Lajme nga Ballkan 2023-09-26T04:57:00+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Rama Nuk ka shans qe greva te perfundoje]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868119/titulli/Rama-Nuk-ka-shans-qe-greva-te-perfundoje Autori i Lajmit RedaksiabrGjate fjalimit te tij ne protesten e pasdites kreu socialist Edi Rama u shpreh edhe nje here i vendosur per vazhdimin e greves se urise duke theksuar se mbi 2 mije qytetare jane gati ti bashkohen kauzes se opozites per transparencen e plote te zgjedhjeve te 28 Qershorit Jane mbi 2773 qytetare e qytetare te regjistruar per te hyre ne greve e per te mos e ndalur kete greve derisa dora qe mban peng demokracine e shtetit te se drejtes duke mbajtur peng burimin nga rrjedh procesi demokratik Nuk ka shans qe greva te perfundoje e vendi te mbetet peng i qeverise qe nuk buron nga votat e popullit por nga nje genjeshter e madhe - u shpreh kryesocialisti Lideri i opozites akuzoi kryeministrin Berisha per mbylljen e rruges se zgjidhjes ndersa tha se kutite mbahen te mbyllura per shkak te frikes nga e verteta e votave te hedhura ne to Zgjatja e kesaj greve eshte prove e qarte e driteshkurtesise se ketij pushteti i cili duke i mbyllur rrugen zgjidhjes i mbyll rrugen Shqiperise E verteta e kesaj greve eshte e thjeshte shqiptaret e kane kuptuar kete te drejte Votat jane vjedhur dhe mbahen mbyllur vetem me nje qellim qe te vidhen perseri - tha Rama ndersa siguroi se aksioni i opozites nuk do te degjeneroje kurre ne dhune Rama ritheksoi se kerkesat per transparence nuk kane synim marrjen e pushtetit ne tavoline por sic tha ai eshte nje beteje per ti hapur rruge perparimit te vendit Kjo nuk eshte nje beteje per te permbysur pushtetin por per ti hapur rruge perparimit te nje vendi qe ka rene permbys Ne nuk jemi ketu per pushtetin por per vendin ku jetojme Qe jeta te behet me e mire duhet qe politika te behet me e mire dhe qe politika te behet me e mire njerezit duhet te clirohen nga frika dhe varferia - vazhdoi me tej kryesocialistibr Greva nuk mbyllet po nuk u hapen kutitebr Kryetari i Partise Socialiste konfirmoi se greva dhe protestat e opozites nuk do te shkojne kotbr Rama tha se plaget e shkaktuara tek 200 grevistet nuk do te shkojne kot Ne jemi te vendosur per transparence jemi te vendosur ta cojme deri ne fund protesten tone greven tone e cila nuk do te mbaroje pa u hapur kutite- tha Rama Ai garantoi se protesta dhe kerkesat e opozites nuk do te bien ne vesh te shurdher duke shtuar se kjo eshte nje beteje per Shqiperine evropiane per ti dhene fund qendrimit ne pushtet te qeverive qe nuk kane marre votat e popullit por i kane vjedhur atobr Sipas tij me kete veprim qeveria pengon jo vetem zgjidhjen e krizes por edhe rrugen evropiane te Shqiperise Ky pushtet duke i mbyllur rrugen zgjidhjes se transparences i mbyll rrugen popullit te Shqiperise e cila rrenohet cdo ore- ka pohuar Rama duke nenvizuar se protesta e PS nuk do te degjeneroje kurre ne dhune Levizja jone kurre nuk do te degjeneroje dhune por do te gjeneroje energjite e nje populli qe lufton per rrugen drejt Evropes- ka perfunduar fjalen e tij Ramabr br br pKy lajm eshte publikuar 18052010br p p <![CDATA[Miqesoret Kuzhe Miqesoret test per Eliminatoret e Evropianit]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868118/titulli/Miqesoret--Kuzhe-Miqesoret-test-per-Eliminatoret-e-Evropianit Autori i Lajmit Redaksiabrbr br Tirane - Trajneri i Kombetares shqiptare Josip Kuzhe beri te ditur gjate nje konference shtypi listen e gjate prej 26 lojtaresh te thirrur per dy ndeshjet miqesore nderkombetare te radhes ato me Malin e Zi ne Podgorice me 25 maj dhe me Andorren me 2 qershor Trajneri iu pergjigj nje numri te madh pyetjesh te gazetareve Lista e propozuar nga trajneri i dyte kroat ne stolin e Shqiperise i pari ka qene Oto Baric nuk ka shume ndryshime nga ajo qe Kombetarja ka pasur ne eliminatoret e Kampionatit Boteror apo ne miqesoren e fundit kunder Irlandes se Veriut Gjithsesi jane tre fytyra te reja ne vijen e sulmit Bekim Bala Vllaznia Ahmed Jonuzi Vorskla Poltava Ukraine dhe Parid Xhihani Zorja Lugansk Ukraine Dy prurje te reja jane dhe mbrojtesi i Tiranes Ditmar Bicaj e mesfushori i Lacit Emiljano Veliaj Edhe pse ishte parashikuar qe Arjan Beqaj do te ishte ne liste portieri kosovar i Anorthosis Famagusta per shkak te disa problemeve shendetesore gur ne veshka beri te ditur se nuk ishte i gatshem per keto dy miqesore Shqiperia ka zhvilluar kete vit nje miqesore te fituar ndaj Irlandes se Veriut 1-0 me golin e Ervin Skeles nje ekzekutim perfekt nga goditja e lire Shqiperia ne ranglisten boterore te FIFA-s per muajin prill pozicionohet ne vendin e 80-te ndersa ne Evrope Kombetarja jone eshte e 39-ta le pas 14 vende Nga ana tjeter Mali i Zi renditet i 65-ti ne FIFA ndersa Andorra e 201-ta Takimi i pare zyrtar i kuqezinjve ne kuader te eliminatoreve te Euro 2012-s eshte me Rumanine ne Bukuresht me 4 shtator te ketij viti Kjo eshte miqesorja e dyte me Malin e Zi madje malazezet jane kundershtaret e pare te Shqiperise ne historine nderkombetare te futbollit pavaresisht se si pjese e ish-Jugosllavise ata nuk mund te konsideroheshin nje shtet Ndeshja e zhvilluar ne Shkoder perfundoi 5-0 per Shqiperine 22 shtator 1946 golat nga Juka 2 Teliti 2 dhe Bizhuta pak jave perpara se ajo te fitonte Kampionatin Ballkanik ne Qemal Stafa nen drejtimin e trajnerit serb Ljubisha Brocic trofeu i pare pas atij te fituar nga Medin Zhega ne vitin 2000 ne Rothmans Cup ne Malte Andorra modeste eshte nje histori e hidhur per Shqiperine e vecanerisht per trajnerin e fundit shqiptar te Kombetares Sulejman Demollari i shkarkuar pas humbjes 2-0 ne vitin 2002 Andorra eshte nje skuader thuajse amatore dhe ka fituar vetem 3 takime ne historine e saj nje prej tyre ndaj Shqiperisebr Per trajnerin kroat te perfaqesueses keto do te jene miqesorja e peste dhe e gjashte ku deri tani ne kater te parat ka koleksionuar 2 fitore Qipro Irlanda e Veriut dhe 2 barazime Gjeorgji Estoni duke mos e njohur shijen e hidhur te humbjesbr br Mungesa e Beqajtbr br Trajneri Kuzhe kishte parashikuar Arjan Beqaj si portierin e pare ne miqesoret kunder Malit te Zi dhe Andorres perkrah Isli Hidit nuk luan prej shume ndeshjes te Krivbasi ne Ukraine dhe Samir Ujkanit titullar te Novara e ngjitur ne Serine B ne Itali Por veterani i Anorthosis Famagusta nuk mundi ti bashkohej grupit te 26 lojtareve te thirrur nga trajneri i Kombetares Kuzhe shpjegoi Arjani me lajmeroi dje ne mbremje se nuk mund te vinte dot pasi kishte probleme me veshkat Kishte gure dhe duhej ti bombardonte ato ne spital Emrin e portierit te trete per keto dy takime do ta bejme te njohur diten e henebr br br Thirrja e Januzit dhe Xhihanitbr br Dy sulmuesit qe luajne ne Ukraine Parid Xhihani Zorja Lugansk dhe Ahmed Januzi Vorskla Poltava jane thirrur per miqesoret kunder Malit te Zi dhe Andorres Trajneri i Kombetares Josip Kuzhe shpjegoi Jam ne kerkim per te gjetur lojtare te rinj per kualifikueset e Kampionatit Evropian 2012 Qellimi im ne keto dy miqesore eshte me shume stervitja ne grup e lojtareve Kam marre informacione se si Januzi ashtu dhe Xhihani po luajne mire me ekipet e tyre ne Ukraine Thirrja e tyre eshte nje mundesi per ti pare nga afer Ahmed Januzi se fundi ka qene nje lojtar i rregullt i Kombetares U-21 te drejtuar nga Artan Bushati nderkohe qe ish-sulmuesi i Beses Xhihani dikur edhe ky te U-21 ftohet per here te pare ne ekipin Kombetar Abr br Lojtaret me pak minuta br br Shumica e futbollisteve te Kombetares te cilet luajne jashte Shqiperise kane kaluar nje sezon te veshtire pasi jane aktivizuar shume pak me skuadrat e tyre Por sa e alarmon kjo situate trajnerin Kuzhe E di qe shume lojtare nuk luajne Pa asnje medyshje kjo nuk eshte nje gje qe me pelqen por nga ana tjeter jane disa lojtare si Lorik Cana Debatik Curri Armend Dallku e ndonje tjeter luajne rregullisht Ne fakt ky eshte nje problem qe e kane shume ekipe perfaqesuese Gjithsesi opinionin tim per lojtaret do ta krijoj gjate seancave stervitore Dua te krijoj nje atmosfere te mire perpara ndeshjeve Portieri Isli Hidi si dhe dy mesfushoret Ansi Agolli dhe Ervin Bulku nuk luajne prej nje kohe te gjate te skuadra e tyre Krivbas ne Ukraine A do te perbeje nje problem forma e tyrebr Jo nuk mendoj se do te jete nje problem per keto dy ndeshje Jane thjesht nje test tha Kuzhebr br Mali i Zi si Rumaniabr br Dy ndeshjet miqesore nderkombetare te radhes ato me Malin e Zi ne Podgorice me 25 maj dhe me Andorren me 2 qershor ne shtepi kane nje kuptim te vecante per trajnerin e Shqiperise Josip Kuzhe sidomos pare nen kendveshtrimin e fushates kualifikuese te Euro 2012 ku perfaqesuesja jone ndodhet ne nje grup me Francen finalistja aktuale e Kampionatit Boteror 2010 Rumanine Bosnjen Bjellorusine e Luksemburgun Trajneri Kuzhe Jam i kenaqur me zhvillimin e miqesoreve me kete dy kundershtare Mali i Zi eshte i ngjashem me Rumanine dhe po keshtu Andorra ka formatin e Luksemburgut Do te perfitojme shume pavaresisht se me cfare gjendje do te vijne lojtaret br br Lista e lojtareve te kombetares shqiptare per miqesoret ndaj Malit te Zi dhe Andorresbr br br br Portierebr Isli Hidi Kryvbas Ukrainebr Samir Ujkani Novara Italibr Portieri i trete percaktohet te henenbr br br br Mbrojtesbr Andi Lila Tirana Shqiperibr Armend Dallku Vorskla Poltava Ukrainebr Kristi Vangjeli Aris Selaniku Greqibr Ansi Agolli Kryvbas Ukrainebr Lorik Cana Sunderland Anglibr Ditmar Bicaj Tirana Shqiperibr Endrit Vrapi Besa Shqiperibr Debatik Curri Vorskla Poltava Ukrainebr br br br Mesfushorebr Ervin Bulku Kryvbas Ukrainebr Klodian Duro Apollon Limasol Qiprobr Ervin Skela Tus Koblenz Gjermanibr Jahmir Hyka Mainz 05 Gjermanibr Gilman Lika Boluspor Turqibr Emilian Vila Dinamo Shqiperibr Emiljano Veliaj Laci Shqiperibr Gjergj Muzaka Tirana Shqiperibr br br br Sulmuesbr Erjon Bogdani Kievo Italibr Hamdi Salihi Rapid i Vienes Austribr Edmond Kapllani Tus Koblenz Gjermanibr Elis Bakaj Dinamo Shqiperibr Bekim Bala Vllaznia Shqiperibr Ahmed Jonuzi Vorskla Poltava Ukrainebr Parid Xhihani Zorja Lugansk Ukrainebr br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Vdes tragjikisht Besian Idrizaj Smundi te vesh fanellen kuqezi]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868117/titulli/Vdes-tragjikisht-Besian-Idrizaj-Smundi-te-vesh-fanellen-kuqezi Autori i Lajmit Redaksiabrbr Besian Idrizaj lojtari kosovar i cili kishte shprehur publikisht deshiren per te veshur fanellen kuqezi eshte ndare ne menyre tragjike nga jeta ne moshen 22-vjecare br Ish-mesfushori i Svansea Siti ne Kategorine e Dyte angleze Championship vdiq ne apartamentin e familjareve te tij ne Linz te Austrise pas nje ataku kardiak Ishte vellai i tij Qerim Idrizaj edhe ky nje