Lajme nga Shqiptarjacom 2020-07-04T13:45:44+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[U konfliktua me punonjesin e Rinas-it pushohet dosja e Bechettit]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812325/titulli/U-konfliktua-me-punonjesin-e-Rinas-it-pushohet-dosja-e-Bechettit Francesko Bechetti pronari i Agon Cchanell ka mundur te mbylle hetimet e prokurorise lidhur me dosjen penale qe ka te beje fyerjet dhe kundershtimin me force te punonjesve te sigurise ne aeroportin e Rinasit Pak kohe me pare prokuroria ndaj tij kishte marre vendimit per ta vene nen akuze por per shkak te mosparaqitjes se tij procedura e marrjes se te pandehur eshte bere ne mungese Nisur nga kjo situate avokatet mbrojtes te biznesmenit italian i jane drejtuar me nje kerkese gjykates se Tiranes duke kerkuar pavleshmerine dhe nxjerrjen nul te veprimeve te prokurorise se Tiranes kerkese kjo qe eshte pranuar nga gjykata Per pasoje tashme kjo dosje ndaj Bechettit eshte pushuar Redaksia Online Shqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG hetime prokuoria rinas francesco becchetti <![CDATA[Foto Policia Rrugore e viteve 70]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812324/titulli/Foto-Policia-Rrugore-e-viteve-70 TIRANE - Jeni kurioze se si ka qene Policia Rrugore ne vitet 1970 ne Shqiperi Kjo makine gjendet ne magazinat e Policise se Shtetit dhe shfaq pikerisht makinen qe kane mbajtur efektivet rrugore ne keto vite Redaksia Online Shqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG makina policia rrugore <![CDATA[Itali Jam shqiptar te pres fytin Turisti perfundon ne spital per 1]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812323/titulli/Itali-Jam-shqiptar-te-pres-fytin-Turisti-perfundon-ne-spital-per-1 ITALI - Sy te nxire nga grushtet dhembe te thyer dhe fraktura ne fytyre shte ky sherbimi qe i ka dhene turistit belg nje shqiptar te cilit i kishte buzeqeshur jeta ne Itali dhe ishte bere pronari i nje restoranti ne Venezia E gjithe skena e dhunes ka ndodhur vetem per nje biftek Turisti 42-vjecar Gunther Van Eyck i cili ka perfunduar ne dyert e spitalit si pasoje e lendimeve te marra thote se vecse hengri dru u kercenua nga pronari i restorantit me fjalet Jam shqiptar te pres fytin Mediat italiane nuk e bejne te ditur emrin e shqiptarit shte vete turisti belg i cili ka rrefyer per mediat italiane versionin e tij 42-vjecari eshte pronar i nje kompanie qe merret me riparimin e anijeve ne Itali Te henen pasdite Eyck me bashkeshorten e tij kishin shkuar ne restorant Casanova por kamarieri ka ngaterruar porosine dhe ne vend te biftekut me salce berneze i ka sjelle nje me piper Kamerieri pranoi se ka gabuar porosi dhe shkoi te sillte nje tjeter Dhjete minuta me vone na vjen i njejti biftek por i pastruar ne pjesen e siperme dhe me nje salce siper po jo ate qe kishim kerkuar Ishte nje salce e keqe e hidhur Ime shoqe nuk mund ta hante - rrefen turisti belg Sigurisht qe nuk mund te mbeteshin te kenaqur perfshi faktin qe bifteku nuk kushtonte pak por 28 euro Atehere kerkova llogarine dhe me thane qe kushtonte 28 euro U thashe se kjo nuk ishte korrekte dhe bifteku qe me kishin sjelle nuk ishte ai qe kerkoja Kamerieri u pergjigj se ne Venecia ai lloj bifteku quhej me salce berneze Une kundershtova Ne ate moment nje burre qe mendoj se ishte pronari me pa shtrember - Mbylle ule zerin ne lokalin tim me tha - Une jam klienti - i thashe - Ti nuk e di kush jam une Une jam shqiptar Dhe mund te ta pres fytin ketu - me tha duke me bere me dore gjestin per kete veprim Me pas me gjuajti nje grusht te fuqishem ne sy Rashe pertoke Erdhen te tjere dhe me gjuajten me grushte e shkelma Nuk e di sa ishin nuk e di sa zgjati perfundon ai Redaksia Online GreMShqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG turist shqiptar itali restorant biftek <![CDATA[Arapi Si mashtroi Shqiperia ne Gjykaten e StrasburgutIntervista]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812322/titulli/Arapi-Si-mashtroi-Shqiperia-ne-Gjykaten-e-StrasburgutIntervista BRUKSEL- Nje personazh krejt ndryshe nga cfare me ishte servirur I qete elokuent me nje shikim te mprehte pas syzeve optike Takohemi ne banesen e tij ne nje prej lagjeve te Brukselit Sapo hyjme bie menjehere ne sy ambienti i stermbushur me libra ne gjuhe te ndryshme Bashkeshortja e Arapit pas prezantimit terhiqet me finese duke na krijuar ambientin e nevojshem per bashkebisedim te lire Ne kete interviste ekskluzive per Shqiptarjacom Altin Arapi i akuzuar si nje nga anetaret e organizates se ashtuquajtur Hakmarrja per Drejtesi rrefehet mbi vendimin e fundit te Gjykates se Strasburgut dhe hedh drite mbi disa fakte te panjohura deri tani Kam kontaktuar disa here me ju por keni refuzuar te me jepni interviste Arsyeja Nuk e kam qellim ne vetvete ekspozimin Mendoj se sa here kam reaguar kam qene ne rrethana detyruese per shkak te presionit te larte politik qe ushtrohet Presion qe ka deformuar dhe vazhdon te deformoje vullnetet juridike Sigurisht brenda lirise se kufizuar qe ato gezojne Si e pritet vendimin e Gjykates se Strasburgut Nuk kisha arsye te habitesha Prej kohesh avokati im belg eshte paralajmeruar pikerisht per kete nderhyrje qe mund te ndodhte Ne kete kuader i eshte percjelle ne kohe reale emerimi i personave perkates me ardhjen ne pushtet te Berishes roli funksioni si dhe lidhjet e tyre te aferta me ish-kreun e qeverise dhe ish-kryetaren e Parlamentit Sigurisht eshte e veshtire per nje kabinet te huaj avokatie qe te konsideroje probabilitetin e nje nderhyrjeje reale ndaj Gjykates se Strasburgut Por ja qe ndodhi Jane pese vendime qe nuk me perkasin mua te derguara nga autoritetet shqiptare te cilat nuk mbartin thjesht rolin e nje ngaterrese por kane sherbyer per te mbyllur dhe rrezuar piken me te ndjeshme te juridiksionit te Strasburgut prezumimin e pafajesise Ne faqen 17 te vendimit nepermjet paragrafeve 86-89 GJEDNJ perligj dhunimin e prezumimit te pafajesise te kryer nga ish-prokurori i pergjithshem Sollaku ku nepermjet shkresave qe i dergonte Belgjikes per ekstradimin tim me konsideronte fajtor perpara se te isha shpallur i tille Citoj Altin ARAPI eshte nje kriminel i njohur i kerkuar tashme per shume vrasje grabitje bankash rrembime dhe akte terroriste ARAPI eshte kreu i nje grupi kriminal te quajtur Hakmarrja e Drejtesise dokument i derguar nga Prokuroria e Pergjithshme Shqiptare firmosur nga Sollaku n10810 dt 30 tetor 2003 Bazuar serish ne keto dokumente GJEDNJ ka perligjur edhe deklaratat publike fajesuese te Sali Berishes dhe Bujar Nishanit ky i fundit ne rolin e zedhenesit te PD-se Jane keto pese dokumente qe kane ndikuar gjithashtu ne formesimin e nje paragjykimi ne shqyrtimin e kesaj ceshtjeje Gjeneralitetet jane te Altin IBRAHIM Arapi Nuk mendoni se eshte thjesht nje gabim Me sa duket perzgjedhja e ketij modeli manipulimi eshte bere me kujdes qe ne nje rast zbulimi te merrte alibine e ngaterreses ashtu sic nxituan ta perdorin kete alibi edhe ne media Por se pari nuk duhet te harroni se kjo ceshtje nisi me ngaterresa te tilla ku akuzat e provuara shkencerisht gjurme gishterinjsh etj se vrasja ishte kryer nga Orik Shyti u transferuan tek Altin Arapi Dhe kjo u shit gjeresisht ne opinionin publik si nje ngaterrese njerezore Nje ngaterrese qe per Gjyqesorin ne Shqiperi nuk shkakton asnje lloj pershtypjeje por qe per Gjyqesorin ne Belgjike eshte shenja kryesore e manipulimit Diferenca mes dy vendeve dhe Drejtesive respektive nuk ka vend per tu komentuar Po