Lajme nga Koha-Ditore 2020-07-04T13:23:07+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Zgjedhjet e parakohshme brenda 4-6 muajve]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046933805/titulli/Zgjedhjet-e-parakohshme-brenda-4-6-muajve <![CDATA[Njazi Kuqi firmos me Dundeen]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921744/titulli/Njazi-Kuqi-firmos-me-Dundeen Prishtine 2 shtator - Sulmuesi kosovar Njazi Kuqi karrieren do ta vazhdoje ne kategorine e dyte skoceze 27-vjecari Kuqi te marten ka firmosur per nje vit me skuadren Dundee FC Kete e ka bere te ditur vete futbollisti per gazeten br br Kam firmosur per nje vit me skuadren Dundee Jam i kenaqur me kushtet e ofruara dhe me pritjen Shpresoj qe te shenoj sa me shume gola per te ndihmuar skuadren time te re qe te arrije synimet per inkuadrim ne Premier Leaguen e Skocise ka thene Njazi Kuqi per gazetenbr br Dundee per here te fundit ne Premier League te Skocise ka luajtur ne edicionin 20042005 Pas javes se katert te kategorise se dyte renditet ne poziten e trete me shtate pike br br Njazi Kuqi nga qershori ishte pa skuader Ai se fundi ka luajtur per Koblenzin ne kategorine e dyte gjermane Gjate veres eshte provuar ne Swansea City te Uellsit RBC Roosendaal te Holandes dhe ne ekipin e kategorise se katert angleze Stevenage Me heret karriere ka bere edhe ne klubet Carl Zeiss Jena Groningen Birmingham City Peterborough e Blackpool Karrieren e ka nisur ne klubin finlandez Lahti br br Sulmuesi i lindur ne Vushtrri ka luajtur tri here per Perfaqesuesen e Finlandes Ka shenuar tre golap <![CDATA[Catherine Zeta-Jones e inatosur me mjeket]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921743/titulli/Catherine-Zeta-Jones-e-inatosur-me-mjeket Los Angeles 2 shtator - Catherine Zeta-Jones ka deklaruar se eshte zemeruar me mjeket te cilet deshtuan ne zbulimin me heret te kancerit te bashkeshortit te saj Michael Douglasbr ldquoJam e irrituar pasi semundja mund te ishte zbuluar shume me shpejtrdquo eshte shprehur Jonesbr br Michael beri te ditur muajin e shkuar se ai ka nje kancer ne fyt dhe eshte ne javen e pare te nje cikli trajtimesh tetejavore transmeton TCH br br Aktori 65-vjecar eshte duke u kuruar me rrezatime te forta dhe kimioterapi dhe doktoret jane optimiste se do te sherohet plotesishtbr br Megjithate Catherine mendon se semundja mund te ishte zbuluar me shpejt pasi Michael ka pasur shqetesime nga veshet dhe fytip <![CDATA[Floket qe vlejne 1 milion dollare]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921742/titulli/Floket-qe-vlejne-1-milion-dollare Kaliforni 2 shtator - Nje marke e njohur shampoje ka siguruar floket e nje lojtari te futbollit amerikan per 1 milion dollare br br Behet fjale per kacurrelat e dendura te Troy Polamalu 29-vjecar lojtar i skuadres Pittsburgh Steelers br br Ne vigjilje te fillimit te sezonit te ri te NFL kompania ka dashur te marre si simbol pikerisht formen e cuditshme te flokeve te tij transmeton NOA br br Nje milion dollare ishte shuma e cila siguroi Troy nga kompania e shampos Kacurrelat e tij jane teper te rendesishme per kompanine dhe seancat stervitore jane konsideruar si te rrezikshme per lojtarin ne fjale br br Sic eshte bere e ditur Polamalu ka rreth 10 vite qe nuk i ka prere floket e tijp <![CDATA[Celine Dion ndjehet mire ka shtuar 15 kilograme]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921741/titulli/Celine-Dion-ndjehet-mire-ka-shtuar-15-kilograme Otava 2 shtator - Celine Dion dhe dy binjaket e saj te cilet duhet te lindin ne nentor jane me shendet te mire ka konfirmuar zedhenesi i kengetares 42-vjecare kanadeze br br Ai ka reaguar ne shkrimet e medieve franceze te cilat kane shkruar se Celine ka probleme me shtatzenine dhe per kete eshte derguar ne spital per intervenim urgjent br br Sipas keshillave te mjekeve Celina ka anuluar te gjtha obligimet dhe duhet te pushoje ne shtepi gjate dy muajve te ardhshem deri ne lindje br br ldquoE kane shqetesuar disa genjeshtra ne media te cilat i demanton plotesisht Djali i saj Rene Charles ka filluar shkollen javen e kaluar Celine ka shtuar 15 kilograme dhe ndjehet mire Rene dhe ajo jane shume te ngazellyer per lindjen e femijeverdquo ka thene per revisten ldquoPeoplerdquo zedhenesi i Dionp <![CDATA[Zgjidhje joterritoriale per veriun dhe luginen]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921740/titulli/Zgjidhje-joterritoriale-per-veriun-dhe-luginen Kosova srsquoka asnje shqetesim per rrjedhen e politikave nderkombetare per sa i perket pavaresise kombetare dhe rreth raporteve me Serbine Qeveria e Kosoves nuk po negocion as fshehte as hapur me Serbine por me Serbine dhe me Asamblene e Pergjithshme te OKB-se po negociojne hapur dhe fshehte aleatet e Kosoves ShBA-ja Britania e Madhe Gjermania jo per trsquoi ndeshkuar kosovaret duke bere pazare pas shpines se tyre por per ta mbrojtur pikerisht lirine dhe pavaresine e tyre te cilen edhe e kane sponsorizuarp pKur nje organizmi te gjalle i hyn hileti ne gjymtyre mjekesia natyrisht se parapelqen amputimin per trsquoi ruajtur organet vitale te atij trupi ne rast gangrene ta zeme pra per ta mbajtur ne jete Pjesa veriore e Kosoves duhet pranuar se eshte nje hilet ne trupin e saj deri ne shkallen sa rrezikon funksionimin e shtetit pra organet vitale te tij br Amputimi ne kete rast ende nuk eshte i domosdoshem derisa ka shans per kurim sepse mund te shkaktoje perhapje te