Lajme nga ShqiperiaCom 2020-07-10T08:04:58+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Forbes Greqia te ldquokopjojerdquoShqiperine per taksat]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047203627/titulli/Forbes-Greqia-te-ldquokopjojerdquoShqiperine-per-taksat Greqia duhet te ndjeke shembullin e vendosur nga dy fqinjet e saj Bullgaria dhe Shqiperia dhe te vendose nje takse te sheshte thote Steve Forbes botuesi 64-vjeccedilar i revistes Forbes ldquoJu duhet te merrni shembullin e fqinjeve tuaj si Shqiperia dhe Bullgaria Ata nuk duan te paguajne taksa por disa vite me pare ata vendosen taksen e sheshte 10 perqind shume e lehte per tu mbledhur dhe ato ekonomi jane ne rritjerdquo komenton Forbs per ate se ccedilfare beson ai se duhet tebr beje Greqia ne politiken e ardhshme te taksavebr br aqshqiptarjacombr br br <![CDATA[U votua ne Kuvend shteti shet trojet nen banesa me leje]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047203626/titulli/U-votua-ne-Kuvend-shteti-shet-trojet-nen-banesa-me-leje Ndryshojne serish rregullat per privatizimin e trojeve qe ndodhen nen banesat e ndertuara ne vitet e para pas demokracise Ligji ishte iniciuar nga qeveria aktuale dhe eshte miratuar me 2010-en por pa kaluar as dy vjet jane bere amendime per afate dhe kushte Diskutimi dje ne seacuteance plenare ne parlament nuk ka shime ne emer te grupit socialist duke u shprehur se quotqeveria vazhdon te fale pronat e pronareve legjitime Sot qeveria po u thote pronareve te vjeter se po I shes pronat e tua pastaj do te te bej kompensimin qe u takon ishpronarevequot theksoi ajo Kodheli tha se me pronaret PS ne pushtet do te ndertonte nje marredhenie totalisht tjeter dhe se do ti konsideronte ata si nje potencial te zhvillimit te vendit quotNe kete menyre i jepet fund talljes se qeverise me pronaret dhe vendoset ne vend padrejtesia ndaj tyre qe per ne do te thote nje Shqiperi me e drejte per te gjithequot tha Kodhelibr br Duke shtuar se pronaret qe duan tu kthehet prona fermeret qe punojne token apo ata qytetare qe perfitojne pronesine nga procesi i legalizimit kane nevoje per nje prone te regjistruar dhe me ccedilertifikate te cilen ne do tua japim dhe ju nuk ua keni dhene dot deklaroi ajo Sipas ndryshimeve te bera qirate e papaguara mund te falen kur pronari dorezon kerkesen per privatizim brenda ketij viti nderkohe qe ne se kerkesa per pagese te menjehershme do te behet deri me 1 korrik te ketij viti ulet 20 ccedilmimi i truallitbr br Ligji ka kaluar vetem me 70 vota pro Sipas ligjit do te perfitojne te drejten e blerjes se tokes nen ndertime me leje te gjitha banesat qe jane lejuar nga komitetet pluraliste te pushtetit vendor gjate viteve 1991- 1993 deri sa u krijua Agjencia e Privatizimit Gjithashtu perfitojne edhe ndertimet qe jane bere pas kesaj periudhe deri ne autorizimin e shitjes se tokes Se fundit ne ligj eshte futur edhe kategoria e ndertesave te privatizuara nga pronat e ish-kooperativave bujqesore dhe ndermarrjeve bujqesore Fjala eshte per ato ndertime te kesaj periudhe qe jane te ligjshme se jane me leje ndertimi por toka nen to nuk u eshte dhene ne pronesi atyre qe kane ndertuar keto banesa Keshtu pronaret e banesave i kane shtepite te tyre prej 20 vjetesh por nuk jane pronare te truallit i cili eshte ende publik br br Per kete shteti nuk merr as qira nga pronesia mbi truallin Ne Ministrine e Financave kane ardhur shume kerkesa per te perfituar nga ligji por eshte zbuluar se ne 400 raste ligji i kishte lene jashte mbulimit te tij dhe nuk mund te miratoheshin Deputetja e Partise Socialiste Mimi Kodheli deklaroi voten kunder per keto ndryshime ne emer te grupit socialist duke u shprehur se quotqeveria vazhdon te fale pronat e pronareve legjitimerdquobr br Sipas ndryshimeve te bera qirate e papaguara mund te falen kur pronari dorezon kerkesen per privatizim brenda ketij viti nderkohe qe ne se kerkesa per pagese te menjehershme do te behet deri me 1 korrik te ketij viti ulet 20 ccedilmimi i truallitbr br br aqshqiptarjacom br br <![CDATA[Kriza e moti i keq INSTATRane eksportet dhe importet]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047203625/titulli/Kriza-e-moti-i-keq-INSTATRane-eksportet-dhe-importet TIRAN ndash INSTATA ka konstatuar se gjate muajit janar jane ulur shkembimet tregtare te Shqiperise me vendet e tjera Shkak per kete sipas specialisteve