Lajme nga Panorama 2020-07-08T04:34:45+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Takimi me opoziten Rama Ne nje konsensus trepalesh askush nuk do marre gjithcka qe deshiron Te gatshem te konsiderojme hapjen e listave por]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135786/titulli/Takimi-me-opoziten-Rama-Ne-nje-konsensus-trepalesh-askush-nuk-do-marre-gjithcka-qe-deshiron-Te-gatshem-te-konsiderojme-hapjen-e-listave-por pstrongKryeministri Edi Rama tha se nuk u arrit te gjendet gjuha e perbashket me opoziten parlamentare ne takimin e sotem sa i takon diskutimeve per Reformen Zgjedhorestrongp pNe nje komunikim per mediat pas perfundimit te takimit Rama tha se marreveshja e arritur ne Keshillin Politik eshte nje baze mbi te cilen mund te shtojme por nuk mund te heqimp pAi tha se maxhoranca eshte e gatshme te konsideroje nje formule te hapjes se listave por shtoi se kjo duhet arritur me nje konsensus trepalesh 8220ku asnjera nuk do fitoje gjithcka qe deshiron8221p pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007rama2pngimg classaligncenter size-full wp-image-888741 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007rama2png altrama width647 height450 ap pemJo sepse kemi nje konflikt ne themel qe lidhet me marreveshjen qe kemi bere me opoziten jashteparlamentare dhe per mua ajo eshte nje baze mbi te cilen sigurisht qe mund te zhvillojme me tutje procesin dhe mund te shtojme por nuk mund te heqim Ne jemi te gatshem te konsiderojme nje formule te hapjes se listave te diskutojme per ta formalizuar pergjate procesit te diskutimeve dhe per te arritur ne nje konsensus tre palesh Ne nje konsensus trepalesh askush nuk do marre gjithcka qe deshiron te treja palet do te duhet te pranojne dicka qe nuk deshirojne por e rendesishme eshte qe te gjithe te kene ze ne proces emp pemE para kemi nevoje per nje maxhorance te gjere ne Kuvend qe eshte shume pertej asaj qe kemi PS nuk do te angazhohet ne procese kapje te nje vote ketu e nje atje per te bere nje ligj kaq te rendesishem dhe une nuk kam ndonje respekt me te madh per ata qe jane jashte se per keta qe jane brenda por askush nuk ka as monopol e privilegje emp pemSot eshte e vertete qe nje shumice dermuese e qytetareve duan te kene me shume ze ne proces kjo eshte me se e qarte dhe ne e kemi sfide te jemi pasqyre ku reflektohen deshirat e njerezve dhe ne nje proces ku ne jemi te vendosur te ecim keshtu sic jemi ka shume rendesi zgjerimi i aleances me njerezit kjo behet duke i perfshire me shume ne vendimmarrje por marreveshja eshte nje pengese e madhe per anen tjeter per deputete aktual te opozites dhe ata duhet te pajtohen me idene qe duhet ta kapercejne emp pemNuk mund ti kthehemi marreveshjes eshte nje leshim shume i madh qe i kemi bere PD dhe kete ne duhet ta mbajme nderkohe qe per te zgjeruar me tutje procesin miqte e opozites parlamentare duhet te mirekuptojne ato joparlamenatre Te gjitha palet duhet te bejne leshimeem tha Ramap <![CDATA[Presioni jone do ta uli me kembe ne toke- Murrizi zbulon cfare i tha Rames ne takim Nuk votojme asnje pazar qe i shitet shqiptareve si marreveshje Me ato jashte vazhdo]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135785/titulli/Presioni-jone-do-ta-uli-me-kembe-ne-toke--Murrizi-zbulon-cfare-i-tha-Rames-ne-takim-Nuk-votojme-asnje-pazar-qe-i-shitet-shqiptareve-si-marreveshje-Me-ato-jashte-vazhdo pstrongDeputeti i opozites parlamentare Myslim Murrizi pas takimit me kryeministrin Edi Rama shprehet se nuk do te votohet asnje lloj pazari sic e ka quajtur ai qe i shitet shqiptareve si marreveshjestrongp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202006murrizi1pngimg classaligncenter size-full wp-image-880011 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202006murrizi1png altmurrizi width770 height427 ap pTeka ka konfirmuar se nuk kane rene dakord per listat e hapura Murrizi ka zbuluar se i ka thene Rames ne takim qe ai mund te vazhdoje pazarin me opoziten jashteparlamentare por votat per ta kushtezuar gjenden ne Kuvendp pMe tej Murrizi shtoi se sikurse Rama Basha dhe Kryemadhi nuk jane pro listave te hapura sepse i duan shqiptaret si votues dhe jo zgjedhes ndersa shpreh besimin se empresioni jone do ta uli me kembe ne toke edhe Ramen edhe 74 deputete qe ka ne parlamentemp pemSepse Rama vazhdon ta kete marreveshjen me ata qe e gatuan kete sistem zgjedhor ne prill te 2008 Ne nuk votojme asnje lloj pazari qe i shitet shqiptareve si marreveshje Ata kane hall pushteti kurse ne i kerkuam qe shqiptaret te zgjedhin perfaqesuesit e tyre emp pemNuk votojme asnje lloj buzekuqi nese nuk shkojne drejt zbatimeve pike per pike te rekomandimeve te OSBEODIHR dhe hapjes se listave emp pemRames i beme te qarte qe mund te vazhdosh sa te duash pazarin me ato qe jane jashte por votat per ta kushtezuar jane ne opoziten parlamentare emp pemRama nuk eshte pro listave te hapura sikurse edhe Basha apo Kryemadhi sepse nuk i duan shqiptaret si zgjedhes por si votues Shpresoj dhe besoj qe presioni jone do ta uli me kembe ne toke edhe Ramen edhe 74 deputete qe ka ne parlamentem tha Murrizip <![CDATA[Nese jane 400 mln euro per impiantet e perpunimit te mbetjeve jap doreheqjen- Tabaku publikon videon e Rames Koha te mbaje njehere fjalen]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135784/titulli/Nese-jane-400-mln-euro-per-impiantet-e-perpunimit-te-mbetjeve-jap-doreheqjen--Tabaku-publikon-videon-e-Rames-Koha-te-mbaje-njehere-fjalen pstrongIsh-deputetja e PD-se Jorida Tabaku ka publikuar nje video ne facebook ku ka vene perballe fjaleve te kryeministrit Rama ne lidhje me inceneratoret investigimin e BIRNstrongp pNe video nga foltorja e Kuvendit kryeministri degjohet te thote 8220Nese jane 400 mln euro per impiantet e perpunimit dhe trajtimit te mbetjeve une jap doreheqjen8221p pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201906joridatabakujpgimg classaligncenter size-full wp-image-760565 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201906joridatabakujpg altjoridatabaku width960 height717 ap pNderkohe ne investigimin e publikuar nga BIRN thuhet se totali i kostove te ndertimit dhe operimit te inceneratorit kap vleren e 430 mln eurovep p styletext-align leftemKa ardhur koha te mbaje nje here te vetme fjalen te jape doreheqjen E ka thene vete me ze dhe figureem shkruan Tabakup piframe idam1594148264840 srchttpsvidnewsnetembed1594148264840 width700 height250 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframescript srchttpsvidnewsnetassetsjsvidjs CDATA videoid1594148264840type1ratio075 gtscriptp <![CDATA[42 eurodeputete kerkuan liberalizimin e vizave me Kosoven Presidenti Meta Qytetaret e meritojne duhet te ndodhe sa me pare Perspektiva europiane]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135783/titulli/42-eurodeputete-kerkuan-liberalizimin-e-vizave-me-Kosoven-Presidenti-Meta-Qytetaret-e-meritojne-duhet-te-ndodhe-sa-me-pare-Perspektiva-europiane pstrongPas kerkeses se 42 eurodeputeteve te cilet kerkojne liberalizimin e vizave me Kosoven ka reaguar edhe Presidenti i Republikes Ilir Metastrongp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007meta5jpgimg classaligncenter size-full wp-image-888752 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007meta5jpg altmeta width1146 height853 ap pPermes nje shenimi ne facebook Kreu i Shtetit thote se liberalizimi i vizave eshte nje domosdoshmeri per Kosoven qe duhet te ndodhe sa me pare sepse qytetaret e meritojnep pTeksa vlereson gjestin e eurodeputeteve qe kane kerkuar heqjen e vizave Meta shprehet se perspektiva evropiane e Kosoves po rritet dhe forcohet cdo ditep pemLiberalizimi i vizave per qytetaret e Kosoves eshte mese i merituar dhe nje domosdoshmeri qe duhet te ndodhe sa me parebr E pershendes gjestin politik te 42 anetareve te Parlamentit Europian ne mbeshtetje te perspektives europiane te Kosoves qe