Lajme nga Koha-TV 2023-06-04T10:37:05+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[asdfasdasdfa]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/309346/titulli/asdfasdasdfa asdfasdfas <![CDATA[I superkerkuari Dajti vret 4 police dhe 1 civil]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290532/titulli/I-superkerkuari-Dajti-vret-4-police-dhe-1-civil Kater efektiva te forcave speciale dhe nje person tjeter kane mbetur te vdekur Ngjarja me bilanc tragjik dhe e parregjistruar me pare per policine shqiptare ka ndodhur gjate nje aksioni te forcave speciale ku kerkohej arrestimi i super te kerkuarit Dritan Dajti E gjithe skena e tmerrshme e krimit eshte zhvilluar ne plazhin e Durresit dhe vec pese viktimave jane plagosur dhe gjashte persona te tjere te rastesishem I super kerkuari Dritan Dajti ka mbetur i plagosur rende dhe aktualisht gjendet ne spitalin e burgut ne Tirane <![CDATA[Shenja pozitive ne ekonomine europiane]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290531/titulli/Shenja-pozitive-ne-ekonomine-europiane Ekonomia boterore po shfaq shenja te rimekembjes megjithate duhet ende kujdes pasi zona e pasigurise ende nuk ka kaluarKa qene ky konstatimi i kreut te bankes qendrore europiane Zhan Klond TrisheNderkaq ekonomite me te medha Europiane ne raportet per muajin korrik kane shfaqur shenja pozitive <![CDATA[Deklarata e Policise se Shtetit]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290530/titulli/Deklarata-e-Policise-se-Shtetit Pas ngjarjes tragjike te vrasjes se 4 efektivave te policise nga i shume kerkuari Dritan Dajti Policia e Shtetit ka sqaruar ne versionin zyrtar operacionin policor dhe reagimin e te shumerkuarit Dritan Dajti Sipas zedhenesit te policise se shtetit Klodian Branko i kerkuari Dajti tashme ndodhet ne duart e policise me plage te renda <![CDATA[Tbilisi kujtohet 1 vjetori i luftes]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290529/titulli/Tbilisi-kujtohet-1-vjetori-i-luftes Rusia dhe Gjeorgjia kane perkujtuar 1 vjetorin e konfliktit qe u ndez per shkak te rajonit separatist te Osetise se Jugut Ne Tbilisi gjeorgjanet kane mbajtur nje minute heshtje para parlamentit ndersa ne Moske rreth 100 komuniste ruse kane protestuar para ambasades amerikane duke denoncuar mbeshtetjen qe Uashingtoni i dha qeverise se Tbilisit <![CDATA[Kush eshte Dritan Dajti]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290528/titulli/Kush-eshte-Dritan-Dajti I shume kerkuari i drejtesise shqiptare Dritan Dajti eshte sjelle nen masa te jashtezakonshme ne spitalin e burgut ne Tirane TV Koha sjell per shikuesit pamjet ekskluzive te mberritjes se Dajtit ne kete spital ndersa ende nuk dihet gjendja e tij shendetesore Dajti u be personazh teper i njohur pas arratisjes se tij spektakolare nga salla e gjyqit ne Gjykaten e Tiranes <![CDATA[Ulet papunesia ne SHBA]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290527/titulli/Ulet-papunesia-ne-SHBA Ne muajin korrik papunesia ne SHBA ka pesuar nje renie te lehte Sipas raportit me te fundit te Departamentit te Punes papunesia u fiksua ne shifren ne 94 Rezultatet te lene te shpresosh per nje rimekembje te ekonomise tha presidenti Barak Obama duke nenvizuar se mbetet ende shume pune per te bere <![CDATA[4 policet shpallen deshmore te atdheut]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290526/titulli/4-policet-shpallen-deshmore-te-atdheut Qeveria merr vendimin per shpalljen Deshmore te Atdheut te kater policeve te vrare ne Durres Kryeministri Berisha pasi ka shprehur ngushellime per familjet e viktimave ka paralajameruar se dita e shtune do te jete Dite Zie Kombetare Sot do te nderpriten te gjitha aktivitetet zyrtare ndersa ceremonia e varrimit do te zhvillohet ne Varrezat e Deshmoreve <![CDATA[Shenja pozitive ne ekonomine amerikane]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290525/titulli/Shenja-pozitive-ne-ekonomine-amerikane Presidenti amerikan Barack Obama sheh shenja inkurajuese per nje tendence pozitive ne ekonomiKuota e papunesise qe shenoi nje renie te lehte dhe te dhena te tjera ekonomike tregojne se SHBA- mund ta kete lene pas me te keqen tha Obama Por ka ende shume pune per te bere Per rimekembje te vertete mund te behet fjale vetem atehere kur te mos kete me shkurtime te vendeve te punes theksoi presidenti Ne te njejten kohe