Lajme nga BalkanWeb 2023-06-04T11:48:31+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Eliminimi nga kupa i shuan Teutes endrren europiane]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689993/titulli/Eliminimi-nga-kupa-i-shuan-Teutes-endrren-europiane Skualifikimi nga Kupa e Shqiperise kjo per faj te trajnerit Hasan Lika i ka prere shpresat e Teutes per te siguruar nje bilete ne fund te sezonit per ne Kupat e Europes Me eliminimin nga ky kompeticion arritja e objektivit duket shume larg per te mos thene i pamundur Skuadra ka nisur pergatitjet per ndeshjen e radhes ne kampionat me Laccedilin Situata nuk eshte nga me te mirat por megjithate optimizmi nuk mungon ne kampin durrsak i cili ka besim se ndaj kurbinasve do te bejne nje paraqitje te mirebrbrDrejt Laccedilit skuadra do te udhetoje pa mesfushorin me tipare sulmuese Ansi Nika i cili eshte pezulluar per shkak kartonesh Nderkohe pjesa tjeter e grupit eshte gati per te zbritur ne fushe Demtimet duket sikur e kane cenuar disi skuadren Linja e djathte ku sherbejne dy kosovaret Krasniqi dhe mesfushori Shabani nuk po funksionon si duhet Kosovaret e nisen mire kampionatin dhe dhane pershtypjen se do ta merrnin skuadren perdore por pas rikthimit nga demtimet ata nuk po tregojne nje forme te mirebrbrSe fundmi stafi teknik me ne krye trajnerin Lika i cili eshte pergjegjesi kryesor i situates aktuale e ka vene theksin te sulmi qe e ka te veshtire per te gjetur golin Ne perballjen me Apolonine u aktivizua si sulmues edhe mesfushori Ansi Nika por nuk u pa nje bashkepunim frutdhenes me brazilianin Rafael Deri ne kete faze te sezonit sulmi durrsak duke iu referuar sulmuesve te deklaruar ka realizuar pak dy here ka shenuar braziliani Rafael dhe dy gola i takojne ish-sulmuesit Brunild Pepa qe nuk eshte me pjese e skuadres Ky i fundit nuk eshte aktivizuar rregullishtbrbranpanoramasportBalkanWeb <![CDATA[Isa Mustafa kandidon serish per Kryetar te LDK-se]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689992/titulli/Isa-Mustafa-kandidon-serish-per-Kryetar-te-LDK-se Isa Mustafa e ka ne plan serish te jete kandidatper Kryetar te LDK-se ne zgjedhjet qe pritet te nisin muajin ardhshem brbrBurime te Express kane thene se Mustafa fillimisht po synon ta marre poziten e Kryeministrit e pastaj trsquoi shpalle zgjedhjet e brendshme dhe te udheheq LDK-ne edhe per nje mandat brbrZyrtare te LDK-se i kane thene Gazetes Express se Mustafa nuk e ka perkrahjen e nje pjese te madhe te udheheqjes se LDK-se por tash pas koalicionit me PDK-ne gjerat kane ndryshuar brbrldquoNe Kryesi eshte hapur tema e kandidatin per Kryetar I eshte kerkuar te deklarohet nese kandidon ne menyre qe mos te kete kandidate te tjere Z Mustafa srsquoka dashur te flas per kete temerdquo ka thene njeri prej zyrtareve te Kryesise se LDK-se brbrMirepo ne gare per kreun e LDK-se pritet te jete edhe Vjosa Osmani Ajo tashme ka nisur fushaten per te marre udheheqjen e partise se themeluar nga Ibrahim Rugova brbrldquoFjalim i Vjosa Osmanit ne Keshillin e Pergjithshem te LDK-se eshte platforma e saj per te ardhur ne krye te LDK- serdquo ka shtuar ai brbrIsa Mustafa prapa vetes ka tri humbje dy pale zgjedhjekombetare dhezgjedhjet locale kuhumbi edhe Prishtinen brbrDeri me tani per Kryetar te LDK-se jane permendur edhe Lutfi Haziri Fatmir Sejdiu Arben Gashi e Vjosa OsmanibrbrarshBalkanWeb <![CDATA[Ne New York do ndertohen 10000 shtylla interneti qe do te mundesojne Wi-Fi falas]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689991/titulli/Ne-New-York-do-ndertohen-10000-shtylla-interneti-qe-do-te-mundesojne-Wi-Fi-falas SHBA-New Yorku do te ofroje internet falas ne hapesirat publike fale nje rrjeti te quajtur LinkNYC qe do te sjelle Wi-Fi falas Rrjeti LinkNYC eshte krijuar nga bashkepunimi i qeverise se qytetit me disa kompani te ndryshme si kompania e reklamave Titan agjencia e reklamave dhe dizajnit Control Group gjigantit i rrjetit Qualcoom dhe kompania qe merret me prodhimin e harduereve ComarkbrbrRrjeti LinkNYC do te jete 100 here me i shpejte se interneti me Wi-Fi qe ofrohet ne hapesirat publike dhe 20 here me i shpejte se interneti ne shtepi Njerezit do te kene mundesi te shkarkojne nje film te gjate per 30 sekonda Ndertimi i kioskave te rrjetit LinkNYC do te filloje ne vitin 2015 dhe do te fillojne te funksionojne nga fundi i vititbrbrLinkNYC do te ndertohet ne saje te te ardhurave nga reklamat qe pasqyrohen ne keto pajisje Ne New York do te instalohen 10 mije shtylla interneti pergjate 5 qyteteve te vogla Perveccedil internetit falas terminalet LinkNYC do te ofrojne edhe thirrje telefonike falas per ndonje rast emergjente harta interaktive adaptues per pajisje elektronike si dhe do te shfaqin reklama dhe njoftime per sherbime publikebrbranBalkanWeb <![CDATA[Lushnje 3000 euro per nje vend mesuesearrestohet Drejtoresha e Arsimit]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689990/titulli/Lushnje-3000-euro-per-nje-vend-mesuesearrestohet-Drejtoresha-e-Arsimit LUSHNJ-Policia e qytetit te Lushnjes arrestoi diten e sotme Drejtoreshen e Arsimit djalin e saj dhe nje mesues fiskulture te akuzuar per korrupsionBurime nga policia bejne me dije se ne pranga jane vene Drejtoresha e Arsimit Liza Tabaku djali i saj Xhanluka Tabaku si dhe mesuesi Rigels Zenelaj Ky i fundit jepte mesim lenden e fiskultures ne Komunen AllkajbrbrldquoPas nje hetimi disajavor nen drejtimin e Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Lushnje ne bashkepunim me Policine e Shtetit eshte bere e mundur te zbulohet se Drejtoresha Arsimore e qytetit Lushnje shtetasja Liza Tabaku duke perdorur djalin e saj Xhanlukas Bakiasi dhe shtetasin Rigert Zeneli merrte para per emerimin e mesuesve te ndryshem ne shkollat e zones ku ajo kishte kompetence Po ashtu per kete shtetase ka fakte se merrte shuma parash per te mos larguar mesues nga punabrbrNe mesditen e se shtunes eshte arrestuar ne flagrance shtetasi Xhanlukas Bakiasi dhe Rigert Zeneli te akuzuar per ldquoushtrim ndikimi te paligjshemrdquo te cilet sapo i kishin marre nje sasi te konsiderueshme parash nje shtetasi per te mos e larguar nga puna si mesues nderkohe qe eshte ndaluar me urdher te Prokurorise shtetasja Liza Tabaku te akuzuar per ldquokorrupsion pasivrdquo- behet me dije nga Prokuroria e Lushnjes brbrMe tej sqarohet se nga hetimi ka rezultuar se per cdo emerim apo moslargim nga detyra kjo shtetasve merrte shuma nga 3000-5000 euro ldquoNe veprimtarine e saj te paligjshme kjo shtetase ndihmohej nga djali i saj Xhanlukas Bakiasi dhe nje shtetas tjeter Rigert Zeneli brNe kuader te veprimeve hetimore dhe ne ndjekje dinamike nen drejtimin e Prokurorise Lushnje diten e Shtune dt 22112014 jane arrestuar ne flagrance shtetasit Bakiasi dhe Zeneli te cilet sapo i kishin marre nje shume parash nje mesuesi ne kembim te premtimit per te mos e larguar nga puna Sipas hetimeve rezulton qe kjo shume parash do te dorezohej tek drejtoresha e zyres arsimore Liza Tabaku e cila eshte njekohesisht e ema e njerit prej te arrestuarvebrbrPer shtetasen Tabaku bazuar ne nje seri veprimesh hetimore te kryera gjate javeve te fundit ka dyshime te provuara ne fakte se ka konsumuar elementet e vepres penale te ldquokorrupsionit pasivrdquo ndersa per dy shtetasit e tjere te arrestuar ne flagrance jane krijuar dyshime te arsyeshme te mbeshtetura ne prova se kane konsumuar elementet e vepres penale ldquoushtrim i ndikimit te paligjshemrdquobrbrNga hetimi eshte provuar se ne disa raste te tjera shtetasja Liza Tabaku duke perdorur djalin e saj ka marre para ne kembim te emerimit te shtetasve te ndryshem mesues ne shkolla te zonesrdquo- perfundon njoftimi i Prokurorise brbranBalkanWeb <![CDATA[FOTOLAJM Tarerremonne fotot e harruaraUshtari italianqethet ne front]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689989/titulli/FOTOLAJM-Tarerremonne-fotot-e-harruaraUshtari-italianqethet-ne-front TIRAN ndash ldquoNje nga fotot e mrekullueshme te frontit ne Luften e Pare Boterore ne Shqiperi Ushtar italian duke u qethurrdquo brbrMe kete diciture ka postuar nje fotografi ne internet Auron Tare kreu i Agjensise Kombetare te Bregdetit i cili gjithnje rremon ne histori dhe nxjerr ne pah pasuri te fshehta te vendit dhe pjese te kultures dhe historise se tij brbrarshBalkanWeb br <![CDATA[Mediu propozon Te organizojme protestane cdo qytet te Shqiperise]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689988/titulli/Mediu-propozon-Te-organizojme-protestane-cdo-qytet-te-Shqiperise TIRAN ndash Kryetari i Partise Republikane Fatmir Mediu duke pershendetur ldquopranine e jashtezakonshme te 200 mije protestuesverdquo sot