Lajme nga Gazeta-Shqip 2023-06-04T09:36:27+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[E bujshme Jovic refuzon Barcelonen]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134714/titulli/E-bujshme-Jovic-refuzon-Barcelonen pimg classalignnone size-full wp-image-708960 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904hi-res-30d566d80c372b70e2ecffc228ef0cf3cropnorthjpg alt width800 height533 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904hi-res-30d566d80c372b70e2ecffc228ef0cf3cropnorthjpg 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904hi-res-30d566d80c372b70e2ecffc228ef0cf3cropnorth-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904hi-res-30d566d80c372b70e2ecffc228ef0cf3cropnorth-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904hi-res-30d566d80c372b70e2ecffc228ef0cf3cropnorth-640x426jpg 640w sizesmax-width 800px 100vw 800px p pLuka Jovic nuk do te transferohet te Barcelona ne merkaton e kesaj vere Edhe pse eshte deshira e pare e blaugranave per te forcuar sulmin pasi talenti serb shikohet si pasuesi ideal i Luis Suarez ne nje interviste babai i futbollistit ka nenvizuar djali i tij do ti thote jo Barcesp pNe nje interviste pak ore para ndeshjes ndaj Benficas ne Europa League babai i Jovic ka theksuar se i biri i tij eshte i lumtur te Frankfurti dhe deshiron te rritet akoma me shume si futbollist te kjo skuader duke nenvizuar se edhe sezonin e ardhshem do te qendroje te formacioni i drejtuar nga Adi Hutter per te luajtur ne Champions League me Frankfurtinp p21-vjecari nuk kerkohet vetem nga Barcelona por edhe nga shume klube te tjera te medha megjithate sipas babait te lojtarit e ardhmja e Jovic do te vazhdoje te jete ne Gjermani Luka ka marre shume oferta madje edhe nga Barcelona por nuk eshte i interesuar Ai nuk e di nese do te jete nje titullar te Barca dhe per kete arsye deshiron te kualifikohet ne Champions League dhe te qendroje te Eintracht deklaroi babai i Jovicp <![CDATA[Arsenal-Napoli spektakel i garantuar ne Emirates Stadium]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134713/titulli/Arsenal-Napoli-spektakel-i-garantuar-ne-Emirates-Stadium pimg classaligncenter size-full wp-image-709058 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naplesjpg alt width1400 height933 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naplesjpg 1400w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naples-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naples-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naples-640x427jpg 640w sizesmax-width 1400px 100vw 1400px Nje triumf i mundshem ne Europa League duket si shpetimi i vetem per Arsenalin dhe Napolin qe ne kete sezon nuk kane arritur te shfaqin dicka per tu mbajtur mend Te dyja skuadrat do te vihen perballe njera-tjetres ne fazen cerekfinale te kompeticionit te dyte me te rendesishem ne rang klubeshp pNe njerin krah jane topcinjte e Londres te cilet pas gati me shume se dy dekadash nen drejtimin e nje strategu si Arsene Wenger nisen nje epoke te re me Unai Emery ky i fundit njihet edhe si nje ekspert i Europa Leauges trofe te cilin gjate kohes kur drejonte Sevillan ka arritur ta fitoje plot 3 here Ne kampin tjeter eshte Carlo Ancelotti nje njohes i mire i arenes nderkombetarep pArdhja e tij tek Napoli u prit me shume buje dhe sigurisht qe pritshmerite ishin te larta por pavaresisht gjithckaje ne kampionat nuk arriti dot te rivalizonte Juventuesin ndaj do te perpiqet qe ne Europa League te beje te mundur qe te kalterit ne sfiden e pare qe do te luhet ne Londer te hedhin nje hap te sigurt drejt fazes gjysmefinalep pNe Emirates Stadium pritet te dhurohet nje spektakel i vertete pasi dhe skuadrat jane pak a shume te ngjashme ne stilin e tyre te lojes Arsenali mund te krenohet me statistikat qe ka regjistruar Asnje humbje ne 8 ndeshje ne Europa League te zhvilluara ne shtepip pSkuadrat ritakohen mes tyre ne nje kompeticion europian pas plot 6 vitesh hera e fundit ishte ne 2013-en ne Champions asokohe topcinjte e Londres fitonin sfiden e pare 2-0 dhe po te njejtat shifra Napoli hakmerrej ne ate te kthimitp pNje katershe spanjolle do te vere drejtesi ne sfiden me te rendesishme te fazes cerekfinale te Europa League me kryesor te sfides qe do te jete Alberto Undiano Mallencop pArsenal-Napoli dy skuadra me filozfi te njejta por edhe me deshira te njejta per te mberritur ne finale dhe per te ngritur lart trofeun si per ti dhene kuptim nje sezoni me ulje dhe ngritjep <![CDATA[Ofendoi gjyqtarin Diego Costa pezullohet 8 ndeshje]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134712/titulli/Ofendoi-gjyqtarin-Diego-Costa-pezullohet-8-ndeshje pimg classaligncenter size-full wp-image-709094 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diegojpg alt width640 height480 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diegojpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diego-320x240jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diego-80x60jpg 80w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diego-100x75jpg 100w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diego-180x135jpg 180w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904diego-238x178jpg 238w sizesmax-width 640px 100vw 640px Kartoni i kuq qe mori ne ndeshjen ndaj Barcelones i ka kushtuar rende sulmuesit te Atletico Madridit Diego Costa i cili e ka mbyllur para kohe sezonin ne La Liga 30-vjecari u pezullua 8 ndeshje per sjelljen e tij te pahijshme ndaj gjyqtarit ne momentin qe u ndeshkua me karton te kuq ne sfiden ndaj Barcesp pNga mikrofoni me te cilin arbitri kryesor komunikoi me arbitrat e tjere eshte regjistruar zeri i Diego Costas qe ofendon rende gjyqtarin Ky regjistrim eshte prova qe ka ndikuar ne denimin e rende te lojtarit Diego Costa eshte gjobitur gjithashtu 3500 euro ndersa klubi i Atleticos 1400 europ pNe kete denim ka renduar vec ofendimit dhe fakti qe Costa ka prekur gjyqtarin disa here gjate sfides tek krahu si per ta ndalur ne vendimet qe Gil Manzano do te merrtep pKeto gjeste nuk lejohen ne Spanje Kujtojme qe Cristiano Ronaldo 1 vit me pare u denua me 5 ndeshje pezullim vetem sepse duartrokiti per te ironizuar nje vendim te arbitritp <![CDATA[Krenar Shoraj medalje bronzi per Shqiperine ne shtytje]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134711/titulli/Krenar-Shoraj-medalje-bronzi-per-Shqiperine-ne-shtytje pimg classaligncenter size-full wp-image-709135 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904rinajpg alt width739 height586 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904rinajpg 739w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904rina-320x254jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904rina-640x507jpg 640w sizesmax-width 739px 100vw 739px Krenar Shoraj i siguron nje tjeter medalje Shqiperise ate te bronzit ne Kampionatin Europian te Peshengritjes qe po zhvillohet ne Batumi te Gjeorgjise Shtangisti kuqezi u rendit i treti ne stilin e shtytjes dhe i 6-ti ne dygaresh per peshen 89 kgp pShoraj e nisi miri stilin e shkeputjes duke ngritur me sukses ne proven e pare 155 kg por nuk arriti te realizonte me sukses dy provat e tjera me 160 dhe 161 kg Ne kete stilin u rendit i 8-tip pKuqeziu i shtanges e nisi shume mire garen