Lajme nga Deutsche-Welle 2023-06-04T10:53:57+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Opozita siriane i kerkon OKB-se te veproje]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047178242/titulli/Opozita-siriane-i-kerkon-OKB-se-te-veproje p p Liga Arabe ne fillim te seances se posacme te forumit me te larte te OKB-se ne Nju Jork beri thirrje per denimin e dhunes ne Siri Sekretari i Pergjithshem i Liges Arabe Nabil Elarabi tha se Liga do qe Keshilli i Sigurimit ta mbeshtese planin e saj te paqes Por sado qe te kembengulin vendet arabe per nje rezolute kunder Sirise Rusia mbetet e paperkulur OKB-ja nuk duhet te nderhyje ne punet e shteteve te tjera theksoi ambasadori rus ne OKB urkin Megjithate Perendimi shpreson se do te kete rezolute Te merkuren 12 Keshilli i Sigurimit te OKB-se do te negocioje ne nivel ambasadoresh Brenda diteve te ardhshme shpresohet se do te behet votimip p Liri per Sirine me keto parrulla dhjetra opozitareve siriane protestonin jashte para nderteses se OKB-se ne Nju York kunder dhunes ne vendlindjen e tyre nderkohe qe brenda ne Keshillin e Sigurimit diskutohej serish per projektrezoluten kunder Sirise Paraqitja e dy perfaqesuesve te larte te Liges Arabe sekretarit te Pergjithshem Al-Arabi si dhe kryeministrit te Katarit sheiku al-Thani i ngjante nje apeli per ndihme drejtuar OKB-se Makineria vrasese e Assadit punon pa nderprerje vrasjet ne Siri kane marre permasa te pabesueshme tha sheiku Al-Thanip p Dokumenti perkates kerkon nga kreu i shtetit sirian Assad qe tia dorezoje pushtetin zevendesit te tij per mundesuar krijimin e nje qeverie te unitetit kombetar dhe zgjedhje te lira Ministrja e Jashtme e SHBA-se Hillary Clinton tha pas sesionit te posacem te OKB-se SHBA ashtu si vendet e tjera perendimore ndjekin planet e Liges Arabe Vetem dorezimi i pushtetit nga presidenti Assad ben te mundura reformat demokratikep p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift p p Rusia refuzon cdo nderhyrje ne konfliktet e brendshme te Sirisep p Edhe projektrezolutat e para kunder Sirise deshtuan ne kundershtimin e Kines dhe ne rradhe te pare te Rusise Ambasadori rus ne OKB Vitali urkin tha ne Nju Jork Keshilli i Sigurimit nuk mund te jape receta te gatshme per zhvillimin e nje procesi kombetar politik ne Sirip p Ruset i frikesohen nje nderhyrjeje ushtarake si ne rastin e Libise Pervec kesaj ata kane probleme me embargon e armeve Moska sapo ka derguar ne Damask avione luftarake Meqenese presioni nderkombetar ndaj Rusise po shtohet urkin sinjalizoi gatishmerine e dialogut politik duke theksuar besimin se duhet te kete dialogp p Shanset per nje rezolute te perbashket nuk mungojnep p Bildunterschrift p p Ministri i Shtetit ne Ministrine e Jashtme te Gjermanise Michael Link i ardhur nga Berlini per marre pjese ne sesionin e posacem tha se eshte optimist per vullnetin e ruseve per te negociuar Sot ambasadori urkin ka qene relativisht nuk dua te them me tone pajtimi por i hapur Ai ka sinjalizuar ne Keshillin e Sigurimit se edhe Rusia mund ta imagjinonte nje rezolute dha ai ka permendur disa elemente pozitive te rezolutes se paraqitur nga Maroku por ka kritikuar edhe shume aspekte te tjera Une do te thoja se kerkohet ende pune por ka shanse konkrete qe se shpejti te kete nje rezolute per Sirinep p Edhe koleget e tij ministri i Jashtem francez Alain Jupp dhe britaniku eilliam Hague e vleresuan sesionin e hapur te Keshillit te Sigurimit si sinjal te rendesishem ne rrugen drejt nje rezolute te perbashket Gjermania ka kembengulur shume Ministri i Jashtem Westerwelle ka kembengulur shume qe debati i hapur te zhvillohet sot Mendoj se ky debat i hapur ka ndryshuar tonin dhe u ka bere te qarte te gjitheve domosdoshmerine e rezolutesp p Autor Claudia SarreAngjelina Verbicap p Redaktoi VFilaj-Ballvorap p p p <![CDATA[Dhuna kunder gruas ne Shqiperi - shqetesim]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047178241/titulli/Dhuna-kunder-gruas-ne-Shqiperi---shqetesim p p Duke shprehur shqetesimin per nje problem te mprehte te shoqerise shqiptare nje grup ambasadoresh te huaj qe punojne ne Tirane kane adresuar ditet e fundit ne opinionin publik nje leter te hapur ku kerkojne vemendje me te madhe nga autoritetet dhe nga shoqeria ne parandalimin dhe penalizimin e ketij fenomenip p Mbremja e se enjtes 0302 ka qene fatale per dy gra ne Tirane te cilat kane humbur jeten nga armet e zjarrit Eleni B 34 vjece nene e dy femijeve me profesion laburante dentale u qellua disa here per vdekje nga nje person i paidentifikuar ende nga policia vetem pak metra larg shtepise se saj Nderkohe qe 25 vjecarja Megi J nuk i rezistoi dot plageve te renda ne spital pas plumbave qe mori rastesisht gjate perleshjes se grupeve rivale ne njeren nga lagjet e kryeqytetitp p Denoncim dhe heshtjep p Autoritetet policore dhe gjyqesore pritet qe te zbardhin rrethanat e ketyre dy akteve te renda por ajo qe eshte e dukshme eshte perseritja e krimit me vrasje ku ne shenjester jane grate Doren dhe armen ndaj tyre e ngrene dhe pjesetare te familjes me se shumti bashkeshortet Po ti referohemi statistikave zyrtare qe ofron policia vetem gjate vitit 2011 jane regjistruar 17 raste te grave qe jane vrare nga bashkeshortet e tyre ne nje kohe qe ne sportelet e komisariateve te policise dhe ne mjediset e gjykatave eshte shtuar numri i denoncimeve qe behen nga femrat per ushtrim dhune nga burrat e tyre ose anetare te tjere te familjesp p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift TiranaPer aktivistet e shoqerise civile problem eshte dhe numri i larte i atyre rasteve qe nuk arrihet te denoncohen ne organet kompetente duke e mbajtur ne menyre permanente aktin e ushtrimit te dhunes ndaj femrave brenda familjes dhe jashte saj Megjithese ka patur disa here ndryshime te legjislacionit ne favor te barazise gjinore ne favor te parandalimit dhe ndeshkimit te dhunes ndaj grave serish fenomeni gelon ne shoqerine shqiptarep p Letra e diplomateve perendimorep p Ditet e fundit nje grup diplomatesh perendimore ambasadore nepunes dhe drejtues te misioneve nderkombetare te akredituar ne Shqiperi kane drejtuar nje leter publike ku kane shprehur shume shqetesim per prezencen e fenomenit te ushtrimit te dhunes ndaj grave Per te konsoliduar me tej te drejtat e grave ne nxisim autoritetet kombetare qe te garantojne qe legjislacioni penal ti siguroje mbrojtjen dhe mekanizmat e pershtatshem ligjore te mbijetuarave te dhunes ne familje Ne vazhdojme te jemi mjaft te shqetesuar nga statistikat zyrtare qe tregojne se 17 gra jane vrare nga bashkeshortet e tyre gjate vitit te kaluar Me e rendesishme eshte nevoja per te penalizuar si dhunen me baze gjinore ashtu edhe dhunen ne familje - thuhet mes te tjerave ne kete leterp p Duke mos qene vetem ne pozitat e konstatimit te gjendjes grupi i diplomateve ka nxitur parlamentin shqiptar por dhe organizatat e shoqerise civile qe punojne ne kete drejtim qe shfrytezojne ndryshimet e pritshme per te garantuar standardet nderkombetare te vendosura nga Konventa e Kombeve te Bashkuara per Eleminimin e te Gjitha Formave te Diskriminimit ndaj Gruas se bashku me harmonizimin e legjislacionit shqiptar me kuadrin ligjor te BE-se per te siguruar de facto te drejta te barabarta si per burrat edhe per gratep p Njera nga nenshkrueset e letres publike eshte dhe ambasadorja e Republikes Federale te Gjermanise ne Shqiperi Carola Mller-Holtkemper Ajo shprehet per DW-ne se perballe prezences se ketij fenomeni iniciativa e grave ambasadore ka patur mundesi qe ti jape ze ketij shqetesimip p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Ambasadorja gjermane ne Tirane Carola Mller-Holtkemperp p Nje efekt i pare pozitiv i nje vetedijeje te re me duket se eshte fakti qe gjithnje e me shume gra po denoncojne dhunen kunder tyre dhe nuk po heshtin me Dhune kunder grave per fat te keq ka kudo - edhe ne Gjermani Por ketu duhet punuar me pozicionimin ndaj ketij fenomeni Dhuna kunder grave - qofte kjo edhe brenda nje raporti martesor - duhet te gjeje perbuzjen e shoqerise E per kete qellim eshte e nevojshme nga njera ane te kete sanksione rigoroze por para se gjithash duhet te ekzistoje veprimi dhe nderhyrja e organeve kompetente te policise apo gjykatave perkatesep p Nderkohe qe per problemin e angazhimit me te madh te vajzave dhe grave ne politike ne zbatim te kerkesave qe ka Kodi Zgjedhor kryediplomatja gjermane ne Shqiperi shprehet per De-ne Me kenaqesi konstatohet se angazhimi politik i shqiptareve eshte gjithashtu ne rritje e rendesishme eshte ne fund te fundit qe ato te mund te fitojne besimin e zgjedhesve E megjithate mbetet ende shume per te bere pasi partite politike jo vetem qe nuk e kane ruajtur kuoten e percaktuar te kandidateve femra por as edhe u denuan per ketep p Autor Arben Mukap p Redaktoi Lindita Arapip p p p <![CDATA[Serbet e Veriut - ndryshore ne ekuacion]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047178240/titulli/Serbet-e-Veriut---ndryshore-ne-ekuacion p p DW Ne cmase eshte ne gjendje shtysa per Serbine per te arritur statusin e vendit kandidat per ne BE ta zvogeloje apo ta largoje potencialin per konflikt me Kosovenp p Freizer Mendoj se mundesia e Serbise per te marre statusin e vendit kandidat per anetaresim ne Bashkimin Evropian eshte ende nje shtyse shume e forte per qeverine aktuale ne Serbi qe te beje kompromise dhe te normalizoje marredheniet me Kosoven Nese e hedhim veshtrimin ne ate cka ka ndodhur ne gjashte muajt e shkuar qe prej ngjarjeve te veres kemi vene re se ka pasur nje ndryshim dramatik te gjuhes se perdorur nga Beogradi per sa i takon veriut te Kosoves Kemi pare se si ata qeveria e Beogradit kane marre pjese ne dialogun me Kosoven per te bere hapa perpara atje dhe per te lidhur marreveshje gje qe ne te kaluaren do te na kishte surprizuar sikur te ndodhte Prandaj mendoj se kandidatura per ne BE eshte ende nje shtyse mjaft e madhe per qeverine aktuale per te ndermarre hapa per normalizimin me Kosovenp p DW A jane serbet e veriut nje ndryshore me vete ne kete ekuacion te Kosovesp p Freizer Po sigurisht Problemi eshte pozicioni i serbeve qe jetojne ne veri Ekziston prirja e pershtypjes ne Kosove dhe ne bashkesine nderkombetare qe Beogradi mund ne njefare menyre te shtype butonin dhe serbet qe jetojne ne veri do te duhet te bindeshin menjehere ndaj asaj qe u thuhet Kerkimet qe kemi kryer ne te Grupit Nderkombetar te Krizave gjate gjashte muajve te kaluar kane gjetur se serbet e Kosoves qe jetojne ne veri jane nje ndryshore e vecante dhe qe ata bejne nje mbrojtje energjike kundrejt Beogradit Vecanerisht disa prej kryetareve te komunave te cilet jetojne aty refuzojne ndonjehere tu binden instruksioneve qe vijne nga Beogradi Prandaj njerezit qe banojne ne veri duhen trajtuar ndaras me ta duhet folur drejtperdrejt dhe ata duhen perfshire ne diskutimet qe po zhvillohen midis Prishtines dhe Beograditp p DW Cila duhet te jete qasja e qeverise se Kosoves ne kete mesp p Freizer Ketu do te thosha dhe kjo rekomandohet edhe ne raportin tone te publikuar dje 0202 Kosova dhe Serbia Pak vullnet i mire i thjeshteson mjaft gjerat qe Prishtines i duhet te vendose nje lidhje kuptimplote me serbet e Kosoves qe jetojne ne veri Natyrisht kjo eshte e veshtire dhe autoritetet ne Prishtine me kane thene mua dhe kolegeve te mi se jane perpjekur te flasin direkt me njerezit ne veri dhe ajo qe themi ne kete pike eshte E para Beogradi duhet tua beje krejt te qarte njerezve ne veri qe ata duhet te flasin me Prishtinen dhe e dyta eshte qe Prishtina duhet te zhvilloje nje strategji mjaft afatgjate graduale per te perfshire ne kete proces njerezit ne veri Gjerat nuk do te ndryshojne brenda nates madje as brenda nje a dy vjetesh Do te lipsen shume perpjekje dhe ndertim besimi ngritje konfidence dialog per tia dale qe njerezit ne veri se paku ti besojne Prishtines Nuk do te them se ata do te mbarojne ndonjehere qe te drejtohen prej Prishtines por se paku duhet ti besojne asaj dhe te kuptojne bazat e kushtetutes se Kosoves dhe te planit Ahtisaari dhe te kuptojne se do te marrin te drejta sinjifikative brendaperbrenda Kosovesp p DW Si i vleresoni