Lajme nga Gazeta-Start 2023-06-04T10:10:26+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Dietat ideale per ditet e nxehta]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758234/titulli/Dietat-ideale-per-ditet-e-nxehta td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevEdhe pse gjate veres preferohet qe te konsumojme ushqime te lehta kjo nuk do te thote se duhet te behemi vegjetariane td pMe qellim qe menyja juaj te jete e ekuilibruar duhet qe te merrni edhe nje sasi te caktuar te proteinave shtazore pasi ju nevojiten si material ndertimor per qelizat dhe forcon imunitetin tuajp <![CDATA[Ngjyra e gjuhes paralajmeron semundjet]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758233/titulli/Ngjyra-e-gjuhes-paralajmeron-semundjet td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevE dini qe gjuha ju paralajmeron per semundjet qe mund te jete perfshire organizmi juaj td pNese i besohet mjekesise kineze nga gjuha mund te lexohen shume semundje Prandaj ndiqni ngjyrat e saj cilesine trashesine dhe ne kohe zbuloni pikat e dobeta te trupit tuajp <![CDATA[Nderron jete presidenti me gjakatare Kenan Evren]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758212/titulli/Nderron-jete-presidenti-me-gjakatare-Kenan-Evren td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevKa nderruar jete sot ne moshen 98 vjecare ish- presidenti me famekeq i Turqise Kenan Evren td pAi mori pushtetin ne vitin 1980 pas nje grushti shteti para se te drejtonte vendin me dore te hekurt per nente vite radhazi p <![CDATA[Hernanes mposht Lacion]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758211/titulli/Hernanes-mposht-Lacion td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevLacio humbi nje mundesi te arte per tu ringjitur ne vendin e dyte pasi u mposht 1-2 nga Interi td pPioli kaloi ne avantazh Lacion pas nje goli ne minuten e 8p pInteri nuk u dorezua dhe permbysi gjithcka me Hernanes qe shenoi dy here ne minuten 26 dhe 84p pBardhekalterit nuk munden ta shmangnin humbjen pas dy kartonave te kuq megjithe penalltine e pritur nga Etrit Berishap pInteri mbetet ne loje per nje vend ne Europa League me 3 pike me pak se Fiorentina ndersa Lazio ruan vendin e trete me 63 pikep pGSp <![CDATA[Hahn Zgjedhjet jane nje mundesi per zotimin e partive]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758210/titulli/Hahn-Zgjedhjet-jane-nje-mundesi-per-zotimin-e-partive td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevStrasburg - Komisioneri per Zgjerimin ne Bashkimin Evropian Johannes Hahn thote se zgjedhjet lokale te 21 qershorit jane nje mundesi e mire si per opoziten ashtu edhe per mazhorances td pKeto zgjedhje jane nje mundesi si per qeverine ashtu edhe per opoziten per te mbajtur zotimin qe kane marre per te trajtuar sic duhet problemin e personave te akuzuar se kane kryer vepra kriminale per ti menjanuar ata nga funksionet publike sic parashikohet ne marreveshjen politike te dhjetorit 2014 tha aip pHahn shprehet se hapja e negociatave me BE-ne kerkon nga klasa politike shqiptare dialog politik konstruktiv gjitheperfshires mes opozites dhe mazhorances ne zbatim te marreveshjes se dhjetorit mes dy palevep pNe presim qe zgjedhjet lokale te 21 qershorit te realizohen sipas normave me te larta demokratike Tani qe amendamentet e Kodit Elektoral jane miratuar i tere procesi elektoral duhet te jete i lire i ndershem dhe ne perputhje te plote me legjislacionin ne fuqi Une personalisht jam i sigurt se institucionet pergjegjese shqiptare dhe partite politike mund ta garantojne nje kerkese te tille Nga ana tjeter keto zgjedhje jane nje rast i mire si per qeverine ashtu edhe per opoziten per te mbajtur zotimin qe kane marre per te trajtuar sic duhet problemin e personave te akuzuar se kane kryer vepra kriminale per ti menjanuar ata nga funksionet publike sic parashikohet ne marreveshjen politike te dhjetorit 2014 theksoi ai per Panorama br br I pyetur per ceshtjen e azilkerkuesve shqiptare ai tha se levizja e lire duhet ruajtur duke ndihmuar shtresat ne nevojebr Kjo arritje e madhe per Shqiperine duhet ruajtur Si mund te behet kjo Une mendoj se duhet rritur ndihma e kujdesi per ato shtresa te