Lajme nga ABC-News 2020-07-04T13:47:56+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Sulme kamikaze ne Kajro]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513311/titulli/Sulme-kamikaze-ne-Kajro Ne Kajro eshte shpallur gjendja e jashtezakonshme pas dy shperthimeve qe kane pasur si objektiv forcat e sigurise ne vend Shperthimi i pare ka ndodhur ne qender shume i fuqishem dhe ka shkaktuar 5 viktima si dhe me dhjetera te plagosur Ndertesa qe ka qene objektiv i sulmeve kamikaze ka pesuar deme te shumta materiale por edhe disa ndertesa te tjera aty prane Shperthimi eshte shkaktuar nga perplasja e nje automjeti te mbushur me eksploziv Nje shperthim i dyte vetem pak minuta me vone ne seline e policise ne distriktin e Gizes ka shkaktuar 15 te plagosur te tjere <![CDATA[Vazhdojne protestat ne Kiev manifestuesit marrin nen kontroll Ministrine e Agrokultures]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513310/titulli/Vazhdojne-protestat-ne-Kiev-manifestuesit-marrin-nen-kontroll-Ministrine-e-Agrokultures Manifestuesit kunder qeverise ne Kiev kane marre nen kontroll ndertesen e ministrise se Agrokultures qe ndodhet rreth 100 metra larg sheshit ldquoPavaresiardquo qe eshte kthyer ne simbol te manifestimeve pro bashkimit europian Minsitri i jashtem francez pasi ka kerkuar nej takim urgjent me ambasadorin ukrainas ne Paris ka denuar ashper dhunen kunder protestuesve Manifestuesit gjithashtu kane rrethuar me barrikada dhe imstitucione te tjera shteterore ne rajone te ndryshme te vendit Ata kerkojne pezullimin e te gjithe guvernatoreve te emeruar nga presidenti Janukovic Por ky i fundit nuk ka bere asnje leshim dhe pas raundit te dyte te bisedimeve me perfaqesuesit e opozites br br Opozita ne Ukraine e zhgenjyer nga negociatatbr Opozita ukrainase per momentin eshte ne pritje por ne te njejten kohe po pergatitet per me te keqen Neper sheshet e Kievit jane vendosur barrikada te reja pas rezultateve zhgenjyese te perpjekjeve te reja per negociata me presidentin e vendit Janukovic Ne skenen e protestes ish boksieri tashme politikan Vitali Klishko eshte i pari qe eshte shfaqur i zhgenjyer Ai u shpreh se e vetmja gje qe arriten ishte fakti se manifestuesit nuk do trsquoi kunderviheshin forcave te policise ne kembim te lirimit te te arrestuarve gjate protestave Por turma e njerezve nuk e ka pritur mire kete deklarate Aktivistet kunder qeverise nuk kane besim as te premtimet e pakta te bera deri tani nga Janukovic Sipas protestuesve keto premtime te kota jane vetem nje justifikim i qeverise per te fituar sa me shume kohe Kreu i grupit te partise se Timoshenkos nga ana e tij eshte shprehur optimist se mund te ndalohej dhuna e shperthyer keto dite Nje armepushim i perkohshem ne shkembim te pezullimit te arrestimeve te manifestuesve Ky eshte perfundimi i negociatave te radhes te opozites me presidentin e vendit <![CDATA[Situata ne Siri dhe pushteti i Assad]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513309/titulli/Situata-ne-Siri-dhe-pushteti-i-Assad E ardhmja e Bashar Al Assad mbetet ende ne diskutim ne negociatat ne distance ne Gjeneve mes opozites siriane dhe perfaqesuesve te regjimit Pas ballafaqimit te pare dhe bisedimeve te ndara te Lakdar Brahimit me regjimin dhe opoziten Ndermjetesuesi i organizates se Kombeve te Bashkuara dhe vendeve arabe eshte perballur me ceshtjet me delikate ku perfshihej dhe shkembimi i te burgosurve si dhe hapja e nje korridori per ndihmat humanitare ne vend Sipas koalicionit te opozites dialogu do te jete nje proces i gjate dhe qe synon nje tranzicion politik pa Asadin Nje hipoteze kjo qe nuk pranohet nga Rusia qe vazhdon te mbeshtese regjimin sirian Nga forumi i Davos dhe i lene jashte bisedimeve edhe Irani i presidentit Hasan Rohani kembengul se problemi nuk eshte Asad por grupet teroriste ne brendesi te opozites Edhe komisioneri i larte i OKB-se per refugjatet Antoacutenio Guterres mendon se nuk eshte shume e lehte qe te vendoset ajo qe duhet bere Jane pikerisht keto kendveshtrime te ndryshme per sa i perket rolit te presidentit Asad ne te ardhmen qe e bejne te veshtire perballjen e te dy paleve ne nje tryeze te perbashket Mundesia me e madhe mbetet ajo e arritjes se nje marreveshjeje ne distance <![CDATA[Meta Vrasja e protestuesve me 21 janar akt kriminal i