Lajme nga Gazeta-Express 2023-06-04T09:43:57+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[VV Premtimet e thata te Presidentes]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317139/titulli/VV-Premtimet-e-thata-te-Presidentes Levizja Vetevendosje ka deklaruar se raporti i presidentja e Kosoves Atifete Jahjaga per vitin 2012 permbante me shume premtime te thata per vitin 2013 sesa angazhime te perfunduara ne vitin 2012pp147Ajo foli per integrimin evropian dhe liberalizimin e vizave por nuk permendi krizen e thelle ne te cilen gjendet vendi nga aferat e shumta te kesaj qeverie te korruptuar148 thuhet ne nje komunikate per media te VetevendosjesppPer me teper sipas tyre presidentja i beri ftese publike Presidentit Nikolic per takim gje qe deshmon se kjo Presidente eshte shume me thelle ne probleme me aspektin politik sesa me ate proceduralp <![CDATA[Thaci raporton per takimin me Daciqin]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317138/titulli/Thaci-raporton-per-takimin-me-Daciqin Kryeministri i vendit Hashim Thaci ka informuar deputetet e Kuvendit te Kosoves lidhur me takimin e tij te trete te mbajtur me kryeministrin serb Ivica Daciq duke thene se eshte arritur marreveshja qe te zbatohet marreveshja per Menaxhimin e Integruar te Kufirit IBM si dhe per hapjen e zyrave nderlidhese te mes Kosoves dhe Serbise te cilat zyre do te vendosen njehere ne objektet e Bashkimit Evropian per shkak te sigurise Nderkohe ai ka dhene edhe daten per takimin e ardhshem qe planifikohet te mbahet me 17 janarppKryeministri ka thene se implementimi i marreveshjes IBM-it ka filluar dy dite me pare dhe ka filluar suksesshem se funksionuari ne pikat kufitare mes shtetit te Kosoves dhe Serbisepp147shte nje sukses i ketij dialogu per normalizimin e marredhenieve tona dhe po ndodh per here te pare mes Kosoves dhe Serbise Ndersa ne dy pikat tjera ne Bernjak dhe Dheu i Bardhe do te filloj deri me 31 dhjetor Une kerkoj per gjithe qytetaret e veriut te vendit te kuptojne drejt zbatimin e IBM-it148 ka thene ThacippNderkohe ai ka thene eshte arritur pajtim edhe per hapjen e zyrave nderlidhese ne Beograd dhe Prishtinepp147Republika e Kosoves do te kete zyren nderlidhese ne Beograd dhe Serbia te kete zyren ne Prishtine Per shkak te sigurise kemi vendosur qe keto zyra te vendosen ne ndertesat e Bashkimit Evropian148 ka thene aippPer me teper ai ka thene se per zyren nderlidhese te Kosoves ne Beograd do te vendoset ndonjeri nga ambasadoret aktualppAi ka thene se eshte diskutuar edhe financimi i strukturave paralele te behet transparent nga ana e Serbise pp147Per kete ne kemi diskutuar qe te themelohet nje fond i vecante dhe te gjitha fondet qe i ndane Serbia per komunen e vecante ne veri do te jene transparente eshtja e shperberjes se strukturave do te disktutohet edhe ne takimin e ardhshem me 17 janar qe eshte planifikuar te mbahet148 ka theksuar kryeministri Thacip <![CDATA[S146duan kushte]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317137/titulli/S146duan-kushte Ne kete fundjave pritet qe FIFA perfundimisht t146i zgjedhe modalitetet rreth zhvillimit te ndeshjeve miqesore per perfaqesuesen e Kosoves Mirepo c146fare modalitetesh do te perzgjidhen tash per tash askush nuk e di Udheheqesit e futbollit ne vend shpresojne qe Sepp Blatter me koleget e tij mos ta kushtezojne reprezentacionin kosovar qe ndeshjet t146i luaje jashte vendit apo pa simbole shteterore pDrejtuesit e futbollit kosovar futbollistet dhe shume dashamire te ketij sporti jane me mend ne Tokio ku me 14 dhe 15 dhjetor FIFA do te vendose per Kosoven se kur dhe si do t146i luaje ndeshjet miqesore ppQysh ne maj FIFA pati konfirmuar se vendimi i saj per ta lejuar perfaqesuesen e Kosoves te zhvilloje ndeshje miqesore nderkombetare nuk do te anulohet pavaresisht kundershtimeve te ashpra te Serbise dhe UEFA-sppPor presidenti i shtepise se futbollit boteror Sepp Blatter ka pohuar se pas dy shtyrjeve te premten dhe te shtunen ne Tokio te Japonise Komitetit Ekzekutiv i FIFA-s perfundimisht do te vendose per modalitetet e implementimit te atij vendimippPor pritet qe FIFA t146ia qese disa kushte Federates se Futbollit te Kosoves FFK se ne cfare menyre t146ia organizoje ndeshjet reprezentacionit kosovar Mirepo c146fare kushtesh pritet t146i qiten FFK-se nga ana e FIFA-s tash per tash vetem Zoti e dippNe fakt qysh me moti jane permendur disa lloj kushtesh te cilat FIFA shume lehte do te mund t146ia qiste perpara FFK-se Madje disa nga ato kushte eventuale do te ishin shume te disfavorshme per kosovaret saqe edhe mund t146ua humbin rendesine e zhvillimit te ndeshjeve te ardhshme miqesore te ekipit qe udhehiqet nga selektori Albert BunjakuppKushte te tilla aspak te mira per vendin tone mund te ishin ato qe jane permendur goxha shume deri me tash ne vendin tone si per shembull perfaqesuesja e kosovare ndeshjet mos t146i zhvilloje brenda territorit te Kosoves apo ato ndeshje t146i luaje pa simbole shteterore ppNje kusht tjeter i mundshem qe permendej ishte ai qe FIFA mos t146i vleresonte fare nepermjet ranglistes qe e publikon cdo muaj rezultatet e ekipit kosovar e as te kundershtareve te saj me c146rast FFK-se do t146i veshtiresoheshin mundesite per te gjetur ekipe kundershtareppNe FFK thone se keto kushte te mundshme i kane degjuar vetem neper medie derisa luten qe ato mos t146ia qete perpara FIFA Madje udheheqesit e futbollit kosovar thone se asnjehere nuk kane folur me kreret e FIFA-s rreth ketyre modalitetevepp147Modalitet kane hyre ne kombinim pasi FIFA na ka lejuar te luajme miqesore respektivisht pas reagimit serb Ndersa ne vazhdimisht jemi munduar t146i injorojme ato148 thote sekretari i FFK-se Eroll Salihupp147Ne asnje takim apo bisede qe e kemi pasur me Sepp Blatterin apo zyrtare te tjere te FIFA-s ne nuk kemi folur per modalitete Qendrimi yne posacerisht i kryetarit Fadil Vokrri ka qene i prere te na lejohet te luajme pa kurrfare kushti me te gjitha grupmoshat pa diskriminime dhe pa kesi gjera148 shtoi aippSalihu me sinqeritet thote se nuk ka lidhje se cfare modalitete do te mund t146i qete FIFA gjate kesaj fundjave FFK-sepp147Ne nuk kemi dashur asnjehere te flasim per ato modalitete andaj sinqerisht nuk e dime se c146fare do te mund te jene Propozoj qe ta presim ne qetesi perfundimin e mbledhjes se Komiteti Ekzekutiv dhe me pas do te dihen gjerat Shpresojme ne nje vendim sa me te favorshem per ne148 theksoi Salihu duke shprehur bindjen e tij se kesaj here FIFA do ta kryeje perfundimisht kete ceshtje pas nje zvarritje te madhe ppKjo kerkese e FFK-se tash e disa vjet sillet here ne UEFA e here ne FIFA Kjo e fundit e aprovoi ne maj por nuk e fuqizoi shkaku i reagimit te ashper serb Vendosi qe fuqizimin e saj ta beje me vone por serish e shtyu dy here derisa Blatter ka premtuar se ne dhjetor do te kryhet kjo punep <![CDATA[E 147llahtarisi ulerima e Nishliut ne Eurovison148]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317136/titulli/E-147llahtarisi-ulerima-e-Nishliut-ne-Eurovison148 Emri i kompozitorit shqiptar Agim Krajka natyrshem aludon ne Festivalin e Kenges ne RTSH nuk e mban vendi kur flitet per gjendjen ne te cilen eshte katandisur ky festivalpp147Festivalit i ka mbetur vetem emri festival shte shnderruar ne nje ekspozite vajzash te bukura shalesh e vithesh133 Une do turperohesha te merrja pjese ne nje festival te tille ku kenget i bejne sipas parimit gjej nje CD paguaj ca leke bej ca prova dhe fute ne festival148 u shpreh kompozitori i njohur shqiptar ne nje interviste per portalin shqiptar ShqiptarjacomppPer me teper ne vazhdim Krajka u shfaqet i skandalizuar edhe me prezantimin e Shqiperise ne Eurovision Si rrjedhoje ai e kritikon ashper kengetaren Nora Nishliupp147Rona Nishliu ka nje vokal shume te mire por une u llahtarisa derisa po ulerinte ashtu148 ne Eurovision theksoi aip <![CDATA[Zgjatet afati per konkurrim]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317135/titulli/Zgjatet-afati-per-konkurrim Komuna e Prishtines ka bere te ditur te marten per zgjatjen e afatit per konkurrim ne konkursin per krijimin e skulptures per shtatoren e ish-presidentit te Kosoves Ibrahim Rugova qe parashihet te vendoset ne Sheshin e Pavaresise pp147Lajmerojme te gjithe krijuesit ne vend dhe jashte tij se Komuna e Prishtines ka vazhduar afatin e Konkursit per punimin e skulptures se shtatores se presidentit dr Ibrahim Rugova e cila do te vendoset ne Sheshin e Pavaresise148 thuhet ne njoftimin qe qarteson se konkursi do te jete i hapur deri me 14 janar 2013ppNdryshe dosja me kushtet e pjesemarrjes ne konkurs mund te terhiqet ne Zyren e Prokurimit te Komunes se Prishtines deri me 10 janar 2013 ose te shkarkohet nga web-faqja e Komisionit Rregullativ te Prokurimit Publik te Kosoves httpkrpprks-govnetp <![CDATA[Ne kerkim te varrit te Genghis Khanit]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317134/titulli/Ne-kerkim-te-varrit-te-Genghis-Khanit Per shekuj me radhe historianet dhe kerkuesit e thesareve kane qene ne kerkim