Lajme nga Top-Channel 2023-06-04T10:29:21+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Pakistan protestuesit hyjne ne televizionin shteteror]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645424/titulli/Pakistan-protestuesit-hyjne-ne-televizionin-shteteror Televizioni kombetar pakistanez eshte sulmuar nga protestuesit anti-qeveritare ne Islamabad dhe per rrjedhoje ka dale jashte transmetimit brbr PTV tregoi pamje te protestuesve qe kerkojne doreheqjen e kryeministrit Nawaz Sharif duke hyre ne ndertese para se te perfundonte transmetiminbr br Kryeministri akuzohet per korrupsion dhe mashtrim elektoral akuza qe ai i mohon kategorikishtbr br Disa dite me pare protestuesit jane perleshur me policine ndersa mbremjen e se dieles protestuesit perdoren kamionet per te prishur rrethimin e Kryeministrisebr br Top Channelbr br <![CDATA[A po i vjen fundi kohes se diplomacise]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645423/titulli/A-po-i-vjen-fundi-kohes-se-diplomacise Per te ndaluar ate qe e cileson ldquoekspansionizem caristrdquo te Vladimir Putinit Britania do te drejtoje forcen e re te nderhyrjes se shpejte te NATO-s ne mesin e paralajmerimeve se shefi i Kremlinit eshte praktikisht ne lufte me Europen brbr Krijimi i formacionit te perbere prej 10000 trupash pritet te njoftohet keto dite nga Kryeministri David Cameron Ne te marrin pjese dhe ushtare nga Danimarka Letonia Estonia Norvegjia e Holanda Synimi eshte te frenohet lideri rus prej asaj qe perendimi e konsideron perpjekje per ndryshim kufijsh ne Europebr br Shqetesim kyccedil mbetet qellimi i Putinit per ta perdorur ushtrine si mjet per nje Novorossiya - apo lsquoRusi te rersquo brenda Ukraines Nese ky plan vihet ne jete kesaj UkrainaRusia kerkon rivendosjen e armepushimit Ultimatumi i BE-se per Rusine BE sanksione te reja ndaj Rusise te fundit nuk do trsquoi mbetet me vije bregdetare Putini siccedil thone ekspertet eshte i fiksuar pas Novorossiya-s nje territor i siguruar nga perandoresha e Rusise Katerina e Madhe te cilin ai sot e kerkon mbrapshtbr br Perpos Donjeck-ut dhe Luhansk-ut dy rajone ne epiqender te rebelimit ndaj Kievit harta perfshin edhe qytete te medha si Kharkivin Khersonin dhe Odessanbr br Presidenti ukrainas Petro Poroshenko i leshoi te shtunen nje paralajmerim lidereve europiane ldquoSot flitet per fatin e Ukraines tha ai por neser do te jete radha e te gjithe Europesrdquobr br Putini vete nderkohe sipas disa raporteve ne median ruse apeloi per bisedime ku te diskutohet mundesia e ldquoshtetesiserdquo per lindjen e Ukraines Komentet e tij erdhen pas ultimatumit nje javor te bllokut europian Putin pretendon se eshte e pamundur te parashikohet fundi i krizes ne vendin fqinj Shume do te varet nga vullneti politik i autoriteteve ukrainase citohet te kete thene shefi i Kremlinit Por Rusia nuk mund te beje sehir kur njerezit qellohen gati si shenjestra te levizshme ka shtuar aibr br Sa per kercenimin e BE-se me sanksione te reja Putini nuk i dha rendesi e madje kaloi ne kundersulm me deklaratat se bllokut europian po perkrah nje grusht shteti ne Ukraine br Top Channelbr br <![CDATA[Mogherini frika se do jete e bute me Rusine]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645422/titulli/Mogherini-frika-se-do-jete-e-bute-me-Rusine Muajin e kaluar nuk do te kishin rene dakort por pas jave te tera pergatitjesh te kujdesshme lideret e bllokut europian i plotesuan edhe dy poste te rendesishme drejtuese te BE-se Kryeministri polak Donald Tusk do te jete President i Keshillit Europian ministrja e Jashtme italiane Federica Mogherini fitoi garen per titullin me te gjate zyrtar te unionit brbr Ajo do te zere vendin e Catherine Ashton-it si Perfaqesuese e Larte per ccedileshtjet e jashtme dhe politiken e sigurise se bllokutbr br Ka pasur dhe ka akoma vende anetare te shqetesuara nga mungesa e eksperiences se zonjes Mogherini dhe fakti qe ajo mund te tregohet ca si shume e bute me Rusine Kryediplomatja italiane tani ka mundesine trsquoiu tregoje skeptikeve se gabohen Te gjithe e dime se rruga ushtarake nuk eshte zgjidhje per Ukrainen tha ajo pas nominimit Ajo qe ne duhet te bejme eshte te mbajme te hapur shtegun diplomatikbr br Prania e Tusk-ut nga ana tjeter do te ndihmoje te zbutet droja e atyre qe kundershtuan caktimin e italianes Ne postin e tij te ri ai sjell edhe kritiken e fuqishme polake ndaj veprimeve ruse ne vendin e saj fqinjebr br Sigurisht zgjedhja e drejtuesve te dy institucioneve kyccedile te BE-se nuk ka te beje vetem me menyren sesi do trsquoi pergjigjet blloku krizes ne Ukraine por duket te kete pasur per ccedildo rast nje peshe te rendesishme ne vendimbr br Ka sidoqofte dhe disa arsye te tjera Se pari nje prej posteve qendrore te BE-se i shkon nje gruaje nje tjeter per te paren here i takon nje politikani prej nje vendi ish komunist te Europes Lindorebr br E nevojshme ishte gjithashtu dhe gjetja e nje ekuilibri mes qendres se majte e asaj te djathte Tani vemendja do te kthehet tek pjesa e mbetur e portofoleve ne komisionin e ardhshem europian njoftime qe pritet te behen publike javen e ardhshme nga kreu i tij Jean-Claude Juncker br Top Channelbr br <![CDATA[Rusia kerkon rivendosjen e armepushimit]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645421/titulli/Rusia-kerkon-rivendosjen-e-armepushimit Rusia apelon permes ministrit te Jashtem Sergei Lavrov per ta kthyer vendosjen e nje armepushimi ne boshtin e negociatave te sotme te parashikuara te mbahen ne kryeqytetin bjellorus Minsk mes zyrtareve ukrainas atyre ruse separatisteve e monitoruesve nderkombetare brbr Por per shefin e diplomacise ruse eshte Kievi ai qe duhet te kaloje ne veprim duke terhequr trupat nga pozicionet ku mund te demtojne