Lajme nga Gazeta-Shqip 2018-01-20T16:30:18+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Tumoret pas moshes 65 vjec cfare nevojitet per te jetuar mire]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109368/titulli/Tumoret-pas-moshes-65-vjec-cfare-nevojitet-per-te-jetuar-mire pstrongimg classaligncenter size-full wp-image-534045 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801cifti-1jpg alt width593 height443 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801cifti-1jpg 593w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801cifti-1-320x239jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801cifti-1-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801cifti-1-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801cifti-1-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801cifti-1-238x178jpg 238w sizesmax-width 593px 100vw 593px Nje studim amerikan nxjerr 8220receten8221 qe duhet ndjekur per te ofruar cilesi te mire te jetes per pacientet e moshuar me kancer do vit ne Itali ka 183 mije raste te reja ne mbi 70 vjecstrongp pAta trajtohen madje me sukses per nje tumor por kjo nuk eshte e mjaftueshme per t8217i bere ato te jetojne mire Gjashte nga dhjete pacientet me kancer jane mbi 65 vjec dhe problemet qe duhen vleresuar pervec terapise anti-kancer jane shume ne kete grupmoshe Per te shkruar 8220receten8221 qe duhet ndjekur per tua ofruar pacienteve te moshuar me kancer nje cilesi te mire jete eshte nje studim amerikan i botuar kohet e fundit ne revisten shkencore Cancer e cila sugjeron tre keshilla kushtojini vemendje cdo simptome te vazhdueshme promovoni aktivitetin fizik me kalimin e kohes te lire dhe te kujdeseni per semundje te ndryshme pervec kancerit tipik te moshesp pHulumtuesit ne Universitetin e Alabama ne Birmingham kane mbajtur nen vezhgim 1475 persona shumica e te cileve kishin marre diagnozen e kancerit per me shume se nje vit U jane pergjigjur pyetesoreve ne lidhje psikologjike mireqenien e tyre fizike sociale dhe shpirterore me vleresime ne lidhje me faktoret qe ndikojne ne cilesine e jetes Nga kjo doli se perkeqesohet gjendja e te anketuarve dhe kane kryesisht dhimbje lodhje lodhje kronike probleme me gjumin ne mesin e semundjeve te tjera te pavarura nga kanceri Shfaqet nevoja per mbeshtetje si fizike dhe psikologjike te cilat nuk gjejne gjithmone nje pergjigje sidomos tek te moshuarit qe jetojne vetemp p8220Ne Itali pacientet e moshuar me kancer ne pergjithesi eshte mire te ndjekin terapine fillestare per ceshtje qe lidhen me kancerin e tyre 8211 thote Silvio Monfardini drejtor i Fondacionit Gnocchi Institutit Onkologjik ne Milano bazuar ne nje studim italian ne vazhden e kancereve urologjike Gjithmone kerkohet qe keta paciente te permiresojne cilesine e jetes shte e rendesishme per shembull qe nje mjek te vleresoje pacientet para operacionit gjithashtu te jete ne gjendje te parashikoje nevojen eventuale per rehabilitim Ne raste te caktuara per shembull ju mund te vendosni per te vazhduar me radiologji intervente sesa me nje me komplekse dhe e veshtire per te toleruar Nje vleresim geriatrik eshte i domosdoshem para fillimit te trajtimit me rrezatim ose kimioterapi keshtu qe e konsiderojne efektet e mundshme anesore dhe per te kuptuar se cfare mund te behet per te parandaluar ato permbajne probleme te tilla t8217i beje ata me shume tolerant 8221p pPas moshes 70 vjec rreziku i kancerit mund te jete edhe 40 here me i larte se ai qe eshte 20 vjec Plakja e pergjithshme e popullsise dhe zgjatja e jetegjatesise po sjellin gjithashtu nje ndryshim progresiv ne epoken e pacienteve qe hyjne ne terapite onkologjike Jo vetem se ne saje te sukseseve ne terapi te kancerit ekziston nje perqindje ne rritje te ketyre 8220pleqve8221 qe jetojne kohe pas kanceritp p8220Tashme ne vitin 2015 Shoqeria Amerikane e Mjekesise dhe Onkologjise terhoqi vemendjen ne8221 cunami argjendi 8220 ose vala onkologjike me floke te bardhe 8211 perfundon Monfardini nje nga ekspertet kryesore boteror ne onkologji - Per te qene efektiv me pak fjale trajtimi anti-kancer duhet te marre parasysh 8220faktorin moshe8221 me nje objektiv te sakte per te percaktuar trajtimin me te pershtatshem per cdo pacient duke marre parasysh dobesite e saj te mundshme por edhe ato te forces ata mbi 65 gezojne shendet te mire Pastaj duhet te marrim parasysh problemin e mundshem te vetmise ne vazhdim dhe te parashikojme hapa te ndermjetem te mundshem ndermjet shkarkimit te spitalit dhe kthimit ne shtepi Rehabilitimi luan nje rol vendimtar por ndikimi psikologjik i tumorit nuk duhet te neglizhohet duke ofruar mbeshtetje nese eshte e nevojshme Edhe pse mosha e avancuar eshte shpesh nje avantazh ndaj deshperimit bilanci durimi pervoja e akumuluar gjate viteve do te thote se ata qe kane floke gri ne qofte se i mbeshtesim mire ato jane emocionalisht te forte dhe me te mesuar per te jetuar me idene e semundjesp p20 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[SHBA ish-gruaja e Murdoch ishte nje spiune e Kines Foto]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109367/titulli/SHBA-ish-gruaja-e-Murdoch-ishte-nje-spiune-e-Kines-Foto pstrongimg classaligncenter size-large wp-image-534051 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-640x480jpg alt width640 height480 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-640x480jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-768x576jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-238x178jpg 238w sizesmax-width 640px 100vw 640px Inteligjenca amerikane paralajmeroi Jared Kushner bashkeshortin e Ivanka Trump sepse Wendi Deng ishte nje mik i madh i 8220vajzes se pare8221strongp pIsh-bashkeshortja e miliarderit Rupert Murdoch ishte nje spiune e Pekinit Dyshimi se Wendi Deng mikeshe e Ivanka Trump ishte nje agjente e cila punoi per Kinen ne SHBA i perkiste inteligjences amerikane Kjo e fundit menjehere pas betimit te presidentit te ri ne Shtepine e Bardhe informoi keshilltarin dhe dhendrin Jared Kushner mbi marredheniet potencialisht 8220te rrezikshme8221 te te dyshuaresp pstrongMartesa dhe dashnore 8211strong Historia tregohet nga Wall Street Journal gazete ne pronesi te familjes Murdoch i cili e bleu ate ne vitin 2007 Lindur ne Kine 50 vjec nje biznesmene e suksesshme Wendi ne vite ka folur per veten sesa per aktivitetet e saj menaxheriale Pas nje martese te pare permes se ciles mori karten e gjelber per te qendruar ne SHBA vjen dasma me padronin e Newscorp 30 vjet me i vjeter se ajo Ne vitin 2013 divorci per nje marredhenie jashtemartesore te gruas Edhe pse nuk u konfirmua kurre zerat ishin se i dashuri i saj ishte ish-kryeministri britanik Tony Blair nje ceshtje qe Murdoch kurre nuk do t8217i falte tregojne njerezit besnike qe i qendronin prane ciftitp pPervec kesaj sipas thashethemeve te rimekembura ne media ne vitin 2016 Wendi sipermarrese do te kishte nje histori me presidentin rus Vladimir Putin Shkurtimisht nje rrjet obligacionesh qe e bejne karakterin edhe me misterioz Jo rastesisht 007 ne SHBA e mban ne vezhgim ate te shqetesuar sidomos per lidhjen e ngushte me vajzen e preferuar te Trump me te cilen me pare ndau pushimet duke postuar fotografi ne Instagramp pstrongProjekti 8220dyshues8221 ne Uashington 8211strong Njerezit e kunder-spiunazhit amerikan i raportuan Kushnerit per nje projekt te financuar nga qeveria kineze per te krijuar nje zone te gjelber ne kopshtin botanik te Uashingtonit National Arboretumin Nje projekt qe Wendi do te duhej ta 8220shtynte8221 dhe qe perfshinte edhe ndertimin e nje kulle Frika e 007-ve ishte ajo e nje strukture te vertete per te spiunuar nga lart Shtepine e Bardhe dhe Kongresi Pak si kulla qe u zbulua ne kohen e Datagate-t u instalua nga vete amerikanet ne Berlin per te 8220spiunuar8221 kancelaren Angela Merkelp pWendi Deng permes nje avokati e ka mohuar raportin e Wsj duke siguruar qe kurre nuk ka qene e vetedijshme per ndonje projekt per kopshtin botanik Edhe ambasada kineze ne Uashington ka theksuar se historia eshte teresisht e pabaze Nga ana e tij avokatet e Kushnerit dhe bashkeshortes se tij Ivanka kane shpjeguar se shqetesimet e 007-ve ishin ne te vertete te ekspozuara ne nje nga njoftimet rutine te sigurise me dhendrin e Presidentit Trump qe do te kishte permbushur cdo kerkese per shpjegime dhe informacione Per te nder te tjera presidenti i ka besuar detyren e veshtire per te punuar ne marredheniet me Pekinin Ish-drejtori i Wall Street Journal skeptik ne lidhje me kete ceshtje komenton 8220Une mund t8217ju garantoj se ben me shume Trump per Rusine sesa Wendi per Kinen8221p style typetextcss tduid15a631b53f06c5 td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-1-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15a631b53f06c5 td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-2-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15a631b53f06c5 td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-3-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15a631b53f06c5 td-doubleSlider-2 td-item4 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15a631b53f06c5 td-doubleSlider-2 td-item5 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-5-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15a631b53f06c5 td-doubleSlider-2 td-item6 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid15a631b53f06c5 classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 6div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-1jpg titleue 1 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-1jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-1jpg 750w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-1-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-1-640x480jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-1-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-1-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-1-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-1-238x178jpg 238w sizesmax-width 750px 100vw 750px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-2jpg titleue 2 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-2jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-2jpg 1480w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-2-30x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-2-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-2-640x360jpg 640w sizesmax-width 1480px 100vw 1480px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-3jpg titleue 3 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-3jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-3jpg 620w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-3-320x200jpg 320w sizesmax-width 