Lajme nga Zeri-i-Amerikes 2023-06-04T10:19:49+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Presidenti Obama ne Flint te Miciganit]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047975601/titulli/Presidenti-Obama-ne-Flint-te-Miciganit div classzoomMe pemPresidenti amerikan Barak Obama po zhvillon sot nje vizite ne qytetin Flint te Miciganit per tu takuar me banoret te cilet kaluan probleme te shumta nga ndotja e ujit me perberes te rrezikshem Presidenti do te njihet nga afer me ndihmat qe u jane ofruar banoreve per te kapercyer krizen Presidenti do te shkoje te takohet me komunitetin ne nje shkolle te mesme ku nxenesit i perkasin ne pjesen derrmuese komunitetit afrikano-amerikan Ai e planifikoi udhetimin pasi mori leter nga nje vajze e vogel tete-vjecareemp pShtepia e Bardhe tha dje se vizita e zotit Obama deshmon mbeshtetjen e tij te vazhdueshme per banoret e Flintitp pemSic e tha presidenti ne letren qe i dergoi javen e kaluar Mari Copeny-it e cila njihet ne qytet si E Vogla Miss Flint banoret duhet te jene te bindur se kur te largohen kamerat mbeshtetja e administrates per perpjekjet ne shkalle bashkie dhe shteti do te vazhdoje em- tha Josh Earnest Zedhenes i Shtepise se Bardhep pKriza e ujit ishte rezultat i ndryshimit se burimit te ujit duke perdorur tani ujin e Lumit Flint qe ka perberje te larte kriperash Kriperat shkaktuan gerryerje te tubave dhe si rezultat pati rrjedhje plumbi ne uje Banoret rezultuan me nivele te larta plumbi ne gjak Per femijet plumbi eshte shume i rrezikshemp pemMe erdhi nje familje ne klinike Nena ishta shume e shqetesuar Komuniteti eshte ne traume pasi nuk e dine cfare mund tu ndodhe femijeve Plumbi shkakton probleme te pasherueshme ne proceset mendore te femijes emthote pediatrja Mona Hanna-Attishap pKur u be i ditur problemi vjet amerikanet se bashku me Presidentin Obama shprehen revoltimp pemFemijet tane nuk duhet te shqetesohen per ujin qe pine ne qytetet amerikane Kjo eshte e papranueshme em- tha presidentip pMuajin e kaluar prokurori i pergjithshen i Miciganit ngriti akuza kunder tre zyrtareve lidhur me ndotjen e ujit qe ka vene ne rrezik 100 mije vete Protestuesit kerkuan doreheqjen e Guvernatorit Rick Snyder Ai thote se nuk ka bere gje gabim dhe se do te kerkoje ndihma federale shtese gjate takimit me zotin Obamap pemRick Snyder guvernatori i Miciganitemp pemMendoj se ka vend qe te punojme se bashku E vleresoj ate qe eshte bere le te vazhdojme te punojme per kete ceshtje pasi eshte prioritare em tha guvernatorip pZoti Snyder ka dale para publikut duke pire ujin e cesmes ne Flint per tu treguar banoreve se eshte i pishem Por banoret thone se uji mban ere kimikateshp p p div <![CDATA[John Kasich terhiqet nga gara presidenciale]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047975600/titulli/John-Kasich-terhiqet-nga-gara-presidenciale div classzoomMe p aligncenter p p alignleftGuverntatori i Ohajos John Kasich nje nder konkurrentet per kandidat i Partise Republikane ne zgjedhjet per president po terhiqet nga gara duke i hapur rruge manjatit Donald Trump te marre emerimin e partise se tijp p alignleftZoti Kasich ishte nje nder 17 konkurrentet qe u futen ne gare per te perfaqesuar partine e tyre ne zgjedhjet presidenciale qe do te zgjedhin pasuesin e Presidentit Barak Obamap p alignleft63-vjecari Kasich e prezantoi veten si kandidat te moderuar ne nje gare te mbizoteruar nga politikane me pikepamje te forta konservatore Ai theksonte vazhdimisht se synonte te sheronte percarjet politike ne Uashington Por ne nje fushate ku degjohet qarte revoltimi i zgjedhesve me punen e qeverise federale zoti Kasich nuk arriti te siguronte mbeshtetje te dukshme ndersa perkrahja per Donald Trumpin vazhdoi te rritetp p alignleftJohn Kasich konkurroi ne mbi 40 shtete ne zgjedhjet paraprake por fitoi vetem nje prej garave ne Ohajo ku ai eshte guvernatorp p alignleftAi doli i treti me nje diference te dukshme ne zgjedhjet e Indianes dje Ted Cruz u rendit i dyti ne keto zgjedhje dhe menjehere pas perfundimit te votimeve deklaroi se terhiqet nga garap div <![CDATA[Trump fiton ne Indiana Cruz largohet nga gara]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047975250/titulli/Trump-fiton-ne-Indiana-Cruz-largohet-nga-gara div classzoomMe pDonald Trump shenon fitore te thelle ne Indiana duke iu afruar shume prane emerimit nga Partia Republikane si kandidati i saj zyrtar per presidentp pRivali i tij kryesor senatori nga Teksasi Ted Cruz ne nje fjalim te marten ne mbremje njoftoi se do te largohet nga gara Gara ne Indiana ishte shpresa e vetme e tij per te ndalur hovin e kandidatit Trump p pNe kampin demokrat sipas shtypit amerikan pritet te kete fituar Bernie Sanders ne nje gare te ngushte me rivalen Hillary Clintonp pFiotorja e Donald Trumpit pritet te jete e thelle Pas gares ne Indiana miliarderi i pasurive te patundshme qe nuk ka mbajtur kurre me pare nje post publik pritet te marre edhe 57 delegate te tjere jo te mjaftueshem per te arritur shifren 1237 por ne rrugen e sigurte per tu quajtur kandidati i pritshem republikan qe do te emerohet gjate kuvendit te partise ne korrik p pquotNe se fitojme ne Indiana gara ka perfunduarquot u shpreh Donald Trump para votimeve ne shtetin konservator te Indianes ku fermat bujqesore nderthurren me qendrat industriale p div classcontentImage floatNone stylewidth640pxdiv classwatermarka hrefhttpgdbvoanewscomCDCDF732-9517-490A-8392-50B23B5D9B0Emw1024snjpg relibox titleVoters cast their ballots in the Indiana primary at Holy Trinity Greek Orthodox Church in Carmel Indiana May 3 2016img classphoto altVoters cast their ballots in the Indiana primary at Holy Trinity Greek Orthodox Church in Carmel Indiana May 3 2016 border0 srchttpgdbvoanewscomCDCDF732-9517-490A-8392-50B23B5D9B0Ew640sjpg adivspan classimageCaptionVoters cast their ballots in the Indiana primary at Holy Trinity Greek Orthodox Church in Carmel Indiana May 3 2016spandiv pPer demokratet Sanders pritet te kete fituar sipas parashikimeve por Clinton ka shume me teper delegate dhe per Sanders eshte matematikisht e pamundur te fitoje numrin e mjaftueshem per te siguruar emerimin e partisep pTrump filloi ta zhvendose gjuhen e tij te ashper te kritikave nga rivalet republikane tek kandidatja e pritshme demokrate Hillary Clinton Gjithnje e me shume duket se gara ne nentor do te zhvillohet mes dyshes Trump-Clintonp pAi e kritikoi ashper Clinton-in si sekretare shteti duke thene se ajo ishte ne gjume gjate sulmit terrorist te vitit 2012 ne Benghazi te Libise ku gjeten vdekjen kater amerikane mes te cileve edhe ambasadori amerikan ne Libip pTrump u tha perkrahesve te tij se ai mund te fitoje ndaj Hillary Clintonit ne shtetet ku republikanet zakonisht nuk fitojne ndonese anketat e tanishme nuk tregojne per nje gje te tillep div <![CDATA[Vritet ne Irak nje ushtar amerikan]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047975082/titulli/Vritet-ne-Irak-nje-ushtar-amerikan div classzoomMe pSekretari amerikan i Mbrojtjes Ash Carter njoftoi sot se nje ushtarak amerikan eshte vrare gjate luftimeve ne qytetin Irbil ne veri te Irakut Sekretari Carter u tha gazetareve ne Stuttgard se nuk disponon per momentin informacione te metejshme Sipas nje zyrtari te ushtrise amerikane ai u vra duke kryer detyren si keshilltar per njesite kurde peshmerga Zyrtari tha se ushtaraku u vra nga zjarri i forcave te Shtetit Islamik te cilat depertuan ne vijen e frontit te forcave peshmergap div <![CDATA[Zgjedhjet paraprake ne shtetin Indiana]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047975081/titulli/Zgjedhjet-paraprake-ne-shtetin-Indiana div classzoomMe pKandidati qe kryeson garen republikane per president Donald Trump perballet sot me nje gare tjeter tejet te rendesishme per shanset e tij per tu bere kandidati zyrtar i partise Sot jane duke u zhvilluar zgjedhjet paraprake ne Indiana Perballe tij eshte senatori i Teksasit Ted Cruz Nje fitore ne Indiana mundet ti jepte Donald Trumpit nje rruge me te qarte drejt kandidatures se Partise Republikane para zhvillimit te kuvendit ne korrikp pNje fitore ne zgjedhjet e sotme ne Indiana do ta conte zotin Trump ne prag te sigurimit te emerimit si kandidat presidencial nga partia republikanep pemshte me te vertete e rendesishme qe te fitojme sepse ne se fitojme duhet te grumbullojme fondet per Partine per garat ne Senat dhe ne Kongres dhe mund te bejme shume ne vend qe ta harxhojme kohen kot me njerez si Cruz