edhe ne stilin e shtytjes duke kaluar me sukses proven e pare me 195 kg por nga deshira per te fituar te arten shtoi peshen ne 200 kg duke deshtuar Edhe ne proven e trete me 201 kg nuk pati forca per te mbyllur me sukses Ne dygaresh e mbylli me 350 kg duke zene vendin e 6-tep pMedaljen e arte ne dygaresh e fitoi armeni Mkrtchyan me 371 kg ndersa ate te argjendte gjeorgjiani Davidadze me 370 kgp pimg classaligncenter size-full wp-image-709134 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naripng alt width1094 height336 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naripng 1094w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nari-320x98png 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nari-768x236png 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nari-640x197png 640w sizesmax-width 1094px 100vw 1094px p <![CDATA[Koha e kinezeve mbaroi Balluku Perdhosen porten hyrese te Shqiperise]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134710/titulli/Koha-e-kinezeve-mbaroi-Balluku-Perdhosen-porten-hyrese-te-Shqiperise pimg classaligncenter size-full wp-image-708914 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904belinda-ne-ministrijpg alt width1112 height585 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904belinda-ne-ministrijpg 1112w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904belinda-ne-ministri-320x168jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904belinda-ne-ministri-768x404jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904belinda-ne-ministri-640x337jpg 640w sizesmax-width 1112px 100vw 1112px Ka qene e ashper ministrja e Infrastruktures Belinda Balluku nga Rinasi ku ia ka faturuar te gjithe pergjegjesine per grabitjen ne Rinas koncesionarit kinez te TIA-s per te cilet tha se dine vetem te hapin parkingjep pSipas Ballukut te ardhurat dhe taksa per pasagjere prej 3 eurosh qe kompania vjel nuk perdoren per investime serioze per pasagjeretp pKeto te ardhura nuk jane perdorur as per te rritur sigurine e aeroportit ashtu sic eshte kerkuar nga organet mbikeqyrese I vetmi investim qe kompania kineze ka per zemer jane parkingjet Ti shtoje ata dhe te vjele fitime te lehta duke harruar kush eshte objekti kryesor i sipermarrjes se tyre ne Shqiperi tha ajop pBalluku pranoi se kontrata koncesionare e Rinasit eshte plot e perplot me gabime teksa nenvizoi se nga qeveria sjane marre masa ekstreme pasi mund ti shkaktonte deme shtetit shqiptarp pNe shquhemi edhe se i pranojme gabimet por kontrata koncesionare eshte votuar ne menyre unanime ne Parlament Ajo eshte trumbetuar edhe nga Partia Demokratike por kontrata ka penalizuar qeverine shqiptare qe te ndermarre masa ne Rinas Jo vetem kompania kineze por edhe ajo e meparshmja Kjo verehet edhe nga cmimet e kripura Reagimi i djeshem i koncesionarit qe i tregon shtetit kushtet dhe se cilat ka permbushur eshte fyes per ne Ju dini vetem nje pjese por penalizimet jane bere dhe jane 500 mije leke te reja Koncesionari i paguan gjobat por nuk i merr parasysh ceshtjet e sigurise Kemi pasur perballe nje kompani serioze qe ka nje objekt te madh ketu qofte nga ana e sherbimeve qe ofron dhe siperfaqes qe ka nen kontroll Ne i kemi cilesuar si nje partner strategjik por sot po kuptojme se koncesionari sdo te ndermarre asnje mase theksoi ajop pPor sipas Ballukut koha per kompanine kineze mbaroi dhe qe prej dites se sotme shteti shqiptar do te kujdeset per sigurine dhe te garantoje cilesine e sherbimit ne Rinasp pKa ardhur koha qe gjerat te ndryshojne edhe cilesia e sherbimit te ndryshoje ne aeroport Pasi koncesionari po luan me nje kontrate per nje objekt siguria e te cilit prek cdo shqiptar shte perdhosur dhe dhunuar dera nga hyhet dhe dilet nga Shqiperia nga ne dalim te shohim boten dhe per fat te keq nga koncesionari por kjo do te ndryshoje u shpreh ministrjap <![CDATA[Grushte mes Lewandowskit dhe Kingsley Comanit ne stervitje]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134709/titulli/Grushte-mes-Lewandowskit-dhe-Kingsley-Comanit-ne-stervitje pimg classaligncenter size-full wp-image-709169 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904levajpg alt width900 height600 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904levajpg 900w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904leva-320x213jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904leva-768x512jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904leva-640x427jpg 640w sizesmax-width 900px 100vw 900px Situata aspak e qete te Bayerni i Mynihut edhe pse kampionet e Gjermanise moren kryesimin pasi shkaterruan 5-0 Borussian e Dortmundit Prestigjiozja gjermane Bild raporton se Robert Lewandowski dhe Kingsley Coman jane konfliktuar mes tyre perplasje qe ka shkuar deri te shkembimet e grushtevep pshte dashur nderhyrja e lojtareve te tjere te ekipit si Jerome Boateng dhe Nicklas Sule per te qetesuar per te ndare dy sulmuesit qe fillimisht nisen te konfliktoheshin verbalisht per te perfunduar te perdorimi i duarvep pTrajneri Niko Kovac pertej situates se renduar psikologjike ka vendosur ta vijoje stervitjenp <![CDATA[Rinasi Konflikti i ashper mes qeverise dhe kompanise Koncesionari te ktheje fitimet e teperta]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134708/titulli/Rinasi-Konflikti-i-ashper-mes-qeverise-dhe-kompanise-Koncesionari-te-ktheje-fitimet-e-teperta pimg classalignnone size-full wp-image-709052 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tirana-800x450jpg alt width800 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tirana-800x450jpg 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tirana-800x450-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tirana-800x450-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904tirana-800x450-640x360jpg 640w sizesmax-width 800px 100vw 800px p pPerplasja per cenimi i sigurise ne aeroportin e Rinasit nuk eshte konflikti i vetem qe qeveria ka me kompanine koncesionare Tirana International airport Paralelisht mes paleve ka shperthyer edhe nje konflikt i ashper financiar qe lidhet me rezultatet e auditimit te koncesionitp pNe kontraten koncesionare eshte parashikuar nje nen i cili i jep te drejten si qeverise ashtu dhe kompanise private te kerkojne kompesim nese njera nga palet fiton me shume nga skenari baze i koncesionit Duke shfrytezuar kete hapesire vitin e kaluar qeveria pajtoi nje kompani te pavarur financiare per pare nese TIA kishte fituar me shume para nga sa ishte parashikuar ne skenarin fillestar sipas kontrates se lidhur ne vitin 2004p pRaporti I perpiluar nga audituesi BDO gjeti se ne 15 vitet e koncesionit pra ne periudhen 2004-2018 kompania koncesionare e aeroportit ka fituar 84 milione euro me shume nga sa ishte parashikuar ne skenarin fillestarp pPas gjetjeve te raportit qeveria ka nisur negociatat per te kerkuar kompensim ekonomik nga TIA Qeveria pretendon se koncesionari duhet te kompensoje fitimet e teperta qe ka realizuar ose duke ulur cmimin e biletave ose duke I derdhur ato ne buxhet pasi sipas saj kjo eshte e parashikuar ne buxhet por palet nuk kane arritur te gjejne nje marreveshjep pPas grabitjes me arme te avionit ne ambientet e aeroportit konflikti mes qeverise dhe koncesionarit eshte thelluar edhe me shume Ministrja