futbollist ai qe beri te ditur lajmin e hidhur per ndarjen nga jeta te Besianit pavaresisht perpjekjeve te familjes nderkohe qe reanimatoret mberriten me vonese Vellai im ka vdekur Me shume se kaq nuk mund te them per momentin - tha vellai tij Qerimi per gazeten austriake Obersterreichischen Nachrichten Mediat britanike dhe austriake por dhe ato boterore vleresuan talentin e tij te jashtezakonshem nje karriere e perfunduar shume shpejt dhe ne menyre tragjike Besiani konsiderohej nje nga talentet me te medha te futbollit austriak por kosovari kishte shprehur nepermjet agjenteve te tij deshiren per te veshur fanellen e Shqiperise per te cilen ai nuk do te mund te luaje kurrebr Talenti i Besian Idrizaj ra ne sy edhe te Liverpulit klubit me te famshem anglez me pese trofe ne Ligen e Kampioneve dhe 18 kampionate ne Angli ku u transferua ne vitin 2004 ne moshen 16-vjecare pasi ai kishte shkelqyer ne Kampionatin Evropian U-17 Pas veshi fanellen e ekipit B te Liverpulit per shkak edhe te problemeve shendetesore ai u huazua per te fituar eksperience te Luton Toun dhe Kristal Palas Vaker Insbruk per te kaluar me pas te Elienburg Linc ne vitin 2009 Karriera e shkurter e Besianit vazhdoi me pas te Bllekbern ekioi dyte ne Angli per ta mbyllur perfundimisht ne moshen 22-vjecare te Svansea Siti Me Kombetaren U-21 te Austrise Besian Idrizaj luajti 12 ndeshje duke shenuar 3 gola Faqet zyrtare te klubeve angleze Liverpul dhe Svansea Siti lajmeruan me pikellim vdekjen e Besian Idrizajt br Besian Idrizaj eshte i dyti i ri shqiptar qe humb jeten ne menyre tragjike pas ish-sulmuesit lezhjan te Ravenes Brian Filipi ky i fundit viktime e nje aksidenti te tragjik si pasoje e humbjes se kontrollit te drejtimit nga nje shofere 52-vjecare me 18 shtator 2009 Sulmuesi shqiptar po ecte ne kembe ne rrethrrotullimin e Cervia se bashku me ish-sulmuesin Stefano Skapini kur u godit nga makinabr br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Aktorja Levis akuza te reja seksuale per Roman Polanskin]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868116/titulli/Aktorja-Levis-akuza-te-reja-seksuale-per-Roman-Polanskin Autori i Lajmit Redaksiabrbr br Uashington - Perkeqesohet edhe me shume pozicioni i Roman Polanskit i cili ndodhet ne arrest shtepie ne Zvicer ne pritje te ekstradimit te mundshem drejt SHBA Sharlote Levis aktorja britanike 42-vjecare ka drejtuar gishtin kunder regjisorit duke treguar se ka qene edhe ajo viktime e tij Ajo nuk leshoi ndonje interviste por vetem lexoi nje komunikate perpara gazetareve Polanksi duhet te kete abuzuar me te kur ishte vetem 16 vjec pasi e kishte njohur dhe e kishte derguar ne apartamentin e saj duke perdorur dhune Dhe gruaja i ka shpjeguar keshtu arsyet e ketij rrefimi te vonshem Vendosa te zbuloj sekretin tim sepse Polanski deshiron te kthehet ne Amerike dhe ndonese kane kaluar shume vite eshte e drejte te paguaje per krimet qe ka kryer Kam udhetuar ne SHBA me shpenzimet e mia per te qene e sigurt se me ne fund do te vendoset drejtesia ne vend Zoti Polanski duhet te marre ate qe meriton Ajo qe kerkoj eshte vetem drejtesia Pak dite me pare regjisori ka thyer heshtjen ne lidhje me kerkesen e ekstradimit te tij duke thene se qellimi kryesor i gjithe ngjarjeve te fundit eshte sherbimi i kokes se tij ne pjaten e medias Une kam dramat dhe gezimet si te gjithe njerezit e tjere dhe nuk kam ndermend te kerkoj meshire Kerkoj vetem te trajtohem me ndershmeri ashtu si cdo person tjeter - tha Polanski Ai shtoi se ceshtja kunder tij eshte e padrejte Nje nga ankesat e Polanskit eshte se avokati i kontese se Los Anxhelosit Steve Cooley i cili po merret me procedurat e ekstradimit kerkon publicitet ne media Zedhenesja e avokatit te kontese Sandi Gibbons tha se zyra e tyre nuk do te beje asnje koment derisa Zvicra te marre nje vendim per statusin e Polanskit ne arrati Autoritetet zvicerane po perpiqen te vendosin ta ekstradojne apo jo Polanskin me akuzen e perdhunimit te nje vajze minorene 13-vjecare ne vitin 1977 76-vjecari eshte akuzuar me 1977 per ngacmime seksuale ndaj minorenes Samanta Geimer e cila aspironte per tu bere nje modele Ajo shkoi ne Hollivud per te shkrepur nje set fotografik me Polanskin Tani nene e tre femijeve ajo jeton e qete ne Havai dhe e ka falur regjisorin publikisht me 1997br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Rinia kineze e zhgenjyer nga ekonomia]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868115/titulli/Rinia-kineze-e-zhgenjyer-nga-ekonomia Autori i Lajmit Redaksiabrbr Pekin - ndrra kineze ashtu si edhe ajo amerikane ka marre forme nga premtimi se cdo brez i ri do te jetoje me mire se pararendesi i tij Ne vitet e fundit kjo do te thoshte me shume mundesi pune me shume te mira materiale dhe pasuri te paluajtshme Vjeshten e shkuar 80 per qind e te pyeturve nga nje sondazh online i China Youth Daily thane se prona ishte kusht paraprak per lumturine Sot tregjet e shtepive ne qytetet kryesore te Kines kane rritur ndjeshem oferten e tyre duke rrezikuar te krijojne nje brez te rinjsh qe u duhet te punojne shume por jane te zemeruar nga sistemi qe nderpret ne mes endrren e tyre kineze Me cmimet e banesave dhe ato tregtare qe kane pesuar rritje me 117 per qind nga viti i shkuar vecanerisht ne qytetet e nxehta lindore qeveria e Pekinit eshte me e shqetesuar se kurre Chen Aggie eshte nje profesioniste e marketingut ne Pekin Vajza e nje shitesi dyqani ajo eshte nga nje fshat i vogel ne provincen perendimore te Guizhou Ajo ka ardhur ne Pekin per te ndjekur kolegjin dhe ka bere nje hap perpara qe shume familje do ta enderronin Ajo ka siguruar nje pune aq te paguar sa 10 ose dhe 5 vjet me pare do te kishte mundesi te blinte nje apartament Por me cmimet e sotme kjo mbetet nje enderr Kam lindur shume vone - thote ajo E humba shansin Sipas bankes se investimeve Goldman Sachs gjate viteve te fundit cmimet e shtepive ne Pekin jane rritur deri ne 80 per qind me shume se sa pagat Shoket e Chenit qe vijne nga familje me te ardhura te kenaqshme quhen brezi i dyte i pasur kane qene ne gjendje per te marre para nga familjet e tyre per te permbushur detyrimet shkollore por pjesa me e madhe 20-vjecareve te tjere kineze nuk e kane kete mundesi Por dhe Chen nuk e kishte gjithcka te shtruar madje ajo thote se kishte planifikuar qe te largohej nga kryeqyteti Ne disa pikepamje ajo thote se Pekini nuk ka ndonje dallim te madh nga kryeqytetet e tjera te botes si Londra Parisi Nju-Jorku ku mund te jetojne vetem njerezit e pasur Zemerimi i rinise kineze te shkolluar eshte shnderruar ne nje ceshtje shume te ndjeshme politike Se fundmi qeveria ka ndaluar transmetimin e nje emisioni popullor ne televizion Vo Ju nje lloj seriali si Friends ku te rinjte aspironin te ecnin me kembet e tyre perpara dhe te beheshin te pasur Fakti qe Vo Ju u konsiderua shume i rrezikshem nga politika tregon se sa e thelle eshte problematika e shtresave ambicioze te shoqerise kineze br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Imami i Mynihut kunder radikalizmit mysliman]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868114/titulli/Imami-i-Mynihut-kunder-radikalizmit-mysliman Autori i Lajmit Redaksiabrbr br Mynih Hesham Shashaa e pa dy here ekranin e telefonit te tij per te verifikuar numrin shte ose dikush qe kerkon ndihme ose dikush qe kerkon te me vrase - thote ai Zoti Shashaa nje imam ne xhamine e Darul Quran-it ndjek rregullat me strikte te islamit Salafin Por njerezit qe kerkojne koken e tij jane myslimane Ata e perdorin fene per qellimet e tyre personale dhe shpallur lufte ndaj hebrenjve dhe te krishtereve por une dua qe njerezit te ndjekin ate qe islami thote me te vertete - shton zoti Shashaa i cili mban mjeker dhe veshjen tradicionale dhe shpreh pa komplekse se dikur kishte admiruar Osama bin Ladenin Megjithate filozofia e tij eshte krejt e ndryshme Nje numer gjithnje e me i madh imamesh ne Evrope dhe Lindjen e Mesme kane denoncuar misionet vetevrasese dhe veprimet terroriste Shume prej ketyre imameve megjithate e shohin ende Al-Kaeden talebanet apo Hamasin si levizje rezistence legjitime ndersa zoti Shashaa deklaron haptazi se ata jane duke dhunuar parimet e islamit Ai viziton shume xhami dhe medrese ne te gjithe Evropen por dhe ne Lindjen e Mesme dhe Pakistan ku shfrytezon rastin per tu thene myslimaneve qe luftojne kunder trupave amerikane dhe forcave te tjera se eshte kunder fese se tyre Heshami i denon rekrutimet e militanteve gjate predikimeve te tij dhe i paralajmeron besimtaret e tij gjate Lutjes se Premte qe te njoftojne policine kur degjojne per plane sulmi terroriste Ne nuk mund thjesht te ulemi dhe lejojme njerezit e tjere qe te na marrin peng fene tone - tha ai gjate nje interviste per Nju-Jork Tajmsin Kercenimet vijne me levizjen e tij neper bote keshtu qe zoti Shashaa udheton me ish-studentet e tij qe sherbejne njekohesisht dhe si truproja Ky njeri eshte nje tradhtar - shkruante nje postim ne nje faqe xhihadiste ne internet Ai duhet me marre nje mesim - shkruante nje tjeter i cili kishte postuar fotot e zotit Shashaa duke u takuar me agjente policiebr br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Kongresmenet amerikane flene ne zyrat e punes]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868113/titulli/Kongresmenet-amerikane-flene-ne-zyrat-e-punes Autori i Lajmit Redaksiabrbr Uashington Vjen ora 10 e mbremjes kur kongresmeni demokrat Mike Quigley veshur me tuta sporti dhe nje t-shirt shtron nje dyshek te holle portativ ne dyshemene e zyres se tij dhe kalon naten 51-vjecari nga ikagoja e ben dicka te tille rregullisht Shume anetare te tjere te kongresit ndoshta 1 ne 10 perdorin zyrat e tyre per te fjetur gjume Quigley dhe anetare te tjere te Kongresit te cilet fitojne deri ne 174000 ne vit citojne dy arsye per nje veprim te tille Njeri eshte kursimi Dhe tjetri imazhi Me dy vajza qe studiojne ne kolegj privat Quigley thote se shtepia e tij ne lagjen me pamje nga liqeni ne ikago eshte gjithcka ai mund te perballoje Per me teper ai duket se ka zene rrenje ne strehen me te rendesishme te vendit - nje vend qe shume amerikane e urrejne Por kjo nuk duket se e shqeteson Quigleyn i cili renditet i pesti ne listen e kongresmeneve me te vjeter Do te me pelqente te mendoja se kjo perforcon faktin qe une jetoj ne nje rajon qe e kaloj shumicen e kohes sime aty dhe se po perpiqem te jem gjithnje ne kontakt me zgjedhesit e mi - thote demokrati Mike Por zoti Quigley nuk eshte i vetmi qe fle ne Dhomen e Perfaqesuesve Dy demokrate te tjere perfaqesues si Dan Lipinski dhe Luis Gutierrez flene gjithashtu ne zyrat e tyre Edhe republikani Bobby Rush rehatohet ne kolltukun e zyres se tij ose ne nje hotel aty afer ne varesi te axhendes se tij gjendjes