Lajme nga Vizion-Plus 2020-07-04T14:03:30+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Ministrja Gjosha pret Raporterin per Shqiperine ne Parlamentin Europian z Knut Flackenstein]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065190/titulli/Ministrja-Gjosha-pret-Raporterin-per-Shqiperine-ne-Parlamentin-Europian-z-Knut-Flackenstein brbrMinistrja e Integrimit Europian znj Klajda Gjosha priti sot ne nje takim Raporterin per Shqiperine ne Parlametin Europian z Knut Fleckensteinbrbr brbrMinistrja Gjosha i shprehu z Fleckenstein falenderimet me te sinqerta per kontributin e dhene ne lidhje me Rezoluten per Shqiperine miratuar tashme nga Parlamenti Europian Ministrja vleresoi gjuhen pozitive te kesaj rezolute vecanerisht thirrjen per hapjen e negociatave pasi te arrihet avancim i besueshem ne reformen ne drejtesibrbr brbrMinistrja Gjosha u shpreh se institucionet shqiptare duhet ta shohin kete rezolute si shtysen me te forte per te arritur rezultate te prekshme me zbatimin e ligjit te vettingutbrbr brbrshte me rendesi madhore per vendin qe zbatimi i ligjit te vettingut te behet ne menyre transparente Vetem keshtu qytetareve shqiptare do ti rikthehet besimi te drejtesia dhe vetem keshtu ne do te mund te avancojme me procesin e integrimit tha Ministrja Gjoshabrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Basha 8211 Rames Degjoje zerin e shqiptareve]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065189/titulli/Basha-8211-Rames-Degjoje-zerin-e-shqiptareve brbrKryetari i partise Demokratike Lulzim Basha i beri serish thirrje mazhorances qe te degjoje zerin e protestes qytetare per te krijuar nje qeveri teknike qe do te siguroje zgjedhje te lira dhe te ndershme perndryshe nuk do te kete zgjedhjeDeklarata e Bashes erdhi nga adra e Lirise ku te pranishme ishin me qindra gra qe i jane bashkuar protestes se opozitesKreu i demokrateve theksoi se ky eshte momenti qe Rama dhe qeveria e tij te degjojne zerin qytetar pasi me vone nuk do te kene ku te futenNdersa deklaroi se pas 18 qershorit shqiptaret do te kene qeverine qe meritojne dhe jo qeverine e banditevebrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Presidenca Ne takimin e kreut te shtetit me ambasadoret u diskutua per letren e Vasilit]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065188/titulli/Presidenca-Ne-takimin-e-kreut-te-shtetit-me-ambasadoret-u-diskutua-per-letren-e-Vasilit brbrPresidenca ka zbardhur takimin e kreut te shtetit zotit Bujar Nishani me ambasadorin e SHBA zotin Donald Lu dhe me Ambasadoren e Delegacionit te BE-se ne Tirane zonjen Romana Vlahutin Sipas presidences ne kete takim u bisedua rreth shqetesimit zyrtar te ngritur nga Ministri i Drejtesise zoti Petrit Vasili lidhur me ushtrimin e detyrave te Operacionit Nderkombetar te Monitorimit Ne njoftimin e shperndare per mediat thuhet se Presidenti Nishani u beri me dije diplomateve ne fjale se duke e konsideruar reformen ne drejtesi me rendesi jetike per vendin e ka mbeshtetur qe ne gjeneze si nismetar i procesit duke kulmuar me miratimin konsensual ne Parlamentin shqiptar te paketes kushtetuese Ne kete takim Presidenti Nishani theksoi se e konsideron shume te rendesishme mbeshtetjen konsensuale edhe te fazes se zbatimit te kesaj reforme duke iu permbajtur detyrimit te te gjitha paleve per te respektuar ne germe Kushtetuten e Republikes se Shqiperisebrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Basha pas takimit me Fleckenstein Me Ramen kryeminister harrojini zgjedhjet]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065187/titulli/Basha-pas-takimit-me-Fleckenstein-Me-Ramen-kryeminister-harrojini-zgjedhjet brbrKryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha zhvilloi sot pasdite nje takim me Eurorodeputetin dhe raportuesin per Shqiperine ne Parlamentin Europian Knut Fleckenstein ku ne fokus ishte qendrimi i opozites ne lidhje me bojkotin parlamentar dhe nisjen e protestavebrbr brbrPas takimit ne nje prononcim per mediat kryetari i PD-se Basha tha se diskutuam me Fleckenstein ato