin nuk eshte caktuar endep <![CDATA[Erdogan hedh idene e perseritjes se zgjedhjeve ne Stamboll]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134530/titulli/Erdogan-hedh-idene-e-perseritjes-se-zgjedhjeve-ne-Stamboll pimg classaligncenter size-full wp-image-707876 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904instajpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904instajpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904insta-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904insta-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904insta-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan po perdor gjithe peshen e tij politike ne perpjekjet per te permbysur rezultatet e zgjedhjeve lokale ne Stamboll sipas se cilave partia e tij AK ka humburp pDuke folur para gazetareve te henen para se te shkonte ne Moske zoti Erdogan vuri ne pikepyetje vlefshmerine e votesp pNe si parti politike kemi verejtur krim te organizuar dhe disa aktivitete te koordinuara tha aip pDeri tani zoti Erdogan dukej se ishte terhequr nga debati gjithnje e me i ashper politik lidhur me suksesin e partise opozitare Republikane te Popullit CHP ne Stamboll AKP-ja ne Stamboll po sfidon rezultatin e zgjedhjeve te 31 marsit ne perpjekje per te permbysur epersine prej 24 mije votash te Ekram Imamoglut ndaj Binali Yildirimitp pPerpjekjet e AKP-se e ngushtuan epersine duke e cuar ne 15 mije Por rinumerimi i 300 mije votave te pavlefshme pothuajse ka perfunduar AKP-ja po kerkon tani nje rinumerim te plote te afro 10 milione votavep pPresidenti Erdogan hodhi gjithashtu idene e nje perseritjeje te votimit ne Stambollp pAskush nuk ka te drejten te thote Fitova me nje diference prej 13 mije ose 14 mije votash tha aip p8220Ne beme nje premtim Ne thame se do te mbronim votat ne kutite e votimit dhe ashtu beme Pasi mbrojtem votat ne kutite e votimit kemi vazhduar te bejme te njejten gje ne procesin qe e pasoi ate shtoi ai Ideja e perseritjes se votimit u shperfill nga udheheqesit e opozitesp p8220Te perseritesh zgjedhjet deri kur te fitoje AKP-ja eshte dicka qe ndodh ne diktaturat afrikane Ka shembuj te tille tha udheheqesi i Partise se Mire Meral Aksenerp pMe tensionet politike ne rritje lidhur me votimet e debatueshme udheheqesi i CHP-se Kemal Kilicdaroglu ia la pergjegjesine Komisionit te Larte te Zgjedhjeve per ti dhene fund mosmarreveshjesp p8220faredo qe ka bere AKP-ja deri tani nuk i ka ndryshuar rezultatet Anetaret e Komisionit te Zgjedhjeve duhet veprojne ne menyre te pavarur dhe te vendosin ne perputhje me ligjin Behet fjale per fatin e demokracise sone tha zoti Kilicdaroglup pShumica e Komisionit perbehet nga te emeruar te zotit Erdogan dhe qeverise Vendimet e tij per rinumerim kane ngjallur tashme dyshime per paanshmerine e tijp pOrganizmi i mbikqyrjes se zgjedhjeve YSK qe duhet te jete i pavarusr dhe qe do te marre vendimin per apelimin per Stambollin deri tani ka pranuar 86 per qind te kerkesave te AKP-se per rinumerim vetem 12 per qind te atyre te CHP-se dhe 0 per qind te HDP-se pro-kurde shkruante ne Twitter Sonar Cagaptay drejtor i Programit te Studimeve per Turqine ne Uashingtonp pMegjithate YSK-ja hodhi poshte kerkesen e AKP-se per nje numerim te plote te votave per zgjedhjet bashkiake ne Ankara ku CHP-ja fitoi kontrollin e qytetit pasd 25 viteve Ne Stamboll komisioni hodhi gjithashtu poshte apelimin per perseritjen e zgjedhjeve per nje distrikt bashkiakp pAnalisti Atilla Yesilada i Partnereve per Burime Globale tha se nderhyrja e Presidentit Erdogan ne debat ndryshon relievin politikp pMegjithese YSK-ja ka treguar ne nje fare mase se ka shtylle kurrizore gjate ketij debati nuk duhet te genjejme veten Asnje entitet ne Turqi nuk ka guxim ti beje balle zemerimit te Erdoganit tha aip pKritiket paralajmerojne se permbysja e rezultatit dhe perseritja e zgjedhjeve ne Stamboll do ta shuante cdo besim te turqve ne sistemin politik demokratik te Turqisep pVezhguesit thone se rreziqet politike dhe ekonomike do te ishin te konsiderueshme nese zgjat beteja politike per Stambollin qe ka qene baza politike e Erdoganit per 25 vjetp <![CDATA[CR7 kthehet ne logo droge 131 kg gjenden ne bregdetin e Rumanise FOTO]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134516/titulli/CR7-kthehet-ne-logo-droge-131-kg-gjenden-ne-bregdetin-e-Rumanise-FOTO pimg classaligncenter size-full wp-image-707655 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904f909d303-a202-4a4a-83ea-484f21e867fc-768x576jpeg alt width700 height525 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904f909d303-a202-4a4a-83ea-484f21e867fc-768x576jpeg 