rritet dhe forcohet cdo dite si faktor paqeje dhe stabiliteti ne rajonem shkruan Presidentip <![CDATA[Apeli i eurodeputeteve gjesti i duhur politik- Genc Pollo Liberalizimi i vizave me Kosoven nuk eshte ceshtje e qeveritareve ne Tirane Mund te ishin frymezuar nga Prishtina per]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135782/titulli/Apeli-i-eurodeputeteve-gjesti-i-duhur-politik--Genc-Pollo-Liberalizimi-i-vizave-me-Kosoven-nuk-eshte-ceshtje-e-qeveritareve-ne-Tirane-Mund-te-ishin-frymezuar-nga-Prishtina-per pstrongIsh-deputeti i Partise Demokratike Genc Pollo ka pershendetur nismen e 42 eurodeputeteve qe kerkuan liberalizimin e vizave me Kosoven nen argumentin se ishin permbushur standardet e kerkuarastrongp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202003Pollojpgimg classaligncenter size-full wp-image-851757 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202003Pollojpg altPollo width1200 height797 ap pNe nje postim ne facebook Pollo thote se liberalizimi i vizave nuk eshte ceshtje e qeveritareve ne Tirane ndersa thekson se mund te ishin frymezuar nga Prishtina per te mos i shtuar kushtetp pTeksa kujton se qeveritaret e sotem ishin ne opozite kur u be i mundur liberalizimi i vizave Pollo shprehet se emKontributi i tyre asokohe ishte perhapja e panikut tek socialistet europiane e tek ca te tjere se po te hiqeshin vizat do te kishte dyndje popullore si ne 1991emp pstrongemReagimi i plote emstrongp pemshte e vertete qe Kosova i ka permbushur me kohe kushtet per liberalizimin e vizave Sic eshte e njohur qe disa shtete antare te BE ende nuk kane dhene pelqimin duke vonuar keshtu vendimmarrjen Prandaj apeli i eurodeputeteve eshte gjesti politik i duhur Vetem te mos harrojme se ky eshte vendim i politikaneve udheheqes ne BE dhe vetem i atyre Nuk eshte ceshtje e qeveritareve ne Tirane keta te fundit mund te ishin frymezuar nga Prishtina dhe mund te mos i kishin shtuar kushtet europiane nga 5 ne 9 e se fundi ne 15 Qeveritaret e sotem ishin opozitaret e djeshem kur shqiptaret moren liberalizimin e vizave ne Zonen Schengen 2011emp pemKontributi8221 i tyre asokohe ishte perhapja e panikut tek socialistet europiane e tek ca te tjere se po te hiqeshin vizat do te kishte dyndje popullore si ne 1991 Vizat u hoqen e dyndje nuk pati deri ne vitin 2014 kur dyndja filloi e nuk po pushon Kaq mjafton per te bere dallimin pa qene nevoja te kujtojme si e perdoren ata Grizelden e Roshitemp <![CDATA[Horrori ne Kombinat shefi i zjarrfikeses tregon momentin kur u futen ne shtepine e te veteflijuarave Blerta qau Do kishim shpetuar edhe Zhaneten nese]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135781/titulli/Horrori-ne-Kombinat-shefi-i-zjarrfikeses-tregon-momentin-kur-u-futen-ne-shtepine-e-te-veteflijuarave-Blerta-qau-Do-kishim-shpetuar-edhe-Zhaneten-nese div classfirstP pstrongShefi i zjarrfikeses se Tiranes tregoi momentin kur ata nderhyne ne shtepine e familjes Josifi ne Tirane ku ne 2 korrik u gjet e pajete Zhaneta dhe vajza e saj Anisa ndersa Blerta vajza tjeter ishte ne gjendje te rendestrongp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007shefijpgimg classaligncenter size-full wp-image-888717 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007shefijpg altshefi width699 height443 ap div div classtchAdBlock smallAdBlock div classsiteWidthContainer pZoti Shehu tregoi ne studion e 8220Shqiperia Live8221 se nese do ishte nderhyre me heret Zhaneta mund te ishte shpetuarp pemSherbimet ishin te gjitha atje beme evakuimin e trupave Nuk vajtem atje te paralajmeruar kjo eshte ajo qe dua te them Blerta qau kur hyme problemi eshte qe ne kur hyme diku nuk shikojme as majtas as djathtas shohim vetem per shenja jete fillimishtemp pemZjarrfikesit u futen dhe pane dicka te mbeshtjelle pastaj e moren dhe priten ekspertizen Ne kemi detyre te ndihmojme ata qe jane ne jete qe jane gjalle a sjell minuti nuk e sjell sekondi mund ta kishim gjetur dhe Blerten te pajete Se ndoshta po te kishim nderhyre me pare do kishim shpetuar dhe nje jete tjeterem tha aip pemMotra vdiq me 27 mars te vitit 2019 Mami me 2 korrik te ketij viti Motra ime Anisa qendroi 52 dite pa ngrene e pa pire Ne mars te 2020 nisem edhe ne me agjerimin pinim vetem uje donim te benim sakrifice te kthenim motren ne jete Perpara se motra te linte ushqimin e pushtuan demonet dhe krizat nervore Nuk i treguam askujt Diten qe mami nderroi jete u ul ne gjunje te lutejem ishte kjo deklarata qe Blerta Josifi tha nje dite me pare per ngjarjen TCHp pp div div <![CDATA[Reforma Zgjedhore Perfundon takimi i Rames me opoziten e re]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135780/titulli/Reforma-Zgjedhore-Perfundon-takimi-i-Rames-me-opoziten-e-re pstrongKa perfunduar pas rreth nje ore takimi i kryeministrit Edi Rama me opoziten parlamentare per Reformen Zgjedhore ndersa duket se palet nuk kane arritur nje marreveshjestrongp pKerkesa per takim me kryeministrin u be dje nga deputeti Myslim Murrizi dhe Edmond Stojkome argumentin se nuk moren pergjigje ne takimin e pare per kerkesat e tyrep pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007maxresdefault1jpgimg classaligncenter size-full wp-image-888710 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007maxresdefault1jpg altmaxresdefault width1280 height720 ap pOpozita parlamentare jane shprehur se nuk do ta votojne marreveshjen e arritur mes paleve ne Keshillin Politik per Reformen Zgjedhore nese nuk plotesohen kushtet e tyre listat e hapura rritje te pragut elektoral ne 5 dhe ndalimi i koalicionevep pKy ishte takimi i dyte i kryeministri Edi Rama me perfaqesues te opozites parlamentarep <![CDATA[Nuk terhiqemi nga listat e hapura- Rudina Hajdari pas takimit me Ramen Nuk do te leshojme pe Jemi 29 deputete ne Kuvend qe do kushtezojme voten]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135779/titulli/Nuk-terhiqemi-nga-listat-e-hapura--Rudina-Hajdari-pas-takimit-me-Ramen-Nuk-do-te-leshojme-pe-Jemi-29-deputete-ne-Kuvend-qe-do-kushtezojme-voten pstrongDeputetja e opozites parlamentare Rudina Hajdari pas takimit me kryeministrin Edi Rama ka thene se ende nuk kane rene dakord per hapjen e listave ndersa eshte shfaqur e prere se nuk do te leshojne asnje centimeter pe per kete ceshtjestrongp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202006rudina-hajdari2jpgimg classaligncenter size-full wp-image-884870 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202006rudina-hajdari2jpg altrudina hajdari width913 height460 ap pHajdari theksoi se jane 29 deputete ne Kuvend qe do te kushtezojne voten e tyre dhe beteja e listave e marre persiper nga opozita parlamentare do te shkoje deri ne fundp pemI beme kerkesen Rames per listat e hapura nuk terhiqemi E ka marre persiper kete beteje deri ne fund dhe ska terheqje qofte nga presioni nga te huajt ne nuk do te terhiqemi nga kjo kerkese sepse listat e hapura jane te dobishme Kjo kerkese ne fakt vjen ne menyre ne kohe te veshtire por eshte e nevojshme qe mos mbetemi ne vend numero dhe te kemi zgjedhje me standarde me demokraci funksionale Ta bejme realiteti Duhet ta realizojmeemp pemListat e hapura mbeshteten nga 75 e qytetareve dhe duhet patjeter ta realizojme Nese Rama zgjedh te shkoje me opoziten jashte parlamentare do ti ktheje kurrizin shqiptareve Nese do ndjeki rrugen per hapjen e listave do ti beje nder shqiptareveemp pemNe i shtruam kerkesat tona dhe kuptohet qe ka nje presion Marreveshja qe eshte bere mes partive ne ate tryeze i sherbeu integrimit dhe faktit qe riktheu ne sistem PD dhe LSI por nuk eshte e plote dhe nuk mbeshtetet nga publiku i gjere Duhet qe te kemi mbeshtetjen e qytetareveemp pemNe nuk terhiqemi nga kerkesa jone dhe padyshim qe do ta kushtezojme Jemi 29 deputete dhe te tjere qe nuk e kane deklaruar voten e tyre qe do ta kushtezojme Ne e kemi marre persiper kete beteje dhe do ta cojme deri ne fund