cfare opozita ka ne axhenden e saj pasi me kete qeveri nuk mund te shkohet ne zgjedhje Partia Demokratike opozita eshte e bashkuar ne kete qellim eshte e vendosur te jete me qytetaret shqiptare deri ne realizimi e kesaj ceshtje jetike per vendinbrbr brbrBasha shtoi se ne keto kushte nuk ka asnje zgjidhje tjeter pervec qeverise teknike Ky eshte vendimi i opozites per te mos qene pjese e nje parlamenti fasade deri ne momentin kur partite politike ne ate parlament por dhe partite politike jashte parlamentit te jene pjese e nje pakti kombetar e nje qeverie teknike qe te garatoje zgjedhje te lira dhe te ndershmebrbr brbrUne i tregova erodeputetit Fleckenstein jo thjeshte vendimin e opozites por dhe bindjen time se ne kete parlament fasade opozita nuk ka vend se prioriteti jetik i shqiptareve zgjedhjet e lira dhe te ndershme jane ne rrezik Ne do te kthehimi ne parlament kur te gjithe faktoret politik do te marrin pergjegjesi per tju dhene shqiptareve nje qeveri qe do te garantoje zgjedhje te ndershme tha Bashabrbr brbrPyetjes nga media se erodeputeti Fleckenstein ka ardhur me mision per dialog mes paleve Basha tha se Fleckenstein nuk ka ardhur ne Tirane per te negociuar por eshte reporter per Shqiperine E falenderova per rezoluten e PE dhe detyra ishte ta informoja per qendrimet e opozites per ti shkuar deri ne fund zgjedhjeve te lira dhe te ndershmebrbr brbrPyetjes se a e pengon protesta dhe bojkodi i opozites reformen ne drejtesi Basha tha se Partia Demokratike eshte krenare per kontributin ne reformen ne drejtesi Mazhoranca Rama-Meta premtoi se paketa e shtate ligjeve do te behej me konsensues me opoziten ajo e shkeli premtimin te dhene partnereve nderkombetare dhe sot nuk ka si ta drejtoje gishtin nga opozita sepse ne nuk u veteperjashtuam por mazhoranca Rama-Meta na perjashtuanbrbr brbrSot jetike per vendin jane zgjedhjet e lira dhe te ndershme dhe rruga e vetme per te garantuar kthimi e opozites eshte pakti kombetare per zgjedhje te lira dhe te ndershme theksoi Bashabrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Presidenti Nishani priti sot Kryetarin Kuvendit te Kosoves Kadri Veseli]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065177/titulli/Presidenti-Nishani-priti-sot-Kryetarin-Kuvendit-te-Kosoves-Kadri-Veseli brbrPresidenti i Republikes Bujar Nishani priti sot ne nje takim te vecante Kryetarin e Kuvendit te Republikes se Kosoves Kadri Veseli i cili po zhvillon nje vizite zyrtare ne Republiken e Shqiperisebr Presidenti Nishani pershendeti viziten e zotit Veseli dhe theksoi se marredheniet vellazerore dhe shume te vecanta mes dy shteteve duhet te forcohen e zgjerohen ne te gjitha fushat e bashkepunimit pasi ato jane thelbesore per te ardhmen e kombit shqiptar por edhe per stabilitetin dhe perparimin e rajonitbrbr brbrKreu i Shtetit vleresoi dhe pershendeti te gjitha arritjet e deritanishme te Republikes se Kosoves dhe qytetareve te saj per ndertimin e shtetit te pavarur dhe funksional te Kosoves si dhe kontributin e rendesishem te dhene ne funksion te paqes sigurise dhe zhvillimit te rajonitbrbr brbrPresidenti Nishani nenvizoi gjithashtu se shteti i Kosoves ka edhe detyrimet dhe pergjegjesite e tij ne aspektet nderkombetare duke filluar me definimin e kufijve me fqinjet dhe perkrahjen e fqinjeve ne proceset e integrimit euro-atlantik te tyrebrbr brbrPresidenti Nishani e siguroi zotin Veseli per mbeshtetjen e pakursyer te institucioneve shqiptare per te mundesuar ne nje kohe sa me te shpejte te anetaresimit te Kosoves ne organizatat me te rendesishme nderkombetare dhe te avancimit te agjendes evropiane krahas vendeve te tjera te rajonitbrbr brbrKreu i Shtetit e siguroi gjithashtu Kryeparlamentarin Veseli se Shqiperia dhe te gjitha institucionet e saj bazuar ne frymen dhe vizionin evropian e euroatlantik do te jete gjithnje ne krah te Kosoves ne rrugen e saj te zhvillimit dhe do ta mbeshtese pa asnje rezerve ne ruajtjen e pavaresise sovranitetit dhe integritetit shteterorbrbr brbrKryetari i Kuvendit te Republikes se Kosoves zVeseli