virusit ne trupat e tjere Maqedonia Sanxhakubr Ne kete kontekst ekspertet qe merren me punet e shtetit duhet trsquoi studiojne mire dhe me fleksibilitet mundesite e kurimit si doktore te mire me gjithe medikamentet politike financiare kulturore te gjitha format me te avancuara ne standardet evropiane te zgjidhjes joterritoriale te ceshtjes se veriut te Kosoves pasi qe duhet po ashtu ta pranojme se eshte ceshtje Besoj se edhe ne Ballkanin Perendimor zgjidhjet territoriale i perkasin se kaluares fatale per njerezit dhe shoqerite pergjate historise dhe faktet jane kryenece ato kane ndodhur dhe se ne historine njerezore nuk ka nese po qe se Po te behej keshtu nuk do te ndodhte ashtu etj Nese mbeshtetemi tek teza kunder-eurocentriste e Gianni Vattimos i cili fundin e metafizikes e sheh te nderlidhur me fundin e kolonializmit dhe eurocentrizmit duke ldquozbuluarrdquo se kuptimi i historise se modernizmit nuk eshte progresi drejt nje perkryerjeje finale te karakterizuar nga plotenia nga transparenca gjitheperfshirese nga prania perfundimisht e realizuar e qenies se njeriut dhe botes cka do te thote kjo per aktualitetin politik dhe historik te Kosoves ne raport me rrethanat dhe koniunkturat globale dhe vecanerisht atyre evropiane Shteti i Kosoves liria dhe barazia e kosovareve nuk do te jene se kendejmi te perkryera dhe ne ploteni sepse asnje shtet lere me shteti i ri nuk e ka arritur persosmerine Kosova nuk duhet te ndalet ne kete mesymje por ajo duhet te heqe dore nga zgjidhjet e plota perfundimtare te perkryera utopike Ne kete aspekt sipas Vattimos Perendimi kupton se emancipimi dhe clirimi qe njeriu i ka kerkuar gjithmone kalojne permes nje zbehjeje te strukturave te forta permes nje zvogelimi te pretendimeve te atyre pretendimeve qe ne situaten tone ballkanike dhe ne kontekstin e lufterave gjate tere shekullit XX ishin fatale per popujt pikerisht se ishin te medha historike qe mesynin mundjen perfundimtare te tjetrit Sipas ketij koncepti Evropa po i kushton vemendje te madhe fjales se tjetrit E kosovaret ku jane ne kete vemendje Mos jane duke e perceptuar fuqine e tyre si motor te levizjes se historise ne te vetmin kah ndash drejt mesymjes se tyre Giorgio Agamben duke bere fjale per evropianizmin si ide e cterritorializimit me refugjatin qe ldquovjen e rrirdquo pra qe nuk riatdhesohet por qe perqafon nje atdhe te ri koncept qe ldquorrenonrdquo ligjet klasike te azilit dhe qe shkon pertej te drejtave te njeriut dhe duke marre si shembull Izraelin dhe Palestinen konkretisht ceshtjen e Jerusalemit kritikon idene e krijimit te dy shteteve me ldquomarkardquo te forta kombetare te ndara nga kufij te paqarte dhe kanoses me mure e tela gjembore duke justifikuar krijimin e dy bashkesive politike te mbeshtetura mbi te njejtin rajon dhe ne mergim njera ndaj tjetres te qepura me nje varg ekstra-territorialitetesh te dyanshme Ne kete kontekst Agamben veren se Evropa do te mund te mendohej si nje hapesire mos-territoriale ose ekstra-territoriale ne te cilen te gjithe banuesit e shteteve evropiane te kishin nje status te qytetarit ne te qenit ne mergim por jo te zhvendosshem sipas ligjeve ldquote egrardquo qe kane sot shume vende evropiane per refugjatet Shkurt e shqip ideja e Agambenit konsiston ne ate se hapesira evropiane nuk duhet te perkoje tutje me asnje territor kombetar homogjen por do te vepronte mbi ta duke i vrimezuar territoret duke i nxitur qytetet territoriale te sotshme te hyjne ne raporte ekstra-territorialiteti te ndersjelle Ne kete kontekst kam shkruar me pare se ldquovrimezimirdquo territorial dhe eks-territorializimi i ndersjelle mes Kosoves dhe Serbise qe ne thelbin e vet ldquoi krijonrdquo Pakoja Ahtisaari duke i paraprire idese se krijimit te ldquoStrasbourgeverdquo te ketyre dy shteteve ne Presheve dhe Mitrovice Kjo zgjidhje do te ishte nga kendveshtrimi modernizues racionale Mirepo ne Ballkanin joracional megjithate mund te ndodhin edhe te papritura ndonese jo konflikte te hapura dhe jo me me armebr eshte e besueshme se Rezoluta serbe ne Asamblene e Pergjithshme te OKB-se do te revidohet ose edhe do te terhiqet fare dhe nga Asambleja do te leshohet nje deklarate politike me konsensus qe therret palet per bisedime per trsquoia lehtesuar njera-tjetres agjenden e integrimeve ne BE Pra ne Kosove ne aspektin e pavaresise se jashtme dhe integritetit territorial asgje shqetesuese nuk do te ndodhe pa cka se do te ndodhin zgjidhje kreative por kushtetuese edhe per serbet duke krijuar ldquovrimardquo te ndersjella territoriale pra eks-territorialitetebr ldquoVrimatrdquo qe dikush i cileson si zgjidhje shqetesuese une i quaj zgjidhje estetike Vete ideja e Evropes e ka bazen ne standardin e cterritorializimit Schengeni e pse te frikesohen kosovaretbr Ne kete drejtim Pakoja e Ahtisaarit mund te pesoje ldquorevidime estetikerdquo eks-territorialitete te ndersjella por ajo nuk do te hapet Tek pas njohjes se dyanshme si shtete te pavarura nese nuk fiton ideja e ldquovrimaverdquo territoriale Prishtina dhe Beogradi mund te negociojne edhe per zgjidhje territoriale kembim territoresh qe eshte zgjidhje humane ndonese Kosova rrezikon resurse ekonomike kurse hileti rrezikon te perhapet br Raporti i fundit i Grupit Nderkombetar te Krizave GNK ldquoKosova dhe Serbia pas GJND-serdquo nuk ka bere kurrfare sakrilegji pos nje raporti paravajtes qe mbeshtetur ne kushtet rrethanat dhe koniunkturat aktuale