Lajmet e Shqiperia.com - Kategoria: 9 2019-04-25T18:09:05+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[FOTOLAJM Patriarkalizmi i vitit 2017 ne Shqiperi]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074737/titulli/FOTOLAJM--Patriarkalizmi-i-vitit-2017-ne-Shqiperi pNje grua e lidhur ne kurriz me kater thase shtroje per bagetine udhehiqet nga bashkeshorti i saj teksa kthehen per ne shtepi ne zonen e Dajtit 7 kilometra nga qendra e Tiranesp pCilesuar si nje skenat me te zakonshme te pabarazise gjinore ne zonat periferike pamje te tilla vazhdojne te ilustrojne punen e papaguar te grave ne Shqiperip pFoto eshte realizuar nga Loreta Cuka me18 prill 2017p pp <![CDATA[Zbardhet pasuria e Berishes Argita te ardhura nga qirate Shkelzeni shet pronen 600 mije euro]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074736/titulli/Zbardhet-pasuria-e-Berishes-Argita-te-ardhura-nga-qirate-Shkelzeni-shet-pronen-600-mije-euro pFemijet e kryeministrit Berisha kane deklaruar te shumta kryesisht nga mesimdhenia dhe konsulenca juridikep pPanorama ka siguruar sot deklarimin e pasurise se familjes se ish kryeministrit Berisha ku si cdo vit tjeter kane deklaruar pasurine e tyre edhe Shkelzeni dhe Argita Malltezip pstrongIsh-kryeministri Berishastrong ka deklaruar nje shtese llogarie prej 1 milion leke te reja nderkohe qe pagen vjetore si deputet dhe shperblimet e ka pasur 13 milion lekep pNdersa te ardhurat nga ish pozicioni si kryeminister Berisha i ka 647 mije lekep pstrongArgita Malltezistrong nder te tjera ka deklaruar shtesa ne kater llogari me 34 mije euro 15 mije euro 659 mije leke dhe 13 milion lekep pTe ardhurat nga rroga neto ne fakultet per Argita Berishen kane qene 1 milion leke ndersa te ardhurat nga mesimdhenia ne fakultete private ishte 11 milion leke Ajo ka perfituar gjithashtu te ardhura nga qirate ne shumen 34 mije euro si dhe honorare dhe shperblime ne shumen 642 mije lekep pstrongShkelzen Berishastrong ka deklaruar pakesimin e nje llogarie me 174 mije euro si dhe ne nje llogari ne leke ka shtuar 21 milione Ai ka krijuar 600 mije euro te ardhura nga shitja e nje pasurie te paluajtshmep pNe formularin e te ardhurave per vitin 2016 Shkelzen Berisha ka deklaruar te ardhura nga konsulenca 3 milione leke te ardhura nga punesimi 961 mije leke si dhe te ardhura nga qiraja 47956 europ pNe ditet e fundit te 2016 ai ka mbyllur kredine 252 mije euro si dhe ka shlyer 12 mije euro kredi te cilen e ka marre per blerjen e nje makinep pp <![CDATA[Rama dhe Meta bashke ne inagurimin e nje spitali privat ja cfare premton kryeministri]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074735/titulli/Rama-dhe-Meta-bashke-ne-inagurimin-e-nje-spitali-privat-ja-cfare-premton-kryeministri pInaugurimi i nje institucioni spitalor privat ne Tirane ka bere bashke dy aleatet ne qeveri Edi Ramen dhe Ilir Meten te cilet sot kane vendosur ti kerkojne KQZ-se te shtyje afatin per regjistrimin e koalicioneve per zgjedhjet e 18 qershoritimg classalignleft size-large wp-image-182947 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704EDI-RAMA43-1024x573jpg alt width640 height358 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704EDI-RAMA43-1024x573jpg 1024w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704EDI-RAMA43-300x168jpg 300w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704EDI-RAMA43-768x429jpg 768w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704EDI-RAMA43jpg 1066w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pPor ndryshe nga politika kryeministri ne kete aktivitet ka zgjedhur te flas per sherbimin shendetesor dhe thellimin e partneritetit mes shtetit dhe privatit Jo vetem 10 paketa por edhe te tjera sherbime per te cilet qytetaret kane nevoje ti kryejne ne spitale private kryeministri premtoi mbeshtetje nga shteti financim 100p pemJu uroj shendet dhe sukses ekipit te ketij spitalit te ri ku jane punesuar rreth 500 persona numrin e sakte do ta marrim nga sherbimet shendetesore dhe ku jane krijuar kushte optimale per te rritur cilesine e sherbimit jo vetem per kryeqytetin Nder vite qytetaret kane krijuar perceptim negativ per sherbimin shendetesor por nuk mund te mos e themi me krenari qe kemi arritur qe sherbimi shendetesor te marre nje kthese te rendesishme e papalote pas te ciles do kemi nje rruge te veshtire por pa diskutim te drejte per te ecur me tutje qe sherbimi shendetesor te jete pasqyre e dinjitetit te cdo njeriu Jemi ketu ne nje strukture private tani me ne kemi celur nje epoke te re nderveprimi mes sherbimit publik dhe privat pra epoke partneriteti mes qeverise dhe sipermarrjes private kjo perkthehet me hapjen e nje rruge qe do shkoje duke u zgjeruar Kush nuk ka mundesi te marre sherbim tek privati por qe ka nevoje per kete sherbim kete do ia paguaje shteti 100 Deri me sot kemi 10 paketa 100 te financuara nga shteti edhe ne spitalet jopublike tani do shtohet tha kryeministriemp pNder te tjera Rama tha se shendetesia hyn ne nje epoke te re si pasoje e Partneritetit Publik Privat PPP ndersa autoritetet spitalore do menaxhojne vete fondetp pemBesoj se do jete me rendesi edhe cuarja perpara e programit te autonomise spitalore Jemi nje faze ku kemi nje shendetesi qe nuk bazohet ne gojedhena por bazohet ne statistika dhe shifra kostosh Do i leme autoriteteve spitalore fondet e menaxhimit Permes kesaj shendetesia hyn ne nje epoke te re E rendesishme eshte qe ne te garantojme se autonomia spitalore te krijoje nje sistem qe pavaresisht nga financohet rregullat dhe procedurat per akreditimin dhe cilesia te jene te unifikuara Sherbimi do jete i unifikuar ne te gjitha aspektet Per te gjithe ata qe kane problem alergjie me sipermarrjet private dua te them se rritja e ketyre sherbimeve eshte ilac per te permiresuar edhe shteterorin Dua te theksoj se ne po shohim frytet e para te PPP pasi po shohim nje transformim ne sherbimin shendetesor dhe krijojme sherbim cilesor per te gjithe qytetaret Epoke e re edhe per hemodializen dhe po shohim sesi po mbarojne kalvaret e pacienteve qe marrin sherbim edhe ne rajone jo vetem ne Tirane Ne kemi siguruar qe sherbimi te merret prane banimit Fale PPP ne do kemi se shpejti nje sistem te ri laboratoresh dhe kapacitet te ri analizash laboratorike Ne do vijojme te krijojme partneritet me privatet pavaresisht akuzave Ne marrim