te varrit te pushtuesit te famshem mongol Genghis Khan Zbulimet e reja ofrojne deshmi mjaft bindese se ky varr me ne fund eshte gjeturpPer 800 vjet me radhe qe nga vdekja e tij njerezit kane kerkuar me kot varrin e Genghis Khanit pushtuesit nga shekulli i 13-te dhe Perandorit i cili ne kohen e vdekjes se tij ka udhehequr Perandorine e cilat shtrihej nga Deti i Zi deri ne Paqesor Gjate pushtimeve ne Azi dhe Kine ushtria e tij vrau dhe plackiti por gjithashtu vendosi edhe lidhje te reja mes Lindjes dhe Perendimit Si njeri nga udheheqesit me brilant dhe me te pameshirshem te kohes Khani riberi botenppPor perderisa jeta e ketij pushtuesi eshte teme e legjendave vdekja e tij eshte e mbuluar me nje vel te enigmes Disa historiane besojne se ai ka vdekur nga plaget e marra ne beteje disa te tjere thone se eshte rrezuar nga kali i tij apo se ka vdekur nga ndonje semundje Dhe vendi ku ishte varrosur Khani nuk ishte gjetur kurre Ne ate periudhe ishin bere perpjekje te medha qe varri i tij te mbrohej nga plackitesit e varreve Legjenda thote se percjellesit e kufomes se Khanit kane vrare te gjithe ata te cilet ju kane afruar varrit dhe se madje jane vrare edhe njerezit te cilet kane ndertuar varrinppPor shume historiane besojne se Khani nuk ishte varrosur vetem mendohet se edhe pasardhesit e tij jane varrosur se bashku me te ne nje kompleks ne te cilin besohet se ka edhe thesareppGjermanet japonezet amerikanet ruset dhe britaniket qe te gjithe kane udhehequr ekspedita ne kerkim te varrit te Khanit duke shpenzuar me miliona dollare Te gjitha ekspeditat deshtuan dhe vendndodhja e varrit mbetet nje nga enigmat me te medha arkeologjike Se paku deri me tanippNje projekt hulumtues ne te cilin jane bashkuar shkencetare amerikane eksperte mongol dhe arkeologe ka deshmite e para bindese per vendndodhjen e varrit te Khanit dhe nekropolit te familjes mbreterore mongole ne nje rajon te larget malor ne veriperendim te MongoliseppNe mesin e zbulimeve te bera nga ekipi jane themelet e asaj qe duket te jete nje strukture e madhe nga shekulli i 13-te apo i 14-te ne nje rajon qe historikisht eshte nderlidhur me varrin e Khanitpp147Te gjitha gjerat po nderlidhen ne menyre mjaft bindese148 theksoi Albert Lin hulumtues dhe hetuesi kryesor i projektitppPer 800 vjet me radhe masivi malor Khenti ku eshte bere zbulimi ka qene rajon i ndaluar me vete urdhrin e Ghengis Khanit para vdekjes se tij Nese deshmohet se vertete eshte zbuluar varri i Khanit atehere do te jete ky nje prej zbulimeve me te rendesishme arkeologjike ne vitet e funditpp147shte e pamohueshme se Genghis Khani ka ndryshuar kursin e historise Ne anen tjeter nuk njoh asnje figure tjeter te njohur historike per te cilen ne dime kaq pak Nese kemi rezultate arkeologjike ne lidhje me kete ceshtje atehere do te ndricohet nje pjese e trashegimise sone te perbashket kulturore e cila kishte humbur148 thote LinppGenghis Khani ka pasur nje jete epike Si femije ai perjetoi vrasjen e babait te tij por ai mbijetoi dhe u shnderrua ne nje luftetare dhe strateg brilant i cili arriti te bashkoje fiset e armiqesuara dhe te pushtoje pjesen me te madhe te botes se njohur atebote Ne te njejten kohe ai ndryshoi shoqerine dhe imponoi nje alfabet si dhe nje valute qendrore duke u bere keshtu njeri prej njerezve me ndikimin me te madh ne periudhen e tijppGjate fushatave te pushtimit ushtaret e tij dhunuan dhe vrane dhe Khanet kishin shume femije edhe pse si femije njiheshin vetem femijet legjitim Djali i tij Tushi thuhet se ka pasur 40 djeme ndersa sternipi i tij Kublai Khan ka pasur 22 Kur nje studim gjenetik ne vitin 2003 deshmoi se 16 milione meshkuj kane kromozomin identik Y i cili buron nga nje mashkull i cili kishte jetuar 1 mije vjet me pare shume nxoren perfundimin se kjo me gjase ishte ADN-ja e Ghengis Khanit por natyrisht se nuk ka deshmi per kete pasi qe kufoma e tij nuk eshte gjetur kurreppPer me pak se 20 vjet Ghengis Khan arriti te pushtoje territore te cilat shtriheshin nga Oqeani Paqesor deri ne Detin Kaspik Thesaret qe ai i konfiskonte gjate pushtimeve dergoheshin ne Mongolipp147Njerezit mendojne se varri i Ghengis Khanit eshte i mbushur perplot me ari dhe argjent me thesarin e plackitur gjate pushtimeve te tij148 thote profesori Ulambajar Erdenabat i cili kryeson departamentin e arkeologjise ne Universitetin e Ulan BatoritppNe qender te kryeqytetit te Mongolise Ulan Bator permendorja e Ghengis Khanit eshte e vendosur ne afersi te selise se qeverise Jashte kryeqytetin gjendet statuja e tij i hipur mbi kali 250 tone e rendepp147do shtet e ka nga nje simbol te heronjve te vet dhe ai eshte simboli i kombit tone148 thote Batulga Khaltmaminister i Industrise dhe Bujqesise i cili ka ngritur permendoren e Ghengis Khanit jashte kryeqytetitpp147Kam ngritur permendoren per te kremtuar 800 vjet te shtetit dhe per t146ia sjelle historine e Ghengias Khanit gjeneratave te reja per t146i bere ato krenare per te kaluaren e tyre148 nenvizoi Khaltmap <![CDATA[121212 150 nje here ne jete]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317133/titulli/121212-150-nje-here-ne-jete Kalendari sot shenon 121212 150 qe perkthyer ndryshe do te thote 12 dhjetor 2012ppNdryshe nga 11 vjetet e fundit kjo do te jete data e fundit e trefishte per gati nje shekull kur kalendari do te shenoje 010101 1 janar 2101ppKjo do te thote edhe nje shans i fundit per ciftet qe te martohen ne data te tillappPor per numerologet profesioniste 121212 nuk eshte vetem nje perseritje shifrash apo nje dite me fat per te dashuruaritppshte nje dite fantastike per te nisur nje biznes te ri apo per te bere nje blerje te rendesishme thote numerologia indiane Swetta Jumaani transmeton CNNp <![CDATA[Nuk do te kete kiamet me 21 dhjetor]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317132/titulli/Nuk-do-te-kete-kiamet-me-21-dhjetor Me afrimin e dates se shumeperfolur 21 dhjetor mbeshtetur mbi kalendarin e Maja-ve rrjetet sociale jane permbytur nga porosite per fundin e botesppTe shumta kane qene postimet ne internet per ditet e famshme te erresires qe do te pushtojne globin te ftohtin siberian qe do te tejkaloje shifrat aktuale e do te arrije deri ne minus 100 grade celsius apo per rreshtimin ne nje linje te te gjithe planeteveppTe gjitha pikepyetjet tuaja marrin pergjigjen Jo Bota nuk do te permbysetppPyetjes 145Po sikur te ndodhe146 i pergjigjet me argumente shkencore NASA agjencia amerikane nje pioniere ne eksplorimin e hapesires 147Toka ia ka dale shume mire per 4 miliarde vjet148 theksoi NASA 147dhe shkencetaret e besuar ne te gjithe boten e dine se nuk ka asnje kercenim qe lidhet me vitin 2012148 shtoi kjo agjencippOrigjina e predikimeve per fundin e botes lidhet me historine mbi Nibirun planetin e zbuluar nga sumeret i cili i eshte drejtuar Tokes Sipas gojedhenave fillimisht u predikua per fundin e Tokes ne maj te 2003 me pas ngaqe asgje nuk ndodhi data e kobit u zhvendos ne dhjetor 2012 e lidhur me fundin e nje prej cikleve te kalendarit te Maja-veppSipas NASA-s nuk ekziston nje planet me kete emer apo planeti X Nese do te ekzistonte shkencetaret do ta kishin parep <![CDATA[Te bardhet pakice ne Londer]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317131/titulli/Te-bardhet-pakice-ne-Londer Britaniket e bardhe jane per here te pare ne histori pakice ne Londer treguan te dhenat e regjistrimit te popullsise ne Britanine e MadheppSic percollen gjeresisht mediat angleze vetem 449 per qind e banoreve te kryeqytetit jane 147autoktone148 ne total 37 milione persona gjysme milione me pak nga shifra e 43 milione ne vitin 2001ppPjesa tjeter e Londres perbehet nga emigrante te bardhe 149 per qind aziatike 184 per qind emigrante me ngjyre 133 per qind arabe 13 per qind dhe me race te perziere 5 per qindppNe vetem nje dekade 147armata148 e emigranteve eshte shtuar per tre milione njerez duke ndikuar edhe ne ndryshimin e 147demografise148 se besimit fetar pasi numri i te krishtereve eshte reduktuar me kater milione me pakppGjate kesaj periudhe rritje ka pesuar numri i hindusve myslimaneve dhe ateisteveppNe total ne vitin 2011 75 milione banore kane lindur jashte vendit ose 13 per qind e popullsise se pergjithshme te Anglise dhe Uellsit prej 561 milione banoreshp <![CDATA[Koreja e Veriut testoi raketen]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317130/titulli/Koreja-e-Veriut-testoi-raketen Koreja e Veriut ka thene se ka leshuar nje rakete e cila ka vendosur satelitin ne orbiteppKomanda e Shteteve te Bashkuara per Mbrojtjen e Hapesires Ajrore ka thene se sistemet amerikane kane detektuar se Koreja Veriore ka lansuar nje objekt ne orbiten e TokesppLeshimi i raketes eshte denuar menjehere nga fqinjet e Veriut Koreja e Jugut dhe Japonia ashtu si edhe nga Rusia Shtetet e Bashkuara dhe sekretari i pergjithshem i Kombeve te Bashkuara Ban Ki-moonppKoreja e Veriut ka bere nje prove te deshtuar raketore ne muajin prill Ajo thote se ka te drejte te leshoje satelite dhe sipas saj lansimi i se merkures ka vene