dhe Kasichemp pTrump shkon ne zgjedhje e sotme pas fitoreve te thella ne disa shtete lindore javen e kaluar dhe fitorja ne Indiana do ti jepte nje goditje madhore rivalit te tij kryesor senatorit Ted Cruzp pPor Cruz nuk po terhiqet Synimi i tij eshte te mos lejoje Donald Trumpin te siguroje numrin e nevojshem te delegateve para zhvillimit te kuvendit te partise ne korrikp pemUne nuk mund te siguroj 1237 delegate dhe as Donald J Trump nuk do te siguroje 1237 delegatet Dhe shteti i Indianes do te kete nje ze te fuqishem per ta bere kete te qarteemp pMegjithe kryesimin Trump vazhdon te perballet me protesta perfshi nje javen e kaluar ne Kaliforni ku ai foli ne nje miting te republikanevep pNje fitore ne Indiana do ta vinte Trumpin nje hap me prane fitores kritike qc ne votimin e pare ne kuvend thote analisti John Fortierp pemDonald Trump duhet te fitoje qe ne votimin e pare ose duke i siguruar te 1237 delegatet qe i duhen ose te jete sa me prane ketij numri Ne se zhvillohet votimi i dyte apo i trete shanset per te do te jene me te voglaemp pKryesuesja demokrate Hillary Clinton po ben gjithashtu fushate ne Indiana pas fitores ne kater nga pese garat e fundit paraprake javen e kaluarp pClinton po perqendrohet tek Trump kundershtari i saj i mundshem ne zgjedhjet e nentoritp pemZoti Trump me akuzoi se po luaj karten e gruas Atehere nese te luftosh per kujdesin shendetesor te grave dhe leje te paguar familjare dhe page te barabarte do te thote te luash karten e gruas hajde me luftoemp pClinton eshte ne nje gare te ngushte ne Indiana me rivalin Bernie Sanders i cili premtoi te vazhdoje garen deri ne fundp pemNe besojme se jemi ne nje pozite te forte per te fituar shume nga garat e mbetura dhe kemi nje shans te shkelqyer per te fituar ne Kaliforni shteti me shume delegateemp pPor koha nuk premton per senatorin Sanders ndersa zonja Clinton ka ndertuar nje kryesim virtualisht te pamposhtur ne rrugen e saj drejt kandidaturen demokratep div <![CDATA[Obama Bin Laden gjithnje ne shenjester]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047975080/titulli/Obama-Bin-Laden-gjithnje-ne-shenjester div classzoomMe pPresidenti amerikan Barack Obama tha se vendimi per te kerkuar dhe eleminuar udheheqesin e al-Kaides Osama bin Laden ka qene prioritet qe nga momenti qe ai erdhi ne krye te vendit por vet ndermarrja e misionit ishte debatuar shumep pPresidenti Obama foli per rrjetin televiziv CNN te henen ne pese vjetorin e eleminimit nga forcat speciale te njeriut pergjegjes per sulmet terroriste te 11 shtatorit 2011 ne Nju Jork dhe Uashington ku humben jeten 3 mije njerez p pPas muaj te tere grumbullimi te dhenash ekipi i presidentit per sigurine kombetare arriti ne perfundimin se bin Ladeni po fshihej ne katin e trete te nje kompleksi te ruajtur mire prane qytetit pakistanez Abbottabadp pPor tha presidenti Obama kur erdhi koha per te marre vendimin per misionin disa pjestare te ekipit te tij te sigurise kombetare thane se duheshin me shume te dhenap pemShanset qe te ishte bin Laden ishin 50 me 50 Madje pati disa mospajtime brenda agjencise se zbulimit por aryesja qe e mire per te menduar se ishte ai Pas diskutimeve me ekipin ishte e qarte per mua se ky ishte shansi me i mire per ta asgjesuar ate Faktikisht nese nuk do te kishim vepruar ai mund te largohej dhe do te duheshin vite qe ta gjenim perseriemp pNdersa presidenti me ekipin e tij shikonin drejtperdrejt veprimet e forcave speciale kater helikoptere u ulen ne kompleks duke zbarkuar nje ekip te trajnuar mire te forcave speciale p pAta asgjesuan nje roje ne katin e pare vrane nje prej djemve te Osames ne katin e dyte kur u duke se ishte gati per te hapur zjarr Pastaj u futen ne nje dhome ne katin e trete Nje pjestar i forcave speciale e qelloi dy here ne koke kriminelin me te kerkuar ne bote p pForcat speciale moren dokumente dhe materiale te shumta ne shtepine e bin Ladenit si dhe trupin e tij te cilin me pas e hodhen ne dete pas nje ceremonie myslimane varrimi Intervista e se hene eshte e para ne te cilin presidenti Obama ka dhene detaje mbi misionin ne fjalep div <![CDATA[Trump deklarata per politiken e jashtme]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047974773/titulli/Trump-deklarata-per-politiken-e-jashtme div classzoomMe pKandidati republikan per president Donald Trump tha gjate nje takimi elektoral se Shtetet e Bashkuara nuk mund te vazhdojne te lejojne Kinen te perdhunoje vendin tonequot dhe u angazhua se do ta riperterije marredhenien e Amerikes me boten p pZoti Trump e ka paraqitur vazhdimisht deficitin tregetar mes dy vendeve si nje dinamike ku Kina perfiton nga Shtetet e Bashkuara duke thene se aftesite e tij si negociator do ta eliminojne mungesen e balancesp pemquotDo ta permbysim situaten tha zoti Trump te dielen ne nje tubim ne shtetin e Indianes Ne kemi mjaft pushtet ndaj Kinesemp pVotimet e neserme ne Indiana shihen si kyce ne garen per tu bere kandidati republikan per zgjedhjet e nentorit Sipas shume anketave zoti Trump ka epersi ndaj senatorit nga Teksasi Ted Cruz Sipas nje prej sondazheve qe doli dje zoti Trump kryesonte me nje avantazh prej 15 pikeshp pNje fitore e zotit Trump ne Indiana do ta afronte ate edhe me shume drejt numrit prej 1237 delegatesh te nevojshem per kandidaturen ndersa zoti Cruz dhe guvernatori i Ohajos John Kasich shpresojne qe te mos ta lejojne te arrije ate shifer gje qe do te sillte si rezultat nje gare te hapur ne kuvendin e partise ne korrikp pNga pala demokratike anketat e fundit tregojne se ish Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton ka nje epersi te lehte ndaj senatorit nga Vermonti Bernie Sanders Ne pergjithesi ajo ka nje epersi te konsiderueshme persa i takon numrit te delegateve perfshire 500 super delegatet qe kane premtuar ta mbeshtesin ate Zoti Sanders e pranoi dje se rruga e tij drejt kandidatures eshte e veshtire por tha se do te punoje per tua ndryshuar mendimin super-delegateve ne favor te tijp div <![CDATA[Viktima e pare ne SHBA nga virusi Zika]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047974631/titulli/Viktima-e-pare-ne-SHBA-nga-virusi-Zika div classzoomMe pemGjate fundjaves u njoftua vdekja e pare ne SHBA nga virusi Zika nderkohe qe ligjvenesit jane larguar per nje pushim nje javor Asnje nga dhomat e Kongresit nuk ka miratuar ende fonde per te luftuar virusin Zika pavaresisht paralajmerimeve ne rritje nga zyrtaret e shendetesiseemp p ppVdekja e nje te moshuari ne Puerto Rico shenoi fillimin ogurzi te virusit Zika ne SHBA Infeksioni i virusit Zika zakonisht nuk eshte vdekjeprures por mund te transmetohet nga nje grua shtatezene tek foshnja duke shkaktuar mikroqefali dhe probleme te tjera te renda ne trup pp pemKjo eshte nje emergjence e shendetit publik Na kane paralajmeruar ekspertet e shendetesiseemp pShtepia e Bardhe ka kerkuar rreth 2 miliarde fonde emergjence per te luftuar mushkonjat qe mbartin virusin Zika dhe per te zhvilluar nje vaksine Kongresi i udhehequr nga republikanet ende nuk ka vepruarp pSenatori republikan John Cornynp pemDuhet qe administrata te paraqese te pakten nje plan se si do te shpenzohen parate Nuk ka plan shte vetem nje cek i bardheemp pDemokratet permendin se Kongresi pati miratuar me shpejtesi fonde me te medha per te luftuar Ebolen dhe virusin H1-N1p pSenatori demokrat Harry Riedp pemNese nuk u japin eksperteve mjetet qe u duhen per te luftuar Zikan atehere cfare propozojne Mund tu kerkojme mushkonjave mbartese qe te mos shumohen kete vitemp pNancy Pelosi ligjvenesep pemKa nje kercenim per shendetin publik Ka nje krize Ne kemi pergjegjesine te mbrojme popullsine Kongresi duhet te beje punen e tijemp pPa fonde te reja ne horizont administrata Obama po transferon parate e pashpenzuara per Ebolen per te luftuar virusin Zika Republikanet thone se kjo manover fiton kohe per te kuptuar me mire se si do te shpezohen fondet ne te ardhmenp pPaul Ryan Kryetar i Dhomes se Perfaqesuesve p pemDo ta ndjekim kete ceshtje Duhet gjetur nje vaksine Rreth 600 milione dollare jane levizur dhe duhen pergjigjur pyetjet se ku po shkojne keto paraemp pShtepia e Bardhe kembengul se fondet e Eboles nuk jane te mjaftueshme nderkohe qe koha po kalonp pJosh Earnest zedhenes i Shtepise se Bardhep pemNuk mundemi te gjejme fondet te tjera per luften kunder virusit Zika pas disa muajsh Qe te zhvillohet me efikasitet nje vaksine qe do te mbroje mbi 300 milione amerikane duhet nje perpjekje komplekse Dicka per te cilen