620px 100vw 620px alt a figure div div class td-slide-item td-item4 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4jpg titleue 4 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4jpg 2448w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-768x576jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-640x480jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-4-238x178jpg 238w sizesmax-width 2448px 100vw 2448px alt a figure div div class td-slide-item td-item5 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-5jpg titleue 5 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-5jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-5jpg 728w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-5-200x200jpg 200w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-5-320x320jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-5-640x640jpg 640w sizesmax-width 728px 100vw 728px alt a figure div div class td-slide-item td-item6 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801uejpg titleue data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801uejpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801uejpg 1920w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ue-640x360jpg 640w sizesmax-width 1920px 100vw 1920px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div class td-button td-item4 div class td-borderdiv div div class td-button td-item5 div class td-borderdiv div div class td-button td-item6 div class td-borderdiv div div div div div p20 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[SHBA Terrorizmi jo prioritet per strategjine e mbrojtjes]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109366/titulli/SHBA-Terrorizmi-jo-prioritet-per-strategjine-e-mbrojtjes pimg classsize-full wp-image-534233 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20180188B7EE7B-9148-4AF9-BD2F-3242C50CA933w1023r1sjpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20180188B7EE7B-9148-4AF9-BD2F-3242C50CA933w1023r1sjpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20180188B7EE7B-9148-4AF9-BD2F-3242C50CA933w1023r1s-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20180188B7EE7B-9148-4AF9-BD2F-3242C50CA933w1023r1s-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads20180188B7EE7B-9148-4AF9-BD2F-3242C50CA933w1023r1s-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px p pKonkurenca midis fuqive te medha eshte sipas sekretarit amerikan te Mbrojtjes Jim Mattis kryefjala per sigurine kombetare te Shteteve te Bashkuarap pNe prezantimin e strategjise se sigurise kombetare Mattis tha se Shtetet e Bashkuara po humbasin avantazhin ushtarak ndaj Kines dhe Rusise duke renditur nje sere sfidash per forcat e armatosura amerikanep p8220Konkurenca e fuqive te medha jo terrorizmi eshte tashme fokusi kryesor i sigurise kombetare te SHBA SHBA perballet me kercenime ne rritje nga fuqite revizioniste si Kina dhe Rusia qe kerkojne te krijojne nje bote sipas modeleve te tyre autoritare Nese ju na sfidoni kjo do te jete dita juaj me e gjate dhe me e keqe u shpreh Mattisp pDokumenti akuzon Kinen per 8220ekonomi grabitqare qe ka per qellim te frikesoje fqinjet8221 dhe se ka ndertuar e pajisur ushtarakisht ishuj te rreme ne Detin e Kines Jugorep pDokumenti pohon se Rusia ka shkelur kufijte fqinje dhe se po kerkon te shkaterroje NATO-n me qellimin 8220per te ndryshuar ne favor te saj strukturat e sigurise dhe ato ekonomike te Evropes dhe te Lindjes se Mesme8221p pZoti Mattis foli gjithashtu per 8220regjime mashtruese8221 te tilla si Koreja e Veriut dhe Irani qe po vazhdojne sic tha ai 8220veprimet qe kercenojne stabilitetin rajonal madje edhe ate boteror8221 ndersa 8220shtypin popullin e tyre8221p pTerrorizmi qe konsiderohej prioritet kryesor ne fushen ushtarake ne dy administratat e meparshme eshte ende nje shqetesim per Shtetet e Bashkuara pavaresisht nga renia fizikisht e kalifatit te Shtetit Islamik ne Irak dhe Sirip pNe Strategjine Kombetare te Mbrotjes udhezohet se Shtetet e Bashkuara do te vazhdojne te mohojne parajsat terroriste anembane globit ndersa modernizojne ushtrine ne nje menyre qe eshte 8220e pershtatshme per kohen8221p pSipas dokumentit perpjekjet per modernizim do te perqendrohen tek kapacitetet berthamore sistemet e mbrojtjes me raketa hapesira perfshire ato virtualep pZoti Mattis tha gjithashtu se Departamenti i Mbrojtjes do te perqendrohet tek puna me aleatet te cilet 8220mbajne pjesen e tyre te barabarte8221 te barres per sigurine gjate ndertimit te partneriteteve te reja anembane globitp p8220Forca ne rritje ekonomike e demokracive dhe partnereve te sotem dikton se duhet te bejne me shume8221 tha aip pSekretari i Mbrojtjes Mattis tha se qe proceset ushtarake amerikane duhet te jene 8220miqesore ndaj aleateve8221 dhe te gatshem te ndikohen nga miqte besnike te Amerikesp p8220Jo te gjitha idete e mira vijne nga vendi me me shume aeroplanmbajtes tha aip p20 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Kryeministri Rama ndihmon mesuesen me kancer pas ankeses publike Video]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109365/titulli/Kryeministri-Rama-ndihmon-mesuesen-me-kancer-pas-ankeses-publike-Video pimg classaligncenter size-full wp-image-534222 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801Ramajpg alt width675 height489 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801Ramajpg 675w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801Rama-320x232jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801Rama-640x464jpg 640w sizesmax-width 675px 100vw 675px Historia prekese e mesueses nga Rresheni qe vuan nga kanceri dhe u ankua per mungesen e ilaceve ne nje mbledhje te qeverise ne qarkun e Lezhes eshte risjelle ne kujtese nga kryeministri Edi Ramap pMengjesin e sotem kreu i qeverise e ka nisur duke dhene mesazhin se shembulli i mesueses nga Rresheni tregon qarte per platformen e bashkeqeverisjesp pPas ankeses publike Rama perkrah mesueses nga Rresheni duke iu pergjigjur thirrjes se saj per ndihme Ai ka qene bashke me mesuesen tek reparti i Onkologjikut ku asaj iu mundesua trajtimi me ilacin hereceptinep pstrongPostimi i Ramesstrongp pMIRMNGJESp pdhe me keto dy pjese te historise se mesueses mirditore qe vuan nga kanceri ku mund te shihni se si funksionon bashkeqeverisja me qytetaret kur nuk pertojne te ankohen per hallet e tyre konkrete ne platformen e bashkeqeverisjes shqiperiaqeduamal apo ne takimet publike te platformes ju uroj nje fundjave te qetep div idfb-rootdiv pscriptfunctiond s id var js fjs dgetElementsByTagNames0 if dgetElementByIdid return js dcreateElements jsid id jssrc httpsconnectfacebooknetdeDEsdkjsxfbml1versionv211 fjsparentNodeinsertBeforejs fjsdocument script facebook-jssdkscriptp div classfb-video data-hrefhttpswwwfacebookcomediramaalvideos10155488324091523 data-width640 blockquote citehttpswwwfacebookcomediramaalvideos10155488324091523 classfb-xfbml-parse-ignorepa hrefhttpswwwfacebookcomediramaalvideos10155488324091523ap pMIRMNGJES img srchttpssworgimagescoreemoji2372x721f603png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em dhe me keto dy pjese te historise se mesueses mirditore qe vuan nga kanceri ku mund te shihni se si funksionon bashkeqeverisja me qytetaret kur nuk pertojne te ankohen per hallet e tyre konkrete ne platformen e bashkeqeverisjes shqiperiaqeduamal apo ne takimet publike te platformes ju uroj nje fundjave te qetep pPosted by a hrefhttpswwwfacebookcomediramaalEdi Ramaa on Freitag 19 Januar 2018pblockquote div p20 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Shehu Takimi Kotzias Bushati transmeton imazhin e Shtepise se Fantazmave]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109364/titulli/Shehu-Takimi-Kotzias--Bushati-transmeton-imazhin-e-Shtepise-se-Fantazmave pimg classaligncenter size-full wp-image-534228 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801tritan-shehujpg alt width1600 height1067 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801tritan-shehujpg 1600w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801tritan-shehu-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801tritan-shehu-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801tritan-shehu-640x427jpg 640w sizesmax-width 1600px 100vw 1600px Takimi i djeshem ne Korce midis ministrave te Jashtem te Greqise dhe Shqiperise vleresohet si i rendesishem ne rrafshin e marredhenieve dypaleshe nga deputeti demokrat Tritan Shehup pTakimet ne diplomaci jane veprime pothuajse gjithmone pozitive vecanerisht kjo kur realizohen midis fqinjesh e partneresh sic eshte rasti yne me Greqine Jam i kenaqur qe Rilindja pas 4 vite politika absurde qe demtuan rende marredheniet me Greqine 8220arriti te kuptoje8221 ose se paku deshiron te transmetoje imazhin se keto lidhje te rendesishme duhen rivendosur shprehet aip pPor pavaresisht imazhit pozitiv qe transmetohet Shehu e sheh me skepticizem nje riformim te raportit te miqesise me Greqine pas aventurizmit ne politiken e jashtme te qeverise Ramap pPor tashti pas disa vite ecje si 8220gaforrja8221 kjo ne teresi me politikat ne Ballkanin Perendimor kjo nuk eshte e lehte Kthimi i marredhenieve me Greqine ne piken shume pozitive te vitit 2013 kur edhe roli i Shqiperise si Faktori Kryesor i Stabilitetit ne Rajon kishte marre forme gje qe tashti eshte venitur kerkon te 8220gelltitesh shume nga cfare ke nxjerre8221 Se dyti aventurizmi ne politiken tone te jashtme e rajonale na ka ulur kredibilitetin perpara partnereve e ka dobesuar pozitat tona pra arritja tani e cdo marreveshje do te jete me nje 8220cmim me te larte8221 per ne nenvizon Shehup pMe tej deputeti i PD shton se veshtiresia e Shqiperise ne procesin e rivendosjes se marredhenieve pozitive me Greqine u provua ne takimin e Athines ne rimareveshjen e Varrezave te Ushtareve gje qe perseritet ne Korcep pKjo do te provohet edhe ne hapat e tjera perfshi edhe ne rinegocimin e Marreveshjes se Ujerave Detare Se treti per te ngjallur besueshmeri duhet transparence e dikush duhet te pergjigjet per 4 vite gabime jo vetem ne marredheniet me Greqine me pasoje bllokimin e shume projekteve investimeve rolit tone etj gje qe i dha dhe mundesi Serbise te trajtohet tashme si Faktori Kryesor i Stabilitetit ne Rajon Per keto arsye edhe ky takim hermetik pa asnje konsultim me Komisionin e Jashtem nga ZBushati me transmeton imazhin e SHTEPISE SE FANTAZMAVE thekson Shehup p20 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Video e mesueses me kancer Rama Propagande e kryeministrit me jeten e qytetareve]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109363/titulli/Video-e-mesueses-me-kancer-Rama-Propagande-e-kryeministrit-me-jeten-e-qytetareve