ne sheshin ldquoSkenderbejrdquo ka hedhur propozimin qe protesta e Tiranes te shperndahet dhe nje e tille te organizohet ne cdo qytet te Shqiperise ldquoOpozita duhet te jete ne krye te qytetareverdquo shkruan Mediu ne Fb duke i sugjeruar kreut te opozites Lulzim Basha ta vijoje ate brbrldquo Sot folen shqiptaret Ata folen me pjesemarjen e jashtezakonshme mbi 200 000 qytetare ne sheshrdquo - shkruan Mediu pas protestes - Ata folen me zerin e tyre me fjale Ata i treguan qeverise se duhet te degjoje zerin e tyre te mbaje premtimet te ndaloje dhunen te respektoje ligjin dhe Kushtetuten te respektoje lirite dhe te drejtat e tyre perndryshe ata do behen zot te fatit te tyrerdquo brbrbrPo ashtu Mediu e ka pare me sy kritik hapjen e bunkerit ndash muze te kohes se diktatures qe sipas tij Kryeministri e ka restauruar per hir te nostalgjise per Enver Hoxhen dhe Byrone politike Ndajne perfundim ai propozon ldquoKjo qe nisem sot duhet te organizohet ne cdo qytet fshat Opozita duhet te jete ne krye te qytetareverdquo brbrarshBalkanWeb br <![CDATA[Protesta e PD-se Tahiri Vetem politike Pa asnje lidhje me njerezit e zakonshem]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689987/titulli/Protesta-e-PD-se-Tahiri-Vetem-politike-Pa-asnje-lidhje-me-njerezit-e-zakonshem TIRANEuml ndash Ministri i Brendshem Saimir Tahiri e ka konsideruar protesten e sotme te PD-se ldquoVetem politike Pa asnje lidhje me njerezit e zakonshemrdquo brbrKomenti i tij i shkurter ka ardhur ne perfundim te mitingut qe opozita shqiptare mbajti sot ne sheshin ldquoSkenderbejrdquoper te mbrojtur te drejtat e qytetareve mitingut per te cilin Policia e Shtetit mori masa te shumta per trsquou zhvilluar pa trazira brbrarshBalkanWeb br <![CDATA[Jahjaga ne Emiratet e Bashkuara merr perkrahje per kirurgjine e femijeve]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689881/titulli/Jahjaga-ne-Emiratet-e-Bashkuara-merr-perkrahje-per-kirurgjine-e-femijeve KOSOVE-Kosova se shpejti do te kete qendren kirurgjike te femijeve dhe departamentin per trajtimin e kancerit te femijeve ne kuader te QKUK-se Kete projekt do e perkrahe nena Mbretereshe e Emirateve te Bashkuara Arabe Sheikja Fatima bint Mubarak brbrKonfirmimin ia dhane presidentes se vendit Atifete Jahjaha e cila u takua me nje delegacion te Fondacionit te Shkelqesise se Saj Sheikes Fatima bint Mubarak nenes Mbretereshe te Emirateve te Bashkuara Arabe nga i cili pranoi njoftimin per perkrahjen e Shkelqesise se Saj brbrPresidentja Jahjaga e falenderoi Shkelqesine e saj per perkrahjen dhe perkujdesjen e saj dhe familjes mbreterore te Emirateve te Bashkuara Arabe per qytetaret e Kosoves dhe mireqenien e tyre duke theksuar se ky vazhdim i bashkepunimit eshte simbol i marredhenieve shume te mira bilaterale dhe miqesise mes dy vendeve dhe dy popujve brbrProjekti i ndertimit te qendres per perkujdesjen e femijeve pritet qe te lansohet ne nje vizite zyrtare nga nje delegacion i larte i Emirateve te Bashkuara Arabe gjate muajit dhjetor brbrPresidentja Jahjaga po qendron ne Emiratet e Bashkuara Arabe me ftesen e Princit te Kurores Sheikut Mohammed bin Zayed bin Sultan Al NahyanbrbrankosovapressBalkanWeb <![CDATA[Jolie terhiqet nga aktrimi tani vetem pas kamerave]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689880/titulli/Jolie-terhiqet-nga-aktrimi-tani-vetem-pas-kamerave Aktorja Angelina Jolie se shpejti do te heqe dore nga aktrimibrbrKete deklarate Jolie e ka bere per revisten ldquoDu Jourrdquo ku eshte shprehur se deshiron te angazhohet me teper ne prodhimin e filmaveGjithashtu ka theksuar se nuk i ka pelqyer kurre te rri para kameres ldquoNuk kam qene kurre e pershtatshme si aktorebrbrNuk kam menduar kurre qe mund te jem regjisore por shpresoj qe jam ne gjendje ta bej Do filloj karriere te re dhe ndihem shume e lumturrdquo- eshte shprehur aktorja e njohur hollivudianebrbranBalkanWebbr <![CDATA[Rekordi per shkrimin me te shpejte te mesazheve tekst thyhet me ane te nje iPhone 6 Plus]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689879/titulli/Rekordi-per-shkrimin-me-te-shpejte-te-mesazheve-tekst-thyhet-me-ane-te-nje-iPhone-6-Plus Adoleshenti brazilian Marcel Fernandes Filho arriti te fitoje nje vend ne Librin Guinness te Rekordeve Boterore per shpejtesine me te madhe te shkrimit te mesazheve tekst nepermjet telefonit Samsung Galaxy S4 Nepermjet tastieres Fleksy ai arriti te shkruaje nje paragraf me 25 fjale per 189 sekondabrbrKjo tastiere nuk ka qene ne ate kohe ne dispozicion per sistemin operativ iOS te Apple-it Tani ajo eshte ne dispozicion edhe per pajisjet iOS dhe Marcel vendosi te perdor nje pajisje te Apple-it per te shkruar mesazhe tekst Ai perdori iPhone 6 Plus-in me te cilin arriti te thyeje rekordin e meparshem te vendosur nga ai vete Te njejtin tekst ai e shkroi per 17 sekonda Teksti qe ai shkroi ishte i gjate dhe i veshtire ne krahasim me mesazhet qe ne shkruajme ccedildo ditebrbrldquoNuk e di se perse isha me i shpejt me nje iPhonerdquo deklaroi djaloshi ldquoMund te jete ndryshimi i dukshem tek madhesia e ekranit apo menyra se si ky ekran funksionon Jam i kenaqur qe mund te perdore tastieren Fleksy ne te dyja pajisjet tanirdquobrbrFernandes edhe pse eshte nje adoleshent dhe perdorues i madh i telefonave inteligjente nuk beson se eshte i varur pas shkrimit te mesazheve ldquoQe kur kam qene femije gjithmone i pelqeja telefonat dhe akoma i dua edhe sot telefonat inteligjenterdquo tha ai per CNN ldquoPor nuk e konsideroj veten time te varur pas telefonave inteligjente pasi nuk shpenzoje shume kohe duke i perdorur atardquobrbranBalkanWeb <![CDATA[Rama Mos genjejme veten nuk ka zhvillim pa mund]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689878/titulli/Rama-Mos-genjejme-veten-nuk-ka-zhvillim-pa-mund TIRANEuml-Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas protestes se opozites kunder rritjes se ccedilmimit te energjise elektrike dhe taksave Ne nje postim ne rrjetin social lsquoFacebookrsquo Rama shkruan se askush nuk do e ndale qe te nxjerre Shqiperine nga llumi i genjeshtravebrbrldquoAsgje e askush srsquodo na ndale ne nxjerrjen e Shqiperise nga llumi i genjeshtrave shpifjeve iluzioneve hajduterise dhe maskarallekut politikrdquo- shkruan Rama Me tej ai thekson se nuk ka zhvillim pa mund brbrldquoQe te kemi me shume punesim e mireqenie duhet mos vjedhim dritat mos zaptojme hapesirat publike mos genjejme veten qe ka zhvillim pa mundrdquo- shkruan kryeministri ne nje tjeter postimbrbranBalkanWebbr <![CDATA[Prishtine thyhen xhamat e zyrave te LDK-se]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689876/titulli/Prishtine-thyhen-xhamat-e-zyrave-te-LDK-se PRISHTINE ndashThyhen xhamat e zyrave te deges se LDK-se ne lagjen Kodra e Trimave ne Prishtine brbrldquoRasti eshte raportuar sot ne mengjes dhe te gjitha njesitet pergjegjese policore menjehere i jane pergjigjur vendit te ngjarjes per te kryer vend shikimin e vendit te ngjarjesrdquo - beri te ditur Policia e Kosoves brbrMesohet se njesitet policore jane duke kryer hetime intensive lidhur me zbardhjen e ngjarjes ku perveccedil demeve materiale nuk raportohet per te lenduar brbrernuBalkanWeb <![CDATA[Jonuz Hasani i Republikaneve kalon ne LDK]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689875/titulli/Jonuz-Hasani-i-Republikaneve-kalon-ne-LDK KOSOVE-LDK-ja ne Gjilan ka mbajtur konference per media ku njoftoi se keshilltari komunal Jonuz Hasani deri tani nga radhet e Repulikaneve tashme zyrtarisht kaloi ne LDK brbrNe nje komunikate per media thuhet se Hasani u deklarua se me vullnet te plote dhe pa asnje presion nga askush iu bashkangjit Grupit te Keshilltareve te LDK-se ne Gjilan brbrAi tha se tere aktivitetin e tij politik do ta zhvilloj tash e tutje ne LDK brbrldquoJam i sigurt se LDK Dega ne Gjilan do te me jape hapesire te mjaftueshme qe trsquoi zhvilloj aktivitetet e mia LDK eshte e vetmja shprese per te ardhmen e ketij vendirdquo tha ai brbrNe kete konference te pranishem ishin edhe Shefi i Grupit te Keshilltareve te LDK-se ne Gjilan Avdyl Aliu si dhe zedhenesja e Deges se LDK-se ne Gjilan Saranda Bllaca brbrAliu ka se kalimi i Hasanit ne LDK deshmon se LDK-ja eshte parti serioze brbrAi tha se Hasani ka treguar me kete rast besim ne LDK dhe ne programin e saj besim qe paraqet vlere te larte dhe te ccedilmuar brbrldquoRritja e LDK-se po vazhdon besojme ne qellimin e mire te kesaj rritje dhe se me kete rritje LDK po forcohet Sa me e forte LDK aq me e forte edhe shpresa sikur te ne po ashtu edhe te qytetaret e Komunes se Gjilanit per jetesimin e programit tone Tash e tutje me kenaqesi e paraqes dimensionin e