Lajme nga Shekulli 2023-06-04T09:59:13+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Arrestohet ne Morine shqiptaro-maqedonasi i kerkuar ne Shkup]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914748/titulli/Arrestohet-ne-Morine-shqiptaro-maqedonasi-i-kerkuar-ne-Shkup div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Dogana-e-Morinesjpgimg classaligncenter wp-image-369587 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Dogana-e-Morines-620x387jpg altDogana e Morines width620 height387 aPolicia Kufitare ka arrestuar ne doganen e Morines nje shtetas shqiptaro-maqedonas te shpallur ne kerkim nderkombetar nga INTERPOL Shkupibr br Burime zyrtare nga blute e Kukesit bejne me dije se u vu ne pranga teksa hynte nga Kosova 43-vjecari Rufat Emini banues ne Shkupbr br Arrestimi i tij u be pasi prej 31 dhjetorit 2015 kerkohej nga policia maqedonase me akuzen penale te Prodhimit dhe shitjes se lendeve narkotike substancave psikotrope dhe prekusorebr br 43-vjecari me pare ka qene i denuar per Plagosje me dashje div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Rremben 24-vjecaren qe te ndryshoi kallezimin ne pranga 52-vjecari]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914747/titulli/Rremben-24-vjecaren-qe-te-ndryshoi-kallezimin-ne-pranga-52-vjecari div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201509prangajpgimg classaligncenter wp-image-308188 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201509pranga-620x464jpg altpranga width620 height464 aPolicia e Korces ka arrestuar nje 52-vjecar pasi per pese dite me radhe ka mbajtur ne shtepi nje vajze me qellim qe te ndryshonte kallezimin penal bere ndaj djalit te tijbr br Burimet zyrtare te policise bejne te ditur se ne pranga ka perfunduar shtetasi Qazim Qazimaj nga Pojani i Korces i cili akuzohet per Rrembim personibr br Gjithashtu policia njofton se me date 24 dhjetor te vitit qe lame pas djali i tij Urimi 23 vjec ka rrembyer me qellim shitjen ne Maqedoni te nje 24-vjecareje nga fshati Dobranjbr br Mesohet se ai e kishte shitur disa here te rene ne shtetin fqinj kundrejt shumes prej 400 eurosh veprim qe do e bente serish ne momentin e arrestimitbr p styletext-align rightstrongShekulli Onlinestrongp div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Bashkia reagon pas akuzave te PD-se Vendimet qe sulmoni ju i ulin taksat biznesit]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914746/titulli/Bashkia-reagon-pas-akuzave-te-PD-se-Vendimet-qe-sulmoni-ju-i-ulin-taksat-biznesit div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Erion-Veliaj-ne-Keshillin-Bashkiakjpgimg classaligncenter wp-image-369910 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Erion-Veliaj-ne-Keshillin-Bashkiak-620x413jpg altErion-Veliaj-ne-Keshillin-Bashkiak width620 height413 aBashkia e Tiranes reagon pas akuzave te Partise Demokratike perfaqesues te se ciles thane sot se do te kallezojne ne Prokurorine e Tiranes kryebashkiakun Erion Veliaj per vendime te marra ne dem te qytetareve dhe ne shkelje te ligjitbr br Duke iu referuar mbledhjes se fundit te Keshillit Bashkiak ne te cilin u miratua edhe buxheti Bashkia e Tiranes deklaron se buxheti i saj per vitin 2016 eshte me i madhi per kete institucion dhe synon te zgjidhe nje sere problemesh si investimet ne shkolla shtrirjen e rrjetit te transportit urban ne te gjithe qytetin etjbr br Ne deklaraten per shtyp te Bashkise Bashkise se Tiranes thuhet se paketa e vitit 2016 ul taksat per biznesin e vogel si dhe per fermeret qe punojne token ne pjesen rurale te qytetitbr br Fatkeqesisht masat e guximshme te ndermarra nga Bashkia e Tiranes u ndeshen me agresivitetin barbar te disa keshilltareve te opozites te nxitur drejtperdrejt nga njeriu qe per 4 vjet e degradoi qytetin dhe iu fsheh si struci cdo vendimi te rendesishem per qytetin Pasi per 4 vjet nuk i dha zgjidhje as ketij problemi e as ndonje gjeje tjeter sepse qytetin e drejtonte nga Holanda tani terbohet e nxit nje gjuhe urrejtjeje kur sheh se zgjidhjet ishin te mundura por Lulzim Basha spati kurre guximin ti ndermarre ato Pastrimi i qytetit ndricimi e zbukurimi i tij zgjidhja e transportit urban cerdhet e riparuara shkollat e reja riparimi i rrugeve e trotuareve jane provat e paaftesise se tij ndaj dhe ai i sul taboret e antiqytetarise kunder zhvillimit te qytetit thuhet ne reagimin e bashkisebr br br br strongPD-ja padit Erion Veliajnstrongbr br Partia Demokratike do te kallezoje ne Prokurorine e Tiranes kryebashkiakun Erion Veliaj