popullsise me te pambrojtura ekonomikisht Nga ana tjeter kjo kerkon bashkepunim operacional shkembim informacioni mes partnereve hetim rreth atyre qe nxixin emigracionin e paligjshem si dhe forcim i kontrollit ne kufip pJam i ndergjegjshem se mbetet shume per te bere ne permiresimin e mjedisit e te kushteve per investimet dhe krijimin e vendeve te punesbr p pembr emp pemGSbr emp p p p p p p p p <![CDATA[Frika e Erdoganit nga humbja e votave]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758209/titulli/Frika-e-Erdoganit-nga-humbja-e-votave td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevMe 7 qershor ne Turqi zgjidhet parlamenti i ri Partia ne pushtet AKP rrezikohet nga humbjet td pPrandaj presidenti Erdogan u bie daulleve te joshjes se elektoratit per AKP-ne dhe injoron kesisoj rregullat kushtetuesep <![CDATA[Durres mbytet ne det 20 vjecari nga Kukesi]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758208/titulli/Durres-mbytet-ne-det-20-vjecari-nga-Kukesi td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevNje 20 vjecar ka humbur jeten mesditen e sotme ne plazhin e qytetit te Durresit ne zonen e Apollonise td pSipas policise se Durresit 20 vjecari Ismail Peposhi banues ne Kukes kishte dale bashke me dy shoket e tij ne det me nje mjet lundrues pedalon ben me dije policiap <![CDATA[Rama Kandidatet e PD-se si duhen as dreqit]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758207/titulli/Rama-Kandidatet-e-PD-se-si-duhen-as-dreqit td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevTepelene - Kandidatet e Partise Demokratike nuk i duhen as dreqit Deklaraten e ben kryeministri Edi Rama gjate takimeve elektorale ne Tepelene td pAi prezantoi atje Termet Pecin i cili synon mandatin e kryebashkiakut te Tepelenes p pSigurisht qe ne jemi ne pluralizem dhe bejme zgjedhje demokratike dhe pluraliste ku ka edhe kandidate te tjere Por keta kandidatet e tjere qe keni ketu ju nuk i duhen as dreqit jo Tepelenes Kandidatet e Partise Demokratike ta fillojme nje here me keta pastaj ta vazhdojme me ate tradhtarin jane vendosur nga SHQUP-i jo per te bere pune per qytetet por per ti marre peng qytetet dhe per ti dhene oksigjen SHQUP-it qe sic e shikoni nxjerr vetem grahma deshperimi anekend Shqiperise dhe mundohet te mbledhe vota duke perfituar nga pakenaqesia e shume njerezve qe ende jane te varfer ende jane te papune por nuk jane budallenj qe te hane propaganden e SHQUP-it Per me teper keta kandidate jane vendosur qe po gjeten ndonje komunitet qorrash qe ti votojne dhe ti vendose ne krye te bashkise te mos bejne asnje pune por vetem te dalin aty tek bashkia e te thote qeveria na ka bllokuar qeveria nuk na ndihmon qeveria nuk na do me shpresen se ne 2017-n do ta kthejne qytetin ne nje burim pakenaqesie per qeverine E cfare ju duhen keta juve tha kryeministri p pDuke u ndalur tek premtimet Rama tha se Tepelena ka nisur te marre fryme ne vetem 18 muaj Une ju siguroj se cfare ka ndodhur ne Tepelene gjate ketyre 18 muajve eshte vetem fillimi in nje zinxhiri projektesh qe do te vazhdojne me shtrirjen me tutje dhe kthimin ne nje rruge te standardeve te qyteteve te bukura te Mesdheut te bulevardit kryesor qe do te shtrohet me gure dhe do tu kthehet qytetareve pastaj me lidhjen me te njejtat standardet sic eshte bere rruga para spitalit te pjeses poshte me pjesen lart dhe me spitalin te dy rrugeve kryesore qe lidhin qytetin me spitalin Pastaj me radhe per shkollen per mjediset clodhese per me te moshuarit per mjediset sportive per me rinjte deklaroi p pPerballe kritikave te shumta per aksionet e ndermarra kryeministri tha se reformat jane operacione dhe ilace te domosdoshme per te rimekembur trupin e vendit Dhe kjo eshte edhe arsyeja pse shumica dermuese e vendit i mbeshtet keto reforma dhe e mbeshtet qeverine Kjo eshte edhe arsyeja se pse shumica derrmuese e qytetareve dhe qytetareve te Tepelenes do te votoje Termetin per nje fitore publicitare Fitore publicitare qe ta marri veshe e tere Shqiperia dhe te marre shembull nga Tepelena dhe nga Termet Peci vijoi br p <![CDATA[Gjermania rregulla te reja kunder azilkerkuesve]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758089/titulli/Gjermania-rregulla-te-reja-kunder-azilkerkuesve