ri te LDK-se ne Kuvendin Komunal te Gjilanit Pra LDK ne Kuvendin Komunal te Gjilani numeron 14 keshilltare dhe se presim edhe ardhje te reja ne vazhdimrdquo ka thene AliubrbrankosovapressBalkanWeb <![CDATA[eletbunkeri antiatomik Rama Se fshehim me te shkuaren do hapim dosjet]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689874/titulli/eletbunkeri-antiatomik-Rama-Se-fshehim-me-te-shkuaren-do-hapim-dosjet TIRAN-Kryeministri Edi Rama ka celur sot per publikun ekspozitem video-muzeale ldquoBunk Artrdquo nje bunker pesekateshi ndertuar nga ish diktatori Enver Hoxha ku ishin vendosur zyrat dhe banesat e udheheqesve te larte komuniste nga ku do te drejtonin dhe vendin gjate kohes se sulmit te imagjinuar berthamorbrbrI shoqeruar nga ministra te kabinetit Rama ne rolin e ciceronit u tregoi me radhe ambientet e vecanta Brenda bunkerit dy ambasadoreve atij Amerikan Aleksander Arvizu dhe ambasadorit Italian Masimo Gajani Bunkeri me 106 zyra ndodhet ne periferi te Tiranes prane Batalionit Mbeshtetes te Shtabit te Pergjithshem ne rrugen e ldquoShish-Tufinesrdquo 15 km larg qendres spitalore Nene TerezabrbrMe tej Rama theksoi se hapja e bunkerit te nendheshem shenon nje faze te re te marredhenieve me te shkuaren ku sipas tij nuk rishkruhet historian por ekspozohet e shkuara e venditbrbrNe i perkasim asaj shkolle te re per Shqiperine qe nuk ja fsheh publikut misteret e se shkuares A ka kush mundesi te me thote se si eshte e mundur qe kjo ngrehine te ruhej si mister dhe ti fshihet publikut si sekret shteteror jo vetem nga ata qe do luftonin me boten mbare por edhe nga ata qe i genjeu mendja se e permbysen bashke me regjimin e vjeter edhe mendesine e ketij regjimi Ruajtja e ketij misteri ashtu si ruajtja e dosjeve te sigurimit te shtetit jane vazhdimesia e shkolles se vjeter politike te te sunduarit mbi tjetrin pavaresisht kostos dhe tonelatave te propagandes genjeshtare qe derdhet perdite mbi te terat Jemi per te celur nje faze te re raportesh me te shkuaren Jo per te rishkruar historine por per te ekspozuar te shkuaren Per ti treguar gjeneratave te reja deshmite skutat imazhet dokumente e saj si nje mundesi per te inspiruar imagjinaten krijueserdquo- u shpreh RamabrbrKryeministri Rama njoftoi me heret ne faqen e tij ne ldquofacebookrdquo hapjen e bunkerit antiatomikldquoNe 11 sot celim per publikun bunkerin e fshehte antiatomik te diktatures komunisteudira te vjetra e surpriza te reja ne nje pallat ne tokerdquo- shkruan RamabrbrPas hapjes se bunkerit qytetaret do te kene mundesine te shikojne se cfare infrastrukturekishte krijuar regjimi komunist i Enver Hoxhes per trsquou strehuar ne rast te ndonje sulmi berthamor brbrldquoNjezet e pese vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe 70 vjet pas clirimit nga pushtuesit nen kujdesin e Kryeministrit te Republikes se Shqiperise Edi Rama celet per here te pare per publikun bunkeri anti-berthamor i nomenklatures komuniste- nje pallat i kycur ne zemren e nje kodre me plot cudira te vjetra e surpriza te rejardquo thuhej ne lajmerimin e Kryeministrise per kete aktivitet brbrBunkeri eshtenje ndertim pesekatesh ku ishin vendosur zyrat dhe banesat e udheheqesve te larte komuniste nga ku do te drejtonin vendin gjate kohes se sulmit te imagjinuar berthamor Bunkeri eshte ndertuar ne ate menyre qe ti bente balle edhe nje lufte berthamore qe mund te perfshinte Shqiperine brbrBrenda tij eshte nje shtepi me hapesira maksimale e pershtatur per diktatorin Hoxha Ne bunkerin qe permban 106 zyra gjendet dhoma ku do te qendronte Mehmet Shehu nje salle ku do te mblidhej Kuvendi i Shqiperise ne rast sulmi berthamor dhoma ku ishin vendosur pajisjet qe do te pastronin ajrin ne rast te nje sulmi me arme kimike si dhe nje bar-bufe qe funksiononte ne kohen kur beheshin stervitje ushtarake si dhe nje salle kinemajebrbrRAMA EKSPOZOJME TE SHKUAREN DO HAPIM DOSJETbrKryeministri Edi Rama e cilesoi hapjen e bunkerit te nendheshem te komunizmit si ceshtjen e nje thesari te kujtese kolektive Gjate fjales se tij te mbajtur ne sallen qe do sherbente si Kuvendi i Shtetit komunist nese do kishte nje sulm berthamor Rama theksoi se historine nuk mund ta shkruaje politika por historianet Ai theksoi se qeveria nuk po perpiqet te rishkruaje historine por ta ekspozoje ate me deshmite qe ka lene pasbrbrldquoSrsquokam fjale per te pershkruar ndjesite e jashtezakonshme qe me krijoi hyrja ne kete pallat nentokesor ku regjimi komunist synonte ti mbijetonte nje sulmi atomik Para disa kohesh kur vizituam Berlinin patem mundesine te kalojme ne muzeun e famshem qe eshte nje godine e rendomte aty ku dikur ndahej Berlini perendimor dhe lindor pak metra larg murit qe mbajti te ndare dy botet e Luftes se Ftohte dhe qe mbajti te izoluar pertej horizontit te lirise gjysmen e botes Nje godine e rendomte qe pret cdo vit miliona e miliona njerez ku eshte e pa mundur te kesh nje minute te vetme pa prekur trupin e dikujt tjeter per nga shpejtesia e vizitoreve Godina e nje regjimi te vjeter ku permes vet mureve te godines objekteve fotografive dhe deshmive u jepet mundesia qytetareve te botes se lire te krijojne nje perceptim me ate qe ishte bota ku jetonin qindra miliona njerez dhe sot eshte e veshtire tua tregosh me fjale gjeneratave te reja brbrShqiperia e vogel mund te ishte nje bote e trete e izoluar nga dy botet e tjera qe luftonte ne menyre imagjinare me imperializmin amerikan dhe socialimperializmin sovjetik Sot ne jemi deshmitare se kemi celur deren e nje thesari te kujtese sone kolektive Nje thesari ku pa as me te voglin dyshim mund te zbulohen qindra mijera copeza te nje mozaiku te madh ngjarjesh personazhesh kontradiktash ku gjakderdhja ka bere rendom lenden lidhese dhe te cilin historianet dhe historia nuk na e kthjellojne dot edhe sot Nga nje kujtese qe rendom behet selektive do perpjekje qeveritare politike qe niset qofte edhe nga qellimi me i mire per ti dhene fund diskutimit per historine eshte e destinuar te deshtoje dhe te prodhoje rrethin vicioz te nje historie qe nuk shkruhet dot deri ne fundrdquo- u shpreh RamabrbrMe tej Rama theksoi se qeeria ehste e vendosur te mos e fshehe me te shkuaren por ti bej publike per gjithe qytetaret te faktet qe deri tani jane mbajtur te fshehta ldquo70 vjet mund te jene shume por ne kete vend kaq te vogel ku u arrit ndertimi i pallatit antiatomik eshte shume e veshtire qe mendjet e historianeve te bejne sintezen qe koha mbase do e beje por veshtire ta vendose nen nje kontekst te pa diskutuar Perpjekjet per te rishkruar historine me porosi qeveritare kane qene sa tragjike ne te shkuaren e larget aq qesharake ne te shkuaren e afert Historine e shkruajne shkencetare dhe e diskutojne mes tyre njerezit e shkences se historise nuk e shkruan as Shtepia e Bardhe as Kongresi as Parlamenti Evropian Ne i perkasim asaj shkolle te re per Shqiperine qe nuk ja fsheh publikut misteret e se shkuares A ka kush mundesi te me thote se si eshte e mundur qe kjo ngrehine te ruhej si mister dhe ti fshihet publikut si sekret shteteror jo vetem nga ata qe do luftonin me boten mbare por edhe nga ata qe i genjeu mendja se e permbysen bashke me regjimin e vjeter edhe mendesine e ketij regjimi Ruajtja e ketij misteri ashtu si ruajtja e dosjeve te sigurimit te shtetit jane vazhdimesia e shkolles se vjeter politike te te sunduarit mbi tjetrin pavaresisht kostos dhe tonelatave te propagandes genjeshtare qe derdhet perdite mbi te terat Jemi per te celur nje faze te re raportesh me te shkuaren Jo per te rishkruar historine por per te ekspozuar te shkuaren Per ti treguar gjeneratave te reja deshmite skutat imazhet dokumente e saj si nje mundesi per te inspiruar imagjinaten krijueserdquo- u shpreh RamabrbrKryeministri Rama theksoi se instilacionet me dhomat autentike te shefave te regjimit te vjeter jane nje deshmi kuptimplote e mundesise qe te krijon kjo hapesire per te krijuar hapesira te tjera te te menduarit imagjinuarit permes fuqise se artit ldquoKeto mjedise jane trashegimi i nje kulture te jetuari qe do terheqin shume here me teper turist se sa mund te terheqe ajo shqiponja e tmerrshme qe kane vendosur te rreth rrotullimi i doganes Nje shembelltyre qe eshte krijuar per tu vendosur ne nje siperfaqe te sheshte vendoset ne nje siperfaqe tredimensionale Ky 70 vjetor i lirimit te Shqiperise nuk eshte momenti per te nxituar se kush del me shume partizan dhe as per tu ngutur kush eshte me shume kolaboracionist nga ne te gjallet se asnje nga ne nuk ka qene partizanrdquo- theksoi Rama brbrldquoDikush mund te shkruaj ne Facebook u mblodhen te parlamenti se u detyruan nga protesta popullore Me siguri nje vizite ne