balten por njerezit marrin sherbim cilesor dhe dinjitoz tha Ramaemp pp pp pp pp pp pp <![CDATA[Durres digjet gjate nates makina e nje biznesmeni]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074706/titulli/Durres-digjet-gjate-nates-makina-e-nje-biznesmeni pimg classaligncenter size-large wp-image-428926 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201611Shperthim-makinash-640x480jpg alt width640 height480 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201611Shperthim-makinashjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201611Shperthim-makinash-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201611Shperthim-makinash-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201611Shperthim-makinash-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201611Shperthim-makinash-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201611Shperthim-makinash-238x178jpg 238w sizesmax-width 640px 100vw 640px Nje automjet ne pronesi te biznesmenit Spiro Paco ne Durres eshte perfshire nga flaket mbremjen e se martes duke u djegur pjeserisht Ngjarja ka ndodhur rreth ores 2330 ne lagjen Nr13 Plazh ndersa mjeti ka qene i parkuarp pNga hetimet paraprake dyshohet se shkak i zjarrit ka qene nje shkendije elektrike ne automjet Materialet i kaluan Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Durres per vleresim Spiro Paco eshte bashkeshorti i Drejtores se Drejtorise Rajonale te Sigurimit Shendetesorp p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Malesi e Madhe asgjesohen 168 bime kanabis ne kerkim kryeplaku Video]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074705/titulli/Malesi-e-Madhe-asgjesohen-168-bime-kanabis-ne-kerkim-kryeplaku-Video pimg classaligncenter size-large wp-image-464343 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Fidane-5-640x425jpg alt width640 height425 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Fidane-5jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Fidane-5-320x213jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Asgjesohen 168 fidane kanabis ne fshatin Xhaj te Malesise se Madhe Policia ka shpallur ne kerkim kryeplakun e fshatit per moskallezim krimi ndersa ka nisur procedim ne gjendje te lire per inspektorin e Sherbimit Pyjorp pimg classaligncenter size-large wp-image-464344 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Fidane-640x425jpg alt width640 height425 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Fidanejpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Fidane-320x213jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Bimet narkotike u gjeten gjate kontrollit te ushtruar ne vendin e quajtur Stanet e Draganit ne nje faqe mali te pyllezuar ku u konstatua nje parcele e ndare ne forme brezaresh ne te cilen kishte te mbjella ne toke ne shishe plastike me fundin e tyre te prere gjithsej 168 fidane te dyshuar narkotike kanabis sativa me lartesi nga 2 deri ne 5 cmp pimg classaligncenter size-large wp-image-464342 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Fidane-3-640x425jpg alt width640 height425 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Fidane-3jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Fidane-3-320x213jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Ne lidhje me kete rast eshte proceduar ne gjendje te lire per vepren penale Moskallezim i krimit shtetasi D D 59 vjec banues ne fshatin Ducaj Malesi e Madhe me detyre Inspektor i sherbimit pyjor Bashkia Malesi e Madhep pimg classaligncenter size-large wp-image-464341 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Fidane-2-640x425jpg alt width640 height425 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Fidane-2jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704Fidane-2-320x213jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Si dhe u be shpallja ne kerkim policor per shtetasin Rr P 61 vjec banues ne fshatin Xhaj Malesi e Madhe me detyre Kryetar i fshatit Xhaj per vepren penale Moskallezim i krimitp pPolicia po punon per identifikimin dhe kapjen e autoreve te dyshuar si kultivues te kanabisit ndersa materialet procedurale iu referuan Prokurorise Rrethit Gjyqesor Shkoder per veprime te metejshmep piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembed8PjsEiunaxIfeatureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Vjehrri rreh nusen me pas dhunohet nga i biri]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074704/titulli/Vjehrri-rreh-nusen-me-pas-dhunohet-nga-i-biri pimg classaligncenter size-large wp-image-449075 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201702arrestim-pranga-640x405jpg alt width640 height405 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201702arrestim-prangajpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201702arrestim-pranga-320x203jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Babe e bir kane rene ne prangat e policise se Devollit per dhune ne familje Blute kane arrestuar shtetasit Gjerak Alevica 52 vjec dhe Ledion Alevica 34 vjec te dy banues ne fshatin Kuc Devollp pArrestimi i tyre u be pasi me date 18 prill 2017 ne banese shtetasi Gjerak Alevica per motive te dobeta ka ushtruar dhune fizike e psikologjike ndaj nuses se djalit te tij shtetases VA 33 vjece bashkeshortja e 34-vjecaritp pGjithashtu edhe shtetasi Ledion Alevica ka ushtruar dhune fizike e psikologjike ndaj babait te tij Gjerak Alevices Materialet i kaluan Prokurorise Korce per vepren penale Dhuna ne familjep p19 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Gjendet i vdekur nje i denuar brenda burgut te Shenkollit]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074685/titulli/Gjendet-i-vdekur-nje-i-denuar-brenda-burgut-te-Shenkollit pimg classalignleft size-full wp-image-182822 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704burgu-i-shen-kollit-1jpg alt width685 height433 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704burgu-i-shen-kollit-1jpg 685w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704burgu-i-shen-kollit-1-300x190jpg 300w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704burgu-i-shen-kollit-1-388x246jpg 388w sizesmax-width 685px 100vw 685px Nje i denuar eshte gjetur i vdekur ne ambientet e brendshme te burgut te Shenkollit gjate dites se sotme Sipas policise viktima eshte Mark Lekani 75 