ka parashikuar edhe rrjedhen e mundshme te ngjarjeve ne raportet e Kosoves me Serbine br Fakti se Qeveria e Kosoves perkatesisht kryeministri Hashim Thaci e ka permendur ne nje deklarate intencen qe te gjenden zgjidhje kreative per pjesen veriore te Republikes se Kosoves absolutisht nuk do te thote se po dalin te sakta teorite konspirative per negociata te fshehta mes Qeverise se Kosoves dhe asaj te Serbise sepse kryeministri ne kete rast ka ofruar zgjidhje kushtetuese duke mbrojtur me cdo kusht integritetin territorial dhe sovranitetin e shtetit por jo edhe pretendimet e forta absolute qe perkojne me fundin e botes br Sipas ketij raporti ne shkembim te njohjes se plote nga Serbia dhe marredhenieve bilaterale percjelle nga perkrahja e fuqishme e BE-se per integritetit territorial Kosova mund te jete e gatshme per te shkuar me tutje duke i lejuar veriut qe te zgjedhe legjislativin e vet rajonal me kompetenca per fusha specifike ligjore dhe me mundesine e zgjedhjes se ekzekutivit rajonal Ky pasus i raportit megjithate mbulohet me qendrimin e qarte se ldquovijat e kuqe te Qeverise ne Prishtine jane integriteti territorial dhe statusirdquobr cka ka ketu per shqetesim ldquoZgjidhja kreativerdquo per veriun e Kosoves konsiston me idene e ldquostrasbourgeverdquo pra con nga zgjidhja modernizuesebr Pikerisht kjo avokati e fuqishme qe Perendimi po i ben Kosoves e obligon edhe Prishtinen qe fuqishem trsquoi marre parasysh dhe trsquoi mbroje lirite dhe te drejtat e serbeve kosovare me zemergjeresi urti dhe fleksibilitet dhe te kete vemendjen edhe per interesat e Serbisebr eshte koha ndoshta qe te dyja vendet te dalin nga lloci te thyejne muret e veteizolimit dhe refuzimit te tjetritp <![CDATA[Serbia nuk mund ta ndaloje pranimin e FBK-se ne FIBA]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921739/titulli/Serbia-nuk-mund-ta-ndaloje-pranimin-e-FBK-se-ne-FIBA Prishtine 2 shtator - Nenkryetari i Komitetit Olimpik te Serbise Zharko Paspalj ka thene se Federata e Basketbollit e Serbise nuk mund ta pengoje pranimin e FBK-se ne FIBA Sipas Paspaljit Federata e Basketbollit e Kosoves mund te anetaresohet ne ate nderkombetare qe ne Kongresin e FIBA-s qe do te mbahet me pese e gjashte shtator Paspalj eshte ish-basketbollist i njohur serbbr br Kosova e ka perkrahjen politike dhe sportive te shteteve me te forta ne bote Nuk ka dileme qe ajo do te arrije te shtyje tregimin e saj ne FIBA Ne krye te FIBA-s qendrojne njerez nga vende te pasuksesshme te basketbollit qe nuk brengosen per ndjenjat e askujt pra as tonat ka thene Paspalj per te perditshmen beogradase Alobr br Mendoj qe nuk kemi shanse per te ndaluar pranimin e Kosoves ne FIBA Drejtuesit e Federates sone mund te paraqesin ankese por hapa te tille nuk kane kurrfare vlere pasi FIBA vazhdimisht na refuzon eshte reale qe Federata e Basketbollit e Kosoves me perkrahjen qe ka te behet anetare e FIBA-s Nese nuk pranohet tani do te pranohet per me se shumti nje apo dy vjet ka shtuar ish-basketbollisti serb br br 44-vjecari Paspalj gjate karrieres se tij ka luajtur edhe ne NBA per skuadren San Antonio Spurs Karrieren e ka nisur ne Buduqnost te Podgorices ndersa me pas ka luajtur edhe per Partizanin e Beogradit klubet me te njohura greke dhe Kinder Bolognan ne Itali Me perfaqesuesen e Jugosllavise ka fituar medalje ne kampionate boterore evropiane dhe Lojerat Olimpike br br Edhe drejtuesit e Federates se Basketbollit te Serbise kane thene se FBK-ja mund te pranohet ne FIBA ne kongresin qe mbahet pas nje jave br br Ndersa vete kryetari i FBK-se Erolld Belegu nuk pret qe ne kongres te kete ndonje vendim per pranim br br Ne tre muajt e ardhshem presim te kete zhvillime interesante sa i perket nderkombetarizimit Kerkesa jone per pranim do te shqyrtohet ne mbledhjen e pare te Bordit te ri te FIBA-s ndersa jemi duke punuar edhe me Bordin e FIBA Evropes ka thene Belegup <![CDATA[Ne Milano vjen pet-taksi]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921735/titulli/Ne-Milano-vjen-pet-taksi Milano 2 shtator ndash Ne Milano tashme ekziston pet-taksi qe eshte nje veture ne sherbim te kafsheve Ajo shetit me shkrimin Autobau dhe eshte ne sherbim te kafsheve te masave te ndryshme br br Nje ide e cila fillimisht nisi si shaka disa vite me pare por me pas Gianluca Baldon 15 vjet eksperience me kafshet vendosi te transformoje ne realitet kete aktivitete njofton NOA br br Keshtu ai ka theksuar se shpesh here dikush qe kerkon te transportoje nje kafshe te permasave te medha has probleme serioze dhe kjo ishte nje nder arsyet qe kane cuar ne realizimin e ketij aktivitetip <![CDATA[Duet i Tingullit 3nt dhe Adelines]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921734/titulli/Duet-i-Tingullit-3nt-dhe-Adelines Prishtine 2 shtator - Tingulli 3nt dhe diva e muzikes kosovare Adelina Ismaili do te realizojne nje duet pas publikimit te albumit te ri te rep-grupitbr Ne muajin shtator pritet lansimi i albumit te ri te Tingulli 3nt ndersa faqja divaadelina shkruan se pas disa dueteve te suksesshme reperet e njohur kane vendosur te bejne nje tjeter kenge me Adelinen transmeton MIA br Adelina Ismaili dhe Tingulli 3nt bashkepunimin e fundit e kane pasur para shtate viteve me kengen Ne Kosove luhet komorrdquo ndersa kenga e re pritet te jete nje kenge fantastikep <![CDATA[Shperthimet e kohepaskohshme sidomos ne veri te Kosoves po behen