Lajme nga ATSH 2020-07-08T13:22:37+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Basha 100 milione euro nga buxheti do te shkojne si subvencione tek fermeret]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047968469/titulli/Basha-100-milione-euro-nga-buxheti-do-te-shkojne-si-subvencione-tek-fermeret pstrongimg classsize-medium wp-image-399119 alignleft srcwwwatagovalte-ngarkuarabasha-ne-cerrik-300x200jpg altbasha ne cerrik width300 height200 srcsetwwwatagovalte-ngarkuarabasha-ne-cerrik-300x200jpg 300w wwwatagovalte-ngarkuarabasha-ne-cerrik-768x512jpg 768w wwwatagovalte-ngarkuarabasha-ne-cerrik-800x533jpg 800w wwwatagovalte-ngarkuarabasha-ne-cerrik-540x360jpg 540w wwwatagovalte-ngarkuarabasha-ne-cerrik-200x133jpg 200w wwwatagovalte-ngarkuarabasha-ne-cerrik-75x50jpg 75w wwwatagovalte-ngarkuarabasha-ne-cerrik-250x167jpg 250w wwwatagovalte-ngarkuarabasha-ne-cerrik-370x247jpg 370w wwwatagovalte-ngarkuarabasha-ne-cerrik-675x450jpg 675w wwwatagovalte-ngarkuarabasha-ne-cerrikjpg 960w sizesmax-width 300px 100vw 300px Subvencionime edhe per industrite qe hapin vende pune per te rinjtestrongppTIRAN 17 PrillATSH-Arbi Fortuzi-Ne programin qeverises Partia Demokratike ka percaktuar bujqesine si prioritet dhe nje nder levat kryesore per te nxjerre vendin nga kriza Per kete kryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha u tha fermereve te Xarres dhe Konispolit se 150 milione euro nga buxheti do te shkojne per bujqesine 100 milione prej te cilave do te shkojne per subvencione te drejtperdrejta per fermeretppLeva per ta nxjerre ekonomine shqiptare nga kriza per ne eshte bujqesia Kjo eshte arsyeja pse kemi vendosur dhe pse neser ne qeverisje 150 milione euro ne vit do ti shpenzojme per bujqesine ne dy kolona Kolona e pare infrastrukture bujqesore Kolona e dyte subvencione te drejtperdrejta per fermerin 50 milion euro ne vit do te dedikohen per te perfunduar infrastrukturen ndihmese bujqesore dhe 100 milione euro te tjera do te rezervohen vetem per subvencionim te drejtperdrejte fermerit Sic jepet pensioni sic jepet ndihma ekonomike keshtu do te jepet edhe subvencioni per fermerin tha BashappHapi i pare do te jete ulja e taksave Me parate e tjera te taksave do te hapim pune publike po pune publike tamam dhe jo genjeshtra jo mashtrime Ujesjelles kanalizime rruge shkolla spitale vaditje subvencione per fermeret subvencione per peshkimin subvencione per industri qe hapin vende pune per te rinjte vijoi Kryetari i Partise DemokratikeppAi tha se situata eshte po kaq e keqe ne Delvine Kjo sprove trevjecare le te sherbeje qe te mblidhemi e te bashkohemi te gjithe njesoj si para 25-vitesh Kjo eshte nje ftese e hapur edhe per ata te tjeret qe ndoshta nuk kane votuar me pare per Partine Demokratike por qe duhet te shohin sot propozimin dhe vizionin e PD-se per ta nxjerre vendin nga kriza ekonomike dhe per tu dhene shqiptareve pune perfundoi Bashammp <![CDATA[Kuvendi aktivitet per 25-vjetorin e parlamentit pluralist demokratik]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047968468/titulli/Kuvendi-aktivitet-per-25-vjetorin-e-parlamentit-pluralist-demokratik pimg classalignleft wp-image-399397 srcwwwatagovalte-ngarkuarakuvendi-i-ri-1-569x360-1-316x200jpg altkuvendi-i-ri-1-569x360 width300 height190 srcsetwwwatagovalte-ngarkuarakuvendi-i-ri-1-569x360-1-316x200jpg 316w wwwatagovalte-ngarkuarakuvendi-i-ri-1-569x360-1jpg 569w wwwatagovalte-ngarkuarakuvendi-i-ri-1-569x360-1-200x127jpg 200w wwwatagovalte-ngarkuarakuvendi-i-ri-1-569x360-1-250x158jpg 250w wwwatagovalte-ngarkuarakuvendi-i-ri-1-569x360-1-370x234jpg 370w sizesmax-width 300px 100vw 300px TIRAN 17 PrillATSH- Me rastin e 25 vjetorit te parlamentit pluralist demokratik Kuvendi i Shqiperise do te organizoje te henen 18 prill nje veprimtari ne kujtese te kesaj date te shenuarppZyra e shtypit prane Kuvendit ben te ditur se aktiviteti do te organizohet ne bashkepunim dhe me Akademine e Shkencave ne oren 11 00 ne sallen e katit IV ne Kryesine e KuvenditppMe kete rast Kryetari i Kuvendit Ilir Meta do te jape nje pritje ora 1900 ne Pallatin e Brigadave ku do te jene te ftuar drejtues dhe personalitete te larta te shtetit shqiptar si dhe perfaqesues te Trupit Diplomatik ne vendin tonemmp <![CDATA[25 vjet pluralizem Meta Reforma ne drejtesi do ti hape rrugen modernizimit te institucioneve]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047968467/titulli/25-vjet-pluralizem-Meta-Reforma-ne-drejtesi-do-ti-hape-rrugen-modernizimit-te-institucioneve pTIRAN 18 PrillATSH-Anila Struga- Kuvendi i Shqiperise ne bashkepunim me Akademine e Shkencave organizuan te henen nje veprimtari ne kujtese te 25 vjetorit te parlamentit pluralist demokratikppNe fjalen hapese kryetari i Kuvendit Ilir Meta tha se ky moment eshte me shume se nje date ne kalendar ajo eshte nje pike kthese ne historine e Shqiperise sepse na ndau perfundimisht nga e shkuarappNe fjalen e tij kryeparlamentari u ndal tek reforma ne drejtesi e cila do ti hape rrugen thellimit te modernizimit te institucioneve tona kushtetueseppParlamenti i pare pluralist pati nje jete te shkurter por dha nje mesazh te madh lirie Ai i hapi rrugen perspektives se demokracise dhe ndryshimeve te medha historike Po ashtu ai i hapi rrugen dhe nje procesi te jashtezakonshem e te panjohur me fare pak ekspertize ndryshimit te legjislacionit duke hedhur bazat e legjislacionit te ri te nje shteti demokratik e modern tha MetappMe tej ai vuri ne dukje rolin e pazevendesueshem qe Kuvendi i Shqiperise ka luajtur ne te gjitha proceset transformuese duke u shnderruar ne institucionin me te rendesishem te ballafaqimit politik ne vend permes dialogut e konsensusit por dhe bojkotit e bllokimeve per gjetjen e zgjidhjeve ligjore per te gjitha ceshtjet ne interes te vendit dhe qytetareveimg classalignright wp-image-401096 size-medium srcwwwatagovalte-ngarkuara1300660810080415759334013943586614167948247n-267x200jpg alt1300660810080415759334013943586614167948247n width267 height200 srcsetwwwatagovalte-ngarkuara1300660810080415759334013943586614167948247n-267x200jpg 267w wwwatagovalte-ngarkuara1300660810080415759334013943586614167948247n-768x576jpg 768w wwwatagovalte-ngarkuara1300660810080415759334013943586614167948247n-800x600jpg 800w wwwatagovalte-ngarkuara1300660810080415759334013943586614167948247n-480x360jpg 480w wwwatagovalte-ngarkuara1300660810080415759334013943586614167948247n-200x150jpg 200w wwwatagovalte-ngarkuara1300660810080415759334013943586614167948247n-600x450jpg 600w wwwatagovalte-ngarkuara1300660810080415759334013943586614167948247njpg 960w sizesmax-width 267px 100vw 267px ppVeprimtaria legjislative eshte sot nje nga instrumentet me aktive ne institucionet e shtetit por dhe per integrimin europian te Shqiperise theksoi Meta Parlamentarizmi sot eshte me shume se kurre ne vemendjen e publikut ai eshte nje instrument i qortuar dhe i kritikuar por edhe me transparent e dinamik ne vendimmarrje tha kreu i KuvenditppDuke u ndalur tek tek sfida madhore e reformes historike ne drejtesi Meta shprehu bindjen e palekundur se kjo reforme madhore do te permbyllet me sukses sa me pare per ti hapur rrugen thellimit te modernizimit te institucioneve tona kushtetuese rritjes se besimit te publikut tek sistemi i drejtesise ne vend dhe permiresimit te klimes se besimit te biznesit ne vend dhe sidomos investimeve te huajappShqiperia sot ka ndryshuar ajo eshte e respektuar ne arenen nderkombetare ajo eshte nje anetare e denje e NATO-s dhe kandidate per BE Ne maj Kuvendi yne do te jete mikpritesi i zhvillimeve te rendesishme ku per here te pare ne Tirane do te mbahet Asambleja Parlamentare e NATO-sppMegjithate shtoi kryeparlamentari na mbetet ende shume pune per te bere per te cuar para reformat dhe per tu garantuar qytetareve tane nje