Lajme nga Zeriinfo 2020-07-13T03:23:44+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Mbi 1 milion njerez arrijne ne Haxh]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048024215/titulli/Mbi-1-milion-njerez-arrijne-ne-Haxh pRreth 132 milion myslimane nga e gjithe bota kane arritur ne Arabine Saudite per pelegrinazhin vjetor te Haxhit qe nis te shtunenp pAutoritetet saudite kane shtuar masat e sigurise per te parandaluar rremuajt e mundshmep pVitin e kaluar mbi 2000 pelegrine kane vdekur nga rremuja afer Mekesp pKam frike se mund te kete rremuje Lus Zotin qe autoritetet te mbajne gjithcka nen kontroll dhe gjerat te shkojne mire tha nje besimtarep pHaxhi konsiderohet si nje nga shtyllat kryesore te Islamitp <![CDATA[Sali Berisha fyen rende Edi Ramen]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023992/titulli/Sali-Berisha-fyen-rende-Edi-Ramen pKryeministri Edi Rama ka qene sot ne Bruksel ku eshte takuar me Perfaqesuesen e Jashtme te BE per Politiken dhe Sigurine Federica Mogherinip pspan styleline-height 16emNje foto e shperndare neper internet gjate takimit te Rames me Mogherinin eshte cilesuar neper rrjetet sociale si flirtim i Kryeministrit Rama me zyrtaren e larte te Bashkimit Europianspanp pKjo foto eshte komentuar edhe nga ish-Kryeministri Sali Berisha i cili ka reaguar ashper ndaj Edi Rames duke thene Ky ne Europe quhet pusht dhe jo kryeministerp <![CDATA[Mitrovica teme diskutimi neser ne Bruksel]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023991/titulli/Mitrovica-teme-diskutimi-neser-ne-Bruksel pNeser perfundon raundi tre-ditore i dialogut Kosove- Serbi me ndermjetesim te BE-sep pspan styleline-height 16emTeme diskutimi per diten e nesermen ne dialogu teknik mes Kosoves dhe Serbise eshte Mitrovica Gjate takimit palet do te diskutojne per pjesen veriore dhe jugore te Mitrovices shkruan lajminetspanp pNe kete takim te enjten teme kyce e dialogut ishte diskutimi i targave te automjeteve ku sipas pales kosovare eshte arritur marreveshje ndersa pala serbe la te kuptohet se nuk ka ende marreveshje por jane rruges per te arritur marreveshjep pMarreveshja e arritur nenkuptonte se ne momentin e kalimit te kufirit Kosove-Serbi te mbulohet pjesa e targes ku eshte e vendosur shkurtese e emrit Republika e Kosoves RKS ajo do te mbulohen me leterngjitese Njejte do te veproj edhe Kosova per targat serbep pNeser perfundon raundi tre-ditore i dialogut Kosove- Serbi me ndermjetesim te BE-sep <![CDATA[Maliqi ironizon me aktivistet e Vetevendosjes]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023862/titulli/Maliqi-ironizon-me-aktivistet-e-Vetevendosjes pPublicisti i njohur Shkelzen Maliqi ka perdoru nje citat nga sic ka shkruar ai fansa te Levizjes Vetevendosjes per te ironizuar me tap pMaliqi reagimin e tij e ka bere ne Facebookp pNje citat nga fansat e VV Iraku Venezuela dhe Vetevendosja po e ruajne Krenarin Kombetare Me mire te hame bari se sa ti nenshtrohemi Amerikesp pDuke perdorur kete citat qe Maliqi nuk tregon sakte se kush e ka thene ai pyet me ironip pPyetje cfare bari Canabis sativa Bari anglez Apo bari nga varri i Enver Hoxhesp <![CDATA[Papa Francesku mund te vizitoje Kosoven]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023639/titulli/Papa-Francesku-mund-te-vizitoje-Kosoven pPervec