e infrastruktures Belinda Balluku deklaroi se nga tani qeveria nuk do te negocioje me drejtuesit lokale te TIA-s por do te kerkoje kontakte me drejtuesit qendrore te kompanise qe zoteron koncesionin nje kompani ofshore nga Singapori me emrin REAL FORTRESS PRIVATE LIMITEDp pTCHp <![CDATA[Veliaj zbulon skandalin Ne kampusin e Universitetit Bujqesor ka motel me ore]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134707/titulli/Veliaj-zbulon-skandalin-Ne-kampusin-e-Universitetit-Bujqesor-ka-motel-me-ore pimg classaligncenter size-full wp-image-709021 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904640-0-5b40760628dd7png alt width640 height367 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904640-0-5b40760628dd7png 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904640-0-5b40760628dd7-320x184png 320w sizesmax-width 640px 100vw 640px Kryetari i Bashkises se Tiranes Erion Veliaj gjate vizites me kryeministrin Edi Rama ne konviktet e Qytetit Studenti e ka perqendruar fjalen e tij te rektori i UBT-se Bahri Musabelliu i cili eshte nje nga kundershtaret e ndertimit te shkolles Nene Tereza ne ish-fidanishten e Bujqesoritp pVeliaj u tha studenteve se ne kampusin e UBT-se ekziston nje motel dhe teksa po e shpjegonte kete situate ai u drejtua vajzave qe kishte perballe Po motel me ore ju jeni goca dhe e kuptoni shume mire se cfare do te thotep pEdhe ne dabatin qe kam patur me rektorin i kam thene qe duhet te jete konsistent pasi aty dikur eshte ndertuar nje motel po motel me ore dhe jeni goca dhe e kuptoni se ca po them motel me ore brenda ne kampus Po te isha une prind qe te kisha gocen aty nuk mund te lejoja qe femija im te shkonte ne nje shkolle ku ka motel afer do e kapja per fyti ate qe drejton kete universitet tha kryebashkiaku i Tiranesp <![CDATA[Arrestohet ne Londer rebeli Julian Assange indinjohet Moska]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134706/titulli/Arrestohet-ne-Londer-rebeli-Julian-Assange-indinjohet-Moska pimg classaligncenter size-full wp-image-709107 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904julijpg alt width850 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904julijpg 850w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904juli-320x169jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904juli-768x407jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904juli-640x339jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904juli-300x160jpg 300w sizesmax-width 850px 100vw 850px p pPolicia britanike arrestoi sot themeluesin e platformes investigative Wikileaks Julian Assange Ndalimi i tij u be ne ambasaden e Ekuadorit ne Londerp pSipas Scotland Yard 47 vjecari eshte derguar ne komisariatin e policise Me pare Assange humbi azilin diplomatik ne ambasaden e Ekuadorit Ne fillim te vitit 2012 Assange u arratis ne ambasaden ekuadoriane per t8217i shpetuar nje ekstradimi ne Suedi dhe nje procesi gjyqesor ne SHBAp pSipas te dhenave Assange u mor ne arrest ne baze te nje urdherarresti te leshuar ne qershor 2012 nga nje gjykate britanikep pPlatforma investigative Wikileaks kritikoi terheqjen e azilit diplomatik per Assange si 8220ilegale8221 dhe shkelje te se drejtes nderkombetare Ne nje deklarate te publikuar ne Twitter thuhet se ambasadori ekuadorian ka 8220ftuar8221 policine britanike te arrestoje Assangep pMarredhenia mes Julian Assange dhe pales ekuadoriane ishte keqesuar muajt e fundit Javen e kaluar Wikileaks paralajmeroi nga nje dorezim i mundshem i themeluesit te saj Arsye ishte sipas tyre publikimi i fotove videove dhe bisedave private te presidentit ekuadorian Lenin Moreno Ne tetor Ekuadori kishte filluar te kufizonte vizitat per Assange dhe mjetet e komunikimitp pMoska e kritikoi arrestimin e Julian Assange 8220Dora e 8216demokracise8217 mbyt lirine8221 shkroi zedhenesja e Ministrise se Jashtme ruse Maria Saharova ne Facebook Kurse Ekuadori reagoi duke thene se ka qene e drejta e ketij vendi te kufizoje aziline Assangep <![CDATA[Hapet Muzeu i Kultures Franceskane]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134705/titulli/Hapet-Muzeu-i-Kultures-Franceskane pimg classalignnone size-full wp-image-709044 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136njpg alt width960 height739 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136njpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136n-320x246jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136n-768x591jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904566275232021899134545074720192103447003136n-640x493jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px p pRoli i franceskaneve ne kulturen e mendimin shqip do te vijoje te jete pjese e historise Por se shpejti hapesira qe ka sherbyer si pjese e rendesishme e rrugetimit tone letrar e kulturor do te kthehet ne muze shte prezantuar ne Provincen franceskane ne Shkoder projekti i Muzeut te Kultures Franceskane Shkoderp pBashke me kete projekt eshte themeluar dhe muzeu Lin Delija Veprat e piktorit te njohur jane dhuruar ketij muzeu qe do te sherbeje per te kujtuar e promovuar vepren e jeten e tij Historia e pranise dhe veprimtarise franceskane ne Shqiperi ka nje shtrirje 800 vjecare dhe perben nje nga formantet e rendesishme sa te besimit katolik nder shqiptare aq edhe te historise politike e shoqerore te venditp pPor fale rolit unik ne bashkethemelimin e kultures kombetare kontributi i tyre konsiderohet gjithnje e me teper si nje dukuri kulturore me vete me autore e vepra qe qendrojne ne themelet e letersise kombetare te dijes albanologjike te publicistikes mendimit shqiptar memuaristikes muzikes orkestrale piktures sakrale etj Roli i tyre eshte i shumanshem ne shkrimet themeluese te botes shpirterore letrare e kulturore ne shqip ne ruajtjen e gjuhes e te kujteses ne ngjizjen mbijetesen dhe riperteritjen identitare ne rilindjen politike e kulturore ne sfiden e arsimit kombetar ne farketimin e demokracise funksionale shqiptare ne themelimin e shtetit modern ne mbrojtjen e dinjitetit njerezor e deri te qendresa martire balle regjimit komunist te forca deshmuese dhe gjesti frymezues i riperteritjes sone te tashmep pMuzeu i ardhshem Franceskan do te jete ne cdo rast nje hapesire e vogel por e cmuar per te strehuar kete trashegimi te shumanshme qe franceskant shqiptare dhe Kolegji i tyre i mirenjohur krijuan kultivuan mblodhen e perpunuan me perkushtim shembullor Hapesirat e ketij Muzeu do te jene vendtakimi i brezave te sotem e te ardhshem me poete dramaturge e perkthyes si Leonardo de Martino Gjergj Fishta Vincenc Prennushi me prozatore brilante si Fishta e Anton Harapi me etnografe e antropologe te kultures si Shtjefen Gjecovi Bernardin Palaj Donat Kurti me historiane si Marin Sirdani gjuhetare e stiliste si Benedikt Dema e Justin Rrota filozofe si Gjon Shllaku muzikante mjeshterore si Martin Gjoka dhe me personalitetin e rralle te franceskanit te paharrueshem At Zef Pllumit vepra memuaristike e te cilit vijon ti kerkoje shoqerise shqiptare perballjen etike me te shkuaren e saj komuniste Kete mision ka edhe ky Muzep pAi do jete nder te tjera deshmia reale e humbjen se rende qe pesoi kultura e dija kombetare prej asgjesimit te veprave dhe te autoreve te tyre Por mbi te gjitha do te jete