te ketij instituci eshte kriza ne Eurozone por edhe situate problematike qe kaloi vendi per jave te tera per shkak te motit te keqbr ldquoJane eksportuar 134 miliarde leke mallra me ulje 188 ne krahasim me dhjetorin 2011 dhe nje renie me 9 kundrejt te njejtes periudhe te nje viti me pare Nderkohe qe jane importuar rreth 35 miliarde leke produkte me ulje 33 ne krahasim me muajin e meparshem dhe rritje 37 kundrejt te njejtes periudhe te vitit te kaluarrdquo tha perfaqesues te INSTATbr Deficiti tregtar i vendit ne janar arriti vleren e 215 miliarde lekeve Shifrat e fundit te INSTAT-it per renie te eksporteve dhe importeve deshmojne per ulje te konsumit ne vend Kjo perfaqeson aktualisht edhe nje nder problemet kryesore te ekonomise br br aqshqiptarjacom br br <![CDATA[Drita natyrore zvogelon shkurtpamesine]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047148595/titulli/Drita-natyrore-zvogelon-shkurtpamesine pHulumtuesit kane perfunduar se rreziku nga shkurtpamesia zvogelohet per 18 nese ccedildo dite femijet i ekspozohen drites natyrore nga nje ore me shume shkruajne ekspertet ne prezantimin e tyre per kete hulumtimbr br Rreziku i femijeve nga miopia ose shkurtpamesia ku largimi i objekteve shkakton pamje te turbullt per shkak se drita hyn ne fokuset e syrit ne menyre te parregullt mund te zvogelohet duke kaluar me teper kohe jashte dhe duke ju ekspozuar drites natyrale thote nje hulumtim nga Universiteti i Kembrixhit i cili u prezantua gjate kesaj javebr br Dr Antony Khawaja nga ky universitet tha Shtimi i kohes se kaluar jashte nga ana e femijeve mund te jete e mase e thjeshte me perfitime te medha per permiresimin e te parit dhe shendetit te pergjithshembr br Shkurtpamesia eshte me e shpeshte ne ditet e sotme krahasuar me 30 deri 40 vjet me pare ne te gjitha vendet e botesbr br Krahasuar me femijet me shikim normal dhe me largpamesi mesatarisht femijet shkurtpames kalojne 37 ore me pak ne jave ne ambiente te hapurabr br Gjithashtu te dhenat flasin edhe per ngadalesimin e perparimit te shkurtpamesise me e kalimit te kohes me te madhe ne ambiente te hapura krahasuar me femijet shkurtpames te cilet kane qendruar brenda nje kohe me te gjate Telegrafibr p <![CDATA[Suarez perdor gishtin e mesem]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047148591/titulli/Suarez-perdor-gishtin-e-mesem pGjesti i SuarezitppSulmuesi kontraverz i Liverpoolit Luis Suarez mund te kete probleme te tjera me FA pas nje gjesti te pahijshem ndaj tifozeve te Fulhamit Per shkak se ata e ngacmonin urugujani ua ngriti gishtin e mesem qe kamerat e kapen dhe si rrjedhoje FA mund ta denoje pbr pSuarezit iu anulua nje gol padrejtesisht per pozite jashte loje dhe Liverpoolit nuk iu dha nje penallti edhe pse nderhyrja ndodhi ne zone Ne kete menyre ekipi i Dalglish pesooi humbje duke iu larguar skuadrave pretendente per titull Suarez e ka ne FA edhe ccedileshtjen e racizmit kunder Patrice Evra indeksonlinebr br p <![CDATA[Wenger Neymar ne Arsenal enderr per mua]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047148589/titulli/Wenger-Neymar-ne-Arsenal-enderr-per-mua pTrajneri i Arsenalit Arsene Wenger e ka pranuar se enderron qe ta sjell ne skuadren e tij talentin brazilian Neymar Ky i fundit eshte ne listen e ngushte per tu shpallur futbollisti me i mire ne Brazil ndersa ccedilmimi i tij aktualisht eshte 45 milione euro br br 147Po ti kisha tash keto para menjehere do t146i investoja ne Neymarin edhe pse ai nuk mund te krahasohet me Pelen pasi Pele si 17 vjeccedilar ka fituar kampionati boteror por si do qofte Neymar ka potencial te madh per te ardhmen ai mund te jete sulmuesi me i mire ne bote148 ka thene WengerNeymar kete sezon per Santosin ne 21 ndeshje te zhvilluara ka shenuar 13 gola indeksonlinebr p <![CDATA[147Nuk ka si Mourinho148]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047148588/titulli/147Nuk-ka-si-Mourinho148 pQe nga largimi i Jose Mourinhos nga Italia skuadra e Interit nuk po arrin ta gjeje rrugen e suksesit Kater pasardhes te portugezit duke perfshire edhe trajnerin aktual Claudio Ranieri nuk kane arritur ta rikthejne skuadren ne formen e duhur ne lojen te cilen zikaltrit e zhvillonin ne drejtimin e Mourinhos me te cilin fituan kuroren e trefishtebr br Duke filluar nga Rafa Benitezi e per te vazhduar me Leonardon e Gian Pier Gasperinin tifozet e Interit kane qene