figure idattachment534245 stylemax-width 2048px classwp-caption aligncenterimg classsize-full wp-image-534245 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801luan-rama1jpg alt width2048 height1486 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801luan-rama1jpg 2048w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801luan-rama1-320x232jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801luan-rama1-768x557jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801luan-rama1-640x464jpg 640w sizesmax-width 2048px 100vw 2048px figcaption classwp-caption-textSekretari i Pergjithshem i LSI Luan Rama duke folur gjate nje konference shtypi ku ka kerkuar nga kryeministri Edi Rama qe te krijoje nje komision te posacem gjitheperfshires per festimet e 70 vjetorit te Clirimit te Shqiperise nga okupatori nazifashistfigcaptionfigure pKryeministri Edi Rama e nisi diten e sotme me nje video te postuar ne Facebook ku shihet perkrah mesueses mirditore qe vuan nga kanceri teksa ajo trajtohet me ilacin per te cilin u ankua se mungonte ne nje degjese publikep pLidhur me videon e kreut te qeverise ka reaguar nenkryetari i LSI Luan Rama i cili e quan nje Pazar-propagande me jeten e qytetarevep pSot Edi Rama na uroi miremengjesin e te shtunes me nje shfaqje te shemtuar e denje per pazarpropaganden e tij te neveritshme shprehet Ramap pPer numrin 2 te LSI kjo eshte fabula e shemtuar e propagandes qeveritarep pPer tu sheruar nga semundja duhet ti thuash kryeministrit per te ardhur ilaci duhet ti thuash kryeministrit qe ta marresh ilacin duhet te shkosh me kryeministrin qe te ta japin ilacin ne QSUT duhet te shkosh me kryeministrin qe te ta bejne ilacin duhet te shkosh me kryeministrin shkruan Ramap pNenkryetari i LSI me rritim shprehet se mijera e mijera te semure qe nuk mund ta takojne dot kryeministrin qe te shkojne me te ne spital le te kenaqen me pazarpropaganden e tijp pSepse zoti eshte ai shteti eshte ai doktori eshte aijeta eshte ai vdekja eshte ai Dhe pastaj na flet per sistemin per shendetesine falas thekson Ramap p20 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Itali 1 milione euro kokaine ne makine arrestohet shqiptari]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109362/titulli/Itali-1-milione-euro-kokaine-ne-makine-arrestohet-shqiptari pimg classaligncenter size-full wp-image-534236 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2018012018011902220301259-2jpg alt width600 height338 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2018012018011902220301259-2jpg 600w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads2018012018011902220301259-2-320x180jpg 320w sizesmax-width 600px 100vw 600px Policia italiane ka arrestuar nje 34-vjecar shqiptar teksa drejtonte nje automjet ne te cilin ndodhej nje sasi e konsiderueshme lende narkotikep pNgjarja ka ndodhur me 18 janar ne Modena te Italise ndersa mediat lokale bejne me dije se poshte tapicerise se makines gjendeshin 67 kg kokaine e pasterp pSipas policise italiane nese lenda narkotike do te hidhej ne treg shuma qe do perfitohej do te arrinte ne 1 milione europ pDroga ishte paketuar ne 6 pako Identiteti i te arrestuarit nuk behet i ditur ndersa mesohet se makina ishte ne pronesi te nenes se tijp p20 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Basha ne dy familje te varfra Bashke me 27 janar kunder ekonomise mjerane]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109361/titulli/Basha-ne-dy-familje-te-varfra-Bashke-me-27-janar-kunder-ekonomise-mjerane style typetextcss tduid15a63234c4a19b td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680440417582377942273944762039122587779690n1516443254-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15a63234c4a19b td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680514217582381408940263807110112269301158n1516443249-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15a63234c4a19b td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681486717582383175606752613590997953519352n1516443247-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15a63234c4a19b td-doubleSlider-2 td-item4 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681498417582378675607201710287210975534034n1516443253-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15a63234c4a19b td-doubleSlider-2 td-item5 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690369017582384808939925254865549968003167n1516443245-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15a63234c4a19b td-doubleSlider-2 td-item6 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690473517582380642273676387993084714042396n1516443250-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid15a63234c4a19b td-doubleSlider-2 td-item7 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto269079961758237937560713504282597619572699n1516443252-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid15a63234c4a19b classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 7div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680440417582377942273944762039122587779690n1516443254jpg titleauto2680440417582377942273944762039122587779690n1516443254 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680440417582377942273944762039122587779690n1516443254jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680440417582377942273944762039122587779690n1516443254jpg 900w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680440417582377942273944762039122587779690n1516443254-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680440417582377942273944762039122587779690n1516443254-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680440417582377942273944762039122587779690n1516443254-640x427jpg 640w sizesmax-width 900px 100vw 900px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680514217582381408940263807110112269301158n1516443249jpg titleauto2680514217582381408940263807110112269301158n1516443249 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680514217582381408940263807110112269301158n1516443249jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680514217582381408940263807110112269301158n1516443249jpg 900w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680514217582381408940263807110112269301158n1516443249-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680514217582381408940263807110112269301158n1516443249-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2680514217582381408940263807110112269301158n1516443249-640x427jpg 640w sizesmax-width 900px 100vw 900px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681486717582383175606752613590997953519352n1516443247jpg titleauto2681486717582383175606752613590997953519352n1516443247 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681486717582383175606752613590997953519352n1516443247jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681486717582383175606752613590997953519352n1516443247jpg 900w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681486717582383175606752613590997953519352n1516443247-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681486717582383175606752613590997953519352n1516443247-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681486717582383175606752613590997953519352n1516443247-640x427jpg 640w sizesmax-width 900px 100vw 900px alt a figure div div class td-slide-item td-item4 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681498417582378675607201710287210975534034n1516443253jpg titleauto2681498417582378675607201710287210975534034n1516443253 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681498417582378675607201710287210975534034n1516443253jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681498417582378675607201710287210975534034n1516443253jpg 900w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681498417582378675607201710287210975534034n1516443253-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681498417582378675607201710287210975534034n1516443253-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2681498417582378675607201710287210975534034n1516443253-640x427jpg 640w sizesmax-width 900px 100vw 900px alt a figure div div class td-slide-item td-item5 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690369017582384808939925254865549968003167n1516443245jpg titleauto2690369017582384808939925254865549968003167n1516443245 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690369017582384808939925254865549968003167n1516443245jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690369017582384808939925254865549968003167n1516443245jpg 900w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690369017582384808939925254865549968003167n1516443245-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690369017582384808939925254865549968003167n1516443245-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690369017582384808939925254865549968003167n1516443245-640x427jpg 640w sizesmax-width 900px 100vw 900px alt a figure div div class td-slide-item td-item6 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690473517582380642273676387993084714042396n1516443250jpg titleauto2690473517582380642273676387993084714042396n1516443250 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690473517582380642273676387993084714042396n1516443250jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690473517582380642273676387993084714042396n1516443250jpg 900w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690473517582380642273676387993084714042396n1516443250-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690473517582380642273676387993084714042396n1516443250-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto2690473517582380642273676387993084714042396n1516443250-640x427jpg 640w sizesmax-width 900px 100vw 900px alt a figure div div class td-slide-item td-item7 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto269079961758237937560713504282597619572699n1516443252jpg titleauto269079961758237937560713504282597619572699n1516443252 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto269079961758237937560713504282597619572699n1516443252jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto269079961758237937560713504282597619572699n1516443252jpg 900w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto269079961758237937560713504282597619572699n1516443252-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto269079961758237937560713504282597619572699n1516443252-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801auto269079961758237937560713504282597619572699n1516443252-640x427jpg 640w sizesmax-width 900px 100vw 900px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div class td-button td-item4 