popullsine civile br br ldquoShpresojme qe bisedimet e Minskut te fokusohen tek arritja e nje armepushimi te menjehershem e te pakushtezuar Nuk do te kete asnje nderhyrje ushtarake te Rusise ne Ukraine Ne jemi per zgjidhjen paqesore te kesaj krize te renderdquo tha Lavrovbr br Qe nga fillimi i luftimeve ne muajin UkrainaA po i vjen fundi kohes se diplomacise Ultimatumi i BE-se per Rusine BE sanksione te reja ndaj Rusise prill bilanci i vdekjeve ne Ukrainen lindore shenon 2600 vete Konflikti shpertheu pas aneksimit te Gadishullit te Krimese nga Moska ne mars e qe atehere situata nuk ka njohur veccedilse pershkallezim Bisedimet e drejtperdrejta te javes se kaluar mes presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut te tij rus Petro Poroshenko nuk prodhuan asnje rezultat te qenesishem br br Keto ditet e fundit separatistet kane fituar terren perballe forcave qeveritare ne Donjeck Luhansk e me ne jug perreth portit te Mariupolit Takimi i te ashtequajturit Grupi i Kontaktit ne Minsk perfshin dhe perfaqesues te organizates per siguri dhe bashkepunim ne Europe Ne vigjilje te bisedimeve shefi i Kremlinit Putin deklaroi se duhet diskutuar mundesia e ldquoshtetesiserdquo per Ukrainen lindore per trsquou siguruar siccedil tha ai se do te mbeshtetet interesi i banoreve lokale br br Komentet e Putinit erdhen pas ultimatumit te vendosur Moskes nga Bashkimi Europian per te ndryshuar kurs ne lidhje me Ukrainen ne te kundert do te perballen me sanksione te reja edhe me te ashpra br br Top Channelbr br <![CDATA[Milani fiton dhe argeton ne start]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645420/titulli/Milani-fiton-dhe-argeton-ne-start Inzaghi e ka nisur ne menyren me te mire aventuren e tij me ekipin e Milanit duke arritur te fitoje 3-1 ndaj Lacios brbr Me nje sulm te improvizuar me Stephan El Shaarawy Hondan dhe Menez Milani arrin te shenoje qe ne 7 minutat e para me ane te japonezit i cili mposhti Etrit Berishen portierin e kombetares sone br br Pas ketij goli Milani tregoi qendrueshmeri duke i lene pak hapesira kundershtarit ne mbrojtje dhe shpesh dilte ne kundersulm me El Shaarawy-n i cili ishte ne nje dite te mire br br Goli i dyte erdhi ne minuten e 56 ku ehe ne kete rast nje merite te veccedilante pati japonezi Honda i cili futi nje krosim mjaft te bukur ne zone duke i dhene mundesi Muntarit te dyfishoje shifrat Vetem 8 minuta me pas te besuarit e Inzaghit arriten te fitojne nje 11-metersh te cilin e ktheu ne gol francezi Menez Lojtaret e Milanit e derguan serish topin ne rrjete por kete here ne porten e tyre ishte Alex qe shenoi autogol br br Pavaresisht perpjekjeve te lacialeve ne minutat e mbetura rezultati mbeti i pandryshuar duke i dhene ekipit te Inzaghit 3 piket e pare ne kampionat br Top Channelbr br <![CDATA[Atletico Madrid blen Alessio Cercin]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645419/titulli/Atletico-Madrid-blen-Alessio-Cercin Atletico Madrid ka arritur nje marrev eshje me Torinon per blerjen e Alessio Cercit Lojtari i kombetares italiane u transferua mbremjen e se dieles ne Madrid dhe do te nenshkruaje nje kontrate 3-vjeccedilare me kampionet ne fuqi te Spanjes brbr ldquoLos Colchonerosrdquo kane paguar 16 milione euro plus 3 bonuse Per 27-vjeccedilarin po benin ldquolufterdquo Milani Arsenali dhe Monakojabr br Atletico kerkonte edhe Xherdan Shaqirin por shqiptari i Bayern Munchen deklaroi te dielen paradite se klubi nuk e lejonte largimin e tijbr br Top Channelbr br <![CDATA[Napoli fiton ne shtese Interi barazim]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645418/titulli/Napoli-fiton-ne-shtese-Interi-barazim Napoli ka bere mrekulline ne shtese Callejon zhbllokon ndeshjen pas 3 minutash loje nderkohe qe Pinija brazon brenda pjeses dhe ne shifrat 1-1 shkoi ky takim deri ne minuten e 94 pasi ne te 95-n Guzman ja del mbane ti jape tre piket skuadres se Benitezit qe vuajti jo pak ne kete ndeshje te pare brbr Interi nderkohe nuk mundi te shkoje me shume se 0-0 perballe Torinos ne transferte Madje heroi i ndeshjes mund te konsiderohet Handanovic i cili ne pjesen e pare priti nje penallti te Larrondosbr br Top Channelbr br <![CDATA[Bind Kukesi Vllaznia fiton ne Durres]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645417/titulli/Bind-Kukesi-Vllaznia-fiton-ne-Durres Vllaznia arriti te marre nje fitore te rendesishme ne ldquoNiko Dovanardquo duke fituar ndaj vendasve te Teutes me nje gol te Krujes ne pjesen e dyte brbr Te dyja ekipet vinin ne kete ndeshje pas humbjeve ne javen e pare te kampionatit dhe kerkonin fitoren e pare por loja u zhvillua me shume ne mesin e fushen dhe me pak raste per shenim Ne pjesen e pare per trsquou shenuar vetem nje gjuajtje nga jashte zone nga shkodranet br br Skuadra e Hasan Likes ndryshoi ritmin ne fillimin e fraksionit te dyte duke u perpjekur te ishte me e rrezikshme ne porten shkodrane duke e rrezikuar disa here ate por pa arritur dot te goli br br Ne minuten e 75 Arsid Kruja pas nje driblimi goditi menjehere brenda ne zone duke kaluar ne avantazh shkodranet me trajnerin Rainieri qe nuk e mbante me vendi ne stolbr br Teuta rriti presionin ne minutat e fundit por nuk mundi te shenonte golin e barazimit Shkodranet te cilet e nisen kampionat me -3 pike penalizim tani jane ne kuoten e 0 pike br br Ndersa Kukesi i Arsim Shaqirit fitoi dhe ne javen e dyte duke mundur Elbasanin 3-0 Ne ldquoZeqir Ymerirdquo ekipi verilindor ju fal dyshes se saj te sulmit Pejic dhe Hoxha ndersa ne fund realizoi dhe mbrojtesi Dushku duke i dhene tre pike te tjera ekipit kuksian qe konfirmohet dhe ne kete fillim kampionati si nje prej pretendenteve kryesore ne garen per titullbr Top Channelbr br <![CDATA[Reali turperohet Barccedila fiton me