papranueshem]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513308/titulli/Meta-Vrasja-e-protestuesve-me-21-janar-akt-kriminal-i-papranueshem Gjate emisionit ne ldquoOpinionrdquo Ilir Meta tha se ka ndryshuar dhe permiresuar sjelljen e tij politike dhe se posti i kryetarit te Kuvendit po e ben qe te jete gjithnje e me reflektues Meta ka moderuar dhe qendrimin per protestuesit e 21 janarit ndersa vrasjen e kater prej tyre e quajti akt kriminal te papranueshembr br Me 22 janar 2011-es ngarkoi me pergjegjesi direkte per 4 viktimat e 21 janarit Edi Ramen Tre vite me pas Ilir Meta ndan grupin e atyre qe i pat quajtur kokepalare me protestuesit qe mbeten te vrarebr br Demonstrata e 21 janarit erdhi pas publikimit ne media te videopergjimit Meta Prifti Vetem para pak javesh drejtuesit te emisionit gjeti rastin ti dorezonte cmimin per gazetari investigativebr br Nga posti i kryetarit te Kuvendit po reflekton ndryshon qendrime dhe eshte me i sjellshem Ka kaluar mire me Sali Berishen dhe gjate gjithe emisionit nuk e sulmoi asnjeherebr Por doktori siccedil e quan dhe Meta efektin e ka pasur te forte mbi te kur ishin ne Aleance kunder Ramesbr br Mllefi i dikurshem mund trsquoi kete bere te ccedilojne akuza dhe tek nderkombetaret per njeri-tjetrin br Duke mos iu ndare deshires per te menduar pozitivisht dhe vetem per te ardhmen gjithesesi Meta nuk e perjashton mundesine qe dikur Rama kur nuk e kishte ne krah te kete folur keq per te ne shtetet qe refuzuan te na japin statusin e vendit kandidatbr br Pasi thote se ka mesuar nga gabimet e veta dhe te te tjereve thote se me Edi Ramen ka rruge te gjate per te berebr br A ka mes tyre dhe nje marreveshje qe ne 2017 te jete Meta president Kreu i LSI-se thote jobr <![CDATA[Vazhdojne hetimet per mbytjen e Costa Concordia]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513307/titulli/Vazhdojne-hetimet-per-mbytjen-e-Costa-Concordia Hetuesit jane serish ne bordin e Kosta Konkordias Rreth 40 persona kane nisur te zbatojne vendimin e gjykates e cila ka urdheruar mbledhjen e provave te reja ne tragetin e mbytur ne brigjet e Italise Nje kerkese kjo dhe e prokurorise qe mbron palen civile Vendimi eshte marre ne kuader te procesit gjyqesor kunder ish komandantit Francesko Sketino Objektivi eshte mbledhja e sa me shume te dhenave ne sallen e komandave Pjesa e dyte e kerkimeve eshte caktuar ne daten 27 shkurt dhe do te perqendrohet tek gjeneratori i tragetit i cili nuk funksionoi naten e mbytjes <![CDATA[70-vjetori i Konferences se Bujanit]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513306/titulli/70-vjetori-i-Konferences-se-Bujanit Ne 70 vjetorin e Konferences se Bujanit kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka deklaruar rendesine e saj edhe sot kur Shqiperia dhe Kosova synojne integrimin ne Bashkimin Europian Kryeparlamentari tha se realiteti eshte krejt tjeterbr br Gjate ceremonise se organizuar ne Akademine e Shkencave Meta tha se ne rezoluten e miratuar ne Konferencen e Bujanit u saksionua qe Kosova dhe Dukagjini jane krahina te banuara me shumice shqiptare te cilet deshirojne te bashkohen me Shqiperine Sipas tij me ate resolute u percaktua lufta e perbashket ne krah te Aleances se Bllokut Antifashistbr <![CDATA[Presidenti Nishani per sistemin e drejtesise]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513305/titulli/Presidenti-Nishani-per-sistemin-e-drejtesise Sistemi i drejtesise shqiptare ka nevoje te reformohet Apeli vjen nga Presideni i Republikes i cili thote se ndryshimet duhet te garantojne transparencen e sistemit dhe jo te shkohet kunder sajbr br Pavaresisht nevojes per reformin Kreu i shtetit tha se nuk duhet pranuar se sistemi i drejtesise ka falimentuarbr br Nga rishikimi i kuadrit ligjor Presidenti Nishani tha se perfituesit kryesore duhet te jene magjistratet e rinjbr br Keto deklarata Presidenti i Republikes i beri gjate ceremonise se dorezimit te dekreteve te emerimit te gjyqtareve te rinj te diplomuar nga Shkolla e Magjistraturesbr <![CDATA[Zjarr ne nje azil pleqsh ne Kanada]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513304/titulli/Zjarr-ne-nje-azil-pleqsh-ne-Kanada Nje zjarr i fuqishem ka shkrumbuar nje nate me pare nje azil pleqsh ne Kuebek rajonin frankofon kanadez Ne ndertese jetonin rreth 60 persona 20 prej te cileve jane shtruar ne spital ku po marrin mjekimet e para per djegiet Bilanci zyrtar