div class td-borderdiv div div class td-button td-item5 div class td-borderdiv div div class td-button td-item6 div class td-borderdiv div div class td-button td-item7 div class td-borderdiv div div div div div pProtesten e 27 janarit kreu i Partise Demokratike Lulzim Basha prej mese dy javesh e ka prezantuar ne qytete te ndryshme te vendit si manifestimin politik qe do te largoje Aleancen e krimitp pPor sot Basha ka lene menjane sallat e medha dhe eshte zhvendosur ne nje vizite te dy familje qe jetojne ne varferip pNe familjet e Xhemal Domit dhe Baftjar Dokut te cilat jetojne me ndihme ekonomikeKryefamiljaret me treguan per luften e perditshme per te siguruar buken e gojes te femijeve te tyre shkruan Basha ne Facebookp pKjo vizite dhe biseda me kryefamiljaret qe punojne per ti siguruar femijeve buken e goje duket se e ka shtyre Bashen tiu kerkoje te bashkohen me opoziten ne protesten kunder qeverisep pNdihma ekonomike mjerane nuk mjafton Nea hrefhttpswwwfacebookcomhashtag27janarsourcefeedtextampstoryid175823852756065427janarado ti themi ndal kesaj qeverisjeje qe i ka braktisur njerezit e thjeshte thekson kryedemokratip pFtesa e kreut te opozites shtrihet ne nje rrafsh me te gjere sesa kaq teksa nen hashtagun bashkohu Basha i kerkon shqiptareve mbeshtetjen maksimalep p20 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Emigrantet marreveshje e re mes Frances dhe Britanise]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109360/titulli/Emigrantet-marreveshje-e-re-mes-Frances-dhe-Britanise pimg classaligncenter size-large wp-image-533940 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801lond-640x360jpg alt width640 height360 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801lond-640x360jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801lond-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801londjpg 685w sizesmax-width 640px 100vw 640px Londra dhe Parisi kane nenshkruar nje marreveshje mbi kontrollin e emigracionit ne kufirin e tyre Ky zhvillimi erdhi gjate samitit te 35-te mes Mbreterise se Bashkuar dhe Frances qe u mbajt ne Akademine Mbreterore Ushtarake ne Sandhurst prane Londresp pEmmanuel Macron dhe Theresa May nenshkruan nje akord te ri qe synon te forcoje menaxhimin e perbashket te kufirit me nje trajtim me te mire te te miturve te pashoqeruar qe kerkojne azil thuhet ne nje deklarate te leshuar ne fund te takimit mes kryeministres britanike dhe presidentit francezp pMarreveshja parashikon nje kontribut shtese prej 50 milione eurosh nga Londra per kontrollin kufitar ne Kale nga ku shume emigrante perfshire shtetas shqiptare perpiqen te kalojne Kanalin per te arritur ne Anglip pKryeministrja britanike thekson se ne baze te akordit dy vendet do te bashkepunojne me shume me vendet e origjines se emigranteve Ndersa presidenti Macron nenvizoi se femijet ne Kale jane nje sfide e perbashket e Londres dhe Parisit Nderkohe lideri francez tha ne fund se kjo marreveshje nuk do te ndryshoje edhe pas largimit te Britanise se Madhe nga Bashkimi Europianp p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Turqi Parlamenti miraton zgjatjen e gjendjes se jashtezakonshme]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109359/titulli/Turqi-Parlamenti-miraton-zgjatjen-e-gjendjes-se-jashtezakonshme pimg classaligncenter size-large wp-image-533983 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ero-640x360jpg alt width640 height360 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ero-640x360jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ero-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ero-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801erojpg 1023w sizesmax-width 640px 100vw 640px Parlamenti i Turqise votoi te enjten per zgjatjen e gjendjes se jashtezakonshme qe u vu ne vend pas perpjekjeve te deshtuara per grusht shteti ne korrikun e vitit 2016 njofton media turkep pKjo eshte zgjatja e gjashte e gjendjes se jashtezakonshme dhe do te futet fuqi te premten pas mesnate njofton agjencia turke e lajmeve Anadolu Ne baze te kushtetutes turke gjendja e jashtezakonshme mund te deklrarohet maksimumi per gjashte muajp pPrej nje vit e gjysem ne Turqi mbreteron gjendja e jashtezakonshme Nje situate e tille i mundeson presidentit dhe qeverise qe te anashkaloje parlamentin ne miratimin e ligjeve te reja dhe te pezulloje te drejtat dhe lirite Rreth 50 mijp njerez jane burgosur dhe mbi 110 mije jane shkarkuar ose larguar nga vendet e tyre te punes ne Turqi qe nga deklarimi i gjendjes se jashtezakonshme ne vitin 2016p p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Putin vijon traditen zhytet ne ujin e akullt te liqenit Video]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109358/titulli/Putin-vijon-traditen-zhytet-ne-ujin-e-akullt-te-liqenit-Video pimg classaligncenter size-large wp-image-534085 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ladi-1-640x360jpg alt width640 height360 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ladi-1-640x360jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ladi-1-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ladi-1-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801ladi-1jpg 900w sizesmax-width 640px 100vw 640px Presidenti rus Vladimir Putin nuk ka hequr dore nga rituali i pervitshem per t8217u lare ne ujin e akullt te liqenit Seliger me rastin e festes ortodokse te pagezimit te krishtitp pPresidenti Vladimir Putin eshte zhytur ne ujin e akullt te liqenit Seliger gjate ceremonise per festen ortodokse ne manastirin e Nilovp pNe te gjithe Rusine me qindra mijera persona te moshave te ndryshme kane sfiuar temeperaturat e uleta per tu lare ne ujerat e akullta te lumenjve dhe liqeneve me rastin e feses per pagezimin e Krishtitp pNe Moske numerohen 59 pika pagezimi ku shume ruse praktikuan ritin qe kujton pagezimin e Jezusit nga ana e Shen Xhovani Batista nje nga festat e te rendesishme per kishen ortodoksep pdo gje eshte filmuar dhe eshte transmetuar drejtpersedrejti ne internet fale telekamerave te vendosura nga autoritete rusep piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembedwuzDav1cNhIfeatureoembed frameborder0 allowautoplay encrypted-media allowfullscreeniframep p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Gatuzo mbyll merkaton e Milanit Besoj verberisht te keta lojtare]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109357/titulli/Gatuzo-mbyll-merkaton-e-Milanit-Besoj-verberisht-te-keta-lojtare pimg classaligncenter size-full wp-image-533986 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801gatujpg alt width634 height440 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801gatujpg 634w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801gatu-320x222jpg 320w sizesmax-width 634px 100vw 634px Mbyllen portat e merkatos Milani nuk ka nevoje per blerje pasi nuk e ndien te nevojshem integrimin e lojtareve te tjere ne nje grup qe gezon besimin e drejtuesve te klubit dhe te trajnerit E mendojne ne kete menyre Fassone dhe Mirabelli dhe i te njejtit mendim duket edhe Gennaro Gattuso qe shprehu gjithe optimizmin e tij per rinisjen e kampionatit pas pauzesp pDjemte kane punuar mire kur ishin me pushime dhe po ashtu ne Milanello jam shume i kenaqur per formen me te cilen jane paraqitur por nuk eshte se kisha dyshime per dicka te tillep pReceta e Gatussos eshte e thjeshte koken ulur dhe shume pune duke nisur qe nga transferta me Cagliarin qe ndeshje qe nuk pritet te jete e thjeshtep p Nga 2018 pres me shume deshiire pasion dhe vullnet per te dhene dicka me teper Kjo pasi e kemi mundesine per te bere me shume mbi te gjitha nese vazhdojme progresin e individeve Mendojme ndeshje pas ndeshje organika eshte e plote dhe objektivi ai per ti dhene besim atyre qe ofrojne vazhdimesi ne paraqitjet e mira Pauza na beri mire dhe ne aspektin psikologjik pasi djemte jane kthyer me deshiren e duhur dhe shume pritshmerip pNe fund pikat mbi I edhe per merkaton tanime e sigurt eshte qe klubi nuk do ti dhuroje trajnerit nje mesfushorp pZgjedhja per te mos bere merkato per sa i perket afrimeve mbeshtetet ne baza shume te qarta U be pasi besojme shume te gjithe te ky grupp <![CDATA[Zyrtare Goretzka te Bayerni ne vere]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109356/titulli/Zyrtare-Goretzka-te-Bayerni-ne-vere pimg classaligncenter size-large wp-image-534032 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801gorcka-640x343jpg alt width640 height343 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801gorcka-640x343jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801gorcka-320x172jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801gorcka-300x160jpg 300w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801gorckajpg 675w sizesmax-width 640px 100vw 640px Bayerni i Mynihut realizon goditjen e pare ne merkato Kampionet ne fuqi te Gjermanise kane arritur te sigurojne sherbimet e mesfushorit te Schalke 04 Leon Goretzka Ne ndjekje te 22-vjecarit ishin dhe Barcelona Reali i Madridid dhe Juventusi por ne fund ishin bavarezet ata te cilet e fituan garenp pNjoftimi qe bavarezet kane firmosur me Goretzkan u be i ditur nga Chritian Heidel i cili eshte dhe drejtori sportiv i Bluve Mbreterore Heidel konfirmoi se se bashku me Karl Heinz Rummeniggen kane gjetur gjuhen e perbashket dhe Goretzka ka arritur te kaloje me sukses testet mjekesorep pMesfushori do te vazhdoje te jete pjese e Schalke-s deri ne fund te sezonit nderkohe qe prej 1 korrikut ai do te bashkohet me Bayernin e Mynihut Bavarezet kane siguruar sherbimet e lojtarit pa shpenzuar asnje qindarke pasi 22-vjecarit i ka skaduar kontrata me blute mbreterore Pavaresisht tentativave te drejtuesve te klubit per ta bindur qe ai te qendronte nje mision i tille nuk u arrit te permbushejp pGoretzka prej 2012 eshte pjese e Schalkes dhe ne total ne 130 takime te luajtura ai ka arritur te shenoje 19 gola Mesfushori cilesohet si nje element qe fale garanci ne repartin e mesit te fushesp p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Futbolli ne ankth Pele shtrohet serish ne spital]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109355/titulli/Futbolli-ne-ankth-Pele-shtrohet-serish-ne-spital pimg classaligncenter size-large wp-image-534073 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801pele-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801pele-640x427jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801pele-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801pelejpg 768w sizesmax-width 640px 100vw 640px Bota e futbollit eshte ne ankth per gjendjen shendetesore te legjendes braziliane Pele Ish sulmuesi i Santosit dhe Selecaos