emocionale dhe rehatise - thote Sharon Jenkins drejtori i tij i komunikimit Gjate nje nate javen e shkuar Quigley perdori fuqine e tij dhe vendosi nje karte perpara dhomes 1319 ne ndertesen Longuorth ku paralajmeroheshin turnet e pastrimit Anetar duke fjetur Andej nga mengjesi ai mbledh cdo dite dyshekun e tij se bashku me nderresat per ti futur ne nje dollap metalik Quigley dhe te tjeret kete e quajne mbledhja e grupit drejtues ndersa thone se ata lahen ne dushet e palestres Ky eshte nje qytet i zhurmshem dhe tortura e zgjimit cdo dy ore eshte shume e forte - tregon me tej Quigley Gjate nates se fundit Lipinski 43 vjec e kaloi te gjithe naten i veshur me t-shirt dhe bluxhinse Ai hengri ne tavolinen e tij te punes nje pule te pjekur ne skare te cilen e ngrohu ne mikrovale Lipinski u fut per here te pare ne Kongres ne vitin 2004 kur zevendesoi karrigen e babait te tij Uilliam Lipinski te cilen e mbajti per 22 vjet Ai tha se babai bente te njejten gje dhe flinte ne zyre gjate tri viteve te tij te fundit ne Kongres I biri thote se ai shpenzonte deri ne 1200 dollare ne muaj per nje apartament me qira gjate vitit te pare ne Kongres por u josh nga jetesa ne Longuorth Pese vjet me pas ai shton Kam kursyer rreth 90 mije dollare Profesori i Drejtesise ne Universitetin e Baltimores Charles Tiefer ish-pjese e Keshillit te zyrave te Dhomes se Perfaqesuesve mendon se numri i kongresmeneve qe flene ne zyrat e tyre eshte shtuar shume keto 20 vjetet e fundit br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Angli reja e hirit sot mbyllet Heathrou dhe Gatvick]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868112/titulli/Angli-reja-e-hirit-sot-mbyllet-Heathrou-dhe-Gatvick Autori i Lajmit Redaksiabrbr Londer - Hapesira ajrore britanike mund te mbyllet serish diten e stome per shkak te rese se hirit te vullkanit islandez Si Heathrou ashtu edhe aeroporti tjeter i kryeqytetit britanik Gatvick airports pritet te kene vonesa te pakten deri te marten sipas Ministrise se Transportit Megjithate ministri i i ri i Transportit Filip Hammond theksoi se situata ishte fluide dhe parashikimet mund te ndryshonin Qeveria eshte shume e kujdesshme ne monitorimin e situates dhe siguria e pasagjereve mbetet prioriteti yne kryesor - shtoi Hammond Parashikimi i ndalimit te fluturimeve vjen pas shtimit te aktivitetit te vullkanit Eyjafjallajokull dhe kushtet e motit br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Angli vellezerit Miliband ne gare per laburistet]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868111/titulli/Angli-vellezerit-Miliband-ne-gare-per-laburistet Autori i Lajmit Redaksiabrbr br Londer - Gara per drejtimin e Partise Laburiste Britanike eshte kthyer ne nje gare mes vellezerish Eduard Miliband ish-minister i Energjise ka konfirmuar dje kandidaturen e tij vetem pak dite pasi zbriti ne fushe vellai i tij i madh David ish-minister i Jashtem Te gjithe me pyesin se per ke do te beje tifozllek mamaja jone - ka deklaruar pak caste pas shpalljes se kandidatures Ed duke njoftuar kandidaturen ne nje fjalim ne seline e Fabian Society Milibandet te cilet jane vellezerit e pare qe i kane sherbyer njekohesisht qeverise jane per momentin kandidatet e vetem per drejtimin e Partise Laburiste pas doreheqjes se njoftuar nga ish-kryeministri Gordon Braun Eduard deklaroi dje se partia duhet te jete e hapur dhe e ndershme dhe se qendrimin ne opozite duhet ta shfrytezoje si nje mundesi per tu rinovuar Kemi humbur kontaktin me vlerat qe na benin nje force progresiste- ka pohuar ish-ministri i Energjise duke ia atribuuar humbjen luftes ne Irak dhe skandalit te rimbursimit te shpenzimeve te deputeteve Ed Miliband 40 vjec shfrytezoi dje fjalimin ne Londer ne nje konference te Fabian Society per te shpallur formalisht kandidaturen e tij perballe vellait Davidbr Sipas disa aktivisteve qe moren pjese dy dite me pare ne nje takim elektoral ne zonen e Ed Miliband ne Doncaster North vellai i vogel i ish-ministrit te Jashtem deklaroi se e kishte menduar gjate kete vendim Une dhe vellai im jemi dakord per faktin se partia ka nevoje per sa me shume zgjedhje - perfundoi Ed Vellezerit Miliband jane femijet e dy prinderve hebrenj polake te cilet emigruan ne Britanine ne Madhe gjate Luftes se Dyte Boterore Babai Ralph Miliband ishte nje teoricien i shquar marksist David eshte personi me afer politikes se Toni Blerit I martuar me nje violiniste ata kane adoptuar dy femije Kurse Ed eshte rritur me shume afer Braunit Ai eshte i martuar me nje avokate me te cilen ka dhe nje femijebr br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Vini bast per dollarin vitin tjeter barazohet me euron]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868110/titulli/Vini-bast-per-dollarin-vitin-tjeter-barazohet-me-euron Autori i Lajmit ADralobrUashington - Plani evropian i shpetimit prej 1 milion milione dollaresh qe ka sjelle frymemarrje te re ne asetet e vjetra te botes ka rritur gjithcka nga bondet e deri tek aksionet Ajo qe nuk mund te festoje eshte monedha e kontinentit e cila perkohesisht u kembye me 130 dollare javen e shkuar perpara se te rrezohej serish ne nen 124 Konsiderojeni kete thjesht nje parashikim paraprak Euroja tashme ne kembimin e saj me te keq prej kater vitesh ndaj monedhes se gjelber ka shume mundesi qe te dobesohet me tej Plani i shpetimit prej 750 miliarde eurosh dhe bashkepunimi i ngushte nderkombetare duhet ti stabilizoje tregjet evropiane dhe qetesoje zerat per nje shperberje te Unionit E megjithate ata nuk do te jene ne gjendje qe ta shpetojne monedhen e tyre te shkoje ne 118 pike ne kembim me dollarin duke arritur minimumin historik qe prej futjes se saj ne Evrope ne vitin 1999 Fillimisht kampionia me e madhe e euros Banka Qendrore Evropiane per shkak dhe te presionit politik mes te tjerash do te nise te bleje bondet e unionit ne treg Kjo sjell riskun e mosshlyerjes ne kohe nga vende me probleme fiskale si Greqia Portugalia dhe Spanja Per ti bere balle ketij problemi Banka Qendrore Evropiane ka vendosur qe te prese me shume valute duke e zhvleresuar me tej euron ka eshte me e rendesishme ndersa plani i shpetimit kursen kohe per vendet qe kane borxhe ai nuk i shpeton ato Qeverite duhet ende te presin shpenzimet buxhetore pavaresisht ekonomive apatike Spanja Italia dhe Portugalia nuk kane te njejtin problem deficitesh buxhetore si Greqia po ato do te jene nen te njejtin presion per te marre masa shtrenguese - thote strategu i valutes se bankes Barclays Aroop Chatterjee Kjo do te rendoje ne rritjen ekonomike te ketyre vendeve problematike per nje periudhe te konsiderueshme Nese politika e shtrengimit te rripit do te funksionoje Evropa do te detyrohet te zevendesoje konsumin e brendshem gjithnje e ne ulje me kerkesen nga jashte dhe nje euro me e dobet do ti beje eksportet me kompetitive Megjithate nese planet e ashpra fiskale nuk te japin rezultate euroja do te humbase besueshmerine ose e thene ndryshe valuta evropiane dot dobesohet - thote Marc Chandler i bankes me te vjeter private amerikane Broun Brothers Harriman Perspektiva e nivelit te interesit favorizon gjithashtu dollarin amerikan Shtetet e Bashkuara mund te tregohen te zonja duke e i mbajtur kostot e huave artificialisht me te uleta Banka Qendrore Evropiane nuk mund ti rrise interesat perpara Amerikes Banka Barclays parashikon renien e euros ne 12 dollare brenda tre muajve te ardhshem Ne nje periudhe me te gjate euroja duhet te fitoje disi lavdine e humbur nese reforma e fundit financiare do te funksionoje por demi e reputacionit te saj do te zgjase me shume Lindja e euros me 1999 u dha bankave qendrore nje mundesi te mire per te ruajtur valute dhe gjate dekades se shkuar pjesa e dollarit ne rezervat globale ra plot 10 pike nga 72 per qind ne 62 per qind Megjithate gjate tremujorit te fundit edhe perpara se Greqia te ishte kryefjala bankat qendrore nisen te alokojne 71 per qind te rezervave te reja te dollaritbr pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Prishja me Mosken SHBA spranon te ndihmoje Shqiperine]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868109/titulli/Prishja-me-Mosken-SHBA-spranon-te-ndihmoje-Shqiperine Autori i Lajmit Androkli DralobrUashington 10 dhjetor 1961 - Prishja e marredhenieve diplomatike mes Shqiperise dhe Bashkimit Sovjetik rriti sot shpresat e Perendimit per carje te reja ne boten komuniste Fundi i lidhjes mes dy vendeve u zbulua nga Tirana dhe u konfirmua me pas nga ambasada shqiptare ne Moske diten e djeshme Nje zedhenes i ambasades tha se ambasadori shqiptar kishte fluturuar drejt Tiranes disa jave me pare Ajo pritej qe kur Sekretari i Pare i PKBS-se Nikita Hrushov denoncoi gjate Kongresit te Partise ne tetor udheheqesit shqiptare si staliniste dhe i akuzoi ata se kerkonin te percanin unitetin komunist Kjo ndarje ishte me e madhja brenda kampit qe kur Stalini perjashtoi Jugosllavine ne Kominformi me 1948 Prishja zyrtare e konfirmuar nga Tirana nuk pohohet nga Moska As agjencia sovjetike e lajmeve Tass por as edhe Radio Moska nuk e permenden terheqjen e trupes diplomatike shqiptare nga Rusia br br Jashte marreveshjesbr br Ekspertet amerikane mendojne se hapi tjeter logjik do te ishte perjashtimi i Shqiperise nga Traktati i Varshaves aleances ushtarake te vendeve komuniste evropiane e cila drejtohet nga Moska SHBA pret gjithashtu dhe prishje te marredhenieve te Tiranes me satelitet evropiane te Bashkimit Sovjetikbr br Problemi i ndihmesbr br Por amerikanet nuk bene asnje parashikim qe Shtetet e Bashkuara shume shpejt mund ti vinin ne ndihme Shqiperise ashtu sic ishte bere me Jugosllavine Komuniste dhe Polonine kjo e fundit eshte ende nje anetare e bllokut sovjetik Deri tani Shqiperia ka marre ndihma nga Kina e Kuqe dhe udheheqesi komunist shqiptar Enver Hoxha ka thene se nuk do te pranoje ne menyre kategorike ndihme nga Perendimi Zyrtaret e Uashingtonit u treguan te kujdesshem per te konstatuar se terheqja e perfaqesuesve diplomatike shqiptare e bere zyrtare diten e djeshme nga Agjencia Telegrafike Shqiptar ATA ishte thjesht perkeqesimi i metejshem i konfliktit mes dy vendeve qe eshte pershkallezuar keto kohet e fundit br br Shqiperia e ashperbr br Komunistet shqiptare i jane permbajtur me perpikeri linjes se forte te udheheqjes komuniste krahasuar me doktrinen me fleksibel te Nikita Hrushovit Shqiptaret kane mbeshtetur teorine se lufta me fuqite kapitaliste eshte e pashmangshme Shume i pritshem ishte dhe reagimi i Kines Komuniste deri me sot mbrojtesja e interesave te Shqiperise per shkak se prishja ruso-shqiptare lidhej direkt dhe me rivalitetin ideologjik te Pekinit me Mosken Nese kinezet do te ndjekin rrugen e tyre te denoncimit kundrejt Moskes dhe do te ruajne miqesine me shtetin e