veprimet e Vetevendosjes per te bllokuar hyrjen e mallrave serbe ne Kosove mbeshtetur ne zbatimin e reciprocitetitp p Freizer Sigurisht Vetevendosja eshte nje parti mjaft interesante dhe lipset te ndiqet nga mjaft afer sepse ata perfaqesojne nje pjese te popullit ne Kosoves e cila eshte e pakenaqur me gjendjen aktuale brenda vendit Prandaj nuk mendoj se levizjet e Vetevendosjes mund te lihen teresisht pa u marre parasysh Mirepo sigurisht ne kete kryqezim ata nuk jane vecanerisht ndihmes per sa i takon mbeshtetjes se dialogut Kosove-Serbi Pra do te thosha se ajo Vetevendosja duhet pare ne dy menyra Njera menyre pranon qe Vetevendosja ka influence dhe nje nivel te mire perkrahjeje por nga ana tjeter gjithashtu disa prej veprimeve te saj shihen me sy kritik sepse po qe se po kerkojme stabilizim rajonal dhe normalizim midis Kosoves dhe Serbise ndoshta veprimet e Vetevendosjes ne terren nuk jane te dobishme se ne kete momentp p Autor Elert Ajazajp p Redaktoi Lindita Arapip p p p p classauthor Lindita Arapi p <![CDATA[Veriu i Shqiperise nen peshen e debores]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047178239/titulli/Veriu-i-Shqiperise-nen-peshen-e-debores <![CDATA[Stamm Jahjaga me sharme dhe instinkt politik]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047178238/titulli/Stamm-Jahjaga-me-sharme-dhe-instinkt-politik p p Parlamenti i Bavarise ishte institucioni i pare zyrtar qe vizitoi presidentja e Kosoves Atifete Jahjaga ne Mynih Jahjaga ndodhet per nje vizite triditore ne kryeqytetin e Shtetit te Lire te Bavarise per te marre pjese ne punimet e Konferences se Sigurise por ajo po e shfrytezon kete ngjarje per tiu prezantuar edhe disa politikaneve te Shtetit te Lire te Bavarise tradicionalisht te lidhur me Ballkanin Njera syresh ishte Barbara Stamm kryetare e parlamentit te Bavarise te cilen Jahjaga e takoi te premten 32 paradite Kristiansocialja 68 vjecare e njeh Kosoven qysh prej vitit 1999p p DW Zonja Stamm ne keto dite ne Bavari kane ardhur njerez te rendesishem nga e gjithe bota perse pikerisht e pritet presidenten e Kosovesp p Barbara Stamm Ishte deshira e saj por edhe kureshtja ime per tu takuar me te keshtu qe une jam shume e lumtur qe pata rastin ta njihja personalishtp p DW Cili eshte kontributi qe mund te jape Bavaria per te pershpejtuar rrugen e Kosoves drejt ketij integrimip p Stamm Ne duhet te renditemi ne marreveshjet qe behen ne kuader te bashkesise nderkombetare Sigurisht qe do te jemi te pranishem do te ruajme kontaktet edhe ato ne nivel parlamentar por nuk jemi ne te vetmit qe mund te veme ne vije te ardhmen Kjo varet nga zhvillimi i vete Kosoves e ajo ka nje rruge intensive perparap p DW Nje nga deshirat me akute te popullsise se Kosoves eshte heqja e regjimit te vizave Si e shihni ju kete perspektivep p Stamm Ne duhet te mendojme edhe per brezin e ri Zonja Presidente e beri te qarte se sa e re eshte popullsia Te rinjte qe jane inteligjente deshirojne te arrijne dicka ata duan ta njohin boten dhe keto jane deshira te drejta Por duhen pare edhe disa gjera te tjera si per shembull kriminaliteti e te ngjashme Sidoqofte jam e bindur qe ne kete drejtim do te behen perparime Se cila do te jete rrjedha kohore e tyre kete nuk mund ta them qe tanip p DW Ju angazhoheni edhe privatisht per Kosoven Per shembull koncerti i bamiresise se shoqates Nene Tereza per tu ardhur ne ndihme femijeve te semure nga zemra ne vitin 2010 u be nen ombrellen tuaj fare ju lidh me Kosovenp p Stamm Une kam qene mbas luftes ne Kosove me organizata humanitare dhe ne kemi ndihmuar per te ndertuar aty nje spital te shkaterruar Ishte nje ndjenje e vecante te shihje se sa simpati qe gezonin ushtaret gjermane Une ne ate kohe isha ministre e eshtjeve Sociale dhe kam qene pergjegjese per pranimin e refugjateve e kjo nuk ishte aq e thjeshte kishte shume dhe sidomos gra qe kishin perjetuar gjera te tmerrshme u ishin vrare bashkeshortet ose ishin ndare me force nga familjet Keto jane perjetime qe kane lene gjurme deri me sot Dhe sigurisht qe une jam e interesuar te degjoj tani pas shume vitesh se si ky vend po perpiqet te jape nje kontribut te vetin ne Evropen e Bashkuar dhe qe ne kete rruge duhet te plotesoje disa kushte sic e beri shume te qarte edhe zonja presidente Por le ta leme menjane politiken e madhe Pershtypja ime personale per te eshte se presidentja Jahjaga eshte nje ambasadore e mire e vendit te saj dhe se kete do ta shfrytezoje edhe ne Konferencen e Sigurisep p DW Ju pritet nje presidente qe eshte shume me e re ne moshe se ju por qe ashtu si ju ka nje post me pergjegjesi ne nje vend qe dominohet nga meshkujt Cila do te ishte keshilla juaj per te si femer me pushtetp p Stamm Me sa pata mundesine ta njihja brenda nje kohe kaq te shkurter ajo Jahjaga jo vetem qe ka shume sharme por ka edhe njohuri te shkelqyera e instinkt ne politike Une gjykoj se ajo vertet qe i paraqet ceshtjet njerezisht por eshte edhe kembengulese Dhe e tille duhet te mbetetp p Intervistoi Anila Shukap p Redaktoi Vilma Filaj-Ballvorap p <![CDATA[Jahjaga prezantohet ne Bavari]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047178237/titulli/Jahjaga-prezantohet-ne-Bavari p p Viziten e saj te pare ne Gjermani Jahjaga e shfrytezoi edhe per tiu prezantuar nga afer disa politikaneve bavareze Ne Parlamentin e Landit te Bavarise stacioni i pare dhe ndoshta me i lehte per te presidentja me re e Evropes u prit nga dy kolege te vjetra me pervoje Kryetarja e Parlamentit kristiansocialja Barbara Stamm dhe zevendesja e saj nga opozita e gjelber Christine StahlBildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Presidentja kosovare Jahjaga ne parlamentin bavarez me kryetaren Barbara Stamm dhe zevendesen Christine Stahlbr br Gjate nje kalimi neper ambientet e parlamentit te landit gjermanojugor i cili vetequhet me krenari Shteti i Lire i Bavarise Jahjaga mesoi disa vecori te kultures parlamentare bavareze si per shembull rregullin qe thuajse te gjitha komisionet parlamentare i zhvillojne seancat me dyer te hapura per publikun Por presidentja pati mundesine te kembente me koleget e saj me te moshuara edhe pervojen e te qenit me pushtet ne nje vend ku politika mbisundohet nga meshkujt Me sa pata mundesine ta njihja brenda nje kohe kaq te shkurter ajo Jahjaga jo vetem qe ka shume sharme por ka edhe njohuri te shkelqyera e instinkt ne politike Une gjykoj se ajo vertet qe i paraqet ceshtjet me njerzillek simpatik por eshte edhe kembengulese Dhe e tille duhet te mbetetbr br Kthimi i vizites ne shtatorbr br Detyra qe presidentja e Kosoves i ka vene vetes perpara per te forcuar demokracine ne kete vend qe para disa vitesh ndodhej ne lufte eshte e jashtezakonshme vleresoi zevendespresidentja e parlamentit bavarez Christine Stahl Si politikane e gjelber une ne radhe te pare jam e interesuar qe Evropa te vije duke u bashkuar Prandaj edhe dua qe ata popuj qe nuk jane pjese e BE-se te kene nje shans e te mos kene pershtypjen sikur jane ne ane te ketij kontinenti Te dyja parlamentaret i siguruan presidentes mbeshtetjen e tyre ne kete detyre dhe premtuan tia kthejne viziten ne shtator te ketij vitibr br Ende heret per vizatbr br Mbeshtetje per integrimin euroatlantik te Kosoves i dha Jahjages edhe ministri i brendshem i Bavarise Joachim Herrmann Ai i siguroi edhe me tej perfaqesueses se Kosoves ndihmen e policise bavareze per ndertimin e strukturave policore ne vend por per sa i perket ceshtjes se heqjes se vizave per shtetasit e Kosoves ministri bavarez ishte refuzues Ne kemi pasur mjaft probleme me Serbine prej te ciles ne tre vitet me te fundit qe kur u hoqen vizat ka ardhur nje numer i madh ilegalesh ne Gjermani prandaj edhe tani jemi bere me te kujdesshem dhe entuziazmi per te perfshire edhe vende te tjera ne kete proces ka rene Sigurisht qe heqja e vizave eshte nje perspektive per te ardhmen por per momentin ajo nukbr gjendet ne rend te dites u shpreh ne perfundim te takimit Herrmann per Deutsche Wellenbr br Vemendje diasporesBildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Me profesor Bardhyl Demiraj ne degen e Albanologjise te universitetit elitar Ludwig Maximilianbr br Diten e saj te gjate ne Mynih Jahjaga e perfundoi me nje referat te mbajtur ne mbremje vone ne sallen e senatit te universitetit elitar Ludwig Maximilian ku ishte ftuar nga dega e Albanologjise Publiku perbehej kryesisht nga perfaqesues te shkences dhe shoqerise civile te diaspores shqiptare ne Bavari numri i te ciles e kalon shifren 30000 vete Jahjaga e informoi diasporen me gjendjen ne te cilen ndodhet shteti i ri i Kosoves Takimi ishte i ngrohte shume shpesh degjuesit e nderprisnin presidenten per te duartrokitur Dhe ajo u premtoi atyre sebr me te kthyer do te interesohet me shume per problemet e diasporesp p Autore Anila Shukap p Redaktoi E Xhanip p <![CDATA[Ne Rumani denohet nje ish-kryeminister]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047178236/titulli/Ne-Rumani-denohet-nje-ish-kryeminister p p Per here te pare qe nga renia e regjimit komunist ne Rumani ne vitin 1989 u denua me burgim nje ish-kryeminister Gjykata e Larte ne Bukuresht mori ne fillim te javes 30012012 vendim per denimin e ish-kryeministrit te qeverise social-demokrate Adrian Nastase me dy vjet burgim per financimin ilegal te e partise Prokuroria e kishte akuzuar Nastasen qe e kishte financuar fushaten e tij zgjedhore presidencialene vitin 2004 me donacione te fshehura prej rreth 17 milion Nastase njoftoi se do te apeloje kunder vendimit qe sipas pikepamjes se tij ishte rezultat i presionit politik mbi gjyqtaretp p Ky vendim eshte nje premiere absolute ne kete vend i cili pavaresisht anetaresimit ne BE pese vjet me pare eshte vazhdimisht nen vezhgim per shkak te mangesive te rendesishme ne sistemin gjyqesor dhe ne luften kunder korrupsionit Disa here BE-ja e ka kritikuar mungesen e vullnetit politik per te luftuar korrupsionin serioz ne sektorin publik Per shkak te ketyre deficiteve eshte shtyre edhe pranimi i Rumanise ne zonen e Shengenitp p Ne kohe normaliteti politik dhe ekonomik vendimi i gjyqtareve kunder nje ish-kryeministri te korruptuar do te terhiqte me shume vemendjen ne Bukuresht Por mosmarreveshja prej vitesh e partive dhe kriza e thelle ekonomike e kane rritur zhgenjimin e qytetareve dhe drejtuar ate ne nje drejtim tjeterp p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift p p Gjithnje e me shume njerez po kerkojne largimin e qeverise konservatore te presidentit Traian Bashesku Programi i ashper i kursimit qe eshte vleresuar nga Brukseli dhe Fondi Monetar Nderkombetar FMN nxoren javet e fundit ne rruge mijera demonstrues Kryeministri Emil Bok i Partise Demokratike-Liberale PDL largoi madje nga detyra edhe nen presionin e shoqerise civileministrin e Jashtem per shkak te fjaleve te tij nencmuese ne lidhje me protestuesit por protestat vazhdojnep p Opozita social-liberale u gjallerua dhe beri perseri thirrje si edhe shpesh me pare per largimin e presidentit dhe zgjedhje te reja te parakoshme Masa e pare politike qe ndermori USL Unionioni Social-Liberal nje lidhje per interes mes socialdemokrateve PSD dhe Partise Kombetare Liberale PNL qe bojkotimi i Parlamentit Disa deputete liberale dorezuan madje mandatin e tyre dhe shpresojne ne kete menyre te shkaktojne shperberjen e Parlamentitp p Opozita e sheh veten te forcuar ne perpjekjet e saj nga nje studim i koheve te fundit ne te cilen te dy kryetaret e Aleances Viktor Ponta PSD dhe Crin Antonesku PNL ishin ne vendin e dyte dhe te trete me 25 dhe 22 te votave Bashesku dhe kryeministri Emil Bok me 8 dhe 7 per qind jane me keq se me pare E frikshme ne kete barometer eshte renditja ne vendin e katert e eurodeputetit ultranacionalist Korneliu Vadim TudorNe krye te shkalles se popullaritetit ne Rumani eshte politikani 90-vjecar mbreti imeparshem te vendit Michael I me gati 37 nje shenje e qarte kunder tere klases politike ne vendp p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift p p Ish-monarku duket se eshte per shume rumune figura e fundit integruese qe mund ta shpetoje vendin 22 vjet pas permbysjes se pergjakshme te diktatorit Nikolae aushesku