Lajme nga Albania 2023-06-04T11:46:05+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Kosove KQZ shpall rezultatet paraprake te zgjedhjeve kryeson PDK]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056393/titulli/Kosove-KQZ-shpall-rezultatet-paraprake-te-zgjedhjeve-kryeson-PDK brbr Pas perseritjes se zgjedhjeve ne pese komuna ne Kosove Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatet paraprake per secilin subjekt politik ne nivel qendror Duke mos llogaritur vetem Mitrovicen qytet ky ne te cilin votimet do te perseriten me 23 janar perqindjet per secilen parti ne nivel vendi jane PDK 320 per qind LDK - 247 per qind Vetevendosje - 126 per qind AAK - 112 per qind AKR - 73 per qind LDD - 22 per qind dhe FER - 22 per qind Ne keto perllogaritje jane futur edhe te dhenat nga votat e rinumeruara Kryetarja e KQZ-se Valdete Daka ka thene se eshte e pamundur qe te dilet qe tani me rezultatet perfundimtare ndersa beri te ditur se rezultatet paraprake te publikuara dje kane perfshire edhe votat e rinumeruara I gjithe rinumerimi eshte kryer jane rinumeruar te gjitha kutite por ne nuk mund te dalim me rezultate te pjesshme Do te dalim me rezultate atehere kur ti kemi te gjitha rezultatet edhe per Mitrovicen edhe rezultatet e rivotimit te se dieles sepse rezultatet e rivotimit te dy diteve me pare ende nuk jane futur ne sistem ka thene Daka Daka ka bere te ditur se ne rivotimin e 9 janarit PDK-ja ka fituar ne Skenderaj Drenas Malisheve dhe ne Lipjan Ndersa AAK-ja ka fituar ne Decan Pritet qe i tere procesi i zgjedhjeve te jashtezakonshme te 12 dhjetorit te perfundoje pas rivotimit me 23 janar ne Mitrovice rivotim ky qe pason vendimin e Gjykates Supreme te Kosoves e cila pati vendosur qe ne 24 vendvotime te perseriten zgjedhjet per shkak te parregullsive KQZ-ja ka vendosur qe zgjedhjet te perseriten ne tere komunen I tere procesi pritet te perfundoje pas rivotimit ne Mitrovice dhe te priten afatet ligjore per ankesat eventuale dhe besoj se perfundimisht ky edhe eshte fundi i ketyre zgjedhjeve tha Daka Sikur zgjedhjet e 12 dhjetorit ashtu edhe rivotimi i djeshem ne pese komuna eshte kritikuar nga vezhgues vendore dhe nderkombetare Edhe ne Komisionin Qendror te Zgjedhjeve pranojne se nder parregullsite qe jane evidentuar ka qene nderprerja e energjise elektrike dhe votimi familjar presioni ndaj komisionareve Por Valdete Daka ka deklaruar se KQZ-ja nuk e bart pergjegjesine per parregullsite qe ndodhin ne terren Askund nuk eshte thene qe KQZ-ja eshte fajtore per kete apo qe eshte pergjegjesi e KQZ-se shte pergjegjesi e asaj qe ka ndodhur ne terren sepse sa i perket raportit ai nuk thote se zgjedhjet nuk jane organizuar ashtu sic eshte dashur por ajo cka ka ndodhur ne terren u takon atyre qe e bartin procesin ne terren ka deklaruar Daka Qe nga viti 2009 Kosova eshte duke kaluar neper procese te perseritura zgjedhore Zgjedhjet lokale te 2009-es u shoqeruan me parregullsi te evidentuara nga subjektet politike per cka zgjedhjet u perseriten ne disa komuna Procesi nuk u permbyll deri ne vitin 2010 kur edhe u mbajten zgjedhjet parlamentare per te cilat po ashtu pati verejtje dhe rrjedhimisht perseritje te votimeve ne komunat ku mashtrimet thuhej se ishin me te medha br brMe 23 janar rivotimi ne Mitrovice br brNe gjithe komunen e Mitrovices do te kete riperseritje te zgjedhjeve Keshtu ka bere te ditur KQZ ne Kosove pas nje urdheri te Gjykates Supreme te Kosoves Sipas kryetares se KQZ-se Valdete Daka nga 32 qendra votimi sa numeron kjo komune ne 24 prej tyre jane shfaqur parregullsi ne diten e zgjedhjeve me 12 dhjetor te vitit te kaluar Perseritja e zgjedhjeve pasoi nje vendim-urdherese te Gjykates Supreme e cila mori parasysh ankesen e Levizjes Vetevendosja per parregullsi te shumta ne diten e zgjedhjeve ankese kjo qe nuk u miratua fillimisht nga nje Panel Zgjedhor i Ankesave Vendimi i KQZ-se per perseritje te votimeve ne Mitrovice erdhi vetem nje dite pas perfundimit te procesit te rivotimit te teresishem ne tri komuna ne Kosoven Qendrore dhe Perendimore dhe te pjesshem ne dy komuna te tjera Lipjan e Malisheve br brThaci Zgjedhjet i plotesojne standardet e kerkuara br brKryeministri i Republikes se Kosoves Hashim Thaci eshte shprehur se procesi zgjedhor ne Kosove ka qene teresisht i rregullt dhe brenda standardit te kerkuar nga nderkombetaret brNe nje takim me shefin e misionit te EULEX-it ne Kosove Havier Bout de Marnak Thaci ka diskutuar edhe per gjendjen aktuale politike ne vend me theks te vecante per procesin e mbajtjes se zgjedhjeve Ne komunikaten per media behet e ditur se kryeministri ne largim Hashim Thaci vleresoi se ky proces ishte i qete dhe ne perputhshmeri me standardet e zgjedhjeve te lira dhe demokratike Ndersa shefi i EULEX-it Havier Bout de Marnhac shprehu vleresimin se aspektet e sigurise te zgjedhjeve jane trajtuar mire Kryeministri ne largim dhe shefi i Misionit te EULEX-it Havier de Marnak u pajtuan per thellimin e metejme te bashkepunimit br brReagimet e nderkombetareve per procesin zgjedhor ne Kosove br brNderkombetaret kane shprehur mendime te ndryshme lidhur me procesin zgjedhor ne Kosove Pas vleresimit te ambasadorit amerikan ne Prishtine Kristofer Dell i cili tha se gjithcka kishte kaluar ne normalitet raportuesit e Parlamentit Europian kane konstatuar parregullsi te dukshme dhe defekte serioze brPa marre parasysh perpjekjet me qellim pozitiv te shume aktivisteve dhe individeve gjate zgjedhjeve te 12 dhjetorit dhe 9 janarit defekte serioze kane shenuar vullnetin politik te pamjaftueshem perfshire ate ne nivel baze per te zhvilluar zgjedhje te mirefillta ne pajtim me standardet nderkombetare dhe praktikat e mira zgjedhore thuhet ne deklaraten e delegacionit monitorues te Parlamentit Europian per zgjedhjet ne Kosove brEdhe pse votimi eshte zhvilluar kryesisht ne atmosfere te qete delegacioni po ashtu ka marre parasysh raportimet per mashtrime zgjedhore dhe kercenime Delegacioni eshte duke pritur vleresimin perfundimtar te monitorimit vendor dhe nderkombetar per te paraqitur konkluzionet e tij thuhet ne deklarate Me tej delegacioni monitorues i Parlamentit Europian thekson rendesine e ketyre zgjedhjeve per tranzicionin e vazhdueshem demokratik te Kosoves per te cilen gje thuhet se Parlamenti Evropian eshte plotesisht i perkushtuar Po ashtu shpreh keqardhjen per shkeljet e renda zgjedhore ne disa komuna si dhe procesin e sterzgjatur te numerimit te votave te 12 dhjetorit Delegacioni i Parlamentit Europian PE qe ishte caktuar per zgjedhjet e perseritura te 9 janarit eshte udhehequr nga Ulrike Lunacek e cila eshte po ashtu raportuese e PE per Kosove si dhe Juta Steinruk br brMaqedoni shenohet 20 vjetori i pluralizmit br brNe Maqedoni eshte shenuar 20 vjetori i mbledhjes se pare te parlamentit pluralist Ne nje seance solemne moren pjese zyrtaret me te larte te vendit Me kete ngjarje filluan edhe festimet per 20 vjetorin e pavaresise te Maqedonise Mbledhja e pare e parlamentit pluralist te Maqedonise u zhvillua me 8 janar te vitit 1991 Mbledhja zhvillohej pas zgjedhjeve te para pluraliste te cilat u zhvilluan disa muaj me heret ne nentor Puna e parlamentit te pare te Maqedonise vendosi rrugen mbi te cilen do te ecte vendi rruge e cila jo domosdoshmerisht ishte me e duhura Pikerisht parlamenti i pare pluralist ndikoi qe te arrihet pavaresia e vendit duke shpallur referendumin per shkeputjen nga Jugosllavia por miratoi edhe kushtetuten e pare e cila me vone u konsiderua si e diskutueshme dhe burim i tensioneve nder etnike Parlamenti i pare para 20 vjetesh gjithashtu miratoi edhe himnin dhe flamurin e vendit i cili pas presionit grek pas disa vitesh u nderrua br br br br br brbrbr 11 Janar 2011 <![CDATA[Ferrari prezanton makinen e 2011-s]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056385/titulli/Ferrari-prezanton-makinen-e-2011-s Emri F150 eshte vendosur per te nderuar Italine e cila gjate ketij viti do te festoje pervjetorin e 150 te bashkimitbrbr Makina e re me te cilen Ferrari do te garoje ne Boterorin e vitit 2011 e quajtur F150 u prezantua ne Maranello Itali br brEmri F150 eshte vendosur per te nderuar Italine e cila gjate ketij viti do te festoje pervjetorin e 150 te bashkimit br br brShefi i dizenjimit te F150 Nicolas Tombazis deklaroi Ndryshimi me i madh qendron ne faktin se eshte ngritur pjesa e perparme Shasia dhe amortizatoret do ta mbajne makinen me lart mbi toke br brbrbr 28 Janar 2011 <![CDATA[Punonjesi social pertej paradigmave thjeshtezuese]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056318/titulli/Punonjesi-social-pertej-paradigmave-thjeshtezuese brbr Gezim TUSHI br brAsnjehere nuk eshte e mundur qe te percaktohen kufijte definitive te dimensionit te dhe rrezes se veprimit te punonjesit social ne jeten e shoqerise Ne gamen e profesioneve te hapura ai eshte nga veta natyra profesion ne shtrirje ne agresion per te shtrire ndikimin e vet social ne zona dhe territore te reja ne te cilat me sa duket ndikimi i tij eshte dhe do te behet akoma me i pazevendesueshem Kjo ceshtje domethene detyrimi social i konceptimit sa me i zgjeruar i hapesires profesionale ne te cilat koha e ka sjelle qe me patjeter duhet te dominoje pozicioni i punonjesit social duhet te spikate roli i vecante profesional i tij eshte tashme nje ceshtje e dites qe as mund te neglizhohet por as mund te shtyhet per me tej breshtja e percaktimit te pozites se punonjesit social ne shoqerine shqiptare ne perputhje me rolin dhe misionin e tij profesional eshte nje debat qe asnjehere nuk ka qene i mbyllur ne shoqerine tone Te pakten qe nga koha kur per here te pare ne Shqiperi u hap Fakulteti specifik i Punes Sociale Por besoj se tani pas nje kohe relativisht te gjate kur paralelisht ne shoqerine shqiptare me intensitet te vecante po ecin paralelisht shtimi i games se problemeve te mprehta sociale dhe rritja e numrit te studenteve qe marrin kete profesion permes studimeve permanente dhe te thelluara ne nivele pasuniversitare besoj se perben momentin e duhur kur ne duhet te rihapim mbi nje platforme te re debatin qofte ne nivel konceptual por dhe veshtrimin politik shteteror kulturor dhe profesional per nje rishikim te zgjeruar te politikave te trajtimit te vleres dhe dobise sociale qe ka shoqeria dhe qyteterimi yne per te rregulluar disa handikape qe vijne nga shikimi semplist i rolit te punonjesit social sidomos ne sferat e gjera ne te cilat roli i tyre eshte unik dhe fuqia profesionale e paperballueshme nga asnje koncept frenues apo thjeshtesues brUne besoj se ceshtja e ridimensionimit te vleres sociale vendosja e merituar e punonjesit social ne rolin e duhur profesional nuk eshte vetem ceshtje teorike qe lidhet me sedren dhe ambicien tone akademike per ta vleftesuar produktin cilesor qe nxjerrim nga Fakulteti i Shkencave Sociale por se pari ky duhet konsideruar si nje problem urgjent dhe ceshtje utiliteti social qe eshte ne te njejten kohe problem sensitiv per tiu pergjigjur sfidave te shumta qe jane shfaqur ne realitetin social te shoqerise sone moderne Ne kete kontekst te japesh kontribut ne debatin se cili eshte dhe si duhet te jene raportet e pozicionit human cili eshte dhe cili duhet te jete roli i ridimensionuar qe duhet te luaje punonjesi social jo vetem ne praktiken empirike te sherbimeve polivalente me natyre sociale por dhe ne problematiken e gjere te shoqerise doemos qe nuk eshte gje e lehte brZgjidhja e drejte e ketij problemi ne shoqerine tone kerkon angazhime te reja Ne radhe te pare nga ne profesionistet e shkencave sociale per te zgjeruar optiken e shikimit dhe masen e vleresimit ndryshe te pozicionit dhe rolit te punonjesit social ne shoqerine tone per te rregulluar ca standarde qe kane filluar te fozilizojne konceptin dhe te demtojne vleren e nje produkti te tille profesional kaq te duhur dhe te vleresuar ndryshe ne bote Ne kete kontekst beteja jone e dyte pas perfundimit te fazes ekstensive te pergatitjes se punonjesve social ne universitetet tona eshte beteje cilesore per te zgjeruar konceptin e shoqerise per te kuptuar domosdone e pranise se tyre kudo ku ka njerez ku dinamizohet shoqeria dhe prodhohen probleme qe kerkojne trajtim interpretim dhe zgjidhje sociale te dobishme per permiresimin e jetes se individit grupeve sociale apo te shoqerise ne teresi brNe cdo profesion sidomos ne profesionet me natyre te drejtperdrejte sociale ka gjithnje dicka per te ripercaktuar ne perputhje me kerkesat e ndryshuara te kohes dhe presioneve te natyrshme te shoqerise qe behet determinuese ne raportin midis individit si bartes i profesionit dhe kerkeses se shoqerise qe ky profesion te shfaqet se pari dhe mbi te gjitha si mision social si plotesim i kerkesave dhe pritshmerive qe ka vete shoqeria Asnje profesion sado i bukur te duket ne pamje te pare nuk mund te jete as qellim i kulluar individual ne vetvete ne se nuk i duhet ose qe nuk vihet ne sherbim te shoqerise Ne kete kontekst kerkesa jone per nje ridimensionim te rolit dhe misionit te punonjesit social qendron pikerisht ne harmonine e kerkuar dhe te pretenduar kohet e fundit ne menyre eksplicite nga shoqeria qe te forcohet lidhja organike reciproke midis nevojave qe ka shoqeria dhe