demokraci me funksionalebr Ai shprehu mirenjohjen e thelle per partneret nderkombetare SHBA-ne e BE-ne per mbeshtetjen e tyre te jashtezakonshme ne inkurajimin e reformave te rendesishmeppagp <![CDATA[Rama Projekti TAP motorr i zhvillimit ekonomik dhe social]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047968466/titulli/Rama-Projekti-TAP-motorr-i-zhvillimit-ekonomik-dhe-social pstrong-Kryeministri Edi Rama merr pjese ne ceremonine e mberritjes se makinerive dhe tubave te pare ne Shqiperi te projektit TAP prane Spitalles ne Durres-strongppimg classwp-image-395741 alignleft srcwwwatagovalte-ngarkuararama-1-13jpg altrama- width271 height187 TIRANE 18 Prill ATSH- Kryeministri Edi Rama u shpreh te henen se ndertimi i gazsjellesit TAP konsiderohet si motorr i zhvillimit ekonomik dhe social te vendit brenda vitit parashihet te perfundoje ndertimi i mbi 100 km rruge dhe 43 urave me nje investim qe i tejkalon 60 mije europpI pranishem ne ceremonine e mberritjes se makinerive dhe tubave te pare ne Shqiperi te ketij projekti prane Spitalles ne Durres ku eshte edhe sheshi kryesor i magazinimit te tubave dhe makinerive Kryeministri Rama tha se ky projekt madheshtore inxhinjerik permes projekteve dhe investimeve ne infrastrukture ka dhene kontribut ne rritjen e aksesit te fermereve dhe permiresimin e jetes ekonomike sociale te banoreve ne zonat ku do te kaloje projekti Korce Fier BeratppKryeministri vuri ne dukje se investimet qe jane bere nga projekti TAP kane sjelle zhvillimin e zonave permes investimeve ne shkolla qendra shendetesore dhe impakti ne permiresimin e mjedisit ku shteti me shume se 20 vjet nuk bere asnje investimppGjate fjales se tij Rama deklaroi se TAP sjell perfitime te medha per vendin tone ndersa shtoi se synohen te ngrihen 15 mije vende pune ne 5 vjetppPermes gazsjellesit TAP Shqiperia vendoset ne nje nga arteriet me kryesore energjetike ne Europe Avantazhet e vendosjes se tij ne vendin tone jane te panumerta qe nga investimi i konsiderueshem tek rruget e reja te dijes ne kete drejtim dhe deri tek punesimi indirekt-tha Kryeministri RamappAi evidentoi se merite e ministrit te Energjise eshte qe ngriti nje skuader speciale te posacme per te trajtuar te gjitha aspektet e problematikes qe duhet te zgjidhe shteti per TAP per te lehtesuar rruget e burokraciseppRama shtoi se qeveria ashtu si vendet e tjera ku kalon ky projekt po riinegocion kontraten me TAP per perfitime simetrike ashtu si vendet e tjerappKontrata e nenshkruar nuk parashikonte asnje lloj perfitimi simetrik nuk ka asnje arsye qe Greqia apo te tjera vende te perfitojne per shtetin sherbim dhe Shqiperia te mos perfitoje asgje Gjetem gatishmeri nga TAP qe na degjuan dhe te kemi nje perfitim simetrik-theksoi aippPer ne eshte e domosdoshme per tu vene ne te njejtin nivel si vendet e tjera Te perfitojne njerezit ne vendin tone Jam shpreseplote qe do permbyllet ky negocim deklaroi RamappI pranishem ne kete ceremoni edhe Ministri i Energjise dhe Industrise Damian Gjiknuri tha se projekti i TAP nuk eshte me ne leter dhe se ka nisur te zbatohet ne terrenppGjerat ne terren po ecin ne baze te nje projeksioni te duhur Lajm i mire eshte qe po ndertohet nje projekt shekulli Kjo eshte nje rruge alternative e furnizimit me gaz te vendeve te BE Shume vende te rajonit do lidhen me rrjetin nderkombetar te gazit do krijojme nje burim te ri energjie Me ardhjen e gazit do vihet ne pune edhe termocentrali i Vlores-tha GjiknurippPer ndertimin e tubacionit te Gazsjellesit Trans Adriatik ne Shqiperi do perdoren rreth 13000 tuba Tubat jane prodhuar nga Kompania gjermane Salzgitter Mannesmann International GmbH dhe kane udhetuar per 11 dite nga porti gjerman i Brake deri ne Portin e Durresit Tubat e pare kane arritur ne token shqiptare me 5 prill ora 0815 Anija e pare transportoi 1390 tuba si dhe 73 berryla ndersa shkarkimi nga secila anije zgjat rreth 6 ditebr Sheshi kryesor i magazinimit eshte rreth 90000 m2 90 e numrit te pergjithshem te tubave qe do te perdoren ne seksionin shqiptar te Tubacionit do te jene me gjatesi 18 metra ndersa 10 e tyre me gjatesi 12 metra Diametri i brendshem i secilit tub eshte 122 metra Pesha e nje tubi te vetem prej 18 metrash eshte rreth 16900 kgppexhagp <![CDATA[Selami Basha duhet te beje korrigjime dhe te pranoje kritikat]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891908/titulli/Selami-Basha-duhet-te-beje-korrigjime-dhe-te-pranoje-kritikat pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraselami-jpgimg classalignleft wp-image-344688 srcwwwatagovalte-ngarkuaraselami--350x197jpg altselami- width300 height169 aTIRAN 25 Nentor ATSH- I Vata -Deputeti i Partise Demokratike Eduart Selami ish-kryetar i PD-se ne vitet 90 ne nje interviste per Zerin e Amerikes ka rrokur nje ser problematikash ku spikaten kritikat ndaj kryetarit te Partise Demokratike Lulzim Basha duke i sugjeruar te beje korrigjimeppNe fokus te intervistes perballe deputetit te Partise Demokratike u vune problematikat qe shqetesojne vendin si reforma ne sistemin e drejtesise lufta ndaj korrupsionit dhe krimit te organizuar dhe dekriminaliziimi i jetes politike lufta ndaj informalitetit dhe permiresimi i gjendjes ekonomike etj Sipas tij keto jane disa nga sfidat qe Shqiperia po ndeshet ne vite dhe qeveri te ndryshme demokrate apo socialiste megjithe sukseset e vogla por nuk po arrijne ti realizojne plotesishtppNder te tjera deputeti i PD-se Selami ka vene theksin te kritikat ndaj liderit opozitar ku shprehet se Kryetari Basha duhet ti korrigjoje disa gabime Ne baze te ketyre dy humbjeve te fundit edhe ne do te fillojme analizen Mundesia qe ne te dalim fitimtare ne zgjedhjet e ardhshme eshte aty Kjo do te jete ne te mire jo vetem te kryetarit Basha por edhe ne te mire te Partise Demokratike ne te mire te gjithe shqiptareve Kryetari Basha duhet te jete me i vemendshem ne kritikat qe i behen dhe te korrigjoje qendrimet e tij ne menyre qe te jemi fitues ne zgjedhjet e ardhshmeppI pyetur per ndryshimet kushtetuese Eduard Selami eshte pergjigjur se Kushtetuta nuk mund te ndryshoje ne cdo kohe Shqiperia ka ndryshuar rreth 10 here Kushtetuten ne me pak se 100 vjet SHBA ka ne Kushtetute 27 amendamente e cila pothuaj ka 240 vjet jete Nuk mund te futen duart cdo kohe ne kete gje Une mendoj se ajo qe u shtua ne 2008 eshte nje pike e dobet Une mendoj se duhet te ulen specialistet te gjithe ta gjykojne dhe ta ndryshojne kete gje akepp pp p <![CDATA[Zagreb Presidenti Nishani ne Samitin e jashtezakonshem te Brdo-Brijunit]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891907/titulli/Zagreb-Presidenti-Nishani-ne-Samitin-e-jashtezakonshem-te-Brdo-Brijunit pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuarapresidenti-nishani-pritja-21-297x200-142jpgimg classalignleft wp-image-338359 srcwwwatagovalte-ngarkuarapresidenti-nishani-pritja-21-297x200-142-297x200jpg altpresidenti-nishani-pritja-21-297x200-14 width300 height202 aTIRAN 25 Nentor ATSH- I Vata -Presidenti i Republikes Bujar Nishani mori pjese sot ne Samitin e jashtezakonshem te krereve te Shteteve te vendeve anetare te Procesit te Brdo-Brijunit zhvilluar ne Zagreb te KroaciseppSamiti u thirr nga Presidentet e Kroacise e Sllovenise me synim forcimin e dialogut strategjik mes vendeve te Ballkanit Perendimor Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe Bashkimit Evropian si dhe rikthimin e vemendjes se Shteteve te Bashkuara ne rajonin tone ne keto momentesh sfidash e kercenimeshppTe ftuar te vecante ne kete Samit ishin ZvPresidenti i Shteteve te Bashkuara te Amerikes Joseph Biden Presidenti i Keshillit Evropian Donald Tusk si dhe Presidenti i Austrise Heinz Fischer Samiti u fokusua ne ceshtjet e sigurise dhe luftes ndaj terrorizmit te krizes se migracionit nga vendet ne konflikt si dhe