tashme ne moshen 77-vjecare eshte shtruar serish ne spital pasi mengjesin e te enjtes pasi u zgjua nga gjumi si rrjedhoje e dhimbjeve shume te fortap pProblemet me shendetin e detyruan Pele-ne te anulonte nje udhetim qe kishte programuar per ne Londer Per fat te mire per momentin thuhet se gjendja e tij eshte e qendrushme por mbetet per tu pare sesi do te organizmi i Pele me kalimin e orevep p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Skandali i dopingut dorehiqet presidenti Elez Gjozaj]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109354/titulli/Skandali-i-dopingut-dorehiqet-presidenti-Elez-Gjozaj pimg classaligncenter size-large wp-image-534088 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801lezi-640x382png alt width640 height382 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801lezi-640x382png 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801lezi-320x191png 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801lezi-768x458png 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801lezipng 909w sizesmax-width 640px 100vw 640px Presidenti i FSHP-se Elez Gjozaj ka dhene doreheqjen pas skandalit te dopingut qe perfshiu per te dyten here peshengritesen Romela Begajp pDeri ne prag te emerimit te kreut te ri Federata Shqiptare e Peshengritjes do te drejtohet perkohesisht nga Gudar Beqirajp pRomela Begaj e cila rezultoi pozitive ne testin A te antidopingut dhe gjasat jane qe te dale pozitive edhe ne testin dhe ti hiqen medaljet e fituara ne Boterorin e zhvilluar ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane bere qe Elez Gjoza te mos e perballoje dot me presionin dhe te jape doreheqjen nga posti i tijp pNese Begaj del pozitive edhe ne testin B peshengritja shqiptare do te njolloset perfundmisht dhe ka gjasa qe Federata Shqiptare e Peshengritjes te perjashtohet perjetesisht nga cdo aktivitet sportiv Presindent i perkohshem i FSHP eshte zgjedhur Gudar Beqirajp p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Rama jep lajmin per femijet me diabet Video]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109353/titulli/Rama-jep-lajmin-per-femijet-me-diabet-Video pimg classaligncenter size-large wp-image-533928 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801olta-1-640x391jpg alt width640 height391 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801olta-1-640x391jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801olta-1-320x196jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801olta-1-768x469jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801olta-1jpg 823w sizesmax-width 640px 100vw 640px Ne nje video te postuar sot ne mengjes kryeministri Rama ka hedhur poshte akuzat e opozites ne lidhje me rimbursimin e fishave te diabetit per femijet diabetike ne Shqiperip pMiremengjes dhe me keto 4 minuta te ndara ne dy pjese ku edhe te gjithe ata qe vune kujen e cinizmit histerik per episodin e Babagjyshit te Vitit te Ri mund te shohin se ne fakt ne bejme hap pas hapi dicka te re per te ndihmuar qe te rriten me te sigurt Eriglisat dhe Leot e gjithe Shqiperise ju uroj nje dite te mbare shkruan kreu i qeverise ne Facebook bashkangjitur videos ku shfaqet ne shtepine e Damianes vazjes diabetikep pNe shtepine e Damianes per te lajmeruar rimbursimin e fishave te diabetit per te gjithe femijet diabetike te Shqiperise nis video e regjistruar me 14 nentor 2017p pNe fillim te vitit te ri 2018 Partia Demokratike reagoi duke thene se as Damiana dhe as 1500 femijet e tjere nuk do te rimbursohen sepse qeveria e Edi Rames nuk ka miratuar akoma listen e barnave te rimbursueshme per vitine 2017p pMe 18 janar Rama shkon serish ne shtepine e Damianes duke marre aprovimin e vete vajzes qe gjithcka shkonte si duhej dhe si ishte premtuarp div idfb-rootdiv pscriptfunctiond s id var js fjs dgetElementsByTagNames0 if dgetElementByIdid return js dcreateElements jsid id jssrc httpsconnectfacebooknetdeDEsdkjsxfbml1versionv211 fjsparentNodeinsertBeforejs fjsdocument script facebook-jssdkscriptp div classfb-video data-hrefhttpswwwfacebookcomediramaalvideos10155485779811523 data-width640 blockquote citehttpswwwfacebookcomediramaalvideos10155485779811523 classfb-xfbml-parse-ignorepa hrefhttpswwwfacebookcomediramaalvideos10155485779811523ap pMIRMNGJES img srchttpssworgimagescoreemoji2372x721f603png alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em dhe me keto 4 minuta te ndara ne dy pjese 8211 ku edhe te gjithe ata qe vune kujen e cinizmit histerik per episodin e Babagjyshit te Vitit te Ri mund te shohin se ne fakt ne bejme ne cdo hap dicka te re per te ndihmuar qe te rriten me te sigurt Eriglisat dhe Leot e gjithe Shqiperise 8211 ju uroj nje dite te mbarep pPosted by a hrefhttpswwwfacebookcomediramaalEdi Ramaa on Donnerstag 18 Januar 2018pblockquote div p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Moikom Zeqo i dhuron 100 libra bibliotekes Musine Kokalari]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109352/titulli/Moikom-Zeqo-i-dhuron-100-libra-bibliotekes-Musine-Kokalari p classxMsoNormalspan langSQimg classaligncenter size-large wp-image-533943 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801zeqo-640x443png alt width640 height443 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801zeqo-640x443png 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801zeqo-320x222png 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801zeqopng 689w sizesmax-width 640px 100vw 640px Arkeologu dhe krijuesi letrar mjeshtri i madh Moikom Zeqo i ka dhuruar rreth 100 libra bibliotekes publike Musine Kokalari e cila ndodhet ne njesine 7 ne kryeqytetspanp p classxMsoNormalspan langSQBiblioteka e cila u inaugurua vetem pak dite me pare nga kryetari i Bashkise se Tiranes Erion Veliaj duke u kthyer nga nje magazine librash ne nje ambient modern leximi gezon tashme edhe 100 libra te rinj nga biblioteka personale e Moikom Zeqosspanp p classxMsoNormalspan langSQHistoriani i njohur ishte vete i pranishem ne dorezimin e librave ku u njoh dhe me ambientet teresisht te rikonstruktuara te cilet ftojne lexuesit e qytetit qe te shfletojne faqet e libravespanp p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Rrefehet Cikalleshi nga starti me Osmanlispor te kombetarja]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109351/titulli/Rrefehet-Cikalleshi-nga-starti-me-Osmanlispor-te-kombetarja pimg classaligncenter size-large wp-image-534097 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801cika-640x356jpg alt width640 height356 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801cika-640x356jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801cika-320x178jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801cikajpg 748w sizesmax-width 640px 100vw 640px Dy gola ne ndeshjen e pare te 2018-es me Osmanlispor dhe fitore ne Kupen e Turqise perballe Beshiktashit Start me te mire nuk mund te kishte per Sokol Cikalleshin Pasi u rikuperua plotesisht nga demtimi eshte rikthyer si protagonist per klubin nga Ankaraja me golin qe i mungonte prej fillimit te Dhjetorit te kaluarp p8220Ndeshja e pare shenova dy gola nuk ka me mire se kaq Uroj te jete nje fillim i mbare per mua dhe me shenimin e golave te ndihmoj ekipin te arrije rezultate Per shkak te demtimit dy mujor ne pjesen e pare te sezonit u be nje kohe e gjate qe nuk kisha shenuar Me keto dy gola e ndihmova ekipin te merrte nje rezultat shume te mire perballe nje ekipi shume te madh si Beshiktashi8221p pSulmuesi 27-vjecar pret shume nga ky vit dhe beson se ne gjysmen e dyte te sezonit skuadra do te ringrihet per tiu larguar zones se mbijeteses dhe per tu kthyer ne nivelet e zakonshmep p8220Ky eshte nje ekip qe lufton gjithmone per kupat e Europes Por ne kete sezon starti i sezonit ishte jo i mire dhe ndryshoi trajneri Tashme gjerat kane ndryshuar per mire po ngjitemi hap pas hapi ne renditje dhe shpresojme qe te jemi sa me lart ne klasifikim8221p pKuqeziu foli edhe rreth pritshmerive te Kombetares ne kete vit ku synimi eshte qe hapat te hidhen njeri pas tjetritp p8220Kombetarja ne vitet e fundit ka ecur me hapa galopante Urojme te vazhdojme keshtu dhe te bejme me te miren Duhet ti bejme hapat nje nga nje duke nisur nga miqesorja me Norvegjine Hap pas hapi do te shohim ku do te arrijme ne jemi te gatshem per te bere me te miren per Shqiperine8221p pCikalleshi komentoi edhe Ligen e Kombeve turneun me te ri te UEFA-s ndersa shpreson se ne Europianin e 2020-es Shqiperi do te arrije te perserite suksesin e kualifikimit ne Francep p8220do gje e re eshte emocionuese Uroj te perfaqesohemi sa me mire ne kete kompeticion Arritem njehere te shkonim ne France Potenciali dihet se cili eshte shpresojme te kemi nje grup te favorshem Nuk duhet ti neglizhojme kundershtaret te kemi fatin me vete dhe urojme te shkojme ne Euro 20208221p <![CDATA[Veliaj mbledh administratoret do pallat nga 5 peme te reja]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109350/titulli/Veliaj-mbledh-administratoret-do-pallat-nga-5-peme-te-reja pimg classaligncenter size-large wp-image-533980 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801soci-640x480jpg alt width640 height480 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801soci-640x480jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801soci-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801soci-768x576jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801soci-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801soci-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801soci-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801soci-238x178jpg 238w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801socijpg 1280w sizesmax-width 640px 100vw 640px Tirana eshte futur ne evolucionin e gjelber do pallat ne kryeqytet do te kete 5 peme te reja te mbjella duke permiresuar jo vetem anen estetike por duke krijuar edhe nje hapesire te gjelber dhe te shendetshme per banoret e Tiranes Gjate takimit me administratoret e Pallateve dhe Administratoret e 24 Njesive Administrative Kryetari i Bashkise Erion Veliaj kerkoi angazhimin e te gjithe qytetareve per te shfrytezuar mikro-hapesirat publike per shtimin e siperfaqeve te gjelbrap pMe vjen mire qe jane sot ketu te gjithe administratoret e njesive administrative te Tiranes te 24 dhe me vjen mire qe sot na jane bashkuar 80 administratore pallatesh qe perfaqesojne 80 pallate apo 80 komunitete shume te cmuara te Tiranes duke u zotuar qe secili prej tyre te mbjelle rreth 5 peme ne secilin pallat Njerezit jane ndare ne dy kategori nje qe vetem jep mend si shpiket rrota dhe nje kategori tjeter qe fale Zotit jane shumica qe ben pune tha Veliaj