vogel ballkanik shenjat e nje acarimi te metejshem ne kampin komunist do te ishin te kenaqshme sipas kendveshtrimit amerikan br br Provabr br Zevendessekretari i Shtetit Xhorxh Boll e shikon ndarjen Moske-Tirane si prove te nje pakenaqesie gjithnje e me te madhe dhe mosmarreveshjesh ne bllokun komunist Kjo tregon se do te kemi nje tjeter carje ne kampin e kuq si pasoje ne ate qe ne pamje te pare duket si nje strukture monolite - tha numri 2 i diplomacise amerikane ne programin televiziv naten e shkuar Takim me median Autoritetet amerikane nuk ishin te pergatitura per te thene nese Shqiperia ishte larguar vete nga blloku sovjetik ashtu sic kishte bere Jugosllavia pasi ishte perjashtuar nga Kominformi ne vitin 1918 Ne pergjithesi Uashingtoni i konsideron anetare te bllokut sovjetik ato vende politika e jashtme e te cilave kontrollohet nga Moska Ruset mendojne tani se Shqiperia po nxiton ne duart e imperialisteve duke dashur ti po thote Perendimit Kjo eshte po kaq e vertete sa Moska i frikesohet nje sulmi te Gjermanise Perendimore br br Kerkojne grurin e SHBA-sebr br Kina dhe Shqiperia po ndjejne gjithnje e me shume mungesen e ushqimit dhe kane kerkuar te blejne mbetjet e dritherave amerikane Pekini flet per nevoja te barabarta me 6 milione tone drithe rreth 200 milione shinike nga te cilat 80 deri ne 90 per qind do te jene grure Nga ana tjeter Shqiperia kerkon deri ne 300 mije tone grure per te zevendesuar porosine e lene pergjysme nga Hrushovi i cili refuzon te dergoje ngarkesen si shenje hakmarrjeje ndaj Enver Hoxhes Te dyja vendet komuniste propozojne te paguajne me keste parash ose me ar grurin amerikan me hua 5 ose me shume vjecare Negocimet do te behen permes Britanise e cila ka marredhenie diplomatike me te dyja vendet komuniste Momentalisht anglezet jane duke negociuar per shitjen e 6 avioneve transportues per Pekinin per te zevendesuar avionet e terhequr nga Rusia br br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Pernaska Deklarata e Bosch qendrim personal]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868108/titulli/Pernaska-Deklarata-e-Bosch-qendrim-personal Autori i Lajmit Romir Saracibrbr Deputetja e Partise Demokratike njekohesisht anetare e delegacionit shqiptar ne Keshillin e Evropes dhe zevendespresidente e Partive Popullore Evropiane Lajla Pernaska e ka cilesuar si nje deklarate personale ate te shefit te OSBE-se ne vendin tone Robert Bosch Sipas saj deklarata e ambasadorit nuk eshte zyrtare dhe nuk ka te beje me rekomandimet e bera ne vazhdimesi nga institucionet kryesore si Keshilli i Evropes Asambleja e OSBE Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evropian Gjate intervistes se dhene per gazeten Ballkan zevendespresidentja e PPE-se ka folur edhe per situaten politike ne vend dhe integrimin e Shqiperise ne Bashkimin Evropian Ajo ka pohuar se protestat e Partise Socialiste po e demtojne rende imazhin e Shqiperise por nuk do te pengojne ne rrugen e nisur br br br Pak kohe me pare u zgjodhet zevendespresidente e Grupit Parlamentar te PPE ne Keshillin e Evropes cdo te thote kjo per ju dhe per vendin tone br br Grupi Parlamentar i PPE ne Keshillin e Evropes eshte grupi me i madh politik ne kete Asamble shte njeherazi dhe familja politike e djathte evropiane pjese e se ciles eshte edhe PD Aktiviteti politik dhe parlamentar i grupit eshte intensiv dhe mjaft interesant Qe prej vitit 2006 si anetare e delegacionit shqiptar ne Asamble jam angazhuar me grupin e PPE duke krijuar nje eksperience pune te mrekullueshme me kolege e miq pothuaj nga delegacionet e 47 vendeve anetare te Keshillit te Evropes Ne vitin 2007 u zgjodha nga grupi dhe me nje detyre mjaft te rendesishme si Kryetare e Komisionit te Shendetesise dhe eshtjeve sociale te Keshillit te Evropes Mbeshtetja e kandidatures sime si zvpresidente dhe anetare e Byrose se Grupit eshte patjeter nje vleresim nga koleget duke me dhene besimin e tyre Kjo me ngarkon njekohesisht me me shume pergjegjesi Por sigurisht eshte dhe nje status besoj mjaft pozitiv per PD dhe se pari per vendin pasi eshte emri i Shqiperise qe qendron krahas perfaqesuesve te vendeve te tjera ne pozicione drejtuese br br br Cili eshte qendrimi i Keshillit te Evropes per protestat e opozites pasi kemi pare qe pas cdo deklarate nga ana e tyre ka pasur gjithmone dy interpretime te ndryshmebr br Qendrimi i Keshillit te Evropes ndaj situates politike ne Shqiperi mbetet i qarte e i prere kunder cdo lloj forme bojkoti per respektimin e padiskutueshem te Kushtetutes dhe vendimeve te Gjykates Kushtetuese per forcimin e shtetit ligjor dhe te pavaresise se sistemit gjyqesor Edhe ne sezonin me te fundit te muajit prill Byroja e Asamblese Parlamentare rikonfirmoi dhe theksoi edhe nje here te njejtin qendrim te ketij institucioni te rendesishem evropianbr br br Sa kane ndikuar protestat e opozites dhe greva ne imazhin e Shqiperise ne syte e nderkombetarevebr br Protesta e opozites e ka pozicionuar me se pari vete opoziten ne nje situate absurde duke kerkuar pa ditur se ckerkon Edhe forma me ekstreme e saj greva eshte ne vazhden e akteve dhe qendrimeve te pajustifikueshme te Kryetarit Rama Radikalizmi i zgjedhur prej tij nuk i sherben asnje lloj kauze Sigurisht keto situata ndikojne ne nje imazh jopozitiv te vendit per me teper kur kemi arritur nje sere ecurish dhe progres te ndjeshem ne rrugen tone te integrimit kur jemi ne prag te realizimit te levizjes se lire edhe per shtetasit shqiptare Por une kam bindjen se Rama as kushdo tjeter nuk mund te pengoje realizimin e endrrave tona ne brezabr br br A do te jete kjo me pasoje per integrimin e vendit tone ne BE dhe liberalizimin e vizavebr br Sigurisht qe qendrimet radikale dhe antiinstitucionale te Rames nuk i sherbejne aspak as imazhit pozitiv qe ka arritur vendi sidomos ne vitet e fundit as procesit te integrimit Sic po shohim dhe reagimet tashme imazhi ekstremist dhe antiligjor qe po percjell Rama me aktet dhe sjelljen e tij politike rrezikon edhe fushen e turizmit apo ate te investimeve te huaja Integrimi i vendit eshte ne nje rruge te pakthyeshme tashme dhe nuk besoj se mund te ngerthehet nga interesat e nje individi qofte dhe Kryetar i PS Si qytetare e Tiranes dhe jo thjesht si deputete e ketij qarku dua te shpreh solidaritetin tim te palekundur me qindra mijera qytetare banore te Tiranes per ti rikthyer ketij metropoli te rendesishem ku jetojme te gjithe bashke jeten normale frymemarrjen qarkullimin e lire per ti rikthyer bulevardin e sheshet te uzurpuara prej disa javesh tashme nga nje njeri i zhytur ne qerthullin e autokrizes se zotit Edi Rama Mendoj se Rama duhet perfundimisht te kuptoje se te jesh kryebashkiaku i nje qyteti nuk do te thote te jesh pronari i tij por eshte pergjegjesi madhore Te jesh ne krye te nje force politike nuk do te thote te luash me fatet e vendit tend Per me teper kriza e zRama nuk eshte krize e shqiptareve Ajo qe eshte skandaloze duke bllokuar zemren e Tiranes Zoti Rama po luan me qytetarine tiranase me dinjitetin me fisnikerine e cdo banori te kryeqytetit duke shkaktuar dhe kosto te medha per kryeqytetin Per me teper edhe me absurdin e bllokimit te akseve te ndryshme te qarkullimit duke cenuar rende te drejtat dhe lirine e individit ZRama duhet te kuptoje se Tirana ashtu si gjithe Shqiperia eshte e qytetareve e cdo banori te saj te vjeter e te rinj vendali apo te vendosur ne kohe te ndryshme gra burra te moshuar te rinj apo femije br br A ka ndikuar perkatesia fetare e shqiptareve ne liberalizimin e vizave duke pare qe Bosnja dhe Shqiperia do te jene te fundit e rajonitbr br Perkatesia fetare ska te beje me procesin tone te integrimit Rasti i harmonise dhe bashkejeteses fetare ne Shqiperi eshte nje model i mrekullueshem dhe per mjaft vende te tjera Ajo perben nje element pozitiv dhe ne procesin e vleresimit te vendit tonebr br br mendoni per deklaraten me te fundit per zgjidhjen e krizes te ambasadorit te OSBE zotit Bosch br br Mbetet nje deklarate jozyrtare dhe joinstitucionale por thjesht personale qe qartazi nuk ka te beje me rekomandimet e bera ne vazhdimesi nga institucionet kryesore si Keshilli i Evropes Asambleja e OSBE Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evropian Te gjitha institucionet qe na asistojne dhe monitorojne ne rrugen tone te integrimit ne forme te prere kane percaktuar qendrimin e tyre per krizen politike dhe sjelljen e opozites per realizimin e transparences ne baza institucionale dhe kushtetuese Kjo mbetet rruga e vetme e respektimit dhe forcimit te shtetit ligjor dhe institucioneve demokratike ne vendin tone duke plotesuar keshtu edhe kriteret perkatese ne procesin tone te integrimit br br br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Protesta Vizita e Erdoganit greket djegin flamurin turk]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868107/titulli/Protesta--Vizita-e-Erdoganit-greket-djegin-flamurin-turk Autori i Lajmit Redaksiabrbr br Vizita historike e Kryeministrit turk ne Greqi duket se nuk eshte pritur mire nga qytetaret greke Edhe pse nga disa eshte cilesuar si historike shume te tjere kane protestuar duke djegur edhe flamurin turk ne nje nga rruget e Athines Sipas CNN turk nje grup protestuesish greke kane djegur dje flamurin turk ne shenje proteste te vizites se Kryeministrit turk ne nje nga rruge e Athines Deti Egje u perket grekeve shkruhej ne nje prej pankartave te cilat u shperndane menjehere pas nderhyrjes se policise ne menyre qe te mos lejohej acarimi i metejshem i situates per te mos cenuar viziten historike shte bere nje hap i madh per paqen ne rajon dhe stabilitetin thuhej ne nje nga deklaratat e leshuara nga dy lideret Gjate nje interviste per nje media greke Erdogan eshte shprehur se vizitoi Greqine per te shprehur solidaritetin me Greqine e prekur nga kriza Edhe analistet greke jane shprehu teper skeptike per kete vizite Ata kane thene se kjo vizite ka si synim arritjen e nje marreveshjeje per ceshtjen e Qipros pasi vetem nje dite me pare Erdogan kreu nje vizite ne Qipro ku u takua edhe me liderin turk te ketij shtetibr Vizita br Vizite historike ne Greqi keshtu e ka cilesuar kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan viziten e tij ne shtetin fqinj vizita e pare zyrtare e nje kryeministri turk qe prej vitit 2004 Ne nje klime mjaft te ngrohte eshte zhvilluar takimi mes Erdoganit dhe kryeministrit grek Jorgos Papandreu ku jane diskutuar ceshtje me rendesi per te dyja vendet dhe ku jane nenshkruar disa marreveshje bashkepunimi Transporti infrastruktura kultura turizmi edukimi policia sherbimet emergjente energjia dhe mjedisi ishin disa prej ceshtjeve te trajtuara nga dy kryeministrat Erdogan shoqerohej ne kete vizite nga 10 ministra dhe 80 biznesmene Vizita jone