do ti imponohemi mazhorances Nuk leshojme asnje cm peemp pemKa presione nga te gjitha anet Ke edhe deputete qe mund te shkojne dhe te ndryshojne mendjen e tyre por une si deputete dhe te tjeret kemi qene te qarte per kerkesat tonaem tha Hajdarip pp <![CDATA[Takimi me opoziten per Zgjedhoren Rama Ne nje konsensus trepalesh askush nuk do marre gjithcka qe deshiron Te gatshem te konsiderojme nje formule te hapjes se listave por]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135778/titulli/Takimi-me-opoziten-per-Zgjedhoren-Rama-Ne-nje-konsensus-trepalesh-askush-nuk-do-marre-gjithcka-qe-deshiron-Te-gatshem-te-konsiderojme-nje-formule-te-hapjes-se-listave-por pstrongKryeministri Edi Rama tha se nuk u arrit te gjendjet gjuha e perbashket me opoziten parlamentare sa i takon diskutimeve per Reformen Zgjedhorestrongp pNe nje komunikim per mediat pas perfundimit te takimit Rama tha se marreveshja e arritur ne Keshillin Politik eshte nje baze mbi te cilen mund te shtojme por nuk mund te heqim Ai tha se ne nje konsensus te gjitha palet duhet et bejne leshimep pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007rama2pngimg classaligncenter size-full wp-image-888741 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007rama2png altrama width647 height450 ap pJo sepse kemi nje konflikt ne themel qe lidhet me marreveshjen qe kemi bere me opoziten jashteparlamentare dhe per mua ajo eshte nje baze mbi te cilen sigurisht qe mund te zhvillojme me tutje procesin dhe mund te shtojme por nuk mund te heqim Ne jemi te gatshem te konsiderojme nje formule te hapjes se listave te diskutojme per ta formalizuar pergjate procesit te diskutimeve dhe per te arritur ne nje konsensus tre palesh Ne nje konsensus trepalesh askush nuk do marre gjithcka qe deshiron te terja palet do te duhet te pranojne dicka qe nuk deshirojne por e rendesishme eshte qe te gjithe te kene ze ne proces E para kemi nevoje per nje maxhorance te gjere ne Kuvend qe eshte shume pertej asaj qe kemi PS nuk do te angazhohet ne procese kapje te nje vote ketu e nje atje per te bere nje ligj kaq te rendesishem dhe une nuk kam ndonje respekt me te madh per ata qe jane jashte se per keta qe jane brenda por askush nuk ka as monopol e privilegje Sot eshte e vertete qe nje shumice dermuese e qytetareve duan te kene me shume ze ne proces kjo eshte me se e qarte dhe ne e kemi sfide te jemi pasqyre ku reflektohen deshirat e njerezve dhe ne nje proces ku ne jemi te vendosur te ecim keshtu sic jemi ka shume rendesi zgjerimi i aleances me njerezit kjo behet duke i perfshire me shume ne vendimmarrje por marreveshja eshte nje pengese e madhe per anen tjeter per deputete aktual te opozites dhe ata duhet te pajtohen me idene qe duhet ta kapercejne Nuk mund ti kthehemi marreveshjes eshte nje leshim shume i madh qe i kemi bere PD dhe kete ne duhet ta mbajme nderkohe qe per te zgjeruar me tutje procesin miqte e opozites parlamentare duhet te mirekuptojne ato joparlamenatre Te gjitha palet duhet te bejne leshime tha Ramap <![CDATA[Heqja e vizave per Kosoven Balla mbeshtet kerkesen e 42 eurodeputeteve BE po humbet besueshmerine duke mos respektuar]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135777/titulli/Heqja-e-vizave-per-Kosoven-Balla-mbeshtet-kerkesen-e-42-eurodeputeteve-BE-po-humbet-besueshmerine-duke-mos-respektuar pstrongZevendeskryetari i Grupit te PPE-se ne Parlamentin Evropian Andrey Kovatchev sebashku me 41 eurodeputete i ka derguar nje leter presidentit te Frances Emmanuele Macron dhe kryeministrit holandez ku i kerkon qe Keshilli i Europes te heqe vizat per qytetaret e Kosoves deri ne fund te vitit 2020strongp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007ballajpgimg classaligncenter size-full wp-image-888684 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007ballajpg altballa width600 height400 ap pPermes nje shenimi ne Twitter Kovatchev shkruan se prej dy vitesh Kosova i ka plotesuar te gjitha standardetp pemSe bashku me 41 eurodeputetet nenshkrova 2 letra per Presidentin Emmanuele Macron dhe kryeministrin holandez kerkese qe te heqin vizat per qytetaret e Kosoves ne Keshillin e Europes deri ne fund te vitit 2020 U bene 2 vite qe kur Kosova i ka plotesuar te gjitha standardet e teknologjise Keshtu qe BE-ja mund te jete nje ndermjetes i drejteem shkruan Kovatchevp pKy reagim i zevendeskryetarit te Grupit te PPE-se ne Parlamentin Evropian eshte mbeshtetur edhe nga kreu i grupit parlamentar te PS-se Taulant Ballap pTeksa ka shperndare postimin e tij Balla shkruan se eshte plotesisht dakord me Kovatchev ndersa thekson se BE po humbet besueshmerine duke mosrespektuar permbushjen e standardevep pemJam plotesisht dakord me Andrey Kovatchev qe BE po humbet besueshmerine dhe korrektesine duke mos e korrigjuar permbushjen e te gjitha standardeve teknike te Kosoves Faleminderit per te gjithe eurodeputeteve nga grupet kryesore politike per mbeshtetjen e madhe te treguar permes letrave qe i derguan Presidentit dhe Kryeministritem shkruan Ballap <![CDATA[12 mije euro per ti cuar ne SHBA dhe Angli Gjykata e Posacme denon me 73 vite burg shtate anetaret e grupit kriminal Perfitojne ulje denimi sepse]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135776/titulli/12-mije-euro-per-ti-cuar-ne-SHBA-dhe-Angli-Gjykata-e-Posacme-denon-me-73-vite-burg-shtate-anetaret-e-grupit-kriminal-Perfitojne-ulje-denimi-sepse pstrongShtate anetaret e grupit kriminal qe trafikonin persona drejt SHBA-ve dhe Anglise ne menyre te paligjshme kundrejt shumes 12 mije euro me pasaporta apo viza false jane denuar me 10 dhe 11 vite burgstrongp figure idattachment888686 stylewidth 1024px classwp-caption aligncentera hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007sendet-e-sekuestruarajpegimg classsize-full wp-image-888686 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007sendet-e-sekuestruarajpeg altsendet e sekuestruara gjate operacionit width1024 height506 afigcaption classwp-caption-textsendet e sekuestruara gjate operacionitfigcaptionfigure pNews 24 raporton se Gjykata e Posacme ka denuar me 11 vite burg Gazmend Garupin Haxhi Ramadanin dhe Sotiraq Andonin ndersa 4 te tjeret Bledjan Ramadani Eduart Shima Shpetim Kirit dhe Pellumb Pali jane denuar me nga 10 vite burgp pNe total ky grup eshte denuar sot me 73 vite burg teksa disa prej te perfshireve u liruan me pare nga Gjykata Behet e ditur se te denuari do te perfitojne ulje denimi per shkak te pranimit te gjykimit te shkurtuarp pGrupi kriminal u shkaterrua ne vitin 2018 si rezultat I finalizimit me sukses te operacionit strongGarantuesitstrong dhe funksiononte ne gjithe Shqiperine por me baze ne nje laborator ne Shkoder ku falsifikoheshin pasaportat dhe vizat apo kartat IDp pstrongLEXO EDHEstrongp pa hrefhttpwwwpanoramacomalviza-false-per-shba-e-angli-kreu-i-grupit-justifikohet-ne-gjyq-sdegjoj-mirestrongViza false per SHBA e Angli kreu i grupit justifikohet ne gjyq Sdegjoj mirestrongap pp <![CDATA[U mblodhen te benin tifo per Tiranen jashte stadiumit policia procedon penalisht gjashte tifoze gjobitet edhe pronari i lokalit Detaje]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135775/titulli/U-mblodhen-te-benin-tifo-per-Tiranen-jashte-stadiumit-policia-procedon-penalisht-gjashte-tifoze-gjobitet-edhe-pronari-i-lokalit-Detaje pstrongPolicia e Tiranes ka proceduar penalisht gjashte shtetas pasi diten e djeshme kane organizuar nje tubim te paligjshme jashte ambienteve te stadiumit Selman Stermasi gjate kohes qe luhej ndeshja Tirana Kukesistrongp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007sport2-e1594141628459jpgimg classaligncenter size-full wp-image-888697 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007sport2-e1594141628459jpg altsport width1003 height430 ap pPolicia ben me dije se eshte gjobitur me vleren e 1 milione lekeve te reja pronari i nje lokali ne afersi te stadiumitp