e falenderoi Presidentin Nishani per pritjen e ngrohte dhe vellazerore si dhe per perkrahjen e dhene per Kosoven dhe te gjithe shqiptaret ne rajonbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Debati behet ne Parlament jo jashte tij]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065164/titulli/Debati-behet-ne-Parlament-jo-jashte-tij p styletext-align justifyNdersa opozita vazhdon protesten per rrezimin e qeverise dhe kercenon me bojkot te kuvendit nga Brukseli mberrin nje mesazh i forte Zedhenesja e Komisionit Europian Maja Kocijancic ka deklaruar se Bashkimi Europian mbeshtet vetem debatin ne parlament dhe se polarizimi i skenes politike nuk i sherben aspiratave te vendit per integrimin Kocijancic ka theksuar se puna e parlamentit duhet te vijoje pasi ky eshte nje moment kyc per ndryshimet qe lidhen me reformen ne drejtesibrbr p styletext-align justifyPer ne debati politik duhet te zhvillohet brenda parlamentit dhe jo jashte tij Polarizimi i metejshem i arenes politike do te ishte vetem kunderproduktiv per ambicien e Shqiperise per tiu bashkuar Unionit Europian madje edhe per avancimin ne rrugen e saj europiane Per kete arsye eshte e rendesishme te tregohet vazhdimesia e parlamentit ne nje moment kyc kur diskutohen e miratohen ndryshimet ne vecanti ato qe lidhen me reformen e drejtesise Keto ndryshime kane rendesi thelbesore per te siguruar progresin e metejshem te Shqiperise ne rrugen drejt BE-se dhe sic e mbani mend Komisioni rekomandoi ne nentor nisjen e bisedimeve te anetaresimit subjekt i zbatimit te prekshem e te besueshem ne reforma specifike dhe pikerisht reforma e drejtesise eshte ajo qe kam ne ndermendbrbr p styletext-align justifyKocijancic ka folur edhe per letrat e dy ministrave drejtuar komisionerit te Zgjerimit Johannes Hahn per Bordin e Operacionit Nderkombetar te Monitorimit per te cilat ai ktheu nje pergjigje Edhe zedhenesja e BE perseriti se ai eshte ngritur ne perputhje me Kushtetutenbrbr p styletext-align justifyKomisioneri Hahn ka marre disa letra ne te vertete dhe u eshte pergjigjur atyre Sic e dini ngritja e bordit per Operacionin Nderkombetar te Monitorimit eshte dicka e diskutuar thellesisht ne detaje me qeverine shqiptare shte dhene shume informacion mbi kete dhe eshte ngritur ne perputhje me legjislacionin perkates dhe Kushtetuten e Shqiperise dhe detyra e bordit eshte per te monitoruar procesin Pra eshte tejet e qarte dhe transparentebrbr p styletext-align justifyZedhenesja u shpreh se reforma ne drejtesi eshte sfiduese dhe per kete arsye Bashkimi Europian vazhdon mbeshtetjen ndaj saj se bashku me kontaktet e rregullta me shume intensitet me Tiranenbrbr brbrbrbr brbrbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Trump zgjedh keshilltarin per sigurine]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065163/titulli/Trump-zgjedh-keshilltarin-per-sigurine p styletext-align justifyPresidenti amerikan Donald Trump ka emeruar keshilltarin e ri te sigurise kombetare Ai eshte gjenerali Herbert Reimond McMaster dhe do te zevendesoje ne kete post ish-keshilltarin e dorehequr Michael Flynn qe nuk tregoi te verteten per bisedimet e zhvilluara me ambasadorin rus ne SHBA Trump e pershkroi keshilltarin e ri si nje njeri me talent eksperience te jashtezakonshme dhe teper te respektuar ne ushtri 54-vjecari McMaster ka mbaruar akademine ushtarake West Point dhe ka sherbyer ne Irak dhe Afganistan Perpara se te mberrinte tek kjo zgjedhje Trump kishte intervistuar disa kandidate per postinbrbr brbrbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Perplaset avioni me qendren tregtare ne Melburn 5 viktima]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065162/titulli/Perplaset-avioni-me-qendren-tregtare-ne-Melburn-5-viktima brbrNje avion i vogel eshte perplasur me nje qender tregtare prane aeroportit Essendon ne Melbourne te Australise duke shkaktuar vdekjen e te peste personave qe ndodheshin ne bord Ngjarja ka ndodhur rreth ores 900 me oren lokale kur qendra tregtare nuk ishte hapur ende dhe kjo gje sipas