Lajme nga Koha-Jone 2023-06-04T10:46:54+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Eksperti i UFO-ve Kennedy u vra nga CIA per shkak te alieneve]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914990/titulli/Eksperti-i-UFO-ve-Kennedy-u-vra-nga-CIA-per-shkak-te-alieneve div classitemFullText p p p Presidenti John F Kennedy u vra nga CIA pasi i kerkoi Agjencise qe te publikonte disa informacione top sekrete per UFO-tp p Sipas nje eksperti te UFO-ve Kennedy u qellua per vdekje teksa ishte duke udhetuar me nje veture kabriolet ne qendren e Dallasit ne Teksas me 22 nentor 1963p p Vdekja e tij ende mbetet mister dhe ka shume teori konspirativespan styleline-height 16Por teoria me e fundit sipas ekspertit Scott C Waring eshte se presidenti i dergoi kreut te CIA-s nje leter 10 dite para se te vritejspanp p Kopjet e letres u publikuan nga Waring ne faqen e tij UFO Sightings Dailyspan styleline-height 16Ai tha edhe se presidenti vizitoi bazen e NASA-s ne Cape Canaveral ne Florida kater dite pasi dergoi letrenspanp p Ne leter Kennedy i kerkon CIA-s qe te detajoje cdo gje qe di per UFO-tp div <![CDATA[Kosto e nje te burgosuri 369-1380 euro ne muaj]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914989/titulli/Kosto-e-nje-te-burgosuri-369-1380-euro-ne-muaj div classitemFullText p p p Mbipopullimi i burgjeve dhe kushtet e tyre kane bere qe buxheti per to te rritet nevitin 2016 ne 43 miliarde leke nga 37 miliarde leke qe ishte ne vitin 2014 Por sa jane kostot reale qe paguan shteti shqiptar per nje te burgosurp p Duke iu referuar nje raporti te hartuar nga prezenca e OSBE dhe Drejtoria e Burgjeve nje i burgosur i kushton shtetit shqiptar nga 369 euro deri ne 1380 euro ne muaj sipas kategorivep p Nje i paraburgosur ka kosto ne shifra ditore ne 1463 euro nje i burgosur qe vuan denimin i kushton shtetit 123 euro ne dite dhe nje i denuar por i semure i kushton shtetit 4623 euro ne dite sipas raportit te hartuarp p Mbipopullimi i burgjeve ben qe gjithne e me shume fonde publike te perdoren per administrimin e sitemit te burgjeve Nderkohe qe mbipopullimi i burgjeve con me shpejt edhe ne degradimin e ndertesave te tyrePer te permiresuar gjendjen e burgjeve Shqiperia duhet te fokusohet drejt mundesise se hapjes se burgjeve private per denimet deri ne 5 vjet si dhe implementimin e burgjeve me regjim te hapur ose burgjeve ditore Kjo ne menyre qe te ule edhe mbipopullimin e burgjevep p Ne Shkoder eshte ndertuar nje burg privat i financuar nga Bashkimi Europian ne vleren e 15 milione eurove dhe pritet qe te prese rreth 800 te burgosuar Nje menyre tjeter per te ulur mbipopullimin e burgjeve eshte edhe amnistia Me rastin e festave te fundvitit nje pjese e te burgosurve do te perfitojne ulje te denimit Pas miratimit ne Kuvend pritet qe rreth 1000 personat te denuar per vepra te lehta te perfitojne falje ne muajn e pare te vitit 2016p div <![CDATA[ifti nga Shqiperia ne Gjermani Edhe tek ne ka lufte]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914988/titulli/ifti-nga-Shqiperia-ne-Gjermani-Edhe-tek-ne-ka-lufte div classitemFullText p p p Kristina dhe Luka shpresojne ate qe eshte thuajse e pamundur te drejten e azilit ne GjermaniAta jane larguar nga Shqiperia e varfer jo vetem per nevoja ekonomikep p Edhe ne vendin tone mbizoteron lufta Ajo nuk eshte nje lufte me bomba por eshte nje lufte per mbijetese thone 26-vjecarja Kristina dhe bashkeshorti i saj 24 vjecar Luka emrat jane ndryshuar nga redaksia Per kete arsye ata kane ardhur ne Gjermani dhe veren e vitit 2015 kane paraqitur kerkese per azilp p Ata vijne nga Shqiperia nje nder vendet e varfra ne periferi te Europes te cilin Berlini ne vjeshte e shpalli si nje vend te sigurte origjine Nje vend qytetaret e te cilit thuajse nuk kane asnje shans qe tu nijhet ne Gjermani e drejta si refugjatp p Kristina dhe Luka e dine kete Megjithate ata nuk duan kurrsesi te kthehen ne atdhe Asgje nuk shkon si duhet ne vendin tone Korrupsioni ka kontaminuar te gjithe vendin Krimi i organizuar le gjurme ane e mbane ankohen ata Politikanet as qe e marrin mundimin ta permiresojne jeten e njerezve Perkundrazi ata e perkeqesojne edhe me shume ate duke vrare kesisoj gjithnje e me shume shpirtra shqiptare Dita dites Ndaj kaq shume njerez marrin arratine prej vendit tonep p strongGati 52000 shqiptare aplikuan per azil me 2015strongp p Sipas te dhenave te Entit Federal per Migracionin dhe Refugjatet nga janari deri ne nentor 2015 kane paraqitur kerkese per azil ne Gjermani afro 52000 shqiptare - kjo shenon nje rritje me rreth 645 krahasuar me nje vit me pare Kesisoj shqiptaret jane te dytet ne listen e aplikimeve per azil menjehere pas Sirise per periudhen janar - nentor 2015p p Me cfare te jetoj ne Shqiperi Atje merrja vetem 80 Euro ne muaj thote Kristina e cila ka punuar ne nje Call center Ajo ka studiuar per anglisht por nuk mund te gjente pune tjeter me te mire Ndersa une kisha nje pune me ore te plota si barist Rrogen e kisha 180 Euro ne muaj tregon Luka qe ka studiuar shkencat sportive Ne nuk kishim lidhje dhe as rrjet miqsh Nuk mund te jepnim as ryshfet sepse skishim para Per kete arsye nuk kishim asnje shans te gjenim pune ne profesionin tone- thone te rinjte shqiptare qe nderkohe banojne bashke me 80 te arratisur te tjere nga vende te ndryshme ne strehimore te improvizuar ne nje shkolle ne nje qytet te madh ne landin e Renanise Veriore-Vestfalisep p Nuk eshte vetem varferia qe i ka detyruar ata ta braktisin atdheun Luka eshte me origjine malazeze Familja ime nuk i pranon ata qe jane nga ish-Jugosllavia Edhe fakti qe ai eshte dy vjet me i ri se une perben problem per familjen Si rrjedhoje ne u martuam ne fshehtesi dhe u arratisem tregon Kristinap p strongMe e mira ne Gjermani jane njerezitstrongp p Dy te rinjte shqiptare presin nje tu linde femija i pare ne shkurt Luka shpreson qe ata nuk do ti kthejne deri atehere dhe qe femija te linde ne Gjermani Ne Shqiperi sistemi i shendetesise eshte katastrofik dhe pajisjet neper spitale jane te mjerueshme Nje perkujdesje te mire mjekesore mund ta shpresosh vetem ne rast se u jep mjekeve dhe infermiereve dhurata te kushtueshme ankohet aip p Ne dhomen e tyre prej dhjete metrash katrore ne strehimoren provizore ne Gjermani ndodhen nderkohe shume canta me sende per bebe keto jane donacione qe i kane mbledhur ndihmesit vullnetare per ciftin e ri Me e mira ne kete vend jane njerezit Une nuk e kisha menduar kurre qe gjermanet jane kaq te perzemert dhe te gatshem per te ndihmuar thote Kristinap p Ajo dhe Luka jane te vetmit shqiptare ne kete strehimore - dhe e vetmja familje Rreth 80 personat e tjere jane siriane ose te pakten paraqiten si te tille thote Luka Shume prej tyre vijne nga vende te tjera Por ata japin si vend origjine Sirine sepse ne rast te kundert kane pak shanse per tu pranuar te qendrojne ketu Jeta e perditshme nuk eshte e lehte atyre u duhet ta ndajne nje furre me dy vende gatimi me 80 persona te tjere Pervec kesaj eshte perhapur fjala se ne strehimore ka edhe vjedhjep p strongShqiperia - nje vend i sigurte origjinestrongp p Ndersa ne Gjermani jane pranuar vetem rreth 02 per qind e azilkerkuesve nga Shqiperia perspektivat e tyre per azil ne vende te tjera europiano-perendimore jane me te mira Italia vitin e kaluar u ka njohur azilin gjysmes se shqiptareve qe kane aplikuar atje ne France jane pranuar gati 10 per qind e tyre dhe ne Zvicer rreth 12 per qindp p Perse cifti i ri ka ardhur pikerisht ne Gjermani Ne Itali nderkohe eshte e veshtire te gjesh pune per shkak te gjendjes se keqe ekonomike Ne Britanine e Madhe ne nuk mund te udhetojme pa viza Disa shqiptare sigurojne ndonje pasaporte italiane falso per te udhetuar per ne Britanine e Madhe Kjo pasaporte kushton rreth 5000 Euro Ne nuk kemi kaq shume para thote Lukap p Kristina e vlereson shume qe kancelarja gjermane Angela Merkel i ka hapur dyert e Gjermanise per sirianet Megjithate thote ajo ajo duhet te mendoje edhe per refugjatet nga Ballkani sepse Shqiperia ne asnje menyre nuk eshte nje vend i sigurte origjine askush nuk e braktis atdheun pa arsye Ne duam thjeshte te jetojme te sigurte te punojme legalisht dhe te mund te kujdesemi per femijen tone A eshte shume kjo qe kerkojmep p strongShpresa vdes e funditstrongp p Qe nga 1 janari shtetasit shqiptare lejohen te ndjekin kurse kualifikimi apo te punojne ne Gjermani nese ata kane nje oferte zyrtare pune dhe nese gjate 24 muajve te fundit nuk kane marre ndihma sociale si azilkerkues ne Gjermani Ky rregull vlen edhe per shtetasit nga Bosnje-Hercegovina Kosova Maqedonia Mali i Zi dhe Serbiap p Por prej kesaj nuk shpresojne shume Kristina dhe Luka Per ne eshte pothuajse e pamundur te gjejme nje pune ne Gjermani Per kete duhet te zoterosh mire gjuhen gjermane dhe te kalosh edhe nje provim perkates gje qe e veshtireson edhe me shume te teren Gjithashtu aplikimi per pune ne keto kushte eshte i pamundur ne Gjermani duhet te kthehesh ne Shqiperi dhe te aplikosh qe atje ne sna mbetet gje tjeter vecse te shpresojme qe nuk do te na kthejne thote Kristina Edhe pse kjo nuk duket aspak realiste Shpresa vdes e funditp p emstrongDWellestrongemp div <![CDATA[Ministria e Brendshme njofton per rruget]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914987/titulli/Ministria-e-Brendshme-njofton-per-rruget div classitemFullText p styletext-align justify p p styletext-align justify p p styletext-align justify Ne oren 1930 Ministria e Brendshme ka shperndare nje komunikate ku jepet situata ne te gjithe vendin Lexoni me poshte problematiken sipas cdo qarkup p styletext-align justify strongQarku Kukes strong- Prej oreve te mengjesit ka patur reshje shiu me intesitet te ulet Kjo ka bere qe ne qytetet te shkrije nje pjese e debores se rene gjate nates Lartesia e debores ne qytete varion Kukesi 13 cm Hasi 18 cm Tropoja 21 cm Ne lartesite mbi 700 m ka patur reshje te dobeta flokesh deboreTemperaturat 5 deri 9 grade celsiusp p styletext-align justify Situata ne akset rrugore - Ne Rrugen e Kombit qarkullimi behet pa zinxhire sepse edhe debora e rene ka shkrire kurse ne segmentin Kalimash-Morine po punojne 6 borepastruese Kukes - Vasije - Draj Rec po punojne 4 borepastruese e 1 fadrome Kukes - Ura Zapod punojne 2 mjete 1 fadrome e 1 borepastruese Kolsh - Qafe Shllak 2 borepastruese e 1 fadrome Krume-Qaf Prush-Kam punojne 2 borepastruese e 1 fadrome aksi eshte i qarkullueshem por ka pasur ngrica dhe akull ne drejtim te Qaf Prushit BCurri-Ura e Dushaj-Fierze-Lekbibaj punon nje fadrome BCurri-Kam punojne 2 borepastruese e 1 fadrome BCurri-Valbone punojne 2 borepastruese e 1 fadrome BCurri-Qaf Morine punojne 2 borepastruese e 1 fadrome Ura Drini Zi - Krume punojne 2 borepastruese e 1 fadromep p styletext-align justify Rruget ne administrim te Bashkive ne pergjithesi te gjitha jane te qarkullueshme por ne fshatrat ne lartesi te medha ka problemep p styletext-align