duke shtuar se Tirana ka hyre tashme ne nje shenje tjeter emancipimi Fakti qe shqetesimi qe kemi sot eshte sasia e pemeve dhe ky rekord qe ne duam te kapim me 100 mije peme deri ne daten 21 mars ku do te kemi kulmin e fushates sone qe eshte edhe Dita Nderkombetare e Pyjeve tregon qe Tirana ka hyre ne nje revolucion jo vetem gjelberimi por edhe kulturor shtoi aip pPer aksionin qe eshte shtrire ne te gjithe qytetin duke perfshire edhe zonat rurale Kreu i Bashkise Erion Veliaj kerkoi kontributin edhe te atyre qe marrin ndihme ekonomike qe ti bashkohen kesaj nisme ne dobi te gjithe komunitetit Dua shume qe ne njesite Administrative te merret nje kontakt me te gjithe njerezit qe jane ne ndihme ekonomike Une besoj qe ne aksione te tilla e kemi te gjithe te drejten qe ketyre njerezve qe ne Tirane jane mbi 5 mije tu themi nje dite pune duam per gjithe keto para qe merren Mund te perkthehet ne nje pune ne komunitet Une besoj qe te pakten te 5 mije pervec te gjithe ne qe jemi organizuar dhe e kemi nga deshira por edhe te gjithe ata qe i marrin keto para nga bujaria e qytetareve te Tiranes mund te na japin nje dore ne fushaten e mbjelljeve Keshtu qe ju lutem ne kontakt te gjithe njerezit qe marrin nje asistence dhe marrin nje cek nga Bashkia e Tiranes qe mund ti japin komunitetit nje dite pune tha kryetari i Bashkise se Tiranes Erion Veliajp pDeri me 21 mars Tirana pritet qe te tejkaloje numrin e 100 mije pemeve te reja te mbjella duke vendosur nje rekord Nje nder gjerat qe kemi kerkuar eshte qe te gjithe qytetaret e Tiranes te na bashkohen ne fushaten e 21 marsit Sot ne kemi nje faqe aprtiranaal ku ne bejme nje numerim ditor te pemeve te mbjelle dhe ne sapo kemi kaluar kufirin e 75 mije pemeve pra jemi vetem 25 mije peme larg nga rekordi yne i 100 mije pemeve per kete sezon dhe besoj qe ne qofte se per ditet qe na kane mbetur vazhdojme me kete ritem sic e nisem sot me rreth 400-500 peme ne dite jam i bindur se jo vetem do ta kapim kete rekord por edhe do e kalojme nenvizoi aip pDuke vleresuar impaktin pozitiv qe ka shtimi i siperfaqeve te gjelbra Veliaj theksoi se Tirana eshte 3 here me I paster se qendra e Shkupit Me kete iniciative dhe fale kontributit tuaj te gjithe keto lagje do te perfitojne rreth 400 peme te reja ne 80 komunitete por sigurisht edhe nje mjedis me cilesor Une isha me kryetarin e Bashkise se Shkupit i cili ndezi aparatin dhe i erdhi leximi i aparatures 180 mikron ne qender te Shkupit Ndezem ne tonen stacionin mobil ishte 54 me pak se 13 ndotja Pra qendra e Shkupit eshte tre here me e ndotur se qendra e Tiranes Pra me shume zona pedonale me shume bicikleta gjelberim e paskemi vete ne dore deklaroi Veliajp p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Populli Ndryshe libri i fundit i publicistit Ylli Polovina]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109349/titulli/Populli-Ndryshe-libri-i-fundit-i-publicistit-Ylli-Polovina pimg classaligncenter size-large wp-image-534016 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801populli-ndyshe-640x473jpg alt width640 height473 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801populli-ndyshe-640x473jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801populli-ndyshe-320x237jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801populli-ndyshe-768x568jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801populli-ndyshe-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801populli-ndyshe-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801populli-ndyshejpg 1280w sizesmax-width 640px 100vw 640px Pasi ne vitin 2014 Ylli Polovina botoi librin Shqiptaret diamantet e pagdhendur e vijoi ate me nje pjese te re plotesuese cfare keto dite e paraqiti nepermjet librit Populli ndryshep pNentitulli eshte Udherrefyes per te njohur shqiptaret Me 152 faqet e tij ky botim ka permasat e nje libri xhepi shume praktik per tu mbajtur me vete dhe shfletuar gjate udhetimevep pNe hyrje autori shpjegon se Duke u njohur sa me mire me defektet dhe vlerat tona shmangim keqkuptimet per homo albanicus per fat te keq ende te medha dhe shpesh te padrejta Ne fund te fundit ne jemi keta qe jemi dhe as zyrat kryesore te Evropes dhe te bashkesise se saj nuk kane pse te na shohin si te pandreqshem dhe as emisaret politike te Tiranes qe shkojne e vijne nga Brukseli te mos justifikohen nepermjet idealizimit tonep pMes 53 temave qe Polovina trajton me stil terheqes dhe lakonik jane edhe Protagonizmi individualist Shqiptari si Njesh Vetepercares me shume se te percare prej te tjereve Anarkiste prej koti Pa hierarki vlerash Krenare te krekosur apo mburravece Shumefetarizmi Pluraliste te politizuar Shume nder por me pak ndershmeri Punedashes dhe8230 pak bujare Optimiste Te serte te vrazhde apo te eger Fare pak etike Paqesore Jo vellavrases Pa deshire per reformim Pengues te njeri-tjetrit Mosdialogues Emotive Vendimmarres Gojetare Ilire Ballkanas mirefilli Euroshqiptare etjp pstrongemFragmentemstrongp pstrongPak intrigante me shume hakmarresstrongp pFaik Konica ne revisten e tij Albania nr 4 1907 ka shkruar se Deshira per hakmarrje eshte susta me e fuqishme e shpirtit te shqiptarit Ne rast se kjo do te qe e vertete aq sa te konsiderohej si motivi i pare shtytes qe homo albanicus ka ne jete duke qene i pasionuar pas armeve pushkes se tij proverbiale ne trojet e veta do te kishin shperthyer vazhdimisht luftera vellavrasese Po ashtu do te regjistroheshin viktima pa fundp pNdoshta mund te thuhet se ndjenjen e marrjes hak ai e ka me te eksituar se tek nje italiano-jugor apo nje sardenjas me te eperme se tek nje grek por kurre ne permase te atille saqe mund te pelqeje shpagimin me vdekje Hakmarrjen shqiptari e perdor per tu mbrojtur asnjehere per te sulmuar Me te ai me teper baraspeshon se kerkon epersi Gjakmarrja eshte shembulli me i mire i mosperhapjes se ketij vesi sepse marrjen hak kerkon ta kufizoje me vrave nje te vrava nje hajde ta mbyllimp pHakmarrja e shtrire ne te gjithe identitetin e homo albanicus po te ekzistonte do te kish bere kasaphane vecanerisht ne trazirat e vitit 1997 Ne duart e shqiptareve ate kohe rane afro teteqind mije arme shumica automatike kallashnikove Me gjithe disa fushata carmatosjesh ne vitin 2013 llogaritej qe ende te pa mbledhura nga shteti te kishte mbi njeqind mije te tillap pMegjithate serish nuk ndodhi gje Homo albanicus nuk eshte intrigant nuk e ka kete as deshire dhe as zoteron aftesi bizantine per ta perdorur sic ne menyre te spikatur kjo energji negative gjendet tek popujt fqinje Ne mungese te kesaj aftesie perhere per te perballuar rrethanat- gracke te jetes shqiptari kete mungese e kompenson me nje teprim te lehte te hakmarrjesp p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Spanja kryeson per klauzolat me te larta Hysaj i shtati ne Serine A]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109348/titulli/Spanja-kryeson-per-klauzolat-me-te-larta-Hysaj-i-shtati-ne-Serine-A pimg classalignnone size-large wp-image-534127 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801sport-9-640x427jpg alt width640 height427 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801sport-9-640x427jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801sport-9-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801sport-9-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801sport-9jpg 1310w sizesmax-width 640px 100vw 640px Transferimi i Neymar te Paris Saint Germain me francezet qe paguan 222 milione euro per ta marre nga Barcelona shenoi nje moment kthese ne futbollin boteror Nje investim qe tronditi konceptin per klauzolat e prishjes se kontrates pasi deri ne veren e kaluar mendohej se disa shifra ishin te pamundura per tu paguar dhe me teper kishin nje vlere simbolikep pKete e konfirmuan rinovimet e yjeve te Barcelona Sipas kontrates se re per Lionel Messin klubet e interesuara duhet te paguajne 700 milione euro E megjithate sulmuesi argjentinas renditet i treti pasi klasifikimi special kryesohet nga dy sulmuesit e Realit te Madridit Cristiano Ronaldo dhe Karim Benzema klauzola per prishjen e kontrates se te cileve eshte ne kuoten nje miliard euro Me 700 milione euro Messi barazoi dy lojtare te tjere te Los Blancos Isco dhe Marco Asensiop pKlauzole e cmendur ishte edhe ajo qe Barcelona vendosi ne rinovimin e kontrates me Gerard Pique 500 milione euro shifer me te cilen mbrojtesi katalan pozicionohet ne vendin e gjashte ku barazoi Gareth Bale e Luka Modrid ne renditjen e klauzolave me te shtrenjta ne bote Bie ne sy fakti se per te blere emra si Iniesta Luis Suarez Busquets Casemiro dhe Sergio Ramos nevojiten 200 milione europ p18 vendet e para te renditjes speciale dominohen nga Reali dhe Barcelona duke konfirmuar se me shifrat astronimike Spanja dominon skenen europiane Klauzolat per prishjen e kontratave kane hyre ne mode edhe ne Serine A aty ku mes lojtareve me te shtrenjte figuron edhe Elseid Hysaj Ylli i Napolit dhe Kombetares shqiptare eshte lojtari i gjashte me i shtrenjte i futbollit italian me klauzolen 50 milione euro aq sa edhe Brozovi i Interit Lojtari me i shtrenjte i Serise A eshte kapiteni zikalter Mauro Icardi me 110 milione euro i ndjekur nga Belotti i Torinos me 100 milionep pKLAUZOLAT FUTBOLLp pLOJTARI KLUBI SHIFRA p pCRISTIANO RONALDO REAL MADRID 1 MILIARDp pKARIM BENZEMA REAL MADRID 1 MILIARDp pISCO REAL MADRID 700 MILIONp pASENSIO REAL MADRID 700 MILIONp pLIONEL MESSI BARCELONA 700 MILIONp pGARETH BALE REAL MADRID 500 MILIONp pLUKA MODRIC REAL MADRID 500 MILIONp pSERGI ROBERTO BARCELONA 500 MILIONp pGERARD PIQU BARCELONA 500 MILIONp pOUSMANE DEMBEL BARCELONA 400 MILIONp pCOUTINHO BARCELONA 400 MILIONp pDANI CARVAJAL REAL MADRID 350 MILIONp pTONI KROOS REAL MADRID 300 MILIONp pLUIS SUAREZ BARCELONA 200 MILIONp pANDRES INIESTA BARCELONA 200 MILIONp pSERGIO BUSQUETS BARCELONA 200 MILIONp pCASEMIRO REAL MADRID 200 MILIONp pSERGIO RAMOS REAL MADRID 200 MILIONp pKLAUZOLAT SERIA Ap pLOJTARI KLUBI SHIFRA p pMAURO ICARDI INTER 110 MILIONp pANDREA BELOTTI TORINO 100 MILIONp pPIOTR ZIELINSKI NAPOLI 65 MILIONp pMARKO ROG NAPOLI 60 MILIONp pNIKOLA MAKSIMOVI NAPOLI 55 MILIONp pELSEID HYSAJ NAPOLI 50 MILIONp pMARCELO BROZOVI INTER 50 MILIONp p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Fluks vaksinimesh nga fruthi numerohen 20 te prekur]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109347/titulli/Fluks-vaksinimesh-nga-fruthi-numerohen-20-te-prekur pimg classaligncenter size-large wp-image-534082 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801fruthi-640x473jpg alt width640 height473 