Beogradit Papa Francesku mund te vizitoje edhe Prishtinen ne 12 muajt e ardhshemp pSipas burimeve te mediumit serb Danas percjell Telegrafi ai eshte ftuar nga kryeministri i Serbise Aleksander Vuciq ftese per te cilen edhe Papa kishte shprehur gatishmeri per ta realizuarp pSic shkruan me tej ky medium edhe Kisha Ortodokse serbe nuk eshte kunder nje ftese te tillep pGjithashtu Danas duke cituar mediat kosovare shkuran se edhe Hashim Thaci te kete thene pas nje takimi me Papen se ky i fundit kishte shprehur synimin per te vizituar Kosoven Telegrafip <![CDATA[Vizat mund te hiqen ne fundvit]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023284/titulli/Vizat-mund-te-hiqen-ne-fundvit pstrongMinistri Bekim ollaku ka thene per Zerin se ratifikimi i Marreveshjes se Demarkacionit me Malin e Zi do ti hapte rruge vendimit te Bashkimit Evropian per liberalizmin e vizave Sipas tij ne skenarin me pozitiv nje vendim i tille mund te merret ne fund te ketij vitistrongp pspan styleline-height 16emMinistri i Integrimit Evropian Bekim ollaku ka thene se vendimi per liberalizimin e vizave per Kosove mund te ndodhe gjate ketij viti por ka theksuar nevojen e ratifikimit te Marreveshjes se Demarkacionit me Malin e Zi si kriter i fundit qe ka mbetur per tu permbushurspanp pAi ne nje interviste per gazeten Zeri ka thene se pas vendimit te favorshem te Komitetit per te Drejtat Civile Drejtesi dhe eshtje te Brendshme LIBE ne Parlamentin Evropian qe ndodhi te henen Kosova duhet ta ratifikoje Marreveshjen per Shenjimin e Vijes Kufitare me Malin e Zi ne menyre qe ti hape rruge Parlamentit Evropian dhe me pas Keshillit te Bashkimit Evropian per te hequr regjimin e vizave per qytetaret e Kosovesp pollaku ka thene se lideret politike duhet ti perfundojne polemikat dhe nese me Marreveshjen per Demarkacionin nuk humbim territor atehere sipas tij duhet te behet sa me pare ratifikimi Por i pari i Ministrise se Integrimeve ka thene se nese Kosova eshte e sigurt se po humb territor me kete marreveshje atehere ajo nuk duhet te ratifikohet edhe nese Kosova mbetet e izoluar edhe me tejstrongIntervisten e plote mund ta lexoni ne numrin e sotem te gazetes Zeristrongp <![CDATA[Mesimdhenesit fillojne te deklarohen per greven]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023283/titulli/Mesimdhenesit-fillojne-te-deklarohen-per-greven pNje pjese e mesimdhenesve kosovare tashme ka nisur te deklarohen per greve te pergjithshme ne arsim Ne qofte se Qeveria nuk permbush kerkesat e tyre te dala nga kontrata kolektive greva do te nise ne pjesen e pare te shtatoritp pSindikata e Bashkuar e Arsimit Shkences dhe Kultures SBASHK ka filluar ne te gjitha shkollat e Kosoves te shperndaje te mesimdhenesit formularet permes te cileve ata mesimdhenesit do te kene mundesine te deklarohen rreth kerkesave Madje te japin mendimin e tyre per apo kunder greves se pergjithshme ne arsim Ne keta formulare sipas kreut te SBASHK-ut Rrahman Jasharaj do te jete dhe nje rubrike e vecante ku mesimdhenesit do te deklarohen dhe rreth mbajtjes apo jo te testit per mesimdhenes lidhur me performancen e tyre te deklaruar nga Ministria e Arsimit se do te organizohet nje test qe do ti nenshtrohen te gjithe mesimdhenesitp pJasharaj te marten ka bere te ditur per Zerin se formularet jane shperndare