Lajme nga Klan-TV 2023-06-04T10:29:24+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Bosnje-Hercegovina kerkese zytare per antaresim ne BE]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047938460/titulli/Bosnje-Hercegovina-kerkese-zytare-per-antaresim-ne-BE 0 brbr SSSAbrASS brbrBosnje-Hercegovina paraqiti kerkesen zyrtare per tu bere pjese e Bashkimit Europian megjithese Brukseli thote se Sarajeva nuk ka permbushur te gjithe kushtet Gjate ceremonise qe u zhvillua ne Bruksel ku ishte i pranishem Kreu i Presidencen se Bosnjes Dragan Covic Shefja e diplomacise se Bashkimit Europian tha se 28 anetaret do te analizojne kerkesen duke e cilesuar kete nje lajm te mire per bllokunbrbr brbrNe deklaraten e perbashket shefja e diplomacise Federika Mogerini dhe komisioneri per zgjerimin Johanes Han thane se ndersa disa forca politike kane vene ne pikepyetje ekzistencen e Unionit aplikimi i Bosnje Hercegovines vjen ne nje moment te vecante dhe tregon sa e forte eshte nevoja per nje kontinent te bashkuarbrbr brbrBosnja-Hercegovina dhe Bashkimi Europian nenshkruan marreveshjen e Stabilizim Asociimit me 16 Qershor te vitit 2008brbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Vdes gardiani nazizst qe mashtroi drejtesine amerikane]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047938459/titulli/Vdes-gardiani-nazizst-qe-mashtroi-drejtesine-amerikane 0 brbr SSSAbrASS brbrJakob Denzinger gradiani nazist i burgut te Aushvicit qe mashtroi drejtesine amerikane ka vdekur ne moshen 92-vjecare ne token e tij te lindjes ne Kroacibrbr brbrAi i perkiste nje grup te jashtem qe iu bashkuan ushtrise naziste dhe forcave SS ne moshen 18-vjecare ne kohen kur Kroacia ishte pjese e Jugosllavisebrbr brbrPas lufte se bashku me shume persekutore te tjere te hebrejve ai udhetoi drejt SHBA-ve ne Ohaio ku filloi nje jete te qete dhe nje karrierre te sukseshme ne industrine e plastikesbrbr brbrVite me vone Departameti i Drejtesise Amerikane zbuloi te kaluaren e tij Ne vitin 1989 prokutoret filluan nje ceshtje gjyqesore ndaj tij por ai u largua ne fillim drejt Gjermanise dhe me pas ne Kroacibrbr brbrDenzinger u perfshi ne dyzine e te dyshuarve si naziste dhe rojeve SS qe kishin perfituar miliona dollare prej sigurimet shoqerore amerikane Ai dyshohet se ka perfituar rreth 360000 dollare edhe pasi ai ishte detyruar te largohej nga SHBAbrbr brbrAutoritetet kroate hapen nje hetimin ne vitin 2014 per pjesemarrjen e Denziger ne Luften e Dyte Boterore por ai nuk u procedua kurre penalishttvklanalbrbr <![CDATA[ISIS ndermerr sulme ne Rusi dy viktima nga nje shperthim ne Dagestan]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047938458/titulli/ISIS-ndermerr-sulme-ne-Rusi-dy-viktima-nga-nje-shperthim-ne-Dagestan 0 brbr brbrbrbr brbrShperthimi nje autobombe ne Dagestan ne Jug te Rusise shkaktoi vdekjen e dy policeve dhe plagosjen e 18 te tjereve mes te cileve edhe civilebrbr brbrShteti Islamik merr persiper sulmin te kryer nga nje kamikaz ne pike kontrolli te policise prane qytetit Derbentbrbr brbrSherbimi Sekret Federal FSB thote se per te kryer aktin eshte perfshire nje grup terrorist ne Jug te Rusise i njohur si Yuzhdag por pa dhene detaje te tjerabrbr brbrOfensiva ajrore ruse ne Siri ka nxitur kercenime nga militantet e Shtetit Islamikbrbr brbrShperthimi ishte aq i forte sa shkrumboi edhe kater makina perrethbrbr brbrSipas eksperteve ishte i ngjashem me shperthimin nga 30 kilograme tritol Autoritetet e Dagestanit e kane cilesuar si nje sulm terroristbrbr brbrJane nga 5000 8211 7000 shtetas nga Rusia dhe ish 8211 vendet sovjetike qe i jane bashkuar Shtetit Islamikbrbr brbrNe Azaz ne Veri te Sirise prane kufirit me Turqine u bombarduan dy spitale njeri prej te cileve i Mjekeve Pa Kufibrbr brbrMbi 14 persona kane humbur jeten dhe shume te tjere u plagosenbrbr brbrMbetet e paqarte se kush ka kryer sulmin por disa prej deshmive i referohen forcave besnike te Bashar Al Asadit ndersa Ankaraja akuzon avionet ushtarake rusebrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[PD Rama kunder John Kerry-it]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047938442/titulli/PD-Rama-kunder-John-Kerry-it 0 brbr SSSAbrASS brbrbrbr brbrPartia Demokratike akuzoi kryeministrin Rama se po del kunder prioriteteve qe theksoi Sekretari Amerikan i Shtetitbrbr