flet per pese viktima por personat e deklaruara te zhdukur jane mbi 30 kerkimi per erkuperimin e trupave eshet evshtiresuar nga temperaturat e uleta qe kane shenuar nje rekord te ri Uji i perdorur per te shuar zjarrin eshte kthyer ne nje shtrese te holle akulli duke mbuluar nje pjese te mire te nderteses <![CDATA[Konsultime per Radiken edhe ne muajt ne vijim]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513303/titulli/Konsultime-per-Radiken-edhe-ne-muajt-ne-vijim Drejtoresha e Zyres se Bankes Boterore ne Maqedoni Tatiana Proskuryakova ben te ditura detaje teknike rreth projektit energjetik ne Fushen e Lukoves qe parashikon devijimin e lumit Radika br Zyrtarja e larte thote se Banka Boterore do te vazhdoje takimet me te gjithe aktoret e interesuar per tu siguruar qe ai te jete ne perputhje me te gjitha ligjet dhe konventatbr br Me kerkese te qeverise se Maqedonise ne kemi rene dakord per te vleresuar mbeshtetjen e mundshme per projektin quotFusha e Lukovesquot i cili synon te rrise kapacitetin e vendit ne energjine e rinovueshme dhe ate te depozitimit te ujit - tha ajobr Projekti perfshin ndertimin e nje dige mbrojtese me nje rezervuar relativisht te vogel ujibr br Ne mbeshtesim perpjekjet e Maqedonise per ti ikur varesise energjetike nga karburantet fosile e per te shkuar drejt burimeve te tjera te energjise siccedil jane hidrocentralet gjithnje ne perputhje me strategjine e vendit-tha Drejtoresha e Zyres se Bankes Boterore ne Maqedoni br Konsultimi i ardhshem public do te mbahet ne muajt ne vijim per te diskutuar ndikimin ne mjedis Banka Boterore nuk e mbeshtet zhvillimin hidroenergjetik ne zonat ekologjikisht te mbrojtura Edhe pse projekti i propozuar per Fushen e Llukoves eshte vendosur brenda Parkut Kombetar te Mavroves vepra pritet te ndertohet ne nje zone te klasifikuar si e qendrueshme br br <![CDATA[Serveri i tatimeve Basha Do ti shkojme deri ne fund zbardhjes se krimit te dyshes Rama-Meta]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513302/titulli/Serveri-i-tatimeve-Basha-Do-ti-shkojme-deri-ne-fund-zbardhjes-se-krimit-te-dyshes-Rama-Meta Kryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha deklaroi se PD do te zbuloje ate qe e cilesoi operacion kriminal te dyshes Rama-Meta me serverin e tatimeve Duke folur me demokratet e Kurbinit Basha tha se do te kerkohet rikthimi i parimit te konsensusit ndryshe PD nuk do te njohe asnje produkt te reformes administrative br br Opozita eshte e vendosur trsquoi shkoje deri ne fund zbardhjes se plote te asaj qe beson se eshte vjedhje e 4 5 milione te dhenave kofindenciale te bizneseve shqiptare ne Drejtorine e Pergjithshme te Tatim-Taksave Nga Kurbini ku mori pjese ne 23 vjetorin e krijimit te PD Basha tha se operacioni kriminal i dyshes Rama-Meta ka per qellim zerimin e gjobave ndaj biznesit ne kembim te ryshfetit br ldquoSa mund ta luftoje krimin nje qeverisje e cila po nderton nga themelet deri ne ccedilati nje shtet mafio Ne menyre kriminale mafioze perfaqesues te dyshes Rama-Meta vodhen serverin bashke me 4 5 milione te dhena kofindenciale te bizneseve shqiptare Sot ccedildo shqiptare e kupton se te dhenat tatimore jane kthyer ne axhende personale te interesave private te pasurimit dhe te makuterise mbi bazen e nje skeme te mire organizuar mafioze ku bizneset ne kembim te ryshfetit do te mund te ulin apo zerojne gjobat dhe detyrimet e tyre tatimore te ccedilimentuar ne sistemin elektronik te tatimeve Kesaj te vertetet nuk mund trsquoi iket as me akuza personale dhe as me perbaltje apo goditje ndaj medias se lire ne Shqiperi Ne e denoncuam kete ne momentin qe ndodhi dhe kerkuam Komision Hetimor Parlamentare ne menyre antikushtetuese kjo kerkese u rrezua beteja jone nuk ka perfunduar ccedileshtja eshte ne Gjykaten Kushtetuese dhe ta dine mire se kesaj ngjarje nuk i ndahemi se zbardha e saj eshte sot nje interes madhor i demokracise shqiptare se nuk do trsquoi lejojme te vjedhin shqiptareve dhe me parate qe ju vjedhin shqiptareve te kthehen per te blere votat e tyre per te blere vullnetin e tyre dhe per te blere demokracine shqiptarerdquo tha Basha br br Per reformen administrative kryetari demokrat tha se komisioni vendimi per te cilin u miratua nga mazhoranca eshte i pavlefshem pa rivendosjen e plote te parimit te konsesusit Opozita tha Basha nuk do ta njohe kurre produktin