Klasa politike post-komuniste konsiderohet nga shumekush jo vetem si e korruptuar por gjithnje e me teper si te paafte per zgjidhjen e periudhes se krizes ne politike ekonomi dhe shoqeri Ne vend ka nisur nje debat publik nese modeli i monarkise kushtetuese si ne Skandinavi apo Britanine e Madhe nuk do te ishte per Rumanine nje alternative me e mire se perzierja aktuale e republikes parlamentare dhe presidenciale Edhe nese per monarkine nuk ka shumice njerezit ne Rumani duan ti jepet fund luftes politike per pushtet dhe mbi te gjitha duannje zbutje te forte te pasojave te politikes se kursimitp p Autor Robert SchwartzPPanip p p p Redaktoi A Verbicap p <![CDATA[Shtohen azilkerkuesit por jo njohjet e azilit]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047178235/titulli/Shtohen-azilkerkuesit-por-jo-njohjet-e-azilit p p DW Qeverite lokale te vendeve ballkanike kane zhvilluar fushata informimi per ceshtjen e liberalizimit te vizave Njerezit po e ushtrojne lirine e qarkullimit disa prej tyre po kerkojne strehim A mos ligjet perkatese te azilit ne disa vende te BE-se jane pjese e problemet pasi japin shtyse per kerkesa te tillap p Vom Braucke Me sa jemi te informuar ne vetvete nuk ka shtysa per azilkerkuesit Vertete ka pasur liberalizim te vizave per shumicen e vendeve te Ballkanit Perendimor dhe qe prej ketij liberalizimi ka pasur rritje te numrit te azilkerkuesve ne disa vende anetare te BE-se pasi udhetimi eshte bere me i lehte mirepo une nuk do ti quaja keto shtysa per te kerkuar azilp p DW Po por sistemet parashohin per azilkerkuesit e vertete periudha te caktuara qendrimi ne nje vend perendimor dhe keto rrethana po keqperdoren nga disa azilkerkues nga vendet ballkanikep p Vom Braucke Ajo cka mund te them eshte se perqindjet e njohjes se te drejtes per azil ne pergjithesi kane qene shume te uleta Kesisoj shumices se atyre personave qe kane kerkuar azil nuk u eshte dhene azil Pra ka pasur nje rritje te numrit te azilkerkuesve por numri i njerezve te cileve u eshte njohur statusi i refugjatit ka qene i ulet Me gjasa si rezultat i kesaj por edhe ne pergjithesi perballe rrezikut te abuzimit me lirine e vizave Komisioni Evropian ka parashtruar ne maj te vitit te kaluar nje propozim per ndryshimin e rregullores per vizat Ky ben te mundur futjen e nje klauzole emergjence me ane te se ciles mund te zbatohet me shpejt sesa do te ishte ne rastet e zakonshme rifutja e detyrimit per vizat shte fjala per nje propozim rregulloreje i cili eshte nen negociim ne Keshillin Evropian dhe ky mekanizem ka per te qene nje mekanizem i pergjithshem i cili do te vleje per te gjitha vendet jo vetem per vendet e Ballkanitp p DW A pret BE-ja qe vendet ballkanike te ndermarrin hapa te caktuar pervec fushatave te informimitp p Vom Braucke Ka nje bashkepunim te pergjithshem midis BE-se dhe Ballkanit Perendimor ne lemin e drejtesise dhe te puneve te brendshme per sa u takon elementeve te pergjithshme Se afermi ka pasur nje takim ministror midis BE-se dhe vendeve te Ballkanit Perendimor ne Maqedoni ne fillit te tetorit vitin e kaluar ne te cilin moren pjese edhe kryesia polake e radhes dhe ato pasardhese daneze e qipriote Ne takime te tilla diskutohen te gjitha ceshtjet me interes te perbashket ne lemin e drejtesise dhe te puneve te brendshme si dhe migrimin e paligjshem e rrymat e azilit qe shkojne ose prej ketyre vendeve ne BE ose nepermjet ketyre vendeve ne BE Pra ka nje bashkepunim per ti ndalur keto rryma nese eshte e mundur ne perputhje me standardet nderkombetarep p DW A ndikon pervoja e re me vendet e Evropes Juglindore mbi procesin aktual me Kosoven per liberalizimin e vizave dhe nese po ne cmenyrep p Vom Braucke Sic lini te kuptohet aktualisht personat nga Kosova kane ende nevoje per vize per te hyre ne hapesiren Schengen per ta nuk ka liri vizash Komisioni mund te parashtroje nje projekt per mandat per te hyre ne negociata me Kosoven per nje harte itinerari per vizat shenim i autorit lista e kerkesave ne dialogun e vizave BEKosove mbetet per tiu paraqitur qeverise se Kosoves Kjo harte itinerari mund te shpinte ne fund ne heqjen e vizave Pra procedura eshte kjo qe Komisioni Evropian do te duhej ti prezantonte Keshillit Evropian nje mandat per te hyre ne negociata per nje itinerar te tille dhe me pas itinerari do te percaktonte se cilat hapa duhet te ndermarre Kosova se cstandarde duhet te zbatoje per shembull per sigurine e dokumenteve perpara se qytetaret e Kosoves te mos kene me nevoje per viza Topin e ka ketu Komisioni Komisioni do te duhej ti prezantonte Keshillit nje mandat te tille mbi itinerarin per heqjen e vizave Komisioni mund tia prezantoje Keshillit projekt-mandatin gjate kryesise daneze Ne nuk e dime ende nese do ta bejne nje gje te tille Me pas Keshilli do te duhej ti jepte Komisionit mandatin dhe ne fund do te shihej nese Kosova i ploteson kushtet e itinerarit Normalisht harta e itinerarit do ti pershtatej vendit per te cilin behet fjalep p Rregullorja per terheqjen e BE-se nga marreveshja per heqjen e vizave pasi kjo eshte miratuar njehere eshte ende nen negociim Shtetet anetare te BE-se u moren vesh gjate kryesise polake per kete pjese te rregullores pra se ctrajte do te kete mekanizmi kjo eshte miratuar tashme ne Keshill Mirepo ka ende pjese te rregullores qe gjenden nen negociim tani gjate kryesise daneze Dhe pasi Keshilli te kete mberritur ne nje qendrim te perbashket ai do te duhet te hyje ne negociata me Parlamentin Evropian Ne synojme te perparojme sa me shume gjate kryesise aktuale por nese do ta arrijme kjo sigurisht qe eshte e pasigurt te thuhetp p DW Cili eshte vleresimi ne Keshillin Evropian Sa i madh eshte rreziku per rifutjen e vizave per vende te caktuara evropianojuglindorep p Vom Braucke Mendoj se kjo eshte e veshtire te thuhet Ideja eshte kjo Vendet anetare do te duhej ti prezantonin Komisionit deshmi se liria e qarkullimit pa viza po keqperdoret nga vendi i trete joanetar i BE-se ne fjale ky mund te jete cilido vend i trete qe eshte pa detyrim per viza Pastaj Komisioni do ta vleresonte informacionin dhe mund te pezullonte perkohesisht heqjen e detyrimit per vizat ne rast se rregullorja miratohet ne formen qe ka tani Dhe pas nje periudhe kohe Komisioni do te vleresonte nese do ti duhej te prezantonte nje propozim per ndryshimin e vete rregullores Pra pezullimi i perkohshem do te ishte kompetence e Komisionit bazuar mbi te dhenat e vendit anetar dhe ndryshimi i rregullores do te nenkuptonte qe Komisioni te prezantoje nje propozim i cili miratohet me pas ne procedure legjislative normale me perfshirjen e te dyve Keshillit dhe Parlamentitp p Autor Elert Ajazajp p Redaktoi Bahri Canip p <![CDATA[Trysni ne rritje ndaj Putinit]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047178234/titulli/Trysni-ne-rritje-ndaj-Putinit p p Te shtunen 04022012 Moska do te zbardhet Jo ne kryeqytetin rus nuk pritet debore e re E bardhe eshte ngjyra e levizjes se protestes Per zgjedhje te lira e cila ka lindur rreth dy muaj me pare Pjesemarresve te mitingut te planifikuar te mbahet ne mesdite iu be thirrje te sillnin me vete sende te bardha - shirita shalle apo tullumbace te bardhap p Kjo do te jete demonstrata e trete e madhe qe prej zgjedhjeve parlamentare ne dhjetor te cilat u erresuan nga akuza masive per manipulime Ne dy aksionet e para ne 10 dhe 14 dhjetor ne rruge dolen dhjetera mijera vete numri me i madh qe prej fillimit te viteve 1990 Edhe kete here organizatoret presin deri ne 50000 pjesemarres Kushtet e motit nuk e favorizojne aspak aktivitetin ne Moske priten temperatura deri ne minus 17 grade celcius Por organizatoret e shohin kete pozitivisht Une jam madje i gezuar qe Moska eshte perfshire nga ngrica i tha Deutsche Welle-s Boris Akunin shkrimtar dhe bashkethemelues i OJQ-se Liga e zgjedhesve Tani do te shohim se sa i afte eshte te perballoje ngricen vullneti yne protestuesp p Nje revolucion liberalBildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Shkrimtari rus Boris Akunin gjate nje proteste ne bulevardin Sakharov 24122011p p Demonstrata e re duhet te tregoje se shoqeria civile nuk i ka harruar kerkesat e saj te dhjetorit thuhet ne faqen e internetit te organizatoreve Atehere demonstruesit bene thirrje nder te tjera per zgjedhje te reja dhe kerkuan doreheqjen e drejtorit te komisionit qendror te zgjedhjeve Asgje nga keto nuk ndodhi Nuk do te kete perseritje te zgjedhjeve parlamentare deklaroi kryeministri rus Vladimir Putinp p Shkrimtari dhe aktivisti Akunin nuk sheh megjithate arsye per te qene i zhgenjyer Ne kemi pasur disa arritje shte reformuar dhe lehtesuar rregjistrimi i komplikuar i partive Se shpejti do te diskutohet ne parlament nje ligj per zgjedhje direkte te guvernatoreve Vetem nje gjysme viti me pare kjo do te ishte konsideruar ne Rusi nje revolucion liberal thote Akunin Por shoqeria civile nuk do te kenaqet me kaqp p p p Zgjedhjet presidenciale ne fokusp p Nderkohe protesta drejtohet gjithnje e me shume kunder kryeministrit dhe kandidatit per president Putin Koha per demonstrimin e ri nuk u zgjodh rastesisht Ai zhvillohet pikerisht nje muaj para zgjedhjeve presidenciale te planifikuara per daten 4 mars Putin konsiderohet kandidati me me shume shanse ne gare Por zgjedhjet nuk do te jene te ndershme pasi kundershtaret e forte jane nxjerre jashte gares paraprakisht kritikon Akunin Vec kesaj ka sinjale se edhe keto zgjedhje mund te manipulohen Pikerisht ky eshte objektivi i Liges se zgjedhesve dhe demonstrates Per zgjedhje te ndershme te tregojne se shoqeria civile i vezhgon me vemendje votimetp p Putin duket se e ndien trysnine nga shoqeria civile Ai ka njoftuar reforma liberale dhe nuk perjashton te ftoje politikane te opozites ne qeverine e tij te ardhshme Ne televizionin rus per here te pare pas shume vitesh pati raportime te balancuara mbi opoziten Edhe policia duket se ka marre urdher te mos i shperndaje protestat Dy demonstrimet e meparshme kaluan pa trazira Policia ruse e cila zakonisht e perdor me deshire shkopin e gomes qendroi menjanep p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Nen nje trysni ne rritje - kryeministri dhe kandidati per presidenti PutinPutin kerkon dialogun me shoqerine civilep p Putin i druhet megjithate ende nje kontakti direkt me perfaqesues te shoqerise civile si Akunin Putin tha se nje takim i tille eshte i mundur por duhet menduar per momentin e pershtatshem Mendoj se shume do te varet nga ajo qe do te shohim ne Moske ne 4 shkurt mendon Gerhard Mangott ekspert per Rusine ne Universitetin e Insbruckut ne Austri Te dy palet kane veshtiresi te afrohen me njera-tjetrenp p Nese demonstrimi i se shtunes do te jete po aq i madh sa dy te meparshmit Putin do te ndryshoje qendrimin e tij dhe do te sinjalizoje te pakten gatishmeri per bisedime me shoqerine civile beson Mangott Deri tani Putin ka preferuar te takohet me perkrahesit e tij tifoze futbolli te pasionuar pas peshkimit apo minatorep p Autor Roman Goncharenko E Xhanip p Redaktoi Esat Ahmerip p <![CDATA[Gjykata e OKB-se vendos ne favor te Gjermanise]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047178233/titulli/Gjykata-e-OKB-se-vendos-ne-favor-te-Gjermanise p p Gjykata me e larte e Kombeve te Bashkuara me vendimin e saj konfirmoi interpretimin juridik te Gjermanise Qeveria gjermane ne fund te vitit 2008 i ishte drejtuar Gjykates Nderkombetare per te shqyrtuar nese vendimet e shpallura nga disa gjykata italiane per zhdemtime financiare per shkak te krimeve naziste ishin ne perputhje me te drejten nderkombetare Behej fjale per padi ne Itali te cilat i referoheshin krimeve te luftes te kryera gjate pushtimit gjerman mes shtatorit 1943 dhe majit 1945 dhe qe synonin vendime per zhdemtime nga Republika Federalep p Keshtu per shembull Gjykata italiane e Kasacionit kishte vendosur qe Gjermania duhej te zhdemtonte te mbijetuarit e nje masakre me me shume se 200 civile te vrare te kryer nga ushtria naziste ne Toskana ne vitin 1944p p Sipas interpretimit gjerman drejtesia italiane me vendime te tilla kishte shkelur parimin themelor te imunitetit te shteteve Personat private sipas ketij parimi nuk kane te drejte