veshtiresi]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645416/titulli/Reali-turperohet-Barccedila-fiton-me-veshtiresi Ka zhgenjyer Reali i Madridit ne kete jave te dyte te kampionatit spanjoll pasi eshte mundur 4-2 nga Real Sociedad ne fushen e kesaj te fundit brbr Pas avantazhit te dyfishte te madrileneve me Sergio Ramos ne fillim e me pas me Bale situata permbyset dhe vendasit arrijne te shenojne 4 here ne porten e Casillasit br br Tre goditje shtylle nga kunderhstaret dhe vershellima ne ldquoEl Madrigalrdquo per Barcelonen e cila mes shume veshtiresive ja del mbane te marre nje fitore perballe Villarealit ne javen e dyte te kampionatit spanjoll br br Skuadra e Luis Enrikes ka mundur te merre kete trepikesh vetem ne minuten e 82-te kur debutuesi Sandro Ramirez ja doli mbane te shnderroje ne gol asistin e Lionel Mesit br br Top Channelbr br <![CDATA[Tirane plagosje me thike ne Tregun Elektrik]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645415/titulli/Tirane-plagosje-me-thike-ne-Tregun-Elektrik Nje konflikt mes dy drejtuesish taksish ka ndodhur ne Tregun Elektrik ne Tirane mengjesin e se henes brbr Si pasoje nje prej tyre eshte plagosur dhe eshte derguar menjehere ne spital br br Policia ka arrestuar autorin e dyshuar te plagosjes shtetasin Sajmir Vejsiabr br Top Channelbr br <![CDATA[Per te mundur terrorin na duhet ndihma e botes]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645266/titulli/Per-te-mundur-terrorin-na-duhet-ndihma-e-botes Nga John Kerry - Ne nje rajon te polarizuar dhe nje bote te komplikuar Shteti i Islamik i Irakut dhe Sirise paraqet nje kercenim unifikues per nje numer te gjere vendesh perfshire Shtetet e Bashkuara Ajo qe nevojitet per trsquou perballur me kete vizion nihilist dhe axhende genocide eshte nje koalicion global qe perdor mjete politike humanitare ekonomike ligjzbatuese dhe te inteligjences per te mbeshtetur forcen ushtarake brbr Perveccedil prerjes se kokave kryqezimeve dhe akteve te tjera te ligesise totale te cilat kane vrare mijera te pafajshem ne Siri Irak dhe Liban perfshi myslimanet sunite besimin e te cileve pretendon se perfaqeson ISIS te cilin qeveria e Shteteve te Bashkuara te Amerikes e quajne ISIL ose Shteti Islamik i Irakut dhe Levantit paraqet nje kercenim edhe shume pertej rajonitbr br ISIS e ka origjinen ne ate qe dikur njihej si Al Qaeda ne Irak e cila ka nje pervoje me shume se dhjetevjeccedilare ne dhune ekstremiste Grupi ka grumbulluar nje force luftuese te stervitur prej xhihadistesh te perkushtuar me ambicie globale qe shfrytezojne konfliktin ne Siri dhe tensionet sektare ne Irak Udheheqesit e tij i kane kercenuar Shtetet e Bashkuara ne menyre te perseritur dhe ne maj nje terrorist i lidhur me ISIS qelloi dhe vrau tri persona ne Muzeun Hebre ne Bruksel Nje viktime e katert vdiq 13 dite me pas Radhet e luftetareve te huaj te ISIS jane nje kercenim ne rritje jo vetem ne rajon por kudo ku do te mund te udhetonin pa u pikasur ndash perfshi ne Amerikebr br Ka prova qe keta ekstremiste nese lihen jashte kontrollit nuk do te kenaqen duke ndaluar ne Siri dhe Irak Ne kete misherim ata jane me te medhenj dhe te financuar me mire duke perdorur nafte te piratuar rrembimet dhe shantazhe per te financuar operacionet ne Siri dhe Irak Jane te pajisur me arme te renda te sofistikuara bastisur nga fushebetejat Kane demonstruar tashme aftesine per te kapur dhe mbajtur me shume territory se sa ccedildo organizate tjeter terroriste ne nje rajon strategjik qe eshte ne kufi te Jordanise Libanit dhe Turqise dhe eshte ne afersi te rrezikshme me Izraelinbr br Luftetaret e ISIS kane demonstruar barbari dhe mizori revoltuese Edhe pse masakrojne muslimane shiite dhe te krishtere ne perpjekjen e tyre per te vene ne levizje nje konflikt me te gjere etnik dhe sektar ata ndjekin nje strategji te perllogaritur per te vrare muslimane sunite si vetja per te shtene ne dore dhe per te mbajtur territore Prerja e kokes e nje gazetari amerikan James Foley ka tronditur ndergjegjen e botesbr br Me nje pergjigje te bashkuar udhehequr nga Shtetet e Bashkuara dhe koalicionin me te gjere te mundshem te kombeve kanceri i ISIS nuk do te lejohet te perhapet ne vende te tjera Bota mund te perballet me kete murtaje dhe ne fund ta mposhte ate ISIS eshte i urryer por jo i gjithepushtetshem Kemi tashme prova ne Irakun e veriut ku goditjet ajrore nga Shtetet e Bashkuara kane kthyer drejtimin e luftimit duke ofruar hapesire qe forcat irakene dhe kurde te hidhen ne ofensive Me mbeshtetjen tone udheheqesit e Irakut jane bashkuar per te formuar nje qeveri te re perfshirese qe eshte thelbesore per izolimin e ISIS dhe per te siguruar mbeshtetjen e te gjitha komuniteteve te Irakutbr br Goditjet ajrore nuk do mund ta mposhtin kete armik Nga bota kerkohet nje pergjigje shume me e plote Ne duhet te mbeshtesim forcat irakene dhe opoziten e moderuar siriane te cilet po perballen ne vijen e frontit me ISIS Duhet te ccedilorientojme dhe shkaterrojme kapacitetet e ISIS dhe trsquoi kundervihemi mesazhit te tij ekstremist ne media Dhe duhet te forcojme mbrojtjen dhe bashkepunimin tone per te mbrojtur njerezit tanebr br Javen e ardhshme menjane samitit te NATO-s ne Uells Sekretari i Mbrojtjes Chuck Hagel dhe une do te takohemi me homologet e aleateve tane europiane Synimi eshte te sigurojme ndihmen me te gjere te mundshmepas takimit Z Hagel dhe une kemi ne plan te udhetojme ne Lindjen e Mesme per te mbledhur me shume mbeshtetje per koalicionin mes vendeve qe jane te kercenuara me drejtperdrejtbr br Shtetet e Bashkuara do te kene presidencen e Keshillit te Sigurimit te Kombeve te Bashkuara ne shtator dhe ne do ta perdorim ate mundesi per te vazhduar te ndertojme nje koalicion te gjere dhe per te theksuar rrezikun