per vendime te marra ne dem te qytetareve dhe ne shkelje te ligjitbr br Ne nje dalje para medieve anetari i Keshillit Bashkiak te kryeqytetit Fabian Topollaj akuzoi Veliajn se ne ditet e fundit te 2015-s mori vendime te paligjshme nga nguti per te mbyllur menjehere aferat e tij prej mijera euroshbr br Per nder te Veliajt dita e fundvitit 2015 te shpallet dita e vjedhjes qeveritare Pavaresisht se nje hajdut me eksperience dhe gjakftohte nxitimi per te vjedhur edhe naten e Vitit te Ri ka bere qe aktet e dates 30 dhjetor te jene absolutisht te pavlefshme deklaroi Topollajbr br a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Topollajjpgimg classaligncenter wp-image-369876 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Topollaj-620x413jpg altTopollaj width620 height413 aVendimi i Erion Veliajt per rritjen me 50 milione dollare te taksave vendore eshte i pavlefshem sepse eshte ndermarre pa u dekretuar ende ndryshimi i ligjit nga Presidenti i Republikes per taksat dhe tarifat vendore - vijoi keshilltari i djathte - Per te njejten arsye fakti qe bazohen ne nje akt qe ende nuk ka fuqi eshte i pavlefshem dhe miratimi i buxhetit te bashkise per 2016-n Afera korruptive per dhenien me koncesion te parkut Rinia per 35 vite nje klienti i cili do investoje 20 milione dollare per ndertimin e parkingut per te fituar mbi 500 milione dollare sipas plan-biznesit eshte e paligjshme sepse kontrata e miratuar eshte ajo qe u la gati nga Rama dhe bazohet ne ligjin e koncesioneve te vitit 2006 dhe jo 2013 Shpejtesia e miratimit te ketij koncesioni korruptiv ka bere qe te mos respektohen kerkesat bazike te ligjit ne rastin e nje procedure koncesionare Vendimi i Veliajt marre ne mesnate si nje hajdut ordiner per te rritur cmimin e biletave per qytetaret eshte nje tjeter afere e paster korruptive qe do te coje ne xhepat e Veliajt dhe ortakeve te tij rreth gjashte milione dollare cdo vit Edhe ky akt eshte i pavlefshem sepse kaloi ne Keshillin Bashkiak pa respektuar proceduren dhe afatet ligjorebr br Sipas Topollajt Partia Demokratike eshte e vendosur ti shkoje deri ne fund betejes ligjore dhe qytetare per keto afera te pastra korruptive te ndermarra nga Veliaj te cilat do te perkeqesonin edhe me tej jeten e qytetareve div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Dhunonte gruan dhe djalin arrestohet 47-vjecari]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914745/titulli/Dhunonte-gruan-dhe-djalin-arrestohet-47-vjecari div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201512Policia-Vlorejpgimg classaligncenter wp-image-368625 size-full srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201512Policia-Vlorejpg altPolicia Vlore width614 height361 aPolicia e Vlores ka arrestuar nje 47-vjecar me akuzen e dhunes ne familjebr br Nga blute e qytetit bregdetar mesohet se ne pranga ka rene Sokol Shehaj i cili ka ushtruar dhune sistematike ndaj djalit dhe bashkeshortesbr br Mesohet se 47-vjecari i dhunonte dy familjaret per motive te dobeta div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Itali 32-vjecari shqiptar vdes ne gjume nga monoksidi i karbonit]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914744/titulli/Itali-32-vjecari-shqiptar-vdes-ne-gjume-nga-monoksidi-i-karbonit div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601ambulanca-italijpgimg classaligncenter wp-image-369972 size-full srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601ambulanca-italijpg altambulanca itali width522 height229 aNje 32-vjecar shqiptar eshte gjetur pa jete ne banesen e tij ne Montecatini Terme Itali 32-vjecari i identifikuar si Mario Qorri banues ne Itali prej vitesh ka nderruar jete per shkak te monoksidit te karbonit te cliruar nga prushi i sobes me dru qe kishte lene ndezur ne dhomen ku po flintebr br Trupi i pajete eshte gjetur pasditen e djeshme nga policia e cila u njoftua nga nje fqinj i cili vuri re se dera ishte mbyllur nga brenda dhe nuk pergjigjej njeribr br Vdekja ka ndodhur mbremjen e se shtunes duke u gdhire e dielbr br Qorri jetonte ne Montecatini se bashku me gruan dhe djalin te cilet nuk ndodheshin ne shtepi Gjendja e keqe e shtepise duket se e ka shtyre 32-vjecarin te gjeje si zgjidhje per ngrohje mjetin qe i shkaktoi vdekjenbr br Qorri nuk kishte mundur te udhetonte se bashku me familjen per shkak te arrestit shtepiak ne te cilin ndodhej per disa probleme qe lidhen me drogenbr br strong Shekulli Online strong div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[5 miqesore luksi