700w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904f909d303-a202-4a4a-83ea-484f21e867fc-768x576-320x240jpeg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904f909d303-a202-4a4a-83ea-484f21e867fc-768x576-640x480jpeg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904f909d303-a202-4a4a-83ea-484f21e867fc-768x576-80x60jpeg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904f909d303-a202-4a4a-83ea-484f21e867fc-768x576-100x75jpeg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904f909d303-a202-4a4a-83ea-484f21e867fc-768x576-180x135jpeg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904f909d303-a202-4a4a-83ea-484f21e867fc-768x576-238x178jpeg 238w sizesmax-width 700px 100vw 700px Edhe trafikantet e droges dine ta vleresojne me te mirin e futbollit dhe per ta eshte ylli portugez Cristiano Ronaldop pPer te disaten here radhazi logoja CRZ e sulmuesit te Juventus eshte gjetur e stampuar mbi paketimet e kokaines qe kesaj radhe jane sekuestruar nga policia ne Rumanip pAta kane konfiskuar plot 131 kilograme kokaine ne brigjet e Detit te Zi ne vendin e quajtur Kap Aurorap style typetextcss tduid25cab981d14847 td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Droga-cr7-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25cab981d14847 td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904unnamed-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25cab981d14847 td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcgVgWsAAgsHB-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25cab981d14847 td-doubleSlider-2 td-item4 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcfc1XoAEc0gw-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25cab981d14847 td-doubleSlider-2 td-item5 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190425421699-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25cab981d14847 td-doubleSlider-2 td-item6 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045c17a44fdda4c8c30a8b4617-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid25cab981d14847 classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 6div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Droga-cr7jpg titleDroga-cr7 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Droga-cr7jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Droga-cr7jpg 764w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Droga-cr7-320x211jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Droga-cr7-640x422jpg 640w sizesmax-width 764px 100vw 764px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904unnamedjpg titleunnamed data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904unnamedjpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904unnamedjpg 600w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904unnamed-320x213jpg 320w sizesmax-width 600px 100vw 600px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcgVgWsAAgsHBjpg titleD3fcgVgWsAAgsHB data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcgVgWsAAgsHBjpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcgVgWsAAgsHBjpg 646w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcgVgWsAAgsHB-320x262jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcgVgWsAAgsHB-640x523jpg 640w sizesmax-width 646px 100vw 646px alt a figure div div class td-slide-item td-item4 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcfc1XoAEc0gwjpg titleD3fcfc1XoAEc0gw data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcfc1XoAEc0gwjpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcfc1XoAEc0gwjpg 900w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcfc1XoAEc0gw-240x320jpg 240w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcfc1XoAEc0gw-768x1024jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904D3fcfc1XoAEc0gw-640x853jpg 640w sizesmax-width 900px 100vw 900px alt a figure div div class td-slide-item td-item5 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190425421699jpg title25421699 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190425421699jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190425421699jpg 1198w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190425421699-320x184jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190425421699-768x442jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20190425421699-640x369jpg 640w sizesmax-width 1198px 100vw 1198px alt a figure div div class td-slide-item td-item6 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045c17a44fdda4c8c30a8b4617jpg title5c17a44fdda4c8c30a8b4617 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045c17a44fdda4c8c30a8b4617jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045c17a44fdda4c8c30a8b4617jpg 