qe paraqesin luftetaret e huaj terroriste perfshi ata qe jane bashkuar me ISIS Gjate sesionit te Asamblese se Pergjithshme Presidenti Obama do te drejtoje nje samit te Keshillit te Sigurimit per te paraqitur nje plan qe merret me kete kercenim kolektivbr br Ne kete beteje ka nje rol per thuajse ccedildo vend Disa do te ofrojne ndihme ushtarake te drejtperdrejte dhe te terthorte Disa do te ofrojne ndihme humanitare qe nevojitet deshperueshem per ata miliona njerez qe jane zhvendosur dhe viktimizuar ne te gjithe rajonin Te tjere do te ndihmojne per te ringritur jo thjesht ekonomi te shkaterruara por edhe besimin e thyer mes fqinjeve Kjo perpjekje eshte tashme ne proces ne Irak ku te tjera vende jane bashkuar me ne per te ofruar ndihme humanitare ndihme dhe mbeshtetje ushtarake per nje qeveri gjitheperfshiresebr br Tashme perpjekjet tona kane bere qe kesaj kauze trsquoi bashkohen dhjetera vende Sigurisht qe ne loje jane interesa te ndryshme Por asnje vend i denje nuk mund te mbeshtese tmerret e kryera nga ISIS dhe asnje vend i civilizuar nuk duhet trsquoi ike pergjegjesise per te ndihmuar qe kjo semundje te zhduketbr br Taktikat e urryera te ISIS po bashkojne dhe lidhin fqinje me interesa tradicionalisht te kunderta per te mbeshtetur qeverine e re te Irakut Dhe me kalimin e kohes ky koalicion mund te filloje te merret me faktoret qe jane ne rrenje te ISIS dhe te tjera organizatave terroriste me axhenda te ngjashmebr br Ndertimi i koalicioneve eshte pune e veshtire por eshte menyra me e mire per trsquou perballur me nje armik te perbashket Kur Sadam Huseini pushtoi Kuvajtin ne vitin 1990 Presidenti Xhorxh Bush i pare dhe Sekretari i Shtetit Xhejms A Bejker nuk vepruar as vetem e as me nxitim Ne menyre metodike ata grumbulluan nje koalicion vendesh veprimi i bashkerenduar i te cileve solli nje fitore te shpejtebr br Ekstremistet munden vetem kur vendet e pergjegjshme dhe popujt e tyre bashkohen per trsquoiu kundervene atyrebr br John Kerry eshte Sekretar i Shtetit i Shteteve te Bashkuara br br <![CDATA[Masa per 7 punonjesit e BSH]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645206/titulli/Masa-per-7-punonjesit-e-BSH Gjykata e Tiranes dha masen e sigurise per 7 punonjesit e Bankes se Shqiperise te arrestuar te premten te akuzuar per shperdorim detyre brbr Masa e sigurise ldquoarrest shtepierdquo u dha per Mehdi Markun Mehdi Molla Ilir Dedjan dhe Fatbardha Gurthi ndersa ldquoarrest me burgrdquo per Bahri Allushi dhe Gentian Jahja Vetem ldquodetyrim paraqitjerdquo per Emiljano Lamccedile br br Prokuroria kerkoi gjate shpjegimeve te saj ne seancat per vleresimin e mases se sigurise per 7 punonjesit e sektorit te inventarizimit ne banke Sipas prokuroreve ata shperdoruan detyren duke mos kryer nje inventar te plote Prokuroria tha se edhe pse vjedhja ka disa Vjedhja e BanksBraccedile akuzon serish Fullanin Arrestohen edhe 7 punonjes te BSH Basha flet per vjedhjen ne BSH vite qe ka ndodhur inventari nuk u krye duke i dhene mundesi te akuzuarve te tjere te vazhdojne vjedhjen e tyrebr br Nderkohe qe mbrojtja ka kerkuar qe klientet e tyre te lihen te lire pasi jane te pafajshem Ata i meshojne fakti se kutite e perzgjedhura per inventar ishin te rregullta Top ChannelVjedhja e Banksbr clearall Braccedile akuzon serish Fullanin brArrestohen edhe 7 punonjes te BSH brBasha flet per vjedhjen ne BSH brbr br <![CDATA[Rama mbledh grupin e PS]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645205/titulli/Rama-mbledh-grupin-e-PS Prej disa oresh Kryeministri Edi Rama ka mbledhur grupin parlamentar te Partise Socialiste ne Durres takim i cili vjen nje dite para nisjes se sesionit te ri parlamentar brbr Takimi qe pritet te zgjase deri ne oret e mbremjes pritet te sjelle edhe miratimin e nje rregulloreje te brendshme i quajtur ndryshe kod etike per te gjithe deputetet te cilet nuk duhet te veprojne ndryshe nga vendimet e grupit ne seance siccedil ndodhi sesionin e shkuarbr br Takimi po zhvillohet pa pranine e medias ndersa neser pasdite ne oren 1700 do te mbahet edhe seanca e pare e ketij sesioni parlamentarbr br Konferenca e Kryetareve miratoi kalendarin e punimeve 3 javore te Kuvendit ndersa Komisioni i Ligjeve dhe ai i Sigurise rrezuan dekretet e Presidentit Nishani i cili ktheu te gjitha ligjet qe maxhoranca miratoi ne seancen e fundit te sesionit te shkuarbr br Nderkohe neser do te miratohen vetem dy dekretet e kreut te shtetit ai per emerimin e Ermonela Felaj ne detyren e Ministrit te Shtetit per Marredheniet me Parlamentin si dhe ai per shkarkimin e Ilirjan Celibashit nga kjo detyrebr br Nderkaq Partia demokratike pritet qe neser te beje zyrtar qendrimin e saj por sipas te gjitha gjasave dhe qendrimeve te deritanishme demokratet do te vijojne bojkotin Top Channelbr br <![CDATA[Bursa per shkollat profesionale]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645204/titulli/Bursa-per-shkollat-profesionale Studentet qe kete vit do te zgjedhin te studiojne ne deget e bujqesise dhe blegtorise ne shkollat profesionale do te perfitojne bursa nga qeveria shqiptare brbr Ministri i Mireqenies Sociale dhe Rinise Erion Veliaj gjate nje inspektimi ne shkollen e mesme bujqesore ldquoRakip Kryeziurdquo ne Fier ftoi te rinjte e zones se Myzeqese te frekuentojne keto dege br br ldquoDhenia e burses nenkupton mbulimin e te gjithe shpenzimeve rezidenciale ushqimit dhe te fjetjes Kjo do trsquoi mundesonte shume te rinjve qe vine nga zonat rurale dhe duan te shkollohen ne kete shkolle model te Qarkut te Fierit te kene mundesi ta bejne kete pa nje kosto shteserdquo u shpreh Veliaj br br Dhenien e bursave per studentet e deges se blegtorise dhe bujqesise Veliaj e cilesoi si nje menyre per te mbeshtetur vendimmarrje prinderve