sfera e zgjeruar per sherbim social e njerezve ne nevoje me ngritjen e pandaluar te autoritetit social te punonjesit social ne menyre qe tek ai te perputhet sjellja profesionale qendrimi moral me pritmerine sociale Kjo perputhje e natyrshme dhe e domosdoshme e pozicionit me rolin eshte kerkese themelore dhe kusht qe garanton integritetin profesional te punonjesit social brNe shoqeri ka gjithnje disa kerkesa qe shfaqen me imperative per disa profesione bazale me natyre sociale utiliteti i te cileve eshte i vleresuar dhe behet i pashmangshem per mirefunksionimin e saj Ne kete kontekst sipas mendimit tim profesioni i punonjesit social per shkak te rolit qe ai luan duket se nuk eshte ne te njejten shkalle dhe i barabarte me vleresimet lineare dhe profesionale qe behen per profesionet e tjera Perkundrazi ne kohen tone ka shume arsye sociale qe jane me natyre imperative dhe qe per kete arsye e bejne ultimativ ridimensionimin e vleresimit te pozicionit dhe rolit te punonjesit social duke e bere ate figure me fleksibilitet te natyrshem social per te qene ne kompatibilitet social dhe profesional me kerkesat e shoqerise Sepse ky profesion per shkaqe qe tashme dihen eshte ne piramiden e profesioneve per te cilat shoqeria shqiptare gjithnje e me shume sot dhe ne te ardhmen per arsye qe kuptohen do te kete nevoje te shtuar Sepse koha dhe problemet e shtuara te shoqerise modern kane sjelle nevojen imperative qe se pari ne profesionistet te kuptojme jo vetem shkaqet e brendshme ontologjike te zgjerimit te domosdoshem te kufijve te profesionit por dhe nevojat ekzistenciale te shoqerise per rolin dhe misionin e vecante te punonjesit social per rezen e zgjeruar te shtrirjes dhe ndikimit social ne jeten e trazuar te individeve grupeve sociale dhe shoqerise shqiptare ne teresi brKa shume arsye qe kerkesa per performance profesionale dhe ndikim social te shtuar te punonjesit social tashme eshte ne apogjeun e kerkesave ultimative qe ka shoqeria jone sidomos per disa role e pozicione profesionale qe kane natyre dhe karakter te drejtperdrejte humanitar Ne kete pikepamje shoqeria bashkekohore shqiptare eshte bere me e qarte dhe nuk ka asnje dileme per rolin e vecante te punonjesit social ne hierarkine e roleve dhe profesioneve me dobi sociale dhe leverdi individuale Jetojme ne kushtet e shoqerise moderne ne te cilen njeriu i lire i individualizuar i margjinalizuar eshte perballe me shume veshtiresi qe jane te natyrshme dhe te panatyrshme Jeta moderne eshte e mbushur me iluzione dhe deziluzione me paqartesi e fobi me sindroma e hipertrofi qe vijne nga vete natyra e jetes e cila shpesh per njeriun konkret vertitet midis merzise dhe deshperimit dhe qe per keto arsye te integruara sa sociale dhe personale po aq dhe impersonale madhore ka nevoje per keshille mbeshtetje psiko-sociale per qartesi nxitje per integrim social dhe ndihme per te garantuar integritetin psikomoral te individit dhe aftesite e kompatibilitetit social Me fjale te tjera ndoshta tashme kur problemet e shoqerise sone jane bere me te shumta me te mprehta e me te komplikuara roli dhe misioni i punonjesit social si figure adekuate ndikuese orientuese dhe keshilluese eshte vertete zgjerim ne rivleresim social dhe ne presionin e natyrshem te ekspansionit profesional brNdaj sot me shume se kurre eshte e dobishme ne se do te fillojme nje beteje kulturore me shoqerine ne menyre qe te zgjerohet koncepti per vleren profesionale problemin e statusit dhe ndikimit social si agjent shoqeror te rolit profesional te punonjesit social duke e pare figuren e tij ne menyre integrale duke e vleresuar ne teresi dhe vecanerisht ne raport me nevojat dhe kerkesat e shoqerise Duke vleresuar sasine cilesine dhe intensitetin e problemeve te mprehta sociale me te cilat po ndeshet shoqeria jone dhe vecanerisht me kerkesat e shumta te sherbimit social profesionist per pranine e domosdoshme te nje figure te tille universale me aftesi polivalente sic eshte punonjesi social i cili po behet i kudondodhur dhe i kudogjendur ne te gjithe strukturat e sherbimit social ne te gjithe tipologjite e saj por dhe ne te gjithe sferat e perbashketa te jetes sociale dhe te organizimeve sociale te shoqerise tone brQellimi dhe bindja ime profesionale per rolin e punonjesit social si figure universale e sherbimit dhe si agjent i ndryshimeve sociale ne shoqerine tone eshte e patundur Pervoja personale e gjate por dhe njohja me praktikat me te mira te punes dhe sherbimit social me kane bindur se kudo punonjesi social ne dallim nga te gjithe figurat e tjera profesionale te pranishme te dobishme dhe te perfshira ne strukturat e sherbimit social eshte shume i rendesishem Per nga natyra e profesionit te hapur dhe gjeresia e nderhyrjeve punonjesi social eshte njeheresh agjent i madh i ndryshimeve sociale dhe figure omnipotente dhe me universale e sherbimit social Natyrisht e kuptuar kjo jo ne menyre sempliste e burokratike por ne menyren me te gjere dhe me polivalente te sherbimit si veprimtari sociale e gjithanshme e pranishme ne te gjithe strukturat sociale funksionale te shoqerise ne te gjithe format strukturat dhe institucionet e organizimit te saj brNe praktiken e punes sociale ka deformime te pozicionit vleres misionit dhe rolit te punonjesit social si rezultat i konfondimit te kerkesave ultimative te jetes dhe komponenteve te te pavleresuar te profesionit te punonjesit social Nuk mendoj se konfondimi eshte problem terminologjik apo qe vjen per shkak se ka ngaterresa te caktuara midis natyres misionit dhe funksionit te punonjesit social ne raport me profesionet e tjera te aferta apo te ngjashme Profesioni i punonjesit social nuk eshte privilegj i pervecem individual Duke e pare nga vlerat dhe utiliteti social kete profesion duket se eshte koha qe e ka bere punonjesin social nje profesion individualisht atraktiv dhe nga pikepamja sociale me vlere utilitare evidente brKrahas dhe bashke me te jane edhe profesione te tjera te ngjashme apo te ndryshme pa te cilat nuk mund te realizohen se pari shume sfida te modernizimit te sherbimit social si veprimtari komplekse Zgjerimi konceptual i politikave sociale shtimi i tipologjive te reja te sherbimit modern decentralizimi i rrjetit te sherbimit dhe institucioneve sociale vendosja e standardeve te sherbimit per te gjithe llojet e sherbimeve kompozimi me modern i ekipeve multidisiplinare ne institucionet e sherbimit social krijimi i formave te reja te sherbimit komunitar rritja e peshes dhe rolit intensiv te aktoreve te shoqerise civile dhe tentativat per te krijuar sherbime te personalizuara ne formen e kujdestarive nominale apo te sherbimit ne familje na detyron qe jo vetem ne ta shikojme rolin dhe misionin e punonjesit social ndryshe por te ndikojme qe edhe shoqeria shteti pushteti vendor dhe te gjithe faktoret e tjere qe kane nevoja social eta shikojne dhe vleresojne meritokratisht ndryshe rolin e punonjesit social brKoha kerkon nje percaktim dhe ndarje me te qarte te asaj qe eshte kerkese objektive e natyres se profesionit qe buron nga kerkesa e shoqerise dhe perfytyrimit qe ka individi qe ka zgjedhur te luaje nje rol te tille profesional i cili me shume se me perfytyrimet individuale te sakta apo te deformuara ne ndonje rast eshte ne lidhje me kerkesat e jetes dhe ne perputhje me kerkesat e shoqerise Kjo perputhje e domosdoshme e kerkeses sociale me perfytyrimin individual nuk eshte e lehte Ajo nuk behet pa keqkuptime keqinterpretime dhe mangesi sidomos ne aspektin e zbatimit praktik te ketij binomi te domosdoshem midis kerkeses objektive te shoqerise dhe perceptimit subjektiv te misionit dhe luajtjes se rolit ne perputhje me kete mision br br br brbrbr 25 Tetor 2010 <![CDATA[Pas 20 vitesh - Reflektime mbi demokracine dhe shtetin ne Shqiperi]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056316/titulli/Pas-20-vitesh---Reflektime-mbi-demokracine-dhe-shtetin-ne-Shqiperi brbr Ani Ruci br brKonferenca organizohet ne kuader te Tetorit gjerman nga Fondacioni gjerman Friedrich Ebert Instituti shqiptar per studime Nderkombetare Qendra per studime ne Europen Juglindore ne Universitetin e Gracit Njohja e te kaluares eshte celesi per te kuptuar te tashmen dhe projektuar te ardhmen Nisur nga kjo e vertete e njohur kjo konference hapi debatin per arritjet e Shqiperise ne dy dekadat e fundit deshtimet dhe sfidat e se ardhmes Bernd Fischer ekspert i ceshtjeve shqiptare nga Universiteti Indiana konsideroi arritje te dukshme te 20 viteve te fundit periudhe qe perkon me renien e regjimit komunist dhe periudhen e tranzicionit marredheniet nderkombetare Pas 20 vitesh Shqiperia eshte nje partnere e besueshme e Perendimit anetare e NATO-s vend qe ka nenshkruar MSA tha ai Ne planin e brendshem sukses eshte vendosja e demokracise dhe pluralizmi politik Por deshtimi me i dukshem sipas Bernd Fischer eshte natyra e partive politike qe kane mbetur sipas modelit te regjimit te kaluar Lidershipi politik ne Shqiperi eshte authoritar i mungon toleranca dhe gatishmeria per kompromis br Ndersa Nikolas Panos nga SHBA tha se deshtimi me i madh i Shqiperise ne keto 20 vite eshte mbetja e pazgjidhur e ceshtjes se prones mosvajtja e prones tek pronarii ligjshem Ai kritikoi klishete e tipit Ne Shqiperi eshte bere shume progress por me shume duhet bere qe ndeshen shpesh ne raportet e organizatave nderkombetare Nikolas Panos tha sot ne Tirane se ato jane te demshme dhe jo konstruktive per zhvillimin e vendit Mjaft kritik ndaj bilancit te Shqiperise ne 20 vitet e pas shembjes se regjimit komunist ishte kendveshtrimi i publicistit dhe analistit te njohur politik Fatos Lubonja Ai e cilesoi pluralizmin politik ne Shqiperi nje hibrid mes te shkuares komuniste dhe demokracise Pluralizmi politik ne Shqiperi nuk eshte pluralizem i vertete pasi ky i fundit nenkupton dialogun perfaqesimin e interesave te ndryshme me programe alternative Ne Shqiperi kemi vetem dy ndarje te ish Partise se Punes qe kane tendenca konfliktuale nuk jane pro dialogut dhe njelloj si ne kohen e ish nomenklatures komuniste kane nje shkeputje nga njerezit nga baza e cila vjen duke u thelluar Prandaj ky nuk eshte nje pluralizem i vertete tha Fatos Lubonja brShqiperia - larg nga te qenit nje histori suksesi brMiranda Vickers eksperte e ceshtjeve shqiptare ne Londer u ndal ne transformimin mbreselenes te Tiranes ne keto 20 vite Por sipas saj megjithe arritjet Shqiperia nuk perben nje histori suksesi Shqiperi eshte larg te qenit nje histori suksesi Arritjet e qeverise erresohen nga probleme serioze si niveli i larte i korrupsionit dhe mungesa e nje gjyqesori te pavarur Nje nga mangesite e dukshme per Miranda Vickers eshte qendrimi mosperfilles ndaj mjedisit shkaterrimi i tij si pasoje e zhvillimit te pakontroluar nga shteti Konferenca vazhdon me cshtjet qe lidhen me kalimin nga nje shtet i gjithepushtetshem ne nje shtet demokrartik dhe ato te transformimit social dhe ekonomik ne 20 vitet e fundit Kjo konferenc ndrkombtare zhvillohet ne kuader te aktiviteteve te Tetorit gjerman br br br br br br br brReformohet FMN-ja mosmarreveshje rreth eksporteve dhe kursit te monedhave br br brBahri Cani br br brMinistrat e Financave te G20-s kane rene dakord per reformimin e FMN-se Mospajtime serioze mes SHBA-se dhe vendeve me te medha eksportuese si dhe kritika ndaj Kines per kursin e ulet te monedhes se saj Ministri amerikan i Financave Timothy Geithner kerkoi uljen e tatimeve ne diten e pare te takimit me homologet e tij nga dhe shefat e bankave qendrore nga 20 vendet me te zhvilluara industriale dhe atyre ne ekspansion qe po zhvillohet ne Korene e Jugut Ideja e tij ishte qe ne kete menyre te evitohen tepricat e medha tek vendet e medha eksportuese Ai ishte nder te paret qe pershendeti nikoqirin e takimit Yoon Jeung-Hyun dhe se bashku me homologun e tij kanadez perpiqej te fitonte mbeshtetje per pozicionin amerikan brMosmarreveshjet e SHBA-se me Gjermanine dhe fuqite e tjera eksportuese brNe nje leter te derguar me pare ai ka kerkuar qe te percaktohen sakt kufijte e tepricave tregtare dhe deficiteve Kerkesa ishte e drejtuar ne radhe te pare drejt fuqive me te medha eksportuese si Gjermania Kina dhe Japonia Gjate vitit te kaluar teprica tregtare e Gjermanise per shembull ishte rreth pese per qind e prodhimit te pergjithshem Ministri amerikan i Financave kerkonte qe kufiri me i larte te jete kater per qind qe u refuzua jo vetem prej Gjermanise por edhe prej vendeve te tjera eksportuese Per kete ceshtje ne duhet te flasim por synimet e percaktuara nuk jane reale theksoi ministri japonez i Financave Yoshihiko Noda Mes SHBA-se e cila tradicionalisht me shume importon se sa eksporton mallra dhe vendeve eksportuese ka grindje prej kohesh lidhur me politiken ekonomike Per momentin keto grindje po zhvillohen ne formen e luftes per kursin e monedhes ne keto vende brKritika te shumta ndaj Kines brSHBA-ja dhe vendet e tjera te industrializuara jane te mendimit se Pekini zyrtar artificialisht po mban nje kurs te ulet te Yuanit per te perfituar nga tregjet boterore Presidenti i Korese se Jugut Lee Myung-bak apeloi qe te kihet me shume kujdes dhe te zgjidhet problemi me kurset e kembimit te monedhave Te gjitha