perditshmeri]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921733/titulli/Shperthimet-e-kohepaskohshme-sidomos-ne-veri-te-Kosoves-po-behen-perditshmeri Srsquodo mend se shperthimet sidomos ai ne veri nuk mund te konsiderohen si te rastesishme sepse po ndodhin ne nje moment mjaft te ndjeshem politik-diplomatikp pp pShperthimet e fundit ne veri te Kosoves perkatesisht ne oborrin e Stacionit policor te Zubin-Potokut por edhe ne oborrin e Kishes Ortodokse Serbe ne Novoberd sikurse paralajmerojne tensionime dhe ashpersime edhe me te medha diteve ne vijim Edhe pse eshte thene se kryeresi i shperthimit me bombe dore te tipit M-57 prodhim jugosllav ne Novoberd eshte i njohur si person i nacionalitetit serb ne arrati nuk mundemi teresisht te mohojme se ky shperthim mund te jete i qellimshem por si duket nuk ka qene mire i pergatitur per realizim Kjo aq me pare qe shperthimi behet ne oborrin e Kishes Ortodokse Serbe dhe ate gjate nje manifestimi fetar me crsquorast disa qytetare u plagosen Ndersa shperthimi ne oborrin e Stacionit policor ne Zubin-Potok ishte mire i pergatitur dhe i realizuar sipas planit dhe ate vetem me deme materiale ne vetura policore dhe ne nje veture civile Srsquodo mend se shperthimet ne fjale sidomos ai ne veri nuk mund te konsiderohen si te rastesishme sepse po ndodhin ne nje moment mjaft te ndjeshem politik-diplomatik dhe ate para seances se Asamblese se Pergjithshme te OKB-se dhe ne kohen kur do te pasojne bisedimet ne mes te Beogradit dhe te Prishtines eshte konstatim i vazhdueshem se ne pjesen veriore te Kosoves nuk funksionojne organet e rendit te Republikes e Kosoves per te zbuluar dhe parandaluar veprime te ketilla dhe te ngjashme e qe kane per qellim destabilizimin e metejme te situates se sigurise Njesiti policor i Policise se Kosoves i perbere nga pjesetaret e nacionalitetit serb i stacionuar ne veri te Mitrovices deri me tani eshte treguar joefikas subjektiv dhe ne teresi nuk i ka kryer detyrat e parashtruara Dobesi te konsiderueshme ne kryerjen e detyrave ne sferen e rendit dhe sigurise u verejten edhe tek policia e EULEX-it e cila edhe pas 2 vjet e gjysme nuk arriti te konsolidohet dhe te funksionalizohet per kryerjen e detyrave te rendit dhe ligjit Keto shperthime si dhe ato ne periudhat e mehershme nuk pati kush trsquoi organizoje pervec Sherbimit Inteligjent Serb dhe te zbatohen nepermjet pjesetareve te Policise se MUP-it serb Njekohesisht ndonje mbikeqyrje dhe veprim preventiv kunder ketyre aktiviteteve destruktive serbe sic theksuam me lart nuk pati Nuk eshte larg mendsh te theksohet mundesia e implikimit te Sherbimit Inteligjent Serb per destabilizim edhe ne ndonje komune te sapoformuar me shumice Serbe sipas Planit te Ahtisaarit Ne kete kontekst vlen te theksohet dhe te analizohet rezistenca dhe mosbesimi i shprehur i stafit te Manastirit te Gracanices ndaj Policise se Kosoves e cila tashme ka marre kompetence per te mbrojtur ate Shih per kete eshte bere angazhimi i nje kompanie private te sigurise nga personeli i kesaj kishebr Sa i perket veriut dhe angazhimit me te theksuar te Policise se Kosoves per cka eshte bere fjale edhe me heret nuk duhet pasur hamendje Ne cfare menyre cfare masash dhe veprimesh duhet perdorur qe ajo te jete efektive atje eshte ne kompetence kushtetuese te ministrit te Puneve te Brendshme te Qeverise se Kosoves Duhet te jete me se e qarte se nje polici vendore e afte dhe e besueshme per kryerjen e detyrave te rendit ne pjesen veriore te vendit tone me ne fund duhet te filloje se vepruari Kujtoj se disa ndryshime kadrovike edhe pse te pakta te cilat i ndermori ud i drejtorit te Policise se Kosoves ne veri jane te qelluara Kjo nuk do te thote se nuk duhet ndermarre edhe masa shtese per ngritjen e gatishmerise vepruese te policise tone atje br Sidoqofte ditet ne vijim per shkak te sic thame aktiviteteve pasuese politike e diplomatike por edhe te destruktivitetit skajshmerisht te rrezikshem te Beogradit zyrtar dhe ate me qellim qe ne konsekuencen e fundit te beje ndarjen e Kosoves vigjilenca dhe gatishmeria jo vetem e Policise se Kosoves por edhe te aktoreve te tjere ne tere territorin tone eshte me se e domosdoshmebr p <![CDATA[Kosova jashte kongresit te FIBA-s]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921732/titulli/Kosova-jashte-kongresit-te-FIBA-s Prishtine 2 shtator - Federata e Basketbollit te Serbise po vazhdon ta pengoje anetaresimin e Federates se Basketbollit te Kosoves ne Federaten Nderkombetare te ketij sporti FIBA Eroll Belegu kryetar i Federates se Basketbollit te Kosoves thote se ne kongresin e FIBA-s qe do te mbahet me 5 dhe 6 shtator ne Turqi ceshtja e pranimit te basketbollit kosovar ne FIBA nuk do te jete ne rend te dites se ketij kongresi Por ai paralajmeron perpjekje te reja te kosovareve ne kete drejtim raporton Radio Evropa e Lire br ceshtja e pranimit te Federates se Basketbollit te Kosoves ne Federaten Nderkombetare te ketij sporti - FIBA nuk do te jete ne rendin e dites ne kongresin te cilin FIBA do ta mbaje me 5 dhe 6 shtator ne Turqibr Keshtu thote Eroll Belegu kryetar i Federates se Basketbollit te Kosoves pas deklaratave te drejtuesve te Federates se Basketbollit te Serbise ne disa nga mediat serbe te cilet kane shprehur friken se federata kosovare gjate ketij kongresi mund te pranohet ne FIBA br Belegu shpreh mendimin se Federata e Basketbollit te Serbise po perpiqet te aplikoje taktika te njejta ashtu sikurse edhe