ne orbite nje satelit te motitppRaketa eshte leshuar rreth ores 0150 ndersa lexuesja e lajmeve ne televizionin shteteror ka bere njoftimin pak minuta me vonepp147Versioni i dyte i satelitit Kwangmyongsong-3 eshte leshuar me sukses nga Qendra Sohae e Hapesires ne provincen e Phenianit Verior Sateliti ka hyre ne hapesire148 ka konfirmuar folesja e lajmeveppKoreja e Jugut ka thirrur nje takim urgjent te Keshillit te saj per Siguri KombetareppJaponia ka thene se raketa ka fluturuar mbi Okinaven dhe leshimin e saj e ka cilesuar si 147te patolerueshem148ppShtepia e Bardhe ka denuar po ashtu lansimin e raketes duke e quajtur 147akt provokues148 i cili 147demton sigurine rajonale dhe shkel rezolutat e Kombeve te Bashkuara148ppSekretari i pergjithshem i OKB-se Ban Ki-moon ka thene se leshimi i raketes eshte 147shkelje e qarte148 e rezolutave te Keshillit te Sigurimit te cilat i bejne thirrje Korese se Veriut te mos kryeje asnje prove e cila perdor teknologjine e raketave balistikeppMinistria e Jashtme ruse permes nje deklarate per media ka shprehur 147keqardhje te thelle148p <![CDATA[SHBA-ja njeh opoziten e Sirise]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317129/titulli/SHBA-ja-njeh-opoziten-e-Sirise Presidenti i Shteteve te Bashkuara Barack Obama ka thene se vendi i tij ka vendosur te njohe grupin kryesor te opozites siriane si 147perfaqesues legjitim148 te popullit te SiriseppKy hap do te thote se Washingtoni nuk njeh me regjimin e presidentit Bashar al-AssadppShtetet e Bashkuara vazhdimisht i kane bere thirrje Assadit te lere pushtetinppObama duke folur ne nje interviste per televizionin amerikan 147ABC News148 ka thene se Keshilli i Opozites Siriane 147eshte mjaft perfshires ka perfaqesues nga nje game e gjere e fraksioneve siriane dhe meriton legjitimitetin nderkombetar148ppObama po ashtu ka thene se ky Keshill duhet te veproje me pergjegjesi dhe te respektoje te drejtat e grave dhe pakicavep <![CDATA[Jahjaga thekson nevojen e reformave per sundimin e rendit dhe ligjit]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317128/titulli/Jahjaga-thekson-nevojen-e-reformave-per-sundimin-e-rendit-dhe-ligjit E plotesuar Presidentja e Republikes se Kosoves Atifete Jahjaga iu drejtua sot deputeteve te Kosoves me nje fjalim e saj vjetor Ne fjalimin e saj ajo theksoi nevojen e reformave te brendshme per sundimin e rendit dhe ligjit per te pasur nje rruge me te lehte per Bashkimin EvropianppPresidentja Jahjaga tha se eshte e perkushtuar qe te kontribuoj ne normalizimin e marredhenieve me shtetin e Serbise duke i bere thirrje qeverise serbe qe te heq dore nga nderhyrja brenda territorit te KosovesppppFjalimi i plote i PresidentesppSot kur po mbushim pese vjet te krijimit te shtetit tone te ndertuar me djersen mundin dhe sakrificen e shume gjeneratave qe te drejten per te jetuar ne liri e bene realitet perkushtimi per ta bere Kosoven vendin e endrrave te secilit qytetar po behet edhe me i forteppSot kur Ne qytetaret e Republikes se Kosoves po ecim drejt rruges se nje te ardhmeje me te mire dhe me te begate kur po i forcojme themelet e shtetit ligjor e demokratik gjitheperfshires e te qendrueshem nevoja per ndryshime dhe reforma po behet edhe me e domosdoshmeppKete reforme e kane kerkuar qytetaret tane si themel te se ardhmes sone qe hap rrugen e fuqizimit te shtetit dhe qe krijon perspektive afatgjate per femijet tane Kete reforme e kane kerkuar ata qe jane vene ne balle te ndertimit dhe forcimit te shtetit edhe ata bujq e punetore edhe ata inxhiniere e ndertimtare edhe ata arsimtare e punonjes shkencore nxenes e studente por edhe mjeketppE kane kerkuar qytetaret tane - kudoppReforma duhet te jete gjitheperfshirese dhe e thelle per te miren e vendit qe do te trasoje rrugen tone te integrimeve euro-atlantike Jo vetem per hir te integrimit por per te ngritur standardin e jetes se qytetarit tone per te ndihmuar zhvillimin ekonomik te vendit dhe per te forcuar bazat e sundimit te rendit dhe te ligjitppNje reforme qe do te ndihmoje ne ngritjen e sistemit te arsimimit dhe te edukimit per femijet tane si e ardhmja jone Per nje sistem me te forte shendetesor qe qytetaret tane te kene perkujdesje me te mire shendetesore Per zhvillim te hovshem ekonomik dhe mundesi per te investuar Per nje siguri me te madhe per qytetarin tone kudo ne cdo cep te vendit qe te levize lirshem dhe pa frikeppKerkeses se qytetareve tane se ka ardhur koha per te vepruar tani jemi duke iu pergjigjur me veprimet tona konkreteppTe nderuar deputeteppTe nderuar qytetareppMe gjithe dallimet tona Ne e ndajme te ardhmen e perbashket integrimin brenda kufijve te shtetit dhe njekohesisht integrimin ne Bashkimin Evropian Gjithsesi nje miqesi te perjetshme me SHBA-ne nje mik i madh qe ka qendruar perhere me ne dhe qe ka perkrahur rrugen tone drejt te ardhmes me te mireppKjo e ardhme e begate dhe e perparuar eshte hapur per shtetin tone me vjeshten e ketij viti me perfundimin e fazes se mbikeqyrjes se pavaresise nje suksesi te perbashket te qytetareve dhe institucioneve te Republikes se Kosoves dhe miqve tane nderkombetareppSi shtet i ndertuar dhe demokratik ne kemi marre pergjegjesine e plote per te gjitha ceshtjet brenda vendit tone per te cuar perpara te gjitha proceset dhe per te garantuar vlerat tona historike kulturore e fetareppPavaresia jone eshte garantuese e stabilitetit dhe te paqes jo vetem ne rajon Shteti yne eshte promotor i zhvillimit te politikave te fqinjesise se mireppKosova eshte nje dhe e pandashme shtet i te gjithe qytetareve te saj qe ofron mundesi te barabarta per secilinppRepublika e Kosoves eshte bere pjese e rendesishme e te gjitha proceseve nderkombetare dhe vecanerisht te rajonit duke dhene kontribut te drejtperdrejte si nje shtet i barabarte me te gjitha shtetet e tjera ne Evrope e ne bote Kosova nuk eshte vend i krizes por faktor i rendesishem qe ofron zgjidhje per problemetppKy stabilitet i brendshem ka reflektuar edhe jashte vendit duke na dhene mundesi qe botes t146ia paraqesim nje Kosove te re nje Kosove demokratike Ky rrefim suksesi kete vit ka sjelle nje numer me te madh njohjesh dhe ka forcuar pranine tone ne skenen nderkombetare Se fundmi shumica e shteteve anetare te Bankes Evropiane per Rindertim dhe Zhvillim votuan ne favor te Republikes se Kosoves Si Kosove kemi arritur ta shtojme zerin tone ne ofrimin e zgjidhjeve ndaj sfidave globale perfshire arritjen e barazise gjinore dhe fuqizimin e gruas ppPer ne anetaresimi ne Bashkimin Evropian ne Organizaten e Kombeve te Bashkuara ne NATO dhe ne mekanizmat e tjere nderkombetare mbetet synimi paresor qe ofron perspektive te rendesishme dhe e vendos Kosoven ne mesin e kombeve te barabartappRepublika e Kosoves duhet te jete pjese e mekanizmave te rendesishem te sigurise rajonale dhe nderkombetare te EUROPOL-it e INTERPOL-it per te dhene kontribut ne luftimin e te gjitha llojeve te krimit perfshire edhe krimet qe tejkalojne kufijte shteterore Ne kemi ndertuar nje Polici me standarde nderkombetare dhe profesionale e gatshme dhe e afte qe te perballet me te gjitha sfidatppKemi ndertuar nje Force te Sigurise se Kosoves me ndihmen e NATO-s nje strukture qe i ka permbushur kapacitetet operacionale dhe e gatshme per te marre edhe detyra ne misione nderkombetare kudo ne bote ppTe dyja keto institucione e kane fituar besimin dhe perkrahjen e plote te qytetareve te KosovesppI gjithe rajoni i Ballkanit Perendimor po ec ne rrugen e integrimeve evropiane dhe Kosova eshte pjese e pandashme e kesaj rrugeppProcesi i integrimit euroatlantik per Kosoven ka njohur nje zhvillim te ri pergjate nje viti me angazhimin e gjithanshem te te gjitha institucioneve dhe qytetareve te vendit Ne kemi hyre ne nje faze te re ne marredhenien tone me Bashkimin Evropian me marrjen e studimit te fizibilitetit qe hap rrugen tone drejt fillimit te negociatave per Marreveshjen e Stabilizim AsociimitppSynim yni eshte qe ky proces te hapet sa me pare BE-ja me kete do te deshmonte gatishmerine per te mbajtur te hapur perspektiven e integrimeve per te gjitha shtetet e Ballkanit Perendimor pa dallimppProcesi i integrimeve megjithate eshte nje rruge dykaheshe Ne kemi shume pune per te bere ne permbushjen e te gjitha kritereve dhe te standardeve evropiane duke nisur me reformat tona te brendshme ne secilen fushe qe eshte ne te miren e qytetarit toneppPor rruga drejt Bashkimit Evropian eshte e qarte dhe e sigurt Bashkimi Evropian duhet te flas me nje ze per Kosoven dhe ta mbaje deren e hapur per secilin vend te Ballkanit Perendimor duke i kushtuar kujdesin e njejte Evropa eshte familja ku aspirojme te rikthehemi serish te gjithe ne popujt e rajonit te Ballkanit qe historia padrejtesisht na ndau Dhe historine sot kemi vendosur ta bejme bashke per te miren e popujve tane Kete rruge Bashkimi Evropian po na e garantonppKemi marre udherrefyesin per liberalizim te vizave qe ka per qellim qarkullimin e lire te qytetareve tane Kosova nuk do te mbetet vendi i vetem pa qarkullim te lire Ne garantojme