vendet duhet te perfitojne ne menyre qe te kemi nje situate win-win per te gjithe tha ai Presidenti i Korese se Jugut kerkoi qe pjesemarresit tu permbahen premtimeve edhe per reformimin e Fondit Monetar Nderkombetar Evropa eshte e gatshme te heqe dore nga dy vende ne FMN dhe mbeshtet idene qe ato tu jepen Kines dhe Indise ne menyre qe te shtohet influenca e vendeve ne ekspansion Keto te dhena i ka konfirmuar dhe ministri gjerman i Ekonomise Rainer Brderle i cili ne kete takim po zevendeson ministrin e semure te Financave Wolfgang Schuble Bruderle konfirmoi se FMN-ja gjendet para nje reforme te thelle sepse vendet e industrializuara kane rene dakord per rishperndarjen e pushtetit ne kete organizem br brbrbr 25 Tetor 2010 <![CDATA[Kadare 20 vjet me pare]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056314/titulli/Kadare-20-vjet-me-pare brbr Nga Prec Zogaj brNjezet vjet me pare shkrimtari i shquar Ismail Kadare njoftonte nga Parisi vendimin e tij per te mos u kthyer ne Shqiperi pa u vendosur demokracia largimin dhe distancimin e tij nga regjimi i fundit komunist ne Europe opozicionin e tij te hapur me kete regjim Per ta thene me nje fjale lugubre por shume te njohur dhe shume te kuptueshme ne epoken e izolimit Kadare njoftoi arratisjen e tij edhe pse nuk e zuri ne goje fjalen arratisje ndoshta per te respektuar ata qindra dhe mijera bashkatdhetare qe kishin ikur apo kishin tentuar te iknin ilegalisht pergjate dekadave si ne nje bast me vdekjen nga toka dhe nga deti Per shkak te fames boterore te Kadarese largimi i tij baraspeshonte historine dhe kurorezonte me nje shembull ekselent kryengritjen shumevjecare te shqiptareve me emrin Ikje Kurse ne planin e bujes dhe efekteve politike akti i tij ishte unikal i pakrahasueshem Ikja e Kadarese ne fund te muajit tetor 1990 u njoftua ne nje periudhe kritike per fatin e demokratizimit te Shqiperise kur regjimi i Tiranes pas goditjeve qe kishte marre nga ngjarjet e ambasadave dhe perpjekjet per demonstrata ne Shkoder Tirane Kavaje e tjere po rrekej te hapte nje te ashtuquajtur periudhe ristabilizimi nepermjet disa ndryshimeve per fasade qe kishin per qellim te siguronin vazhdimesine e regjimit komunist dhe te privonin serish kombin shqiptar nga takimi me Europen e vlerave te lirise dhe demokracise shumepartiake Pikerisht ne kete kohe pezull te mbushur me zhgenjime Ismail Kadare mori vendimin e tij historik duke deklaruar boterisht distancimin e tij nga parodia dhe iluzionet e demokracise ne Shqiperi Deklarata e tij e paharrueshme e largimit ishte jo vetem njoftimi i nje akti por edhe dokumenti i nje platforme lucide per te ardhmen demokratike te Shqiperise se re dhe Kosoves se re Me zerin e intelektualit te vet me te njohur kombi shqiptar i njoftoi mbare botes aspiratat e veta per liri demokraci te drejta njerezore politike dhe kombetare Historia nuk zhvillohet si nje pjese teatrale ku gjithkush mund te lexoje fundin para fillimit Ne jete ngjarjet zbulohen duke ndodhur Ne kete kuptim ikja e Kadarese ne tetor te vitit 1990 ishte nje akt politik dhe intelektual i guximshem me efekte pozitive te jashtezakonshme per kursin qe moren zhvillimet demokratike te kohes Ne sot e kujtojme sot ikjen e Kadarese si nje prej nje prej ngjarjeve pararendese me te vecanta dhe me te rendesishme qe paralajmeruan dhe pergatiten Levizjen historike te Dhjetorit 1990 Ikja e tij ekspozoi me qarte se kurre mashtrimin dhe kotesine e ndryshimeve per ndryshime te regjimit te kohes ikja e tij ndezi mendjet dhe shpirtrat e rinise dhe jo vetem te rinise per nje bote te re te lirive dhe te drejtave universal ikja e tij pershpejtoi fillimin e levizjes demokratike studentore dhe mbare popullore Ne te vertete ikja e Kadarese rezultoi te ishte fillimi i numerimit mbrapsht per diktaturen shqiptare Duke evokuar ne largesine e njezet viteve aktin e Ismail Kadarese opozita e bashkuar dhe besojme mbare qytetaret shqiptare kujtojne me nderim te madh nje akt qytetar qe mbetet ne vlerat me te mira te trashegimise sone intelektuale dhe politike oksidentale Nderkaq gjejme rastin ti shprehim serish mirenjohjen tone shkrimtarit Ismail Kadare sikurse te apelojme kunder harrimit te ngjarjeve te kesaj rendesie nga institucionet qeveritare e shteterore br brbrbr 26 Tetor 2010 <![CDATA[A i duhen filozofet kohes moderne ]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056312/titulli/A-i-duhen-filozofet-kohes-moderne- brbr Gezim TUSHI br br brShkolla dhe formimi i filozofeve te rinj br br brJo vetem per motive profesionale por edhe per ca motive shume me te thella sociale nuk me duket se ne shoqerine tone kemi qendrime normale koherente per te vleresuar dobine e filozofise dhe rolin e filozofit ne kohen tone shte e natyrshme qe ne kohe te deformimeve te renda merkantiliste te rendjes se shthurur pas materialitetit vulgar dhe plotesimit pa kriter te deshirave biologjike eksentrike eshte e veshtire te flasesh per vlerat qe kane idete e pergjithshme rregullatore dhe per njerez qe kane ide dhe shqetesime sociale per te sotmen dhe te nesermen e shoqerise Kjo situate kaotike ka bere qe tani ne shoqerine tone te duket sikur filozofia eshte e tepert Ajo gradualisht eshte duke u zhvendosur qofte si shkence apo si profesion Ajo eshte margjinalizuar padrejtesisht per shkak te mentalitet medioker ne skaj te shoqerise Ndersa filozofet tane me perjashtime te rralla ose jane mbyllur pas dyerve te kabineteve dhe mureve te universiteteve duke u marre me filozofi ne menyre skolareske dhe didaktike ose e ndjejne veten te pafuqishem qe te zene vendin qe u takon por jo si dhurate por me meriten e shfaqjes se ideve dhe orientimeve te dobishme filozofike per orientimin e shoqerine stabilitetin e njeriut dhe jetes publike ne Shqiperi te cilat sot si asnjehere me pare jane corientuar levizin ne menyre kaotike dhe per pasoje me shume se kurre kane nevoje per ide dhe orientim te qarte filozofik dhe social brUne besoj se ceshtja e vleres se mendimit filozofik dhe roli i filozofeve ne shoqerine tone duhet pare ne nje aspekt me te gjere Se pari puna duhet pare aty ku formohen dhe pergatiten ata Sipas meje situata qe zhvillohet ne kete sfere tregon qarte ate qe koha kerkon Sipas mendimit tim duhet nje ridimensionim i aksit dhe kahjes se njohurive qe marrin studentet qe ne auditoret e fakultetit Kjo do te thote qe pa mohuar vleren e njohurive te grumbulluara historikisht ne historine e mendimit filozofik dhe pa shmangur autoret fondamentale dhe idete e perfaqesuesve me omnipotente te te gjithe rrymave te mendimit filozofik duhet qe kurrikulat lendet dhe leksionet ne auditore te orientohen me qarte me aks tendencioz drejt trajtimit te problemeve filozofike qe shtron jeta dhe qe njeriu duhet ti zgjidhe sot ne kohen moderne Sigurisht une nuk them qe filozofet te behen politikane dhe futen ne hullite e mendimit te sotem politik por ata nuk mund te jene fare te abstraguar nga problemet e botes se jetes as te fluturojne filozofikisht mbi te duke mos qene fare te lidhur me ngjarjet e jetes shoqerore dhe politike te kohes se tyre brStudentet kane nevoje per te mesuar artin e abstragimit dhe te perdorimit te meditimeve te thella filozofike por sidomos per ato qe jane analoge me te vertetat e jetes bashkekohore shqiptare dhe pertej saj Sipas mendimit tim me duket se eshte e nevojshme qe krahas problemeve bazale te teorive filozofike klasike te rrymave dhe drejtimeve tradicionale baze te saj duhen bere perpjekje per te tematizuar dhe problematizuar me shume njohurite qe ata marrin ne universitet Me fjale te tjera njohurite shkencore te fushes se filozofise duhen bere me aktive me te disponueshme te lidhura me jeten dhe te perdorshme me kollajllek nga studentet tane qe ne hapat e formimit akademik Kjo do te thote qe akoma duhen bere rivleresime ne raportet e koncepteve te filozofise tradicionale te cilat kane vlere kur nuk teprohet me to duhet ti lene me shume vend dhe hapesire koncepteve dhe teorive te filozofise bashkekohore Me sa duket ato kane marre shume peshe ne frymezimin e qyteterimit liberal te kohes sone Kete ide e ka sqaruar fare qarte Mishel Fuko i cili ka kritikuar me te drejte idene se filozofet ne te kaluaren kane qene te prirur qe te prodhojne te verteten filozofike te shkeputur nga kushtet dhe rrethanat ne te cilat ajo ngjizet Muhamedin Kullashi Pushteti dhe dija tek Mishl Foucault faqe 27 brKoha eshte e tille qe te pergatisim studentet qe me shume sesa te mendojme per kuintensencat e filozofit sipas arketipit te paster te mbyllur ne meditime shterpe apo ne labirintet e mendimit spekulativ qe nuk duhen mohuar kur eshte fjala per formimin shkencore te studenteve ne duhet te mendojme per te pergatitur filozofe qe flasin me kohen e tyre dhe jane njerez me mendje te hapur dhe te afte qe te ligjerojne me shoqerine e tyre dhe tonen brUne e di qe do kete ndonje qe do ta kuptoje te cunguar idene time ose qellimisht do perpiqet ta deformoje ate Ndaj me duhet te sqaroj ata por dhe studentet se gjithnje ka nje rrezik eminent ne pergatitjen e filozofeve te rinj te kohes moderne ne te cilen nuk eshte e lehte te ndahet qendrimi i njeanshem midis filozofit te kulluar teoricienit lektorit te auditorit akademik nga filozofit profesionist qe i duhet shoqerise ne betejen per te gjetur kuptimin e gjithe kesaj problematike te madhe konceptuale qe ka jeta jone Sipas mendimit tim koha kerkon qe ti pergjigjemi me shpejt kerkesave te saj ne menyre qe te mos e deformojme formimin profesional te studenteve qe ata ne jete te mos jene defektoze Nese formimi i tyre nuk eshte kompatibel perballe kerkesave te jetes sociale konkrete dhe epifenomenale vlera e formimit eshte e cenuar Pa shmangur fare nevojen per akademizem dhe elitarizem qe eshte prirje organike per filozofet ne cdo kohe besoj se ne kohen tone eshte e nevojshme qe te percaktojme qellime me konkrete te pergatitjes Natyrisht pa ngaterruar dhe duke vendosur me qarte kufirin e nevojshem te njohurive qe dallojne filozofin profesionist nga moralisti popullarizues Kete gje ata qe kane nevoje ta kuptojne me gjere eshte e nevojshme te lexojne edhe njehere filozofin e shquar britanik Bertrand Rasell i cili e ka sqaruar per bukuri kete ceshtje brNderkaq qe te realizojme keto sfida qe jeta i ben formimit te filozofeve tane ne duhet te mendojme pak me tutje duke shkuar pertej mureve te Fakultetit dhe permbajtjes se kutikulave sepse studentet qe po pergatiten sot jane njerez qe do mendojne dhe filozofojne neper shoqerine tone ne epoken e Shengenit dhe integrimit europian dhe fare afer edhe ne Shqiperine e globalizuar Jeta moderne do te kete tjeter ritem konceptual filozofik social dhe moral Kapja dhe interpretimi konceptual i ketij ritmi eshte sa ceshtje sociale po aq edhe problem qe duhet kuptuar dhe interpretuar filozofikisht brNe kete kontekst besoj se nje rregullim me i mire i problemeve dhe i raporteve brenda procesit mesimor jo vetem eshte i nevojshem por tani po behet akoma me i domosdoshem Kjo do te thote se ne qellimet tona te formimit akademik te studenteve tane duhet te mendojme me shume per te ndryshuar disa gjera te rutines se transmetimit tradicional te dijeve dhe mendimit filozofik historik duke krijuar tek ata struktura me kompakte te konceptimit me te lire te profesionit te tyre duke i mbrojtur nga dogmatizmi teorik dhe te menduarit skolastik qe i ben shpesh ata te pazote per te qene filozofikisht sfidante dhe teorikisht kompetente perballe me sfidat reale te botes se jetes se vertete me sfidat e konceptimit te qyteterimit me ndryshimet e thella morale te shoqerise tone moderne Pa kete aftesi kompatibiliteti sa teorik po aq edhe social kam dyshim se mund te realizojme misionin tone akademik dhe ca me pak qe ai tu sherbejme formimit te filozofeve te rinj jo aq per te gjetur ata tregun e tyre te punes por per te gjetur shoqeria jone filozofet qe do perpunojne koncepte do bejne analiza dhe do formulojne ide qe i duhen kohes njeriut dhe shoqerise shqiptare sot Nuk eshte kaq e lehte te gjesh ate qe duhet duke kerkuar ne rruge te gabuar apo pa gjetur ate se nga duhet ecur per ta bere ate qe duhet Por sidoqofte duhet te mendojme qe te gjejme zgjidhje per te ndryshuar shume gjera qe edhe pse duken sikur funksionojne normalisht neper aulat e fakultetit nuk e kane efektivitetin e duhur ne formimin me adekuat te filozofeve te rinj shqiptare Une besoj se sado te kemi pretendime per trajtime fondamentale ontologjike apo per kontribute shkencore konceptuale ne fushen e mendimit te kulluar filozofik apo te teorive filozofike nuk i kemi mundesite shanset dhe kapacitetet per te pasur nje performance te tille elitare dhe selektive brPa mohuar te drejten e askujt qe te aspiroje qe te behet guru ne filozofine shqiptare monark ne mendimin filozofik une mendoj se kemi nevoje qe ne menyre me pragmatiste te mendojme per ato sfida qe duhet te perballojne filozofet e rinj ne jeten tone duke i pergatitur ne menyre sa me komplementare me mendimin e perparuar filozofik qe buron nga sfidat e kohes dhe te jetes sone moderne e cila sic po duket ka dhe ne te ardhmen do te kete akoma me shume nje pafundesi me dilema shqetesime ankthe sociale paqartesi ideore dhe probleme te