980w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045c17a44fdda4c8c30a8b4617-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045c17a44fdda4c8c30a8b4617-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045c17a44fdda4c8c30a8b4617-640x360jpg 640w sizesmax-width 980px 100vw 980px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div class td-button td-item4 div class td-borderdiv div div class td-button td-item5 div class td-borderdiv div div class td-button td-item6 div class td-borderdiv div div div div div pNje cante blu qe ka dale ne siperfaqe ne brigjet e detit dhe pasi eshte hapur jane gjetur pakot me droge qe kishin mbishkrimin CR7 Kokaina u gjet te shtunen ne mengjes dhe thuhet se ka rene nga nje varke kontrabande droge qe u kap ne rajon ne fund te marsitp pTregtaret duket se kane futur ne loje imazhin e sulmuesit portugez per te transportuar dhe me pas shitur produktin e tyre ne menyre te sigurtep pKjo nuk eshte hera e pare qe konfiskohen pako droge me imazhin apo inicialet e sulmuesit te Juventusit Kujtojme qe ne dhjetor te vitit 2018 ishte policia franceze qe kapi nje sasi kanabisi dhe kokaine ne disa pako te mbeshtjella me imazhin e pese here fituesit te Topit te Artep pNe rastin aktual policia rumune ka paralajmeruar vendasit qe te mos hapin pakot nese do te shohin te tilla duke vene ne dukje se ato permbajne droge te 8220pastertise 908221 qe mund te jene kercenuese per jetenp <![CDATA[Bllokoi 3 autostrada dhe 2 aeroporte Turkish Airlines zhvendoset ne shtepine e reVIDEO]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134510/titulli/Bllokoi-3-autostrada-dhe-2-aeroporte-Turkish-Airlines-zhvendoset-ne-shtepine-e-reVIDEO style typetextcss tduid15cab981d09170 td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019044707-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cab981d09170 td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043204-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cab981d09170 td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904900-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cab981d09170 td-doubleSlider-2 td-item4 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045307920190404T055756Z1838486392RC1F7C6E0CF0RTRMADP3TURKEYAIRPORT1554448738313-1-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cab981d09170 td-doubleSlider-2 td-item5 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019044608-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cab981d09170 td-doubleSlider-2 td-item6 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904530800001FD54G1554486406886-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15cab981d09170 td-doubleSlider-2 td-item7 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kmuhy-80x60png 0 0 no-repeat style div idtduid15cab981d09170 classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 7div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019044707jpg title4707 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019044707jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019044707jpg 620w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019044707-320x192jpg 320w sizesmax-width 620px 100vw 620px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043204jpg title3204 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043204jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043204jpg 620w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019043204-320x192jpg 320w sizesmax-width 620px 100vw 620px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904900jpg title900 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904900jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904900jpg 780w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904900-320x192jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904900-768x461jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904900-640x384jpg 640w sizesmax-width 780px 100vw 780px alt a figure div div class td-slide-item td-item4 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045307920190404T055756Z1838486392RC1F7C6E0CF0RTRMADP3TURKEYAIRPORT1554448738313-1jpg title5307920190404T055756Z1838486392RC1F7C6E0CF0RTRMADP3TURKEYAIRPORT1554448738313 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045307920190404T055756Z1838486392RC1F7C6E0CF0RTRMADP3TURKEYAIRPORT1554448738313-1jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045307920190404T055756Z1838486392RC1F7C6E0CF0RTRMADP3TURKEYAIRPORT1554448738313-1jpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045307920190404T055756Z1838486392RC1F7C6E0CF0RTRMADP3TURKEYAIRPORT1554448738313-1-320x211jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045307920190404T055756Z1838486392RC1F7C6E0CF0RTRMADP3TURKEYAIRPORT1554448738313-1-768x507jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019045307920190404T055756Z1838486392RC1F7C6E0CF0RTRMADP3TURKEYAIRPORT1554448738313-1-640x423jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px