vjec i cili u gjet pa jete nga forcat e sigurise brenda qelise ku vuante denimin Burime zyrtare nga burgu bejne me dije se i moshuari vuante nga tensioni Vijojne hetimet per percaktimin e shkaqeve te vdekjes dhe zbardhjen e plote te ngjarjesp pp pp <![CDATA[Basha ashperson gjuhen ndaj Rames Qeveri leshi Rama nje bylmez gomar e zog gomari]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074684/titulli/Basha-ashperson-gjuhen-ndaj-Rames-Qeveri-leshi-Rama-nje-bylmez-gomar-e-zog-gomari pNje dite pas deklaratave qe beri ne Tirane kryediplomati gjerman Sigmar Gabriel per protesten e opozites dhe bojkotin e Kuvendit kryedemokrati Basha eshte shprehur i vendosur ne kerkesen e tij qeverine teknikep pemUne jam me i qete e me i gezuar se dje se duke u perballur e ballafaqur me te verteten prekim thellesine dhe lartesine e kauzes sone per zgjedhje te lira e te ndershme ndaj miqte e mi le te gezohemi bashke si e kemi kthyer 60 dite kete proteste ne nje vend te gezimit dhe shpreses qe po lind Jemi se bashku muratoret arkitektet inxhinieret e republikes se re qe eshte e pandalshme qe po vjen kaleruar mbi shpresat e nje populli te tere tha Bashaemp pNe fund te fjales se mbajtur ai iu drejtua me nje pyetje protestuesve emNese keni mendime te tjera nese doni apo rekomandoni terheqje une dua ta degjoj tha ai Protestuesit therriten njezeri Rama ik dhe jo Pas tyre Basha theksoi Asnje terheqje qeveri teknike kusht i patjetersueshembr emp pNga cadra e protestes Basha nuk ka ngurruar ti pergjigjet kryeministrit Rama pas deklaratave te tij nje dite me pare per cmimin e energjise elektrike dhe faturat e paguara nga kryedemokrati Kreu i opozites ashpersoi gjuhen ndaj Rames duke e konsideruar qeverine e tij qeveri leshi ndersa atij vete iu drejtua me fjalet gomar e zog gomarip pShkas mori nga debati ne distance per rritjen e cmimit te energjise elektrike e ku Basha nuk e pritur mire faktin se Rama per te mbrojtur tezen se nuk eshte rritur energjia i publikoi pa leje kryeopozitarit faturen e energjisep pemShikoni mashtrimet me te cilat ushqen dite per dite popullin e vet Dje po flisnim per gjendjen ekonomike ku fjala mbizoteruese eshte nuk ka leke dhe diskutuam pse nuk ka Jane rritur cmimet taksat faturat eshte rritur fatura e energjise Ky bylmezi bashke me nje qymez paskan nxjerre faturen e energjise time se nuk duan tia dine per ligje fare Derisa marrin faturen e kryetarit te opozites merreni me mend se cfare behet me faturat tuaja Shteti i leshit Kam marre kritike nga nje gazetare qe e vleresoj shume po themi shteti i akrilikut se leshin e ka shume eshte bio te pakten Normalisht qe po te marresh informacion te tille te privilegjuar duhet te marresh lejen time si qytetar Jo me si kryetar i opozites mbrohet privatesiaJo nuk duan tia dine Po shume mire nuk kam gje per te fshehur per faturen e energjise Po pse more gomar dhe zog gomari per faturen time u ankova une Per faturen time jam ketu une Por une nuk jam ketu per faturen time se eshte e vertete qe per ata qe harxhojne mbi 300 kilovat i ke ulur cmimet e kam fjalen per 75 te shqiptareve qe jane shtresa me e varfer Kete thame dje keta paguajne me shume dhe se luan as topi Njerezit qe konsumojne me pak se kane me pak mundesi paguajne me shume tha Bashaemp pp pp pp <![CDATA[Bllokimi i pasurise Peza Po me hetojne si gazetar dhe jo si politikan]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074683/titulli/Bllokimi-i-pasurise-Peza-Po-me-hetojne-si-gazetar-dhe-jo-si-politikan pDeputeti socialist Alfred Peza akuzon organin e akuzes se po e heton per pasurine e vene nga puna si gazetar dhe jo si politikan e deputet i Kuvendit te Shqiperisep pReagimi i Pezes erdhi pas vendimit te Gjykates se Krimeve te Renda per sekuestrimin e 84 milione leke te reja te cilat sipas akuzes deputeti socialist nuk i justifikonp pGjate nje deklarate per mediat Peza tha se pasuria 11 miliarde leke eshte vene gjate kohes qe ai punonte si gazetar e drejtues ne mediap pAi theksoi gjithashtu se nuk ka shtim te pasurise nga viti 2013 kur vendosi te kandidoje per deputet si perfaqesues i Partise Socialistep pem8220Pasuria eshte vene per periudhen kur kam punuar si gazetar eshte provuar katerciperisht se ka zero shtim te pasurise time pervec rroges se deputetit nga momenti i shpalljes publike te kandidatures time dhe deri sot Kjo duhet kuptuar sepse kemi te bejme me nje fakt te pakundershtueshem te njohur zyrtarisht nga prokuroria qe do te thote se une po hetohem si gazetar dhe jo si deputetemp pemProkuroria nuk ka asnje problem me politikanin Peza ne keto kushte per here te pare organi i Prokurorise eshte duke hetuar sesi ka vene pasurine nje gazetar Kjo eshte e paprecedente fare po ben prokuroria eshte e njejte me ate cfare po kerkon dhe cfare do te bente Prokuroria qe ne vitin 2000 ndaj gazetarit Alfred Pezaemp pemKeto qe po hetojne sot mund te ishin hetuar qe ne dhjetorin e 2012em8220 u shpreh Pezap pSa i takon mosshlyerjes se taksave Peza tha se eshte paguar cash nga puna e tij si gazetar dhe drejtues ne disa mediap pp <![CDATA[Miliona para lobim ne Uashington Rama Basha dhe Meta me syte nga Trump]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074682/titulli/Miliona-para-lobim-ne-Uashington-Rama-Basha-dhe-Meta-me-syte-nga-Trump pNjekohesisht me luften politike ne Tirane mes partive me te medha shqiptare zhvillohet edhe nje tjeter beteje me e padukshme ajo per ndikim dhe mbeshtetje ne Uashingtonp pVetem gjate muajit te fundit ne Departamentin amerikan te Drejtesise jane depozituar dy kontrata permes te cilave dy partite me te medha ne vend kane punesuar lobiste per te promovuar veten ne Uashingtonp pE para Partia Demokratike ka pajtuar kompanine Muzin Capitol Partners ne daten 31 mars te ketij viti Sipas kontrates kompania do te promovoje vizionin dhe qellimin e Partise Demokratike te bizneset dhe udheheqesit politike ne Uashington Ne kembim PD-ja do te paguaje 75 mije dollare ne 3 keste me nga 25 mije dollare secili respektivisht ne datat 22 mars 22 prill dhe 22 maj te ketij vitip pKontrata e dyte eshte e Partise Socialiste dhe eshte nenshkruar vetem pak dite me pare saktesisht ne daten 13 prill me kompanine lobuese Ballard Partners Sipas kontrates kompania do te keshilloje dhe asistoje Partine Socialiste ne komunikimet e saj me zyrtaret e qeverise amerikanep pEdhe