le te marrim versionin e preferuar te manipuluesve ngaterresen njerezore Nese ajo e ka burimin nga zyrat e Avokatures se Shtetit kjo ngaterrese eshte prove e papergjegjshmerise dhe mungeses se larte te profesionalizmit qe hetimi administrativ dhe penal duhet detyrimisht ta zbardhe Ju e perjashtoni mundesine qe kjo ngaterrese te kete ndodhur nga vete Gjykata e Strasburgut Nese kjo ngaterrese eshte kryer ne Gjykaten e Strasburgut barra e pergjegjesise profesionale dhe morale bie mbi trupin gjykues te kryesuar nga gjyqtari italian Guido Raimondi Sic thote edhe avokati im belg Si eshte e mundur qe nje trup gjykuesish profesioniste te dhunojne parimet elementare te se drejtes sic jane detyrimi per saktesi principi i kujdesit parimi i proporcionalitetit Mos harrojme se Gjykata e Strasburgut eshte gardiania absolute e se drejtes per nje gjykim te drejte Dhe kur kjo Gjykate dhunon haptazi kete te drejte ketu tronditet besimi qe vete qytetaret e vendeve anetare te Keshillit te Evropes duhet te kene ndaj ketij institucioni Ku bazohej ankimini juaj ne Strasburg Kryesisht ne dhunimin e se drejtes per nje gjykim te drejte ne dhunimin e prezumimit te pafajesise te drejtes per liri dhe siguri te drejtes per nje proces te rregulltetj Mendoni se keni qene pjese e nje procesi te padrejte Faktet flasin vete Po ju rikujtoj vendimin e ministres se Drejtesise belge qe tek akuzonte autoritet shqiptare se kishin tentuar te perdornin dhe manipulonin policine belge u shkruante nder te tjera se Gjurmet e gishterinjve te derguara nga autoritetet shqiptare qe duhet te tregonin se Arapi ishte ne vendin e ngjarjes kur Genci Sina u vra nuk u derguan vecse pasi autoritetet belge u kishin derguar autoriteteve shqiptare gjurmet e gishterinjve te Arapit Dhe behet fjale pikerisht per dyshimin se keto gjurme ishin manipuluar Se eksperti daktiloskopik i ketyre gjurmeve Orest Afezolli ishte tashme nje person me precedent per kryerjen e falsifikimit te shume ekspertizave Dhe i njejti ekspert kishte kryer nje ekspertize te shpallur te pavlefshme nga Gjykata e Shkalles se Pare me 12 shkurt 2003 ne lidhje me ceshtjen Hakmarrja per Drejtesi Asnje deshmitar nuk tha ne sallen e gjyqit qe vrasesi eshte Altin Arapi I vetmi deshmitar qe deklaroi se vrasesi isha une me nje detajim pershkrues mahnites per cdo vesh gjyqtari dhe ku i kishte ngelur pa permendur vetem adresa e shtepise sime ishte gruaja e Sollakut Zengjineja E cila genjeu paturpesisht nga fillimi deri ne fund Kjo ishte arsyeja qe e larguan deshmitarin kyc te ceshtjes shoferin AT i cili deklaroi se vrasesi ishte me floke geshtenje Bazuar ne kete nevoje kercenuan me arrest dhe e denuan me nje vit e gjysme burg deshmitarin tjeter BD qe deklaroi po te njejten gje se vrasesi ishte thuajse biond Dhe shoket e koleget e Zengjines po ashtu paturpesisht tek shkruanin vendimin e tyre vulosnin se sic u vertetua nga deshmitaret vrasesi eshte Arapi Riperseris se i vetmi deshmitar qe tha se vrasesi isha une ishte gruaja e atij qe kercenoi publikisht gjyqtaret qe pushuan ceshtjen e Hakmarrjes per Drejtesi ne vitin 2003 Theodhori Sollaku Mos harrojme se per nje vit e gjysme rresht tek e mbanin ne paraburgim te fejuaren time prokuroret e ceshtjes kur ajo kerkonte sipas ligjit te njihej me provat e akuzes i deklaronin Imelda po nuk ka pare gje gruaja e Sollakut se perdet e makines ishin te mbyllura ka e detyroi ate te bente nje deklarate publike per thirrje te deshmitareve okulare Dhe Sollaku mashtroi duke marre dhe gruan e tij per dore drejt ketij mashtrimi Ku i kane hedhur deshmite e deshmitareve okulare te Bulevardit te madh te Tiranes Thone se vrasja u krye ne mes te bulevardit Asnje logjike nuk mund te pranoje se keta deshmitare nuk jane pyetur Ku i kane cuar deshmite e kameriereve qe e thone me bindje ne dokumentet e tyre se i kane sherbyer vrasesit mbremjen e vrasjes Ku i kane cuar ekspertizat e gjurmeve te gishterinjve te kryera ne tavoline ku paskerka pire edhe ngrene vrasesi Sigurisht qe ne kosh pasi ato thone qe vrasesi nuk eshte Arapi Duke eliminuar te gjithe deshmitaret dhe provat qe provonin pafajesine time ngeli e vetme dhe e pakontestueshme me nje deshmi mbreselenese vetem gruaja e Theodhoriut ish-sherbetorit te Berishes qe pasi e shfrytezoi e shtrydhi si nje limon dhe pasi skishte cte nxirrte me nga ai e hodhi ne koshin ku ka hedhur shume te tjere Mendoni se ish-prokurori i pergjithshem ka manipuluar dosjen Per carsye Arsyeja bazike eshte mbulimi i vrasjes se shoferit te tij Pse Me mire se ai dhe gruaja e tij nuk i di kush arsyet Faktet flasin vete Keto fakte ua shkroi dhe komunikoi edhe Brukseli Por kam edhe nje mesazh per te Duhet te reshtesh me veprimet e tua kriminale ndaj meje dhe bashkeshortes sime do veprim qe ke kryer me ndihmen e dhenderushit belg te Shkodres jo vetem na eshte transmetuar ne kohe reale por edhe - sic duhet te te kene njoftuar - eshte denoncuar tek autoritet e Drejtesise se Brukselit U eshte shpjeguar ne detaje ku keni nderhyre shtyre manipuluar mashtruar dhe dezinformuar me synim inkriminimi Zbrapsu Jepu fund tentativave te tua dhe perpiqu te gjesh paqen shpirterore ne familjen tende Ne fakt sipas informacioneve qe une kam - dhe nuk mund ta mohoj se burojne nga Prokuroria - ju konsideroheni si krijuesi i platformes ideatori i skemes baze te organizimit dhe formave te rekrutimit hartuesi i vete emerteses Hakmarrja e Drejtesise Te njejtat burime thone se rrezikshmeria juaj eshte e larte edhe per shkak te formimit ushtarak qe keni pasur Nuk e di ne duhet tua marr si kompliment percaktimet mbi inteligjencen e larte individuale te atij niveli qe mund te krahasohet me ato te strukturave te sherbimeve sekrete te nje shteti apo duhet ta konsideroj si doze te nje humori te zi bjerradites qe vazhdon ende te kryeje efektet e nje bari hipnotik Gjykata shqiptare e ka pranuar falsifikimin se modeli i shkrimit tim eshte marre dhe shfrytezuar per te hartuar gjithcka ju permendni me siper Pra nuk keni pasur si qellim te vrisnit ish-presidentin Sali Berisha te rrezonit qeverine demokratike dhe te sillnit kliken komuniste ne pushtet Qesh Jam me se i sigurt se kam nje sistem te mire te menaxhimit te anktheve dhe shqetesimeve te mia por dyshoj nese pala ne fjale arrin te menaxhoje deshirat endrrat dhe iluzionet personale per tu shnderruar ne hero te demokracise dhe martir te kombit shqiptar Disa lloj endrrash jane te veshtira per tu bere realitet fare prisni nga Strasburgu Pas vendimit te shpallur me 30 korrik 2015 eshte depozituar nga avokati belg nje ankim me urgjence ne Gjykaten e Strasburgut ku kerkohet korrigjimi dhe rishikimi i vendimit te dhene rithirrja e te njejtit trup gjykues dhe pas korrigjimit ankimimi te deklarohet i pranueshem dhe i bazuar Avokati belg ka denoncuar rastin edhe ne Keshillin e Evropes ku nder te tjera kerkohet mbikeqyrja e korrigjimit dhe rishikimit nga GJEDNJ Ndersa avokati shqiptar i eshte drejtuar ministrit shqiptar te Drejtesise Nasip Naco me nje leter ku kerkohet nisja e nje hetimi administrativ dhe penal mbi ceshtjen ne fjale Ankimimi i drejtuar ministrit te Drejtesise Nasip Naco nga avokati i Altin Arapit Kerkesa drejtuar Strasburgut per rishikimin e vendimit ndaj Altin Arapit Vendimi i GJEDNJ qe deklaron te papajtueshem padine e Altin Arapit Shkrimi u botua ne Shqiptarjacom print ne 25 Shtator 2015 Redaksia Online dashqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG altin arapi gjykata e strasburgut drejtesia <![CDATA[I tha do martohemi e perdhunon