Lajme nga Alsat 2023-06-04T11:34:34+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Ligji i mbetjeve Wolfarth Ti sherbeje komunitetit]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047129133/titulli/Ligji-i-mbetjeve-Wolfarth-Ti-sherbeje-komunitetit Ambasadori i OSBE-se ne Shqiperi Eugen Wolfarth deklaroi se ligji i debatuar per manaxhimin e mbetjeve duhet te kete si synim jo vetem zhvillimin ekonomik te vendit por dhe ate mjedisor Deklaratat Wolfarth i beri nga qyteti i Shkodres ku theksoi gjithashtu se e drejta kushtetuese e Presidentit per ta kthyer mbrapsht kete ligj eshte dicka qe nuk mund te komentohetbr br Ndersa persa i perket ngercit politik Wolfarth ka perseritur nevojen per dialog dhe per kontributin e opozites per realizimin e reformave dhe miratimin e projektligjeve me 35 br br AS <![CDATA[Rrezohet Meta- Prifti ekspertet Materiali jo origjinal]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047129132/titulli/Rrezohet-Meta--Prifti-ekspertet-Materiali-jo-origjinal Ekspertet e videos Meta-Prifti kane paraqitur sot ne Gjykaten e Larte konkluzionet mbi regjistrimin mes ish-ministrit te Ekonomise dhe ish-zevendeskryeministrit duke hedhur dyshime te forta mbi origjinalitetin e saj Ata kane bere te ditur se ne oren e dores te ndodhur ne zyren ku eshte zhvilluar biseda nuk ka gjurme te regjistrimit nderkohe qe ajo ka qene e pajisur me nje pajisje USB per videoregjistrimin Ne konkluzione thuhet se nderhyrje ne material jane te larta dhe se materiali i transmetuar ne media nuk eshte i njejte me ate qe eshte marre nga kompjuteri i Priftitbr br Avokati i ish zvkryeministrit Meta Gezim Veleshnja eshte shprehur se akti i ekspertimit eshte real Nga ana e saj prokuroria ka kerkuar listen e programeve qe jane perdorur nga ekspertet per videon Por avokatet kane kundershtuar duke akuzuar Prokurorine se po u ben presion eksperteve Gjykata e Larte vendosi te shtyje seancen per ne 17 nentorbr br Tre ekspertet Ardian Pollo Ermal Beqiri dhe Artur Rahmani u caktuan nga gjykata per te hetuar video regjistrimin e skandalit mes ish deputetit te LSI-se Dritan Prifti dhe kreut te LSI-se Ilir Metabr br Denada Shkodrani <![CDATA[Ligj i ri per kufijte PD Nuk jemi cenuar nga fqinjet]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047129131/titulli/Ligj-i-ri-per-kufijte-PD-Nuk-jemi-cenuar-nga-fqinjet Socialistet kerkojne nje ligj te ri per kufijte Duke vene ne dyshim dhe ekzistencen e nje ndarje tokesore me shtetin grek qe prej 2008-s te majtet ne komisionin e sigurise do ti kerkojne me shkrim qeverise te nise punen sa me pare me palen helenebr br quotTe nderhyhet sa me shpejt te jete e mundur per te bere disa klauzola tranzitore ne ligjin e 2008 dhe nderkohe te punohet me urgjence per te hartuar nje ligj te ri per sa i perket percaktimit te kufijve detar te cilet jane percaktuar qe ne 1925 me protokollin e Firences Ligji i 2008 une nuk e di pse eshte bere po ai praktikisht na le ne pa definuar pa percaktuar kufijte detarquot tha Ilir Gjoni nkryetar i komisionit te sigurisebr br Por Osman Metalla deputet i PD-se njekohesisht edhe ekspert detar thote se problemi qendron vetem me kufijte ujore me Greqine dhe Malin e Zi te cilet mbeten per tu percaktuar Ligji i 2008-se per kufirin por as pakti detar me Greqine nuk kane cenuar ndarjen tone zyrtare tokesorebr br quotNe asnje rast nuk eshte shfuqizuar kufiri tokesor por ligji i 2008 parimisht thote per ato raste kur kufiri eshte i percaktuar percaktohet mbi bazen e marreveshjeve nderkombetare Ndermjet Shqiperise dhe Greqise nuk ka ekzistuar kufi i percaktuar detar I njejte eshte rasti dhe me kufirin detar qe kemi me Malin e Zi dhe tani kemi te mirepercaktuar vetem kufirin detar qe kemi me Italine Ne te dy ekstremet nuk jane te mirepercaktuar keshtu qe duhen te behen marreveshjet bilaterale ose trilateralequot thote Osman Metalla deputet i PDbr br Ne prill te 2009 u nenshkrua pakti detar me Greqine qe percaktonte vijen e re ndarese permes 150 koordinatave Pasi u miratua nga Kuvendi ne shtator te po atij viti 5 muaj me pas gjykata kushtetese e shpalli ate antikushtetuesbr br Elona Gjylmi <![CDATA[Rrezohet Sali Shehu PD 11 vota kunder Topit]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047129130/titulli/Rrezohet-Sali-Shehu-PD-11-vota-kunder-Topit Me akuza dhe qendrime te qarta kunder Presidentit te Republikes eshte shoqeruar prezantimi i Sali Shehut si kandidatura e propozuar per te kryesuar Kontrollin e Larte te Shtetit Shqyrtim i Dekretit anashkaloi kualifikimet profesionale te Sali Shehut pasi deputetet komentuan qendrimin e Bamir Topitbr br quotJu jeni anetar i PD dhe neni 13 ka nje pike qe thote papajtueshmeria eshte me te qenit anetar i qeverise i nje organizate partie apo partie politikequot tha Flamur Noka deputet i PD-sebr br quotMendimi i maxhorances eshte qe nga pikepamje profesionale kandidatura juaj do te ishte shume e mire per nje fushe tjeter por jo ne fushen e kontrollit ekonomik dhe financiar Arsye tjeter qe ka te beje me