brbrSipas opozites kryeministri me nderhyrjet e tij po vonon zbardhjen e vendimit te Gjykates Kushtetuese per deputetin socialist Koco Kokedhimabrbr brbrDeputeti Eduard Halimi tha se rasti Kokedhima eshte shembulli i korrupsionit me fondet publike i njeriut prane kryeministrit i kapjes se shtetit dhe i i oligarkut qeveritar qe qendron mbi ligjinbrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[PD Rama po shperfill Dekriminalizimin qeveris Lezhen me Arben Ndoken]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047938441/titulli/PD-Rama-po-shperfill-Dekriminalizimin-qeveris-Lezhen-me-Arben-Ndoken 0 brbr SSSAbrASS brbrDemokratet akuzojne Kryeministrin Edi Rama se po shperfill mesazhin e dhene nga Sekretari Amerikan i Shtetit John Kerry lidhur me procesin e dekriminalizimitbrbr brbrSi shembull te perdorimit te personave me rekorde kriminale ne jeten aktive politike te Partise Socialiste Arben Ristani solli ate te ish 8211 Deputetit Arben Ndoka duke publikuar pamje filmike ku ai shfaqet ne prezantimin e Prefektit te ri te Lezhesbrbr SSSAbrASS brbrArben Ristani 8211 Sekretar i Pergjithshem ne PD8220Jaku eshte i zgjedhuri i Edi Rames i besuari i tij ne Lezhe duke prezantuar Prefektin e Qarkut Ja ku eshte i denuari qe pas denoncimeve te opozites pas qendrimeve te partnereve nderkombetare dhe pasi ligji i dekriminalizimit e nxorri jashte parlamentit sot me bekimin e Edi Rames qeveris Lezhen ben emerime shkarkime tenderime Vendos per cdo gje Edi Rama sfidon hapur dekriminalizimin sfidon hapur mesazhin e zJohn Kerrybrbr brbrOpozita thote se Kryeministri vazhdon tu jape pushtet personave te inkriminuar dhe ti mbaje ata per ti pergatitur per zgjedhjet qe po vijne me qellim deformimin e votes se lirebrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Simptomat qe tregojne se gjendrat teroide kane probleme]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047938377/titulli/Simptomat-qe-tregojne-se-gjendrat-teroide-kane-probleme 0 brbr SSSAbrASS brbrSemundjet e lidhur me gjendrat tiroide jane gjithmone e me shume ne rritjePor si mund te kuptojme kur mund te kemi probleme cilat jane simptomat qe nuk duhet te neglizhojmebrbr brbrKur flasim per hiperteroidizem ose rritje te homoneve te teroides ne gjak nje nder shenjat me te shpeshta eshte ajo e dobesimi pavaresisht se shtohet sasia e oreksitbrbr brbrNje tjeter eshte ajo e rritje se frekuences kardiake qe shfaqet me arritmi te lehta ose te rendabrbr brbrNervozimi dridhja e duarve ankthi gjendje e tensionuar psiko-motorrike pagjumesi djersitje e tepruar Shpesh here pacientit i krijohen nyje te dhimbshme ne qafe ose zbadhim i gjendravebrbr brbrGjate analizave te gjakut ne keto raste mund te verehet dhe nje renie e vlerave te kolesterolitbrbr brbrNderkohe kur flasim per ipoteroidizem kur sasia e hormoneve tiroxine e levotiroxine eshte me e ulet se normasimptomat qe shfaqen gjate kesaj gjendje kane lidhje me nje ngadalesimin e metabolizmit Kjo sjell shqetesime te ndryshme qe jo te gjitha mund te vihen re tek nje individbrbr brbrShenjat qe nuk duhet te neglizhojme jane shtimi ne peshe ndjesia e te ftohtit depresioni pergjumja veshtersite ne perqendrim lekure e thate fryrje e fytyres ze i ngjitur renia e flokeve humbje e kujteses cikel menstrual me i shpeshtebrbr brbrKeshtu duke njohur disa nga simptomat keshillohet nje analize e specifike qe percakton hormonet e pranishme ne gjaktvklanalbrbr <![CDATA[Lapsi mund te qetesoje dhimbjen e kokes]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047938221/titulli/Lapsi-mund-te-qetesoje-dhimbjen-e-kokes 0 brbr SSSAbrASS brbrDoktoresha Jane Leonard shprehet se shumica e dhimbjeve te kokes shkaktohen nga stresi ankthi lodhja apo shqetesimet emocionale Por ne vend qe te perdoren ilace te cilat sjellin dhe deme te tjera anesore disa eksperte sygjerojne qe zgjidhja mund te jete me e thjeshte duke vendosur nje laps ne mes te dhembevebrbr brbrDhimbjet e kokes jane te lidhura dhe me muskujt e nofullave dhe mbajta e nje lapsi ne mes te dhembeve i ndihmon muaskujt e nofulles te relaksohen- shpjegon doktoresha Jane Leonardbrbr brbrStudimet e meprshme e kane lidhur dhimbjen e kokes me presionin qe i behet qafes pra sforcimin e saj Sipas ketyre studimeve 80 e dhimbjeve te kokes shkaktohet nga muskujt e qafes Julie Sugrue nje psikoterapiste u shpreh