Lajme nga Ora-News 2017-04-29T01:28:23+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Pika e tij e dobet Meta Shpresoj tek Berisha per te zgjidhur situaten]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076247/titulli/Pika-e-tij-e-dobet-Meta-Shpresoj-tek-Berisha-per-te-zgjidhur-situaten pemIlir Meta Presidenti i ri i zgjedhur nuk do te jete me kryetar i LSI por eshte i bindur se kjo force politike do te rritet ne elektorat Meta tha se teseren e LSI do ta dorezoje nje dite perpara se te marre detyren e re duke lene te kuptohet se mund ta drejtoje kete force politike ne fushate per zgjedhjet e 18 qershorit Nderkohe bashkeshortja e tij njeheresh edhe deputete e LSI Monika Kryemadhi edhe pse do te donte nje President tjeter i uroi te kete mencuri dhe kthjelltesine e duhur per te kryer si duhet kete detyreemp pPas zgjedhjes se Ilir Metes President LSI do te humbe dhe kryetarin e saj 13 vjecar Por kjo per Meten nuk do ta rrudhe kete force politike Presidenti i ri eshte i bindur se fale energjise se te rinjve te kesaj force LSI do te rritetp pemstrongMetastrong Absolutisht une besoj se Levizja Socialiste per Integrim do te fuqizohet dhe do te rritet sepse ka mjaft drejtues dhe drejtuese te afte dhe te jashtezakonshem Jo vetem te LSI-se por mbi te gjitha te fuqise me te madhe qe ka LSI-ja Levizja Rinore per Integrimemp pMeta nuk e ka menduar akoma se kush do te jete ne krye te kesaj force apo se kush do te jete ne krye te Kuvendit por teseren e partise qe Kushtetuta ia ndalon ta mbaje do ta dorezoje 1 dite perpara se te marre detyren e rep pemstrongMetastrong Ne 24 korrik do te duhet te bej betimin si Presidenti i ardhshem i vendit per pese vitet ne vijim dhe ne 23 korrik do te dorezoj dokumentin e Levizjes Socialiste per Integrim te Sekretari i Pergjithshem i LSI-se ose Zevendeskryetari i LSI-se dhe do tu them qe te ma ruajne mire ate dokumentemp pI pyetur nese ka marre nje urim nga ish-kryeministri Meta tha se zoti Berisha eshte pika e tij e dobet dhe se shpreson nga maturia e tij per te kaluar kete krize politikep pemstrongMetastrong Ju e dini qe eshte dobesia ime por une shpresoj shume tek eksperienca e tij dhe e shume politikaneve te tjere ne Partine Demokratike qe te kontribuojne per permiresimin e kesaj situate sepse gjithe qytetaret shqiptare socialiste demokrate te majte te djathte pa parti deshirojne nje vend edhe me demokratik edhe me te sigurt edhe me te mire per familjet e tyre Keshtu qe une do doja shume te besoja tek eksperienca e tij edhe e shume politikaneve te tjere ne Partine Demokratike padyshim pa perjashtuar edhe vete Kryetarin z Bashaemp pMegjithese do te donte nje Presidenti tjeter bashkeshortja e zotit Meta deputetja e LSI Monika Kryemadhi shpreson qe Presidenti i ri te kete mencurine dhe kthejlltesine e duhur per te kryer detyren e tij si duhetp pemstrongKryemadhistrong Une do ti uroj qe ti jape Zoti kthjelltesi mencuri qe pozicionin te cilin ai e mori ta beje ashtu sic duhet bere Shqiperia ka nevoje per shume stabilitet dhe zhvillim te fuqishem ekonomik Ka nevoje per nje stabilitet politik Mua do te me pelqente Petrit Vasili dhe Arta Dade por nganjehere pakica i nenshtrohet shumicesemp pKryemadhi nuk do ta lere funksionin e saj si deputete edhe pse tashme do te jete Zonja e Pare e venditp pemstrongKryemadhistrong Kam votuar si nje deputet e thjeshte Zonja e Pare nuk ekziston ne Kushtetuten e Shqiperise mos u shqetesoni se Shqiperia nuk eshte nje vend aq i pasur sa te krijoje institucione te tilla Jam deputete e Kuvenditemp pemDo jeni deputete dhe pas 18 qershoritemp pemstrongKryemadhistrong Sigurisht Do jem ne liste do drejtoj qarkun qe kam marre persiper deri ne fundemp pPas kesaj zgjedhje Monika Kryemadhi shpreson qe edhe opozita te kthehet ne parlament per te siguruar normalitetin politik ne vendp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Meta President Hila Me i forte se Moisiu me i dobet se Berisha]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076234/titulli/Meta-President-Hila-Me-i-forte-se-Moisiu-me-i-dobet-se-Berisha