te rivitalizimit te procesit te zgjerimit te Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit PerendimorppPresidenti Nishani ne fjalen e tij shprehu shqetesimin per zhvillimet nderkombetare pas sulmeve terroriste te Parisit dhe i konsideroi ato si kembana te forta alarmi Gjithashtu ai theksoi se per shkak te ketyre zhvillimeve dhe vulnerabilitetit te rajonit te Ballkanit Perendimor Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara te Amerikes duhet te rivleresojne prezencen ndihmen dhe veprimet konkrete ne kete rajon Ndersa lidhur me luften kunder terrorizmit Nishani u shpreh nder te tjera se Shqiperia ka mbeshtetur dhe eshte ne favor te konkretizimit te iniciatives se vendeve te Ballkanit Perendimor ne luften kunder terrorizmit platforme e iniciuar gjate Presidences shqiptare te SEECP-se dhe qe eshte pare me interes edhe nga Keshilli i BE-se dhe vendet anetare ne takimin me Keshillin kunder Terrorizmit me 20 nentor 2015ppNje tjeter problematike qe theksoi Nishani ishte edhe procesi i zgjerimit duke iu bashkuar konkluzionit te bashkeorganizatoreve te ketij Samiti per rivitalizimin e procesit te zgjerimit dhe konsiderimin e tij si nje proces politik dhe jo thjesht teknik konkluzion ky qe u reflektua edhe ne konkluzionet finale te SamititppGjithashtu Presidenti Nishani zhvilloi biseda te vecanta me ZvPresidentin e Shteteve te Bashkuara te Amerikes Biden me Presidentin e Keshillit Evropian Tusk me Presidentin e Austrise Fischer si dhe me homologet e rajonit te Evropes Juglindore duke ndare me ta shqetesime dhe vleresime per situaten ne Shqiperi dhe ne rajonppZvPresidenti amerikan Biden ne fjalen e tij e konsideroi Shqiperine nje lider ne rajon per kunderterroriznin Ne fund te Samitit kreret e shteteve te procesit te Brdo-Brijunit se bashku me te ftuarit e posacem miratuan konkluzionet perkatese akepp p <![CDATA[Buxheti 2016 -Veliaj Investimet ne kanalizime e infrastrukture nje milion qytetare e 1 mije km katror]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891895/titulli/Buxheti-2016--Veliaj-Investimet-ne-kanalizime-e-infrastrukture-nje-milion-qytetare-e-1-mije-km-katror pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraveliaj-9jpgimg classalignleft wp-image-344659 srcwwwatagovalte-ngarkuaraveliaj-9-299x200jpg altveliaj- width300 height200 aTIRAN 25 Nentor ATSH- I Vata -Kryetari i Bashkise se Tiranes Erion Veliaj ne kuader te miratimit te buxhetit 2016 te bashkise se Tiranes ka thirrur nje tryeze me personalitete te botes akademike per ekonomine per investimet qe do te behen ne kryeqytetppKryetari i Bashkise se Tiranes Veliaj nepermjet statusit te tij Facebook pasditen e se merkures shprehet Buxheti2016 1 milion qytetare e 1 mije km katrorppMe profesoret e nderuar Arben Malaj Adrian Civici Sulo Haderi dhe Olti Rrumbullaku per buxhetin dhe investimet ne kanalizime e infrastrukture sigurohemi qe te mos ndodhin me situata problematike TiranaNePunee shkruan Veliaj akepp p <![CDATA[Tahiri Opozita riperserit shpifjet ne kemi faktet si argument dhe misionin ne vijim te punes]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891885/titulli/Tahiri-Opozita-riperserit-shpifjet-ne-kemi-faktet-si-argument-dhe-misionin-ne-vijim-te-punes pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaratahiri6jpgimg classalignleft wp-image-344643 srcwwwatagovalte-ngarkuaratahiri6-236x200jpg alttahiri width300 height254 aTIRAN 25 Nentor ATSH- I Vata -Ministri i Brendshem Saimir Tahiri i eshte pergjigjur akuzave te Partise Demokratike duke i sjelle prova dhe argumentim ligjor per te rrezuar shpifjet e bera sot per furgonin e droges kapur ne VloreppMinistri i Brendshem Tahiri nermjet statusit te tij ne Facebbok shprehet Me kete te sotmen veshtire te kualifikohem edhe si genjeshtar Do kerkoje falje PD tani Ata sot shpifjet e rradhes ne fakte Akuzuan sot se nen urdhrat e mi eshte vjedhur droga qe para disa ditesh kapi policia Pas deklarates se PD media u ftua te deshmonte vete se gjithcka ishte genjeshter Keto shpifje te opozites nuk i sherbejne kerkujtppKjo eshte tallja me e keqe qe opozita mund ti beje vetes Per ne nje motiv me shume per te vijuar punen shprehet TahirippMe heret kreu i departamentit te rendit dhe sigurise ne Partine Demokratike Enkeleid Alibeaj ne nje dalje per mediat ka akuzuar ministrin se mban te fshehur ngjarjen me te rende kriminale te koheve te fundit grabitjen brenda komisariatit te Vlores te nje furgoni te ngarkuar me 800 kilograme kanabis Nder te tjera Alibeaj ka pohuar se Sipas informacineve qe vijne nga oficere te paperfshire qe kane bere te mundur kapjen e kesaj sasie dhe bllokimin e furgonit ne komisariat droga lidhet me kusherinjte e ministrit me Habilajt e targes AA003GBppMinistri Tahiri ne statusin e tij pervec argumentimit me pamje filmike nepermjet vidios sjell dhe reagimin e tij per te rrezuar pretendimet e opozites dhe njeherazi per ti akuzuar si shpifes akepp pp p <![CDATA[Bregu Buxheti per Ministrine e Integrimit i paperfillshem per integrimin ne BE]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891859/titulli/Bregu-Buxheti-per-Ministrine-e-Integrimit-i-paperfillshem-per-integrimin-ne-BE pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuarabregu-1jpgimg classalignleft wp-image-344523 size-medium srcwwwatagovalte-ngarkuarabregu-1-301x200jpg altbregu- width301 height200 aTIRAN 25 Nentor ATSH- I Vata -Kryetarja e Komisionit Parlamentar te Integrimit Majlinda Bregu thote se Buxheti i Ministrise se Integrimit eshte i paperfillshem ne perqindje totale te buxhetit 2016ppKryetarja e Komisionit Parlamentar te Integrimit Bregu ne nje status te saj ne Facebook sjell argumentimin e saj nga debati ne Komisionin e Integrimit per projektbuxhetin 2016 ku shprehet se buxheti eshte i paperfillshem nga totali i buxhetit 2016 ppBregu thote se ky buxhet rishikon veten por nuk sjell asnje te re per qytetaret per sa kohe nuk ka asnje liste te investimeve bashkangjitur per investim publik rruge te reja infrastrukture ne zonat rurale etj Ministria e Integrimit e pati te pamundur te raportonte sot per rekomandimet dhe masat qe duhen zbatuar si pjese e detyrimit madhor per procesin e integrimit te Shqiperise ne BE pasi nuk jane ne projektbuxhetin e paraqitur Edhe sikur te alokohen fonde gjate vitit kjo vecse e ben procesin te ngadalteppSipas saj qeveria duhet te hartoje nje Strategji per Anetaresim duke vijuar se ne rast se gropa ne buxhet nga te ardhurat eshte 250 ml USD vetem per 10 muajt e 2015 si do te luftohet korrupsioni qe te kapim standartin per hapjen e negociatave Po keshtu cdo te ndodhe me administraten publikeppJane larguar nga puna mbi 7500 punonjes te administrates publike Nje pjese e mire e tyre kane fituar gjyqet por vendimet per rikthim ne vendin e punes apo pagesen e demshperblimit kjo qeveri nuk e ekzekuton Skema per mbeshtetje per papunesine qe sot ka mberritur ne 17 3 pensionet rritje rrogash asnjera nuk gjen vend ne buxhet Skemat per kujdesin ndaj femijeve grupeve ne nevoje qe jane pjese e te drejtave te njeriut jane po ashtu pa rritje e me fonde te pamjaftueshme shkruan Breguppfnpp p <![CDATA[Itali-Meta Shqiperi-Itali marredhenie te shkelqyera ne nivel politik ekonomik dhe kulturor]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891858/titulli/Itali-Meta-Shqiperi-Itali-marredhenie-te-shkelqyera-ne-nivel-politik-ekonomik-dhe-kulturor p-Intervista e Kryetarit te Kuvendit z Ilir Meta dhene per kanalin televiziv italian Rai News 24-ppa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraRAI-NEWS-24-FOTOjpgimg classalignleft wp-image-344575 srcwwwatagovalte-ngarkuaraRAI-NEWS-24-FOTO-250x200jpg altRAI NEWS 24 FOTO width300 height240 aTIRAN 25 Nentor ATSH- I Vata -Kryetari i Kuvendit Ilir Meta i cili po zhvillon nje vizite zyrtare ne Itali ka