kete ngrehine antiatomike do u tregoj vajzave te ketij vendi mbi diktaturen Enver Hoxhen Mehmet Shehun dhe hordhite anti- njerezore dhe anti- fetare krijoi ai qe u quajt clirimi i atdheut Ky eshte vetem fillimi ka te tjera vrima skuta hapesira qe u jane ruajtur njerezve si sekrete shteterore nga ata me pare dhe ata qe erdhem me pas dhe ata qe deri dje kishin mundesine tu hapnin njerezve ne raport me te shkuaren e prekshme arkitekturen e botes se nendheut komunist Kemi nje projekt per te krijuar nje intenerar turistik te nendheut komunistrdquo-perfundoi kryeministri RamabrbrKODHELI TE MBYLLIM NE BUNKER FANTAZMAT E TE SHKUAREbrbrSFantazmat e se shkuares i kemi akoma rreth nesh dhe ato duhet trsquoi mbyllim ne kete bunker te se kaluares diktatoriale Keshtu u shpreh sot ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli gjate fjales se mbajtur ne ceremonine e hapjes per publikun te bunkerit antiberthamor i ndertuar gjate periudhes se komunizmitbrbrMinistrja Kodheli ne fjalen e saj theksoi se ky bunker eshte nje simbol i forte dhe per te sotmen e pasigurte ku historia po tenton te perserise vetveten ldquoshte tronditese kur mendon se si idealet e lirise te Nentorit 1944 u shnderruan ne nje paranoje te strukturuar totalitariste pjese e se ciles eshte dhe kjo ngrehinerdquo tha Kodhelibrbr29 nentori eshte dita e pare e lirise dhe e barazise per shqiptaret e dale nga Lufta e II-te Boterore mundesia e madhe per te pasur ne dore fatet e veta theksoi ministrja por historia nuk eshte gjithmone dashamirese me popujt e vegjel se spiralet ku u futem per 45 vjet me radhe ishin larg idealeve te bijve dhe bijave te ketij populli qe dolen malit dhe luftuan pushtuesitbrbrldquoU hoq dore nga aleatet natyrale te Perendimit dhe iu drejtuam te sforcuar stepave te Azise sipas paranojave te nje regjimi i ngritur mbi luften e klasaverdquo tha Kodhelibrbr45 vjet ne historine e nje kombi te lashte si ky i yni tha ajo jane si 45 minuta ne jeten e njeriut megjithate ne nuk duhet asnjehere te harrojme ate kohe dhe ngrehina si kjo do na sherbejne per trsquoi kujtuar vetes se respektimi i te drejtave te njeriut demokracia dhe zbatimi i ligjit do e coje Shqiperine perparabrbrNe kete cerek shekuli demokraci kemi pasur shpesh tendenca per trsquou kthyer ne autoritarizem dhe fantazmat e se shkuares i kemi akoma rrotull nesh dhe duhet qe dhe ato trsquoi mbyllim diku pse jo dhe ne kete bunker te se kaluares diktatoriale perfundoi fjalen e saj ministrja e Mbrojtjes brbrBunkeri antiberthamor i ndertuar gjate komunizmit ne periferi te Tiranes prane Tufines u hap sot per here te pare per publikun rreth cerek shekulli pas renies se diktatures Objektet e gjetura ne bunker qe do te perdoret si nje atraksion turistik jane pershtatur ne nje ekspozite te titulluar ldquoBunkrsquoArtrdquobrbrbrKUMBARO JA KEMI NGJESH MALIT ME GRUSHTIN E ARTIT brMinstrja e Kultures Mirela Kumbaro theksoi gjate fjales se saj se pa asnje kompleks ndaj te shkuares historine do e shkruajne me mire shqiptaret mendje hapur te brezit tjeter ldquoDuhet te vish ta shohesh vet me tha ministrja Kodheli muaj me pare kur kishin zbuluar kete hapesire gjigante fshehur ketu qe na habiti nga permasat dhe puna e bere por jo nga paranoja e diktatorit qe gjithe Shqiperine e kishte kthyer ne nje bunker antinjerezor Ajo qe na habiti nuk ishte paranoja e diktatorit brenda te cilit ne kishin jetuar por qe kjo hapesire rrinte fshehur ketu ne padije tone ndersa hapesirat tona te veprimet tona ngushtoheshin E para ide qe na bashkoi ishte krijimi i nje hapesire per art e kulture Per ne skena kulturore nuk eshte vetem katerkembeshi i institucionit publik por cdo hapesire ku mund te clirohet oksigjen artistik Pa asnje kompleks ndaj te shkuares dhe pa asnje historine do e shkruajne me mire shqiptaret mendje hapur te brezit tjeter Me kete ekspozite ja kemi ngjesh malit me grushtin e artitrdquo- u shpreh Kumbaro brbrbranBalkanWeb Lidhje te tjera Berisha Rama i tmerruar nga protesta ka pergatitur per vete bunkerin e bllokut FOTO <![CDATA[Lushnje arrestohen Drejtoresha e Arsimit me te birin dhe mesuesi i fiskultures]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689873/titulli/Lushnje-arrestohen-Drejtoresha-e-Arsimit-me-te-birin-dhe-mesuesi-i-fiskultures LUSHNJEuml-Policia e qytetit te Lushnjesarrestoi ditene sotme Drejtoreshen e Arsimit djalin e saj dhe nje mesues fiskulture te akuzuar per korrupsionbrbrBurime nga policia bejne me dije se ne pranga jane vene Drejtoresha e Arsimit Liza Tabaku djali i saj Xhanluka Tabaku si dhe mesuesi Rigels Zenelaj Ky i fundit jepte mesim lenden e fiskultures ne Komunen AllkajbrbranBalkanWebbr <![CDATA[Kryeparlamentari Meta te henen viziton Gjilanin]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689872/titulli/Kryeparlamentari-Meta-te-henen-viziton-Gjilanin TIRANE-Te henen Ilir Meta kryetar i Kuvendit te Shqiperise do te jete ne Gjilan Te pakten keshtu thote shefi i Grupit te Keshilltareve te LDK-se ne Gjilan Avdyl Aliu brbrAliu ka thene se koheve te fundit si asnjehere me pare Komuna e Gjilanit eshte e vershuar nga vizita te shumta te diplomateve ambasadoreve dhe faktore te rendesishem nderkombetare brbrldquoE ne kuader te Festave te Nentorit diten e hene Gjilanin do ta vizitoje edhe Kryetari i Kuvendit te Shqiperise Ilir Meta Gjilani ndihet i nderuar nga kjo viziterdquo tha aibrbranataBalkanWeb <![CDATA[eletldquoBunk Artrdquo Rama Se fshehim me te shkuaren do hapim dosjet]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689836/titulli/eletldquoBunk-Artrdquo-Rama-Se-fshehim-me-te-shkuaren-do-hapim-dosjet TIRAN-Kryeministri Edi Rama ka celur sot per publikun ekspozitem video-muzeale ldquoBunk Artrdquo nje bunker pesekateshi ndertuar nga ish diktatori Enver Hoxha ku ishin vendosur zyrat dhe banesat e udheheqesve te larte komuniste nga ku do te drejtonin dhe vendin gjate kohes se sulmit te imagjinuar berthamorbrbrI shoqeruar nga ministra te kabinetit Rama ne rolin e ciceronit u tregoi me radhe ambientet e vecanta Brenda bunkerit dy ambasadoreve atij Amerikan Aleksander Arvizu dhe ambasadorit Italian Masimo Gajani Bunkeri me 106 zyra ndodhet ne periferi te Tiranes prane Batalionit Mbeshtetes te Shtabit te Pergjithshem ne rrugen e ldquoShish-Tufinesrdquo 15 km larg qendres spitalore Nene TerezabrbrMe tej Rama theksoi se hapja e bunkerit te nendheshem shenon nje faze te re te marredhenieve me te shkuaren ku sipas tij nuk rishkruhet historian por ekspozohet e shkuara e venditbrbrNe i perkasim asaj shkolle te re per Shqiperine qe nuk ja fsheh publikut misteret e se shkuares A ka kush mundesi te me thote se si eshte e mundur qe kjo ngrehine te ruhej si mister dhe ti fshihet publikut si sekret shteteror jo vetem nga ata qe do luftonin me boten mbare por edhe nga ata qe i genjeu mendja se e permbysen bashke me regjimin e vjeter edhe mendesine e ketij regjimi Ruajtja e ketij misteri ashtu si ruajtja e dosjeve te sigurimit te shtetit jane vazhdimesia e shkolles se vjeter politike te te sunduarit mbi tjetrin pavaresisht kostos dhe tonelatave te propagandes genjeshtare qe derdhet perdite mbi te terat Jemi per te celur nje faze te re raportesh me te shkuaren Jo per te rishkruar historine por per te ekspozuar te shkuaren Per ti treguar gjeneratave te reja deshmite skutat imazhet dokumente e saj si nje mundesi per te inspiruar imagjinaten krijueserdquo- u shpreh RamabrbrKryeministri Rama njoftoi me heret ne faqen e tij ne ldquofacebookrdquo hapjen e bunkerit antiatomikldquoNe 11 sot celim per publikun bunkerin e fshehte antiatomik te diktatures komunisteudira te vjetra e surpriza te reja ne nje pallat ne tokerdquo- shkruan RamabrbrPas hapjes se bunkerit qytetaret do te kene mundesine te shikojne se cfare infrastrukturekishte krijuar regjimi komunist i Enver Hoxhes per trsquou strehuar ne rast te ndonje sulmi berthamor brbrldquoNjezet e pese vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe 70 vjet pas clirimit nga pushtuesit nen kujdesin e Kryeministrit te Republikes se Shqiperise Edi Rama celet per here te pare per publikun bunkeri anti-berthamor i nomenklatures komuniste- nje pallat i kycur ne zemren e nje kodre me plot cudira te vjetra e surpriza te rejardquo thuhej ne lajmerimin e Kryeministrise per kete aktivitet brbrBunkeri eshtenje ndertim pesekatesh ku ishin vendosur zyrat dhe banesat e udheheqesve te larte komuniste nga ku do te drejtonin vendin gjate kohes se sulmit te imagjinuar berthamor Bunkeri eshte ndertuar ne ate menyre qe ti bente balle edhe nje lufte berthamore qe mund te perfshinte Shqiperine brbrBrenda tij eshte nje shtepi me hapesira maksimale e