politika e jashtme e Serbise per te bindur opinionin e vet se po ben nje lufte te pakompromis per te bllokuar pranimin e basketbollit kosovar ne mekanizmat boterore te ketij sportibr ldquoNuk do te jemi ne kongres nuk do te jete ne rend dite ceshtja e Kosoves prandaj nuk pres te dale ndonje mrekulli nga ky kongres edhe pse nuk perjashtohet mundesia qe ndonje federate ta parashtroje kete si pyetje apo qe ta diskutojerdquo thote Belegubr Me tutje ai shton se ashtu sikurse deri me tash pengesat kryesore per pranimin e Federates se Basketbollit te Kosoves ne FIBA vazhdojne te jene te natyres politike br Sipas Belegut Federata serbe e Basketbollit deri me tash ka bere cmos qe ta ushtroje ndikimin e saj per te pamundesuar pranimin e Federates se Basketbollit te Kosoves ne FIBAbr ldquoFederata e Basketbollit e Serbise eshte federate shume e fuqishme Ne FIBA jane dhjetera njerez nga ky shtet ne pozita te larta ne FIBA dhe raportet njerezore te cilat i kane udheheqesit e caktuar te federatave te caktuara me udheheqesit serb une mendoj se ne rastin tone kane influence shume te madherdquo br ldquoDhe ajo me e dhembshmja per ne eshte qe federata serbe eshte duke u thirrur vazhdimisht ne politiken zyrtare te shtetit te tyre ndersa perfaqesuesit e shteteve tjera qe e perbejne shumicen ne keto organe nuk thirren ne politiken shteterore te shteteve te tyrerdquo shpjegon Belegu br Ndryshe Belegu thote se perpjekjet e Federates kosovare te Basketbollit per anetaresim ne FIBA nuk jane duke pushuar nderkohe qe ai ka kerkuar nje mbeshtetje me te madhe nga institucionet shteterore br br Ne anen tjeter Iber Alaj nga Departamenti i Sportit ne kuader te Ministrise se Kultures Rinise dhe Sportit thote se perpjekjet e cdo federate te sportit ne Kosove per pranim ne mekanizma gjegjes nderkombetare gezojne mbeshtetjen e institucioneve qeveritare Federatat gjate aktivitetit te tyre nderkombetar mbeshtetjen me te madhe financiare e kane nga Ministria perkatesisht nga Departamenti i Sportitbr Sidoqofte Belegu paralajmeron se Federata e Basketbollit te Kosoves do trsquoi perqendroje perpjekjet e saj per te ndikuar ne bordin e FIBA-s i cili pritet te mblidhet ne fillim te ketij dhjetori si dhe ne bordin e FIBA-s per Evrope br Sipas tij ne takimin e kaluar te ketij bordi pranimin e Federates se Basketbollit te Kosoves e kane kundershtuar perfaqesuesit e Serbise Rusise dhe Greqise br Por sic shprehet Belegu ne kongresin e FIBA-s ne Turqi do te formohet bordi i ri dhe perfaqesuesit e ketyre vendeve ne takimin e ardhshem nuk do te jene ne perberje te borditp <![CDATA[Ne Prishtine ka nisur punen fabrika 147Kosovatex148]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921731/titulli/Ne-Prishtine-ka-nisur-punen-fabrika-147Kosovatex148 Prishtine 2 shtator - Ka nisur dje punen fabrika ldquoKosovatexrdquo per prodhimin e xhinseve dhe konfeksioneve Fabrika aktualisht ka treqind punetore Me prodhim kryesisht te orientuar per eksport ldquoKosovatexirdquo synon te behet qender e industrise tekstile ne Ballkan br Fabrika kosovare do te bashkepunoje me kliente nderkombetare duke perfshire edhe brende te njohura boterore si Hugo Boss Diesel LevirsquosReplay Otto Kern Mustang Pierre Cardin etj br Drejtoret efabrikes Nexhmedin Ejupi dhe Kamal Canakapalli thane se ketu ne Prishtine kemi zhvilluar nje fabrike qe ploteson standarde te klases boterore ne industrine e konfeksioneve ldquoKosovatexrdquo u privatizua me spin-off special ne procesin e privatizimit ne Kosove kushtet e te cilit parashihnin investim prej kater milione eurosh dhe dyqind te punesuarp <![CDATA[Konfirmohet rritje ekonomike e eurozones per 1 per qind]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921730/titulli/Konfirmohet-rritje-ekonomike-e-eurozones-per-1-per-qind Bruksel 2 shtator ndash Ekonomia e eurozones eshte rritur per 1 midis prillit dhe qershorit kane konfirmuar te dhenat zyrtare br br Vleresimi fillestar i publikuar muajin e kaluar tregonte rritje me te madhe se sa pritej fale rritjes se eksporteve te nxitur nga euro e dobet raporton BBC br br Ekonomia gjermane e cila u rrit per 22 gjate tremujorit te dyte ndikoi ne rritjen e pergjithshme te eurozones br br Te dhenat konfirmuan se eurozona po rritet me shpejt se sa ekonomia e SHBA-se e cila ka shenuar rritje per 04 gjate ketij tremujorip <![CDATA[BP shpenzon me shume per reklama se per ndihma]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921729/titulli/BP-shpenzon-me-shume-per-reklama-se-per-ndihma Washington 2 shtator ndash Gjiganti i naftes British Petroleum BP qe nga rrjedhja e naftes ne Gjirin e Meksikes ka shpenzuar 93 milione dollare per reklama ndersa per te ndihmuar shtetet e rrezikuara te SHBA-se ka dhene 895 milione dollare br br Qe pas shperthimit ne platformen e naftes te BP-se ne Gjirin e Meksikes e deri ne korrik per reklama jane shpenzuar tri here me shume para se ne periudhen e njejte te nje viti me pare transmetojne mediet amerikane br br Perfaqesuesit e kesaj kompanie kane thene se parate per reklama jane shpenzuar per te informuar qytetaret ne lidhje me rrjedhjen e naftes dhe per te siguruar transparence br br BP ka njoftuar se ka ndihmuar me 95 milione dollare kater shtetet bregdetare ndash Floriden Alabamen Missisipin dhe Luisianen per promovimin e turizmitp <![CDATA[Gjermania kursen 80 miliarde euro]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921728/titulli/Gjermania-kursen-80-miliarde-euro