te te gjithe mesimdhenesit dhe brenda javes pritet te dorezohen ne SBASHKp pPas dorezimit te formulareve te plotesuar nga secili mesimdhenes do te mblidhet Keshilli Drejtues i SBASHK-ut dhe do te marre vendim sipas deklarimeve ne formulare ka thene Jasharaj strongShkrimin e plote mund ta lexoni ne numrin e sotem te gazetes Zeristrongp <![CDATA[Shenjterimin e Nene Terezes po e percjellin 600 gazetare]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048022262/titulli/Shenjterimin-e-Nene-Terezes-po-e-percjellin-600-gazetare pspan styleline-height 16emJane 600 gazetare dhe 125 korrospotent te akredituar per te percjellur kete ceremonispanp pspan styleline-height 16emCeremonia e shenjterimit te Nene Terezes po drejtohet nga Papa FranceskustrongZRIstrongspanp <![CDATA[Lutje ne gjuhen shqipe ne Vatikan]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048022261/titulli/Lutje-ne-gjuhen-shqipe-ne-Vatikan pspan styleline-height 16emNene Tereza tashme eshte shpallur e Shenjt ne Vatikanspanp pspan styleline-height 16emShenjterimi i Nene Terezes eshte percjellur ne shume gjuhe te botesspanp pNe lutjet qe jane bere theksohet mbrojtja e jeterave te qytetareve anekend botesp pE nje lutje e tille u be edhe ne gjuhen shqipestrongZRIstrongp <![CDATA[Foto te lidereve kosovare ne Vatikan]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048022260/titulli/Foto-te-lidereve-kosovare-ne-Vatikan pCeremonine e shenjterimit te Nenes Tereze fitueses se mimit Nobel murgeshes shqiptare qe coi jeten ne ndihme te me te varferve nga te varferit po e percjellin nga afer mijera njerez nga mbare botap pDrejt Vatikanit kane udhetuar edhe lideret shqiptare nga Kosova e Shqiperiap pIndeksonline ju sjell fotografi dhe video ekskluzive te lidereve te cilet tanime kane zene vendet e tyre ne Sheshin e Shen Pjetrit per ta ndjekur nga afer shenjterimin e Nenes Terezep pAty ndodhen Presidenti i Kosoves Hashim Thaci kryeparlamentari Kadri Veseli kryeministri Isa Mustafa ministri i Jashtem Enver Hoxhaj lideri i AKR-se Begjet Pacolli zvministri i Kultures Rexhep Hoti dhe deputete te Kuvendit te Kosovesp <![CDATA[Violeta e Veselit merr page 290 euro ne muaj dhe Kobit PC Ced ku merr hic me pak se 2165 euro]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048022088/titulli/Violeta-e-Veselit-merr-page-290-euro-ne-muaj-dhe-Kobit-PC-Ced-ku-merr-hic-me-pak-se-2165-euro pPunesimi i familjareve nga pushtetaret neper institucione shteterore ka ndodhur qe nga koha kur jane krijuar institucionet e perkohshme dhe ka vazhduar edhe kete mandat pavaresisht qe shefi i tanishem i Qeverise Isa Mustafa kishte premtuar se do ta crrenjos familjariziminp pGazeta Fjala rreth nje vit me pare kishte vertetuar se dy vende te punes ka edhe bashkeshortja e kryetarit te Kuvendit te Kosoves Kadri Veselit Ajo punon ne shkolle te mesme ku merr page 290 euro ne muaj dhe ne kompanine Kobit PC Ced ku merr hic me pak se 2165 euro te ardhura mujore apo gati 10 fish me teperp pKeto te ardhura te cilat ne total shkojne ne afro 2500 euro ne muaj i ka deklaruar si te bashkeshortes vet Veseli ne deklarimin e pasurise Ai me heret kishte thene se Kobit PC eshte prone e familjareve te tijGazeta NewBornp <![CDATA[Zhbogari nuk pritet mire ne Maqedoni]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048021777/titulli/Zhbogari-nuk-pritet-mire-ne-Maqedoni