konsultimet e presidentit me Parlamentin ne emerimet e kandidateve per organe kushtetuese Dhe ne si maxhorance mendojme se presidenti nuk e ka respektuar kete kerkese te gjykates kushtetuesequot u shpreh Edmon Spaho kryetari i Komisionit te Ekonomisebr br Vete Sali Shehu mbrojti vendimin e presidentit dhe u pergjigj duke thene se qendrimet e deputeteve duhet ti thuhen presidentit dhe jo atijbr br quotUne i degjova opinionin e kolegeve me te cilet kemi qene ne nje llogore Presidenti ka bere apo jo detyren nuk eshte per mua gjithsesi kjo eshte zgjedhje personale Une e lidh kete qendrim me ftesen qe me beri dje kryeministri per te dhene doreheqjen nga detyra Une kam ngrene buke me pak se te tjeret ne shtepine e tijquot tha Sali Shehu ish deputet kandidat per kreun e KLSH-sebr br Qendrim ka mbatjur dhe opozita duke mbrojtur kandidaturen e Sali Shehut Pavaresisht se nuk moren pjese ne votim deputetet inkurajuan kandidatin gjate pergjigjeve qe ai dhabr br quotMesa kuptova une zoti Shehu qenka nje individ shume i mire shume i afte njeri te cilit duhet ta kishit shume ne PD por nuk doni qe ky njeri kaq i mire kaq i afte kaq i perkushtuar ndaj punes te drejtoje nje institucion te pavarur dhe aq te rendesishem sic eshte KLSHquot tha Andis Harasani deputet i PS-sebr br Deputetet e PS-se refuzuan te votojne per dekretin pasi sipas tyre kjo procedure e propozuar eshte ne shkelje ligjore Ata thane eq vota do te jepet ne seance plenare Maxhoranca me 11 vota kunder dhe 1 abstenim hodhi poshtedekretin e Presidentitbr br Florian Papadhimitribr <![CDATA[Abetare unike Shqiperi-Kosove me nje tekst]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128857/titulli/Abetare-unike-Shqiperi-Kosove-me-nje-tekst Kosova dhe Shqiperia do te unifikojne Abetaren per klasat e para qe nga shtatori i vitit te ardhshem Ky eshte premtimi qe perseriten pas takimit te dy ministrat e arsimit ai kosovar Rame Buja dhe ministri shqiptar Myqerem Tafaj Ministri i Arsimit i Kosove Rame Buja tha se tha se hartimi i nje Abetareje te perbashket i sherben gjithe kombit shqiptarebr br rdquoGatishmeria jone ishte qe nisma qe doli nga ne bashkerisht te bejme nje abetare te re zuri vend me shume ne takimin tone Une besoj qe kjo gje do te jete e realizuar Duke qene si pune shume intensive dhe shume serioze qe eshte marre ne fakt e dime te gjithe qe Abetarja si liber i pare i nismes shkollore nuk cenon askend as kultura tradite e as etnose por ndihmon te gjithe ata qe jene ne gjeografine shqiptare kudo qe jane per te pasur mesimin e perbashketrdquo tha Rame Buja Minister i Arsimit i Kosovesbr br Ndersa per ministrin e arsimit shqiptar Myqerem Tafaj bashkepunimi ne fushen arsimit Kosove- Shqiperi eshte thelbesore per rritjen cilesise ne arsim br br ldquoSe bashku me ministrin Buja te dy ministrite kemi rene dakord qe te pergatisim nje te hapim konkursin nje Abetare te re e cila do te kete autor nga Kosova dhe Shqiperia dhe do te vleresohet nga nje komision i perbashket Ministri Buja e tha qarte kjo nuk do te thote qe abetaret e tjera do te perjashtohen nga tregu sepse nuk kemi te drejte te bejmerdquo u shpreh Tafajbr br Ministri Tafaj pohoi se sa i perket fushes se arsimit te dy vendet mbeshtesin dy parime thelbesore qe edukimi duhet te bazohet edhe ne traditen kombetare por edhe ne ate te dokumenteve te Bashkimit Evropianbr br Sala Mustafa <![CDATA[Real ne krye Mourinho shijon momentin e bukur]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128856/titulli/Real-ne-krye-Mourinho-shijon-momentin-e-bukur Jose Mourinho shijon momentin e shkelqyer te Realit te Madridit i cili ka marre kryesimin e kampionatit pasnjoll pas 11 muajsh vuajtje nen dominimin e rivaleve te perjetshem te Barcelones Madrilenet kane regjistruar nje ecuri positive ndersa humbja e Levantes te dielen ka bere qe ata te renditen te vetem ne vendin e pare te Primera Division Nje arritje kjo qe e ka bere Mourinhon akoma me te papermbajtshem sa i perket vetkenaqesisebr br ldquoKemi degjuar dhe duruar shume gjera por skuadra flet ne fushe dhe ja ku jemi Ne vendin e pare dhe aty do te na shihni per nje kohe te gjate Une isha i bindur per kete ashtu siccedil jam i bindur te forca e skuadres qe kete sezon mund te fitoje gjithccedilkardquo ka bere te ditur portugezi Tjeter beteje e fituar e Mourinhos eshte forma e Rikardo Kaka I perfolur dhe shpesh here i vendosur ne listen e largimeve braziliani eshte kthyer ne nje lider te vertete per Realin e Madriditbr br ldquoAsnjehere nuk kam dyshuar te kualiteti i Rikardos Asgje nga ato qe eshte thene per te ardhmen e tij nuk eshte e vertete Ai eshte nje lojtar i rendesishem per skuadrenrdquo ka perfunduar Jose Mourinho Pas javes se 10 te kampionatit spanjoll Reali i Madridit numeron 25 pike nje me shume se Barcelona e vendit te dytebr br Nertan Priftibr <![CDATA[Hungari 14 viktima nga perplasja e trenit]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128855/titulli/Hungari-14-viktima-nga-perplasja-e-trenit Nje aksident i rende qe u mori