deshmitare te renies se vazhdueshme te skuadres se tyre te zemres Drejtori i pergjithshem i Interit Ernesto Paolilo ka pranuar se pasardhesit e Mourinhos kane pasur detyre shume te veshtire per te permbysur te arriturat e portugezitbr br 147Nuk eshte lehte te ulesh ne banken e skuadres sone pas Jose Mourinhos Ai eshte nje trajner fenomenal Perveccedil kesaj arritjet e tij flasin qarte Jemi deshmitare te asaj qe ka arritur ai ketu Ai ka fituar gjithccedilka qe ka qene e mundur te fitohet Prandaj te gjithe trajneret qe vijne pas tij ketu ne shpinen e tyre kane nje barre te madhe148 ka thene Paolilobr br p <![CDATA[Maxi ne Milano 999 ]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047148587/titulli/Maxi-ne-Milano-999- pMilano thuhet te kete finalizuar marreveshjen per transferimin e sulmuesit te Catanias Maxi Lopez Lajmi konfirmohet nga mediat italiane te cilatpohojne se marreveshja ne leter veq sa ka perfunduar vetem qe mbetet te pritet afatii janarit qe Maxi te udhetoje drejt Milanos pbr pDrejtori sportivi Catanias Lo Monaco ishte ai qe zyrtarizoi marreveshjen e arritur Transferimii Maxit ne Milano pritet te behet ne forme huazimi per 6 muaj me mundesi blerje te kartonit te plotepbr pMaxi Lopez pritet qe gjate kesaj kohe te mbuloj boshllekun e len nga sulmuesi Antonio Cassano i cili nuk pritet te kthehet deri ne sezonin tjeterindeksonlinebr br p <![CDATA[Pas 33 pasimeve shenon gol video]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047148586/titulli/Pas-33-pasimeve-shenon-gol-video pArsenali shenoi fitore te thelle ndaj Wiganit ne fundjaven qe lame pas ne Premierligen Angleze Arsenali plot 4 here tundi rrjeten kundershtare por bie ne sy momentii golit te 3-te te shenuar nga Gervinho pbr pArsenali e hutoj Wiganin duke realizuar plot 33 pasime per te marre ne fund topin Gervinho duke konkretizuar golindeksonlinebr br p <![CDATA[Kembengul Villanova Do te jem ne Bernabeu]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047148585/titulli/Kembengul-Villanova-Do-te-jem-ne-Bernabeu pTito Villanova edhe njehere ka shprehur deshiren e tij te madhe per te qene ne krye te detyres ne El Classicon e 10 dhjetorit ndermjet Real Madridit dhe Barcelones pbr pVilanova ka kryer edhe disa konsultime me ekipin mjekesor te skuadres tek te cilet ka shprehur deshiren dhe vullnetin per rikthim ne pune zyrtare ndaj Real Madridit pbr pRikthimi i tij ne Bernabeu do te ishte nje shans per te qene perball Jose Mourinhos me te cilin pati kontakt fizik nga ndeshja e fundit mes 2 ekipeveindeksonlinebr br p <![CDATA[Tevez arrin marreveshje me Milanin]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047148584/titulli/Tevez-arrin-marreveshje-me-Milanin pMilani arrin marreveshje per transferimin e argjentinasit Carlo Tevez Sipas mediave italiane deri ne fund te qershorit angazhimi i Tevezit do te kushtoj 3 milione euro nga pese milione euro per cdo vit deri me 2015 plus bonuset br br Kjo eshte marreveshja e arritur me agjentit te lojtarit dhe Milanit ndersa tashme ka mbetur te negociohet edhe me Manchester Cityn me cfare kushtesh do ta lene te lire Tevezin br br Neser oferta e Milanit do ti dergehet Cityt me fax qe parasheh huazimin deri ne fund qershorit dhe kartoni i tij i blerjes te sillet mes 15 dhe 20 milione euro indeksonlinep <![CDATA[Barcelona fitore per statistika]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047148583/titulli/Barcelona-fitore-per-statistika pBarcelona e ka permbyllur me fitore ciklin e pare ne Champions Edhe pa shumicen e lojtareve standard ekipi i Guardioles ka shenuar nje fitore te thelle ne shtepi ndaj Bate Borisov me 4-0 br br Serine e golave e hapi i riu Roberto ne min36 Montoya 60 Rodrigues ne 63 i cili shenoi nga penalltia ne minu 88 Ne kete grup ku ben pjese edhe Milani Barcelona e ka permbyllur ciklin pa asnje humbje te gjitha fitore dhe nje barazim ne shtepi me Milanin indeksonlinep <![CDATA[Arsenali kualifikohet por edhe Marseille]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047148582/titulli/Arsenali-kualifikohet-por-edhe-Marseille pArsenali i Arsene Wenger ka humbur si mysafir i Olympiakosit ne ndeshjen e fundit te fazes se grupeve ne Champions por pa e rrezikuar vendin e pare pasi 11 piket e grumbullura ne ndeshjet e kaluara jane te mjaftueshme Si mysafir topxhinjte pesuan me 3-1p pbr Golat per Olympiakos Piraeus i shenuan Djebbour