autoriteteve ka shmangur nje bilanc edhe me tragjik te viktimave Kater shtetasit amerikane ne bord dhe piloti australian po udhetonin per ne King Island Sipas informacioneve te para nje problem me motorit e avionit mendohet te kete qene shkaku i rrezimit te tijbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Ndalohet gomonia me 500 kg kanabis ne Itali vlera 2 mln euro]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065161/titulli/Ndalohet-gomonia-me-500-kg-kanabis-ne-Itali-vlera-2-mln-euro brbrNje sasi prej 500 kg hashash e nisur nga brigjet shqiptare eshte sekuestruar nga autoritetet italiane ne Monopoli te Barit Trafikantet jane pikasur nga forcat e rendit ndersa ishin duke transportuar sasine e hashashit nga gomonia ne dy furgone Nderhyrja e tyre ka bere qe trafikantet te largohen me shpejtesi duke braktisur hashashin me nje vlere tregu 2 milione euro Sipas autoriteteve italiane gomonia ishte nisur nga Shqiperia dhe ishte e pajisur me dy motore te fuqishem per ti shpetuar ndjekje se motovedetave italiane Ne muajt e pare te 2017 nga autoritetet italiane jane sekuestruar sasi rekord kanabisi te nisura nga Shqiperia brbr brbrbrbr p styletext-align justifybrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Kamioni me 11 ton droge ne Kakavije policia greke nxjerr fotot]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065160/titulli/Kamioni-me-11-ton-droge-ne-Kakavije-policia-greke-nxjerr-fotot p styletext-align justifyPolicia greke ka nxjerre foton e kamionit me 11 ton droge i ndaluar pese dite me pare ne Kakavije Sipas autoriteteve automjeti kishte targa shqiptare kishte leje nderkombetare qarkullimi dhe drejtues shqiptar Ky i fundit u arratis gjate kontrollit ne anen greke te kufiritbrbr p styletext-align justifySikurse behet me dije gjate ushtrimit te kontrollit doganor u gjeten te ambalazhuara dhe te fshehura ne nje vend te posacem ne pjesen e pare te karrocerise 700 dengje me peshe te pergjithshme 1147 423 kilograme lende narkotike sipas gjasave kanabis sativa i paperpunuarbrbr brbrLenda narkotike dhe automjeti u sekuestruan ndersa dosja i eshte dhene per ndjekje prokurorise se Janinesbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Veliaj i jep elesin e Qytetit Kadri Veselit]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065159/titulli/Veliaj-i-jep-elesin-e-Qytetit-Kadri-Veselit brbrKryebashkiaku Erion Veliaj priti ne nje takim kryetarin e Kuvendit te Kosoves Kadri Veseli me te cilin diskutoi shtimin e bashkepunimit mes Tiranes dhe Prishtines Veliaj nderoi kryeparlamentarin Veseli me elesin e Qytetit brbr brbrJam shume i lumtur qe je ne Tirane dhe dua te ndjehesh si ne shtepite tende Jam i lumtur per te gjithe kontributin tuaj E di qe edhe Tirana edhe Prishtina Kosova Shqiperia kane jashtezakonisht shume sfida qe arrihen vecse me pune Te falenderoj shume per inkurajimin dhe e kam ndjekur me shume admirim menyren sesi po udhehiqni per vendimmarrje te drejta jo te lehta por te drejta per Kosoven Ju uroj shume suksesbrbr brbrKryetari i Kuvendit te Kosoves Veseli e cilesoi punen e realizuar nga kryebashkiaku Veliaj si shembull i pergjegjesise ndaj qytetarevebrbr brbrPer te gjithe shqiptaret Tirana ka sinonimin e strehes ne momente edhe me te renda Por dua tju falenderoj ne emer te gjithe qytetareve te Kosoves per perkrahjen ne ditet me te veshtira Natyrisht qe tani vijne edhe per kenaqesi sepse kane deshire vijne me femijet me familjaret dhe do te vijne cdo here Faleminderit per punen e jashtezakonshme per punen inkurajuese qe duhet te jete shembulli i pergjegjesise se kryetareve ndaj qytetarevebrbr brbrKryebashkiaku Veliaj e njohu Veselin me disa nga projektet e medha per te cilat po punohet ne Tirane midis te cileve edhe ai i sheshit Skenderbej i cili do perfaqesoje te gjitha trevat shqiptare si me pemet qe po mbillen ashtu edhe me pllakat qe po shtrohenbrbr brbrbrbr brbrbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Patrioti arreston Dash Kupen per grabitjen e