pa konsensus te ketij komisioni br ldquoDje pas refuzimit te grupit tone parlamentar dhe aleateve tane per te qene pjese e nje farse te rrezikshme per demokracine shqiptare pati nje votim tinezare nga shumica e kartoneve per te ashtuquajturin komision per reformen territoriale-administrative Ky komision eshte i pavlefshem pa rivendosjen e plote te parimit te konsesusit siccedil e kemi bere te qarte ne menyre te perseritur bashke me aleatet tane Dua trsquoju bej me dije edhe partnereve tane nderkombetare se produkti i nje reforme te njeanshme arbitrare nuk mund te njihet e nuk do te njihet kurre nga Partia Demokratike dhe nga opozita shqiptarerdquo tha Basha br Duke folur per procesin e zgjedhjeve te brendshme ne Partine Demokratike Basha theksoi se duke nisur nga dita e hene seksionet grup-seksionet deget e PD anembane Shqiperise per nje muaj me radhe do i nenshtrohen nje procesi rigoroz te evidentimit dhe riperteritjes se bazes se te dhenave te anetaresise se PD anetaresimeve te reja Ai foli per nje hapje te madhe duke e cilesuar me te fuqishmen qe PD ka bere gjate historise se saj 23 vjeccedilarebr br <![CDATA[SHBA nese Snowden pranon fajin i ofrohet lehtesi]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513301/titulli/SHBA-nese-Snowden-pranon-fajin-i-ofrohet-lehtesi Prokurori i Pergjithshem i SHBA Eric Holder thote se eshte I hapur per nje marreveshje me Edeard Snoeden per ti ofruar kushte lehtesuese ne shkembim te pranimit te fajesise Keto komente Holder i beri gjate nje diskutimi ne Universitetin e Virxhinias br quotNocioni i faljes nuk ishte diccedilka qe ne ishim gati ta merrnim ne shqyrtim por nese ai kthehet ne Shtetet e Bashkuara per te deklaruar qe e pranon fajin ne do te negocionim me avokatet e tijquot tha Holderbr Snoeden ndodhet ne Rusi ku presidenti Vladimir Putin i ka ofruar strehim per nje periudhe 1 vjecareShtetet e Bashkuara kerkojne qe Snoeden te kthehet dhe te perballet me drejtesinebr Eduaed Snoeden deklaroi gjate nje komunikimi virtual se kthimi ne SHBA eshte zgjidhja me e mire per ate vete dhe per qeverine por shtoi se kjo nuk eshte e mundur pasi ligjet e SHBA-ve nuk I ofrojne atij mbrojtjebr Snoeden mendohet se ka vjedhur me shume se nje milion dokumente qe tregojne se Agjencia e Sigurise Kombetare pergjonte shtetasit amerikanemadje edhe lidere nderkombetare sipas saj ne kuader te luftes kunder terrorizmitbr Snoeden tha se ai beson se Agjensia ka shkelur Kushtetuten dhe se populli amerikan ka te drejte te dije se aktivitetin e qeverise Nje raport i sapo publikuar nga nje panel i pavarur i qeverise amerikane ka arritur ne perfundimin se mbledhja ne shkalle te gjere e te dhenave telefonike eshte e paligjshme dhe se tabulatet me keto te dhenaduhet te asgjesohenbr br <![CDATA[Meta mbron Spartak Brahon per videon ne tatime]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513300/titulli/Meta-mbron-Spartak-Brahon-per-videon-ne-tatime Pas publikimit te pamjeve filmike te drejtorise se pergjithshme te tatimeve vazhdon debati mediatik Kryetari i Kuvendit njeherazi edhe kryetari i LSI-se Ilir Meta gjate intervistes ne emisionin ldquoOPINIONrdquo mbajti te njejtin qendrim si deputeti Ii partise se tij Spartak Brahobr br Pavaresisht statusit te deputetit Spartak Braho emri i tij nuk ishte ne planin e auditit te firmosur nga Ministri i FinancavehellipPor perveccedil deputetit Braho ne pamjet filmike duken edhe persona te tjere qe hyjne ne ambientet e Drejtorise se Pergjithshme te Tatimeve edhe pse emrat e tyre nuk ishin ne urdherin e auditit Keta persona jane ende te paidentifikuar nga hetimet e prokurorise Ata kane punuar ne oret e vona te se premtes dhe dolen mengjesin e se shtunes nga ambientet e tatimeve Ne duar mbanin disa kuti ku mendohet se kane kopjuar serverat qendror te tatimeve Kontrolli eshte kryer gjate diteve te pushimit dhe kur ne ambientet e tatimeve nuk kishte asnje punonjes edhe pse situate nuk paraqiste asnje emergjence Edhe pse kane kaluar mbi 2 muaj nga moment I kopjimit dhe fshirjes se serverave Drejtoria e Pergjithshme e Tatimeve nuk ka dhene shpjegime per punen e audituesve gjate fundjaves Disa nga audituesit kane pranuar ne polici se kane bere kontroll dhe jo kopjim apo fshirje te te dhenave br br <![CDATA[Trupa e Armikut te Popullit]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513299/titulli/Trupa-e-Armikut-te-Popullit