Berlin 2 shtator ndash Qeveria gjermane ka miratuar planin katervjecar te kursimeve buxhetore ne shumen e pergjithshme prej 80 miliarde euro me te cilin deshirohet te reduktohet deficiti buxhetor dhe te mbeshtetet euro br br Projektligji per zvogelimin e shpenzimeve dhe taksat e tatimet e reja duke perfshire dhe ato per transportin ajror qeveria do trsquoia propozoje me vone parlamentit transmeton AP br br Ministri gjerman i Financave Wolfgang Schaeuble tha se fale kesaj qeveria eshte ne rruge te mire per realizimin e planit te saj per reduktimin e deficitit buxhetor deri me 2013 nen 3 te GDP-se br br Nxitimi per miratimin e ketij plani te kritikuar nder te tjera edhe nga SHBA ishte reagim ndaj krizes se borxheve ne eurozone e cila ka demtuar besimin ne europ <![CDATA[Bukoshi kandidat per kryetar te LDK-se]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921727/titulli/Bukoshi-kandidat-per-kryetar-te-LDK-se Prishtine 2 shtator - Ministri i Shendetesise Bujar Bukoshi ka shpallur sot kandidaturen per kryetar te Lidhjes Demokratike te Kosoves Pas perfundimit te seances solemne te Kuvendit te Kosoves per nder te 100-vjetorit te lindjes se Nenes Tereze ish-kryeministri i Kosoves ne ekzil ka konfirmuar kandidaturen e tij per kreun e LDK-se parti kjo qe aktualisht udhehiqet nga presidenti i Kosoves Fatmir Sejdiu br Bukoshi gjithashtu ka thene se e ka bere ekipin e tij per zgjedhje ne te cilin eshte edhe kryetari i Prishtines Isa Mustafa dhe ka perkrahjen edhe te Uke Rugoves djalit te dyte te ish-presidentit Ibrahim Rugovabr Bujar Bukoshi eshte njeri nga themeluesit e Lidhjes Demokratike te Kosoves ne dhjetor te vitit 1989 dhe i Kryesise se pare te sajp <![CDATA[Zannier BE te ndermjetesoje dialogun Prishtine - Beograd]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921726/titulli/Zannier-BE-te-ndermjetesoje-dialogun-Prishtine---Beograd Prishtine 2 shtator - Bashkimi Evropian BE duhet te ndermjetesoje ne bisedimet ndermjet Prishtines e Beogradit per ceshtje teknike nderkaq UNMIK-u nuk mund ta marre kete rol por mund ta lehtesoje procesin e bisedimeve ka thene shefi i UNMIK-ut Lamberto Zannier br Pas nje takimi qe pati te enjten me kryetarin e Kuvendit te Kosoves Jakup Krasniqi Zannier ka thene se UNMIK-u nuk do ta detyroje askend qe te hyje ne bisedime dhe se Prishtina e Beogradi duhet ta percaktojne vete agjenden e bisedimeve pasi te ulen ne tavoline br ldquoeshte koha qe evropianet ta kryejne kete rol Mendoj se duhet te koordinohemi me evropianet per kete ceshtje Une do te shkoj shume shpejt ne Bruksel dhe do trsquoi inkurajoj ata qe ta marrin persiper rolin ndermjetesuesit per bisedime edhe me mbeshtetjen timerdquo ka thene Zannier br Krasniqi nga ana tjeter ka thene se Kosova eshte e gatshme qe te bisedoje me Serbine per lehtesimin dhe permiresimin e kushteve te jeteses se komunitetit serb ne Kosove por sa i perket statusit te Kosoves bisedimet kane marre fund ne Vjene respektivisht me 17 shkurt te vitit 2008 kur Kosova e shpalli pavaresinep <![CDATA[Dzurinda Nuk kam thene se Sllovakia kurre nuk do ta njoh Kosoven]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921725/titulli/Dzurinda-Nuk-kam-thene-se-Sllovakia-kurre-nuk-do-ta-njoh-Kosoven Bratislave 2 shtator ndash Shefi i diplomacise sllovake Mikulas Dzurinda sipas agjencise SITA ka deklaruar se nuk ka thene se Sllovakia kurre nuk do ta njoh Kosoven Ai ka shtuar se thelbi i qasjes sllovake ne kete ceshtje eshte qe te merret parasysh interesi i Beogradit qe Serbise trsquoi jepet perspektiva evropiane dhe te ndihmohet dialogu me Prishtinen br br ldquoUne asnjehere nuk kam thene se Sllovakia kurre nuk do ta njoh Kosoven Ne vetem kemi thene gjithmone se do ta marrim me seriozitet parasysh interesin serb dhe zerin e Beogradit Ketu qendron e gjithe punardquo ka thene Dzurinda bisede te cilen sot e publikon SITA br br ldquoDuhet te veprojme ashtu qe Beogradi te bindet se e llogarisim seriozisht Serbine ne BE dhe njeheresh te ndihmojme dialogun e nevojshem Beograd-Prishtinerdquo ka thene ai br br Dzurinda ka theksuar se shkeputja e njeanshme e nje bashkesie etnike nuk eshte ne interesin e Evropes e as ne interesin e zgjidhjes se kontesteve territoriale br br ldquoKonsideroj se parimi i integritetit territorial eshte parim themelor i te drejtes nderkombetare por edhe i bashkejeteses se popujv-shteteverdquo ka thene Dzurindap <![CDATA[Jakshic Shqiptaret prape do t146i sulmojne serbet kur t146u thote Perendimi]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921724/titulli/Jakshic-Shqiptaret-prape-do-t146i-sulmojne-serbet-kur-t146u-thote-Perendimi Moske 2 shtator ndash Situata ne Kosove aktualisht eshte goxha e qete por shqiptaret do trsquoi sulmojne serbet kur te marrin sinjal nga Perendimi citon ldquoGlas Rusijerdquo zevendesin e kryetarit te te ashtuquajturit Kuvend i Bashkesise se Komunave serbe ne Kosove e Metohi Marko Jakshic br br ldquoBeogradi ka llogaritur se mund trsquoi kete edhe Kosoven edhe BE-ne U pa si projekt i pamundshem pikerisht ngase Beogradi lejoi EULEX-in te vije dhe nxiti serbet ne jug te Ibrit te dalin ne zgjedhje te Kosoves qe tani po kthehet tamam bumerangrdquo i ka thene Jakshic ldquoGlas Rusijerdquo br br Ai konsideron se formula e Beogradit qe mund te pershkruhet si ldquoedhe Kosova edhe BE-jardquo po deshmon mungesen shterpesine ldquoIdeja jone eshte se Kosova dhe Metohia