e synoi ta conte prostitute ne pranga]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812321/titulli/I-tha-do-martohemi-e-perdhunon-e-synoi-ta-conte-prostitute-ne-pranga PEQIN- Nje 25 vjecar nga Peqini eshte arrestuar nga policia pasi me ane te mashtrimit se do te martohej me 19-vjecaren kishte synim ta shfrytezonte ate per prostitucion ne Itali Ne pranga u vu Marjo Hyka banues ne fshatin engelaj ne Peqin Sipas deshmise se vajzes me iniciale AGj banuese ne bashkine e Peqinit ajo kishte disa kohe qe njihej me Hykan Por gjate bisedave ai e ka joshur dhe per martese Ndersa ne nje takim se fundmi e ka perdhunuar dhe me pas sipas njoftimit te policise ka tentuar dhe ta trafikoje veprim qe ka mbetur ne tentative Deshmia Kam disa kohe qe njihem me Marjon por ai me ka mashtruar Keshtu mesohet se e ka nisur deshmine e saj e mitura me iniciale AGj Teksa ka treguar rreth asaj qe i kishte ndodhur vajza ishte e shoqeruar nga nena e saj si edhe nje psikologe E pyetur nga grupi hetimor vajza ka deklaruar se 25 vjecari marjo Hyka i kishte premtuar vajzes se donte te krijonte nje lidhje serioze me te duke e propozuar edhe per martese Nuk kisha shume qe kisha filluar ta njihja dhe ai me propozonte vazhdimisht per martese Madje me thoshte shpesh here qe ti tregoja edhe familjes per kete gje eshte shprehur vajza Me tej e demtuara ka treguar se Hyka pak dite me pare ka kryer marredhenie seksuale me dhune me vajzen si edhe e ka kercenuar qe te mos i tregonte askujt se cfare kishte ndodhur Nderkaq burime nga policia bejne me dije se deshmia qe e demtuara ka dhene ne polici eshte mbeshtetur edhe nga mamaja e saj e cila ishte vene ne dijeni per kete gje Arrestimi Menjehere pas deshmise se vajzes uniformat blu bene te mundur venien ne pranga te 25 vjecarit Marjo Hyka Ky person i pyetur nga grupi hetimor ka mohuar akuzat e ngritura ndaj tij duke i cilesuar ato si te pa verteta E njoh A-ne por ato qe ajo ka thene per mua nuk jane aspak te verteta Jam takuar disa here me te por nuk e di pse me akuzon per dicka qe une nuk e kam bere ne te vertete ka deklaruar 25 vjecari ne polici Lidhur me kete gje materialet e metejshme i kaluan Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Elbasan per hetime te metejshme Ndersa Hyka akuzohet per vepren penale Trafikimi i personave mbetur ne tentative si dhe Marredhenie seksuale me dhune me te mitura Vajza Nuk kisha shume qe kisha filluar ta njihja dhe ai me propozonte vazhdimisht per martese Madje me thoshte shpesh here qe ti tregoja edhe familjes per kete gje Djali E njoh A-ne por ato qe ajo ka thene per mua nuk jane aspak te verteta Jam takuar disa here me te por nuk e di pse me akuzon per dicka qe une nuk e kam bere ne te vertete Akuza 25 vjecari Marjo Hyka banues ne engelaj Peqin akuzohet per vepren penale Trafikimi i personave mbetur ne tentative si dhe Marredhenie seksuale me dhune me te mitura Shkrimi u botua ne Shqiptarjacom print ne 25 Shtator 2015 Redaksia Online dashqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG marjo hyka prostitucion martese <![CDATA[Vlore akuza denoncon gjykaten Do liroheshin dy pe vrasje]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812320/titulli/Vlore-akuza-denoncon-gjykaten-Do-liroheshin-dy-pe-vrasje TIRANE- Me nje levizje te befasishme prokuroria e Vlores ka derguar per gjykim Aleksander Llanaj Ani Begajn dhe Bertil Aliajn te akuzuarit per vrasjen ne rrethana cilesuese te tri personave te tjere ne 7 prill 2015 ne lagjen 1 Maji te qytetit Vlore gjate nje konflikti me arme ndermjet disa personave Nderhyrja e shpejte e ketij institucioni eshte bere sikurse pohon vete per te shmangur shqyrtimin e ndryshimit te mases se sigurise per te akuzuarin kryesor Llanajt nga i njejti gjyqtar qe ka zbutur masen per dy te pandehurit e tjere Dy te pandehurit e tjere Begaj dhe Aliaj nga arrest me burg kaluan ne detyrim per paraqitje pavaresisht provave te shumta ne ngarkim te tyre Vrasja ne lokal Nga teresia e provave dhe thenieve te deshmitareve ka rezultuar se shtetasit Albi Limaj dhe Ardi Velaj me 7 prill 2015 kane shkuar ne lokalin Ador Ne momentin qe keta te fundit jane futur ne veranden e lokalit Ador i pandehuri Alekander Llanaj duke ecur ne drejtim te shtetasve Haki Rakipi dhe Ardi Velaj ka goditur me arme zjarri ne drejtim te tyre duke goditur fillimisht ne drejtim te shtetasit Ardi Velaj Si pasoje e goditjes me arme zjarri shtetasit Ardi Velaj i eshte shkaktuar nje plage ne koke ne anen e majte pra ne anesore dhe se pistoleta qe ishte prane shtetasit Ardi Velaj nuk ka realizuar asnje qitjePo keshtu nga i pandehuri Aleksander Llanaj eshte goditur me pas fillimisht ne gjoks shtetasi Haki Rakipi i cili kishte arme pa viaska fiksuar ne vendngjarje me te cilen ka goditur tete here te gjetura ne vendin e ngjarjes qe i perkasin kesaj arme Rezulton se shtetasi Haki Rakipi eshte goditur per here te dyte nga arma e te pandehurit Aleksander Llanaj ne koke ne pjesen e djathte te tij Nga automjeti tip BMV me targa AA 323 AO ka dale i pandehuri Bertil Aliaj i cili pasi eshte futur ne anen e lokalit ku ndodhej ende i gjalle shtetasi Albi Limaj duke konstatuar plagosjen e tij Shtetasi Albi Limaj ka dale nga lokali Ador nga e njejta hyrje qe edhe eshte futur ne veranden e tij ndersa i pandehuri Aleksander Llanaj ka dale nga pjesa tjeter e lokalit nga ku ishin futur dhe qendronin ne verande te shtrire ne toke kufomat e shtetasve Haki Rakipi dhe Ardi Velaj Rezulton se i pandehuri Aleksander Llanaj eshte futur ne automjetin BMV X5 me targa AA 323 AO qe drejtohej nga i pandehuri Ani Begaj dhe ka komunikuar me kete te fundit Me pas i pandehuri Ani Begaj eshte afruar tek i pandehuri Bertil Aliaj me te cilin kane komunikuar dhe ku i ka dhene armen e luftarake qe i pandehuri Aleksander Llanaj ka bere goditjet Ekspertimi i armeve Sipas aktit te ekspertimit balistik rezulton se predha qe i eshte gjetur shtetasit Albi Limaj eshte qitur nga arma e te pandehurit Aleksander Llanaj nderkohe qe ky ishte spostuar ne drejtim te hyrjes tjeter per ne veranden e lokal Ador ku ndodheshin shtetasit Haki Rakipi dhe Ardi Velaj Si pasoje e goditjeve me arme te te pandehurit Aleksander Llanaj ka gjetur vdekjen shtetasi Albi Limaj Nga sa me siper rezulton se i pandehuri Alekesander Llanaj ka kryer vrasjen me dashje me arme luftarake te shtetasve Haki Rakipi dhe Ardi Velaj veprime keto te cilat i ka kryer ne bashkepunim me shtetasit Ani Begaj Bertil Alliaj dhe te ndjerin Albi Limaj i cili ka organizuar edhe takimin Ne lidhje me vrasjen e te ndjerit Albi Limaj i pandehuri Aleksander Llanaj duke e ekspozuar kete te fundit me dashje ndaj goditjeve me arme te realizuara prej tij i ka shkaktuar atij vdekjen Shkrimi u botua ne Shqiptarjacom print ne 25 Shtator 2015 Redaksia Online dashqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG prokuroria aleksander llanaj ani begaj <![CDATA[Mesazhi per bombe te Petro Nini Adoleshenti denim me 3 muaj burg]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812319/titulli/Mesazhi-per-bombe-te-Petro-Nini-Adoleshenti-denim-me-3-muaj-burg TIRANE- Nje adoleshent i ka lene shtetit nje mesazh me plumba letre se kishte vendosur bombe prane shkolles Petro Nini Luarasi e cila do shperthente si fishekezjar Ermir Veseli ka lene nje cante shkolle prane ambjenteve te gjimnazit te sipercituar ne te cilen kishte montuar nje aparature elektronike te lidhur me natriban dhe kishte lene nje mesazh me tekst Mesazh per shtetin BOOOM Apartaura e lidhur me nje bateri po qe