thella tronditjeve shpirterore dhe termeteve sociale qe e kane bere shoqerine shqiptare dhe jeten e njeriut tone qe te levize gjithnje e me shume ne nje terren konceptualo-filozofik te rreshqitshem Mendimi teorik dhe nderhyrjet inkrementaliste te veprimtarise se filozofeve tane te rinj dhe te vjeter duhet konsideruar si mundesi me vlere te madhe qe te ndikohet ne stabilizimin konceptual dhe ekzistencial te shoqerise dhe njerezve tane duke i ndihmuar ata qe te gjejne ekuilibrat ontologjike dhe te mbrohen nga tronditjet e thella te coroditjeve mendore qe po sjell moderniteti social ne shoqerine shqiptare brPo a ka zgjidhje problemi qe shtruam Po me siguri qe ka dhe mund te gjenden po qe se vritet me shume mendja dhe largohemi nga ngurtesite e njeanshme dhe te panevojshme doktrinarise ne formimin e studenteve tane nese rregullojme raportet e formimit midis lendes historiciste dhe mendimit elokuent te ceshtjeve qe trajtohen ne filozofine bashkekohore dhe qe i nevojiten kohes dhe shoqerise tone eshtja eshte qe formimi i mendimit filozofik i studenteve duhet ti ndihmoje dhe jo te behet pengese per rrugen e tyre te depertimit drejt problemeve te shoqerise dhe qenies moderne te njeriut te sotem te ketij njeriu qe eshte i veshtire te konceptohet nga qe gjithnje e me shume po behet i lakuar dhe pa dimension social Hapja me kompetence drejt problemeve te qenies dhe jetes nuk mund te behet ne se studentet i mbyllim ne labirintet e kalendave greke apo i mbajme ose brenda unit teorik te tyre apo ne analet e kapercyera te historise Koha ne shoqerine tone po behet gjithnje e me e veshtire Jo aq per te orientuar sendet por per te qeverisur shpirtrat e coroditur nga moderniteti Dhe kete detyre askush me mire se filozofet nuk mund ta beje Sepse sipas mendimit tim nga idete filozofike vijne indirekt por ne menyre te dukshme edhe sigurite sociale por edhe rreziqet individuale Kjo e vertete ka ndodhur ne cdo kohe Ndaj per studentet e filozofise qe pergatisim sot ne fakultet duhet te mendojme se do te jene njerezit qe neser do te punojne ne fushen e ideve brPavaresisht kushteve qe kemi sot ne shoqerine tone ne duhet te tregojme kujdes te vecante per formimin e filozofeve tane te ardhshem sepse cdo kohe ka nevoje per mendim filozofik Si cdo shoqeri edhe shoqeria jone ka nevoje per filozofet e saj qe duhet te formohen ne menyre te tille qe te kuptojne te shpjegojne te interpretojne dhe te pranojne gjithcka qe eshte detyre e tyre filozofike morale sociale dhe profesionaleSepse cfaredo qe te themi ne fund te fundit eshte detyre thelbesore qe filozofi eshte i denuar te qendroje tek problemet dhe mendimi i kohes duke i sherbyer se pari publikut filozofik te kohes se tij br br br br br brbrbr 28 Tetor 2010 <![CDATA[Brukseli Shkupit - Paralajmerim per rivendosjen e regjimit te vizave]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056310/titulli/Brukseli-Shkupit---Paralajmerim-per-rivendosjen-e-regjimit-te-vizave brbr Fatos Musliu br br brBashkimi Evropian i ka bere kritika te ashpra Maqedonise per rritjen gjithnje e me shume te azilkerkuesve nga Maqedonia ne vendet e BE-se Nese Shkupi nuk e parandalon kete dukuri vendi mund te ballafaqohet me rivendosjen e regjimit te vizave Shengen Sipas te dhenave te Ministrise se Jashtme te Maqedonise numri i azilkerkuesve nga vjeshta ka filluar te shenoje rritje vetem ne Gjermani ne muajin shtator jane paraqitur 521 kerkesa per azil 146 ne Suedi dhe 82 ne Belgjike Ne muajin tetor numri i azilkerkuesve nga Maqedonia ne vendet e Bashkimit Evropian eshte rritur ne 206 persona Vala e re e azilkerkuesve dhe paralajmerimet e zyrtareve te larte te BE-s per mundesine e rivendosjes se regjimit te vizave kane alarmuar institucionet ne Maqedoni per te ndermarre masa ne parandalimin e migrimit te qytetareve brQeveria ne seancen e fundit ka marre vendim qe te vazhdohet me fushaten me qellim qe te njohtohen qytetaret te cilet deshirojne qe te largohen nga Maqedonia dhe qe kerkojne azil se keto gjasa jane zero pra te njohtohen qytetaret me procesin e liberalizimit me procesin i cili parasheh vetem qendrimin e tyre ne vend te huaj per kohe te caktuar - thote Muhamed Hoxha zedhenes i qeverise se Maqedonise br br brPer te gjithe ata persona qe do te vazhdojne te keqperdorin liberalizimin e vizave do te rishqyrtohet mundesia qe tu merren dokumentet e udhetimit Kjo dhe masat e tjera sanksionuese do te ndermeren nese vjen deri te eskalimi i situates Sipas analizave te Ministrise se Jashtme azilkerkuesit i dine pasojat nga keqperdorimi i liberalizimit te vizave por kete e bejne per shkaqe te perfitimeve financiare Ministrja e Puneve te Brendshme Gordana Jankulovska ka bere me dije se tani azil kerkuesit nuk do te kene asnje perfitim financiar pasi shtetet si Holanda Austria dhe Gjermania i kane nderprere beneficionet financiare qe u jepeshin azilkerkuesve gjate zhvillimit te procedures brNe kete faze vleresojme se nuk ka nevoje qe Maqedonia te sanksionohet me rivendosjen e regjimit te vizave sepse ne do te arrijme qe te pengojme dukurine e azil kerkuesve me nje fushate te vazhdueshme me qytetaret ku ata do te informohen se nuk ka asnje gjase per marrjen e azilit ne cilindo shtet te BE-s deklaron Gordana Jankulovska brSekretari i shtetit per azil dhe migrim i Belgjikes Meklior Vatle ka vizituar Shutken dhe Likoven komuna keto nga eshte numri me i madh i azil kerkuesve ne Belgjike Qe nga fillimi i ketij muaji perballemi me nje rritje te madhe te azilkerkuesve ne Belgjike ky fenomen duhet te luftohet dhe sa me shpejte qe eshte e mundur te pengohet i ka porositur Vatle autoritetet e pushtetit lokal ne Maqedoni brAnalisti politik Sllobodan ashule mendon se BE nuk do te rivendose per disa qindra azilkerkues regjimin e vizave per Maqedonine Kritikat e Brukselit drejtuar Shkupit duhet ti kuptojme si verejtje te fundit dhe se Maqedonia duhet te marre masa sanksionuese ndaj atij grupi te qytetareve qe keqperdorin liberalizimin e regjimit te vizave thote ashule brNdihme per tejkalimin e situates me fenomenin e azilkerkuesve ka ofruar edhe Qendra Nderkombetare per Zhvillimin e Politikave Migruese e cila do te inkuadrohet ne fushate per informim te mirefillte se cka nenkuptohet me liberalizimin e regjimit te vizave me vendet e BE-se br br br brTurqia thote se nuk do bllokoje planin e NATO-s br br brWall Street Journal br brMinistri i Jashtem i Turqise Ahmet Davutoglu ka deklaruar se eshte jashte cdo shqyrtimi te Ankarase kundershtimi i masave te Aleances Veri-atlantike ne planin e sigurise dhe rrjedhimisht ka perjashtuar cfaredo mundesie te bllokimit te mburojes raketore te propozuar nga Shtetet e Bashkuara Davutoglu ka apostrofuar tri parime baze te qasjes se Turqise ndaj mburojes raketore NATO-ja mund te zhvilloje sistemet mbrojtese duke pasur parasysh rreziqet e sigurise dhe Turqia nuk konteston kete mase te Aleances ka thene Davutoglu Aleanca dhe lideret e 28 vendeve anetare duke perfshire edhe Turqine pritet qe ne samitin qe mbahet me 19 nentor ne Portugali te vendosin nese NATO-ja do te jetesoje sistemin e mburojes raketore Pasi qe vendimet e NATO-s merren me konsensus cilido vend anetar mund te vere veto brDerisa Turqia ka mbeshtetur planin ajo ka vene disa kushte Ne kete kontekst Davutoglu ka kerkuar qe sistemi te mbuloje gjithe Turqine sepse mbetja jashte e ciles do pjese te vendit do te jete e papranueshme per Turqine Diplomatet kane thene se Turqia eshte vend i preferuar per mburojen raketore por jo e vetmja Nje kusht tjeter qe e ka apostrofuar Davutoglu ka qene mospranimi i pozicionit te Turqise si vend i frontit te pare te NATO-s sic ishte gjate periudhes se Luftes se Ftohte Diplomatet thone se mburoja raketore ka vene Qeverine e Turqise ne nje pozite te veshtire Nese Ankaraja bllokon ose refuzon pjesemarrjen ne mburojen raketore do te zemeroje Shtetet e Bashkuara dhe aleatet e NATO-s Nese i bashkohet mburojes Qeveria turke rrezikon te zemeroje Iranin fqinj dhe furnizues i madh i energjise Administrata e Shteteve te Bashkuara gjithnje ka pohuar se mburoja raketore eshte propozuar si plan i kundervenies ndaj Iranit ndersa diplomate te afert me bisedimet Ankara - Uashington thone se Turqia eshte duke kerkuar qe ne asnje dokument te NATO-s Irani te mos permendet brTurqia gjithashtu eshte e shqetesuar edhe nga mundesia qe mburoja ti demtoje marredheniet e saj me Rusine Mburoja raketore eshte test per politiken e jashtme te Davutoglus qe permblidhet me formulimin zero probleme me fqinjet brKjo politike mbeshtetet ne idene qe Turqia e cila per dekada kishte kufij te mbyllur dhe raporte te ftohta ose armiqesore me te gjithe fqinjet aktualisht nuk ballafaqohet me armiqesi te tilla dhe si rrjedhim duhet ti hape sa me shume qe te jete e mundur kufijte e vet per tregti dhe udhetime Pas vendimit te Turqise qe te votonte kunder sanksioneve te reja ndaj Iranit eshte hapur dilema nese Turqia eshte duke i kthyer shpinen Perendimit brDavutoglu dhe lidere te tjere turq kane hedhur poshte me force kete mundesi Lideret turq kane argumentuar se prioritet ne politiken e jashtme mbetet integrimi ne Bashkimin Evropian dhe se ata jane duke cuar perpara interesat kombetare te vendit - ne formen qe do ta bente cdo vend me kete pozicion gjeografik br br brbrbr 2 Nentor 2010 <![CDATA[Koha moderne nuk ka pike kthimi]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056308/titulli/Koha-moderne-nuk-ka-pike-kthimi brbr Gezim Tushi br brUne besoj se ne thelbin e progresit social dhe perballe problemeve qe kane njerezit me veten dhe shoqerine eshte e tyre thelbesor eshte konceptimi i drejte i raportit me kohen Kjo shihet ne kuptimin filozofik dhe social si rrjedhe lineare pa kthim por dhe si element vleresimi per aftesite e kompabilitetit te njeriut me kohen dhe shoqerine e vet Keto jane probleme qe pavaresisht terminologjise se perdorur dhe pertej koncepteve thjeshtezuese qe kane njerezit kane ndikim te madh ne ndertimin e raporteve te secilit njeri me kohen e vet Ne kete kontekst duke e pare realitetin tone social kupton se nga menyra si konceptohet marredhenia e njeriut me veten kohen dhe shoqerine e tij ky raport jo vetem eshte i rendesishem por ne te njejten kohe eshte treguesi me evident qe percakton fatin individual te njeriut qe lidhet me aftesite e tij per te kuptuar kohen vecorite dhe sfidat e saj mundesine e orientimit per te qene me kohen apo kunder saj ne rrjedhen e natyrshme apo ne antinomi me te brKete te vertete te vjeter te jetes dhe te mendimit filozofik e ndeshim perdite ne shoqerine tone sidomos ne qendrimet vleresimet dhe reagimet e njerezve tane ne perballjet e forta te tyre me veshtiresite kalimtare te se sotmes dhe problemet e panjohura deri ne fund te se nesermes Duket se njerezit tane kane veshtiresi te cilat ne thelbin e tyre jane te natyrshme qofte per te dirigjuar te sotmen apo per tu pergatitur qe te menaxhojne dhe administrojne te ardhmen Une besoj se duhet te na shqetesoje fakti qe disa njerez nuk po dine te vendosin marredhenie te drejta me imperativat e kohes se tyre duke mbetur jashte apo ne periferi te kerkesave ultimative te saj Shume probleme sociale ekonomike dhe shpirterore qe perjetojme jane padyshim te lidhura me menyre sesi e trajtojme kohen sesa jemi ne perputhje me rrugen e saj drejt progresit zhvillimit dhe rritjes brKjo do te thote qe njerezit tane te mesojne se nuk kane kohe tjeter per te jetuar vec kohes se tyre Sido qe ajo eshte Realisht per shume njerez eshte e veshtire ca per faj te mungeses se aftesise koherente te individit per tu pershtatur me kerkesat e kohes por edhe per faktin qe jeta sociale ne Shqiperi eshte bere shume e komplikuar plot kontradikta Nganjehere te pashpjegueshme dhe te paperballueshme Ndaj eshte bere me shpeshtuar frekuenca e takimit me njerez qe vuajne nga koha por dhe njerez qaramane qe zvarriten si vemje pas saj brNe kete kontekst duhet menduar me shume per zgjerimin ne shoqerine tone te kesaj kategorie sociale Sepse duhet pranuar si realitet sa subjektiv po aq dhe objektiv qe koha moderne ne Shqiperi per disa njerez per fat te keq eshte bere barre individuale Per pasoje kane filluar te shtohen njerezit qe ankohen per pavlefshmerine dhe defektet e kohes moderne njerez qe kane shterur energjite dhe qe filluar te deprimohen nga pikepamja sociale Ka nje rritje te njerezve qe nuk kane gjetur kohen e tyre apo qe jane ne kerkim te kohes se humbur jo gjithnje dhe domosdoshmerisht per faj te shoqerise por nga qe nuk kane qene ne gjendje te kuptojne impertivin e kohes dhe ti pershtaten me cdo kusht asaj qe kane krijuar pritmeri dhe iluzione se nuk eshte kjo liria demokracia dhe moderniteti i vertete apo se trajtat nacionale te demokracise tone jane vetem te deformuara brPavaresisht se ne cfare mase eshte i vertete konstatimi i tyre duhet pranuar se keto gjera qe po ndodhin ne shoqerine tone jane probleme te natyrshme qe ne thelbin e tyre jane te lidhura dhe burojne nga filozofia tipologjia dhe standardet e tranzicionit Akoma me keq eshte situata per disa te tjere qe kane keputur artificialisht lidhjet e duhura me kohen e tyre dhe mendojne ne gjatesi vale qe nuk i kap koha jone qe besojne pasivisht ne filozofine