se qytetaret e Republikes se Kosoves do te respektojne te gjitha rregullat dhe kriteret e BE-seppNe jemi te gatshem per te hyre ne kete marredhenie te re me BE-ne dhe duam qe ky proces i liberalizimit te vizave te perfundoje jo me vone se deri ne fund te vitit te ardhshem Pamundesia per te levizur lire i ka mbyllur qytetaret e Republikes se Kosoves duke e veshtiresuar jo vetem jeten e tyre por edhe zhvillimin e pergjithshem te vendit Liberalizim i vizave do te thote edhe nje pranim per punen dhe angazhimin e secilit qytetar dhe institucion te Republikes se Kosoves ne ndertimin e shtetit demokratikppRruga evropiane nuk ka alternative dhe ne kete rruge jemi te bashkuar te gjithe qytetaret pa dallim si dhe institucionet Agjenda jone evropiane duhet te shnderrohet ne nje plan pune per te gjithe shoqerine e KosovesppKy moment eshte vetem fillimi i nje rruge te gjate te reformave Ne kete proces uniteti i te gjithe faktoreve te shoqerise kosovare eshte i nevojshem Si institucionet ashtu edhe partite politike shoqeria civile komuniteti akademik dhe ai i biznesit kane nje rol vendimtar per te luajturppBazuar ne pervojat e vendeve qe kane kaluar tashme neper kete proces konsensusi gjitheperfshires ne permbushjen e reformave per integrim eshte vendimtarppNe mars te ketij viti kam themeluar Keshillin Kombetar per Integrim Evropian mekanizem bashkerendues institucional si deshmi e unitetit tone institucioneve spektrit politik komunave shoqerise civile biznesit dhe te gjithe qytetareve per te marre pergjegjesi ne pershpejtimin e dinamikes se integrimit evropian duke bashkuar perpjekjet tona per realizimin sa me te suksesshem te ketij procesippE kemi krijuar nje platforme politike dhe shoqerore me qellim qe te sigurojme pergjate kesaj rruge nje kurs te qarte dhe stabil per vendin drejt integrimit te plote ne Bashkimin Evropian duke forcuar besimin dhe partneritetin e institucioneve me shoqerine civile komunitetin akademik dhe te biznesitppPor kjo rruge jona drejt anetaresimit ne Bashkimin Evropian kerkon nga ne angazhim me te madh ne kryerjen e reformave tona te brendshme Reforma qe nderlidhen kryesisht me sundimin e rendit dhe te ligjit dhe qe kerkojne perfshirjen e secilit segment te shoqerise soneppNe po ndertojme shtet ligjor ku respektimi i rendit dhe i ligjit dhe barazia perpara tij do te thote siguri per qytetarin do te thote mireqenie dhe zhvillim qe eshte investim i sigurt per te ardhmen toneppNe kemi ardhur ne nje periudhe te historise se shtetit tone kur lufta kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar po behet e pakompromis dhe e fuqishmeppKur femijet tane qe shtetin do ta kene trashegimi nga ne nuk do te na pyesin per sakrificen tone ne kete lufte - por do te gezojne frytet e saj Kur gjeneratat e ardhshme nuk do te flasin me per dukurite negative - por do te perjetojne zhvillimin e shtetit dhe do te ecin perparappNe nuk kemi kohe per te humbur - aq sa nuk mund ta humbim luften kunder krimit te organizuar dhe korrupsionit Ne nuk kemi mundesi dhe shanse te tjera pervec kesaj te sotmes Sakrificen e gjeneratave per liri demokraci e pavaresi nuk do ta rrezikojmeppPrandaj jemi te perkushtuar qe dukurite negative ne vend t146i crrenjosim sepse ato po e pengojne zhvillimin tone si shoqeri dhe si shtet po e pengojne procesin e integrimit euroatlantik po e pengojne jeten e qytetarit toneppNuk duam qe te rinjte tane te mbeten peng te korrupsionit dhe krimit te organizuar dukuri keto qe kane penguar investimet dhe hapjen e vendeve te reja te punesppNuk guxojme qe perspektiven e tyre ta rrenojmeppAndaj ne baze te autoritetit tim kushtetues kam themeluar Keshillin Kombetar Kunder Korrupsionit per ta luftuar kete dukuri shkaterruese ne nivelin me te larte dhe me seriozitetin me te madhppNe kete Keshill ne kemi bashkerenduar veprimet e te gjitha institucioneve qe jane te mandatuara ta luftojne korrupsionin duke permiresuar komunikimin mes tyre duke ndare pergjegjesite dhe duke rritur llogaridhenien Per zbatimin e plote te ligjit ne kete beteje kyce qe eshte edhe nyja qe percakton stabilitetin tone te brendshem qendrueshmerine e vendit tone dhe perspektiven evropiane te cilen e synojmeppMe krijimin e Keshillit si prioritet te Zyres se Presidentes se Kosoves kemi ndihmuar ne permiresimin e imazhit te Kosoves jashte vendit dhe ne ndryshimin e perceptimit brenda kufijve te tijppKemi arritur ne perfundime te dobishme per rishikimin dhe ndryshimin e legjislacionit dhe kemi identifikuar mangesite qe na e ngadalesojne punen toneppPara se gjithash kemi krijuar nje front te perbashket dhe gjitheperfshires qe nuk do te rresht se punuari deri ne mposhtjen e korrupsionit ne Kosove Ky vazhdon te mbetet nje nga prioritetet e Zyres simeppNe duhet t146i vazhdojme dhe t146i pershpejtojme reformat per forcimin e rendit dhe te ligjit dhe permiresimin e klimes per biznes si parakushte per terheqjen e investimeve te huaja te drejtperdrejta duke rritur prodhimin e brendshem qe gjeneron punesim dhe ngrit cilesine dhe konkurrencen e produkteve dhe te sherbimeve tonappKete vit vendi yne ka permiresuar infrastrukturen rrugore qe do te lehtesoje qarkullimin e mallrave e te njerezve Realizimi i projektit te Rruges se Kombit 147Ibrahim Rugova148 me mjete vetjake tregon perkushtimin dhe angazhimin institucional per ndertimin e infrastruktures se duhur qe do te ndihmoje ne zhvillimin ekonomik dhe te pergjithshem te kombit tone Kjo rruge eshte ne funksion te nderlidhjes se popujve dhe te shteteve shte lidhja jone ne korridoret e rendesishme evropiane qe na lidhin me vendet e tjera te rajonit dhe me botenppPer nje zhvillim te qendrueshem ekonomik dhe hapje te vendeve te reja te punes vendi yne do te krijoje politika zhvillimore qe shprehin vizionin afatgjate ekonomik te Kosoves Kesaj kauze duhet t146i sherbej edhe Buxheti i vitit 2013 dhe planet afatmesme zhvillimoreppTe nderuar bashkeqytetare ppSot dua qe prej ketu te kujtoj ata 1770 qytetare tane ende te pagjetur qe familjaret po i kerkojne me ngulm ketu e 14 vjet pareshtur Qetesia e asnje familjeje ne Kosove dhe paqja ne shtetin tone nuk mund te vendoset e te arrihet pa zbardhjen e fatit te secilit qytetar te pagjetur Prandaj ne Institucionet e Republikes se Kosoves do te angazhohemi me fuqishem qe kjo ceshtje te zgjidhet qe te vendoset rahatia shpirterore e familjeve qe kane te zhdukur familjaret e tyreppNe mesin tone jane edhe shume viktima te tjera te luftes Ato duan dhe meritojne drejtesi Andaj ne Parimet e Prishtines te Samitit Nderkombetar te Gruas Partneriteti per Ndryshime kerkuam qe grave te dhunuara t146u njihet statusi ligjor i viktimes se luftes qe ato se bashku me grate e tjera qe sakrifikuan aq shume per lirine te zene vendin e tyre qe u takonppPaqja jone eshte paqe per te gjithe dhe qetesi e stabilitet gjithandejppDemokracia qe po e zhvillojme eshte fuqia jone - e shtetit me diversitet kulturor etnik e fetar E ketij shteti qe ka pasur te kaluar te rende te cilen nuk e kemi harruar por qe kemi ndertuar te tashmen per hir te se ardhmesppNe kemi hyre ne procese te rendesishme per shtetin dhe kemi nevoje per bashkimin tone Dallimet tona politike duhet t146i shnderrojme ne perparesi dhe ne pragmatizem per te miren dhe te ardhmen toneppSi faktor paqeje dhe stabiliteti ne rajon i jemi pergjigjur fqinjesise se mire me te gjitha shtetet duke e ndertuar ate me respekt si te barabarte dhe te dinjitetshem Por ne jemi te vetedijshem per problemet ne marredheniet me Republiken e Serbise dhe prandaj kemi hyre ne nje rruge te dialogut per te gjetur zgjidhjeppDialogu nuk eshte vetem zgjidhja me e mire por eshte e vetmja menyre qe Republika e Serbise te marre pergjegjesite dhe te zbatoje marreveshjet nderkombetare ne raport me Kosoven Dialogu eshte menyra me e mire per te normalizuar marredheniet mes dy shteteve te barabarta dhe sovrane qe hap rrugen e integrimeve evropianeppNuk kemi kohe per te humbur dhe tashti me shume se kurre ne duhet te bashkohemi per te gjetur zgjidhjet me te mira per Kosoven te bazuara ne standardet evropiane te garantuara nga Bashkimi Evropian dhe te perkrahura fuqishem nga SHBA-jappE kemi bere te qarte se Kosova eshte nje teresi unike territoriale dhe ka kufijte e saj te garantuar nderkombetarisht Nuk do te kete asnje zgjidhje tjeter pervec atyre qe bazohen ne ligjet dhe ne Kushtetuten e Republikes se Kosoves dhe te gjitha marreveshjet qe arrihen duhet te garantohen dhe te zbatohen ne praktikeppNuk do te kete ndarje te Kosoves Nuk do te kete shkembim territoresh e popullatashppNuk do te vendosim standarde te dyfishta per komunitetet ne Kosove dhe ne vecanti nuk duam te rrenojme ate qe e kemi arritur deri me tani perfshirjen e te gjitha komuniteteve 150 serb turk boshnjak goran rome ashkali dhe egjiptas ne institucionet e Republikes se KosovesppDialogu zhvillohet per te gjetur zgjidhjet praktike per qytetaret dhe per normalizimin e marredhenieve ndermjet dy shteteve E kaluara jone nuk do ta mbaje peng te ardhmen dhe ne do te gjejme