qe i orientojne femijeve te tyre ne keto degebr br Te henen ne 1 shtator nis regjistrimi i nxenesve ne te gjithe shkollat profesionale te vendit Gjate 23 viteve te fundit shqiptaret i jane larguar bujqesise dhe blegtorise ndonese keto jane dy fushata ku investimet nga vendet e Bashkimit Europian po rriten vazhdimishtbr br Shume investitore te huaj kerkojne te perdorin tokat dhe klimen ne Shqiperi por nuk gjejne staf te kualifikuar as ne bujqesi dhe as ne blegtori theksoi ministri Veliaj Top Channelbr br <![CDATA[PD Policia strukture partiake]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645174/titulli/PD-Policia-strukture-partiake Partia Demokratike akuzoi Kryeministrin Rama se e ka kthyer Policine e Shtetit ne gjymtyren e tij te propagandes brbr Deputeti Genti Strazimiri iu referua leterkembimeve te shefit te Qarkullimit te Tiranes dhe Drejtorit te Policise se Shtetit qe sipas tij pranojne deshtimin ne operacionin per lojerat e fatit dhe moszbatimin e procedurave ne vendosjen e gjobave per drejtuesit e automjeteve brbr ldquoPo tregojme sot disa te verteta qe i pranojne vete kreret e Policise se Shtetit ne nje leterkembim te shefit te Qarkullimit te Tiranes me koleget dhe eproret e tij Ne kete komunikim duket me sinqeritet nje situate krejtesisht e ndryshme nga ajo qe paraqet propaganda shqiptare Shprehimisht thuhet se konstatohet mungese korrektesie ne kryerjen e detyres moszbatimin e procedures standarde ne lidhje me ndalimin verifikimin dhe marrjen e masave ndaj drejtuesve te mjeteve konstatohet se ne oret e vona te nates vendosen gjoba vend e pa vend pa prezencen e drejtuesit te mjetit neper rrugicat e lagjeve te qyteteve Kjo eshte situata e vertete e funksionimit te policise se rilindur Ccedilfare do te beje kryeministri A do trsquoua ktheje parate qytetareve qe i ka marre me dhune dhe jashte rregullave Ketu kemi nje porosi te Drejtorit te Pergjithshem te Policise ku pranohet deshtimi me lojerat e fatit Shprehimisht thuhet se keto mangesi vijne nga mungesa e profesionalizmit te oficereve ne kryerjen e veprimeve te para proceduriale ne mosbashkepunim me organet e prokurorise si dhe nuk perjashtohen rastet edhe te mungeses se seriozitetit ne kryerjen e veprimeve hetimorerdquo deklaroi Strazimiri brbr MPB Shkresat vertetim pergjegjshmerie brbr Ministria e Puneve te Brendshme nuk ka mohuar dy shkresat e bera publike nga deputeti i Partise Demokratike Gent Strazimiri me te cilat opozita akuzon qeverine dhe mazhorancen se ka kthyer policine ne mjet propagandebr br Ne reagimin e bere publik nga Ministria e Puneve te Brendshme thuhet se dokumentet jane urdhera te brendshme pune qe deshmojne vetedijen e institucionit dhe drejtuesve te Ministrise se Puneve te Brendshme dhe Policise per te reformuar ne vazhdimesi sherbimin e Policise se Shtetit ndaj qytetarevebr br ldquoNderkohe kur ishin vete ne qeverisje publiku njihej vetem me skandale praktika korruptive dhe interesa te paligjshme private qe dilnin nga zyrat e shtetit dhe perfundonin tek adresa e familjareve te Kryeministrit Ky eshte dallim shume i madh te cilin qytetaret e kane kuptuar qofte dhe nga letrat qe tundi sot SHQUP-i ne konference per shtyprdquo thuhet me tej ne reagimin e MPB-se brbr Top Channelbr br <![CDATA[Vendimi i qeverise per toponimet]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645173/titulli/Vendimi-i-qeverise-per-toponimet Qeveria shqiptare me nje vendim te Keshillit te Ministrave date 27 gusht vendosi te ndryshoje plotesimin e rubrikes ldquoVendlindjerdquo ne Regjistrin Kombetar te Gjendjes Civile dhe ne ccedilertifikata per perdorim nga autoritetet e huaja duke zgjidhur ne kete menyre ccedileshtjen e toponimeve ne pasaportat apo dokumentat e tjera te identifikimit te mijera emigranteve shqiptare qe perballonin probleme sidomos me autoritetet greke brbr Ndryshimi ka te beje me disa shtesa ne vendimin e meparshem te qeverise me nr332 te dates 17 mars 2010ku percaktohet qe ldquoNe te gjitha modelet e ccedilertifikatave per perdorim nga autoritetet e huaja qe leshojne zyrat e gjendjes civile ne njesite e qeverisjes vendore informacioni ne rubriken ldquovendlindjardquo te plotesohet i shkruar sipas rasteve brbr a Per shtetet te cilat kane depozituar prane OKB-se kataloget zyrtare te emrave gjeografike te romanizuar toponimet sipas listes se vene ne dispozicion nga Ministria e Puneve te Jashtme si dhe kodin 3-karakteresh te shtetit perkates sipas standardit te Organizates Nderkombetare te Aviacionit Civil ICAO psh GRE per Greqine brbr b Per shtetet te cilat nuk kane depozituar prane OKB-se keta kataloge sipas shkrimit ne dokumentin e hartuar nga vendi i origjines por me simbole germa latineromane si dhe kodin 3-karakteresh te shtetit perkates sipas te njejtit standard brbr c Rubrikat e tjera te ccedilertifikatave per perdorim nga autoritetet e huaja te plotesohen ne gjuhen zyrtare shqiperdquo brbr Pas ketij ndryshimi ne plotesimin e rubrikes ldquoVendlindjardquo ne Regjistrin Kombetar te Gjendjes Civile do te korigjohen edhe pasaportat gje qe do te zgjidhe perfundimisht problemin edhe me pasaportat biometrike Vendimi i 27 gushtit do te hyje ne fuqi pas botimit ne Fletoren Zyrtare brbr Duhet theksuar se eshte ne te miren e emigranteve qe sapo te publikohet ky vendim te procedojne menjehere ose prane zyrave te gjendjeve civile ne Shqiperi ose ne zyrat prane konsullatave ne vendet ku ata jetojne pasi prej 1 Janarit te 2015 ccedilmimi i pasaportave dhe kartave te identitetit do te rritet brbr Kjo pas nje vendimi te qeverise Berisha te vitit 2013 i votuar edhe n parlamentin shqiptar me ane te te cilit eshte rinovuar edhe per 10 vjet te tjera marreveshja per prodhimin dhe shperndarjen e dokumentave midis Ministrise se Brendshme