se koka dhe qafa kane 36 muskuj te ndryshem te cilet perdoren per te levizur koken per te ngrene per te folur per te bere shprehje fytyrebrbr brbrSforcimet e ketyre muskujve mund te shkaktojne dhimbje ne vende te ndryshme sic quhet dhimbje e deleguar prandaj kjo eshte arsyeja pse muskujt e qafes shkaktojne dhimbje te cilen e ndjejme ne koketvklanalbrbr <![CDATA[Siria per sulmet e Turqise Shkelje e sovranitetit]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047938168/titulli/Siria-per-sulmet-e-Turqise-Shkelje-e-sovranitetit 0 brbr SSSAbrASS brbrSiria denoi sulmet ushtarake te Turqise kunder luftetareve kurde ne veri te vendit duke i cilesuar si shkelje te sovranitetit Damasku i beri thirrje Keshillit te Sigurimit te OKB-se te marre masa te menjwhershme E diela ishte dita e dyte e bombardimeve me artileri e ushtrise turke kunder forcave kurde qe po avancojne ne pronvincen e Alepitbrbr brbrAnkaraja e konsideron milicine kurde si nje dege te Partise se Punetoreve te Kurdistanit qe prej dekadesh kerkon autonomine nga Turqia ndersa Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjere e mbeshtesin milicine ne luften e saj kunder Shtetit Islamikbrbr brbrTV Klanbrbr <![CDATA[Dy pjesetare te ISIS kapen ne Greqi iu gjenden 20 mije fisheke e dhjetera arme]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937935/titulli/Dy-pjesetare-te-ISIS-kapen-ne-Greqi-iu-gjenden-20-mije-fisheke-e-dhjetera-arme 0 brbr SSSAbrASS brbrPolicia greke arrestoi pasditen e se shtunes ne Aleksandropulis qytetin verilindor grek prane kufirit me Turqine dy persona te dyshuar se kane lidhje me ISISbrbr brbrTe dyshuarit identiteti i te cileve nuk behet i ditur jane shtetas britanike me origjine irakene te moshave 28 dhe 22 vjecbrbr brbrMediat greke raportojne se policia gjeti ne rulotin e tyre ne ishullin Faros prane stacionit te trenit me shume se 20 mije plumba dhe dhjetra armebrbr brbrNje prej te dyshuarve kishte mberritur ne Greqi qe prej fillimit te muajit shkurt ndersa i dyshuari tjeter kishte hyre diten e premte Sipas mediave greke gjate aksionit per kapjen e te dyshuarve si terroriste autoritetet greke arrestuan edhe nje person te trete gjithashtu me origjine irakene i cili ishte prane rulotit te cilit iu gjeten nje sasi plumbash dhe armebrbr brbrForcat greke te antiterrorit dhe sherbimet inteligjente kane nisur hetimet per te zbardhur aktivitetin e te arrestuarve perse ndodheshin ne Greqi dhe cqellime kishinbrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Turqia vijon bombardimet ne Siri]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937934/titulli/Turqia-vijon-bombardimet-ne-Siri 0 brbr SSSAbrASS brbrFushata e sulmeve ajrore turke ndaj bazave kurde ne veri te Sirise vijoi edhe diten e diele Turqia konfirmoi se avionet e saj luftarake bombarduan pozicionet e ushtrise siriane dhe bazat kurde ne veri te Alepos prane kufirit turko-sirian Ankaraja pretendon se keto sulme jane kunderpergjigje e zjarrit qe ushtria siriane ka hapur ndaj stacioneve turke te policise Ne nje konference per shtyp Kryeministri turk Ahmet Davutollu tha se kurdet e Partise Demokratike ne bashkepunim me Rusine dhe forcat e regjimit sirian po godasin qytetare siriane te cfaredolloj perkatesie etnikebrbr brbrAhmet Davutoglu Kryeminister i Turqise Ne do te ndihmojme vellezerit tane ne Alepo me te gjitha mjetet qe kemi ne dispozicion Do ti marrim ne mbrotje dhe nuk do te lejojme ne asnje menyre qe Alepo te perfshihet ne nje masaker etnikebrbr brbrNe nje kohe kur fuqite boterore kane rene dakort per firmosjen e nje armepushimi te perkohshem ofensiva turke rrezikon nje pershkallesim te metejshem te situatesbrbr brbrSipas nje njoftimi zyrtar te Kremlinit diten e sotme ka pasur nje bisede telefonike mes presidenteve Putin dhe Obama ku ne fokus ishte bashkepunimi me i afert dypalesh per zgjidhjen e konfliktit ne Siribrbr brbrbrbr <![CDATA[60 makina perplasen ne SHBA 3 viktima dhe mbi 70 te plagosur]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937933/titulli/60-makina-perplasen-ne-SHBA-3-viktima-dhe-mbi-70-te-plagosur 0 brbr SSSAbrASS brbrTe pakten 3 persona humben jeten dhe mbi 70 te tjere u plagosen si pasoje e nje aksidenti masiv ne nje autostrade ne Pensilvani ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes Ekipet mjekesore qe u gjenden ne momentet