ja si do pergatitet Skenderbeu ne Spanje]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914743/titulli/5-miqesore-luksi-ja-si-do-pergatitet-Skenderbeu-ne-Spanje div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Skenderbeujpgimg classaligncenter wp-image-369709 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Skenderbeu-620x465jpg altSkenderbeu width620 height465 aSikurse vitin e shkuar Skenderbeu do ta zhvilloje ne Spanje fazen pergatitore te dimritbr br Kampionet e Shqiperise do te vendosen ne qytetin bregdetar te Marbejes ku do te qendrojne per dy javebr br Pas grumbullimit ne Tropikal ekipi korcar me 5 janar do te udhetoje drejt tokes iberike ku ka planifikuar te luaje pese miqesore sipas ketij kalendaribr br 7 janar Skenderbeu - Meshelen Belgjikebr 9 janar Skenderbeu - Preusen Mynster Gjermanibr 13 janar Skenderbeu - VFB Shtutgart II Gjermanibr 17 janar Skenderbeu - Dinamo Kiev Ukrainebr 19 janar Skenderbeu - Grojter Fyrt Gjermani div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Arrestohen vellezerit shqiptare vidhnin bizhuteri ne banesat e Trentos]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914571/titulli/Arrestohen-vellezerit-shqiptare-vidhnin-bizhuteri-ne-banesat-e-Trentos div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601ladri-albanesi-a-predazzojpgimg classaligncenter wp-image-369819 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601ladri-albanesi-a-predazzo-620x437jpg altladri-albanesi-a-predazzo width620 height437 aDy shqiptare jane vene ne pranga nga policia e Trentos me akuzen e vjedhjesbr br Besnik dhe Dorjan Gjoka vellezer perkatesisht 28 dhe 20 vjec jane arrestuar nga policia italiane per vjedhjet e kryera ne disa banesa dhe ne vende publike gjate festave te fundvititbr br a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601bizhuteritejpgimg classaligncenter wp-image-369820 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601bizhuterite-620x352jpg altbizhuterite width620 height352 aAta jane pikasur gjate nje kontrolli rutine qe policia kryente ne zone per shkak te shtimit te rasteve te vjedhjevebr br Mbremjen e 31 dhjetorit policia vuri re nje furgon te zi me dy persona te dyshimte brenda Pas kontrollit te ushtruar ne mjet ata sekuestruan disa bizhuteri ari e argjendibr br emstrong Shekulli Online strongem div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Arratisja e 7 personave nga burgu i Drenoves arrestohet ish-punonjesi]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914570/titulli/Arratisja-e-7-personave-nga-burgu-i-Drenoves-arrestohet-ish-punonjesi div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601burgujpgimg classaligncenter wp-image-369831 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601burgu-620x340jpg altburgu width620 height340 aNje ish-punonjes i burgut te Drenoves eshte vene ne pranga diten e sotme Terpo Gjamo 47 vjec banues ne Bilisht ishte i denuar nga Gjykata e Korces me 14 muaj burg per shperdorim detyrebr br Sipas policise Gjamo ka shperdoruar detyren e tij si specialist informacioni ne IEVP-Drenove ku me date 23 nentor 2013 u arratisen 7 te burgosur nga ambientet e ketij burgubr br Vendimi ndaj Gjamos eshte dhene nga gjykata e Korces ne 23 maj te vitit 2014br br emstrong Shekulli Online strongem div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Bilanci i prokurorise 60 milione euro dem nga skemat e mashtrimit]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914569/titulli/Bilanci-i-prokurorise-60-milione-euro-dem-nga-skemat-e-mashtrimit div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601prokuroriajpgimg classaligncenter wp-image-369845 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601prokuroria-620x344jpg altprokuroria width620 height344 aProkuroria e Pergjithshme ka bere bilancin e punes se saj ne gjashtemujorin e dyte te vitit 2015 Gjate aktivitetit te kryer ne gjashte muajt e fundit kane perfunduar hetimet per disa skema mashtruese me vlere perfitimi te paligjshem dhe dem ndaj shtetit ne masen 60 milione eurobr br Prokuroria njofton se ka vendosur nen sekuestro pasuri te luajtshme dhe te paluajtshme qe arrijne ne nje vlere te perafert prej 45 milione euroshbr br Zyrtarisht vitin e kaluar kane nisur hetimet per 6 skema mashtrimit ku kryeson ajo e DIA-s me nje vlere mashtrimi prej 10 milione euro dhe ceshtja Bechetti me nje vlere prej 40 milione eurobr br Tjeter skeme mashtrimi ishte ajo e skandalit me rimbursimin e ilaceve me nje dem prej 2 milione euro Ne krye te