duhet te angazhohet edhe sektori privatemp pZyrtaret amerikane besojne se mushkonjat mbartese te virusit Zika mund te perhapen ne te pakten 30 shtete amerikanep p p p p div <![CDATA[Trump Nuk mund te lejojme Kinen te perdhunoje vendin tone]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047974630/titulli/Trump-Nuk-mund-te-lejojme-Kinen-te-perdhunoje-vendin-tone div classzoomMe pKandidati republikan per president Donald Trump tha gjate nje takimi elektoral se Shtetet e Bashkuara nuk mund te vazhdojne te lejojne Kinen te perdhunoje vendin tonequot dhe u angazhua se do ta riperterije marredhenien e Amerikes me boten p pZoti Trump e ka paraqitur vazhdimisht deficitin tregetar mes dy vendeve si nje dinamike ku Kina perfiton nga Shtetet e Bashkuara duke thene se aftesite e tij si negociator do ta eliminojne mungesen e balancesp pemquotDo ta permbysim situaten tha zoti Trump te dielen ne nje tubim ne shtetin e Indianes Ne kemi mjaft pushtet ndaj Kinesemp pVotimet e neserme ne Indiana shihen si kyce ne garen per tu bere kandidati republikan per zgjedhjet e nentorit Sipas shume anketave zoti Trump ka epersi ndaj senatorit nga Teksasi Ted Cruz Sipas nje prej sondazheve qe doli dje zoti Trump kryesonte me nje avantazh prej 15 pikeshp pNje fitore e zotit Trump ne Indiana do ta afronte ate edhe me shume drejt numrit prej 1237 delegatesh te nevojshem per kandidaturen ndersa zoti Cruz dhe guvernatori i Ohajos John Kasich shpresojne qe te mos ta lejojne te arrije ate shifer gje qe do te sillte si rezultat nje gare te hapur ne kuvendin e partise ne korrikp pNga pala demokratike anketat e fundit tregojne se ish Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton ka nje epersi te lehte ndaj senatorit nga Vermonti Bernie Sanders Ne pergjithesi ajo ka nje epersi te konsiderueshme persa i takon numrit te delegateve perfshire 500 super delegatet qe kane premtuar ta mbeshtesin ate Zoti Sanders e pranoi dje se rruga e tij drejt kandidatures eshte e veshtire por tha se do te punoje per tua ndryshuar mendimin super-delegateve ne favor te tijp div <![CDATA[CIA rikrijon ne Twitter ngjarjen per vrasjen e bin Ladenit]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047974629/titulli/CIA-rikrijon-ne-Twitter-ngjarjen-per-vrasjen-e-bin-Ladenit div classzoomMe pAgjencia Qendrore e Zbulimit CIA rikrijon ne Tweeter operacionin qe coi ne vrasjen e Bin Ladenitp pNjoftimet u priten me mijera reagime ne median sociale qe nga mbeshtetja e deri tek kritikat tejet te ashpra Operacioni mori miratimin e presidentit Obama ne majin e vitit 2011 Ne te u perfshin forcat speciale qe u ulen me helikoptere ne nje kompleks ne Abbottabad ne Pakistan dhe me pas trupi i bin Ladenit u hodh ne oqeanp pMedia sociale Twitter egziston qe nga viti 2006 por CIA eshte relativisht e re ne kete medium me rreth dy vitep p1600 postimet e deritanishme te agjencise sekrete ne Twetter zakonisht kane permbajtje historike profile agjetesh te vrare ne krye te detyres apo komete publike nga zyrtaret aktuale p pPor ne pese vjetorin e aksionit kunder bin Ladenit CIA njoftoi se do te rikrijonte aksionin duke dhene ne kohe reale ne Tweeter detaje ashtu sic kishte ndodhur para 5 vjetesh per 13 milion pasuesit e saj Brenda gjashte oresh postimet ne Tweeter shpalosen ngjarjet qe perfundimisht i dhane fund kerkimeve thuajse 10 vjecare per njeriun me te kerkuar organizata e te cilit vrau rreth 3 mije njerez me 11 shtator te vitit 2011p pPostimet ne Tweeter flisnin per nisjen e helikoptereve nga nje baze ne Afganistan nje foto te presidentit Obama me keshilltaret e tij qe vezhgonin situaten bin Ladeni duke u vrare forcat speciale qe largoheshin nga kompleksi dhe presidenti qe merrte konfirmim per mundesi te medha se njeriu i vrare ishte bin Laden p pPor mes atyre qe reaguan ndaj publikimit ne Tweeter kishte edhe kritike te zeshem Kjo eshte brutale Ju lutem ndaloni kete shkruante perdoruesi AlexBoardGames shte nje gje te vrasesh nje armik sepse beson se eshte e nevojshme Por te argetohesh me te eshte dicka krejt tjeter p pPamela Dayton pameladayton e quajti perpjekjen e CIA-s ngjitese dhe nxitese A nuk keni nje pune te vertete per te bere Apo po perpiqeni te nxisni ndonje veprim te vogel anti-amerikan thoshte ajop p p pPerdoruesi zippyman818 tha se postimet reflektonin keq mbi ata qe punojne ne CIA p div <![CDATA[Shqetesimet e votuesve ne Indiana]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047974628/titulli/Shqetesimet-e-votuesve-ne-Indiana div classzoomMe pemNe fushaten presidenciale ne Indiana nje nga shqetesimet kryesore eshte humbja e vendeve te punes ne prodhim per te cilen shume punonjes fajesojne marreveshjet tregetare si ajo e vitit 1994 per Tregetine e Lire ne Ameriken e Veriut NAFTA Sic njofton korrespondenti Kane Farabaugh ndersa disa kandidate presidenciale i kundershtojne marreveshje te tilla kjo nuk do te thote automatikisht se do te sigurojne mbeshtetjen e punetoreve qe perballen me papunesineemp p ppRobert James dhe Vickie Burress takohen rregullisht para nje restoranti para se te fillojne turnin e nates ne fabriken United Technologies Carrier nga ana tjeter e rrugesp pp pAta e kane ndertuar jeten me punen e qendrueshme me page te mire ne kompleksin qe ndodhet ne Indianapolisp pemPersa i takon prodhimit te kaldajave dhe artikujve te tjere te ngjashem ne - Carrier - ishim te paret prandaj nuk mendonim kurre se kishim arsye te shqetesoheshim - emthote Robert Jamesp pNje video e postuar ne YouTube ne fillim te vitit tregon momentin kur menaxheret u thane rreth 1 mije e 400 punonjesve se fabrika do te mbyllej deri ne vitin 2019 duke i zhvendosur vendet e punes ne Meksikep pemU perhap me shpejtesi dhe media ne nivel kombetar u angzhua thote Chuck Jones President i Sindikates qe perfaqeson punetoret e Carrieremp pAi fajeson per zhvendosjen e puneve ne Meksike marreveshjen NAFTA dhe beson se pakti tjeter i pritshem Partneriteti Trans Paqesor TPP eshte edhe me keq dhe do te sjelle humbje te tjera vendesh punep pemshte nje marreveshje e tmerrshme shte 100 here me keq se NAFTAem - thote Jonesp pEdhe James e kritikon NAFTA-n dhe ka votuar dy here per Presidentin Barack Obama me bindjen se po mbronte vendet e punes ne SHBAp pKompleksi i Carrier-it ne Indianapolis eshte vene tani ne qender te fushates presidenciale dhe eshte nje teme qe kandidati Donald Trump po e perdorp pemKur Carrier qe po iken qe ketu shkon ne Meksike dhe do qe ti shese produktet e veta pertej kufirit te Meksikes pa u taksuar atehere ne do ti themi joemp pemE vleresojme qe po e ngre zerin dhe po e perhap kete mesazh thote zoti Jonesemp pshte nje mesazh me te cilin Robert James e identifikon vetenp pemSic tha Trump nese keto kompani taksoheshin keto gjera nuk do te ndodhnin nese do tu duhej te paguanin taksa te larta per ti sjelle prodhimet ne SHBA per ti shituremp pPor kjo nuk do te thote se ai do ti jape voten zotit Trumpp pemVota ime nuk do te ndryshoje Une gjithmone votoj per demokratetemp pJames e kupton se nuk ka mbetur shume per tu bere per te shpetuar punen e tij dhe eshte me i shqetesuar per pasojat tek familja e tijp pemKam nje grua te semure Prandaj kur fabrika te mbyllet nuk do te kem as sigurime as gje tjeteremp pKur te mbyllet fabrika pas disa vjetesh James do te jete 60 vjec mosha kur ai kishte shpresuar te fillonte te mendonte per pensionin Por ne fakt do t duhet te filloje nga e parap p p p p p p h1 aligncenter h1 h1 aligncenter h1 h1 aligncenter h1 h1 aligncenter h1 div <![CDATA[Tirane polemika qeveri-opozite per bujqesine]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047974627/titulli/Tirane-polemika-qeveri-opozite-per-bujqesine div classzoomMe pNe Tirane qeveria njoftoi sot disa lehtesira per bujqesine me qellim qe te nxiten prodhimi dhe eksportet Por opozita deklaroi se ato jane masa te vonuara tashme qe bujqit jane ne gjendjen me te veshtirep pPesha e bujqesise ne prodhimin e brendshem bruto ka rene me tej dhe eksportet jane me te uleta se vendet fqinjep divdiv idva8d18d020cb6479fae7399a77987cd76 classmediaplayer videoplayer script idva8d18d020cb6479fae7399a77987cd76h5tManualScriptHtmlPlayer typetextjavascript srcjs790016customHtml5Playerxjsscript div classhtml5Player html5MediaPlayer html5MediaPlayerVideo idva8d18d020cb6479fae7399a77987cd76h5t div classhtml5PlayerPrimary video idva8d18d020cb6479fae7399a77987cd76h5th5pHtml5 posterhttpgdbvoanewscomdaa0afcd-654d-4ec9-8292-716c930bbbc4tvw640h360jpg width640px height360 