ne min16 Torrijos ne te 36-en Modesto 89 Arsenali e ngushtoi epersine ne pjesen e dyte permes Benayonit por pa mundur ta evitoj humbjen p pbr Nga grupi F pos Arsenalit me 11 pike kualifikoht edhe Marseille qe ka fituar ne nje ndeshje dramatike ne Gjermani si mysafir te Borusia Dortmund Edhe pse ishin ne disavantazh francezet fituan dhe u kualifikuan indeksonlinebr p <![CDATA[Komisioni i Ekonomise miraton kandidaturat e BSH]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128852/titulli/Komisioni-i-Ekonomise-miraton-kandidaturat-e-BSH Partia Socialiste nuk do te jape voten pro per Adrian Fullanin i propozuar per trsquou bere anetar i Keshillit Mbikqyres te bankes qendore Qendrimi zyrtar eshte bere publik pas nje sere akuzash qe u leshuan ndaj Fullanit i cili prej 7 vitesh mban postin e Gurvernatorit te Bankees Qendrore br br I pranishem ne Komisionin e Ekonomise zoti Adrian Fullani i cilesoi akuzat per korrupsion perdorim politik si te genjeshtra dhe per kete ai tha se gjithkush mund ta vertetoje kete br br Komisioni i Ekonomise miratoi Adrian Fullanin Elisabeta Gjonin dhe Petraq Milon tre kandidaturat e propozuara nga Keshilli i Ministrave per Keshillin Mbikeqyres te Bankes se Shqiperise Ne komision pati debate dhe per proceduren e miratimit te kandidaturave Partia Socialiste deklaroi voten pro ne seance per Elisabeta Gjonin ndersa per Petraq Milon nuk pati deklarime Gjate kesaj jave pritet qe nga Kuvendi te vijne propozimet per 5 anetaret e tjere te Keshillit Mbikeqyres br br Florian Papadhimitribr <![CDATA[Gjobitet CEZ METE Vendosi sahate te paverifikuar]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047126275/titulli/Gjobitet-CEZ-METE-Vendosi-sahate-te-paverifikuar Kompania e shperndarjes se energjise CEZ eshte gjobitur me 30 milione leke nga Ministria e Ekonomise dhe Energjetikes Ministria e Ekonomise ben me dije se ky vendim per te penalizuar kompanine CEZ eshte marre per shkak te futjes se sahateve ne menyre te paverifikuar perpara perdorimit dhe moszbatimit te ligjit per bashkevulosjen e morseterise se aparatit mates br br Ministria e Ekonomise thote se edhe pas takimeve te shumta te drejtorise se metrologjise me perfaqesues te CEZ-it nuk eshte marre asnje mase nga keta te fundit Nderkohe kompania CEZ ne nje reagim te sajin tha se eshte ne proces diskutimesh me Drejtorine e Pergjithshme te Metrologjise DPM dhe ERE-n ne lidhje me disa ccedileshtje qe lidhen me zbatueshmerine praktike te amendamenteve te fundit te hyra ne fuqi br br Keto amendamente tha CEZ e detyrojne Entin e Rregullimit te Energjise te miratoje nje kontrate tip qe duhet firmosur mes CEZ Shperndarje dhe subjektit te licensuar Kjo kontrate ben me dije CEZ konsiderohet si jo ne perputhje me ligjin si e njeanshme dhe ne cenim te parimeve te konkurences dhe verifikimit te drejte te matesave dhe se i sjell kosto kompanisebr <![CDATA[Kredite e keqija 18 Fullani Sistemi bankar ne kontroll]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047125628/titulli/Kredite-e-keqija-18-Fullani-Sistemi-bankar-ne-kontroll Kredite e keqia kane arritur nivele kritike por situata vijon te mbetet nenkontroll nga banka qendrore dhe ato te nivelit te dyte Duke komentuar shifrat e muajve te fundit guvernatori tha se bankat i jane pergjiigjur me sukses testeve te bera nga Banka Qendrore br br quotBSH gjykon qe kredia me probleme ka arritur nivele te pranueshme niveli i tyre eshte ne 17-18 per qind aktualisht por eshte totalisht i menaxhuar nga sistmei bankar Stres testet e BSH tregojne per nje gjendje solide te portofolit te kredivequot tha Adrian Fullani guvernatori i BSH-sebr br Per te mos lejuar perkeqesim te metejshem te situates ne banka dhe ulje te fitimeve guvernatori Fullani kerkoi qe bankat te perdorin garancite bankare br br quotKujdesi i vecante i BSH si ne forumet e shkuara po njekohesisht dhe kujdesi i shtuar ne te ardhmen do te jete ne kuader te ekzekutimit te kolateraleve per ti dhene nje frymemarrje akoma me te mire zhvillimit te kreditimit te vendit Situata eshte ne kontroll nga BSH dhe nga sistemi bankarm duke pasur parasysh qe mbulimi me kolaterale jane garanci per nivelin aktual te kredive me problemequot vijon Fullanibr br Guvernatori doli para medieve menjehere pas mbledhjes se Keshillit Mbikeqyres Norma baze e interesit do te qendroje ne 5 per qind dhe sipas guvernatorit ky nivel ehset