mesianike apo qendrojne ne pritje te Godose duke besuar se nuk do te jete gjithnje keshtu se shoqeria shqiptare do te behet me e mire me humane dhe solidare dhe se shteti ne te ardhmen do te behet me social etj etj Keta jane ata qe nxijne realitetin qe mallkojne kohet modern qe flasin per renie apo regres te shoqerise shqiptare nga qe jane mesuar me modelin e nje rendi te palevizshem statik qe te siguronte me dhune barazine ne varferi Adhuruesit e kohes se shkuar apo ata qe kane akoma iluzione se ato kane qene kohe te arta eshte pak qe ti quash jashte kohe Konceptet e tyre jane retrograde pa te sotme dhe te neserme brPor megjithate eshte e vertete qe ne shoqerine tone njerezit jane te shqetesuar per shume dukuri sociale qe ka sjelle koha lidhur me martesen familjen shkollen humanizmin solidaritetin egoizmin Me sakte per te gjitha ato dukuri fenomene sociale qe ka sjelle koha modern dhe qe realisht jane shqetesuese per njeriun dhe shoqerine tone Nderkaq ka te tjere qe jane te alarmuar per marredheniet e cakorduara dhe te tensionuara midis brezave ne familje per funksionimin e familjes moderne nje berthamore per varferine numrin ne rritje te krimit divorceve dhe sjelljeve brutale dhe kriminale Koha modern ka sjelle konflikte te thella midis prinderve dhe femijeve midis te moshuarve dhe te rinjve Familja e sotme jo vetem nuk eshte qelize apo berthame por nga menyra se si po behet organizimi i saj nuk ngjet as si agjenci sociale qe te pakten te garantoje ekzistencen dhe qendrueshmerine tipologjike Martesa nga ana tjeter eshte duke perjetuar nje nga krizat me te thella ne historine e shoqerise sone Tronditjet brenda saj shtimi i divorcit e kane vene kete institucion para provave te medha ekzistenciale qe kane te bejne me te sotmen dhe te ardhmen e saj Bashke me to duket se vazhdon te jete ne ngjitje kurba e qendrimeve agresive dhe sjelljeve jo qytetare Po rritet numri i krimeve vrasjeve dhe vetevrasjeve qe kane marre masivitet te frikshem brTe gjitha keto shqetesime te thella strukturore te shoqerise shqiptare kane tronditur natyrshem besimin e njerezve tek vlerat e kohes modern Tek shume njerez ka humbur besimi se e ardhmja e shoqerise tone do te behet nje dite me e mire se sa eshte sot Ne kete situate kaotike te marredhenieve te njeriut me kohen e vet jane gjalleruar edhe idete Liberalet ne shoqerine tone jane nxites pa kompromis te zhvillimit dhe modernitetit duke qene radikale ne synimin e tyre per te ecur perpara dhe per te mos e frenuar rrjedhen e lire te zhvillimeve qofte edhe te veshtira dhe kontradiktore Ata jane te kenaqur me ate qe po ndodh ne kohen tone sepse jane te bindur qe kjo rrjedhe e lire e fenomeneve dhe dukurive sociale do te na coje ne menyre te natyrshme drejt standardeve te shoqerise moderne Te bindur qe koha moderne nuk ka me as ndalesa ca me pak kthime pas ata perpiqen te nxitin xhirot progresive te motorit social te shoqerise tone Nganjehere pa menduar fare per anen e erret te procesit per problemet dhe kontradiktat e thella per pasojat qe po sjell koha per individe dhe grupe sociale te caktuara brTe tjeret ata qe tremben nga ritmet e shfrenuara te modernitetit nga marramendjet metafizike coroditjet ekzistenciale dhe turbulencat psikologjike te modernitetit kane zene pozicion perballe shoqerise moderne dhe gjuajne me topat e konservatorizmit cdo cep te shoqerise tone Ata inventarizojne cdo gje te re qe nuk eshte konform me moralin zakonet traditat tipologjine sociale te shoqerise se kaluar Ata numerojne me imtesi te gjitha kontradiktat deformimet dhe te tmerruar nga ritmet e cmendura te modernitetit mbeten duke share kohen e tyre Madje cdo gje duke besuar se nje dite shoqeria jone mund te behet normale duke ndalur ritmin e zhvillimit apo ndryshuar aksin e drejtimit te zhvillimit te saj Filozofet dhe sociologet moderne Max Horkheimer dhe Teodor Adorno duke analizuar thelbin dhe format e shfaqjes se kohes ne shoqerine modern kane shkruar se E sotmja duket se nuk ka pika kthimi Ndryshimi i gjendjes ndodh gjithmone per te mire M Horkheimer T Adorno Dialektika e iluminizmit faqe 337 brNe te vertete po qe se kohen dhe zhvillimet ne shoqerine tone i shikon ne menyre te thjeshtezuar duke i pare dukurite sociale kontradiktore vetem ne siperfaqe dhe ca me teper ne se fenomenet vleresohen nga dukja natyrisht per shkak te kesaj optike normalisht do te dukej se shoqeria jone ne vend qe te orientohej drejt nje situate me te vertete njerezore duket se eshte duke ecur drejt nje anomie dhe crregullimi social Duhet te jesh njeri me vizon te ngushte me aftesi shterpe per te njohur kohen dhe thelbin e realitetit tone po qe se mendon se koha moderne ne vend qe ti jepte kuptim autentik jetes se individit dhe shoqerise i ka bere ato me kaotike dhe te pakuptimta brPadyshim eshte e vertete qe ka nje koncept ne zgjerim ne shoqerine tone qe shfaqet tek shume njerez shtresa dhe grupe sociale te pafavorizuarish apo te njerezve qe momentalisht jane ne boshllek ekzistencial te pa orientuar me sfidat e jetes te cilet mendojne se ne kohen tone asnje vlere njerezore pervec aftesise per tu pershtatur me realitetin empirik nuk vlen Sipas psikologjise se njerezve qe ndihen te deshtuar qellimi ne kohen tone eshte qe njeriu te mesoje si te ruhet nga rreziqet dhe si te pershtatet me imperativat e jetes Kjo eshte e vertete por ne te vertete nuk eshte tamam e verteta e plote Idete e deformuara jane te rrezikshme dhe me pasoja te thella sociale ne kohen moderne Sidomos kur nga veshtiresite qe kalojme aktualisht ka njerez qe mendojne se e kaluara per ta ka qene me e mire me e sigurt se sa e sotmja qe eshte me e lire por dhe me e pasigurt Besoj qe ne emer te kohes qe jetojme duhet qe ne shoqerine tone kete psikologji retrograde ta sulmojme kudo qe ajo te shfaqet apo te fshihet jo aq per rrezikshmerine sociale se sa si nje pengese madhore per perceptimet individuale realiste dhe optimiste te jetes moderne ne shoqerine tone brE thene nga njerez te zakonshem te merzitur dhe te lodhur nga hallet nga varferia dhe pamundesia per ti zgjidhur problemet kjo nuk do te perbente ndonje problem te madh social Por kur degjon qe here me shaka dhe here seriozisht kete qendrim e mbajne edhe intelektuale perfaqesues te medias kjo eshte vertete shqetesuese Te besosh se per shkak te veshtiresive te progresit apo mungeses individuale te disa njerezve per te kapur kohen e tyre dhe per tu orientuar sipas saj ka qene qofte edhe ne aspekte te vecanta me e koha e kaluar qe ne menyre te dhunshme zhduku cdo gje te ndryshme dhe qe ne menyre totalitare e beri gjithcka te njellojte qe unifikoi cdo gje dhe qe zhduku cdo dallim dhe diversitet kjo me e pakta eshte hipokrizi sociale Ne ate shoqeri eshte e vertete qe cdo gje e vecante ishte identike me gjithcka Por ajo eshte koha vrastare qe nuk lejoi askend qe te kishte shansin qe te ishte identik me vetveten brPolitologu i shquar spanjoll Josep Ramoneda e ka karakterizuar fare qarte kete shoqeri duke perifrazuar thenien e nje intelektuali nga Vajmari sipas te cilit Socializmi real ishte nje stalle Te gjithe ishim aty brenda secili i lidhur me zinxhirin e vet po kishim nje cati mbi krye edhe pse cati mjerane J Ramoneda Fundi i pasionit politik faqe 27 Por kjo barazi shoqerore ka qene jo vetem e shemtuar por edhe nje barazi shtypese per njeriun si individ Ne nje fare menyre shoqeria u be nje furre sociale ne te cilen u shkrine te tera cilesite individuale Ajo eshte kulmi i kohes se mbrapshte e cila determinoi qe te gjithe njerezit u bene vetem hipokrite dhe konformiste Shoqeria nuk ishte aq shume shoqeri por me shume nje kolektiv i manipuluar Te pakten ne kohen tone gjerat jane te qarta te ndara midis tyre Koha ka krijuar shanse per kedo qe te dalloje dhe te ndaje pergjegjesine e pergjithshme te kohes dhe shoqerise nga pergjegjesite e vecanta te individit te lire Per kete arsye njerezit tane duhet te kuptojne se perfundimisht koha edhe ne shoqerine tone nuk ka me kthim pas as sot as neser br br br br brbrbr 11 Nentor 2010 <![CDATA[Kostot e papergjegjshmerise]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056306/titulli/Kostot-e-papergjegjshmerise brbr Nga Ditmir Bushati br brSot nuk eshte dita e dekoratave te hierarkeve te larte te shtetit e as e gjoksrrahjes te atyre qe e lane Shqiperine te fundit ne kete rrugetim por eshte momenti qe te ushtrojme me dinjitet kete pergjegjesi per te mos abuzuar me lirine dhe mikpritjen evropiane Sot Shqiperia eshte ne nje udhekryq pasi per here te pare ne historine e integrimit evropian per shkak te keqqeverisjes se Sali Berishes i eshte refuzuar jo vetem celja e bisedimeve per anetaresim por edhe statusi i vendit kandidat ne BE Per pasoje Shqiperia nuk do te kete akses si vendet kandidate ne fondet e BE-se per zhvillimin ekonomik e social qe jane thelbesore per transformimin e vendit Sali Berisha ka deshtuar dhe do te mbahet mend ne histori si kryeministri i cili zgjodhi pushtetin dhe jo adoptimin e standardeve evropiane per qytetaret shqiptare ahengun dhe mbylljen e syve perballe te vertetave te thena nga Evropa dhe jo ballafaqimin me to Sali Berisha vrau ambicien europiane te qytetareve dhe sot nuk ka kurajon per ti dhene jete nje zgjidhje politike qe do te prodhonte nje model te ri qeverises e ankoronte Shqiperine ne rrjedhat evropiane Me 20 shtator 2010 ne nje takim me perfaqesuesit e 27 vendeve anetare te BE-se ministri papagall i Sali Berishes i pataksi keta te fundit teksa deklaronte se refuzimi i aplikimit te Shqiperise do te ishte shperblim per opoziten dhe mund te sherbente si precedent per opozitat e tjera ne rajon Shpifje e ulet dhe shprehje e kultures demonizuese ndaj opozites per cdo deshtim te kesaj qeverie Lexoni Opinionin e KE-se dhe aty shkruhet e zeza ne te bardhe se qeveria nuk ka pasur vullnet per te pranuar kompromisin e ofruar prej nesh ne menyre qe te kapercehej kriza politike dhe se kriza politike eshte vetem njera prej arsyeve se bashku me mosfunksionimin e institucioneve demokratike drejtesine krimin e organizuar korrupsionin ne shendetesi drejtesi arsim lirine e medias administraten publike dhe te drejtat pronesore e trajektores se deshtimit te kesaj qeverie Sali Berisha nuk mund te fshihet pas krizes politike dhe as te tregoje opoziten si nje arsye pse Shqiperia keqqeveriset Natyrisht qe integrimi evropian eshte pergjegjesi e perbashket E ne kete kontekst jemi investuar duke ofruar nje zgjidhje qe bazohet tek Rezoluta e PE-se qe garanton transparencen mbi procesin zgjedhor te 28 qershorit ne respekt te parimeve kushtetuese Keqqeverisja eshte pergjegjesi ekskluzive e Sali Berishes Instalimi dhe konsolidimi i pandeshkueshmerise eshte pergjegjesi e Sali Berishes Sikurse eshte pergjegjesi e Sali Berishes marrja peng e institucioneve kushtetuese Parlamenti pershkruhet nga Komisioni Europian si nje institucion jofunksional qe nuk ushtron kontroll ndaj qeverise ku rregullat e bashkejeteses shperfillen e rishkruhen nen dhunen e kartonit ku vota e deputeteve vidhet mu ne syte e opinionit publik e dinjiteti i tyre poshterohet nga nje kryetare qe abuzon me postin e saj ne menyre shproporcionale duke e ekstremizuar dhe polarizuar me tej jeten parlamentare Vjet raporti i KE-se dhe te gjitha raportet nderkombetare vune gishtin mbi dy imunitare te kabinetit qeverises Kete vit listes i shtohet vete kryetarja e Kuvendit e cila duhet te gjeje kurajon politike e qytetare qe te largohet nga detyra per te reduktuar shtellungat e turpit qe kane mbuluar kete godine ne raport me qytetaret shqiptare dhe partneret nderkombetar Oponenca apo me keq akoma shantazhi ndaj partnereve evropiane eshte nje arme e ndryshkur qe nuk premton avancimin e vendit drejt BE-se por sundimin e tiranise korruptive dhe kultures se mos zbatimit te ligjit e rregullave ne kurriz te qytetareve te thjeshte Reagimi i djeshem i Sali Berishes ndaj Evropes ishte teresisht kunder mesazhit te dhene nga partneri yne strategjik SHBA qe e paralajmeruan ate te mos sillet si nje nxenes i keq qe ia hedh fajin profesorit Sali Berisha nen traditen e tij recidiviste beri te kunderten Evropa besnikerisht pershkruan realitetin shqiptar besnikerisht identifikon problematiken dhe ne te njejten kohe pershkruan rrugen qe duhet te ndjekim drejt progresit Qeveria dhe Sali Berisha ka ngelur ne klase Kostot e papergjegjshmerise se tyre nuk mund ti paguajne me shqiptaret Tashme per ta nuk ka rruge tjeter vecse te pranoje nje zgjidhje politike qe i kthen dinjitetin vendit dhe garanton perspektiven evropiane br br brMirel Deshtuat me krizen br brFlet Pierre Mirel drejtor per Shqiperine ne Drejtorine e Pergjithshme te Zgjerimit ne KE br br brKur Pierre Mirel drejtor per Shqiperine ne Drejtorine e Pergjithshme te Zgjerimit ne Komisionin Europian dorezoi ne Tirane opinionin e Komisionit dhe raportin e gjate analitik dy dite me pare qeverite europiane kishin marre vendim per heqjen e vizave me Shqiperine Dy lajme Nje i mire dhe nje tjeter me pak i mire qe zoti Mirel shtjellon ne kete interviste dhe per Top Channel br brA do ta kishte marre Shqiperia statusin e saj te vendit kandidat nese do te kishte zgjidhur krizen politike br brNe kriteret e anetaresimit qe jane