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801fruthi-640x473jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801fruthi-320x236jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801fruthi-768x567jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801fruthi-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801fruthi-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801fruthijpg 900w sizesmax-width 640px 100vw 640px Arrin ne 20 numri i te prekurve nga virusi i fruthit ne vendin tone Frika nga fruthi ka rritur fluksin e pridnerve qe kerkojne te vaksinojen femijet e tyre ndonese me pare kishin deklaruar qe nuk do ta beninp pNuk ia kishim bere se duke degjuar qe jo duhet te flase duhet te ece Kishim deklarur se do ta shtyjme tregon nena e nje vajze te sapovaksionuarp pNe konsultoren e Qendres Shendetesore nr3 thone se qe pas shfaqjes se fruthit fluks prinderish kerkojne te aplikojne vaksinen tek femijet e tyrep pKemi kerkuar vaksine shtese per ta perballuar dhe nga dy dite ne jave qe beheshin me pare tani po bejme cdo dite thote mjekja pediatre Mimoza Cabirip pTe dhena nga Instituti i Shendetit Publik tregojne se nje jave me pare numeroheshin 1200 femije te moshes 1 vjec te pavaksinuar nderkohe qe vetem per nje jave numri i tyre ka rene nen 1000 Kete e konfirmon dhe pediatrja Cabirip pKane ardhur i kane terheqeur deklarat se me pare shkuanin qe mbaj pergjegjesi dhe se nuk u pelqente te vaksinonin femijet e tyre thote ajop pNderkohe ne te gjitha institucionet arsimore cerdhe kopshte shkolla po u kerkohen nxenesve dhe femijeve vertetime nga qendrat e tyre shendetesore per respktimin plote te kalendarit kombetar te vaksinave Femijet e pavaksinaur nuk pranohen ti frekuentojne atop pFruthi eshte semundje ngjitese qe shfaqet me temperature te larte ekzema ne fytyreVirusi i fruthit perhapet nepermjet kollitjes teshtimes dhe zgjat nga 10 deri ne 20 ditep p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Femrat e huaja qe u cmenden pas Skenderbeut]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109346/titulli/Femrat-e-huaja-qe-u-cmenden-pas-Skenderbeut pimg classaligncenter size-full wp-image-534060 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801notispng alt width584 height720 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801notispng 584w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801notis-260x320png 260w sizesmax-width 584px 100vw 584px Mos harro dashuria e sulltan Muratit per mua nuk do te me beje kurre te harroj qe dikur ju kam pas dashuruar Me keto rreshta Melisa e preferuara e sulltan Muratit mbyll letren e shkruar pas mesnate per princin shqiptar Gjergj Kastriot Skenderbeu Ndersa jehona e emrit dhe forces se tij po rritej brenda Perandorise Otomane po keshtu po rritej dhe rreziku qe vinte nga xhelozite brenda oborrit Por Melisa donte ta mbronte me forcen e nje gruaje qe kerkon ta ruaje nga cdo gje dashurine e sajp pAjo nuk ishte vecse e bukura e sulltan Muratit por dhe gruaja qe kujdesej te kapte ne kohe cdo rrezik qe mund ti kanosej te dashurit te saj sekret Skenderbeu ose aventurat e princit te Shqiperise quhet romani qe gjendet ne arkivat e Bibliotekes Kombetare qe daton ne vitin 1732 I botuar per here te pare ne France per shume vite libri do te kthehej ne nje nga romanet me te perfolura ne sallonet parisienep pKjo pasi personazhi kryesor i kesaj romance te shkruar thjesht ishte nje prej figurave me te rendesishme te Europes se shekullit XVI-XVII E frymezuar nga heroizmi por dhe portreti i nje burri qe kishte mundur te rebelohej ndaj Perandorise Otomane dhe te ngrinte fortesen ne vendlindjen e tij Shqiperi kjo shkrimtare anonime ka dashur ta shohe me thelle kete personazhp pPertej ambicieve per pushtet ajo kerkon te hulumtoje brenda psikikes se Skenderbeut si nje burre i pashem i gjate dhe qe enderrohej nga cdo vajze e asaj periudhe Ai ishte princi ideal qe cdo vajze do te donte ti mberrinte nje dite ne dere Por ne kete roman eshte sulltanesha bullgare me emrin Alzelide qe e dashuron ate Romani eshte i ngritur mbi intrigen gje e cila ishte normale brenda nje perandorie te madhep pshte Melisa ajo qe nepermjet nje letre e njofton Skenderbeun per dashurine qe Alzelida ka per te Por qellimi i Melises nuk ishte vetem lumturia e Skenderbeut por dhe eliminimi i nje rivaleje ne syte e sulltan Muratit Ja cfare i shkruan ajo Nuk mund te rri pa ju lajmeruar o trimi Skenderbej qe te ruheni nga joshjet e sulltanes Alzelide Nuk ka ne saraj asgje qe te mund te krahasohet me ate per sa i perket bukurise ndonese sulltani nuk ka dhene akoma asnje shenje qe te ndieje dashuri ndaj sajp pShikimet e saj ngulur mbi ju gjate ndeshjes ndrojtjen qe ajo shfaqte gjate cdo rreziku qe ju kercenonte me kane bindur krejtesisht qe ajo ju dashuron Po kjo ndrojtje po me detyron gjithashtu te zbuloj para jush nje dashuri te cilen ajo nuk do te guxonte kurrsesi tua shfaqte vete Prandaj shikoje neser ne ballkon nese jua lejon shendeti Ajo do te gjendet ne ballkon po ne kete ore bashke me mua Ju lutem qe te me njoftoni nepermjet te njejtin eunuk vullnetin tuajp pPasi lexon kete leter Skenderbeu del qe te nesermen ne ballkon te sarajit ku me sy te magjepsur per here te dyte ai ishte goditur rende nga bukuria e sulltaneshes Alzelide Ajo iu duk nje mije here me e bukur nga ci ishte dukur ndonese kishte rene tashme ne dashuri me te qe ne kohen kur sulltani ia kishte hapur syte mbi te gjitha kryeveprat e bukurisep pMe pas ai ulet dhe i kthen pergjigje sulltaneshe Melises duke i thene se Skllav i vockel i nje Zoterie kaq te Madh a mundem valle te shpresoj per te marre nga dora e saj nje thesar kaq te cmueshem te cilin tere gjaku im i derdhur nuk do ta meritonte kurre Ne rast se fatmiresi e tille me ndodh kete ia detyroj miresise tende si dhe asaj te tim zoti per tere castet e jetes sime te cilet nuk do ti shpenzoj vecse per prodhimin e lavdise se armeve te tij Pasi mori kete pergjigje Melisa nuk mendonte gje tjeter vecse si ta conte deri ne fund planin per te bashkuar Skenderbeun me Alzelidenp pSkenderbeu kthehet i gjithi ne nje burre romantik kur Alzelida mberrin ne sarajin e tij Ja si e pershkruan shkrimtarja momentin kur ai i duhet ti ngreje vellon mbi balle Nese nje fatkeqesi e papritur na godet aq rende sa te na ngrije ndjenjat befasia dhe gezimi i qejfeve per shkak te nje akti te kundert na merr gojen dhe nuk na lejon qe te veprojmep pPikerisht nje gje e tille i ndodhi dhe princit te Shqiperise te cilit iu desh shume kohe qe ta merrte veten nga kjo habi e madhe gjuha e tij penguar e tera nga emocionet nuk mund te shpjegohej kishte mbetur fare e palevizur por pas ca kohesh ai i foli keshtu se bukures Alzelide Cila do te kete qene ajo Zane e mire qe per te me bere me te lumturin e burrave ma ka zbritur kete yll qe nga qielli dhe cili delfin mizor o zonje e madhe po e ndryshon fatin tuaj te lumtur per hir te nje skllavi fatkeq te cilin po e lumturojne me nje dhurate qe ai nuk e ka merituar p pZonje e madhe i tha ai une nuk do ta quaja asgje lavdine e nje dueli te cilen i tere gjaku im nuk do te kishte mjaftuar per tJu merituar ne qofte se nuk do te shpresoja qe dashuria ime e pamase do te me bente te denje per nje thesar kaq te cmuar Ah Alzelida ime e bukur vazhdoi ai te lutem me pergjerime te mos e refuzosh lutjen time per ta hequr ate vello qe ma mbulon nurin e bukurise tende dhe nuk do te abuzoja aspak me pushtetin e sulltanit i cili te ben timen o e bukura Alzelide ne kundershtim me dashurinep pRomani eshte i mbushur me pasazhe dashurie mes Skenderbeut dhe Alzelides por dhe me fakte interesante historike nga jeta e tij Duket se autorja eshte njohur mire me jeten e Skenderbeut dhe vendin e tij Shqiperi perpara se te shkruante kete roman Ky roman eshte i shkruar nen frymezimin e nje prej figurave me te rendesishme te historise sone sic eshte Skenderbeu Ndersa kemi pare tablo vepra muzikore libra studimore apo historike qe cdo vit pasurohen me prurje per kete figure romanet per kete personazh jane me interesantetp pAntonio Xonkarda ka shkruar me shume se dy shekuj me pare nje tjeter roman dashurie per Skenderbeun Duke treguar rrugen e prijesit shqiptar drejt triumfit ndaj Perandorise Osmane ai ndalet ne nje histori dashurie qe e ben te ktheje syte nga Stambolli shte Zulejka vajza e Sulltan Muratit ajo qe i ka rrembyer zemren Skenderbeu e deshi Zulejken Turkesha me syte e zinj dhe floket qe i binin lehte mbi qafen e holle e kishte magjepsur qysh femije Mbremjeve ai lutej per portretin e saj dhe mengjeseve nuk mendonte gje tjeter vec te shihte silueten e saj larg tek ecte me fustanin e gjate ne kopshtin e oborrit mbreteror Dashurine ia shprehu permes letrashp pNe karten e bardhe i shkroi me duart qe i dridheshin gjithe ate cfare zemra e tij mbante brenda prej vitesh I tha se ishte gati te bente luftera dhe do te ishte gjithnje nje kalores i denje per dashurine e saj Ajo i ruante me kujdes letrat te gjitha bri shtratit ku flinte derisa nje mbremje doli fshehurazi nga pallati per te shkuar aty ku ushtari i pashem nga Shqiperia flinte per ti thene se zemra e saj i perket te tijes shkruan Xonkadap pPor kthimi ne Shqiperi pas vdekjes se te atit do te ishte fatal per dashurine mes tyre Shkrimtari italian tregon se Skenderbeu i ruajti gjithmone letrat e shkruara nga Zeljeka Por ndersa shkrimtaret e huaj te ndertojne jo vetem nje hero por edhe nje dashnor te madh ne historine e letersise shqipe romanet kushtuar Skenderbeut jane te karakterit patriotik Jane te shumte librat kushtuar ketij personazhi Gjergj Zheji do te perjetonte kete personazh ne romanin Kaloresi i Skenderbeutp pNaum Prifti do shkruante Legjenda dhe rrefime per Skenderbeun ku nder te tjera e sheh Skenderbeun dhe ne raport me njerezit e familjes sic eshte marredhenia me te motren Librat per Skenderbeun do te nisnin te botoheshin qe ne shekullin e 15-te Libri i pare eshte shkruar ne vitin 1480 nga shkrimtari serb Martin Segon nje nga humanistet me te njohur te shekullit te 15-te Libri tjeter eshte shkruar po na nje shkrimtar tjeter serb Konstandin Mihalovic i cili ka qene dhe ushtar ne perandorine otomanep pNe Europen Perendimore librat mbi Skenderbeun filluan te shfaqen ne fillim te shekullit 16-te Raffaelo Maffei botoi ne Rome me 1506 nje biografi te shkurter per heroin shqiptar Me pas do te ishte shqiptari Marin Barleti ai qe do te shkruante historine e Skenderbeut me 1508 e para veper monumentale per kete figure Ne shekullin e 16-17 libri i Barletit do te perkthehej ne disa gjuhe te huaja Shume figura te tjera do te frymezoheshin nga ky personazhp pDramaturgu spanjoll Luis Velez de Guevara do te shkruante tri komedi rreth Skenderbeut Komedia e pare do te shkruhej ne vitet 1608-1610 me titullin Ushtari shqiptar e dyta princi Skenderbe e shkruar ne periudhen 1620-1628 dhe e treta