alt a figure div div class td-slide-item td-item5 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019044608jpg title4608 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019044608jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019044608jpg 620w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2019044608-320x192jpg 320w sizesmax-width 620px 100vw 620px alt a figure div div class td-slide-item td-item6 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904530800001FD54G1554486406886jpg title530800001FD54G1554486406886 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904530800001FD54G1554486406886jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904530800001FD54G1554486406886jpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904530800001FD54G1554486406886-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904530800001FD54G1554486406886-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904530800001FD54G1554486406886-640x427jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px alt a figure div div class td-slide-item td-item7 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kmuhypng titlekmuhy data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kmuhypng srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kmuhypng 620w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kmuhy-320x225png 320w sizesmax-width 620px 100vw 620px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div class td-button td-item4 div class td-borderdiv div div class td-button td-item5 div class td-borderdiv div div class td-button td-item6 div class td-borderdiv div div class td-button td-item7 div class td-borderdiv div div div div div pNe nje operacion qe zgjati 45 ore bllokoi 3 autostrada kryesore dhe pezulloi te gjithe trafikun ne aeroportet Ataturk dhe te Stambollit per 12 ore gjigandi i aviacionit Turkish Ailrines kreu zhvendosjen me te madhe ne historine e ketij sektorip pKompanie turke u zhvendos nga Ataturku ne aeroportin e ri te Stambollit pasi qendra e re gjigante mori shumicen e trafikut te pasagjereve qe trajtohej nga aeroporti i vjeter i kryeqendres se venditp blockquote classtwitter-tweet data-width550 data-dnttrue p langtr dirltrBu gece yaplan tama ile 96 TIR seferi yapld tamalarmzn planland gibi 3639si tamamlandp pAyrca dn 6 geni gvde ucamz stanbul Havalimanna intikal ettia hrefhttpstwittercomhashtagBC3BCyC3BCkGC3B6C3A7srchashamprefsrctwsrc5EtfwBykGca a hrefhttpstcoXpZSEdIAxwpictwittercomXpZSEdIAxwap pmdash Bilal EK BilalEksiTHY a hrefhttpstwittercomBilalEksiTHYstatus1114035232989163520refsrctwsrc5EtfwApril 5 2019apblockquote pscript async srchttpsplatformtwittercomwidgetsjs charsetutf-8scriptp pSipas zyrtareve te linjes ajrore kjo levizje ishte me e madhja ne historine e aviacionit boterorp pOperacionet perfshine transportimin e me shume se 47000 tone pajisje ne 686 kamiona dhe automjete te tjera 40 km larg bazes se vjeter Kompania zhvendosi gjithashtu 337 avione ne aeroportin e rip pGjate fundjaves stafi i Aeroportit te Stambollit mirepriti kompanine ne shtepine e rep blockquote classtwitter-tweet data-width550 data-dnttrue p langen dirltrimg srchttpssworgimagescoreemoji2472x722708png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em br Welcome to our new home Istanbul Airport p pimg srchttpssworgimagescoreemoji2472x721f50epng alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em a hrefhttpstcoa1FA0LyezOhttpstcoa1FA0LyezOaa hrefhttpstwittercomhashtagTurkishAirlinessrchashamprefsrctwsrc5EtfwTurkishAirlinesa a hrefhttpstwittercomhashtagIstanbulAirportsrchashamprefsrctwsrc5EtfwIstanbulAirporta a hrefhttpstwittercomigairportrefsrctwsrc5Etfwigairporta a hrefhttpstcof7cJlg8azPpictwittercomf7cJlg8azPap pmdash Turkish Airlines TurkishAirlines a hrefhttpstwittercomTurkishAirlinesstatus1114920992617504768refsrctwsrc5EtfwApril 7 2019apblockquote pscript async srchttpsplatformtwittercomwidgetsjs charsetutf-8scriptp pAeroporti i ri i Stambollit qe kushtoi me shume se 8 miliarde dollare dhe qe ben pjese ne nje nga disa mega-projektet e mbeshtetura nga presidenti Erdogan do te kete fillimisht kapacitet per 90 milione pasagjere ne vit qe eshte sa kapaciteti i aeroportit ekzistues me te madh ne botep pQeveria turke parashikon qe aeroporti i ri te kthehet ne aeroportin me te madh ne bote me nje kapacitet prej 200 milione