menyra per te zgjidhur ceshtjet qe na kane mbetur te hapura ppKam shprehur gatishmerine qe te takoj Presidentin e Serbise ne interes te shtetit dhe te popullit te Kosoves duke u bazuar ne ligjet dhe ne Kushtetuten e Kosoves Une kam deklaruar se do te takohesha kurdo dhe kudo dhe vazhdoj te besoj se takimet ndermjet perfaqesuesve te barabarte te Kosoves dhe te Serbise kontribuojne ne normalizimin e marredhenieve Takimet nuk nenkuptojne kushtezime te asnjeres pale e me se paku te perfaqesuesve te Republikes se Kosoves Problemet nuk zgjidhen vet dhe nuk zgjidhen me force Problemet ne kohe moderne zgjidhen me dialog ne vecanti aty ku lufta ka perfunduarppRrugen tone drejt BE-se do ta kemi me te lehte nese bashkepunojme mes vete si dy shtete te pavarura e sovrane qe respektojne vlerat e njera-tjetres dhe te fqinjesise se mireppI bejme thirrje Republikes se Serbise qe te heqe dore nga financimi dhe perkrahja e strukturave ilegale e kriminale ne veri te vendit sepse ato po mbajne peng jeten e qytetareve te zakonshem atje Kerkojme nga autoritetet e Republikes se Serbise qe te heqin dore nga nderhyrja brenda territorit te Republikes se Kosoves Stabiliteti i Kosoves si shtet i pavarur dhe sovran eshte stabilitet per rajonin dhe me gjere Marredheniet tona nuk mund ta mbajne peng stabilitetin ne Evrope dhe nuk mund ta kercenojne zhvillimin e pergjithshem te Ballkanit PerendimorppJeta e qytetareve eshte me e rendesishme se egoja e pushtetitppNe komunat ne veri do te vendosim rendin dhe sundimin e ligjit duke i shperbere te gjitha strukturat e lidhura me krimin e organizuar kontrabanden e korrupsionin duke kthyer besimin e qytetareve te kesaj pjese te vendit ne institucionet e Republikes se Kosoves Normalizimi i situates do te mundesonte qe ne kohen kur te mbahen zgjedhjet lokale te Republikes se Kosoves bazuar ne ligjet dhe Kushtetuten e vendit ato te zhvillohen edhe ne komunat ne veri te territorit duke ia mundesuar komunitetit serb dhe komuniteteve te tjera qe te zgjedhin perfaqesuesit e tyre legal e legjitim Kjo do te mundesonte edhe zhvillimin me te shpejte ekonomik te tri komunave ne veri si dhe do te relaksonte marredheniet ndernjerezoreppPor me demokracine dhe zhvillimin vijne edhe pergjegjesite po aq sa edhe te drejtat Qytetaret serbe ne komunat ne veri duhet ta ndjejne dhe ta kuptojne Kosoven si shtet dhe atdhe te tyre Ta ndjejne se diversiteti kulturor etnik dhe fetar eshte pasuri jona e perbashket dhe ta kuptojne se e ardhmja edhe e tyre eshte brenda ketij shtetippPrandaj ju bej thirrje qytetareve te komunitetit serb posacerisht atij ne komunat ne veri qe te shohin kah e ardhmja e tyre se bashku me te gjithe qytetaret e KosovesppI zato pozivam gradjane srpske zajednice posebno one koje zive u opstinama na severu da gledaju ka njihovoj buducnosti zajedno sa svim drugim gradjanima Kosova Vasa domovina je Kosovo mesto velikih aspiracija i mogucnosti Vasa domovina je Kosovo zemlja nade i zajednickih odgovornosti Hajde da je zajedno izgradimo za nasu dobrobit i za sigurniju i bolju buducnostppTe nderuar deputeteppPuna jone nuk ka perfunduar posacerisht ne reformen kushtetuese dhe ate zgjedhore sado qe perpjekje te medha jane bere per te permbyllur keto procese Qytetaret e Kosoves me te drejte presin qe t146u ofrojme nje pasqyre te rezultateve te arritura dhe ata duan qe t146i permbyllim me sukses atoppshte koha qe te gjenden zgjidhjet e perbashketa posacerisht ne reformen zgjedhore dhe qe te gjitha forcat politike ne vend te ofrojne zgjidhjet me te mira per nje gare te sigurt zgjedhore Per te vendosur bazat per zgjedhje te lira dhe demokratike ne te cilat qytetaret besojneppVendi yne e ka te domosdoshme t146i perfundoje me sukses proceset e reformes zgjedhore dhe kushtetuese Faza e tranzicionit qe shteti yne e kaloi ne keto vite te clirimit si dhe pervoja me demokracine na ka dhene mundesine te shohim se si duhet ta permiresojme legjislacionin zgjedhor dhe si ta bejme reformen kushtetuese per te avancuar proceset demokratike dhe per t146i ndare me qarte kompetencat brenda institucioneveppTe nderuar bashkeqytetare te mippKeni kerkuar veprime dhe rezultate konkrete per te avancuar proceset demokratike neper te cilat po kalon vendi Keni kerkuar me shume pune dhe me shume angazhime nga te gjithe ne per ta ndertuar Kosoven nje shtet te dinjitetshem per te cilin do te jemi krenare te gjitheppNe asnjehere nuk kemi hequr dore nga endrra e perbashket per Republiken e Kosoves nje vend te mundesive te medha E realizuam vullnetin per lirine dhe pavaresine dhe te gjithe se bashku do ta gezojme nje te ardhme me te mire Me me shume mireqenie dhe me shume begati me me shume zhvillim e perparim ekonomik dhe me shume vende te punesppAjo qe e ka karakterizuar shpirtin tone te pamposhtur ne Kosove ka qene solidariteti mes nesh dhe besimi ne njeri-tjetrin Bashkimi yne ka qene pjese e historise sone te begate por shume here te rende dhe ai ka qene shpetimi yneppSfidat do te jene te medha ne rrugen tone perpara dhe une nuk them se do ta kemi te lehteppPor ne duhet te flasim me nje ze per Kosoven sepse e kemi atdhe tonin me te cilin do te jene krenare te gjithe ata qe na ndihmuan ta ndertojmeppshte koha te shohim perpara dhe te tregojme se fuqia jone eshte ne bashkimin tone dhe ne besimin ne forcat tona Besimin ne NeppZoti ju bekofteppZoti e bekofte KosovenppLDK bojkoton fjalimin e Presidentes ppNe seancen plenare kur presidentja e vendit Atifete Jahjaga po ben nje adresim para deputeteve te Kuvendit te Republikes se Kosoves ne nje fjalim vjetor Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike te Kosoves ka bojkotuar kete seance ppSeanca ka filluar edhe eshte duke vazhduar me piken e vetme te rendit te dites ku eshte duke mbajtur fjalimin presidentja e vendit Jahjaga Por GP i LDK-se nuk ka hyre fare ne seance duke mos degjuar fjalimin e presidentes per fundvitppppPresidentja dhe kryeministri i drejtohen KuvenditppQysh me heret ky subjekt opozitar eshte deklaruar qe presidentja e vendit Atifete Jahjaga eshte vetem Atifete Jahjaga dhe jo presidente e vendit pasi qe nuk po respekton marreveshjen e nenshkruar mes tre lidereve Hashim Thac Isa Mustafa dhe Behgjet PacollippPresidentja e Kosoves Atifete Jahjaga iu drejtohet sot deputeteve te Kuvendit te Kosoves ne fjalimin e saj vjetorppKuvendi do te mbaje edhe nje seance tjeter plenare ne te cilen kryeministri Hashim Thaci do te informoje ligjvenesit per takimin e tij te trete me kryeministrin e Serbise Ivica DaciqppThaci ka takuar Daciqin me 4 dhjetor ne Bruksel nen pranine edhe te shefes per politike te jashtme te Bashkimit Evropian Catherine AshtonppKryeministri ka informuar deputetet edhe per dy takimet e para me homologun serb te zhvilluara me 19 tetor dhe 7 nentorppTakimet e tilla thuhet se kane per qellim normalizimin e marredhenieve midis Kosoves dhe Serbisep <![CDATA[Haradinaj Kushti kryesor per koalicion eshte udheheqja e qeverise]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317127/titulli/Haradinaj-Kushti-kryesor-per-koalicion-eshte-udheheqja-e-qeverise Kryetari i AAK-se Ramush Haradinaj ka theksuar se partia qe ai drejton ka marre nje oferte per te ndare pergjegjesite dhe ai beson se nje koalicion i AAK-se me PDK-ne do te ndodhe Sipas tij AAK eshte e interesuar qe te beje ndryshime ne situaten ne vend pasi gjendja e tanishme nuk eshte e mire ppPor per liderin e AAK-se kushti kryesor per te hyre ne koalicion eshte udheheqja e qeverise Sipas tij kjo eshte menyra e vetme me ane te se ciles ai mund te kontribuojeppLideri i AAK-se Ramush Haradinaj ne nje interviste ne RTK ka theksuar se edhe pa hy ne koalicion AAK do te marr pergjegjesi dhe do te ndihmoje ne proceset e reformes zgjedhore dhe posacerisht ne integrimet evropiane te KosovesppHaradinaj ka thene se dialogun politik me Serbine e sheh si pergjegjesi e te gjitheve dhe jo vetem si pune te qeverisepp147Temat qe trajtohen ne dialog jane edhe te mijat edhe te Aleances dhe nuk jane vetem te qeverise Une nuk mund te kursehem kur behet fjale per interesat e krejt vendit Te gjithe duhet te kuptojne dicka qe eshte buka dhe uji per qytetaret e tij148 ka theksuar Haradinajp <![CDATA[Kosova vendos marredheniet diplomatike me Dominiken]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047317126/titulli/Kosova-vendos-marredheniet-diplomatike-me-Dominiken Nje dite pas njohjes formale te shtetit te pavarur dhe sovran te Kosoves nga Komonuelthi i Dominikes dy shtetet kane vendosur zyrtarisht marredheniet diplomatike ndermjet tyreppAkti i vendosjes se marredhenieve diplomatike eshte nenshkruar ne Nju Jork ndermjet ambasadorit Bekim Sejdiu konsull i Pergjithshem i Republikes se Kosoves ne Nju Jork dhe perfaqesuesi i Perhershem i Komonuelthit te Dominikes ne Kombet e Bashkuara ambasadori Vince HendersonppNe marreveshjen e nenshkruar nga dy ambasadoret shprehet vullneti i dy shteteve per te zhvilluar marredheniet e miqesise dhe bashkepunimit ne politike ekonomi tregti kulture dhe ne fusha te tjerappDy