Obama sheh tek te dhenat ekonomike konfirmimin e programit te tij stimulues te ekonomise prej 787 miliarde dollaresh i cili ishte kritikuar Ky plan shpetoi ekonomine amerikane nga katastrofa dhe sistemin financiar nga rrenimi sqaroi shefi i Shtepise se Bardhe <![CDATA[Qytetaret solidarizohen me policine]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290524/titulli/Qytetaret-solidarizohen-me-policine Qytetaret shqiptare jane sot prane familjeve te 4 uniforave blu te vrare ne perpjekje me kriminAta solidarizohen me uniformat blu dhe njekohesisht shprehen se krimi duhet luftuar me force nga strukturat e specializuara te policise <![CDATA[Kush mban pergjegjesi per masakren]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290523/titulli/Kush-mban-pergjegjesi-per-masakren Ajo qe ndodhi ne Durres eshte ngjarja me e rende qe ka goditur ndonjehere forcat e rendit Por a mund te parandalohej nje goditje e tille Nje analize e ftohte e ngjarjes nxjerr disa nga gabimet e uniformave blu ne realizimin e aksionit <![CDATA[Indonezivritet terroristi]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290522/titulli/Indonezivritet-terroristi Policia indoneziane gjate nje operacioni te suksesshem ne ishullin Xhava ka vrare njerin nga terroristet me te rrezikshem i cili konsiderohet pergjegjes per disa nga atentatet me te pergjakshme te viteve te fundit ne IndoneziMes tyre eshte atentati i Balit ne 2002 ku humben jeten 202 persona dhe ai i 17 korrikut te shkuar ne hotelet Ric Karlton dhe Merriot <![CDATA[Shtohen semundjet reumatizmale]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290521/titulli/Shtohen-semundjet-reumatizmale Me shume se gjysma e popullsise ne Shqiperi vuan nga semundja e reumatizmesShkaqet sipas mjekeve jane te ndryshme duke filluar nga kushtet klimaterike lageshtia e ajrit ne ambjentin rrethuesNdersa nje kure shume e efekteshme per kurimin e reumatizmes eshte ekspozimi i njeriut ne rrezet e diellit ne reren apo ujin e detit <![CDATA[Lamtumira e fundit per 4 policet]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290520/titulli/Lamtumira-e-fundit-per-4-policet Te afermit miqte koleget dhe kreret me te larte te shtetit por dhe qytetare te thjeshte u kane dhene lamtumiren e fundit kater policeve qe u ndane nga jeta ne perballje me krimin nje dite me pare ne DurresRradhe e gjate per tu ndare me Fatosin Saimirin Kastriotin dhe AltininI gjithe shteti dhe politika kane qene sot ne krah te familjeve dhe uniformave blu <![CDATA[Katastrofe ekologjike ne jug te Frances]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290519/titulli/Katastrofe-ekologjike-ne-jug-te-Frances Nje rezerve natyrore ne jug te Frances eshte mbuluar nga naftaAutoritetet franceze kane akuzuar shoqerine qe ka nen administrim impiantin qe furnizon me nafte Francen Zvicren e Gjermanine si pergjegjese per katastrofen ekologjikeOperacionet per bonifikimin e zones vazhdojne <![CDATA[Volejbollnje tjeter kuqezi zgjedh Zvicren]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290518/titulli/Volejbollnje-tjeter-kuqezi-zgjedh-Zvicren Adriatik Kajtazi eshte nje tjeter volejbollist i kombetares shqiptare pas Dritan ukosm qe do te luaje ne kampionatin zviceran 22-vjecari do te luaje per nje sezon me skuadren Palavolo Lugano e cila synon kreun e renditjes per sezonin e ardhshem <![CDATA[Arabia Saudite vendos marredhenie me Kosoven]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290517/titulli/Arabia-Saudite-vendos-marredhenie-me-Kosoven Republika e Kosoves dhe Mbreteria e Arabise Saudite kane vendosur marredhenie diplomatike ka bere te ditur Ministria e puneve te Jashtme te KosovesProtokollin per vendosjen e marredhenieve diplomatike e kane nenshkruar i ngarkuari me pune ne ambasaden e Kosoves ne Shtetet e Bashkuara Avni Spahiu dhe ambasadori i Arabise Saudite ne Kombet e Bashkuara Khalid Al NafiseeAmbasadori saudit me kete rast tha se eshte optimist se pas njohjes se Kosoves nga Arabaia Saudite kete do ta bejne edhe nje numer i konsiderueshem i vendeve te ketij rajoni <![CDATA[Metalurget kercenojne serish me greve urie]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290516/titulli/Metalurget-kercenojne-serish-me-greve-urie Edhe nje here metalurget e uzines se ferrokromit ne Burrel kane ngritur zerin per investime nga firma qe e ka me konncesion