pasagjere ne vit Pavaresisht se presidenti e hapi aeroportin e ri ne Tetor te vitit te kaluar trafiku i pasagjereve ka qene i limituar per shkak te grevavep blockquote classtwitter-tweet data-width550 data-dnttrue p langen dirltrimg srchttpssworgimagescoreemoji2472x722708png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em br The largest move in the history of global civil aviation is completep pTurkish Airlines is at its new homea hrefhttpstwittercomhashtagTurkishAirlinessrchashamprefsrctwsrc5EtfwTurkishAirlinesa a hrefhttpstwittercomhashtagIstanbulAirportsrchashamprefsrctwsrc5EtfwIstanbulAirporta a hrefhttpstwittercomhashtagTheGreatMovesrchashamprefsrctwsrc5EtfwTheGreatMovea a hrefhttpstwittercomigairportrefsrctwsrc5Etfwigairporta a hrefhttpstwittercomNatGeoTravelrefsrctwsrc5Etfwnatgeotravela a hrefhttpstwittercomNatGeorefsrctwsrc5Etfwnatgeoa a hrefhttpstwittercomnatgeotvturkiyerefsrctwsrc5Etfwnatgeotvturkiyea a hrefhttpstcozEiAMZwMnlpictwittercomzEiAMZwMnlap pmdash Turkish Airlines TurkishAirlines a hrefhttpstwittercomTurkishAirlinesstatus1114516043773378564refsrctwsrc5EtfwApril 6 2019apblockquote pscript async srchttpsplatformtwittercomwidgetsjs charsetutf-8scriptp pPor tashme qendra e re pritet te zevendesoje godinen e vjeter te Ataturk Nje fluturim drejt Singaporit ne fundjave shenoi edhe fundin e eksperiences se Turkish Airlines ne aeroportin Ataturkp <![CDATA[A do t aneksoj Netanjahu edhe Bregun Perndimor t Jordanit]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134509/titulli/A-do-t-aneksoj-Netanjahu-edhe-Bregun-Perndimor-t-Jordanit pimg classaligncenter size-full wp-image-707763 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904netajpg alt width768 height512 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904netajpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904neta-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904neta-640x427jpg 640w sizesmax-width 768px 100vw 768px Do t ushtroj 8220sovranitetin8221 izraelit n Bregun Perndimor t Jordanit duke mos br asnj dallim mes t gjith bllokut t vendbanimeve dhe atyre q jane t izoluara tha kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu n nj intervist televizive Ai theksoi se ka arritur q presidenti i SHBA-s Donald Trump t njoh si territor izraelit Kodrat e Golanit Tani synohet kalimi n 8220fazn tjetr8221p pNj zdhns i presidentit palestinez Mahmud Abbas i tha agjencis s lajmeve Reuters se t tilla hapa dhe deklarime nuk i ndryshojn faktet Vendbanimet jan ilegale dhe duhet t hiqenp pNdrkoh m shum se 400000 banor jetojn n Bregun Perndimor t Jordanit t pushtuar q nga viti 1967 dhe 200000 t tjer n Jeruzalemin Lindor t aneksuar prej Izraelit OKB-ja i konsideron kto vendbanime izraelite n zonat e pushtuara paletineze si ilegalep pN nivel ndrkombtar ndrtimi i vendbanimeve izraelite konsideorhet si nj ndr pengesat m t mdha pr nj zgjidhje t qendrueshme paqsore n Lindjen e Mesme sepse vendbanimet ngrihen n nj vend t cilin e pretendojn si shtetin e tyre palestineztp pstrongMesazh zgjedhstrongstrongsve nacionaliststrongstrongstrongp pDeri tani partneri ultra-nacionalist i koalicionit t qeveris s Netanjahut ka krkuar q t shtrihet sovraniteti izraelit edhe n Jordanin PerndimorNetanjahu vet n t kaluarn sht shprehur pr krijiin e nj shteti palestinez t demilitarizuar Deklarimet e tij tani pak para zgjedhjeve parlamentare t martn duket se synojn trheqjen e votave t zgjedhsve nacionalist t cilt jan kundr zgjidhjes paqsore me palestineztp pNetanjahu synon nj mandat t pest si kryeministr N anketime parashikohet nj gar pik m pik mes partiss tij Likud dhe aleancs s qendrs blu-bardh At e krcnon edhe nj padi pr shkak t kuzave pr korrupsion N kulmin e fushats elektorale prokurori i prgjithshm deklaroi se do t ngrej padi kundr kryeministrit pr ryshfet mashtrim dhe shprdorim t besimit n tri rastep <![CDATA[Ideoi murin me Meksiken iken Sekretarja amerikane per Sigurine]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134508/titulli/Ideoi-murin-me-Meksiken-iken-Sekretarja-amerikane-per-Sigurine pimg classaligncenter size-full wp-image-707821 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sek-1jpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sek-1jpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sek-1-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sek-1-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sek-1-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Sekretarja amerikane per Siguri Kombetare Kirstjen Nielsen e cila ka zbatuar disa politika kontraverse kufitare te presidentit amerikan Donald Trump ka njoftuar per doreheqjen e saj nga kjo pozitep pNielsen e ka