justify Ne te gjitha territoret e qyteteve po punojne mjetet per hapjen e rrugeve brenda tyrep p styletext-align justify strongQarku Diber strong- Moti eshte me vranesira dhe reshje te dobeta shiu lokale Trashesia e debores ne Lure eshte 8 cm dhe ne Kalane e Dodes trashesia e debores 10 cm Ne rrethin e Bulqizes dhe te Burrelit ka reshje te dobeta shiup p styletext-align justify Situata ne akset rrugore - Aksi kombetar Peshkopi - Bllate - Maqellare - Qafe Bualli eshte i kalueshem pa probleme aksi kombetar Peshkopi - Kala e Dodes ka qene i qarkullueshem por ne disa segmente ka patur probleme per shkak te terrenit te thyer e te ngricave aksi rrugor rural Lure -Arras nuk eshte i kalueshem por lidhja behet nga segmenti tjeter rrugor Lure -Kurbnesh - Reshen i cili eshte i kalueshemp p styletext-align justify Ne zonat e thella te Bashkise Diber si Lure Selishte Kala e Dodes ka vetem reshje shiu Ne lumenjte prurjet nga reshjet jane minimale dhe nuk ka probleme te daljes se tyre nga shtratip p styletext-align justify Situata e furnizimit me energji elektrike nuk ka problemep p styletext-align justify strongQarku Korcestrong - Te gjitha akset rrugore kombetare dhe rurale jane te kalueshmep p styletext-align justify Aksi kombetar Qafe Thane - Korce nuk ka probleme dhe mirembahet nga 7 mjete borepastruese ne aksin Korce - Kapshtice punojne 3 mjete borepastruse ne aksin Korce - Erseke punojne 2 mjetep p styletext-align justify dhe ne aksin Erseke - arcove 2 mjete ne aksin rrugor Zemlak - Liqenas - Dogana Gorice punojne 2 mjete kurse ne nje pjese te aksit rrugor Boboshtice - Dardhe kalimi kryhet me zinxhire per mirembajtjen e rruges punon 1 mjet fadromep p styletext-align justify Subjektet kontraktore po trajtojne rruget me kripe dhe kane ne gatishmeri te gjitha forcat dhe mjetetp p styletext-align justify Situata e furnizimit me energji elektrike nuk ka problemep p styletext-align justify strongQarku Shkoder strong- Ne qarkun e Shkodres te gjitha akset kombetare rrugore jane te kalueshme vetem ne aksin rrugor Bardhoc - Iballe ka probleme ne qarkullimin rrugor per shkak te prezences se debores Ne kete aks po punon 1 borepastrusep p styletext-align justify Ne aksin Fushe Arrez - Qafe Mali - Qafe Shllak - Fierze ka prezence te debores ne rruge dhe kalimi i mjeteve behet me veshtiresi per shkak se ne disa segmente ka ngricep p styletext-align justify Rruget rurale kane veshtiresi ne qarkullim per shkak te prezences se debores sidomos ne disa segmente rrugore te njesive administrative Shosh Shalep p styletext-align justify Nga qarqet e tjera te vendit nuk raportohen probleme per shkak te kushteve te motitp div <![CDATA[Ligji i ri i gjoba kompanive nese pengojne spiunet]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914986/titulli/Ligji-i-ri-i-gjoba-kompanive-nese-pengojne-spiunet div classitemFullText p p p Qeveria ka depozituar ne Parlament projektligjin me te cilin u jep mbrojtje ligjore sinjalizuesve mbi informalitetin ose sic njihen ndryshe ne gjuhen e perditshme spiunetp p Institucioni qe ka mbi 100 punonjes dhe cdo biznes privat me mbi 80 te punesuar do te detyrohet me ligj qe te krijoje nje njesi te posacme per spiunetp p Keta te fundit kane si detyre te denoncojne shefat e tyre per rastet e korrupsionit dhe do te fitojne statusin e vecante te sinjalizuesit vetem ne rast se do te denoncojne prane njesise se posacme qe do te krijohet atehere kur shihen shkelje nga eproret e tyre kompania apo institucioni ku ata punojnep p Projektligji i propozuar pervec institucioneve shteterore te cilat synojne te luftojne korrupsionin njesia e posacme do te krijohet edhe te bizneset privatep p Bizneset rrezikojne deri ne 100 mije leke te reja gjobe ne rast se nuk e krijojne kete strukture pas hyrjes ne fuqi te ligjit te qeverisep div <![CDATA[Nisi emisioni investigativ Stop ne TV KLAN nga Sajmir Kodra dhe Gent Zenelaj]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914985/titulli/Nisi-emisioni-investigativ-Stop-ne-TV-KLAN-nga-Sajmir-Kodra-dhe-Gent-Zenelaj div classitemFullText p styletext-align justify p p styletext-align justify p p styletext-align justify Formati i konfirmuar tashme ka mundur te thithe vemendjen e audiences me nje investigim te nje afere korruptive tek QKL-se Qendra Kombetare e Licensimitspan styleline-height 16Teleshikuesit kane mundur te shohin me ze dhe me figure sesi kerkohen dhe merren parate ne emer te nje licence per nje biznesspanp p styletext-align justify Pervec satirizimit te fenomeneve sociale apo perkthimit me sarkazem te aktualitetit te dites autoret dhe drejtuesit e programit premtojne investigime dhe kamera te fshehta ne emer te se vertetes dhe interesit te publikutp p styletext-align justify Dyshja drejtuese Sajmir Kodra dhe Gentjan Zenelaj zotohen te sjellin ne ekran gjithcka qe shqeteson cdo qytetar te thjeshte ne kete vend span styleline-height 16-Ne fund te dites edhe ne jemi pjese e kesaj shoqerie dhe vuajme te njejtat probleme si cdokush tjeter-thone moderatoret per Koha Jonespanp p styletext-align justify Ndaj per te permiresuar sadopak te perditshmen tone Stop ne ekranin e TV Klan nga e hena ne te premte ora 2005- thone per quotKJquot Kodra dhe Zenelajp div <![CDATA[Dorezohet vrasesi i dy vellezerve ne Shkoder]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914984/titulli/Dorezohet-vrasesi-i-dy-vellezerve-ne-Shkoder div classitemFullText p p p styletext-align justify Pas gati 3 diteve ne arrati eshte dorezuar mbremjen e se henes ne polici Esat Dushaj autori i dyshuar i vrasjes se vellezerve Shkami ne Shkoder Ai u dorezua ne policine e Tiranes dhe mendohet se fshihej ne Kamezp div <![CDATA[Vildana Zeneli e nis vitin lakuriqNis foto per dashamiresit e saj]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914983/titulli/Vildana-Zeneli-e-nis-vitin-lakuriqNis-foto-per-dashamiresit-e-saj div classitemFullText p p p styletext-align justify p p styletext-align justify Modelja e njohur kosovare e cila jeton ne Shtetet e Bashkuara e ka nisur vitin pikerisht ashtu si edhe e mbylli lakuriq Vildane Zeneli tashme identifikohet me pozat e saj provokuese te cilat edhe kur nuk jane profesionale ne studio kane po te njejtin efekt Megjithate kur Vildania pozon perpara aparatit fotografik duket se impenjimi eshte maksimal ndaj dhe fotot qe u dhuron fansave jane akoma edhe me te nxehtaEdhe ne diten e katet te vitit te ri nuk ka ndaluar Ajo ka futur foto provokuese p div <![CDATA[3 mije euro per nje licence foto Emisioni investigativ STOP fillon pune]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914982/titulli/3-mije-euro-per-nje-licence-foto-Emisioni-investigativ-STOP-fillon-pune div classitemFullText p p p E ka nisur me nje denoncim korrupsioni rrugetimin e tij emisioni investigativ STOP ne ekranin e Televizionit Klan Dyshja e prezantuesve Saimir Kodra dhe Gentian Zenelaj kane sjelle nje rast korruptiv ne Qendren Kombetare te Licencimit Ne videon e transmetuar mbremjen e se henes ne emisionin e pare te ketij programi duket Shefi i Specialisteve ne Qendren Kombetare te Licencimit qe i kerkon 3 mije euro nje qytetari i cili ka hapur nje biznes zgare dhe qe kerkon te marre nje leje mjedisore Ne skemen korruptive eshte i perfshire edhe nje specialist mjedisi i cili thote se ky nuk eshte rasti i pare korruptiv ne kete institucion Aty pranohet se si jane te perfshire institucione si Bashkia e Tiranes Drejtoria Rajonale e Mjedisit Instituti i Shendetit Publik dhe Qendra Kombetare e Licencimit Emisioni STOP do te vijoje me denoncimin e rasteve te tjera korruptive Ai transmetohet nga e hena ne te premte ne Televizionin Klan ne oren 2005tv klanp div <![CDATA[I vrava se me zemeruan Nuk me sollen vajzen nga Anglia]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914981/titulli/I-vrava-se-me-zemeruan-Nuk-me-sollen-vajzen-nga-Anglia div classitemFullText p styletext-align justify p p styletext-align justify span styleline-height 16Para hetuesve 30-vjecari Aleksander Dushaj pranoi krimin e dyfishte dhe tha se ishte i zemeruar per faktin qe dy vellezerit nuk i kishin dhene vajzen per nusespanp p styletext-align justify span styleline-height 16Isha shume i zemeruar me ta ndaj dhe nuk u permbajtja dot ka thene ai para oficereve te policise gjyqesorespanp p styletext-align justify Aleksander Esat Dushaj autori i dyshuar i vrasjes se dy vellezerve Abdulla dhe Skender Shkambi me 2 janar ne Drishte te Shkodres mesohet se ka biseduar ne telefon me njeri nga vellezerit nje dite perpara se ti vriste Sipas policise autori Dushaj kishte kerkuar me pare doren e vajzes se njerit prej vellezerve Skender Shkambit por ky i fundit kishte refuzuar pasi Dushaj njihej si person me precedent penal Dhe per ta mbajtur larg Dushajt ai kishte derguar vajzen 20-vjecare ne Britani Por autori i vrasjes kishte shpresuar se vajza do te kthehej per festat e fundvitit se bashku me Skenderin gje qe nuk ndodhip p styletext-align justify Nje dite para masakres Dushaj i kishte telefonuar Skenderit dhe i kishte kerkuar qe ta sillte vajzen ne Shqiperi nje telefonate qe kishte perfunduar me grindje dhe fyerje mes paleve Pas ketij refuzimi Dushaj ka marre armen dhe pasi u ka zene prite dy vellezerve Abdullah dhe Skender Shkambi i ka qelluar me bresheri duke i lene te vdekurp div <![CDATA[Canal dyshime per kallashnikovet shqiptare ne masakrat e Frances]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914980/titulli/Canal--dyshime-per-kallashnikovet-shqiptare-ne-masakrat-e-Frances div classitemFullText p p p Kallashnikovi arme e njohur per shqiptaret eshte perdorur ne dy sulme terroriste ne France ne redaksine e revistes Charlie Hebdo si dhe ne sulmet e fundit ne Paris ku mbeten te vrare 130 persona Gazetarja ka nisur investigimin qe ne prill te vitit 2014p p Televizioni francez Canal ka realizuar nje investigim special per te zbuluar se si trafikohen kallashnikovet nga Shqiperia per ne France Investigimi me titull Rruga e Kallashnikoveve e gazetares Vanina Kanban u transmetua te henen ora 2100p p Ajo ka ardhur ne Shqiperi ku eshte takuar me trafikantet qe shesin arme dhe personat qe i transportojne ato ne vendet perendimore te BE-sep p Gazetarja franceze pyet nje prej trafikanteve nese jane te vetedijshem se keto arme vrasin njerez ne France apo ne ndonje vend tjeter ai i pergjigjet Te mendojme nese e bejme kete arrestohemi E gjitha kjo eshte vetem biznes Gazetarja franceze ndjek nje pjese te rruges qe pershkruajne kallashnikovet nga Shqiperia ku ne nje rast asaj i kerkohet te zbrese nga makina per te shmangur ndonje arrestim te mundshemp p Dokumentari tregon dhe vendet ku i fshehin armet trafikantet gjate transportimit me makine Po u ndeshem me policine do te themi se po bejme nje reportazh per plazhet dhe turizmin e Shqiperise nese na marrin kameren karten e memories do ta fshihni ne breke Nese zbulohemi e keni koken ne