pPer analistin Dritan Hila vendimi i Metes per te kandiduar si President ishte i nxitur nga qendrimet e opozitesp pNe intervisten e mbremjes ne Ora News Hila tha se ky post do ti krijoje mundesine te jete mbi palet gjate krizave politike qe pritet te mberthejne vendinp pemstrongDritan Hilastrong Meta hyn tek personazhet qe flet pak ne menyre qe te kuptohen mesazhet e tij Ishte nje referim qe i beri Namik Dokles nje lloj falenderim apo pershendetje per shoket e larget te armeve qe dikur i ka pasur ne PS Dokle eshte nje prej tyre Ne fakt fjalimi nuk ishte fare i rastesishem ishte i pergatitur mire nga Meta Ishte reflektim i te gjithe situatave qe ka pasur Falenderoi opoziten pasi ne nje fare menyre nuk priste te ishte President por ishte sjellja e opozites e cila e detyroi te pranonte postin e PresidentitNuk i dha shprese opozites Ardhja e dy negociatoreve David McAllister dhe Knut Fleckenstein ishte nje nderhyrje e Metes sepse paraqiten propozimet e Metes Opozita nuk ishte ne gjendje ta kapte mesazhin nuk e kapi momentin Iu propozuan kater Ministra dhe ne momentin qe opozita do kishte kater Ministra LSI kater dhe PS kater apo pese Ministra opozita do te ishte ne kushtet per te negociuar Opozita ose nuk e kapi ose nuk donte kete lloj kompromisi te hyje ne zgjedhje atehere Meta u detyrua te merte postin e Presidentit nje post qe do i krijoje mundesine qe te jete super partes gjate krizave qe jane ne prag gjate ketij viti do kete nje krize politikeemp pNdryshe nga disa qendrime te shprehura Hila thote se Meta President nuk ishte pjese e marreveshjes PS-LSI ne 2013p pAi vlereson se ky vendim ka qene i minutave te fundit pas deshtimit te negociatave me opozitenp pemstrongDritan Hilastrong Jo nuk e besoj Politika shqiptare eshte shume e paparashikueshme per te bere marreveshje kater vjet perpara Mendoj qe plani A i Metes ishte te fuste dhe PD ne zgjedhje dhe te dilte force ndikuese ne gjithe procesin zgjedhor dhe te kishte mundesi bte negocionte rolin e Kryeministrit Por PD mesa duket nuk ka qene ne te njejtin mendim me planet e zotit Meta po ndjek rrugen e saj Me sa duket e mendonte Meten si nje aksesor te planeve te saj nderkohe qe eshte nje gabim qe e bejne shpesh dy partite e medha e mendojne LSI si nje pjese Shpesh PD do te qe te jete nje kamikaze e tyre ndersa PS do te jete vasale e tyre Ne kete moment Meta kishte dy rruge ose te terhiqej te rrinte ne krye te partise dhe te bente fushaten elektorale ose te merte postin e Presidentit Posti i Presidentit mendoj se ka qene nje zgjedhje e fundit e Metes duhet ta kete marre ate vendim ne momentin qe mbyllen negociatat me PD I duhet ai post per te rajtur ekuilibrat ne vend Do kemi krize perparaPor i duhet ai post per te pasur dhe nje pol tjeter fuqie ne politiken shqiptare Natyrisht do te ishte me i nevojshem per LSI ne krye te LSI sepse Meta vete eshte nje makine elektorale shume e mire por si duket ne llogarite e tij ka dale qe eshte me e favorshme te jete ne pozicionin e Presidentit Jo si vend me kompetencaemp pPor si do te jete Presidenca nen drejtimin e Metes ne nje kohe kur kompetencat e Kreut te Shtetit jane ndjeshem te reduktuarap pemstrongDritan Hilastrong Mund te kesh celesat atomike ne dore dhe ne qoftese nuk ke autoritet moral nuk mund ti shkrepesh Meta ka dy faktore ka 26 vjet politikan Ka me shume jete politike sesa jete civile dhe ka nje parti te forte nga mbrapa qe e ben te jete me i forte sesa kompetencat qe i cakton Presidenti Plus eshte nje njeri qe ka raport me te dyja palet e politikes Presidenti ka si kompetence te veten vetem dekretimin e Ambasadoreve tashme Edhe ai eshte i reduktuarPor Meta eshte i nje lloj kalibri tjeter Ne kete rast individi do ti jape valence postit te Presidentit Ndryshime ligjore nuk besoj Kemi pare nje President si Berisha qe megjithese me kompetenca ishte i dobet ai ishte figura e pare Kemi pasur nje President si Moisiu qe ka ditur te jete i imponuar me vete staturen e tij Meta do te jete nje