ne Athine ka nje rendesi te vecante Kemi rastin te diskutojme tema politike ushtarake ekonomike turistike qe kane interes te perbashket per te dyja vendet- theksoi Kryeministri turk Sy dy vende fqinje duhet te kemi nje te ardhme paqesore edhe me te mire Jemi fqinje dhe duhet te kemi marredhenie te mira- deklaroi Erdoganbr Protestatbr Pervec protestave kunder vizites se Erdoganit Greqia eshte perfshire serish dje nga protesta kunder masave financiare te ndermarra nga qeveria greke Dhjetera mijera mbeshtetes te Partise Komuniste marshuan dje perpara Parlamentit grek ne demonstraten e radhes kunder reformave fiskale Kryetarja Aleka Papariga iu drejtua simpatizanteve perpara protestes duke thene se keto masa do te reduktojne edhe me shume standardin e jeteses se grekeve dhe po detyrojne te varfrit te paguajne borxhet e vendit Partia Komuniste votoi kunder planit financiar te qeverise Papandreu dhe refuzoi te marre pjese ne takimin e thirrur prej tij per arritjen e nje konsensusi politik ne vend Protestuesit thirren slogane te shumte kunder Bashkimit Evropian dhe FMN-se qe sipas tyre perfaqesojne te drejtat e bankiereve dhe kapitalisteve e jo te punetoreve Me sloganin Populli do ta gjeje zgjidhjen ata marshuan drejt nderteses se Parlamentit duke kerkuar respektimin e te drejtave te klases punetore Partia Komuniste dhe grupi i saj i sindikatave PAME kane qene ne krye te demonstratave qe jane mbajtur ne Greqi qe kur kryeministri Papandreu njoftoi masat e reja financiare me qellim nxjerrjen e vendit nga krizabr br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Ismail Kadare Ashtu si Eskili per greket antike]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868106/titulli/Ismail-Kadare---Ashtu-si-Eskili-per-greket-antike Autori i Lajmit Nga Baki Ymeri brbr br Shtepia Botuese Humanitas keto dite ne Librarine Carturesti me iniciativen e Denisa Comanescu-t organizoi nje mbremje kushtuar shkrimtarit te njohur Ismail Kadarese pas botimit te romanit Keshtjella Ismail Kadare eshte bere i njohur prej me shume se tre dekadash ne Rumani Ne vitin 1973 eshte botuar per here te pare romani Gjenerali i ushtrise se vdekur perkthyer nga Foqion Micaco shqiptar bukureshtar me prejardhje nga Fieri dhe nga ajo kohe romanet e tij jane botuar gjate gjithe ketyre viteve duke gezuar admirimin dhe vleresimin e lexuesit dhe specialisteve te letersise ne kete vend Nje vit me vone 1974 erdhi Kadareja per here te pare ne Bukuresht duke qene i shoqeruar nga Dr Xhelku Maksuti Foqion Micaco dhe admiratore te panumert shqiptare dhe rumune br Perkthimet e Kadarese ne rumanishtbr Keto dite Drejtorja editoriale e letersise artistike ne Shtepine Botuese Humanitas Denisa Comanescu e ka mbartur shkrimtarin shqiptar ne te gjitha Shtepite Botuese ku ka punuar ne Shtepine Botuese Univers Polirom dhe tani ne Humanitas Redaktorja e letersise se huaj ne Rumani Denisa Comanescu e mirenjohur ne kete cilesi librat e botuar prej saj bejne pjese ne kolonen Rafti i Denises duke qene kesisoj nje certifikate e forte per lexuesin e letersise se huaj Pervec Sherban Tabakut Renata e Luan Topciut tekstet e Kadarese jane perkthyer nga shqipja edhe nga perkthyesi i talentuar Marius Dobrescu i cili ka bere te mundur qe shkrimtari i shquar shqiptar te shijohet dhe admirohet nga lecitesi rumun Shtepia Botuese Humanitas keto dite ne Librarine Carturesti me iniciativen e Denisa Comanescu-t organizoi nje mbremje kushtuar shkrimtarit te njohur Ismail Kadarese pas botimit te romanit Mesagerii ploiiMesaxheret e shiut Keshtjella Me kete promovim te vepres se Kadarese ne gjuhen rumune moren pjese dashamire te panumert te fjales artistike te ketij autori shqiptar shkrimtare dhe kritike rumune gazetare te shtypit te shkruar televizione etj br Nje skanim i autoritbr Romani Keshtjella ishte vetem nje shkas per te folur per biografine e tij per vepren e Kadarese ne pergjithesi per jetegjatesine e saj per dukurine universale qe perben vepra e tij etj Per vlerat estetike te romanit por dhe te risive te prozes se Ismail Kadarese per stilin e tij per kuptimet simbolike dhe alegorike te romanit per kontekstin historik kur eshte shkruar vepra si dhe per probleme te tjera te teknikave letrare folen Denisa Comanescu drejtore editoriale e Humanitas fiction Sipas zonjes Comanescu proza e Kadarese eshte nje proze moderne qe pavaresisht nga koha qe eshte shkruar ruan mesazhe universale e shkruar me teknika letrare qe i sigurojne kesaj vepre jetegjatesi Romani Keshtjella i shkruar qysh ne vitet 1970 lexohet dhe sot me endje dhe kersheri dhe prodhon kenaqesi estetike Perkthyesi Marius Dobrescu foli per punen me perkthimin e Kadarese nder vite dhe per botimin e 7 veprave te tjera qe pasojne te dalin si projekt i Shtepise Botuese Humanitas Perkthyesi i Kadarese ne gjuhen rumune foli per biografine e autorit dhe per situaten politike kur eshte shkruar romani Per interpretimin e vepres ai iu referua vete autorit per tre mundesi leximi te vepres se tij br Promovimi i libritbr Kryeredaktori i Gazetes Adevarul Literar si artistic E verteta letrare dhe artistike Cezar Paul-Badescu vuri ne dukje pershkrimin e kampit otoman dhe e konsideroi vepren si nje gid qe na ben te udhetojme dhe te shohim gjithcka qe pergatitet ne nje beteje te gjitha keto duke e bere kureshtar lecitesin modern Kritiku dhe studiuesi Dr Luan Topciu eseist i shquar perkthyes dhe sekretar i ambasades shqiptare ne Bukuresht mes te tjerash tha Ne kete roman jo sondimi i lendes bruto por domethenia e thelle e kesaj lende i siguron autenticitetin vepres Naracioni i Kadare-se te ofron nje qetesi se jashtmi por fsheh ne fakt dinamizmin e brendshem Ajo ndertohet permes ansamblimit e njesive te vogla te rrefimit ndaj mund te konsiderohet si nje organizem i gjalle ku asgje nuk eshte e kerkuar e sforcuar apo artificiale Fakti qe romani emeton me shume hizotope ben qe vepra e Kadarese te lexohet sot jo vetem sipas interpretimit qe Shqiperia ishte larguar nga Traktati i Varshaves as vetem me pushtimin rus te ekosllavise se atehershme dhe se jo vetem kontekstet politiko-historike shpjegojne ne menyre te kenaqsheme vepren e Kadaresebr Kadare ashtu si Eskili per greket antikebr Shkrimtari dhe dramaturgu i mirenjohur rumun me origjine shqiptare Vlad Zografi i biri i te mbeses se Dhimitre Zografit qe vajti me delegacionin e Ismail Qemalit ne Vlore Poliksenia-Lika Zografi Pasi beri te ditur origjinen e tij shqiptare beri nje inkursion ne historine e Shqiperise ne ekzistencen dhe permasat mitologjike-historike te Skenderbeut duke permendur origjinen shqiptare te dramaturgut te famshem rumun Ion Luca Carageale shq Jon Luka Karaxheale te poetit Gelu Naum dhe te shkrimtarit te mirenjohur boteror Ernesto Sabato duke ilustruar nje ide qe te gjithe keta shkrimtare duke perfshire dhe Ismail Kadarene jane mbartes te nje tensioni te brendshem Tension sipas Vlad Zografit qe pasqyrohet dhe ne dy romanet e famshme te Kadarese Keshtjella dhe Gjenerali i ushtrise se vdekur ku pershkruhen te huajt qe mberrijne ne Shqiperi te cilet pershkruhen me luks detajesh te rendit fizik dhe psikologjik kurse per pranine e shqiptareve ekziston nje terr ku nuk dallohen shqiptaret por vetem tensioni i tyre Sipas Vlad Zografit Ismail Kadare po luan ate rol qe ka luajtur Eskili per greket antike Ismail Kadare ka lexuesit e tij besnike ne keta 30-vjet qe botohet ne Rumani dhe cdo dite fiton lexues te rinjbr br br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Greva e urise se PS hyn ne diten e 16-te]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868105/titulli/Greva-e-urise-se-PS-hyn-ne-diten-e-16-te Autori i Lajmit Redaksiabrbr Ka hyre ne diten e saj te 16 greva e urise se 22 deputeteve dhe 180 mbeshtetesve te Partise Socialiste te cilet jane ngujuar qe prej mbremjes se 30 prillit poshte godines se Kryeministrise Nderkaq sipas te dhenave qe raportohen nga selia roze deri tani ka arritur ne 35 numri i grevisteve te urise te cilet kane qene te detyruar te braktisin cadren e ngujimit per shkak te perkeqesimit te gjendjes se tyre shendetesore Dje gjate protestes se radhes te zhvilluar ne bulevardin Deshmoret e Kombit kreu i Partise Socialiste Edi Rama la te kuptohet ne fjalimin e tij se protesta e opozites nuk do te ndalet derisa te realizohet kerkesa e njohur e opozites per transparence te procesit zgjedhor te 28 qershorit Ndersa thuhet se nderkombetaret kane gati nje marreveshje e cila parashikon te arrije kompromisin mes dy partive te medha ne vend PD dhe PS per te mundesuar keshtu zgjidhjen e ngercit politik ne vend i cili prej muajsh eshte i pranishem ne arenen politike te Shqiperisebr pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Arben Malaj U largova nga greva e urise ma keshilluan mjeket]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868104/titulli/Arben-Malaj--U-largova-nga-greva-e-urise-ma-keshilluan-mjeket Autori i Lajmit Redaksiabrbr br Pas disa konsultave mjekesore dhe kerkeses se ekipit mjekesor te greves se urise u detyrova ta nderpres ate dhe ti nenshtrohem nje sere analizave mjekesore Kjo pasi rregulli baze per te gjithe koleget e greves se urise eshte respektimi i keshillave dhe kerkesave te mjekeve I tille ka qene sqarimi i deputetit socialist Arben Malaj mbi largimin e tij nga greva e urise ku ndenji i ngujuar per dy jave me radhe pasi sipas tij disa media e kane keqinterpretuar kete fakt Deklaroj ne menyre te qarte me shume pergjegjesi qytetare dhe politike se e mbeshtes greven e urise se deputeteve te PS-se dhe mbeshtetesve te saj sikunder mbeshtes kerkesen per transparence te procesit zgjedhor kerkesen per zgjedhje te lira dhe te ndershme sipas standardeve me te mira pohon Malaj pasi ka dale nga greva e urise Sipas tij arroganca agresiviteti dhe brutaliteti publik e parlamentar keqperdorimi politik i artisteve dhe intelektualeve te vendit tim indiferenca dhe cinizmi deri cnjerezore qe manifestojne edhe publikisht ndaj grevisteve te urise deputetet e mazhorances jane provat reale te permasave te krizes njerezore dhe politike ne te cilen ndodhet kjo mazhorance Duke perfunduar deklaraten e tij se pasojat e kesaj situate politike jane nje kosto e rende per proceset integruese te vendit dhe kjo situate rrezikon te rrise efektet negative ne ekonomi duke rritur papunesine varferine e cdo shqiptari pavaresisht nga anetaresia partiake apo preferencat e tyre politikebr pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Tepelene gjykata liron 4 protestuesit e PS-se]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868103/titulli/Tepelene-gjykata-liron-4-protestuesit-e-PS-se Autori i Lajmit Redaksiabrbr br Gjykata e Tepelenes liroi kater protestues te Partise Socialiste te cilet u ndaluan per bllokim te