reflektuar ne interesat e kredive Duke marre parasysh zhvillimet ekonomike guvernatori tha se rritja ekonomike e ketij viti mund te qendroje ne objektivat e qeverise dhe bankes qendore br br Florian Papadhimitri <![CDATA[Basha Lehtesira fiskale per bizneset e Tiranes]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047124987/titulli/Basha-Lehtesira-fiskale-per-bizneset-e-Tiranes Ulje te metejshme taksash ka premtuar per bizneset kryetari i bashkise se kryeqytetit Ne nje takim me antaret e Dhomes Amerikane te Tregtise kryebashkiaku tha se shume shpejt do te kete ndryshim procedurash per lejet dhe licencimet br br quotKemi proceduar me hapin qe hodhem para dy javesh ne keshillin bashkiak me eleminimin e afro 60 tarifave dhe reduktimin e taksave ne bashkine e Tiranes Proces i cili ka nisur por nuk ka perfunduar Pikerisht ne kete menyre do te procedojme dhe me hapin tjeter te rendesishem ate te thjeshtimit te procedurave ne Bashkine e Tiranes vecanerisht ato te licencimit dhe te lejevequot tha Lulzim Basha kryetari i Bashkise Tiranebr br Shume prej biznesmeneve i thane kryebashkiakut qe mendimi i tyre duhet te merret parasysh ne vendimmarrje quotNuk do kete asnje hap perpara pa marr plotesisht mendimin e grupeve te interesit dhe vecanerisht grupeve te biznesit Aboslutisht per cdo rast te aktivitetit ekonomik financiar prodhues te sherbimeve ne qytetin e Tiranes Kjo do te behet me te gjitha grupet e interesitquot tha Bashabr br Dhoma Amerikane e Tregtise kryen shpesh takime pune me drejtues institucionesh ku bizneset shprehin shqetesimet e tyre Gjate javeve te fundit anetaret e ketij grupimi jane takuar me kreret e doganave dhe kryeparlamentaren br br Florian Papadhimitri <![CDATA[Rreziku nga fqinjet Bode Buxheti 2012 antikrize]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047124985/titulli/Rreziku-nga-fqinjet-Bode-Buxheti-2012-antikrize Buxheti i vitit te ardhshem do te jete i ndertuar per tju pershtatur efekteve te pas krizes dhe zhvillimeve jo te mira ne rajon Pavaresisht nga parashikimet e Fondit Monetar Nderkombetar kreu shqiptar i financave tha se qeveria ka krijuar kushtet per te arritur kete objektiv br br quotNe kemi marr te gjitha masat qe ekonomia shqiptare te preket sa me pak ose te mos preket fare nga zhvillimet ne rajon cka do te thote qe nuk do te kete implikacione te drejt per drejta te zhvillimeve ekonomive fqinje me ekonomine shqiptare Rikthyem ne vend deficitin me te ulet Pergjate periudhes se krizes ne ulem borxhin publik Buxheti nuk eshte tabu dhe ata qe mendojne qe do te ngurtesojme buxhetin ta kthejme ne tabu thjesht se nuk duhet ndryshuar kjo eshte gabim Nese do te kemi zhvillime pozitive ne ekonomine shqiptare pse jo Do te kemi rishikim pozitiv te buxhetit dhe jo negativquot tha Ridvan Bode minister i Financavebr br Ministri kundershtoi dhe parashikimet e FMN-se per rritjen ekonomike quotNe shpresojme qe ky vit do te shkoje ne rritjen 4 per qind Ato qe ju degjoni jane te perhershme Vitin e kaluar FMN tha do te jete 1 per qind dhe ishte 39 per qind Sivjet thote qe do te shkoje tek 25 per qind por ne jemi te bindur qe shkon ne rritjen 4 per qind Zhvillimet ne ekonomine reale gjate tre mujorit te trete ende te pa konfirmuar nga INSTAT deshmojne per nje rritje pozitive me te fortequot vijoi Bodebr br Ministri Ridvan Bode i pyetur per buxhetin e vitit te ardhshem tha se prioritetet jane ato sektore tradicionale te qeverise Berisha br br quotDo te vijojme te mbetemi ne prioritet e deklaruara tashme Pra qe te vijojme politiken e rritjes se pagave dhe pensioneve te vijojme te mbeshtesim nje norme te larte te investimeve publike ne ekonomi si nje instrument dhe per nxitur e per te mbajtur aktive kerkesen konsumatore pasi ajo ka qene motivi i zhvillimit te ekonomise vitet e fundit dhe te mundohemi te mbeshtesim permiresimin e sherbimeve publike ne rradhe te pare ate te arsimit dhe te shendetit publikquot beri te ditur aibr br Kreu i Financave tha se te ardhurat ne total jane realizuar rreth 97 per qind e planit por kjo shifer sipas tij nuk duhet komentuar si problematike br br Florian Papadhimitri <![CDATA[Borxhi i falur dy vjet per 20 mln eurot e Italise]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047124059/titulli/Borxhi-i-falur-dy-vjet-per-20-mln-eurot-e-Italise Qeveria italiane i ka falur borxhin vendit tone por me kush qe shumat te