Premiera ldquoArmiku i Popullitrdquo e Ibsenit bashkon artistet shqiptare te Shkupit Prishtines dhe Sarajeves nen regjine e Dino Mustaficcedil Eumlshte nje homazh per karrieren 40-vjn 40-vjeccedilare te Bajrush Mjakut qe i flet me nje gjuhe te eger politikes br br Ky eshte doktor Stokman Ka diagnostikuar se banjat termale te qytetit jane te helmuara Ne fakt zemrat dhe mendjet e njerezve jane te helmuara deri ne kalbesi Siccedil ndodh ne nje shoqeri te mbyllur nje doktor i te vertetave me peshe te rende ka ndonje mik dhe shume kundershtare Ja njeribr br Produksioni privat i Bajrush Mjakut me regji te Dino Mustaficcedil angazhon nje staf profesionistesh per zerin muziken skenen nga Shkupi Prishtina e Sarajeva Ai vete eshte doktor Stokmani dhe ka diccedilka per ta thene me ldquoArmikun e Popullitrdquo si nje akumulim 40-vjeccedilar artistik po edhe politikbr br Alban Ukaj aktori kosovar rezident ne Prishtine ngjitet per here te pare ne skenen e Teatrit Kombetar ne rolin e gazetarit frikaccedil e dyfytyreshbr br Prodhimi ldquoArmiku i Popullitrdquo te Henrik Ibsenit luhet dhe shikohet ne skene nje ring boksi me gjuajtje te ngadalta e te perqendruara dialogesh Perkthim i Fan Nolit pershtatur nga Jeton Nezirajbr Ne Teatrin Kombetar ne Tirane me 24 dhe 25 janarbr br br <![CDATA[Bisedime te veshtira per paqen siriane]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513298/titulli/Bisedime-te-veshtira-per-paqen-siriane Opozita dhe qeveria siriane do te ulen ne nje tryeze te perbashket diten e shtune ne Gjeneve ne kuader te konferences disa ditore te paqes per Sirinebr I derguari i OKB-se Lakhdar Brahimi i angazhuar ne bisedime te ndara me te dyja palet tha se te pakten ata u binden se ky eshte nje hap ne te mire te venditbr Megjithate bisedimet duken te veshtira Gjate dites qeveria siriane ka kercenuar se do te terhiqet nese te dyja palet nuk shfaqin seriozitetbr Qellimi i kesaj konference eshte renia dakord per nje plan te perbashketne baze te marreveshjes se arritur ne qershor te 2012 nga SHBA Rusia dhe fuqite e tjera te medhaKy plan parashikon formimin e nje qeverie te perkohshme dhe organizimine zgjedhjeve ne Siribr emspbr <![CDATA[Ministri i jashtem grek se shpejti ne Tirane]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513297/titulli/Ministri-i-jashtem-grek-se-shpejti-ne-Tirane Ministri i jashtem grekEvangelos Venizelos ka paralajmeruar se ne cilesine e kryediplomatit te vendit qe mban presidencen e BE-sedo te zhvilloje nje vizite ne TiraneNe nje konference per shtyp te zhvilluar te premten ne Athine Venizelos i eshte referuar marredhenieve me Shqiperine duke theksuar se Athina po zhvillon me vendin fqinj ldquonje dialog te rregullt dhe shumeplaneshrdquobr -Tani qe do te shkoj serish ne Tirane besoj se do te paraqesim disa rezultate per te gjitha ccedileshtjet qe na preokupojne ndasheshte shprehur ministri grekbr Venizelos nuk ka folur specifikisht per problemet e pazgjidhura mes dy vendeve por mendohet se toponimet dhe marreveshja per kufijte detare mund te jene tema per te cilat Venizelos do te deklaroje qendrimin e tij gjate vizites se planifikuar ne Tiranebr <![CDATA[Dhermi rinis aksioni i INUK prishen 6 objekte mes tyre nje hotel 3-katesh]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513296/titulli/Dhermi-rinis-aksioni-i-INUK-prishen-6-objekte-mes-tyre-nje-hotel-3-katesh Inspektoriati Ndertimor Urbanistik Kombetar eshte rikthyer ne Dhermi pas dita ditesh nderprerje te punes Ne aksionin e se premtes jane shembur 6 objekte mes te cileve nje hotel 3 katesh br br Radhen ne liste per trsquou shembur e kishte ky hotel tre katesh Kohe kur rinisi edhe aksioni i ndertimoreve ne Dhermi br br Objekti ndodhej ne anen lindore te fshatit te Dhermiut dhe pronaret pas njoftimeve nga INUK kane boshatisur ndertesen Hoteli ndodhej ne pronesi te Petrit Ccedilarccedilanit br br Me pas fadromat dhe skrepat e Inspektoriatit Urbanistik Kombetar jane zhvendosur ne afersi te postes Pese objekte si dhoma plazhi bare dhe restorante u shemben br br Ne total kjo zone ka mbi 100 ndertime qe jane verifikuar te paligjshme nga INUK pavaresisht pretendimeve te banoreve te cilat jane kioska bare deri tek hotelet disa kateshebr INUK ne kete aksion ka qene i mbeshtetur nga forcat e FNSH se si dhe ato te rendit edhe pse nga