pershtatur per diktatorin Hoxha Ne bunkerin qe permban 106 zyra gjendet dhoma ku do te qendronte Mehmet Shehu nje salle ku do te mblidhej Kuvendi i Shqiperise ne rast sulmi berthamor dhoma ku ishin vendosur pajisjet qe do te pastronin ajrin ne rast te nje sulmi me arme kimike si dhe nje bar-bufe qe funksiononte ne kohen kur beheshin stervitje ushtarake si dhe nje salle kinemajebrbrRAMA EKSPOZOJME TE SHKUAREN DO HAPIM DOSJETbrKryeministri Edi Rama e cilesoi hapjen e bunkerit te nendheshem te komunizmit si ceshtjen e nje thesari te kujtese kolektive Gjate fjales se tij te mbajtur ne sallen qe do sherbente si Kuvendi i Shtetit komunist nese do kishte nje sulm berthamor Rama theksoi se historine nuk mund ta shkruaje politika por historianet Ai theksoi se qeveria nuk po perpiqet te rishkruaje historine por ta ekspozoje ate me deshmite qe ka lene pasbrbrldquoSrsquokam fjale per te pershkruar ndjesite e jashtezakonshme qe me krijoi hyrja ne kete pallat nentokesor ku regjimi komunist synonte ti mbijetonte nje sulmi atomik Para disa kohesh kur vizituam Berlinin patem mundesine te kalojme ne muzeun e famshem qe eshte nje godine e rendomte aty ku dikur ndahej Berlini perendimor dhe lindor pak metra larg murit qe mbajti te ndare dy botet e Luftes se Ftohte dhe qe mbajti te izoluar pertej horizontit te lirise gjysmen e botes Nje godine e rendomte qe pret cdo vit miliona e miliona njerez ku eshte e pa mundur te kesh nje minute te vetme pa prekur trupin e dikujt tjeter per nga shpejtesia e vizitoreve Godina e nje regjimi te vjeter ku permes vet mureve te godines objekteve fotografive dhe deshmive u jepet mundesia qytetareve te botes se lire te krijojne nje perceptim me ate qe ishte bota ku jetonin qindra miliona njerez dhe sot eshte e veshtire tua tregosh me fjale gjeneratave te reja brbrShqiperia e vogel mund te ishte nje bote e trete e izoluar nga dy botet e tjera qe luftonte ne menyre imagjinare me imperializmin amerikan dhe socialimperializmin sovjetik Sot ne jemi deshmitare se kemi celur deren e nje thesari te kujtese sone kolektive Nje thesari ku pa as me te voglin dyshim mund te zbulohen qindra mijera copeza te nje mozaiku te madh ngjarjesh personazhesh kontradiktash ku gjakderdhja ka bere rendom lenden lidhese dhe te cilin historianet dhe historia nuk na e kthjellojne dot edhe sot Nga nje kujtese qe rendom behet selektive do perpjekje qeveritare politike qe niset qofte edhe nga qellimi me i mire per ti dhene fund diskutimit per historine eshte e destinuar te deshtoje dhe te prodhoje rrethin vicioz te nje historie qe nuk shkruhet dot deri ne fundrdquo- u shpreh RamabrbrMe tej Rama theksoi se qeeria ehste e vendosur te mos e fshehe me te shkuaren por ti bej publike per gjithe qytetaret te faktet qe deri tani jane mbajtur te fshehta ldquo70 vjet mund te jene shume por ne kete vend kaq te vogel ku u arrit ndertimi i pallatit antiatomik eshte shume e veshtire qe mendjet e historianeve te bejne sintezen qe koha mbase do e beje por veshtire ta vendose nen nje kontekst te pa diskutuar Perpjekjet per te rishkruar historine me porosi qeveritare kane qene sa tragjike ne te shkuaren e larget aq qesharake ne te shkuaren e afert Historine e shkruajne shkencetare dhe e diskutojne mes tyre njerezit e shkences se historise nuk e shkruan as Shtepia e Bardhe as Kongresi as Parlamenti Evropian Ne i perkasim asaj shkolle te re per Shqiperine qe nuk ja fsheh publikut misteret e se shkuares A ka kush mundesi te me thote se si eshte e mundur qe kjo ngrehine te ruhej si mister dhe ti fshihet publikut si sekret shteteror jo vetem nga ata qe do luftonin me boten mbare por edhe nga ata qe i genjeu mendja se e permbysen bashke me regjimin e vjeter edhe mendesine e ketij regjimi Ruajtja e ketij misteri ashtu si ruajtja e dosjeve te sigurimit te shtetit jane vazhdimesia e shkolles se vjeter politike te te sunduarit mbi tjetrin pavaresisht kostos dhe tonelatave te propagandes genjeshtare qe derdhet perdite mbi te terat Jemi per te celur nje faze te re raportesh me te shkuaren Jo per te rishkruar historine por per te ekspozuar te shkuaren Per ti treguar gjeneratave te reja deshmite skutat imazhet dokumente e saj si nje mundesi per te inspiruar imagjinaten krijueserdquo- u shpreh RamabrbrKryeministri Rama theksoi se instilacionet me dhomat autentike te shefave te regjimit te vjeter jane nje deshmi kuptimplote e mundesise qe te krijon kjo hapesire per te krijuar hapesira te tjera te te menduarit imagjinuarit permes fuqise se artit ldquoKeto mjedise jane trashegimi i nje kulture te jetuari qe do terheqin shume here me teper turist se sa mund te terheqe ajo shqiponja e tmerrshme qe kane vendosur te rreth rrotullimi i doganes Nje shembelltyre qe eshte krijuar per tu vendosur ne nje siperfaqe te sheshte vendoset ne nje siperfaqe tredimensionale Ky 70 vjetor i lirimit te Shqiperise nuk eshte momenti per te nxituar se kush del me shume partizan dhe as per tu ngutur kush eshte me shume kolaboracionist nga ne te gjallet se asnje nga ne nuk ka qene partizanrdquo- theksoi Rama brbrldquoDikush mund te shkruaj ne Facebook u mblodhen te parlamenti se u detyruan nga protesta popullore Me siguri nje vizite ne kete ngrehine antiatomike do u tregoj vajzave te ketij vendi mbi diktaturen Enver Hoxhen Mehmet Shehun dhe hordhite anti- njerezore dhe anti- fetare krijoi ai qe u quajt clirimi i atdheut Ky eshte vetem fillimi ka te tjera vrima skuta hapesira qe u jane ruajtur njerezve si sekrete shteterore nga ata me pare dhe ata qe erdhem me pas dhe ata qe deri dje kishin mundesine tu hapnin njerezve ne raport me te shkuaren e prekshme arkitekturen e botes se nendheut komunist Kemi nje projekt per te krijuar nje intenerar turistik te nendheut komunistrdquo-perfundoi kryeministri RamabrbrKODHELI TE MBYLLIM NE BUNKER FANTAZMAT E TE SHKUAREbrbrSFantazmat e se shkuares i kemi akoma rreth nesh dhe ato duhet trsquoi mbyllim ne kete bunker te se kaluares diktatoriale Keshtu u shpreh sot ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli gjate fjales se mbajtur ne ceremonine e hapjes per publikun te bunkerit antiberthamor i ndertuar gjate periudhes se komunizmitbrbrMinistrja Kodheli ne fjalen e saj theksoi se ky bunker eshte nje simbol i forte dhe per te sotmen e pasigurte ku historia po tenton te perserise vetveten ldquoshte tronditese kur mendon se si idealet e lirise te Nentorit 1944 u shnderruan ne nje paranoje te strukturuar totalitariste pjese e se ciles eshte dhe kjo ngrehinerdquo tha Kodhelibrbr29 nentori eshte dita e pare e lirise dhe e barazise per shqiptaret e dale nga Lufta e II-te Boterore mundesia e madhe per te pasur ne dore fatet e veta theksoi ministrja por historia nuk eshte gjithmone dashamirese me popujt e vegjel se spiralet ku u futem per 45 vjet me radhe ishin larg idealeve te bijve dhe bijave te ketij populli qe dolen malit dhe luftuan pushtuesitbrbrldquoU hoq dore nga aleatet natyrale te Perendimit dhe iu drejtuam te sforcuar stepave te Azise sipas paranojave te nje regjimi i ngritur mbi luften e klasaverdquo tha Kodhelibrbr45 vjet ne historine e nje kombi te lashte si ky i yni tha ajo jane si 45 minuta ne jeten e njeriut megjithate ne nuk duhet asnjehere te harrojme ate kohe dhe ngrehina si kjo do na sherbejne per trsquoi kujtuar vetes se respektimi i te drejtave te njeriut demokracia dhe zbatimi i ligjit do e coje Shqiperine perparabrbrNe kete cerek shekuli demokraci kemi pasur shpesh tendenca per trsquou kthyer ne autoritarizem dhe fantazmat e se shkuares i kemi akoma rrotull nesh dhe duhet qe dhe ato trsquoi mbyllim diku pse jo dhe ne kete bunker te se kaluares diktatoriale perfundoi fjalen e saj ministrja e Mbrojtjes brbrBunkeri antiberthamor i ndertuar gjate komunizmit ne periferi te Tiranes prane Tufines u hap sot per here te pare per publikun rreth cerek shekulli pas renies se diktatures Objektet e gjetura ne bunker qe do te perdoret si nje atraksion turistik jane pershtatur ne nje ekspozite te titulluar ldquoBunkrsquoArtrdquobrbrbrKUMBARO JA KEMI NGJESH MALIT ME GRUSHTIN E ARTIT brMinstrja e Kultures Mirela Kumbaro theksoi gjate fjales se saj se pa asnje kompleks ndaj te shkuares historine do e shkruajne me mire shqiptaret mendje hapur te brezit tjeter ldquoDuhet te vish ta shohesh vet me tha ministrja Kodheli muaj me pare kur kishin zbuluar kete hapesire gjigante fshehur ketu qe na habiti nga permasat dhe puna e bere por jo nga paranoja e diktatorit qe gjithe Shqiperine e kishte kthyer ne nje bunker antinjerezor Ajo qe na habiti nuk ishte paranoja e diktatorit brenda te cilit ne kishin jetuar por qe kjo hapesire rrinte fshehur ketu ne padije