percaktuar ne Kopenhagen ne vitin 1993 nje nga kriteret kriter i rendesishem eshte stabiliteti dhe mirefunksionimi i institucioneve demokratike Nder institucionet demokratike nje nga institucionet me te rendesishme eshte Parlamenti Opinioni yne dhe mendoj se qytetaret e Shqiperise nuk habiten nga ai eshte se Parlamenti nuk funksionon sic duhet Ai nuk funksionon sic duhet sepse qe prej zgjedhjeve pati bojkot dhe veshtiresi me pas Por ai nuk funksionon sic duhet per nje arsye tjeter qe lidhet me funksionimin e strukturave dhe dua te kembengul ne kete pike Pavaresisht situates paszgjedhore ne mendojme qe rregullat procedurat per funksionimin e Parlamentit nuk respektohen dhe Parlamenti kesisoj nuk ushtron rolin e tij te vertete kontrollues mbi qeverine br brPikerisht ne kete pike ju keni perdorur termin keqperdorur Pra kryetarja e Kuvendit thoni ju ka keqperdorur funksionimin procedurat e Parlamentit br brNe cdo Parlament drejtuesi i seances kryetari apo kryetarja e Kuvendit duhet sipas nesh sic ne e shohim ne Parlamentet e ndryshme te shteteve anetare apo ne Parlamentin Europian ne Bruksel te kete nje sjellje nje qendrim jo-partizan Pra te jete mbi partite per te bere te mundur qe Parlamenti te mund te debatoje mbi te gjitha ceshtjet e rendesishme qofte kjo menyra sesi percaktohet rendi i dites si realizohen seancat e pyetje-pergjigjeve elemente keto te rendesishem per te qene permbi politiken partizane br brZoti drejtor Ne raport lexojme se qeveria ka pasur mungese gatishmerie per te pranuar propozimet e Partise Socialiste qe do te conin ne nje zgjidhje te ngercit politik fare duhet te kishte bere konkretisht qeveria br brBesoj se ajo qe ne themi dhe sidomos ajo qe komisioneri Fyle tha te marten ne Bruksel gjate konferences se tij per shtyp eshte se i takon udheheqesve te te gjitha partive qe te punojne se bashku per te gjetur nje zgjidhje Dhe nga ana tjeter vete Parlamenti Europian ne korrik ne rezoluten e tij kishte provuar te formulonte nje zgjidhje te cilen e perseriti javen e shkuar ne Tirane duke provuar ta promovoje ne komitetin parlamentar miks Parlament Europian - Parlament shqiptar por qe deri tani nuk ia ka dale Por le te shpresojme br brPikerisht pra amendamenti i eurodeputetes Pack do te ishte nje plotesim i propozimeve te Parlamentit Europian br brshte nje propozim interesant sepse vjen nga nje anetare e Partive Popullore Evropiane br brNe kete takim Doris Pack aleate historike e kryeministrit Berisha dhe mike e afert e ministrit Pollo propozoi qe komisioni hetimor per zgjedhjet e 28 qershorit te nise nga puna me hetimin e kutive me materialet zgjedhore ndersa hetimi per kutite me fletet e votimit te behet pas nje vendimi te Gjykates Kushtetuese Socialistet e pranuan menjehere kete amendament ndersa demokratet i thane jo br brNe raportin aktual thuhet qe ne Shqiperi nuk ka problem me ligjet por me aplikimin e tyre fare mund te na thoni per kete br brBesoj se opinioni yne e thote qarte se kuadri ligjor qe eshte miratuar deri tani eshte i mire mjaftueshmerisht pozitiv Kuader i miratuar pergjate viteve te shkuara dhe jo vetem ne pak muajt e kaluar eshtja tani ceshtje e rendesishme eshte zbatimi i ketij kuadri ligjor Dhe vecanerisht ne dy fusha ku ne shpresojme dicka konkrete ne muajt qe vijne qe jane lufta kunder korrupsionit dhe kunder krimit te organizuar Ka nje fraze shume te qarte ne opinionin tone ku ajo qe ne presim jane rezultatet konkrete ne muajt dhe vitet qe vijne br brPra mund te themi se Shqiperia nuk ka avancuar mjaftueshem ne luften kunder korrupsionit br brNe zbatimin e kuadrit ligjor Njesoj si Mali i Zi sepse ne kemi te njejtin formulim edhe per Malin e Zi br br brbrbr 13 Nentor 2010 <![CDATA[Varferia qe po zevendeson dhomat e gazit]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056303/titulli/Varferia-qe-po-zevendeson-dhomat-e-gazit brbr Albert Gjoka br brNe keto dite me nje tollovi lajmesh te gjithellojshme nuk mund te mos shtangej syri dhe te bykosej fryma teksa shihje trupat e kater femijeve te pajete qe dilnin me barela nga nje barake e cila fatkeqesisht eshte pjese e realitetit ku jetojne Edhe po te duam te mos e shohim ate e kemi afer dhe na vret syte Te enjten ne mengjes e kishim vetem 30 kilometra larg kryeqytetit te zhurmshem ne diten qe u lajmerua heqja e perdes se xhamit mes Shqiperise dhe Europes Por Roberti Vilsoni Kasandra dhe Nertila Xheka nuk e paten fatin per ta prekur ate Ata provuan pameshirshem realitetin e tanishem ate te nje familjeje te kallur nga varferia te pastrehe ne terr dhe te braktisur nga shteti dhe te harruar nga shoqeria e cila po atrofizohet gjithnje e me shume ne nervin e saj human dhe angazhimin qytetar Do te duhej qe ata te vdisnin ne heshtje te asfiksuar nga amianti qe prodhojne te gjithe rreth e rrotull e pastaj dikush te tregoje apo shkruaje Por vetem kaq Ne kete vend cudite zgjasin pak dhe me pas gjerat lihen ne doren e Zotit Do te duhet qe te permbytemi me shume se tri here dhe te mos i rregullojme shtreterit e lumenjve apo sistemin e kanalizimeve do te duhet qe te mbushen rruget plot me gjak dhe serish te mos jemi ne gjendje qe ta disiplinojme trafikun do te duhet qe te vdesim neper spitale me shpresen se mos do te ngjallemi do te duhet qe te ndeshkohemi e fshikullohemi e prape per dreq te mos zeme mend brKjo gje nuk e ngushellon as destinin tragjik te kater te miturve te familjes Xheka te tilla ngjarje ka pasur plot ne kete vend dhe do te kete me siguri por nuk mund te ngushellohesh as me faktin se ata e humben jeten thjesht dhe vetem aksidentalisht Kater femije nuk mund te lihen fillikat ne nje barake pa drita dhe pa buke nje grua me kater femije nuk mund te lihet pa perkrahje sociale apo pa pune nga qeverisja ne nje vend qe can male dhe hap tunele apo nga nje minister Pune qe ka ne axhenden e perditshme te punes se tij premtimin qe shefi i tij u ka dhene votuesve per te realizuar nje skeme kafshate kunder varferise Nje prind nuk duhet dhe nuk mund te lihet ne papergjegjshmerine e tij per te pasur luksin e te qenit prind i ketij soji nese ai nuk e ben detyren e tij Te gjitha keto dhe shume te tjera thuhen jo vetem per tragjedine qe ndodhi ne Sukth por edhe per ato qe na kane pare syte dhe kemi degjuar gjithe keto kohe per femije qe lypin vjedhin dhe grabitin ne mes te dites dhe naten kryesisht prej hallit ne pamundesine e prindit per te garantuar kushtet jetike dhe qe perfundojne ne pranga per qytetare qe depresioni iu merr mend rrugeve sepse nuk munden te sigurojne buken e perditshme per burra dhe gra qe vetevaren apo vetevriten se nuk kane fuqi apo mbeshtetje per te siguruar kafshaten per vajza apo gra qe shesin trupin e tyre perdhunshem vetem e vetem per te garantuar mbijetesen madje edhe per njerez qe nxjerrin ne shitje veshka vetem e vetem qe te sigurojne para per te sheruar semundjen apo per ngritur nje copez strehe Dhe si per ironi te fatit ndonese emrat e tyre do te duhej te ishin ne radhe per asistence sociale lemoshen e shtetit vazhdojne ta marrin ata qe nuk e kane problem mbijetesen Listat e te varferve te Ministrise se Punes nuk jane ato te dyqaneve neper fshatrat dhe qytetet e ketij vendi Strategjite apo programet per integrimin e te varferve ne jeten social-ekonomike per mbulimin me ndihme ekonomike te familjeve te varfra apo planet per plotesimin e tipologjise se sherbimeve sociale programet e punesimit etj mbeten vetem nje grumbull letrash te pavlera nese ato nuk parandalojne sadopak krimet dhe tragjedite qe pjellin prej varferise se qytetareve te ketij vendi brSe fundi do te kishte qene e udhes qe ne axhenden e punes se ministrit te eshtjeve Sociale diten e enjte apo te premte te ishte perfshire edhe prania e tij ne vakine e familjes Xheka ne mos ai te pakten nje prej drejtuesve te tjere te kesaj ministrie jo thjesht per ngushellim apo lemoshe sepse kesaj qeverie nuk i ka munguar ndjeshmeria ndaj ngjarjeve te renda qe na tronditin por do te ishte nje mesazh i qarte se kjo qeveri e ka realisht ne axhende ate qe vret ne heshtje perdite varferine Tragjedia e mengjesit te tri diteve me pare eshte alarmi me i frikshem se skamja e shqiptareve po kthehet ne nje ndeshkim mizor ne dhoma gazi brbrbr 13 Nentor 2010 <![CDATA[Te forcojme familjen apo institucionet sociale ]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056302/titulli/Te-forcojme-familjen-apo-institucionet-sociale- brbr Gezim TUSHI br br brRralle shume rralle kemi menduar te flasim per ca role fondamentale te familjes zbehja e te cilave ka bere qe te rritet kostoja sociale e shoqerise dhe shtetit per te perballuar padrejtesisht disa fatura te pamerituara Jo ne kuptimin financiar sesa per shkak te pamundesise per te luajtur ne menyre te natyrshme ato role dhe pergjegjesi qe i takojne ne menyre te natyrshme familjes si institucioni me natyral i organizimit te jetes sociale Nga qe kam me shume se nje dekade qe merrem me ceshtjet sociale dhe nga qe puna e ka bere qe te ndjek ne menyre intensive kurben e ndryshimit te tipologjise se problemeve sociale zgjerimin e nomenklatures se tyre me duket se ka ardhur koha qe te themi disa te verteta dhe te ndikojme qe te ndahet shapi nga sheqeri Nuk do te isha korrekt as analog me te vertetat sociale te jetes nese nuk do te thosha se ne kohen tone shume probleme qe jane sociale burojne nga mungesa e funksionimit dhe e mbajtjes se pergjegjesise nga familja Demtimi i nervit social te familjes hollimi i ndjenjes se pergjegjesise ka bere qe padrejtesisht shoqeria te infektohet me shume dukuri probleme dhe plage sociale te pamerituara te cilat eshte e pamundur te perballohen vetem ne rruge institucionale Nese analizojme vertete shkaqet e kesaj situate arsyet e ketij inondimi te jetes sociale ne shoqerine tone sipas mendimit tim eshte e lidhur me dobesimin dhe zbehjen e rolit ndermjetes te familjes Kete konstatim e kane bere edhe sociologet e kohes moderne Ata nuk e kane gabim kur mendojne se ne kohen tone duhet rivleresuar dhe duhet vene ne vendin e vet roli ndermjetes i familjes si institucion me pergjegjesi sociale unike ne raport me funksionimin e institucioneve te tjera te jetes politike publike dhe sociale Ky rol qe ne te vertete eshte mision ne kohen tone eshte me vlere dhe dobi shume te madhe brKa nje realitet social qe duhet vleresuar sot seriozisht Dobesimi i rolit social te familjes shqiptare situata e zhvillimeve kaotike te jetes intime strukturore dhe sociale ka ndryshuar disa nga rolet dhe pergjegjesite e familjes shqiptare te kohes sone Dobesimi i kohezionit social konfliktet divorci i shtuar papunesia ende e larte perdorimi i zgjeruar i droges dhe alkoolit shtimi i femijeve te rruges rritja e intensitetit te dhunes mbi grate dhe femijet ne familje etj jane shkaqe evidente qe kane determinuar zbehjen e rolit social dhe aftesive veterregulluese te familjes Kjo eshte arsyeja themelore qe ka bere te rritet bere kurba e presionit te nevojave sociale ndaj shtetit dhe shoqerise si detyrim jo gjithnje i merituar per te marre masa sociale me institucione komplementare per kompensuar defektet e familjes Nuk besoj se duke shpresuar keshtu jemi ne rrugen e duhur as duke menduar ne menyre naive per detyrimet statutore te shtetit social Problemet sociale qe ka shoqeria jone nuk mund te zgjidhen me perfytyrime utopike as me ide te vjetra sociale paternaliste te detyrimit te shtetit i cili ne instance te fundit nuk eshte ne cdo rast i detyruar te mendoje me shume per te perballuar kostot sociale qe vijne nga prishja e funksioneve organike dhe relacioneve historike e tradicionale te familjes shqiptare brNe vleresimin sasior dhe cilesor sintetik dhe statistikor nuk eshte veshtire te behet llogaria sociale sipas te ciles pjesa me madhe e problemeve me te cilat perballemi sot burojne nga mosfunksionimi si duhet i familjes si strukture sociale e jetes intime por dhe si formacion fondamental i jetes publike Koha po tregon se problemet do te shtohen akoma pikerisht per shkak te mosfunksionimit si duhet te rolit ndermjetesues dhe te pergjegjesise sociale dhe pergjegjesive te tjera organike te familjes shqiptare Kjo do te thote qe duhet qe tani te perpiqemi qe te veme familjen ne vendin e duhur duke e bere ate institucionin me fondamental te jetes sociale sepse aty lindin por dhe aty zgjidhen shumica e problemeve te jetes sociale dhe individuale Problemi qe duhet shtruar per diskutim social publik eshte se A do te forcojme familjen apo do te ecim ne rrugen e gabuar te pasivitetit dhe mungeses se pergjegjesise sociale te familjes dhe per pasoje te kerkojme dhe te gjejme menyren e provuar pa te ardhme te krijimit te institucioneve sociale pa fund si menyre per te kompensuar dhe zevendesuar familjen defektet dhe boshlleqet sociale te saj brMe fjale te tjera une besoj se eshte koha kur kemi mundesi qe te riorientojme kahjen e levizjes se duhur te zgjidhjes se problemeve sociale por me kusht qe ta bejme ceshtjen e forcimit te familjes sone aksioni kombetar te te sotmes dhe te ardhmes Ne kete kontekst jo vetem nuk eshte e udhes por nuk eshte zgjidhje qe shoqeria te mendoje si ti beje presion institucioneve pergjegjese qe ato te ngrene sa me shume institucione sociale si menyre