perdoren per projekte te ndryshme ne arsim shendetesi dhe ndihme per shtresat e varfera Pak jave pasi marreveshja u firmos nga ministri i Financave dhe perfaqesues me i larte i qeverise italiane ne Tirane komisioni i Ekonomise dhe ai i Ligjeve i kane dhene OK-ein projektligjit qe ratifikon marreveshjen mes dy shteteve br br quotEumlshte rene dakord qe keto pagesa te mos behen po te depozitohen ne nje fond dhe te perdoren me tej per te financuar projekte qe do te bien dakord mes dy qeverive Pra idea eshte ne po shkembejme 20 mln euro ne detyrime principal dhe interes per ti kaluar keto fonde per te financuar projekte te reja Eumlshte nje marreveshje me mjaft perfitim per ne Ne menyre indirekte eshte nje falje borxhi Pagesat tona qe do shkojne ne kete fond do te shkojne ne keste I pari do te jete 500 mije euro ndersa kestet e tjera do tejene rreth 195 mln euroquot tha Resmi Ibraj specialist drejtoria e borxhit MFbr br Rreth 20 milione euro jane pjese e kesaj marreveshje dhe kesti i pare prej 500 mije eurosh do te depozitohet brenda 30 diteve nga nenshkrimi Marreveshja percakton qe afati i perdorimit te fondit per realizimin e projekteve te perzgjedhura eshte deri ne dy vjet qe nga momenti i depozitimit te kestit te fundit ne llogarine e fondit Fondet e paperdorura deri ne afatin e vendosur prej dy vjetesh do ti kthehen qeverise italianebr br Florian Papadhimitri <![CDATA[Penguesit e biznesit BB Lejet e ndertimit taksat energjia]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047122817/titulli/Penguesit-e-biznesit-BB-Lejet-e-ndertimit-taksat-energjia Mos realizimi i reformave ne 8 prej 10 sektoreve qe kane lidhje me biznesin solli renien ne renditje qe Banka Boterore i beri Shqiperise ne raportin me te fundit Nje dite pas publikimit te raportit ldquoTe berit biznes 2012rdquo perfaqesuesja me e larte e Bankes Boterore ne Tirane komenton ndryshimet qe ndodhen brenda nje viti Per ldquoAlbanian Screenrdquo Ksenyia Lvovsky thote se lejet e ndertimi pagesa e taksave dhe energjetika ngelen problemet kryesore per bizneset br br ldquoShqiperia ka qene ne vendin e 82-te vitin qe shkoi e vazhdon te jete ne te njejtin vend Por kete vit raporti ka zgjeruar treguesit qe mat dhe ka ndryshuar metodologjia e ndjekur Ne pergjithesi Shqiperia vijon te mbetet nje reformuese e qendrueshme dhe ne pergjithesi ka arritur perparime Por nderkohe vendet e tjera kane ecur me shpejt Klasifikimet e raportit bejne qe Shqiperia te vazhdoje te intesifikoje perpjekjet As nje vend nuk mund te jete ne krye te klasifikimitrdquo tha Ksenyia Lvovsky perfaqesuesja e Bankes Boteror Tiranebr br Gjithsesi situata sipas perfaqesueses se Bankes Boterore nuk eshte pesimiste Shqiperia ka bere hapa perpara ne sektore te tjere qe nuk jane perfshire ne ldquoTe berit biznes 2012rdquo br br ldquoKa dy gjera qe duhen marre parasysh Ecuria krahasuese me vitin qe shkoi dhe si i krahasojme me vendet e tjera Shqiperia eshte mire ne mbrojtjen e investitoreve ecen mire me kredidhenien dhe ka marre nasa per ccedileshtjen e falimentimit Edhe pse ka hapa para me regjistrimin e pronave Shqiperia eshte pas krahasuar me vendet e tjera Ndaj duhet te vazhdojneperpjekjet Shembuj te tjere ku duhet bere me shume eshte pagesa e taksave dhe sigurimi i energjise elektrike Cilesia e qeverisjes eshte faktor i rendeishemper investitoret dhe kjo nuk ehte perfshire ne raport Dhe reforma e insopektimit eshte reforme e rendesishme por qe nuk ehste prfshire ne kete raportrdquo vijoi Ksenyia Lvovsky perfaqesuesja e Bankes Boteror Tiranebr br Marrja e lejeve te ndertimit e renditi Shqiperine te fundit nder 183 vendet qe jane pjese e raportit Nje tjeter tregues eshte ai per pagesen e taksave ku nje biznesi i humbasin dhjetra ore pune Per kete tregues Shqiperia u rendit ne vendin e 152-te Renditje te mire ka ne vendin e 16 dhe 24 per mbrojtjen e investitoreve dhe marrjen e nje kredie Keto tregues dhe te tjere ne raportin ldquoTe berit biznes 2012rdquo e renditen Shqiperine ne vendin 82 nga 77 qe ishte nje vit me pare br br Flori Papadhimitri Azhornuar s fundi e premte 21 tetor 2011 <![CDATA[Frenimi i biznesit BB Shqiperia 5 vende me poshte]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047122338/titulli/Frenimi-i-biznesit-BB-Shqiperia-5-vende-me-poshte Shqiperia eshte zhvendosur disa vende me poshte ne renditjen qe Banka Boterore ben ne