kesaj skeme dyshohet se eshte drejtuesi i nje kompanie private farmaceutike dhe qe ka perfshire ne hetime zyrtare e ish zyrtare te Fondit te Kujdesit Shendetesor dhe administratore farmacishbr br Prokuroria e Korces zbuloi nje tjeter skeme mashtrimit me nje dem prej 15 milione euro ne tregun e materialeve interte Ndersa ne nentor prokuroria e Tiranes zbuloi aferen e shmangies se detyrimit ndaj shtetit per shitjen e aksioneve te kompanise se naftes Fullpet me nje vlere prej 500 milione lekesh te rejabr br Ne dhjetor prokuroria e Fierit zbuloi nje tjeter afere ne tregun e karburanteve ku pergjegjes konsiderohet administratori i Tea Oil Adrian Xhillari Vlera e shmangies se detyrimeve ndaj shtetit ishte rreth 25 milione eurobr br Nje tjeter skeme mashtrimi eshte ajo ne tregun e lojerave te fatit me nje vlere prej 1 milion eurosh Per kete jane arrestuar dy administratore te nje kompanie lojerash fatibr br emstrong Shekulli Online strongembr br br br br br div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Deklarata e PD-se reagon Ministria e Brendshme Sulm politik i SHQUP-isteve]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914568/titulli/Deklarata-e-PD-se-reagon-Ministria-e-Brendshme-Sulm-politik-i-SHQUP-isteve div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Ministria-e-Brendshmejpgimg classaligncenter wp-image-369645 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Ministria-e-Brendshme-620x413jpg altMinistria e Brendshme width620 height413 aMinistria e Brendshme ka reaguar ndaj deklarates se sotme te Partise Demokratike lidhur me situaten e rendit dhe sigurise ne vendbr br Ne nje komunikate per media MB-ja i cileson komentet e opozites si sulme politike nga tellallet e gatshem te zyrave te SHQUP-itbr br emReagimi i ministrisebr emTellalli i gatshem i zyrave te SHQUP-it e nisi kete vit te ri ne te njejtin avaz sic e mbylli ate qe shkoi me shpifje e sulme per Policine e Shtetit dhe ministrin e Puneve te Brendshme Edhe pse te kapur ne flagrance ne menyre te perseritur si genjeshtare SHQUP-istet nuk e ndalin dot vesin e perbaltjes se policise edhe ne ato raste kur nuk ka vend per politike Puna e Policise se Shtetit dhe Ministrise se Puneve te Brendshme flet shume me qarte e forte se cdo deklarate politike Rezultatet e luftes kunder informalitetit paligjshmerise e kriminalitetit jane aq evidente sa mbi 1000 konferencat e shtypit te SHQUP-it te mbledhura bashke nuk e fshehin dot Sulmet politike te ketij lloji jane konfirmimi me i mire se jemi ne rrugen e duhur per ta bere Shqiperine me te drejte me te paqte e me te sigurtbr br strong1238 PD Situate dramatike policia te marre masastrongbr br Partia Demokratike e cilesoi si dramatike situaten e rendit dhe sigurise ne vend dhe i beri thirrje Policise se Shtetit te marre masabr br Ne nje dalje para medieve kreu i Departamentit te Rendit e Sigurise ne PD Enkelejd Alibeaj deklaroi se bilanci prej tete personash te vdekur ne dy ditet e para te vitit deshmon edhe nje here perkeqesimin e rendit dhe sigurisebr br Nje krim i dyfishte ne Sarande u shenua ne oret e para te vitit 2016 Shtetasja Lina Uzo u ekzekutua nga bashkeshorti edhe pse ajo kishte nje urdher mbrojtjeje si pasoje e dhunes qe ushtronte bashkeshorti i saj u shpreh Alibeaj duke permendur nje me nje te gjitha krimet dhe aksidentet e ndodhura gjate ketyre ditevebr br Duke shprehur ngushellime per familjet e viktimave - vijoi ai - u bejme thirrje drejtuesve te Policise se Shtetit te marrin menjehere masat per tu dhene mbrojtjen e duhur viktimave te dhunes ne familje per parandalimin e aksidenteve rrugore dhe rritur forcen parandaluese permes sherbimeve te informacionit Partia Demokratike inkurajon punonjesit e policise te cilet ndonese ndihen te tradhtuar nga drejtuesi me i larte i tyre ministri i Brendshem i skeduar nga te gjithe sherbimet e vendeve partnere si bashkepunetor i trafikanteve te vazhdojne me perkushtim punen e tyre ne sherbim te qytetareve ruajtjes se rendit dhe sigurisebr br Ne oret e para te mengjesit te dates 1 janar si pasoje e nje aksidenti ne aksin rrugor Lushnje-Berat a hrefhttpwwwshekullicomalpphpid369192 targetblankhumbi jeten nje 17-vjecara dhe po me 1 janar a hrefhttpwwwshekullicomalpphpid369192 targetblanknje 18-vjecar vdiqa ne aksin Lin-Pogradec Kater te rinj u plagosen dhe fatkeqesisht njeri prej tyre nderroi jete ne nje aksident ne rrugen Velipoje-Shkoder ndersa ne Tirane a hrefhttpwwwshekullicomalpphpid369321 targetblanknje efektiv i policise mbeti i vrarea si