rrugeve kryesore Per Novruz Shehun Perparim Hodon Luan Gerbin dhe Astrit Pashen lihet ne fuqi vendimi per detyrim paraqitjeje Nderkohe pasi ka degjuar qendrimin edhe te Prokurorise edhe te Mbrojtjes gjykatesi e cilesoi arrestimin e te pandehurve si te ligjshem dhe caktoi per ta masen e detyrimit me paraqitje dy here ne muaj Ne fakt kete mase e ka kerkuar edhe prokurori i cili ka argumentuar se protestuesit kane cenuar ligjin me bllokimin e mjeteve ne rrugen nacionale Por avokatet e te pandehurve mbajten qendrimin se policia kishte shkelur kushtet e flagrances pasi asnjeri prej protestuesve nuk ishte kapur gjate protestes por disa ore me vone Te njejten strategji kane ndjekur edhe avokatet mbrojtes te 13 te arrestuarve tri dite me pare edhe ata per protesten e PS-se ne kryeqytet Ndersa akuza do te ishte e njejte per bllokimin e mjeteve te transportit Kete strategji ka ndjekur prej disa dites opozita e cila ka nxjerre protestuesit e saj ne rrethe ne te gjithe vendin duke bllokuar rruget nacionale br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Policia Kemi pamjet 5 police u lenduan]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868102/titulli/Policia-Kemi-pamjet--5-police-u-lenduan Autori i Lajmit Redaksiabrbr Pese punonjes policie jane plagosur ne protesten qe Partia Socialiste zhvilloi dje pasdite ne bulevardin Deshmoret e Kombit ne Tirane br Lajmi konfirmohet nga Drejtori e Policise se qarkut te Tiranes nepermjet nje njoftimi per shtyp te shperndare dje paradite br Policia e Tiranesbr Sipas policise pese punonjesit e policise te cilet kane pesuar lendime te lehta jane goditur me gure dhe sende te tjera te forta Ne perfundim te tubimit nje grup prej 40 - 50 protestuesish goditen me gure e sende te tjera te forta punonjes te policise te cilet ishin te planizuar me sherbim per mbarevajtjen e tubimit Per pasoje jane plagosur lehte pese punonjes policie te cilet kane marre ndihmen e nevojshme mjekesore- thuhet ne njoftimin per shtyp te policise Policia informon se nga strukturat e hetimit te krimit jane kryer te gjitha veprimet e nevojshme procedurale jane siguruar pamjet filmimet te ngjarjes dhe po punohet intensivisht per identifikimin e autoreve te goditjes se punonjesve te policisebr Policia per tubiminbr Drejtoria e Policise se Qarkut Tirane informon se tubimi ishte i kunderligjshem pasi Partia Socialiste nuk kishte bere asnje njoftim paraprak per tubimin Ky tubim eshte organizuar nga subjekti Partia Socialiste ne kundershtim me Ligjin Nr8773 date 23042001 Per Tubimet duke mos bere asnje njoftim paraprak ne Policine e Tiranes sipas parashikimeve te neneve 5 dhe 7 te ligjit te mesiperm Megjithate ne komunikate informohet se policia kishte marre te gjitha masat e nevojshme per garantimin e zhvillimit normal te tubimit dhe per sigurimin e rendit e qetesise publike ne te gjithe territorin e qarkut Tirane Materialet do ti kalojne Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Tirane per vepren penale te Kundershtimit te punonjesve te policise se rendit publik parashikuar nga neni 236 te Kodit Penalbr br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Indrit Dokle drejtonte nga burgu trafikun e droges]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868101/titulli/Indrit-Dokle-drejtonte--nga-burgu-trafikun-e-droges Autori i Lajmit Redaksiabrbr br br br br Indrit Dokle anetari i bandes famekeqe te Durresit drejtonte nga burgu nje supertrafik droge Kete fakt e kane zbuluar prokuroret e qytetit italian te Leces te cilet kane hetuar ne bashkepunim me prokurorine shqiptare prej tre vitesh br Nga pergjimet ata kane arritur te zbulojne edhe gjashte anetare te tjere te cilet merrnin urdhra nga Dokle i akuzuar dhe si pjesetar i Bandes se Durresit i cili ndodhet ne qeli duke u gjykuarbr Operacioni eshte zhvilluar nga Policia e Shtetit ne bashkepunim me Prokurorine e Krimeve te Renda dhe me prokurorine e Leces Itali Burime zyrtare nga Prokuroria e Krimeve te Renda kane bere te ditur se operacioni eshte koduar Ura br Te arrestuaritbr Te arrestuarit mesohet se jane pjese e grupit te madh te arrestuar pak me shume se nje muaj me pare gjate operacionit tjeter te koduar Lindja e Diellit Krere te institucionit te akuzes kane bere te ditur se pas hetimeve disa mujore u arrit te goditej nje grup i dyshuar kriminal i perbere nga shtate persona Shefqet Vata Isuf Bunaj Endrit Dokle Jorid Xhunga Edmond Taullai Vito Biba dhe Eglantina Lulo Sipas drejtuesve te operacionit dosja eshte e plotesuar tashme me prova por hetimet po vazhdojne per te faktuar implikimin e personave te tjere ne kete trafik nderkombetar te lendeve narkotike Arrestimet erdhen pak dite pas vizites qe Prokurori i Antimafias italiane ne provincen e Leces Cataldo Motta zhvilloi ne Tirane me 22 prill 2010br Hetimet br Prej muajsh kishin nisur hetimet ne lidhje me trafikun e lendeve narkotike ne drejtim te Italise Ka qene policia e shtetit fqinj qe ka sinjalizuar uniformat blu shqiptare per trafikun qe po zhvillohej dhe per personat qe dyshoheshin te ishin pjese e tij Pas marrjes se informacioneve policia ka nisur hetimet ne bashkepunim me Prokurorine e Krimeve te Renda Gjate nje konference shtypi Anton Martini prokuror i Krimeve te Renda ka bere te ditur se shtate personat jane arrestuar nga policia shqiptare ne bashkepunim me Prokurorine e Krimeve te Renda me akuzen e trafikimit nderkombetar te droges Sipas burimeve zyrtare te Policise se Shtetit anetari i tete i bandes shtetasi Indrit Taullai ndodhet ne burg nderkohe qe eshte vene nen akuze per kryerjen e vepres penale ne bashkepunim me personat tjere te arrestuar Policia ka thene se shtate te arrestuarit kane trafikuar rreth 40 kilograme heroine ne drejtim te Italise duke e nisur ate nga Shqiperia ne periudhen 2008-2009 Mesohet se kishte disa rruge per trafikimin e lendeve narkotike ajo Mal i Zi Bosnje Kroci dhe Itali Kosove Serbi Kroaci Itali si dhe rruga tjeter e trafikut ajo tradicionalja me ane te detit me gomonebr br br Lindja e Diellitbr br Ne aksionin e prillit u sekuestruan 1 ton drogebr br Ne fillim te prillit operacioni i perbashket policor shqiptaro italian coi ne sekuestrimin e nje sasie prej me shume se 1 ton saktesisht 1215 kg marihuane ne brigjet salentinase dhe arrestimin e 2 shqiptareve dhe nje person tjeter ne masen e sigurise i ndaluar Droga kishte mberritur ne Itali nepermjet kanalit te Otrantos Te arrestuarit ishin Arbresh Hazizaj 23 vjec Almarind Brama 26 vjec dhe Gezim Bircaj46 vjec Nese droga do te shitej e tera ne treg trafikantet do te arrinin te perfitonin 600 mije euro Nese do te shitej pak nga pak fitimi do te kapte shifrat e 1 milione eurove Ne kuader te ketij operacioni ne Shqiperi u arrestuan 4 persona si dhe u sekuestruan 2155 kg lende narkotike Lenda narkotike u kap ne flagrance rreth ores 2300 te dates 1 prill 2010 ne uren e Lumit Vjose Droga do dergohej ne Vlore me pas drejt Italise Ne pranga te policise perfunduan Eduart Kujtim Lushkaj 20 vjec Eglivan Novruz Atija 28 vjec Selami Hamet Lushkaj 37 vjec te tre nga rrethi i Fierit si dhe Andi Hysni Kurti 41 vjec banues ne Tiranebr br br br Te arrestuaritbr br Isuf Buna i njohur me pseudonimin Lalushibr br Shefqet Vata i njohur me pseudonimin etibr br Endrit Doklem ndodhet ne burg per nje tjeter akuzebr br Jorid Zhungu i njohur me pseudonimin Ruci ose Ridibr br Edmond Taullau i njohur me pseudonimin Mokebr br Vito Biba i njohur me pseudonimin Vehapbr br Eglantina Lulo e njohur me pseudonimin Tinabr br br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[SHBA1957 Mehmet Shehu Nr1 i Shqiperise me i forte se Hoxha]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868100/titulli/SHBA1957--Mehmet--Shehu-Nr1-i-Shqiperise--me-i-forte-se-Hoxha Autori i Lajmit Nga Wolfgand Saxon brbr br Shqiperia eshte nje vend i thyer malor dhe qe po rreshqet drejt izolimit nen kontrollin komunist regjim i cili eshte duke e mbeshtjelle me nje mister te cuditshem Nje nga gjerat e paqarta eshte se realisht eshte nje nga njerezit me te forte te ketij vendi Pergjate tete apo nente viteve te fundit refugjatet kane permendur Mehmet Shehun si nje njeri me pushtet real me teper sesa Enver Hoxhen sekretarin e Partise Komuniste Zoti Shehu mori drejtimin e qeverise nga Enver Hoxha ne korrikun e vitit 1954 dhe qe atje ishte perhapur thashethemi se qellimi i Bashkimit Sovjetik me Enver Hoxhen mund te kete qene per te marre ndonese me shume keqardhje sa me shume ide te komunizmit kombetar te presidentit jugosllav Tito Detyra partiake e zotit Hoxha eshte me e rendesishme e klasifikuar si numri 1 ne shtetin komunist dhe portreti i tij eshte duke u varur ne te gjitha muret e zyrave ne Tirane Por kryeministri Mehmet Shehu duket te jete me i spikaturi ne fotografite e gazetave dhe ai thuhet se kontrollon aparatin policor Kryeministri Shehu i cili dha dje intervisten e pare te tij per nje korrespondent amerikan ne Tirane ka qene nje luftetar i mirenjohur efektiv dhe i rrepte br Ulje-ngritjet e Mehmet Shehut br Ai kishte pasur ulje-ngritjet e tij ne trazirat komuniste Ne shkurtin e vitit 1948 ai humbi detyren e tij si shef i Ushtrise se Pergjithshme dhe anetar i Komitetit Qendror te Partise sepse sic thone informacionet kishte kundershtuar mareshal Titon qe biresoi partizanet shqiptare gjate Luftes se Dyte Boterore br Por pastaj Bashkimi Sovjetik i nderpreu marredheniet me presidentin Tito dhe zoti Shehu u ngjit serish ne maje duke u emeruar minister i Brendshem ne tetor te vitit 1948 Kryeministri Shehu ka nje sens ekuilibri te shkelqyer dhe posedon vullnet te forte per shkak se ai drejtonte grupin folklorik te valleve te Pallatit Tirana i cili i perkiste mbretit Zog br Udheheqesi qe ishte bere 44 vjec me 10 janar kishte nje paraqitje te mire Floket e tij jane te kuqerremte ne bionde Ai ka nje qeshje te gjere dhe nje sjellje te lehte per tu kuptuar br br Edukimi i kryeministrit te hekurt br Ai eshte edukuar ne Shkollen Profesionale Amerikane ne Tirane e sponsorizuar nga Kryqi i Kuq Amerikan Ai ishte akoma i ambientuar me anglishten Ishte nje nxenes aktiv Shkruante poezi per gazeten e shkolles Ai ishte diplomuar ne vitin 1932 per bujqesi pasi ia doli mbane qe se bashku me nje student te vinte ne pune nje makine shirese me te cilen shinin grurin e fshatareve te zones perreth br Zoti Mehmet Shehu djale i nje kleriku mysliman duket se ka qene zhgenjyer pasi nuk ia doli mbane qe te merrte punen qe mendonte ne Ministrine e Bujqesise Por ai fitoi nje burse per te ndjekur nje kolegj ushtarak ne Napoli te Italise Por kater muaj me vone ai ishte kthyer mbrapsht per te vazhduar aktivitetet antifashiste br Ne vitin 1938 ai mori rrugen drejt Spanjes ku u be zevendeskomandant batalioni ne brigaden nderkombetare Garibaldi duke