pohimi krenar i nje plejade te ndritshme ne qiellin e kultures kombetarep <![CDATA[Shperthen gazetarja Ne veri kane turp te flasin per seksin]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134704/titulli/Shperthen-gazetarja-Ne-veri-kane-turp-te-flasin-per-seksin div classfirstP pimg classaligncenter size-full wp-image-709126 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904popjpg alt width800 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904popjpg 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pop-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pop-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904pop-640x360jpg 640w sizesmax-width 800px 100vw 800px Gazetarja Erjona Rusi ishte e ftuara e Bieta Sulos ne studion e Ftese ne Pese ne Top Channelp div classclearfix pKohet e fundit ajo ka qene ne qender te vemendjes nga mediet per shkak te shkrimeve provokuese ne revisten me te re feministe Bitch Magazinep pNe mbrojtje te nje prej shkrimeve te saj Une jam k po ti cfare je ajo theksoi serish kompleksitetin qe ka shoqeria jone kur vjen fjala te marredheniet seksualep pPas nje takimi me vajza dhe gra te disa fshatrave ne veri Erjona tregoi se mesueset e shkollave atje i grisin faqet e librit te edukates seksuale pasi e shohin te turpshem komunikimin e atyre informacioneve te nxenesitp pDuke u nisur nga ky rast e shume shembuj te tjere sipas saj kjo nuk eshte aspak menyra e duhur per edukimin e vajzave dhe jo vetemp div div div classclearfixdiv div classtchAdBlock smallAdBlock div classsiteWidthContainerdiv div <![CDATA[Ushtria rrezon Presidentin e Sudanit pas 30 vitesh ne pushtet]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134703/titulli/Ushtria-rrezon-Presidentin-e-Sudanit-pas-30-vitesh-ne-pushtet pimg classaligncenter size-full wp-image-709049 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sudajpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904sudajpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904suda-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904suda-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904suda-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px p pPresidenti i Sudanit Omar al Bashir eshte rrezuar nga pushteti dhe eshte arrestuar nga ana e ushtrise njoftoi ministri sudanez i Mbrojtjes Awad Ibn Oufp pPresidenti Omar al-Bashir ka qene per gati 30 vjet ne pushtetp pDuke folur ne televizionin shteteror ministri Awad Ibn Ouf tha se ushtria do te jete mbikqyrese per nje periudhe dyvjecare tranzitore deri ne mbajtjen e zgjedhjeve te rejap pAi shpalli gjithashtu gjendjen e jashtezakonshme per nje periudhe tre mujorep p8220Kushtetuta e Sudanit do te pezullohet dhe pikat kufitare dhe hapesira ajrore do te mbyllen deri ne njoftimin e ardhshem8221 deklaroi ministri sudanezp pProtestat kunder Z Bashir i cili ka qeverisur Sudanin qe nga viti 1989 kane filluar prej disa muajshp pMinistri i Mbrojtjes tha se 8220regjimi8221 po rrezohet dhe z Bashir do te mbahet ne nje vend te sigurtp pPresidenti sudanez eshte subjekt i nje urdher-arresti nderkombetar te leshuar nga Gjykata Nderkombetare Penale ICC e cila e akuzon ate per organizimin e krimeve te luftes dhe krimeve kunder njerezimit ne rajonin e Darfurit ne Sudanp pMegjithate eshte e paqarte se cfare do te ndodhe me te pas arrestimit te tij transmeton BBCp <![CDATA[Abuzimet seksuale ish-Papa fajeson revolucionin e vitit 1960]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134702/titulli/Abuzimet-seksuale-ish-Papa-fajeson-revolucionin-e-vitit-1960 pimg classaligncenter size-full wp-image-709120 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papajpg alt width1023 height575 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papajpg 1023w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papa-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papa-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904papa-640x360jpg 640w sizesmax-width 1023px 100vw 1023px Ish-kreu i Kishes Katolike Papa Benedikti XVI ka publikuar nje leter ne te cilen fajeson per abuzimet seksuale te klerikeve lirine e pergjithshme seksuale te vitit 1960p pAi thote ne leter se revolucioni seksual i vitit 1960 kishte shkaktuar homoseksualitetin ne udheheqjen katolikep pIsh-Papa thote se pedofilia nuk ka qene 8220akute8221 deri ne fund te viteve 80-ta dhe u shkaktua nga mungesa e Zotit te njerezitp pLetra me 5500 fjale u botua ne revisten katolike gjermane Klerusblattp pNe pjesen e pare ish-Papa e quan periudhen e vitit 1960 si nje kohe kur 8220standardet e meparshme ne lidhje me seksualitetin u shemben teresisht8221p pMe pas letra shqyrton se si revolucioni seksual preku prifterinjte duke krijuar 8220klika homoseksuale8221 ne seminarep pLetra perfundon me zgjidhjen qe 8220ne edhe nje here fillojme te jetojme nga Perendia8221p pNe vitin 2013 ish-Papa Benedikti dha doreheqjen qe shenoi rastin e pare ne Kishen Katolike pas pothuajse 600 vjeteshp pAi falenderoi pasardhesin e tij Papa Franceskun 8220per cdo gje qe ai ben per te na treguar perseri dhe perseri driten e Perendise e cila nuk eshte zhdukur madje as sot8221p pPapa Francesku tha ne nje leter te botuar ne vitin 2018 se Kisha 8220nuk veproi ne kohen e duhur8221 per ceshtjen e abuzimit seksual te femijeve dhe 8220nuk tregoi kujdes per te vegjlit duke i braktisur ata8221 transmeton BBCp <![CDATA[AEROPORTI DHE MOSVEPRIMI I INSTITUCIONEVE T SIGURIS]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134701/titulli/AEROPORTI-DHE-MOSVEPRIMI-I-INSTITUCIONEVE-T-SIGURIS pimg classalignnone size-full wp-image-708931 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904SMIjpg alt width620 height368 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904SMIjpg 620w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904SMI-320x190jpg 320w sizesmax-width 620px 100vw 620px p pstrongNga Luan Ramastrongp pMenjehere pas sulmit te nje grupi te armatosur kriminal ne pisten e aeroportit nderkombetar te Tiranes do te duhej te kishte nisur ceshtja penale edhe ndaj te gjithe anetareve te Komitet Kombetar te Sigurise se Aviacionit Civil i cili eshte i ngarkuar edhe per sigurine e Aeroportit Nene Tereza pa asnje perjashtim duke nisur me kryetarin e tij qe eshte Drejtori i Autoritetit Civil dhe nenkryetarin qe eshte Drejtori i Pergjithshem i Policise se Shtetit dhe me rradhe te gjithe anetaret e tij Drejtorin e Doganave Drejtorin e Kufirit Komandantin e Forcave Ajrore Drejtorin e Emergjencave Civile Drejtorin ANTA-s dhe shume e shume zyrtare te tjere te lartep pMenjehere pas ngjarjes do te duhej te ishin sekuestruar te gjitha aktet nenligjore urdherat dhe udhezimet manualet dhe instruksionet e sherbimit te te gjitha institucioneve qe prej Keshillit te Sigurise Kombetare e deri tek komisariati i policise ne aeroport e me rradhe gjithe praktika e komunikimit mes institucioneve aktkontrollet detyrat e lena e dinamika e ndjekjes se tyrep pDhe do te duhej qe po prej dje jo prej mbreme po prej dje ne dreke menjehere pas ngjarjes te ishin ndaluar te gjithe drejtuesit e institucioneve pergjegjese anetare te Komitetit Kombetar te Sigurise se Aviacionit Civil pa pritur qe Presidenti i Republikes ti ofronte sot zyrtarisht prokurorise praktiken e mbledhjeve te