td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevTakimi i nivelit te larte midis Federates dhe Landeve gjermane perfundoi me dakordim procedurat e azilit do te behen me te shkurtra dhe me efikase - duke shtuar numrin e personelit dhe ndare nga njera-tjetra procedurat td pAzilkerkuesit ne Gjermani jane trajtuar deri tani pak a shume njesoj - me perjashtim te disa kontigjenteve te vecanta si te refugjateve nga Siria Kjo tani do te ndryshoje deklaroi Ministri i Brendshem Thomas de Maiziere pas nje takimi te nivelit te larte te refugjateve ne Zyren Kancelarore quotNeve na nevojitet fuqia e diferencimit permes procedurave te ndaraquot tha De Maiziere quotnga pranimi deri ne kthimquot Ne te ardhmen duhet bere dallim midis refugjateve qe kane nje shans te madh per te qendruar dhe atyre quotper te cilet duam qe te largohen nga vendi ynequotp pAi shpreson qe ky mesazh i takimit te nivelit te larte te kete edhe nje efekt psikologjik ne shtetet e Ballkanit Atje me siguri qe perceptohet me shume me vemendje quotcfare bejme nequotbr br strongVetem pak jave deri ne kthim passtrongbr br Ne kater muajt e pare te ketij viti gjysma e azilkerkuesve ka ardhur nga Ballkani Perendimor - pra nga shtete qe ose konsiderohen quotshtete te sigurta te origjinesquot shkak per te cilin aplikuesit nuk kane thuajse asnje shans per te marre azil ose nga shtete si Shqiperia shtetasit e se ciles kane nje kuote pranimi nen dhjete perqind shpjegoi De Maiziere Numri i azilkerkuesve nga ky rajon do te pakesohetp pKonkretisht De Maiziere shpjegoi qe refugjate me me pak shanse per te marre azil do te strehohen se bashku Keshtu qe qe prej strehimit te tyre te kthehen ne menyre me te koncentruar Vetem pak jave do te zgjase derisa te zbatohet vendimi i kthimit Deri tani kthimi konsekuent i azilkerkuesve te refuzuar deshton edhe per shkak te faktit se njerezit strehohen ne vende te ndryshme Procedura me e shkurter e synuar do te ndikoje qe te behet quotme normalquot kthimi plotesoi kancelarja Angela Merkelbr br strong2000 vende shtesestrongbr br Kjo do te arrihet kryesisht duke shtuar numrin e personelit Ne menyre graduale Ne Zyren Federale per Migrimin dhe Refugjatet do te shtohen 2000 vende te tjera pune Qe kete vit jane planifikuar 750 vende pune shtese Edhe ne Policine Federale dhe ne Ministrine e Jashtme gjermane do te kete me shume personel Si rrjedhoj do te mund te perpunohen ne menyre me te koncentruar 200000 rastet e vjetra ne te cilat procedura ka zgjatur me shume se nje vitbr br strongAzilkerkues nga Kosova pa shans qendrimi ne Gjermanistrongbr br Megjithate masat nuk jane vendosur Kjo do te ndodhe ne nje takim te nivelit te larte midis Federates dhe landeve gjermane nme 18 qershor quotFryma e bisedave te sotmequot e ka bindur qe keto masa edhe do te zbatohen tha Angela Merkel Ketu bejne pjese edhe masat per integrimin me te shpejte te refugjateve permes gjuhes arsimit dhe profesionit Natyrisht qe ne te gjitha keto masa parate luajne nje rol tha kancelarja Por mesazhi i dites eshte se te gjithe pjesemarresit kane vullnet per te gjetur nje zgjidhjebr br strongquotDetyre gjitheshteterorequotstrongbr br Krahas Merkelit dhe De Maiziere ne takim moren pjese edhe kryetari i Partise Socialdemokrate Gjermane Sigmar Gabriel dhe - si perfaqesues te landeve federale - kryeministrja e landit te Renanise Veriore - Vestfalise Hannelore Kraft dhe kolegu i saj bavarez Horst Seehofer Te gjithe ata theksuan dakordimin si rezultat te takimit dhe u bashkuan me vleresimin e Merkelit Koha e kritikave reciproke midis landeve dhe federates ka marre fund ka filluar puna konstruktive tha De Maiziere DWp strong2000 vende shtesestrong p p p p p p p p <![CDATA[Milani rikthehet te fitorja gjunjezon Romen]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758088/titulli/Milani-rikthehet-te-fitorja-gjunjezon-Romen td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevMe ne fund Milani eshte rikthyer te fitorja pasi ka mposhtur mbremjen e sotme 2-1 Romen td pKjo ishte fitorja e pare e kuqezinjve pas 3 humbjeve radhazip pGolat per Milanin u shenuan nga holandezi Van Ginkel dhe sulmuesi italian Destro