data-sourcesquotSrcquotquothttpavvoanewscomVideorootPangeavideo201605ddadaa0afcd-654d-4ec9-8292-716c930bbbc4mobilemp4quotquotTypequotquotvideomp4quotquotCssClassquotquot264pquotquotSrcquotquothttpavvoanewscomVideorootPangeavideo201605ddadaa0afcd-654d-4ec9-8292-716c930bbbc4hqmp4quotquotTypequotquotvideomp4quotquotCssClassquotquot576pquot preloadnone source srchttpavvoanewscomVideorootPangeavideo201605ddadaa0afcd-654d-4ec9-8292-716c930bbbc4mp4 typevideomp4 class352p primarysource div idva8d18d020cb6479fae7399a77987cd76h5tswfFlash divscript typetextjavascript srcjsRFERLSite7900swfobjectxjsscriptscript typetextjavascriptscript video div classhtml5PlayerRelated div classhtml5PlayerRelatedInner a hrefhttpwwwzeriamerikescommediavideo3311839html img src data-srchttpgdbvoanewscome07a33a9-05ac-4e10-957e-c12c841aca89tvw150jpg altDitari titleDitari a a hrefhttpwwwzeriamerikescommediavideoalbania-polemics-agriculture3311882html img src data-srchttpgdbvoanewscomdaa0afcd-654d-4ec9-8292-716c930bbbc4tvw150jpg altShqiperi polemika per bujqesine titleShqiperi polemika per bujqesine a a hrefhttpwwwzeriamerikescommediavideokosova-security-jobs3311892html img src data-srchttpgdbvoanewscombe48b804-8048-4a81-9003-f29eb4ca3458tvw150jpg altKosove siguria ne pune titleKosove siguria ne pune a a hrefhttpwwwzeriamerikescommediavideo3310599html img src data-srchttpgdbvoanewscombfdbd66a-1efb-462e-935a-a95c6b46fd9ftvw150jpg altDitari titleDitari a a hrefhttpwwwzeriamerikescommediavideo3310637html img src data-srchttpgdbvoanewscom3c3db3d2-8ed3-48a8-8c72-6e90cb70fb2btvw150jpg altPashket ne Tirane titlePashket ne Tirane a a hrefhttpwwwzeriamerikescommediavideo3310640html img src data-srchttpgdbvoanewscomfdd15933-eb82-4e58-844e-d15b836fd34atvw150jpg altPashket ne jug te Shqiperise titlePashket ne jug te Shqiperise a a hrefhttpwwwzeriamerikescommediavideo3310643html img src data-srchttpgdbvoanewscomfdeacac4-3e62-4585-b37b-42be479a02cftvw150jpg altPashket ne Kosove titlePashket ne Kosove a a hrefhttpwwwzeriamerikescommediavideo3309876html img src data-srchttpgdbvoanewscom12b2c090-ed34-43f1-9a94-a76bedd6ccebtvw150jpg altDita Boterore e Xhazit titleDita Boterore e Xhazit a a hrefhttpwwwzeriamerikescommediavideo3309836html img src data-srchttpgdbvoanewscomec41582e-4772-4856-9ffa-363fd3a7d42atvw150jpg altDitari titleDitari a a hrefhttpwwwzeriamerikescommediavideo3309883html img src data-srchttpgdbvoanewscom6b425cd9-5b16-4fd3-a05a-407dd9bf43bctvw150jpg altKosove personat e zhdukur titleKosove personat e zhdukur a a hrefhttpwwwzeriamerikescommediavideo3309885html img src data-srchttpgdbvoanewscom1ea6487e-84b8-4d6f-9b04-79f482b38c4etvw150jpg altAkuza kunder OSHEE titleAkuza kunder OSHEE a a hrefhttpwwwzeriamerikescommediavideo3309887html img src data-srchttpgdbvoanewscoma6b99691-f349-4322-9446-c0e6d2aae129tvw150jpg altMuzeu per Luften e Ftohte titleMuzeu per Luften e Ftohte a div div div classhtml5PlayerBranding span idva8d18d020cb6479fae7399a77987cd76h5tspaMediaTitle classhtml5PlayerTitleShqiperi polemika per bujqesinespana classhtml5PlayerI hrefjavascriptvoid0 titleMore infospanispana div div classhtml5PlayerControlPanel div classbar progressbar div classindicator div classloadeddiv div classfilled playeddiv div button typebuttonspanspanbutton div div classhtml5PlayerControlsLeft a hrefjavascriptvoid0 classhtml5PlayerBtn html5PlayerPlay titlePlaya a hrefjavascriptvoid0 classhtml5PlayerBtn html5PlayerPause titlePausea span classcurTime dirltr00000spanspan classduration dirltrspan div div classhtml5PlayerControlsRight a hrefjavascriptvoid0 classhtml5PlayerBtn html5PlayerMorea a idva8d18d020cb6479fae7399a77987cd76h5thylFullscreen classhtml5PlayerBtn html5PlayerFullscreenBtn titleFull screen hrefflashembedaspxtvidampid3311882ampw100amph600ampskinembededfullscreen targetblanka a idva8d18d020cb6479fae7399a77987cd76h5thylShare classhtml5PlayerBtn htmlPhgShare titleShare onclickreturn openSharePopuphttpwwwzeriamerikescomemailtofriendvideo3311882htmlisflashembedtrue hrefhttpwwwzeriamerikescomemailtofriendvideo3311882htmlisflashembedtrue targetblanka a idva8d18d020cb6479fae7399a77987cd76h5thylDl hrefjavascriptvoid0 classhtml5PlayerBtn html5PlayerDownload titleDownload a ul idva8d18d020cb6479fae7399a77987cd76h5tulDl classmediaDl li a hrefhttpavvoanewscomVideorootPangeavideo201605ddadaa0afcd-654d-4ec9-8292-716c930bbbc4mobilemp4download1 title264p 80MB targetblank download classhtml5PlayerDownloadSingleQuality264p 80MBa li li a hrefhttpavvoanewscomVideorootPangeavideo201605ddadaa0afcd-654d-4ec9-8292-716c930bbbc4mp4download1 title352p 110MB targetblank download classhtml5PlayerDownloadSingleQuality352p 110MBa li li a hrefhttpavvoanewscomVideorootPangeavideo201605ddadaa0afcd-654d-4ec9-8292-716c930bbbc4hqmp4download1 title576p 240MB targetblank download classhtml5PlayerDownloadSingleQuality576p 240MBa li ul a hrefjavascriptvoid0 classhtml5PlayerBtn html5PlayerSourceSwitch titleChange quality a div classmediaSwitchPanel div a hrefjavascriptvoid0 classhtml5PlayerBtn html5PlayerVolume titleVolume control a div classbar volumebar div classindicator div classfilled volLeveldiv div button typebuttonspanspanbutton div div div div idva8d18d020cb6479fae7399a77987cd76h5tdivPlayBig classplayBig titlePlay div classplayBigBgdiv div classplayBigFg div classaltIcodiv div div div classhtml5PlayerInfopanel div classhtml5PlayerInfopanelInner a hrefjavascriptvoid0 classhtml5PlayerBtn html5PlayerInfopanelClose titleHide infoXa div classinfopanelSmall infopanelAuthors div div classinfopanelSmall infopanelPubDate 02052016 div div classinfoIntro Shqiperi polemika per bujqesine mes qeverise dhe opozites div div div div div classhtml5PlayerFallback jerrorContainerdiv div script typetextjavascriptscript divscript typetextjavascript deferdeferscriptdiv pp p stylemargin-bottom 0in font-weight normalQeveria publikoi ne Tirane disa lehtesira tregtare per fermeret ne perpjekje per te shtuar shitjen e prodhimeve bujqesore dhe shmangien e procedurave administrative ne kembimet me pakicep p stylemargin-bottom 0in font-weight normalMasat e reja lejojne veprime financiare me te zhdervjellta midis fermerit grumbulluesit dhe eksportuesit te prodhimeve duke shmangur plotesimin e nje mori faturash me vlera te voglap p stylemargin-bottom 0instrongspan stylefont-weight normalMinistri i Financave Arben Ahmetaj tha se paketa spanstrongspan stylefont-weight normalper bujqesine rriti rimbursimin e taksave ne fshat 6 ne 20 dhe shume prodhime bujqesore e blegtorale u liruan nga te gjitha taksat doganore si dhe nga taksa e vleres se shtuarspanp p stylemargin-bottom 0in font-weight normalSot nje grumbullues nuk duhet te ulet gjate dites se tij pafundesisht e te mbushe me dore 500-700 fatura tani ka mundesi me vetemodelimin e tij me nje numer serial te marre nga Drejtoria Rajonale e Tatimeve te beje fatura kompjuterike pra nje lehtesim i madh procedural ne punen e tyre - tha aip p stylemargin-bottom 0in font-weight normalNe dogana eshte hapur nje korsi e vecante per kalimin pa vonesa te 90 per qind te eksporteve bujqesore e blegtorale Qeveria beson se edhe masat e reja po e rritin prodhimin bujqesor dhe eksportetp p stylemargin-bottom 0in font-weight normalTe tilla paketa lehtesuese qeveria po projekton edhe ne sektore te tjere si ne industrine minerare manifakture dhe turizemp p stylemargin-bottom 0in font-weight normala nameyui3160ym19114622184522042545aa nameyui3160ym19114622184522042546a Por opozita reagoi ashper ndaj masave te qeverise duke i quajtur te vonuara ne fundin e nje mandati socialist ne pushtet qe prodhoi renie ekonomikep p stylemargin-bottom 0in font-weight normalPartia Demokratike deklaroi se vendi eshte ne nje krize te thelle konsumi ekonomia eshte ne deflacion dhe recesionp p stylemargin-bottom 0in font-weight normalNe nje deklarate te publikuar sot PD tha se qeveria nuk hapi 300 mije vende te reja pune nuk beri 160 milione usd investimeve ne kanalet ujitese dhe ua mohoi fermereve permbytjet e dy viteve rresht por vetem shtoi luksin ne zyrat e sajp p stylemargin-bottom 0in font-weight normalSipas statistikave zyrtare rreth 2 per qind e renies se prodhimit te brendshem i perket bujqesise ndersa subvencionet bujqesore shkojne ne xhepat e grosisteve qe ne shumicen e rasteve jane kliente te qeverisep p stylemargin-bottom 0in font-weight normalShqiperia ka aktualisht nivelin me te ulet te exporteve ne rajon me nje renie prej 17 si dhe ka