politikan i trete qe per nga statura qendron midis ketyre te dyve me i forte se Moisiu dhe me i dobet se Berisha moti sepse ne ate kohe kishe dhe valen e ndryshimeve valen popullore Por per nga te tjerat nuk i le gje mangut Berishes mund te thuash qe eshte nje politikan qe Nese Berisha nuk e kishte provuar me perpara te thyente hundet ne rrugen e politikanit Meta e ka provuar te thyeje disa here hundet shte rrezuar disa here eshte ngritur prape E di qe vlen me shume kompromisi ne politike sesa perplasja shte politikan qe gjithashtu e ka bere perplasjen me shume se cdo kush tjeter shte nje njeri qe ka ikur nga nje parti ka krijuar parti tjeter Ka dhene doreheqje eshte rikthyer prape ka vdekur eshte ringjallurshte nje personazh qe do te dije ti jape valence postit te Presidentit Megjithese qe ata qe e zgjodhen presin te mos jete i tilleemp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Vasili ne krye te LSI Manjani dhe Naco ne listen per deputete]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076233/titulli/Vasili-ne-krye-te-LSI-Manjani-dhe-Naco-ne-listen-per-deputete pLevizja Sociliste per Integrim mblodhi mbremjen e sotme Kryesine e kesaj partie Ne mbledhjen qe zgjati rreth 80 minuta mesohet se eshte siskutuar mbi listen e deputeteve te LSI ne qarqe ku eshte rikonfirmuar gati 90 i grupit aktual parlamentarp pBurime per Ora News bejne me dije se eshte rifutur ne liste Ylli Manjani dhe Nasip Naco Edmond Hashinasto do te jete ne Elbasan ndersa nuk ka perfunduar ende lista e qarkut te Tiranes dhe Kukesitp pPas mbledhjes Ilir Meta tha per mediat se ne lista do te jene te gjithe ata qe kane deshire pasi ende nuk jane mbyllurp pMeta tha se diskutuan edhe per zgjedhjet e qershorit per te pasur nje proces me standarde por edhe vete ato brenda LSIp pPas largimit te Ilir Metes si kryetar i Levizjes Socialiste per Integrim per shkak te kandidimit per kryetar te shtetit burimet bejne me dije se kete post do ta mbaje perkohesisht Ministri Petrit Vasilip pPetrit Vasili i cili aktualisht mban postin e zevendeskryetarit te LSI-se do te drejtoje kete parti derisa te behen zgjedhjet me nje anetar nje votep piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8219098779341362Fampshowtext0ampwidth400 width600 height800 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep pNderkohe para selise se LSI ishin mbledhur dhjetra mbeshtetes te cilet festuan votimin e Metes Presidentp pMadje u hodhen dhe fishekzjarrep pimg classalignnone size-full wp-image-992727 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot4-50jpg alt width826 height466 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot4-50jpg 826w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot4-50-768x433jpg 768w sizesmax-width 826px 100vw 826px img classalignnone size-full wp-image-992726 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot3-86jpg alt width836 height464 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot3-86jpg 836w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot3-86-768x426jpg 768w sizesmax-width 836px 100vw 836px img classalignnone size-full wp-image-992729 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot6-26jpg alt width829 height460 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot6-26jpg 829w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot6-26-768x426jpg 768w sizesmax-width 829px 100vw 829px img classalignnone size-full wp-image-992728 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot5-35jpg alt width830 height463 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot5-35jpg 830w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704Screenshot5-35-768x428jpg 768w sizesmax-width 830px 100vw 830px p pem8220Kam frike se do ta beje me mire se une punen e kryetarit te LSI-se Besoj se LSI i ka te gjithe potencialet te rritet ne te mire te vendit8221em tha Meta pasi mberriti ne seline e LSI-se pak minuta pasi mbaroi seanca e votimit ne Kuvendp pstrongA i perfunduat listat e deputeteve Sa perqind e grupit parlamentar