eshte pjese e shtetit te Serbise dhe ne serbet qe jetojme ne keto hapesira duhet te mos lejojme qe vendet e BE-se dhe SHBA ta rrembeje kete pjese te territorit tone Kurrfare ndarjeje perkatesisht shkeputje te Veriut te Kosoves nuk vjen ne konsiderim duke pasur parasysh se edhe me Kushtetuten e shtetit te Serbise Kosova eshte territor i ynirdquo ka thene Jakshic br br Sipas fjaleve te tij pjesa veriore e Kosoves perben vetem 4-5 te territorit te kesaj krahine serbe sic eshte shprehur ai br br ldquoKjo eshte pjesa me e keqe e Kosoves dhe shqiptaret me shume kollajllek mund te hiqnin dore prej saj duke pasur parasysh se pjesa me e bukur pjesa me e mire e Kosoves faktikisht do te mbetej atyrerdquo sqaron Jakshicp <![CDATA[Hyseni Thirrja per heqje te statusit te Kosoves thirrje per lufte]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921723/titulli/Hyseni-Thirrja-per-heqje-te-statusit-te-Kosoves-thirrje-per-lufte Shkup 2 shtator - Te besh thirrje sot per heqjen e statusit te shtetit te pavarur te Kosoves eshte thirrje per lufte Keshtu tha per Radio Kosoven Ministri i Jashtem Skender Hyseni duke i cilesuar kerkesat e Serbise per te fituar perkrahje nderkombetare kunder pavaresise si perpjekje per konflikte te reja riberjen e te gjitha ish njesive federale dhe ridefinim te kufijve Hyseni tha se ne Asamblene e Pergjithshme te Organizates se Kombeve te Bashkuara Kosova do te dal ftuese br Ministri i Jashtem Skender Hyseni i tha Radio Kosoves se veprimet e Serbise kunder pavaresise Kosoves po behen vetem per ta destabilizuar Kosoven dhe gjithe Ballkanin perendimor Ai tha se pa asnje hezitim eshte i bindur se keto veprime kane per qellim skenarin per riberjen e te gjitha ish njesive federale dhe nje ridefinim te gjithe kufijve te Ballkanit Perendimor Prandaj diplomati kosovar dergon mesazh se askush nuk mund te paramendoj ndryshime te medha territoriale ne Ballkan e aq me teper heqje te pavaresise se Kosoves pasi qe automatikisht do te konsiderohej thirrje per luftebr br ldquoKerkesat e Serbise jane destabilizuese per Ballkanin te cilat ne fund te fundit ne thelb mund te dalin edhe konflikt nxitese sepse te besh thirrje sot per heqje te statusit te shtetit te pavarur te Kosoves eshte thirrje per lufte Me thoni ju se kush eshte ai qe do te pranonte trsquoi thoshte popullit te Kosoves e beme nje loje ishe i pavarur dy vjet prej sot nuk je me i pavarurrdquo tha Hysenibr Megjithate shefi i diplomacise Hyseni beson se pas deshtimit ne Gjykaten Nderkombetare te Drejtesise Serbia do te deshtoje edhe ne Asamblene e OKB-se Ai per kete deshtim te Serbise bazohet ne sic thote premisa reale pasi qe nuk sheh asnje mundesi qe vendet e OKB-se te dalin kunder mendimit te nje organi te kesaj organizate sic eshte kjo gjykatebr ldquoJam bukur optimist se do te deshtoi rezoluta serbe keshtu sic eshte e paraqitur dhe me kete tekst do te deshtoi dhe une e them kete me bukur siguri te madhe edhe pse ne anen tjeter nuk mund te garantoi se do te kete nje deshtim te plote pasi qe kemi te bejme me nje proces votuesrdquo tha Hysenibr Ministri i Jashtem i Kosoves tha se Kosoven do ta njohin se shpejti shume vende br ldquoPara GJND-se kam thene tekstualisht qe jane minimumi 35 vende te cilat me kane premtuar mua personalisht se pas mendimit do ta shqyrtojne kerkesen e Kosoves per njohje Asnjehere nuk kam thene se gjate veres do ta na njohin kaq vende por kemi deklaruar se pas GJND-se do te kete njohje dhe une ju them prape se do te kete Do te kete shume njohjerdquotha Hyseni br Ministri i Jashtem i Kosoves i cili bashke me presidentin Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaci do te jene ne Nju Jork me 9 shtator kur edhe do te mbahet Asambleja e Pergjithshme e OKB-se tha se kosovaret nuk jane te vetem Ai tha se puna po behet ne koordinim te plote me vendet e Kuintit dhe vendet qe jane te interesuara qe trsquoi ndihmojne Kosovenp <![CDATA[AKR-ja e shqetesuar per angazhimet e pakta te diplomacise kosovare]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921722/titulli/AKR-ja--e-shqetesuar-per-angazhimet-e-pakta-te-diplomacise-kosovare Prishine 2 shtator - Aleanca Kosova e Re shprehet e shqetesuar per aktivitetet e pakta dhe pa ndikim te diplomacise kosovare ne prag te sesionit plenar te Asamblese se Pergjithshme te OKB-se Nenkryetari i kesaj partie Ibrahim Gashi ka thene se eshte i pakuptueshem deri ne absurditet komoditeti i zyrtareve te diplomacise kosovare ldquoNese ministri i jashtem gjerman dhe ai britanik moren mundin per te vizituar te gjitha vendet e rajonit ne nje mision te veshtire diplomatik per te parandaluar kalimin e projektrezolutes serbe ne OKB ministri yne i Jashtem po qendron shume i qete ne Kosove Pershtypja se te tjeret punojne per ne si duket eshte bere moto e politikes qeveritare dhe ne vecanti e diplomacise sonerdquo ka deklaroi Gashi AKR-ja konsideron se Kosova nuk eshte vend per eksperimente andaj dhe srsquoka vend per ide te tilla si ato te Grupit Nderkombetar te Krizave Per me teper pas dhenies se Mendimit keshilledhenes te GJND-se teresisht ne mbeshtetje te ligjshmerise se pavaresise se Kosoves e ardhmja e Kosoves dhe e qytetareve te saj si ne veri ashtu edhe ne jug eshte e garantuar me Kushtetuten e Republikes se Kosoves dhe Dokumentin Gjitheperfshires te Presidentit Ahtisari ka thene Ibrahim Gashi i AKR-sep <![CDATA[Guinea ne favor te pavaresise se