pasoje e nje aksidenti ne Sauk Ne fshatin Drisht te Postribes a hrefhttpwwwshekullicomalpphpid369401 targetblankdy vallezer u ekzekutuan me arme zjarria rreth mesdites se te shtunes kurse ne mbremje ne aksin kombetar Lezhe-Shkoder a hrefhttpwwwshekullicomalpphpid369516 targetblanku qellua per vdekje me arme zjarri nje ish-polic rrugora div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Vrau 31-vjecarin arrestohet ne flagrance autori i dyshuar]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914567/titulli/Vrau-31-vjecarin-arrestohet-ne-flagrance-autori-i-dyshuar div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Vrasje-Kavajepngimg classaligncenter wp-image-369856 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Vrasje-Kavaje-620x345png altVrasje Kavaje width620 height345 aPolicia e Kavajes ka vene ne pranga nje 56-vjecar te dyshuar per vrasjen e nje 31-vjecari ne fshatin Luz i Madhbr br Ngjarja ka ndodhur rreth ores 1030 ku shtetasi Xhevdet Saraci banues ne Kavaje ka qelluar per vdekje me arme zjarri 31-vjecarin Ismet Zani gjithashtu banor i ketij qytetibr br Nga burime zyrtare prane uniformave blu mesohet se i dyshuari eshte arrestuar teksa perpiqej te largohej Ne cilesine e proves materiale u sekuestrua arma e krimit nje pushke 10-shebr br Policia po punon per zbardhjen e plote te rrethanave te ngjarjes Dyshohet se shkak i krimit ka qene nje konflikt i castit pasi viktima ka tentuar te prese nje plep ne token e autorit te dyshuar div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Reagon Kryeministria Ja e verteta e udhetimit te Rames ne SHBA]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914566/titulli/Reagon-Kryeministria-Ja-e-verteta-e-udhetimit-te-Rames-ne-SHBA div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Edi-Lindajpgimg classaligncenter wp-image-369842 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Edi-Linda-620x412jpg altEdi-Linda width620 height412 aKryeministria ka reaguar sot pas lajmeve se kreu i qeverise Edi Rama eshte nisur per pese dite pushime ne Majemi se bashku me te shoqenbr br Sipas selise se qeverise Rama ka udhetuar me Linden drejt SHBA-ve jo per pushime por per te marre pjese ne nje gezim familjarbr br Kryeministri Edi Rama se bashku me bashkeshorten do te kalojne tri dite ne SHBA te ftuar per te marre pjese ne nje gezim familjar te miqve te familjes se tyre do koment tjeter mbi kete udhetim eshte spekulim thuhet ne komunikaten e Kryeministrise div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Kakavije kapen 20 refugjate qe donin te shkonin ne Gjermani]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914565/titulli/Kakavije-kapen-20-refugjate-qe-donin-te-shkonin-ne-Gjermani div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Kakavijajpgimg classaligncenter wp-image-369879 size-full srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Kakavijajpg altKakavija width560 height350 aPolicia kufitare Gjirokaster ka kapur 20 shtetas te huaj qe kerkonin te hynin ilegalisht ne vendin tone e qe kishin destinacion Gjermaninebr br Burime zyrtare nga blute e qytetit jugor bejne me dije se klandestinet u kapen ne Nepravishte e me pas u shoqeruan per ne zyrat e doganes se Kakavijes ku u intervistuanbr br Sipas te njejtave burime 18 prej personave te ndaluar ishin marokene dhe dy palestinezebr br Ata kishin hyre ne menyre te paligjshme nga kufiri jeshil me Greqine per te vijuar ne Malin e Zi e mandej drejt Gjermanise div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Perplasen 3 automjete te stacioni i trenit 2 te plagosur]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914438/titulli/Perplasen-3-automjete-te-stacioni-i-trenit-2-te-plagosur div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201512Policiajpgimg classalignnone size-large wp-image-367456 aligncenter srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201512Policia-620x361jpg altPolicia width620 height361 aTre automjete jane perfshire ne nje aksident pasditen e sotme ne afersi te stacionit te trenit ne Tiranebr br Dy persona jane plagosur si pasoje e rreshqitjes se automjeteve ne rruge Te plagosurit jane jashte rrezikut per jetenbr br Policia ka mberritur ne vendin e ngjarjes ku ka nisur hetimet per te zbardhur shkaqet e aksidentit Dyshimet paraprake shkojne te lageshtira si pasoje e reshjeve te dendura qe kane perfshire vendin sot div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Shiste sendet e vjedhura nga shqiptaret pranga