Lajme nga News-of-Albania 2023-06-04T11:01:36+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Lamtumira e fundit e Ergi Dinit Lot dhe dhimbje gjat varrimit VIDEO]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045879/titulli/Lamtumira-e-fundit-e-Ergi-Dinit-Lot-dhe-dhimbje-gjat-varrimit-VIDEO Transmetuar me 26112016 - 1014 Mjaft i ri n mosh n kulmin e karriers kngtari Ergi Dini vetm 22 vje u nda nga jeta n nj aksident tragjik me motor mbrmjen e 21 nntorit n Tiran bashk me shokun e tij Klejdi Halili 21 vjebr br Ekipi i Express Roz ishte i pranishm n Shkodr kur Ergin e nisn pr n banesn e fundit Pr m shum shikoni materialin e realizuar ekskluzivisht nga Express Rozbr br Aty ka pamje t pa transmetuara m par nga aksidenti si dhe nga prcjellja deri n banesn e fundit videoid 1109445 sid2 Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Nj vit nga vdekja e bashkshortes Stefi Prifiti mesazh preks pr Marinn FOTO]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045878/titulli/Nj-vit-nga-vdekja-e-bashkshortes-Stefi-Prifiti-mesazh-preks-pr-Marinn-FOTO Transmetuar me 26112016 - 1043 Ka kaluar nj vit q nga dita kur kngtari Stefi Prifti humbi bashkshorten e tij Marinnbr br Stefi nprmjet rrjetit social Instagram ka kujtuar sot me nj mesazh preks humbjen e njeriut t tij m t rndsishm e cila i kishte dhuruar gjithka n jetbr br Koha kalon Jeta e njeriut sht e mbushur me shum ngjarje por ato q mbahen mend dhe kujtohen prjet jan pakbr br U b nj vit nga humbja mungesa e njeriut q m dedikoi gjithka n kt jet dashurin lumturin shoqrin respektin dhe dy vajza si dritabr br Marina Xhavara Prifti gruaja ime Ne t gjallt nuk kemi se far tjetr t bjm vese t kujtojm dhe t lajmrojm njerzit pr kt prvjetor t par pa Ty shpirt Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 13 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Goditi me grusht fansin Rita Ora i del n mbrojtje Justin Bieber]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045877/titulli/Goditi-me-grusht-fansin-Rita-Ora-i-del-n-mbrojtje-Justin-Bieber Transmetuar me 26112016 - 1143 Justin Bieber vazhdon t rris reputacionin e tij si nj kngtar q nuk kujdeset shum pr fansat e tij sidomos pasi gjakosi nj fans n Barcelon duke e goditur me grushtbr br Por Rita Ora nuk mendon kshtu dhe ka dal n mbrojtje t Justin Bieber Kngtarja ka thn se nuk sht normale q dikush t t prek fytyrn dhe instinktivisht do njeri do t vetmbrohej ashtu si Bieber bribr br Kam prjetuar vet momente tmerri N disa raste fansat e tejkalojn vijn e siguris dhe pr nj moment bhet gjithka shum e frikshme Mendoj se reagimi i Justin ishte shum natyral t gjith do t vepronin njjtsoj tha Orabr br Dit m par nj fans u prpoq t prekte Bieber ndrsa makina po ecte me ngadal por 22-vjeari reagoi ashpr duke e goditur n fytyr M pas fansi shihet duke prekur gojn dhe duke i treguar kamers buzn e prgjakurbr br Nga kjo shfaqje aspak e kndshme as Justin Bieber mesa duket nuk do t shptoj leht Kjo se Kevin Ramirez q mbeti i lnduar ka thn se pas gjestit t yllit t popit ai ka mbetur i dshpruar pasi nuk priste nj sjellje t till nga kngtaribr br Prandaj ai ka vendosur q ta denoncoj kngtarin Kjo shtje tani sht n duart e avokatve Ata do t ballafaqohen me kt ka thn Ramirez n nj intervist pr nj radio videoid 1109362 sid2 Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Bukuroshja nga India kurorzohet Miss Globe 2016]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045876/titulli/Bukuroshja-nga-India-kurorzohet-Miss-Globe-2016 Transmetuar me 26112016 - 1425 Plot 40 kandidate nga e gjith bota parakaluan n skenn madhshtore t Miss Globe 2016 mbrmjen e 25 nntorit dhe kurora e lakmuar shkoi pr Miss India Dempile Chetan Patelbr br Bukuroshja filipinase An Loren Kolis dorzoi kurorn e argjendt te nj tjetr perndesh e bukuris botrore Miss India N vendin e dyt u pozicionua Miss Kolumbia dhe vendi i tret shkoi pr Miss Shqiprinbr br Momenti i uljes n fronin e Miss Globe 2016 n Tiran ishte emocionues dhe u shoqrua me duartrokitje t shumta Spektakli u prezantua nga Iva Mers dhe aktivistiti pr t drejtat e njeriut Altin Hazizajbr br Krahas sfilatave t bukurosheve nuk munguan n spektakl numrat artistik nga emra t njohur t skens si Rovena Dilo Manjola Nallbani Eranda Libohova Aleksandr Gjoka Redon Makashi Vesa Luma Big Basta Classic Boys etjbr br Nn koreografin e Olta Ahmetaj dhe me muzikn e zgjedhur nga Fabian Basha vajzat sfiluan n skenn e The Miss Globe Kompeticioni i bukuris i organizuar nga Deliart Assosiation nga regjisori Petri Bozo me skenar t Alda Bids dhe Alida Cenaj solli edhe kt her nj shfaqje shum t bukur pr shqiptart Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 12 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Shisnin makina luksi te trafikuara shkaterrohet banda me 13 anetare]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045875/titulli/Shisnin-makina-luksi-te-trafikuara-shkaterrohet-banda-me-13-anetare Goditet nje tjeter rast i Trafikimit te mjeteve motorike Burime nga Policia e Shkodres bejne me dije se jane sekuestruar ne total 13 mjete si dhe procedohen ne gjendje te lire 13 shtetas Operacioni i koduar Luks 2 u shtri ne rrethet Shkoder Malesi e Madhe Lac Lezhe Tirane dhe Vlorebr br Mesohet se jane proceduar ne gjendje te lire AK banues ne Malesi te Madhe pasi ky shtetas disponon nje automjet tip Wolkswagen AV banues ne Fushe Kruje pasi disponon nje automjet tip Mercedes AG banues ne Shkoder pasi disponon nje automjett tip BMW X5br br AP banues ne Malesi te Madhe pasi disponon nje automjet tip Toyota BK banues ne Malesi te Madhe disponon nje automjet tip BMW X6 BRR banues ne Vlore disponon nje automjet tip Audi Q5 EK banues ne Malesi te Madhe disponon nje automjet tip Benz LRR banues ne Shkoder disponon nje automjet tip Saab LZ banues ne Malesi