pNe vend te nje mireseardhje protokolloare kryetari Gjorge Ivanov e priti ambasadorine e ri te BE-se ne vend Samuel Zhbogar me kritika transmeton Telegrafi Maqedonip pZakonisht kryetari i shtetit duhet qe ti prete amabsadoret e huaj me nje fjalim te shkurter dhe te pershtatshem por kesaj radhe ishte ndryshep pMe kete rast Ivanovi tha se shpreson qe Bashkimi Evropian do ta ndryshoje qasjen e gabuar te deritanishme ndaj Maqedonise qe sipas tij ka qene kunderproduktivep pNe te kunderten Ivanov tha se eshte ceshtje kohe se kur vendi do te perballet me krizen e radhes politike nese Maqedonia nuk do te merr nje date per te filluar bisedimet per ne BEp pIvanovi nuk e la pa permendur edhe krizen e refugjateve per te cilen tha se nuk eshte i kenaqur me sjelljen e BE-se ndaj Maqedonise ne aspekt te perballjes me sfidat e krizes se refugjatevep <![CDATA[Lista Srpska nuk merr pjese ne seancen e 1 shtatorit]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048020966/titulli/Lista-Srpska-nuk-merr-pjese-ne-seancen-e-1-shtatorit pNe seancen e 1 shtatorit qe do te votohet per demarkacionin me Malin e Zi Lista Srpska si duket nuk do te marre pjese ne kete seance Keshtu do te rrezikohet edhe kuorumi per mbajtjen e seances pasi qe duhet te jene dy te tretat e deputeteve 81 deputetep pMospjesemarrja e Listes Srpska ne seance sic ka mesuar Ekonomia Online ka te beje me aktualitetin politik perkatesisht Asociacionin i komunave me shumice serbep pNuk do te marrim pjese ne seancen e se neserme ka thene per Ekonomia Online njeri nga deputetet ne kushte anonimitetip pI pyetur se cilat jane kerkesat e Listes Srpska qe po e bejne nje gje te tille ai ka thene se aktualiteti politik dhe Asociacioni i komunave me shumice serbep pNderkaq jo zyrtarisht Ekonomia Online meson se gjate dites do te mbahet mbledhja e Kryesise se Kuvendit me grupet parlamentare ku do te shqyrtohet shtyrja e seancesp pMarreveshja per Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi pritet te votohet neser ne Kuvendin e Republikes Mirepo kjo ceshtje veshtire qe do te mund te kaloje me 1 shtator Jane nje numer i deputeteve te pozites te cilet jane kunder votimit te demarkacionit derisa partite opozitare Vetevendosje AAK dhe Nisma qe nga fillimi i marreveshjes jane kunderp pMarreveshje nderkombetare mund te ratifikohet vetem me dy te tretat e votave derisa koalicioni PDK-LDK eshte deklaruar se eshte i sigurt se do te aprovohet Ndersa sipas rregullores se Kuvendit nese Marreveshje refuzohet atehere e njejta kthehet ne piken zero dhe Qeveria duhet ta ri-negocioj serish me Malin e Zip <![CDATA[QKUK me menaxher te akuzuar prokurimi]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048020848/titulli/QKUK-me-menaxher-te-akuzuar-prokurimi pstrongGazmend Rushiti menaxher i Prokurimit ne QKUK eshte perjashtuar nga rregulla e shkarkimeve per zyrtaret e larte te cilet kane te ngritura aktakuza Ai megjithate me 9 shtator 2016 ne oren 1315 do te paraqitet ne seance pasi ndaj tij rendon aktakuze per keqperdorimestrongbr p pspan styleline-height 16emVendimi i Drejtorise se Pergjithshme te Sherbimit Spitalor Klinik Universitar te Kosoves per ti larguar nga pozitat udheheqese te gjithe personat qe jane nen aktakuze nuk po zbatohet