cilesuar punen ne kete department nder jetesor Presidenti Trump ka njoftuar permes nje postimi ne Twitter se ne kete pozite do te emerohet perkohesisht Komisionari per Dogana dhe Mbrojtje Kufitare Kevin McAleenanp pNielsen ka qene pergjegjese per zbatimin e propozimit per mur kufitar me Meksiken si dhe per ndarjen e familjeve te migrantevep pAjo nuk ka dhene arsye per largimin e saj ne letren e doreheqjes ndonese ka konsideruar se eshte koha e duhur per tu larguarp pimg classaligncenter size-full wp-image-707822 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904krisjpg alt width4349 height3048 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904krisjpg 4349w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kris-320x224jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kris-768x538jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904kris-640x449jpg 640w sizesmax-width 4349px 100vw 4349px Pervec kesaj ajo ka vleresuar se Shtetet e Bashkuara jane me te sigurta sot sesa kur jam bashkuar administratesp pNjoftimi per largimin e saj ka ardhur disa dite pasi presidenti amerikan ka realizuar nje vizite ne kufirin jugorp <![CDATA[Do dridhet bota takim mes Erdogan dhe Putin neser ne Rusi ja cfare do diskutohet]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134469/titulli/Do-dridhet-bota-takim-mes-Erdogan-dhe-Putin-neser-ne-Rusi-ja-cfare-do-diskutohet pimg classalignnone size-full wp-image-707510 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904epjpg alt width1000 height541 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904epjpg 1000w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ep-320x173jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ep-768x415jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ep-640x346jpg 640w sizesmax-width 1000px 100vw 1000px p pPresidenti i Turqise Rexhep Taip Erdogan me 8 prill do te udhetoje ne Rusi per te marre pjese ne takimin e 8-te te Keshillit te Bashkepunimit te Nivelit te Larte midis Turqise dhe Rusisep pSic ben te ditur Presidenca e Turqise ne takimin e 8-te te ketij Keshilli te cilin do ta kryesojne presidentet Erdogan dhe Putin do te marrin pjese edhe ministra dhe zyrtare tjere nga te dy vendetp pGjithashtu theksohet se gjate takimit ne fjale do te kete nje diskutim gjitheperfshires mbi marredheniet dypaleshe midis Turqise dhe Rusise por teme e bisedimeve do te jene edhe ceshtjet rajonale dhe globalep pPjese e diskutimeve mes tyre do te jete edhe blerja e raketave ruse nga Turqia pavaresisht kercenimeve te SHBA-se Ne takim pritet te nenshkruhen nje sere marreveshjesh dypaleshep pNe kuader te takimit te Keshillit te Bashkepunimit te Nivelit te Larte Turqi-Rusi Erdogan dhe Putin do te takojne edhe perfaqesuesit e sektorit te biznesit nga te dy vendetp <![CDATA[Gjenerali me ushtrine kunder qeverise mund te derdhen lumenje gjaku ne Libi VIDEO]]> 2020-07-04T13:54:13+00:00 2020-07-04T13:54:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134462/titulli/Gjenerali-me-ushtrine-kunder-qeverise-mund-te-derdhen-lumenje-gjaku-ne-Libi-VIDEO pimg classaligncenter size-full wp-image-707429 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382784jpg alt width636 height382 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382784jpg 636w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382784-320x192jpg 320w sizesmax-width 636px 100vw 636px Libia rrezikon te perballet me nje perplasje te madhe ushtarake mes dy fraksioneve pas rrezimit te Gadafit ne vitin 2011p pGjenerali Haftar i mbeshtetur nga Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe eshte duke shkuar me forcat e tij ne drejtim te Perendimit ku ndodhet qeveria e njohur nga Kombet e Bashkuarap pAta synojne marrjen e Tripolit rrjedhimisht edhe te te gjithe kontrollit te Libise e cila ka perjetuar nje perplasje te dhunshme civile pas rrezimit te Gadafitp pPerendimi ka dyshime se Gjenerali eshte duke u mbeshtetur fshehurazi edhe nga Rusia por sot nje zedhenes i qeverise mohoi cdo lidhje duke thene se ata jane duke mbajtur rol pasiv ne kete konfliktp piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembedb952JxhGKsEfeatureoembed frameborder0 allowaccelerometer autoplay encrypted-media gyroscope picture-in-picture allowfullscreeniframep pKhalifa Haftar ka nje ushtri me vete dhe ka nen kontroll zona te Libise lindore ndersa forcat shteterore njohur nga OKB jane ne anen perendimore Policia ne qytetet e Zawiya dhe Misrata postuan mesazhe ne rrjetet sociale duke thene se do te perballen me Haftarp pNe jemi te gatshem te perballemi me Haftar deklaruan atap pLibia eshte ndare ne dy fraksione qe pas renies nga pushteti te Muamar Gaddaf