te padisin nje shtet ne gjykatat e nje shteti tjeterp p Gjermania thekson njohjen e pergjegjesiseBildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Pushtimi i Romes nga trupat e Vermahtit ne 1943 p p Ne paraqitjen e pleduajeve para Gjykates Nderkombetare ne vjeshte e ngarkuara e Gjermanise Susanne Wasum-Rainer pati theksuar se me kete padi Gjermania nuk i kundervihet viktimave te nacionalsocializmit dhe as nuk kerkon ti shmanget pergjegjesise se saj Megjithate per pasojat materiale te Luftes se Dyte Boterore me vendet e prekura jane lidhur marreveshje paqeje dhe zhdemtimip p Sipas te dhenave te Ministrise se Jashtme gjermane ne vitin 1961 Italise i jane paguar 40 milione marka zhdemtim Italia atehere pati hequr dore juridikisht nga cdo lloj kerkese tjeter Kritiket kishin argumentuar se Gjermania naziste e kishte humbur imunitetin e saj si shtet per shkak te lufterave te saj sulmuese dhe mosrespektimit sistematik te te drejtave te popullsise civile Pala italiane argumentoi ne procesin ne Gjykaten Nderkombetare se krimet e kryera nga trupat e Rajhut te III-te jane krime nderkombetare dhe per kete arsye imuneti i shtetit gjerman nuk gjen perdorimp p Ne proces ishte e perfshire edhe Greqia pasi te mbijetuar greke i ishin drejtuar gjykatave italiane per shkak te krimeve naziste Te afermit e viktimave te nje masakra te njesive SS ne qershor 1944 ne fshatin Distomo ne Greqine qendrore paten marre nga drejtesia italiane te drejten per te plotesuar ne Itali pretendimet e tyre per zhdemtimep p Autor Michael Wehling afpdpa apeEliana Xhanibr Redaktoi Esat Ahmetip p <![CDATA[Hammarberg Kur Maqedonia te bashkohet me BE-ne gjuha maqedonase do te jete atje]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177754/titulli/Hammarberg-Kur-Maqedonia-te-bashkohet-me-BE-ne-gjuha-maqedonase-do-te-jete-atje p p Komisioneri per te Drejtat e Njeriut Thomas Hammarberg ne raportin e fundit te tij vjetor ka bere nje pasqyre te disa fushave ku nevojiten te merren masa me energjike ne shume shtete anetare te Keshillit te Evropes Keto masa perfshijne funksionimin e sistemit gjyqesor luften kunder korrupsionit si edhe rritjen e kredibilitetit dhe pavaresise se gjyqesorit Hammarberg vitin e kaluar nuk e ka vizituar Maqedonine dhe vendet fqinje ku ka nje pakice te maqedonasve per kete arsye keto segmente nuk jane perfshire ne raportin e tij vjetor Por ne nje interviste per Deutsche Welle-n Komisioneri per te Drejtat e Njeriut theksoi se eshte informuar per zhvillimet ne Maqedoni si per situaten e mediave atjebr br Gjendja e mediave ne Maqedonibr br Ne kemi marre raporte per polarizim te shtuar te mediave ne Maqedoni por kjo nuk eshte shqetesuese shte e rendesishme qe te kete nje qendrim neutral nga qeveria ne drejtim te mediave jo ne favor te mediave te caktuara qe jane besnike ndaj qeverise ndersa ne te njejten kohe te diskriminohen mediat qe konsiderohen si opozite ndaj qeveriseBildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Thomas Hammarberg ka ndjekur zhvillimet e mediave ne Maqedonip p Pergjegjesi e vecante e qeverise eshte qe ta shmange krijimin e nje situate te polarizimit te vete mediave dhe se duhet te kete nje politike te qendrueshme per te gjitha mediat Kane dale disa paralajmerime te perfshira ne raportet e OSBE-se dhe Reporteret pa Kufij te cilat jane derguar deri tek qeveria dhe pritet qe ato te merren ne konsiderate Rekomandimi im per qeverine eshte qe ajo te beje nje shqyrtim te pavarur te politikes ndaj medias ne Maqedoni ne menyre qe te siguroje kushte per funksionimin dhe garimin e tyre por jo ne baze te favorizimit politik apo diskriminimit nga lartbr br Hammarberg eshte i bindur se qeveria mund ta beje ate nese ka vullnet te mire politik per ta bere Per shkak se forca e demokracise varet shume nga mediat konkurruese dhe mediat duhet te jene te lira te kritikojne dhe te dalin me deklarata apo komente qe mund te shqetesojne ose hidherojne ata qe jane ne pushtet Dhe kjo eshte demokracia Pra na nevojiten media te pavarura dhe kritike ne secilen demokraci thote aibr br Regjistrimi nuk duhet te politizohetbr br Sa i perket regjistrimit te popullsise ne Maqedoni Komisioneri per te Drejtat e Njeriut i Keshillit te Evropes thote se eshte ne dijeni te problemit dhe kerkon mospolitizimin e tij Une duhet te them se nuk eshte mire qe puna teknike si regjistrimi te politizohet Kjo duhet te shmanget vecanerisht ne nje vend sic eshte Maqedonia ku ka pakica te medha dhe ku ka pasur tensione mes kesaj pakice dhe popullsise shumice Kjo eshte me te vertete nje prove e pjekurise se demokracise ne Maqedoni per kryerjen e regjistrimit pa problemep p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Thomas Hammarbergbr br Azilkerkuesit e rreme paraqesin nje ceshtje kompleksebr br Problemi i azilkerkuesve te rreme dhe masat e ndermarra nga qeveria maqedonase per te ruajtur regjimin e vizave jane kritikuar nga Hammarbergbr Komisioneri i BE-se vlereson se kjo eshte nje ceshtje shume komplekse dhe serioze Bashkimi Evropian eshte pergjegjes per te thekson Hammarberg Por eshte fakt se ata e donin liberalizimin e vizave dhe njekohesisht frikesoheshin prej tij Ne nje situate kur ka shume ksenofobi dhe urrejtje ndaj romeve ne vendet e BE-se ekziston frika se liberalizimi i vizave do te perdoret nga romet per te shkuar ne vendet e BE-se Per kete po diskutohet Por parimi yne eshte se romet duhet te jene si gjithe te tjeret Nuk ka njerez ne kategorine e dytebr br Keqardhje qe nuk ka asnje zgjidhje per emrinbr br I pyetur se cfare mendon ai per ceshtjen e emrit te Maqedonise dhe debatet e zhvilluara per kete Hammarberg pergjigjet Kur Maqedonia te bashkohet me BE gjuha maqedonase do te jete atje Disa here kam qene i pyetur per pozicionin tim rreth emrit te vendit Por une vendosa qe te mos e them publikisht sepse ne thelb ajo eshte nje ceshtje politike Une mendoj se eshte per te ardhur keq qe ende nuk ka nje zgjidhje por une degjoj se ka perpjekje diplomatike per te zgjidhur ate Por kjo eshte jashte mandatit tim Kur nje dite Maqedonia te bashkohet me BE-ne gjuha maqedonase do te jete pikerisht atje thote bindshem Thomas Hammarbergbr br p p Autor Toni GllamcevskiQeriman Bekteship p Redaktoi Lindita Arapibr br p p p p <![CDATA[Dhuna kunder gruas ne Shqiperi shqeteson perendimoret]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177753/titulli/Dhuna-kunder-gruas-ne-Shqiperi-shqeteson-perendimoret p p Duke shprehur shqetesimin per nje problem te mprehte te shoqerise shqiptare nje grup ambasadoresh te huaj qe punojne ne Tirane kane adresuar ditet e fundit ne opinionin publik nje leter te hapur ku kerkojne vemendje me te madhe nga autoritetet dhe nga shoqeria ne parandalimin dhe penalizimin e ketij fenomenip p Mbremja e se enjtes 0302 ka qene fatale per dy gra ne Tirane te cilat kane humbur jeten nga armet e zjarrit Eleni B 34 vjece nene e dy femijeve me profesion laburante dentale u qellua disa here per vdekje nga nje person i paidentifikuar ende nga policia vetem pak metra larg shtepise se saj Nderkohe qe 25 vjecarja Megi J nuk i rezistoi dot plageve te renda ne spital pas plumbave qe mori rastesisht gjate perleshjes se grupeve rivale ne njeren nga lagjet e kryeqytetitp p Denoncim dhe heshtjep p Autoritetet policore dhe gjyqesore pritet qe te zbardhin rrethanat e ketyre dy akteve te renda por ajo qe eshte e dukshme eshte perseritja e krimit me vrasje ku ne shenjester jane grate Doren dhe armen ndaj tyre e ngrene dhe pjesetare te familjes me se shumti bashkeshortet Po ti referohemi statistikave zyrtare qe ofron policia vetem gjate vitit 2011 jane regjistruar 17 raste te grave qe jane vrare nga bashkeshortet e tyre ne nje kohe qe ne sportelet e komisariateve te policise dhe ne mjediset e gjykatave eshte shtuar numri i denoncimeve qe behen nga femrat per ushtrim dhune nga burrat e tyre ose anetare te tjere te familjesp p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift TiranaPer aktivistet e shoqerise civile problem eshte dhe numri i larte i atyre rasteve qe nuk arrihet te denoncohen ne organet kompetente duke e mbajtur ne menyre permanente aktin e ushtrimit te dhunes ndaj femrave brenda familjes dhe jashte saj Megjithese ka patur disa here ndryshime te legjislacionit ne favor te barazise gjinore ne favor te parandalimit dhe ndeshkimit te dhunes ndaj grave serish fenomeni gelon ne shoqerine shqiptarep p Letra e diplomateve perendimorep p Ditet e fundit nje grup diplomatesh perendimore ambasadore nepunes dhe drejtues te misioneve nderkombetare te akredituar ne Shqiperi kane drejtuar nje leter publike ku kane shprehur shume shqetesim per prezencen e fenomenit te ushtrimit te dhunes ndaj grave Per te konsoliduar me tej te drejtat e grave ne nxisim autoritetet kombetare qe te garantojne qe legjislacioni penal ti siguroje mbrojtjen dhe mekanizmat e pershtatshem ligjore te mbijetuarave te dhunes ne familje Ne vazhdojme te jemi mjaft te shqetesuar nga statistikat zyrtare qe tregojne se 17 gra jane vrare nga bashkeshortet e tyre gjate vitit te kaluar Me e rendesishme eshte nevoja per te penalizuar si dhunen me baze gjinore ashtu edhe dhunen ne familje - thuhet mes te tjerave ne kete leterp p Duke mos qene vetem ne pozitat e konstatimit te gjendjes grupi i diplomateve ka nxitur parlamentin shqiptar por dhe organizatat e shoqerise civile qe punojne ne kete drejtim qe shfrytezojne ndryshimet e pritshme per te garantuar standardet nderkombetare te vendosura nga Konventa e Kombeve te Bashkuara per Eleminimin e te Gjitha Formave te Diskriminimit ndaj Gruas se bashku me harmonizimin e legjislacionit shqiptar me kuadrin ligjor te BE-se per te siguruar de facto te drejta te barabarta si per burrat edhe per gratep p Njera nga nenshkrueset e letres publike eshte dhe ambasadorja e Republikes Federale te Gjermanise ne Shqiperi Carola Mller-Holtkemper Ajo shprehet per DW-ne se perballe prezences se ketij fenomeni iniciativa e grave ambasadore ka patur mundesi qe ti jape ze ketij shqetesimip p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Ambasadorja gjermane ne Tirane Carola Mller-Holtkemperp p Nje efekt i pare pozitiv i nje vetedijeje te re me duket se eshte fakti qe gjithnje e me shume gra po denoncojne dhunen kunder tyre dhe nuk po heshtin me Dhune kunder grave per fat te keq ka kudo - edhe ne Gjermani Por ketu duhet punuar me pozicionimin ndaj ketij fenomeni Dhuna kunder grave - qofte kjo edhe brenda nje raporti martesor - duhet te gjeje perbuzjen e shoqerise E per kete qellim eshte e nevojshme nga njera ane te kete sanksione rigoroze por para se gjithash duhet te ekzistoje veprimi dhe nderhyrja e organeve kompetente te policise apo gjykatave perkatesep p Nderkohe qe per problemin e angazhimit me te madh te vajzave dhe grave ne politike ne zbatim te kerkesave qe ka Kodi Zgjedhor kryediplomatja gjermane ne Shqiperi shprehet per De-ne Me kenaqesi konstatohet se angazhimi politik i shqiptareve eshte gjithashtu ne rritje e rendesishme eshte ne fund te fundit qe ato te mund te fitojne besimin e zgjedhesve E megjithate mbetet ende shume per te bere pasi partite politike jo vetem qe nuk e kane ruajtur kuoten e percaktuar te kandidateve femra por as edhe u denuan per ketep p Autor Arben Mukap p Redaktoi Lindita Arapip p p p <![CDATA[Freizer Serbet e Veriut jane nje ndryshore e vecante ne ekuacionin e Kosoves]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177752/titulli/Freizer-Serbet-e-Veriut-jane-nje-ndryshore-e-vecante-ne-ekuacionin-e-Kosoves p p DW Ne cmase eshte ne gjendje shtysa per Serbine per te arritur statusin e vendit kandidat per ne BE ta zvogeloje apo ta largoje potencialin per konflikt me Kosovenp p Freizer Mendoj se mundesia e Serbise per te marre statusin e vendit kandidat per anetaresim ne Bashkimin Evropian eshte ende nje shtyse shume e forte per qeverine aktuale ne Serbi qe te beje kompromise dhe te normalizoje marredheniet me Kosoven Nese e hedhim veshtrimin ne ate cka ka ndodhur ne gjashte muajt e shkuar qe prej ngjarjeve te veres kemi vene re se ka pasur nje ndryshim dramatik te gjuhes se perdorur nga Beogradi per sa i takon veriut te Kosoves Kemi