dhene nje interviste per Rai News 24 ku ka theksuar se marredheniet mes Shqiperise dhe Italise jane te shkelqyera si ne nivel politik ekonomik dhe kulturorppIntervista e plote Kryetarit te Kuvendit z Ilir Meta dhene per kanalin televiziv talian Rai News 24ppstrong Z strongstrong stylefont-size 1em line-height 15Meta si po e perjeton Shqiperia krizen aktuale qe lidhet me terrorizmin strongstrongnderkombetarstrongppPrej kohesh tashme Shqiperia eshte pjese integrale e koalicionit kunder terrorizmit dhe ka qene gjithmone vecanerisht aktive ne kete lufte kunder terrorizmit edhe perpara sulmeve te 11 shtatorit 2001 Shqiperia do te jete shume aktive ne kete lufte edhe ne te ardhmen ashtu sic ka qene aktive edhe pas tragjedise se Parisit Shqiperia beson ne harmonine fetare dhe ne jemi nje vend qe gezojme nje harmoni te shkelqyer fetare Edhe komuniteti mysliman shqiptar eshte nje shembull i shkelqyer i tolerances dhe harmonise me fete e tjerappstrong strongstrongNe rrugen transit te azilanteve drejt vendeve te Ballkanit nuk eshte ende strongstrongShqiperia por muri qe po perpiqet te ndertoje Maqedonia mund te sjelle strongstrongfluksin edhe ne brendesi te kufirit tuaj A keni menduar se mund te strongstrongperballoni nje emergjence te tille eventualestrongppshte e mundur qe shume shpejt edhe ne te perballemi me nje problem te tille Dhe ky eshte motivi qe Shqiperia dhe institucionet e saj po pergatiten per ndertuar nje plan masash dhe per te bashkepunuar me organizatat nderkombetare per te qene te gatshem per te perballuar keto problematika edhe fale nje bashkerendimi te pergjegjshmeriveppstrongJu do te takoni drejtuesit e institucioneve italiane ne kete udhetim ne strongstrongItali Cilat jane marredheniet ndermjet Shqiperise dhe ItalisestrongppNe nivelin politik nuk ka dyshim qe marredheniet jane te shkelqyera Italia gjithmone ka mbeshtetur Shqiperise qe kur Shqiperia u be anetare e NATO-s dhe po na mbeshtet edhe ne ato qe jane aspiratat tona per tu bere pjese e Bashkimit Europian Se dyti edhe ne aspektin ekonomik marredheniet jane te shkelqyera Shumica e eksporteve tona shkojne ne Itali dhe nga Italia me pas shkon edhe ne vendet e tjera ne tregjet e tjera te Bashkimit Europian Por mund te them qe ne Shqiperi ka nje komunitet te madh investitoresh italiane qe ka qene shume i domosdoshem per te garantuar zhvillimin ekonomik te vendit tone E njejta gje mund te themi edhe ne marredheniet tona kulturore qe jane te shkelqyera Marredheniet te tilla ekzistojne sepse te rinj shqiptare kane ardhur per te studiuar ne Itali dhe eshte nje komunitet italian qe zgjerohet ne Shqiperi te cilet vijne per te punuar per te studiuar Keshtu qe mund te them se marredheniet tona jane shume te mira dhe jane sidomos marredhenie ndermjet njerezve ndermjet popujve dhe sigurisht kjo bashkon me shume ne perforcimin e marredhenieve tona dypalesheppfnpp pp p <![CDATA[Sport Liga e Kampioneve Programi i ndeshjeve te se merkures]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891754/titulli/Sport--Liga-e-Kampioneve--Programi-i-ndeshjeve-te-se-merkures pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraJuventus-vs-Real-Madrid1jpgimg classalignleft size-medium wp-image-260949 srcwwwatagovalte-ngarkuaraJuventus-vs-Real-Madrid1-301x200jpg altJuventus-vs-Real-Madrid width301 height200 aTIRANE 25 Nentor ATSH-AFP - Programi i ndeshjeve te javes se 5-te te fazes se grupeve te Liges se Kampioneve ne futboll qe do te luhen te merkuren eshteppE merkure 25 nentorppGrupi App2045 Malm SUE - Paris SG FRAppShakhtar Donetsk UKR - Real Madrid SPAppGrupi Bpp1800 CSKA Moska RUS - Wolfsburg GJERpp2045 Manchester United ANG - PSV Eindhoven HOLppGrupi Cpp1600 Astana KAZ - Benfica PORpp2045 Atletico Madrid SPA - Galatasarai TURppGrupi Dpp2045 Juventus ITA - Manchester City ANGppMnchengladbach GER - Svilja FC SPA akepp p <![CDATA[Sport Liga e Kampioneve Formacionet e mundshme per ndeshjet e te merkures]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891753/titulli/Sport--Liga-e-Kampioneve-Formacionet-e-mundshme-per-ndeshjet-e-te-merkures pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraFutbolljpgimg classwp-image-28762 alignleft altFutboll srcwwwatagovalte-ngarkuaraFutboll-525x350jpg width420 height280 aTIRAN 26 shkurtATSH-AFP - Formacionet e mundshme te ekipeve qe do te luajne per te 8-tat e finaleve vajtje te Liges se Kampioneve ne futboll te merkuren janeppspan stylefont-size 1em line-height 15ora 2045spanppSchalke 04 GER Fhrmann - Hwedes ose Hoogland Matip Felipe Santana Kolasinac - Boateng Neustdter - Farfan Meyer Goretzka ose Draxler - HuntelaarppReal Madrid ESP Casillas - Arbeloa ose Carvajal Pepe Sergio Ramos Marcelo ose Coentrao - Modric Xabi Alonso Di Maria - Bale Benzema Cristiano Ronaldoppspan stylefont-size 1em line-height 15ora 2045spanppGalatasaraj TUR Muslera - Chedjou Balta Kaya Ebou - Felipe Melo Glselam Selcuk Inan kap Sneijder - Burak Yilmaz DrogbappChelsea ANG Cech - Ivanovic Cahill Terry Azpilicueta - Ramires Luiz ose Lampard - Willian Oscar Hazard - Torres akep <![CDATA[Koka Vendimi i Keshillit te Ministrave per administrimin e fondit pyjor historik]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891752/titulli/Koka-Vendimi-i-Keshillit-te-Ministrave-per-administrimin-e-fondit-pyjor-historik p-Keshilli i Ministrave miratoi Projektligjin Per administrimin e fondit pyjor dhe kullosor kombetar ne Republiken e Shqiperise-ppa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraMinistri-Koka-deklaratejpgimg classalignleft wp-image-344498 size-medium srcwwwatagovalte-ngarkuaraMinistri-Koka-deklarate-300x200jpg altMinistri Koka deklarate width300 height200 aTIRAN 25 Nentor ATSH- I Vata -Ministri i Mjedisit Lefter Koka e ka konsideruar vendimin e Kshillit te Ministrave si historik pasi i hapet rruga nje nisme ligjore shume te rendesishme dhe njeres prej reformave me jetike ne fushen e pyjeve dhe kullotave per vendin toneppMinistri i Mjedisit Lefter Koka pas vendimit te KM ka dale ne nje deklarate per media ku u shpreh se Projektligji i hartuar nga Ministria e Mjedisit eshte rezultat i nje konsultimi te gjate me specialiste te fushes me njesite e qeverisjes vendore me perfaqesues te botes akademike partneret tane nderkombetare dhe aktore te ndryshem ne fushen e mjedisit pasi per here te pare me kete projektligj do te zgjidhet ngerci i krijuar nga kalimi i pjesshem dhe problematik i fondit pyjor dhe kullosor prane bashkive Sot vendosem menaxhimin 100 te fondit pyjor nga bashkite Projektligji i miratuar sot riorganizon qeverisjen e fondit pyjor dhe kullosor kombetar duke ngarkuar Ministrine me funksion politikberes Funksionet menaxhuese te fondit pyjor dhe kullosor kombetar i ngarkohet bashkive ndersa funksionet kontrolluese mbeten atribut i Inspektoriatit Shteteror te Mjedisit dhe PyjeveppKy eshte nje progres i dukshem ne kuader te decentralizimit te kompetencave nga Ministria tek bashkite ne perputhje te plote me strategjine ndersektoriale te decentralizimit Nderhyrje duhet te ishte rrenjesore dhe me veprim te menjehershem ndaj per kete arsye ne si Ministri propozuam nje drejtim te ri ne lidhje me menaxhimin e fondit pyjor dhe kullosor publik Ministri Koka vleresoi faktin se per here te pare me kete projektligj do te ndalohet kategorikisht eksporti dhe tregtimi i lendes drusore ne masen 100 Kjo mase vjen pas nje sere masash te ndermarra te cilat dhane efektin e tyre si ndalimi i eksportit te qymyrit te drurit dhe lendes se paperpunuar Rezultati i ketyre masave te suksesshme nuk ishte i mjaftueshem per situaten ku ndodhemi dhe sigurimin e zhvillimit te qendrueshem Per here te pare ky projektligj percakton vendosjen e nje moratoriumi 10 -vjecar te pyjeve tha KokappMinistri Koka thekson se Shpallja e ketij moratoriumi