raportin e pervitshem quotDoing Businessquot Raport i publikuar ne Washington per vitin 2012 e ka zhvendosur vendin tone ne vendin e 82-te nga vendi i 77 qe ishte renditur per kete vitin aktual Ne raport jepen detaje si per permiresimet ashtu dhe per reformat qe nuk kane ecur dhe funksionuar siccedil duhet br br Banka Boterore dhe IFC thone ne raport se nje nder problemet e pazgjidhura per bizneset eshte ai i marrjes se nje leje per ndertim Ky ngerccedil eshte i pranishem qe prej fillimit te vitit 2009 Banka Boterore per kete problem e ka renditur te fundit Shqiperine nder 183 vendet qe jane ne raport br br Renditje jo te mire ka dhe per lidhjen e kontratave te energjise dhe pagesen e taksave Per keto zera renditja eshte ne vendin 154 dhe 152 pasi nje biznesi i duhen disa dite per te lidhur kontraten si dhe shume ore per te paguar taksat Por vleresime pozitive ka per sektore te tjere siccedil eshte ai i regjistrimit te titujve te pronesise br ldquoShqiperia duke vendosur afate kohore e ka bere me te lehte regjistrimin e nje pronerdquo thuhet ne raport Renditje te mire ka ne vendin e 16 dhe 24 per mbrojtjen e investitoreve dhe marrjen e nje krediebr br ldquoDoing Businessrdquo merr parasysh 10 fusha me te cilat ndeshen bizneset ne 183 vende ne bote Keshtu ka renditje te veccedilante per hapjen e nje biznesi pagesen e taksave marrjen e lejeve te ndryshme dhe procese te tjera te cilat te mbledhura se bashku bejne dhe renditjen e secilit prej shteteve br br Ne vend te pare per 2012 ashtu si dhe per kete vit eshte Singapori ndersa ne vendin e fundit eshte Ccediladi Banka Boterore ka bere dhe nje vleresim te pergjithshem per rajonin ku vihet ne dukje se Moldavia ka bere nje kapercim prej 18 vendesh ndersa Maqedonia u rendit 12 vende me lart brenda nje viti br br Florian Papadhimitri <![CDATA[Tregu i energjise liberalizimi largon te medhenjte]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047122334/titulli/Tregu-i-energjise-liberalizimi-largon-te-medhenjte Nje janari pritet te sjelle ndryshime thelbesore ne tregun e energjise elektrike Liberalizimi i synuar i tregut pritet qe te largoje nga prodhimi vendas klientet qe ane dhe harxhuesit me te medhenj te energjise Liberalizimi i tregut do te shkepuse nga rrjeti fabrikat e medha dhe industrite e renda qe konusmojne qindra mijra kilovat ne 24 ore br br quotKjo behet me qellim qe KESH te kete mundesi te bleje energji per klientet tarifore dhe qe kane cmim te rregulluar nga enti rregullator ku hyjne klientet familjare dhe bizneset e vogla Kurse bizneset e medha te kene mundesi te dalin vet ne treg dhe mund ta gjejne dhe me lire po qe jane me cmim te parregulluarquot tha Agim Bregasi drejtor i Sektorit te Energjise METEbr br Shkeputja nga furnizimi prej CEZ-it ka shkaktuar reagime te forta te subjekteve qe preken Ata thone se kostot nga energjia do te rriten ndjeshem kjo pasi ata do te detyrohen te blejne me ccedilmimet e rajonit Shume prej kompanive kane paralajmeruar se mund te nisin te ulin numrin e tete punesuarve br br Florian Papadhimitri <![CDATA[Luhatjet e euros ekspertet Merrni kredi ne leke]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047122046/titulli/Luhatjet-e-euros-ekspertet-Merrni-kredi-ne-leke Luhatjet e paparashikuara ne tregun e monedhave si dhe pritshmerite per te ardhmen rekomandojne qe te kihet kujdes ne perzgjedhjen e monedhes per kredimarresit Sjellja e bankave ndaj klienteve eshte ne te kunder te kerkeses ccedilka dhe e ka bere disi te detyrueshme marrjen e huave ne monedhe te huaj br br quotKredia duhet marr ne ate monedhe qe ke dhe te ardhurat sepse ne fund fare eshte nje kosto qe duhet ta paguash nga te ardhurat per individet paga qe do te kete ne te ardhmen Sepse kursi i kembimit gjithmone perben risk Per te qene i sigurte per te shmangur riskun e monedhes luhatjes se vleres se monedhes eshte me e keshillueshme qe kredia te merret ne lek Ne dime qe shumica e ofruesve i shesin keto produkte me euro dhe do sdo dhe klientet e tyre jane te detyruar dhe kredite ti marrin ne kete valute Nuk eshte e pershtatshme per momentin por ndonjehere eshte dhe tregu i tillequot tha Adriatik Kotorri pedagog i Finances Universiteti i Tiranesbr br Qe prej rreth nje muaji leku ka shfaqur qendrueshmeri dhe epersi ne tregun e kembimit E kunderta ka ndodhur me euron ne tregun e huaj br br quotEumlshte ky stabilitet