pare se si ata qeveria e Beogradit kane marre pjese ne dialogun me Kosoven per te bere hapa perpara atje dhe per te lidhur marreveshje gje qe ne te kaluaren do te na kishte surprizuar sikur te ndodhte Prandaj mendoj se kandidatura per ne BE eshte ende nje shtyse mjaft e madhe per qeverine aktuale per te ndermarre hapa per normalizimin me Kosovenp p DW A jane serbet e veriut nje ndryshore me vete ne kete ekuacion te Kosovesp p Freizer Po sigurisht Problemi eshte pozicioni i serbeve qe jetojne ne veri Ekziston prirja e pershtypjes ne Kosove dhe ne bashkesine nderkombetare qe Beogradi mund ne njefare menyre te shtype butonin dhe serbet qe jetojne ne veri do te duhet te bindeshin menjehere ndaj asaj qe u thuhet Kerkimet qe kemi kryer ne te Grupit Nderkombetar te Krizave gjate gjashte muajve te kaluar kane gjetur se serbet e Kosoves qe jetojne ne veri jane nje ndryshore e vecante dhe qe ata bejne nje mbrojtje energjike kundrejt Beogradit Vecanerisht disa prej kryetareve te komunave te cilet jetojne aty refuzojne ndonjehere tu binden instruksioneve qe vijne nga Beogradi Prandaj njerezit qe banojne ne veri duhen trajtuar ndaras me ta duhet folur drejtperdrejt dhe ata duhen perfshire ne diskutimet qe po zhvillohen midis Prishtines dhe Beograditp p DW Cila duhet te jete qasja e qeverise se Kosoves ne kete mesp p Freizer Ketu do te thosha dhe kjo rekomandohet edhe ne raportin tone te publikuar dje 0202 Kosova dhe Serbia Pak vullnet i mire i thjeshteson mjaft gjerat qe Prishtines i duhet te vendose nje lidhje kuptimplote me serbet e Kosoves qe jetojne ne veri Natyrisht kjo eshte e veshtire dhe autoritetet ne Prishtine me kane thene mua dhe kolegeve te mi se jane perpjekur te flasin direkt me njerezit ne veri dhe ajo qe themi ne kete pike eshte E para Beogradi duhet tua beje krejt te qarte njerezve ne veri qe ata duhet te flasin me Prishtinen dhe e dyta eshte qe Prishtina duhet te zhvilloje nje strategji mjaft afatgjate graduale per te perfshire ne kete proces njerezit ne veri Gjerat nuk do te ndryshojne brenda nates madje as brenda nje a dy vjetesh Do te lipsen shume perpjekje dhe ndertim besimi ngritje konfidence dialog per tia dale qe njerezit ne veri se paku ti besojne Prishtines Nuk do te them se ata do te mbarojne ndonjehere qe te drejtohen prej Prishtines por se paku duhet ti besojne asaj dhe te kuptojne bazat e kushtetutes se Kosoves dhe te planit Ahtisaari dhe te kuptojne se do te marrin te drejta sinjifikative brendaperbrenda Kosovesp p DW Si i vleresoni veprimet e Vetevendosjes per te bllokuar hyrjen e mallrave serbe ne Kosove mbeshtetur ne zbatimin e reciprocitetitp p Freizer Sigurisht Vetevendosja eshte nje parti mjaft interesante dhe lipset te ndiqet nga mjaft afer sepse ata perfaqesojne nje pjese te popullit ne Kosoves e cila eshte e pakenaqur me gjendjen aktuale brenda vendit Prandaj nuk mendoj se levizjet e Vetevendosjes mund te lihen teresisht pa u marre parasysh Mirepo sigurisht ne kete kryqezim ata nuk jane vecanerisht ndihmes per sa i takon mbeshtetjes se dialogut Kosove-Serbi Pra do te thosha se ajo Vetevendosja duhet pare ne dy menyra Njera menyre pranon qe Vetevendosja ka influence dhe nje nivel te mire perkrahjeje por nga ana tjeter gjithashtu disa prej veprimeve te saj shihen me sy kritik sepse po qe se po kerkojme stabilizim rajonal dhe normalizim midis Kosoves dhe Serbise ndoshta veprimet e Vetevendosjes ne terren nuk jane te dobishme se ne kete momentp p Autor Elert Ajazajp p Redaktoi Lindita Arapip p p p p classauthor Lindita Arapi p <![CDATA[Konferenca e Sigurise e Mynihut per transformimet globale]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177751/titulli/Konferenca-e-Sigurise-e-Mynihut-per-transformimet-globale p p Konferenca e Sigurise e Mynihut nje vit me pare u befasua prej shperthimit te revolucionit ne boten arabe Gjersa ne Mynih po takohej Kuarteti i Lindjes se Aferme dhe keshillohej pa ide te reja mbi konfliktin shumevjecar midis izraeliteve dhe palestinezeve ne Kajro masat dolen ne rruge dhe zhvilluan perleshje te pergjakshme me aparatin e sigurise te Mubarakutp p Analize e rebelimit arabp p Asokohe ishte ende heret per nje diskutim te strukturuar te ngjarjeve me pjesemarrje nga vendet e prekura Kjo gje planifikohet te kompensohet intensivisht ka paralajmeruar Wolfgang Ischinger drejtuesi i Konferences se Sigurise te Mynihut Do te kemi ne Mynih nje sere kryetaresh qeverish nga rajoni perfshire ata te Tunizise dhe Katarit por edhe perfaqesues nga Libia dhe Egjipti per te folur mbi shpresat dhe shanset por edhe mbi rreziqet dhe e lidhura me keto zhvillime Natyrisht pjese e kesaj eshte edhe situata e tmerrshme ne Siri dhe brenga e vazhdueshme per gjendjen e konfliktit berthamor me Teheraninp p Partneriteti i sigurise me Rusine ben ne vend numerop p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Edhe per gjendjen ne Siri do te diskutohet ne MynihVitin e kaluar ne Konferencen e Sigurise ne Mynih pati nje moment historik Me shkembimin e dokumenteve te ratifikimit Rusia dhe SHBA-ja bene qe te hynte ne fuqi marreveshja e re Start per kufizimin e ndersjelle te arsenaleve berthamore Ne grindjen rreth sistemit raketor mbrojtes te planifikuar nga SHBA-ja Moska vazhdon te kembengule ne garanci sigurie me shkrim nga Uashingtoni Kete gjendje synohet ta zhbllokoje nje studim me propozime te reja per nje sistem raketor mbrojtes te perbashket ne te cilin kane punuar se bashku eksperte amerikane evropiane dhe ruse dhe qe do te paraqitet gjate punimeve te konferences se sivjetmep p Detyrimet per te kursyer dhemendesia e re ne Evropep p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Sistemi i perbashket i mbrojtjes raketore me Rusine vazhdon te mos duket ne horizontMe e vonta ne samitin e NATO-s ne ikago ne maj SHBA-ja do te perserise kundrejt evropianeve kerkesen e saj te vjeter per nje ndarje me te drejte te barres brendaperbrenda aleances mbrojtese Detyrimi per te kursyer mund ti shtrengoje evropianet qe te heqin dore nga egoizmat e tyre kombetare ne fushen ushtarake hamendeson eksperti i sigurise Gtz Neuneck i Institutit per Paqe dhe Siguri ne Hamburgp p Riorientimi ushtarak i Amerikesp p Sepse edhe SHBA-ja duhet te kurseje Pasi buxheti ishte fryre vitet e fundit ne 700 miliarde dollare Pentagoni do tia dale vitet qe vijne me shume me pak para Si rrjedhoje Evropa duhet te marre me shume pergjegjesi per sigurine e vet Serish Ischinger Ketu gjendemi para shqetesimit te shprehur pjeserisht hapur qe Amerika me shume po e le te dale ne plan te dyte lidhjen e saj organike me Evropen Kjo nuk ka si te jete ne interes te Evropes E them kete pa marre parasysh se cdo te thoshte kjo per koherencen e aleances se NATO-sp p Ne vend te Evropes del per SHBA-ne hapesira e Paqesorit Me e vonta qekurse presidenti amerikan Barack Obama paralajmeroi nentorin e kaluar se do te stacionoje sivjet 2500 marinsa ne veri te Australise riorientimi gjeostrategjik i amerikaneve eshte kthyer ne siguri Ky paralajmerim beri qe ne Kine te binin kambanat e alarmit Nje grup i ngushte i Konferences se Sigurise te Mynihut ishte vitin e kaluar ne Pekin dhe zhvilloi atje bisedime me perfaqesues qeveritare Ky dialog do te vazhdohet ne Mynihp p p p Autor Daniel Scheschkewitz Elert Ajazajp p Redaktoi Esat Ahmetip p <![CDATA[NATO diskuton per misionet ne Kosove dhe Afganistan]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177750/titulli/NATO-diskuton-per-misionet-ne-Kosove-dhe-Afganistan p p Ndersa ne Afganistan NATO-ja nis terheqjen e trupave per Kosoven ende smund te behet fjale Ne fakt kontigjenti gjerman i trupave te KFOR-it duhej te reduktohej ne mase por pas trazirave vitin e kaluar si pasoje e te cilave u plagosen edhe disa ushtare gjermane tani nuk mund te shtrohet opcioni i pakesimit te trupave tha ministri gjerman i Mbrojtjes Thomas de Maizire per televizionin gjerman ARD te premten Situata atje vazhdon te jete e veshtire Tani per tani une nuk shoh asnje mundesi per terheqjen e trupave te metejshme Kesisoj rreth 1400 ushtare te ushtrise gjermane Bundeswehr do tu duhet te vazhdojne te qendrojne ne rajon ashtu si edhe pjeses tjeter te trupes se KFOR-it te perbere nga rreth 6000 ushtarep p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Ministri i Mbrojtjes Thomas de Maizire p p Zgjidhja vetem permes dialogutp p Ministri gjerman i Mbrojtjes Ushtaret vetem mund ta stabilizojne situaten por problemin mund ta zgjidhe vetem politikane radhe te pare permes bisedimeve mes Kosove dhe Serbise ne te cilat Bashkimi Evropian ka nje rol drejtues Ne menyre te ngjashme e vlereson situaten edhe Sekretari i Pergjithshem i NATO-s Anders Fogh Rasmunsen sipas te cilit eshte me rendesi jetike vazhdimi i dialogut mes Prishtines dhe Beogradit Ky dialog ofron nje mundesi historike per ndertimin e nje te ardhmeje me te mire dhe palet negociuese duhet ta shfrytezojne kete mundesip p Sa i perket Afganistanit NATO-ja deshiron qe ky vend ta marre vet ne dore te ardhmen e vet Aleanca synon qe deri ne vitin 2014 kompetencat e sigurise dhe rendit ti kalojne teresisht ushtrise dhe policise afgane Presidenti i Frances Nicola Sarkozy ka deklaruar se Franca do ti terheqe trupat luftarake qysh ne vitin 2013 Edhe sekretari amerikan i shtetit per Mbrojtjen Leon Panetta u shpreh per terheqjen e trupave nga Afganistani ne vitin 2013 Nderkohe qe ministri britanik i Mbrojtjes Philip Hammond i permbahet planeve per terheqjen e trupave deri ne vitin 2014 pasi te jete stabilizuar gjendja ne vendp p Autor ARD ZDFVilma Filaj-Ballvorap p Redaktoi Lindita Arapip p p p <![CDATA[Si duhet te zhvillohet terheqja nga Afganistani]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177749/titulli/Si-duhet-te-zhvillohet-terheqja-nga-Afganistani p p Franca do ti terheqe trupat e saj deri ne fund te 2013 komplet nga Afganistani Kete e pati bere te ditur ne janar presidenti francez Nicolas Sarkozy pasi kater ushtare franceze ishin vrare prej nje pjesetari te forcave afgane te sigurise Ministri amerikan i mbrojtjes Leon Panetta shkoi me tej ne takimin me koleget e tij te NATO-s te enjten ne Bruksel 02022012 Dua qe trupat amerikane te terhiqen nga angazhimet luftarake ne mes te 2013-s dhe te zhvendosen perqendrohen te mbeshtetja dhe instruktimi tha aip p SHBA-ja do tu jape fund misioneve te luftimit ne 2013-np p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Anders Fogh RasmussenSekretari i pergjithshem i NATO-s Anders Fogh Rasmussen nxitoi te siguronte se kjo nuk eshte strategji e re Procesi i kalimit do te vazhdoje sivjet pa ndryshuar Ne presim qe deri ne mes te 2013-es te gjitha provincat tu dorezohen forcave afgane te sigurise Nga ai moment forcat afgane do te jene pergjegjese per sigurine ne gjithe vendin Dhe prej ketij casti roli i trupave tona do te ndryshoje nga mision luftarak ne mbeshtetje Ne fakt kjo nuk ehte gje e rep p Sesi dhe ne chapa do te zhvillohej terheqja e trupave kete shtetet e NATO-s nuk e paten percaktuar deri tani Me planin e tij kohor ministri amerikan i Mbrojtjes Leon Panetta dha tani direktiva te qarta Shtetet e tjera te NATO-s vetem sa mund te miratojne pasi ne fund te fundit trupat amerikane perbejne rreth 90 per qind te njesive luftuese ne Afganistan Presidenti amerikan Barack Obama gjendet ne fushate zgjedhore dhe do te tregoje suksese Ai francez gjithashtu Ministri britanik i Mbrojtjes Philip Hammond paralajmeroi nje skenar terheqjeje te ngjashem me ate te kolegut te tij amerikanp p Kontingjentin e trete me te madh te trupave ne Afganistan e ka Gjermania me 4700 ushtare Ministri gjerman i mbrojtjes Thomas de Maiziere nuk deshi te dallonte afrim te dates se terheqjes ne planet kohore te Frances dhe te SHBA-se Megjithate edhe Bundeswehri do te ndryshoje vend gjate vitit 2013 nga ulesja e shoferit ne ate te pasagjerit dhe vetem do te mbeshtese e stervise trupat afgane te sigurise tha de Maizierep p Dyshime ne forcat afgane te sigurisep p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Ushtar afgan ne luftime kunder kryengritesve ne KandaharSekretari i pergjithshem i NATO-s Anders Fogh Rasmussen tha ne Bruksel se qe sot rreth 40 per qind e misioneve