nuk kishte asnje gram eksploziv eshte cmontuar nga policia e Tiranes efektivet e te ciles konstatuan dhe mesazhin e sipercituarNisur nga kjo situate policia ka kryer hetime duke verifikuar telefonaten qe ka dhene njoftimin ne numrin 129se pas 10 minutash 10 minutash do te kete fishkzjarre Nga hetimet e kryera eshte zbuluar emri i Ermir Veselit i cili me pas eshte arrestuar dhe akuzuar per vepren penale te Perhapjes se informatave te rreme qe ngjallin panik dhe Njoftim i rreme ne organet e policise Per keto akuza i riu eshte denuar ne 18 shtator 2015 me 3 muaj burg Nderkohe qe ky denim eshte konvertuar ne 18 muaj per te qene ne sherbim prove Mesazhi per shtetin shte bere kqyrja e vendit te ngjarjes kqyrje nga e cila sikurse rezulton nga procesverbali i kqyrjes i shoqeruar edhe me tabelen fotografike perkatese eshte konstatuar ne murin rrethues te gjimnazit Petro Nini Tirane e mbeshtetur nje cante shpine me dy rripa me mbishkrimin Overland cante e cila fillimisht eshte skanuar nga ekspertet eksploziv me rreze X procedure nga e cila jane krijuar dyshime per shkak te perftimit te imazhit te nje mekanizmi dhe objekteve te tjera te dyshimta e pas kesaj eshte vendosur hapja ne distance me mekanizem te posacem Pas hapjes jane konstatuar brenda ne te nje kuti kartoni me ngjyre te kuqe me mbishkrime ne pjesen fundore te te ciles gjendet e ngjitur me dy shirita natribani me ngjyre te zeze nje leter e trashe me ngjyre blu e cila ka nje mbishkrim me boje te kuqe gjysem te lexueshem pasi eshte demtuar nga hapja ne distance shenime permbajtja e te cilave ka qene Mesazh per shtetin BOOOM Letra ne forme fisheku Prane kesaj kutie gjenden te lidhura me natriban me ngjyre te zeze tre cope tuba plastik si ato te hidraulikeve me ngjyre jeshile brenda vrimave te ketyre tubave gjenden letra me kuadrate te bera ne forme fisheku ne te gjithe gjatesine e tubave po ashtu eshte konstatuar nje llampe e vogel e ndezur tre copa telash elektrike me ngjyre gri dhe nje tel me ngjyre blu si dhe 16 cope vida metalike dhe nje pjese lapsi i thyer me ngjyre blu nje tel me ngjyre te bardhe si dhe 8 cope vida te tjera metalike Objekte keto te cilat jane fiksuar dhe fotografuar dhe po ashtu jane marre me cilesine e proves materiale per ekzaminime te metejshme si dhe jane sekuestruar me cilesine e proves materiale Letrat me kuadrate te bera ne forme fishekesh jane hapur por ne to nuk jane konstatuar shenime Me rreze X anta fillimisht eshte skanuar nga ekspertet eksploziv me rreze X procedure nga e cila jane krijuar dyshime per shkak te perftimit te imazhit te nje mekanizmi dhe objekteve te tjera te dyshimta Letrat me kuadrate te bera ne forme fishekesh jane hapur por ne to nuk jane konstatuar shenime Shkrimi u botua ne Shqiptarjacom print ne 25 Shtator 2015 Redaksia Online dashqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG adoleshente burg plumba bombe <![CDATA[Arrestohet ne Qafe-Thane i kerkuari nga Italia per droge]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812318/titulli/Arrestohet-ne-Qafe-Thane-i-kerkuari-nga-Italia-per-droge Nje 37-vjecar eshte arrestuar ne flagrance nga Policia Kufitare e Qafe-Thanes pasi ishte i shpallur ne kerkim nderkombetar I Arrestuari eshte Edmond Bofe me banim ne Tirane Arrestimi i tij u krye pasi gjate kontrollit ne sistem ai rezultoi i shpallur ne kerkim nga organet italiane te drejtesise Gjykata e Lekos ne Itali e kishte denuar 37 vjecarin me 7 vjet e 11 muaj burg per vepren penale Pjeswmarrje ne organizate kriminale dhe trafikim te lendeve narkotike Arrestimi i tij u be me qellim ekstradimi Redaksia online usshqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG qafe-thane edmond bufo arrestim ekstradim <![CDATA[Greqi kapen 3 shqiptare ne kufi trafikonin nga mali canta me droge]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812317/titulli/Greqi-kapen-3-shqiptare-ne-kufi-trafikonin-nga-mali-canta-me-droge Policia greke ka sekuestruar 18 kilograme lende narkotike kanabis sativa prane doganes se Kapshtices ne token greke Lidhur me kete rast te trafikut te droges jane arrestuar tre shqiptare te moshave 22 vjec 26 vjec dhe 27 vjec por identiteti i tyre nuk eshte bere i ditur Autoritetet njoftuan se shqiptaret po ecnin ne kembe dhe do te kalonin ilegalisht kufirin Ata e kishin fshehur drogen ne dy canta te zeza te ndare ne 10 pako Policia e shtetit fqinj sekuestroi edhe 760 Euro 18 Dollare 2 telefona celulare dhe 4 karta SIM 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG greqi trafik droge <![CDATA[Lezhe trafikoi 26-vjecaren ne Prizren e Shengjin arrestohet tutori]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812316/titulli/Lezhe-trafikoi-26-vjecaren-ne-Prizren-e-Shengjin-arrestohet-tutori Policia e Lezhes pas nje hetimi 3 mujor ka arrestuar ne flagrance Krenar Mjedjan 28 vjec banues ne LezheSipas specilaisteve te seksionit kunder trafiqeve te paligjshme 28 vjecari nga muaji prill i vitit 2015 per 20 dite ka trafikuar per qellime prostitucioni ne qytetin e Prizrenit ne Kosove dhe me pas per 4 muaj e ka shfrytezuar per prostitucion ne qytetin e Shengjinit kundrejt pagesave te ndryshme shtetasen KU 26 vjece banuese ne Mirdite Krenar Mjedja akuzohet per veprat penale Trafikim i personave te rritur dhe Shfrytezim prostitucioni Redaksia online usshqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG krenar mjedja trafik prostitucioni policia lezhe <![CDATA[Ngjela Gjykatesit tane jane ende me instikte seksuale te pashuara]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812315/titulli/Ngjela-Gjykatesit-tane-jane-ende-me-instikte-seksuale-te-pashuara Kreu i Partise Ligj dhe Drejtesi Spartak Ngjela thote se Shqiperia duhet te ndryshoje teresisht sistemin e drejtesise per te eliminuar korrupsionin e perhapur gjeresisht Ngjela duke folur ne nje konferece per sistemin ne drejtesi te organizuar nga Akademia e Shkencave tha se ekzisoton nje marreveshje e heshtur mes politikes dhe gjyqesorit Ne Vlore nje gjyqtare gjykon 24 milione euro dhe natyrisht ia hedh pales qe do ajo 27 vjece Si ka mundesi te ndodhi kjo Ska gjyqtar ne Angli nen 50 vjec Gjykata jone eshte rinore shumica me instikte seksuale te pashuara dhe japin drejtesi Seshte aq e thjeshte ceshtja sa mendojme ne Sistemi yne gjyqesor nuk vlen duhet nderruar sistemi Sistemi ka lindur korrupsionin Korrupsioni eshte nje marreveshje e heshtur midis politikes dhe gjyqesorit duke perfshire ndoshta edhe prokurorine u shpreh Ngjela Redaksia Online fsshqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG spartak ngjela drejtesia sistemi i drejtesise <![CDATA[Durres 75-vjecari gjendet i djegur mbi turren me dru dhe i lidhur]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812314/titulli/Durres-75-vjecari-gjendet-i-djegur-mbi-turren-me-dru-dhe-i-lidhur Te tjera rreth shkrimit VIDEO DURRS - Nje i moshuar eshte gjetur i djegur mbi nje turr me dru te prera dhe me njeren kembe te lidhur me tel 75-vjecari SB eshte gjetur i vdekur ne kasollen prane baneses se tij ne lagjen nr 10 ne afersi te shkolles Hajdar Dushi Forcat e Policise po punojne per zbardhjen e plote te ngjarjes pasi rrethanat jane te paqarta Prane trupit te pa jete te te moshuarit qe jetonte i vetem pasi femijet e tij ndodhej jashte vendit eshte gjetur dhe nje bombul gazi Nga dyshimet e para besohet se kemi te bejme me vetevrasje Redaksia Online fsshqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG djegie vetevrasje i moshuari durres <![CDATA[Lirimi i hapesirave publike