e para raportuan per mediat se 3 prej te plagosurve jane ne gjendje kritikebrbr brbrDisa nga drejtuesit e automjeteve te perfshire aksident thane per mediat se kishin veshtiresi ne pamje pasi debora ishte e dendur ndersa deshmitaret ne vendngjarje e pershkruan skenen mjaft tragjike me disa te plagosur te bllokuar brenda automjeteve qe therrisnin per ndihmebrbr brbrSipas autoriteteve amerikane perplasja ndodhi ne oret e para te mengjesit dhe perfshiu me shume se 60 automjete pjesa me e madhe e tyre kamione transportibrbr brbrShkaqet kryesore te aksidentit mendohet se ishin terreni i veshtire si pasoje e reshjeve te debores dhe shpejtesia e lartebrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Ndizet debati mes kandidateve republikane]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937932/titulli/Ndizet-debati-mes-kandidateve-republikane 0 brbr SSSAbrASS brbrPas zgjedhjeve paraprake ne Ajoua dhe Nju Hampshire fokusi i kandidateve per president te Shteteve te Bashkuara te Amerikes eshte te gara e ardhshme ajo ne Karolinen e Jugut me 20 shkurtbrbr brbrDebati i fundit i kandidateve republikane ishte tejet kaotik pasi ata vazhdimisht i prisnin fjalen njeri-tjetrit dhe nuk munguan as akuzat e fortabrbr brbrFavoriti kryesor per Republikanet Donald Tramp shenjestroi ne fjalimin e tij ish-Guvernatorin e e Floridas Jeb Bush Miliarderi amerikan kritikoi fort rolin e SHBA-ve gjate luftes ne Irak dhe pas sulmeve terroriste te 11 shtatoritbrbr brbr8220Ne nuk duhet te shkonim kurre te luftonim ne Irak8221 8211 tha Tramp 8220Ata genjyen thane se ne Irak ka arme te shkaterrimit ne mase nderkohe qe e dinin mjaft mire qe nuk kishte8221brbr brbrI menjeheshem ishte edhe reagimi i Jeb Bush i cili i krahasoi akuzat e Tramp me ato qe Presidenti Obama ben ndaj vellait te tij sa here qe has problemebrbr brbrDebati i fundit i Republikaneve qe nisi me 1 minute heshtje ne kujtim te Antonin Scalia anetar me i vjeter i Gjykates se Larte i larguar nga jeta diten e shtune perfundoi me tone te larta mes kandidatevebrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Reforma ne Drejtesi ja cfare thane Kerry dhe Rama pas takimit]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937923/titulli/Reforma-ne-Drejtesi-ja-cfare-thane-Kerry-dhe-Rama-pas-takimit 0 brbr SSSAbrASS brbrSekretari Amerikan i Shtetit gjate vizites se pare ne Shqiperi pas takimit me Kryeministrin Rama dhe me Ministrin e Jashtem Ditmir Bashati inkurajoi klasen politike ne vend qe te permbyll reformat e rendesishme per te ardhmen e Shqiperise si ajo e Reformes ne Drejtesibrbr brbrLidhur me Reformen ne Drejtesi ai siguroi mbeshtetjen e plote te SHBA-ve por tha se ne fund ata qe miratojne ligjet jane vete shqiptaretbrbr brbrJohn Kerry Sekretari Amerikan e ShtetiGjate takimi te sotem Kryeministri Ministri i Jashtem dhe une patem mundesine qe te shqyrtonin perparimin domethenes te bere nga Shqiperia hapat e vertete qe Shqiperia ka bere ne menyre qe te ndermarre te gjitha pergjegjesite e plota ne kete aleance dhe kete miqesi Dhe per te bere gjerat qe ajo deshiron te beje ne menyre qe te integrohet me thelle ne institucionet Euroatlantike Prova eshte absolutisht e qarte dhe Shqiperia duhet te jete shume e kenaqur me kete fakt Qe Shqiperia eshte duke levizur ne drejtimin e duhur dhe jam besimplote qe me ndergjegjesimin qe eshte perqafuar ne lidhje me legjislacionin qe ka lidhje me luften ndaj korrupsionit Jam shume i inkurajuar sikurse te gjithe te tjeret qe reformat tuaja kane marre udhe Me ka bere pershtypje personalisht miratimi i legjislacionit qe pengon kalimin e krimineleve ne sistemin politik Ky eshte nje hap i rendesishem nje hap kurajoz dhe eshte nje hap domethenes persa i perket rruges qe Shqiperia ka ndermarre Dhe jam i inkurajuar shume nga paketa e Reformes ne Drejtesi qe eshte duke u shqyrtuar per te permiresuar gjyqesorin dhe per te krijuar nje goditje me te madhe kunder korrupsionit Deshiroj te theksoj se kjo eshte dicka qe udheheqja juaj ka ndermarre qe ata po punojne fort ne menyre qe te realizohet dhe ata jane te perkushtuar Jam i bindur per kete Per nje qeveri me llogaridhenese dhe kjo kerkon mbeshtetjen e cdo shqiptari SHBA jane absolutisht te pergatitura dhe te gatshme dhe une jam ketu qe ta konfirmoj ne emer te presidentit Obama qe ne jemi me ju ne kete