pAi kishte lejuar te futeshin dhe te qendronin ne ambientet e brendshme te lokalit tifozet qe nuk po zbatonin urdhrin e Policise per tu shperndare dhe respektuar distancimin socialp pemstrongNjoftimi i plote strongemp pemOrganizuan grumbullim dhe manifestim te paligjshem si dhe nuk u binden urdhrit te punonjesve te Policise per tu shperndare procedohen penalisht 6 shtetas organizatore te tubimitemp pemGjate zhvillimit te ndeshjes se futbollit midis ekipeve Tirana 8211 Kukesi pasditen e djeshme ne stadiumin Selman Stermasi disa persona kane grumbulluar prane stadiumit nje grup tifozesh te skuadres Tirana ne shkelje te protokolleve te sigurise per parandalimin e perhapjes se COVID-19 duke prishur rendin dhe qetesine publike dhe duke kundershtuar urdhrin e punonjesve te Policise per tu shperndareemp pemPas veprimeve te shpejta hetimore te kryera nga ana e Seksionit per Hetimin e Krimit ne Komisariatin e Policise Nr 2 Tirane jane identifikuar dhe proceduar ne gjendje te lire organizatoret konkretisht shtetasitemp pemMJ F M E S O K G X dhe K Memp pemGjithashtu ne bashkepunim me Inspektoratin Shteteror Shendetesor u gjobit me 1 milione leke te reja pronari i nje lokali ne afersi te stadiumit pasi lejoi te futeshin dhe te qendronin ne ambientet e brendshme te lokalit tifozet qe nuk po zbatonin urdhrin e Policise per tu shperndare dhe respektuar distancimin social urdher i dhene disa here me megafon qe prej fillimit te grumbullimit te paligjshem e deri ne shperndarjen e plote te tyreemp pemMaterialet hetimore do ti referohen Prokurorise prane Gjykates se Shkalles se Pare Tirane per veprime te metejshme per veprat penale Mosbindja ndaj urdhrit te punonjesit te policise se rendit publik Prishja e qetesise publike dhe Organizimi dhe pjesemarrja ne grumbullime e manifestime te paligjshmeemp <![CDATA[Nuk qeshnin e luanin si gjithe te tjeret- Flasin mesueset e Anises dhe Blertes Babai u kishte pesuar tromboze dhe perjetoi traume kurse Zhaneta]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135774/titulli/Nuk-qeshnin-e-luanin-si-gjithe-te-tjeret--Flasin-mesueset-e-Anises-dhe-Blertes-Babai-u-kishte-pesuar-tromboze-dhe-perjetoi-traume-kurse-Zhaneta div classfirstP pstrongTirana dhe e gjithe Shqiperia u trondit disa dite me pare nga vdekja e nje nene dhe e bijes se saj saktesisht Zhaneta dhe Anisa Josifi Grate zgjodhen qe te veteflijoheshin me shpresen qe do te ringjalleshin serishstrongp div classclearfix pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007zhaneta-kombinatjpgimg classaligncenter size-full wp-image-887436 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007zhaneta-kombinatjpg altzhaneta kombinat width600 height400 aAnisa raportohet se kishte 15 muaj qe kishte vdekur me 29 mars 2019 ndersa e ema Zhaneta sipas deshmise se vajzes se mbijetuar Blertes kishte humbur jeten me 2 korrik Ne banesen e tyre u gjeten disa ditare me permbajte fetarep pSakaq me ane te nje interviste per emisionin Shqiperia Live mesueset e Anises dhe Blertes ne kohen kur ato kane jetuar ne Permet dhane detaje te reja nga vajzat Sipas tyre Anisa dhe Blerta ishin vajza mjaft te qeta te perkushtuara ndaj mesimeve Babai i vajzave nje ish-mesues me profesion ishte nje person mjaft i respektuar ne qytetin e Permetit nje gje e tille thuhet dhe per te emen e vajzave Zhaneten Mesueset thane se gjate kohes qe vajzat kane studiuar ne shkollat ku ato punojne nuk kane shfaqur interesin ndaj ndonje sekti fetarp pemI njoh qe te dyja vajzat Blerta ka mbaruar ne 2005-en i mbaroi te katerta vitet ketu te ne Ndersa Anisa ka mbaruar vetem 2 vite dhe prej andej eshte larguar per ne Tirane Jam tronditur shume kam kaluar ne gjendje shoku Kisha shume respekt per te emen e vajzave dhe per vete vajzat per vete familjen nga rridhte ishin vajza shume te mira E ema shiste ne treg kisha kontakt me te thjesht si qytetare Njihja babane e tyre sepse ishte pak a shume moshatar me mua Ka qene njeri i respektuar dhe i nderuar ne qytetin tone Jo nuk ka punuar sepse ai kishte vite qe kishte pesuar trombozen ne krahe dhe nga kjo ai ka perjetuar traume si personem u shpreh mesuese Luljetap pEdhe mesuese Elona i kujton keshtu vajzat e familjes Josifip pemPo mesa mbaj mend sepse te dyja vajzat i kam fytyra te njohura per Anisen e kam pasur nxenese Ajo qe mbaj mend eshte vajza te sjellshme te rregullta shembullore te qeta vajza korrekte dhe me deshire per te mesuar Nuk e kam ditur kete pjesen e sekteve fetare Ishin korrekte si femijet e tjere Ishin vajza te qeta dhe jo shume te hedhura ne shoqeri jo qe te qeshnin e te luanin shume si te gjithe te tjeretem tha mesuese Elonap p classlastTop Channelp div div div classclearfixdiv div classtchAdBlock smallAdBlockdiv <![CDATA[Shefi i Rrugores se Elbasanit rezultoi pozitiv me COVID-19 del pergjigja e tamponit edhe per shokun e tij]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135773/titulli/Shefi-i-Rrugores-se-Elbasanit-rezultoi-pozitiv-me-COVID-19-del-pergjigja-e-tamponit-edhe-per-shokun-e-tij pstrongRreth nje jave me pare Shefi i Policise Rrugore te Elbasanit u konfirmua pozitiv me COVID-19strongp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007Elbasanpoliciajpgimg classaligncenter size-full wp-image-888707 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007Elbasanpoliciajpg altElbasanpolicia width780 height440 ap pPas konfirmimit te tij disa tampone i jane bere kontakteve te aferta te tij mes tyre shokut te ngushte Edhe ky i fundit ka rezultuar pozitiv me koronavirus duke e cuar ne dy numrin e te prekurve ne Drejtorine e Policise ne Elbasanp pPanorama ka mesuar se AK eshte vetekarantinuar menjehere pasi mori pergjigjen e tamponitp pNderkohe numri i infeksioneve ne vend vijon te mbetet i larte Diten e sotme jane konfirmuar pozitive 74 persona ndersa dy kane humbur betejen me COVID-19 ne 24 orep <![CDATA[Reforma Zgjedhore Rama mberrin ne kryesine e Kuvendit nis takimi me opoziten e re]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135772/titulli/Reforma-Zgjedhore-Rama-mberrin-ne-kryesine-e-Kuvendit-nis-takimi-me-opoziten-e-re pstrongKryeministri Edi Rama ka mberritur ne Kryesine e Kuvendit ku ka nisur edhe takimi me opoziten parlamentare per Reformen Zgjedhorestrongp pKerkesa per takim me kryeministrin u be dje nga deputeti Myslim Murrizi dhe Edmond Stojkome argumentin se nuk moren pergjigje ne takimin e pare per kerkesat e tyrep pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007maxresdefault1jpgimg classaligncenter size-full wp-image-888710 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007maxresdefault1jpg altmaxresdefault width1280 height720 ap pOpozita parlamentare jane shprehur se nuk do ta votojne marreveshjen e arritur mes paleve ne Keshillin Politik per Reformen Zgjedhore nese nuk plotesohen kushtet e tyre listat e hapura rritje te pragut elektoral ne 5 dhe ndalimi i koalicionevep pKy eshte takimi i dyte i kryeministri Edi Rama me perfaqesues te opozites parlamentarep <![CDATA[Qeveria eshte dorezuar para virusit- eksperti denoncon Nje mjek ne Kamez infektohet me COVID-19 kurse stafit te Qendres Shendetesore]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135771/titulli/Qeveria-eshte-dorezuar-para-virusit--eksperti-denoncon-Nje-mjek-ne-Kamez-infektohet-me-COVID-19-kurse-stafit-te-Qendres-Shendetesore pstrongEksperti i Shendetesise ne Partise Demokratike Gent Koduzi ne nje postim ne facebook thote se qeveria eshte dorezuar perballe koronavirusit dhe nuk po arrin te mbroje dot as qytetaret dhe as mjeketstrongp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202004koduzijpgimg classaligncenter size-full wp-image-855992 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202004koduzijpg altkoduzi width1280 height853 ap pKoduzi thote se nje staf mjekesor ne Kamze ka rezultuar pozitive me COVID dhe teksa i uron sherim te shpejte eksperti denoncon