per te gjithe punonjesit spanp pNe Qendren Klinike Universitare te Kosoves po vazhdojne te udheheqin me pozita zyrtare te larte ndonese ndaj tyre rendojne aktakuza te ngritura nga Prokuroriap pshte Gazmend Rushiti shef i Prokurimit ne Qendren Klinike Universitare te Kosoves ndaj te cilit rendon nje aktakuzep pAi me 9 shtator 2016 ne oren 1315 do te paraqitet ne seance qe udhehiqet nga gjyqtari Nexhmedin Sjediu kurse prokurorja qe ka ngritur aktakuzen ndaj tij eshte Dulina Hamitistrong Shkrimin e plote mund ta lexoni ne numrin e sotem te gazetes Zeristrongp <![CDATA[Mbesa e Visar Ymerit njera prej 6 te arrestuarve]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048020617/titulli/Mbesa-e-Visar-Ymerit-njera-prej-6-te-arrestuarve pLajminet meson se pervec Frasher Krasniqit zedhenesit te Levizjes Vetevendosje njera prej te arrestuarve eshte edhe Adea Batushap pKjo pervec qe eshte aktiviste e VV-se njekohesisht eshte edhe mbesa e Visar Ymerit kryetarit te Levzjes Vetevendosjep pInicialet e Adea Batushes vajzes se motres se Visar Ymerit figurojne edhe ne komunikaten e leshuar te Policise dhe Prokurorise ku jane edhe ato te pese te arrestuarve te tjere raporton lajminetp pNdaj gjashte te pandehurve me iniciale AB AA AD EH FK dhe PA eshte caktuar masa e ndalimit prej 48 oreve shkruan ne komunikaten zyrtare te leshuar nga Policia dhe Prokuroriap pBatusha njihet si fotografe e Levizjes Vetevendosje lajminetp <![CDATA[Opozita me cdo mjet kunder Demarkacionit]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048020506/titulli/Opozita-me-cdo-mjet-kunder-Demarkacionit pstrongBarrikadimi i dy taboreve pro dhe kunder Demarkacionit me Malin e Zi ka bere qe me 1 shtator te rrezikohet siguria ne Kosove Sulmet e fundit me bomba kane shtuar potencialet qe seanca e se enjtes te jete e percjelle me dhune e cila sipas njohesve te sigurise do te percillet edhe pas seancesstrongp pspan styleline-height 16emKosova rrezikon te perfshihet ne dhune me 1 shtator kur Kuvendi i Kosoves pritet ta zhvilloje seancen plenare ne te cilen pike e rendit te dites eshte ratifikimi i Marreveshjes per Demarkacionin mes Kosoves e Malit te Zi Ne javet e fundit kane ndodhur nje mori sulmesh ndaj institucioneve publike medieve drejtuesve te tyre dhe sipas njohesve te sigurise kane shtuar potencialin me te madh prejse Kosova eshte pavaresuar qe te kaplohet nga dhuna spanp pspan styleline-height 16emPor pavaresisht kesaj opozita vazhdon te theksoje se do te perdore cdo mjet per te parandaluar ratifikimin e kesaj marreveshjeje e cila sipas tyre i fal toke Malit te Zi Ndersa Qeveria pret qe te enjten ne seancen per Demarkacion deputetet do te lihen te qete dhe pa presione per te votuar pro apo kunderstrongShkrimin e plote mund ta lexoni ne numrin e sotem te gazetes Zeristrongspanp <![CDATA[Aksident trafiku me gjashte te lenduar]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048020505/titulli/Aksident-trafiku-me-gjashte-te-lenduar pPolicia ka deklaruar se si pasoje e aksidentit lendime trupore kane pesuar kater meshkuj dhe dy femra te gjithe shqiptare shtetas te Kosovesp pTe lenduarit jane derguar ne QKUK per tretman mjekesor kurse me urdher te prokurorit rasti eshte derguar ne procedure te rregulltp <![CDATA[MPB kerkon rruge ligjore te mos e paguaje gjoben 