transformim dhe ne kete rrugetim Por ne fund vetem shqiptaret mund te miratojne ligjet ligjet e duhura dhe te ngulmojne per zbatimin efektiv te tyre Kete e di nga pervoja vetjake si prokuror i ri ne Masacuset ne SHBA E di qe eshte e veshtire qe te kapesh ata qe jane bere te lumtur me procesin e shmangjes se pergjegjesive8221brbr brbrNderkohe qe ne lidhje me Dekriminalizimin Sekretari Amerikan i Shtetit theksoi se ka ardhur koha qe te gjithe te jene te barabarte perpara ligjitbrbr brbrJohn Kerry Sekretari Amerikan e Shteti8220Njerezit e ketij vendi e dine shume mire dhe deshirojne te jetojne ne nje vend ku shteti ligjor nenkupton saktesisht kete qe eshte sundim i ligjit Gjykatesit dhe prokuroret qe i perbahen saktesisht te njejtave rregulla si cdokush tjeter dhe se te gjithe do te trajtohen me drejtesi pavaresisht se cila parti politike eshte ne pushtet se cili i perket ciles parti dhe cila eshte politika e saj Shqiperia ka bere shume perparime ne cerek shekullin e shkuar dhe si mund ta deshmoje dhe vete populli i vendit tim eshte nje pune e madhe Nuk eshte e lehte te ndertosh nje demokraci te forte eshte pune shume dhjetevjecareve dhe sinqerisht puna nuk perfundon kurre Ne jemi ende duke punuar per te perfeksionuar sistemin tone ne kemi setin tone te sfidave por qe gjeja me e rendesishme eshte qe te flasesh per to haptazi dhe qe te punosh ne nje menyre te bashkerenduar ne menyre qe te trajtohen shqetesimet e popullit8221brbr brbrKryeministri Rama ne lidhje me miratimin e Reformes ne Drejtesi u shpreh optimist qe Marsi do te jete muaji i votimit ne Kuvend te ndryshimeve Kushtetuesebrbr brbrEdi Rama Kryeminister i ShqiperiseDiskutuam ne vecanti per Reformen ne Drejtesi nje reforme kyc per qendreshmerine dhe rezultatet e cdo reforme tjeter dhe ecurine ne cdo fushe tjeter U jemi mirenjohes Shteteve te Bashkuara per ndihme e cmuar qe i kane dhene vendit tone ne rrugen e kesaj reforme qe nga dita e pare e fillimit te perpjekjeve si dhe konkretisht per punen e palodhur te eksperteve amerikane krah per krah me ekspertet europian dhe shqiptare ne ekipin teknik te reformes Objektivi yne i perbashket edhe per shkak te implikimeve te drejperdrejta qe ecuria e Reformes ka ne procesin e integraimit europian eshte qe Marsi te jete muaji i votimit ne Kuvend te paketes se ndryshimeve Kushtetuese Kam shume besim se do tia dalim dhe fakti qe nuk jemi vetem por me SHBA ne krah e ben krejtesisht te arsyeshme optimizmin per sukses ne kete ndermarrje historike per Shqiperine e shekullit XXItvklanalbrbr <![CDATA[Debate mes socialisteve te Elbasanit replika mes Ben Blushit dhe Taulant Balles]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937738/titulli/Debate-mes-socialisteve-te-Elbasanit-replika-mes-Ben-Blushit-dhe-Taulant-Balles 0 brbr SSSAbrASS brbrBen Blushi eshte perfshire ne nje debat te ashper me koordinatorin e Elbasanit Taulant Balla por dhe socialiste te ketij qyteti ne nje qender votimi ku anetaresia e kesaj partie votonte per perzgjedhjen e delegateve te Kongresitbrbr brbrBlushi thote se nga vezhgimi paraprak procesi i votimit ne qendren kuai po fliste po ectei qete por shton se ka marre informacione nga socialistet se procesi po trukohejedhe ne qarqe te tjeraku po votohejbrbr brbrVete Kryesocialisti pas Fierit ne krah te Taulant Balles u shfaq ne Elbasan per te pare procesin e zgjedhjes se delegateve por per t8217i kthye pergjigje edhe Ben Blushitbrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Juventus merr kryesine e Seria A]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937737/titulli/Juventus-merr-kryesine-e-Seria-A 0 brbr SSSAbrASS brbrJuventus ndali Napolin duke marre kreun e renditjes i vetem 1 pike i shkeputur nga ky kundershtarbrbr brbrNje sfide e vendosur nga goli i Simone Zaza ne minutat e funditbrbr brbrSulmuesi hyri ne fushe si zevendesues i Alvaro Morata ne pjesen e dyte Goditja e tij nga jashte zones befasoi portierin Pepe Reinabrbr brbrDeri ne ato caste mbrojtesit u treguan te kujdesshem duke mos lejuar hapesirabrbr brbrMe kete te funditJuventus vijon me fitoret radhazi qe tani jane 15 duke iu afruar akoma me shume rekordit prej 17 triumfesh radhazi te Inter ne sezonin 2006 8211 2007brbr brbrJuventus me kete sukses edhe pse te vuajtur ndaj Napoli tregon se eshte ekipi kryesor qe synon titullin kampion