pasive per te perballuar vakuumet sociale qe vijne nga mungesa e funksionimit normal te familjes Ajo qe duhet eshte qe te punojme qe te shendoshim funksionimin e familjes permiresimin e rolit dhe funksioneve te saj ne menyre qe te pakesojme apo stabilizojme institucionet sociale te cilat ne cdo rast jane me funksion social alternativ brKoha ka treguar se rruga e pare e shtimit te institucioneve sociale publike private apo jo qeveritare apo perpjekjet sado moderne per ti bere ato institucione komplementare per te perballuar kostot e mosfunksionimit te familjes shqiptare nuk eshte rruga e duhur nuk eshte menyra e vetme e zgjidhjes se problemeve sociale qe burojne nga familja Perkundrazi ne vend qe te entuziazmohemi nga zgjerimi i rrjetit te sherbimeve sociale te cilat ne nje mase jane te arsyeshme dhe te domosdoshme e mira do te ishte qe te kthejme koken te gjithe nga familja nga ky institucion organik dhe universal si menyra me e mire dhe me optimale per zgjidhjen e natyrshme te problemeve te zgjeruara te zhvillimit dhe modernizimit te jetes sociale te shoqerise shqiptare Kjo do te thote qe eshte me produktive qe politika shteti dhe shoqeria te investojne per te forcuar rolin dhe funksionimin social te familjes me shume se sa te investojne per te krijuar institucione sociale te cilat sado moderne qe te behen nuk mund kurre te jene alternative sociale per familjen Diagnozat e analizes se situates se familjes shqiptare na detyrojne qe te fillojme te mendojme me mire dhe me shpejt per te gjetur terapite per sherimin e saj Te pakten per te ndalur agravimin e gjendjes dhe perkeqesimin e situates sociale qe mund te jete pasoje e procesit te shthurjes se familjes qe tashme nuk eshte me iluzion por nje realitet i paster i qarte dhe i drejtperdrejte sepse masa absolute e problemeve sociale e shqetesimeve individuale dhe e performances se dobet te funksioneve te jetes politike dhe publike ne shoqerine tone ne nje mase te konsiderueshme jane te lidhura me funksionimin e dobet te familjes shqiptare brNiveli i larte dhe larmia e tyre ne nje mase te konsiderueshme eshte i lidhur me cilesine e funksionimit te familjes dhe me plotesimin e roleve sociale te saj Kjo do te thote se duhet te ndryshojme dicka ne raportet e kujdesit per familjen ne raport me punen shume here pa produkt per forcimin e institucioneve sociale Kjo do te thote se eshte koha qe shteti pushteti opozita media shkolla shoqeria civile ligji cdo gje dhe gjithcka duket te kontribuojne me te gjitha mjetet dhe te beje gjithcka qe se pari te forcojme familjen kete institucion universal te jetes private ne menyre qe ajo te jape ndikime organike ne forcimin e institucioneve te disiplines te jetes sociale dhe te veprimtarise publike Kjo strategji eshte produktive e provuar dhe me rezultate te qarta ne shoqerite moderne europiane dhe anglosaksone brNuk mund te tolerohet me kjo neglizhence politike dhe publike per situaten sociale te familjes shqiptare qe po e gerryen konflikti krimi shperberja mosfunksionimi denatyrimi i funksioneve ngaterrimi i roleve duke e bere ate jo me vater te ngrohte te edukimit por nje xhungel sociale te dhunes dhe destruktivitetit social Indiferentizmi per familjen po jep kunder-efektet e veta cmimi i te cilave sot nuk eshte aq shume i madh sa do te jete neser Natyrisht nese do vazhdojme te ecim ne kete rruge nese do te mbajme kete qendrim indiferent dhe superliberal me te ne se do neglizhojme funksionet dhe rolet sociale dhe nuk vleresojme mundesite e pashtershme te saj si institucion etik kulturor qyteterues dhe disiplinor situata e problemeve sociale ne shoqerine tone me siguri qe do te perkeqesohet Kjo do te thote qe ne politikat tona kombetare duhet te mendojme pak me ndryshe te ndryshojme aksin e politikave dhe te kujdesit social duke ndryshuar gradualisht vendin e prioriteteve te kujdesit se pari per situaten e familjes dhe pastaj ngritjen e institucioneve te reja sociale Kjo do te thote qe konceptualisht duhet te mendojme ndryshe te ndryshojme se pari praktikat e angazhimit dhe perkujdesit social Nje gje nuk dihet harruar pse eshte nje e vertete sociologjike qe vjen nga koha dhe per te cilat koha moderne na ka dhene akoma me shume dhe me drejtperdrejte mesimet e saj Sic thote sociologu modern Robert Nisbet 1913-1996 menyra me e sigurt per te dobesuar familjen apo cdo grup shoqeror vital eshte qe qeveria te marre pastaj te monopolizoje funksionet historike te familjes R Nisbet Konservatorizmi faqe 155 brKjo do te thote qe ne vend qe te mendojme ne menyre thjeshtezuese se cfare mund te bejme qe te ngreme institucione qe duket se mund te zevendesojne familjen rolin dhe funksionet polivalente dhe te pazevendesueshme te saj me mire do te ishte qe te investojme aty ku duhet dhe ku ka duk social investimi Natyrisht nuk mund te gjesh ate qe duhet kur kerkon ne vend te gabuar - thone sociologet Ndaj koha kerkon jo institucione qe te zevendesojne rolin e pazevendesueshem te familjes por te punojme qe te forcojme familjen si kusht per te zgjidhur problemet sociale qe burojne prej saj Ajo qe kerkohet nuk eshte beteja pa fund per te ngritur sa me shume institucione sociale por lufta sociale puna edukative dhe kulturore per te organizuar betejen e madhe per te ngritur shoqerine tone ne valet e nje rifamiljarizimi te plote duke forcuar bazat dhe funksionimin e pergjegjesise sociale te familjes shqiptare brbrbr 22 Nentor 2010 <![CDATA[duhet bere tani per Irakun]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056300/titulli/duhet-bere-tani-per-Irakun brbr Nga Xho Bajden Zvpresident i SHBA-se br br brTete dite me pare udheheqesit politike te Irakut u dakorduan te formojne qeverine e re e cila do ta drejtoje vendin ne vitet e ardhshme brQe nga zgjedhjet e marsit administrata jone ka thene se populli irakian meriton qeveri qe e pasqyron rezultatin e ketyre zgjedhjeve qe i perfshin te gjitha blloqet kryesore qe perfaqesojne komunitetet e ndryshme dhe qe nuk e perjashton apo margjinalizon askend Kjo eshte ajo qe tash ata e kane Perderisa presidenti Obama dhe une si dhe nje ekip i shkelqyer i zyrtareve amerikane ne Uashington dhe Bagdad luajtem rol aktiv ne mbeshtetjen e ketyre perpjekjeve megjithate hapat me te rendesishem u bene nga lideret e partive me te medha te Irakut Arritja e tyre eshte deshmia me e re per zhvillimin kryesor ne Irak ne dy vitet e fundit politika ka dale si mjeti dominues per zgjidhjen e dallimeve dhe shtyrjen perpara te interesave Shtetet e Bashkuara gjithashtu duhet ta bejne punen e vet per ta forcuar progresin ne Irak Ky eshte shkaku perse ne nuk shkeputemi nga Iraku por vetem e ndryshojme natyren e ndihmes - nga ajo ushtarake ne civile Qe nga marrja e zyres administrata Obama terhoqi afro 100000 trupa nga Iraku dhe u dha fund operacioneve luftarake Pesedhjetemije trupat qe do te mbeten deri ne fund te vitit 2011 kane mision te ri te keshillojne dhe tu asistojne homologeve te tyre irakiane ta mbrojne personelin dhe pronen si dhe te marrin pjese ne operacionet kunder terroriste Nderkohe ne po i veme themelet e nje pranie diplomatike ne mbare vendin mbi bazen per te ndertuar partneritet dinamik ne nje varg sektoresh te qeverisjes si edukimi energjia tregtia shendetesia kultura teknologjia informative zbatimi i ligjit dhe gjyqesia Ne nje vend ku ekstremistet vazhdojne te mbjellin kaos dhe ku ende vazhdojne vuajtjet e civileve te pafajshem kalimi drejt nje shoqerie me te sigurt varet nga vazhdimesia e zhvillimit te forcave te sigurise te cilat tash numerojne me shume se 650 mije pjesetare Ende nuk ka ardhur dita kur pasuria e madhe natyrore e Irakut do te mund ti financoje plotesisht sigurine dhe investimet e nevojshme ne kete vend brPor kjo dite do te vije Iraku i ka rritur shpenzimet e veta ne keto fusha prandaj me angazhimin e qendrueshem te Amerikes ai do te mund te dale nga traumat e gjata per tu bere nje shtet stabil dhe i veteqendrueshem Lufta e Irakut i ka kushtuar shtrenjte vendit tone ndersa cmimin me te madh e paguan 4430 heronjte qe e flijuan jeten Tash eshte ne interesin themelor te Amerikes qe te ndihmoje te ruhen fitoret e arritura nga Iraku te parandalohet ringjallja e ekstremisteve te dhunshem dhe Iraku te inkurajohet qe te behet aktor i pergjegjshem per veten dhe aleat kyc amerikan ne nje rajon me strategji kritike brbrbr 23 Nentor 2010 <![CDATA[Keshilla Viti 2011 si te kerkoni pune]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056249/titulli/Keshilla-Viti-2011-si-te-kerkoni-pune brbr Tashme jemi ne fillim te vitit 2011 dhe eshte koha per te kontrolluar kerkimin tuaj per pune Kete vit kompanite mund te mos kerkojne sic kane kerkuar te punesojne ne vitet e kaluara Ju takon juve te punesoheni Harroni se si po zhvillohet ekonomia Reflektoni per zhvillimet e vitit te kaluar nese ju duhet por mos e mbani mendjen aty Kete vit fokusi juaj eshte te gjeni punen e duhur per ju dhe te beni gjithcka qe mundeni per te qene kandidati me i mire per ate pune Konkurrenca mund te jete ende e ashper por ju duhet te jeni me te mire se konkurrenca brJa si duhet ta ktheni tavolinen ne favorin tuaj br br1 Kufizojini kerkimet tuaja brMjaft aplikuat per pune per te cilat nuk jeni te kualifikuar apo qe thjesht nuk i doni shte kohe e shpenzuar kot Jini te ndershem me veten kur vleresoni vendin e punes Nese ju duhet te filloni pune neser i keni te gjitha aftesite qe ju nevojiten per te pasur sukses Apo ka hapesira ne pershkrimin e punes per te cilat nuk keni pervoje Ndersa eshte gjithmone e mire te keni deshire per te mesuar shume kompani do te duan te punesojne dike qe mund te hidhet direkt ne pune dhe te filloje pa pasur nevoje te trajnohet Fokusojeni kohen tuaj per te bere aplikime te mira per punen per te cilen jeni te kualifikuar br br2 Duhet te dini saktesisht se cfare doni brTe kufizoni fushen e kerkimeve per pune mund tju nxise te beni pyetje te tilla si cfare pune mund te kerkoj pas kesaj fare aftesish ofroj per punedhenesin Nese nuk jeni te sigurt per pergjigjen beni nje liste me aftesite e punes qe ju dallojne dhe nxirrni ne pah nje nga aftesite qe ju pelqen te perdorni me shume Perdorini keto aftesi si term kerkues ne punen tuaj br br3 Rivleresoni grupin e aftesive tuaja brNese mendoni se keni kerkuar te gjitha punet e mundshme por nuk keni gjetur ate qe perkon me aftesite tuaja eshte koha te merrni disa aftesi te reja Sipas eksperteve te burimeve njerezore te papunet keshillohet te rikthehen ne bankat e shkolles Per ndonje prej jush mund te jene te dobishme edhe programet e trajtimeve br br4 Vendosni qellimet brSigurisht qellimi juaj kryesor eshte te gjeni nje pune Por te vendosni ne nje periudhe afatshkurter qellimet e punes per nje vit do tju ndihmoje te rriteni e te vleresoni ne menyre te vazhdueshme progresin tuaj Zgjeroni rrjetet e komunikimit psh ne janar vendosni te regjistroheni ne nje organizate profesionale ne shkurt te beheni pjese e shoqates Alumni te universitetit tuaj br br5 Provoni dicka te re brNese gjendeni te perfshire ne rutinen e kerkimit te nje pune te re krijoni nje strategji te re Ne vend te kerkimit online te punes perpiquni te punoni me nje rekrutues dhe zgjeroni informacionet per industrine qe jeni te interesuar Nje angazhim i gjithanshem do te kete rezultate me te mira br br6 Kaloni mbi konkurrencen brNese i jeni afruar nje pune qe duket e perkryer per ju beni dicka qe ju ndihmon te qendroni mbi turmen qe po aplikon Nese gjeni nje vend pune ku doni te aplikoni gjeni emrin e ekspertit te burimeve njerezore ose te dikujt qe punon ne ate departament dhe nisni direkt nje e-mail personal shte viti 2011 cka do te thote se pothuajse gjithcka mund te gjendet online duke perfshire emra dhe adresa e-mail-i Nje kerkim i kompanise ne LinkedIn mund tju jape emrat e disa te punesuarve me pozicionet e tyre te punes Ju duhet te zgjidhni personin me te pershtatshem Me tej kerkoni faqet e internetit te kompanise apo njoftimet per shtyp per te marre e-mail-in e kompanise br br7 Mbani nje reputacion te mire ne internet brKur nje ekspert i burimeve njerezore ben nje kerkim me emrin tuaj ne internet dhe kete e bejne duhet te jeni ne gjendje te kontrolloni se cfare gjejne Rezultatet e kerkimit qe jane profesionale te qendrueshme dhe qe ju prezantojne si nje ekspert i fushes kane nje vlere shume me te madhe se fotografia e bere ne festa dhe e publikuar ne Facebook Ndaj regjistrimi me faqet me te populluara duke u dhene hapesirave tuaja permbajtje profesionale do te bente pershtypje shume te mire br br8 Hapni nje faqe interneti brNese doni te jeni nje hap para me pranine tuaj ne internet krijimi i nje faqeje interneti ju mundeson ti shfaqni aftesite tuaja permes nje rruge interesante Ajo shton profesionalizmin tuaj dhe rrit besueshmerine Per me teper nuk eshte aq e kushtueshme dhe nuk ju merr aq kohe sa mendoni Nje domain emrijuajcom mund te regjistrohet ne faqe te tilla si Bluehostcom per rreth 10 dollare dhe hapesira iu kushton rreth 3 dollare ne muaj br br9 Jini aktual brJu duhet te jeni gjithmone te lidhur me zhvillimet edhe kur nuk jeni ne pune Lexoni publikimet e tregtise komentet per industrite dhe mbani ne vemendje te vecante teknologjite dhe