5 milioneshe]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048020069/titulli/MPB-kerkon-rruge-ligjore-te-mos-e-paguaje-gjoben-5-milioneshe pMinistri i Puneve te Brendshme te Kosoves Skender Hyseni ka deklaruar se dikasteri qe ai drejton do te beje te gjitha perpjekjet ligjore qe tei shmanget pageses se gjobes se shqiptuar nga Gjykata e Arbitrazhit ne Parisp pspan styleline-height 16emJemi duke bere te gjitha veprimet dhe do te perdorim cdo mekanizem ligjor qe te mbrojme vetveten deklaroi Hyseni ne televizionin Tribuna Channelspanp pPor qe ky vendim i Arbitrazhit ne hyje ne fuqi dhe MPB-ja te paguaje gjoben per nderprerje te parregullt te kontrates me kompanine austriake OeSD per prodhimin pasaportave ai duhet te dergohet per fuqizim ne gjykaten kosovarep pSidoqofte ministri Hyseni tha se kompania e angazhuar nga MPB-ja do te angazhohet maksimalisht qe te shmanget dhe te gjendet nje rruge ligjore qe kjo pagese te mos behetp pNga ana tjeter analiste te ndryshem si Agron Demi nga Instituti GAP kane deklaruar se Qeveria e Kosoves se shpejti do te perballet edhe me dy procese te tjera lidhur me PTK-ne ku nese i humb rastet do te duhet te paguaje edhe shume miliona te tjerep <![CDATA[Dukagjinasit e te gjitha partive politike protestojne me 27 gusht]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048018998/titulli/Dukagjinasit-e-te-gjitha-partive-politike-protestojne-me-27-gusht pPerfaqesues te te gjitha subjekteve politike nga qendra e qytetit te Pejes kane bere thirrje per proteste per te kundershtuar ratifikimin marreveshjes se demarkacionit me Malin e Zip pAta kane thirrur nje proteste gjithpopullore me 27 gusht e cila do te nise nga ora 1200 ne qender te Pejesp pFtojme qytetaret e Pejes Decanit dhe pjeseve te tjera per te kundershtuar fuqishem votimin e demarkacionitp pPervec kesaj ftojme edhe deputetet e Parlamentit te Kosoves qe ne seancen e 1 shtatorit voten e tyre ta hedhin kunder kesaj marreveshjeje ka thene Ali Lajqi njofton Klan Kosovap pLajqi pohuar se protesten e therrasin te gjitha deget e partive politike te ketij regjionip <![CDATA[Vetevendosja po behet gati per protesten e 1 shtatorit]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048018678/titulli/Vetevendosja-po-behet-gati-per-protesten-e-1-shtatorit pLevizja Vetevendosje eshte duke i mobilizuar mbeshtetesit e saj qe te jene pjese e protestes me 1 shtator ne te cilen do te kundershtohet demarkacioni i kufirit te Kosoves me Malin e Zip pKeshtu ka theksuar per Telegrafin Tinka Kurti pjese e zyres per informim ne VVp pAjo ka theksuar se kundershtimi i tyre per seancen e 1 shatorit do te behet brenda dhe jashte Kuvendit duke shtuar se ata jane duke u mobilizuar per kete gjep <![CDATA[Kadri Veseli solidarizohet me popullin Italian]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048018677/titulli/Kadri-Veseli-solidarizohet-me-popullin-Italian pKryetari i Kuvendit te Kosoves Kadri Veseli eshte solidarizuar me popullin e Italise pas termetit qe la te vdekur mbi 37 personap pTe plagosurit jane mbi 100 Raportohet se jane 150 te zhdukur Ne mesin e tyre jane edhe 5 shqiptare te plagosurp pKryetari Veseli uron sherim te shpejte per te lenduarit e kesaj fatkeqesiep pPostimi i plot i kryetarit Veseli ne Facebookp pNe keto momente te veshtira pas