uzinenNepermjet krereve te konfederates se qarkut Diber punetoret apelojne prane pushtetit qendror dhe lokal pasi me kete uzine lidhet fati i 110 punetoreveNe rast te mos miratimit te kerkesave te tyre metalurget thone se do te shkojne deri tek greva e urise <![CDATA[Policia arreston bashkepunetorin e Dajtit]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290515/titulli/Policia-arreston-bashkepunetorin-e-Dajtit Fill pas ngjarjes se rende strukturat e specializuara te policise jane vene ne levizje per zbardhur emrat e bashkepuntoreve te Dritan DajtitNjeri prej tyre eshte arrestuar gjate nates nga forcat e policise se kryeqytetit21 vjecari Elvis Karoli dyshohet ta kete ndihmuar te superkerkuarin per ti shpetuar disa here operacioneveNe banesen e 21 vjecarit jane gjendur prova te konsiderueshme materiale <![CDATA[Irannis procesi i dyte ndaj opozitareve]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290514/titulli/Irannis-procesi-i-dyte-ndaj-opozitareve Me shume se gjysma e popullsise ne Shqiperi vuan nga semundja e reumatizmesShkaqet sipas mjekeve jane te ndryshme duke filluar nga kushtet klimaterike lageshtia e ajrit ne ambjentin rrethuesNdersa nje kure shume e efekteshme per kurimin e reumatizmes eshte ekspozimi i njeriut ne rrezet e diellit ne reren apo ujin e detit <![CDATA[Ferrari kerkon nje skuader endrrash]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290513/titulli/Ferrari-kerkon-nje-skuader-endrrash Formula 1 eshte duke projektuar qe cdo skuderi te garoje me tre makina ne sezonin e ardhshemKjo do ti jepte mundesine piloteve te tille si Kubika Haidfild Pike te mbetur pa skuderi apo Zhak Villnev e kampionit te rellit Sebastian Leb qe te garonin ne Formulen 1Ndersa per Ferrarin me emra te tille si Shumaker Alonso e Masa sigurisht qe do te krijohej nje skuader endrrash <![CDATA[Shqiperia ne zi]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290512/titulli/Shqiperia-ne-zi Sot Shqiperia eshte ne dite zie ne kujtim te 4 punonjesve te policise te vrare ne krye te detyresNe oren 12 eshte mbajtur 1 minute heshtje kudo ne institucione shteterorendersa flamujt u ulen ne gjysme shtize <![CDATA[Medvedev do te vizitoje Beogradin]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290511/titulli/Medvedev-do-te-vizitoje-Beogradin Ambasadori i Rusise ne Beograd Aleksander Konuzin njoftoi dje se vizita e paralajmeruar e presidentit Dimitri Medvedev ne Serbi ka nje rendesi te vecanteSipas diplomatit rus vizita ne fjale do te shenoje nje kthese ne marredheniet mes dy vendeveAjo zhvillohet ne prag te gjyqit te Hages kunder pavaresise se KosovesMinistri i Jashtem serb Vuk Jeremic eshte shprehur se vizita e shefit te Kremlinit ne Beograd do te kete nje karakter historik Do te jemi vendi i Bashkimit Evropian qe do te mund te mburret per marredheniet e tij te ngushta me Mosken - pohoi Jeremic <![CDATA[Serish radhe ne doganen e Kakavijes]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290510/titulli/Serish-radhe-ne-doganen-e-Kakavijes Rritet fluksi i emigranteve ne doganen e KakavijesPer rrjedhoje jane rikthyer serish radhet e njerzve dhe te automjeteveNe oret e para te mengjesitKorrespondenti i televizionit koha raporton se emigrantet shqiptare jane detyruar te presin per te disa ore ne radhe per shkak te ritmit te ngadalte te punes ne KakavijeNe fakt dogana shqiptare punon me kapacitetin e saj te plote per te perballuar fluksin10 sportele jane vene ne sherbimPor eshte pala greke ajo qe ashtu si edhe ne rastet e meparshme ka krijuar voneseNe krahun tjeter te doganes punohet me vetem gjysmen e kapacitetitRadhe e emigranteve shqiptare ne pikat e kalimit kufitar me greqine jane bere thuajse te pervitshme ne sezonin e veresEmigrantet shqiptare lene vendet e punes ne kete sezon per te kaluar pushimet ne atdhe prane familjeve te tyre <![CDATA[Tritol fabrikes se cimentos]]> 2023-06-04T10:37:05+00:00 2023-06-04T10:37:05+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/290509/titulli/Tritol-fabrikes-se-cimentos Nje sasi eksplozivi ka shperthyer prane fabrikes se cimentos ne Fushe-KrujeLenda shperthyese ka qene e vendosur ne nje automjet i cili eshte shkaterruar ndera trasnportieri i cili ishte fare prane vendit te shperthimit nuk ka pesuar demeMesohet se puna ne fabriken e cimentos vazhdon normalisht - Arkiva Shqiptare e Lajmeve