faktin se stafi nuk eshte kontaktuar per te bere hetimin epidemiologjikp pAi shton se kjo qender duhet mbyllur derisa te sqarohet statusi shendetesor i punonjesve ne menyre qe te mos kthehet ne qender infektimi per popullaten si QSUTp pstrongemReagimi i plote emstrongp pemQeveria eshte dorezuar perpara virusit covid-19 Ajo nuk arrin te mbroje as qytetaret as punonjesit e shendetesise Nje staf mjeksor i qendres shendetesore Kamez ka rezultuar covid-19 pozitiv dhe gjej rastin ti uroj koleges sherim te shpejte Por asnje nga stafi nuk eshte kontaktuar per hetim epidemiologjik aq me teper ti behet tamponi Ne mungese te kryerjes se tamponit kjo qender duhet mbyllur derisa te sqarohet statusi shendetesor i punonjesve te saj qe mos te kthehe ne qender infektimi per popullaten si QSUT Nderkohe Rama eshte fshehur dhe nuk foli asnje fjale as per humbjen e jeteve te dy mjekeve TURPemp pp <![CDATA[PS nis fushaten Rama takim me deputete ne qarqe Kryebashkiaket do vijojne mandatin e tyre Nuk jam per lista te hapura por]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135770/titulli/PS-nis-fushaten-Rama-takim-me-deputete-ne-qarqe-Kryebashkiaket-do-vijojne-mandatin-e-tyre-Nuk-jam-per-lista-te-hapura-por pstrongPartia Socialiste ka nisur fushaten per zgjedhjet parlamentare te vitit 2021 ndersa kryeministri Edi Rama ka pritur sot ne takim deputetet sipas qarqeve ku ka ndare edhe detyratstrongp pTakimet jane zhvilluar ne Sallen e Hartave ne Kryeministri qe prej ores 1300 deri ne oren 1900p pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007Edi-rama-Abdullah-Hoti1jpgimg classaligncenter size-full wp-image-887481 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007Edi-rama-Abdullah-Hoti1jpg altEdi rama-Abdullah Hoti width1111 height689 ap pRama ka thene gjate takimit se nuk do te kete zgjedhje te parakohshme ne Bashki dhe se kryebashkiaket do te vijojne mandatin e tyrep pPo ashtu ai ka theksuar se nuk eshte per lista te hapur por megjithate ka shtuar se deri ne fund nuk i dihetp p8220emNuk ka zgjedhje te parakohshme per bashkite kryebashkiaket do te vijojne mandatin e tyre Une nuk jam per lista te hapura por cfare nuk ndodh deri ne fund keshtu qe kjo fushate eshte beteje e juaja Ne varesi te dinamikes politike mund te mos kemi koalicione parazgjedhoreem8220 u ka thene Rama deputetevep pNderkohe kryeministri pritet te therrase neser edhe kryebashkiaket ne disa takime te ndryshme te grupuara sipas qarqevep pp <![CDATA[do deklarate nga qeveria per ndryshime kunder konsensusit- PPE Reforma Zgjedhore te miratohet sa me shpejt Te filloje ndjekja penale per akuzat ne dosjet]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135769/titulli/do-deklarate-nga-qeveria-per-ndryshime-kunder-konsensusit--PPE-Reforma-Zgjedhore-te-miratohet-sa-me-shpejt-Te-filloje-ndjekja-penale-per-akuzat-ne-dosjet pstrongGrupi Parlamentar i Partise Popullore Europiane kerkoi sot miratimin e Reformes Zgjedhore sipas marreveshjes se arritur me 5 Qershor mes paleve ne Keshillin Politikstrongp pZedhenesi i grupit qe mbulon ceshtjet e politikes se Jashtme Michael Gahler tha se reforma duhet te miratohet pa ndryshime ndersa i terhoq vemendjen mazhorances qe te mos beje veprime qe shkojne kunder konsensusit te arriturp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007gfjfj-675x450jpgimg classaligncenter size-full wp-image-888677 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007gfjfj-675x450jpg altgfjfj-675x450 width675 height450 ap pemKy konsensus ka qene nje kusht kryesor i BE per fillimin e negociatave te anetaresimit Ai duhet te ndiqet nga zbatimi i sinqerte i Ligjit Zgjedhor ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe lokaleem thuhet ne deklaraten e Gahlerp pPo ashtu ai kerkon edhe fillimin e ndjekjeve penale lidhur me akuzat e blerjes se votave ne zgjedhjet e kaluara perfshire ato ne Dosjet 184 dhe 339p pstrongDeklarata e plotestrongp pNe grupi i Partive Popullore Europiane ne Parlamentin Evropian urojme palet ne Keshillin Politik shqiptar ne te cilin pas Marreveshjes se 5 Qershorit u ra dakord per paketen e amendamenteve per zgjedhjet Ne vleresojme konsensusin mes paleve qe perfshinte Partine Socialiste ne pushtet dhe Partine Demokratike anetare e PPE dhe presim miratimin e shpejte zyrtar te kesaj pakete do deklarate nga partia ne pushtet per ndryshime te tjera te njeanshme shkon kunder konsensusit te arriturp pKy konsensus ka qene nje kusht kryesor i BE per fillimin e negociatave te anetaresimit Ai duhet te ndiqet nga zbatimi i sinqerte i Ligjit Zgjedhor ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe lokalep pNe mars Keshilli Evropian kerkoi qe Shqiperia te qartesoje ligjshmerine e zgjedhjeve lokale te vitit 2019 Fakti qe bashkite ne Shqiperi drejtohen nga nje parti e vetme e kundershton nocionin themelor te nje demokracie pluralistep pKeto jane tre kushte te rendesishme nga 15 qe Shqiperia duhet te permbushe perpara fillimit te negociatave te anetaresimit ne BEp pOpinionet e koheve te fundit te Komisionit te Venecias per lirine e medias dhe gjyqesorit duhet te zbatohen plotesisht ne fryme dhe ne germe ne menyre qe te korrigjojne devijimet e meparshme dhe te ecet perparap pGjithashtu duhet te fillohet ndjekje penal lidhur me akuzat e blerjes se votave ne zgjedhjet e kaluara perfshire ato ne Dosjet 184 dhe 339p pTe 15 Kushtet u vendosen ne Mars nga Keshilli Evropian dhe u konfirmuan muajin e kaluar ne Parlamentin Evropian nga nje shumice e madhe nderpartiakep pGrupi i Partive Popullore Europiane vazhdon te mbeshtese Shqiperine ne rrugen e saj drejt BEp <![CDATA[Je shkolluar nga Komiteti i Prizrenit- Pergjigjja e akademikut per Auron Taren Shume hamendesime]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135768/titulli/Je-shkolluar-nga-Komiteti-i-Prizrenit--Pergjigjja-e-akademikut-per-Auron-Taren-Shume-hamendesime pstrong8220Koliqi dhe Camaj ishin per nje kohe te gjate ne sherbim te inteligjences se huaj Marredheniet e tyre te komplikuara me sherbimet sekrete italiane amerikane gjermane UDB-nea hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201811Ardian-Ndrecajpgimg classalignnone size-full wp-image-695685 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201811Ardian-Ndrecajpg altArdian-Ndreca width991 height552 astrongp pSi duhen trajtuar keto figura ne driten e fakteve te reja8221 Auron Tare fton permes ketyre rreshtave lexuesit te shikojne 8220anen e pazbuluar8221 te shkrimtareve Martin Camaj dhe Ernest Koliqi si dhe te tjere emrave te njohur permes detajeve qe ai sjell ne shkrimin e tij 8220Dritehije ne histori8221p pMirepo hulumtimi arkivor ne dokumentacione vendese e te huaja rreth veprimtarise ne sherbim te agjencive te huaja inteligjente te dy shkrimtareve Martin Camaj dhe Ernest Koliqi per me teper menyra sesi ai i sillet publikut nga Tare duket se kane irrituar te tjere studiues Nder ta eshte edhe akademiku i sapozgjedhur Ardian Ndreca i cili pretendon se ndryshe nga c8217kerkon te tregoje Tare 8220Koliqi dhe Camaj kane qene ne kahun e drejte8221a hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007pjimage-45jpgimg classalignnone size-full wp-image-888585 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007pjimage-45jpg altpjimage 4 width600 height400 ap p8220S8217do ta kisha mendue kurre se nen ate fytyren prej Shvejku baballek te Auron Tares mund te mshehej nji historian i holle qe perpiqet me hjedhe ndonji kove balte mbi figurat e Ernest Koliqit dhe Martin Camajt Por ky Tarja ka meriten se te pakten nuk asht marre me vepren e tyne por ka ba detyrat e shtepise tue u ushtrue ne ate profesionin e vetem qe njeh Tarja ka nise me germue virtualisht nder arkiva ne vend qe me vijue me koleksionue gezhoja te ndryshkuna nder poligonet ku dikur i kallte daten Paktit te Atlantikutp pFotokopjet e Tares nder arkiva jane si fotokopjet e bankenotave te Bankes se Shtetit