mbeshtetur republikanet gjate Luftes Civile Kur brigada u zmbraps brenda ne France ai ishte internuar per tre vjet br Ne vitin 1942 ai rikthehet ne Shqiperine e pushtuar nga italianet dhe bashkepunon ne menyre te fshehur me luftetaret partizane dhe Partine Komuniste Shqiptare Ai shkelqeu ne menyren me te shpejte ne postin e Komandantit te Brigades ne vitin 1943 dhe me pas si komandant i Divizionit ne vitin 1944 Ai luftoi ne betejen qe cliroi Tiranen dhe e mbylli me revolten antikomuniste ne zonen e Shkodres gjate vitit 1944 Kur ishte zgjedhur qeveria e perkohshme ne Keshillin Antifashist per clirimin Kombetare ne maj te vitit 1994 ne Permet ai ishte zgjedhur anetar br Pas nje periudhe trajnimi ne Akademine Ushtarake Voroshilov ne Moske zoti Shehu behet shef Shtabi ne vitin 1946 duke mbajtur graden e gjeneral-lejtenantit Ai u be edhe zevendeskryetar i Kuvendit Popullor ne vitin 1947 zevendeskryeminister minister i Brendshem dhe anetar i Byrose Politike ne vitin 1948 kryeminister ne vitin 1954 br Ne maj te vitit 1955 ai perfaqesoi Shqiperine ne Konferencen e Varshaves te vendeve te aleances ushtarake te Bllokut Komunist Lindor ku ishte zgjedhur kryetar i konferences ashtu si edhe ne Prage Ne prillin e kaluar ai shkoi ne Moske me zotin Hoxha dhe negocioi per marreveshjen e re te ndihmes ekonomike me Bashkimin Sovjetik br Zoti Shehu ishte martuar ne vitin 1945 me Fiqerete Sanxhaktarin nje ish-mesuese shkolle dhe zyrtare poste e cila iu bashkua Partise Komuniste qe ne vitin 1941 Pastaj ata u takuan kur ajo ishte partizane dhe ai komandant lufte Zonja Shehu me floke me ngjyre te zeze teper e gjalle rreth 37 vjece eshte sekretare e Partise Komuniste te Tiranes The New York Times 29 gusht 1957 br br br SHBA Mehmet Shehu do ta hapte Shqiperinebr br br br Mehmet Shehu kryeministri i Shqiperise beri vetevrasje ne oret e para te mengjesit te sotem - njoftoi Agjencia Jugosllave e Lajmeve Agjencia citon lajmin e radios shteterore nga Tirana kryeqyteti i vendit e cila thote se komunisti 68-vjecar ne detyre qe ne vitin 1954 dhe qe konsiderohej ne menyre te hapur si pasardhes i udheheqesit te vjeter te Partise Enver Hoxha i kishte dhene fund jetes se tij ne nje moment ne gjendje depresive Ne lidhje me kete ngjarje nuk eshte dhene asnje detaj tjeter br Lufta e eger brenda llojit br Mehmet Shehu u mbijetoi per shume dekada lufterave te brendshme ideologjike shpesh te shoqeruara edhe me vrasje duke cuar shume kundershtare drejt vdekjes qekur ai mori drejtimin e ceshtjeve te perditshme te vendit te tij te humbur qe perballej me probleme ekonomike izolim diplomatik dhe turbullira politike br Zoti Shehu dhe zoti Hoxha ishin aleate te mareshalit jugosllav Josif Broz Tito ne Luften e Dyte Boterore por ata u bashkuan me Mosken kur ajo nderpreu marredheniet me Beogradin revizionist pak vite pas luftes Me vone udheheqja shqiptare e linjes se ashper nderpreu marredheniet me Mosken dhe doli ne anen e Pekinit kur erdhen ne pushtet revizionistet e Nikita Hrushovit Pas vdekjes se Mao Ce Dunit zoti Shehu gjeneral-lejtenant i njohur shpesh si njeriu i forte i Shqiperise shkurajohet me ndryshimet ne Kine Ndihma ekonomike kineze nderpritet dhe Shqiperia vendi me i varfer dhe me i prapambetur ne Europe kerkon miq rreth e rrotull pasi kishte mbetur vetem e pikelluar njesoj si Vietnami br Eliminimi i kundershtareve br Ne cdo ndryshim politik zyrtare te qeverise dhe funksionare partiake qe deshtuan ne qellimin per te ndryshuar linjen shumica prej tyre rane viktime dhe u spastruan forcerisht nga strukturat policore te gjeneral Shehut Mijera veta u denuan shume prej tyre vdiqen neper burgje gjate rruges br Ne kohen e zgjerimit te marredhenieve ne vitin 1950 gjeneral Shehu raportohet se kishte goditur ne menyre fatale nje zyrtar te larte per pikepamjet e tij te shprehura ne Komitetin Qendror te Partise Komuniste sepse ai kishte akuzuar Bashkimin Sovjetik se ky vend ishte i gatshem te braktiste Shqiperine Ekzekutimi i tij ishte pjese e spastrimit te anetareve te partise dhe te tjereve te dyshuar si simpatizante te Titos br Pas nderprerjes se marredhenieve me Kinen ne fundin e viteve 70 Shqiperia trashegoi nje ekonomi te rrenuar dhe te izoluar me tregjet e tjera Madje mijera veta qe kishin mesuar gjuhen kineze ishin denuar Tirana zyrtare raportoi per nje komplot te oficereve te larte te Ushtrise te cilet dolen kunder nderprerjes se marredhenieve me Kinen dhe ata me vone u ekzekutuan br Stanjacioni i vendit e detyroi gjeneral Shehun te shikoje per vendosjen e marredhenieve me pjesen e mbetur te botes Gjate viteve te fundit ai nuk mori ne konsiderate pastertine ideologjike ne dergimin e sinjaleve te Jugosllavia dhe vendet e tjera fqinje dhe po propozonte vendosjen e lidhjeve diplomatike me shtetet Perendimore kryesisht Italine Britanine dhe Gjermanine Perendimore br Kush eshte Mehmet Shehu br Mehmet Shehu ka lindur me 10 janar 1913 ne nje krahine ne qender te Jugut te Shqiperise Ai ishte djali i nje kleriku mysliman Ndoqi shkollen profesionale amerikane te financuar nga Kryqi i Kuq Amerikan dhe mesoi anglishten U bashkua me partizanet ne vitin 1942 Ai studio ne nje shkolle ushtarake ne Napoli dhe studimet e tij u nderprene per shkak te pikepamjeve te tij antifashiste Me pas ai u trajnua ne kurs ushtarak ne Tirane dhe kjo i sherbeu qe te punonte si nje zevendeskomandant batalioni ne brigaden nderkombetare Garibaldi br Pas deshtimit te republikaneve ai u internua ne France Ai u kthye ne Shqiperine e pushtuar nga italianet ne vitin 1942 bashkepunoi me partizanet dhe shkoi te komandoje nje brigade dhe me pas nje divizion Trupat e tij cliruan Tiranen dhe asgjesuan nje revolte antikomuniste ne rajonin e Shkodres br Karriera e gjeneralit br Me vone gjeneral Shehu studioi ne Akademine Ushtarake Voroshilov ne Moske dhe pas kthimit u ngrit me shpejtesi ne detyre si shef shtabi anetare i Byrose Politike dhe minister i Brendshem i ngarkuar per ceshtjet e sigurise se brendshme br Qe ne fillim mbrojtes i tezes se prishjes se marredhenieve me Titon ai per nje kohe te shkurter ngeci deri ne vitin 1949 kur u largua Titoja nga Cominform-i Ne vitin 1954 ai behet kryeminister Ne vizitat ne Kombet e Bashkuara ne periudha kohore te ndryshme gjeneral Shehu pritej ne menyre te ngrohte nga perfaqesuesit e Moskes dhe Pekinit Ai shkoi ne Nju Jork ne vitin 1960 per te ndjekur sesionin e Asamblese se Pergjithshme te Kombeve te Bashkuara arrin me sukses perballe me armikun e tij te eger mareshal Titon br Ndersa ne Nju Jork levizja e tij ishte kufizuar vetem ne Manhatan dhe prania e tij kerkonte siguri te rrepte kjo solli perplasje te zhurmshme ne radhet e fraksioneve te ndryshme te emigranteve shqiptare Por ai arriti tia dale me sukses te vizitoje Harlem dhe Empire State Building br Ai ishte martuar me Fiqrete Sanxhaktarin nje ish-mesuese te cilen ai e takoi kur ajo ishte partizane Gjithcka ishte spekulim per perkeqesimin e shendetit te tij ne fillimin e ketij viti kur ai la detyren e ministrit te Mbrojtjes por ai nuk e dinte se kishte ndonje problem shqetesues me shendetin gjate viteve te fundit The New York Times me 19 dhjetor 1981 br br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Studimi 20 e shqiptareve vuajne nga ankthi]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868099/titulli/Studimi-20-e-shqiptareve-vuajne-nga-ankthi Autori i Lajmit Redaksiabrbr br Njerezit ne vendin tone jane te predispozuar te kene frike madje edhe te shfaqin gjendje te ankthit Me te prekur nga keto crregullime jane te rinjte Ne nje takim mes specialisteve psikiater te vendit u theksua se stresi depresioni dhe ankthi nuk duhen neglizhuar pasi mund te kene pasoja serioze Pasiguria per nje te ardhme pamundesia per nje pune te qendrueshme strehimi gjendja ekonomike por edhe nje sere faktoresh te tjere sipas psikologeve ndikojne ne krijimin e stresit depresionit dhe ankthit Jo pak por 20 e popullates shqiptare eshte e predispozuar te vuaje nga crregullimet e ankthit Te rinjte jane me te rrezikuarit nga keto semundje Sipas nje studimi te bere nga mjeku psikiater Pasho Maksuti rezulton se studentet jane kategoria me e ekspozuar ndaj stresit dhe crregullimeve te ankthit Ne fakt stresi depresioni por edhe ankthi po rritet gjithnje e me shume ne popullate dhe faktoret jane te ndryshem duke filluar nga problemet sociale deri tek predispozita gjenetike per ti perballuar keto crregullime- pohojne psikologet duke shtuar se problem i madh mbetet rinia pasi jane me te ekspozuar ndaj ketyre crregullimeve Nese nuk kurohen si duhen nga mjeket specialiste keta te fundit thone se gjendja shendetesore e te semureve rendohet edhe me tej ndaj askush nuk duhet te jete neglizhent ndaj ketyre semundjeve Mjeket thone se simptomat shfaqen ne forma te ndryshme si ne fizik por edhe ne personalitetin e njeriut Sipas mjekeve specialiste gjate momentit qe njerezit perjetojne ankth frike kjo gje nese eshte ne nivele te larta mund te shoqerohet me nje seri simptomash si veshtiresi ne frymemarrje gjendje te ftohti ose te nxehti rrahje te shpejta zemre ose rendim zemre ndjenje mbytjeje djersitje marrje mendsh te fiket dhe plot shenja te tjera Nese verehen keto simptoma kemi te bejme me nje rast te paster crregullimi te ankthit Me konkretisht me nje crregullim paniku i cili ne shumicen e rasteve eshte i shoqeruar me agorafobi ose me ndonje fobi specifike si psh fobi sociale- shpjegojne mjeket psikiater br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Infermieret Po na rrahin pacientet se nuk ka ilace ne QSUT]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868098/titulli/Infermieret-Po-na-rrahin-pacientet-se-nuk-ka-ilace-ne-QSUT Autori i Lajmit Lili Saracibrbr br br br Pacientet e Qendres Spitalore Universitare Nene Tereza aktualisht vuajne mungesen e ilaceve ne cdo pavijon te spitalit Ne nje prononcim per gazeten Ballkan kryeinfermierja e urgjences se femijeve pra ne pavijonin e pediatrise ka pohuar se mungesa e ilaceve eshte shume e theksuar Ne te gjitha pavijonet e spitalit mungojne ilacet dhe pajisjet mjekesore madje dhe ato me elementare Gjendja eshte vertet alarmante per ata pak paciente qe kurohen ne spital te cilet po perballen cdo dite me mungesen e ilaceve deri dhe pamundesine per te bere qofte edhe nje injeksion te vetem Une qe jam kryeinfermiere ne kete urgjence sapo vij ne mengjes ne pune bej gati listen e ilaceve qe me duhen gjate dites Shkoj per ti terhequr dhe nuk marr dot as cerekun e atyre qe me duhen Te llogarisesh qe une nuk kerkoj antibiotike pasi nuk me duhen sepse ne ketu jemi urgjenca dhe nuk na nevojitet antibiotiku apo ndonje ilac tjeter por vetem disa ilace me elementare Madje mua nuk me dhane as pambuk dhe jo me ilace Sot ketu eshte bere me keq se ne