politikat e reja qe mund te kene ndikim ne rritjen e karrieres suaj Kjo jo vetem do tju ndihmoje juve te keni nje komunikim shume te mire me nje intervistues te mundshem por mund tju jape ide te reja se ku dhe si te shikoni per nje pune br br10 Shituni brNe interviste nuk eshte momenti per modesti vecanerisht ne kohe te tilla Kur percaktoni nje interviste shkoni te pergatitur me te pakten pese shembuj qe tregojne idete tuaja me te mira Keshtu kur nje intervistues ju pyet pse duhet tju punesoj mund te tregoni se jeni nje njeri qe i meson shume shpejt te rejat Sigurohuni qe po i lini intervistuesit numrin e telefonit dhe referenca mbreselenese br br11 Mbajeni goten gjysme plot gjate gjithe vitit br Kerkimi i punes gjithnje mund te kete momentet e tij me te veshtira pasi gjerat jo gjithmone ndodhin kur dhe si duam ne Por ne vend qe pengesat te dobesojne motivimin tuaj perdorini ato ne te mire merrni mesim prej tyre Me mungesen e intervistave te duhura mund te reflektoni dhe rivleresoni aftesite e prioritetet cka mund tju coje drejt nje karriere me te suksesshme Ky lloj qendrimi pozitiv do te jete me produktiv ne gjetjen e punes tjeter brKete vit kerkimi per pune pritet te vazhdoje te jete i veshtire Por punesimi edhe ne ate qe e konsideroni enderr mund te jete akoma nje realitet Nje kerkim proaktiv pune eshte basti juaj me i mire per kete vit per te ndermarre hapat e nevojshem per te siguruar punen qe deshironi brbrbr 11 Janar 2011 <![CDATA[Tirane policia arreston edhe tre demonstrues te 21 janarit]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056172/titulli/Tirane-policia-arreston-edhe-tre-demonstrues-te-21-janarit brbr Edhe tre persona te akuzuar per ushtrim dhune ndaj policise gjate demonstrates se 21 janarit ne Tirane u arrestuan dje dhe sot ne kryeqytet Burime zyrtare te policise kane thene se specialistet e Seksionit Kunder Krimeve ndaj Jetes dhe Lirise Personit ne vijim te komunikates dhene me date 22012011 rreth ores 0300 bene ndalimin e shtetasit brBehar Hasan Muja vjec 44 banues ne Kukes br brSipas policise ndalimi i ketij shtetasi u be ne baze te urdherit te prokurorit date 26012011 sepse ne bulevardin Deshmoret e Kombit ka goditur ne menyre sistematike me sende te forta punonjesit e policise Materialet i kaluan Prokurorise per Nenet 236 237 e 25 te Kodit Penal br brPolicia njoftoi se dje rreth ores 2200 u be ndalimi i shtetasit Brahim Taip Elezaj vjec 55 banues ne Levan Fier br brSipas policise 55-vjecari ra ne pranga ne baze te urdherit te prokurorit date 26012011 ky shtetas me date 21012011 ne bulevardin Deshmoret e Kombit ka goditur ne menyre sistematike me sende te forta punonjesit e policise Parsshikuar nga Nenet 236 237 e 25 te Kodit Penalk materialet i kaluan Prokurorise br brPo keshtu sherbimet e Komisariatit te Policise Nr1 bene ndalimin me inisiative te shtetasit Lefter Petraq Mice vjec 35 lindur e banues ne Pogradec pasi nga pamjet filmike dhe provat e marra me date 21012011 ne bulevardin Deshmoret e Kombit ka goditur ne menyre sistematike me sende te forta e kryer veprime te dhunshme ndaj punonjesve te Policise te cilet ishin me sherbim prane Kryeministrise per mbarvajtjen e protestes si edhe demtuar pronen e shtetasve brbr 28 Janar 2011 <![CDATA[Ngricat aksident ne Korce- Pogradec 4 te plagosu]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056155/titulli/Ngricat-aksident-ne-Korce--Pogradec-4-te-plagosu brbr Ne aksin rrugor Korce - Pogradec ka ndodhur nje aksident automobilistik si pasoje e ngrices ne rruge ku jane plagosur 4 persona Nje automjet me targa te Pogradecit i drejtuar nga Ligor Vani ka rreshqitur ne akull dhe eshte perplasur me nje mjet te policise br brSi pasoje e perplasjes u plagosen dy oficere dhe nje efektiv policie si dhe drejtuesi i mjetit Te kater te plagosurit rende u derguan ne Urrgjencen e pitalit te Korces Mjeket bene te ditur se te aksidentuarit kane fraktura ne trup dhe ekstremitete por jane jashte rrezikut per jeten brbr 29 Janar 2011 <![CDATA[I plagosuri ne demostraten e 21 janarit per kurim ne Turqi E rende gjendja shendetesore]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056153/titulli/I-plagosuri-ne-demostraten-e-21-janarit-per-kurim-ne-Turqi-E-rende-gjendja-shendetesore brbr I plagosuri ne demostraten e 21 janarit Aleks Nikaj pas nje jave ne reanimacionin e spitalit ushtarak rreth ores 300 te mengjesit te se shtunes eshte derguar ne nje spital ne Ankara te Turqise Sipas drejtorit te spitalit ushtarak ne Tirane shtetasi Aleks Nikaj pas nje nje plagosjeje ne koke ka patur nevoje per nje nderhyrje te specializuar br brNe momentin qe ai ka lene sallen e reanimacionit dhe eshte derguar drejt Turqise ka qene ne nje gjendje me te mire shendetsore dhe eshte shoqeruar nga mjeket e spitalit ushtarak te Tiranes Edhe ne Turqi ai vazhdon te jete ne reanimacion ne pritje te nje nderhyrjeje kirugjikale br brAleks Nikaj ishte i plagosuri i vetem nga te gjithe te lenduarit qe vazhdonte te ishte i shtruar ne spital Per gati nje jave rresht qe nga dita e demostrates ne 21 janar ai ka qene nen kujdesin e mjekeve reanimatore br brGjate demostrates se 21 janarit u plagosen mbi 100 persona demostrues e police nderkohe qe fatkeqesisht u shenuan dhe tre viktima br brEdlira Sulejmanibrbr 29 Janar 2011 <![CDATA[Termet 4 balle ne qytetin e Vlores]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056142/titulli/Termet-4-balle-ne-qytetin-e-Vlores brbr Ne qytetin e Vlores jane regjistruar disa lekundje termeti rreth ores 1018 minuta te dites se sotme Sipas informacioneve me te fundit epiqendra e termetit ka qene 6 km ne lindje te qytetit te Vlores dhe me nje magnitude prej 4 ballesh i shkalles Rihter dhe me nje thellesi prej 5 km br brNderkohe lekundjet e termetit kane shkaktuar panik tek banoret e qytetit bregdetar por nuk behet ende me dije nese termeti ka shkaktuar deme materialebrbr 14 Shkurt 2011 <![CDATA[Kombesia Spahiu zbulon shkeljet ligjore]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056140/titulli/Kombesia-Spahiu-zbulon-shkeljet-ligjore brbr Per vete pozicionin si nenkryetar i Keshillit te Larte te Drejtesise Kreshnik Spahiu ka rene ne gjurme te shkeljeve ligjore ne ndryshimin e kombesise Ai merr si shembull nje rast flagrant ne Sarande br brKryetari i gjykates se Sarandes merr ne shqyrtim kerkesen e vella e moter per te nderruar kombesine nga shqiptare ne greke Gjykata e refuzon ata e cojne ne Apelin e Gjirokastres e cila vellain e le shqiptar dhe motres i jep shtetesi greke Si mund te deformohet nje familje permes provave qe nuk ekzistojne deklaron Spahiu br brNe kete moment gjykatat po shqyrtojne rreth njemije kerkesa per ndryshimin e kombesise Por rregjistrimi i popullsise ne mars ku ne formular eshte parashikuar edhe deklarimi vullnetar pra pa prova i kombesise dhe i fese mund te sjelle mbivendosje te dhenash Per me teper thote zoti Spahiu ky tip deklarimi nuk eshte standard europian br brNese i referohemi te gjitha regjistrimeve te popullsise ne vendet e BE perfshire Greqine ne asnje nga keto vende nuk parashikohet vetedeklarimi i kombesise apo fese Shumica e vendeve te BE nuk e realizojne regjistrimin pasi i referohen regjistrave te gjendjes civile per faktin se eshte nje dokument zyrtar thekson Spahiu br brKritiket e regjistrimit te popullsise mbi bazen e kombesise i druhen rritjes artificiale te numrit te minoritareve greke br brKjo mund te kushtezoje integrimin europian te Shqiperise me kerkesa shtese nga Greqia per plotesimin e kushteve te nje minoriteti te paqene br brPo ashtu abuzimet me ceshtjen e kombesise penalizojne ne praktike ata qe sipas ligjit per gjendjen civile e meritojne ndryshimin e kombesise nese e desherojne br brKeta jane femijet e minoritareve lindur perpara viteve 90 ne nje kohe kur regjimi impononte regjistrimin e tyre me kombesi shqiptare brbr 14 Shkurt 2011 <![CDATA[Patozi Rama pranoi pergjegjesine]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056113/titulli/Patozi-Rama-pranoi-pergjegjesine brbr Kryetari i grupit parlamentar te PS Astrit Patozi ka deklaruar sot se manifestimi paqesor i dites se djeshme nga PD tregon pergjegjesine e kreut te saj per ngjarjet e 21 janarit br brNe nje deklarate per shtyp Patozi ka akuzuar liderin e opozites se me 21 janar organizoi nje grusht shteti duke derguar ne kryeqytet kontigjente kriminale te armatosura br brCdo dite qe kalon e ben me te qarte pergjegjesine e Edi Rames per dhunen para selise se qeverise Rama me synimin e tij per tu bere kryeminister mblodhi grupe kriminale ne Tirane Ai i coi njerezit atje me pistoleta thika dhe bomba molotov ka deklaruar Patozi brbr 29 Janar 2011 <![CDATA[PSE Te zgjidhet kriza]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056112/titulli/PSE-Te-zgjidhet-kriza brbr Partia e Socialiste Europiane permes nje deklarate kerkon vendosjen e menjehershme te qetesise dhe dialogut ne Shqiperi br brKryetari i Task Forces se kesaj partie per Zgjerimin e Ballkanit Perendimor dhe anetar i Parlamentit Europian Kristian Vigenin tha se Shqiperia duhet te kaperceje situaten aktuale dhe te vazhdoje te punoje per anetaresimin e ardhshem ne Bashkimin Europian brbr 29 Janar 2011 <![CDATA[Kirk dhe Engel Te vendoset qetesia]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056111/titulli/Kirk-dhe-Engel-Te-vendoset-qetesia brbr Senatori republikan Mark Kirk nga Illinois dhe kongresmeni demokrat Eliot Engel nga Nju Jorku bejne thirrje per qetesi publike ne Shqiperi ne vazhden e krizes politike ne vend br brAta shprehin keqardhje per ngjarjet e tmershme te 21 janarit 2011 sic i karakterizojne ata dhe u dergojne ngushellime familjeve te viktimave br brNe mbeshtesim fuqishen Shqiperine dhe marredheniet amerikano-shqiptare dhe jemi teper te shqetesuar per vazhdimin e trazirave politike ne Shqiperi thone ligjvenesit amerikane ne deklaraten e tyre te leshuar dje brbr 29 Janar 2011 <![CDATA[Rama Jo zgjedhje ne keto kushte]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047056107/titulli/Rama-Jo-zgjedhje-ne-keto-kushte brbr Kreu i opozites shqiptare Edi Rama ka deklaruar se ne keto kushte ne vend nuk mund te flitet dhe nuk mund te kete zgjedhje lokale br brJemi te gatshem per dialog e kompromis por nuk do te ndalemi ne rrugen e rezistences paqesore nese regjimi i kusarise nuk zmbrapset nga matrapazlleku ku eshte futur Regjimi me sulme ndaj presidentit prokurores gazetareve opozites dhe mosdorezimi i te kerkuarve nga drejtesia e ben absurde permendjen e zgjedhjeve te 8 majit si mundesi per te larguar vemendjen nga zgjedhjet e parakohshme ka pohuar Rama br brRama eshte shprehur se kryeministri Berisha eshte duke u perpjekur tashme te mbuloje me tymnajen e bombave edhe Europen ndaj rezistenca paqesore e opozites do te vazhdoje br brTe premten Tirana Vlora Lezha e Korca do demonstrojne per te kerkuar rivendosjen e demokracise dhe kthimin e Policise se Shtetit brenda ligjit duke arrestuar 6 gardistet Regjimi i kusarise po lufton kunder nje puci imagjinar me qellim qe te likuidoje te gjitha burimet qe kundershtojne qeverine ka nenvizuar Rama br brPaqja ne emer te bashkejeteses demokratike garantohet me zgjedhje te lira e te ndershme shtet ligjor dhe me drejtesi per ngjarjet e 21 janarit ka vijuar ai brbr 2 Shkurt 2011 <![CDATA[Zvicra voton JO ne referendumin per mbajtjen e armeve ne shtepi]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046995605/titulli/Zvicra-voton-JO-ne-referendumin-per-mbajtjen-e-armeve-ne-shtepi brbr Qytetaret e Zvicres dolen ne nje referendum per ndryshimet qe ishin paraqitur per ligjin e armeve br brAi i lejonte qytetaret qe ti mbanin ato ne banesat e tyre br brPopulli i Zvicres doli kunder ketyre ndryshimeve te ligjit dhe idese se mbajtjes se armeve ne banesat e tyre br brZvicra njihet si vendi qe ka nivelin me te larte te vetevrasjeve me arme ne Evropebrbr 14 Shkurt 2011 <![CDATA[Barcelona ekipi me i mire i dekades]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046995604/titulli/Barcelona-ekipi-me-i-mire-i-dekades brbr Barcelona eshte ekipi me i mire i dekades se pare te shekullit te XXI per Federaten Nderkombetare te Historise dhe Statistikave te Futbollit IFFHS br brEkipi katalanas ka lene prapa tre ekipe angleze Manchster United Liverpool dhe Arsenal br brVetem vendi i peste per kampionet ne fuqi te Europes Inter dhe vendi i gjashte per nenkampionet ne fuqi Bayern Munchen br brMilan renditet i shtati ne kete klasifikim duke lene pas Real Madrid brbrbr 14 Shkurt 2011 <![CDATA[Ronaldo le futbollin]]> 2023-06-04T11:46:08+00:00 2023-06-04T11:46:08+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046995603/titulli/Ronaldo-le-futbollin brbr Ish-sulmuesi I Barcelona Inter Real Madrid dhe Milan do te njoftoje sot terheqjen nga futbolli profesional ne moshen 34-vjecare br brBraziliani ka nje kontrate me Corinthias deri ne fund te vitit 2011 por do te lere futbollin per shkak te eliminimit te ekipit te tij nga Kupa Libertadores sipas Estado de Sao Paulo br brNuk mundem me Doja te vazhdoja por nuk ia dal dot me Mendoj per nje levizje ne fushe por nuk arrij dot ta ekzekutoj sic dua Koha ime mbaroi u shpreh Ronaldobrbr 14 Shkurt 2011 - Arkiva Shqiptare e Lajmeve