banoret nuk ka pasur asnje reagim br br <![CDATA[Ukraine bisedimet Janukovic-opozite pa rezultat]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513295/titulli/Ukraine-bisedimet-Janukovic-opozite-pa-rezultat Protestuesit ne kryeqytetin Kiev te Ukraines kane ngritur barrikada te reja pas bisedimeve pa rezultat mes opozites dhe presidentit Viktor Janukovicbr Protestuesit anti-qeveritare mesohet se kane bllokuar edhe disa nga ndertesat e administrates rajonale si dhe po mbajne te rrethuara disa zyra guvernatoresh ne pjesen perendimore te venditbr Protesta masive ne oret e pasdites jane raportuar ne Lutsk ne veri-perendim dhe Sumy ne lindje te venditbr Nderkohe menjehere pas permbylljes se takimit presidenti ukrainas Janukovic u zotua se ne mungese te nje rrugezgjidhje rreth krizes ne vend do te futen ne fuqi dhe do te aplikohen te gjitha mjetet e nevojshme ligjorebr Ai deklaroi se qeveria e tij do te riformatohet ne nje seance te jashtezakonshme parlamentare te parashikuar per te martenbr Janukovic gjate nje takimi me lideret fetare te vendit deklaroi se do trsquoi amnistoje disa aktiviste te burgosur dhe do te propozohen amandamente ne legjislacionin per kufizimin e protestavebr Ne kryeqytetin Kiev ka arritur komisionari i Bashkimit Evropian per zgjerim Stefan Fyle per nje takim me presidentin Yanukovich Fyle pritet te zhvilloj takime edhe me kreret opozitarebr br Keshilltari i Presidentit ukrainas flet per strategjine e daljes nga krizabr Ne nje interviste per rrjetin informativ Euronees eksperti politik dhe Keshilltari me i afert i Presidentit ukrainas Viktor Janukovic Mykhaylo Pohrebinsky foli rreth fazave qe duhet te kaloje vendi per ta kaluar krizen e ketij momenti dhe per te qetesuar situaten ne vendbr Hapi i pare eshte qe opozita te marre situaten nen kontrroll duke shmangur plotesisht sulmet dhe perleshjet mes protestuesve anti-qeveritare dhe forcave te sigurisebr Ndersa presidenti duhet te pranoje ndryshimet ne ligjetqe provokuan zemerimin e protestuesve-tha Pohrebinskybr Hapi I dyte sipas ekspertit politik eshte levizje strategjike Presidenti duhet te jete dakord me ndryshimet kushtetuese qe ne thelb permbajne zbehjen e fuqise se kreut te shtetit dhe rritjen e influences se parlamentit vendasbr -Kjo eshte ajo qe kerkon opozita dhe kjo besoj eshte e drejte dhe me e mira per nje vend si Ukraina-u shpreh Keshilltari me I afert I presidentit ukrainas Viktor Janukovicbr br br <![CDATA[Rama kerkon njohjen e Kosoves nga Sllovakia Fico Nuk kemi arsye]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513294/titulli/Rama-kerkon-njohjen-e-Kosoves-nga-Sllovakia-Fico-Nuk-kemi-arsye Kryeministri Edi Rama priti kryeministrin e Sllovakise Robert Fico i pari kryeminister sllovak qe viziton Shqiperine Ne konferencen e perbshket per shtyp Rama e quajti Sllovakine shembull nga e cila mund te mesoje jo vetem Shqiperia por i gjithe Ballkani br Kryeministri shqiptar vleresoi mbeshtetjen e Sllovakise per integrimin e Shqiperise dhe u shpreh se shpresonte qe Sllovakia te njohe Kosoven per te cilen kryeministri sllovak tha se nuk kemi arsye per ta njohur atebr ldquoMbeshtesim dialogun mes Beogradit dhe Prishtines Le te mbeshtesim dialogun Qeveria jone nuk do te ndermarre asnje hap qe jeten e njerezve ne Kosove do ta bente me te veshtire Po ndjekim zhvillimet dhe do te ishim te lumtur nese dialogu do te permbyllej me nje marreveshje mes Kosoves dhe Serbiserdquo- deklaroi kryeministri i Sllovakisebr Dy kryeminsitrat kane folur gjithashtu ehde per bahskepunimine metejshem mes dy vendeve ne fushen e ekonomise dhe turizmitbr br Kryeministri sllovak pritet nga kreu i kuvendit Ilir Meta br Nderkohe kryeministri i Sllovakise u prit edhte nga Kryetari i Kuvendit Ilir Meta Ata biseduan per forcimin e marredhenieve dypaleshe dhe zgjerimit te bashkepunimit ekonomik mes dy vendeve br br Duke shprehur mirenjohjen per mbeshtetjen e Sllovakise ne proceset e integrimit te shqiperise Meta shprehu vendosmerine e Shqiperise per te avancuar me reformat dhe forcimin e ligjitbr Nga ana e tij Fico nenvizoi se Sllovakia si nje vend i ri anetar dhe si histori suksesi e Bashkimit Evropian eshte e gatshme te ofroje eksperiencen e saj ne kuader te integrimit evropian dhe te thithjes se investimeve te huaja ne Shqiperibr br Presidenti Nishani pret Kryeministrin Sllovak Ficobr Presidenti