Princi sllav me 1629 Me 1634 shkrimtari Giambattisa Basile do te shkruante nje liber frymezuar nga Skenderbeu Jane te pafundme krijimet letrare frymezuar nga historia e Skenderbeut nje histori e cila eshte padyshim krenaria jone Nje pjese e tyre jane te pazbuluara bibliotekave te botes te shkruara nga adhurues apo shkrimtar qe pane tek ai modelin me te mire per personazhin e tyrep pstrongLeter e sulltanes Melise derguar Skenderbeutstrongp pNuk mund te rri pa ju lajmeruar o trimi Skenderbej qe te ruheni nga joshjet e sulltanes Alzelide Nuk ka ne Saraj asgje qe te mund te krahasohet me ate per sa i perket bukurise ndonese Sulltani nuk ka dhene akoma asnje shenje qe te ndieje dashuri ndaj saj Shikimet e saj ngulur mbi ju ngjate ndeshjes ndrojtjen qe ajo shfaqte gjate cdo rreziku qe ju kercenonte me kane bindur krejtesisht qe ajo ju dashuron Po kjo ndrojtje p me detyron gjithashtu te zbuloj para jush nje dashuri te cilen ajo nuk do te guxonte kurrsesi te ju shfaqte vete Prandaj shikoje neser ne ballkon nese jua lejon shendeti Ajo do te gjendet ne ballkon po ne kete ore bashke me mua Ju lutem qe te me njoftoni permjet te njejtin Eunuk vullnetin tuajp pstrongPergjigje e Skenderbeut Sulltanes Melisestrongp pSkllav i vockel i nje Zoterie kaq te Madh a mundem valle te shpresoj per te marre nga dora e saj nje thesar kaq te cmueshem te cilin tere gjaku im i derdhur nuk do ta meritonte kurre Ne rast se fatmiresi e tille me ndodh kete ia detyroj miresise tende si dhe asaj te Tim zoti per tere castet e jetes sime te cilet nuk do ti shpenzoj vecse per prodhimin e lavdise se armeve te tijp pstrongemSkenderbejemstrongp pstrongemLeter e Alzelidesemstrongp pNuk jua fsheh Imzot ngjarjet qe pak me pare e tronditen shpirtin tim kater vjet e mbyllur me kyc ne Saraj e braktisur ne dhembjen time duke perjetuar nje jete lengimtare une e bekoja Zotin qe po me jepte vuajtje per shkak se ate pak kenaqesi qe nuk ia detyroja vecse moshes sime te re fshiheshin mbuloheshin e humbitnin nga dhembjet dhe renkimet e mia e njeheri i largonin nga une shikimet e sulltanit Keshtu qe une jetoja shume e qete ne mes te nje shtrengate te madhe kur natyra ne kundershtim me natyren dhe qendrimin tim ate pak bukuri qe kisha dikur me beri tu frikesohesha tekave te tij te padenja E tille ishte gjendja e ime Imzot kur ju pashe per here te pare mimi me te cilin sulltani urdheroi te nderonte Lavdine tuaj me beri atehere qe te mos deshiroja te shihja tjeter gje dhe tju pelqeja vetem syve te tu Nuk do tu them aspak se ka qene dashuria qe ma ka nxitur kete deshire Une nuk ndiqja tjeter qellim vecse te dilja nga skllaveria ime e tmerrshme Cilado situate qe te ishte ajo do me dukej me e embel Keto ishin pra ndjenjat e mia Por kur ju pashe me arme ne dore dhe te rrezikuar ndaj furise se Tartarit nuk rri dot pa jua thene ca tronditje shpirterore sekrete me bene qe te interesohesha per fatin tuaj me shume nga ju vete Ndruhesha tmerresisht se mos ju humbisja me kete rast Kuraja e Juaj e shkelqyer me dha te kuptoja se cilat ishin ndjenjat e zemres suaj Te tilla mendime i gjalleruan pa mase deshirat e mia E parandjenja se nder duart e juaja do mund te shikoja perfundimin e skllaverise sime Isha e sigurt se ju nuk do te abuzonit kurre mbi nje viktime te dobet e te mjere Dhe se fundi mendoja se duke e leshuar veten ne pellgun e loteve te mi vete ndjenja e nderit do te ju bente te perbuznit nje dhurate te cmuar e madje dhe tia zinte frymen fare dashurisep pstrong19 janar 2018 gazeta-Shqipcomstrongp <![CDATA[Dilema e mesazheve duhet ti fshijme menjehere apo jo]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109345/titulli/Dilema-e-mesazheve-duhet-ti-fshijme-menjehere-apo-jo pstrongimg classaligncenter size-full wp-image-533818 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801dilemajpg alt width593 height443 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801dilemajpg 593w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801dilema-320x239jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801dilema-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801dilema-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801dilema-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801dilema-238x178jpg 238w sizesmax-width 593px 100vw 593px Telefonatat e-mailet dhe WhatsApp rrethuar nga kerkesat rritet numri i atyre qe vendosin te mos pergjigjen Ekspertet Ja si te kapercehet ankthi i smartfonevestrongp pAta qe heqin dore do te shpetohen Por kjo nuk do te jete nje humbje por nje pushtim Nga liria Per t8217iu pergjigjur ose jo nje mesazhi ose per ta bere ate kur eshte me mire Nje subjektiv me i mire ne do ta vendosim ate Kjo eshte sfida e vertete per t8217u kapercyer ne epoken e 8220mbingarkeses informative te menjehershme dhe te perditshme8221 per te perdorur fjalet e Giovanni Boccia Artieri sociolog i medias digjitale ne Universitetin e Urbino Carlo Bo Sepse sot me shume se kurre po behemi te disponueshem per te komunikuarp pstrongJo vetem telefonatastrongp pTelefoni celular nuk eshte me nje mjet per tu gjurmuar por nje 8220qender8221 multimediale nje kryqezim shume i zene i postes elektronike mesazheve tekst mesazheve te menjehershme Nese ne vitin 2015 nje amerikan mesatarisht pretendonte te merrte 86 email cdo dite per tre vjet gjerat kane ndryshuar per keq Dhe ne te vertete nuk eshte rastesi qe vetem ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane filluar te injorojne sulmet e mesazheve te cdo lloji dhe ne cdo platforme Pagimi per nje cmim ankthi 8220Ne kemi krijuar nje mjedis ku njerezit besojne se mund te marrin nje pergjigje menjehere Kur nuk eshte ata shqetesohen i tha Sherry Turkle antropologut dixhital Nje kosto qe eshte mjaft e pranueshme nese mesoni te hidhni poshte te transformoni domethene hapesiren mendore ne te cilen ndihemi nen rrethim ne postin e nje komunikimi te ri dixhitalp pstrongKeqkuptimi i te qenit balle per ballestrongp pNdersa jashte vendit eshte duke u zhvilluar detoksifikimi detoksifikimi nga komunikimi permes kurseve dhe praktikave te mira ne zyra ne Itali nuk ka etike adekuate shte nje problem kulturor i mesimit tek i cili duhet te fillojme te gjejme zgjidhje vazhdon Boccia Artieri Keqkuptimi themelor eshte se ne presim nje pergjigje te menjehershme nga marresi i nje mesazhi sikur te ishte atje para syve tane 8220shte nje proces automatik njohes i zbatuar nga truri i njejte qe gjenerohet balle per balle8221 shpjegon Giuseppe Riva psikolog i mediave te reja ne Universitetin Katolik te Milanos Por objektivisht eshte shume per te pritur qe ata qe 8220kontrollojne8221 mesazhin tone ne hatsApp do te na pergjigjen ne 200 mije sekonda sikur te ishin 70 centimetra nga hundap pstrongPraktikat e mirastrongp pDo te mbijetojme Gloria Gaynor e ka kenduar ate per dyzet vjet kur smartfone ende nuk i kishim imagjinuar Por eshte e nevojshme te zbatohet pak Lejoni njoftimet per shembull te pakten ne fundjave ose gjate festave keshtu qe ne nuk do te shperqendrohemi nga ndricimi i ndryshem ose i papritur i ekranit te telefonit derisa ne jemi ne kinema madje edhe fqinjet do te jene mirenjohes ndaj nesh ose nen nje qiell te shkelqyer Ju gjithashtu mund te kufizoni veten per t8217iu pergjigjur emaileve te kompanise qe gjithashtu mund te jene me aftesi te kufizuara perkohesisht 8220Ata qe punojne te shtunen ne mengjes jane te lire te na shkruajne por duhet te marrim parasysh se do te pergjigjemi te henen Dhe te dy bashkebiseduesit duhet te mesojne te menaxhojne ankthin e pritjes 8220insiston Boccia Artierip pstrongZgjidhni kohenstrongp pNderhyresit nuk jane thjesht profesioniste Mendoni per grupet e hatsApp ne te cilen ne jemi ne driten e vete regjistruar godine shkolle pishine palester 8220Nderkohe mund te dilni nga keto grupe Ose tjeter eshte e mjaftueshme t8217i heshtesh ata 8220 kujton Riva Qe nenkupton te perdorni ne favor te parametrave te privatesise te te gjitha aplikacioneve qe perdorim ne hatsApp per te qendruar ne teme mund te zgjidhni te hiqni kontrollin blu per te lexuar mesazhet 8220Por ndoshta kjo duket si nje humbje8221 thote Alberto Marinelli nje ekspert i proceseve kulturore dhe komunikative ne Sapienza ne Rome Pse nuk duhet te ikni 8220Teknologjite e reja bejne te mundur krijimin e kohes se nderveprimit Dhe kjo eshte mbi te gjitha nje avantazhp p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp <![CDATA[Tatimet procedojne 54 biznese demi financiar 4 mld leke]]> 2018-01-20T16:30:18+00:00 2018-01-20T16:30:18+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048109344/titulli/Tatimet-procedojne-54-biznese-demi-financiar-4-mld-leke pimg classaligncenter size-large wp-image-534117 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801tatimet-640x361jpg alt width640 height361 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801tatimet-640x361jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801tatimet-320x181jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801tatimet-768x433jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201801tatimetjpg 1216w sizesmax-width 640px 100vw 640px Drejtoria e Hetimit Tatimor ne Drejtorine e Pergjithshme te Tatimeve dhe strukturat ne varesi te saj ne zbatim te Planit te Masave ne kuader te luftes kunder informalitetit krahas kontrolleve te aktiviteteve ekonomike ne te gjithe territorin eshte fokusuar ne parandalimin zbulimin dhe goditjen e veprave penale ne fushen e tatim-taksavep pNe bashkepunim me Prokurorite e Rretheve Gjyqsore gjate muajve TetorDhjetor 2017 jane referuar prane ketyre organeve 54 subjekte tregtare per disa vepra penale Keto vepra penale kane per autore 72 persona qe po hetohen ne gjendje te lire Demi financiar i shkaktuar si pasoje e ketyre veprave penale perllogaritet ne vleren 4065727172 lekep pMaterialet e referuara ne prokurori lidhen me vepra penale qe perfshijnep pKrijimin e skemave te mashtrimit me TVSH-nejane referuar 4 raste me 21 autore me nje vlere demi prej 304186002 lekep pFshehje te ardhurash jane referuar gjithsej 13 raste me 14 autore me nje vlere fshehjeje prej 799400872 lekep pMospagim taksash dhe tatimesh jane referuar gjithsej 21 raste me nje vlere mospagimi prej 2961340298 lekep pJane referuar edhe 16 raste per shkelje te tjera te parashikuara ne Kodin Penal me 16 autore me nje vlere demi prej 800000 lekep pPer te gjithe rastet e sipercituara eshte arritur te behet dokumentimi i plote ligjor i veprimtarise se paligjshme te ketyre subjekteve Ne bashkepunim me Prokurorite perkatese vijon puna per perfundimin sa me te shpejte te hetimit dhe dergimin e autoreve per gjykim nga organet e drejtesisep p19 janar 2018 gazeta-Shqipcomp - Arkiva Shqiptare e Lajmeve