palet jane dakorduar qe te zhvillojne marredheniet e tyre ne perputhje me qellimet dhe parimet e Kartes se OKB-se normat e te drejtes nderkombetare dhe ne perputhje me konventat e Vjenes per marredheniet diplomatike dhe konsullorepp147Dy palet jane te bindur se vendosja e marredhenieve diplomatike ndermjet Republikes se Kosoves dhe Komonueltit te Dominikes eshte ne interes te dy shteteve dhe ne frymen e marredhenieve miqesore ndermjet kombeve tona si dhe do ta forcoje bashkepunimin nderkombetar148 thuhet ne dokumentin e nenshkruar nga dy ambasadoretppNje dite me pare ministri i Puneve te Jashtme i Kosoves Enver Hoxhaj ka pranuar noten verbale te njohjes zyrtare te Republikes se Kosoves nga DominikappMinistri Hoxhaj gjate lobimit te fuqishem per njohje nga shtetet e Karaibeve dy here gjate vitit 2012 ka vizituar Dominikan dhe ka pasur kontakte te shpeshta dhe takime direkte me lideret e ketij shtetippHoxhaj ka takuar kryeministrin njekohesisht minister i Puneve te Jashtme si dhe i Financave i Dominikas Roosevelt Skerrit dhe perfaqesues te tjere te larte te ketij shtetip <![CDATA[Rekordi s146eshte i Messit]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047316987/titulli/Rekordi-s146eshte-i-Messit Mediat spanjolle e kane kontestuar rekordin e Lionel Messit i cili se fundmi e kaloi gjermanin Gerd Muller duke realizuar 86 gola per nje vit te plote E perditshmja AS shkruan se rekordi absolut i takon ish futbollistit nga Zambia Godfrey Chitalu i cili gjate nje viti diellor kishte realizuar 107 gola Mirepo FIFA nuk e njeh rekordin e regjistruar ne vitin 1972 nga futbollisti afrikan i cili kishte nderruar jete pas nje aksidenti ajror ne vitin 1993pArritja e jashtezakonshme 86 gola te realizuar per nje vit te cilen diti ta beje vetem Lionel Messi pas dygoleshit me Betisin te dielen qe shkoi duke e kaluar legjendarin gjerman Gerd Muller 85 gola per te nuk do t146i mjaftonte argjentinasit qe te jete rekordmen absolut i golave te shenuar per nje vit diellor ppPer ta vene ne dyshim rekordin e yllit te Barcelones eshte perkujdesur e perditshmja spanjolle AS e cila ia mban krahun rivalit Real Madrid ppSipas saj rekordi i golave te shenuar per nje vit te plote i takon Godfrey Chitalut futbollist i Zambise i lindur ne vitin 1947 dhe i vdekur tragjikisht ne nje dizaster ajror me Kombetaren e tij ne vitin 1993 kur ai po e kryente detyren e selektoritppSipas AS viti i lavdishem i Chitalut do te ishte ai 1972 kur kishte shenuar 107 gola ne ndeshje zyrtare te luajtura me Kombetaren dhe me fanellen e Kabwe Warriors FC skuader ne te cilen ka luajtur ne periudhen 1970-1982 kur edhe e kishte lene perfundimisht futbollinppMirepo Federata Nderkombetare e Futbollit FIFA nuk i ka njohur kurre e arriturat e futbollistit nga Zambia ppAskush nuk e di saktesisht nese kjo e arritur mahnitese 107 gola per nje vit eshte e vertetuar ppAjo qe eshte e qarte eshte se golat e Lionel Messit 86 ne vitin 2012 eshte nje statistike e sigurt dhe ende e fresket ne memorien tone ppZyrtarisht eshte nje rekord me pas nese 145Pleshti146 deshiron t146i qetesoje te gjithe dhe t146i heq dyshimet e skeptikeve me te medhenj mund ta kaloje rekordin e Godfrey Chitalus prej 107 golash Ndoshta ne vitin 2013 sepse sivjet nuk ka me kohep <![CDATA[Balotelli 2 mije euro per taksi]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047316986/titulli/Balotelli-2-mije-euro-per-taksi Mario Balotelli ka vazhduar me cmendurite e tij Futbollisti italian e ka bere 145skandalin146 e radhes duke shpenzuar per taksi plot 2 mije euro vetem per te shkuar nga Manchesteri drejt Londres dhe anasjelltas 22 vjecarin e priste ne kryeqytetin anglez menaxheri i tij Mino Raiola dhe per te mos u vonuar ai e porositi nje taksi te shpejtepmendurite e Mario Balotellit s146kane te ndalur Futbollisti kontrovers italian e ka bere skandalin e radhes duke e shpenzuar nje shume marramendese per taksi ppSulmuesi i Manchester Cityt ia pagoi taksistit plot 2 mije euro vetem per ta transportuar nga Manchesteri per Londer dhe anasjelltasppPerfaqesuesi italian kishte takim me menaxherin e tij Mino Raiola dhe ishte vonuar prandaj e mori taksin dhe kerkoi qe te shkonte me urgjence ne kryeqytetin anglez ppUdhetimi deri ne Londer i kushtoi Balotellit 980 euro dhe po aq per t146u rikthyer ne Manchester qe se bashku e arrijne shifren pothuajse 2 mije europpDistanca ndermjet Londres dhe Manchesterit eshte 260 kilometra dhe 22 vjecari shkoi me kohe per ta takuar menaxherin e tij ppIsh futbollisti i Interit kishte gjithmone probleme ne komunikacion qe kur u transferua tek 145Citizens146 nga NerazzurretppAi ishte gjobitur disa here me nje total prej 11 mije eurosh Edhe pas derbit te Manchesterit te cilin e fitoi United me rezultat 32 ne fundjave Balotelli ishte bllokuar me veturen e tij nga tifozet e 145Djajve te Kuq146 te cilet e kane fyer dhe gjuajtur me gjesendeppNese e llogarisim rrogen e Balotellit i cili paguhet rreth 190 mije euro ne jave 2 mije euro mund te mos duken asgje per te ppPor per te tjeret 2 mije euro mund te jene rroge mujore dhe kete shpenzim e shohin te ekzagjeruar nga futbollisti me prejardhje ganezeppEnde nuk dihet se per cfare eshte takuar Balotelli me Raiolan por mediat britanike spekulojne se dyshja te kete biseduar rreth largimit te mundshem te futbollistit problematik nga 145Citizens146 gjate janarit ppPer te interesim kane shfaqur tri skuadrat e medha italiane Juventus Milan dhe InterppSe fundmi menaxheri i Cityt Roberto Mancini ka thene se Balotelli nuk po e jep ate qe mundet por trajneri italian ka shtuar se 145Balo146 nuk do te largohet nga Etihad Stadium gjate janarit pp22 vjecari ka perfunduar ne bankine tek City pasi qe para tij luajne Aguero e Tevez por edhe Dzekop <![CDATA[Bradford eliminon arsenalin nga Capital Cup]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047316985/titulli/Bradford-eliminon-arsenalin-nga-Capital-Cup Jane dashur minutat shtese qe te definohet gjysmefinalisti i Capital Cup ne takimin ne cerekfinalen ne mes te Bradford dhe Arsenalit ppVendasit kaluan ne epersi ne minuten e 16 te takimit me ane te Thompson ppPjesa e dyte ishte e tera e Arsenalit pasi qe sulmuan vazhdimisht porten e Bradford por goli i barazimit erdhi ne minuten e 87 te takimit ku barazoi kapiteni i Arsenalit Thomas Vermalean ppArsenal kishte mundur te perfundonte me fitore por fajtor per kete ishte portieri i Bradford Duke qe beri disa pritje fenomenale duke ruajtur porten e tij ppPasi qe minutat e rregullta nuk sollen fitues u desh qe te luhen minutat shtese te cilat nuk mjaftuan per ta nxjerr fitore ppPas kesaj u ekzekutuan penalltite dhe Cazorla e Chamakh deshtuan te shenojne nga pika e bardhe Szczesny arriti te mbronte dy penallti mandej por ishte kapiteni Vermalean i cili deshtoi te shenoj dhe Bradford kaloi ne gjysmefinale te kesaj kupe hera e pare ne histori te kesaj skuadre ppBradford eshte skuader e Liges se katert angleze ppNe anen tjeter ne kuader te Capital Cup Aston Villa ka kaluar ne gjysmefinale pasi qe ka mposhtur Norwhich me rezultat 4-1 si mysafirep <![CDATA[Mbret i dueleve ne Evrope]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047316984/titulli/Mbret-i-dueleve-ne-Evrope Valon Behrami ka regjistruar statistika mbreselenese kete sezon me Napolin Ne pese kampionatet me te forta evropiane asnje lojtar nuk ka qene me i suksesshem se futbollisti kosovar sa u perket kontrasteve 27 vjecari ka fituar plot 82 duele respektivisht 59 per ndeshje Perfaqesuesi zviceran shquhet edhe me faullet e shkaktuar dhe me faktin se kundershtaret hasin ne veshtiresi te medha per ta kaluar pTe gjithe e duan lojen e bukur por me ne fund ne futboll i kushtohet rendesi edhe perballjes fizike Mediet e huaja me saktesisht uebfaqja whoscoredcom i kane analizuar me kujdes duelet ne mes te lojtareve ne pese ligat me te forta evropiane dhe ne kete aspekt prin futbollisti kosovar Valon BehramippI njohur qe nje kohe te gjate per forcen dhe vendosmerine e tij ne duele 27 vjecari eshte bere lojtar mjaft i rendesishem i Napolit Edhe pse ne fillim ekzistonte skepticizmi sepse ai nuk shihej si zevendesues ideal i Walter Garganos se larguar perfaqesuesi zviceran e ka rrembyer zemren e tifozeve napolitane tek te cilet dita dites po behet nje heroppIsh futbollisti i Verones Lazios West Hamit dhe Fiorentines ka fituar 82 duele deri ne kete moment nje statistike kjo mbreselenese te cilen nuk e ka arritur asnje lojtar nga ligat me te forta evropianeppNese i hyjme nje analize edhe me te detajuar atehere del se Behrami i ka fituar 59 duele per ndeshje Ai eshte shume me perpara te dytit ne tabele Arturo Vidal i cili ka fituar 63 kontraste perkatesisht 53 per ndeshjeppDy yjet e futbollit Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi jane shume larg Behramit Portugezi ka nje total prej 8 duelesh te fituara ose 05 per ndeshje dhe renditet ne poziten e 1116-te kurse argjentinasi ka nje total prej 9 duelesh te fituara ose 06 per ndeshje duke u renditur ne poziten e 