i Republikes Bujar Nishani priti sot ne nje takim Kryeministrin e Republikes se Sllovakise Robert Fico dhe delegacionin qe e shoqeron te cilet ndodhen per nje vizite zyrtare ne vendin tonebr br Presidenti Nishani i vleresoi marredheniet midis Shqiperise dhe Sllovakise si shume te mira dhe shtoi se ne kemi vullnetin e palekundur per zhvillimin e metejshem te tyrebr br Me tej Presidenti vleresoi lart mbeshtetjen e vazhdueshme te Sllovakise ne procesin e integrimit evropian te Shqiperise duke nenvizuar se integrimi evropian eshte prioritet strategjik i vendit si edhe vuri ne dukje angazhimin tone te plote per permbushjen e reformave me qellim marrjen e statusit ne qershor 2014br br Per situaten ne rajon Kreu i Shtetit theksoi se Shqiperia mbetet e vendosur ne mbeshtetjen e paqes dhe stabilitetit duke ndjekur politiken e fqinjesise se mire bashkepunimit rajonal me synimin e perbashket integrimin euroatlantik dhe shtoi se dialogu Kosove-Serbi eshte deshmi se po leme pas te shkuaren duke veshtruar nga e ardhmjabr br Kryeministri Fico tha se Shqiperia duhet te llogarise mbeshtetjen e vazhdueshme te Sllovakise ne procesin e integrimit evropian ndersa premtoi se vendi i tij do te ofroje ekspertize ne fushat me interesbr br Kryeministri sugjeroi qe te behen perpjekjet per ti hapur dyert biznesit dhe te nxiten shkembimet tregtare fillimisht nepermjet nenshkrimit te marreveshjeve dypaleshebr br Bashkebiseduesit rane dakord per nevojen e intensifikimit te dialogut politik dhe komunikimit dypaleshbr br br <![CDATA[Korce prezantohet projekti per mbrojtjen e Tumes se Kamenices]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513293/titulli/Korce-prezantohet-projekti-per-mbrojtjen-e-Tumes-se-Kamenices Lufte kunder trafikimit Duke iu referuar vjedhjeve dhe shkaterrimit nder vite te pasurise kulturore ministrja e Kultures Kumbaro ka apeluar nga Korca per te mbojtur trashegimine kulturore br Gjate prezantimit te projektit per mbrojtjen e Tumes se Kamenices Kumbaro tha se kjo nuk eshte vetem detyre e shtetit br Edhe ambasadori Arvizu ndan te njejtin mendim me ministren Kumbaro br Projekti per mbrojtjen e Tumes se Kamenices eshte i dyti me i madh i financuar nga fondi i ambasadorit dhe kap vleren e 50 mije dollarevebr <![CDATA[Presidenti Nishani pritje per Vitin e Ri Henor Kinez]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513292/titulli/Presidenti-Nishani-pritje-per-Vitin-e-Ri-Henor-Kinez Festat kremtohen mes miqshbr E me rastin e vitit te ri kinez Presidenti I Republikes se Shqiperise Bujar Nishani priti te premten pasdite perfaqesues te trupit diploatik kinez ne Shqiperibr ldquoDy vendet tona ndonese me dimensione gjeografike shume te ndryshme kane patur diccedilka te perbashket Gjate dy dekadave te fundit kane njohur nje transformim dhe zhvillim te shpejte Dhe keshtu shpresoj se do te vazhdojne edhe gjate ketij Viti dhe me pasbr Ne diten e quajtur festativali i pranveres pritja u vleresua nga ambasadori kinez ne vendin tonebr ldquoFesta e pranveres eshte dita me festive per popullin kinez Eshte dita kur ccedildo familje bashkohet Ne falenderojme vecanerisht presidnetin Nishani per pritjen qe organizon ne presidence duke krijuar nje mundesi qe te gjithe kinezet ne Shqiperi dhe dashamiresit shqiptare per Kinen te kremtojne vitin e ri sipas kalendarit henor te Kines Viti 2014 perkon me 65 vjetorin e themelimit te marredhenieve diplomatike mes dy vendeverdquo tha ambasadori kinez Ye Haobr <![CDATA[Merkato e Futbollit]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513231/titulli/Merkato-e-Futbollit Pritet vetem zyrtarizimi por Majkell Esien eshte lojtari me I ri I Milanitbr Klubi italian ka arritur marreveshjen me Ccedilelsin si dhe ka marre pergjigje pozitive nga trajneri Zhoze Murinjo qe ka lene te lire mesfushorin ganezbr Esien do te tranferohet te Milani ne forme huazimi dhe konsiderohet si perforcimi I pare per trajnerin Klarens Zedorfbr Futbollisti mund te luaje edhe ne Ligen e Kampioneve me skuadren milaniste pasi gjate ketij sezoni ka qendruar jashte listes Champions te skuadres se Ccedilelsitbr br Fabio Kapelo rinovon kontraten me Rusinebr Fabio Kapelo do te jete trajneri I kombetares se Rusise deri ne vitin 2018br Tekniku italian ka firmosur rinovimin e kontrates me Federaten Ruse te Futbollit duke hedhur poshte ccedildo dyshim ne