ekonomine me pak terheqese per investimet e huaja ne rajon per shkak te taksave te larta ndryshimit te ligjeve dhe te korrupsionitp p stylemargin-bottom 0in font-weight normalPartia Demokratike pohoi se vendi ka nevoje per se paku 50 milion euro investime ne infrastrukturen bujqesore ndersa qeveria mobilon me miliona euro lluksin e zyrave ministrore ne nje kohe qe fermeret shqiptare jane sot ne situaten me te veshtire ekonomikep div <![CDATA[Leja e lindjes ne Shtetet e Bashkuara]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047974626/titulli/Leja-e-lindjes-ne-Shtetet-e-Bashkuara div classzoomMe pemNdersa Shtetet e Bashkuara jane vendi i vetem i zhvilluar ne bote qe nuk ofron pushime te paguara lindjeje per nenat e reja te dy kandidatet aktuale demokrate per president mbeshtesin nje standard kombetar per 12 jave pushim te paguar Ky megjithate nuk eshte nje propozim i ri Presidenti Barack Obama beri thirrje per te ne fjalimin e tij mbi gjendjen e vendit ne vitin 2015 por propozimi u kritikua shpejte nga disa republikane ne Kongres Megjithate ka pasur pakperparim ne nivel shteteror Nju Jorku eshte nje nga tre shtetet qe nuk eshte duke pritur per nje ligj federal te pushimit te paguar pas lindjesemp pNe Shtetet e Bashkuara nuk eshte e pazakonte per nje nene te re te lere punen pas lindjes Sam eshte vetem nente muajsh dhe nene e tij Lora nuk ishte gati te kthehej ne punep pemquotPata vetem gjashte jave me te dhe kjo nuk eshte kohe e mjaftueshme Na duhej te gjenim dike te kujdesej per te dhe kjo eshte nje kosto e madhe Une nuk do te kisha aq te ardhura sa te mbuloja faturat e cerdhesquotemp pNdersa Shtetet e Bashkuara jane larg miratimit te nje ligji federal per pushim te paguar pas lindjes disa shtete e kane zgjidhur kete ceshtje Nje ligj i ri ne Nju Jork ju siguron nenave te reja 12 jave pushim te paguar Nju Xhersi mbulon 67 per qind te pages per gjashte jave Kalifornia mbulon 55 per qind te gjashte javeve leje Rod Ajlend mbulon kater jave p pemNese jeton ne keto kater shtete je e mbuluar dhe te takon leje lindjeje por ne se jeton ne pjese te tjera te Amerikes varet vetem nga punedhenesi ne se te ofron vullnetarisht keto perfitime per arsye se nuk ka ndonje program kombetar qe te ofroje nje gje te tilleem - thote Sarah Jane Glynn me Qendren per Perparimin Amerikanp pKandidatet presidenciale demokrate Hillary Clinton dhe Bernie Sanders favorizojne nje program kombetar qe do te lejonte nenat e reja te merrnin 12 jave jete lindje te paguar Ky eshte nje perparim mbi Aktin e vitit 1993 per Leje Mjekesore dhe Familjare - qe siguron mbrojtjen e vendit te punes per leje te papaguar per punonjesit qeveritare ose per ata te kompanive te sektorit privat me 50 ose me shume punonjes Por kritiket thone se ky ligj mbulon 60 per qind te nenave te reja pasi vetem 60 per qind e punonjesve kualifikohen dhe shume nena te reja nuk e perballojne dot te marrin leje te papaguarp pemShtetet e Bashkuara nuk kane kuptuar ende faktin se shumica e grave sot punojne Ligjet tona te punes shumica e tyre jane hartuar shume kohe me pare kur familjet kishin tjeter strukture Sot shumica e grave punojne shumica jane nena bile shumica jane nena qe kane femije te vegjelem thote Sarah Jane Glynnp pMegjithate disa kompani japin jo vetem leje lindje per nenat e reja por edhe per baballaret e rinj p pJoe eshte shume i gezuar qe ka gjashte jave leje te paguarp pemshte ne doren e punedhenesit te te paguaj ose jo por per punonjesit me te mire ata e bejne kete shte mire per punonjesin qe do te thote eshte mire per kompanine emp pKundershtaret e ligjit per leje familjare me pagese thone se eshte keq per biznesin pasi kushton shume p pPor perkrahesit e kesaj ideje thone se kostoja e lejes se paguar te lindjes eshte shume e ulet ne krahasim me perfitimet per familjet p pemTe jesh ne shtepi me femijet eshte ndoshta puna me e veshtire Prindi duhet te paguhet aq sa kur punon em- thote nje banorp div <![CDATA[Femijet mesojne per financat]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047974245/titulli/Femijet-mesojne-per-financat div classzoomMe p alignleftPrinderit u thone shpesh femijeve se parate nuk gjenden ne rruge Qe nga viti 1965 organizata Junior Achievement bashkepunon me bizneset vendase per tu mesuar nxenesve si sigurohen te ardhurat dhe si menaxhohen ato Nje grup adoleshentesh paten mundesine te perjetojne per pak ore eksperiencat e prinderve te tyre te fitojne para dhe te marrin vendime per te kursyer apo shpenzuarp pNe nje dite jo te zakonshme shkolle nxenesit e tetevjecares po shkojne per te mesuar dicka qe do tu sherbeje gjate gjithe jetesp pParku Financiar i organizates Junior Achievement eshte projektuar si qender biznesip pemKur nxenesit vijne ketu ata argetohen dhe nderveprojneem thote Ed Grenier nje nder menaxhuesit e programit p pPerpara se te shkojne neper dyqane ata fillimisht informohen per rolin e te rriturit qe do te luajnep pemU ofrojme nje situate reale ku psh marrin rolin e nje 42-vjecari te martuar dhe me tre femije qe ka nje volum te caktuar te ardhurash dhe nga te cilat duhen planifikuar shpenzimet e ditesemp pemUne kam rolin e nje nene 34-vjecare me dy femijeemp pSecilit nxenes i jepet edhe nje tablete me te cilin do te planifikoje buxhetin per nevojat e gjithe familjes Gjate rruges ka shume surprizap pemDuhet caktuar edhe cfare paguajme per gjera si kujdesi shendetesor dhe siguracioni Nuk e dija qe eshte kaq e veshtire pasi nuk e kam pyetur ndonjehere mamane per shpenzimet qe planifikon Nuk i kam kushtuar shume vemendjeem thote nje nxenese p pNxenesit kane perfunduar paraprakisht 14 ore studime per financat buxhetin bankat kreditin dhe taksatp pemKemi rreth 4 milione e gjysem nxenes ne SHBA dhe rreth 10 milione ne mbare boten qe mesojne rreth financave emthote Ed Grenier nje nder menaxhuesit e programit p pProgrami zhvillohet ne bashkepunim me institucionin financiar Capital Onep pemMendojme se te mesuarit per financat eshte po aq i rendesishem sa shkrimi dhe kendimi Arithmetika eshte nder elementet baze qe u nevojiten nxenesve per te dale me sukses ne te ardhmenem thote nje punonjes i bankesp pPunonjes te Capital One sherbejne si instruktorep pemMenaxhimi i faturave dhe i ceqeve eshte me i veshtire se cduketem thote Mohammad Ai eshte i kenaqur qe po i meson keto gjera perpara se te filloje nje pune gjate muajve te veresp pemMesova te mos e shperdoroj parane Nje mall i ri nuk do te thote se eshte me i mireemp pshte sigurisht me mire te shpenzosh me pak se cfiton Ky eshte mesimi qe organizatoret shpresojne se femijet do ta kujtojne gjate gjithe jetesp div <![CDATA[Obama ne rolin e humoristit]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047974244/titulli/Obama-ne-rolin-e-humoristit div classzoomMe p alignleftPresidenti Barack Obama ishte mbreme ne qender te vemendjes se gazetareve politikaneve dhe personaliteteve te ftuara ne darken e pervitshme te Shtepise se Bardhe per korrespondentet Kjo darke ishte mundesia e fundit per Presidentin Obama qe te shpotiste veten miqte kundershtaret mediat dhe Kongresinp pNen tingujt e kenges Do ju mungoj kur te jem larguar Presidenti Obama konfirmoi se kjo eshte vertet darka e tij e fundit me korrespondentet dhe tregoi per here te pare me humor se kush preferon te jete pas tij ne Shtepine e Bardhep pemVitin e ardhshem dikush tjeter do te qendroje pikerisht ne kete podium dhe te gjithe mundohen te hamendesojne se kush do te jete AJOemp pDuke vene ne dukje se kandidati republikan Donald Trump nuk merrte pjese ne darken e ketij viti Presidenti Obama u mor dhe me aftesite e tij ne politiken e jashtmep pemThone se Donaldit i mungon eksperienca ne politiken e jashtme per tu bere president Por per te qene te drejte ai ka kaluar vite te tera duke u takuar me udheheqes nga gjithe bota si Miss Suedia Miss Argjentina dhe Miss Azerbajxhaniemp pDuke bere humor me largimin e tij nga posti ne fund te ketij viti Presidenti Obama shpotiti politikanet ne Uashington dhe jo vetemp pemNuk jane vetem anetaret e Kongresit por edhe disa udheheqes te huaj qe po i paraprijne largimit tim Javes qe shkoi Princi George erdhi ne takim me rroba banjoje Nje shuplake e verteteemp pNe mbyllje te fjales se tij Presidenti Obama falenderoi gazetaret per punen e tyre dhe beri gjestin simbolik te rrezimit te mikrofonitp pemDua ta mbyll darken time te fundit me korrespondentet duke ju thene faleminderit Krenohem me cfare keni arritur Ka qene nje nder dhe privilegj