te Madhe disponon nje automjet tip Mercedes Benz MLbr br PG banues ne Shkoder pasi ky shtetas disponon nje automjet tip BMW TGJ banues ne Malesi te Madhe pasi disponon nje automjet tip Renault XH banues ne Malesi te Madhe disponon nje automjet tip BMW X5 dhe DD banues ne Mirdite pasi disponon nje automjet tip Mercedes Benz ML ku per te gjithe dyshohet se jane mjete te trafikuarabr br Mjetet u sekuestruan ne cilesine e proves materiale ndersa materialet iu referuan Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Shkoder per vepren penale Trafikimi i mjeteve motorikeblnoaal Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Kapet gomonia me 15 tone droge ne pranga tre shqiptare FOTO]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045874/titulli/Kapet-gomonia-me-15-tone-droge-ne-pranga-tre-shqiptare-FOTO Nje sasi prej 15 tonesh lende narkotike kanabis sativa jane kapur naten duke u gdhire dita e sotme ne Bari te Italise Operacioni eshte bere nga ana e Guardia di Financa dhe policise shqiptarebr br Pas 7 ore ndjekje nga Kepi i Rodonit deri ne Mola te Barit Itali u kap dhe u bllokua nje gomone me lende narkotike Gjate kesaj ndjekje jane sekuestruar 1550 kg lende narkotike kanabis sativa si dhe nje arme zjarri pistoletebr br Ne pranga jane vene 3 shqiptare qe u kapen ne bordin e gomones konkretisht AGj 34 vjec KM 26 vjec dhe GXh 42 vjecbr br Policia Kufitare ka bashkepunuar dhe koordinuar me Guardia di Finanza dhe si rezultat i ketij operacioni te perbashket ne oren 0400 u be e mundur kapja e gomones ne Mola da Bari - Itali Gomonia ishte 95 m e gjate me dy motore x 350 kuaj fuqibr br Sektori Kunder Narkotikeve ne Drejtorine Vendore te Policise Vlore dhe Fier po ndjekin hetimin me qellim identifikimin dhe kapjen e personave te tjere te perfshire ne kete aktivitet kriminal Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 14 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[E moshuara bie nga ura dhe perfundon ne lume gjen vdekjen]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045873/titulli/E-moshuara-bie-nga-ura-dhe-perfundon-ne-lume-gjen-vdekjen Tirane 26 nentor 2016 NOAal - Nje grua ka gjetur vdekjen pasi ka rreshqitur aksidentalisht nga ura duke perfunduar ne lume Ngjarja ka ndodhur diten e djeshme ne uren e varur qe lidh Valiasin me Laknasinbr br Burime nga policia bejne me dije se viktima eshte identifikuar si shtetasja Xhuma Neziri 66 vjece banuese ne Tiranebr br Nga hetimet policore dyshohet se gjithcka ka ndodhur ne menyre aksidentale por si pasoje e renies e moshuara ka gjetur vdekjenbr br Trupi i viktimes eshte gjetur dhe nxjerre nga sherbimet policore ne afersi te vendit te njohur si Plepat e Brukesblnoaal Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Kercenoi me telefon se do bente akte terroriste nen hetim nje i burgosur]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045872/titulli/Kercenoi-me-telefon-se-do-bente-akte-terroriste-nen-hetim-nje-i-burgosur Nje i denuar ne burgun e Fush Krujes eshte vene nen hetim per akte terroriste pasi nga burgu ku ai vuan nje denim dyshohet se ka telefonuar dhe ka kercenuar se do te bente akte terroristebr br Si rezultat i monitorimit dhe punes se bere nga Drejtoria e Antiterrorit me date 25 nentor 2016 u referuan materialet ne Prokurorine e Krimeve te Renda per te denuarin Naim Behari Nikolas Kostandinosbr br Ky i fundit akuzohet per vepren penale Kanosja per kryerjen e veprave me qellime terroristebr br Ky person eshte i denuar dhe vuan denimin per vrasje dhe ka kercenuar nga telefoni i burgut se do te kryente akte terroriste Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Nishani leter Kuvendit Rezerva kritike per buxhetin e ushtrise]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045871/titulli/Nishani-leter-Kuvendit-Rezerva-kritike-per-buxhetin-e-ushtrise Transmetuar me 26112016 - 1125 Tirane 26 nentor 2016 NOAal - Presidenti i Republikes Bujar Nishani u eshte drejtuar me nje leter deputeteve te Kuvendit te Shqiperise per buxhetin e vitit 2017br br Sipas Nishanitedhe kete vit buxheti i planifikuar nuk reflekton shqetesimet serioze te ngritura ne menyre konstante nga aleatet tane strategjike dhe vendet partnere te Aleances me te fuqishme politiko-ushtarake ku kemi nderin te bejme pjesebr br Sipas Presidentit i cili eshte edhe Komandant i Pergjithshem i Forcave te Armatosura te Shqiperise buxheti i vitit 2017 shkel planin e zhvillimit afatgjate te ushtrisebr br Kreu i Shtetit nenvizon me shqetesim konstatimin se buxheti i mbrojtjes per vitin 2017 eshte shume me i ulet afersisht 28 here se niveli 2 i Prodhimit te Brendshem Brutobr br Kreu i Forcave te Armatosura kerkon qe ministria e Mbrojtjes te argumentoje shtimin e konsiderueshem te personelit Presidenti kerkon qe keto shqetesime te adresohen ne menyre konsensuale dhe do te reflektohen duke e rritur jo me pak se 1 te PBB-se buxhetin e mbrojtjes per vitin 2017 per te permbushur arritjen e objektivave madhore ne fushen e mbrojtjes per tiu perafruar sa me shume te mundemi detyrimeve te percaktuara ne dokumentat strategjike te miratuara nga Kuvendi si edhe per te vijuar te ndertojme marrdhenie serioze partneriteti me NATObr br Letra e plote e Bujar Nishanitbr br DrejtuarZIlir METAbr br Kryetar i Kuvendit te Republikes se Shqiperisebr br Deputeteve te Kuvendit te Shqiperisebr br I nderuar Zoti Kryetar i Kuvenditbr br Te nderuar Deputetebr br Kam ndjekur ne vijimesi diskutimet rreth projekt-buxhetit te vitit 2017Diskutimin e projekt-buxhetit e vleresoj si nje ngjarje madhore per vendin pasi pertej shifrave artikulon performancen e vitit qe leme pas si dhe demonstron objektivat madhore qe synohen te arrihen per vitin ne vazhdimbr br Diskutimet per buxhetin ne sektorin e mbrojtjes i konsideroj si ngjarje me vete ne