qe ndokush mundohet me t8217i shite si te verteta Pertej humorit pse ne fund te fundit i shkreti asht produkt i patjetersueshem i kohes dhe rrethanave qe e kane prodhue dhe e ka kete tare te pashlyeshme ne vetvete shkrimi i tij s8217kishte asnji fill logjik nuk kishte as ere arsyeje historike vec disa dokumente te pakontekstualizueme e mandej shume hamendesime qe dy rreshta ma poshte paraqiteshin si te verteta historike te provueme e ma tej rishtas makinacione dashakeqese prej sigurimasi8221 shkruan Ndrecap pStudiuesi rendit me tej edhe disa pasaktesi qe ka ne dokumentet e shqyrtuara nga Tare 8220Per shembull Koliqi ambasador ne Vatikan ne vitin 1943 8211 e gjithe kjo te ban me mendue se sa lehte te kishte hanger dreqi dikur me pase perfundue para Tares me cfaredolloj uniforme te ishte vesh ky i funditp pTarja asht qartesisht nji prej megallomaneve nostalgjike qe ka te drejten me shkrue cfaredolloj gjaje t8217i kercejne ne krye madje ka meriten qe s8217e mshehe kete gja perkunder me habit dashakeqesia e atyne qe kontrabandojne si te ishin studime historike ato qe Tarja 8211 i pafuqishem ne artin e historishkrimit 8211 gjen te gatshme ne internet dhe i ban copypaste me zellin e nji Shvejku hoxhist8221 shton nder te tjera akademiku Mirepo studiuesi Auron Tare ka vijuar me tej repliken me Ndrecen duke u ndalur ne disa aspekte personale te ketij te fundit si ndryshimi qe i ka bere mbiemrit pasi ka shkuar ne Rome dhe fakti qe sipas tij shkollimi i Ndreces eshte bere nga ish-anetare te Komitetit te Prizrenit ku edhe Martin Camaj ishte anetar dhe provave origjinale e fakteve te terthorta qe Tare sjell ka qene ne sherbim te UDB-se jugosllavep pSipas tij ky Komitet 8220perpos organizimit te nje force te armatosur gati per t8217u perdorur ne nje moment oportun ishte pike se pari nje organizate permes se ciles UDB-ja kishte ndertuar nje rrjet informativ per te depertuar jo vetem ne Shqiperi por edhe ne diasporen shqiptare pra nje organizate spiunazhi8221p p8220Mesimdhenesit Ndreca aka Marku dicka i ka djegur ne botimin tim Dritehije te Koliqit dhe Camajt saqe pa gdhire ka mbushur faqet e portaleve shqiptare me reagime tipike per ata qe tallte Ushtari i mire Shvejk Nuk deshiroj fare te merrem me replike me mesimdhenesit Ndreca aka Marku prandaj ne keto radhe doja thjesht te mbroja Shvejkun personazhin komik te femijerise Sa per Ndrecen i cili pasi mberriti ne Rome dhe ndryshoi mbiemrin e femijerise mund te flas ndonje here tjeter pasi mbeshtetja dhe shkollimi i tij nga ish-anetare te Komitetit te Prizrenit meriton nje shkrim me vete8221 shkruan Tarep pstrongLisandri dhe Aristea Kola Kur mitet perflitena hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201705lisandri-kolajpgimg classalignnone wp-image-480868 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201705lisandri-kolajpg altlisandri kola width541 height337 astrongp pNe nje shkrim te publikuar ne rrjetet sociale studiuesi dhe poeti Lisandri Kola bashkautor me Aristea Kolen reagojne rreth botimit te Auron Tares 8220Dritehije mbi Camajn dhe Koliqin8221 8220Ju keni nxjerre dokumente dhe i keni kontekstualizue ne nji kah interpretimi qe ne dukje perban nji provokacion qe lidhet kryekeput me emnin e dy figurave te randesishme si Camaj e Koliqi po nuk jua asht ndale 8216penda8217 pa ceke edhe Oroshin Gjecajn e Sheldine e madje ju vjen habi se pse kane ndjte bashke Per tri arsye te thjeshta zotnia juej Nji se jane veriore dy se jane katolike dhe e treta antikomuniste E jo per arsye 8216rekrutimi8217 si metoni ju me ua paraqit lexuesve Se cilat jane qellimet 8216e ndershme8217 tueja me mprehe lapsin ndaj trinise se masiperme kete ka me e vertetue koha8221 shkruan Kola Ai thekson me tej se 8220Se sa ka qene Camaj bashkepunetor i Sigurimit e tregon arratisja e tij8221p h3stronga hrefhttpwwwpanoramacomalauron-tare-martin-camaj-dhe-ernest-koliqi-te-pazbuluar-si-informatore-te-agjenturave-te-huaja-250-dollare-ne-muajLEXO EDHEAuron Tare Martin Camaj dhe Ernest Koliqi te pazbuluar si informatore te agjenturave te huaja 250 dollare ne muajastrongh3 pp <![CDATA[Koronavirusi Rritet ndjeshem numri i viktimave ne Itali Regjistrohen 138 raste te reja]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135767/titulli/Koronavirusi-Rritet-ndjeshem-numri-i-viktimave-ne-Itali-Regjistrohen-138-raste-te-reja pstrongVijon te bjere kurba e epidemise ne Itali ndersa sot jane regjistruar 138 raste te reja kunder 208 dje duke e cuar numrin total te te infektuarve ne vend ne 241956strongp pPor vendi ka shenuar nje rritje ne numrin e viktimave ku ne 24 oret e fundit 30 persona humben jeten ndersa dje 8 persona humben betejen me COVID-19p pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007spitali-infektiv-covid-koronavirus-intubim-terapi-intensive9jpgimg classaligncenter size-full wp-image-886870 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007spitali-infektiv-covid-koronavirus-intubim-terapi-intensive9jpg altspitali infektiv covid koronavirus intubim terapi intensive9 width960 height640 ap pNumri total i viktimave nga koronavirusi ne Itali ka shkuar ne 34899p pSot numri i te sheruarve ne Itali ishte 574 ndersa numri i pergjithshem i tyre ka shkuar ne 192815p <![CDATA[Zgjedhorja Rama takim sot me opoziten jashteparlamentare Lubonja shte e veshtire ta prishesh ate marreveshje nderkombetaret]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135766/titulli/Zgjedhorja-Rama-takim-sot-me-opoziten-jashteparlamentare-Lubonja-shte-e-veshtire-ta-prishesh-ate-marreveshje-nderkombetaret pstrongNdersa kryeministri Edi Rama do te takohet sot me drejtues te grupeve parlamentare te opozites brenda Kuvendit per te diskutuar ne lidhje me kerkesen e tyre se nuk do te mbeshtesin draftin konsensual te arritur nga Keshilli Politik per reformen zgjedhore nese smerren parasysh kerkesat analisti Fatos Lubonja komentoi situatenstrongp pI ftuar ne studion e lajmeve ne News 24 ai tha se kryeministri Rama e sheh gjithnje e me te veshtire fitoren e zgjedhjeve ndaj gjen keto manovra per te ndryshuar rregullat Sipas tij Rama e ka te veshtire te prishe marreveshjen e dakordesuar me nderkombetaretp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007lubonja4-768x396jpgimg classaligncenter size-full wp-image-887267 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007lubonja4-768x396jpg altlubonja4-768x396 width768 height396 ap pemZgjedhejt Covid ekonomia ndikojne per ndryshimin e elektoratit mund te jene ndeshkuese per qeverine e Edi Rames Zgjedhjet apo debati i zgjedhjeve nuk mund te mos lidhet me faktin se duke ndjere keto rreziqe Rama kerkon te maksimizoje mundesite e fitores se tij nje nga format eshte ndryshim ne rregullat e zgjedhjeve qe nuk do te tolerojeemp pemTe prishesh ate marreveshje te dakordesuar nga SHBA eshte e veshtire dhe behet me e veshtire sot per Ramen se nese pati nje fare besimi nga nderkombetaret per te pranuar nje opozite kukull sot e ka shume te veshtire ti pranohet nje ndryshim me opoziten parlamentare kunder opozites jashteparlamentare Nuk ia pranojne nderkombetaret se do te te thote te vazhdoje kalvari i kesaj Shqiperie te neperkembur nga kjo lloj politikeem- tha aip <![CDATA[Auron Tare Martin Camaj dhe Ernest Koliqi te pazbuluar si informatore te agjenturave te huaja 250 dollare ne muaj]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135765/titulli/Auron-Tare-Martin-Camaj-dhe-Ernest-Koliqi-te-pazbuluar-si-informatore-te-agjenturave-te-huaja-250-dollare-ne-muaj pstrong8220Dritehije ne histori 8211 Martin Camaj dhe Ernest Koliqi te pazbuluar8221 eshte ky hulumtimi i studiuesit Auron Tare rreth veprimtarise se dy personaliteteve shqiptare qe ka hapur debate mes studiuesishstrongp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007pjimage-45jpgimg classalignnone size-full wp-image-888585 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007pjimage-45jpg