jeten 14 veteve ndodhi ne jug-lindje te Hungarise pas perplasjes se nje minibusi me nje kamion Aksidenti ndodhi mesnaten e se dieles ne autostraden qe lidh qytetet Zeged dhe Mako ne afersi te kufirit me Rumunine Media vendase beri te ditur se minibusi i mbushur me shtetas rumune po kthehej ne Bukuresht Nga perplasja tragjike arriten te mbijetonin vetem njeri nga pasagjeret e minibusit si edhe shoferi i kamionit me te cilin ai u perplasbr <![CDATA[Pasaportat biometrike Kosove nis shperndarja e tyre]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128854/titulli/Pasaportat-biometrike-Kosove-nis-shperndarja-e-tyre Ne Kosove ka nisur pajisja e qytetareve me pasaportat e para biometrike Me ane te nje ceremonie te organizuar nga Ministria e Puneve te Brendshme autoritetet shenuan nisjen e procesit qe eshte nje nga kushtet kryesore qe duhet te permbushet per liberalizimin e vizavebr br Ne kete ceremoni krahas perfaqesuesve te larte te institucioneve te vendit ishin te pranishem edhe perfaqesuesit e Komisionit Evropian ne Prishtine dhe ambasadore te vendeve mike Kryeministri Hashim Thaccedili tha se ky eshte nje hap i madh per Kosovenbr br ldquoSot me leshimin e pasaportes se pare biometrike po e permbushim nje parakusht shume te rendesishem per Kosoven si ne rrafshin e pergjithshem te sigurise se dokumenteve ashtu edhe ne kontekstin e liberalizimit te vizave Me digjitalizimin e regjistrit civile dhe leshimin e pasaportave biometrike ne tashme mund te themi qe dita kur qytetaret e Republikes se Kosoves mund te levizin pa viza do te behet nje realitet shume shpejtrdquo tha Thaccedilibr br Ministri i Puneve te Brendshme Bajram Rexhepi tha se Kosova me leshimin e pasaportave biometrike po ploteson nje kriter te rendesishem per liberalizimin e vizavebr br ldquoNe diten e fundit te tetorit po e permbushim nje premtim qe e kemi dhene me pare se procedimi i pasaportave biometrik do te filloi ne tetor dhe sot ka ardhur ajo dite Eumlshte nje nder kushtet shume te rendesishme qe duhet te plotesohet rreth liberalizimit te vizaverdquo u shpreh Rexhepi br br Zyhrie Grajccedilevci ishte qytetarja e pare kosovare qe u pajis me pasaporte biometrike Ajo shpreson qe shpejt edhe kosovaret te levizin te lire ne Evrope Per te fituar lirine e levizjes Kosoves i duhet me shume progres ne fushen e riatdhesimit dhe riintegrimit ne regjimin e integruar te kufijve dhe ne disa fusha te tjerabr br Bul Salihubr <![CDATA[Turneu i Turqise tenis per femra fiton Kvitova]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128853/titulli/Turneu-i-Turqise-tenis-per-femra-fiton-Kvitova Petra Kvitova ka triumfuar ne turneun boteror te tenisit per femra te zhvilluar ne Turqi duke konfirmuar veten si nje nga sportistet me te talentuara te ketij sporti 21-vjecarja ceke mundi ne finalen e Stambollit rusen Victoria Azarenka ndresa i imponoi lojen e saj rivales per te mbyllur ndeshjen 2-1 me sete 7-5 4-6 6-3 br br Kvitova do te fitonte me veshtiresi setin e pare ndersa ne te dytin do te shfaqte renie ne lojen e saj duke i dhene mundesi Azarenkes te barazonte rezultatin Kur pritej qe rusja te mbyllte ndeshjen tenistja 21-vjecare do te kthehej serish ne lojen e saj me te mire ne setin e trete per te vulosur perfundimisht suksesin ne turneun boteror te tenisit per femrabr br Ky eshte suksesi i dyte per kete vit i Kvitovas e cila hyri ne harten e tenisteve me te mira pas triumfit ne menyre surprize ne turneun gjigand te Wembledon Deri atehere cekja ishte e panjohur ndersa tani konsiderohet si e ardhmja e tenisit per femra Fitorja ne Wembledon dhe kjo e fundit ne Turqi i ka lejuar Kvitoves te ngjitet ne renditjen e pergjithshme boterore e cila kryesohet nga tenistja daneze Caroline Wozniackibr br br Nertan Priftibr <![CDATA[Kompromis per guvernatorin Patozi Te ndryshojme formulen]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128525/titulli/Kompromis-per-guvernatorin-Patozi-Te-ndryshojme-formulen Guvernatori i ri i Bankes se Shqiperise do te jete politikisht konsensual Te pakten kete ka tentuar te beje maxhoranca e cila ndryshoi formulen e zgjedhjes se anetareve te bordit te Bankes se Shqiperise Pas nje mbledhjeje jashte radhe te konferences se kryetareve te djathtet kane vendosur te ndajne me PS-ne dhe LSI-ne 3 kandidaturat qe propozohen nga Kuvendi ndonese ligji ia mundeson trsquoi kete te tere per vete br br ldquoJane tre vende per trsquou zevendesuar U gjykua qe te ndahen si propozime ose trsquoi merret edhe mendimi per nje kandidature qe ata do te deshironin nje per LSI-ne dhe nje nga PD-ja Pra tre kandidatura nga tre grupet e medha parlamentare te parlamentit ndryshe nga ccedilrsquoparashikon rregullorja qe mund te jete edhe vetem nga maxhoranca Dikur ne 2005-en nga 9 anetare te bordit te BSH me zor eshte rene dakord nga ana e maxhorances qe nje trsquoi lihet opozotes qe ne ate kohe ishte ne opozite PDrdquo tha Ardian Turku Nkryetar i LSI-sebr br Guvernatori i ri perzgjidhet nga Presidenti i Republikes mes 9 anetareve te bordit