pensionistit]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914437/titulli/Shiste-sendet-e-vjedhura-nga-shqiptaret-pranga-pensionistit div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads20160120160102160628978593jpgimg classsize-large wp-image-369741 aligncenter srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads20160120160102160628978593-464x620jpg alt20160102160628978593 width464 height620 aNje pensionist italian eshte vene ne pranga pasi ishte koordinatori i nje bande shqiptaresh qe merreshin me vjedhjebr br 63-vjecari nga Xhenoa e Italise u arrestua nga karabinieret e zones Sampierdarena pasi rishiste objektet e vjedhura nga shqiptaretbr br Behet fjale per operacionin e quajtur Bugs Bunny qe nisi gushtin e vitit 2015 dhe ku u zbuluan 14 persona te akuzuar per me shume se 60 vjedhje shkruajne mediat italianebr br Pensionisti italian me inicialet MAO drejtonte nje bande hajdutesh shqiptare qe ishin aktive ne Xhenoa Savona Pistoa 63-vjecari merrte objektet e vjedhura dhe i rishiste rreth 20 euro grami Kryesisht behej fjale per bizhuteribr br Ne momentin e arrestimit te pensionistit atij iu sekuestruan ne cilesine e proves materiale 2500 euro nje unaze ari e bardhe me diamante nje koleksion oresh IWC dhe nje pale vathe me diamante div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Kapet ne Morine e 58-vjecarja e denuar per mashtrim]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914279/titulli/Kapet-ne-Morine-e-58-vjecarja-e-denuar-per-mashtrim div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Dogana-e-Morinesjpgimg classaligncenter wp-image-369587 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Dogana-e-Morines-620x387jpg altDogana e Morines width620 height387 aPolicia Kufitare ka ndaluar ne doganen e Morines nje shtetase te shpallur ne kerkim per mashtrimbr br Burime zyrtare nga blute e Kukesit bejne me dije se ne pranga u vu 58-vjecarja Elizabeta Ahmeti banuese ne Bajram Curribr br Gjykata e Shkalles se Pare Tropoje me 28 tetor 2015 e ka denuar kete shtetase me nje vit burg per vepren penale Mashtrimbr br Materialet e para procedurale do ti kalojne per vleresim Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Tropoje div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Dhunohet dhe grabitet nje familje ne Elbasan]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914278/titulli/Dhunohet-dhe-grabitet-nje-familje-ne-Elbasan div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201509Maskajpgimg classsize-full wp-image-315090 aligncenter srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201509Maskajpg altMaska width619 height360 aPjesetaret e nje familjeje jane dhunuar dhe me pas jane grabitur nga dy persona te maskuar ne qytetin e Elbasanitbr br Nga vendi i ngjarjes mesohet se dy persona te maskuar kane dhunuar me mjete te forta kryefamiljarin Xhevat Koburja i cili punon si bukepjekes deri sa ketij te fundit i ra te fiketbr br Gjithashtu agresoret kane lidhur pjesetaret e tjere te familjes per te grabitur me pas banesen e tyre Aktualisht gruaja ndodhet ne spital ne gjendje te rende Familja Koburja eshte e njohur ne Elbasan per prodhimin e bukeve dhe embelsirave div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Shqiptari synonte Britanine me dokumente false arrestohet]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914277/titulli/Shqiptari-synonte-Britanine-me-dokumente-false-arrestohet div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601filejpgimg classsize-large wp-image-369627 aligncenter srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601file-620x334jpg altfile width620 height334 aNje shtetas shqiptar eshte denuar me 4 vjet burg pasi u deklarua fajtor per faktin qe kishte udhetuar me nje dokument te rremebr br Denis Haska 24 vjec arriti ne Malte me pasaporten e tij ne diten e Vitit te Ri dhe u perpoq te udhetonte per ne Britanine e Madhe me nje dokument grek fals i cili ishte bere me 2 janarbr br Ai do te debohet per ne Shqiperi neser dhe i eshte ndaluar te udhetojne per ne Evrope per tre deri ne pese vitet e ardhshmebr br div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[E tradhton Facebook-u kthehet ne burg shqiptari]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914276/titulli/E-tradhton-Facebook-u-kthehet-ne-burg-shqiptari div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201503facebook-inc-news-feedjpgimg classsize-large wp-image-229394 aligncenter srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201503facebook-inc-news-feed-620x368jpg