axhenden e Kuvendit kjo pasi demonstrohet pergjegjshmeri institucionale ndaj ceshtjeve qe e tejkalojne politiken dhe mandatin e nje qeverie te radhes Prandaj edhe ne kete kendveshtrim si dhe ne ushtrim te pergjegjesive kushtetuese si Kryetar i Shtetit dhe Komandant i Pergjithshem i Forcave te Armatosura kam vleresuar me vemendje te vecante projekt-buxhetin e mbrojtjes per vitin 2017br br Ne mungese te konsultimit paraprak nga ana e Ministrise se Mbrojtjes Institucioni i Presidentit te Republikes ka perdorur dhe vleresuar informacionin e administruar ne faqen zyrtare te Kuvendit dhe Ministrise se Financave dhe cmoj te domosdoshme te ndaj me Ju te nderuar deputete te Kuvendit disa rezerva kritike ne lidhje me kete draftbr br Draft-buxhetin e mbrojtjes per vitin 2017 e gjej ne shkelje te ligjeve mbi Planin Afatgjate te Zhvillimit PAZH 2016-2025 te Forcave te Armatosura objektivave strategjike kombetare te percaktuara ne Strategjine e Sigurise Kombetare SSK ne Strategjine Ushtarake SU dokumente keto te miratuara ne Kuvend si dhe me rekomandimet e Dokumentit te Rishikimit te Mbrojtjes i realizuar me mbeshtetjen e Qeverise se SHBA-se Me konkretishtbr br 1 Ne ligjin nr1212015 Per miratimin e Planit Afatgjate te Zhvillimit te Forcave te Armatosura 2016-2025buxheti i mbrojtjes per vitin 2017 eshte percaktuar te jete ne nivelin e1 te Prodhimit te Brendshem Bruto PBBSic verehet nga informacioni qe gjendet ne faqet e internetit te Ministrise se Financave dhe Kuvendit te Shqiperise ne kete draft buxhet jane alokuar25 mepak se detyrimi i percaktuar 1 dhe rrjedhimisht buxheti i planifikuar per 2017 do te zbrese ne075 te PBB-se Krahas te qenit nje ulje drastike me ndikim ne arritjen e objektivave madhore ne fushen e mbrojtjes kjo eshte me e uleta qe prej vitit kur Shqiperia mori statusin e vendit Aspirant 1999 Ne vijim ne lidhje me kete ceshtje ve ne vemendjen Tuaj se ne dokumentin e Rishikimit Strategjik te Mbrojtjes buxheti i mbrojtjes pas vitit 2015 eshte parashikuar jo me i vogel se15 e PBB-se kur ne fakt rezulton se projekt - buxheti i planifikuar per vitin 2017 eshte parashikuar sa gjysma e ketij objektivibr br 2 Nenvizoj me shqetesim konstatimin se draft-buxheti i mbrojtjes per vitin 2017 eshte shume me i ulet afersisht 28 here se niveli2 i PBB-se synimi kombetar i konfirmuar ne NATO dhe angazhimi i nenshkruar nga 28 Kryetaret e Shteteve te NATO-s ne Samitin e Varshaves Poloni Ne kete pike vleresoj se edhe kete vit buxheti i planifikuar nuk reflekton shqetesimet serioze te ngritura ne menyre konstante nga aleatet tane strategjike dhe vendet partnere te Aleances me te fuqishme politiko-ushtarake ku kemi nderin te bejme pjesebr br 3 Ne detyrimet e percaktuara dhe te miratuara qe gjenden ne dokumenta strategjike sic jane Rishikimi Strategjik i Mbrojtjes RSM Strategjia e Sigurise Kombetare SSK Strategjia Ushtarake dhe Plani Afatgjate i Zhvillimit te Forcave te Armatosura 2016-20125 percaktohet se numri i personelit do te duhej te ulej Sipas informacionit qe gjendet ne projekt-buxhetin e vitit 2017 rezulton se Ministria e Mbrojtjes parashikon te rrise ne menyre te konsiderueshme numrin e personelit pertej detyrimeve te percaktuara Vleresoj se nje argumentim nga ana e Ministrise se Mbrojtjes eshte i nevojshem per kete ceshtje dhe besoj se ky element do te marre vemendjen e duhur nga ana e deputeteve te Kuvendit te Shqiperisebr br Te nderuar deputetebr br Shpresoj se jemi ne nje mendje se buxheti i Mbrojtjes perben nje mekanizem kritik per te permbushur objektivat e strategjise kombetare te miratuara nga Kuvendi me ligje te posacme si ato te permendura me siper Prandaj nepermjet kesaj letre-mesazh cmova te domosdoshme te ndaj me Ju vleresimet dhe shqetesimet e siperpermendura duke shpresuar njekohesisht se ato do te lexohen adresohen ne menyre konsensuale dhe do te reflektohendukee rritur jo me pak se 1 te PBB-se buxhetin e mbrojtjes per vitin 2017 per te permbushur arritjen e objektivave madhore ne fushen e mbrojtjes per tiu perafruar sa me shume te mundemi detyrimeve te percaktuara ne dokumentat strategjike te miratuara nga Kuvendi si edhe per te vijuar te ndertojme marrdhenie serioze partneriteti me NATObr br Me respektbr br PRESIDENTI I REPUBLIKbrS br BUJAR NISHANI Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Letra e Nishanit per buxhetin Kodheli Buxheti i planifikuar asnje shkelje]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045870/titulli/Letra-e-Nishanit-per-buxhetin-Kodheli-Buxheti-i-planifikuar-asnje-shkelje Transmetuar me 26112016 - 1413 Tirane 26 nentor 2016 NOAal- Ministria e Mbrojtjes ka reaguar zyrtarisht pas letres qe kreu i Shtetit Bujar Nishani i nisi deputeteve dhe kreut te Kuvendit Ilir Meta Ne sqarimin e Kodhelit perkunder pretendimeve te Nishanit theksohet se buxheti ne fjale nuk cenon ne asnje menyre objektivat detyrimet kushtetuese dhe as angazhimet e vendit tone ne NATObr br Ministria thote se i ka te gjitha kapacitet per te hartuar buxhetin e saj dhe vazhdon te ndjeke praktikat e meparshme ku nuk rezulton te jete konsultuar ndonjehere institucioni i Presidentit kur flitet per buxhetinbr br Me heret Presidenti i Republikes i eshte drejtuar me nje leter Kuvendit duke shprehur shqetesimin per buxhetin e planifikuar per ushtrine per 2017 Vleresoj se edhe kete vit buxheti i planifikuar nuk reflekton shqetesimet serioze te ngritura ne menyre konstante nga aleatet tane strategjike dhe vendet partnere te Aleances me te fuqishme politiko-ushtarake ku kemi nderin te bejme pjese thuhet ne letren e Presidentit Nishani drejtuar kreut dhe deputeteve te Kuvenditbr br Presidenti thote se nuk eshte konsultuar nga Ministria e Mbrojtjes per kete projektbuxhet por ne baze te informacionit te marre nga faqja zyrtare e Kuvendit vlereson se jo