te punojme se bashku per te forcuar demokracineemp pemDhe tani Obama outemp div <![CDATA[Perdorimi i kamerave inteligjente]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047974243/titulli/Perdorimi-i-kamerave-inteligjente div classzoomMe pShume shtepi sot jane te pajisura me kamera sigurie dhe sensore per te njoftuar pronaret nese dikush eshte duke levizur ne pronen e tyre nje anetar i familjes postieri apo ndonje hajdut Nje kompani franceze ka krijuar nje kamera inteligjente per shtepite qe dallon fytyrat e personave dhe alarmon pronaret nese nje i panjohur hyne ne shtepine e tyre Korrespondentja Zlatica Hoke njofton se kamera inteligjente e kompanise Netatmo ka ndihmuar te pakten nje pronar qe te kape nje hajdutp pKamera inteligjente mund te ndihmoje prinderit ne pune qe ata ta dine ne se femijet e tyre jane kthyer ne shtepi nga shkolla apo nese postieri ka sjellur posten ne deren e shtepise Ajo gjithashtu mund ti njoftoje ata nese nje person i panjohur ka hyre ne pronen e tyrep pemquotKamerat e tanishme te sigurise nuk jane aq inteligjente Ato mund te tregojne nese dicka eshte duke levizur por nuk e dine nese objekti eshte njeri ose femija juaj Pra keto kamera nuk mund ta bejne dallimin Ato ju njoftojne gjate gjithe kohes edhe mbi ndryshimin e kushteve te ndricimit qe mund te jete nje gje shume e bezdisshme Por ne qofte se ju jeni shume i zene me punen tuaj profesionale ju doni te dini se cfare po ndodh ne shtepine tuajquot emthote Janina Mattausch e kompanise Netatmoememp pKur anetaret e familjes hyjne ne shtepi kamera inteligjente i dallon ata dhe dergon informacionin ne telefonin inteligjent te pronarit Pronari mund te kontrolloje informacionin ne nje kohe te pershtatshme Por ne qofte se nje njeri i panjohur hyn ne shtepi kamera dergon nje mesazh alarmi ne telefonin e pronaritp pKjo kohet e fundit i ndodhi Damien-it nga Parisp pemquotTe premten isha ne pune duke marre pjese ne nje takim te rendesishem mujor kur telefoni im filloi te dridhej Ne fillim mendova se ndoshta alarmi ishte i gabuar Por njoftimi qe me erdhi ne telefon thoshte se ne banesen time kishte levizje te nje personi qe kamera nuk e njihtequotem thote Damienp pPastaj biznesmeni francez hapi videon dhe u trondit nga ajo qe pap pemquotPashe nje person i cili po ecte mbathur me kepuce nje veprim teresisht i ndaluar ne apartamentin tim Shikova videon drejtperdrejt dhe u trondita I kerkova nje kolegu te me conte ne shepi dhe gjate rruges i telefonova policise quotemp pDamien i tregoi videon policise dhe brenda dites ajo e gjeti hajdutin i cili me vone u denua me nente muaj burgp pKamera inteligjente franceze eshte pjese e nje prirje ne rritje te se ashtuquajtures teknologji e lidhur e cila permes internetit mundeson komunikimin ndermjet pajisjeve te ndryshmep div <![CDATA[Integrimi i sistemeve elektrike]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047974242/titulli/Integrimi-i-sistemeve-elektrike div classzoomMe pMe shume se nje shekull pasi bota filloi te perdorte rrymen alternative si sistemin kryesor te shperndarjes se energjise elektrike rryma e vazhduar po kthehet ne perdorim Ne saje te teknologjise moderne te dy sistemet tani mund te integrohen pa probleme duke u sjellur kursime te konsiderueshme kompanive te energjise elektrike si dhe konsumatoreve te tyre Korrespondenti i Zerit te Amerikes George Putic sjell hollesitep pQendra e shperndarjes emPitt Ohio Expressem ne Pitsburg te Pensilvanise eshte nje objekt modern transporti qe cdo dite merret me qindra rimorkio te medhenj kamioneshp pPor kjo ndertese eshte edhe nje laborator eksperimental ku inxhinieret e Universitetit te Pensilvanise po testojne se si mund te kombinohet sistemi i rrymes alternative me ate te rrymes se vazhduar dicka qe ne te kaluaren ishte pothuajse e pamundurp pPer nje kohe te gjate sistemi i rrymes se vazhduar i shpikur nga Thomas Edison kishte nje disavantazh te madhp pemquotKur ai fillonte te shperndante rrymen e vazhduar ne distanca te gjata mbi 16 kilometra fuqia shtohej aq shume saqe e bente ate te pasigurte Per shperndarjen e saj duheshin kabllo aq te medha sa qe kjo metode e furnizimit me energji elektrike nuk mund te ishte e perballueshmequotem thote profesori Gregory Reedememp pRryma alternative ishte me efikase dhe u be forma standarde e tranportimit te energjise elektrike ne distanca te gjata Por rryma e vazhduar ende luan nje rol te madh Ajo perdoret pothuaj ne te gjitha pajisjet e perditshme elektrikep pemquotShumica e pajisjeve tona elektrike ne shtepi serverat e dhenave sistemet e biznesit sistemet e ndricimit funksionojne vetem me tension te ulet te rrymes se vazhduarquotem thote profesori Gregory Reedememp pRryma e vazhduar gjithnje e me shume po perdoret edhe tek makinat elektrike Tani per perdorimin e rrymes se vazhduar ne keto pajisje nevojiten transformatore te energjise nje proces i cili con ne humbje te energjisep pNe qendren e shperndarjes emPitt Ohio Expressem rryma e alternuar vjen nga nje turbine e vogel qe funksionon me ere e cila pa probleme integrohet me rrymen e vazhduar te prodhuar nga panelet diellorep pemquotNe sjellim rreth 50 kilovate energji diellore nga catia ne kete prize ketu dhe me pas rreth 5 kilovat te energjise se prodhuar nga era permes sistemit te konvertimit e sjellim ketu ne keto bateriquotem thote studiuesi Ansel Barchowskyememp pDisavantazhet e transportimit ne distanca te largeta te energjise se vazhduar qe e kane bere ate te paperdorshme ne kohen e Edisonit tani mund te tejkalohen me gjysmepercues elektronike moderne duke i sjelle kursime te konsiderueshme kompanive te energjisep pemquotKa plane per vendosjen e 40 sistemeve te tensionit te larte me rryme te vazhduar ne mbare Kinenquotem thote profesori Reedememp pShume ceshtje ende duhen zgjidhur duke perfshire standardizimin e tensionit pajisjet dhe masat e sigurise Por nderkohe qe rryma e vazhduar behet gjithnje e me e rendesishme ne jeten tone te perditshme studiuesit thone se integrimi i saj me rrymen e alternuar eshte i pashmangshemp div <![CDATA[Uashingtoni perballe Moskes]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047973907/titulli/Uashingtoni-perballe-Moskes div classzoomMe pKur kane kaluar dy muaj nga nderprerja e luftimeve ne Siri dhe shperberjes me shpejtesi te kesaj arritje Shtetet e Bashkuara po e gjejne veten ne nje pozite gjithnje e me te pakendeshme duke u perpjekur per te zgjeruar bashkepunimin me Rusine dhe njekohesisht duke mos rene pre e sajp pShembulli i fundit i medyshjes amerikane u vu re te premten ndersa zyrtaret amerikan dhe ruse punuan per te perforcuar armepushimin ne Latakia dhe Ghourta-n Lindore perfshi edhe bisedimet mes Sekretarit te Shtetit John Kerry dhe Ministrit te Jashtem rus Sergei Lavrovp pKjo nuk eshte dicka e re por ne te vertete nje perpjekje e vazhdueshme nga ana jone kryesisht me ruset tha nje zyrtar i larte i Departamentit te Shtetit te premtenAi shtoi se statusi i qytetit verior Aleppo ishte po ashtu nje shqetesim i thellep pJemi duke folur me Rusine rreth kesaj ne lidhje me uljen dhe reduktimin e tensioneve atje tha zyrtari amerikanp pNese bisedimet jane perfundimisht te suksesshme ne shmangien e nje katastrofe humanitare te perkeqesuar mbetet per tu pare Por ka dyshime te medha se Moska nuk ka interesa te tjera pervecse bisedimetp pMegjithese fillimisht ishin te qendrueshme forcat ruse ne bashkepunim me presidentin sirian Bashar al Assad po shkelin armepushimin tha per Zerin e Amerikes nje zyrtar amerikan i zbulimitp pstrongSynimet rusestrongp pPer jave te tera zyrtare amerikan te ushtrise dhe zbulimit kane paralajmeruar se te gjitha shenjat tregojne per nje sulm te mundeshem te mbeshtetur nga Rusia ne Aleppo Shtimi i luftimeve kohet e fundit te pershkruara nga Kombet e Bashkuara si dhune monstruoze por perforcojne idene se presidenti rus Vladimir Putin nuk kerkon paqenp pAta do te donin terren ne Siri qe te jene pjese e lojes tha nje zyrtar amerikan me kusht te anonimitetit duke theksuar se ruset tashme kane kapacitet te mjaftueshem ushtarak Ka nje perpjekje per ta patur kete aftesi ne termin afatgjate shtoi zyrtari Megjithate Siria duket te jete vetem nje pjese e planeve afatgjata rusep pMotivi kryesor i Putinit per te nderhyre ushtarakisht ne Siri ishte per te ri-pohuar vendin qendror te Rusise ne arenen nderkombetare tha zyrtari amerikan i zbulimit duke i shpetuar izolimit nderkombetar me te cilin u perball Rusia pas aneksimt