luftarake kryhen nga ushtria afgane dhe ajo ka pergjegjesine Per 18 muaj do te jene 100 per qind tha ai Paralelisht me terheqjen ISAF-i vazhdon te aftesoje ushtare dhe police afgane Sipas te dhenave nga shtabi qendror i NATO-s ne Bruksel ushtria afgane ka aktualisht 176000 ushtare Policia arrin nje force prej 143000 personash 97 per qind e forcave te sigurise jane burra tre per qind jane gra Ne fund te ketij viti forcat e sigurise do te arrijne ne 352000 vetep p Rreth 32 per qind e ushtareve dhe policeve afgane nuk dine as shkrim as lexim Aftesimi zgjat vetem pak jave Vazhdimisht nga brendaperbrenda forcave te sigurise kryhen atentate ndaj ushtareve te huaj Perballe shifrave zyrtare nga shtabi qendror qendron nje studim i NATO-s per te cilin u mesua te merkuren 010212 Ne dokumentin sekret thuhet se atje ku trupa mbrojtese ISAF eshte terhequr tashme luftetaret radikale islamike talibane ia kane dale ta zgjerojne perseri ndikimin e tyre Si dhe Ne keto perpjekje talibanet hasin ne rezistence te vogel nga ana e forcave lokale te sigurisep p Autor Bernd Riegert Elert Ajazajp p Redaktoi Esat Ahmetip p <![CDATA[Te rizbulosh boten me wwwdwde]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177748/titulli/Te-rizbulosh-boten-me--wwwdwde p p Me nje Website te ri ne internet ne adresen e re wwwdwde nje dizajn te ri te korporates dhe nje program televiziv te riperpunuar krejtesisht Deutsche Welle i del perballe qe prej se henes 6 Shkurt 2012 konkurrences ne tregjet mediatike nderkombetare Ndryshimet jane nje gur themeletar per permiresimin e prezences mediatike te Gjermanise ne boten e jashtme thekson Drejtori i Pergjithshem i DW Erik Bettermannp p Si eksperte nga Gjermania DW i ve vetes detyren te klasifikoje ngjarje dhe zhvillime te rendesishme te shpjegoje marredheniet dhe te ofroje analiza Ketij programi i pergjigjet pamja e re e DW ne te gjitha mediatp p dwde - Adresa e re ne rrjetp p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Erik Bettermann drejtor i pergjithhem i Deutsche Welle Faqja e re e internetit integron te gjitha ofertat e DW duke kombinuar forma digjitale prezantimi qofshin text video audio apo elemente interaktive Adresa e internetit dwde eshte sinonim per informacione te besueshme nga Gjermania dhe permbajtje gazetareske me cilesi te larte ne 30 gjuhe Nje koncept i fresket ngjyrash dhe dizajn bashkekohor i japin portalit te internetit nje pamje simpatike thote drejtori i pergjithshem i Deutsche Welle Erik Bettermannp p Si eksperte nga Gjermania DW i ve vetes detyren te klasifikoje ngjarje dhe zhvillime te rendesishme te shpjegoje marredheniet dhe te ofroje analiza Ketij programi i pergjigjet pamja e re e DW ne te gjitha mediat Ne faqen e re te internetit permbajtjet jane renditur sipas temave pikerisht si e kerkojne perdoruesit - ne te gjitha rubrikat dhe faqet Layouti i ri - shumegjuhesh dhe multimedial - ofron me shume hapesire per fotografi video dhe informacione te pergjithshme mbi temat e ditesp p Qendra Mediale mediateka e DW eshte integruar tani direkt ne faqen e internetit dwde Kjo i jep perdoruesit qasje te drejtperdrejte ne videot audiot dhe galerite fotografike nga arkivi plote i DW-Multimedia me materiale programe dhe te gjitha serite e temave Gjithashtu TV-DW ofron tani kanale te reja dhe programe me nje dizajn te ri Programi ofron si deri tani rregullisht informacione me lajmet me te rendesishme nga bota Pervec kesaj DW ofron programe raportazhe dhe dokumentare te prodhuara per tema te ndryshmep p Prezantim multimedial i markes p p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Deutsche Welle Faqja e re ne gjermanishtMe oferten e re te internetit dhe televizionit Deutsche Welle synon paraqitjen e re te markes Gjithnje e me shume vende duan te jene pjese e formimit te opnionit mbareboteror dhe synojne te terheqin vemendjen e publikut shprehet drejtori i pergjithshem i DW Ne kete sfond prezantimi i ri i markes eshte nje investim i domosdoshem per nje pjesemarrje te sukseshme ne tregun nderkombetar mediatik thote Bettermann Platformat e reja teknike dhe rruget e reja te shperndarjes kerkojne koncepte per nje oferte multimediale qe te jete e kapshme shpejt dhe te dallohet nga te tjeratp p Deutsche Welle ia ka pershtatur imazhin e saj ketyre rrethanave Ne te ardhmen ajo prezantohet me nje logo te re qe perfaqeson teresine e ofertes gazetareske - ne te gjitha kontinentet ne te gjitha gjuhet pavaresisht nga lloji i mediasp p Risi ne oferten televizive p p Gjithashtu TV-DW ofron tani kanale te reja dhe programe me nje dizajn te ri Programi ofron si deri tani rregullisht informacione me lajmet me te rendesishme nga bota Pervec kesaj DW ofron programe raportazhe dhe dokumentare te prodhuara per tema te ndryshme do informacion per programin televiziv ne gjuhet gjermanisht anglisht spanjisht dhe arabisht nga 06022012 mund te gjendet ne adresen wwwdwdep p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Deutsche Welle faqja e re ne anglishtThelbi i reformes gjitheperfshirese te televizionit gjerman per boten e jashtme eshte pershtatja me e mire e ofertes informative rajoneve ku ajo transmetohet Me 6 shkurt 2012 programi televiziv ne spanjisht i DW per Ameriken Latine do te zgjerohet nga 2 ore ne dite aktualisht ne 20 ore Gjithashtu do te shtohet edhe me kater ore programi gjermanisht Kjo eshte nje reforme gjitheperfshirese e televizionit gjerman per boten e jashtme Por edhe ne destinacione te tjera DW po ua pershtat rajoneve perkatese ofertat televizive Transmetim televiziv do te kete ne Ameriken Veriore ne Afrike Azi dhe Australi Ne Evrope DW transmeton ne kanalin e regjionalizuar 18 ore program ne anglisht dhe gjashte ore ne gjermanishtp p Krahas transmetimeve televizive linerale ne gjermanisht anglisht spanjisht dhe arabisht nderkohe DW prodhon edhe emisione televizive ne shume gjuhe te tjera Nga vjeshta 2011 prodhohen revista televizive me speficike rajonale me tema nga Evropa ne gjuhen shqipe rumune kroate boshnjake Keto emisione transmetohen ne vendet e Evropes Qendrore dhe Juglindore Edhe redaksite e tjera te DW gradualisht jane duke u reformuar ne redaksi multimedialep p Nje kartvizite e perbashket akustikep p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Logoja e re DWPer here te pare ne historine e DW tani prezantohet edhe nje klip i perbashket muzikor per te gjitha mediat Po ashtu radioja dhe televizioni kane zhvilluar se bashku nje kartevizite akustike qe e ndeshim qartesisht te degjueshme ne dizajn te ri te korporates Lajtmotivi muzikor eshte i ashtuquajturi ID i stacionit tema e te cilit varion per aplikime te ndryshme per radio dhe TVp p Autor Birgit Grtz Pandeli Panip p Redaktoi Vilma Filaj-Ballvorap p p p <![CDATA[Te ruash vlerat dhe te mbrosh interesat - Vizita e kancelares Merkel ne Kine]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177747/titulli/Te-ruash-vlerat-dhe-te-mbrosh-interesat---Vizita-e-kancelares-Merkel-ne-Kine p p Bota duhej te mesohej me rritjen ekonomike te Kines pasi nuk ka asnje ceshtje te bashkesise nderkombetare ku te mos kerkohet edhe qendrimi kinez Qofte ky ndryshimi i klimes qofshin protestat e pergjakshme ne Siri apo programet atomike te Korese se Veriut dhe Iranit Nderkohe pesha e thesarit kinez prej 3 bilione dollaresh ka ndikim edhe tek kuletat europianep p Perpjekje per te fituar besimp p Megjithese Angela Merkel u perpoq ta mohoje se ne Kine udheton ne rolin e asaj qe lutet per krizen e euros faktikisht kancelarja gjermane u prezantua si menaxhere europiane per investimet Me durim ajo beri lobim here pas here per euron Me hollesi ajo sqaroi paktin fiskal vendimi per te cilin u mor pak para vizites se saj Por ne fund pati vetem nje pohim te turbullt te kryeministrit kinez Ven Jiabao Po mendojme se si te gjejme nje rruge per tu angazhuar ne ombrellen e shpetimit te eurosp p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Merkel ne Kinep p Megjithate kancelarja gjermane mundet te jete e kenaqur me viziten e saj Ajo takoi tre kreret me te larte te politikes kineze Kryeministri kinez Jiabao madje beri edhe nje hap te pazakonte ai shoqeroi Merkelin gjate udhetimit te saj ne metropolin jugor kinez Guangzhu Pas vizites se peste te kancelares Merkel ne Kine ky hap sinjalizon nje marredhenie te ngushte mes te dyve dhe me kete edhe nje baze stabel per marredheniet kinezo-gjermanep p Censurim i programit te vizitesp p Dicka duhet ta kete shqetesuar kancelaren Merkel - dhe te tjere qe e konsiderojne te rendesishme per politiken e jashtme gjermane barazvlefshmerine ne interesa dhe vlera Mikpritesit kineze ia dolen qe te pengonin nje vizite te kancelares tek grupi mediatik kritik ndaj regjimit Nanfang ne metropolin Guangzhu Nga ana tjeter u pengua nje takim i Merkelit me avokatin per te drejtat e njeriut Mo Shaoping i cili ka mbrojtur edhe rastin e nobelistit te Paqes Liu Xiaobo Merkel duhet ta kete kuptuar kete si nje lloj komandimi dhe provokimp p Mes vezhguesve kineze qarkullojne fjale se vetem nje gje rritet me shpejt se ekonomia kineze Vetebesimi i udheheqjes kineze Por ajo qe shihet si censurim i programit te vizites se Merkelit duket se tregon qe ky vetebesim ndodhet mbi bazament te lekundshem Kina do te kishte dhene nje imazh pozitiv po qe se do ta kishte lejuar kancelaren te vizitonte grupin mediatik te gazetave kritiken Nanfang dhe do te tregonte hapesirat e gazetarise ne Kine Kete shans Kina e humbi Sa i pasigurte duket Pekini ne shtetin e tij te se drejtes kur pengon Merkelin te takoje nje avokat te njohur te te drejtave te njeriut Nuk mjaftojne vetem arkat plot qe Kina te luaje ne kategorine e pare te fuqive boterore Pekini duhet te tregoje me shume sovranitet me ata qe mendojne ndryshep p Autor Matthias von Heinp p Redaktoi Amarildo Topip p p p <![CDATA[Kancelarja Merkel viziton Kinen]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177195/titulli/Kancelarja-Merkel-viziton-Kinen p p Viti 2012 eshte viti jubilar i marredhenieve gjermano - kineze Para 40 vjetesh ato vendosen marredhenie diplomatike ndersa sot Gjermania dhe Kina kane marredhenie te qendrueshme politike dhe ekonomike Gjermania eshte patneri me i rendeisishem ekonomik i Kines ne Europep p Vitin e kaluar u zhvilluan konsultimet e para qeveritare gjermano-kineze Takime te tilla me krere qeverishe dhe disa ministra Gjermania ka zhvilluar jashte Europes vetem me Izraelin dhe Indine Ky instrument diplomatik tregon se ne cfare statusi jane marredheniet bilaterale te te dyja vendeve thote Eberhard Sanschneider drejtor i Shoqates Gjermane per Politike te Jashtme Ky eshte nje vleresim i qarte institucional qe tregon edhe se kjo marredhenie ne thelbin politik dhe ekonomik ka fituar rendesi per te dyja palet pohon aip p p p Merkel takon udheheqjen shteterore kineze Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Gjertmania dhe Kina partnere ne shume fusha p p Kete te merkure 0102 Merkel udheton per ne Kine Vizita nuk zhvillohet ne kuader te konsultimeve qeveritare gjermano-kineze Megjithate Merkel do te takohet ne Pekin edhe me kryeministrin Wen Jiabao dhe presidentin Hu Jintao Ne Pekin kancelarja do te mbaje nje fjalim ne Akademine kineze per shkencat sociale Te premten Merkel do te udhetoje per ne qytetin kinezojugor Guangzhoup p Ne qender te bisedimeve mes Merkelit dhe udheheqjes kineze do te jete situata ekonomike ne bote dhe vecanerisht kriza e borxheve ne Europe beri te ditur ministria e Jashtme kineze Lidhur me kete do te bisedohet per zgjerimin e marredhenieve bilaterale Tema te tjera jane zhvillimet ne Korene e Veriut pas vdekjes se diktatorit Kim Jong-Il dhe konflikti per programin atomik iranian njofton agjencia e lajmeve dpap p Kriza e euros dhe investimetp p Lidhur me krizen e euros shpresohet ne ndihmen e Kines per BE Gu Xuewu eskpert shkencor per politike ne Univeristetin e Bonit thote se Merkel pret nga nikoqiri kinez mbeshtetje per euron fare kemi ne ne Europe nuk eshte vetem nje krize financiare por edhe nje krize besimi tha Gu Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Por ka dhe dallime p p Merkel gjate vizites ne Kine shoqerohet nga delegacion