tone ndersa hapesirat tona te veprimet tona ngushtoheshin E para ide qe na bashkoi ishte krijimi i nje hapesire per art e kulture Per ne skena kulturore nuk eshte vetem katerkembeshi i institucionit publik por cdo hapesire ku mund te clirohet oksigjen artistik Pa asnje kompleks ndaj te shkuares dhe pa asnje historine do e shkruajne me mire shqiptaret mendje hapur te brezit tjeter Me kete ekspozite ja kemi ngjesh malit me grushtin e artitrdquo- u shpreh Kumbaro brbrbranBalkanWeb Lidhje te tjera Berisha Rama i tmerruar nga protesta ka pergatitur per vete bunkerin e bllokut FOTO <![CDATA[Aksioni per energjine Ahmetaj Do tu kthejme qytetareve parate dhe mundin e humbur]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689835/titulli/Aksioni-per-energjine-Ahmetaj-Do-tu-kthejme-qytetareve-parate-dhe-mundin-e-humbur TIRANE - Ministri i Zhvillimit Ekonomik Tregtise dhe Sipermarrjes Arben Ahmetaj iu bashkua sot ne terren aksionit kunder lidhjeve te paligjshme te energjise Se bashku me Drejtorin e OSHEE Arben Seferi Ministri Ahmetaj vizitoi zonen prane ish-Kinostudios tek Instituti i Kerkimeve Veterinare brbrldquoKam pasur rastin qe ta theksoj edhe njehere tjeter qe nuk eshte me nje aksion por eshte nje menyre e re jetese ne sistemin elektro-energjetik shqiptar Faktet tregojne qe Qeveria eshte e vendosur trsquoi ktheje qytetareve 150 milione euro te cilat hidhen ne sistem ccedildo vit per vite e vite Jane 150 milione euro qe qytetaret humbasin cdo vit 150 shkolla 7 spitale rajonale 100 km rruge pra eshte nje humbje e cila rendon mbi qytetarin dhe tatim paguesin Ajo qe po ndodh me sistemin elektro- energjetik eshte nje reforme e thelle e cila do trsquoi ktheje qytetareve parate dhe mundin e humbur ne vite dhe do ta ktheje sistemin elektro-energjetik dhe kompanite ne gjeneratore te zhvillimit ekonomik Vendosmeria e qeverise nuk eshte thjesht retorike nuk eshte momentale por do te jete e perditshme ne ditet ne muajt dhe ne vitet qe vazhdojne Ne i kemi treguar qytetareve qe pagesa e energjise elektrike eshte e domosdoshme eshte pjese e te jetuarit si qytetar dhe eshte pergjegjesi qytetare mbi te gjitha e theksoj per trsquoi kthyer qytetarit ato 150 milione euro qe vidhen ccedildo vit ne Shqiperi e qe i mungojne qytetareve te ndershem tatim paguesve te ndershem apo investimeve publikerdquo ndash tha Ministri Ahmetaj brbrNdersa Drejtori i OSHEE Seferi u shpreh se ky aksion do te vazhdoje me te njejtin intensitet si diten e pare dhe qeveria mbetet e angazhuar maksimalisht per trsquoi dhene fund vjedhjes se paligjshme te energjise brbrernuBalkanWeb <![CDATA[Berisha Mbi 250 mije qytetare ne shesh protesta me e madhe qe ka njohur Tirana]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689834/titulli/Berisha-Mbi-250-mije-qytetare-ne-shesh-protesta-me-e-madhe-qe-ka-njohur-Tirana TIRANE - Ne perfundim te protestes perpara Kryeministrise ish-kryeministri Sali Berisha shprehet i bindur se ne shesh ishin sot mbi 250 mije qytetare Ne nje reagim ne rrjetin social ldquoFacebookrdquo Berisha thekson se kjo ishte protesta me e madhe qe ka njohur Tirana brbrldquoMbi 250 mije qytetare ne protesten me te madhe qe Tirana ka njohur Zemerimi popullor ne zenit Tirana dhe Shqiperia ushtonin sot Rama ik Ik Ik Rama shporru Shporru Shporrurdquo- shkruan Berisha brbrBalkanWeb <![CDATA[Portugali Ish-kryeministri socialist arrestohet per pastrim parash]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689818/titulli/Portugali-Ish-kryeministri-socialist-arrestohet-per-pastrim-parash PORTUGALI-Ish-kryeministri socialist i Portugalise Joseacute Socrates eshte arrestuar gjate nje hetimi per mashtrim tatimor pastrim parash dhe korrupsionbrbrZyra e prokurorit publik thote se hetimi perqendrohet mbi operacionet bankare dhe transfertat e parave nga nje burim i panjohur Ish kryeministri Socrates u arrestua ne aeroportin e Lisbones me te mberritur nga Parisi ndersa pritet te dale sot para gjykatesbrbrSocrates ka qene kryeminister per gjashte vjet dhe ka udhehequr qeverine gjate krizes ekonomike dhe masave shtrenguese lidhur me recesionin qe perfshiu Portugaline Socrates i humbi zgjedhjet parlamentare ne vitin 2011 Mesohet se se bashku me Socrates jane arrestuar edhe tre persona te tjerebrbranNews24BalkanWebbr <![CDATA[ProtestaBasha 200 mije shqiptare ne shesh Kjo qeveri eshte fatkeqesi po godet pas shpine]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689817/titulli/ProtestaBasha-200-mije-shqiptare-ne-shesh-Kjo-qeveri-eshte-fatkeqesi-po-godet-pas-shpine TIRANE -Perpara protestuesve te shumte qe kishin mbushur bulevardin ldquoDeshmoret e Kombitrdquo kryetari i opozites Lulzim Basha i siguroi qytetaret se opozita nuk do te lejoje qe qeveria trsquoi gjunjezoje ata Kreu i demokrateve i beri thirrje kryeministrit Rama qe te degjoje zerin e 200 mije shqiptareve dhe te mos luaje me buken e femijeve te tyre brbrldquoJemi me shume se asnjehere ne historine e ketij qyteti ne bulevardin e shpreses bashkimit dhe dinjitetit te shqiptareve te lire Kemi ardhur te perballemi te mbrojme te drejtat tona ta izolojme te keqen dhe trsquoi kthehemi se mires per kete vend Rama sot eshte futur ne bunkerin e Enver Hoxhes per te mos ju shikuar ju Eshte futur aty se mendon se aty nuk e ndjen forcen e bashkimit te nje populli te tere Eshte futur ne bunkerin e izolimit kryeministri qe mashtroi dhe ben sikur harroi Por ne jemi ne kete shesh qe trsquoja kujtojme mashtrimet e tij dhe ta pyesim me zerin e bashkuar pse nuk qeveris por do te sundosh Pse nuk flet nuk i degjon qytetaret por i godet ata pas shpine si kacaku i ferresrdquo- deklaroi Basha brbrQYTETART MBUSHIN SHESHIN PRPARA KRYEMINISTRIS DUAM PUN E DINJITETbrQytetare te shumte i jane bashkuar mesditen e sotme protestes se thirrur nga Sindikatat e cila eshte mbeshtetur fort nga Partia Demokratike Ashtu sic ishte paralajmeruar marshimi ka nisur rreth ores 1200 nga sheshi Skenderbej ne kryeqytet per tu ndalur ne bulevardin perpara godines qeveritare brbrProtestues nga e gjithe Shqiperia kane zbritur sot ne shesh per te kundershtuar rritjen e cmimit te energjise rritjen e taksave papunesine varferine rritjen e pasigurise ne vend etj brbrNe momentin qe kryetari demokrat Lulzim Basha dhe ish-kryeministri Berisha iu bashkuan protestuesve marshimi u zhvendos pergjate bulevardit Deshmoret e Kombit duke u ndalur perpara Kryeministrise Ne krye te turmes mbahej nje pankarte ku shkruhej ldquoDuam pune dhe dinjitetrdquo brbrPor ndersa sheshi perpara zyres se tij eshte mbushur me qytetare te pakenaqur nga qeverisja aktuale kryeministri Edi Rama ndodhet ne tunelin antiatomik te kohes komuniste i cili eshte hapur sot per vizitoret brbrProtesta ka nisur me fjalimet e qytetareve te thjeshte te cileve u eshte shembur shtepia e hipotekuar pa paralajmerim jane te papune dhe nuk mbajne dot familjen brbrPas tyre fjalen e ka marrekreu i PD-se Lulzim Basha i cili mbylli edhe protesten e dates 22 nentor dhe lajmeroi shperndarjen e saj ne te gjitha qytetet e venditbrbrGEZIM KALAJA RAMA MBAJ ANGAZHIMET REFLEKTO OSE LARGOHU brKreu i Bashkimit te Sindikatave te Pavarura Gezim Kalaja i beri thirrje kryeministrit Rama qe te mbaje angazhimet e 23 qershorit dhe te degjoje zerin e qytetareve te cilet i ka zhytur ne mjerim brbrldquoSi kjo proteste eshte pare vetem ne vitin 1991 ku jane mbi 200 mije pjesemarres te opozites sindikaliste punonjes qytetare Shiko popullin e ke cuar ne mjerim Une sot ne emer te anetareve te Bashkimit te Sindikatave te Pavarura shqiptare kerkoj mbaji angazhimet e 23 qershorit Ndalo rritjen e cmimit te energjise ndalo reformen selektive ne arsim reflekto ose largohurdquo- deklaroi Kalaja brbrRAMA N BUNKER SHESHI PRPARA ZYRS S TIJ MBUSHET ME PROTESTUES brKur sheshi perpara zyres se tij eshte mbushur me qytetare te pakenaqur nga qeverisja aktuale kryeministri Edi Rama ndodhet ne tunelin antiatomik te kohes komuniste i cili eshte hapur sot per vizitoretbrbrPOLICIA E SHTETIT NUK ESHTE NDALUR ASNJ PROTESTUES brOra 1220 - Policia e Shtetit sqaron opinionin publik se lajmet e publikuara ne disa media mbi ndalimin nga policia te qytetareve pjesemarres ne tubimin e organizuar nga PD per mungese te dokumentacionit te identitetit nuk jane te verteta brbrldquoNga strukturat e Policise se Shtetit ne asnje rast nuk eshte ndaluar apo penguar ndonje qytetar per te marre pjese ne kete tubim per kete shkak apo edhe per shkaqe te tjera Policia e Shtetit garanton qytetaret se jane marre te gjitha masat per te siguruar mbarevajtjen e tubimitrdquo- thekson policia brbrPROTESTUESIT MBLIDHEN NE SHESHIN ldquoSKENDERBEJrdquo PRITET MARSHIMI brOra 1156 - Qytetare te shumte jane mbledhur ne sheshin ldquoSkenderbejrdquo ne pritje per te nisur marshimin drejt godines qeveritare per te kerkuar uljen e cmimit te energjise uljen e taksave mosmiratimin e buxhetit 2015 papunesise varferise rritjes se pasigurise ne vend etj brbrPROTESTUES NGA RRETHET NISEN DREJT TIRANES brOra 0835 - Protestuesit e rretheve te cilet do trsquoi bashkohen protestes ne Tirane jane nisur me autobuse te shoqeruar nga kreret lokale te PD-se si dhe deputetet e zonave respektive Mesohet se nga Dibra jane nisur rreth 1500 persona ndersa 250 protestues te tjere po udhetojne me autobusa e makina personale nga Berati drejt kryeqytetit Protestes do trsquoi bashkohen edhe 1500 qytetare nga Shkodra Nderkohe qytetare te shumte po udhetojne drejt Tiranes me autobuse furgona e makina personale nga Korca Fieri e qytete te tjera te venditbrbrPROTESTA JA AKSET Q DO TE BLLOKOHEN broRA 0800 - Policia e Tiranes ka publikuar nje dite me pare masat e marra per ruajtjen e rendit dhe sigurise para gjate dhe pas protestes se Partise Demokratike qe parashikohet te nisi sot ne oren 1200brbrSipas nje komunikate per shtyp Drejtoria e Policise se Qarkut Tirane ka marre te gjitha masat per rendin e sigurine per zhvillimin normal te marshimit proteste dhe duke filluar nga ora 1000 nuk do te lejohet parkimi i automjeteve ne sheshin ldquoSkenderbejrdquo Bulevardin ldquoDeshmoret e Kombitrdquo dhe ne sheshin ldquoNene TerezardquobrbrDo te bllokohet totalisht qarkullimi i mjeteve duke filluar nga 1100 deri ne oren 1600 te dites se sotme dhe nuk do te lejohet parkimi ne sheshin ldquoSkenderbejrdquo Bulevardin ldquoDeshmoret e Kombitrdquo sheshin ldquoNene Terezardquo si dhe Sheshin ldquoItaliardquo brPolicia e kryeqytetit ka marre te gjitha masat per zhvillimin normal te marshim ndash protestes para gjate dhe ne perfundim te ketij aktiviteti politik brbrBASHA MISION I MADH BERISHA DITA E FITORES NDAJ KLIKS N PUSHTET brOra 0700 - Nje dite para protestes kreu demokrat Lulzim Basha gjate nje takimi me te rinjte demokrat u beri thirrje te gjithe qytetareve shqiptare qe ti bashkohen protestes se 22 nentorit Protesta ka mision te madh te bashkoje zerin e opozites me zerin e grupeve te interesit sindikatave dhe zerin e rinise per ti thene jo rritjes se cmimit te energjise jo rritjes se taksave jo rritjes se tarifave per studentet jo shtetit policor por pune dhe lufte kunder krimit e korrupsionit e barazi per te gjithe shqiptaret Ti themi jo buxhetit te 2015-es te qeverise Rama-Meta- nenvizoi BashaMe tej ai theksoi se kudo ndihet mjerimi dhe akuzat per gjendjen e rende ne te cilen po kalojne shqiptaretbrbrEdhe ish-kryeministri Sali Berisha ftoi dje te gjithe qytetaret shqiptare qe te protestojne sot kunder varferise dhunimit e mashtrimit te qeverise Rama Te protestojme kunder varferimit dhunimit dhe mashtrimit tone qe ne nuk i meritojme Te gjithe ne protesten tone mbarepopullore Neser sot dita e fitores sone mbi kliken ne pushtet qe po rrenon shqiptaret cdo dite - shkruan Berisha ne FacebookbrbrernuBalkanWeb Lidhje te tjera FOTO <![CDATA[Hapet bunkeri antiatomik RamaNuk rishkruajme historineekspozojme te shkuaren]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689816/titulli/Hapet-bunkeri-antiatomik-RamaNuk-rishkruajme-historineekspozojme-te-shkuaren TIRAN-Kryeministri Edi Rama ka celur sot per publikun ekspozitem video-muzeale ldquoBunke Artrdquo nje bunker pesekateshi ndertuar nga ish diktatori Enver Hoxha ku ishin vendosur zyrat dhe banesat e udheheqesve te larte komuniste nga ku do te drejtonin dhe vendin gjate kohes se sulmit te imagjinuar berthamorbrbrI shoqeruar nga ministra te kabinetit Rama ne rolin e ciceronit u tregoi me radhe ambientet e vecanta Brenda bunkerit dy ambasadoreve atij Amerikan Aleksander Arvizu dhe ambasadorit Italian Masimo Gajani Bunkeri me 106 zyra ndodhet ne periferi te Tiranes prane Batalionit Mbeshtetes te Shtabit te Pergjithshem ne rrugen e ldquoShish-Tufinesrdquo 15 km larg qendres spitalore Nene TerezabrbrKryeministri Rama njoftoi me heret ne faqen e tij ne ldquofacebookrdquo hapjen e bunkerit antiatomikldquoNe 11 sot celim per publikun bunkerin e fshehte antiatomik te diktatures komunisteudira te vjetra e surpriza te reja ne nje pallat ne tokerdquo- shkruan RamabrbrPas hapjes se bunkerit qytetaret do te kene mundesine te shikojne se cfare infrastrukturekishte krijuar regjimi komunist i Enver Hoxhes per trsquou strehuar ne rast te ndonje sulmi berthamor brbrldquoNjezet e pese vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe 70 vjet pas clirimit nga pushtuesit nen kujdesin e Kryeministrit te Republikes se Shqiperise Edi Rama celet per here te pare per publikun bunkeri anti-berthamor i nomenklatures komuniste- nje pallat i kycur ne zemren e nje kodre me plot cudira te vjetra e surpriza te rejardquo thuhej ne lajmerimin e Kryeministrise per kete aktivitet brbrBunkeri eshtenje ndertim pesekatesh ku ishin vendosur zyrat dhe banesat e udheheqesve te larte komuniste nga ku do te drejtonin vendin gjate kohes se sulmit te imagjinuar berthamor Bunkeri eshte ndertuar ne ate menyre qe ti bente balle edhe nje lufte berthamore qe mund te perfshinte Shqiperine brbrBrenda tij eshte nje shtepi me hapesira maksimale e pershtatur per diktatorin Hoxha Ne bunkerin qe permban 106 zyra gjendet dhoma ku do te qendronte Mehmet Shehu nje salle ku do te mblidhej Kuvendi i Shqiperise ne rast sulmi berthamor dhoma ku ishin vendosur pajisjet qe do te pastronin ajrin ne rast te nje sulmi me arme kimike si dhe nje bar-bufe qe funksiononte ne kohen kur beheshin stervitje ushtarake si dhe nje salle kinemajebrbrRAMA HISTORIN E SHKRUAJN HISTORIANT JO POLITIKANT brbrKryeministri Edi Rama e cilesoi hapjen e bunkerit te nendheshem te komunizmit si ceshtjen e nje thesari te kujtese kolektive Gjate fjales se tij te mbajtur ne sallen qe do sherbente si Kuvendi i Shtetit komunist nese do kishte nje sulm berthamor Rama theksoi se historine nuk mund ta shkruaje politika por historianet Ai theksoi se qeveria nuk po perpiqet te rishkruaje historine por ta ekspozoje ate me deshmite qe ka lene pasbrbrldquoSrsquokam fjale per te pershkruar ndjesite e jashtezakonshme qe me krijoi hyrja ne kete pallat nentokesor ku regjimi komunist synonte ti mbijetonte nje sulmi atomik Para disa kohesh kur vizituam Berlinin patem mundesine te kalojme ne muzeun e famshem qe eshte nje godine e rendomte aty ku dikur ndahej Berlini perendimor dhe lindor pak metra larg murit qe mbajti te ndare dy botet e Luftes se Ftohte dhe qe mbajti te izoluar pertej horizontit te lirise gjysmen e botes Nje godine e rendomte qe pret cdo vit miliona e miliona njerez ku eshte e pa mundur te kesh nje minute te vetme pa prekur trupin e dikujt tjeter per nga shpejtesia e vizitoreve Godina e nje regjimi te vjeter ku permes vet mureve te godines objekteve fotografive dhe deshmive u jepet mundesia qytetareve te botes se lire te krijojne nje perceptim me ate qe ishte bota ku jetonin qindra miliona njerez dhe sot eshte e veshtire tua tregosh me fjale gjeneratave te reja brbrShqiperia e vogel mund te ishte nje bote e trete e izoluar nga dy botet e tjera qe luftonte ne menyre imagjinare me imperializmin amerikan dhe socialimperializmin sovjetik Sot ne jemi deshmitare se kemi celur deren e nje thesari te kujtese sone kolektive Nje thesari ku pa as me te voglin dyshim mund te zbulohen qindra mijera copeza te nje mozaiku te madh ngjarjesh personazhesh kontradiktash ku gjakderdhja ka bere rendom lenden lidhese dhe te cilin historianet dhe historia nuk na e kthjellojne dot edhe sot Nga nje kujtese qe rendom behet selektive do perpjekje qeveritare politike qe niset qofte edhe nga qellimi me i mire per ti dhene fund diskutimit per historine eshte e destinuar te deshtoje dhe te prodhoje rrethin vicioz te nje historie qe nuk shkruhet dot deri ne fundrdquo- u shpreh RamabrbrMe tej Rama theksoi se hapja e bunkerit te nendheshem shenon nje faze te re te marredhenieve me te shkuaren ku sipas tij nuk rishkruhet historian por ekspozohet e shkuara e vendit ldquo70 vjet mund te jene shume por ne kete vend kaq te vogel ku u arrit ndertimi i pallatit antiatomik eshte shume e veshtire qe mendjet e historianeve te bejne sintezen qe koha mbase do e beje por veshtire ta vendose nen nje kontekst te pa diskutuar Perpjekjet per te rishkruar historine me porosi qeveritare kane qene sa tragjike ne te shkuaren e larget aq qesharake ne te shkuaren e afert Historine e shkruajne shkencetare dhe e diskutojne mes tyre njerezit e shkences se historise nuk e shkruan as Shtepia e Bardhe as Kongresi as Parlamenti Evropian