Rinasit]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065158/titulli/Patrioti-arreston-Dash-Kupen-per-grabitjen-e-Rinasit brbrOperacioni Patriot prangosi autorin e 6 te perfshire ne grabitjen e parave te bankes ne segmentin Qafe Kashar-Rinas Policia njoftoi se arrestoi Dash Kupen i dyshuar si anetar i bandes se grabitjeve 41-vjecari i shpallur me heret ne kerkim u arrestua ne piken kufitare te Morines teksa po kthehej nga Kosova Burime prane grupit hetimor thane se Dash Kupa nga Kruja eshte nje nga personat i cili dyshohet se ka marre pjese aktive ne grabitjen e shkurtit ndersa policia u vu ne ndjekje te tij pas deshmive te marra nga ish-ushtaret profesioniste Avdulaj e Memlika Burime prane grupit hetimor thane se ne ndjekje jane dhe dy persona te tjere ndersa mesohet se edhe ata jane ish-ushtarake Fatjon Xhyliu Neim Avdylaj Ernest Kupa dhe Ditjon Memlika u arrestuan pak dite me pare ne Tirane ndersa dosja u delegua tek Krimet e Renda me akuzat e grupit te strukturuar kriminal Deri me tani hetuesit kane zbuluar se ata vepronin me role te ndara qe nga vezhgimi njoftimi e deri te nderhyrja per grabitjen e parave ne dhjetor te 2015 dhe ne shkurt te ketij vitibrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Superaksioni i policise kolumbiane asgjesohen 168 laboratore kokaine]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065157/titulli/Superaksioni-i-policise-kolumbiane-asgjesohen-168-laboratore-kokaine p styletext-align justifyPlicia kolumbiane shkaterroi 168 laboratore kokaine gjate nje operacioni ne jug te vendit ne kufirin me Ekuatorin dhe Perune njoftuan autoritetetbrbr brbrJaven e kaluar 168 laboratore destinuar per prodhimin e bazes dhe klorhidratit te kokaines u lokalizuan u kontrolluan dhe u shkaterruan sipas komunikates se policise shkruan Tribuna-news ne Greqibrbr brbrKeto struktura i perkisnin organizates se narkotrafikanteve La Constru pergjegjes per prodhimin e kesaj droge dhe dergimin drejt brigjeve te paqesorit shtoi ajobrbr brbrGjate operacionit te drejtuar me ushtrine ajrore kolumbiane 45 ton kokaine ne solucion te lengshem 64 953 prodhime te lengshme dhe 24 tone prodhime te ngurta destinuar per pergatitjn e kokaines u sekuestruanbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Pendohet edhe Admir erpja]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065156/titulli/Pendohet-edhe-Admir-erpja brbrAdmir erpja i arrestuari i peste per dy grabitjet ne zonen e Rinasit do te qendroje ne burg deri ne perfundim te hetimeve Kjo ka qene masa e sigurise se dhene kete mengjes nga Gjykata e Krimeve te Renda per 35-vjecarin me origjine nga Dibra Ai njihet edhe me dy emra te tjere Xhuliano dhe Julian erpja dhe deri ne kete faze te hetimit eshte treguar bashkepunues me policine e prokurorine Cerpja ka treguar edhe vendin e fshehjes se parave ashtu sic kishte bere me heret Neim Avdulaj e Fation Xhyliu 35-vjecari rrefeu edhe emrat e personave me te cilet ka bashkepunuar si ne vjedhjen e dhjetorit te 2015 ashtu edhe ate te dates 9 shkurt te ketij vitibrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Operatoren televizive e heqin nga puna se ishte shume e bukur]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065155/titulli/Operatoren-televizive-e-heqin-nga-puna-se-ishte-shume-e-bukur brbrHistoria e nje operatoreje televizive dhe asistente prodhimi eshte kthyer ne lajmin kryesore te shumices se mediave britanike Ajo quhet Ema Hulse eshte 24 vjec dhe ka bere nje denoncim te pazakonte eshte pushuar nga puna vetem pak minuta pasi kishte nisur ne Unit TV me argumentin se ishte teper e bukur dhe per kete duhet te ndiqte nje karriere ne pasarela e jo ne televizion Sic shpjegon vete Ema ne nje prononcim per mediat ajo kishte mberritur ne redaksine e televizionit londinez ne oren 930 minuta dhe eproret i kishin shpjeguar se cfare duhet te bentebr Pak minuta me vone me thane se sherbimet e tua nuk jane me te kerkuara 8211 thote Emabr Arsyejabr Shefi me pyeti Mos je gje nje modele Ketu nuk jemi ne pasarelebr Une isha lyer pak me buzekuq por isha normalisht me nje kemishe