pse kontrata e lobimit nuk eshte dorezuar e plote ne Departamentin amerikan te Drejtesise The Hill nje gazete shume afer Kongresit amerikan zbulon se Partia Socialiste do te paguaje 240 mije dollare te Ballard per nje periudhe njevjecarep pSipas gazetes Ballard Partners eshte nje kompani shume e afert me presidentin amerikan Donald Trump Pronari i saj Brian Ballard ka qene gjate fushates elektorale te Trumpit shefi i finances per shtetin e Florides dhe ndoshta kjo nuk eshte nje zgjedhje e rastesishme per socialistetp pDy kontratat e partive me te medha ne Tirane vijne ne nje kohe kur partia e trete e madhe e vendit Levizja Socialiste per Integrim sapo ka perfunduar edhe ajo nje marreveshje te ngjashme lobimi LSI-ja i pagoi Global Security and Innovative Strategies 175 mije dollare per lobim ne Uashngtion Objekti i kontrates ka qene mundesimi i takimeve te zotit Meta me zyrtare te ndryshem ne Jongresin dhe qeverine amerikaneTCHp pp <![CDATA[Sot raundi i pare per zgjedhjen e Presidentit te Ri PS-LSI i kane votat por jo emrin]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074681/titulli/Sot-raundi-i-pare-per-zgjedhjen-e-Presidentit-te-Ri-PS-LSI-i-kane-votat-por-jo-emrin div idattachment182904 stylewidth 650px classwp-caption alignleftimg classsize-large wp-image-182904 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704parlamenti-shqiptar-foto-lsa-1024x683jpg alt width640 height427 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704parlamenti-shqiptar-foto-lsa-1024x683jpg 1024w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704parlamenti-shqiptar-foto-lsa-300x200jpg 300w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704parlamenti-shqiptar-foto-lsa-768x512jpg 768w sizesmax-width 640px 100vw 640px p classwp-caption-textKryeministri Edi Rama duke folur gjate nje seance parlamentare ku eshte diskutuar serish buxheti i vitit 2016 rnrnPrime Minister Edi Rama speaks during a parliamentary sessionpdiv pNe seancen e sotme te Kuvendit qe pritet te mblidhet ne oren 1800 nuk do te kete asnje emer kandidati pasi PS dhe LSI kane rene dakord te perzgjedhin nje emer sa me te pranuar edhe nga opozita ndonese i kane votat e mjaftueshme per miratimin e presidentitp pBurime nga maxhoranca bejne me dije se moszgjidhja e nje emri eshte nje mundesi per opoziten qe te sjelle nje emer konsensual Por nderkohe opozita dhe lideri i PD-se Lulzim Basha eshte i prere se nuk do marre pjese ne kete proces pa u krijuar qeveria teknikep pE teksa opozita eshte jashte parlamentit ky raund i pare do te digjet pa prodhuar asnje rezultat Sipas Kushtetutes per zgjedhjen e Presidentit te Republikes jane ne dispozicion 5 raunde votimi ne Kuvendp pSipas nenit 87 88 te Kushtetutes dhe nenit 109 te rregullores ne raundin e pare Presidenti zgjidhet me votim me shumice te cilesuar me 35-n e te gjithe anetareve te Kuvendit Ne 3 raundet e para nevojiten 84 vota per zgjedhjen e Presidentit ndersa ne 2 raundet e fundit mjafton nje shumice e thjeshte prej 71 votash per te patur emrin e Kreut te Shtetit Ne rast deshtimi te te 5 raundeve Kushtetuta parashikon shperndarjen e parlamentit dhe thirrjen e zgjedhjeve te parakohshmep pp <![CDATA[Shtyhet afati per dorezimin vullnetar te armeve deri me 31 dhjetor]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074646/titulli/Shtyhet-afati-per-dorezimin-vullnetar-te-armeve-deri-me-31-dhjetor pimg classalignnone size-large wp-image-464051 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704armet-e-dorezuara-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704armet-e-dorezuarajpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704armet-e-dorezuara-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px p pTe gjithe ata qe posedojne arme pa leje do te kene afat per dorezimin e tyre deri ne daten 31 dhjetor te ketij viti Vendimi per shtyrjen e afatit eshte marre ne mbledhjen e radhes te Komisionit Parlamentar te Sigurise Kombetare ku deputetet thane se deri me tani rezultatet per dorezimin e armeve kane qene te kenaqshmep pRezultatet deri tani kane qene mbreselenese Jane dorezuar vullnetarisht shume arme dhe kjo ndikon ne rritjen e sigurise publike tha deputeti socialist Pirro Lutajp pKjo nisme ka per qellim qe te shmange ndjekjen penale te personave qe mbajne arme pa leje dhe ne rast te dorezimit vullnetar i shmangen pergjegjesive ligjore Afati i fundit per dorezimin e tyre ishte fundi i muajit prillp pNderkohe vijon masivisht dorezimi vullnetar i armeve dhe municioneve luftarake Gjate diteve te fundit jane dorezuar ne te gjithe vendin 69 arme zjarri 40119 fisheke 30 granata 56 krehra 23 ndezes 2 kallepe tritol 2 predha 195 kapsolla detonatore si dhe 6 bomba tymuesep pKonkretisht ne qarqetp pstrong1- Qarku Kukesstrongp pJane dorezuar 15 arme 1103 fisheke 16 kreher 11 granata dhe 105 kapsolla detonatorep pstrong2- Qarku Tiranestrongp pNe Komisariatet e Policise Tirane jane dorezuar vullnetarisht nga banoret 10 arme zjarri 4439 fisheke 10 krehra 2 kallepe tritol dhe 90 kapsolla detonatorep p3- Qarku Diberp pJane dorezuar ne Komisariatin e Policise Diber 8 arme zjarri 7 krehera 2184 fisheke 5 granata 22 ndezesp pstrong4- Qarku Fierstrongp pJane dorezuar 8 arme zjarri 1180 fisheke 4 granata dhe 11 kreherap pstrong5- Qarku Beratstrongp pJane dorezuar 5 arme zjarri 600 fisheke dhe 6 bomba tymuesep pstrong6- Qarku Shkoderstrongp pDorezohen nga banoret 5 arme zjarri 4 krehera 3250 fisheke 2 granata dorep pstrong7- Qarku Durresstrongp pJane dorezuar 5 arme zjarri 8 krehra 525 fisheke dhe 2 granata dorep pstrong8- Qarku Korcestrongp pJane dorezuar 4 arme zjarri 2 predha dhe 20 788 fishekep pstrong9- Qarku Elbasanstrongp pJane dorezuar vullnetarisht 4 arme zjarri dhe 2880 cope fishekep pstrong10- Qarku Gjirokasterstrongp pJane dorezuar 3 arme zjarri 1 granate dore 1 ndezese granate dhe 3070 fishekep pstrong11- Qarku Vlorestrongp pshte dorezuar nga banoret 1 arme zjarri si dhe 60 fishekep pstrong12- Qarku Lezhestrongp pshte dorezuar 1 arme zjarri 40 fisheke dhe 5 granatap pEdhe njehere Policia e Shtetit falenderon te gjithe ata banore qe kane dorezuar vullnetarisht armet dhe municionet luftarake si dhe iu ben thirrje te gjithe atyre qe mbajne arme pa leje t8217i dorezojne ato brenda afatit te amnistise 30 Prill 2017p p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Durres