te bankes Nga ky bord kete vit riciklohen 7 prej tyre pasi 2 kane ende mandate Qeveria ka sjellle tashem propozimet e saj ndersa priten 3 kandidaturat e Parlamentit dhe nje i Keshillit Mbikqyres te Bankes Ne te njejten mbledhje konferenca vendosi rikthimin per diskutim ne komisione te te gjithe ligjeve me 3-5 te mbetura pezull prej vitesh per mungese votash Propozimi qe shenon nje tolerim tjeter nga ana e maxhorances erdhi nga kryetarja e Kuvendit por sipas Turkut kompromisi mbetet largbr br ldquoMendoj qe nuk u arrit nje kompromis konkret Pra refuzohen qe te gjithe nga konferenca e kryetareve me deshiren e kryetares per te rene dakord per trsquoi futur ne axhenden e punimeve te komisione pra per trsquoi hequr nga seanca plenare Perseri nuk kemi nje rezultat konkretrdquo theksoi ai br br Ne axhende eshte perfshire dhe votimi me 13 nentor i rregullores se kuvendit e cila te marten kalon tek komisioni i ligjeve br br Elona Gjylmibr <![CDATA[Rrezohet presidenti ligji i mbetjeve nuk ndryshon]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128524/titulli/Rrezohet-presidenti-ligji-i-mbetjeve-nuk-ndryshon Maxhoranca nuk merr parasysh verejtjet e Presidentit per ligjin e mbetjeve Deputetet e djathte ne Komisionin e Veprimtarise Prodhuese rrezuan dekretin e Bamir Topit qe kerkonte shfuqizimin e neneve 48 dhe 49 te cilet parashikonin importin e plehrave Vetem me votat e maxhorances pas shume diskutimesh dhe me grupet e interesit u vendos qe ligji te mos preket Tashme do te jete seanca parlamentare e se enjtes e cila me nje rrezim te mundshem te dekretit i jep automatikisht fuqi ligjore draftit te cilin Presidenti Topi e cilesoi ne kundershtrim me Kushtetutenbr br ldquoNuk kam administruar ne kete komision asnje amendament te opozites me te cilin ata te kerkonin rrezimin e nenit 49 te ligjit Ne nje vit te tere jane vetem 3 kerkesa per importrdquo tha Jemin Gjana deputet i PD-se br br ldquoBizneset nuk kane kapacitet mbi ate qe prodhon Shqiperia Ndonese ne kemi paisjet ne nuk kemi burimet njerezore te mjaftueshme dhe faktin qe nje pjese e mire e ketyre burimeve njerezore kompromentohen per te monitoruar te gjithe keto qe futen ne Shqiperirdquo tha Besnik Bare deputet i PS-se br br Aleanca kunder importit te plehrave i kerkoi ministrise se Mjedisit qe te shfuqizonte nenet 48 dhe 49 te ligjit Por kerkesa u cilesua si e pavendbr br ldquoImporti i mbetjeve duhet ndaluar sepse mungon infrastruktura monitoruese administrative dhe ligjore qe mungon per implementimin e tij Ne fakt ne Shqiperi ne mungese te ketyre kapaciteteve do te importohen plehra jo mbetjequot tha Blendi Kajsiu nga shoqeria civile br br Ne komision nuk munguan akuzat per favorizim te kompanive te caktuara qe merren me riciklimin e mbeturinave por sipas ministrise ligji lejon importin e mbeturinave te ndara qe sherbejne si lende e parebr br Elona Gjylmi <![CDATA[Topi te konsultohej Berisha Prita terheqjen e Sali Shehut]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128523/titulli/Topi-te-konsultohej-Berisha-Prita-terheqjen-e-Sali-Shehut Kreu i ri i KLSH-se ndez debatin mes maxhorance-presidence Ne grupin parlamentar demokrat kryeministri Sali Berisha theksoi se kreu i shtetit duhej te konsultohej me Parlamentin per emrin e drejtuesit te ri te Kontrollit te Larte te Shtetit Sipas Berishes prape kesaj sjellje te Presidentit fshihet projekti i kryesocialistit Edi Rama per te shnderruar ne parti te vogla politike institucionet kushtetuese br br ldquoKa nje percaktim kushtetuta Gjykata Kushtetuese e cila ne vendimet e saj eshte norme kushtetuese thote se Kreu i Shtetit duhet te konsultohet me Parlamentit per kandidaturat qe i sjell Presidenti nuk do ta zbatoje kete percaktim eshte zgjedhja e tij por nje gje eshte e sigurte po ta marre ne kete forme sa here qe te mos i permbahet do te shumezojne veten me zero cilido qofte kaq eshte efekti Gjykata Kushtuese ka urdheruar me vendimin e saj Presidentin e Republikes te konsultohen me Parlamentin ccedilfare do te thote me kete Thote se inatet shqiptarccedile menjane funksionimi i kushtetutes imponon kete norme perndryshe maxhoranca eshte maxhorance Thuhet sot ne media pse nuk eshte konsultuar presidenca me maxhorancen ccedilka lihet te kuptohet se eshte konsultuar me opoziten Ne nuk kemi asnje keqardhje per kete absolutisht jo Te vetmin problem jo per ne Ky projekt i zotit Rama per te shnderruar ne particcedilka te vogla institucionet kushtetuese shtyllat kryesore te shteti eshte don kishoteskrdquo tha Berisha br br Referuar ligjit te mbetjeve te kthyer nga Presidenti i Republikes shefi i qeverise theksoi se ai eshte nje detyrim qe rrjedh nga marreveshja e Stabilizim Asocimit dhe pjese e kontrates qe Shqiperia ka me Bashkimin Europian Kryeministri i quajti ekstremiste dhe antiglobaliste njerezit te cilet i jane kundervene ligjit te mbetjeve urbane Kryeministri sqaroi se nga rreth 300 artikuj qe parashikoheshin nga Bashkimi Europian per tu importuar ne Shqiperia ne vendin tone do te