ekonomik i rangut te larte Para kesaj vizite ajo tha Natyrisht duam qe kompanite gjermane - perfaqesuesit e sektorit te ekonomise qe me shoqerojne mua ne kete udhetim te investojne ne Kine Ashtu sikurse ne jemi te hapur per sipermarrjet kineze qe te investojne ne gjithe Bashkimin Europian dhe po ashtu ne Gjermanip p p p Pozicione te ndryshme per Iraninp p Lidhur me problemin per konfliktin atomik me Iranin te dyja vendet ndajne pozicione te ndryshme Me 23 janar Bashkimi Europian vendosi sanksione te ashpra kunder Iranit Prej 1 korrikut hyn ne fuqi embargo e naftes Te gjitha furnizimet me nafte nga Irani do te ndalohen Po ashtu do te bllokohen te gjitha xhirollagarite e Bankes qendrore iraniane ne Europe Kina u shpreh kunder sanksioneve per Iranin dhe i vleresoi sanksionet e BE si jo te dobishmep p Me shume se nje e pesta e eksporteve iraniane te naftes shkojne ne Kine Tregtia mes ketyre dy vendve u rrit ne 2011 sipas te dhenave iraniane ne 55 per qindp p eshtja e te drejtave te njeriut Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Si ne respektimin e te drejtave te njeriut Ai Weiweip p Sa i perket te drejtave te njeriut ne Kine zhvillimet ne muajt e fundit jane shqetesuese Autoritetet kineze vazhdojne te sillen ashper kunder kritikuesve te qeverise si kurre me pare Se fundi ishin veprimet ndaj protestave te tibetianeve ku sipas te dhenave zyrtare forcat kineze te sigurimit qelluan ndaj dy tibetianeve Grupet tibetiane ne ekzil folen per pese te vdekur Eberhard Sandschneider nuk beson qe fjalet e paralajmeruara te kancelares per situaten e te drejtave te njeriut do te ndryshojne dickap p Autor Christoph RickingMimoza Kelmendip p Redaktoi Bahri Canip p p p <![CDATA[Komisioni i BE pengon fuzionimin ne burse]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177194/titulli/Komisioni-i-BE-pengon-fuzionimin-ne-burse p p As muajt e tere te lobimit dhe as disa leshime nuk qene ne gjendje per te parandaluar ndalimin e fuzionimit Ne fund nuk patem zgjidhje tjeter pervecse ta ndalonim fuzionimin tha komisioneri i BE-se per konkurrencen Joaquin Almunia te merkuren 01022012 ne Bruksel Arsyeja sipas Komisionit nje pozite dominuese ne treg e kompanise se fuzionuar Pozicione te tilla monopoli duhet te parandalohen Ky pengim ka per qellim te mbroje ekonomine evropiane prej efekteve deformuese te nje bashkimi qe do ta eliminonte praktikisht nje konkurrence efektive dhe do te shkaktonte deme serioze per konsumatoretp p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Joaquin Almuniap p mime me te larta per konsumatoret dhe me pak risi do te kishte qene pasojat mendon komisioneri Almunia Spanjolli beson ne parim se funzionime te tilla kane avantazhin e fitimit te efikasitetit Por ne kete rast mbizoteruese do te ishin efektet negative Gjate procesit te negociatave te dy operatoret e burses do te kishin bere mjaft leshime Por jo te mjaftueshme per ta bindur Komisioninp p U pengua krijimi i nje kampioni evropian ne fushen e bursesp p Por me sa duket jo te gjithe komisioneret ishin te nje mendjeje me komisionerin Almunia Vertet qe votim formal nuk ka pasur tha ai por la te kuptohet se te pakten komisioneri per tregun e brendshem Mishel Barnier ka pasur rezerva Barnier thuhet se donte qe ne tregun evropian te krijohej nje kampion ne fushen e burses se aksioneve qe mund te konkurronte ndaj konkurrences aziatike dhe tia dilte mbane qe si bllok i madh te vendoseshin standarde panevropiane Nje argument te ngjashem ben edhe eurodeputeti gjerman Burkhard Balz CDU Ai eshte anetar i Komitetit Ekonomik te Parlamentit Evropian Une besoj se ne jemi duke bere nje gabim te rende ketu sepse ne kemi demtuar veten ne konkurrencen ne shkalle globale Transaksionet e bursave jane sot tregje globale dhe ne duhet te kujdesemi qe ne Evrope te kemi disa lojtare shume te forte ne tregun e aksioneve ne konkurrencen globalep p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Salla e Burses Gjermane ne Frankfurt Me tone te mprehta vendimi u komentua ne Bursen Gjermane Kjo eshte nje nje dite e erret per Evropen dhe konkurrencen e saj te ardhshme globale ne tregjet financiare boterore Vendimi i Komisionit Europian bazohet ne nje perkufizim jorealist dhe te ngushte te tregut qe nuk i pergjigjet natyres se konkurrences ne tregun global te derivateve thuhej ne nje deklarate Shefi i Burses Gjermane Reto Francioni u shpreh disi me bute ne nje konference shtypi ne Frankfurt bursa gjermane eshte e pajisur mire dhe ka force te mjaftueshme per tu rritur dhe per te vazhduar te jete e suksesshme edhe pa fuzionimin tha aip p Veprim i rralle i Brukselitp p Ndalimet e fuzionimeve nga ana e komisionerit per konkurrencen jane ne pergjithesi shume te rralla Por sidomos ne rastin e bashkimeve apo fuzionimeve te bursave nga Brukseli ka pasur kohet e fundit disa here sinjale ndalimi Pyetjes nese ky vendim do te percaktoje tonin per perpjekjet e metejshme per fuzionim Almunia ju pergjigj me jo do rast duhet te konsiderohet dhe te shqyrtohet si rast me vete por te vleresohet sipas te njejtave rregulla te konkurrencesp p Autor Christoph Hasselbach Pandeli Panibr Redaktoi Esat Ahmetip p p p <![CDATA[Pro dhe kunder referendumit ne veri]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177193/titulli/Pro-dhe-kunder-referendumit-ne-veri p p Kryetari i Keshillit Kombetar serb ne veri te Kosoves Millan Ivanoviq qe mbeshtet organizimin e referendumit thote per Deutsche Wellen se serbet kane te drejte qe te deklarohen nese duan te mbeten ne kornizen e institucioneve te Serbisep p Nuk ka dyshim qe qytetaret duhet te vendosin por ka perpjekje qe kjo lufte per te qendruar brenda sistemit kushtetues-ligjor te shtetit te Serbise tu atribuohet disa ekstremisteve e madje dhe krimineleve keshtu qe ky referendum do te jape pergjigjen me te mire nese njerezit qendrojne te keto kerkesa dhe qendrime apo sic thote Prishtina dhe mentoret e pavaresise shqiptare se eshte fjala per nje grup ekstremistesh politike qe sic thone jane madje te lidhur me krimin e organizuar pohon Ivanoviq Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Tadiqi kunder por referendumi do te mbahet p p Millan Ivanoviq mendon se Beogradi zyrtar nuk ka arsye qe te kerkoje nga serbet e veriut mosmbajtjen e referendumit ose nese deshiron te mbledhe pike politikisht Mendoj se eshte vetem perpjekja per te marre kandidaturen per ne Bashkimin Evropian apo qe qellimi i tyre kryesor eshte qe permes kandidatures te qendrojne ne pushtet thote Ivanoviqp p Serbet e kane treguar vullnetin e tyre me bllokimin e rrugevep p Nga ana tjeter kryetari i komunes se Leposaviqit Branko Niniq anetar i Partise Demokratike te Boris Tadiqit eshte njeri nga lideret e veriut te Kosoves qe eshte kunder mbajtjes se referendumit Niniq thote per Deutsche Wellen se referendumi i ardhshem nuk do te ndryshoje asgje ne terrenp p Referendumi eshte i panevojshem ne kete moment kryesisht per arsye se qytetaret e veriut te Kosoves kane bere te qarte se nuk do te pranojne institucionet e Kosoves dhe e kane treguar kete qe nga 25 korriku dhe deri tani Nje dicka tjeter per te cilen nuk duhet te mbahet referendumi eshte sic degjojme nga zyrtaret e bashkesise nderkombetare por edhe perfaqesuesit e Republikes se Serbise qe ky referendum mund te rrezikoje interesat e Serbise te vetmit shtet qe kemi pohon aip p Partia Demokratike eshte ne pushtet ne komunen e Leposaviqit por anetaret e keshillit te saj ne vendimin per mbajtjen e referendumit kane mbetur pa mbeshtetjen e partnerit ne koalicion Partise Socialiste te Serbise qe eshte per referendumin Ne komunat e Mitrovices Zubin Potokut dhe Zvecanit ne pushtet jane partite opozitare Partia Demokratike e Serbie dhe Partia Popullore Serbe Autoritetet e Beogradit kane porositur serbet ne veri te Kosoves se nuk eshte koha per kete deklarate Ministri per Kosoven ne qeverine e Serbise Goran Bogdanoviq ka deklaruar disa here se ne kete moment eshte e panevojshme mbajtja e referendumit si dhe eshte e domosdoshme qe ne kete ceshtje perfaqesuesit politike te serbeve te Kosoves te veprojne te koordinuar me qeverine dhe presidentin e Serbise Serbet ne jug te Ibrit jane gjithashtu kunder mbajtjes se referendumit sepse mendojne se eshte veshtire qe ai te mbahet ne pozicionin qe ata janep p Referendum pa efekt Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Serbet pohojne se veriu i Mitrovices eshte ne Serbi p p Per autoritetet e Prishtines referendumi i paralajmeruar eshte i paligjshem sic jane te paligjshme dhe autoritetet e atjeshme komunale Nga kabineti i presidentes se Kosoves Afitete Jahjaga per Deutsche Wellen theksojne se strukturat lokale ne veri te Kosoves jane te paligjshme sepse nuk jane zgjedhur ne votime te lira sipas kushtetutes se Kosovesp p Askush ne Kosove asnje komune apo grup komunash grup etnik fetar apo politik nuk mund te organizoje referendum per tu deklaruar nese e pranon shtetin e Kosoves apo jo dhe nese pranon institucionet e Kosoves ne nje territor te caktuar thuhet ne deklaraten per Deutsche Wellen Shtohet se eshte e drejte natyrore e te gjithe qytetareve qe ne kete territor te jene qytetare te Republikes se Kosoves dhe mbi kete baze e drejta e vetedeklarimit te komunave ne veri te Kosoves eshte ilegale dhe antikushtetuese dhe nuk ka kurrfare efektip p Autor Zylfija JakupiA Verbicap p Redaktoi Bahri Canip p <![CDATA[Kusari-Lila Ne kemi arritur qarkullim te lire te mallrave]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177192/titulli/Kusari-Lila-Ne-kemi-arritur-qarkullim-te-lire-te-mallrave p p Ne nje interviste per Deutsche Welle-n ministrja kosovare Kusari Lila shprehet se me marreveshjet e arritura ne Bruksel Kosova ka marre persiper detyrime nderkombetare dhe cdo veprim ndryshe kundrejt Serbise do te ishte kunder parimeve te Bashkimit Evropian per liri te tregutp p DW Zonja Kusari-Lila ka pasur shume debate rreth reciprocitetit me Serbine debate keto qe u manifestuan edhe me protesta te levizjes Vetevendosja flas ketu per reciprocitet tregtar me Serbine Po zbatohet ne teresi reciprociteti ne baze te marreveshjes se arritur ne Brukselp p Kusari-Lila Debatet per kete ceshtje kane rrjedhur prej momentit kur u kalua mocioni per reciprocitet te plote me Serbine me 7 Dhjetor dhe eshte diskutuar se qeveria eshte ngutur me heqjen e mases se reciprocitetit me Serbine Por une dua ti rikujtoje te gjithe se para 20 Korrikut situata ka qene krejt ndryshe problemet me levizjen e lire te mallrave dhe njerezve ne vendet e rajonit kane qene te shumta Nderkohe qe te gjitha qellimet tona qe nga momenti kur kemi vendosur masen e reciprocitetit me 20 Korrik jane arritur ne kete periudhe sepse kemi qarkullim te lire te mallrave eshte arritur pranimi i vulave doganore te Kosoves si me Bosnjen-Hercegovinen si me Serbine Pra eshte arritur qe ata prodhues qe deshirojne te transportojne mallra permes Serbise ne vendet e Bashkmit Evropin ta bejne nje gje te tille dhe mund te themi se per here te para pas shpalljes se pavaresise Kosova ka raporte te normalizuara me te gjitha vendet e rajonit dhe me Bashkimin Evropian Kjo eshte shume e rendesishme per sektorin e prodhimit Pra nese shikohet periudha para 20 Korrikut te vitit 2011 ne kemi nje rritje prej 70 perqind te eksportit per ne Serbip p DW Ka te dhena te Ministrise qe ju drejtoni si po reflektohet ky reciprocitet ne zhvillimin e ekonomik te Kosoves apo po ndodh e kunderta sic po thote Levizja Vetevendosja po demtohen prodhuesit kosovarp p Kusari-Lila shte krijuar nje mit qe Serbia vazhdimisht po perfiton nga Kosova dhe cdo gje qe po punohet ne kete drejtim eshte vetem ne favor te Serbise Kjo nuk eshte e vertete sepse ne aspektin kuantitativ ka nje renie te importit nga Serbia Sot kontrollohen pikat 1 dhe 31 ne veri te Kosoves qe do te thote se nuk ka trafikim dhe kontrabandim te mallrave te asaj natyre si para intervenimit te njesise speciale te Kosoves ne veri Pra ne vlere totale sa mallra eksporton Serbia ne Kosove mund te themi se kemi nje renie te eksporteve te Serbise ne Kosove dhe nje rritje te eksportit te mallrave kosovare ne Serbip p DW Kur flasim per raportet tregtare