por eshte i perkohshem por po te zgjasi per nje kohe me te gjate mbetet per tu pare Nuk ka arsye te mendojme qe euro do rritet apo do ulet ne vazhdim muajt ne vazhdim ne afat te shkurter as te mendojme per ndonje luhatje te vete vleres se lekutquot vijon Kotorribr br Aktualisht nje euro vleresohet me 140 leke e 54 qindarka kurs ky pothuajse i pandryshuar qe prej mesit te shtatorit E kunderta ka ndodhur me monedhen jeshile ku vlera ne fillim te tetorit ishte mbi 106 leke Sot nje dollar me kursin e bankes se Shqiperise kembehet me 102 leke e 70 qindarka br br Florian Papadhimitri <![CDATA[Operatoret turistike te Bumci Te ulet TVSH]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047121043/titulli/Operatoret-turistike-te-Bumci-Te-ulet-TVSH Ulja e Tatimit mbi Vleren e Shtuar shihet si nje nga lehtesite e nevojshme qe kerkon industria e turizmit ne Shqiperi Kerkesa qe ka muaj qe eshte hedhur ne publik i eshte bere gjate se martes dhe minsitrit te linjes Sipas shoqatave dhe operatoreve te turistike ne rajon hotelet baret restorantet agjencite turistike dhe gjithe bizneset e perfshira direkt ne turizem kane lehtesira fiskale br br quotNe baze te analizave qe ne kemi trajtuar si shoqate kemi shprehur ne vazhdimesi se si produkti turistik shqiptar te jete i konkurrueshem ne treg Nje nga elementet kryesor eshte ndikimi i TVSHJ-se se hotelerise e cila indirekt jep impakt shume te madh ne produktin ne teresi ne tregun tonequot tha Enver Mehmeti kreu i Shoqates Shqiptare te Turizmitbr br Kerkesa u degjua nga ministri Aldo Bumccedili por pergjigja duket se do te vonoje quotEumlshte e vertete qe disa vende te tjera e kane te TVSH me te ulet se ne po ne duhet te bejme nje studim me te plote Dhe per kete une nuk kam pergjigje perfundimtare sot Patjeter duhet te konsultohemi me Ministrine e Financave cila eshte bara fiskale per sipermarresit ne vendet e tjera eshte me e larte se ne Shqiperi sepse TVSH eshte vetem njera nga taksat Por kemi dhe taksa te tjera Ne total barra fiskale per nje sipermarres ne kete sektor eshte me e larte ne Shqiperi ne krahasim me vendet e tjera fqinje dhe ata konkurrojne per kesaj barre me ne Ketu duhet te kemi nje panorame me te plotequot tha Aldo Bumccedili minister i Turizmitbr br Operatoret turisike te cilet operojne me grupet hyrese kane kerkuar gjithashtu dhe ulje te taksave lokale si dhe ndihma financiare per te investuar Kerkese tjeter eshte dhe ajo e permiresimit te infrastruktures dhe hartimi i planeve afatgjate per turizmin Nga janari deri ne maj te ketij viti sipas ministrise se Turizmit ne Shqiperi kane hyre rreth 568 mije vizitore Ndersa vitin e kaluar hyne 23 milione persona jo rezidente ne Shqiperi br br Florian Papadhimitri <![CDATA[Kursi i kembimit forcohet leku]]> 2020-07-10T08:04:58+00:00 2020-07-10T08:04:58+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047119824/titulli/Kursi-i-kembimit-forcohet-leku Monedha shqiptare po arrin te fitoje siguri dhe terren ne tregun e kembimit Pas muajsh pa qendrueshmeri gjate tetorit leku arrin te frenoje vleresimin e euros si dhe ka forcuar dukshem pozitat ndaj monedhes amerikane Prej tre javesh nje euro vleresohet me jo me shume se 141 leke kjo sipas kursit mesatar te Bankes se Shqiperise br br Gjate kesaj periudhe vlera me e larte qe ka pasur monedha e perbashket ka qene 140 leke e 67 qindarka qe ishte e premtja e kesaj jave Specialistet thone se qetesimi i levizjes se euros si ne oferte ashtu dhe ne kerkese ka sjelle kete sjellje te qendrueshme ne kembimin mes euros dhe lekut Keshtu mos hyrja e emigranteve dhe turisteve siccedil ndodhi gjate mujit gusht por edhe mos dalja e shqiptareve per pushime ka bere qe euro te qendroje ne vlera pothuajse te pandryshueshme br br Nderkohe sjellje krejt tjeter ka pasur kundrej monedhes amerikane Nje dollar ne fillim te tetorit u kembye me vleren maksimale prej 106 leke e 40 qindarka ndersa pas dy javesh vlera ra me me shume se 4 leke Te premten Banka e Shqiperise deklaroi vleren mesatare te kembimit prej 101 leke e 90 qindarka per nje dollar br br Specialistet thone se kerkesa modeste per monedhen amerikane solli dhe kete renie te vleres ndaj lekut shqiptar Ata parashikojne se ne fillim te muajit dhjetor mund te nisin levizjet ne tregun e kembimit te monedhave br br Florian Papadhimitri Azhornuar s fundi e diel 16 tetor 2011 - Arkiva Shqiptare e Lajmeve