mberrijne vetem 50 prej tyre br br Fushata e regjistrimit te popullsise u konsiderua nga kryeministri Berisha si nje projekt i suksesshem Ai shtoi se perpunimi i te dhenave dhe publikimi i rezultateve do te behet nga INSTAT ne kohen e duhur Shtetet qe e perfunduan Censusin ne muajin prill i publikuan te dhenat pas 6 muajsh br br br br br Erjon Ajazi <![CDATA[Kompromis per integrimin Rama PS politike te dores se shtrire]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128522/titulli/Kompromis-per-integrimin-Rama-PS-politike-te-dores-se-shtrire Kryetari i opozites Edi Rama ka garantuar se do te vijoje ate qe e quan ldquopolitiken e dores se shtrirersquorsquo ne adrese te maxhorances Ky angazhim publik i tij ne mbledhjen e rradhes me grupin parlamentar erdhi pasi ai komentoi pergjigjen negative qe deputetet demokrate te komisionit te ligjeve i dhane tryezes per reformen ne drejtesi qe opozita zhvilloi te premten e javes qe shkoibr br ldquoDhane dje nje mesazh te shemtuar megjithate ne do te vazhdojme politiken e dores se shtrire Do te vazhdojme te shohim perpara do te vazhdojme te jemi zeri dhe forca e se ardhmes sepse vendit i duhet garancia e se ardhmes dhe statusi i kandidatit eshte nje prove e kesaj garancierdquo tha Rama br br Perkrah nismave per ligjet me 35 Rama tha se opozita qe ai drejton do te kembengule ne heqjen e TVSH-se per buken qumeshtinvezet dhe ilaccedilet br br ldquoKeto jane te gjitha masa qe u sherbejne drejtperdrejte njerezve te zakonshem atyre qe mbushin listat e borxheve ne dyqane dhe qe paguajne takse 20 per ccedildo kafshate buke per ccedildo gllenke qumesht per ccedildo kokerr veze per ccedildo aspirine Keto taksa duhen hequr Ne do trsquoi heqim Do te heqim edhe taksen e input-eve bujqesore qe sot u kushtojne bujqeve dhe fermereve sa qimet e kokes dhe nuk do ta prekim TVSH-ne e prodhimeve te fushes siccedil genjen Saliurdquo theksoi ai br br PS do te mbaje te marten asamblene kombetare ku do te miratohen programi i ri politik dhe statuti i ndryshuar i socialistevebr br ldquoDo trsquou japim shqiptareve nje program baze plot vizion ide alternativa konkrete te cilin do ta zhvillojme bashke me ta ne ccedildo qytet e ne ccedildo fshat derisa ta persosim ne ccedildo detaj per te mireqeverisur Shqiperine Kemi ne dore dy instrumenta qe na duhen per te shkuar te sigurte drejt fitores se zgjedhjeve dhe per te bere me fitore ndryshimin qe i kemi borxh Shqiperiserdquo u shpreh Rama br br br Rovena Moccedilka <![CDATA[Sulmet kibernetike Britania jep 650 mln paund per sigurine]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128521/titulli/Sulmet-kibernetike-Britania-jep-650-mln-paund-per-sigurine Qeveria britanike vihet perseri ne shenjester te sulmeve kibernetike Numri i ketyre sulmeve vleresohet si shqetesues nga agjencia britanike e kunderzbulimit te te dhenave informatike Objekt i sulmeve kane qene te dhena te ndjeshme ne kompjuterat e qeverise Informacione te Ministrise se Mbrojtjes informacione teknologjike por dhe te dhena te firmave te inxhinierise Nderkaq nje numer sulmesh te pasuksesshme kane pasur si shenjeser dhe Ministrine e Jashtme Britanike br br Ne skenen e ketyre sulmeve Sekretari i Jashtem Uilliam Hague organizon Konferencen e Londres per Cyberspace pas kritikave se ministrat kane deshtuar ne trajtimin me seriozitet te kercenimeve kibernetike Ne konferencen dyditore qe fillon neser pritet te marrin pjese dhe Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillari Klinton si dhe eksperte te teknologjise informatike ne rang boteror Sekretari Hague i ka vleresuar keto sulme si vjedhje te prones intelektuale kunder mireqenies ekonomike e sociale te Britanise se Madhe br br Nje vit me pare shenoheshin rreth nje mije sulme kibernetike kunder qeverise se Britanise se Madhe Sekretari i jashtem Hague ne muajin shkurt denoncoi infektimin e rrjetit kompjuterik qeveritar me virusin quotZeusquot pas hapjes se nje emaili qe thuhej se ishte derguar nga Shtepia e Bardhe Tashme siguria kibernetike eshte kthyer ne prioritet te qeverise se Londres me fonde qe arrijne ne 650 milione paund Rreth 20 perqind e kesaj shume eshte destinuar ne menyre specifike per projektet e infrastruktures se rrjetitbr br Delina Bitrakubr <![CDATA[4 ne pranga punonjesit e ujesjellesit vidhnin kabllot]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128520/titulli/4-ne-pranga-punonjesit-e-ujesjellesit-vidhnin-kabllot Pas gjashte muajsh hetimi policia e Fierit ka mundur te identifikoje dhe te arrestoje autoret e vjedhjeve te njepasnjeshme te kabllove elektrike qe furnizonin me energji pompat e Ujesjellesit Vjedhjet ne linjen percjellese te tensionit prane fshatit Varibop kane lene herepashere pa uje Patosin dhe nje pjese te Fierit br br Sipas policise behet fjale per vete punonjesit e Ndermarrjes se Ujesjellesit te cilet ne bashkepunim me njeri-tjetrin - ne kohe te ndryshme - kane kryer 5 here vjedhjen e kabllove prej bakri dhe i kane shitur ato per skrap Kater prej punonjesve jane vene ne