te Krimesep pDisa zyrtare amerikane e kane minimizuar lidhjen mes perfshirjes ruse ne Siri dhe planeve ruse ne Ukraine Megjithate disa analiste paralajmerojne se kjo mund te jete e gabuarp pMendoj se ruset e shohin Lindjen e Mesme si nje toke mundesish thote Reva Goujon nenpresidente e Analizave Globale me kompanine amerikane te inteligjences Stratforp pKemi nje rrjet konfliktesh qe kercenojne terheqjen e Amerikes ne cdo hap Nese Rusia e perfshin veten ne keto konflikte ne nje menyre mjaftueshmerisht te madhe ku Shtetet e Bashkuara nuk mund te shmangin punen me Rusine per te menaxhuar keto konflikte atehere kjo i jep Rusise mundesi per negociata me te gjera tha zonja Goujonp div <![CDATA[Protestat ndjekin Donald Trumpin]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047973906/titulli/Protestat-ndjekin-Donald-Trumpin div classzoomMe p alignleftGrupe te medha protestuesish vazhdojne te ndjekin aktivitetet elektorale te kandidatit republikan per president Donald Trump Dje ne nje aktivitet per fushate zotit Trump iu desh te ndryshonte itinerarin e levizjeve te tij ne shtetin e Kalifornise ne bregdetin e Oqeanit Paqesorp p alignleftZoti Trump dhe ekipi i tij i sigurise braktisen makinat e tyre dje pasi protestuesit bllokuan rrugen qe te conte drejt vendit ku mbahej konventa vjetore republikane per Kaliforninep pemKaluam nen nje gardh dhe me dukej sikur po kalonim kufirin Por ia dolem mbane te vinim ketu emu tha ai njerezve te mbledhur ne takimp pZoti Trump eshte bere objekt i protestave te gjera gjate dy diteve te fundit ne Kaliforni nje shtet qe mund te luaje nje rol kyc ne perzgjedhjen e kandidatit zyrtar republikan per zgjedhjen e nentoritp pTe enjten policia arrestoi disa vete pasi demonstruesit u perplasen me policine jashte godines ku mbahej tubimi i tij ne Kalifornine e Jugutp pXhamat e nje makine policie u thyen dhe disa persona u plagosen ne Orange County perpara se policia te vendoste turmen nen kontrollp pRivali i tij kryesor Senatori Ted Cruz flet sot ne San Francisco nderkohe qe stafi i tij po mobilizon mijera vullnetare per zgjedhjet paraprake te Kalifornise me date 7 qershorp pNdersa kandidati i trete Guvernatori John Kasich foli per delegatet mbremjen e se premtesp div <![CDATA[Siri sulme ajrore ne Aleppo]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047973905/titulli/Siri-sulme-ajrore-ne-Aleppo div classzoomMe pSot rreth 30 goditje ajrore nga avionet dhe helikopteret luftarak te qeverise siriane goditen zona te kontrolluara nga rebelet ne qytetin verior Aleppo duke lene te pakten pese te vrarep pSipas Observatorit Sirian per te Drejtat e Njeriut me qender ne Britani afro 250 civile kane humbur jeten nga bormbardimet zjarri i raketave dhe sulmet ajrore ne qytetin e kontestuar qe nga 22 prilli Mes te vrareve ishin edhe 50 njerez ne nje spital te goditur nga nje sulm ajrorp pShtimi i dhunes vjen ndersa Komiteti Nderkombetar i Kryqit te Kuq paralajmeroi se shtimi i luftimeve mund te conte shume njerez prane nje katastrofe humanitare ne Aleppo qyteti me i madh i Sirise dhe ish qender tregtareSekretari amerikan i Shtetit John Kerry do te shkoje ne Gjeneve te dielen per bisedime rreth situates ne Siri Departamenti i Shtetit tha permes nje deklerate shtypi te publikuar te shtunen se zoti Kerry do te diskutonte perpjekjet e vazhdueshme per te riafirmuar nderprerjen e luftimeve ne te gjithe vendinp pAleppo u la jashte armepushimit te perkoheshem te negociuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia qe duket se po respektohet ne provincen bregdetare Latakia bastion i rendesishme e regjimit ne Damask dhe bastionin e rebeleve Ghouta Lindore para afatit te armepushimit Zyrtaret amerikane thane te premten se armepushimi futet ne fuqi ne mesnate sipas ores se Damaskutp div <![CDATA[Dishepujt e Buffett-it mblidhen ne Omaha]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047973640/titulli/Dishepujt-e-Buffett-it-mblidhen-ne-Omaha div classzoomMe pMijera investitore po mblidhen ne Omaha te Nebraskes per te marre njohuri nga njeri prej investitoreve me te suksesshem te botesp pWarren Buffett njeriu i trete me i pasur i botes do te organizoje takimin e pervitshem te aksionereve te korporates Berkshire Hathaway Incorporated qe ai mbikqyr me shitje vjetore prej 200 miliarde dollaresh dhe me mbi 300 mije punonjesp pVitin e kaluar me teper se 40 mije vete shkuan ne Omaha per te marre pjese ne takimin e njohur si Kapitalistet e Woodstock-ut per nder te 50 vjetorit te Buffet-it ne krye te korporates Berkshire Hathaway Pothuasje po aq vete pritet te shkojne atje kete vit te shtunen dhe dielen edhe pse per here te pare takimi do te transmetohet drejtpedrejt ne internet Takimi do te jepet direkt ne kinezce per te plotesuar kerkesen e Kines ku Buffet vleresohet shume dhe ku ka shume mundesira per investimep pAksioneret do te marrin pjese ne aktivitetet qe do te organizohen me kete rast nga Buffet dhe ajo qe eshte me e rendesishmja ata do te kene rastin te marrin buletinin e tij shume te lakmuar Gjate viteve ky buletin eshte bere nje lloj udhezuesi per investitoret e vegjel dhe te medhenj Ky botim i njeh investitoret e kompanise Berkshire Hathawayjo vetem me fitimet dhe operacionet por edhe me mendimet e investitorit te famshem Warren Buffett per ecurine e ekonomise si dhe me keshillat e tij per tu bere udheheqes te suksesshem biznesip pBuffet pasuria e te cilit eshte vleresuar te jete 667 miliarde dollare ne vitin 2015 nga revista Forbes eshte nje nga investitoret me te sukesesshem te botes Ne moshen 85-vjecare ai eshte Drejtori Ekzekutiv i njeres prej 500 kompanive me te ardhura me te medha te botes Berkshire eshte ne vendin e katert ne listen e ketyre kompanivep div <![CDATA[Kongresi dhe burgu i Guantanamos]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047973502/titulli/Kongresi-dhe-burgu-i-Guantanamos div classzoomMe pNdersa i kane mbetur vetem tete muaj ne detyre Presidenti Barack Obama eshte ende duke u perpjekur te permbushe premtimin e tij te fushates per te mbyllur burgun amerikan ne Gjirin e Guantanamos ne Kube Te enjten Nenkomisioni i Sigurise Kombetare i Dhomes se Perfqesuesve mbajti nje seance degjimore per te analizuar ndikimin qe transferimi i te burgosurve do te kishte ne komunitetet lokale ne Shtetet e Bashkuara Guvernatorja e Karolines se Jugut Nikki Haley i tha panelit se presidenti dhe zyrtare te tjere federale nuk e kane informuar ate per planet e tyre per vendosjen e disa te burgosurve ne shtetin e saj dhe ajo do te beje gjithcka qe eshte e mundur per te ndalur ardhjen e te burgosurve ne shtetin e saj Korrespondentja e Zerit te Amerikes Cindy Saine ndoqi seancen ne kongresp pNe kulmin e tij burgu i Guantanamos kishte afersisht 800 te burgosur Tani ka vetem 80 dhe Presidenti Obama do te donte qe ata te transferoheshin ne menyre qe ta mbyllte kete qender burgimi Por Kongresi vazhdimisht ka miratuar ligje per te mos lejuar presidentin te transferoje te burgosurit ne burgje amerikane brenda Shteteve te Bashkuara dhe ligjvenesi Scott Perry deshiron qe kjo perpjekje te vazhdojep pemquotPopulli amerikan nuk do qe terroristet e burgosur ne Guantanamo te vendosen ne komunitetet lagjet ose afer shkollave te femijeve te tyrequotemp pLigjvenesi Perry ka ftuar ne diskutim guvernatoren e Karolines se Jugut Nikki Haley e cila eshte shprehur hapur kunder transferimit te burgosurve te Guantanamos ne qender ndalimi afer arlstonit Ajo thote se shteti i saj ka kaluar mjaft situata te veshtira me masakren e vitit te kaluar ne nje kishe te arlstonit te kryer nga i dyshuari per vrasje Dylann Roofp pemquotVeren e kaluar banoret e arlstonit paten nje perballje direkte me urrejtjen Ne e njohim urrejtjen e vertete dhe pasojat qe mund te sjelle frika Ne nuk kemi nevoje te perballemi me kete perseri e as nuk duam qe me kete te perballen shtetet e tjera Mbani terroristet aty ku ata jane aty ku e kane vendin mos i sillni ne shtepine timequotemp pLigjvenesit demokrate kundershtuan komentet e zonjes Haley mbi vrasesin Dylan Roof duke thene se ai eshte terrorist vendas Ligjvenesi demokrat Bennie Thompson pati kete shkembim me guvernatoren Haleyp pemquotPra autori i ketij krimi te rende tani eshte ne arlstonquotemp pemquotPoquotemp pemquotDhe sipas jush a ka krijuar kjo ndonje problem per sigurine e banoreve te arlstonitquotemp pemquotNe nuk do ta lejonim qe te krijonte probleme per ceshtjen e sigurise Por une mund tju them se ky rast tani eshte