vetem qe nuk permbushet detyrimi prej 2 perqind e PPB-se por buxheti eshte ulur me 28 here me shume sipas tij Ne fund Kreu i Shtetit shpreson qe ligjvenesit te adresojne shqetesimet e shprehura prej tijbr br Reagim i plote Ministrise se Mbrojtjesbr br Falenderojme institucionin e Presidentit per vemendjen qe ka treguar permes letres se drejtuar deputeteve te Kuvendit lidhur me draft-buxhetin per vitin 2017 Ashtu sic kemi informuar Komisionin e Sigurise Kombetare gjate prezantimit te buxhetit te alokuar te Ministrise se Mbrojtjes i ribejme me dije institucionit te Presidentit si dhe deputeteve te Kuvendit sa me poshtebr br Buxheti i planifikuar per vitin 2017 perfaqeson 11 te prodhimit te brendshem bruto ku perfshihen fondi i pagave dhe pensioneve shpenzime per misione investime pensione te ish-ushtarakeve Ky buxhet ne asnje rast nuk prek arritjen e objektivave tona ne fushen e mbrojtjes dhe aq me pak detyrimet kushtetuese dhe angazhimet ne NATObr br Nderkaq nga negocimi i suksesshem me aleatet tane strategjike SHBA dhe Italine qe ne 3-mujorin e pare te vitit ne vazhdim FARSH do te jete 100 i pajisur me armatim te standardeve te NATO-s objektiv ky qe me pare ishte i percaktuar per tu arritur ne vitin 2019br br Nga ana tjeter mjetet e renda te transportit te planifikuara per tu blere me parate e taksapaguesve shqiptare pergjate 10 viteve ne vazhdim PAZH 2016-2025 do te mundesohen pa pagese fale bashkepunimit te siperpermendur duke filluar nga janari i 2017 Pa permendur ketu te ardhurat dytesore qe do te vazhdojne te shkojne si asnjehere me pare ekskluzivisht per modernizimin e FA-vebr br Per vitin 2017 FARSH do te jene prezente ne te gjitha misionet e NATO-s kudo ne bote ne dyfishimin e personelit te deklaruar me pare ne misionin RSM ne Afganistan ne dyfishimin e personelit te deklaruar me pare ne misionin KFOR per here te pare ne nje mision detar ne detin Egje si dhe ne mbrojtjen direkte te kufijve lindore te Aleances Pa harruar pjesemarrjen ne 2 misione BE dhe prezencen ne te gjitha stervitjet e rendesishme te Aleancesbr br Keto angazhime ushtarake do te mbulohen si asnjehere me pare nga buxheti i alokuar i 2017-tes E fundit por jo me pak e rendesishme Ministria e Mbrojtjes i ka te gjitha kapacitet per te hartuar buxhetin e saj dhe vazhdon te ndjeke praktikat e meparshme ku nuk rezulton te jete konsultuar ndonjehere institucioni i Presidentit kur flitet per buxhetinbr Nishani leter Kuvendit Rezerva kritike per buxhetin e ushtrise Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Meta takon ne Berlin Kurt Beck Programe konkrete te formimit profesional per te rinjte]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045869/titulli/Meta-takon-ne-Berlin-Kurt-Beck-Programe-konkrete-te-formimit-profesional-per-te-rinjte Transmetuar me 26112016 - 1542 Gjate qendrimit te tij ne Berlin Kryetari i Levizjes Socialiste per Integrim z Ilir Meta u prit ne nje takim te vecante nga Presidenti i Fondacionit Friedrich Ebert FES z Kurt Beck te cilit i shprehu mirenjohjen per punen dhe mbeshtetjen e ofruar ne zhvillimet sociale dhe politike ne Shqiperibr br Meta u shpreh se LSI e vlereson bashkepunimin me FES sepse vlerat e Evropes se Bashkuar jane ne thelb vlera te social-demokracise te lirise barazise sociale dhe te solidaritetitbr br Beck vleresoi viziten e delegacionit te LSI-se ne Berlin si nje hap te rendesishem me tej ne bashkepunimin e ngushte dhe e siguroi z Meta se FES qendron i gatshme te ofroje ekspertizen e tij politike ne mbeshtetje te avancimit te vlerave social-demokrate dhe te mireqeverisjes ne Shqiperibr br Duke biseduar per pergatitjen e te rinjve shqiptar ne tregun gjithnje e me dinamik te punes z Meta dhe z Beck rane dakord qe te intensifikohen programet konkrete qe cojne perpara formimin profesional te te rinjve te cilet kane nevoje per me teper aftesi bashkekohore dhe know-how per te qene me te konkurrueshembr br Meta nenvizoi se LSI i kushton shume vemendje fuqizimit te te rinjve ne shoqerine shqiptare si dhe pjesemarrjes se tyre ne vendimmarrjen qendrore dhe lokale ne Shqiperibr br Ilir Meta gjate vizites se tij ne Berlin shoqerohej nga deputetja dhe nenkryetarja e LSI-se Kejdi Mehmetaj Kryetarja e Levizjes Rinore per Integrim Floida Kerpaci Sekretarit Nderkombetar i LSI-se Ralf Gjoni dhe anetari i Komitetit Drejtues Kombetar Eriol Braimllari lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Protestuan kunder impiantit te mbetjeve procedohen 5 banore]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045772/titulli/Protestuan-kunder-impiantit-te-mbetjeve-procedohen-5-banore Fier 26 nentor 2016 NOAal - Policia e Fierit ka proceduar penalisht pese persona banore te Mbrostarit te cilet diten e djeshme moren pjese ne proteste duke bllokuar edhe aksin rrugor Lushnje-Fier Sipas policise protesta ishte e paligjshme duke penguar edhe qarkullimin e mjetevebr br Specialistet per Krimet ne Komisariatin e Policise Fier kaneproceduarpenalisht AG 51 vjec GV 51 vjec ShV 49 vjec ST 50 vjec dhe GM 17 vjec te peste banues ne fshatin Mbrostar Ura Fierbr br Sipas policise keta shtetas diten e djeshme ora 1030 ne aksin rrugor Lushnje-Fier ne vendin e quajtur Mbrostar Ura ne bashkepunim me shtetas te tjere kane marre pjese ne nje grumbullim te paligjshem duke penguar qarkullimin e mjeteve te transportit ne rruge nacionalebr br Materialet i kaluan Prokurorise prane Gjykates se Shkalles se Pare Fier per vepren penale Organizimi dhe pjesemarrja ne grumbullime e manifestime te paligjshme dhe Pengimi i qarkullimit te mjeteve te transportitblnoaal Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Shkaterrohet grupi i hajduteve te banesave 4 persona te arrestuar]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045771/titulli/Shkaterrohet-grupi-i-hajduteve-te-banesave-4-persona-te-arrestuar