pranga ndersa kater te tjere po hetohen ne gjendje te lirebr br Si pasoje e vjedhjes se fundit e cila zbuloi edhe grupin qe vepronte brenda Ujesjellesit 60 mije banore te Patosit mbeten dje pa uje Drejtori i Ujesjellesit te Patosit Baftiar Gropa i cili tashme po hetohet ne gjendje te lire tha nje dite me pare se ndermarrja qe ai drejtonte nuk kishte me mundesi financiare per te perballuar zevendesimin e kabllit te vjedhurbr br br br Aleksander Nushibr <![CDATA[Plevneliev president Bullgari zgjedhjet test per qeverine]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128519/titulli/Plevneliev-president-Bullgari-zgjedhjet-test-per-qeverine Kryeministri i Bullgarise Boiko Borisov shpalli fitoren per kandidatin e partise se tij Rosen Plevneliev ne balotazhin per postin e presidentit Plevneliev ka fituar 54 per qind te votave gje qe cilesohet si nje mbeshtetje e forte per nismat e ekzekutivit bullgar para zgjedhjeve parlamentare te vitit 2013 Te dhenat e organizatave ldquoAlpha Researchrdquo dhe ldquoGallup Internationalrdquo e vene Plevnelievin para socialistit Ivalio Kalfin Exit pollet treguan gjithashtu se GERB ka fituar postet kryesore ne qytetet me te rendesishme si Varna Stara Zagora dhe Ruse br br Megjithate rezultatet nxjerrin ne pah se socialistet jane duke e rimarre veten nga nje humbje e madhe ne vitin 2009 per trsquou kthyer tashme ne rivalin kryesor te GERB-it qeverises Dy raundet zgjedhore u erresuan prej raporteve per vota te blera dhe per manipulime Madje policia arrestoi te dielen disa te dyshuar te cilet ishin vrojtuar teksa shperndani para per zgjedhesit br br Delina Bitrakubr <![CDATA[Incident ne veri sulmohen makinat e KFOR-it]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128518/titulli/Incident-ne-veri-sulmohen-makinat-e-KFOR-it Nje incident tjeter shenohet ne Veri te Kosoves ku nje grup te rinjsh kane sulmuar me gure dy makina te KFOR-it Sipas Policise ngjarja ndodhi ne udhekryqin e rrugeve qe te ccedilojne drejt Zveccedilanit te Vogel ne veri te Mitrovices Dy automjetet e KFOR-it Austriak ka qene ne levizje kur jane sulmuar me gure nga nje grup prej 5-6 personash 15-16 vjeccedilare te cilet kane thyer xhamat anesore br br Perveccedil demeve materiale te regjistruara nuk eshte raportuar per te plagosur Rasti i sulmit me gure eshte regjistruar ne stacionin policor ne veri te Mitrovices ndersa pas kontaktit me prokurorin publik kane nisur hetimet per kapjen e autoreve te ketij sulmi <![CDATA[Kampionatet europiane Bajerni i pandalshem prane titullit]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128517/titulli/Kampionatet-europiane-Bajerni-i-pandalshem-prane-titullit Askush nuk mund te ndale Bajernin e Mynihut qe vazhdon te kryesoje i vetem kampionatin gjerman Bavarezet e drejtuar nga Jup Heinkens kane regjistruar nje tjeter fitore duke mundur thellesisht 4-0 Nurembergun Nje sukses ky qe ka komfirmuar edhe nje here forcen e Bajernit qe eshte favorit absolute per te fituar titullin kampion ne kete sezon Golat e Gomez Shvajnshtajger dhe Ribery kane vulosur suksesin e bavarezeve qe pas javes se 11-te te Bundesliges mban vendin e pare me 25 pike kater me shume se Schalke qe ne ndeshjen e saj mundi 3-1 Hofenhaim br br Ne kampionatin francez Lille ka barazuar 0-0 ne fushen e Valencies duke marre nje pike te rendesishme ne ndjekjen ndaj kryesueseve te Paris SG Kampionet ne fuqi te Liges 1 nuk arriten te merrinin maksimumin ne kete tranferte megjithese iu afruan shume prane golit te avantazhit me yllin e skuadres Eden Hazard Pas ketij baraziumi Lille eshte ngjitur ne vendin e trete te renditjes me 23 pike 6 me pak se kryesuesit e Paris SG br br Ne Hollande AZ Alkmar ka thelluar diferencen e saj me ndjekesit me te afert ne tabelen e renditjes duke siguruar nje tjeter fitore ne javen e 11-te te Eredivisie Nje gol ne fundin e ndeshjes i ka dhuruar fitoren skuadres mike e cila tani e sheh veten me gjashte pike me shume se PSV Eindhoven br br Nertan Priftibr <![CDATA[Mbyllet censusi INSTAT Rezultati pas 10 ditesh]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128516/titulli/Mbyllet-censusi-INSTAT-Rezultati-pas-10-ditesh Anketuesit e Institutiti te Statistikave kane trekitur ne ccedildo dere dhe banese ne Shqiperi Pak ore pas mbylljes se Regjistrimit te Popullsise dhe Banesave drejtoresha e pergjtihshme e INSTAT e shoqeruar nga menaxheret e ketij procesi tha se kjo faze e punes eshte mbyllur me sukses Sipas zonjes Ines Nurja anketuesit e kane kryer detyren ne terren por ajo nuk beri me dije se sa per qind e popullsise kane plotesuar formularet e INSTAT br br ldquoAnketuesit e INSTAT gjate kesaj periudhe kane trokitur ne ccedildo dere ne te gjithe territorin e Shqiperise per te mbledhur te dhenat e Censusit Tashme Censusi kalon ne nje faze te re ate te mbledhjes se informacionit nga terreni Te gjithe pyetesoret shumatoret dhe materialet e aketuesit do te mberrijne ne INSTAT per trsquou perpunuar dhe per te bere gati rezultatet paraprake te Censusit Keshtu nje muaj