rrezik i thote trafikanti gazetaresp p Kanban interviston nje person qe mbledh arme ku ai tregon se fiton deri ne 25 mije euro ne vit me shitjen e tyre jashte Ai thote se eshte i frikesuar qe e ben kete pune po nuk ka shume mundesi te tjera jetesep div <![CDATA[Video e STOP 35 mln ryshfet per licencen e qofteve]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914979/titulli/Video-e-STOP-35-mln-ryshfet-per-licencen-e-qofteve div classitemFullText p p p Teleshikuesit kane mundur te shohin me ze dhe me figure sesi kerkohen dhe merren parate ne emer te nje licence per nje biznesp p Formati i konfirmuar tashme ka mundur te thithe vemendjen e audiences me nje investigim te nje afere korruptive te QKL-se Qendra Kombetare e Licencimitp p Teleshikuesit kane mundur te shohin me ze dhe me figure sesi kerkohen dhe merren parate ne emer te nje licence per nje biznes Rasti i djeshem i provuar nga STOP kishte te bente me korrupsionin e zyrtareve te QKL-se te cilet i kerkuan pronarit te nje biznesi qoftesh 35 milione leke te vjetra per ta pajisur me lejen e mjedisit Sipas pamjeve filmike punonjesit e Institutit te Shendetit Publik te Tiranes qe ben matjet e ndotjes se krijuar nga bizneset dhe tjetri i QKL-se i siguruan tregtarit lejen e ushtrimit te biznesit dhe lejen mjedisore kundrejt ryshfetit 35 milione leke Sekuencat filmike treguan dorezimin e shumes se lekeve ne dy keste dhe ne te dyja heret parate u numeruan ne tavoline Heren e pare pronari i nje pike tregtimi te produkteve te zgares pagoi 500 mije leke te vjetra ndersa heren e dyte 3 milione leke te vjetrap p Pas pageses qytetari mori lejen e QKL-se dhe te drejten e ushtrimit te biznesit duke hequr qafe kontrollet dhe matjet e specialisteve te Institutit te Shendetit Publik te Tiranesp p Gjoba per tejkalimin e normave te ndotjes se ambientit ne keto raste sipas vete specialistit te regjistruar nga STOP shkonte ne 5 milione leke te vjetrap p Pervec satirizimit te fenomeneve sociale apo perkthimit me sarkazem te aktualitetit te dites autoret dhe drejtuesit e programit premtojne investigime dhe kamera te fshehta ne emer te se vertetes dhe interesit te publikutp p Dyshja drejtuese Sajmir Kodra dhe Gentjan Zenelaj zotohen te sjellin ne ekran gjithcka qe shqeteson cdo qytetar te thjeshte ne kete vend Ne fund te dites edhe ne jemi pjese e kesaj shoqerie dhe vuajme te njejtat probleme si cdokush tjeter -thone moderatoretp div <![CDATA[Veliaj Ndermarrje publike sipas modelit te mire te Bashkise se Veronesc]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914791/titulli/Veliaj-Ndermarrje-publike-sipas-modelit-te-mire-te-Bashkise-se-Veronesc div classitemFullText p p p span styleline-height 16Bashkia e Tiranes ka lidhur nje marreveshje bashkepunimi me Bashkine e Verones per krijimin e nje ndermarrje publike e cila do te beje grumbullimin dhe menaxhimin e mbetjeve Permes kesaj marreveshje te firmosur nga kryebashkiaku Erion Veliaj dhe homologu tij Flavio Tosi Bashkia e Tiranes do te marre nga institucionet e qeverisjes vendore ne Verone eksperiencen e mire per pastrimin e qytetitspanp p span styleline-height 16Me vjen mire qe nenshkruajme nje marreveshje mirekuptimi me Bashkine e Verones per te nisur per here te pare nje ndermarrje publike midis Bashkise se Verones dhe Bashkise se Tiranes per grumbullimin e mbetjeve ne Tirane dhe per te sjelle nje menyre te re moderne dhe transparente te menaxhimit te aseteve publike nga ente publike sic jane dy bashkite tona deklaroi Veliaj Kryetari i Bashkise se Tiranes u shpreh se Verona eshte nje nder bashkite model ne Europe qe i pastron dhe i menaxhon vete mbeturinat e qytetitspanp p span styleline-height 16Duke filluar nga muaji i shkurt ose mars nje ndermarrje publike e Bashkise se Tiranes dhe Verones do te kryejne menaxhimin e mbetjeve dhe pastrimit te pjeses qendrore te Tiranes duke futur edhe konceptin e riciklimit dhe ndarjes ne burim te mbetjeve u shpreh Veliaj Ai tha se permes ketij menaxhimi do te nise nje kulture e re ku publikja nuk do te shihet me si dicka qe menaxhohet keqspanp p span styleline-height 16Ne Bashkine e Tiranes e nisem punen tone duke u fokusuar te pastertia dhe pastrimi i qytetit Ndaj duke qene krenare per cfare kemi arritur me pastrimin e qytetit nuk besoj se ka menyre me te mire per te thene se ambicia jone eshte shume me e larte nga ckemi arritur deri sot E duam Tiranen qytetin me te paster ne rajon tha Veliaj pas nenshkrimit te marreveshjesspanp p span styleline-height 16Kryetari i Bashkise se Verones Flavio Tosi i cili rikthehet per here te dyte ne kryeqytetin e Shqiperise tha se ne keto kater muaj Tirana eshte me e rregullt dhe me e organizuar se me pare Kam ardhur edhe vitin e kaluar dhe sot me jep edhe me shume pershtypjen e nje qyteti te gjalle ne rritje shte bukur te shikosh nje qytet i cili eshte dukshem ne rritje ndaj ju pergezoj sepse qe tani shihet nje qytet me i rregullt dhe me i organizuar se disa muaj me pare Duket qarte qe dora e kryebashkiakut eshte nje dore efikase ndaj ju pergezoj tha Tosispanp p Lidhur me marreveshjen mes dy bashkive kryebashkiaku i Verones e pergezoi homologun e tij mbi perzgjedhjen e bere pasi ne qytetin ku ai drejton ka nje ndermarrje e cila kryen funksione te rendesishme si menaxhimi i energjise se rinovueshme gazit apo mbetjeve Kjo ndermarrje eshte teresisht publike dhe duke qene e tille konkurron edhe me privatin duke qene se realisht qytetaret e Verones mund te zgjedhin per energjine elektrike dhe gazin AGSM apo cdo lloj ndermarrje tjeter u shpreh kryetari i Bashkise se Verones Sipas tij qellimi i kesaj marreveshje eshte forcimi i ndermarrjes shteterore ne menaxhimin e puneve publikep p span styleline-height 16AMIA ne qytetin tone ashtu si kudo konkurron me privatin ndaj edhe qellimi i ketij bashkepunimi duhet te jete pikerisht futja e praktikave me te mira te grupit AGSM dhe AMIA ne menyre qe edhe Tirana te mos kete nevoje per Veronen por te ndertoje nje menaxhim te sajin te kete aftesine e saj organizuese ashtu sic duhet te jete perfundoi Flavio Tosispanp p span styleline-height 16Perpara firmosjes se kesaj marreveshje bashkepunimi kryetari i Bashkise se Tiranes Erion Veliaj i dhuroi elesin e Qytetit kryebashkiaku te Verones Flavio Tosispanp div <![CDATA[Reforma ne Drejtesi ekspertet mblidhen sot per raportin e Venecias]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914790/titulli/Reforma-ne-Drejtesi-ekspertet-mblidhen-sot-per-raportin-e-Venecias div classitemFullText p p p Reforma ne drejtesi do te mbledhe sot per here te pare per vitin 2016 ekspertet e nivelit te larte per te reflektuar mbi raportin e Komisionit te Veneciasp p Reforma ne drejtesi eshte konsideruar si sfida e ketij viti per te majtet e te djathtet Lideret e partive kryesore te koalicionit te majte Rama dhe Meta deklaruan disa dite me pare se reforma ne drejtesi mbetet nje nder prioritetet kryesore te maxhorances per kete vit dhe implementimi i saj mund te behet ne pranveren e ketij vitip p Maxhoranca dhe opozita e kane vleresuar raportin e Komisionit te Venecias duke e konsideruar ate nje baze shume solide per perparimin e reformes ne drejtesip div <![CDATA[PD padit kreun e Bashkise se Tiranes]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914789/titulli/PD-padit-kreun-e-Bashkise-se-Tiranes div classitemFullText p p p Partia Demokratike do te padise kryebashkiakun e Tiranes Erion Veliaj lidhur me vendimet e dates 30 dhjetor pasi i cileson ato si antiligjore e korruptive raporton ABCNewsp p Nje fakt i tille u be sot i ditur permes nje deklarate per shtyp nga anetari i Keshillit Bashkiak te Tiranes Fabian Topollajp p Per nder te Veliajt dita e fundvitit 2015 te shpallet dita e vjedhjes qeveritare Partia Demokratike do te kallezoje ne Prokurorine e Tiranes kryebashkiakun Erion Veliaj i cili nga nguti per te mbyllur menjehere aferat e tij prej mijera eurosh ka miratuar vendime jo vetem ne dem te qytetareve te Tiranes por edhe ne shkelje te ligjitp p Pavaresisht se nje hajdut me eksperience dhe gjakftohte nxitimi per te vjedhur dhe naten e vitit te ri ka bere qe aktet e dates 30 dhjetor te jene absolutisht te pavlefshmep p Vendimi i Erion Veliajt per rritjen me 50 milione dollare te taksave vendore eshte i pavlefshem sepse eshte ndermarre pa u dekretuar ende ndryshimi i ligjit nga Presidenti i Republikes per taksat dhe tarifat vendore Per te njejten arsye fakti qe bazohen ne nje akt qe ende nuk ka fuqi eshte i pavlefshem dhe miratimi i buxhetit 2016 te Bashkisep p Afera korruptive per dhenien me koncension te parkut Rinia per 35 vite nje klienti i cili do investoje 20 milione dollare per ndertimin e parkimit per te fituar mbi 500 milione dollare sipas planbiznesit eshte e paligjshme sepse kontrata e miratuar eshte ajo qe u la gati nga Rama dhe bazohet ne ligjin e koncensioneve te vitit 2006 dhe jo 2013deklaroi Topollajp p Madje sipas PD shpejtesia e miratimit te ketij koncensioni korruptiv ka bere qe te mos respektohen kerkesat bazike te ligjit ne rastin e nje procedure koncensionarep p Demokratet kundershtojne dhe vendimin per rritjen e cmimit te biletes se urbanitp p Vendimi i Veliajt marre ne mesnate si nje hajdut ordiner per te rritur cmimin e biletave per qytetaret eshte nje tjeter afere e paster korruptive qe do te coje ne xhepat e Veliajt dhe ortakeve te tij rreth 6 milione dollare cdo vit Edhe ky akt eshte i pavlefshem sepse ai ka kaluar ne Keshillin Bashkiak pa respektuar proceduren dhe afatet ligjorep p Per nga intensiteti i hajduterise Veliaj ka bere xheloze te gjithe kabinetin Ramap p Partia Demokratike eshte e vendosur ti shkoje deri ne fund betejes ligjore dhe qytetare per keto afera te pastra korruptive te ndermarra nga Veliaj te cilat do te perkeqesonin dhe me tej jeten e qytetareve tha aip div <![CDATA[Bashkia e Tiranes reagon per PD Luli e drejtonte punen nga Holanda]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914788/titulli/Bashkia-e-Tiranes-reagon-per-PD-Luli-e-drejtonte-punen-nga-Holanda div classitemFullText p p p span styleline-height 16Bashkia e Tiranes deklaron se ne buxhetin e saj per vitin 2016 eshte me i madhi per kete institucion dhe synon te zgjidhe nje sere problemesh si investimet ne shkolla shtrirjen e rrjetit te transportit urban ne te gjithe qytetin etj Ne deklaraten per shtyp te Bashkise Bashkise se Tiranes thuhet se paketa e vitit 2016 ul taksat per biznesin e vogel si dhe per fermeret qe punojne token ne pjesen rurale te qytetitspanp p Fatkeqesisht masat e guximshme te ndermarra nga Bashkia e Tiranes u ndeshen me agresivitetin barbar te disa keshilltareve te opozites te nxitur drejtperdrejte nga njeriu qe per 4 vjet e degradoi qytetin dhe iu fsheh si struci cdo vendimi te rendesishem per qytetinp p Pasi per 4 vjet nuk i dha zgjidhje as ketij problemi e as ndonje gjeje tjeter sepse qytetin e drejtonte nga Hollanda tani terbohet e