altpjimage 4 width600 height400 ap pAutori i ketij shkrimi te publikuar rishtazi ne 8220Peizazhe te fjales8221 referuar dokumenteve te ndryshme arkivore vendase dhe te huaja duke bere nje lidhje logjike dhe interpretim te fakteve e provave origjinale pretendon se dy shkrimtaret kane qene te perfshire ne agjenci te huaja spiunazhi si UDB Camaj CIA SIM etjp pQe ne krye te materialit 37-faqesh Tare distancohet nga gjykimi per vlerat letrare te dy 8220shqytareve kaloresiake8221 Mirepo ai hap diskutim rreth qasjes qe ka pasur Ministria e Kultures ndaj tyre qe ne konferenca dedikuar posacerisht ketyre dy emrave i ka konsideruar si dy kalores qe mbi veten vune gjithmone atdheun dhe letersine 8220Keto dokumente jane pjese e fondit te deklasifikuar te arkivave amerikane britanike edhe se fundmi nga dosjet qe kane mbetur nga ish-Sigurimi i Shtetitp pUne nuk jam marre me pjesen e letersise se ata kane vleren e tyre por me pjesen qe nuk njihet Nje dritehije e tyre gjate punes qe kane bere ne mergaten shqiptare tregon se kane pasur marredhenie te ngushta Kur them te ngushta flasim per njerez qe firmosnin cdo fundmuaj per nje page te caktuar Keto marredhenie nuk kane qene vetem me amerikanet por me italianet gjermanet8221 shprehet Tare per mediatp pp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202002ernest-koliqi-704x400-540x307-1jpgimg classalignnone size-full wp-image-837840 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202002ernest-koliqi-704x400-540x307-1jpg alternest-koliqi-704x400-540x307-1 width540 height307 ap pstrongKOLIQI SI I SHITESHIN INFORMACIONET PR SHTJEN SHQIPTARE SHRBIMIT SEKRET SOVJETIKstrongp pVeprimtaria informative e Ernest Koliqit sipas interpretimit qe Tare u ben deshmive arkivore ka qene e shtrire per disa sherbime te huaja si ato italiane amerikane gjermane etj Sipas dokumentacionit qe ai sjell kjo behej nga ana e tij kundrejt nje pagese te majme per kohenp pKeshtu ne nje raport qe behet ne vitin 1953 tregohet rreth takimit te Koliqit me drejtorin e Qendres se Munihut ne Rome ku Koliqi vendos disa kushte per te kaluar ne Sherbimin e Inteligjences Gjermane nga ajo amerikane qe ishte me heret 8220Trajtimi ekonomik duhet te jete sic eshte aktualisht trajtimi i dhene nga Sherbimi Sekret Amerikan 250 dollare ne muaj dhe qeveria gjermane te jape nje forme njohjeje ndaj grupit Blloku Indipedent Kombetar te cilin ai perfaqeson njohje qe deri me tani i eshte mohuar nga Sherbimi Amerikanp pKoliqi theksoi gjithashtu se per cdo bashkepunetor te tij kerkonte te kompensohej me nje page prej 100000 lira Po keshtu ai theksoi se ishte i gatshem te bashkepunonte me Sherbimin Gjerman edhe ne sektore te tjere si ai Bullgar Kroat dhe Rumun8221 shkruhet nder te tjera ne raport rreth takimit Po ne keto dokumente tregohet edhe per takimet dhe miqesine e Koliqit me Karl Hass nje oficer i larte i Partise Naziste Gjermane nje nga dy oficeret qe ekzekutuan civilet italiane ne Shpellen Ardeantine Sipas Tares agjenti Hass raportet politike te marra nga Koliqi mbi ceshtjen shqiptare 8220i nxirrte ne treg per bleres te mundshem8221 ku mes klienteve ishte edhe sherbimi sovjetik KGBp pTare tregon per mediat se referuar dokumentacionit rezulton lidhjet e ngushta te Koliqit me sherbimin sekret politik te SD-n naziste zene fill qe pre 821743-shit e kane vijuar deri ne vitin 1975 kur ai u nda nga jeta 8220Ka pas marredhenie te ngushta me te gjitha keto sherbime Derisa nje pjese e materialeve qe ai shkruante i jepeshin edhe KGB-se sovjetike Te gjitha keto jane te dokumentuara ne arkivin amerikan Une thjesht kam zbardh dokumentacionin e Sherbimeve Amerikane qe i kane te dokumentuara8221 thote me tej studiuesip pstrongCAMAJ I IMPLIKUARa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201905martincamaj1jpgimg classalignnone wp-image-749596 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201905martincamaj1jpg altmartincamaj1 width576 height829 astrongp pQe ne krye te shkrimit te tij bazuar mbi te dhena e prova arkivore Auron Tare permend faktin sipas tij te dyshimte qe emri i Martin Camajt 8220permendet ne nje dokument te Sherbimit Amerikan te Zbulimit qe mbante nen vezhgim aktivitetin inteligjent jugosllav UDB8221 emri i Camajt permendet bashke me disa studente te tjere shqiptare antikomunistep pCamaj ne keto kohe ishte arratisur nga vendi per ne Jugosllavi por sipas dokumenteve referuar dosjes e zbulimit politik shqiptar te 821759-es qe Tare sjell kjo zhvendosje e tij nuk ishte e rastesishme Ne te shkruhet nder te tjera se Camaj ne 82201948 ka rene ne kontakt me banden e spiunazhit jugosllav te kryesuar nga Lazer Pali8221 Veprimtarine e Camajt sipas Tares e bejne me te dyshimta faktet si te qenet anetar i 8220Komitetit te Prizrenit8221 sipas fakteve qe Tare sjell ka qene e kontrolluar nga UDB ka punuar ne Radio 8220Beograd8221 dhe me tej u largua lehtesisht per ne Rome ndonese ne letren qe ai u shkruan dy miqve te tij ne Rome shprehet se perndiqet nga regjimi jugosllavp p8220Brenda nje viti eshte pranuar ne Universitetin e Beogradit edhe eshte e theksuar se studente qe mesojne atje jane te instruktuar nga UDB-ja jugosllave Camaj del si person qe punon ne Radio-Beograd shte pedagog ne Universitetin e Beogradit edhe anetar i Komitetit te Prizrenit Nje organizate qe sipas sherbimit amerikan ishte nje qender spiunimi jugosllave kunder Shqiperise edhe mergates shqiptare ne Europe8221 shpjegon Tarep pNdersa lidhjen e Camajt me Sigurimin Shtetit Tare i interpreton keshtu 8220E kam shkruar qe firmosja e Camajt me Sigurimin e Shtetit nuk eshte ndonje mekat se ka qene i ri Por ajo qe shohim eshte deponimi i tij qe ben me faj aktivitetin antiqeveritar mesuesit e tij te seminarit jezuit qe i quan kreret e ketij aktiviteti antikomunist te kohes ne dosjen e tij nuk ka dokumente qe ai te kete pasur bashkepunim me Sigurimin e Shtetit8221p pemstrongPANORAMAstrongemp <![CDATA[PD publikon dokumentin Edhe landfilli i Vlores shkon per Klodian Zoton Pa gare dhe me skema kompanish offshore Rama miraton ndertimin]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135764/titulli/PD-publikon-dokumentin-Edhe-landfilli-i-Vlores-shkon-per-Klodian-Zoton-Pa-gare-dhe-me-skema-kompanish-offshore-Rama-miraton-ndertimin pstrongDepartamenti Antikorrupsion i Partise Demokratike tha se kryeministri Ram aka marre vendimin per ndertimin e landfillit te Vlores duke theksuar se perfitues eshte Klodian Zotostrongp pMe nje shenim ne facebook ku publikohen e dhe dokumente te vendimit Departamenti Antikorrupsion i PD thote se Zoto mori edhe landfillin e Vlores pas atij te Elbasanit Fierit e Tiranesp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007Landfilljpgimg classaligncenter size-full wp-image-888665 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007Landfilljpg altLandfill width2048 height1536 ap pstrongPostimi i plotestrongp p - 8230p pKur behet fjale per mbetje plehra te ngurta apo jo landfill incenerator i ndertuar apo ne leter automatikisht duhet te te vije ne mendje p pI perfshire dhe perfitues ne djegesin e Elbasanit i dhene kompanise fantazem te krijuar enkas per te lidhur kontratenp pI perfshire dhe perfitues ne landfillin e Fierit pa gare dhe transaksione kuotash te paligjshme landfill te cilit i dihet vetem emri sepse per trajtim mbetjesh ende nuk e ka uruar kush Pune e mbare nderkohe qe gjendet me arken me plot 24 mld lekep pPatjeter i perfshire dhe perfitues ne landfillin e Tiranes gjithnje pa gare dhe me skema kompanish offshorep pNuk mund te mos permendet veprimtaria jashte territorit te RSH-se deri ne Zimbabee qe tronditi vendin ne fjale per nivelin e larte te perfshire ne afere identike korruptivep pHarta e mbetjeve se fundmi perfshin Vloren Kryeministri miraton ndertimin e perfitues nuk mund te ishte tjeterkush pos Zotosp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007776e6116-c9be-4bf8-98d7-18ee06c427f7jpgimg