foshnja 15-muajshe mberrin e pajete ne spital]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074645/titulli/Durres-foshnja-15-muajshe-mberrin-e-pajete-ne-spital pimg classalignnone size-large wp-image-464054 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704durres-640x445jpg alt width640 height445 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704durresjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704durres-320x223jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Nje foshnje 15-muajshe ka mberritur e pajete ne spitalin rajonal te Durresit ne rrethana ende te paqartap pSipas nje njoftimi te policise se Durresit behet me dije se e mitura me inicialet NA banuese ne fshatin Fllake eshte shoqeruar pa shenja jete nga prinderit e saj ne spitalin rajonalp pNje grup hetimor po punon per percaktimin e shkakut te vdekjes dhe zbardhjen e plote te ngjarjesp pTri dite me pare foshnja ishte shoqeruar ne Pediatrine e Durresit me viroza te stines dhe pas kryerjes se vizites ishte larguar per ne shtepip pMe date 18042017 ora 0230 ne urgjencen e Spitalit Rajonal Durres ka shkuar pa shenja jete shoqeruar nga prinderit femija e seksit femer me iniciale NA 15 muajshe banuese ne Fllake Durres Grupi hetimor po punon per percaktimin e shkakut te vdekjes dhe zbardhjen e plote te ngjarjes thuhet ne njoftimin e Policisep p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Lezhe humb jeten i moshuari ne burgun e Shenkollit]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074644/titulli/Lezhe-humb-jeten-i-moshuari-ne-burgun-e-Shenkollit pimg classaligncenter size-full wp-image-403727 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201608Shenkollpng alt width634 height428 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201608Shenkollpng 634w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201608Shenkoll-320x216png 320w sizesmax-width 634px 100vw 634px Nje i denuar eshte gjetur i vdekur mesditen e sotme ne burgun e Shenkollit ne Lezhe Viktima eshte shtetasi Mark Lekani 75 vjec dhe sipas autoriteteve ne kete institucion ai vuante nga probleme te tensionitp pZyrtare te burgut kane nisur hetimet per te zbardhur shkaqet e vdekjesp p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Masat per sigurine rrugore 5201 gjoba ne tri ditet e fundit]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074643/titulli/Masat-per-sigurine-rrugore-5201-gjoba-ne-tri-ditet-e-fundit pimg classalignnone size-large wp-image-464162 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704policia-6-640x314jpg alt width640 height314 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704policia-6jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704policia-6-320x157jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Policia Rrugore ne te gjithe vendin vijon punen per parandalimin dhe ndeshkimin e te gjithe shkelesve te Kodit Rrugor me qellim rritjen e parametrave te sigurise ne rrugep pNe kuader te masave te marra per rritjen e parametrave te sigurise ne 72 oret e fundit ne te gjithe vendin jane evidentuar dhe ndeshkuar me mase administrative 5201 raste nga keto 481 raste per mosvendosjen e rripit te sigurimit 716 per perdorimin e celularit gjate drejtimit te mjetit 787 per parakalim te gabuar 75 per mosperdorim te kaskes mbrojtese 327 per shpejtesi tej normave te lejuarap pNdersa pjesa tjeter per shkelje te ndryshme si mosrespektimi i semaforit parkim i gabuar mungese dokumentacioni te mjetit etjp pJane pezulluar 169 leje drejtimi nga keto 20 per drejtim mjeti nen ndikimin e alkoolit 128 per shpejtesi tej normave te lejuara 21 per mosrespektim semafori dhe te ndryshmep pPo gjate 72 oreve te fundit jane arrestuar 20 drejtues mjetesh nga keta 15 per drejtim mjeti ne gjendje te dehur 5 per drejtim mjeti pa leje drejtimip pPolicia Rrugore eshte e angazhuar maksimalisht per te bere te mundur parandalimin e aksidenteve rrugore minimizimin e shkeljeve te Kodit Rrugor me qellimin e vetem sigurine e jetesp p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Letra e 59-vjecarit qe qelloi veten me arme Me mire te shkoj ne boten tjeter]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074642/titulli/Letra-e-59-vjecarit-qe-qelloi-veten-me-arme-Me-mire-te-shkoj-ne-boten-tjeter pimg classaligncenter size-large wp-image-464228 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704vetevrasje-640x422jpg alt width640 height422 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704vetevrasje-640x422jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704vetevrasje-320x211jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704vetevrasjejpg 645w sizesmax-width 640px 100vw 640px Te tjera detaje jane zbardhur nga Policia e Pogradecit ne lidhje me tentativen e vetevrasjes se 59-vjecarit qe u gjet i plagosur me arme paraditen e sotme Nga te dhenat paraprake thuhet se Vladimir Fezollari prej disa kohesh vuante nga gjendja e rende psikologjike Ngjarja ka ndodhur ne lagjen nr1 buze liqenit ku 59 vjecari Vladimir Fezollari banues ne Pogradec i ndodhur ne kushte depresioni ka tentuar te vetevritet duke qelluar veten me nje arme zjarri tip pistolete e markes 8220Ekol8221 te cilen e posedonte pa lejen e organeve kompetentep pSi pasoje e plageve te marra i plagosuri eshte derguar per mjekim te specializuar ne Tirane pasi ndodhet ne gjendje te rende shendetesore Ne vendngjarje ne cilesine e proves materiale jane sekuestruar arma tip pistolete me te cilen ka qelluar veten 2 gezhoja si dhe nje leter e shkruar nga ana e tij Ne letren e lamtumires ai shkruan se prej kohesh gjendja e tij ishte renduar dhe se nuk do t8217i behet barre askujt Ai thote se vendimin e ka marre vete dhe se nuk ka faj familja e tijp pPrej kohesh gjendja ime psikologjike nuk me le te jetoj i qete Jam shume i renduar dhe me mire te shkoj ne boten tjeter sepse po behem barre per te gjithe Kur te lexoni letren nuk dua te fajesoni askend As familjen time as femijet e mi Ata nuk kane faj per asgje Kam vendosur vet dhe fajtori jam une Me falni per cdo shqetesim familja ime e shenjte Me falni per kete qe po i bej vetes por eshte me e mira per mua thuhej ne letren e lamtumiresp pMaterialet i kaluan Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Pogradec per veprat Shkaktimi i vetevrasjes mbetur ne