qe do te ishte i pesti radhazi nese arrihetbrbr brbrJava e 25 e Serie A do te mbyllet te dileen ku sfida me interesante eshte ajo e mbremjes ku Fiorentina do te prese Inter ne Firencebrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Femijet dhe mbipesha ja rregullat qe duhet te dini]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937736/titulli/Femijet-dhe-mbipesha-ja-rregullat-qe-duhet-te-dini 0 brbr SSSAbrASS brbrTe kujdesesh per mireqenien fizike te femijeve nuk eshte e veshtire por ne kohet moderne shume prej femijeve rezultojne mbipeshebrbr brbrKy problem po behet alarmues sipas Organizates Boterore te Shendetesise Te dhenat e fundit tregojne per rreth 43 milion femije nen moshen 5-vjecare ne te gjithe boten qe jane mbi peshe Dhe rreth 35 milion e tyre jetojne ne vende ne zhivillimbrbr brbrFemijet mbipeshe rrezikojne ta zhivillojne kete probleme edhe gjate rritjesbrbr brbrNga nje studim i bere ne Itali rezultoi se shpesh jane nenat ato qe nenvleresojne kete problem ku 36 perqind e tyre nuk e mendojne mbipeshen tek femijet tyre si problematikebrbr brbrJa disa rregulla qe duhet te keni parasisht per nje ruajur peshe e duhur tek femijetbrbr brbrTe parandalosh mbipeshenbrbr brbr1- Edukoje femijen tend te konsumoje 3 vakte kryesore mengjesin dreken dhe darken duke shtuar dhe dy intervale nje mes mengjesit dhe drekes dhe nje pasdite duke evituar qe te konsumohen ushqime jashte orarevebrbr brbr2- Pakeso konsumimin e ushqimeve te gatshme si biskota fast food akollore pije me gaz apo dhe te lengjeve te frutave Te gjitha keto ushqime kane shume sheqer dhe shume pak elemente ushqyesbrbr brbr3- Alterno burimet e proteinave domethene te mishit vezes djathit dhe peshkut duke mos i perdorur ne te njejtin vaktbrbr brbr4- Mesojeni te voglin tuaj qe te marre cdo dite sasine e duhur te perimeve te gatuara ose te gjallabrbr brbr5- Zgjidh ushqimet e pergatitura ne shtepi krahasuar me ato te paketuara duke qene se mund te kontrrollohet me mire cilesia e perberesve dhe gatimi me i thjeshtebrbr brbrAktivitet fizikbrbr brbrNje studimi i bere ne Australi tek 734 femije te moshes nga 8 ne 12 vjec ka arritur ne perfundimin se ndryshimi kryesor mes femijeve te dobet dhe atyre mbi peshe eshte koha qe i kushtohet akitivitetit fizik Ky rezultat regon se nuk duhet te nenvleresohet roli i aktiviteti fizik qe i lejon femije qe te mbajne peshen e tyre korrekte edhe pergjate vitevebrbr brbrSportet e duhura ne rast mbipeshebrbr brbrKur femijet jane mbipeshe aktiviteti fiziki i keshilluar nuk eshte ai aerobik por nje aktivitet me intensitet te moderuar dhe i perditshem Pershembull keshillohet noti ose ecjet ne terrene te ndyshme me ndalesa te shpeshta Gjithashtu nje aktivitet shume i mire eshte dhe bicikletabrbr brbrFillimisht koha e aktivitetit duhet te jete e shkurter duke u rritur gradualisht gjate kohestvklanalbrbr <![CDATA[Papa takim historik me Patriarkun Kiril shtrengim duarsh 1 mije vjet nga ndarja]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937444/titulli/Papa-takim-historik-me-Patriarkun-Kiril-shtrengim-duarsh-1-mije-vjet-nga-ndarja 1 brbr SSSAbrASS brbrTakimi historik i Papa Franceskut dhe patriarkut te Moskes Kirill ne Havana te Kubes mund te shenoje fillimin e fundit te perplasjeve mes degeve te Krishterimit te cilat vazhdojne prej mese 1000 vjeteshbrbr brbrKjo eshte biseda e pare mes nje Pape dhe Patriarkut te Kishes Ruse prej shekullit te 11-te kur ndodhi ndarja e degeve te Krishterimitbrbr brbrPermes nje deklarate te perbashket Papa Francesk dhe Patriarku Kirill bene thirrje botes te mbrojne te krishteret nga perndjekja dhe shfarosja ne Lindjen e Mesme dhe ne Afrikebrbr brbrNdryshe nga Papa Francesk qe po perpiqet te ndryshoje Kishen Katolike Patriarku i kishes ortodokse ruse Kirill qe mori detyren ne vitin 2009 ka nje ndikim te madh ne deget e tjera te ortodoksisebrbr brbrNuk pritet qe ky takim do te sjelle nje riafrim te shpejte mes dy Kishave Mbeten ende dallime vecanerisht per Ukrainen Perendimore ku kisha katolike ndjek ritet e kishes se lindjes por i jep llogari selise se shenjtebrbr brbrNdersa Kisha Ortodokse Ruse e konsideron Ukrainen Perendimore si pjese te territorit te saj Kubes dhe Presidentit Raul Kastro pritja e takimit historik u shton pike ne arenen nderkombetarebrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Alarmi