classaligncenter size-full wp-image-888664 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007776e6116-c9be-4bf8-98d7-18ee06c427f7jpg alt776e6116-c9be-4bf8-98d7-18ee06c427f7 width980 height1280 a a hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads2020072d8a3e4f-a3e3-4d9b-bde3-af122d387801jpgimg classaligncenter size-full wp-image-888663 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads2020072d8a3e4f-a3e3-4d9b-bde3-af122d387801jpg alt2d8a3e4f-a3e3-4d9b-bde3-af122d387801 width996 height1276 ap pp <![CDATA[Zgjedhjet Opoziten e Kuvendit e injorojne edhe akademiket e universiteteve Murrizi i kercenon me pagen E kane detyrim publik se]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135763/titulli/Zgjedhjet-Opoziten-e-Kuvendit-e-injorojne-edhe-akademiket-e-universiteteve--Murrizi-i-kercenon-me-pagen-E-kane-detyrim-publik-se pstrongMARIGLEN KUME Pedagoget dhe dekanet e universiteteve publike dhe private qe kane fakultet drejtesie kane injoruar ftesen e Kuvendit per dhenie mendimia hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007pjimage-27jpgimg classalignnone size-full wp-image-888533 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007pjimage-27jpg altpjimage 2 width600 height400 astrongp pAta ishin ftuar per te diskutuar nismen e 28 deputeteve te opozites ne Parlament per ndryshimet kushtetuese qe kane te bejne me ndalimin e koalicioneve parazgjedhore Fteses i ishte pergjigjur vetem nje pedagoge e se Drejtes Kushtetuese ne nje universitet privatp pSipas nenkryetares se Kuvendit Vasilika Hysi e cila dje drejtoi mbledhjen e Keshillit te Legjislacionit ndonese ftesa ishte derguar te te gjithe pedagoget e fushes ne adresat private dhe institucionale nga universitetet publike kishte pranuar vetem nje pedagoge nga Universiteti i Durresit por qe edhe ajo nuk e dha mendimin e saj pasi nuk arriti qe te lidhej permes platformes onlinep pNje prej nismetareve Myslim Murrizi u kujtoi pedagogeve se duhet te kishin marre pjese ne kete degjese te pakten ata nga universitetet publike qe sipas tij marrin edhe page nga Kuvendi vec te tjeravep pstrongDEBATIa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007vasilika-hysijpgimg classalignnone size-full wp-image-888535 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007vasilika-hysijpg altvasilika hysi width700 height481 a strongp pstrongVasilika Hysistrong Seanca e dyte degjimore ka te beje me degjimin e akademikeve Sekretariati i ka derguar nje ftese Shkolles se Magjistratures Fakultetit te Drejtesise ne Tirane Fakultetit te Drejtesise Aleksander Moisiu ne Universitetin e Vlores dhe disa universiteteve private Nderkohe kane konfirmuar vetem dy Fjalen e ka pedagogia e se Drejtes Kushtetuese Ardita Bunap pstrongArdita Bunastrong Pedagoge e se Drejtes Kushtetuese Kushtetutat nuk jane te gdhendura ne gur ndaj kur nuk funksionon duhet te ndryshohet Por duke qene se eshte ligji baze i shtetit rekomandohet te mos u nenshtrohet ndryshimeve te shpeshta Nisma e deputeteve ne kete rast duhet pergezuar sepse hap rrugen per diskutime Zgjedhjet jane mundesi e votuesve per te zgjedhur te marrin apo te zevendesojne udheheqesit e tyre politike Procesi amendues eshte krejt i ndryshem pasi ndryshimet do te zbatohen pavaresisht se kush do te jete ne pushtet Dhe procesi i ndryshimeve kushtetuese nuk duhet te lidhet me fatin e asnje udheheqesi politik Propozuesit kane paragjykime se po e bejne per perfitime politike Sistemi proporcional me konkurrim rajonal qe propozohet ne ndryshimin kushtetues nuk i pergjigjet asaj qe ka sanksionuar Kushtetuta qe nuk e njeh termin rajon Ajo qe propozojne nismetaret eshte nje perzierje mes votimit te partise dhe kandidateve Por sistemi zgjedhor duhet te garantoje perfaqesimin dhe barazimin e votes Nderkohe hapja e listave gezon nje mbeshtetje te gjere ne popull por duhet shoqeruar me ndryshime ne ligjin e partive per demokratizimin e tyre Ndalimi i koalicioneve parazgjedhore synon te eliminoje pasojen qe nje parti e vogel synon qe te nxjerre ne qarqe nje numer te madh deputetesh Kjo e shkel parimin e barazise se votesa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007murrizijpgimg classalignnone size-full wp-image-888534 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007murrizijpg altmurrizi width1920 height1080 ap pstrongMyslim Murrizistrong Ne frymen e pergjithshme te zonjes Buna pashe qe ishte e dakordesuar me ndryshimet kushtetuese Patjeter qe ne paragjykohemi perderisa ligji me i debatuar ne cdo Parlament eshte ai per zgjedhjet Keshtu duam apo nuk duam ne eshte ligj interesi duket sikur po e bejme per vete Fat i mire eshte se propozuesit e kesaj here 28 deputetet nuk jane ata qe kane shijuar qenien ne Parlament Ne nuk jemi nisur fare nga kjo fryme Kerkesa jone eshte e vazhdueshme prej muajit shkurt te 2019-es Ndaj kemi propozuar ndryshim sistemi 2 vjet para zgjedhjeve 80 e shqiptareve kerkojne te njejten gje Une jam nisur me shume si qytetar qe kerkoj te zgjedh ate qe do te me perfaqesojne neser Ata qe nuk e duan kete jane ata qe aspirojne neser te marrin karrigen e pushtetit Duhen ne Tirane 21 mije firma per te marre nje mandat qe me kete ligj mandati merret me 13 mije vota fare shikoni ju pengese per te bere kete ndryshim kushtetuesp pstrongArdita Bunastrong do perpjekje per demokratizimin e sistemit eshte mire qe te gjejme kombinimin me te mire te sistemeve Une e perkrah nismen por e shoh te veshtire realizimin Preferohet qe ne Kushtetute te caktohen vetem parimet Dhe duke percaktuar ne Kushtetute sistemin e veshtireson me shume menyren si do ta bejme kete gjep pstrongMyslim Murrizistrong Do doja te ishin te pranishem pedagoget e fakulteteve publike perderisa nje pjese jo e vogel jane ne Keshillin e Botimeve ne Kuvend Nuk them se marrin kushedi se cfare por marrin nje page te miratuar nga byroja e Kuvendit dhe e kane detyrim publikisht perderisa jane universitete qe mbahen nga taksat te ishin te pranishem per te dhene mendimin ne lidhje me nje nisme ligjore te 28 deputeteve te cilet mendojne se eshte ne interes te shoqerise Me vjen keq per kete neglizhence te tyre dhe per kete mungese duke kujtuar se jane autonome apo te pavarur Te pakten duhet te kishin derguar nje perfaqesues Dhe ky koncepti akademik me duket si koncept bolshevik sepse ne vetem 1 a 2 kemi akademike me emer Minimale edhe nga Akademia e Shkencave duhet te ishte dikushp <![CDATA[Agron Shehaj darke me Andrea Bocellin e Matteo Salvinin Duan nje Shqiperi europiane Te gatshem te na ndihmojne te kapercejme veshtiresite]]> 2020-07-08T04:34:45+00:00 2020-07-08T04:34:45+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048135762/titulli/Agron-Shehaj-darke-me-Andrea-Bocellin-e-Matteo-Salvinin-Duan-nje-Shqiperi-europiane-Te-gatshem-te-na-ndihmojne-te-kapercejme-veshtiresite pstrongIsh-deputeti i PD-se Agron Shehaj ka darkuar me kengetarin e famshem italian Andrea Bocelli dhe kryetarin e Lega Nord Mateo Salnini-instrongp pMe nje shenim ne facebook ku ka postuar foto nga darka Shehaj thote se te gjithe italianet duan nje Shqiperi europiane dhe se jane te gatshem te na ndihmojne te kapercejme veshtiresite qe hasim dite pas ditep pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007shehajjpgimg classaligncenter size-full wp-image-888675 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads202007shehajjpg altshehaj width960 height720 ap pstrongPostimi i plotestrongp pNje darke e kendshme me mikun tim Andrea Bocelli dhe njerez te artit e politikes Italiane perfshire udheheqesin e Lega Nord Matteo Salvinip pTe gjithe italianet duan nje Shqiperi te mireqene dhe europiane Ata jane te gatshem te na ndihmojne te kapercejme veshtiresite qe hasim dite pas ditep pMbi 700 mije shqiptaro-italiane jane lidhja e perjetshme dhe e pazgjidhshme mes dy popujve tanep - Arkiva Shqiptare e Lajmeve