Kosoves]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921721/titulli/Guinea-ne-favor-te-pavaresise-se-Kosoves New York ndash 2 shtator - Vendi i larget i Afrikes Perendimore Guniea eshte shprehur ne favor te pavaresise se Kosoves Ambasadori i ketij vendi i akredituar se fundi ne OKB pas takimit me Sekretarin e Pergjitshem te OKB-se Ban Ki Moon ka thene se politika e jashtme e vendit te tij eshte si ajo amerikane Ne favor te pavaresise se Kosoves Guinea ishte koloni frenceze ndersa u pavaresia ne vitin 1958p <![CDATA[Rumania thote prerazi se nuk do ta njohe Kosoven]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921720/titulli/Rumania-thote-prerazi-se-nuk-do-ta-njohe-Kosoven Bukuresht 2 shtator - Rumania nuk do ta njohe Kosoven si shtet i pavarur ldquoRumania kerkon qe Beogradi dhe Prishtina duhet te vazhdojne me negociatatrdquo ka thene presidenti i Rumanise Traian Basescu duke rishfaqur qendrimin e njohur tashme te vendit te tij Deklaratat e tij erdhen gjate adresimit te takimit te pervitshem te ambasadoreve rumune Presidenti argumentoi se vendimi i GJND-se per Kosoven nuk ka shkuar permes nje gjykimi te duhur te rastit Deklaratat e Basesc-ut erdhen pasi ministri i Jashtem gjerman Guido Westerwelle theksoi javen e shkuar se 5 vendet qe nuk e kane njohur Kosoven Rumania Spanja Greqia Qiproja dhe Sllovakia po hezitojne te veprojne sikurse 22 vendet e tjera te Bashkimit Evropian Westerwelle pati deklaruar se shqetesimi i disa vendeve qe pavaresia e Kosoves do te ishte precendent nuk ka rezultuar si i tille Njohjen e Kosoves nga 5 vendet e BE-se e pati paralajmeruar edhe kryeministri Hashim Thacip <![CDATA[Maqedonia s146e perkrah rezoluten serbe]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921719/titulli/Maqedonia-s146e-perkrah-rezoluten-serbe Shkup 2 shtator - Maqedonia nuk e mbeshtet propozim-rezoluten serbe per Kosoven te paraqitur ne Kombet e Bashkuara por qendrimin perfundimtar nese do te votoje kunder apo e permbajtur do ta thote se bashku me Malin e Zi me te cilin edhe kishin sjelle vendimin per njohjen e pavaresise se Kosoven tha per Radion Evropen e Lire Ministri i Puneve te Jashtme Antonio Milloshoski br ldquoMaqedonia udhehiqet nga tri postulate sa i perket kesaj ceshtjeje E para se Maqedonia ka vendosur marredhenie diplomatike me Prishtinen ashtu sic ka vendosur edhe me Beogradin e dyta se njohjen e Kosoves e beme ne koordinim me Malin e Zi dhe me te jemi ne koordinim lidhur me ceshtjen e propozim-rezolutes serbe dhe postulati i trete ka te beje me mendimin e Gjykates Nderkombetare te Drejtesise ne Hage qe u publikua me kerkese te Serbiserdquobr ldquoQe te tre keta parametra na ndihmojme ne marrjen e vendimit si te votojme dhe duke u bazuar ne ta nuk duhet te pritet se Maqedonia do ta mbeshtese propozim-rezoluten serbe pasi ajo nuk e absorbon realitetin qe del nga keta tre parametra dhe ne kete kontest ne koordinim me Malin e Zi do te kemi pozicion te njejte ne Nju-Jorkrdquo deklaroi ministri i Jashtem Antonio Milloshoskibr Nderkohe burime te ndryshme bejne te ditur se Maqedonia tashme ka sjelle vendimin qe te votoje kunder rezolutes serbe dhe se ne marrjen e nje vendimi te tille ka ndikuar administrata amerikanebr Madje nje pjese e mediave maqedonase kane njoftuar per nje leter e cila ne adrese te ministrit te Jashtem Milloshoski thuhet te kete ardhur nga sekretarja amerikane e shtetit Hillari Klinton me kerkesen qe Shkupi ta hedhe poshte rezoluten serbe per Kosoven br Por nga Ministria e Jashtme mohuan te kene marre leter te tillebr Nderkaq duke komentuar pozicionin e Maqedonise ne raport me Kosoven Ismet Ramadani nenkryetar i Klubit Euro-atlantik tha se Shkupi nuk duhet te kalkuloje por te publikoje qendrimin kunder rezolutes serbe madje edhe te loboje qe te njejtin pozicion ta kene edhe shtetet tjerabr ldquoMadje duhet te pritet qe Maqedonia te beje ndonje lobim atje ku mundet qe te jete ne favor te Kosoves per faktin se Maqedonia e ka pranuar Kosoven si shtet te pavarur ka vendosur marredhenie diplomatike se Maqedonia ka nje numer te konsiderueshem te shqiptareve dhe te partive politike shqiptare qe drejtperdrejt jane inkuadruar per ndertimin e shtetit demokratik te Maqedoniserdquobr ldquoPrandaj nuk ka vend qe Maqedonia te prese ndonje sugjerim sic po thuhet nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes por pa dilema dhe kalkulime qe te gjitha veprimet ne Kombet e Bashkuara per Kosoven rreth Kosoves duhet trsquoi perkrahe ne favor te Kosovesrdquo tha Ismet Ramadanibr Nenkryetari Ramadani u shpreh i bindur se propozim-rezoluta serbe do te pesoje deshtim te plote dhe se me kete do ti hapet rruga njohjes se Kosoves nga shtetet qe nuk e kane bere nje gje te tillep <![CDATA[Vritet sulmuesi i Discovery Channel]]> 2020-07-04T13:23:07+00:00 2020-07-04T13:23:07+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921718/titulli/Vritet-sulmuesi-i-Discovery-Channel Washington 2 shtator ndash Nje person i armatosur i cili mori tre pengje ne seline e Discoveryt ne SHBA eshte qelluar per vdekje nga policia dhe pengjet e tij jane liruar br br Zyrtaret te paidentifikuar policore te cituar nga mediet amerikane thane se sulmuesi quhet James Jay Lee 40-vjecar i cili eshte i njohur per protestat jashte nderteses se Discovery Channel br br Mediet amerikane raportojne se ai kishte sulmuar Discoveryn pasi kishte bere shume pak per shpetimin e planetitp - Arkiva Shqiptare e Lajmeve