do te rikonfirmohetstrongp pstrongIlir Meta deklaroi per gazetaret strong emKjo eshte nje ceshtje qe do te nise sot ne darke sepse deri tani jemi marre me ceshtje te tjera Nuk them asgje pa diskutuar dhe me koleget e tjere te kryesise Tani do te shkoj atje te vazhdojme me ta permbylljen e ketyre detyrimeve8221emp pa hrefhttpwwworanewstvvendia-do-te-drejtoje-meta-fushaten-e-lsi-me-23-korrik-dorezoj-teserenMeta tha se do te dorezonte dokumentin e LSI-se nje dite para se te beje betimin per president pra me 23 korrikap pIlir Meta pas 13 viteve ne krye te Levizjes Socialiste per Integrim do te jete Presidenti i ri i Shqiperisep pVendimi per te mbeshtetur si kandidat emrin e tij eshte marre ne konsensus mes mazhorances a hrefhttpwwworanewstvvendisot-raundi-i-katert-per-zgjedhjen-e-presidentit-votohet-ilir-metaMeta u votua President me 87 vota pro dhe dy kunderap piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8217905446127362Fampshowtext0ampwidth400 width400 height400 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8217645446153362Fampshowtext0ampwidth400 width400 height400 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8217564679494772Fampshowtext0ampwidth400 width400 height400 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8217405779510662Fampshowtext0ampwidth400 width400 height400 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8217205146197392Fampshowtext0ampwidth400 width400 height400 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8217170746200832Fampshowtext0ampwidth400 width400 height400 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F8217142779536962Fampshowtext0ampwidth400 width400 height400 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep pimg classalignnone size-full wp-image-992614 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704lsi-seliajpg alt width640 height355 img classalignnone size-full wp-image-992613 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704lsi-selia2jpg alt width640 height355p pOranewstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Kokedhima Marreveshja per Meten President 4 vite me pare]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076232/titulli/Kokedhima-Marreveshja-per-Meten-President-4-vite-me-pare pThemeluesi i Levizjes ZGJIDHJA Koco Kokedhima thote se zgjedhja e Ilir Metes President ishte parashikuar kater vite me pare ne marreveshjen PS-LSIp pMegjithate Kokedhima e ka uruar Meten per zgjedhjen ne krye te Presidencesp pAi shpreson qe qe zgjedhja e tij ti sherbeje c8217tensionimit te situates dhe bashkimit te popullit ne zgjedhjet e pergjithshmep pemUrim per Presidentin Meta Sot Ilir Meta u zgjodh President i vendit Kjo ishte parashikuar ne marreveshjen PS-LSI te kater viteve me pare Une i uroj suksese zotit Meta ne kete detyre te larte dhe ne sfiden e tij per te qene nje figure dhe simbol i bashkimit kombetar Ilir Meta dhe LSI jane aq te lidhura me njera-tjetren Opinioni publik pret te mesoje se cfare roli do te luaje zoti Meta dhe LSI tani per tejkalimin e krizes politike A do mundet Presidenti i ri te ndihmoje qe populli yne te shkoje i bashkuar ne zgjedhjet e sivjetshme Nese shqiptaret do te percahen ne zgjedhje Meta do te kete nje presidence te veshtire Une uroj qe zgjedhja e tij ti sherbeje c8217tensionimit te situates dhe bashkimit te popullit ne zgjedhjet e pergjithshmeemp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Trump Mendoja se puna e Presidentit do ishte me e thjeshte]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076218/titulli/Trump-Mendoja-se-puna-e-Presidentit-do-ishte-me-e-thjeshte pemPresidenti i SHBA Donald Trump e kishte menduar si dicka me te thjeshte drejtimin e shtetit me te fuqishem te botes ndersa kete e ka pohuar vete ne nje interviste ekskluzive per agjensine Reuters Trump tha se i mungon jeta e tij e meparshme por pavaresisht kesaj nenvizoi se eshte nje natyre puntore dhe se nuk e ka problem volumin e madh te punes Sa i perket situates ne Lindjen e Larget Presidenti amerikan