Durres 26 nentor 2016 NOAal - Policia e Durresit ka goditur nje bande hajdutesh qe ishin kthyer ne makthin e banoreve te qytetit bregdetar Sipas njoftimit policia ka prangosur 4 persona ka dokumentuar se paku 8 vjedhje dhe ka zbuluar skemen se si kryheshin atobr br Ne pranga u vune shtetasit Dorian Deda 18 vjec Artur Prenga 21 vjec Alban Kacorri 19 vjec dhe Lek Kacorri 49 vjec te gjithe banues ne Durres Ne saje te veprimeve hetimore te specializuara jane zbardhur dhe dokumentuar 8 vjedhje kryesisht banesash te kryera nga shtetasit e mesiperm ne bashkepunim me njeri-tjetrin konkretishtbr br 1 Me date 03062016 ne lagjen Nr 15 kane vjedhur banesen e shtetasit MGj 56 vjec ku kane marre 1 laptop bizhuteri dhe sende te tjerabr br 2 Me date 10072016 ne lagjen Nr 15 kane vjedhur banesen e shtetases VH 55 vjece ku kane marre sende elektroshtepiakebr br 3 Me date 22092016 ne lagjen Nr 15 kane vjedhur banesen e shtetasit FG62 vjec ku kane marre nje televizor dhe 2 telefona celularebr br 4 Me date 22092016 ne lagjen Nr 171 kane vjedhur me thyerje banesen e shtetases AZ 53 vjece ku kane marre 50 000 lekebr br 5 Me date 06102016 ne lagjen Nr 15 kane vjedhur me thyerje banesen e shtetases AL58 vjec ku kane marre sene te ndryshme elektroshtepiakebr br 6 Me date 21112016 ne lagjen Nr15 kane vjedhur me thyerje lokalin ne pronesi te shtetasit XhJ 56 vjec ku kane marre nje sasi lekesh dhe aksesore kepucariebr br 7 Me date 25112016 ne lagjen Nr15 kane vjedhur banesen e shtetasit ALl78 vjec ku kane vjedhur kabull elektrikbr br 8 Me date 25112016 ne lagjen Nr15 kane vjedhur me thyerje banesen e shtetasit HB ku kane marre nje monitor kompjuteri 1 televizor dhe 1 laptopbr br Ne cilesine e provave materiale jane sekuestruar Televizor Laptop telefona celulare gur fresibel dhe sende te tjerabr br Si vepronte grupibr br DDeda APrenga dhe AKacorri kryenin vjedhjet ndersa Lek Kacorri administronte dhe shiste materialet e vjedhura ne banesa te ndryshme Shtetasit e mesiperm jane persona me precedente penale te meparshem ne fushen e veprave penale kunder prones Materialet i kaluan Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Durres per veprime te metejshme per veprat penale Vjedhja dhe Pervetesimi i parave ose mallrave qe rrjedhin nga vepra penale ose veprimtaria kriminale ne bashkepunim Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Lirohet mjeku i kardiologjise gjykata Arrestim i paligjshem]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045770/titulli/Lirohet-mjeku-i-kardiologjise-gjykata-Arrestim-i-paligjshem Shkoder 26 nentor 2016 NOAal - Gjykata e Shkodres le te lire mjekun kardiolog Edi Smajlaj Ne seancen e sotme te vleresimit te mases se sigurise kjo gjykate cilesoi te paligjshem arrestimin e mjekut Smajlajbr br Vendimi eshte marre paraditen e sotme ndersa dhjetera mjeke protestuan per te 3-ten dite kunder arrestimit te tij Mjeket nderprene punen ne shenje proteste duke kerkuar lirimin e kolegut te tyrebr br Me pankarta ne duar ku shkruhej jo prangave ata thane se do te vijonin protestat nese nuk lirohej shefi i kardiologjise qe sipas tyre thjesht ka kryer detyren duke i dhene ndihme pacientit Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Trafik i renduar ne rrugen Durres- Tirane radha arrin ne 6 km]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045716/titulli/Trafik-i-renduar-ne-rrugen-Durres--Tirane-radha-arrin-ne-6-km Kaos ne trafik ne autostraden Tirane- Durres Situata e trafikut pasditen e sotme paraqitet mjaft e renduar per automjetet qe leviznin nga Durresi per te hyre ne Tiranebr br Shoferet e automjeteve jane duke u perballur me nje trafik vertet te renduar dhe problematik ku radhet e automjeteve arrijne deri ne 6 kmbr br Nuk dihen arsyet pse shoferet qe kane dashur te hyne ne kryeqytet ju eshte dashur te perballen me kete problem por ajo qe eshte e sigurte mbetet fakti se kjo ka shkaktuar nje kaos te vertete pergjate kesaj rrugebr br Sado qe policia rrugore eshte munduar te ndihmoje ne zhbllokimin e ketij problemi mesa duket nuk po e perballon dot fluksinblnoaal Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Nj mnyr e pazakont se si babai i heq dhmbin djalit VIDEO]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045715/titulli/Nj-mnyr-e-pazakont-se-si-babai-i-heq-dhmbin-djalit-VIDEO Transmetuar me 25112016 - 0820 Nj baba amerikan ka gjetur nj mnyr vrtet t pazakont pr ti shkulur dhmbin djalit t tij Dhe i vogli duket shum i gzuarbr br Dhmbin ia lidhi me nj pe dhe kur i dha shpejtsi makins Audi S5 ai u shkul Voglushi vrapoi direkt pas saj deri sa gjeti dhmbin e lidhur dhe ia tregoi t msaynoaalvideoid 1109422 sid2 Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Si u lirua nga Gjykata e Tiranes trafikanti mbyti Evropen me kokaine]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045714/titulli/Si-u-lirua-nga-Gjykata-e-Tiranes-trafikanti-mbyti-Evropen-me-kokaine Forcat speciale te policise austriake kane arrestuar nje shqiptar tejet te rrezikshem ne veri te Vjenes Blenard Fejzullai 40-vjec eshte arrestuar ndersa ishte ne makine i vetem Ai konsiderohet si nje nga trafikantet me te rrezikshem te droges prej 10 vitesh ne arrati Organizata kriminale e tij u shkaterrua ne vitet 2000-2001br br Ai duhet te beje 12 vite burg ne Itali pasi autoritetet italiane e kane denuar ne vitin 2006 per trafik nderkombetar te droges Sipas mediave italiane shqiptari gjate kesaj kohe eshte fshehur ne Shqiperi ne qytetin tij te lindjes ne Fier Nga hetimet ka rezultuar se shqiptari ka jetuar gjate kesaj kohe ne luks kjo nga fitimet e shitjes se heroines Ai u pikas ne mars te vitit 2016 per tu arrestuar ne nentorbr br Hetimet kane treguar se ne fillim te viteve 2000 ai ka futur ne Evrope sasi te medha te heroines nga