Ne i perkasim asaj shkolle te re per Shqiperine qe nuk ja fsheh publikut misteret e se shkuares A ka kush mundesi te me thote se si eshte e mundur qe kjo ngrehine te ruhej si mister dhe ti fshihet publikut si sekret shteteror jo vetem nga ata qe do luftonin me boten mbare por edhe nga ata qe i genjeu mendja se e permbysen bashke me regjimin e vjeter edhe mendesine e ketij regjimi Ruajtja e ketij misteri ashtu si ruajtja e dosjeve te sigurimit te shtetit jane vazhdimesia e shkolles se vjeter politike te te sunduarit mbi tjetrin pavaresisht kostos dhe tonelatave te propagandes genjeshtare qe derdhet perdite mbi te terat Jemi per te celur nje faze te re raportesh me te shkuaren Jo per te rishkruar historine por per te ekspozuar te shkuaren Per ti treguar gjeneratave te reja deshmite skutat imazhet dokumente e saj si nje mundesi per te inspiruar imagjinaten krijueserdquo- u shpreh Rama brbranBalkanWeb Lidhje te tjera Berisha Rama i tmerruar nga protesta ka pergatitur per vete bunkerin e bllokut <![CDATA[Merkel i thote rdquojordquo njohjes se Palestines]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689799/titulli/Merkel-i-thote-rdquojordquo-njohjes-se-Palestines GJERMANI-Pas njohjes se Palestines nga qeveria zvicerane nga parlamenti britanik ai irlandez dhe spanjoll si edhe pas nje hapjeje te kujdesshme nga ana e Italise nga Gjermania vjen nje rdquojordquo e thate per njohjen e njeanshme te shtetit palestinez brbrEumlshte vete kancelarja gjermane Angela Merkel qe heq dyshimet duke e kritikuar madje edhe si nje gjest politik joproduktiv njohjen e shtetit palestinez nga vendet e tjera brbrNje gjykim i pritur me mjaft interes edhe per shkak te arsyeve historike dhe ndjeshmerise politike te Izraelit brbrrdquoNje njohje e njeanshme nuk na ccedilon ne rrugen e njohjes se dy shteteverdquo deklaroi kancelarja gjermane ne Berlin duke iu pergjigjur nje pyetjeje gjate nje konference shtypi qe pasoi takimin e saj me kryeministrin belg Charles Michel brbrrdquoQeveria gjermane eshte e impenjuar prej kohesh per zgjidhjen e dy shteteve Jemi qartesisht te bindur sesa e veshtire eshte te arrish ne nje zgjidhje te tillerdquo theksoi Merkel brbrrdquoEumlshte me mire trsquoi meshojme perpjekjeve per te mbajtur gjalle dialogun mes dy vendeverdquo perfundon kancelarja gjermane brbrMegjithate fjalet e kancelares tregojne edhe nje here mungesen e nje politike te perbashket te huaj te Bashkimit Evropian ccedilka shton veshtiresite edhe per shefen e re te politikes se jashtme te unionit Federica Mogherini e cila gjate mandatit te saj do trsquoi duhet te perballet me ndarjet qe ekzistojne mes vendeve anetare te Bashkimit EvropianbrbranBalkanWeb <![CDATA[SHBA ja si duhet te vishen gazetaret gjate vizites se William amp Kate]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689798/titulli/SHBA-ja-si-duhet-te-vishen-gazetaret-gjate-vizites-se-William-amp-Kate NJU JORK ndash Buckingham Palace paralajmeron gazetaret amerikane dhe i fton ata te respektojne kodin e veshjes gjate vizites se princit britanik William dhe bashkeshortes se tij Kate brbrldquoGazetaret e interesuar te cilet do te ndjekin viziten e ccediliftit mbreteror si ata britanike ashtu edhe te huajt duhet te respektojne kodin e veshjes te rasteve zyrtare Ky veprim behet per te respektuar cilindo anetar te familjes mbreterorerdquo thuhet ne njoftimin e pallatit mbreteror britanik brbrPer trsquou paraqitur perballe dukes apo dukeshes se Kembrixhit kerkohet veshja e duhur qe perfshin xhakete dhe kravate per burrat dhe xhakete me fund apo me pantallona per grate brbrAbsolutisht ne keto raste nuk duhet te veshesh xhinse apo atlete pasi rrezikon seriozisht te largohesh nga te gjitha aktivitetet brbrernuBalkanWeb <![CDATA[Pritet protesta e PD-se marshimi nis nga sheshi Skenderbej ja detajet]]> 2023-06-04T11:48:31+00:00 2023-06-04T11:48:31+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047689797/titulli/Pritet-protesta-e-PD-se-marshimi-nis-nga-sheshi-Skenderbej-ja-detajet TIRANE - Protesta e sotme e demokrateve do te nise ne oren 1200 me nje marshim nga sheshi Skenderbej per te vijuar me pas ne bulevardin perpara Kryeministrise Qytetare te shumte jane mbledhur ne sheshin ldquoSkenderbejrdquo ne pritje per te nisur marshimin per te kerkuar uljen e cmimit te energjise uljen e taksave mosmiratimin e buxhetit 2015 papunesise varferise rritjes se pasigurise ne vend etj brbrMesohet se ne momentin qe kryetari demokrat Lulzim Basha do tu bashkohet protestuesve marshimi do te zhvendoset pergjate bulevardit Deshmoret e Kombit dhe do te ndalet para godines qeveritare Para Kryeministrise eshte instaluar dhe nje podium ku do te flasin qytetare te ndryshem nga mbare vendi brbrProtesten do ta hape kreu i Sindikatave te Pavarura Gezim Kalaja dhe me pas do te flasin sindikaliste te tjere Ata do tu lene radhen qytetareve te ndryshem te cileve u eshte shembur shtepia e hipotekuar pa paralajmerim apo te papune qe nuk mbajne dot familjen brbrPas 7 folesve do te marre fjalen kreu i PD-se Lulzim Basha i cili do te mbylle edhe protesten e dates 22 nentor dhe do te lajmeroje shperndarjen e saj ne te gjitha qytetet e vendit brbrPolicia e Tiranes ka marre masat per sigurine e rendit dhe qetesise gjate zhvillimit te protestes nderkohe qe eshte bllokuar totalisht qarkullimi i mjeteve prej ores 1100 deri ne oren 1600 ne sheshin Skenderbej bulevardin Deshmoret e Kombit ne sheshin Nene Tereza dhe ne sheshin ItaliabrbrPROTESTUESIT MBLIDHEN NE SHESHIN ldquoSKENDERBEJrdquo PRITET MARSHIMI brOra 1156 - Qytetare te shumte jane mbledhur ne sheshin ldquoSkenderbejrdquo ne pritje per te nisur marshimin drejt godines qeveritare per te kerkuar uljen e cmimit te energjise uljen e taksave mosmiratimin e buxhetit 2015 papunesise varferise rritjes se pasigurise ne vend etj brbrPROTESTUES NGA RRETHET NISEN DREJT TIRANES brOra 0835 - Protestuesit e rretheve te cilet do trsquoi bashkohen protestes ne Tirane jane nisur me autobuse te shoqeruar nga kreret lokale te PD-se si dhe deputetet e zonave respektive Mesohet se nga Dibra jane nisur rreth 1500 persona ndersa 250 protestues te tjere po udhetojne me autobusa e makina personale nga Berati drejt kryeqytetit Protestes do trsquoi bashkohen edhe 1500 qytetare nga Shkodra Nderkohe qytetare te shumte po udhetojne drejt Tiranes me autobuse furgona e makina personale nga Korca Fieri e qytete te tjera te venditbrbrPROTESTA JA AKSET Q DO TE BLLOKOHEN broRA 0800 - Policia e Tiranes ka publikuar nje dite me pare masat e marra per ruajtjen e rendit dhe sigurise para gjate dhe pas protestes se Partise Demokratike qe parashikohet te nisi sot ne oren 1200brbrSipas nje komunikate per shtyp Drejtoria e Policise se Qarkut Tirane ka marre te gjitha masat per rendin e sigurine per zhvillimin normal te marshimit proteste dhe duke filluar nga ora 1000 nuk do te lejohet parkimi i automjeteve ne sheshin ldquoSkenderbejrdquo Bulevardin ldquoDeshmoret e Kombitrdquo dhe ne sheshin ldquoNene TerezardquobrbrDo te bllokohet totalisht qarkullimi i mjeteve duke filluar nga 1100 deri ne oren 1600 te dites se sotme dhe nuk do te lejohet parkimi ne sheshin ldquoSkenderbejrdquo Bulevardin ldquoDeshmoret e Kombitrdquo sheshin ldquoNene Terezardquo si dhe Sheshin ldquoItaliardquo brPolicia e kryeqytetit ka marre te gjitha masat per zhvillimin normal te marshim ndash protestes para gjate dhe ne perfundim te ketij aktiviteti politik brbrBASHA MISION I MADH BERISHA DITA E FITORES NDAJ KLIKS N PUSHTET brOra 0700 - Nje dite para protestes kreu demokrat Lulzim Basha gjate nje takimi me te rinjte demokrat u beri thirrje te gjithe qytetareve shqiptare qe ti bashkohen protestes se 22 nentorit Protesta ka mision te madh te bashkoje zerin e opozites me zerin e grupeve te interesit sindikatave dhe zerin e rinise per ti thene jo rritjes se cmimit te energjise jo rritjes se taksave jo rritjes se tarifave per studentet jo shtetit policor por pune dhe lufte kunder krimit e korrupsionit e barazi per te gjithe shqiptaret Ti themi jo buxhetit te 2015-es te qeverise Rama-Meta- nenvizoi BashaMe tej ai theksoi se kudo ndihet mjerimi dhe akuzat per gjendjen e rende ne te cilen po kalojne shqiptaretbrbrEdhe ish-kryeministri Sali Berisha ftoi dje te gjithe qytetaret shqiptare qe te protestojne sot kunder varferise dhunimit e mashtrimit te qeverise Rama Te protestojme kunder varferimit dhunimit dhe mashtrimit tone qe ne nuk i meritojme Te gjithe ne protesten tone mbarepopullore Neser sot dita e fitores sone mbi kliken ne pushtet qe po rrenon shqiptaret cdo dite - shkruan Berisha ne FacebookbrbrernuBalkanWeb - Arkiva Shqiptare e Lajmeve