eshte nje vendim historik qe kerkon angazhimin dhe vullnetin e te gjithe paleve dhe mbeshtetjen e plote nga shoqeria shqiptare Edhe pse ne dukje nje mase drastike jemi te kushtezuar ne kete vendim te marre nga qeveria shqiptare duke pasur nje situate te trasheguar jo te favorshme ne me shume se 40 vite Qysh nga viti 1974 nevoja per lende drusore dhe dru zjarri ka qene shume me e larte sesa mundesia e gjenerimit te fondit pyjor ne mbare vendin Abuzimet e pas viteve 90 kane cuar ne degradimin e fondit pyjor si nje nga sektoret jetike te mjedisit dhe aset i cmuar per ekonomine shqiptare Nderhyrjet pa kriter demet e vazhdueshme dhe prerjet abuzive kane sjelle nje situate ne kufijte e emergjences sa i takon kesaj pasurie natyrore me vlera jetike per te ardhmen e cdo qytetari ne Republiken e ShqiperiseppGjithashtu Koka pohoi se Ministria e Mjedisit ne bashkepunim me bashkite do te garantojne furnizimin e panderpere me dru zjarri per nevojat per ngrohje te popullates Kjo reforme madhore eshte nje vendim historik ne sektorin e pyjeve e cila do te garantoje zhvillimin e qendrueshem te pyjeve ne funksion te rritjes se cilesise se jetes dhe mireqenies se qytetareve shqiptare ne interes te shoqerise se sotme dhe te neserme akepp pp pp pp pp p <![CDATA[Prbuxheti i Ministrise se Integrimit ne fokus pergatitja e negociatave per anetaresim]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891742/titulli/Prbuxheti-i-Ministrise-se-Integrimit-ne-fokus-pergatitja-e-negociatave-per-anetaresim pTIRAN 25 NentorATSH- Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha tha te merkuren se fondet e buxhetit 2016 per dikasterin e drejtuar nga ajo kane ne fokus pergatitjen e negociatave te anetaresimit dhe menaxhimin e asistences se BE-seppKomisioni parlamentar i Integrimit zhvilloi te merkuren nje seance degjimore me ministren Gjosha lidhur me buxhetin e vitit 2016 per Ministrine e Integrimit 440 milione leke eshte shifra qe qeveria i ka akorduar ketij institucioni per vitin ne vazhdim fonde qe do te perdoren ne pergatitjen e negociatave per anetaresim dhe menaxhimin e asistences se BE-seppNe pergatitjen e negociatave te anetaresimit tha Gjosha do te vije ne ndihme nje projekt i posacem asistence nga BE Pergatitje per Integrimin Evropian qe do te filloje te zbatohet gjate vitit te ardhshem dhe do te fokusohet ne pergatitjen e Ministrise se Integrimit dhe institucioneve te tjera qendrore ne procesin e negociatave Per kete projekt ne buxhet eshte perfshire nje financim i huaj ne vleren e 15 milione lekeveppAshtu sikurse per procesin e negociatave edhe menaxhimi i asistences IPA do te mbeshtetet gjeresisht nga Bashkimi Evropian Per kete qellim ne projektbuxhetin 2016 te Ministrise se Integrimit eshte perfshire nje financim i huaj ne vleren 2162 milione lekeasmmp <![CDATA[Dekriminalizimi Basha Filter i pakalueshem per krimin drejt vendimmarrjes]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891741/titulli/Dekriminalizimi-Basha-Filter-i-pakalueshem-per-krimin-drejt-vendimmarrjes pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuarabasha-41-334x2001-334x200-1jpgimg classalignleft wp-image-321292 srcwwwatagovalte-ngarkuarabasha-41-334x2001-334x200-1-334x200jpg altbasha-41-334x2001-334x200 1 width300 height180 aTIRAN 25 Nentor ATSH -Kryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha duke folur ne mbledhjen e radhes te grupit parlamentar demokrat beri nje pasqyrim te situates sipas tij alarmante qe po mbizoteron ne vend sa i perket pranise se elementeve te inkriminuar ne politike e vendimmarrjeppRreziku dhe drama me e madhe per nje vend eshte lartesimi i krimit me status te privilegjuar qe sundon sot Shqiperine Krimi ne pushtet eshte kthyer tashme ne sistem permes emerimit te trafikanteve vrasesve tutoreve ne funksione politike e administrative te te gjitha niveleve tha BashappPerballe ketij realiteti PD sheh shpetimin e vetem tek ligji per dekriminalizimin i cili pret te miratohet ne Kuvend pas arritjes se konsensusit mes paleveppProjektligji per dekriminalizimin eshte interes kombetar Ky ligj do te sherbeje per te hequr nje prej njollave me te zeza dhe kuruar plaget me te renda te periudhes se demokracise Ky ligj vendos filtrin e pakalueshem te krimit drejt funskioneve politike e vendimmarrese ne te gjitha nivelet shtoi lideri i se djathtesppBasha u beri thirrje deputeteve te opozites te japin miratimin e tyre per kete projektligj nderkohe qe shprehu vendosmerine e partise qe drejton per ta bere me pas ate te prekshem dhe realitetbkmmp <![CDATA[Balla ne Belsh Energjia reforma me e rendesishme e 2 viteve qeverisje]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891740/titulli/Balla-ne-Belsh-Energjia-reforma-me-e-rendesishme-e-2-viteve-qeverisje pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuarabALLA-334x2001jpgimg classalignleft wp-image-315639 size-medium srcwwwatagovalte-ngarkuarabALLA-334x2001-334x200jpg altbALLA-334x200 width334 height200 aTIRAN 25 Nentor ATSH - Ne kuader te takimeve te Partise Socialiste Te pastrojme me tej Shqiperine komunikimi vijoi sot ne Bashkine Belsh ku nenkryetari i Grupit Parlamentar te PS-se Taulant Balla se bashku me deputetin e kesaj zone Musa Ulqini dhe Ministren Milena Harito u takuan me strukturat drejtuese te Partise Socialiste Belsh dhe anetaret e rinj te pranuar gjate dy muajve te funditppNe fjalen e tij deputeti Balla informoi te pranishmit me reformat me te rendesishme te ndermarra gjate dy viteve te qeverisjes socialiste Duke e cilesuar si aksionin me te rendesishem te qeverise Rama ate ne sistemin e energjise deputeti Balla tha se u be e mundur te nxirrej sistemi nga nje grope ku e kishte zhytur qeveria paraardhese Aksioni yne i pare ishte pastrimi i sektorit energjetik nga problemi i madh i mospagimit te faturave te energjise elektrike i vjedhjeve dhe i lidhjeve te paligjshme dhe zhytja e sistemit energjetik ne grope ppNje tjeter aksion mjaft i rendesishem ku perfitim te drejtperdrejte pati dhe Bashkia Belsh ishte ai i reformes administrative territorialePastrimi i hartes administrative territoriale nga ca komuna qe nje zot e di pse ekzistonin ende Kishte komuna qe me shume kishte punetore ne komune sesa njerez me ndihme ekonomike kjo eshte arsyeja pse Bashkia Belsh u ruajt pikerisht per te mireadministruar nje prej perlave natyrore te Shqiperise ne nje menyre shume serioze u shpreh aippBalla gjate prezantimit te reformave te nisura nga Qeveria u ndal edhe ne aksionin me te fundit te qeverise ate te luftes kunder informalitetit Duke iu pergjigjur edhe interesit te te pranishmeve Balla tha se politika jone fiskale qe hyn ne fuqi ne 1 janar ka zeruar taksat per 83 500 biznese te cilat kane nje xhiro deri ne 5 milione leke 0 takse por ama duhet te shesesh me kupon bkmmp <![CDATA[VIZart International Watercolor Amit Kapoor Igor Sava dhe Prafull e Rajesh Sawant fitojne cmimin Ismail Lulani]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891671/titulli/VIZart-International-Watercolor--Amit-Kapoor-Igor-Sava-dhe-Prafull-e-Rajesh-Sawant-fitojne-cmimin-Ismail-Lulani pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuara1289jpgimg classalignleft size-medium wp-image-344273 srcwwwatagovalte-ngarkuara1289-300x200jpg alt width300 height200 aTIRAN 25 NentorATSH-Klajdi Musabelliu - VIZart International Watercolor Festivali Nderkombetar i Akuarelit dhe Bienalja e pare e cila pasi solli ne Shqiperi mbi 165 artiste nga me shume se 50 vende te botes qe ngjyrosen kryeqytetin dhe mbollen edhe fidanet e pare te ketij zhanri magjik te artit figurativ ka shperndare se fundmi edhe cmimet Ismail Lulani per demostrimet me te mira te artisteveppPergjate 5 diteve 21-25 nentor u organizuan ne kryeqytet disa shfaqje perfomanca dhe aktivitete si celja e tre ekspozitave