Afganistani duke bashkepunuar me talebanet Por nuk ishte vetem heroina lenda narkotike qe fuste shqiptari ne Evrope shkruan klan Ai njihet edhe perkokaine roze te ardhur nga Bolivia dhe qe konsiderohet me cilesi tejet te larte Kjo lloj droge eshte shume e shtrenjte ne tregun me pakicebr br Sipas hetuesve ai perdorte rrjetet sociale per shitjen e droges email-e nje menyre e kopjuar nga grupi terrorist Al Kaeda Kjo i ben hetuesit te dyshojne se fieraku ka bashkepunuar dhe me terroristet duke shtruar pyetjen se ku e ka mesuar kete metodebr br Si u lirua nga Gjykata e TiranebrS br Ne muajin mars te vitit 2016 Blenard Fejzullai u arrestua nga Policia e Tiranes Por Gjykata e Tiranes nuk ka pranuar kerkesen e prokurorise per njohjen e denimit te dhene nga shteti italian Per rrjedhoje miku i Arjan Selimit i ekzekutuar disa vite me pare eshte liruar nga burgu ne qershor te vitit 2016br br Gjykata ka vendosur Mosnjohjen e efekteve juridike ne shtetin shqiptar te vendimit penal te huaj te Gjykates se Milanos te Shtetit te Italise te dhene ndaj shtetasit shqiptar Blenard Fejzulla alias Ermal Mali per shkak se per te njejtin fakt dhe ndaj te njejtit person ne shtetin Shqiptar eshte dhene nje vendim penal i formes se prere Blenard Fejzullai ka qene i denuat ne Shqiperi me 6 vjet burg per akuzen e trafikut te drogesbr br Ne Itali rezultonte i denuar me 12 vjet heqje lirie per trafik droge dhe pjesemarrje ne organizate kriminale Fejzulla njihet si nje nga anetaret e grupit Kompas qe drejtohej nga Armand Andoni alias Arjan Selimi Selimi eshte ekzekutuar me disa plumba poshte pallatit te tij nderkohe qe per ish-mikun e tij Blenard Fejzulla Italia kishte nisur prej disa kohesh gjuetine Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Babai i Ergi Dinit mallkon veten pr poezin para tragjedis Mu thaft dora]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045713/titulli/Babai-i-Ergi-Dinit-mallkon-veten-pr-poezin-para-tragjedis-Mu-thaft-dora Transmetuar me 25112016 - 1636 Mbrmjen e 21 nntorit Ergi Dini nj kngtar i ri n mosh vetm 22 vje u nda nga jeta n nj aksident tragjik me motor s bashku me mikun e tij 21-vjear Kejdi Halilibr br T shumtaishin mesazhet ngushlluese pr familjart e tij nga personazhe t njohur me t cilt Ergi fitues i X Factor Albania u rrit profesionalisht por edhe nga shum shkodran q e pan t hedh hapat e par n botn e muziksbr br Babai i tij Dashamiri gazetar nj dit para aksidentit pati postuar n Facebook nj poezi t titulluar ast i keqbr br N t prshkruhej nj takim i tij me vdekjen Poezia u shkrua para se t ndodhte aksidenti tragjik q i mori jetn kngtarit dhe shokut t tijbr br Por sot babai i Ergit mallkon veten pr at poezi Fatkeqsisht kjo poezi u shkrua nj dit prpara kobit mu thaft dora Nuk arrita t kuptoj kur e shkruajta se pr far e shkruajta far doja t thoja Hedhja e saj qe shum instiktive Kuptimin e mora vesh vetm t nesrmen n mbrmjekur mora lajmin e kobshm shkruan aibr br Poezia 1 dite para tragjedisbr br ast i keqbr br Vdekjam vshtron me syt tuajbr br Ret dhe pulbardhat digjen nga perndimibr br Mbi buzt tuaja prej lamtumire m pret puthja e funditbr br Hhbr br Trndafilat prej gjaku t urrejtjes do thahen n parvazin e horizontitbr br Un pres i veshur me smokingun e zi te muzgut t takoj ditn tjetrbr br Por far thot sot babai i Ergit pr kto vargjebr br Pavarsisht se i kapluar nga dhimbja pr humbjen e djalit t vetm Dashamiri ka gjetur forcn t falnderoj njerzit e shumt q e kan ngushlluar n rrjetet sociale Duke i kthyer prgjigje t gjithve nj m nj gazetari i njohur dhe poeti ka trhequr vmendjen e tyre pr forcn e gjetur pr t vazhduar para Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 13 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Pitoni glltit nj iriq ajo q ndodh m pas shokuese FOTO]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045712/titulli/Pitoni-glltit-nj-iriq-ajo-q-ndodh-m-pas-shokuese-FOTO Transmetuar me 25112016 - 1729 N nj rezervat n Afrikn e Jugut sht gjetur nj piton i ngordhur Personat q kujdesen pr rezervatin pan se gjarpri nuk kishte shum koh q ishte ushqyer pasi barku i tij dukej i madhbr br Pr t zbuluar misterin ata vendosn q t ajn barkun e pitonit dhe zbuluan se ai kishte glltitur nj iriq afrikanbr br Gjembat e tij ishin shprndar n t gjith traktin e tretjes Ende nuk sht e qart arsyeja e ngordhjes s pitonit por dyshohet se gjembat i iriqit mund ti ken marr atij jetn pasi trupi i tij ishte i shpuarbr Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 14 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Peleshi Te jesh politikisht korrekt dhe pse fitoi Trump]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045711/titulli/Peleshi-Te-jesh-politikisht-korrekt-dhe-pse-fitoi-Trump Transmetuar me 25112016 - 1947 Zvkryeministri Niko Peleshi mendon se fitorja Donald Trump ne Amerike i erdhi per shkak se ai nuk foli si te gjithe ata qe ai i quan raca e politikaneve Ne nje status te gjate ne profilin e tij ne Facebook ai mendon se kjo gjuhe ndryshe nga gjuha e elitave politike qe jane ne unison fitoi terrenbr br Ai perdori gjuhen qe kupton shumica e thjeshte Kjo gjuhe eshte krijuar nga mediumi i ri i rrjeteve sociale Zemerimi i masave kerkon nje armik dhe ai shpalli armik parimet ku elita boterore bashkohet Padrejtesisht Mbase padrejtesisht por nje gje eshte e sigurt Ky lloj revolucioni i publikut te zemeruar qe me pare behej me arme dhe tani me rrjete sociale do ta shkunde establishmentin Do te krijoje elita te reja qe do te flasin nje gjuhe tjeter shkruan Peleshibr br Statusi i plotebr br Te jesh politikisht korrektbr br Politikisht korrekt eshte bere sot gjuha e komunikimit te establishmentit politik partive politike institucioneve nderkombetare madje edhe organizatave civile Nderkohe Donald Trump eshte personifikim i