IKMT nis prishjen e ndertimeve pa leje ne Farke]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812313/titulli/Lirimi-i-hapesirave-publike-IKMT-nis-prishjen-e-ndertimeve-pa-leje-ne-Farke TIRANE - Inspketorati per Mbrojtjen e Mjedisit nga dita e sotme ka nisur aksionin per lirimin e hapesirave publike ne Farke Aksioni do te zgjase deri ne fundjave ku jane parashikuar te prishen dhjetra objeket te cilet kane zaptuar hapesirat publike pa patur asnje leje per ndertim Ky aksion vjen pas atij qe ka ndermarre Bashkai e Tiranes per lirmin e hapesirave Institucionet e bashksie gjithashtu po nderhyjne edhe ne ndertimet pa leje prane shkollave te Tiranes Nderkohe IKMT ben me dije se nga java e ardhshme do te nise askioni edhe ne qtetet e Krujes dhe Beratit Redaksia Online Shqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG ndertime pa leje farke ikmt <![CDATA[Gjykata shfuqizon tenderin i rikthen Calit Lagunen e Patokut Historiku i perplasjeve Cali-Prenga]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812312/titulli/Gjykata-shfuqizon-tenderin-i-rikthen-Calit-Lagunen-e-Patokut-Historiku-i-perplasjeve-Cali-Prenga Te tjera rreth shkrimit Historiku i perplasjeve Cali-Prenga VIDEO TIRANE - Shfrytezimi i Lagunes se Patokut per peshkim i rikthehet firmes se familjes Cali Ka qene ky vendimi i Gjykates Administrative e cila shpalli te paligjshem tenderin e Ministrise se Buqjesise ku ne mars te ketij viti ja kaloi Lagunen kompanise Tenki 01 ne pronesi te familjes se deputetit Armando Prenga tashme ky i arrestuar pas perplasjes 2 jave me pare fizikisht me Calet qe shenoi edhe te plagosur Gjykata Administrative pranon kerkesen e familjes Cali duke i rikthyer keshtu te drejten per shfrytezim te peshkimit ne Lagunen e Patokut e cila nje muaj me pare u be shkak per nje perleshje me familjen e deputetit Armando Prenga qe ja kishte marre kete te drejte permes nje tenderi Pas 5 seancave gjykatesi Avdi Sejdi ka vendosur te shfuqizoje tenderin e Ministrise se Bujqesise e cila ne mars te ketij viti ja kaloi lagunen firmes Tenki 01 firme kjo ne pronesi te Eduard Prenges vellait te deputetit Armando Prenga Perfaqesuesit e familjes Cali ne gjyq Dy jave me pare familja Cali e Prenga u perleshen midis tyre per te drejten e shfrytezimit te kesaj lagune ku per pasoje u plagosen 4 persona ndersa ne pranga ra dhe deputeti Armando Prenga i cili tashme eshte perjashtuar nga grupi parlamentar socialist Por si lindi konflikti per Lagunen Familja Cali e shfrytezon Lagunen prej me shume se 10 vitesh me nje leje te marre ne vitin 2005 ndersa ne tenderin e marsit te ketij viti Ministria e Bujqesise ja kaloi firmes Tenki 01 E pikerisht ky tender sipas gjykatesit Sejdi eshte kryer ne shkelje ligjore pasi ministria ka klasifikuar fitues kompanine e vellait te deputetit dhe pse kjo kompani nuk kishte eksperience me peshkimin Nje tjeter shkelje e bere nga Ministria teksa ka skualifikuar firmen Cali eshte dhe kerkesa per drejtues teknik gje te cilen sipas buletinit -tha gjykatesi - ministria nuk e ka patur kerkese ne tender por e ka shtuar pasi jane dorezuar dokumentet Ky vendim per peshkataret e lagunes ishte drejtesia qe ata kerkonin Ndersa juristja e ministrise nuk preferoi te komentoje humbjen e procesit gjyqesore por jashte kamerave u shpreh se do te apeloj kete vendim dhe deri ne nje vendim perfundimtar Laguna sipas saj mund te perdoret nga Calet Juristja e Ministrise se Bujqesise ne gjyq Sipas Gjykates Ministria e Bujqesise nuk i ka marre parasysh dokumentet e familjes Cali gjate procesit te tenderimit ashtu sikuse nuk ka marre parasysh edhe investimet nga Cali shpk Ministria e Bujqesise ska zbatuar korrekt ligjin gjate tenderit Cali shpk ka te shenuar edhe eksperiencen per peshkim - thuhet ne vendim Redaksia Online GreMShqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG arrestohet armando prenga cali gjykata administrative armando prenga laguna e patokut sherr per lagunen <![CDATA[Tirane bombe molotov ne shtepi agjentit te krimeve]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812311/titulli/Tirane-bombe-molotov-ne-shtepi-agjentit-te-krimeve TIRAN - Ne oret e para te dites se sotme ne banesen e nje agjenti krimesh te Policise se Shtetit ka ndodhur nje shperthim me bombme molotov Shperthimi qe ka sjelle vetem deme materiale ka ndodhur ne banesen e punonjesit te policise AS 30 vjec rreth ores 0400 ne Babrru ne rrugen Zija Kambo Ngjarja dyshohet te kete ndodhur per shkak te detyres se agjentit Policia ka nisur hetimet per te zbuluar autoret dhe personat e lidhur me kete ngjarje Redaksia Online fsshqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter <![CDATA[Ministri Naco kerkese KLD-se Shkarkoni 10 gjyqtare ja emrat]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812310/titulli/Ministri-Naco-kerkese-KLD-se-Shkarkoni-10-gjyqtare-ja-emrat Te tjera rreth shkrimit VIDEO Rasim Doda Enkeleda Doda Osman Aliu TIRAN - 10 gjyqtare ne Republiken e Shqiperise kane shkelur rende ligjin e per kete arsye duhet te shkarkohen shte kjo kerkesa e ministrise te drejtesise e cila kete te premte i eshte drejtuar keshillit te larte te drejtesise dhe kerkohet procedim disiplinor me masen e shkarkimit nga detyra per gjyqtaret Nder shkeljet me flagrante te konstatuara nga inspektimet e ministrise se drejtesise jane ajo e fshehjes se pasurise nga gjyqtaret si dhe refuzimi per deklarimin e pasurise Ne listen prej 10 gjyqtare 6 prej tyre jane per fshehje e mos deklarim pasurie 2 prej tyre per mos arsyetim te vendimeve te dhena gjate proceseve gjyqesore dhe 2 per shkelje te te renda te gjyqtarit te cilat cenojne interesat e paleve ne proces Ne listen e gjyqtareve kryesojne cifti i bashkeshorteve Rasim e Enkeleda Doda ne Gjykaten e Sarandes ku tashme Rasimi eshte pezulluar dhe eshte i pandehur prane krimeve te renda per akuzen e korrupsionit ne vleren e 80 mije eurove ne kembim te nje vendim Po ashtu shkarkim kerkohet dhe per gjyqtarin e Kavajes Osman Aliu i cili eshte ne nje proces gjyqesor per fshehje pasurie Vendimet e ketij gjyqtari jane denoncuar si te padrejta dhe nga Ministri i Brendshem Saimir Tahiri ku i kerkonte presidenti te nderhynte pasi me vendimi te pajustifikuara liroheshin kriminel qe arrestoheshin nga policia ne kushtet e flagrances apo armembajtjes Lista e gjyqtareve vazhdon me Ardian Kalian nga Gjykata e Tiranes Qani Hasen ne Elbasan Petrit Aliajn ne apelin e Vlores Dhurata Bilo ne Durres Maksim Qirjazi ne Korce Ilir Pashai Elbasan dhe Astrit Shema nga gjykata administrative ne Vlore Por kur mblidhet KLD e cila duhet te fus ne rend te dites kete kerkese Burime nga ky keshill bene me dije se mbledhja e radhes eshte planifikuar per javen e ardhshme por me shume gjase ajo do te shtyhet per ne tetor ku do te vendoset nese do kaloj apo jo kjo kerkese e Nacos Gjykatesit per te cilet eshte kerkuar shkarkimi dhe shkeljet Gjyqtari Ardian Kalia i Gjykates se Rrethit Gjyqesor Tirane per shkelje shume te renda te disiplines te parashikuara nga neni 32 pika 2 germat c te Ligjit Nr9877 date 18022008 Per organizimin e pushtetit gjyqesor ne Republiken e Shqiperise i ndryshuar sipas te cilit jane shkelje shume te renda aktet dhe sjelljet qe diskreditojne rende poziten dhe figuren e gjyqtarit si me poshtec refuzimi per deklarimin mosdeklarimi fshehja ose deklarimi i rreme i pasurive Gjyqtari Qani Hasa i Gjykates se Rrethit Gjyqesor Elbasan per shkelje shume te renda te disiplines te parashikuara nga neni 32 pika 2 germat c te Ligjit Nr9877 date 