tentative Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armeve luftarake dhe e municionitp p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Zbutet akuza ndaj Ben amit Prokuroria Nuk kallezoi drogen]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074641/titulli/Zbutet-akuza-ndaj-Ben-amit-Prokuroria-Nuk-kallezoi-drogen pimg classaligncenter size-large wp-image-464231 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704dosje-spiun-640x456jpg alt width640 height456 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704dosje-spiunjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704dosje-spiun-320x228jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Shfryhet buja e dosjes se mese 500 kilogrameve hashash me te pandehur Lutfi Shabanin i njohur ndryshe si Ben ami Me kerkese te organit te akuzes nje vit me pare gjykata vendosi ndaj Shabanit arrest me burg per dyshimet se kishte organizuar trafikimin e ngarkeses me droge nga Shqiperia drejt Turqise Por tashme ky qendrim i organit te akuzes ka ndryshuar Lutfi Shabani do te perballet me gjykaten per vepren e moskallezimit te krimitp pNderkohe qe akuza e trafikut te narkotikeve u ka ngelur vetem dy transportuesve te kesaj ngarkese shtetasve Eldi Zahiri dhe Janaq Kaceli Ky i fundit ne seancen e pare e shfaqi pakenaqesine ndaj hetimeve te Prokurorise Avash mor burre se nuk jam Bin Laden une sduhet te me bije mua ketu tha para gjykates i paraburgosuri Janaq Kaceli Prokuroria shpjegon ne lehtesimin e akuzes per Lutfi Shabanin se i pandehuri kishte dijeni qe personi me emrin Lenci dispononte sasira drogep pSipas Prokurorise Shabani ndermjetesoi qe personi i cili nuk dihet ende se kush eshte te lidhej me dy transportuesit njeri prej te cileve shofer dhe tjetri pronar i kamionit Por sipas Prokurorise i pandehuri Shabani nuk mund te akuzohet per trafik pasi ai ka qene ne dijeni te krimit qe po kryhej dhe nuk e ka kallezuar ate prane organeve te ndjekjes penale Avokati i tij Detar Hysi shmangu te pergjigjej se perse ndryshoi kualifikimi i vepres Lutfi Shabani ka dale perpara drejtesise edhe ne dy raste te tjera per trafik heroine por ja ka dale mbane ti mbylle llogarite me te shume shpejtp p18 prill 2017 gazeta-Shqipcom Top Channelp <![CDATA[Mat sekuestrohet 72 kg hashash ne proces tharje Video]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074640/titulli/Mat-sekuestrohet-72-kg-hashash-ne-proces-tharje-Video pimg classaligncenter size-large wp-image-464244 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704MAT-640x369jpg alt width640 height369 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704MATjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704MAT-320x185jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Vijon kontrolli i territorit per parandalimin e kultivimit te bimeve narkotike si dhe per goditjen e prodhimit dhe shitjes te lendeve narkotike Gjate kontrollit te territorit sekuestrohen nga Policia ne nje banese te braktisur 72 kg lende narkotike e dyshuar kanabis sattivap pNe zbatim te planit te masave per evidentimin dhe goditjen e sigurimit te farerave per kultivimin e bimeve narkotike Sherbimet e Komisariatit te Policise Mat kane ushtruar kontrolle ne territor dhe ambiente te ndryshme ne njesine Administrative Baz ne fshatin 8220Lek Hot8221p pSi rezultat i kontrolleve ne nje banese te braktisur eshte gjetur dhe sekuestruar nje sasi lende narkotike ne forme boce e dyshuar kanabis sativa si dhe disa bime narkotike dege e kercej ne proces tharjejep pPas peshimit rezultoi se pesha e sakte ishte 7 kilograme e 200 grame lende e bime narkotike ne proces tharjeje Lenda dhe bimet narkotike jane sekuestruar ne cilesine e proves materiale Vijojne hetimet per te identifikuar dhe kapur autoret e implikuar ne kete veprimtari te paligjshmep piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembed3gSZdYSexc0featureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep p18 prill 2017 gazeta-Shqpcomp <![CDATA[Droga ne portin e Durresit zbardhet skema U fut nga Maqedonia te certifikonte te paster kamionin]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074579/titulli/Droga-ne-portin-e-Durresit-zbardhet-skema-U-fut-nga-Maqedonia-te-certifikonte-te-paster-kamionin pimg classalignleft size-large wp-image-182805 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704kamioni2-1024x576jpg alt width640 height360 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704kamioni2-1024x576jpg 1024w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704kamioni2-300x169jpg 300w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704kamioni2-768x432jpg 768w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704kamioni2jpg 1328w sizesmax-width 640px 100vw 640px Sipas Prokurorise kamioni me 8 tone kanabis ka hyre nga Maqedonia ne Shqiperi permes pikes kufitare te Qafe-Thanes Dyshohet se droga ne kamion eshte mbledhur ne Shqiperi dhe ka kaluar kufirin drejt Maqedonise me mushka Me pas kanabisi eshte ngarkuar ne kamion dhe eshte kaluar ne piken e Qafe-Thanes pikerisht per ta certifikuar si te paster kamionin me droge Nje tjeter detaj interesant i gjetur nga hetimi eshte se fillimisht praktika doganore eshte bere sikur kamioni do te kalonte nga Hani i Hotit Por me pas eshte nderhyre ne sistem dhe dalja e mjetit eshte bere nga Porti i Durresitp pNga keqyrja e librit te sherbimit ne Stacionin e Policise se Portit Durres ne kohen e daljes se dy automjeteve me lende narkotike nga Porti Durres per ne Itali me date 05022017 kane qene me sherbim punonjesit e policise te grupit te kontrollit shtetasi Gezim Dervishi me detyre specialist i trajtimit te qenve te sherbimit Mexhit Xhixha Roland Metani Agron Kapllani Gentian Selmani me detyre shoqerues qeni antidroge Medi Demiri kontrollor Fatmir Plaku me detyre ndihmesspecialist kontrollorp pNdersa shefi i Stacionit te Policise se Portit Durres ka qene shtetasi Julian Doraci Nga deklarimet e punonjesve te Policise Kufitare te Stacioni i Policise se Portit Durres si dhe nga provat e tjera te administruara nuk rezulton qe ata te kene ushtruar kontrollin e automjetit kamion me targa maqedonase me date 05022017 ne kohen kur ai ka dale i ngarkuar me lende narkotike nga Porti Durres per ne drejtim te Italisep pp <![CDATA[Foshnja shkon e vdekur ne spital flet babai Prej tre ditesh nuk merrte