nxit nje gjuhe urrejtje kur sheh se zgjidhjet ishin te mundura por Lulzim Basha spati kurre guximin ti ndermarre atop p Pastrimi i qytetit ndricimi e zbukurimi i tij zgjidhja e transportit urban cerdhet e riparuara shkollat e reja riparimi i rrugeve e trotuareve jane provat e paaftesise se tij ndaj dhe ai i sul taboret e anti-qytetarise kunder zhvillimit te qytetit thote bashkiap p strong DEKLARATA E BASHKISE SE TIRANESstrongp p Keshilltaret Bashkiake te Tiranes miratuan dje me nje shumice te cilesuar buxhetin e Bashkise se Tiranes per vitin 2016 Ky eshte buxheti me i madh qe Bashkia e Tiranes ka pasur ne dispozicion ne historine e saj Nepermjet ketij buxheti gjate 2016-es do te fillojne te jetesohen zgjidhjet e problemeve madhore nen te cilat qyteti ka lenguar ne 4 vitet e funditp p Kete vit fillojme investimin per zgjidhjen perfundimtare te shkollave me dy turne nje plage e turpshme per kryeqytetin e vendit i japim zgjidhje problemit te pastrimit mbledhjes dhe depozitimit te plehrave te cilin e gjetem ne situate emergjence si dhe modernizojme dhe shtrijme rrjetin e transportit urban ne te gjithe qytetinp p Buxheti i ri ndertohet mbi nje pakete fiskale te pergjegjshme e cila ul taksat per biznesin e vogel perjashton nga disa taksa familjet ne nevoje pensionistet dhe personat me aftesi te kufizuar Ul me 30 taksat per njesite administrative rurale dhe ul me 30 taksen e tokes bujqesore per ata qe e punojne tokenp p Duke mbledhur me shume te ardhura nga me shume banore e me shume nga ata qe kane me shume ky buxhet sjell zgjidhje te veshtira por te domosdoshme per zhvillimin e qytetitp p Pas dy jave negociatash dje Keshilli Bashkiak miratoi propozimin e Bashkise se Tiranes per te mos e rritur cmimin e biletes se autobuseve urbane por vetem per ta indeksuar ate me normen e inflacionit te 8 viteve si nje mase e detyrueshme ligjore per te dale nga situata e renduar qe trasheguam ne muajin gusht p p Por fatkeqesisht masat e guximshme te ndermarra nga Bashkia e Tiranes u ndeshen me agresivitetin barbar te disa keshilltareve te opozites te nxitur drejtperdrejte nga njeriu qe per 4 vjet e degradoi qytetin dhe iu fsheh si struci cdo vendimi te rendesishem per qytetin Pasi per 4 vjet nuk i dha zgjidhje as ketij problemi e as ndonje gjeje tjeter sepse qytetin e drejtonte nga Hollanda tani terbohet e nxit nje gjuhe urrejtje kur sheh se zgjidhjet ishin te mundura por Lulzim Basha spati kurre guximin ti ndermarre ato Ky njeri nuk e deshi kurre qytetin e Tiranes dhe nuk e do zhvillimin e tij Pastrimi i qytetit ndricimi e zbukurimi i tij zgjidhja e transportit urban cerdhet e riparuara shkollat e reja riparimi i rrugeve e trotuareve jane provat e paaftesise se tij ndaj dhe ai i sul taboret e anti-qytetarise kunder zhvillimit te qytetitp div <![CDATA[Se shpejti kontroll pasaportash ne kufirin gjermano-danez]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914787/titulli/Se-shpejti-kontroll-pasaportash-ne-kufirin-gjermano-danez div classitemFullText p styletext-align justify p p styletext-align justify Klima per emigrantet po ashpersohet Pasi Suedia shpalli kontrollin e pasaportave ne kufi me Danimarken qeveria daneze kercenon pasoja kontrolle ne kufi me Gjermaninep div div p styletext-align justify Kontrollet e pasaportave ne kufirin gjermano-danez po behen sipas kryeministrit te Danimarkes Lars Leke Rasmusen gjithnje e me shume te mundshme quotNe nuk duam te shohim me perseri refugjate dhe emigrante ne autostradat tona Ne duam qetesi dhe rendquot tha kryeministri ne fjalimin e tij te Vitit te Ri Sfondi i fjaleve te tij eshte paralajmerimi per kontrollet e pasaportave ne kufirin danezo-suedez qe fillojne nga dita e hene 0401 Keto kontrolle i shpalli ne menyre te njeanshme Suedia per shkak te numrit te madh te refugjateve qe shkojne atje duke zemeruar vendin e saj fqinjep p styletext-align justify Per here te pare qe prej vitit 1950 te gjitha kompanite e transportit qe transportojne pasagjere nga Danimarka per ne Suedi duhet te kontrollojne tani me urdher te qeverise te gjithe pasagjeret ne trena autobuse dhe anije Sipas kryeministrit te Danimarkes kjo mund te sjelle si pasoje futjen e kontrollove kufitare edhe me Gjermaninep div styleclear both text-align justify a hrefhttpwwwdwcomsqsC3AB-shpejti-kontroll-pasaportash-nC3AB-kufirin-gjermano-daneza-18956489 linkoverlayoverlayimages-10423c-1895648918866244 relnofollowimg border0 height394 srchttpwwwdwcomimage01886624440100jpg styleborder0pxwidth700px width700 adiv p styletext-align justify Ndryshime te Konventes per Refugjatetp p styletext-align justify Kercenimi per Vitin e Ri pershtatet me vijen e ashper te qeverise daneze Per shkak te krizes se refugjateve kryeministri Rasmussen u shpreh per rishikimin e Konventes se OKB-se per Refugjatet Nese numri i refugjateve vazhdon te shtohet ne te njejten mase si deri tani do te vije momenti kur duhet te diksutojme ne lidhje me quotpershtatjen e rregullave te lojesquot tha Rasmussen ne TV2 Partia konservatore e djathte e Rasmusenit quotVenstrequot e cila eshte ne pushtet ka nevoje nder te tjera per mbeshtetjen e Partise Popullore Daneze DPP e cila eshte kunder emigrantevep p styletext-align justify Rasmusen tha ne nje interviste per te sqaruar ne menyre te vecante jane te drejtat e refugjateve qe aplikojne per here te pare per azil Ai kritikoi ne kete kontekst se Konventa e vitit 1951 ende mundeson qe refugjatet edhe pasi kalojne disa vjet ne nje azil te pare per te aplikuar per azil ne Europe Bashkimi Evropian duhet te kerkoje nje modifikim te Konventes per Refugjatetp div styleclear both text-align justify a hrefhttpwwwdwcomsqsC3AB-shpejti-kontroll-pasaportash-nC3AB-kufirin-gjermano-daneza-18956489 linkoverlayoverlayimages-10423c-1895648918847837 relnofollowimg border0 height394 srchttpwwwdwcomimage01884783740100jpg styleborder0pxwidth700px width700 adiv p styletext-align justify Danimarka i ka shtrenguar ne menyre drastike kohet e fundit rregullat e azilit Keshtu sipas rregullave te reja refugjatet kane te drejte per bashkim familjar vetem pas tre vjetesh Pervec kesaj policia mund ti kontrolloje azilkerkuesit dhe bagazhet e tyre per para dhe sende me vlere me te cilat ata mund te paguajne qendrimin e tyrep p styletext-align justify Edhe Norvegjia synon ashpersimin e ligjit per azilinp p styletext-align justify Danimarka nuk eshte e vetme me vijen e saj te izolimit Norvegjia gjithashtu planifikon te ashpersoje ligjin e azilit Refugjatet qe deshirojne te hyjne aty nga vendi fqinj Suedia apo vendet e tjera te zones Shengen ne te ardhmen do te refuzohen njoftoi qeveria e qendres se djathte ne Oslo Masa eshte pjese e nje pakete legjislative qe ka per qellim te kontribuoje per zvogelimin e numrit te refugjateve Kete vit ne Norvegji paraqiten kerkesa per azil rreth 30000 vete shumica e te cileve kishte hyre ne Norvegji nga Suediap p styletext-align justify Synohet nje politike azili quote cila do te jete nder me te rreptat ne Evropequot tha Ministrja per Emigracionin dhe Integrimin Sylvi Listhaug per agjencine e lajmeve NTB quotKjo eshte e nevojshme per ti ndihmuar ata qe vijne tek ne per tu integruar tha politikania e partise populiste te djathte Partia e Progresitp p styletext-align justify Nder te tjera planifikohet zvogelimi i ndihmave sociale per azilkerkuesit dhe pershpejtimi i debimeve Po ashtu do te kete kushtetme te rrepta per bashkim familjar dhe lejen e perhershme te qendrimitp div div div <![CDATA[Hillary Clinton Do tregoj te verteten per UFO-t nese behem presidente]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914786/titulli/Hillary-Clinton-Do-tregoj-te-verteten-per-UFO-t-nese-behem-presidente div classitemFullText p styletext-align justify p p styletext-align justify p p styletext-align justify Perballe rritjes se vazhdueshme ne sondazhe te kandidatit republikan Donald Trump ne garen presidenciale kandidatja demokrate Hillary Clinton ka dhene nje deklarate qe ka terhequr vemendjen e mbare Botesp p styletext-align justify Ajo premtoi se do te zbardhe te verteten per UFO-t dhe te ashtuquajturen Zonen 51 qe cilesohet si baze mjaft sekrete ku thuhet se jane studuiuar jashtetokesoretp p styletext-align justify Duke iu pergjigjur pyetjes se nje gazetari per kete ceshtje ajo tha se do i shkoj deri ne fundp p styletext-align justify Clinton qe mund te behet e para presidente femer ne SHBA nese zgjidhet ne nentor tha se do dergoje nje task force ne ate qe njihet si Zona 51 nje baze topsekret ne Nevada ku besohet se qeveria amerikane po riperdor teknologjine e marre nga alienetp p styletext-align justify Sipas The Sun ajo madje beson se Toka mund te jete vizituar nga jashtetokesoretp p styletext-align justify John Podesta kreu i fushates se saj me heret ka bere thirrje qe te publikohen te gjitha dosjet e UFOve qe amerikanet te marrin vesh te vertetenp div <![CDATA[A eshte Lulezim Basha politikani i vitit Nga Andi Bejtja]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914785/titulli/A-eshte-Lulezim-Basha-politikani-i-vitit--Nga-Andi-Bejtja div classitemFullText p styletext-align justify p p styletext-align justify p p styletext-align justify strongNga Andi Bejtjastrongp p styletext-align justify Te gjithe e mbajne mend spotin qe Partia Socialiste beri gjate fushates per zgjedhjet vendore te vitit 2015 ku lideri i opozites Lulezim Basha ishte vene ne nje gjume te thelle madje dhe gerhiste per te dhene idene se Lulezim Basha ishte nje lider qe nuk bente asgjep p styletext-align justify Per shkak edhe te shume puneve te pambaruara ne bashkine e Tiranes shpeshhere dhe per shkak te disa puneve jo te shitura mire imazhi i liderit qe fle dhe nuk ben asgje i ngeli deri diku Bashes ne opinionin publik I mbeti madje edhe te nje pjese jo e vogel e Partise Demokratike te cilen nuk e bind zeri i tij qe ngjiret shpejt neper mitingje dhe paaftesia sipas saj per te bere ekipp p styletext-align justify Por sot pasi emocionet e 2015-s kaluan une guxoj te ngre nje pyetje nje pyetje bazuar vetem ne analizen e ftohte politike dhe aspak ne emocionet personale te miat a te te tjereve qofshin keto negative apo pozitive ndaj lidershipit te Lulezim Bashesp p styletext-align justify A mund te konsiderohet Lulezim Basha politikani i vitit 2015 edhe pse per shume njerez mund te jete akoma duke bere nje sy gjume te divani ku e vuri Rama me Partine Socialiste Une marr guximin tju them se ky spot mund te qendroje akoma por ne divan nuk eshte Lulezim Basha qe fle po dikush tjeter Po per mua Lulezim Basha eshte politikani i vititp p styletext-align justify Se pari procesi i dekriminalizimit qe ishte procesi historik jo vetem i ketij viti po i gjithe dekades u pri dhe u finalizua kryesisht nga Lulezim Basha Fillimisht perpjekjet dhe lufta e Bashes u cilesuan nga disa dhe donkishoteske por ja ku jemi te pakten ne leter dhe une them kete here jo vetem ne