Keshillit te Sigurise Kombetarep pTe gjitha keto do te duhej te ishin bere qe dje ne dreke menjehere pas sulmit te armatosur te nje bande kriminelesh ne pisten e aeroportit te Tiranes po te kishte Prokurorip pNese do te kishte Prokurorip p8230 dhe nese do te kishte qeveri8230p pQeveria duhej te ishte mbledhur dje menjehere pas ngjarjes se rende ne nje mbledhje te jashtezakonshme dhe te analizonte ne detaje veprimet dhe mosveprimet e saj e te te gjitha institucioneve te varesisep pTe analizonte cdo detaj e ne shenje pergjegjesie e reflektimi te jepte doreheqjenp pJo vetem Kryeministri por e gjithe qeveria te jepte doreheqjenp pSepse keshtu do te vepronte cdo qeveri e cdo kryeminister ne cdo vend demokratikep pSepse eshte sfiduar eshte mundur e turperuar ne sektorin ku do te duhej qe siguria te ishte garantuar ne cilesine me te larte sic e kerkojne standardet e sigurise se larte te vendeve anetare te NATO-sp pMirepo ne Shqiperi nuk ka qeveri ka banda qe grabisin ne aeroport por ka edhe banda qe perfaqesohen ne qeverip <![CDATA[Ushtria ne Rinas Mediu E papranueshme FA po shnderrohen ne instrumente politike]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134700/titulli/Ushtria-ne-Rinas-Mediu-E-papranueshme-FA-po-shnderrohen-ne-instrumente-politike pimg classalignnone size-full wp-image-709031 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904fatmir-mediujpg alt width850 height584 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904fatmir-mediujpg 850w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904fatmir-mediu-320x220jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904fatmir-mediu-768x528jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904fatmir-mediu-640x440jpg 640w sizesmax-width 850px 100vw 850px p pIsh-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu kundershton vendimin e Ministres se Mbrojtjes qe ushtria te vendoset ne territorin e aeroportit te Rinasitp pNe nje status ne Facebook Mediu teksa citon Kushtetuten thote se eshte e papranueshme qe FA te shnderrohen ne instrumente te urdhrave politikep pstrongPostimi i Mediutstrongp pKushtetuta dhe ligji kane percaktuar qarte rolin dhe misionin e Forcave te Armatosurap pNe jemi vend anetar i NATO-s dhe eshte e papranueshme qe FA te shnderrohen ne instrumenta te urdhrave politike nga kushdo qe vjen ne kundershtim me ligjin dhe Kushtetutenp pForcat e Armatosura kane dy raste qe mund te perdorenp pa- Ne rastin e gjendjes se jashtezakonshmep pNeni 22p pPerdorimi i Forcave te Armatosura gjate gjendjes se jashtezakonshmep p1Gjendja e jashtezakonshme vendoset me ligj nga Kuvendi sipas dispozitave te Kushtetutes se Republikes se Shqiperisep p2Me vendosjen e gjendjes se jashtezakonshme Forcat e Armatosura me vendim te Kuvendit pas kerkeses se Keshillit te Ministrave mund te nderhyjne per rivendosjen e rendit vetem kur forcat e policise nuk jane ne gjendje ta kryejne kete detyrep p3Gjate gjendjes se jashtezakonshme Kryeministri eshte drejtperdrejt pergjegjes per drejtimin e Forcave te Armatosura permes hierarkise se drejtimit e te komandimitp p4Pas perfundimit te gjendjes se jashtezakonshme Kryeministri i raporton Kuvendit per perdorimin e Forcave te Armatosura gjate kesaj periudhep p5Veprimet qe ndermerren nga Forcat e Armatosura gjate gjendjes se jashtezakonshme duhet te jene ne perpjesetim me shkallen e rrezikut dhe duhet te synojne rivendosjen sa me te shpejte te funksionimit normal te shtetitp pNuk jemi aspak perballe nje situate te tille Nese shteti dhe policia ka rene kjo nuk eshte per shkak te paaftesise se tyre apo mungeses se strukturave te specializuara per ruajtje te objekteve te sigurise se vecante apo perballjeve me grupe kriminalep pPer fatin e keq forcat e Policise jane kthyer ne instrument politik kunder qytetareve dhe te drejtave te tyre duke dhunuar qytetaret ne emer te qeverisep pb- FA perdoren ne rastin e emergjencave si nderhyrje e domosdoshme pasi jane perdorur te gjitha mjetet dhe strukturat e tjera ne dispozicionp pAsnje nga keto dy momente ligjore dhe kushtetuese nuk perputhet me ate cka ndodhi ne Rinas prandaj vendosja e strukturave ushtarake eshte jo kushtetuese dhe jo ligjore dhe krijon nje precedent te rrezikshem per perdorim per interesa dhe qellime jashte misionit te tyrep <![CDATA[Iken Altin Qato zevendesohet nga kreu i operacionit qe arrestoi Dritan Dajtin]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134699/titulli/Iken-Altin-Qato-zevendesohet-nga-kreu-i-operacionit-qe-arrestoi-Dritan-Dajtin pimg classalignnone size-full wp-image-709072 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autopolicia-elbasan1548404283jpg alt width900 height514 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autopolicia-elbasan1548404283jpg 900w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autopolicia-elbasan1548404283-320x183jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autopolicia-elbasan1548404283-768x439jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904autopolicia-elbasan1548404283-640x366jpg 640w sizesmax-width 900px 100vw 900px p pLargohet nga detyra Altin Qato drejtor i Policise se Elbasanit prej gati dy vitesh Mesohet se vendin e tij do ta zere Arjan Muca shefi i Njesise Operacionale te Policise se Shtetit i cili gjate qeverisjes Berisha drejtori operacionin e arrestimit te Dritan Dajtit gushtin e 2009-s kur u vrane 4 efektive te policise ne Durresp pAltin Qato ka mbajtur detyra te larta ne Policine e Shtetit gjate viteve te fundit Para se te komandohej drejtues ne Policine e Elbasanit ai mbante detyren e zevendesdrejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit nderkohe qe ma pare ka qene edhe drejtor ne Drejtorine Kunder Krimit Qatoka drejtuar Drejtorine e Policise se Beratit si edhe te Shkodres per disa vitep figure idattachment709078 stylemax-width 726px classwp-caption alignnoneimg classwp-image-709078 size-full srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904altin-qatojpg alt width726 height686 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904altin-qatojpg 726w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904altin-qato-320x302jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904altin-qato-640x605jpg 640w sizesmax-width 726px 100vw 726px figcaption classwp-caption-textAltin Qatofigcaptionfigure <![CDATA[Gruaja bie kati i dyte ne gjendje te rende ne spital]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134698/titulli/Gruaja-bie-kati-i-dyte-ne-gjendje-te-rende-ne-spital pimg classaligncenter size-full wp-image-709074 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904poshjpg alt width1280 height622 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904poshjpg 1280w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904posh-320x156jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904posh-768x373jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904posh-640x311jpg 640w sizesmax-width 1280px 100vw 1280px Nje ngjarje e rende eshte regjistruar mesditen e sotme ne qytetin e Beratit ku nje grua ka pqerfunduar ne spital pasi ka rene nga kati i dyte I baneses se saj privatep pNgjarja ka ndodhur ne fshatin Poshnje ne Ure Vajgurore ndersa e demtuara eshte identifikuar si Zamira Xhaxhaj 45 vjecep pKane qene