ndersa golin e vetem per Romen e shenoi Toti nga penalltiap pPas kesaj fitoreje Milan ngritet ne vendin e 100te me 46 pike ndersa Roma mbetet ne vendin e dyte me 64 pikebr GSbr p <![CDATA[Rosberg triumfon ne Spanje]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758087/titulli/Rosberg-triumfon-ne-Spanje td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevNiko Rosberg triumfoi ne garen per mimin e Madh te Spanjes td pKjo eshte fitorja e pare sezonale per Rosbergp pPiloti gjerman la pas kolegun e tij te Mercedes-it Leuis Hemiltonp pI treti ne kete gare doli Sebastian Vetel edhe pse ne fillimin e gares e tejkaloi Hamiltonin por ne fund nuk arriti ta mbaj vendin e dytebr Ne vend te katert e perfundoi garen Valteri Botas me Williams i cili fitoi duelin me Kimi Raikonen e Ferrari-tbr br Dhjeteshen e pare e plotesojne Massa Williams Ricciardo Red Bull Grosjean Lotus Sainz Toro Rosso dhe Kvyat Red Bullbr GSp pimg width506 height494 srcuserfilesrosbjpg alt br p <![CDATA[Dorehiqet nga kandidati i PD-se se Kurbinit]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758086/titulli/Dorehiqet-nga-kandidati-i-PD-se-se-Kurbinit td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevKurbin - Nje tjeter kandidat eshte terhequr nga gara per kryetar bashkia td pAltin Biba kandidat i Partise Demokratike per Bashkine e Kurbinit eshte terhequr nga gara Ai e ka bere kerkesen ne Komisionin Qendror te Zgjedhjeve i cili ishte regjistruar si kandidat i opozites p pParaprakisht thuhet se terheqja nga gara eshte kryer per arsye personale te kandidatit Ende nuk dihet nese kjo terheqje ka lidhje me kerkesen e Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe Bashkimit Evropian per largimin nga listat te personave te inkriminuar Ai u zyrtarizua si kandidat javen e shkuar p pbr GSbr p <![CDATA[Qeveria reagon mbi Kumanoven Jane cenuar marredheniet nderetnike]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758085/titulli/Qeveria-reagon-mbi-Kumanoven-Jane-cenuar-marredheniet-nderetnike td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevQeveria e Republikes se Shqiperise ka reaguar rreth ngjarjeve te fundit ne Kumanove duke theksuar se eshte cenuar normaliteti ne marredheniet etnike dhe nuk mund te lejohet pershkallezimi i krizes td pNe deklaraten e postuar ne Facebook nga kryeministri Rama shprehjet keqardhje per jetet e humbura dhe kerkohet zbatimi i Marreveshjes se Ohritp pQeveria e Shqiperise i ben thirrje qeverise dhe autoriteteve ligj zbatuese ne Maqedoni qe te mundesojne dhe kryejne nje hetim te thelle te shpejte te plote e transparent ne funksion te se vertetes dhe vet stabilitetit te Maqedonise e rajonitp pRepublika e Shqiperise denon cdo akt dhune duke e konsideruar ate te papranueshem per nje shoqeri demokratike qe aspiron integrimin euro-atlantik thuhet ne deklaratep pNe fund qeveria e Shqiperise ben thirrje per qetesi dhe vetepermbajtje ne menyre qe kriza politike te mos shnderrohet ne krize nderetnikep pemstrongDeklarate e Qeverise Shqiptare mbi ngjarjet ne Kumanove te Maqedonisestrongemp pemQeveria e Republikes se Shqiperise ka ndjekur me vemendje te vecante dhe shqetesim te madh zhvillimet tragjike te oreve te fundit ne Kumanove te Maqedonisebr emp pemDuke shprehur keqardhjen me te thelle per humbjen e jeteve njerezore Qeveria e Shqiperise mbron bindjen se ne asnje rrethane nuk mund te lejohet qe kriza ne Maqedoni te pershkallezohet Zhvillimet dramatike te diteve te fundit ne Kumanove kane cenuar normalitetin dhe marredheniet nderetnike te cilat mbeten ende te brishta per shkak te moszbatimit te plote te Marreveshjes se Ohrit por pa dyshim jane jetike per ekzistencen e shtetit maqedonasbr emp pemNe keto kushte eshte me shume rendesi mbrojtja e jetes prones dhe lirive e te drejtave te cdo qytetari te Maqedonise pavaresisht perkatesise se tij etnike Me shume se asnjehere kjo vlen aktualisht per Kumanoven e banuar kryesisht nga shqiptarebr emp pemReja e paqartesise mbi te gjitha oret e renda te Kumanoves te cilat u perjetuan me ankth nga shqiptaret kudo ku jetojne duhet tia lene vendin sa me pare transparences se plote per kete ngjarje Pervecse policeve te vrare dhe te plagosur ende nuk