leter ne kemi nje proces te kryer me konsensus te plote dhe dekorata kryesore i takon pikerisht ketij njeriu Ne kete segment historik te politikes shqiptare ishte pikerisht Basha qe e zgjoi Ramen nga gjumi ku e kishin vene te ashtuquajturit te forte te Parlamentit Mos te harrojme qe me hir apo me pahir ishte pikerisht Rama qe nuk harroi te perseriste se do te bente te njejtat zgjedhje po te ishte ne te njejten situate Ndaj nuk eshte cudi qe ne heshtje ti kete thene Lulezim Bashes faleminderitp p styletext-align justify Kalojme te procesi tjeter gjithashtu i ashtuquajtur historik reforma ne drejtesi Ndodh cndodh jam apo nuk jam une dakord me menyren si po behet nje gje eshte fakt ndryshe nga tre lideret e tjere Rama Berisha Meta qe si nga nderkombetaret ashtu edhe nga opinioni publik shqiptar shikohen njekohesisht dhe si pjese e problemit dhe si pjese e zgjidhjes Lulezim Basha shikohet vetem si pjese e zgjidhjesp p styletext-align justify Kthehemi pak me pas ne kohe gjithsesi jo shume larg Akoma e kemi te fresket te famshmin Raport Konfidencial te OSBE-se Ishte si ishte i drejte i padrejte skandaloz jo skandaloz i bazuar ne thashetheme a i pabazuar i vetmi politikan qe nuk zihej me goje ne kete raport qe gjithsesi mbante siglen e OSBE-se ishte pikerisht Lulezim Bashap p styletext-align justify A ishte rastesi apo jo a ishte e qellimshme apo jo e bene nderkombetaret vete enkas a e beri Basha me levat a me njerezit e tij kjo nuk ka pike rendesie ne kete analize dhe kendveshtrim qe po ju ofroj Fakti mbetet fakt i vetmi politikan qe doli i bardhe nga ky raport ishte ai Lulezim Basha Mund te mos ju bindi Basha ne lidership mund te mos ju kete pelqyer aspak si Kryebashkiak mund te jete e vertete qe Rama bie ne sondazhe dhe Basha nuk ngrihet mediat online mund te marrin si zakonisht cfaredo pjese te ketij shenimi dhe te me paraqesin mua si bashist etj etjp p styletext-align justify Por ju lutem ne kete analize te shkurter politike lexojini te bashkengjitura keto tri argumente se ishin tri ngjarje qe shenuan jo thjesht vitin jo thjesht nje dekade po mund te shenjezojne dhe te pikezojne dhe rrugen e dekades tjeter te Shqiperise Dhe po ti lexoni ne menyren e duhur keshtu sic une po ua paraqit do kuptoni se kete vit nuk eshte Lulezim Basha ne gjume po Edi Ramap p styletext-align justify Dhe jo vetem kaq ai nuk eshte thjesht ne gjume Ai ndoshta akoma nuk e ka kuptuar qe per shkak te bardhesise me te cilen Lulezim Basha ka dale nga keto tri ngjarje te medha qe shenjuan kete dekade e do te shenjojne dhe dekaden tjeter ai pikerisht i ka lene Bashes dhe nje telekomande ne dorep p styletext-align justify nje telekomande me te cilen Basha jo vetem e ve Ramen ne gjume kur do por dhe e zgjon kur do dhe e perplas me ke do ai aq embel aq bukur aq bute saqe edhe kur Rama te jete ne gremine ne kuptimin figurativ por te plote te fjales Bashen do ta shikoje akoma ne gjume dhe telekomanden qe e zbriti aq poshte do ta kerkoje me kot te dikush tjeter Gjume te embel lider i mazhorancesp div <![CDATA[Alibeaj Do te punojme vetem mbi dokumentin e Venecias]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914784/titulli/Alibeaj-Do-te-punojme-vetem-mbi-dokumentin-e-Venecias div classitemFullText p styletext-align justify p p styletext-align justify p p styletext-align justify Ka perfunduar tryeza e eksperteve te komisionit per reformen ne drejtesi Enkelejd Alibeaj ne perfundim te takimit tha se u ra dakord qe i vetmi dokument qe do te diskutohet eshte ai i Komisionit te Venecias Ndersa ne lidhje me draftin e paraqitur disa dite me pare Alibeaj tha se ai draft u terhoqp p styletext-align justify strongAlibeajstrong Kjo ishte mbledhja e pare per diskutimin e opinionit te Komisionit te Venecias Pas diskutimeve te gjata sepse me duhet te them qe nuk ishin te lehta u ra dakord qe diskutimi i metejshem eshte pikerisht ky Dokumenti i vetem baze mbi te cilen te gjithe ekspertet e te gjitha kraheve te jete dokumenti opinioni i miratuar nga Komisioni i Vencias Dokumnet ky qe eshte i qarte nuk krijon asnje lloj keqkuptimi apo dykuptimesie Opinion qe ka thene qarte se cfardelloj reforme qe duhet te kryhet nuk duhet te kape sistemin e drejtesise Ky eshte nje hap perpara i drojtur por eshte nje hap perpara sepse kjo lloj procedure e instauruar sot shpresoj qe te vazhdoje edhe ne ditet nje vijimp p styletext-align justify Drafti i paraqitur disa ditesh nuk eshte draft i komisionit eshte nje dokument i eksperteve por jo i komisionit I vetmi dokument qe do punohet dhe mund te punohet eshte i Venciasp div <![CDATA[Romani roze dhe erotika]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914783/titulli/Romani-roze-dhe-erotika div classitemFullText p p p span styleline-height 16Nga Ilir Muharremispanp p Albert Kamy romanin e zi e identifikon me romanin roze me kotesine formale Romani duhet ti jep perparesi realitetit kurse ky i zi dhe roze redukton individin ne vetvete duke prodhuar nje bote enigmatike te pakuptueshme e qe mohohet nga realja Cili do te besonte nje gjeje te tille Njeriu kerkon te prehet ne roman kurse edhe romani i zi edhe roze nese e anashkalojne realen prape nuk mund te humbasin teresisht nga e verteta Nuk mund te imagjinohet plotesisht nese i ke te dyja kembet ne toke Njeriu eshte i supozuar mesatar i cili paraqitet si patologjik vlereson Kamy romanin e zi dhe rozep p Romancieri asgje nuk mund te hedh ne leter me shume se nga jeta e tij ngaqe asgje nuk i ri ne kujtese por edhe nese perpiqet te fantazon ai rrenjet i ka te e verteta dikund edhe me kombinacion ndermjet imagjinates dhe reales ndonese imagjinata pa realen nuk ka pikenisje Cilin univers mund te shpik romancieri Te vjetrin apo ndonje te ri Kjo bote jeton ne shkaperderdhje dhe prape gjejme aromen e vjeter por personazhi ashtu sikurse Prusti qe permend Kamy zgjedh boten e brendshme ne jete por kjo bote mund te harrohet nga realja dhe Prousti i nenshtrohet verberise Ketu ai refuzon realen por ne esence nuk e mohon Realja shume here e harron ate me te brendshmen ne jete domethene verberine Romancieri duhet te shprehe ne unitet kujtimin dhe ndjenjat e castit ose lumturine e dikurshme dikund edhe ekstazen trullosese sic e benin greket kjo vertete krijon hamendje dhe verberi per realen qellimi qe te avullimi i reales edhe pse prape nuk e refuzojme Ska gje me te veshtire se te besh kthim ne vendet e lumtura dhe momentet e rinise Nese dashuron nje vajze te re e cila buzeqesh ti e humb te drejten ta doje ate sikurse qe ke dashur dikur ndonese nuk ke fuqi me per ta dashur Kjo eshte melankolia e Proust-it shprehet Kamy Nese peshperitim se e kaluara qendron dikund prape e ngulitur ne kohe ne nje te tashme perjetesisht dhe asgje nuk eshte e humbur madje as thenia kohe e humbur gjithcka jeton ne te tashmen Madheshtia e Proust-it eshte se e ka shkruar Koha e rigjetur analizon Kamy Ai perpiqet ta permbledh dhe ti jep kuptim te ri ne nje nivel te vetin do romancier ne vete brohorite per fitore te pandalshme dhe Prous-ti kete e beri nga rruget e kujteses me tendenca te unitetit njerezor Veper e ketij lloji mund tia sjelle krijimit prezantimin si teresi nje bote e mbyllur dhe e unifikuar Nga bota e mbyllur romancieret ne fund te detit te tyre kapin si thesar vetem dhimbjen dhe per te mendojne se ajo eshte me e verteta Identifikimi i saj behet nga mos e prezenca e se mires Bota e Proustit sipas Kamys qe pa Zot A i bazohej ne ate se perjetesise i vuri pamjen e njeriut Kete frymezim Kamy e morri nga Nietzsche-ja Edhe koha e rigjetur e permendur me lart eshte udhetim i pa Zot Disi ai revanshohet fatit te tij te vdekshem duke e bere te pavdekshemp p strongemErotika ne romanemstrongp p Letersia shqiptare emedhe ajo kosovareem turperohet prane pornografise dhe erotikes ne fakt ndjene kurorezimin e sajemvetem ne vetmi e bene individi emndjene moral ne te shkruarit por kjo eshte shkeputje nga arti Ose letersia empornografikeem tash sakaq ka trokitur dhe tronditur opinionistet duke e shpallur vulgaritet Kjo letersi ne Evrope dhe Amerike lulezoi me Bukowskin Pa dyshim Femrat eshte nje krijim i paster jo vetem imagjinar por edhe real U orvata ta rrasja edhe ca me thelle Ma shtrengonte ne menyre te pabesueshme nisja ta pompoja si i marre leshova nje hungerime te padegjuar dhe u prisha shkruante pa u kursyer fare Bukoeski Shkrimtareve shqiptar ju mungon guximi dhe shprehja per projektimin e epshit emshtazarakem qe eshte real ne krijimtari letrare Kjo letersi nuk eshte e ndaluar nga masa por nga vet individi sepse ne artin e tyre mungon intimiteti dhe personalja e personalja eshte veper e paster ne krijimtari U prire nga une dhe e mori ne goje Filloje ta thethije duke levizur kryet vrullshem sa para-mbrapa dhe teksa e thithte gjuha u rreshqiste pergjate trungut shkruan qysh heret Bukoeski per te vazhduar O zuske e mutit Ate cast Mercedesi e nxori nga goja Jepi pra jepi edhe pak me ndihmo qe te prishem Vini re temat ne roman nuk njohin kufij te shprehjes lirohen nga minimumi i shprehjes zbrazen me pafajesi dhe renditje kronologjike na kujtojne aktin ndaj gjinise se kundert vetem se ne krijimtari eshte pa doreza dhe arti i vertete nxjerret nga magma e shpirtit Si mund te kufizohet shte nje ikje por edhe nje kthim intim i fotografuar nga realja emka nje emcemik fantaziem Ky art thjeshte te obligon te ekzistosh per hesap tendin pa lemoshen e frikes historise politikes patetikes ose edhe Zotit Ky lloj romani qe dicka e re per kohen por poezite e sotme pornografike emte shkruara nga kosovaret ose Shqiptaretem jane imitim i zbehte i Bukowskit dhe cojne ne provokim masen emme panjohuri per kete letersiem e cila kritikon deri ne ate shkalle sa qe e cvlereson kete letersi Per dike eshte perverse por edhe perversiteti eshte art derisa njeriu e bart me vete detyra e artit eshte te hyj ne brendesi dhe ta pasqyroj Mentaliteti i edukuar emtrasheguar propaganduar nga feja sepse ka si objekt moralin emkrijon ndalese dhe frike qe te shprehet nje art i tille Individet e guximshem ne kete mes depertojne me kete lloj artip p Per kohen qe shkruante Bukowski qe tejet ekstreme psh Ia hoqa mbathjet e verdha dhe ula pantallonat U perkula mbi te dhe ja rrasa aty i jepja ca pompa te terbuara aty e pompoja-embel-embel Kur me shkrepej ta nxirja dhe pas pak nisja rishtazi nga e para Ia dhashe edhe dy pompa te tjera dhe u prisha Nuk isha i sigurt ne ishte prishur edhe ajo Une per vete po Shpjegimi vulgar vertete krijon kenaqesi te krijuesi dhe te lexuesi atehere nese nuk qe e verteta ajo te Bukoeski dhe te shkrimtaret tjere cfare nevoje i shtyne lexuesit te kene interesim per histori te rrejshme Kritika e sotme romanin e paster ose real prape e debon ne imagjinate te ngeshme dhe para nje kohe ishte zakon qe vajzat reja te bukura te quheshin romaneske Nenkuptohej se nuk canin koken per realitetin ekzistencial Atehere mendojme se romani zbukuron