fqinjet e 45 vjecares ata qe e kane pare gruan pa ndjenja ne oborr dhe me pas kne shkuar menjehere per ti dhene ndihmen e pare dhe kane njoftuar policinep pZamira Xhaxhaj nena e dy femijeve 10 dhe 13 vjec eshte transportuar menjehere ne Spitalin Rajonal te Beratit ku gjendja e saj paraqitet e rende pasi ka marre demtime ne shtyllen kurrizore dhe po trajtohet intensivishtp pNe vendngjarje kane shkuar inspektore te policise te cilet po marrin ne pyetje te gjithe ata banore te fshatit qe kane dijeni rreth ngjarjesp pEnde nuk behen zyrtarisht te ditura nga policia shkaqet dhe rrethanat e kesaj ngjarjeje ashtu sikurse nuk konfirmohet as fakti nese gruaja eshte hedhur vete apo ka rene aksidentalisht apo nese e kane shtyre nga ballkonip <![CDATA[Qeveria e pranon Grabitja ne Rinas cenoi sigurine kombetare]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134697/titulli/Qeveria-e-pranon-Grabitja-ne-Rinas-cenoi-sigurine-kombetare div classfirstP pimg classaligncenter size-full wp-image-709098 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramallarijpg alt width800 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramallarijpg 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramallari-320x180jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramallari-768x432jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904ramallari-640x360jpg 640w sizesmax-width 800px 100vw 800px Zvministri i Brendshem Besfort Lamallari i ftuar ne emisionin Top Talk me gazetarin Denis Dyrnjaja pranoi se grabitja e bujshme ne Rinas eshte cenim i sigurise kombetarep div classclearfix p8220U cenua siguria kombetare u cenua siguria ne nje nyje nevralgjike te vendit tone sic eshte aeroporti i vetem nderkombetar ne Shqiperi Duhet te kuptojme pse ndodhi kjo deklaroi Lamallarip pNderkohe Ministria e Mbrojtjes eshte shprehur me pare se ky rast nuk perben cenim te sigurise kombetarep pKur u pyet nese kishte pergjegjesi policia Lamallari u shpreh Pergjegjesia eshte e shume aktoreve por nga korrespondencat mes policise dhe koncesionarit ka 10 rekomandime nga policia per forcimin e parametrave te sigurise Gjithmone Policia e Shtetit i ka adresuar koncesionarit shqetesimin per te marre masat e nevojshme pasi siguria ishte pergjegjesi e koncesionarit Nga dita e djeshme situata e sigurise ne Rinas eshte marre nga policiap pKur u pyet se kush do te mbante pergjegjesi nese avioni merrej peng zvministri i Brendshem theksoi se per cdo person te paautorizuar qe futet ne piste me apo pa arme pergjegjese eshte shoqeriap div div <![CDATA[Plas kallashi ne Durres pas sherrit mes disa te rinjve]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134696/titulli/Plas-kallashi-ne-Durres-pas-sherrit-mes-disa-te-rinjve pimg classaligncenter size-full wp-image-709104 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naljpg alt width633 height347 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904naljpg 633w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904nal-320x175jpg 320w sizesmax-width 633px 100vw 633px Te shtena me arme zjarri jane regjistruar pasditen e sotme ne lagjen 17 te qytetit te Durresitp pBanoret kane raportuar prane salles operative per bresheri automatiku Policia lokale shkuar drejt zones se Spitalles dhe mendon se shkak per te shtenat eshte bere nje konflikt i castit midis disa te rinjve te cilet kane qelluar ne ajer me armep pMesohet se nga ngjarja nuk ka persona te plagosur Ende nuk ka nje komunikate zyrtare nga policiap <![CDATA[Ushtria ne Rinas Rama Metes Junta marrezi Shiko Parisin Frankfurtin FOTO]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134695/titulli/Ushtria-ne-Rinas-Rama--Metes-Junta-marrezi-Shiko-Parisin-Frankfurtin-FOTO pimg classaligncenter size-full wp-image-708946 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-dhe-Ilir-Meta-703x450jpg alt width703 height450 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-dhe-Ilir-Meta-703x450jpg 703w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-dhe-Ilir-Meta-703x450-320x205jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904Edi-Rama-dhe-Ilir-Meta-703x450-640x410jpg 640w sizesmax-width 703px 100vw 703px Kritiket kryesisht opozitare qe e kane cilesuar antikushtetues vendosjen e Forcave te Armatosura ne Rinas per te rikthyer rendin dhe sigurine kane marre nje pergjigje pikante nga kryeministri Edi Rama ne Instagramp pNe nje kohe qe Presidenti Ilir Meta i ka kerkuar zyrtarisht informacion Shefit te Shtabit te Pergjithshem te FA Gjeneral Brigade Bardhyl Kollcakut mbi bazen ligjore te vendosjes se efektiveve te Policise Ushtarake dhe Batalionit Special te FA ne perimetrin e sigurise se aeroportit Nene Tereza Rama ka nxjerre fotot nga Parisi dhe kryeqytete te tjera europianep pAty shihet sesi ushtare madje edhe te armatosur patrullojne edhe brenda terminalit te udhetarevep blockquote classinstagram-media stylebackground FFF border 0 border-radius 3px box-shadow 0 0 1px 0 rgba000050 1px 10px 0 rgba000015 margin 1px max-width 540px min-width 326px padding 0 width calc100 - 2px data-instgrm-captioned data-instgrm-permalinkhttpswwwinstagramcompBwHF7YRplTutmsourceigembedamputmmediumloading data-instgrm-version12 div stylepadding 16px pp div styledisplay flex flex-direction row align-items center div stylebackground-color f4f4f4 border-radius 50 flex-grow 0 height 40px margin-right 14px width 40pxdiv div styledisplay flex flex-direction column flex-grow 1 justify-content center div stylebackground-color f4f4f4 border-radius 4px flex-grow 0 height 14px margin-bottom 6px width 100pxdiv div stylebackground-color f4f4f4 border-radius 4px flex-grow 0 height 14px width 60pxdiv div div div stylepadding 19 0div div styledisplay block height 50px margin 0 auto 12px width 50pxdiv div stylepadding-top 8px div stylecolor 3897f0 font-family Arialsans-serif font-size 14px font-style normal font-weight 550 line-height 18pxView this post on Instagramdiv div div stylepadding 125 0div div styledisplay flex flex-direction row margin-bottom 14px align-items center div div stylebackground-color f4f4f4 border-radius 50 height 125px width 125px transform translateX0px translateY7pxdiv div stylebackground-color f4f4f4 height 125px transform rotate-45deg translateX3px translateY1px width 125px flex-grow 0 margin-right 14px margin-left 2pxdiv div stylebackground-color f4f4f4 border-radius 50 height 125px width 125px transform translateX9px translateY-18pxdiv div div stylemargin-left 8px div stylebackground-color f4f4f4 border-radius 50 flex-grow 0 height 20px width 20pxdiv div stylewidth 0 height 0 border-top 2px solid transparent border-left 6px solid f4f4f4 border-bottom 2px solid transparent transform translateX16px translateY-4px rotate30degdiv div div stylemargin-left auto div stylewidth 0px border-top 8px solid F4F4F4 border-right 8px solid transparent transform translateY16pxdiv div stylebackground-color f4f4f4 flex-grow 0 height 12px width 16px transform translateY-4pxdiv div stylewidth 0 height 0 border-top 8px solid F4F4F4 border-left 8px solid transparent transform translateY-4px translateX8pxdiv div div pp p stylemargin 8px 0 0 0 padding 0 4pxa stylecolor 000 font-family Arialsans-serif font-size 14px font-style normal font-weight normal line-height 