politikanit jo-politikisht korrekt Ai fitoi pikerisht sepse nuk foli si gjithe raca e politikaneve Trump fitoi sepse kuptoi qe amerikanet ishin lodhur nga elita politike-mediatike-ekonomike Kjo elite ndonese e ndare ne kampe te ndryshme ka te njejtin stof politikbr br Ne politiken e partive kryesore ne bote diferencat ideologjike po behen gjithnje e me te vogla doktrinat ekonomike gjithashtu E majta dhe e djathta po ecin me shpejtesi drejt qendres se arte me filozofine catch all pra te peshkojme ne te gjithe krahet ne te gjithe grupet e interesit Edhe ne ceshtjet globale politika boterore dhe elita jo vetem politike eshte afersisht ne unison globalizmi eshte qasja e gjithepranuar hapja ekonomike dhe tregtia e lire ne vend te proteksionizmit eshte pranuar nga 194 vende anetare te OBT Madje edhe nga Kina e Rusiabr br Axhenda e perbashket per mbrojtjen e planetit nga ndryshimi i klimes integrimi shoqeror te drejtat e njeriut vecanerisht te drejtat e minoriteteve te drejtat e LBGT etj jane ceshtje qe kane fituar konsensus te gjere Por pervec ketyre parimeve elita ka unifikuar edhe gjuhen Kjo gjuhe ky kod komunikimi quhet politikisht korrekt politically correct qe do te thote te flasesh pa cenuar apo shqetesuar askend Duke folur te gjithe te njejten gjuhe masat popullore e kane te veshtire te bejne dallimin teksa perpiqen te gjejne nje shkak nje armik per problemet e tyrebr br Sot ne gjithe boten ne Europe dhe Amerike ka shume zemerim dhe lodhje Sfidat e kohes kriza ekonomike terrorizmi dhe kriza e refugjateve nga njera ane dhe thellimi i polarizimit shoqeror nga ana tjeter kane shkaktuar zemerimin e masave Warren Buffet miliarderi i dyte me i pasur ne bote te Enjten e kaluar ne CNN pohoi se 400 me te pasurit sipas Forbes zoteronin 93 miliard dollare ne vitin 1982 ndersa tani zoterojne 24 trillion dollare Pra 25 here me teperbr br Njerezit duan pergjigje per deshtimet e kapitalizmit duan shpresen se sistemi permes politikes mund te korrektohet duan te zbulojne prestigjin e djerses nga puna e lodhshme por sinjalet e koduara te politikes vijne anemike ne veshet e publikut Pra establishmenti politik ne boten e zhvilluar ndan te njejtat parime te njejtin sistem ekonomik dhe te njejten gjuhebr br Ndryshimet minore ne programet politike te partive nuk mjaftojne me per te bere diferencen ne publikun e gjere Ne keto kushte opinioni publik po nderton me shpejtesi ideologjine e vet kunder gjithckaje Shpejtesia me te cilen komunikon tani zemerimi horizontalisht permes rrjeteve sociale sic e kam trajtuar ne nje shkrim per BREXIT eshte me e madhe se mesazhet qe establishmenti politik mundohet te transmetoje permes piramides hierarkike vertikale per ti mbajtur shpreseplote elektoratet perkatesebr br Duhet te ndryshojne parimet sistemi ekonomik gjuha apo te treja bashkebr br Duhet te ndryshoje se pari gjuha Politikisht korrekt- eshte bere gjuha e drunjte qe shumices nuk i thote asgje Fjale te rrumbullakosura deri ne pakuptim mesazhe qe nuk cenojne asnje grup interesi sado te vogel klishe qe mesohen nga cdo politikan Kjo eshte gjuha politikisht korrekt Por ja qe kombet kane nje shqise qe kap edhe shpirtin jo vetem fjalen Dhe kur fjala nuk ka shpirt njerezit ndjehen te fyer ne dinjitet Dinjiteti eshte nje fe qytetare qe kur e prek te ndeshkon te voton kunder Nje opinionist e keshillonte Hilarin ti fliste dinjitetit te lenduar te amerikaneve jo nevojave te tyre materiale Koha i dha te drejte Ne keto kushte fitoi Trumpbr br Ai perdori gjuhen qe kupton shumica e thjeshte Kjo gjuhe eshte krijuar nga mediumi i ri i rrjeteve sociale Zemerimi i masave kerkon nje armik dhe ai shpalli armik parimet ku elita boterore bashkohet Padrejtesisht Mbase padrejtesisht por nje gje eshte e sigurt Ky lloj revolucioni i publikut te zemeruar qe me pare behej me arme dhe tani me rrjete sociale do ta shkunde establishmentin Do te krijoje elita te reja qe do te flasin nje gjuhe tjeter Lidershipi politik tani eshte ne prove te veshtire Ose do te vetkorrektohet duke ndertuar raporte te reja me te sinqerta dhe me te verteta me popullin ose do ti nenshtrohet ketij revolucionibr br Ose do te dale me guxim nga izolimi i interesave ekonomike-mediatike te grupeve te medha per te kuptuar se pari sentimentin e publikut te gjere ose do ti duhet ti lere vendin elitave politike te reja Por nje establishment i ri do te kaloje neper tranzicionin e gjate dhe te lodhshem qe mund ta keqesoje ne vend qe ta permiresoje boten Sepse keto elita te reja do te vijne ne pushtet jo per shkak te cilesive te tyre por per shkak te votes kunder establishmentit aktual dhe populizmit Dhe ne rast se revolucioni do te perhapet demi qe do tju vije parimeve qe deri me sot kane drejtuar vendimmarrjen politike eshte i paparashikueshembr br Pas fitores se Trump gjuha e personaliteteve te larta te politikes europiane ka filluar te behet me e qarte larg te qenit politikisht korrekt Mesazhet po behen me te forta dhe me te kuptueshme Zevendeskancelari gjerman njekohesisht kreu i socialdemokrateve gjermane tha Trump eshte nje paralajmerim edhe per ne Ai eshte shenja se nje levizje e re boterore autoritariste dhe shoviniste po fillon Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker e cilesoi zgjedhjen e Trump si nje kercenim per marredheniet globale A do te mund te behet kjo gjuha me te cilen politika flet edhe per betejat e perditshme te cdo qytetari ne kerkim te perspektives se sigurte Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Mitsotakis Mos luani me Greqine Tirana po ngre ceshtje inekzistente]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045710/titulli/Mitsotakis-Mos-luani-me-Greqine-Tirana-po-ngre-ceshtje-inekzistente Transmetuar me 26112016 - 0809 Shqiperia me nje seri deklaratash dhe aktesh hap pothuajse te gjitha