te Shqiperise dhe Grupimit Morpho dhe Fondit Shqiptaro-Amerikan ne te cilen parashikohet edhe rritja e ccedilmimeve me 25 br br Keshtu duke nisur nga 1 Janari i viti qe vjen nese do te merren ne Shqiperi pasaporta do te kete ccedilmim 7500 leke nga 6000 qe eshte sot dhe karta e identitetit 1500 leke nga 1200 Nese ato do te kerkohen ne zyrat konsullore te vendeve te huaja ku banojne emigrantet pasaporta e re do te kushtoje 130 nga 108 euro qe eshte sot ndersa karta e identitetit 125 nga 10 euro qe kushton ne keto momente br br Vleresohet se vendimi i qeverise shqiptare do te mirepritet nga komunitetet e emigranteve shqiptare veccedilanerisht ne Greqi pasi prej me shume se dy vitesh mijera emigrante kane pasur probleme teper serioze me rinovimin e dokumentave te identifikimit te pasaportave dhe ccedilertifikatave sidomos te femijeve qe kane lindur ne shtetin grek dhe shpeshhere jane penguar te kalojne kufirin brbr Top Channelbr br <![CDATA[Kurdet ne lufte per endrren e tyre]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645097/titulli/Kurdet-ne-lufte-per-endrren-e-tyre Me luften e tyre kunder organizates terroriste quotShteti islamikquot kurdet irakiane po ccedilojne perpara edhe projektin e tyre per nje shtet te vetin nje deshire e hershme qe nuk u be kurre realitet brbr Ndersa terroristet e ISIS-it po shtrojne me gjak rrugen drejt nje kalifati islamik duket e larget per ta pyetja sa do te arrije te rezistoje kjo strukture sepse ccedildo shtet edhe nese e quan veten quotkalifatquot ne periudhe afatgjate eshte i varur nga bashkepunimi me vende te tjera Dhe perballe mizorive te pafundme te xhihadisteve te ISIS-it te pakte do te jene ata qe do te pranojne trsquoi afrohen Se si do trsquoi mbijetoje kohes nje strukture tille me karakter te forte fetar kjo thote eksperti Kersten Knipp nje here per nje here mbetet sekret i kalifevebr br Kurdet nga ana tjeter jane duke ccediluar perpara ndoshta dhe ne menyre te pavullnetshme ate qe ka qene ne dekada te tera nje enderr per ta nje shtet te vetin ne Irakun Verior Sot peshmergat kurde jane te vetmit qe po i bejne balle vrullit tmerrues te ISIS-it edhe pse se fundmi kane pasur dhe mbeshtetjen e Amerikes nga ajri br br Ne mbare boten simpatia per kurdet eshte shtuar e bashke me te edhe ideja e mevetesise Nuk ka shume qe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu doli hapur ne mbeshtetje te nje nisme te tille duke deklaruar se ldquokurdet jane nje komb luftetaresh te cilet e kane provuar angazhimin politik dhe e meritojne pavaresinerdquo br br Nje perkrahje e tille konstatoi me qendrimin amerikan qe shpreson ta mbaje te bashkuar Irakun e gjunjezuar prej luftes sektare Sekretari i Shtetit John Kerry kur takoi lideret kurde ne Irak u kerkoi te mbeshtesin qeverine e Bagdadit ne luften e saj kunder rebelimit te rrezikshem br br Kendveshtrimi amerikan eshte i nje linje me Turqine kundershtare te zeshme te nje shteti te pavarur kurd ldquonuk favorizojme asnje forme pavaresie sepse nje gje e tille do te demtonte unitetin politik te Irakutrdquo deklaroi nje zyrtar i larte turk duke e bere edhe njehere te qarte se si e sheh Ankaraja kete ccedileshtje br br Ajo e ka pasur gjithmone te veshtire te pajtohet me idene e nje shteti te pavarur kurd sepse druhet se nje projekt i tille do ti ushqente dhe kurdet turq me fantazi te reja per mevetesi br br E njejta arsye shtyn edhe Damaskun ta shohe me skepticizem idene e nje Kurdistani te pavarur pasi nese diskutimi do te niste do te vendoseshin ne pikepyetje edhe kufijte e tyre shteterore te pakten ne periudhe afatgjate br br Por per Knipp krahas merites ne fushaten kunder ISIS-it kurdet irakiane mund te paraqesin edhe nje argument politik per shtetin e vet territori i tyre eshte i vetmi ne rajon i cili nuk bazohet mbi nje rend shoqeror te bazuar ne besimin fetar Ne krahinen autonome kurde jetojne ne paqe me njeri-tjetrin sunite te krishtere jazide dhe alevite shiite dhe nje model i tille i ngritur pertej kufijve te besimit mund te rrezatonte ne te gjithe rajonin te cilin buze humneres e ka ccediluar pikerisht logjika e perkatesise fetare Top Channelbr br <![CDATA[Siri lirohen paqeruajtesit e OKB-se]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645025/titulli/Siri-lirohen-paqeruajtesit-e-OKB-se 32 paqeruajtesit filipinas te Organizates se Kombeve te Bashkuara qe ishin bllokuar ne luftime ne Lartesite Golan ne territorin siriane te pushtuar nga Izraeli u ccedilliruan brbr Lajmi u njoftua nga nje zedhenes i Kombeve te Bashkuara qe tha se situata ishte e tensionuar por pa luftimebr br Me heret nje tjeter grup prej 40 paqeruajtesisht te OKB-se i rezistuan per shtate ore me radhe nje rrethimi te militanteve siriane qe besohet se i perkisnin al-Nusras organizate e lidhur me Al Kaedan dhe ne fund munden te zhvendoseshin ne nje zone te sigurte ne Izraelbr br Besohet se rebelet kane zene rob 44 SiriaSiri mbi 3 milion t zhvendosur nga luftaShkatrrohen armt kimike sirianeMasakrat e ISIS ne Siri ushtare te tjere te OKB-se me kombesi nga Ishujt Fixhibr br Incidentet ndodhen ne zonen e ccedilmilitarizuar te vendosur mes pjese se kontrolluar nga Izraeli te Lartesive Golan dhe Sirise ku jane 1224 paqeruajtes te Kombeve te Bashkuara me kombesi nga Fixhi India Irlanda Nepali Holanda dhe Filipinetbr br Izraeli pushtoi pjesen me te madhe te Lartesive Golan gjate luftes 7-ditore ne vitin 1967 Ne vitin 1974 dy vendet nenshkruan nje armepushim dhe menjehere me pas u vendos misioni i OKB-se ne zonen e ccedilmilitarizuar i njohur prej atehere si UNDOF Top Channelbr br <![CDATA[BE zgjedh udheheqesit e rinj]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645024/titulli/BE-zgjedh-udheheqesit-e-rinj Udheheqesit e vendeve anetare te