17px text-decoration none word-wrap break-word hrefhttpswwwinstagramcompBwHF7YRplTutmsourceigembedamputmmediumloading targetblank relnoopenerForcat ushtarake ne aeroportet e Parisit Venecias Frankfurtit dhe Amsterdamit jane vendosur ashtu si ne plot vende te tjera te Europes dhe botes demokratike si reagim ndaj akteve cenuese per sigurine e infrastrukturave aeroportuale dhe qytetareve qe i perdorin ato Nderkohe beretat e kuqe te policise sone ushtarake jane vendosur thjesht ne ruajtje te perimetrit te jashtem te sigurise Prandaj kush flet per shkelje kushtetute gjendje lufte junte ushtarake e marrezira te tjera si keto le te gjeje ndonje arsye tjeter per te treguar se sa shume i dhimbsen Kushtetuta dhe standardet demokratikeimg srchttpssworgimagescoreemoji2472x721f92bpng alt classwp-smiley styleheight 1em max-height 1em ap p stylecolor c9c8cd font-family Arialsans-serif font-size 14px line-height 17px margin-bottom 0 margin-top 8px overflow hidden padding 8px 0 7px text-align center text-overflow ellipsis white-space nowrapA post shared by a stylecolor c9c8cd font-family Arialsans-serif font-size 14px font-style normal font-weight normal line-height 17px hrefhttpswwwinstagramcomediramaalutmsourceigembedamputmmediumloading targetblank relnoopener Edi Ramaa ediramaal on time stylefont-family Arialsans-serif font-size 14px line-height 17px datetime2019-04-11T0949390000Apr 11 2019 at 249am PDTtimep div blockquote pscript async srcwwwinstagramcomembedjsscriptp pForcat ushtarake ne aeroportet e Parisit Venecias Frankfurtit dhe Amsterdamit jane vendosur ashtu si ne plot vende te tjera te Europes dhe botes demokratike si reagim ndaj akteve cenuese per sigurine e infrastrukturave aeroportuale dhe qytetareve qe i perdorin ato shkruan Ramap pNe vijim shefi i qeverise thekson se beretat e kuqe te policise sone ushtarake jane vendosur thjesht ne ruajtje te perimetrit te jashtem te sigurisep pPrandaj kush flet per shkelje kushtetute gjendje lufte junte ushtarake e marrezira te tjera si keto le te gjeje ndonje arsye tjeter per te treguar se sa shume i dhimbsen Kushtetuta dhe standardet demokratike shkruan Rama ne pergjigjen e tij per Kreun e Shtetit dhe opozitenp <![CDATA[mendet moti ne Tirane rruget zbardhen nga bresheri Foto]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134694/titulli/mendet-moti-ne-Tirane-rruget-zbardhen-nga-bresheri-Foto pReshjet e shiut qe shoqeruan pothuajse gjithe kete te enjte ia kane lene vendin ne oret e vona te pasdites bresheritp style typetextcss tduid25caf8f2142cd2 td-doubleSlider-2 td-item1 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-1-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf8f2142cd2 td-doubleSlider-2 td-item2 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2-80x60jpg 0 0 no-repeat tduid25caf8f2142cd2 td-doubleSlider-2 td-item3 background urlhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-80x60jpg 0 0 no-repeat style div idtduid25caf8f2142cd2 classtd-slide-on-2-columns div classposttdgallery div classtd-gallery-slide-top div classtd-gallery-titlediv div classtd-gallery-controls-wrapper div classtd-gallery-slide-countspan classtd-gallery-slide-item-focus1span of 3div div classtd-gallery-slide-prev-next-but i class td-icon-left doubleSliderPrevButtoni i class td-icon-right doubleSliderNextButtoni div div div div class td-doubleSlider-1 div class td-slider div class td-slide-item td-item1 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-1jpg titlebri 1 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-1jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-1jpg 714w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-1-238x320jpg 238w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-1-640x861jpg 640w sizesmax-width 714px 100vw 714px alt a figure div div class td-slide-item td-item2 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2jpg titlebri 2 data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2jpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2jpg 780w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2-240x320jpg 240w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2-768x1024jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-2-640x853jpg 640w sizesmax-width 780px 100vw 780px alt a figure div div class td-slide-item td-item3 figure classtd-slide-galery-figure td-slide-popup-gallery a classslide-gallery-image-link hrefhttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904brijpg titlebri data-caption data-description img srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904brijpg srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904brijpg 1024w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-320x192jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-768x460jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904bri-640x383jpg 640w sizesmax-width 1024px 100vw 1024px alt a figure div div div div class td-doubleSlider-2 div class td-slider div class td-button td-item1 div class td-borderdiv div div class td-button td-item2 div class td-borderdiv div div class td-button td-item3 div class td-borderdiv div div div div div pNje stuhi bresheri zbardhi rruget e kryeqytetit qe ne pamje te pare ngjante me deboren por ndryshonte nga madhesia Per rreth 10 minuta rruget jane zbardhur pas reshjeve mjaft te dendurap <![CDATA[Ushtria ne Rinas Berisha Jemi ne gjendje te jashtezakonshme eshte pranuar]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134693/titulli/Ushtria-ne-Rinas-Berisha-Jemi-ne-gjendje-te-jashtezakonshme-eshte-pranuar pimg classalignnone size-full wp-image-708951 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berisha-2jpg alt width960 height874 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berisha-2jpg 960w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berisha-2-320x291jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berisha-2-768x699jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904berisha-2-640x583jpg 640w sizesmax-width 960px 100vw 960px p pIsh-kryeministri Sali Berisha e ka cilesuar nje puc kushtetues futjen e ushtrise ne Rinasp pBerisha ka leshuar edhe nje sere akuzash te forta ne drejtim te kryeministrit Edi Rama dhe ministres se Mbrojtjes Olta Xhackap pDuke iu referuar Kushtetutes ish-kryeministri thekson se vendimi eshte ne kundershtim flagrant me kushtetuten ne gjendje te jashtezakonshme dhe natyrisht eshte pranuar e shpallur kapitullimi i policisep pstrongPostimi i Berishesstrongp pNje akt pucist antikushtetuesp pThellohet grushti i shtetitbr Pranohet falimentimi i narkoshtetitp pTe dashur miq krye kreu i meduzes Edvin Kristaq Pucisti kreu dje nje akt tjeter pucist antikushtetues Ai urdheroi ndrikull Xhacken ne dhunim flagrant te Kushtetutes te kryeje nje akt pucist te mirefillte shpalosi Ushtrine dhe vendosi nen kontrollin e saj aeroportin civil te vetem te vendit te Rinasitp pNderkohe qe forcat e armatosura sipas kushtetutes mund te merrnin kete detyre vetem ne kushte te shpalljes nga paralamenti te pjeseshme apo ne gjithe territorin te gjendjes te jashtezakonshmebr Keshtu Kushtetuta e Republikes se Shqiperise ne piken 1 te nenit 173 stipulon Ne rast rreziku per rendin kushtetues dhe per sigurine publike Kuvendi me