dhe me pantallona Nuk doja te isha as provokuese dhe as me veshje te papershtatshme 8211 tregon 24-vjecarjabr Ema tregon se kishte mbetur pa fjale nga menyra sesi ishte larguar nga puna dhe per me teper nga argumentimi i gjetur Por ajo thote se do te vazhdoje te ndjeke endrren e saj televizivebrbr brbr brbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Ne cader per te bllokuar vetingun]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065154/titulli/Ne-cader-per-te-bllokuar-vetingun brbrKryeministri Edi Rama nuk ka asnje dyshim se qellimi i vetem i opozites eshte bllokimi i reformes ne drejtesi Shefi i qeverise thote se edhe protesta ne Bulevard eshte nje menyre per te penguar ngritjen e komisioneve te vettingut Nga Ministria e Brendshme ku mori pjese ne aktivitetin per rolin e policeve femra Rama deklaroi se respekton protestuesit por jo organizatoret Sipas kreut te qeverise drejtesia duhet te clirohet njehere e pergjithmone nepermjet vettingut Kryeministri Rama vleresoi punen e policise dhe theksoi se ajo eshte me e sulmuara pasi shkeputi lidhjet kriminale te botes se krimit me politiken Ndersa Ministri i Brendshem Saimir Tahiri tha se roli i gruas ne polici i ka dhene nje tjeter qasje respektimit te ligjit ndersa ne 3 vite femrat ne polici jane 14 perqind e te gjithe trupesbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Basha Protesta ne gjithe Shqiperine]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065153/titulli/Basha-Protesta-ne-gjithe-Shqiperine brbrNe diten e 4 te protestes se opozites para Kryeministrise Partia Demokratike ka organizuar nje forum per median e lire te cilin kryetari Lulzim Basha e ka shfrytezuar per te paralajmeruar shtrirjen e protestave ne te gjithe Shqiperine Sipas Bashes e vetmja zgjidhje ne kete situate eshte largimi i kryeministrit Edi Rama br Por ndersa lideri i opozites Basha deri me tani eshte kufizuar tek mesazhet publike nga cadra e protestes per krijimin e nje qeverie teknike aleatet e tij kane ndermarre iniciativa konkrete per kete Paraditen e se henes kreu i Partise Agrare Agron Duka ka zhvilluar nje takim me kreun e LSI Meta e me pas nepermjet nje leter i ka kerkuar atij krijimin e qeverise teknike I vetmi reagim qe ka ardhur deri me tani nga kreu i kuvendit Ilir Meta eshte deklarata e tij pro protestave paqesore por kunder ultimatumevebrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Eurodeputeti Fleckenstein takohet me Ramen e Meten]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065152/titulli/Eurodeputeti-Fleckenstein-takohet-me-Ramen-e-Meten brbrPara takimit me kryeministrit Edi Rama eurodeputeti Knut Flackenstein konsumoi nje kafe pune me ambasadorin amerikan Donald Lu dhe ambasadoren e BE Romana Vlahutin ne nje nga hotelet prane kryeministrise Per mediat eurodeputeti tha se debati politik behet ne Parlament e jo ne rruge Eurodeputeti u shpreh i prere se nuk gjendet ne Tirane per te negociuar mes mazhorances dhe opozites per tejkalimin e ngercit politikbrbr brbrTakimin me kryeministrin Edi Rama qe zgjati per rreth 45 minuta Flackenstein e vleresoi si pozitiv Ne dalje nga selia e kryeministrise pak metra nga cadra e protestes se opozites deputeti gjerman i Parlamentit Europian tha se nuk do vizitoje protestuesit Me pas i shoqeruar nga Ambasadorja e Bashkimit Europian ne Tirane Romana Vlahutin eurodeputeti i eshte drejtuar kryesise se Kuvendit ku zhvilloi nje takim me kryeparlamentarin Ilir Meta Takimi nisi ne oren 1130 dhe zgjati pertej parashikimeve dhe percaktimit protokollar te takimeve te ketij niveli Per rreth nje ore e gjysme mesohet se eshte diskutuar mbi situaten politike si dhe procesin e reformave ne Shqiperi Vizita e eurodeputetit zyrtarisht zhvillohet pas miratimit ne Parlamentin Europian te rezolutes per procesin e integrimit europian te Shqiperise Nderkohe te henen zedhenesja e Komisionit Europian Maja Kocijancic deklaroi se debati duhet te zhvillohet brenda parlamentit dhe jo jashte tij Polarizimi i metejshem i arenes politike sipas Brukselit do te ishte