eshte thene asgje per jetet e qytetareve te pa mbrojtur te Kumanoves per arratine e tyre per pronen e tyre te bastisur djegur dhe shkaterruar Padyshim kjo paqartesi shqetesuese nuk ndihmon ne kthimin e plote te normalitetit Por po ashtu kjo e ben edhe me imediate nevojen per kthjelltesi qartesi dhe durim per ti shkuar te vertetes deri ne fundbr emp pemQeveria e Shqiperise i ben thirrje qeverise dhe autoriteteve ligj zbatuese ne Maqedoni qe te mundesojne dhe kryejne nje hetim te thelle te shpejte te plote e transparent ne funksion te se vertetes dhe vet stabilitetit te Maqedonise e rajonit Vetem transparenca e thelle dhe e plote nepermjet paraqitjes se fakteve e provave te besueshme per qytetaret do te sherbente ne rikthimin e besimit ne institucione dhe do te shmangte perseritjen e ketij precedenti aq te padeshirueshem nga popullata civile te nje ngjarjeje te tillebr emp pemRepublika e Shqiperise denon cdo akt dhune duke e konsideruar ate te papranueshem per nje shoqeri demokratike qe aspiron integrimin euro-atlantik Republika e Shqiperise gjithashtu do ta konsideronte jo vetem kunder produktive po edhe te papranueshme per ambicien europiane te rajonit cdo paragjykim mbi baza etnike te cdo personi apo grupi personash te armatosurbr emp pemQeveria e Shqiperise e mirekupton shprehjen e revoltes qytetare te shprehur permes mjeteve te komunikimit ndaj humbjes se jeteve njerezore ne kushte te nje ankthi e paqartesie kaq te madhe Por Qeveria e Shqiperise thekson me force po ashtu se do te ishte e papranueshme humbja e drejtpeshimit ne raport me kete ngjarje dhe kurrsesi nuk duhet lejuar qe kriza politike e Maqedonise te konvertohet ne nje krize nderetnike e cila do te ishte shkaterrimtare per Maqedoninebr Republika e Shqiperise ben thirrje per qetesi vetepermbajtje dhe nje zgjidhje te duhur te krizes ne sherbim te qytetareve dhe aq te domosdoshme ne funksion te stabilitetitemp pemGSbr emp <![CDATA[Bekenbauer kritikon Bajernin Nuk duhej shitur Shaqiri]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758084/titulli/Bekenbauer-kritikon-Bajernin-Nuk-duhej-shitur-Shaqiri td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevFranc Bekenbauer ka kritikuar Bajernin e Mynihut qe lejoi largimin e Xherdan Shaqirit td pPresidenti i nderit te Bajernit tha se bavarezet po paguajne shtrenjte largimin e Shaqirit dhe Hojbjergp pBekenbauer theksoi se ne kete periudhe Shaqiri do ti duhej shume Guardiolesp pUne mendoj se jane bere disa gabime Une nuk e kuptoje pse ata e shiten Shaqirin dhe Hojbjergun u shpreh Bekenbauer raporton Goalcomp pAta ishin zevendesues te mrekullueshem dhe po mungonin ne pjesen e dyte te stinorit shtoi aip pGSbr p <![CDATA[Naco Nishani e KLD pengese per reformen ne drejtesi]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758083/titulli/Naco-Nishani-e-KLD-pengese-per-reformen-ne-drejtesi td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevTirane - Ne Diten kombetare te Drejtesise ministri Nasip Naco beri pergjegjes Presidentin e Republikes per gjendjen e sistemit te drejtesise dhe KLD-se qe sipas tij ka penguar kryerjen e reformave dhe ndeshkimin e gjyqtareve te korruptuar td pNe nje takim me gazetaret ministri i Drejtesise tha se reformat po pengohen me qellim qe sistemi te mbahet ne gjendjen qe eshte p pSipas tij dy jane pergjegjesit per kete situate te krijuar ne sistemin e Drejtesise Presidenti i Republikes si kreu i KLD-se dhe vete Keshilli i cili sipas ministrit nuk ka marre vendimet e duhura per nje sere ceshtjesh te rendesishmebr Presidenti ka manifestuar garanci ne qendrimin e institucionit por per mendimin tim ne rastin e propozimeve per ndryshime nga mazhoranca nuk ka qene edhe aq pozitiv tha Naco duke iu referuar propozimeve te bera ne kuader te reformimit te sistemit Ministri Naco tha se Presidenti nuk ka patur vullnetin as te zbatoje vendimet e Gjykates Kushtetuese p pKa gjithmone ankimime per te qendruar ne kete gjendje reformat ne sistemin e drejtesise tha numri nje i Drejtesisebr Nje tjeter ceshtje per te cilen ministri ben pergjegjes Presidentin dhe Keshillin e Larte te Drejtesise lidhet me pasurite e pajustifikuara te gjyqtareve Sipas tij ndaj ketyre gjyqtareve