e cilesoi nje skenar te mundshem konfliktin me Korene e Veriutemp p100 dite pasi ka marre drejtimin e zyres me te rendesishme te Shteteve te Bashkuara Donald Trump eshte shprehur se e kishte menduar si nje pune me te thjeshte presidencen duke nenvizuar se i mungon jeta e tij e meparshme Pavaresisht volumit te madh te punes ai shprehet se eshte nje natyre puntore dhe se per kete arsye po e sheh ndryshimin me pozitivitet Trump e pranoi se tashme nuk mund te beje nje sere gjerash qe mund t8217i bente si biznesmen sikurse mund te jete edhe ngarja e makinesp p8220Une e dashuroje jeten time te meparshme Kisha shume gjera qe i beja njekohesisht Ne fakt tani kame me shume gjera se ne te shkuaren Mendoja se do te ishte me e thjeshte Une jam nje person qe i kushton vemndje detajeve Megjithate me pelqen te punoj ndaj nuk eshte nje problem Nje gje tjeter problematike eshte privatesia Nuk eshte se ka qene nje gje qe e kisha ne jeten time te meparshme por tashme jam gjate gjithe kohes i monitoruar Nuk mund te shkoj askund vetem Dua te them me perpara mund te shkoja ne restorante edhe pse njerezit me njihnin por tani s8217mundem S8217mund te ngas as makinen dhe me duhet te theksoj se mua me pelqen shume te ngas makinen8221p pNe intervisten ekskluzive te dhene per agjensine Reuters Trump u prononcua edhe per situaten ne gadishullin Korean duke u shprehur se konflikti eshte nje skenar i mundshem Ai shtoi se per kete situate eshet ne kontakt te vazhdushem me homologun kinez Xi Jinping te cilin e falenderoi per kontributin e dhene ne kete aspektp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[SHBA teston 50 arme te avancuara per lufte amfibe]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076217/titulli/SHBA-teston-50-arme-te-avancuara-per-lufte-amfibe pRreth 50 arme te avancuara jane duke u testuar nga Trupat Detare te Shteteve te Bashkuara nga anijet me motor nendetese e deri tek robotet e mencur qe peshojne rreth 272 kg Teknologjia e re mund te revolucionarizoje konfliktin e armatosur amfibp pTestimi ka vazhduar gjate dy javeve te kaluara ne Camp Pendleton ne Kaliforni si pjese e Ushtrimit te Avancuar te Teknologjise Detare te Eksplorimit te Manovrave Ship-to-Shore dhe Experimentation 2017 njoftoi Fox News te enjtenp pPjesa me e madhe e mjeteve te reja synojne te shmangin zbulimin kryerjen e mbikeqyrjes te clirojne fuqine punetore dhe ajo qe eshte me e rendesishmja te zvogelojne rreziqet qe vijne ne plazhe me stuhip pPo testohet gjithashtu edhe nje mjet i njohur si Submaran nje lloj nendetese me velap pMarina amerikane eshte duke testuar edhe skafe qe mund te transformohen ne nendetese te afta per tu larguar kercenimevep piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembed61IF-vcD-qofeatureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Duhet te shkonte ne tualet urgjentisht stafi e nxjerr nga avioni]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076216/titulli/Duhet-te-shkonte-ne-tualet-urgjentisht-stafi-e-nxjerr-nga-avioni pNje djale ka treguar per menyren se si e kane nxjerre nga avioni vetem sepse kishte shkuar ne tualetp pemNuk jam i qarte perse me kerkoni qe te dal nga avioni Une kam rezervuar bilete Kisha nje emergjence me duhet te shkoja ne tualet Dhe tani me kerkohet te dal jashteem ka thene Kima Hamilton gjate bisedes me nje punonjes te kompanisep pNje pasagjer ka publikuar pamjet e skenes kur punonjesit i kane kerkuar atij qe te dale nga avioni sapo eshte kthyer ne vendin e tij Ne nje interviste Kima ka treguar se kompania Delta i ktheu parate e biletes ne menyre qe ai te udhetonte me nje kompani tjeter por nuk eshte bere e qarte arsyeja e kesaj situate te pazakontep pNgjarja ka ndodhur ne aeroportin Atlanta dhe pasagjeret kane mberritur ne destinacion rreth 1 ore e gjysem me vonese pasi te gjithe dolen nga avioni ne menyre qe edhe Kima te zbristep piframe width640 height360 srchttpswwwyoutubecomembedndzVbkEfIxYfeatureoembed frameborder0 allowfullscreeniframep poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[15-vjecarja