altfacebook-inc-news-feed width620 height368 aNje shtetas shqiptar i cili kishte dale nga burgu per te qendruar ne arrest shtepie eshte rikthyer pas hekurave ne Italibr br Igli Kamberi u arrestua disa muaj me pare pasi bashke me disa persona te tjere akuzohet se kishte tentuar te vriste keshilltarin e komunes Pasquale Ventura me porosi te ish-bashkeshortes se tijbr br Fole nje bisede ne Facebook me bashkepunetorin e tij dhe me shoke te burgut Kamberi eshte rikthyer ne burg Gjithashtu gjate nje kontrolli te policise ne banese ai nuk u gjet atje ndaj u arrestua div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Pranga ish-shefit te Sherbimeve ne Shengjin shperdoroi detyren]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914275/titulli/Pranga-ish-shefit-te-Sherbimeve-ne-Shengjin-shperdoroi-detyren div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201510policia-tirane1jpgimg classsize-large wp-image-331621 aligncenter srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201510policia-tirane1-620x456jpg altpolicia-tirane1 width620 height456 aSpecialistet kunder Krimit Ekonomiko-Financiar ndaluan sot ish-shefin e Sherbimeve prane Komunes Shengjin i cili kerkohej per shperdorim detyrebr br Burime nga policia e Lezhes bejne me dije se ne pranga eshte vene 51-vjecari Agostin Gjini banues ne Ishull Lezhe me funksion ish- shef i Sherbimeve protokoll dhe arkivist prane Komunes Shengjinbr br Arrestimi i tij u be pasi ne kohen kur kryente funksionin e shefit te Sherbimeve prane Komunes Shengjin ne bashkepunim me persona te tjere te administrates publike te cilet jane ndaluar me pare nga policia kane shperdoruar detyren duke ndare tokat si bujqesore ne zonen turistike Kune-Shengjin me dokumente te falsifikuarbr br Gjykata e Apelit Shkoder me vendimin te dates 18 nentor te vitit te kaluar e ka denuar me 1 vit burg per vepren penale quotShperdorim detyrequot ndersa materialet u referuan Prokurorise se Lezhes per veprime te metejshme div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Lenjani demton hunden Mu be si e Roki Balboas FOTO]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914274/titulli/Lenjani-demton-hunden-Mu-be-si-e-Roki-Balboas-FOTO div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Ermir-Lenjani-Nantejpgimg classaligncenter wp-image-369572 size-full srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Ermir-Lenjani-Nantejpg altErmir Lenjani Nante width571 height350 aErmir Lenjani ka mbetur i lenduar nga ndeshja mes Nantes dhe ekipit Blank Mesnil te shtunenbr br Mbrojtesi i kombetares shqiptare demtoi hunden gjate perballjes se vlefshme per 116-at e Kupes se Francesbr br Hunda mu be si e Roki Balboas por me ne fund fituam 2-0 dhe u kualifikuam shkroi 26-vjecari ne profilin e vet ne Facebookbr br a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Hunda-e-Lenjanitjpgimg classaligncenter wp-image-369573 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Hunda-e-Lenjanit-465x620jpg altHunda e Lenjanit width465 height620 aMegjithate ky problem nuk e pengoi futbollistin nga Gjilani ti luante te 90 minutat ndersa Lorik Cana nuk qe grumbulluar per kete ndeshje div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Ne Loro Borici shtrohet tapeti i ri]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914273/titulli/Ne-Loro-Borici-shtrohet-tapeti-i-ri div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Loro-Boricipngimg classaligncenter wp-image-369620 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601Loro-Borici-620x338png altLoro Borici width620 height338 a2016-a e gjen me tapet te ri stadiumin Loro Borici i cili po i nenshtrohet nje rikonstruksioni te plotebr br Shtrimi i barit u krye per kater dite ndersa kane mbetur vetem disa detaje te vogla per tu perfunduar raporton TV Rozafa Me pas do te nise lidhja e barit me terrenin proces qe do te kerkoje kohebr br Kur te perfundoje ne mesin e ketij viti impianti i Shkodres do te jete me i madhi ne vend Me kapacitet 17500 vende Loro Borici i ri do te jete shtepia e re e kombetares kuqezi div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Zjarr ne Don Bosko prane nje pike karburanti]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914105/titulli/Zjarr-ne-Don-Bosko-prane-nje-pike-karburanti div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601banejpgimg classaligncenter wp-image-369504 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601bane-620x365jpg altbane width620 height365 aNje ndertese