pasuron shtremberon apo nenvlereson Sa me individuale intime eshte vepra aq me personale behet per lexuesin dhe ne kete rast lexuesi perpiqet te ushtron nje ikje Autoret qe shkruajne qe perdorin erotike dhe pornografi ne romane kete e bejne per vetee jo per masen U eksitova keq tani Befas ajo rreshqiti me te poshte dhe vec kur ndjeva qe ma kullufiti rrushin ne goje Kur ndjeva qe edhe pak e do prishesha i zhyta duart ne ujevaren e leshrave te saj dhe e terhoqa nga vetja hena u be deshmitare kur ia derdha ne goje shprehet ai te romani i tij i famshem Femrat Por kush nuk do ta bente nje gje te tille edhe ne realen Pikerisht ketu qendron guximi liria dhe forca artistike e cila tejkalon intimen behet pertej personales dhe nje art i tille zgjon kureshtje por autori per kete nuk ndjene mall sa jepet i teri pas personazhit Ne fakt ai eshte gjithe personazhet e tij Ata arrijne orgazmen ndonese edhe reale ne roman dhe qellimi eshte edhe ti te kaplohesh nga kjo orgazem te veshtrosh nje kthese dikund te ngushte e cila meriton te drejten te quhet art Perse te mos quhet Nuk ka art me te thelle se shpirti trupi dhe seksi Madje edhe piktori kur hedh bojen ne telajo Ate e sterlak si spermen keshtu thoshte Van Goghup p Ndjenja ka shprehjen por distancohet nga mendimi deshira e shpirtit eshte edhe per trupin shkrimtari erotik dhe ai pornografik me shume jepet pas epshit qe e kerkon trupi me paralojen lojen prekjen sfidimin nga njera pale dhunen bizare per ta nxjerre nga thellesia orgazmen pastaj klithmen e cila deperton ne telin e epshit dhe perfundim na shpie ne asgje Tere ky ferkim kjo djers emcdo djerse eshte si nje pik gjakem pompohet per nje shfryrje emderdhje clirimem sepse pastaj njeriu i bie pishman per ate cfare beri eshte nje lufte per perfundim te kote Une me shume do ta vleresoja rrugen deri te lufta por nese mendimi leshon rrenje atehere mund te krijoj konflikt me epshin mund ta perbuze ne raste te caktuara edhe ta mohoj mos te arrihet piedestali emderdhjen e spermes dhe perjetimi i orgazmesem Kjo ndodh me shkencetaret e medhenj ne vecanti me Ajnshtajnin i cili ne fund u martua me nje grua nga gjaku i tij e qe nuk lidhej pas seksit vetem e shihte si ndihmese Letrari duhet te thyej barriera te sakrifikohet te merr persiper mekatet qofshin te tjereve apo te vetvetes emte jete i kryqezuarem te shkrij shprehjen me shpirtin me tendence ta beje nje nese nuk rreket nga mendja dhe te ulerije per nje moment me te mirep p strongemSeksi ne letersine Migjenitemstrongp p shte veshtire te nxjerret por ka ca elemente erotizmi siperfaqesore ne krijimtarine e Migjenit Ky erotizem eshte Platonik ndonese edhe infantil te nje seksi blasfemik e kunderta me Bukowskin emku kemi shfryrje direkt plot vulgaritetem Pyetja A don qymyr Zotni fshehe nentekst seksual oferta e shkembimit tregtar tregon nje ofrues emmalesore e re emkurse e dyta qymyri emproduktem ketu kemi nje negocim te cmimit me klientin dhe ndodh nje oferte shkembimi tregtar emseksual truporem pra produkti perkthehet ne nje sherbim emmalesorja mund ta ofrojeem Padyshim ajo eshte e bukur e re dhe terheq vemendjen Vertete vape ban Pa kujt i duhet qymyri Po e mbaj dhjete lekequot mendon malesorja dhe ece neper hije rruges se qytetit Kali leviz ne symbylle Ndoshta andrron Tash ne pleqni andrron dashnine e dikurshme te peles Malsorja se nget shkruan Migjeni E mbylle erotiken vecon vetem anen siperfaqesore dhe letersia e tij ketu ngec frenon instinktin epshin sepse ajo qe shkruhet kufizohet nga koha ne te cilen jeton shkrimtari Guximi per thyerja te barrierave ketu mungon Letersia shqipe ende nuk ka rilind Poeti eshte me i drejtperdrejte me kafshen sepse aty qendise arsyen kur supozon per enderrimin e Kalit sikur ky Kali te jete njeri pervec enderrores ta kete ne veper edhe shprehjen pastaj detajin Vertete vape ban Pa kujt i duhet qymyri Po e mbaj dhjete lekequot mendon malsorja dhe ece neper hije rruges se qytetit Kali leviz ne symbylle Ndoshta andrron Tash ne pleqni andrron dashnine e dikurshme te peles Malsorja se nget Nuk e trazon ne knaqsi te tij te pamvarshme Asht duresa Kur dalin ne diell perdhe zhgrryhet nje hije Dy hije Dy hije te ngaterrueme te kaperthyeme hija e kalit dhe hija e malsores Nuk mund ti dallojsh keto dy hije Nuk mund ti keputish Njana pa tjetren nuk shkojne Skane vlere Se vetem bashke perbajne nje tansi Nje tansi jetsore Krk-krk kthehet qymyri ne shpine te kalit krkk krkkk krk dhe krismat monotone te patkonjve te kalit qe ndeshin per gur Ligjerimi dhe shprehja per seksin shkon terthorazi dhe ne asnje rast oferta seksuale nuk zbardhet kurse nenteksti eshte i kuptueshem Perse e fshehe kete Migjeni Ai ka respekt per gjuhen dhe ligjerimin e saj me qellim te mos cenimit te moralit Por kujt i kercet per moral nese behet fjale per art ne radhe te pare per shpirt pastaj per krijim Arti te Migjeni vjen nga koha pushteti ekzistencializmi dhe ekspresionizmi kombetar O ti djale sa asht sahati Djaloshin e terheq bukuria e malsores Miqsisht i afrohet dhe i thote sa asht ora E pyet sa e mban qymyrin Ban pazarllek edhe pse ska qellim ta bleje Por malsorja asht e bukur dhe e re Pse mos te kuvendoje pak me te quotAsht e ndyte- konstaton djaloshi Sa teveqele jane keto katundaret Nuk te kuptojne Duhet me i thane dhe ate qe nuk thohetquot Keshtu mendon djaloshi dhe e shikon malsoren si bir zotnie sherbtoren e re te veten quotTeveqele Teveqele Skupton asgjaquot Dhe djaloshi shkon ne pune te vet shkruan Migjeni per te vazhduar E malsorja fillon te shqetesohet per kthimin ne malsi Autori ketu tenton ta inkuadroj Platonin por nuk eshte se nuk i referohet epshit bile po te jetonte ne nje vend me te zhvilluar ai do ta nderonte ngjarjen Malesorja do te shkonte emdo pallohej emme djaloshin dhe gjate aktit do te zhvillohet nje beteje e ashper nje kontrast interesant estetike figurative me nuanca shtazarake Qe te jete me i arsyeshem Migjeni dhe ti ik erotikes ai e orienton ngjarjen ne kahe tjeter ndonese perpiqet ta arsyetoj quotTeveqele Teveqele Skupton asgjaquot Dhe djaloshi shkon ne pune te vet Migjeni eshte ngacmues i dobet erotik ne veper sepse e le ne gjysme problemin ose me shume le hapesire per te fantazuar gjate rreshtave kjo verehet me shkoqitjen e ketij fragmenti E malsorja fillon te shqetesohet per kthimin ne malsi Shikon diellin si gjithnji po afrohet nga perendimi Si ka per tu kthye ne malsi neper terr Me te vertete ajo nuk dron prej lugetenve dhe bubazhelave por tishte plake nuk do kishte aspak frige por Kujtohet si nja dy tri heresh i jane vu mbrapa do njerez dhe se pari se clypshin prej saj Pra nuk i dron bubazhelat si qytetaret por njerezit Njerezit i ka ajo frige E pse Pse asht e re dhe pak e bukur Fjalia ne gjysme clypshin prej saj kjo dihet dhe le qe lexuesi ti pergjigjet vetes kurse autori te jete i arsyeshem ndaj kohes Tete lekebr - Jo shtrenjte e ke Me ke idhnue ate dite- i thote njeriu dhe shikon majtas e djathtas Ajo i qeshet ndonese e turperuar emkeshtu e kerkon biografia e personazhitem kjo i ri per shtati deri ne nje shkalle sepse vete buzeqeshja fsheh lakmine e ndaluar emepshin vullkanin luanin e eger perbrenda emqe nuk ka fuqi Migjeni ta rrefej direkt I mungon shprehja emfjala eshte per vulgaritet sepse ciftezohet me erotikenem Ajo ia shet qymyrin ketij njeriu Ia pashe hajrin - thote duke iu vene pas ajo Figura e tij peshon rende ne kujtesen e Malesores e cila kuqet e skuqet nga turpip p p p p p p p p div <![CDATA[Leterkembime per Vitin e Ri mes Dritero Agollit dhe Gaqo Veshit]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914782/titulli/Leterkembime-per-Vitin-e-Ri-mes-Dritero-Agollit-dhe-Gaqo-Veshit div classitemFullText p p p span styleline-height 16Retrospektive Gazeta Drita 1972 spanspan styleline-height 16 spanp p EMERTIMI VJERSHEp p span styleline-height 16Leter e Bamke omages drejtuar Hyske Borobojkes ku shprehet deshira per te shkruar vjersha liriko-satirike dhe per ti botuar ato ne te hyre Viti i Rispanp p span styleline-height 16Te pata shkruar nje leter ne ate muaj kur ishte dita me e gjate e motit dhe tani po te dergoj nje tjeter kur dita eshte me e shkurter Ne se lecit dot diten lecite naten se do te gjesh pak prehje dhe mendja jote e ndritur do te fluturoje ketej nga unespanp p I shunekenduari Hyske Une duke lecitur rrefimet e tua teper te ndjera e te perhapura ne mendjet e kendonjesve mora guximin te shkruaja vjesha ne fakt poezi Ne netet pa gjume rri ne tavoline dhe thur vargje Mendimet qe me vijne nuk i thur si gjithe njerzit por i thur ne vjershe Kam mbushur plot nje defter Lulushja ne fillim qeshte me mua por pastaj me vinte te veshi e me thoshte ngadale Shkruaj Bamke se e di sa te lezecme te dalin Madje pati guximin te me krahasonte me ty o i shumenjohuri Hyske Por kjo seshte gje Hic seshte Lulushja ime shkoi ne kryesine e Lidhjes se Shkrimtareve dhe u tha Bamka im shkruan vjersha dhe ka bere nje liber te madh me dyqint faqe dhe cdo faqe ka nga nje vjershe dhe cdo vjershe ka njezet e pese radfhe dhe dua qe Bamlen ta futni ne Lidhje ta lidhni me antaresi dhe ti jepni leje krijuese dhe ta lini vetem te thure te thure sa te dojep p Kur e mora vesh kete hap te pamatur te Lulushes me vajti nofulla menjane U zura me Lulushen dhe i thashe te mos shpinte fjale andej ketej per vjersherimet e mia se skisha deshire te dinte njeri per pjellen e mendjes sime deri sa te hynte Viti i Ri Dhjete dite nuk shkrova asnje radhe nga deshperimi Pas dhjete diteve me erdhi perseri qejfi Lulushja me te filluar une u gezua se kujtoi se mua me kishte ikur dashuria e vjersherimitp p Ne kete leter po te dergoj pak nga ato qemtimet e mia ne lemin e vjersherimit vetem te lutem te mos i coje per botim ne ndonje nga ato fletoret ku boton rrefimet e tua se para teje une do te erresohesha o Hyske i shumendriturp p PJEPRRI p p Vjersha nr 1 e shkruar ne fund te korrikutp p Ere e jonxhes vjen nga arap p Ere e jnxhes aq e mirep p Dhe ne fushen lara-larap p lodhet pjeprri i arrirep p p p Ne te dy sa keni zbriturp p Nga kolltuket e veturesp p Pijme filter te merziturp p Pijme NISH cigare-Durresp p p p Ne te dy sa kemi ardhurp p Ku leruan gjyshrit tanep p Koha floket na ka zbardhurp p Dhe ne qafa na vu dhjamep p p p Koha shefa na ka berep p Shefa tashper e te mirep p Por servile na ka lenep p Ndaj nje pjeprri te arrirep p p p Dhe i flakim republikatp p ajme kallzat e thekritp p Dhe nga xhepat nxjerrim thikatp p I perulemi xha Pjeprritp p p p KUNGULLIp p Vjershe nr 2 e shkruar ne fund te gushtitp p Rri shtrire perkedhelur nga lumteria pa fundp p I duket sikur bostanet i shtrojne qiliminp p Muataqet era e gushtit ia lekundp p Dhe mendja si shkon per qarkulliminp p -Kungullp p Do qarkullosh nje ditep p I thone hardhitep p p p SHALQINIp p Vjershe nr 3 e shkruar ne fund te dhjetoritp p Shqlqinp p Mos kujto se ke shije ngaherep p Ne korrik shkelqenp p Ne dhjetor ske vkerep