ne Muzeun Historik Kombetar ne panairin Klik Ekspo Group dhe Qendren Rinore disa workshope dhe performanca live ku artistet realizuan disa vepra ne ambiente si Pallati i Brigadave Sheshi Skenderbej Dajt etj aktivitete keto te cilat pasi e ngjyrosen Tiranen e kthyen gjithashtu ne qendren dhe shtepine boterore te artit figurativppMjeshtri Amit Kapoor nga India Igor Sava nga Italia dhe vellezerit Indian Rajesh Sawant dhe Prafull Sawant u vleresuan nga Shoqata Artistike VIZart nen drejtimin e artistit Helidon Haliti me cmimin Ismail Lulani per demostrimin me te mire cmime keto te cilat u paraprine edhe nga mirenjohja dhe cmimet qe dha edhe Panairi Klik Ekspo Grup ku Shqiponja e Arte e panairit ju dha mjeshtrit Amit Kapoor per realizimin e vepres ne akuarelit te Dritero Agollit dhe Presidentit te Shoqates se Akurelisteve te Botes Atanur Dogan i cili falenderoi vecanerisht Kryetarin e Bashkise Tirane Erion Veliaj per mbeshtetjenppstrongIsmail LulanistrongppPiktori i Merituar Piktor i Popullit Ismail Lulani artisti i lindur ne vitin 1933 ne Tuz te Malit te Zi ka qene profesor ne Akademine e Arteve ne Tirane dhe me pas vendoset me deshiren e tij ne qytetin e Shkodres ku punon si profesor ne Liceun artistik te ketij qyteti deri sa del si piktor ne krijmtari te lireppQe ne fillimet e tij Ismail Lulani pasi mbaron Akademine e Arteve te Bukura per pikture monumentale ne vitin 1967 puna e tij e diplomes Ded Gjo Luli me trima u vleresua mjaft nga kritika e kohesppIsmail Lulani ishte nje nder themeluesit e deges se arteve vizive ne shkollen e mesme artistike Prek Jakova ne qytetin e ShkodresppArtisti ishte anetar i lidhjes se shkrimtareve dhe artisteve te Shqiperise Ismail Lulani eshte nje nder piktoret me origjinal e me te fuqishem ne historine e artit shqiptar Ai ishte nje piktor shume aktiv ne krijmtarine e tij eksploroi me mjeshteri ne te gjitha gjinite e piktures si kompozim peizazh portret natyra te qeta etjppPikturat e tij shquhen per forcen dhe lojerat magjike te ngjyres per vizatimin ekspresiv dhe mjetet shpreheseppPer meritat e tij ai eshte nderuar me cmime dhe tituj te kalibrit te larte si Piktor i Merituar ne vitin 1979 Piktor i Popullit ne vitin 1989 i eshte akorduar titulli Naim Frasheri i klasit te Pare ne vitin 1999 ne Bienalen e Romes per Artet Vizive merr cmimin e dyte dhe i jepet medalja e argjente me tabllon Ikja ne Egjipt ndersa pas vdekjes ne 70-vjetorin e lindjes iu akordua titulli Krenaria e Shkodres i cili iu dorezua te shoqes se artistitppIsmail Lulani mori pjese ne te gjitha ekspozitat lokale qe u zhvilluan ne qytetin e Shkodres si dhe ato kombetare qe u zhvilluan ne Tirane Rreth 20 punime te tij ndodhen ne arkivat e Galerise Kombetare te Arteve ne Tirane si dhe shume te tjera prone e galerive e muzeumeve ne qytete te ndryshme te ShqiperiseppAi ka ekspozuar ne shume vende te huaja si Frascat Rome Itali Paris France Linz Austri New York Boston USA Toronto Canada Athine Greqi Pekin Shangai Kine Irlande Rumani Belgjike Beograd Serbi Podgorice Cetinj Tivar Ulqin Mali i Zi Prishtine Kosove Aleksandri Egjipt Turqi Tunizi Hungari duke mare vleresimet me te larta nga kritika e huaj Shume nga pikturat e tij jane prone e koleksionisteve te ndryshem ne France Austri Itali USA Gjermani etjppAi mbetet nje nga emrat me te respektuar te Shkodres dhe nje nga emrat me te shquar ne historine e artit shqiptarppPiktori shqiptar vdiq me 6 tetor te 2002 ne moshen 69-vjecare ne qytetin e Shkodresmmp <![CDATA[Trafiku i pasurive kulturore kombetare Seminari i administrates se kultures ne Rome]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891670/titulli/Trafiku-i-pasurive-kulturore-kombetare--Seminari-i-administrates-se-kultures-ne-Rome pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraDRKK-Durresjpgimg classalignleft size-medium wp-image-252427 srcwwwatagovalte-ngarkuaraDRKK-Durres-300x200jpg alt width300 height200 aTIRAN 25 Nentor ATSH- Ministria e Kultures njofton se ka nisur dhe po zhvillohet gjate ketyre diteve ne Rome seminari i trajnimit me specialiste nga administrata shteterore shqiptare mbi ceshtje te trafikut te pasurive kulturore kombetareppSeminari qe zhvillohet ne datat 23 deri 27 nentor do te trajtoje tema dhe ceshtje si import eksport trasferime ceshtje te lidhura me kthimin e objekteve kulturore masat parandaluese dhe zbutja e rrezikut duke pasur mundesine per te diskutuar ne lidhje me prioritetet nevojat dhe zbatimin e mundshem te praktikave te mira ne vendet tonappMK sqaron se qellimi i ketij seminari eshte ndergjegjesimi dhe rritja e kapaciteteve profesionale ne sektore strategjik te administrates shteterore te angazhuar ne luften kunder trafikimit te pasurive kulturore ne ShqiperippGjithashtu gjate seminarit do te diskutohet mbi ligjet per mbrojtjen e pasurive kulturore masat e sigurise dhe bashkepunimet nderkufitare per shkembimin e informacionitppPo ashtu do te diskutohet per zbatimin e Konventes se UNESCO-s e vitit 1970 e ratifikuar nga shteti shqiptar ne vitin 2002 dhe Konventes se UNIDROIT ende e paratifikuar nga shteti shqiptarppVizita dhe shkembime eksperiencash ne zyren e eksportit ne Rome si dhe ne Institutin Qendror te Katalogimit dhe Dokumentimit te Pasurive Kulturoreppkmmmp <![CDATA[Albanian Books Ministria e kultures harton katalogun me 32 autore shqiptare]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891669/titulli/Albanian-Books--Ministria-e-kultures-harton-katalogun-me-32-autore-shqiptare pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuara2179jpgimg classalignleft wp-image-344355 srcwwwatagovalte-ngarkuara2179-350x184jpg alt width300 height158 aTIRAN 25 Nentor ATSH Ministria e Kultures ka hartuar se fundmi katalogun Albanian Books i cili perbehet nga 32 autoreppLajmin e ben te ditur vete MK-ja ne adresen e saj zyrtare ne internet ku thekson se shpresohet qe ky katalog te pasohet nga kataloget e pervitshem qe do te permbajne titujt me te mire te vitit te sugjeruar per perkthimin dhe botimin jashte venditppJane perzgjedhur autore me krijimtari te pasur pas viteve 90 vepra e te cileve eshte vleresuar nga kritika jane nderuar me cmime apo jane ndjekur nga lexuesi vendas si Luljeta Lleshanaku Arian Leka Agron Tufa Ardian Kycyku Ridvan Dibra Arben Dedja etj Po keshtu jane perzgjedhur edhe autore te afirmuar qe para viteve 90 te cilet jane ende aktive ne fushen e letrave si Zija ela Besnik Mustafaj Prec Zogaj etj sqaron MKppNe mungese te agjencive letrare qe mbulojne kete veprimtari Ministria e Kultures vendosi te hartoje kete katalog me te njejtin titull me faqen e re te internetit kushtuar letersise shqipe Albanian Booksppkmmmp <![CDATA[Festivali letrar per te rinj Tirane 2015 kurorezohen sot gjate mbremjes fituesit]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891668/titulli/Festivali-letrar-per-te-rinj-Tirane-2015-kurorezohen-sot-gjate-mbremjes-fituesit pTIRAN 25 Nentor ATSH- Perfundon festivali letrar per te rinj Tirane 2015 konkursi letrar me teme Pasqyrat e kohes simeppKy festival organizuar nga Shtepia Botuese Toena me mbeshtetjen e Ministrise se Kultures u zhvillua ne muajt maj-nentor 2015 duke perzgjedhur ne faza te ndryshme krijimet me te mira letrare te te rinjveppTe rinjte krijues gjate fazave te zhvillimit te festivalit moren pjese ne disa seminare rikrijuese ku krijuesit e rinj fale ndihmeses se trajnereve te specializuar arriten te zhvillojne krijimet e tyre ne forma te tjera artistike ne nje mjedis stimulues artistik e dinamikppa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuara1233pngimg classalignright wp-image-344382 srcwwwatagovalte-ngarkuara1233-350x184png alt width300 height158 aKjo faze u konceptua per tu dhene ketyre talenteve mundesine per te veshtruar se si krijimi i tyre nuk mbetet vetem brenda kufijve te