Kosove-Serbi kemi dy pika kufitare ne veri te Kosoves jo teresisht te lira ndersa dy ose tre pika kufitare te tjera te lira Ne veri te Kosoves thuhet se akoma futen mallra kontrabande nga Serbia ne Kosove Cilat jane informacionet tuajap p Kusari-Lila Nuk mund ta mohoje teresisht qe nuk ka kontrabande aty mund te kete por eshte ne mase shume te vogel per arsye se vetem nese shikohet situata ne rruget ne Veri te Kosoves mund te dihet se maunet qe jane futur me heret sot nuk mund te hyjne sepse jane barrikadat ne rruge dhe rruget anesore nuk mund te ofrojne nje cilesi te njejte ashtu si ka qene me heret ku nuk ka pasur barrikada dhe ku nuk ka pasur kontroll ne pikat 1 dhe 31 Pra sot ne Veri ka qarkullim te njerezve qe jetojne ne ate pjese por eshte veshtiresuar qarkullimi i pergjithshem i njerezve nga komunat e tjera per ne veri Prandaj ne kete linje nuk mund te themi se kemi nje kontrabande te sasise si ka qene gjate vitit te kaluarp p DW Ka pasur shume vleresime te ndryshme sipas te cilave importi i Kosoves nga Serbia eshte shume i larte ndersa eksporti i mallrave kosovare ne Serbi eshte shume i ulet Ka ministria juaj ndonje strategji qe ta balancoje kete shkembim tregtarp p Kusari-Lila Me duhet te them se shkembimi tregtar jo vetem me Serbine por edhe me vendet e tjera kohe pas kohe mund te percillet me probleme Megjithate ne mbrojtje te prodhuesve vendore ekzistojne edhe ligjet ne fuqi Ne momentet kur hetohet se ka tendence te prishjes se nje sektori te prodhuesve kosovare ekzistojne dy ligje nga Ministria e Tregtise dhe Industrise ligji per masat mbrojtese dhe ligji per parandalimin e dampingun Pra te dy keto ligje jane ne fuqi dhe jane te aplikueshme Me ligjin anti-damping disa here kemi arritur te ndermarrim masa sanksionuese per prodhuesit e vendeve jashte Kosoves sepse kemi verejtur se ka tendence te shitjes se mallrave me cmime damping ne Kosove Veprohet keshtu Prodhuesi paraqet ankese ne Ministri Ministria zhvillon hetime per nje periudhe te shkurter duke marre informata per cmimin e mallit nga vendi i origjines dhe ne momentin e perfundimit te hetimeve sillet nje vendim qe rrit cmimin gjate zhdoganimit te atij malli ne doganat e Kosovesp p DW Ka nje presion nga partite politike opozitare sidomos per qarkullimin tregtar me Serbine qe thone se nuk eshte i barabarte Nese Kosova do te vepronte ndryshe nga ajo qe po vepron tash mund te kete perplasje me parimet e BE-se per qarkullimin e lire te mallravep p Kusari-Lila Kosova jo vetem me Serbine por edhe me vendet e tjera te rajonit Maqedonine Shqiperine ka pasur raste te aplikimit te barrierave te ndryshme tarifore Por ne rastin konkret me Serbine perderisa ka njohje reciproke te vulave doganore perderisa ka qarkullim te lire te mallrave cfaredo nderhyrje tjeter sidomos ne forma qe nuk jane institucionalisht te pranueshme natyrisht se do te jete e pafalshme dhe do te jete gabim per Kosoven Por po e them se te pretendohet se eshte humbur me ate cfare eshte aplikuar me heret ne raport me Serbine eshte gabim i madh Ne kemi fituar ne kemi mundesuar levizjen e lire te mallrave kosovare ne te gjitha vendet e rajonit dhe ne Bashkimin Evropianp p Autor Bekim ShehuPrishtinep p Redaktoi Lindita Arapip p p p <![CDATA[Ne Rumani per here te pare qe pas renies se regjimit komunist denohet nje ish-kryeminister]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177191/titulli/Ne-Rumani-per-here-te-pare-qe-pas-renies-se-regjimit-komunist-denohet-nje-ish-kryeminister p p Per here te pare qe nga renia e regjimit komunist ne Rumani ne vitin 1989 u denua me burgim nje ish-kryeminister Gjykata e Larte ne Bukuresht mori ne fillim te javes 30012012 vendim per denimin e ish-kryeministrit te qeverise social-demokrate Adrian Nastase me dy vjet burgim per financimin ilegal te e partise Prokuroria e kishte akuzuar Nastasen qe e kishte financuar fushaten e tij zgjedhore presidencialene vitin 2004 me donacione te fshehura prej rreth 17 milion Nastase njoftoi se do te apeloje kunder vendimit qe sipas pikepamjes se tij ishte rezultat i presionit politik mbi gjyqtaretp p Ky vendim eshte nje premiere absolute ne kete vend i cili pavaresisht anetaresimit ne BE pese vjet me pare eshte vazhdimisht nen vezhgim per shkak te mangesive te rendesishme ne sistemin gjyqesor dhe ne luften kunder korrupsionit Disa here BE-ja e ka kritikuar mungesen e vullnetit politik per te luftuar korrupsionin serioz ne sektorin publik Per shkak te ketyre deficiteve eshte shtyre edhe pranimi i Rumanise ne zonen e Shengenitp p Ne kohe normaliteti politik dhe ekonomik vendimi i gjyqtareve kunder nje ish-kryeministri te korruptuar do te terhiqte me shume vemendjen ne Bukuresht Por mosmarreveshja prej vitesh e partive dhe kriza e thelle ekonomike e kane rritur zhgenjimin e qytetareve dhe drejtuar ate ne nje drejtim tjeterp p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift p p Gjithnje e me shume njerez po kerkojne largimin e qeverise konservatore te presidentit Traian Bashesku Programi i ashper i kursimit qe eshte vleresuar nga Brukseli dhe Fondi Monetar Nderkombetar FMN nxoren javet e fundit ne rruge mijera demonstrues Kryeministri Emil Bok i Partise Demokratike-Liberale PDL largoi madje nga detyra edhe nen presionin e shoqerise civileministrin e Jashtem per shkak te fjaleve te tij nencmuese ne lidhje me protestuesit por protestat vazhdojnep p Opozita social-liberale u gjallerua dhe beri perseri thirrje si edhe shpesh me pare per largimin e presidentit dhe zgjedhje te reja te parakoshme Masa e pare politike qe ndermori USL Unionioni Social-Liberal nje lidhje per interes mes socialdemokrateve PSD dhe Partise Kombetare Liberale PNL qe bojkotimi i Parlamentit Disa deputete liberale dorezuan madje mandatin e tyre dhe shpresojne ne kete menyre te shkaktojne shperberjen e Parlamentitp p Opozita e sheh veten te forcuar ne perpjekjet e saj nga nje studim i koheve te fundit ne te cilen te dy kryetaret e Aleances Viktor Ponta PSD dhe Crin Antonesku PNL ishin ne vendin e dyte dhe te trete me 25 dhe 22 te votave Bashesku dhe kryeministri Emil Bok me 8 dhe 7 per qind jane me keq se me pare E frikshme ne kete barometer eshte renditja ne vendin e katert e eurodeputetit ultranacionalist Korneliu Vadim TudorNe krye te shkalles se popullaritetit ne Rumani eshte politikani 90-vjecar mbreti imeparshem te vendit Michael I me gati 37 nje shenje e qarte kunder tere klases politike ne vendp p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift p p Ish-monarku duket se eshte per shume rumune figura e fundit integruese qe mund ta shpetoje vendin 22 vjet pas permbysjes se pergjakshme te diktatorit Nikolae aushesku Klasa politike post-komuniste konsiderohet nga shumekush jo vetem si e korruptuar por gjithnje e me teper si te paafte per zgjidhjen e periudhes se krizes ne politike ekonomi dhe shoqeri Ne vend ka nisur nje debat publik nese modeli i monarkise kushtetuese si ne Skandinavi apo Britanine e Madhe nuk do te ishte per Rumanine nje alternative me e mire se perzierja aktuale e republikes parlamentare dhe presidenciale Edhe nese per monarkine nuk ka shumice njerezit ne Rumani duan ti jepet fund luftes politike per pushtet dhe mbi te gjitha duannje zbutje te forte te pasojave te politikes se kursimitp p Autor Robert SchwartzPPanip p p p Redaktoi A Verbicap p <![CDATA[Supriza e re e Zuckerbergut]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177190/titulli/Supriza-e-re-e-Zuckerbergut p p Facebook shkruan ne kerkesen paraqitur autoritetit te mbikqyrjes se burses ne SHBA se synon te mbledhe pese miliarde dollare nga emetimi i aksioneve Por kjo shifer eshte vetem nje pike fillestare referimi per te llogaritur kostot e rregjistrimit Analistet presin me mbledhjen e deri dhjete miliarde dollarevebr br Data e sakte per kuotimin ne burse nuk eshte bere ende e njohur normalisht kalojen tre muaj nga paraqitja e kerkeses dhe transaksioneve te para me aksione E panjohur eshte gjithashtu sasia e aksioneve qe do te hidhen per shitje ne bursebr br Ne varesi te suksesit te shitjes se pare ne burse vlera e kompanise Facebook mund te vleresohet me deri 100 miliarde dollare besojne veshguesit e kesaj dege Kjo do ta bente themeluesin e Facebook Mark Zuckerberg amerikanin e katert me te pasur te pakten ne leter Zuckerberg njekohesisht edhe CEO i kompanise zoteron 28 per qind te aksioneve te cilat sipas vleresimeve kane nje vlere prej 28 miliarde dollaresh Nga dokumentet e paraqitur rezulton se edhe pas hyrjes ne burse Zuckerberg do te vazhdoje te mbaje kontrollin absolut te kompanise me 57 per qind te aksioneve me te drejte vote Arsyeja eshte se ai zoteron aksione me me shume te drejta vote Vec kesaj disa investues te hershem te Facebook i kane kaluar atij te drejtat e votesp p Bildunterschrift Mark Zuckerbergbr br Rroga miliardeshebr br Si drejtor ekzekutiv CEO i Facebook 27 - vjecari i Zuckerberg vitin e fundit ka fituar rreth 15 milione dollare Vitin e ardhshem rroga e tij baze do te jete vetem 1 dollar Punonjesja e paguar me mire e Facebook eshte Sheryl Sandberg drejtore e biznesit operativ e cila me pare punonte ne Google Sandberg ka fituar vitin e fundit rreth 305 milione dollare Mark Schroepfer kryeinxhinieri mori rreth 25 milione dollarebr br Facebook ne fillim nuk u themelua per te qene nje sipermarrje shpjegon Zuckerberg ne nje leter e cila eshte pjese e kerkeses drejtuar autoritetit per mbikqyrjen e burses Ai u ngrit per te permbushur nje mision social per te bere boten me te hapur dhe te lidhur me mirebr br Facebook duhet te binde tani investuesit potenciale se me kete mision mund te fitohet edhe mjaft para Sipas prospektit te burses Facebook ka aktualisht rreth 845 milione perdorues ne muaj Vitin e fundit kompania realizoi nje xhiro prej 37 miliarde dollaresh fitimi neto ishte 1 miliard dollare Te ardhurat vijne kryesisht nga reklamat dhe lojeratbr br Me i madh se Googlebr br Edhe nese kuotimi ne burse i Facebook do te sillte vetem pese miliarde dollare do te ishte megjithate nje shifer rekord ne sektorin e teknologjise se informacionit Google ofruesi i sherbimeve te kerkimit dhe online me kuotimin ne burse ne 2004 mblodhi rreth 17 miliarde dollarebr br Nese kuotimi do te sillte dhjete miliarde dollare do te ishte kuotimi i katert me i madh ne historine e SHBA-se pas kompanise se kartave te kredise Visa prodhuesit te automobileve General Motors dhe kompanise se telefonise mobile ATampT eireless njofton agjencia Reutersbr br Qe perpara kuotimit ne burse Facebook ka mbledhur shume para nga investuesit private sic vleresohet nga 12 deri 23 miliarde dollare Meqenese Facebook nuk eshte ende i kuotuar ne burse nuk ka qene i detyruar te jape te dhena per shifrat e biznesit Nder investuesit me te hershem eshte edhe Peter Thiel i cili ne 2004 investoi tek Facebook rreth 500000 dollare Vetem kater muaj me pare Marc Zuckerberg Dustin Moskovitz Chris Hughes dhe Eduardo Saverin kishin sjelle ne jete rrejtin social ne universitetin elitar Harvardp p Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Pamje e faqes se facebookutbr br Amerikani Thiel i lindur ne Gjermani ishte nje nga themeluesit e PayPal dhe fitoi nje pasuri te vertete kur sherbimi i pageses ne internet u ble nga Ebay per 15 miliarde dollarebr br Nga 1 dollare behen 6000br br Sa me shpejt moren pjese me kapital ne Facebook investuesit aq me e madhe ishte pjesa qe moren per investimin e tyre Peter Thiel zoteron sot rreth tre perqind te kapitalit te Facebook Nese vlera e Facebook do te jete vertet 50 miliarde dollare sic vleresohet atehere investimi prej gjysme milioni dollare i ka sjelle Thiel-it rreth tre miliarde Me fjale te tjera nga 1 dollar brenda pak vjetesh jane bere 6000 dollarebr br Edhe shume punonjes te Facebook te cilet jane paguar pjeserisht ne pjese kapitali me futjen ne burse mund te behen milionere brenda natesbr br Autor Andreas Becker E Xhanibr Redaktoi Lindita Arapip p <![CDATA[Romney fiton garen ne Florida]]> 2023-06-04T10:53:57+00:00 2023-06-04T10:53:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047177189/titulli/Romney-fiton-garen-ne-Florida - Arkiva Shqiptare e Lajmeve