1079-teppFutbollisti tjeter kosovar Xherdan Shaqiri i cili nuk pati paraqitje te mjaftueshme me Bayern Munichun deri tash ka fituar 7 duele ose 06 per ndeshje keshtu qe renditet ne poziten e 1069-te Duelet dhe faullet nuk jane domosdoshmerisht e njejta gje ppNe listen qe whoscoredcom e ka publikuar me lojtaret qe kane shkaktuar me se shumti nderhyrje te palejuara Behrami renditet ne poziten e 41-te Por ne nje statistike tjeter ai hyn ne Top 10 Vetem kater futbolliste nga pese kampionatet me te mira evropiane jane dribluar me pak se 27 vjecarip <![CDATA[147Life of Pi148 premiera e radhes ne ABC]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047316983/titulli/147Life-of-Pi148-premiera-e-radhes-ne-ABC Premiera boterore e filmit 147Life of Pi148 Jeta e PI-se do te jepet premiere me 18 dhjetor ne kinemane ABC ppNe filmin e zhanrit Adaptim AksionAventureDrame dhe me regji te Ang Lee luajne aktoret Suraj Sharma Gerard Depardieu Tabu Irrfan Khan Adil Hussain Tobey Maguire etjppFilmi bazohet ne romanin me titull te njejte te shkrimtarit te njohur kanadez Jan Martel Aty pershkruhet udhetimi epik i nje djaloshi nga India Pasi anija e tij fundoset se bashku me shume kafshe djaloshi Pi hip ne varke se bashku me nje tiger te bengalit dhe nje zeber Ne film pershkruhen disa muaj udhetimi te varkes ne mes te oqeanit te pafundppFilmi eshte nominuar edhe per OskarppKjo eshte premiera e 7-te ne 3D qe KDSHF 147Genci147 do te sjelle ne Kinemane ABC me 18 dhjetorp <![CDATA[Page pergatitet per solo turne]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047316982/titulli/Page-pergatitet-per-solo-turne Kitaristi legjendar i grupit Led Zeppelin Jimmy Page i cili momentalisht po promovon nje DVD me interpretime te grupit ne nje interviste per revisten pp145Guitar World146 ka zbuluar se vitin e ardhshem deshiron te nis nje solo turne muzikore pavaresisht obligimeve te shumta qe ka Ai njekohesisht hodhi poshte zerat se grupi do te angazhoje nje kengetar te ri ppPage sqaroi se kohe me pare kur dikush kishte leshuar 145balonen146 se grupi do te testonte disa kengetare te ri 150 gje qe fare s146ishte e vertete andaj anetaret e grupit ne njefare menyre u gjenden nen presionin e asaj se kend duhej ta fusnin ne grup ppPo mendoja per ate se cka do te ishte me se miri te ndryshonim megjithese e dija qe s146ka gjasa qe ta nderronim kengetarin148 sqaroi Page ppPer shkak te kontributit dhene kultures dhe artit amerikan javen e kaluar grupi Led Zeppelin u prit ne Shtepine e Bardhe nga presidenti amerikan Barack Obama Keshtu Robert Plant John Paul Jones dhe Jimmy Page tashme jane pjese e artisteve qe u nderuan me mirenjohjen e larte Kennedy Centre Honoursp <![CDATA[MSA per Kosoven pas permbushjes se prioriteteve afatshkurtera]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047316981/titulli/MSA-per-Kosoven-pas-permbushjes-se-prioriteteve-afatshkurtera Shefat e diplomacive te vendeve anetare te BE-se te mbledhur sot ne Bruksel nuk jane pajtuar per te nisur negociatat per MSA-ne me Kosoven Vendimin i pari e ka bere publik ne Twitter Komisioneri per Zgjerim Stefan Fyle 147BE-ja ka konfirmuar mundesine qe Kosova te hape negociatat per Marreveshjen e Stabilizim Asoccimit kur te permbushen prioritetet afatshkurtera148 ka shkruar FyleppRaportohet se komentet per Kosoven nga ky takim kane qene se duhet te vazhdojne negociatat me Serbine Kosova te bashkepunoje me EULEX-in dhe te mbeshtetet me deshmi konkrete ne luften e anti-korrupsionitppAs per Serbine nuk ka date per nisjen e negociatave per anetaresim edhe pse eshte thene se ajo ka bere progres Shefat e diplomacive te vendeve anetare te BE-se i kane rekomanduar Keshillit te BE-se qe te propozoj hapjen e negociatave me Serbise 147gjate presidences se ardhshme148 nese vazhdon perpariminppShefi i diplomacise suedeze Carl Bildt u ka thene gazetareve pas takimit ne Bruksel i cili ka zgjatur gati pese ore se kur behet fjale per Serbine ne konkluza permendet 147korniza kohore148 e lidhur me caktimin e dates per fillimin e negociatave me BE-neppI pyetur se a behet fjale per qershorin e vitit te ardhshem dhe se a dihet data konkrete ai ka thene se nuk behet fjale per date por per periudhe kohore Bildt ka thene se per perparimin e metejme do te diskutohet ne takimet e ardhshem te Keshillit te EvropesppEdhe Ministri shteteror per ceshtje evropiane i Gjermanise Michael Link ka theksuar se specifikimi i dates konkrete per fillimin e bisedimeve eshte shnderruar ne nje prirje te keqe Sipas tij ne rastin e Serbise eshte e nevojshme te shqyrtohet synimi i ketij vendi per anetaresim ne BE si rast unik RTKppLink Synimi i Serbise per pranin ne BE - rast i vecantppMinistri shteteror per ceshtje evropiane i Gjermanise Michael Link tha se specifikimi i dates konkrete per fillimin e bisedimeve eshte shnderruar ne nje prirje te keqeppSipas tij ne rastin e Serbise eshte e nevojshme te shqyrtohet synimi i ketij vendi per anetaresim ne BE si rast unikpp147Ne gjithnje themi natyrisht se duke dhene data te sakta gjithmone eshte 150 ne rastin e ceshtjeve te zgjerimit 150 dicka qe ne e kishim bere ne te kaluaren shume shpesh pasi kjo cdohere rrezikon qe te mos jepen stimulse Por kjo eshte nje rregull e pergjithshme qe nuk eshte specifike vetem per Serbine por qasje e pergjithshme se cka ka mesuar Bashkimi Evropian nga situatat e kaluara148 i tha Link Radios Evropa e LireppMegjithate ai ka theksuar se eshte e domosdoshme te levizet perpara me ndjenjen e qellimit dhe te pergjegjesisepp147Pjesa me e rendesishme per ne eshte se secili qe deshiron realisht te jete anetar i BE-se pra ai ose ajo nuk do te duhej te levizte vetem ne momentin e fundit te mundshem148 tha ministri Link ne Bruksel duke folur per gjaset qe Serbise t146i jepet data e fillimit te negociatave per pranim RELp <![CDATA[Grabovci per pergjimet Hajgare mes shokeve]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047316980/titulli/Grabovci-per-pergjimet-Hajgare-mes-shokeve Adem Grabovci ka thene se qellimi i publikimit te pergjimeve ka qene percarjappAnalistet kane paralajmeruar pasoja shkruan Kosova Sotpp147Te gjitha ato qe shihen se me shume kane qene hajgare ne mes te shokeve Madje Samiu vete e ka ate fjalor dhe kete e dime te gjithe edhe Jakupi edhe te gjithe sepse te gjithe qeshin me te dhe askush nuk i idhnohet148 ka thene Grabovci transmeton Indeksonlinep <![CDATA[Plotesoni kushtet]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047316979/titulli/Plotesoni-kushtet Kosova duhet te plotesoje nje varg kushtesh per te siguruar hapjen e negociatave per Marreveshjen e Stabilizim -Asociimit Ministrat e Jashtem te BE146se kerkuan perparime ne luften kunder korrupsionit krimit te organizuar dhe dialogut me Serbine ne menyre qe gjate gjysmes se pare te vitit te ardhshem te merret nje vendim pozitiv Per kete raportimi i Baroneshes Ashton ne pranvere para zyrtareve europiane do te jete vendimtar pAutoritetet kosovare duket se nuk ia kane arritur te permbushin asgje nga ajo qe kishte kerkuar Komisioni Europian gjate muajit tetor ne menyre qe Prishtina dhe Brukseli te hapin negociatat per Marreveshjen e Stabilizim -AssocimitppKrejt detyrat qe u jane kerkuar pas publikimit te studimit te fizibilitetit muaj me pare jane perseritur edhe nje here te marten mbrema ne kryeqytetin europianppKomisioneri Stefan Fule i cili ka mandatin per te propozuar hapjen e bisedimeve per MSA146ne me Kosoven nuk ka pasur asgje pozitive per te raportuarppPorosine se Kosova duhet t146i permbushe te ashtuquajturat kushte afatshkurtra Fule e ka derguar permes nje mesazhi ne rrjetin social 147Twitter148 pasi i ka perfunduar punimet Keshilli per eshtje te Pergjithshme i BE146sepp147BE ka konfirmuar mundesine qe Kosova te hape negociatat per Marreveshjen e Stabilizim Asociimit pasi Kosova te permbushe prioritete afatshkurtra148 ka shkruar FuleppKomisioneri per Zgjerim ne konferencen per media ka deklaruar se pret qe Kosova te nise keto negociata gjate gjashte mujorit te pare te vitit te ardhshemppMinistrja e Jashtme e Qipros Erato Kozakou Markoullis ka konfirmuar ato qe ka thene Fule duke nenvizuar se e gjithe ajo cka eshte duke ndodhur ne Bashkimin Europian karshi Kosoves merr parasysh dallimet mes shteteve anetare per statusinppAjo ka potencuar edhe kushtet qe duhen permbushurpp147Keshilli ndjek ecurine e Studimit te Fizibilitetit per Marreveshjen e Stabilizim - Asociimit midis BE146se dhe Kosoves pa paragjykim te statusit nga ana e vendeve anetare Keshilli merr ne dijeni se Komisioni do te propozoje direktivat negociuese per MSA146ne sapo Kosova te kete permbushur prioritetet afatshkurtra qe kane te bejne me sundimin e ligjit ne administraten publike mbrojtjen e minoriteteve tregtine te cilat jane identifikuar ne studimin e fizibilitetit148 ka thene MarkoullisppTe gjitha keto qe i kane thene zyrtaret europiane per Kosoven kane gjetur vend edhe ne konkluzionet e tyreppAty i behet thirrje Kosoves qe te beje perparime thelbesore ne shume fushapp147Keshilli i