vetvetes por ai mund te riperpunohet dhe mund te gjeje shprehi edhe ne forma te tjera artistikeppNe kete faze shnderrimet artistike u perqendruan ne gjinite Proza ne nje skenar nepermjet nje skenaristi- profesori Poezia ne nje dizajn grafik nepermjet nje profesori te dizajnit grafik ne Akademine e Arteve te Tiranes dhe Eseja ne fotografi hetuese nepermjet nje profesorippa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaratoenajpgimg classalignleft wp-image-344383 size-medium srcwwwatagovalte-ngarkuaratoena-300x200jpg alt width300 height200 aCeremonia permbyllese do te realizohet sot gjate mbremjes ora 1800 ne nje mjedis te mbyllur ne Universitetin e Arteve salla Black Box ne formen e nje bashkebisedimi te aktoreve kyc te ketij aktiviteti si pjesemarresit Shtepia Botuese Toena anetaret e jurise trajneret dhe do te lexohen pjeset fitueseppTe pranishmit do te kene mundesi te ndjekin edhe nje spot te realizuar gjate diteve te seminarit Do te shperndahen tre trofe per fituesit ne secilen kategori dhe certifikata pjesemarrje per 18 fituesitppProdukti final i gjithe festivalit do te jete Antologjia letrare qe do te permbaje 18 krijimet me te mirappkmmmp <![CDATA[Mehmetaj Te nxisim vullnetarizmin si aksion ne sherbim te komuniteteve]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891665/titulli/Mehmetaj-Te-nxisim-vullnetarizmin-si-aksion-ne-sherbim-te-komuniteteve pstrongLRI konsulton me shoqerine civile projektligjin per vullnetarizminstrongppa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraLRI-organizoi-konsultim-publik-me-shoqerine-civile-mbi-projektligjin-per-vullnetarizmin-te-propozuar-nga-LSI-2jpgimg classalignleft wp-image-344367 srcwwwatagovalte-ngarkuaraLRI-organizoi-konsultim-publik-me-shoqerine-civile-mbi-projektligjin-per-vullnetarizmin-te-propozuar-nga-LSI-2-333x200jpg altLRI organizoi konsultim publik me shoqerine civile mbi projektligjin per vullnetarizmin te propozuar nga LSI 2 width300 height180 aTIRAN 25 Nentor ATSH -Levizja Rinore per Integrim organizoi sot nje konsultim publik me organizatat e shoqerise civile mbi projektligjin per vullnetarizmin te propozuar nga LSIppNje nga nismetaret e projektligjit deputetja Kejdi Mehmetaj gjate bashkebisedimit tha se nisma synon te nxise shoqerine per te qene me aktive dhe per te qene vullnetare edhe ne sherbim te atyre qe kane nevojeppKjo nisme konkretisht mund te jete nje ligj per vullnetarizmin por ne thelb ka nje strategji te tere qe sherben per te nxitur vullnetarizmin si nje aksion pozitiv jo vetem te te rinjte por edhe te gjithe qytetareve ne sherbim te komuniteteve ku ne jetojme Ky ligj eshte nje instrument i pare per ta formalizuar dhe nxitur te gjithe marredhenien por ne te vertete behet fjale per te nxitur shoqerine per te qene qytetare me aktive dhe per te qene vullnetare edhe ne sherbim te atyre qe kane nevoje per ne dhe per punen tone tha ajoppNdersa kryetari i LRI-se Endrit Braimllari u fokusua tek nevoja per te pasur konsultime me te gjera me publikun jo vetem per projektligjin ne fjale por edhe per nisma te tjerappNe kerkojme nje rini aktive kerkojme nje rini te arsimuar qe te jete e afte te perballet me tregun e punes por nga ana tjeter kemi detyre morale ti japim kesaj rinie ate cka meriton Ky projektligj eshte ne vijueshmerine e disa reformave qe ne do te ndermarrim per te rinjte dhe te rejat e Shqiperise deklaroi Braimllarippa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraLRI-organizoi-konsultim-publik-me-shoqerine-civile-mbi-projektligjin-per-vullnetarizmin-te-propozuar-nga-LSI-4jpgimg classalignright wp-image-344369 size-medium srcwwwatagovalte-ngarkuaraLRI-organizoi-konsultim-publik-me-shoqerine-civile-mbi-projektligjin-per-vullnetarizmin-te-propozuar-nga-LSI-4-300x200jpg altLRI organizoi konsultim publik me shoqerine civile mbi projektligjin per vullnetarizmin te propozuar nga LSI 4 width300 height200 aI pranishem ne kete tryeze konsultimesh ministri i Mireqenies Sociale dhe Rinise Blendi Klosi u shpreh se ishte i lumtur qe ky projektligj po mbeshtetej kaq shume nga te rinjteppshte shume e nevojshme qe ta fusim diskutimin per vullnetarizmin ne cdo aspekt te rinise shqiptare Berja e ligjit nuk do te thote se e ben rinine shqiptare me shume vullnetare se realisht mundet me ligj qe rinia shqiptare te jete me vullnetare Por berja e ligjit tregon nje vullnet politik dhe institucional per te pasur mundesi qe ne te kemi nje rini aktive theksoi ai bkmmpp p <![CDATA[Komisioni i Medias shqyrton projekt-buxhetin e vitit 2016 per ATSH-ne]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891664/titulli/Komisioni-i-Medias-shqyrton-projekt-buxhetin-e-vitit-2016-per-ATSH-ne pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraNe-komisionin-per-edukimin-dhe-mjetet-per-edukimin-publik-Foto-Flori-Abazijpgimg classalignleft size-medium wp-image-344357 srcwwwatagovalte-ngarkuaraNe-komisionin-per-edukimin-dhe-mjetet-per-edukimin-publik-Foto-Flori-Abazi-300x200jpg altNe komisionin per edukimin dhe mjetet per edukimin publik Foto Flori Abazi width300 height200 aTIRANE 25 NentorATSH-Komisioni per Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik ne kuader te shqyrtimit te projektbuxhetit per vitin 2016 zhvilloi te merkuren nje seance degjimore me perfaqesues te institucioneve te rendesishme kulturore mediatike dhe shkencore ne vendppPerfaqesuesi i Agjencise Telegrafike Shqiptare Laurent Memelli prezantoi projekt-buxhetin per vitin 2016 dhe vuri ne dukje paanshmerine dhe karakterin unik te ATSH-seppFilozofia e punes ne Agjencine Telegrafike Shqiptare ka qene qe ta riktheje kete institucion tek publiku duke hequr dore nga propaganda dhe lajmi i njeanshem Sic tashme e dini ATSH-ja eshte nje institucion klasik dhe unik i medias publike ne Shqiperi e cila ka pasur nje kalvar te gjate nder vite por qe ka ruajtur thelbin e nje institucioni qe informon publikun nepermjet zhanrit me klasik-lajmit dhe pa asnje koment e deformimduke ofruar edhe sherbimin e lajmeve ne dy gjuhe anglisht dhe frengjisht u shpreh MemellippMe tej ai shtoi se gjate ketyre dy viteve eshte rritur ndjeshem komunikimi me agjencite partnere ndermjet marreveshjeve bilaterale Kemi nenshkruar per dy vite 12 marreveshje e kontrata bashkepunimi me agjenci ne rajon deri ne pika te tilla te globit si Jordania apo Korea e Jugutppa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraNe-komisionin-per-edukimin-dhe-mjetet-per-edukimin-publik-Foto-Flori-Abazi-3jpgimg classsize-medium wp-image-344358 alignright srcwwwatagovalte-ngarkuaraNe-komisionin-per-edukimin-dhe-mjetet-per-edukimin-publik-Foto-Flori-Abazi-3-300x200jpg altNe komisionin per edukimin dhe mjetet per edukimin publik Foto Flori Abazi 3 width300 height200 aNe lidhje me projekt-buxhetin e vetmja kerkese eshte qe ky buxhet te mos pesoje ndonje korrigjim rruges sic ndodhi vitin e kaluar kur nga drafti fillestar u shkurtuan me shume se 65 shpenzimet duke krijuar veshtiresi serioze per institucionin Ne mendojme se per ta fuqizuar me shume rolin e ATSH-se si media ne sherbim te publikut eshte e nevojshme hartimi i nje ligji te posacem per kete institucion pasi paradoksalisht ne funksionojme sipas nje ligji te lashte te kohes se regjimit komunist theksoi MemellippKerkesen per hartimin e nje ligji te posacem e mbeshteten anetaret e komisionit te Medias te cilet u shprehen te gatshem te mbeshtesin strategjite ne te ardhmen per nje legjislacion me modern e me te pershtatshem per funksionimin e ATSH-se dhe perspektiven e saj si nje institucion eficent dhe konkurrues ne tregun mediatikppKomisioni i Medias degjoi sot dhe perfaqesues te Radio Televizionit Shqiptar Akademia e Shkencave dhe qendres Kombetare te Kinematografise zt agp <![CDATA[Prligji per Veteqeverisja vendore ministri uci Kufizim te