kohen e Enverit- ka pohuar kryeinfermierja e urgjences se pediatrise emri i se ciles nuk behet i ditur per arsye sigurie Nder te tjera kryeinfermierja ka pohuar se atyre u eshte ndaluar te flasin per median per cfaredo lloj problemi Mungesen e ilaceve asnje nga ata qe dalin ne media nuk duan tia dine por me qytetaret duhet te perballemi ne I durojme ne mjeket te shtyrat e qytetareve kur acarohet gjendja Pasi ata mendojne se ka ilace por nuk duam tua japim ne Te drejte kane sepse kane femijet semure por cte bejme ne Sepse ketu nuk ka as pambuk e jo me ilace Kemi kerkuar ne drejtori por as ajo nuk ka faj mendoj se faji eshte lart fare nuk ka fonde- ka perfunduar kryeinfermierja br Drejtoria e QSUT-sebr Nderkohe burime zyrtare te drejtorise se QSUT-se pohojne se problemi i mungeses se ilaceve pritet te marre fund brenda pak diteve pasi kane perfunduar pothuajse te gjitha procedurat dhe medikamentet do te jene ne pavijon Pra drejtoria e QSUT-se e ka shpjeguar situaten si nje vonese te tendereve Ne jemi ne proces tenderimi dhe ndoshta mund te kete probleme ne disa pavijone por vetem per nje kohe shume te shkurter pasi sic ju shpjegova shume shpejt do te zgjidhet problemi i ilaceve por eshte thjesht nje vonese tenderimi- bejne me dije burimet prane kesaj drejtorie duke shtuar se brenda javes do te zgjidhet problemi i mungeses se ilacevebr br br Zbulohet ilaci qe zgjat jeten e njeriutbr Nje studiues amerikan ka thene se brenda dy apo tri viteve farmacite mund te kene ne dispozicion te njerezve nje ilac qe shkakton zgjatjen e jetes Profesori Nir Barzilai nga Albert Einstein College of Medicine ne Nju-Jork efektet kryesore te ilacit lidhen me ngadalesimin e mplakjes Ilaci sipas studiuesve ka efekt ne parandalimin e semundjeve te cilat shkaktojne plakjen Studiuesi i cili nuk ka zbuluar shume detaje ne lidhje me substancen e jetegjatesise ka thene se qenia e njeriut eshte krijuar te jetoje me shume se 100 vjet Konfirmimi per zbulimin e formules se ilacit eshte bere ne nje fjalim qe profesori amerikan ka mbajtur ne Royal Society ne Londer Efekti kryesor i medikamentit mesohet se eshte krijuar per te vepruar ne qelizat e njeriutbr pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Prifti Sigurimi i jetes se minatoreve qellim kryesor]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868097/titulli/Prifti-Sigurimi-i-jetes-se-minatoreve-qellim-kryesor Autori i Lajmit Redaksiabrbr Ministri i Ekonomise Tregtise dhe Energjetikes Dritan Prifti ka prezantuar Planin e Veprimit per disiplinimin e aktivitetit minerar ne mbledhjen e Task-Forces se Bashkise Bulqize e cila do te zbatoje kete plan sipas urdhrit te perbashket te dikasterit qe ai drejton Ministrise se Financave Ministrise se Brendshme dhe te Punes Ne kete mbledhje ministri Prifti ka sqaruar se qellimi i Planit te Veprimit eshte parandalimi i rrezikut per aksidentet ne miniera dhe dhenia fund e shfrytezimit te kromit ne menyre te paligjshme Vete kryeministri ka marre shume shqetesime qe vijne nga kjo zone dhe ka qene porosi e tij qe ne kater ministrat te ndihmojme ne disiplinimin e ketij aktiviteti ne kete zone minerare Jemi mbledhur bashke kemi bere nje Plan Veprimi qe e kemi firmosur dhe sot bejme kete paraqitje te tij i cili do tu vihet ne dispozicion per te nxjerre secili prej jush detyrat perkatese Ketu jane te specifikuara detyrat e te gjithe aktoreve duke filluar qe nga prefekti pushteti vendor policia tatimet institucionet e inspektimit te minierave te punes Te gjitha institucionet vendore kane nga nje rol Qellimi kryesor i ketij Plan Veprimi eshte sigurimi i jetes se njerezve Mbi te gjitha ne kemi marre kete iniciative per te garantuar dhe per te siguruar jeten e minatoreve dhe te njerezve qe punojne ketu- ka pohuar Prifti Sipas tij objektivi i dyte madhor qe synohet te arrihet nepermjet zbatimit te Planit te Veprimit eshte disiplinimi i aktivitetit minerar ne zonen e Bulqizes kryerja e tij ne perputhje me ligjin Ne kete kontekst ai theksoi se rezervat e kromit perbejne nje nga pasurite me te medha qe ka Shqiperia ndaj ato duhet te perdoren ne te miren e vendit dhe komunitetit Kjo pasuri kombetare i sherben komunitetit por mire eshte qe ti sherbeje ne menyre te ligjshme dhe duke garantuar jeten e komunitetit- ka perfunduar ministri i Ekonomise Sipas ministrit te Ekonomise arsyeja kryesore qe cenohet siguria e jetes se minatoreve eshte aktiviteti i jashteligjshem Ndaj ai kerkoi qe aktiviteti i jashteligjshem ne zonen minerare te Bulqizes te marre fund ne menyre urgjente br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Operatoret turistike Te ulen taksat per turizmin]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868096/titulli/Operatoret-turistike-Te-ulen-taksat-per-turizmin Autori i Lajmit Redaksiabrbr br br Ne prag te nisjes se sezonit turistik ne vend shoqata e turizmit i kerkon qeverise qe te rishikoje taksat per kete sektor Konkretisht operatoret turistike kerkojne qe tatimi i vleres se shtuar te ulet nga 20 ne 8 per sektorin e hoteleve dhe restoranteve Ndersa niveli i takses lokale te cmimit te fjetjes nga bashkite dhe komunat nga 5 te shkoje ne 05 deri ne 1 Gjate nje konference per shtyp drejtues te shoqates u shprehen se nje nisme e tille do ti jepte nje frymemarrje edhe me te madhe industrise se turizmit dhe do te ndikonte ne rritjen e konkurrences Sipas tyre niveli i ketyre taksave duhet te ulet per tiu afruar tendencave evropiane dhe atyre rajonale Aktualisht taksa per dhome ne Turqi eshte 8 ne Greqi 9 ndersa ne Mal te Zi 7 nderkohe qe ne Shqiperi eshte 20 cka do te thote 150 me e larte Nivele te tilla taksash sipas operatoreve turistike rrisin kostot per biznesin pasi niveli i larte i transaksioneve bankare cmimi i energjise elektrike kostot shtese ne zona te vecanta per pastrimin nga mbeturinat e bejne sektorin e turizmit jo te lire dhe jokonkurrues Por nje nisme e tille duket se ka pak gjasa te ndodhe ne nje kohe qe buxheti i shtetit po haset me veshtiresi ne mbledhjen e te ardhurave ne masen e planifikuarbr br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p <![CDATA[Oborret vec formularit tip edhe vertetesi trualli]]> 2023-09-26T04:57:04+00:00 2023-09-26T04:57:04+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046868095/titulli/Oborret-vec-formularit-tip-edhe-vertetesi-trualli Autori i Lajmit Lili SaracibrAgjencia e Kthimit dhe e Kompensimit te Pronave shpjegon per qytetaret se si duhet te veprojne per te hipotekuar oborret ne perdorim Keshtu qytetaret duhet te paraqesin ne AKKP edhe nje dokument ku te vertetohet se ai eshte zoteruesi i truallit qe deshiron te hipotekoje Pra per te hipotekuar oborret ne perdorim pervec kerkeses e cila plotesohet sipas formularit tip qe duhet te dorezojne ne zyren e Agjencise se Kthimit dhe Kompensimit te Pronave duhet te kene edhe nje sere dokumentesh me te cilat faktojne pronesine e truallit qe duan te hipotekojne Kerkesa plotesohet sipas formularit tip te miratuar nga ministri i Drejtesise me propozimin e drejtorit te Pergjithshem te AKKP-se Formulari tip permban nje paralajmerim qe ngarkon me pergjegjesi sipas ligjit subjektin kerkues ne rast te deklarimit te te dhenave te rreme apo te depozitimit te dokumentacionit te falsifikuar Ne baze te rregullave qe jane vendosur i interesuari duhet te plotesoje sipas modelit standard nje kerkese e cila paraqitet nga kerkuesi prane zyres se AKKP-se Bashke me kerkesen duhet te paraqiten edhe dokumenti per te drejten e pronesise se kerkuesit mbi ndertimin qe gjendet brenda ose ne lidhje funksionale me oborrin ne perdorim i leshuar nga ZRPP-ja si dhe genplani i oborrit ne perdorim qe kerkohet te tjetersohet i hartuar nga nje topograf i licencuar Me paraqitjen e kerkeses paguhet edhe tarifa e sherbimit niveli i se ciles percaktohet me urdher te perbashket te ministrit te Drejtesise dhe te ministrit te Financave br Dokumentet e nevojshmebr Nderkohe pjese e dokumenteve qe duhet te dorezohen eshte edhe ai me te dhenat per gjendjen juridike te oborrit ne perdorim qe kerkohet te tjetersohet i leshuar nga ZRPP-ja Me ane te ketij dokumenti provohet se oborri ne perdorim eshte ne pronesi te shtetit ndonese i paregjistruar dhe se nuk ben pjese ne inventarin e pronave te paluajtshme te qeverisjes vendore Nderkohe qytetari i interesuar duhet te kete edhe dokumentet qe provojne faktin se ndertimi i cili gjendet brenda ose ne lidhje funksionale me oborrin ne perdorim qe kerkohet te tjetersohet eshte kryer perpara dates 1081991 Keto dokumente mund te jene nje leje ndertimi e leshuar nga organi pergjegjes i kohes nje akt zyrtar i leshuar nga arkivi teknik i ndertimit nje akt i nxjerre nga Arkivi Qendror i Shtetit vendimi gjyqesor per vertetimin e faktit te ndertimit dhe te kohes se ndertimit aktnjoftimi perkates ose dokumente zyrtare te leshuara nga organet e pushtetit vendor lagjja ose rrethi brenda kompetencave te tyre Sipas percaktimeve ligjore ne AKKP duhet te depozitohet edhe dokumenti qe provon pronesine e meparshme mbi oborrin ne perdorim qe per shkak te ligjeve te kohes i ka kaluar ne perdorim pa kundershperblim nese kerkuesi aplikon per tjetersimin e tij pa kundershperblim Me paraqitjen e kerkeses paguhet edhe tarifa e sherbimit Pas dorezimit te dokumenteve fillon shqyrtimi i kerkeses dhe sipas procedures zyra e AKKP-se shqyrton kerkesen e paraqitur brenda 30 diteve nga data e regjistrimit te saj Ajo verifikon dhe pohon nese kerkesa dhe dokumentacioni shoqerues permbushin kushtet e percaktuara si dhe sakteson kufijte e oborrit ne perdorim qe kerkohet te tjetersohet Verifikimi i kushteve behet ne baze te dokumentacionit provues te paraqitur nga kerkuesi dhe nepermjet inspektimit ne terren nga ana e punonjesve te zyres rajonale Ne rast se nga inspektimi ne terren lindin dyshime per vertetesine e dokumenteve zyrtare qe shoqerojne kerkesen zyra rajonale u kerkon organeve qe i kane leshuar dokumentet te ripohojne vertetesine e tyre Korrespondenca behet pjese e dosjes br br Saktesimi br br Saktesimi i kufijve kryhet nepermjet matjeve ne terren nese dokumentacioni teknik ligjor i paraqitur nga kerkuesi nuk i permban kufijte ose nese nga krahasimi i dokumentacionit te paraqitur me rezultatet e inspektimit ne terren ka mosperputhje Ne kete rast zyra e AKKP-se i referohet masave te siperfaqeve qe jane percaktuar nga vendimi ne fjale por gjithmone duke respektuar kufijte natyrore ekzistues Ne perfundim te shqyrtimit dhe brenda afatit 30-ditor dosjen e pergatitur vleresohet nga ana ligjore prej specialisteve te AKKP-se Ky vleresim duhet te permbaje nje sere elementesh te cilet do te jene thelbesore ne marrjen e vendimit per pronesine e oborrit ne perdorim br br pKy lajm eshte publikuar 16052010br p p - Arkiva Shqiptare e Lajmeve