vetem kunderproduktive per ambicien e Shqiperise per tiu bashkuar Unionit Europian Kocijancic theksoi se eshte e rendesishme te tregohet vazhdimesia e punes se Parlamentit ne nje moment kyc kur diskutohen e miratohen ndryshimet ne vecanti ato qe lidhen me reformen e drejtesisebrbr brbrbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Parandalohet sulmi terrorist ne France]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065151/titulli/Parandalohet-sulmi-terrorist-ne-France brbrTre persona jane arrestuar ne France nen akuzen se po pergatiteshin per nje sulm terrorist deklaruan burime policore Mediat raportojne se policia dhe ekipet anti-terror zhvilluan tre operacione te ndryshme nje nga rajonin e Parisit nje ne Marseje dhe tjetri ne qytetin e Clermont-Ferrand Franca ka rritur nivelin e gatishmerise pas serise se sulmeve te fundit te marra persiper nga militantet e Shtetit Islamik Arrestimet e fundit jane bere pas hetimeve te nisura ne janar ne lidhje me nje celule terroriste qe rekrutonte shtetas per ti derguar ne luftime ne Siri ose edhe per te realizuar sulme brenda Francesbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Fushe Kruje grabitet agjencia e parave]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065150/titulli/Fushe-Kruje-grabitet-agjencia-e-parave brbrEdhe pse ndodhet vetem 30 metra larg stacionit te policise nje agjenci e transfertave te parave ne Fushe Kruje nuk i ka shpetuar grabitjes Nje person i maskuar ka hyre me arme ne dore dhe i ka marre punonjeses rreth 200 mije leke Pasi ka marre parate grabitesi eshte larguar qetesisht nga vendi i ngjarjes Burime nga policia bejne te ditur se jane shoqeruar disa persona lidhur me ngjarjen Kjo eshte hera e dyte qe kjo agjenci transfertash grabitet ndersa autoret ne te dyja rastet nuk jane kapurbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Shtyhet pretenca per Frrokun]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065149/titulli/Shtyhet-pretenca-per-Frrokun brbrProkuroria e Tiranes kerkon 16 vite burg per Kristjan Marinajn i cili akuzohet si bashkepunetor i Mark Frrokut ne vrasjen e Aleksander Kurtit ne Belgjike ne 5 mars 1999 Pretenca u zhvillua me dyer te mbyllura ndersa i pandehuri u perfaqesua nga avokati i tij Ilir Murati Nderkohe u shty per te dyten here pretenca per ish-deputetin e Partise Kristian-Demokrate Mark Frroku Ky i fundit akuzohet per vrasje me paramendim kryer ne bashkepunim Ndaj Frrokut rendojne edhe akuzat e pastrimit te produkteve te vepres penale fshehje ose deklarim i rreme i pasurive dhe ndertim i paligjshembrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Llalla Hetojme cdo informacion te qytetareve]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065148/titulli/Llalla-Hetojme-cdo-informacion-te-qytetareve brbrKryeprokurori Adriatik Llalla lajmeron perfshirjen e te tjere zyrtareve te larte ne listen e dekriminalizimit Nga Fieri ku takoi prokuroret vendore Llala tha se ka nje fluks te madh denoncimesh nga qytetaret Nderkohe qe Llalla takonte vartesit e tij jashte ambienteve te prokurorise ishin mbledhur nje grup banoresh te Zharrzes qe po protestonin Numri nje i akuzes premtoi se hetimi per demet e shkaktuara nga kompania Benkers Petrolium do te vazhdojne deri ne fundbr Nje dite me pare Llalla ishte ne Shkoder nga ku tha se askush nuk duhet ta perdore vetingun si mjet presioni per vendim marrjen e prokurorevebrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Banesa sociale per romet zhvendosen nga barakat]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065147/titulli/Banesa-sociale-per-romet-zhvendosen-nga-barakat brbrPer 6 muaj 60 familje te komunitetit rom qe preken nga projekti i rehabilitimit te Lumit te Tiranes do te sistemohen ne shtepi te reja Kete te marte bashkia ka nisur punen per ndertimin e banesave sociale prane ish-Repartit Ushtarak ne Shkoze brbr brbrAjo qe duhet te bejme eshte edhe investime korrekte pra disiplinim te gjithe rrjedhes se Lumit te Tiranes qe te mos shkaktoje me permbytje por edhe banesa