per ndrotjen e ajrit 55 milione viktima ne vit]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937443/titulli/Alarmi-per-ndrotjen-e-ajrit--55-milione-viktima-ne-vit 0 brbr SSSAbrASS brbrMbi 55 milione njerez vdesin para kohe cdo vit ne te gjithe boten si pasoje e ndotjes se ajrit Pjesa me e madhe e viktimave jane rregjistruar ne Kine dhe Indi me mbi 1 milione e gjysme viktima ne vitbrbr brbrTe dhenat u publikuan nga Global Burden of Disease Projecti Organizates Boterore te Shendetesise nga studimet ne 188 vende te botes gjate 23 vjeteshbrbr brbrShkaktari kryesor mbeten grimcat e vogla qe dalin nga impiantet e energjise fabrikat automjetet si dhe nga djegia e qymyrit dhe drurevebrbr brbrNe Pekin dhe Delhi numri i grimcave eshte me i larte se 300 mikrograme per meter kub nderkohe qe duhet jete nga 25 8211 35 mikrogramebrbr brbrThithja e ajrit te ndotur me keto grimca mund te shtoje rrezikun nga semundjet e zemres hemoragjine cerebrale probleme te mushkrive madje edhe kancerbrbr brbrMegjithese vendet e zhvilluara kane shenuar hapa perpara per ta adresuar problemi keto dekadat e fundit numri i qytetareve qe vdesin si pasoje e cilesise te dobet te ajrit po rritetbrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Priten te tjera sulme te ISIS ne Europe alarmi jepet nga Kryeministri francez]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937442/titulli/Priten-te-tjera-sulme-te-ISIS-ne-Europe-alarmi-jepet-nga-Kryeministri-francez 0 brbr SSSAbrASS brbrJemi ne lufte sepse terrorizmi eshte kunder nesh shte ky alarmi i Kryeministrit francez Manuel Valls ne konferences se Mynihut nje dite pasi fuqite e medha rane dakort per arritjen e armepushimit ne nje javebrbr brbrDo te kete sulme te tjera te medha kjo eshte e sigurt Kercenimi nuk eshte i vogel eshte boteror8221 tha Manuel Vallsbrbr brbrKryeministri francez nga ana tjeter i beri thirrje Rusise t8217i jape fund bombardimeve kunder civileve sepse eshte ky celesi per te arritur paqenbrbr brbrHomologu rus Demitrij Medvedjev tha se nuk ka asnje fakt se avionet e tyre kane sulmuar civile megjithese po akuzohen nga te gjithe Medvjedev tha se marredheniet mes Rusise dhe Perendimit te kujtojne nje Lufte tjeter te Ftohtebrbr brbrTurqia dhe Arabia Saudite jane shprehur te gatshem te dergojne trupa ne Siri kunder Shtetit Islamik dhe Riadi do te dergoje avionet ne bazen ushtarake te Incirlik -ut ne Turqibrbr brbrNe nje interviste per AFP-ne Presidenti sirian Bashar Al Asad tha se do te rimarre kontrollin e te gjithe Sirise duke vazhduar ofensiven dhe nenvizoi se ishte ne dijeni te nderhyrjes se perbashket ushtarake ne terren nga Turqia dhe Arabia Sauditebrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Rama shperndan legalizime falas ne Zharres]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937432/titulli/Rama-shperndan-legalizime-falas-ne-Zharres 0 brbr SSSAbrASS brbrKryeministri i eshte rikthyer shperndarjes se lejeve te legalizimit kesaj here ne Zharrez te Fieritbrbr brbrAi ka perseritur se kane bere ne vetem 2 vjet shume me shume per te permbyllur kete proces se demokratet ne 8 vitet e qeverisjes se tyrebrbr brbrPervec batutave qe shkemben ne keto lloj aktivitetesh me banoret qe perfitojne dokumentat pronesore per ndertimet e ngritura nder vite pa leje Kryeministri ka replikuar me nje qytetar i cili iu ankua se ishin duke u mbytur nga varferibrbr brbrSipas Kryeministri shqiptaret ankohen per papunesine jo se nuk ka pune por se duan nje rroge ne shtetbrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Zgjedhjet per FRPD ne ShkoderBasha Te japim shembullin e demokracise se re]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937431/titulli/Zgjedhjet-per-FRPD-ne-ShkoderBasha-Te-japim-shembullin-e-demokracise-se-re 0 brbr SSSAbrASS brbrKryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha ka qene ne Shkoder ku u zhvilluan zgjedhjet per kreun e Forumit Rinor te Partise Demokratike Gjate fjales se tij Basha pohoi se Shqiperia kercenohet nga varferia dhe korrupsionibrbr brbrZgjedhjet brenda Partise Demokratike Basha i ka komentuar si nje shembull i mire i demokracise qe duhet percjelle pertej selise blubrbr brbrFjala e kreuit te opozites eshte nderprere per pak caste per shkak te mungeses se energjise elektrikebrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Debate