lidhje me te ardhmen e tijbr I cilesuar si nje nga trajneret me te mire ne Bote Kapelo kualifikoi perfaqesuesen ruse ne Boterorin 2014br Por edhe pasi te perfundoi aventuren ne kete kompeticion ai do te drejtoje skuadren edhe ne eliminatoret e kampionatit europian dhe ato te Boterorit 2018 qe do te zhvillohet ne Rusibr br br <![CDATA[Asambleja Zgjedhore e FSHF-se 28 shkurt]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047513230/titulli/Asambleja-Zgjedhore-e-FSHF-se-28-shkurt Komiteti Ekzekutiv i Federates Shqiptare te Futbollit ka percaktuar daten e Asamblese se Ardheshme Zgjedhore te institucionit me te larte te futbollit ne vendbr Ajo do te zhvillohet ne daten 28 shkurt ne Tirane dhe do te zgjedhe presidentin e saj te ribr Presidenti aktual Armand Duka do te kerkoje mandatin e katert te tij ne krye te FSHF-sebr Ndrekohe deri tani askush tjeter nuk ka paraqitur kandidaturen per te kerkuar voten e familjes se futbollitbr <![CDATA[Lezhe banesat dhe tokat bujqesore mbulohen nga uji]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047512987/titulli/Lezhe-banesat-dhe-tokat-bujqesore-mbulohen-nga-uji Nderhyrja e pare ne ndihme te banoreve te permbytur ne Lezhe eshte bere nga Bordi i Kullimit Fadromat po punojne per shmangien e bollokimit te rrjedhes dhe per te mbrojtur argjinaturen e lumit Gjader Specialisti i emergjencave civile ne prefekturen e Lezhes thote se disa banore jane evakuuar pasi ishin rrethuar nga ujit Aktualisht ne qarkun e Lezhes vijojne te jene nen uje mbi 2 800 hektare toke ndersa me e paralizuara eshte bujqesia ne fushat e Zadrimes Torovices Zejmenit Kolshit Bregut te Matit e Fushe Gjormit Qindra banesa ndodhen te rrethuara nga uji ndersa hidrovoret kane punuar me kapacitet te plote br br Lezhe banesat dhe tokat bujqesore mbulohen nga ujiBanoret te frikesuarbr Situata ne qarkun e Lezhes paraqitet e renduar nga permbytjet Pas shirave te dendur te ketyre diteve banoret po jetojne ne mes te ujit Aktualisht raportohen te permbytura mbi 3300 hektare Problematike ka ne Barbullonje ku nje pjese e madhe e banesave jane te rrethuara totalisht nga uji Nderkohe qe edne nuk eshte marre asnje mase per te ndihmuar banoret Po ashtu edhe ne zonen e Kakarriqit dhe Barbullonjes ka prani te ujit Ne Zadrime uji po terhiqet dhe niveli i Gjadrit eshte ulur por banoret kane friken e rikthimit te reshjeve <![CDATA[Nderron jete biznesmeni Xhemal ela makina e te cilit shpertheu dje me tritol ne Durres]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047512986/titulli/Nderron-jete-biznesmeni-Xhemal-ela-makina-e-te-cilit-shpertheu-dje-me-tritol-ne-Durres Nderron jete biznesmeni i ndertimit Xhemal Ccedilela makina e te cilit shpertheu dje me tritol ne Durres Xhemal Ccedilela ishte duke udhetuar nga Plepat per ne Durres kur automjeti i tij shpertheu si pasoje e vendosjes se tritolit br 300 gram tritol ishin vendosur ne makinen e biznesmenit Xhemal Cela qe shpertheu nje dite me pare Policia ka marre ne pyetje mbi 30 persona por ende nuk ka nje te dyshuar per vendosjen e tritolit ne makinen e tij Pista kryesore e prokurorise mbetet nje konflikt i vjeteri tij ne Durres Prokuroret thane per ABC News se perjashtohen dyshimet se atentati eshte kryer per shkak te problemeve me biznesin e ndertimeve Edhe sot ne oret e para te mengjesit jane shoqeruar ne komisariat disa perosna te cilet dyhsohet qe kishin dijeni per atententin ndaj Ccedileles Ngjarja ndodhi rreth ores 1030 ne afersi te sektorit Iliria Makina e Xhemal Ccedileles ishte ne ecje kur ka shperthyer nga nje sasi tritoli e vendosur ne pjesen e poshtme te saj Hetuesit ne vendngjarje thane per ABC News se se shperthimi i automjetit eshte bere me ekzploziv te telekomanduar pista kryetsore mbetet aktiviteti ne fushen e ndertimit <![CDATA[INUK rinis aksionin ne Dhermi]]> 2020-07-04T13:47:57+00:00 2020-07-04T13:47:57+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047512985/titulli/INUK-rinis-aksionin-ne-Dhermi Inspektoriati Ndertimor urbanistik Kombetar eshte rikthyer ne Dhermi pas dita ditesh nderprerje Aksioni ka nisur me nderhyrjen ne nje objekt tre katesh i cili ka sherbyer gjate viteve te kaluaara si hotel 2 mjete te renda po tentojne te rrezojne ndertesen Sipas drejtuesve te INUK ne aksionin e sotem do te prishen edhe 6 objekte te tjera ne permasa me te vogla - Arkiva Shqiptare e Lajmeve