po tregohet neglizhence duke bere qe askush prej tyre te mos ndeshkohet Ne do te ushtrojme kontrolle edhe pse do te na akuzojne se po ushtrojme presione politike Nderkohe Keshilli i Larte i Drejtesise kontrollet e veta i ben periferike dhe per ata me pasuri miliona euro nuk ka marre asnje mase Sigurisht do te ushtroj te gjitha kompetencat qe me jep ligji dhe Kushtetuta - tha Naco duke paralajmeruar kontrolle per te gjithe gjyqtaret e akuzuar per korrupsionp pGjate bashkebisedimit me gazetaret ministri Naco tha se Presidenti i Republikes po pengon emerimin e nenkryetarit te KLD-se ndonese ka detyrimin ligjor per te emeruar nje nga kandidaturat e propozuara nga Kuvendi Ne reformen ne drejtesi Naco permendi si pjese te rendesishme ndryshimin e sistemit te emerimit te anetareve te KLD-se Zgjedhja e tyre sipas tij behej duke lobuar ne menyre jotransparente gjyqtaret perpara se te zhvillohej procesi i zgjedhjesp pNaco akuzoi KLD-ne se nuk ka pranuar ne shume raste edhe transferimin e gjyqtareve pjesetare te se njejtes familje Po ashtu Naco tha se KLD-ja per nje kohe te gjate ka mbajtur peng emerimin e 21 kryetareve te gjykatave ne te gjithe vendin Duke i mbajtur ata te komanduar ose deleguar duke i perdorur ata per problemet personale te anetareve te KLD-se Nga ana tjeter sipas tij KLD-ja ka mbajtur peng emerimin e magjistrateve ne gjykatap pSa u perket ndeshkimeve dhe hetimeve te gjyqtareve Naco permendi si fatkeqesi faktin se jane proceduar penalisht vetem dy gjyqtare Sipas tij gjate kesaj kohe Ministria e Drejtesise kishte derguar 27 procedime disiplinore ne KLD per gjyqtare te ndryshem I pyetur nese ne nje shekull ekzistence te Ministrise se Drejtesise ne cfare kohe do te donte ta drejtonte kete ministri Naco tha se eshte ne vitin e duhur Jemi ne kohen e duhur per ta reformuar te gjithe sistemin sepse jemi ne kohen qe do te behemi anetare te BE-sep pKete kohe nuk do doja ta nderroja me asnje kohe tjeter Naco theksoi se ai bashke me stafin qe e mbeshtet do te mbaheshin mend per kalimin ne Parlament dhe rishikimin e nje sere ligjesh dhe kodesh te cilat ishin te domosdoshme dhe gjeten miratim me propozimet e bera nga Ministria e Drejtesise aktualep pI pyetur nga mediat se si do te zgjidhet ngerci me KLD-ne per emerimin e zvkryetarit te ketij institucioni ministri Naco tha se ky eshte nje problem qe duhet te zgjidhet dhe se propozimi i tij duhet te shqyrtohet nga kreu i KLD-se i cili ende nuk e ka miratuar Ata qe behen pengese per reformat ne drejtesi nuk bejne gje tjeter vecse shtyjne ne kohe qeverisjen e tyre Ne do te vazhdojme te insistojme ne denoncimin dhe shkarkimin e gjyqtareve te korruptuar sic kemi bere se fundmi por ka ende raste te tjera dhe ky eshte vetem fillimi theksoi z Naco Mapobr br br p <![CDATA[Gazsjellesi rus alarmon SHBA Uashingtoni presion Athines per TAP-in]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047758082/titulli/Gazsjellesi-rus-alarmon-SHBA-Uashingtoni-presion-Athines-per-TAP-in td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevI derguari special i qeverise amerikane per ceshtjet energjetike Amos Hokstein mberriti me urgjence ne Athine ku pas takimeve me ministrin grek te Energjise deklaroi se eshte e rendesishme qe Greqia te perqendrohet te gazsjellesi TAP td pquotNe tryeze sot eshte vetem gazsjellesi Transadriatik qe do te sjelle gazin azer Ky eshte projekti qe ka Greqia sotquot deklaroi Hokstein p <![CDATA[Prokuroria i komunikon akuzat Shpetim Gjikes]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047757828/titulli/Prokuroria-i-komunikon-akuzat-Shpetim-Gjikes td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevVlore - Kryetarit te Bashkise se Vlores Shpetim Gjika i komunikohet zyrtarisht akuzat e Prokurorise td pOrgani i hetimit e akuzon ate per dy vepra penale per shperdorim detyre dhe per falsifikim te dokumenteve ne 7 raste vepra keto qe lidhen me dhenien e lejeve te ndertimitp pMe te njejtat akuza akuzohet edhe drejtoresha e Kryetari i Bashkise se Vlores Shpetim Gjika shum Urbanistikes Dorjana Sula ndersa biznesmeni Artur Haxhi do jete ne Prokurori ne fillim te javes se ardhshme per te njohur akuzenp pPolicia e arrestoi Gjiken ne