mes socialisteve te Elbasanit replika mes Ben Blushit dhe Taullant Balles]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937430/titulli/Debate-mes-socialisteve-te-Elbasanit-replika-mes-Ben-Blushit-dhe-Taullant-Balles 0 brbr SSSAbrASS brbrBen Blushi eshte perfshire ne nje debat te ashper me koordinatorin e Elbasanit Taulant Balla por dhe socialiste te ketij qyteti ne nje qender votimi ku anetaresia e kesaj partie votonte per perzgjedhjen e delegateve te Kongresitbrbr brbrBlushi thote se nga vezhgimi paraprak procesi i votimit ne qendren ku pa ecurine e zgjedhjeve situata ishte e qete por shton se ka marre informacione nga socialiste edhe ne qarqe te tjera se procesi po trukohej ndersa po emerohen delegate te cilet kane punuar kunder Partise Socialistebrbr brbrVete Kryesocialisti pas Fierit ne krah te Taulant Balles u shfaq ne Elbasan per te pare procesin e zgjedhjes se delegateve por per t8217i kthye pergjigje edhe Ben Blushitbrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Socialistet votojne per anetaret e Kongresit]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937429/titulli/Socialistet-votojne-per-anetaret-e-Kongresit 0 brbr SSSAbrASS brbrNe Fier Berat Korce e Elbasan anetaresia e Partise Socialiste eshte perfshire ne nje proces votimi me parimin nje anetare nje vote per te zgjedhur delegatet e Kongresit te kesaj partie parashikuar te mbahet ne 19 Marsbrbr brbrKryesocialisti Rama ishte ne Fier per te ndjekur procesin e votimit per te cilin u shfaq entuzist per vullnetin qe po tregojne socialistet fierake per t8217u perfshire ne votime pavaresisht motit te keq qe eshte nje disavantazh sipas tijbrbr brbrRama mori pjese dhe ne fushaten e anetaresimeve te reja ne Partine Socialiste ne kete qytet ku u kerkoi te rinje t8217i bashkohen forces qe ai drejton si forca e vetme politike sic mendon Kryesocialisti qe di te beje reforma shtetformuesebrbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Kontrate e re per Bersant Celinen]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937363/titulli/Kontrate-e-re-per-Bersant-Celinen 0 brbr SSSAbrASS brbrBersant Celina po gjen gjithmone e me shume hapesire te Manchester City Mesfushori nga Kosova po tregon se mund te jete i denje per kete skuader aq sa drejtuesit e klubit po punojne qe te arrijne nje marreveshje te re per qendrimin e tij me gjatebrbr brbrDaily Mail ben te ditur se behet fjale per nje kontrate prej 5 vitesh e gjysme Gjithcka pritet te mbyllet brenda ketij muaji Deshira per ta mbajtur duket edhe te mos huazimi i tij te Celticbrbr brbrBersant Celina eshte 19-vjec dhe po tregon se ka nje pergatitje te mire Ai eshte teper i shpejte dhe nje ndihme per sulmin Ne sfiden e humbur 3 8211 1 me Leicester pak dite me pare Celina dha pasimin per golin e realizuar nga Aguerobrbr brbrBersant Celina erdhi te Manchester City kur ishte 15-vjec dhe kur mbushi te 17 firmosi kontraten e pare si profesionist Celina eshte pjese e Kombetares se Kosoves ndersa ka luajtuar edhe Norvegjine U21brbr brbrTv Klanbrbr <![CDATA[Superliga e gjitha ne nje dite]]> 2023-06-04T10:29:24+00:00 2023-06-04T10:29:24+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047937229/titulli/Superliga-e-gjitha-ne-nje-dite 0 brbr SSSAbrASS brbrVllaznia dhe Partizani do te luajne te shtunen ne oren 1300 ne fushen sportive Reshit Rusi Ndeshja e javes se 21 te Superliges i gjen keto ekipe me shume emer me objektiva te ndryshem sezonale por me nje qellim te njejte per kete sfide fitorenbrbr brbrArmando Cungu Trajner i Vllaznise shte nje ekip qe meriton respekt pasi ka lojtare cilesore por nuk do te thote se nuk mund te mposhtet Ne mundem 5 here kampionet e Shqiperise pse mos ta bejme edhe ndaj ketij kundershtaribrbr brbrAlban Hoxha Kapiten i Partizanit Duhet te minimizojme gabimet qe te vazhdojme drejt rruges tone se perndryshe do ta kemi shume te veshtire pasi kampionati behet akoma me i fortebrbr brbrNdeshjet e javes se 21 te Superliges do te luhen te gjitha te shtunen Renditja kryesohet nga Skenderbeu qe do te luaje me vendin e fundit TerbuninNdeshja Terbuni 8211 Skenderbeu do te luhet ne 8220Qemal Stafa8221 pasi fusha e stadiumit te Pukes eshte e mbuluar nga bora Klubet rane dakord qe sfida te zhvillohet ne Tiranebrbr brbrTv Klanbrbr - Arkiva Shqiptare e Lajmeve