dot fryme por mjeket]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074578/titulli/Foshnja-shkon-e-vdekur-ne-spital-flet-babai-Prej-tre-ditesh-nuk-merrte-dot-fryme-por-mjeket pBabai i foshnjes 15 muajshe nga Fllaka e Durresit qe shkoi ne urgjencen e Durresit pa shenja jete tregon te gjithe problemet qe ka pasur vajza e tyre prej tre ditesh Sipas Kujtim Ages e vogla kishte veshtiresi ne frymemarrje prandaj edhe me 14 prill ai bashke me te shoqen e cuan per vizite ne Pediatrine e Durresit Gazetarja Klodiana Haxhiaj thote per BalkanWeb se ka arritur te kontaktoje vete me prinderit ku i ati i vajzes i tregoi per viziten e saj te fundit ne spital keshillat dhe ilacet qe i kane dheneimg classalignleft size-full wp-image-182811 srchttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704kujtim-aga-e1492511421857jpg alt width422 height482 srcsethttpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704kujtim-aga-e1492511421857jpg 422w httpwwwtiranaobserveralwp-contentuploads201704kujtim-aga-e1492511421857-263x300jpg 263w sizesmax-width 422px 100vw 422px p pemNe e sollem para tre netesh vajzen ne Pediatrine e Durresit kishte veshtiresi ne frymemarrje Mjekja i beri nje vizite dhe na dha nje mjekim per ne shtepi Disa ilace ia bleva qe ate nate disa te tjera ne mengjes Vajza gjate ketyre diteve ka pasur vetem veshtiresi ne frymemarrje Ia kemi bere mjekimin sic na tha mjekja u shpreh i atiemp pE ndersa kujton momentet e veshtira te nates se mbremshme ai thote se ka qene bashkeshortja ajo qe eshte zgjuar rreth ores 1 te mengjesit dhe e ka gjetur vajzen Pastaj erdhi urgjenca dhe e mori vajzen e gjeten te pajete- shtoi ai Per gjithe kete histori tronditese ai ben pergjegjese mjeken Duhej ta kishte shtruar vajzen ne spital ne ja thame shqetesimet shtoi Agap pNe lidhje me ngjarjen ka folur edhe shefi i pediatrise se Durresit Fatmir Shanini i cili ka deklaruar se vajza eshte paraqitur ne 14 prill ne oren 2300 te mbremjes me probleme ne rruget e frymarrjes Ai tregon se i eshte dhene ndihma e nevojshme ate nate por mohon qe viroza e stines te jete shkak per vdekjen Shahini thekson se shkakun do ta nxjerre vetem ekspertizap pemI kemi bere nje aerosol qe u zhbllokua nga sekrecione aparati i frymemarrjes Iu dha nje mjekim nga doktoresha qe ishte roje shkak per vdekjen nuk eshte viroza e stines Shkaqet mund te jene te ndryshme por do percaktohen nga ekspertiza Mund te te jete nje vdekje e menjehershme por edhe per shkak te mbytjes nga kalimi i sekrecioneve ne rruget e frymemarrjes sqaroi ai emKujtojme qe per te kryer ekspertizen ne spitalin e Durresit ka shkuar edhe nje mjek nga Tirana ndersa policia ka marre te gjithe kartelen e foshnjes per te hetuar ne lidhje me kete rastp pp pp pp <![CDATA[Sekuestrohen aksionet 11 mld leke te bashkeshortes se Alfred Pezes ne banke]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074554/titulli/Sekuestrohen-aksionet-11-mld-leke-te-bashkeshortes-se-Alfred-Pezes-ne-banke pimg classalignnone size-large wp-image-464035 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704peza1-640x416jpg alt width640 height416 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704peza1jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704peza1-320x208jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704peza1-300x194jpg 300w sizesmax-width 640px 100vw 640px Gjykata me kerkese te prokurorise ka sekuestruar aksionet e bashkeshortes se deputetit te PS Alfred Peza ne nje banke te nivelit te dyte ne kryeqytetp pVlera monetare e aksioneve te sekuestruara eshte 113 mln leke te rejap pBurime nga prokuroria bejne me dije se sekuestrimi i pasurise eshte bere per akuzen fshehje e te ardhurave dhe pastrim i produkteve te vepres penale 8216mosdeklarim fshehje ose deklarim i rreme i pasurive8217p pHetimet nisen nga prokuroria e Pergjithshme ndaj pasurive te deputetit Peza bashkeshortja e te cilit ka blere vleren e aksioneve ne mase 1 prane bankes Credins me 17 mars te 2015p pNga hetimi i zhvilluar ne lidhje me kete procedim penal rezulton se deputeti Alfred Peza dhe bashkeshortja e tij Mirela Ndini posedojne pasuri te luajtshme dhe te paluajtshme si dhe likuiditete te cilat jane tjetersuar duke kryer blerjen e mases prej 1 te aksioneve te Bankes Credins shap pNe funksion te hetimit te deritanishem jane krijuar dyshime te arsyeshme se bashkeshortet Alfred Peza dhe Mirela Ndini kane krijuar dhe shtuar depozita bankare me te ardhura te pambuluara dhe te paevidentuara ne rregjistrat publike gje e cila perben shkak per ekzistencen e nje dyshimi te bazuar ne lidhje me ligjshmerine e tyrep pNe baze te veprimeve te deritanishme hetimore rezulton se pavaresisht se aksionet ne Banke jane blere nga Mirela Ndini vlera financiare eshte realizuar ne baze te kontributit financiar te te dy bashkeshortevep pNga analiza financiare e kryer gjate hetimit eshte konstatuar se te ardhurat neto familjare te bashkeshorteve Peza-Ndini nder vite duke zbritur shpenzimet eshte rreth 51 milione leke te reja Ndersa vlera e aseteve ne pronesi te tyre pasuri te paluajtshme dhe te luajtshme perfshire llogarite bankare eshte ne vleren e rreth 135 milione lekeve te rejap pPra rezulton se bashkeshortet Peza-Ndini kane nje pasuri prej rreth 84 milione leke te reja te cilen nuk e justifikojne me burime financiare te njohurap pNe baze te te dhenave te deritanishme Prokuroria vlereson se ekziston rreziku i tjetersimit te vleres prej 1 te aksioneve te Bankes Credins sha nepermjet kalimit te pronesise pasi procedura e ndjekur ne rastin konkret mund te kryhet thjesht mbi bazen e vullnetit dhe nuk ka rregulla apo procedure ligjore te percaktuar nga Banka Credins apo Banka e Shqiperise per tjetersimin e aksionevep pPer kete arsye Prokuroria e Pergjithshme ne zbatim te detyrimit ligjor ka percjelle prane Prokurorise per Krime te Renda referimin per hetim pasuror ne kuader te ligjit te njohur si Antimafiap pNe baze te ketij referimi si struktura kompetente per keto raste Prokuroria per Krime te Renda regjistroi procedimin penal per hetim pasuror ne baze te ligjit nr 10192 date 3122009 Per parandalimin dhe goditjen e krimit te organizuar dhe trafikimit nepermjet masave parandaluese kunder pasurise Antimafiabr Ne kuader te ketij procedimi penal Prokuroria per Krime te Renda kerkoi vendosjen e sekuestros ndaj aksioneve te