18022008 Per organizimin e pushtetit gjyqesor ne Republiken e Shqiperise i ndryshuar sipas te cilit jane shkelje shume te renda aktet dhe sjelljet qe diskreditojne rende poziten dhe figuren e gjyqtarit si me poshtec refuzimi per deklarimin mosdeklarimi fshehja ose deklarimi i rreme i pasurive Gjyqtari Rasim Doda i Gjykates se Rrethit Gjyqesor Sarande per shkelje shume te renda te disiplines te parashikuara nga neni 32 pika 2 germat c te Ligjit Nr9877 date 18022008 Per organizimin e pushtetit gjyqesor ne Republiken e Shqiperise i ndryshuar sipas te cilit jane shkelje shume te renda aktet dhe sjelljet qe diskreditojne rende poziten dhe figuren e gjyqtarit si me poshtec refuzimi per deklarimin mosdeklarimi fshehja ose deklarimi i rreme i pasurive Gjyqtari Enkeleda Doda i Gjykates se Rrethit Gjyqesor Sarande per shkelje shume te renda te disiplines te parashikuara nga neni 32 pika 2 germat c te Ligjit Nr9877 date 18022008 Per organizimin e pushtetit gjyqesor ne Republiken e Shqiperise i ndryshuar sipas te cilit jane shkelje shume te renda aktet dhe sjelljet qe diskreditojne rende poziten dhe figuren e gjyqtarit si me poshtec refuzimi per deklarimin mosdeklarimi fshehja ose deklarimi i rreme i pasurive Ne foto Gjyqtaret Osman Aliu Rasim Doda Astrit Shema Gjyqtari Petrit Aliaj i Gjykates se Apelit Vlore per shkelje shume te renda te disiplines te parashikuara nga neni 32 pika 2 germat c te Ligjit Nr9877 date 18022008 Per organizimin e pushtetit gjyqesor ne Republiken e Shqiperise i ndryshuar sipas te cilit jane shkelje shume te renda aktet dhe sjelljet qe diskreditojne rende poziten dhe figuren e gjyqtarit si me poshtec refuzimi per deklarimin mosdeklarimi fshehja ose deklarimi i rreme i pasurive Gjyqtari Osman Aliu i Gjykates se Rrethit Gjyqesor Kavaje per shkelje shume te renda te disiplines te parashikuara nga neni 32 pika 2 germat c dhe c te Ligjit Nr9877 date 18022008 Per organizimin e pushtetit gjyqesor ne Republiken e Shqiperise i ndryshuar sipas te cilit jane shkelje shume te renda aktet dhe sjelljet qe diskreditojne rende poziten dhe figuren e gjyqtarit si me poshtec refuzimi per deklarimin mosdeklarimi fshehja ose deklarimi i rreme i pasurive dhe c shkelja e pajustifikuar dhe e perseritur e dispozitave urdheruese procedurale kur keto kane passjelle ose mund te sillnin pasoja per te drejtat kushtetuese te paleve ne gjykim apo per dhenien e drejtesise Gjyqtarja Dhurata Bilo e Gjykates se Rrethit Gjyqesor Durres per shkelje shume te renda te disiplines te parashikuara nga neni 32 pika 2 shkronja c te Ligjit Nr9877 date 18022008 Per organizimin e pushtetit gjyqesor ne Republiken e Shqiperise ne te cilin parashikohet se Jane shkelje shume te renda aktet dhe sjelljet qe diskreditojne rende poziten dhe figuren e gjyqtarit si me poshte c shkelja e pajustifikuar dhe e perseritur e dispozitave urdheruese procedurale kur keto kane passjelle ose mund te sillnin pasoja per te drejtat kushtetuese te paleve ne gjykim apo per dhenien e drejtesise Gjyqtari Maksim Qirjazi i Gjykates se Rrethit Gjyqesor Korce per shkelje shume te renda te disiplines te parashikuara nga neni 32 pika 2 shkronja gj te Ligjit Nr9877 date 18022008 Per organizimin e pushtetit gjyqesor ne Republiken e Shqiperise ne te cilin parashikohet se Jane shkelje shume te renda aktet dhe sjelljet qe diskreditojne rende poziten dhe figuren e gjyqtarit si me poshte gj akte dhe sjellje te tjera te renda qe diskreditojne rende poziten dhe figuren e gjyqtarit Gjyqtari Ilir Pashaj i Gjykates se Rrethit Gjyqesor Elbasan per shkelje te renda dhe shume te renda te disiplines te parashikuara nga neni 32 pika 3 shkronja gj dhe 32 pika 2 germat c e te Ligjit Nr9877 date 18022008 Per organizimin e pushtetit gjyqesor ne Republiken e Shqiperise ne te ciliat parashikohet se Jane shkelje te renda aktet dhe sjelljet qe diskreditojne rende poziten dhe figuren e gjyqtarit si me poshte gj akte dhe sjellje te tjera te renda qe diskreditojne poziten dhe figuren e gjyqtarit Jane shkelje shume te renda aktet dhe sjelljet qe diskreditojne rende poziten dhe figuren e gjyqtarit si me poshte c shkelja e pajustifikuar dhe e perseritur e dispozitave urdheruese procedurale kur keto shkelje kane passjelle ose mund te sillnin pasoja per te drejtat kushtetuese te paleve ne gjykim apo per dhenien e drejtesise e mungesa absolute e arsyetimit ne vendimin gjyqesor Gjyqtari Astrit Shema i Gjykates se Shkalles se Pare Administrative Vlore per shkelje shume te renda te disiplines te parashikuara nga neni 32 pika 2 shkronja c te Ligjit Nr9877 date 18022008 Per organizimin e pushtetit gjyqesor ne Republiken e Shqiperise ne te cilin parashikohet se Jane shkelje shume te renda aktet dhe sjelljet qe diskreditojne rende poziten dhe figuren e gjyqtarit si me poshte c shkelja e pajustifikuar dhe e perseritur e dispozitave urdheruese procedurale kur keto kane passjelle ose mund te sillnin pasoja per te drejtat kushtetuese te paleve ne gjykim apo per dhenien e drejtesise Nga vleresimi fakteve Ministri i Drejtesise z Nasip Naco i propozon KLD-se qe gjyqtaret ti nenshtrohet pergjegjesise disiplinore me masen Shkarkim nga detyra Redaksia Online usshqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG enkeleda doda kashuri rasim doda qani hasa ardian kalia petrit aliaj osman aliu maksim qirjazi ilir pashaj astrit shema kld gjyqtare shkarkim <![CDATA[FOTO Rama me Linden ne Forumin e Lidereve Boterore FOTO Rama ne SHBA Ballkani si kurre me pare]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812309/titulli/FOTO--Rama-me-Linden-ne-Forumin-e-Lidereve-Boterore-FOTO-Rama-ne-SHBA-Ballkani-si-kurre-me-pare Te tjera rreth shkrimit FOTO Rama ne SHBA Ballkani si kurre me pare Kryeministri Rama ne shoqeri te bashkeshortes Linda Rama ka qene i pranishem ne Forumin e Lidereve Boterore Ai ka ndare me miqte e tij ne Facebook disa foto interesante nga aktiviteti ne Universitetin e Kolumbias ku bien ne sy momentet e ngrohta mes tij dhe Lindes Foto te tjera Redaksia Online fsshqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG new york forumi lidereve boterore linda basha edi rama <![CDATA[Incident ne Bashkine e Tiranes ish-punonjesja debate ne holl]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812308/titulli/Incident-ne-Bashkine-e-Tiranes-ish-punonjesja-debate-ne-holl Nje punonjese e pushuar e bashkise se Tiranes nga administrata e Erion Veliajt ka shkaktuar nje incident ne bashki Ish-punonjesja emri i te ciles nuk behet publik ka debatuar me personelin e bashkise ne hollin e katit te pare Duke qene se tonet jane ashpersuar gjate debatit punonjesit e tjere kane njoftuar policine qe te garantonte rendin Burime nga Bashkia e Tiranes bejne me dije se ne kete incident nuk eshte perfshire Kryebashkiaku Veliaj Redaksia Online ahshqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG erion veliaj bashkia tirane <![CDATA[Prangosni vrasesit jo pushime me leke krimi Shperthen Sinanaj]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812307/titulli/Prangosni-vrasesit-jo-pushime-me-leke-krimi-Shperthen-Sinanaj Te tjera rreth shkrimit VIDEO TIRAN - Julian Sinanaj i hetuar dhe nen akuzes si vrasesi me pagese i bandes se tritolit ne Vlore ka shperthyer ne akuza ndaj prokurorise duke kerkuar llogari se perse nuk arrestohen personat e perfshire ne krime te ndryshme dhe te denoncuar prej tij Nese ju nuk arrestoni ata qe kam denoncuar kjo tregon qe ju nuk doni te zbardhni vrasjen e gjyqtarit Skerdilajd Konomi - mesohet