p Shalqinp p p p FIKUp p Vjershe nr4 e shkruar ne fund te qershoritp p Fikp p Mendon se piqesh filli vetep p Mendim i shtrember o i gjorep p Se une di nje te vertetep p Sheh fiku fikun edhe piqetp p Perndryshe do te piqeshe ne borep p Po ne bore nuk ke shokep p Te gjithe i ke ne vend te ngrohtep p p p GJELI I DETITp p Vjershe nr 5 shkruar ne mes te dhjetoritp p Nje burrokrat desh te te hiqtep p Nga vendi i yllinjve ne bregdetp p Se ti kur ndonje kokerr bintep p E haje me lezetp p Kur Viti i Ri e shtroi banketinp p Tha burrokrati mengadalep p -E dua nga bregdeti im gjeldetinp p Se eren e ullinjve sjell ne valep p Do te dergoja edhe ca vjersha te tjera o i dashuri Hyske por kisha droje mos te te besdisja Nuk e di ne se do ti pelqeje Nafija jote se mesa kam nuhatur ajo ka shije te holle ne rrefime ndersa vjersherimet nuk e prekin Nafijen e prekin vetem vjersherimet e poeteve te medhej qe kane emer ne tere vendin Ata edhe sikur te bejne ndonje budadallek asaj i duket sikur kane thene ndonje gje te mencme Me fal nese thashe ndonje mendim te tepert per Nafijen tende qe e nderoj aq shumep p Dhe tani gezuar Vitin e Ri i shumedashuri Hyske Besoj se me te hyre viti edhe une do te hyj si ti ne Lidhjen e Shkrimtareve dhe nga qershori do te marr leje krijimi dhe do te vij ta kaloj ne Maliq se dua te shkruaj vjersha per sheqerin fazanet fasulet dhe dellinjat si bime industrialep p Te falap p Revista Hosteni 1971 Bamke omagap p p p KOPSHTET E VJERSHERISEp p span styleline-height 16Pergjigje Bamke spanspan styleline-height 16omages per vjershat qe i dergoi mikut te tij ne prak te Vitit te Ri si dhe disa keshilla te urta qe Hyska perpiqet ti jape per te vajtur mbare kopshtet e vjersherisespanp p span styleline-height 16Te pese vjershat qe ne dergove i mora dhe i lecita me nje barre qejt o i shumedashuri Bamke omaga Teper te mira e te lavderuara i kishe gatuar Me gezove pa mase sidomos me ate te pjeprrit te arrire qe prehej ne fushen lara-lara dhe une e ti nga xhepat nxjerrim thikat dhe i perulemi xha Pjeprritspanp p Bukur Bamke bukur i ke qindisur Te lumte dora e pena top tu befte Ia ke marre doren vjersherimit Sa nuhatese e shquar paska qene Lulushja jote qe mori gjithe ate guxim dhe vajti ne Lidhjen e Shkrintareve kerkoi te te lidhnin me antaresi e te te jepnin leje krijuese Ti doje tia prissje rrugen Gabim e ke pasur Bamke i dashur pranoje se Lulushja eshte grua e kenduar dhe gjithnje di cbenp p Te kujtohet i nderuari Bamke kur iu qepe mbi kurris mushkes xanxare te vjersherise dhe ajo e uruar theri tatepjete monopatit sa i hanin kembet si e terbuarp p -Mbahu Bamke se te hodhi- te thirra sa e pata zene - Se ka huqe mushka xanxare hedh vickla e qellon me shkelma dhe nuk zbutet kaq lehte Sa here re me hunde e buze te gjakosura por si djalli sju ndave E ngarkove deri te veshet me germa rrokje vargje strofa dhe e fute ne kopshtin tend te vjersherise rreze dy maleve perzier me yjep p Tani e ke thurur kopshtin tend dhe punon ne te Djerset te rrjedhin rreke nga balli e faqet dhe ti i fshi me peshqirin e madh te livadheve Floket i lyen me lengun e luleve te bjeshkeve Mbjell korr dhe vadit kopshtin tend te vjersherise me djersen e ballit Ti e di fare mire kete pune se e ke provuar vete dhe Lulushja jote kushedi sa nete ka mbetur pa gjume pas teje Sa here te kam thenep p -Pusho nje cike se u lodhe se diten ben mbledhje e naten rri pa gjume per ti gdhendur e limuar vjershat si duhen kurse disa te tjere si puna ime gdhendin e limojne gjumin me leje krijuese p p Te kujtohet Bamke sa here te kam gjetur te perkulur ne tabanin e kopshtit tend duke mbjelle me kujdes germa rrokje rima e duke korrur vjersha te shendeteshme e te pastra si ajo debora ne majen e maleve e na gostit me libra te mira nga kopeshti ytp p Por dije se nuk eshte vetem kopshti yt i vjersherise o Bamke omaga se ka edhe kopshte te tjere Ja aty ku ferfellijne krahet pellumbat e turtujt dhe nisen drejt reve ku cel ylli i mengjesit ku fryn zefir nga vjen ere limoni borige e rreshire e arome lulesh jane kopshtet e miqve tane te vjeter Njeri e ka kurdisur kopshtin e tij buze nje liqeni ku hesht nje lopate dhe nje shqiponje e arratisur fluturon ne Mal te Thate tjetri ku merzen capi me zile e ku zihet krapi Jane shume i shumenderuari Bamke e si numuroj dot te gjithe Te rrime shtrember e te flasim drejt Nuk ua ha kollaj qeni shkopin Secili e ka thurur mire e bukur kopshtin e tij te vjersherise dhe i ben sherbim cdo vit e me shume duke i bere qilizem kush me thelle e kush me ceket sipas takatit Edhe shendet edhe bereqet kanep p Po une o i shumedashuri Bamke kam nje shqetesim ketu ne zemer Ty te vajti nofulla menjane kur more vesh nje hap te pamatur te Lulushes tende qe vajti e u ankua ne Lidhjen e Shkrimtareve se spo te lidhnin me antaresi e spo te jepnin leje krijuese te krijoje vjersha Por mua me ka mbetur qafa shtrember duke shikuar disa qe duan te behen vjershetore si ty Hop kapercejne gardhet e kopshteve te botes e hyjne brenda Ja nje dite shoh nja dy a tre prej tyre qe marrin yrysh e hidhen pertej gardhit te kopshtit te nje mikut tone te vjeter Ne dore mbajne nga nje prashajke te vogel nga ato qe plaku yt e imi rahmet pacin prashitnin qepet ne pranvere Me to duan te germojne tabanin e vjersherise te mikut tone per te nxjerre ndonje rimi a varkqe u duhetp p -More te uruar - u thirra sa i pashe - Po ku u ze dhembi gje ne ate toke te kullotur I zoti i saj ka vjete qe po e punon kopshtin e tij te vjersherise Ne fillim e remiu me shate pastaj mori nje kazem te prehte dhe i beri nje punim te thelle Me vone spertoi ti kthehej perseri dhe i beri qilizem me bel tri pellembe thelle Tani ka marre ate plugun e madh qe i hap brazdat sa te futesh ti e une brenda dhe po e punon nje boje njeriu thelle Po e sheshon po i hap hendeke per kullimin e ujrave te teperta Te kenaqet syrie te behet zemra mal kur e heh far tu bej Ata sikun dhe une thyej nje purteke thane dhe u bije vesheve te largohen E lene kopshtin e mikut tone dhe hidhen ne aren e nje tjetri Nxjerrin nga trasta prashajkat dhe fillojne te germojnep p -More te mire - u them prape - Ky aren e tij te vjersherimit e ka bere qilizem me plugun e madh nje meter thelle sa i ka nxjerre tabanin cdo te beni ju me ata prashajke sa nje cipirokp p Perseri perdor purteken e thanes e u bije vesheve por ata hidhen e kapercejne ne kopshtet e tjera Njeri merr lart nga arat e atij qe i bije fyellit prej shelgu dhe pa i thene te zotit as puna mbare futet ne kopshtin e tij Tjetri merr fushen tatepjete dhe hyn ne kopshtet e tjere te thurura me gardhe Po une kam frike o Bamke omaga se gardhet kane hunj dhe larg qofte mos mbetet ndonje i ngulur maje tyre Me vjen keq se kopshtet kane edhe pojake te serte qe sta bejne te gjate te zene ti ckulin veshet e ta zbrazin trasten me mall te huaj ne mes te udhes Ca te tjere hidhen ketej nga arat e rrefimevep p -More te uruar e te bekuar - u them gjenej- kerkni ketu Nuk e shihni se ketej jane pronat e prozes Mos doni ti beni corbe e pershesh bashke vargjet e vjershave me radhet e rrefimevep p U bije te largohen e te marrin fushat kodrat e malet per te gjetur toka te reja vjersherimi Shume prej tyre i kane gjetur kopshtet i kane punuar e zbukuruar dhe prodhimet i kane te mbara Por per disa me vjen keq o Bamke i shtrenjte se mbeten sinoreve e gardheve te botes dhe skane ndonje cike mall nga thesi i tyrep p Keto jane disa mendime per vjersherine dhe kopshtet e saj qe po ti dergoj ti lecitesh bashke me Lulushen qe e nderoj dhe e respektoj aq shumep p Te fala me shendet e bereqe Hyske Borobojka p div <![CDATA[80-vjetori 2016-ta shpallet Viti i Kadarese]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914781/titulli/80-vjetori-2016-ta-shpallet-Viti-i-Kadarese div classitemFullText p p p Bashkia e Gjirokastres e ka shpallur vitin 2016 si vitin kulturor te Ismail Kadrese ne kuadrin e 80-vjetorit te lindjes se shkrimtarit te shquar shqiptarp p Ka qene vete kryetarja e Bashkise se Gjirokastres Zamira Rami qe ka deklaruar se tha se pergjate gjithe vitit 2016 do te zhvillohen aktivitete te shumta ne qytetin e lindjes se shkrimtarit Teksa po kete vit do te hapet edhe shtepia Muze quotIsmail Kadarequot e cila u restaurua se fundip p Shtepia e lindjes se shkrimtarit pritet te kthehet ne nje itinerar per mijera vizitore vendas dhe te huaj Ndersa Bashkia pritet te propozoje edhe ngritjen e nje shtatoreje te shkrimtarit ne nje nga sheshet qendrore te qytetitp p Ismail Kadare lindi me 28 janar te vitit 1936 ne Gjirokaster dhe eshte shkrimtari me i njohur shqiptar Ai eshte perkthyer sot ne bote ne rreth 50 gjuhe dhe eshte nominuar disa here per cmimin Nobel te Letersisep p p div <![CDATA[fare do te thote shtrese e mesme ne Shqiperi]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914780/titulli/fare-do-te-thote-shtrese-e-mesme-ne-Shqiperi div classitemFullText p p p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em strongDisa perkufizime nderkombetare mbi shtresen e mesme hyjne ne qorrsokak ne realitetin shqiptarstrongp p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em strongGjergj Erebara BIRN Tiranestrongp p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em Shtrese e mesme eshte nje term me kuptim te gjere qe synon te percaktoje shoqerine si te ndare ne tre grupime dhe qe varion si perkufizim nga kuptimi i perdorimitp p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em Megjithate termi shtrese e mesme eshte nje shprehje shume joshese ne diskurs politikp p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em Shtrese e mesme ne kuptimin e fillesave te epokes industriale nenkuptonte ate pjese te shoqerise qe i perkiste shtreses tregtare urbane apo profesionisteve mjek jurist apo inxhinier si nje identitet i ndryshem nga klasa e larte ose klasa e ulet e shoqerisep p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em Ne boten e sotme nenkuptohet nje pjese e popullsise qe ka te ardhura te mesme te krijuara pergjithesisht si produkt i kapitalit te larte shoqeror eg arsim i larte apo aftesi sipermarrese e ndryshme kjo nga klasa e ulet e cila i nxjerr te ardhurat me se shumti nga perdorimi i muskujve ne pune te pakualifikuara apo gjysme te kualifikuara apo nga shtresa e larte pasuria e se ciles nuk varet nga niveli i kapitalit njerezor te pronaritp p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em Nga pikepamja e te ardhurave koncepti shtrese e mesme eshte i ndryshem nga vendi ne vend pasi tradicionalisht me te ardhura te mesme nenkuptohen familje qe kane te ardhura per te bere nje jetese me mireqenie por jo luksi Per me teper termi shtrese e mesme nenkupton njekohesisht siguri ekonomike gje qe ne shume vende nuk eshte e garantuar per shkak te faktoreve te tjere Psh nje i punesuar ne shtet ne Shqiperi mund te kete te ardhura per tu klasifikuar si shtrese e mesme por nuk e ka kurrsesi sigurine ekonomike