sociale per te akomoduar 400 anetare te komunitetit rom qe sot kerkojne strehim Per ata qe bejne sherrin politik dhe nuk levizin as gishtin shqetesimet e qytetareve harrohen Por per ne te Bashkise se Tiranes qe nuk harrojme e jemi te pergjegjshem i ndjekim situatat sic ndoqem komunitetin rom te bregu i Liqenit te Pallati me Shigjeta te Bregu i Lumit dhe sic po e ndjekim ne Shkoze me investimin qe po bejme ketu ne menyre qe komuniteti rom te kaloje nga barrakat buze Lanes ne nje vend shume here me komod dhe te pranueshembrbr brbrKryebashkiaku Veliaj tha se e vetmja forme qe keto familje te perfitojne banesa sociale eshte te regjistrojne femijet ti arsimojne dhe ti vaksinojnebrbr brbrE vetmja gje qe duhet te paguajne familjet eshte ti binden Bashkise se Tiranes per regjistrimin e detyrueshem ne shkolle kopshte e cerdhe te femijeve per vaksinimin e tyre sepse femijet e shendetshem dhe te arsimuar jane nje bilete qe familjet te dalin nga varferia dhe te mos kene me nevoje per doren e bashkisebrbr brbrVeliaj siguroi se Bashkia e Tiranes nuk do te beje vetem investime per kete kategori sociale por me ane te politikave te ndryshme do ti integroje ata ne shoqeribrbr brbrbrbr brbrbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Ahmetaj Taksa e sheshte cmenduri]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065146/titulli/Ahmetaj-Taksa-e-sheshte-cmenduri brbrNe nje kohe qe opozita proteston per keqqeverisjen dhe ka shpalosur programin e saj per te rikthyer taksen e sheshte ne masen 9 Ministri i Financave Arben Ahmetaj e ka konsideruar kete ide si nje cmenduri ekonomike Sipas ministrit rikthimi i takses se sheshte dhe shmangja nga tatimi progresiv do te thote qe ti marresh qytetareve 120 milion dollare cdo vit ndersa borxhi publik te arrije majat Ahmetaj paralajmeroi se te merkuren miratohet ne qeveri ligji i faljes fiskale ligji i cili pritet te lehtesoje biznese dhe qytetare nga penalitetet Ministri i Financave beri nje permbledhje te vitit qe lame pas Sipas tij treguesit ekonomik jane sipas parashikimeve ndersa krahasuar me pritshmerite e qytetareve qeveria mbetet ende larg permiresimit te mireqenies se jetesesbrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br <![CDATA[Bajern Leverkusen sfidon Atleticon dhe tabune e kualifikimit]]> 2020-07-04T14:03:30+00:00 2020-07-04T14:03:30+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048065145/titulli/Bajern-Leverkusen-sfidon-Atleticon-dhe-tabune-e-kualifikimit p styletext-align justifyBajern Leverkusen pret nenkampionet e Evropes Atletico Madridin me objektivin per te thyer tabune e 18-ave ku sjane kualifikuar asnjehere deri tani qe kur Champions League eshte me formatin e ri Madje ne kete faze kane pesuar humbje prej atyre te paharrueshmevebrbr p styletext-align justifySkuadra e Shmidt vjen nga dy fitore radhazi ne kampionat dhe vecanerisht duket se ka nje Chicharito Hernandez ne super-forme Meksikani ishte autor i dy golave ne suksesin e fundit te arritur ne Bundeslige 3-1 kunder Ausburgut Ndersa kur behet fjale per kompeticionet evropiane gjermanet nuk humbasin ne shtepi prej 10 ndeshjeve Mirepo sot do te jene pa te skualifikuarin Hakan Calhanoglu dhe te demtuarin Tahbrbr p styletext-align justifyGjithsesi nuk mund te gjenin moment me te mire per t8217u perballur me finalistet e vjetshem Edhe pse spanjollet kane siguruar 20 pike ne 8 ndeshjet e fundit ne La Liga Per me teper madrilenet vijne prej nje fitoreje bindese 4-1 te fiksuar ne transferte ndaj Gijonit me Kevin Gameiron qe shenoi tripleten e dyte me te shpejte ne historine e kampionatit spanjollbrbr p styletext-align justifySa i takon perballjes me Bajer Atletico ka nje precdent te fresket ne vitin 2015 kur me nje rezultat te pergjithshem 3-2 eleminuan gjermanet pikerisht ne te tetat e finaleve te Champions League Kater jane mungesat per Simeonen qe nuk ka ne dispozicion Tiago Godin Fernandez dhe Huanfran te gjithe me probleme fizikebrbr googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display br - Arkiva Shqiptare e Lajmeve