regjistruara ne emer te shtetases Mirela Ndini ne Credins sha kerkese e cila u pranua nga ana e Gjykates per Krime te Rendap p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Dorezohen vullnetarisht 69 arme zjarri 40119 fisheke 30 granata]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074553/titulli/Dorezohen-vullnetarisht-69-arme-zjarri-40119-fisheke-30-granata pimg classalignnone size-large wp-image-464051 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704armet-e-dorezuara-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704armet-e-dorezuarajpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704armet-e-dorezuara-320x214jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Vijon masivisht dorezimi vullnetar i armeve dhe municioneve luftarakep pGjate diteve te fundit jane dorezuar ne te gjithe vendin 69 arme zjarri 40119 fisheke 30 granata 56 krehra 23 ndezes 2 kallepe tritol 2 predha 195 kapsolla detonatore si dhe 6 bomba tymuesep pKonkretisht ne qarqetp p1- Qarku Kukesbr Jane dorezuar 15 arme 1103 fisheke 16 kreher 11 granata dhe 105 kapsolla detonatorep p2- Qarku Tiranebr Ne Komisariatet e Policise Tirane jane dorezuar vullnetarisht nga banoret 10 arme zjarri 4439 fisheke 10 krehra 2 kallepe tritol dhe 90 kapsolla detonatorep p3- Qarku Diberbr Jane dorezuar ne Komisariatin e Policise Diber 8 arme zjarri 7 krehera 2184 fisheke 5 granata 22 ndezesp p4- Qarku Fierbr Jane dorezuar 8 arme zjarri 1180 fisheke 4 granata dhe 11 kreherap p5- Qarku Beratbr Jane dorezuar 5 arme zjarri 600 fisheke dhe 6 bomba tymuesep p6- Qarku Shkoderbr Dorezohen nga banoret 5 arme zjarri 4 krehera 3250 fisheke 2 granata dorep p7- Qarku Durresbr Jane dorezuar 5 arme zjarri 8 krehra 525 fisheke dhe 2 granata dorep p8- Qarku Korcebr Jane dorezuar 4 arme zjarri 2 predha dhe 20 788 fishekep p9- Qarku Elbasanbr Jane dorezuar vullnetarisht 4 arme zjarri dhe 2880 cope fishekep p10- Qarku Gjirokasterbr Jane dorezuar 3 arme zjarri 1 granate dore 1 ndezese granate dhe 3070 fishekep p11- Qarku Vlorebr shte dorezuar nga banoret 1 arme zjarri si dhe 60 fishekep p12- Qarku Lezhebr shte dorezuar 1 arme zjarri 40 fisheke dhe 5 granatap pEdhe njehere Policia e Shtetit falenderon te gjithe ata banore qe kane dorezuar vullnetarisht armet dhe municionet luftarake si dhe iu ben thirrje te gjithe atyre qe mbajne arme pa leje t8217i dorezojne ato brenda afatit te amnistise 30 Prill 2017p p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Durres foshnja 15-muajshe mberrin e pajete ne spital shkak dyshohen virozat e stines]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074552/titulli/Durres-foshnja-15-muajshe-mberrin-e-pajete-ne-spital-shkak-dyshohen-virozat-e-stines pimg classalignnone size-large wp-image-464054 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704durres-640x445jpg alt width640 height445 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704durresjpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201704durres-320x223jpg 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Nje foshnje 15-muajshe ka mberritur e pajete ne spitalin rajonal te Durresit ne rrethana ende te paqartap pSipas nje njoftimi te policise se Durresit behet me dije se e mitura me inicialet NA banuese ne fshatin Fllake eshte shoqeruar pa shenja jete nga prinderit e saj ne spitalin rajonalp pNje grup hetimor po punon per percaktimin e shkakut te vdekjes dhe zbardhjen e plote te ngjarjesp pTri dite me pare foshnja ishte shoqeruar ne Pediatrine e Durresit me viroza te stines dhe pas kryerjes se vizites ishte larguar per ne shtepip p18 prill 2017 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Dhuno kalimtarin ne sy te femijes se i zuri rrugen me biciklete pezullohet polici]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074529/titulli/Dhuno-kalimtarin-ne-sy-te-femijes-se-i-zuri-rrugen-me-biciklete-pezullohet-polici pOficeri i policise prane Drejtorise Vendore te Policise Elbasan Nenkomisar Arjet Janca eshte pezulluar nga detyra diten e sotme pas publikimit te nje video ne mediap pJanca shfaqej duke dhunuar e me pas arrestuar nje burre ne prani te gruas dhe femijeve te ketij te funditp pSipas deshmitareve ne vendngjarje te cilet kane realizuar edhe videon gjithcka ka ndodhur per faktin se burri teksa levizte me biciklete i zuri rrugen policitp pNgjarja eshte regjistruar ne vendin e njohur si Ura e Zaranikes prane doganes se qytetit te Elbasanitp pNe video Arjet Janca shfaqet me veshje civile pasi ne momentin kur ndodhi ngjarja ai ishte jashte orarit te punesp pPas ngjarjes ka reaguar Drejtoria Vendore e Policise Elbasan dhe eshte vendosur pezullimi nga detyra per oficerin e policise deri ne sqarimin e ngjarjesp pNdaj oficerit ka filluar procedimi disiplinor per veprime arbitrarep pbr iframe width640 height360 idam1113111 frameborder0 allowfullscreen srchttpeabingmediacomv41113111htmliframe script srchttpeabingmediacomamloadplayerv2jsvideoid 1113111 sid4scriptp pp <![CDATA[Rritet shperblimi 100 milione leke kush identifikon vrasesit e Artan Cukut]]> 2019-04-25T18:09:05+00:00 2019-04-25T18:09:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048074528/titulli/Rritet-shperblimi-100-milione-leke-kush-identifikon-vrasesit-e-Artan-Cukut pKur kane kaluar afro nje jave nga vrasja e ish-zyrtarit te policise Artan Cuku eshte rritur shperblimi per kedo qe ka informacion per vrasesit e tijp pMe heret ishte vene ne dispozicion shuma prej 30 milione lekesh ndersa sot kjo shume ka shkuar ne 100 milione leke per kedo qe jep informacione qe cojne drejt zbardhjes se ekzekutimit te ish-drejtorit te Policise se Vlores ekzekutim ky i ndodhur me 8 prillp pPak dite me pare policia publikoi nje video nga nje kamera sigurie ku dukej vrasesi i veshur sportiv dhe me nje kapele te bardhep pGjate 24 oreve qe pasuan publikimin e pamjeve filmike te personit te dyshuar mesohet se policia ka marre ne sallen operative te pakten dy telefonata ne ore per kete rastp pLajmi u be me dije nga burime te Policise se Tiranes te cilat thane se qytetaret kane dhene informacionet qe kishin ne lidhje me atentatin e rende ku humbi jeten ish-drejtori i Policise se Vlores komisar Artan Cukup pMirepo policia ka bere te ditur se deri me tani asnje nuk ka rezultuar e vlefshme per zbardhjen e ngjarjes se rendep pp - Arkiva Shqiptare e Lajmeve