ti jete drejtuar Sinanaj prokuroreve Behar Dibra e Besnik Muci Sinanaj nuk eshte ndalur ketu por ka ngritur tensionet ne salle teksa ka akuzuar prokuroret se kane kaluar pushime luksoze ne bregdetin e jugut te Shqiperise me parate e krimineleve qe nuk arrestohen Ky proces ndodhet ne seancen e 34 ndersa me nje vendim te pa bere publik asnjehere Gjykata e Krimeve te Renda ka vendosur ta zhvilloje seancen me dyer te mbyllura duke lene jashte kamerat televizive dhe gazetaret Gjykatesja kryesuese e ketij procesi Flora Hajredinaj vendosi te rrezoje dhe kerkesen e bere nga avokatet e te pandehurve te tjere ne kete proces per nje ekspertize psikike te Julian Sinanajt Burime nga seanca bene me dije per Shqiptarjacom se ne tension e siper Sinanaj ka kembengulur duke i kerkuar gjykates se ai do te hesht pergjithmone nese nuk arrestohen personat e denoncuar prej tij e vecanerisht Genis Mehillaj i cili sipas Sinajt po i kercenon familjen nga arratia Banda e tritolit u prangos nje vit me pare dhe nen akuze per nje sere vrasjesh mafioze vendosje tritoli dhe kercenimi jane Julian Sinanj Ndricim Gjokonaj Andon Mehillaj Genis Mehillaj ky ende i pa arrestuar Marjon Mitro Albin Mexhaj si dhe biznesmeni Ilir Karcini Redaksia Online GreMShqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG banda e tritolit julian sinanaj gjykata e krimeve te renda geni mehillaj prokurore <![CDATA[Greqi te shtena me arme ne Athine policiaShqiptar qelloi mbi nje person]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812306/titulli/Greqi-te-shtena-me-arme-ne-Athine-policiaShqiptar-qelloi-mbi-nje-person Te shtena me arme jane raportuar ne kryeqytetin grek ne Athine Sipas mediave vendase raportohet se nje shqiptar eshte konfliktuar ne nje dyqan me nje person tjeter dhe e ka qelluar me arme Policia gjeti ne vendin e ngjarjes dy gezhoja Sipas te dhenave paraprake personi tjeter ne konflikt kishte marre nje plumb ne qafe dhe nje ne shpatull Pas ngjarjes shqiptari u largua me shpejtesi me nje makine ngjyre te zeze Disa caste me vone automjeti u gjet i braktisur nga autoritetet nderkohe qe shqiptari eshte shpallur ne kerkim Nuk dihet identiteti i tij dhe as nese personi qe u qellua ka nderruar jete apo jo Redaksia Online Shqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG plagosje me arme <![CDATA[28 turiste italiane helmohen nga ushqimi ne Vlore e kuptojne ne]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812305/titulli/28-turiste-italiane-helmohen-nga-ushqimi-ne-Vlore-e-kuptojne-ne DURRS - Njezete e tete turiste italiane te cilet kishin zgjedhur te shijonin bukurite e natyres dhe bregdetit shqiptar kane hasur probleme shendetesore pasi kane konsumuar ushqim ne nje hotel ne qytetin e Vlores Ata kane shfaqur shenja helmimi te cilat i kane ndjere kur kane mberritur ne destinacionin tjeter te turit ne Durres Kur jane akomoduar ne nje hotel prane Shkembit te Kavajes 28 turistet nuk jane ndjere mire dhe ne ndihme te tyre kane shkuar mjeket e spitalit te Durresit Ata kane marre trajtimin e nevojshem ne ambientet e hotelit ku ndodheshin nga ku mjeket thane se turistet e moshuar kishin pasur probleme diarreje dhe te vjella Dyshohet se turistet mund te jene helmuar paraditen e se enjtes ne qytetin bregdetar te Vlores ku kane ngrene edhe vaktin me te fundit Autoriteti i Kontrollit Ushqimor ne Vlore shprehet se ne kete periudhe ne te gjitha hotelet po kryhet nje aksion per sigurine ushqimore dhe kushtet higjieno-sanitare Redaksia Online GreMShqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG hotel durres vlore spitali i durresit helmim turiste sezoni turistik <![CDATA[Veliaj Nga viti i ardhshem qendra e Tiranes te kthehet ne zone pedonale]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812304/titulli/Veliaj-Nga-viti-i-ardhshem-qendra-e-Tiranes-te-kthehet-ne-zone-pedonale Te tjera rreth shkrimit VIDEO Kreu i Bashkise Erion Veliaj ka zgjedhur takimin me organizatoret e Dites pa Makina qe u realizua te marten per te lancuar edhe objektivin per te kthyer qendren e kryeqytetit si nje zone Pedonale Ndersa ka falenderuar dhe nderuar organizatoret e Dites pa Makina Veliaj theksoi se kjo iniciative te kthehet ne nje tradite te permuajshme per te zgjedhur nje dite te diel te nje prej muajve dhe te ndalohet qarkullimi i makinave ne qender dhe disa rruge te tjera Te perzgjedhim nje dite te diele cdo muaj per diten pa makina Por kjo iniciative te zbatohet edhe ne ditet e festave per 17 nentor per clirimin e Tiranes por edhe per 28-29 nentor - tha Veliaj Redaksia Online Shqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG bashkia tirane dita pa makina erion veliaj <![CDATA[Shkencetarja Mersini Babai i internuar me mesoi lumturine]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812303/titulli/Shkencetarja-Mersini-Babai-i-internuar-me-mesoi-lumturine Shkencetarja shqiptare me fame boterore Laura Mersini Hougton profesoreshe e fizikes teorike dhe kozmologjise ne Universitetin Amerikan te Karolines se Veriut ne nje interviste dhene per nje radio amerikane krahas arritjeve prestigjioze ne shkence ka folur per te kaluaren e saj si dhe marredheniet me familjen ne regjimin komunist Vajza e profesorit te Matematikes Nexhat Mersini ka treguar se kur ishte femije eshte perballur me veshtiresi te shumta ku padyshim ajo qe do te mbetet ne kujtese ishte internimi dy here i babait te saj vetem per faktin se vinte nga nje familje e pasur qe regjimi i kohes i cilesonte si armike te popullit Laura ne intervisten e saj e pershkruan jeten ne regjimin komunist si komplekse dhe me kontradikta te forta Sipas saj nga njera ane familja perballej me fatin e internimit te babait pa shkak dhe nga ana tjeter ajo tregon se ishte e rrethuar nga shume dashuri si brenda familjes ashtu jashte saj Kete kombinim te dy ekstremeve ne ato vite te veshtira Laura Mersini e cileson si eksperience shume interesante Laura do ta pershkruante diten e pare te shkolles si nje moment te jetes se saj qe nuk do ti shlyhej nga kujtesa per shkak te internimit per here te pare te babait qe deri ne ate kohe jepte mesim ne universitetin e Tiranes ne degen e matematikes Ajo tregon se vetem nje here ne muaj babai ishte lejuar te vizitonte familjen gjate kohes qe ishte ne internim dhe se edhe kontaktet me telefon ishin te limituara ne ate kohe Nje tjeter moment interesant i rrefimit te saj per takimet me babain e internuar Laura tregon se si ai perpiqej ti thoshte gjithnje te verteten rreth origjines se familjes e cila nuk kishte bere asgje te keqe kunder vendit Ajo tregon gjithashtu edhe nje nga keshillat me te vyera qe ajo mori ne ate kohe Nga babai mesova se per te pasur nje jete te lumtur dhe te bukur e kisha vete ne dore pasi gjithmone do te kishte probleme pavaresisht regjimit ku do te ndodhesha Bota do te jete e ndare mes njerezve te talentuar qe perpiqen te ndryshojne gjerat dhe njerezve medioker qe perpiqen ta bejne te veshtire jeten per njerezit e talentuar - tregon Laura per nje nga mesazhet me te rendesishme qe do ta shoqeronte dhe do te kishte ndikim te drejtperdrejte ne jeten e saj Laura Mersini pas adoleshences se saj mbaroi me rezultate maksimale degen e fizikes ne Universitetin Shteteror te Tiranes Ndersa pas renies se regjimit komunist Laura Mersini kreu studimet pasuniversitare ne SHBA dhe ne vitin 2000 mori doktoraturen ne Universitetin Wiskconsin-Milwaukee Aktualisht ajo eshte nje nga shkencetaret me aktive ne SHBA me peshe boterore ne fiziken teorike qe ka zbuluar nje