temat e marredhenieve tona dypaleshe duke shtuar dhe ceshtjen inekzistente te ashtuquajtur came ka deklaruar kreu i Demokracise se Re Kyriakos Mitsotakisbr br Ne nje miting te partise se tij nga Janina per temat kombetare duke kritikuar qeverine Tsipras per ekonomine dhe krizen e refugjateve ai iu eshte referuar - pervec marredhenieve me Turqine dhe ceshtjes qipriote - edhe kerkesave te Shqiperise per ceshtjen camebr br Tirana po vendos ceshtje inekzistente ndersa vet ajo kryen akte te papranueshme sic jane shembja e shtepive te grekeve ne Himare apo transportimi i materialeve propagandistike nacionaliste nga zyrtaret e Ministrise se Jashtme Dhe te gjitha keto ne nje moment kur nuk do te bashkepunoje per ceshtjet reciprokisht te dobishme si delimitimi i zonave detare te te dy vendeve ka thene aibr br Ndoshta disa besojne se eshte rasti te perfitojne nga problemet aktuale te Greqise per te ndryshuar balancat dhe te dhenat ne zone ka theksuar me tej kreu i konservatorevebr br Greqia prej dekadash eshte nje shtylle e stabilitetit ne Ballkan dhe ne Mesdheun Juglindor duke pasur marredhenie miqesore dhe bashkepunimi me shtetet fqinje dhe ka treguar solidaritetin e saj ne vitet e veshtira te fqinjeve tane duke mbeshtetur perspektiven e tyre europiane ka shtuar Mitsotakis raporton tchbr br Por kjo mbeshtetje nuk mund dhe nuk duhet te interpretohet si cek i bardhe sidomos kur me veprime dhe mosperfillje shkelet respektimi i marredhenieve te mira fqinjesore ndaj nga Janina po u coj te gjitha paleve nje mesazh te qarte Mos luani me Greqine Dhe mos e konsideroni si te perhershme predispoziten tone te mire ka perfunduar referimin per Shqiperine Mitsotakis Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Ngjarje e rende ne Itali shqiptari vret shqiptarin]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045709/titulli/Ngjarje-e-rende-ne-Itali-shqiptari-vret-shqiptarin Itali 25 nentor 2016 NOAal - Nje ngjarje e rende ka ndodhur sot ne Itali ku nje shqiptar ka mbetur i vrare nga nje tjeter shqiptar Lajmi eshte bere i ditur nga mediat italiane sipas te cilave viktima eshte 43 vjecari me iniciale GR i martuar dhe babai i nje djalibr br Po sipas tyre ngjarja ka ndodhur rreth ores 8 te mengjesit ne nje fabrike tekstilesh te braktisur prej kohesh ne Isola Dovarese Cremona e cila po rindertohej serish per tu rikthyer ne gjendje optimalebr br Viktima ishte duke punuar ne ndertese kur eshte shtypur nga piruni makina ashensor e cila mesohet se po drejtohej nga nje tjeter shqiptar i cili edhe ai po punonte ne kete ndertesebr br Policia e mberritur ne vendin e ngjarjes dhe ka nisur hetimet per te zbardhur dinamiken e plote te ngjarjes Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 11 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Zanfina Ismaili mesazh preks pr t mn 7 muaj m duken si 7 mij vjet]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045708/titulli/Zanfina-Ismaili-mesazh-preks-pr-t-mn-7-muaj-m-duken-si-7-mij-vjet Transmetuar me 25112016 - 1935 Kngtarja kosovare ndonse kan kaluar shtat muaj ende nuk sht msuar me faktin e ndarjes nga jeta t nns s sajbr br Shtat muaj pas ngjarjes s hidhur ku nna iu nda nga jeta Zanfina Ismaili e kujton srish me nj postim ku shprehet se kt koh e ka prjetuar si mijra vjetbr br Kngtarja e ka shprehur hapur dhimbjen pr humbjen e nns Mona Ismaili Nna e motrave Ismaili u nda nga jeta n prill t ktij viti pr shkak t nj smundjeje t rndbr br Zanfina sht ajo q e shfaq dhimbjen m shum n rrjetet sociale po ashtu ajo i kndoi edhe nj kng pr ta kujtuarbr br 7 muaj M duken si 7 mij vjet M mungon do sekond m shum se do gj tjetr n jet ka shkruar Zanfina Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 14 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Voglushi shokon salln e gjyqit me dshmin e tij Mamaja mbyti motrn FOTO]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045707/titulli/Voglushi-shokon-salln-e-gjyqit-me-dshmin-e-tij-Mamaja-mbyti-motrn-FOTO Transmetuar me 25112016 - 2014 Asnj fmij nuk do t dshironte ta gjente veten n rolin e dshmitarit n gjykat aq m tepr kur dshmia lidhet kundr nns por ky fmij vetm 7 vje nuk mundi ta fshihte nga mendja momentin kur mamaja e tij i mbyti motrn n pishinbr br Fillimisht mbytja e vajzs 7 vje u konsiderua nj aksident tragjik por ndrkoh q e gjith bota e mendonte si t till vllai i saj 5 vje n at koh u tregoi gjyshrve t tij se si e pa maman t dnonte motrn e tij Adriannn duke e zhytur n pishinbr br Dy vite pas ngjarjes s rnd 7 vjeari sht thirrur n gjykat pr t dshmuar kundr nns s tij 35 vjearja Amanda Lews nuk e pranon fajin dhe thot q i biri gnjen por gjykata e shpalli fajtore pasi ishte e pamundur q nj fmij t krijonte nj ngjarje nga fillimi sidomos kur n mes ndodhej mamaja apo e motra Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 17 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix <![CDATA[Catherine Zeta Jones kundr paparacve Ja t pasmet e mia FOTO]]> 2023-06-04T11:01:36+00:00 2023-06-04T11:01:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048045632/titulli/Catherine-Zeta-Jones-kundr-paparacve-Ja-t-pasmet-e-mia-FOTO Transmetuar me 25112016 - 0831 Aktorja e njohur Catherine Zeta Jones u kthehet kundr paparacve Kt gj e bn nprmjet nj fotografie t postuar n Instagrambr br Aktorja 47- vjeare publikoi nj fotografi ku shihet me bikini duke vn n fokus t pasmet e sajbr br Ajo e shoqroi foton me mesazhin M inatosin paparact q fotografojn t pasmet e mia kshtu q po publikoj foton e shkrepur nga im shoq Michael Douglasaynoaal Para SHIKONI T GJITHA FOTOT 17 Pas Para SHIKONI T GJITHA FOTOT Pas lang enUS p idlastbrbr windowtaboola windowtaboola taboolapush mode thumbnails-a-escalator slider true placement Mobile Escalator Thumbnails targettype mix - Arkiva Shqiptare e Lajmeve