nje paralajmerues i vazhdueshemquotemp pGuernatorja Haley tha se ajo do te beje gjithcka per te mos lejuar transferimin e te burgosurve ne shtetin e saj dhe shumica e ligjvenesve republikane ne panel thane se ata do te perpiqen per mbajtur te burgosurit ayt ku jane tani ne burgun e Guantanamosp div <![CDATA[Pensilvania dhe percarjet e republikaneve]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047973501/titulli/Pensilvania-dhe-percarjet-e-republikaneve div classzoomMe pGara per te marre marre kandidaturen presidenciale te partise ne mesin e republikaneve ka nxjerre ne pah percarjet e thella brenda saj Dy kandidate te jashtem Donald Trump dhe Ted Cruz kane arritur te fitojne me shume gara ne zgjedhjet paraprake se sa kandidatet e moderuar te cilet gezojne mbeshtetjen e udheheqjes se partise Keto ndasi jane te pranishme edhe ne shtetin e Pensilvanise ku nje rregull i pazakonte lejon delegatet e Partise Republikane te votojne kandidatin qe ata preferojne ne kuvendin e partise pavaresisht rezultatit te zgjedhjeve ne shtetin e tyre Ky rregull mund te jete vendimtar ne rast se asnjeri nga kandidatet e tanishem nuk fiton shumicen e delegateve para konventes Korrespondentja e Zerit te Amerikes Katherine Gypson ishte ne kryeqytetin e Pensilvanise Herisburgp pMarc Scaringi deshiron qe vouesit ne Pensilvani ta dine se vota per te eshte nje vote per Donald Trumpinp pemquotAi eshte nje kandidat i jashtem qe mund te shkoje ne Uashington per te bere punequotemp pKy drejtues i nje programi politik dhe avokat po garon per tu bere delegat i Pensilvanise ne kuvendin e Partise Republikane ne Kllivellend te Ohajos qe do te mbahet ne muajin korrikp pNese asnje kandidat nuk fiton delegatet e mjaftueshem ne garen e ngushte Republikane delegatet e Pensilvanise mund te jene vendimtare ne zgjedhjen e kandidatit ne kuvendin e partise Dhe ata mund te votojne per cilindo kandidat qe preferojnep pemquotNe baze te rregullave ne mund te votojme per cilindo kandidate qe ne mendojme se eshte me i miriquotemp pZgjedhja e tyre mund te jete e rendesishme nese procesi i emerimit ne kuvend nuk mbaron me nje votimp pemquotDo te jete nje proces shume i debatueshem sepse shumica e udheheqjes se partise po mbeshtet Ted Cruz-in Ata kane rene dakord ta perdorin Ted Cruz-in si nje mjet per tia mohuar kandidaturen Trump-itquotemp pNdarjet mes delegateve ketu ne Pensilvania pasqyrojne ndarjen ne nivel kombetar mes udheheqjes republikane dhe kandidateve te jashtemp pKa delegate te cilet thone se do te votojne per zotin Trump ose senatorin Cruz pavaresisht rezultatit te zgjedhjeve paraprake te se martes dhe ka nga ata qe thone se do te veprojne ne perputhje me zgjedhjen e votuesve te Pensilvanisep pshte nje proces i pazakonte Ne vitet e kaluara zgjedhore votuesit kane derguar delegate me pervoje politike si Charlie Gerowp pAi ka marre pjese ne cdo Konvente Republikane qe nga viti 1976 hera e fundit kur para konventes nuk kishte fitues te qartep pemquotUne do te perdor gjykimin integritetin dhe pervojen timequotemp pZoti Gerow thote se kandidatura e zotit Trump do te jete ne veshtiresi reale nese votimi ne kuvend shkon ne raunde te shumtap pemquotEkziston mundesia qe nese kalohet ne raundin e dyte te votimit e njejta gje mund ti ndodh edhe senatorit Cruz Kjo mund ta coj zotin Kasich ne nje pozite shume me te lakmueshmequotemp pPor guvernatori i Ohajos John Kasich nje republikan i moderuar republikan eshte mbrapa rivaleve te tijp pPervoja e tij dhe ajo e zotit Gerow si delegat veteran mund te mos jene pika te forta ne kete vit zgjedhorp pemquotNuk ka dyshim se votuesit me te vertete duan fytyra te reja njerez te rinj zera te rinjquotemp pZoti Gerow thote konventa e ardhshme do te jete nje nga konventat me interesante ne jeten e tijp pemquotPer here te pare ne jeten time politike ne republikanet nuk po emerojme nje kandidate te radhes dhe kjo eshte nje gje shume pozitive Keshtu duhet funksionojne konventatquotemp pVendimi i votuesve ketu ne Pensilvani do te kete nje rendesi te madhe ne konventen e Partise Republikane kete vere ne Ohajop p p div <![CDATA[Renia e kompanise Apple]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047973500/titulli/Renia-e-kompanise-Apple div classzoomMe p alignleftFirmes me fitimprurese ne bote i ra vlera pas raportimit te shitjeve me te uleta te celularit iPhone pas gati 13 vjetesh Drejtori i kompanise Apple Tim Cook fajeson gjendjen jo te mire te ekonomise kineze por analistet radhisin nje sere faktoresh te tjere si mbingopjen e tregut te celulareve dhe mungesen e produkteve te reja Per nje kompani me vlere mbi gjysem trilione dollare ky nuk eshte fundi i botes por perfaqeson sidoqofte nje tendence shqetesuese per investuesit dhe mundesine se tashme ditet e mira te Apple kane kaluarp p alignleftRreth dy miliarde njerez ne bote posedojne celulare dhe gati nje ne pese prej tyre eshte iPhone E tille eshte shtrirja e kompanise Apple me qender ne Kaliforni e cila festoi rishtazi 40-vjetorin e sajp pemMendoj se ka qene shembulli fantastik i nje kompanie te shekullit te 21-te Jo vetem per nga permasa por edhe per fokusimin tek novacioniemp pPor ndoshta mund te kene kaluar ditet kur njerezit zinin radhe te gjata per iPhone-in me te fundit Kete jave Apple raportoi per here te pare renie te te ardhurave pas 51 tremujore rresht me rritje Disa thone se ka rene viktime e suksesit te sajp pemApple sigurisht qe konkuron ne segmentin e larte te tregut me pozicion shume te forte ne SHBA Japoni dhe Evrope Perendimore Keto jane ekonomite ku po shikojme mbingopje te tregut te clelulareveemp pNgopja e tregut cmimet e larta dhe ngadalesimi i Kines qe eshte tregu me ne rritje per Apple mund te jene shkaktaretp pemApple duhet te kerkoje per tregje te reja India eshte qartazi nje treg me popullsi te madhe me nje klase te mesme ne rritje dhe qe ofron mundesi Por nuk po perjeton rritjen qe perjetoi Kinaemp pNese Apple nuk ja del mbane te konvertoje perdoruesit e Android te cilet tashme perbejne shumicen e tregut ose te zgjeroje biznesin e saj online te programacionit dhe ruajtjes se te dhenave atehere ndoshta Apple duhet te dale me dicka tjeter pertej iPhone-itp pemMund te shikonim nje ndryshim nese do te krijonin nje produkt ose nje cmim te pazakonte ne vecanti nese eshte e dicka krejt ndryshe nga prodhuesit e tjere ne treg Por pa kete novacion ne opsione ose ne cmime atehere tregu eshte shume me i pasigurteemp pNuk eshte fundi i botes per Apple te ardhurat e te ciles ishin mbi 50 miliarde per tremujorin e pare Por kjo mund te jete pika e fillimit te renies per kete kompani nder me te medhate e botes Pikepyetja kryesore per investuesit eshte nese Apple do te vazhdoje te jete lokomotiva e teknologjisep div <![CDATA[Acarime ne fushaten presidenciale]]> 2023-06-04T10:19:49+00:00 2023-06-04T10:19:49+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047973499/titulli/Acarime-ne-fushaten-presidenciale div classzoomMe pDisa persona u arrestuan te enjten ne mbremje kur policia nderhyri per te nderprere perleshjet mes perkrahesve dhe kundershtareve te kandidatit republikan Donald Trump jashte ambjentit ku ai po mbante nje tubim ne Kalifornine e Jugutp pNje person ne nje makine qe dukej se po shqetesonte kalimtaret i shpetoi policeve qe po perpiqeshin ta ndalnin para se ti jepte me shpejtesi makinesp pXhamat e nje makine policie u thyen dhe disa persona u plagosen para se turma te vihej nen kontroll para amfiteatrit ne Distriktin Orangep pMe heret te enjten zoti Trump ndermori nje sulm me baze gjinore ndaj rivales demokrate Hillary Clinton duke thene se nuk do te kishte asnje shans nese nuk do te lunate karten e te qenit grua me shpresen per tu bere e para presidente grua ne Shtetet e Bashkuarap pemHillaria mashtruese tha me force nuk me pelqen toni i Donald Trumpit Toni Ajo bertet gjithe naten duke lexuar nga teleprompteri A mban ajo ndonje fjalim pa e lexuar Ajo fitoi te marten dhe jam i kenaqur qe fitoi sepse preferoj te fitoj ndaj saj me shume sesa ndaj Bernie Sandersitemp pAnketat e fundit tregojne se zonja Clinton ka nje epersi prej 9 pikesh ne nje gare hipotetike me zotin Trump ne zgjedhjet kombetare te nentorit per te zgjedhur pasuesin e Presidentit Obama te cilit i mbaron mandate ne Janarp pGara tjeter e rendesishme per te dy kandidatet eshte te marten ku do te mbahen zgjedhjet brenda partive ne shtetin qendror konservator te Indianes p h1 aligncenter h1 div - Arkiva Shqiptare e Lajmeve