teori te re te origjines se Big Bengut qe zgjeron njohjen dhe zbulimin e kozmosit dhe te krijimit te gjithesise ne nje bashkesi universesh multiverse Redaksia Online GreMShqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG laura mersini shkencetaret <![CDATA[Ekspertet holandez per permbytjet Duhet nje by-pass perreth Shkodres]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047812302/titulli/Ekspertet-holandez-per-permbytjet-Duhet-nje-by-pass-perreth-Shkodres Si nje prej zonave me te riskuara nga permbytjet ambasada holandeze solli ne Shkoder nje grup ekspertesh ne kete fushe Ata jane njohur me rrezikun nga permbytjet por edhe kane folur per mundesine e hartimit te projekteve qe do te shmangnin njehere e pergjithmone kete problem per rajonin e Shkodres Delegacioni nga Holanda zhvilloi nje takim me prefektin e Qarkut Shkoder Paulin Radovani i cili i priti ne zyren e tij bashke me grupin e specialisteve Bart Teeuwen keshilltar ligjor per menaxhimin e ujerave u shpreh se do shihet mundesia se si mund te adresohet ceshtja e permbytjeve ne Shkoder shte nje mision per parandalimin e permbytjeve ne e shohim ne nje kendveshtrim me te gjere per te gjitha zonat e prekura dhe do shohim se si mund te adresohen sa me mire keto probleme Ne jemi ne dijeni edhe per permbytjet qe kane ndodhur ne Shkoder ne vitin 2010 Kemi bere disa perpjekje per ta dizinjuar situaten dhe per te marre disa masa qe mund te shihen ne vazhdimesi per adresimin e ketyre ceshtjeve Prefekti Radovani drejtperdrejte kerkoi nga holandezet qe te ndihmojne me financimin e projekteve konkrete qe do eleminonin rrezikun e permbytjeve Ne Shkoder ndodh permbytja e madhe ku nuk del nga shtrati vetem perroi apo lumenjte por leviz edhe liqeni Jo te bertasim vetem se duam parate e demshperblimeve por duhet qe edhe te harxhojme para qe te mos permbytemi Kjo eshte kerkesa konkrete qe do te donim nga ju Do donim edhe nje studim te mirefillte te situates sepse jane bere studime te ndryshme deri tani por asnjehere nuk jane vene ne zbatim Ne pergjigje Teeuwen u shpreh se pikerisht ky eshte edhe qellimi i ardhjes se tyre ne Shkoder Do te ishte mire qe te behet nje by pass apo e thene ndryshe nje kanal i madh perreth qytetit ne menyre qe ta kaloje lumin Drin dhe te shkoje ne liqen qe eshte afer qytetit Kemi disa shembuj pozitiv ne Hollande ku kemi bere by pass per te shpetuar qytete te ndryshme Ne do shohim mundesine e reduktimit te shkaqeve qe sjellin permbytjet ne Shkoder Redaksia Online Shqiptarjacom 19 Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter TAG bart teeuwen permbytje <![CDATA[Rama Me ne fund Gjykata polevizHalimi S39e vleresojne punen tende]]> 2020-07-04T13:45:45+00:00 2020-07-04T13:45:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047680978/titulli/Rama-Me-ne-fund-Gjykata-polevizHalimi-S39e-vleresojne-punen-tende Te tjera rreth shkrimit VIDEO TIRANE - Permes nje postimi ne Facebook Kryeministri Edi Rama i referohet arrestimeve te bera ndaj vjedhesve te energjise elektrike duke theksuar se edhe gjykata po leviz ne drejtimin e duhur duke lene ne burg fajtoretbrbrldquoTe dhenat e Operacionit Kunder Vjedhjes se Energjise jane mjaft inkurajuese Me ne fund edhe ne gjykata dicka po leviz ne drejtimin e duhur ne kete fushe Jo pak vjedhes te energjise po mbeten ne burgrdquo- shprehet KryeministribrbrNga ana tjeter shefi mazhorances shprehet se aksioni i crsquorrenjosjes se sistemit nga vjedhesit e energjise dhe abuzuesit nuk do te reshte derisa te jete zhdukur si fenomenbrbrldquoNuk jane te varferit shkaku i shkaterrimit qe ka sjelle vjedhja e energjise per vendin e per shoqerine tone po jane ata qe e vjedhin energjine edhe pse i kane leket per te paguar - ne radhe te pare ata qe kane biznese te medha e njesi tregtare dhe jane mesuar te paguajne sa nje konsumator familjarPrandaj edhe Operacioni Kunder Vjedhjes se Energjise eshte fokusuar ne kete faze te pare pikerisht tek vjedhesit e medhenj e te kamur Se bashku me bashkepunetoret e tyre brenda kompanise ata po arrestohen dhe cohen perdite perpara drejtesise Ky operacion nuk ka ndalim as mbarim deri diten kur ky fenomen skandaloz dhe shkaterrues i vjedhjes se energjise nga te kater anet te jete zhdukur ne cdo cep te Shqiperiserdquo thote kreu i qeverisebrbrHalimi Rama i lumtur me Gjykatat sepse jane ne anen e tijbrPas ketyre deklaratave deputeti demokrat Eduard Halimi edhe ai permes rrjetit social gjen rastin qe te ironizoje me kryeministrin duke u shprehur se ky i fundit eshte i lumtur me gjykatat sepse kane lene ne burg te akuzuarit prej tij Sipas Halimit reforma qe kerkon Rama per drejtesine eshte pikerisht arrestimi i te padeshiruarve prej tij dhe pushtetit te tijbrbrldquoSot Rama lajmeroi se ishte i lumtur me gjykatat pasi ata kishin lene ne burg te akuzuarit prej tij dhe po leviskan ne drejtimin e duhur Para disa ditesh ne kuvend tha se Gjykatat Administrative po e merrnin ne qafe shtetin se po mbanin anen e qytetareve dhe jo te qeverise Ndaj nuk i donim-tha- gjykatat administrativeKjo eshte reforma qe kerkon Rama per drejtesine po futen ne burg qytetaret dhe kundershtaret jane burra te mire po mbajten anen e qeverise jane ne rrugen e duhur dhe Rama eshte i lumtur po nuk mbajten anen e tij jane bandite kriminele hajduterdquo shkruan HalimibrbrbrStatusi i plote ne Facebook i kryeminsitrit RamabrbrPROGRES I PRDITSHM N LUFTN ME HAJDUTRIN E ENERGJIS ELEKTRIKEbrbrTe dhenat e Operacionit Kunder Vjedhjes se Energjise jane mjaft inkurajuese Me ne fund edhe ne gjykata dicka po leviz ne drejtimin e duhur ne kete fushe Jo pak vjedhes te energjise po mbeten ne burg Por ka ende shume shume per te bere qe ky krim i toleruar per njezet vjet rresht me pasoja shkaterruese ne arken e shtetit po edhe ne buxhetin e familjeve qe paguajne rregullisht te zhduket njehere e mire si fenomen i turpshem per vendin e per shoqerine tonebrbrPensionistet kryefamiljare si edhe personat me aftesi te kufizuar pjeset me te dobeta te zinxhirit shoqeror hyjne tek paguesit me te rregullt te energjise elektrike ne vite Ky fakt kuptimplote u heq cdo justifikim atyre qe mundohen me kot te justifikojne vjedhjen e energjise me varferine Nuk jane te varferit shkaku i shkaterrimit qe ka sjelle vjedhja e energjise per vendin e per shoqerine tone po jane ata qe e vjedhin energjine edhe pse i kane leket per te paguar - ne radhe te pare ata qe kane biznese te medha e njesi tregtare dhe jane mesuar te paguajne sa nje konsumator familjarbrbrPrandaj edhe Operacioni Kunder Vjedhjes se Energjise eshte fokusuar ne kete faze te pare pikerisht tek vjedhesit e medhenj e te kamur Se bashku me bashkepunetoret e tyre brenda kompanise ata po arrestohen dhe cohen perdite perpara drejtesise Ky operacion nuk ka ndalim as mbarim deri diten kur ky fenomen skandaloz dhe shkaterrues i vjedhjes se energjise nga te kater anet te jete zhdukur ne cdo cep te ShqiperisebrbrRreth 200 mije familje ne nevoje do te marrin shtese pensioni shtese ndihme ekonomike apo shtese ne pagen e aftesise se kufizuar per te mos e ndjere asnje grime heqjen e fashes 300kw Te gjithe te tjeret do te paguajne detyrimin ose do te perballen me forcen e vullnetit tone te palekundur per ta vendosur shtetin ne anen e ligjit te interesave kombetare te interesave te shoqerise e te cdo individi qe respekton ligjin dhe paguan rregullisht energjine qe konsumonbrbrRedaksia OnlinebrShqiptarjacom p styledisplay none Ndiqni Shqiptarjacom ne Facebook dhe ne Twitter brbr - Arkiva Shqiptare e Lajmeve