fatkeqesise se rende natyrore ne Itali jemi prane popullit mik italianp pShpreh dhembjen e qytetareve te Kosoves dhe solidarizohemi me te afermit e viktimave ndersa urojme sherim sa me te shpejte per te lenduarit KVp <![CDATA[Shpeton gomonia me 8 persona ne ujerat e Karaburunit]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048017704/titulli/Shpeton-gomonia-me-8-persona-ne-ujerat-e-Karaburunit p8 persona qe gjendeshin ne nje gomone ne Karaburun kane arritur qe te mberrijne ne portin e Vlores fale ndihmes se dhene nga Forcat Detarep pMesohet se ka qene anija e Forces detare ajo qe i ka dhene ndihme gomones p pGomonia ishte tre milje larg kepit te Gjuhezes ne Karaburun p <![CDATA[E ardhmja e pasigurt e koalicionit]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048017703/titulli/E-ardhmja-e-pasigurt-e-koalicionit pspan styleline-height 16emPartneret e medhenj te koalicionit qeverises Partia Demokratike e Kosoves PDK dhe Lidhja Demokratike e Kosoves LDK nuk jane te sigurta se cfare do te ndodhe me koalicionin ne rast se nuk ratifikohet Marreveshja per Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi spanp pspan styleline-height 16emMadje perfaqesues te koalicionit qeverises thone se aktualisht nuk jane te sigurta votat e nevojshme per ratifikimin e demarkacionit Ne anen tjeter analistet politike ne vend thone se nese koalicioni deshton ne kete ceshtje atehere ka shume gjasa qe vendi te shkoje ne zgjedhje te reja te parakohshme ose te formohet nje qeveri teknike ne menyre qe te pergatiten kushtet per zgjedhje te reja qe do te mbaheshin brenda gjashte muajshspanp <![CDATA[Pritje prej 20 minutash ne vendkalimet kufitare te Maqedonise]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048015897/titulli/Pritje-prej-20-minutash-ne-vendkalimet-kufitare-te-Maqedonise pNe vendkalimet kufitare te Maqedonise ka pritje prej 20 minutash per hyrje dhe dalje nga vendi njoftoi Lidhja Auto-Moto e Maqedonisep pInformacioni vlen vetem per anen e Maqedonise pra ne kalimet qe menaxhohen nga shteti i Maqedonisep pLidhja Auto-Moto e Maqedonise rekomandon kujdes te posacem ne drejtimin e automjetit shpejtesi te adaptuar te levizjes respektim te sinjalizimit te vendosurp <![CDATA[Kanadaja kerkon mbi 300 000 emigrante]]> 2020-07-13T03:23:44+00:00 2020-07-13T03:23:44+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048015406/titulli/Kanadaja-kerkon-mbi-300-000-emigrante pKanadaja eshte nje nga vendet rekord per pranimin e emigranteve por duket se shteti ne fjale nuk do te ndaletp pMinistri i Emigracionit John McCallum ka deklaruar se vendi i tij kerkon mijera emigrante per te plotesuar nevojat per punep pTeksa flet per nje popullsi ne plakje dhe mungeses se fuqise punetore ai deklaroi gjate nje fjalimi ne Filipine se zgjidhja e vetme mbeten emigrantetp pPse nuk rritet ndjeshem numri i emigranteve qe vijne ne Kanada Une shpresoj te ndodhe dhe ne jemi gati per ta bere kete tha McCallump pGjate javes ministri ishte ne Pekin ku kerkoi qe te hapeshin me shume zyra ne menyre qe kinezet te mund te aplikoninp pQeveria kanadeze kerkon nga 280 mije deri ne 305 mije emigrante per qendrim te perhershem ne vendp pPlani i qeverise liberale do te publikohet plotesisht ne vjeshte dhe cilesohet si plani 3 vjecar McCallump - Arkiva Shqiptare e Lajmeve