eshte perfshire nga flaket ne oret e mbremjes ne zonen e njohur si Don Bosko ne kryeqytet Ndertesa qe sherben si dyqan e lendeve drusore mesohet se ndodhet ne afersi te nje pike karburantibr br Ne vendngjarje kane mberritur forcat e policise dhe ato zjarrfikese te cilat kane vene nen kontroll flaket dhe kane bere te mundur shuarjen e plote te zjarritbr br Per shkak te zjarrit OSHEE-ja ka nderprere energjine elektrike ne disa zonabr br Sipas informacionit te fundit nga terreni rezulton se ka rene zjarr ne nje ambient ku tregtohen materiale te lendes drusore ku dhe kalon linja TM e fiderit Nr 1 Nst Tirana1 Zogu Zi Si mase sigurie OSHEE-ja eshte e detyruar te kryeje stakimin e fidrit nr 1 thuhet ne njoftimin e OSHEE-sebr br Shkaqet e renies se zjarrit mbeten te paqartabr br emstrong Shekulli Online strongembr br div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Lezhe vritet ish-efektivi i Policise Rrugore]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914104/titulli/Lezhe-vritet-ish-efektivi-i-Policise-Rrugore div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601policia-natenjpgimg classaligncenter wp-image-369517 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201601policia-naten-620x359jpg altpolicia-naten width620 height359 aNje person eshte vrare me arme zjarri gjate oreve te mbremjes ne aksin rrugor Lezhe-Shkoder Ngjarja ka ndodhur rreth ores 2025 ndersa Dritan Lorenci ish-efektiv i Policise Rrugore Lezhe udhetonte drejt Shkodresbr br Ai u qellua me arme zjarri ne automjetin e tij nga nje makine tjeter ne levizje ne fshatin Mabe te Lezhesbr br emMe date 02012016 rreth ores 2025 ne segmentin e rruges autostrade Lezhe-Shkoder vendi i quajtur Mabe nga persona te paidentifikuar eshte gjuajtur me arme zjarri ne drejtim te mjetit tip quotLanciaquot ngjyre blu me targa AA479KJ ku si pasoje ka mbetur i vdekur drejtuesi i mjetit me iniciale DL ish-punonjes policie emthuhet ne njoftimin e policisebr br Forcat e policise kane ngritur postblloqe te shumta per te kapur autoret e vrasjesbr br strongIsh-polici i vrare i akuzuar per vrasje ne Gjykaten e Lezhesstrong strongnstrongstrongestrongstrong 2011-nstrongbr br Dritan Lorenci u arrestua me 29 tetor 2011 per akuzen e vrasjes lidhur me ngjarjen e ndodhur ne Gjykaten e Lezhes ne 14 tetor vitin 2011 ku mbeti i vrare nje shtetas dhe u plagosen 4 te tjerebr br Ne qershor te vitit 2013 Lorenci eshte shpallur i pafajshem nga Gjykata e Lacitbr br Sipas relacionit te Gjykates se Lacit dy te akuzuarit Dritan Lorenci efektiv i Policise Rrugore kur ndodhi ngjarja dhe Alban Dede u shpallen te pafajshem ndersa ishin akuzuar nga Prokuroria se kishin vrare shtetasin Endri Bejtja dhe kishin plagosur nje person tjeterbr br Ngjarja ka ndodhur ne Gjykaten e Lezhes ne tetor te vitit 2011 ne nje proces gjyqesor qe kishte per objekt nje mosmarreveshje pronesie mes dy familjevebr br Burime zyrtare te Prokurorise thane se ne perfundim te gjykimit organi i akuzes kishte kerkuar ne pretence denimin me 18 vjet heqje lirie per shtetasin Dritan Lorenci dhe 15 vjet burg per Alban Dedenbr br Por trupi gjykues i ceshtjes ka shpallur vendimin sipas te cilit te akuzuarit nuk jane fajtore per ngjarjen e rende te ndodhur ne vitin 2011 pasi fakti nuk provohet emstrong ORA strongem div classcleardiv div classcleardiv div <![CDATA[Skenderbeu behet sha ja si ndahen aksionet me bashkine]]> 2023-06-04T09:59:13+00:00 2023-06-04T09:59:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047914102/titulli/Skenderbeu-behet-sha-ja-si-ndahen-aksionet-me-bashkine div classtekst styleoverflowhiddenwidth626pxmargin-top10px a hrefhttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201512Takajjpgimg classaligncenter wp-image-368747 size-large srchttpwwwshekullicomaladminwp-contentuploads201512Takaj-620x379jpg altTakaj width620 height379 aEdhe Skenderbeu do te jete shoqeri aksionerebr br Lajmin e ben te ditur gazeta Sport Ekspres sipas se ciles ne ditet e para te 2016-s gjykata pritet te miratoje ate qe ka vendosur kryesia e klubit korcar dhe Keshilli Bashkiak i qytetitbr br Ne baze te marreveshjes presidenti Ardjan Takaj do te kete ne administrim 75 per qind te aksioneve kurse bashkia 25 Kjo eshte hera e pare qe ne nje klub futbolli shqiptar presidenti merr 75 per qind te pronesisebr br Pas zyrtarizimit ne gjykate pritet te filloje edhe zhvillimi i akademise nje prej objektivave kryesore te gjashte here kampioneve te vendit div classcleardiv div classcleardiv div - Arkiva Shqiptare e Lajmeve