pas mbledhjes se materialeve nga terrei INSTAT do te pergatise publikimin e te dhenave paraprake Ne keto rezultate do te kete informacion mbi numrin e popullsise rezidente ne Shqiperi te ndare sipas prefekturave dhe gjinise numrin total te banesave te banuara dhe te pa banuara etjrdquo tha Nurja br br Qe prej 1 tetorit 12 mije anketues dhe 3 mije kontrollore kane qene ne terren duke regjistruar banesat dhe popullsine rezidente ne vend gjate nje muaji Regjistrimi i Popullise dhe Banesave 2011 zgjati per 3 jave ne terren por ligji parashikonte dhe nje jave shtyrje ne rastin kur kishte prona dhe banesa te paregjistruara br br Florian Papadhimitribr <![CDATA[UNESCO njeh Palestinen shtet]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128515/titulli/UNESCO-njeh-Palestinen-shtet Agjencia per Arsim Shkence dhe Kulture e Kombeve te Bashkuara votoi per pranimin e Palestines si anetare me te drejta te plota levizje e cila u kundershtua ashper nga Shtetet e Bashkuara Kanadaja dhe Gjermania Mirepo me ndihmen e shteteve te tilla si Rusia Kina apo Franca palestinezet vune ne levizje procesin e njohjes nw OKB duke nisur nga UNESCO ne pritje te nje vendimi brenda nentorit te keshillit te Sigurimit per anetaresimin e plote te Palesttines e barabarte ne mesin e kombeve te tjera te botes Keshilli do te marre ne konsiderate aplikimin e presidentit Mahmud Abaz per njohje te plote i cili u krye me 23 shtatorbr br Delegatet ne seline qendrore te UNESKOS ne Paris priten me duratrokitje votimin e shteteve te medha ne favor madje u degjuan te qeshura kur Izraeli votoi kunder Ne perfundim 107 vota pro kunder 14 dhe 52 abstenuan perfshi Britanine e Madhe Shtepia e Bardhe ka reaguar menjehere duke deklaruar se njohja e Palestines nga UNESKO minon procesin e paqes ne Lindjen e Mesme br br quotRruga e vetme per shtetesine palestineze eshte ajo qe e bisedimeve te drejtperdrejta me Izraelinrdquo tha ambasadori amerikan ne UNESKO David Killion Pranimi shihet si nje fitore morale nga palestinezet por vete agjencia humbi nga ky votim 60 milione dollare qe do te levroheshin muajin e ardhshem br br Nje zedhenese e Departamentit te shtetit konfimroi prerjen e fondit ndersa i pyetur per kete levizje sekretari i pergjithshem i OKB-se Ban Ki Mun tha se agjencia do te shikonte mundesine per burime te tjera financimi Ambasadori izraelit e cilesoi fantashkence votimin pasi siccedil tha ai nuk mund te pranohet nje shtet qe nuk ekziston br br Juli Priftibr Azhornuar s fundi e hn 31 tetor 2011 <![CDATA[Euro 2012 Ukraina inaguron stadiumin e ri]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128514/titulli/Euro-2012-Ukraina-inaguron-stadiumin-e-ri Ukraina i ka dhene nje tjeter goditje te gjithe kritikeve dhe skeptikeve qe ende vazhdojne te ngrene dyshime ne lidhje me aftesite e ketij vendi per te pritur Euro 2012 bashke me Polonine Organizatoret kane inaguruar nje tjeter stadium i cili do te prese ndeshjet e kompeticionit me te rendesishem te futbollit europian br br Ne nje ceremoni spektakolare ku merrnin pjese mbi 2 mije vullnetare kercimtare kengetare dhe aktore perfaqesuesit me te larte te komitetit organizativ te Euro 2012 i kane treguar botes stadiumin e ri qe ndodhet ne qytetin perendimor te Lviv Impianti i ri ka nje kapacitet prej 33 mije vendesh Sipas projektueseve te tij stadiumi eshte modern dhe ploteson te gjitha kushtet e UEFA-s ndersa shume shpejt do te jene gati edhe impiantet e dy qytetetve te tjere ukrainas qe do te presin ndeshjet e kampionatit europian te futbollit br br Ky stadium eshte i dyti qe inagurohet nga organizatoret ukrainas pas atij te kryeqytetit Kiev ndersa edhe nje here ceremonia eshte shoqeruar me protesta te shoqatave feministe pasi sipas tyre organizimi i Euro 2012 do te shtoje prostitucionin ne Ukrainebr br br Nertan Prifti <![CDATA[Referendumi grek votim per paketen e re te ndihmes]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128513/titulli/Referendumi-grek-votim-per-paketen-e-re-te-ndihmes Greqia do te therrase nje referendum per paketen e re te ndihmes nga Bashkimi Europian e cila ka per qellim zgjidhjen e krizes se borxheve Njoftimin e beri vete kryeministri i vendit Jorgos Papandreu u cili tha gjithashtu se nje mocion mosbesimi do te mbahet ne parlament por per te dyja ngjarjet ende nuk jane caktuar datat e sakta br br Paketa e re e miratuar ne Bruksel ne samitin e jashtezakonshem te lidereve te Bashkimit Europian e qe shihet me skepticizem ne popull parashikon marrjen persiper te 50 per qind humbje nga ana e bankave qe kane bono te borxhit grek si dhe nje hua te re 100 miliarde euro br br Ne Greqi ka kohe qe protestat masive paralizojne vendin pasi qytetaret jane kunder masave te kursimit te ndermarra nga Qeveria Kjo e fundit duket se do trsquoi bindet vullnetit te qytetareve permes referendumit kur te kerkoje gjykimin per paketen e re te shpetimit ldquoDo ti bindemi urdherave te popullit grekrdquo citohet Papandreu te kete thene per agjencine AFP br br Nderkohe nje sondazh