ben thirrje Kosoves qe te beje me shume perparime ne bashkepunimin me EULEX146in si dhe ne punen me Taske Forcen e Speciale EULEX146it t146i permbushe obligimetNe kete kuptim dialogu i strukturuar per sundimin e ligjit dialogu per liberalizimin e vizave dhe dialogu per stabilizim asociimin do te luaje nje rol te rendesishem per t146i cuar perpara perpjekjet e Kosoves per reforma ne keto fusha148ppPo ashtu Kosoves i kerkohet qe t146i pershpejtoje perpjekjet per reformapp147Duhen shume perpjekje per forcimin e reformes administrative dhe konsolidimin e sundimit te ligjit vecmas duke sjelle deshmi te luftes kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar reformen e gjyqesorit dhe lirine e shprehjes148 thuhet ne konkluzioneppBE ka bere thirrje qe Kosova te forcoje bashkepunimin e ngushte me EULEX dhe ta respektoje mandatin e riperterire te ketij misionipp147Keshilli mirepret perpjekjet e vazhdueshme te Komisionit qe te negocioje nje marreveshje kornize me Kosoven qe ka te beje me pjesemarrjen e saj ne programet e Unionit dhe synimin qe kjo te trajtohet ne gjysmen e pare te vitit te ardhshem ne Keshill pa paragjykuar ceshtjen e statusit148 ppBrukseli ka kerkuar qe te implementohen te gjitha marreveshjet e arritura me Serbine dhe angazhim i metejme ne kete proces per te gjitha ceshtjet me lehtesimin e BE146seppNe konkluzione kerkohet edhe normalizimi i marredhenieve Kosove 150 Serbi qe permendet si kusht per rrugen europiane ndersa BE ka kerkuar edhe nje plan per VeriunppAty eshte mirepritur fillimi i implementimit te IBM146se eshte pershendetur vendimi qw Kosova dhe Serbia te emerojne zyrtare nderlidhesppPo ashtu Bashkimi Europian pret qe te dy palet te vazhdojne te pershpejtojne punen e tyre duke adresuar te gjitha aspektet e marredhenieve te tyreppBE ka bere te ditur se te gjitha ceshtjet e permendura ne konkluzione do te ndikojne ne hapjen e bisedimeve per MSA146ne dhe per kete kyc do te jete raportimi qe do ta beje Perfaqesuesja e Larte e BE146se Catherine Ashton ne pranvere te vitit te ardhshempp147Keshilli do ta vleresoje raportin gjate Presidences se ardhshme Nese vleresimi eshte pozitiv Keshilli do t146i miratoje direktivat negociuese148 ppNdersa sa i perket Serbise Bashkimi Europian po ashtu ka vendosur se ne pranvere do te vendose nese ajo do ta marre daten per hapjen e negociatave per anetaresim ne BE duke u bazuar ne dialogun Kosove 150 Serbip <![CDATA[Ambasadorja na demtoi]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047316978/titulli/Ambasadorja-na-demtoi Levizja Vetevendosje ka reaguar ndaj deklaratave te Ambasadores se SHBA146ve e cila tha se Albin Kurti e ka kercenuar ish-Sekretaren Amerikane Madeleine Albright Ata thone se nuk i kane shkruar asnjehere Albright146it por pohojne se aktivistet e tyre vetem kane kundershtuar privatizimin Nenkryetari i VV146se Shpend Ahmeti tha se deklaratat e Tracey Ann Jacobson e demtojne kete subjektpLevizja Vetevendosje i ka cilesuar si te pasakta deklaratat e Ambasadores Amerikane ne Prishtine Tracey Ann Jacobson se Albin Kurti e ka kercenuar nepermjet nje letre ish-Sekretaren Madeleine Albright ppNenkryetari i Vetevendosjes Shpend Ahmeti ka thene se akuzat e tilla e kane demtuar kete subjektpp147Mendoj se na demton teper shume Levizjen Vetevendosje kur del me deklarata te tilla Absolutisht kjo eshte demtim sepse tash njerezit thone a Amerika Ne i besojme SHBA146se148 ka thene Ahmeti per Klan Kosova ppAhmeti ka thene se mesazhet nga Kosova per ish-Sekretaren i kane derguar aktivistet e Vetevendosjes ne kapacitetin qytetar e jo partiak pp147Kemi derguar mesazhe por jo si Levizje Vetevendosje por si qytetare dhe aktiviste te Levizjes Vetevendosje u kemi thene brengat tona ne lidhje me privatizimin e postes dhe me faktin se kjo po behet me nje qeveri te korruptuar dhe te shantazhuar148 ka thene ai ppNenkryetari i Vetevendosjes ka thene se pavaresisht deklaratave te diplomateve Vetevendosje do te vazhdoje te kundershtoje Qeverine privatizimin dhe do te denoncoje korrupsioninpp147Se paku duhet te thuhet se kemi dallime ne qendrime e jo te thuhet se ne kemi kercenuar Madelene Albright sepse nuk qendron Nuk po besoj se qellimisht eshte bere kjo Besoj se eshte e keqinformuar ne ate aspekt148 ka thene Ahmeti ppNje dite me pare Ambasadorja Jacobson ka thene se Lideri i Vetevendosjes e kishte pranuar nje leter te mire nga Kurti dhe se ka pare nje leter tjeter kercenuese ndaj ish-Sekretares Albrightpp147E kam pare edhe letren qe ai Albin Kurti ia kishte derguar znj Madeleine Allbright shefes sime te mehershme ku ai kercenonte se bashke me miq e familjare do te ballafaqohej me te ne rruge nese ajo do te vinte ne Kosove148 ka shtuar Ambasadorja JacobsonppVetevendosje nepermjet disa aktiviteteve kishte kundershtuar privatizimin e PTK146se dhe kishte kerkuar nga investitoret te mos vijne per te bere blere pasurite kombetare ppMadje disa aktiviste te VV146se kishin shkruar letra ne drejtim te kompanive te cilave u kane thene se nese blejne PTK146ne do te kete protesta te qytetareveppLevizja e Albin Kurtit ka paralajmeruar edhe protesta te tjera per te kundershtuar shitjen e pasurise kombetare ppPor keto veprime jane kundershtuar nga Ambasadorja amerikane Ajo ka thene se qendrimi i SHBA146se nuk do te ndryshoje per aq kohe sa Vetevendosje vazhdon me veprime kercenuesepp147Nuk pajtohem me demonstratat e dhunshme dhe letrat kercenuese Nese kjo do te perfundonte atehere ne do ta rishikonim qasjen tone drejt tyre148 ka thene Jacobson ppPer Shpend Ahmetin e Vetevendosjes nuk eshte shqetesuese pse Vetevendosje nuk ka komunikim te drejtperdrejte me Ambasaden e Amerikes ne Kosove por ka thene se shqetesuese jane problemet e qytetareve korrupsioni ne Qeveripp147Shqetesuese eshte fakti se distribucioni na shitet per dy kilometra asfalt shte shqetesuese se behen negociata per Veriun e Kosoves shte shqetesuese se posta po shitet nga keta njerez te korruptuar148 ka thene ai ppAi ka shtuar se edhe nese kerkohet takim nga Ambasadorja Jacobson ne kembim te ndaljes se protestave atehere Ahmeti ka thene se do te vazhdojne te mos e ndryshojne kursinppAhmeti eshte ankuar ne media se pse i kane dhene rendesi kaq te madhe akuzave te Ambasadores amerikane ne Kosove pp147Mendoj se kjo po behet qe te spostohet vemendja nga disa gjera ne Kosove148 ka thene ai ppPor analisti Shkelzen Maliqi thote se para se te jape Vetevendosja keshilla per te tjeret duhet t146i rishikoje veprimet ne raport me shtetin qe ka kontribuar me se shumti per lirine e Kosovespp147Vetevendosje po japin keshilla e keshillojne AAK146ne se cka duhet te bejne por ata eshte mire te mesohen per veten Vetevendosje duhet te percaktohet per politike per te perfituar sa me shume votues ose per politiken e rruges ku shpesh degradojne ose e demantojne ate qe do te mund ta benin ne Kuvend148 ka thene Maliqi pp147Nuk besoj se me kete strategji do te mund te arrijne shume148 ka shtuar aippAi mendon se veprimet e Vetevendosjes kane ndikuar ne dobesimin e perkrahjes qe ka pasur me heret Albin Kurti pp147Edhe Vetevendosje duhet t146i respektoje mendimet e kunderta dhe jo te imponoje me dhune mendimet e saj148 ka thene ai ppNderkohe gjate dites Vetevendosje ka publikuar nje leter te hapur drejtuar Ambasadores Jakobson duke thene se nuk e kane kercenuar ish-Sekretaren amerikane dhe asnje investitor Por sipas VV146se ata kane treguar qendrimin e tyre ne raport me veprimet qe po behen sa i perket shitjes se PTK146se dhe disa pasuri te tjera publikeppLevizja Vetevendosje edhe me heret ka pasur perplasje me ambasadoret e Amerikes ne Kosove ppIsh-ambasadori Christopher Dell e kishte renditur Vetevendosjen si antiamerikane per shkak te qendrimeve te Albin Kurtit ndaj dialogut dhe zhvillimeve te tjera politike ne Kosovep <![CDATA[Adili transferohet ne Basel]]> 2023-06-04T09:43:57+00:00 2023-06-04T09:43:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047316897/titulli/Adili-transferohet-ne-Basel Endogan Adili konsiderohet si e ardhmja e futbollit zviceran Futbollisti turk me prejardhje kosovar po shkelqen ne fanellen e Grasshoppersit dhe kjo ka bere qe Baseli te arrije marreveshje me te te henen pp147Ne kemi arritur marreveshje me lojtarin Me se largu ne pranvere Adili do te na bashkohet ne148 deklaroi presidenti i Baselit Bernhard Heusler ppRespektivisht 18 vjecari pritet t146i bashkohet ish ekipit te Xherdan Shaqirit e Granti Xhakes me 1 prill pasi qe kontrata me Graashoppersin do t146i skadoje me 30 mars ppAi mund te perdoret ne AXPO Super League te Zvicres nga Baseli vetem nga muaji prill Drejtori sportiv i Baselit George Heitz eshte i bindur se Adili eshte e ardhmja e ekipit zviceran por edhe e futbollit te ketij vendi ne pergjithesi ppAdili njihet per rekordin qe e kishte thyer ne moshen 15 vjece e 286 dite duke u bere lojtari me i ri qe shenon gol ne eliten e futbollit zviceran Adili luan per perfaqesuesen zvicerane U21 ndersa te Baseli do te kaloje si transfer i lirep - Arkiva Shqiptare e Lajmeve