Bashkimit Europian zgjodhen Federica Mogherini si pasuese te Catherine Ashton dhe Donald Tusk si pasues te Herman Van Rompuy brbr Vendimet e ketij samiti u publikuan nga dy postime ne internet te Presidentit ne largim te Keshillit te Europes Herman Van Rompuy br br Ministrja e Jashtme e Italise Mogherini do te zevendesoje baroneshen Ashton ne postin e Perfaqesueses se Larte per Siguri dhe Politike te Jashtme Catherine Ashton ndersa Kryeministri polak Donald Tusk zevendeson Herman Van Rompuy ne postin e Presidentit te Keshillit te Europesbr br Dy postet konsiderohen mjaft te rendesishem per BE-ne pavaresisht se kompetencat e tyre jane ende te reduktuara dhe kerkojne miratimin e te gjitha vendeve anetare te unionit Ndersa per kandidaturen e Kryeministri polak nuk pati asnje rezerve te pakten publike per Ministren e Jashtme italiane vendet e baltikut kundershtuan duke e quajtur si te papervoje dhe te bute per trsquou perballur me Rusinebr br 41-vjeccedilarja ishte preferenca e Kryeministri italian Mateo Renzi qe kembenguli ne zgjedhjen e saj Ajo mban postin e Ministres se Jashtme qe prej muajit shkurt te ketij viti ndersa me detyren e re duhet te mbarte mbi shpatulla peshen e diplomacise europiane ne mbare boten por veccedilanerisht ne perballjen me Rusine qe eshte sfida e momentit per BE-nebr br Me heret gjate takimeve vendet e BE-se rane dakort per pershkallezimin e sanksioneve ndaj Moskes per shkak te nderhyrjes se saj ne Ukraine Top Channelbr br <![CDATA[Irani kundershton sanksionet e reja]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645023/titulli/Irani-kundershton-sanksionet-e-reja Presidenti iranian Hassan Rouhani ka kritikuar SHBA-ne per vendosjen e sanksioneve te reja duke thene se ato nuk jane ne perputhje me frymen e negociatave te tanishme brbr Duke folur per nje televizion lokal Rouhani tha se Irani eshte ende i angazhuar per vazhdimin e bisedimeve berthamore me Shtetet e Bashkuara dhe pese fuqite e tjera nderkombetarebr br Me heret Uashingtoni kishte shpallur sanksione te reja mbi 25 firma dhe individe irakiane per shkak se fuqite boterore dyshojne qe Irani kerkon te ndertoje arme atomike nje akuze te cilen keta te fundit e mohojne fuqishem br br Qeveria e Teheranit kembengul se uraniumin e IraniIrani permbush detyrimet per uraniumin Vjen nis hartimi i draftit mbi IraninIrani bisedime si rrall her me SHBA-t kane per perdorim te stacioneve te energjise berthamore si edhe per qellime mjekesorebr br Por sipas zyrtareve amerikane sanksionet e reja nga ana e tyre jane per te ndaluar ndonje program te mundshem terrorist per shkak se ai rajon shquhet per skenare te tille br br Megjithate Rouhani u shpreh se futja e sanksioneve te reja eshte quotnje veprim i pabazequot qe do te thelloje mosbesimin midis te dy paleve dhe konfirmoi se Irani do te vazhdoje bisedimet berthamore me vendet e tjera per nje marreveshje perfundimtare mbi programin berthamor te Iranit i cili sipas tyre eshte nje mision i paqte br Top Channelbr br <![CDATA[Beteja per Amerlin SHBA ndihma nga ajri]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645022/titulli/Beteja-per-Amerlin-SHBA-ndihma-nga-ajri Shtetet e Bashkuara nisen nje operacion humanitar nga ajri per banoret ne qytetin e rrethuar nga ISIS Amerli ne veri te Irakut brbr Lajmi u njoftua nga Departamenti i Mbrojtjes Rreth 15 mije banore myslimane shiite po i rezistojne prej 2 muajsh ofensives se ISIS ne kete rajonbr br Pentagoni tha se veccedil hedhjes se ushqimeve veshmbathjeve dhe ndihmes mjekesore nga ajri jane ndermarre edhe bombardime ndaj pozicioneve te militanteve ekstremiste ne rrethinat e ketij qyteti per te dobesuar radhet e tyrebr br Si ushtria irakiane si milicite shiite dhe luftetaret kurde kane deshtuar deri me tani qe te thyejne rrethimin e ISIS ne kete qytetbr br Misionit humanitar te Uashingtonit iu bashkuan Britania e Madhe Australia dhe Franca Kombet e Bashkuara shprehen friken e nje masakre nese thyhen barrierat mbrojtese te ngritura nga vete banoret ne kete qytet qe shtrihet ne rajonet kurde te Irakutbr br Dy dite me pare forcat irakiane munden te zhvendosnin nga ajri gra dhe femije ne kete qytet br br Ne nje editorial Sekretari Amerikan i Shtetit John Kerry tha se Shteti i Islamik i Irakut dhe Sirise paraqet nje kercenim unifikues per nje numer te gjere vendesh perfshire Shtetet e Bashkuara dhe kerkoi nje koalicion global kunder tij br br ldquoAjo qe nevojitet per trsquou perballur me kete vizion nihilist dhe axhende genocide eshte nje koalicion global qe perdor mjete politike humanitare ekonomike ligjzbatuese dhe te inteligjences per te mbeshtetur forcen ushtarakerdquo thote kryediplomati amerikan Top Channelbr br <![CDATA[Ultimatumi i BE-se per Rusine]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645021/titulli/Ultimatumi-i-BE-se-per-Rusine Rusia ka nje jave kohe qe te ndryshoje kursin e saj karshi Ukraines ose te perballet me sanksione te reja te Bashkimit Europian brbr Ky eshte ultimatumi i dhene nga udheheqesit e unionit ne perfundim te takimit te se shtunes ne Bruksel Presidenti i Keshillit te Europes Herman Van Rompuy tha se Brukseli eshte duke punuar per masa te tjera kunder Moskes brbr ldquoBashkimi Europian eshte gati te marre masat e nevojshme ne baze te rrjedhes se ngjarjeve ne terrenrdquo tha Rompuy brbr Deklarata e Presidentit te Keshillit ishte ne sinkron me ato te UkrainaBE sanksione te reja ndaj Rusise Putin Ukrainasit si nazistet Ukraina krkon NATO-n Aleanca akuzon Rusin leshuara nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Francois Hollande brbr Merkel tha se sanksionet e reja do te vendosen ne rast se Moska nuk ndryshon qendrimin e saj karshi konfliktit ne Ukraine dhe perjashtoi ccedildo mundesi zgjidhjeje