mandatit per kryebashkiaket]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891663/titulli/Prligji-per-Veteqeverisja-vendore-ministri-uci-Kufizim-te-mandatit-per-kryebashkiaket pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraKomisioni-i-ligjeve-Foto-Flori-Abazi-1jpgimg classalignleft size-medium wp-image-344412 srcwwwatagovalte-ngarkuaraKomisioni-i-ligjeve-Foto-Flori-Abazi-1-300x200jpg altKomisioni i ligjeve Foto Flori Abazi 1 width300 height200 aTIRAN 25 NentorATSH- Ministri i Shtetit per eshtjet Vendore Bledi uci prezantoi te merkuren ne komisionin parlamentar te ligjeve projektligjin Per veteqeverisjen vendore qe parashikon nje kuader te ri ligjor per organizimin dhe funksionimin e pushtetit vendor pas reformes administrativo-territorialeppMinistri uci paraqiti objektivat kryesore te draftit qe synon te sjelle risi ne marredheniet mes qeverisjes qendrore dhe veteqeverisjes vendore Projektligji i organizuar ne 96 nene sanksionon detyrimin qe funksionet i njihen qeverisjes vendore vetem nepermjet ligjit duke mbyllur praktiken e deritanishme te ndryshimit te funksioneve e te kompetencave me akte nenligjoreppNje pike e rendesishme e draftit eshte mandati i kryebashkiakeve per te cilin ligji i ri sanksionon per here te pare kufizimin e mandatit ne vetem tri mandate radhazi Projektligji rregullon per here te pare kete mekanizem i cili ne kushtet e nje demokracie jofunksionale ne Shqiperi garanton konkurence dhe hapje te gares per kandidatura te reja dhe alternative e permiresim te qeverisjes demokratike ne nivel lokalppProjektligji forcon rolin e kryetarit te bashkise si organ ekzekutiv duke i dhene kompetenca te qarta ne drejtim te administrimit dhe organizmit te strukturave te bashkise te njesive administrative dhe ndermarrjeve ne varesi por gjithashtu edhe ne drejtim te perfaqesimit juridik ne raport me te tretet vecanerisht ne raport me shoqerite tregtare me kapital te bashkise ceshtje qe ka qene problematike ne vitet e kaluara asmm agp <![CDATA[Raunig Ndryshimet kushtetuese te garantojne nje sistem drejtesie te perterire]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891662/titulli/Raunig-Ndryshimet-kushtetuese-te-garantojne-nje-sistem-drejtesie-te-perterire pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraReforma-ne-drejtesi-Ambasadori-i-OSBE-se-ne-forumin-e-Durresit-1jpgimg classalignleft size-medium wp-image-344423 srcwwwatagovalte-ngarkuaraReforma-ne-drejtesi-Ambasadori-i-OSBE-se-ne-forumin-e-Durresit-1-300x200jpg altReforma ne drejtesi - Ambasadori i OSBE-se ne forumin e Durresit 1 width300 height200 aDURRES 25 NentorATSH- Ne kuader te Reformes ne Sistemin e Drejtesise u organizua sot forumi i radhes ne Universitetin e DurresitppKryetari i Prezences se OSBE-se ambasadori Florian Raunig pergezoi Kuvendin per organizimin e ketyre takimeve si pjese e raundit te dyte te konsultimeve per reformen e sistemit te drejtesise tashme ne zhvillim e siper ne KuvendppAmbasadori vleresoi punen e eksperteve dhe perkushtimin e tyre personal per pjesemarrjen e qytetareve ne reformen ne drejtesippdo ndryshim i Kushtetutes ndikon ne jeten e qytetareve Por tani ne po flasim per 53 ndryshime te propozuara qendikojne ne te gjithe sistemin gjyqesor Keto ndryshime duhet te garantojne themelin per nje sistem drejtesie te perterire e qe do ti sherbeje me mire qytetareve shqiptare Ato duhet te ndiqen nga nje veprimtari legjislative intensive dhe nga nje sere masash per zbatim perfshire ketu rregullore te reja procedura sisteme programesh kompjuterike dhe menaxhimi si dhe trajnim deklaroi ambasadoria hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraReforma-ne-drejtesi-Ambasadori-i-OSBE-se-ne-forumin-e-Durresit-3jpgimg classalignright wp-image-344425 size-medium srcwwwatagovalte-ngarkuaraReforma-ne-drejtesi-Ambasadori-i-OSBE-se-ne-forumin-e-Durresit-3-300x200jpg altReforma ne drejtesi - Ambasadori i OSBE-se ne forumin e Durresit 3 width300 height200 app ppAi shtoi se perfundimi i reformes ne drejtesi nuk mund te arrihet ne Kuvend ai duhet te arrihet ne gjykatat e cdo rrethi te vendit me radhe nga Tropoja deri ne Sarandepp ppRaunig shtoi se konsultimi nuk eshte vetem pune e qeverise ose e Parlamentit Edhe pse eshtedetyre e autoriteteve publike ti hapin deren pjesemarrjes se qytetareve eshte po aq edhe detyre e juaja dhe e jona te trokasim ne ate dere Epo ajo dere tashmeeshte hapur Nese keni vullnetin ajo mund te coje ne nje shtet me te mire te se drejtes ne perputhje me Kushtetuten ne qeverisje gjyqesore qe respekton standardet nderkombetare dhe angazhimet e OSBE-se Kjo eshte dera e se ardhmes suaj agp <![CDATA[Bushati Rajoni ne kerkim te nje pakti demokracie dhe zhvillimi]]> 2020-07-08T13:22:37+00:00 2020-07-08T13:22:37+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047891622/titulli/Bushati-Rajoni-ne-kerkim-te-nje-pakti-demokracie-dhe-zhvillimi pa hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraMinistri-Bushati-merr-pjese-ne-Konferencen-e-Ministrave-te-Jashtem-te-EJL-ne-Berlin-5jpgimg classalignleft wp-image-344312 srcwwwatagovalte-ngarkuaraMinistri-Bushati-merr-pjese-ne-Konferencen-e-Ministrave-te-Jashtem-te-EJL-ne-Berlin-5-274x200jpg altMinistri Bushati merr pjese ne Konferencen e Ministrave te Jashtem te EJL ne Berlin 5 width300 height219 aTIRAN 25 Nentor ATSH -Ministri i Puneve te Jashtme Ditmir Bushati mori pjese ne Konferencen VII te Ministrave te Puneve te Jashtme te Evropes Juglindore ne Berlin ne fokus te se ciles ishin paketa e zgjerimit per Ballkanin Perendimor metodologjia e re e KE -se ne kete drejtim kriza e refugjateve dhe migracioni lufta kunder terrorizmit si dhe politikat e integrimit ne strukturat Euro-AtlantikeppGjate fjales se tij ne kete takim Bushati vleresoi potencialin e BE-se si faktori kryesor ne formesimin e jetes ekonomike politike dhe sociale ne Ballkanin PerendimorppAi nenvizoi se ndersa Ballkani Perendimor ka operuar mbi nje pakt stabiliteti procesi i Berlinit mundesoi krijimin e nje pakti nderlidhshmerie dhe tashme vendet tona jane ne kerkim te nje pakti demokracie dhe zhvillimia hrefhttpwwwatagovalte-ngarkuaraMinistri-Bushati-merr-pjese-ne-Konferencen-e-Ministrave-te-Jashtem-te-EJL-ne-Berlin-2jpgimg classalignright wp-image-344310 size-full srcwwwatagovalte-ngarkuaraMinistri-Bushati-merr-pjese-ne-Konferencen-e-Ministrave-te-Jashtem-te-EJL-ne-Berlin-2jpg altMinistri Bushati merr pjese ne Konferencen e Ministrave te Jashtem te EJL ne Berlin 2 width241 height192 appDuke u ndalur ne zhvillimet me te fundit dhe krizat migratore me te cilat perballen sot BE-ja dhe vendet e Ballkanit Perendimor ministrat ne kete konference vune theksin ne impaktin qe kane fenomene te tilla ne jeten e perditshme te qytetareve si dhe nevojen per nje qasje kolektive ne perballimin e tyre duke bere thirrje per solidaritet pergjegjshmeri dhe bashkepunim pragmatik mes vendeve anetare dhe atyre te Ballkanit PerendimorppMinistri i Puneve te Jashtme te Gjermanise Steinmeier duke u ndalur ne ecurine e secilit prej vendeve te rajonit ne proceset integruese u shpreh se Shqiperia eshte ne rruge te mbare dhe duhet te vijoje tashme me detyren e veshtire te nje reforme teresore dhe te thelle te sistemit te drejtesiseppNdersa ministri italian i i Puneve te Jashtme Gentiloni gjate fjales se tij tha se Italia eshte angazhuar ne procese kreative te bashkepunimit rajonal duke perfshire trilateralin Shqiperi-Itali-Serbi Iniciativen e vendeve te Evropes Qendrore si dhe Strategjine e BE-se per Makro Rajonin Adriatiko-Jonian tha GentilonippGjate qendrimit ne Berlin Ministri Bushati zhvilloi gjithashtu takime ne Bundestag si dhe ne Kancelarine Federale per te kembyer pikepamje mbi ecurine e reformave ne Shqiperi dhe zhvillimet me te fundit ne rajonbk agp - Arkiva Shqiptare e Lajmeve