per shkak te pasigurise juridike te punes ne sektorin publikp p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em Qendra kerkimore Pew perkufizon te ardhurat e mesme ne familjet amerikane si familjet qe kane te ardhura qe variojne nga 66 e mesatares kombetare ne 200 per qind te mesatares Ne Gjermani kane nje koncept te ngjashem Atje nje familje me kater persona qe te konsiderohet e shtreses se mesme duhet te kete te ardhura mujore qe variojne nga 2100 euro ne 7 mije europ p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em Kjo nuk eshte ekzaktesisht e vlefshme per tu perdorur si tregues ne shume vende te varfra pasi nje perkufizim i tille ka gjasa qe prodhon familje te varfra ose relativisht te varfra qe nuk jane ne gjendje te plotesojne nevojat e tyre baze pavaresisht se te ardhurat i kane te mesme ne krahasim me mesataren kombetare Gjithsesi nese shtrese e mesme nenkupton te qenit i ndryshem nga te pasurit snobe apo te varferit e pervuajtur perkufizimi i Pew eshte i vlefshem edhe ne rastin e Shqiperise Konsumi mesatar mujor i familjeve shqiptare eshte 69 mije leke ne muaj Instat 2014 Ne baze te perkufizimit te mesiperm cdo familje me kater anetare qe disponon mes 45 mije dhe 138 mije leke ne muaj perkufizohet si shtrese e mesme Ky perkufizim mund te lere te pakenaqur shume vete vecanerisht nese rikujtojme debatet e krijuara nga qeveria aktuale ne fund te vitit 2013 mbi taksimin progresiv dhe nevojes per te percaktuar se cfare eshte page e ulet dhe cfare eshte page e mesme apo e larte Shkurt politikeberesit u detyruan qe sipas hamendesimit te tyre joshkencor te vleresonin nese paga nen 30 mije leke i perkiste shtreses se ulet dhe duhej te taksohej me zero dhe se deri ne cfare niveli paga mbi 30 mije leke konsiderohej e mesme dhe do te duhej te taksohej me 13 per qind Ky qe nje ushtrim jo shume i vlefshem nga pikepamja teorike pasi politikehartuesit gjykonin me se shumti te ardhurat e veta jo te ardhurat e popullsise Dhe natyrisht nese nje person ka page fjala vjen 100 mije leke ai mbulon me rehati shpenzimet e veta dhe mund te klasifikohet si shtrese e mesme Por edhe ai qe ka page 200 mije apo 300 mije leke dhjetefishi i pages mesatare kombetare veshtire se mund te konsiderohet si njeri qe ben jete luksi Kjo eshte vecanerisht e vertete nese marrim parasysh se nje familje e shtreses se mesme gjermane me te ardhura sa dyfishi i mesatares kombetare mund tia dale te beje nje jave apo dy jave pushime duke shpenzuar te ardhurat e nje muaji ndersa nje familje shqiptare ne te njejten gjendje veshtire se ia lejon dot vetes pushimet e gjatap p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em Kuptohet qe te ardhurat e nje familjeje gjermane me ato te nje familjeje shqiptare ndryshojne shume sa i perket faktit se cfare mallrash dhe sherbimesh mbulohen nga shteti ne secilin vend Psh ne Gjermani arsimi i larte mbulohet nga taksat ndersa ne Shqiperi ne nje pjese domethenese mbulohet nga tarifat Mjafton qe nje familjeje te mesme shqiptare ti duhet te paguaje tarifen 150 mije leke per studimet e nje femije dhe te ardhurat apo kursimet e saj asgjesohen Dhe ndonese ne Shqiperi sherbimi shendetesor eshte i mbuluar nga taksat njesoj si ne Gjermani ketu te ne eshte sekret i njohur nga te gjithe se ne sherbimet spitalore duhet te paguash shuma domethenese per te marre sherbimin Rrjedhimisht nje familjeje te mesme shqiptare mund ti nevojiten proporcionalisht me shume te ardhura per te mbuluar shpenzime qe familja gjermane nuk i ka E kunderta ndersa familjet gjermane me se shumti paguajne qira per shtepine ku banojne ne Shqiperi ne pergjithesi kostoja e qirase nuk ekzistonp p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em Banka Boterore e perkufizon termin shtrese e mesme si njerezit qe jane ne gjendje te fitojne nga 10 deri ne 50 dollare ne dite per fryme si nje shume qe sherben para se gjithash per te identifikuar ate pjese te shoqerise qe nuk eshte e pasur por qe njekohesisht disponon te ardhura per te kapercyer situata te veshtira ekonomike Sipas BB familjet qe kane te ardhura per fryme nga 4 ne 10 dollare ne dite jane ne pasiguri ekonomike Nen kete perkufizim shoqeria shqiptare ne masen 90 per qind eshte ne pasiguri ekonomike Te dhenat e INSTAT 2014 tregojne se 90 per qind e familjeve shqiptare kane konsum mujor per fryme prej vetem 16700 lekesh ose me pak se 5 dollare ne dite Nderkohe 10 perqindeshi i pasur kane konsum mesatar per fryme prej 61 mije lekesh ose rreth 18 dollare ne dite Duke perdorur perkufizimin e BB 10 perqindeshi i pasur i Shqiperise pa marre parasysh se ketu perfshihen edhe super te pasurit jane ne kategorine e shtreses se mesmep p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em Shtresa e mesme perben gjithashtu nje term qe perben nje alternative politike ndaj botes se ndare ne dy klasa pakica e pasur dhe shumica e varfer ndersa zhvillimi i shtreses se mesme permes rritjes se arsimit apo mbrojtjes se te drejtave te punetoreve sherben si alternative ndaj perplasjes sociale mes te pasurve dhe te varferve Ne kete kuptim shtresa e mesme eshte bere edhe si tip mode apo stili jetese Shume njerez qe i perkasin shtreses se larte parapelqejne ta konsiderojne veten shtrese te mesme ndersa shume te varfer shohin shtesen e mesme si nje objektiv me i arritshem se sa shtresa e larte pasi te qenit i varfer interpretohet me se shumti si faj i vete te varfervep p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em Te pasurit shtrese te mesme nenkupton nje shoqeri te shendoshe Aludohet se nese popullsia e mesme eshte ne maxhorance ne nje vend te caktuar atehere kjo shtrese e mesme eshte ne gjendje te detyroje politikanet ta bejne punen ne menyre te pergjegjshme pasi ka aftesite intelektuale te zgjedhe pa driteshkurtesine e shtreses se larte dhe pa stresin e bukes se perditshme qe prek shtresen e ulet Por qe te kesh shtrese te mesme te kesaj natyre atehere duhet qe ajo shtrese te kete cilesite e plota te nenkuptuara nga ky term a hrefhttpdmth stylecolor rgb17 85 204 targetblankDmtha te kete te ardhura prane ose mbi mesatares kombetare qe keto te ardhura te jene te mjaftueshme per te bere jete te cliret nga mungesat e nevojave te perditshme qe keto te ardhura ti kete ne kushtet e sigurise juridike e pakercenuar per pushim nga puna ne cdo kohep p styledirection ltr line-height 14em color rgb68 68 68 font-family Helvetica Neue Helvetica Arial sans-serif margin-top 0px margin-bottom 1em shte e pamundur qe te percaktosh numrin e shqiptareve qe bien ne kategorine e shtreses se mesme qe i permbledh te gjitha keto cilesi por me hamendesim mund te thuhet se njerez te tille ka gjasa jane shume pak Nga pikepamja e te ardhurave mjafton qe nje familje me kater vete te kete dy rroga pak me te larta se sa paga minimale prej 21 mije lekesh per tu klasifikuar si familje me te ardhura te mesme Por nje nivel i tille te ardhurash mjaftojne sa per te mbuluar nevojat baze pa stres Nuk mjaftojne as per te ngrene nje dreke modeste ne restorant nje here ne jave natyrisht qe nuk mjaftojne per te mbajtur nje makine apo per te bere pushime nje here ne vit Ne fund mungesa e zbatimit te ligjit ne marredheniet e punes i ben keto te ardhura vecanerisht te pasigurta Nje njeri qe nuk ka te ardhura te mjaftueshme per te kursyer dhe njekohesisht eshte i rrezikuar te pushohet nga puna cdo dite nuk mund te jete shtrese e mesmep div <![CDATA[Taksat Forbes Shqiperia me barren me te larte ne rajon]]> 2023-06-04T10:46:54+00:00 2023-06-04T10:46:54+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914779/titulli/Taksat-Forbes-Shqiperia-me-barren-me-te-larte-ne-rajon div classitemFullText p p p Shqiperia renditet nder vendet qe kane barren me te larte te taksave ne rajon ne raportin e fundit te Forbes me titullin Vendet me te mira per te bere biznes ku Shqiperia ne total ishte ne pozicionin e 69-tep p Konkretisht ne treguesin specifik te barres se taksave quotForbesquot e rendit Shqiperine ne vendin e 109-te nga 144 shtete sa me poshte ne renditje aq me e larte barra e taksave Me mire paraqtet Maqedonia e cila eshte e shtata ne bote per barren e taksave Listen e vijojne Koacia 34 Rumania 50 Mali i Zi 55 Bullgaria 72 Me keq se Shqiperia jane Serbia qe eshte nje vend me poshte 110 dhe Bosnje Hercegovina qe eshte e fundit ne rajon ne vendin e 119p p Por ndersa Serbia dhe Bosnja e justifikojne barren e larte te taksave duke sjelle me shume te ardhura ne buxhet Shqiperia ka rendimentin me te ulet ne rajon Me 24-25 te te ardhurave nga taksat ne raport me prodhimin e pergjithshem PBB Shqiperia eshte 10 pike perqindjeje me poshte se mesatarja rajonale dhe ajo e vendeve te BE-se rreth 35 sipas Eurostat dhe per me teper mbledh me pak para ne buxhet edhe se Maqedonia qe ka barren me te ulet ne rajon kjo e fundit e ka kete tregues 28-29 te PBB-se Bosnja dhe Serbia mbledhin perkatesisht 44 dhe 35-36 te PBB-se sipas te dhenave krahasuese te publikuara nga FMN shih grafikunp p Sipas te dhenave krahasuese te nivelit te taksave nga Banka Boterore Shqiperia dhe Serbia kane nivelin me te larte te TVSH-se ne 20 Ne Maqedoni niveli me i larte i TVSH-se eshte 18 nderkohe qe vendi ka dhe nje TVSH te reduktuar prej 5 per produkte ushqimore produkte mjekesore makineri bujqesore publikime shitja e pare e ndertesave dhe apartamenteve si dhe transporti dhe akomodimi Mali i Zi e ka TVSH-ne 19 Bosnja 17 dhe Kosova ne nivelin me te ulet prej 16p p Serbia dhe Shqiperia kane nivelin me te larte te takses mbi korporatat ne 15 Mali i Zi ka aktualisht nivelin me te ulet te kesaj takse ne rajon ne 9 ndersa Maqedonia Kosova dhe Bosnja e kane ate ne 10p p Shqiperia se bashku me Serbine renditen nder vendet qe kane nivelin me te larte te kontributeve te sigurimeve shoqerore te paguara nga punedhenesi ne 15 dhe 179 perkatesisht Maqedonia e ka te gjithe barren te transferuar te punemarresi ne nivelin e 27 Edhe Mali i Zi ndjek te njejten logjike ku kontributet e paguara nga punedhenesi jane vetem 5 dhe ato te punemarresit 24 Edhe ne Bosnje punedhenesi paguan 105 dhe punemarresi 31 Nivelin me te ulet te kontributeve e ka Kosova me 5 punedhenesi dhe po aq punemarresi shih tabelen ne fundp p Dy vitet e fundit ndonese barra e taksave eshte rritur ne Shqiperi tatim fitimi nga 10 ne 15 nga 1 janari 2014 dhe ai mbi dividendin dhe te ardhurat e tjera nga 10 ne 15 nga 1 janari 2015 plus rritja e takses se qarkullimit dhe akcizes mbi disa produkte kjo nuk ka arritur te sjelle me shume te arhdura ne buxhet sidomos ne 2015 ku rritja reale e te ardhurave per 11 mujorin duke hequr inflacionin dhe rritjen ekonomike ishte afer zerosp p emTreguesi i barres se taksave ne vendet e rajonit sipas Forbes renditja nga 144 vendeemp p Maqedonia 7p p Kroacia 34p p Rumania 50p p Mali i Zi 55p p Bulgaria 72p p Shqiperia 109p p Serbia 110p p Bosnje Hercegovina 119p div - Arkiva Shqiptare e Lajmeve