ushtarake te tij ndersa Hollande ngriti pyetjen quotA do ta leme situaten te pershkallezohet deri ne nje lufte te hapur Ky eshte rreziku qe na kercenon sot dhe nuk kemi kohe per te humbur por duhet te veprojmerdquo brbr Shtetet e Bashkuara mbeshteten vendimin e udheheqesve te Bashkimit Europian Vete Uashingtoni ka pershkallezuar sanksionet ndaj Rusise ldquoMirepresim konsensusin e Keshillit te Europes qe tregon nje mbeshtetje te forte per sovranitetin e Ukrainesrdquo deklaroi zedhenesja e Sigurise e Shtepise se Bardhe Caitlin Hayden brbr Te shtunen Presidenti ukrainas Petro Poroshenko deklaroi se vendi i tij ndodhet fare prane asaj qe ai e quajti ldquonje rruge pa kthim perballjes ushtarake me Rusinerdquo brbr Duke folur ne Bruksel ku ishte i pranishem ne takimin e udheheqesve te Bashkimit Europian qe diskutuan e me pas vendosen sanksione shtese ndaj Rusise Poroshenko tha se Ukraina eshte viktime e nje agresioni dhe terrori te organizuar dhe drejtuar direkt nga Moska brbr ldquoMendoj qe jemi shume prane rruges pa kthim Pika pa kthim do te thote lufte e pergjithshme Ccedildo ofensive qe mund te mberrinte nga Rusia do te ishte nje pike pa kthim ndaj ne po bejme perpjekjet te jashtezakonshme per ta shmangur keterdquo tha Poroshenko brbr Presidenti ukrainas tha se sanksionet e BE-se ndaj Rusise do te zbatohen ne varesi te suksesit qe do te kete plani i paqes i paraqitur prej tij Ai tha se javen e ardhshme do te propozoje nje plan per armepushimin gjate takimit te Grupit te Kontaktit ne Bjellorusi brbr Ky grup perbehet nga Rusia Ukraina Bjellorusia dhe Organizata Europiane e Bashkepunimit dhe Sigurise OSBE br br Te pakten 2600 persona kane humbur qe nga muaji prill kur edhe nisen perleshjet e armatosurave mes forcave qeveritare te Kievit dhe separatisteve pro-ruse ne lindje te vendit qe pasuan aneksimin e njeanshem te Krimese nga ana e Moskes brbr Top Channelbr br <![CDATA[Falcao lojtar i Realit]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645020/titulli/Falcao-lojtar-i-Realit Qe Radamel Falcao enderron fanelen e Realit te Madridit kjo nuk perben me lajm Me shume mundesite data 1 shtator do ta gjeje sulmuesin larg Monakos po ku brbr Vete lojtari edhe ne te shkuaren ka nxitur agjentin e tij qe te bisedoje me Realin Nga bisedimet nuk ka asnje detaj dhe asgje konkrete por duket se palet jane prane arritjes se nje marreveshjehellip te pakten keshtu sinjalizon nje shkrim i fundit i Falcao-s ne rrjetet socialebr br ldquoU realizua endrra Hala Madridrdquo shkruajti kolumbiani ne Twitter Ky status ka qendruar online per pak minuta dhe me pas eshte fshire nga vete lojtaribr br Per te patur sherbimet e lojtarit jane interesuar Manchester City Arsenal dhe Juventus Te parat jane te gatshme te nenshkruajne me te nese do te gjejne gjuhen e perbashket me Monakon nderkohe qe Juventusi mund te nderhyje vetem ne rast se ne oret e ardhshme Arturo Vidal do te pranoje oferten e Manchester United Top Channelbr br <![CDATA[Bajerni ngec perballe Shalkes]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645019/titulli/Bajerni-ngec-perballe-Shalkes Bajerni ngec ne javen e dyte te Bundesliges ne stadiumin e Shalkes dhe largohet prej andej me vetem nje pike brbr Ne kryendeshjen e kesaj jave te kampionatit gjerman skuadra e Pep Guardiola-s barazoi 1-1 ndaj Shalke 04 Bavarezet shenuan qe ne minuten e 10-te me ane te Levandovskit dhe mbyllen pjesen e pare ne avantazhbr br Vendasit gjeten rrjeten ne minuten e 62 te takimit kur Hauedes perfiton nga nje rremuje ne zonen e Bajernit dhe shtyn topin ne rrjete ne nje episod te dyshimte ku bavarezet protestuan per prekje te topit me dorebr br As futja e blerjes se re Alonsos pese minuta pas barazimit te rezultatit nuk i dha golin e dyte Bajernit qe largohet me nje pike nga fusha e veshtire e Shalkesbr br Ne ndeshjet e tjera Leverkuseni mundi 4-2 Herten e Berlinit dhe eshte e vetmja skuader me pike te plota ne dy javet e para nderkohe qe surprizat jane Paderborgn dhe Keln qe te dyja skuadra te sapongjitura nga Bundesliga 2 Te paret mposhten 0-3 Hamburgun ne transferte dhe po ne transferte Kelni mposhti Shtugartin 0-2br br Verder-Hofenhejm dhe Volfsburg-Entraht Frankfurt u mbyllen ne barazim perkatesisht 1-1 dhe 2-2 Top Channelbr br <![CDATA[Seria A Juve e Roma e nisin me kemben e mbare]]> 2023-06-04T10:29:21+00:00 2023-06-04T10:29:21+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047645018/titulli/Seria-A-Juve-e-Roma-e-nisin-me-kemben-e-mbare Roma dhe Juventusi qe se bashku me Napolin perbejne tre skuadrat pretendente ldquote dores se parerdquo per Serine A te ketij sezoni e nisen me fitore kete kampionat brbr Bardhezinjte mposhten minimalisht 1-0 ne transferte skuadren e Kievos Goli u shenua ne minuten e gjashte te takimit pas nje goditje me koke te Kaseres dhe devijimit te topit nga portieri vendas Skuadra e drejtuar nga Allegri ne minutat ne e tjera godit dy here traversen dhe nje here shtyllen dhe megjithe perpjekjet per te shenuar nje tjeter gol rezultati nuk ndryshoibr br Supersfida e javes se pare ajo mes Romes dhe Fiorentines perfundoi 2-0 ne favor te verdhekuqeve Nenkampionet ne fuqi dominuan takimin ne pjesen e pare ku edhe shenuan me ane te Niangolan ne minuten e 28br br Ne pjesen e dyte Fiorentina mundohet te reagoje por pa gjetur dot rrugen e rrjetes Rezultati vuloset ne minutat shtese kur Gervinho dyfishon dhe i jep tri piket e para Romesbr br Te dielen luhen ndeshjet e tjera ku Milani i Inzaghi-t do te prese ne shtepi skuadren e Lacios ndersa Interin do te testoje forcen ne transferten e veshtire ndaj Torinos Napoli i Benitez do te kerkoje nisjen mbare te kampionatit pas eleminimit nga Liga e Kampionave ne Xhenoa Top Channelbr br - Arkiva Shqiptare e Lajmeve