kerkese te Keshillit te Ministrave mund te vendose ne nje pjese ose ne te gjithe territorin e shtetit gjendjen e jashtezakonshme e cila zgjat per aq kohe sa vazhdon rreziku por jo me shume se 60 ditep pKursene piken 2 te nenit 173te Kushtetuta stipulon Me vendosjen e gjendjes se jashtezakonshme nderhyrja e forcave te armatosura behet me vendim te Kuvendit dhe vetem kur forcat e policise nuk jane ne gjendje te rivendosin rendinKy percaktim i kushtetutes esht sanksionuar gjithashtu ne piken 2neni 22 i ligjit 642014 8221p pPer pushtetet dhe autoritetet e drejtimit e te komandimit te Forcave te Armatosura te RSHne te cilen sanksionohet Me vendosjen e gjendjes se jashtezakonshme Forcat e Armatosura me vendim te Kuvenditpas kerkeses se Keshillit te Ministrave mund te nderhyjne per rivendosjen e rendit vetem kur forcat e policise nuk jane ne gjendje ta kryejne kete detyrep pPra me dislokimin e njrsive ushtarake per venien e aeroportit civil nen kontrollin e forcave te armatosura pa shpallur ne perputhje me kushtetuten gjendjen e jashtezakonshme eshte kryer nje veprim pucist antikushtetues dhe de fakto jemi por ne kundreshtim flagrant me kushtetuten ne gjendje te jashtezakonshme dhe natyrisht eshte pranuar dhe shpallur kapitullimi i policisep pDuke denuar me ashpersine me te madhe veprimin pucist te krye krye kreut te meduzes Edvin Kristaq Pucistiti Ndrikull Xhackes dhe Shefit te Shtabit te Ushtrise iu bej thirrje qytetareve te vazhdojme betejen tone fitimtare gjer sa te shporrim sa me pare pucistet kalbesirat dhe pushtetin e tyre antikushtetues te krimitp <![CDATA[Greqi sulmohet barbarisht i burgosuri shqiptar ne Koridhalos]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134692/titulli/Greqi-sulmohet-barbarisht-i-burgosuri-shqiptar-ne-Koridhalos pimg classaligncenter size-full wp-image-678690 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalosjpg alt width800 height517 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalosjpg 800w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalos-320x207jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalos-768x496jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalos-640x414jpg 640w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalos-300x194jpg 300w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201901koridhalos-341x220jpg 341w sizesmax-width 800px 100vw 800px Nje tjeter shqiptar ka mbetur i plagosur sot ne burgun e Koridhalos ne Greqi duke shenuar nje tjeter incident te rende ne kete burg i njohur per vrasjet e shumta te shqiptarevep pMediat greke shkruajne se incidenti ka ndodhur sot ne mengjes ne krahun D te burgut dhe i plagosur ka mbetur nje 27 vjecar shqiptar i cili ishte sjelle ne burg nen akuzen e drogesp pBashke me te eshte dhunuar edhe nje i burgosur grek 33 vjecar i arrestuar per grabitje dhe vjedhjep pNje grup te burgosurish i kane goditur dy te rinjte me kordone te improvizuarp pDy te burgosurit e lenduar u derguan fillimisht ne spitalin e burgut dhe me pas ne nje spital te jashtem per mjekime me te specializuarp pKathimerini shkruan se nje hetim disiplinor eshte urdheruar nga Ministria e Drejtesise per rastin qe perseritetp <![CDATA[Kryemadhi Kriminelet zoter te vendit ndersa pensionistet nuk paguajne dot dritat]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134691/titulli/Kryemadhi-Kriminelet-zoter-te-vendit-ndersa-pensionistet-nuk-paguajne-dot-dritat pimg classalignnone size-full wp-image-708963 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904monikapng alt width717 height501 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904monikapng 717w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904monika-320x224png 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904monika-640x447png 640w sizesmax-width 717px 100vw 717px p pNe nje deklarate per mediat kryetarja e LSI-se Monika Kryemadhi ka ngritur alarmin ne lidhje me gjendje dhe sigurine ne vendp pDuke iu referuar grabitjes se ndodhur ne Rinas Kryemadhi tha se kriminelet levizin si zoter te vendit nderkohe nga ana tjeter pensionistet nuk arrijne dot te paguajne ujin dhe dritatp pSipas saj nje polici e corganizuar perballe krimit dhe krimineleve tregon renien e shtetit dhe nuk eshte me partnere e qytetareve por armike qe ruan kriminp pQytetaret e thjeshte ndihen teresisht te pasigurt pasi nuk shohin askend qe te jete larguar nga detyra dhe thirren nga Prokuroria ata te cilet luftojne per te mbrojtur shtepite e tyre se kane vite qe i paguajne taksa shtetit shqiptarp pNje ngjarje e tille e rende qe perseritet sa here qe kriminelet duan te grabisin eshte nje prove e qarte e deshtimit te qeverise shqiptare Kjo Qeveri eshte nje prove e pandeshkushmerise e te gjithe te keqijave te ketij vendip pShqiptaret nuk duan te degjojne me si nje vend te botes behen edhe filma Shqiptaret meritojne pune dhe ta kene Shqiperine shtepine e tyre Nje polici e corganizuar perballe krimit dhe krimineleve tregon renien e shtetit dhe nuk eshte me partnere e qytetareve por armike qe ruan krimin dhe bandat deklaroi ajop <![CDATA[Sekuestrohet pasuria e ish-deputetit Arben Ndoka]]> 2023-06-04T09:36:27+00:00 2023-06-04T09:36:27+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048134690/titulli/Sekuestrohet-pasuria-e-ish-deputetit-Arben-Ndoka pimg classaligncenter size-full wp-image-709138 srchttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904arben-ndokajpg alt width1353 height789 srcsethttpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904arben-ndokajpg 1353w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904arben-ndoka-320x187jpg 320w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904arben-ndoka-768x448jpg 768w httpgazeta-shqipcomlajmewp-contentuploads201904arben-ndoka-640x373jpg 640w sizesmax-width 1353px 100vw 1353px Nje siperfaqe prej 300 mije metra katrore ne bregdetin e Lezhes dhe disa apartamente ne plazh prona te ish-deputetit Arben Ndoka jane sekuestruar me urdher te Prokurorise se Krimeve te Renda diten e sotmep pSiperfaqet ndodhen konkretisht ne vendet e njohura si Mali i Rrenzit Shengjin Rana e Hedhun Laguna e Lezhes si dhe disa apartamente ne plazh sekuestrimet kane nje vlere rreth 40 milion europ pPasurite jane te regjistruara ne emer te ish-deputetit te PS-se Arben Ndoka vellait te tij dhe njerezve te aferm te fisit te tijp pSiperfaqja e tokes e vene nen sekuestro eshte perfituar ne menyre te paligjshme pasi toka ka qene ne pronesi te shtetit por nepermjet dokumentave te falsifikuara eshte ndryshuar pronesia nga shtet ne privat cka ka sjelle qe pronaret e siperfaqes tokesore te behen anetare te fisit Ndoka ne Lezhep pArben Ndoka ra ne prangat e policise ne tetor te vitit 2018 gjate operacionit te policise Volvo 4p pNga pergjimet telefonike te Prokurorise Arben Ndoka rezultonte i perfshire ne nje skeme tjetersimi pronash ne zonen e Kunes dhe Rana e Hedhun ne Shengjin Gjithcka u zbulua nga hetimet e prokurorise per vellain e Arben Ndokes Gjevi Ndoka si i lidhur me Avdylajt e Shijakut te cilet akuzohen per trafik droge dhe porosites te heroines se laboratorit te Hasitp pProkuroret e ceshtjes te Krimet e Renda jane Vladimir Mara dhe Dritan Prenci Sekuestrot jane dhene me vendimin e gjyqtarit Bib Ndrecap - Arkiva Shqiptare e Lajmeve