OKB dhe shtetet e medha mbeshtesin qeverine e kryeministrit aktual libian Fayez al-Sarraj mirepo kjo qeveri kontrollon vetem Perendimin dhe Tripolin e jo lindjenp pNe nje deklarate te perbashket te enjten SHBA Franca Italia Britania e Madhe dhe Emiratet e Bashkuara Arabe bene thirrje per permbajtje pasi kercenimet ushtarake mund te zhysin Libine ne kaosp style typetextcss tduid15caa43b1778ec td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382789-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15caa43b1778ec td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382788-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15caa43b1778ec td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382787-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15caa43b1778ec td-doubleSlider-2 td-item4 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382785-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15caa43b1778ec td-doubleSlider-2 td-item5 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382786-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15caa43b1778ec td-doubleSlider-2 td-item6 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382790-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid15caa43b1778ec classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 6div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382789jpg title382789 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382789jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382789jpg 710w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382789-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382789-640x360jpg 640w sizesmax-width 710px 100vw 710px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382788jpg title382788 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382788jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382788jpg 710w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382788-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382788-640x360jpg 640w sizesmax-width 710px 100vw 710px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382787jpg title382787 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382787jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382787jpg 710w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382787-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382787-640x426jpg 640w sizesmax-width 710px 100vw 710px alt a figure div div class td-slide-item td-item4 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382785jpg title382785 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382785jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382785jpg 710w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382785-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382785-640x426jpg 640w sizesmax-width 710px 100vw 710px alt a figure div div class td-slide-item td-item5 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-allery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382786jpg title382786 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382786jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382786jpg 710w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382786-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382786-640x361jpg 640w sizesmax-width 710px 100vw 710px alt a figure div div class td-slide-item td-item6 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382790jpg title382790 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382790jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382790jpg 710w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382790-320x195jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904382790-640x389jpg 640w sizesmax-width 710px 100vw 710px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div class td-button td-item4 div class td-borderdiv div div class td-button td-item5 div class td-borderdiv div div class td-button td-item6 div class td-borderdiv div div div div div pQe pas renies nga pushteti te Gadafit me 2011 Libia ka hyre ne nje faze te dhunes dhe tensionit Perpjekjet e njepasnjeshme te udhehequra nga OKB per te bashkuar institucionet kyce te Libise duke perfshire banken qendrore dhe organet politike kane deshtuar dhe instalimet e medha te naftes ne vend jane mbajtur shpesh si shperblim nga nje sere grupesh te milicisep pAnas El Gomati nga Instituti i Sadeq tha se Tripoli ne ditet ne vijim mund te shnderrohet ne arene lufte duke theksuar se Haftar duhet ndalur Per situaten e krijuar ka reaguar edhe sekretari i OKB Antonio Gueterres i cili beri thirrje per vetepermbajtjep - Arkiva Shqiptare e Lajmeve