i botuar te shtunen nga gazeta To Vima sugjeron se shumica e qytetareve ne Greqi e shohin nen nje drite negative paketen e shpetimit Papandreu do te duhet te perballet edhe me koleget e partise se tij PASOK te cilet kane shprehu pakenaqesi per ndikimin e paketes ne jeten e qytetareve dhe zhvillimin e vendit br br Juli Priftibr <![CDATA[Ulen aksidentet Sulce Hapja e sheshit lehteson trafikun]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128512/titulli/Ulen-aksidentet-Sulce-Hapja-e-sheshit-lehteson-trafikun Hapja e Sheshit ldquoSkenderbejrdquo do te ule ndjeshem numrin e aksidenteve ne Tirane Te pakten keshtu thone specialistet e qarkullimit rrugor te cilet shprehen se hapja e dy akseve rrugore do te krijoje mjaft lehtesi ne qarkullim dhe ne pjese te tjera te kryeqytetit Kjo do te beje qe impakti i automjeteve me kalimtaret te jete me i vogelbr br ldquoLufta dhe puna qe po bejne per te realizuar zvogelimin e numrit te aksidenteve ka qene ne perputhje me projektet qe perdoruesi i rruges i dobeti qe eshte kembesori te jete sa me pak i ekspozuar nga rreziku i shtuar qe jane mjetet dhe trafiku i renduar i qytetit te Tiranes Ne kete parim kuptojme qarte qe do te beje zvogelimin e trafikut modernizimin e transportit urban por njekohesisht edhe ekspozim sa me te vogel te kembesorit perballe ketij burimi rreziku te shtuar qe eshte trafiku dhe mjetet motorrike Ne kete parim mendojme qe strategjia qe kane zgjedhur eshte e sakterdquo tha Artur Sulccedile ekspert rrugorbr br Ndonese kryeqyteti shenon nje ulje te numrit te aksidenteve rrugore serish problemet infrastrukturore te levizjes se automjeteve dhe hapja e rrugeve te reja mbetet nje burim aksidentesh Sipas statistikave te Njesise Rajonale se Policise Rrugore ne Tirane per 8 muajt e pare te 2011-es ne Tirane jane shenuar 255 aksidente automobilistike te cilat kane pasur si bilanc 9 persona te vdekur 22 persona te plagosur rende dhe 244 persona te plagosur lehtebr br br Jul Kasapibr <![CDATA[Qeveria e Libise kryeminister i ri Abdel Rahim Al-Kib]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128511/titulli/Qeveria-e-Libise-kryeminister-i-ri-Abdel-Rahim-Al-Kib Autoritetet e perkohshme ne Libi kane emeruar inxhinierin elektronik Abdel Rahim Al-Kib si kryeministrin e pare te paskonfliktit ne diten e perfundimit te misionit te NATO-s qe ndihmoi ne rrezimin e ish liderit Muamar Gedafi Keshilli Kombetar i Tranzicionit kerkon qe Kongresi Kombetar te zgjidhet brenda tete muajsh dhe zgjedhjet shumepartiake ne Libi te mbahen ne vitin 2013br br Sekretari i Pergjithshem i NATO-s Anders Fog Rasmusen vizitoi Libine me kete rast dhe gjate takimeve me autoritetet ne Tripoli ai ka vene theksin sidomos sa i takon situates humanitare ne Sirte Ky qytet i fundit qe u mor pas luftimeve te ashpra me besniket e Gedafit ndodhet ne gjendje katastrofike Rasmusen shprehu besimin se autoritetet e reja do te dine te kontrollojne sic duhet situaten br br Misioni i NATO-s perfundon ne mesnaten e se henes Dhe duke shfryetezuar shembullin e Libise Rasmusen edhe pse ka perjashtuar nje nderhyrje te mundshme te NATOS ne Siri ka shtuar se ajo qe ndodhi ne Libi duhet te sherbeje si nje sinjal i paster per regjimet autokratike ne te gjithe boten Pas renies se Gedafit ne boten arabe shumekush mendonte se ishte radha e presidentit Bashar Al Assad te pesonte te njejtin fat Ky i fundit perballet me protesta shtatemujore ne vendin e vet shtypja e dhunshme e te cilave ka shkaktuar 3 mije viktima br br Juli Priftibr <![CDATA[Foshnja e 7 miliarde deklarohet ne Indi dhe Filipine]]> 2023-06-04T11:34:37+00:00 2023-06-04T11:34:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047128435/titulli/Foshnja-e-7-miliarde-deklarohet-ne-Indi-dhe-Filipine Sot bota u be me 7 miliarde banore Filipinet u bene shteti i pare qe mirepriti nje foshnje te lindur si e 7 miliardta nje vajze e vogel qe mori emrin Danika Mej Kamaccedilo dhe qe lindi vetem dy minuta para mesnates te dielen ne Manila Megjithate Filipinet nuk ishin vendi i vetem ku u mbajten ceremoni per banorin e 7 miliardte Nje organizate qeveritare perzgjodhi si banoren e 7 miliardte nje vajze te quajtur Nargis e lindur sot ne nje fshat te Uttar Pradesh zones me dendesi me te madhe ne Indi br br Data e sotme si data kur popullsia e tokes arrin ne 7 miliarde ka ngjallur dhe shume polemika pasi eshte e pamundur te percaktohet me saktesi se kur arrihet ky numur njerzish e edhe me e veshtire eshte te zbulohet se kush eshte femija e 7 miliardte Por pertej polemikave analiste e organizata joqeveritare kane shfrytezuar rastin per te nenvizuar menyrat per te reduktuar hendekun mes te varferve dhe te pasurve br br Ekspertet thone se jane rreth 108 miliarde njerezit qe kane jetuar deri me sot ne toke ccedilka do te thote se 65 perqind e njerezve te lindur ndonjehere jetojne ne bote aktualisht Ekspertet gjithashtu shtojne se vetem pas 32 vjetesh do te jemi 9 miliarde qenie njerezore ne kete planet br br Delina Bitrakubr - Arkiva Shqiptare e Lajmeve