daten 6 Shkurt te ketij viti pasi kishte dhene leje te jashteligjshme per ndertimin e nje pallati 11 katesh ne qender te qytetit bregdetar Atij iu vendosen prangat ne afersi te baneses se tij ne zonen Ujit te Ftohtep pKjo eshte hera e dyte qe Prokuroria dergon ne gjyq Shpetim Gjiken per akuzen e shperdorimit te detyres dhe falsifikim te dokumenteve zyrtare Me heret Gjykata e Apelit e shpalli te pafajshem Gjiken per akuzat e ngritura GSbr br p <![CDATA[Prangoset Florenc Hoxha ushtroi dhune ndaj dy personave]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047757827/titulli/Prangoset-Florenc-Hoxha-ushtroi-dhune-ndaj-dy-personave td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevPolicia e Tiranes ka arrestuar ne flagrance kreun e Inspektoriatit Ndertimor ne Bashkine e Tiranes Florenc Hoxha ku akuzohet se ka ushtruar dhune fizike ndaj dy personave td pPolicia e Tiranes ka njoftuar se shte vene ne pranga Florenc Hoxha 40 vjec banues ne Tirane me detyre kryetar i Inspektoriatit Ndertimor ne Bashkine e Tiranes pasi me date 09052015 ne rrugen quotAli Demiquot ka kanosur se do tu prishte lokalin dhe ka goditur me grushta e shkelma shtetasit KK 35 vjec dhe EK 37 vjec banues ne Tiranequotp p p pGazeta Startp p p p p <![CDATA[Koreja e Veriut teston rakete balistike nenujore]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047757826/titulli/Koreja-e-Veriut-teston-rakete-balistike-nenujore td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevKoreja e Veriut ka thene se ka testuar me sukses raketen balistike nenujore td pAgjencia zyrtare e lajmeve ne Phenjan ka thene se lideri Kim Jong-un ka dhene urdher per testimin e raketes qe eshte bere nga nje nendetese sulmuesebr br Sipas burimit te njejte raketa e krijuar se voni eshte nje arme strategjike e nivelit boterorbr br Kombet e Bashkuara i kane ndaluar Korese se Veriut te perdore teknologjine balistikebr p <![CDATA[Tubim ne Tirane kryeqytetasit ne solidaritet me vellezerit e kumanoves]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047757825/titulli/Tubim-ne-Tirane-kryeqytetasit-ne-solidaritet-me-vellezerit-e-kumanoves td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevDiten e sotme ne rruget e kryeqytetit do te zhvillohet nje tubim ne shenje solidariteti me vellezerit shqiptare ne Kumanove te cilet qe prej mengjesit te djeshem ndodhen ne gjendje lufte dhe terrori td pSipas nje njoftimi ne rrjetet sociale tubuesit fillimisht do te mblidhen te Piramida ne ora 1830 dhe me pas do te marshojne drejt ambasades se Maqedonise ne Tiranep <![CDATA[Rezultatet e aksionit per pullat]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047757824/titulli/Rezultatet-e-aksionit-per-pullat td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevTirane - Duke filluar nga data 19 Mars 2015 Dogana Shqiptare ne bashkepunim te ngushte me Crown Agents dhe kompanine koncensionare te pullave fiskale SICPA nisen fushaten Beni Biznes te Paster ne kuader te luftes kunder informalitetit me produktet e akcizes td pNe kuader te ketij aksioni ditet e fundit rreth 110 subjekte u kapen me shkelje u zbuluan dhe sekuestruan 60 509 litra alkool i pafiskalizuar ndersa shkelesit e ligjit jane kallezuar ne organin e akuzes p pEdhe pse gjate fushates se mesiperme u be sensibilizmi dhe informimi i te gjithe subjekteve qe aktivitetin e tyre e kane te lidhur me tregtiminmbajtjen dhe shitjen e produkteve te akcizes u shpjegua rendesia e njohjes me elementet dallues te sigurise per produktet e akcizes ne menyre qe te mos i shkaktohet dem biznesit te tyre dhe gjithe ekonomise rastet e abuzimeve nuk kane munguar p pDrejtoria e Pergjithshme e Doganave ne vijim te fushates se mesiperme ne muajin prill 2015 filloi fazen operative te ushtrimit te kontrolleve tek te gjithe operatoret ekonomike qe veprimtarine e tyre e kane te lidhur me produktet e akcizes p pGjashte grupe te perbashketa me pjesemarrjen e Departamentit te Akcizes Antikontrabandes dhe Crown Agents ushtruan kontrolle ne Tirane Lezhe Shkoder Lushnje Fier Berat dhe Vlore duke filluar nga njesite tregtare deri ne impiantet qe prodhonintregtonin produkte akcize si birre pije alkoolike vere duhan i grire cigare etj p pJane kryer 560 kontrolle nga te cilat rezultuan me shkelje 110 raste Subjekteve me shkelje iu jane sekuestruar produkte akcize si birre pije alkoolike vere duhan i grire dhe cigare te pa pajisura me pulle fiskalekode sigurie p pGjithashtu u bllokuan dhe 4 kantina qe prodhonin vere dhe pije alkoolike te cilat operonin ne menyre klandestine me vendndodhje ne Kavaje Kruje Vaqarr Tirane dhe ne Llakatund-Vlore br Ne total jane zbuluar dhe sekuestruar 60 509 litra alkool i pafiskalizuarbr br Subjektet e mesiperme u penalizuan iu sekuestrua sasia e gjetur ne mjediset e tyre si dhe u be kallezim ne prokurori per procedim te metejshem per kryerjen e vepres penale Prodhim i kunderligjshem i artikujve dhe mallrave industriale dhe ushqimorebr br Gjithashtu u sekuestruan edhe 5 depozita me kapacitet 4000 litra 3 depozita me kapacitet 3000 litra 7 depozita me kapacitet 1600 litra dhe 5 depozita me kapacitet 2200 litrap pbr Administrata Doganore do te vijoje fushaten kunder informalitetit kunder prodhimit importimit ne menyre te paligjshme te produkteve te akcizes me qellim mbrojtjen e konsumatorit sigurimin e konkurrences se ndershme dhe rritjen e te ardhurave ne menyre te vazhdueshme ne te gjithe vendinp pembr GSemp p p p p pbr p <![CDATA[Zvicra ndodhet ne nje gjendje alarmi]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047757823/titulli/Zvicra-ndodhet-ne-nje-gjendje-alarmi td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevMesohet se disa persona jane vrare gjate te shtenave me arme zjarri mbremjen e djeshme td pSipas policise zvicerane te shtenat me arme zjarri kane ndodhur ne kantonin e Aargautp <![CDATA[Interi shet Kovacicin per te lare borxhin]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047757717/titulli/Interi-shet-Kovacicin-per-te-lare-borxhin td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevDenimi nga UEFA e ka detyruar Interin te nxjerre ne shitje disa futbolliste kryesore perfshire ketu edhe Mateo Kovacicin td pTalenti kroat do te largohet ne fund te sezonit dhe parate e shitjes se tij do te perdoren per te lare gjoben qe UEFA i ka vene zikaltervep pGjoba e ziklaterve kap shifren e gjashte milione eurove por mund te shkoje deri ne 20 milione europ pSakaq pervec sakrifikimit te Kovacic i cili kerkohet nga Barcelona dhe klube te ndryshme evropiane ne shitje mund te dale edhe Hernanes Huan Zhezuz dhe Fredi Guarinbr p pGSDGJp <![CDATA[Skenderbeu barazon me Tiranen gati festa e titullit]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047757716/titulli/Skenderbeu-barazon-me-Tiranen-gati-festa-e-titullit td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevSkenderbu eshte vetem nje hap prane titullit kampion pas barazimit 0-0 ne sfiden e luajtur ne Qemal Stafa perballe Tiranes td pNdjekesi me i afert eshte Kukesi 4 pike me pakp pNese korcaret fitojne javen e ardhshme ndaj Flamurtarit ne shtepi shpallen automatikisht kampione per te 5-in sezon radhazip pNderkohe bardheblute nuk kane me shanse per titullin dhe tashme do te perqendrohen ne garen per te fituar nje vend ne Evropep pGSbr p <![CDATA[Dhunoi qytetarin ne 2014 shefi i Komisariatit pezullohet pasi i del videoja Video]]> 2023-06-04T10:10:26+00:00 2023-06-04T10:10:26+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1047757715/titulli/Dhunoi-qytetarin-ne-2014-shefi-i-Komisariatit-pezullohet-pasi-i-del-videoja-Video td colspan2 alignleft valigntop classhaberozetdevVlore - U desh te dilte nje video ne internet qe shefi i Komisariatit ne Sarande te pezullohej nga detyra Videoja e publikuar pasqyron ate teksa dhunon nje qytetar td pPolicia e Qarkut sqaron se konflikti midis zyrtarit te larte te policise dhe nje qytetari nga Tepelena p pka ndodhur kohe me perpara ne shkurt te 2014-es dhe ka rezultuar per motive personale dhe jo per ceshtje pune br Megjithate behet me dije se jane kryer te gjitha hetimet nga Prokuroria e Rrethit Gjirokaster ku per pasoje ceshtja u pushua dhe u rikthye perseri ne krye te detyresp pNderkohe tani me ri-hapjen e kesaj ceshtjeje neper rrjetet siciale Shefi i Komisariatit Sarande eshte pezulluar nga puna deri ne sqarimin e plote te rrethanavebr p pGSbr p - Arkiva Shqiptare e Lajmeve