luan lojen e vetevrasjes dhe rrezikon jeten]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076215/titulli/15-vjecarja-luan-lojen-e-vetevrasjes-dhe-rrezikon-jeten pNje 15-vjecare eshte derguar menjehere ne spital pasi ka luajtur lojen e rrezikshme vetevrasja e quajtur sfida Blue Whalep pFamilja e saj e ka shpetuar vajzen nga vdekja pasi kishte shume gjakderdhje dhe e ka denoncuar menjehere ngjarjen ne autoritetet perkatese Ajo ishte bere pjese e nje sfide ne rrjetet sociale ku nje perdorues i kishte pyetur nese donte te kryente vetevrasje dhe i ka derguar udhezimetp pVajza nga Spanja gjendet ne nje spital psikiatrik ne Barcelone ku po trajtohet me kujdes per kete ngjarje te rende Autoritetet raportuan se ajo ishte bere pjese e kesaj nga fillimi i muajit dhe supozohet se kete loje e ka nisur nje grup adoleshentesh ne Rusi qe po perhapet me shpejtesi ne Europen Perendimorep pimg classalignnone size-full wp-image-992290 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D032100000578-4446556-image-a-91493192000878jpg alt width306 height468p poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Vdes adoleshentja qe piu nje koktejl me kokaine dhe ekstazi]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076214/titulli/Vdes-adoleshentja-qe-piu-nje-koktejl-me-kokaine-dhe-ekstazi pNje adoleshente nga Anglia ka nderruar jete pasi piu nje koktejl ne te cilin kishte kokaine dhe 5 pilula ekstazi Sheria-Lea James njihej si Mrekullia pasi mundi kancerin e melcise kur ishte foshnje por nuk arriti ti mbijetonte nje gjendje te tillep p15-vjecarja kishte qene ne nje feste me mikeshen e saj dhe perfunduar ne apartamentin e nje 29-vjecari kur ne oret e para te mengjesit filloi te ndihej keqp pPolicia nxitoi qe ta dergonte ne spital por doza e droges qe kishte marre ishte shume e larte dhe nderroi jete Mamaja e saj Sam tregoi se vajza e urrente drogen por eshte vertetuar se ajo ka pire gjithcka me vullnet te plote pra pa u ndikuar nga te tjeretp poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Ja si te shpetoni nga kepucet me ere apo rrobat me njolla]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076213/titulli/Ja-si-te-shpetoni-nga-kepucet-me-ere-apo-rrobat-me-njolla pTe gjitheve i ka ndodhur qe te mbajne ere kepucet apo ti behen rrobat me njolla ne rroba nga vera vaji apo ushqime te tjera Dailymail ka treguar disa metoda si te shpetoni duke perdorur disa objekte te jetes se perditshmep ol liNese ju ndodh qe te zvogelohet nje bluze mjafton ta mbani ne uje te nxehte ne 5 minuta dhe me pas ta hapni me doreli liLargoni njollat e veres se kuqe duke hedhur siper vere te bardheli liLargoni eren e keqe te kepuceve duke futur gazeta brenda tyreli liPer te larguar njollat qe nuk hiqen me ilace te posacme per rroba mjafton te perdorni dezinfektues vazhdimisht derisa te zhduketli liPer te kthyer ngjyren e xhinseve tuaja mjafton ti fusni ne frigorifer per nje nateli ol pimg classalignnone size-full wp-image-992394 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043EEE2AF300000578-0-image-a-961491311260872jpg alt width634 height423 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043EEE2AF300000578-0-image-a-961491311260872jpg 634w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017043EEE2AF300000578-0-image-a-961491311260872-300x200jpg 300w sizesmax-width 634px 100vw 634px img classalignnone size-medium wp-image-992395 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FA1850100000578-4379094-image-a-61493233344271jpg alt width634 height425 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FA1850100000578-4379094-image-a-61493233344271jpg 634w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FA1850100000578-4379094-image-a-61493233344271-300x200jpg 300w sizesmax-width 634px 100vw 634px p poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Njihuni me 3-vjecaren qe fle vetem nje ore ne dite]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076212/titulli/Njihuni-me-3-vjecaren-qe-fle-vetem-nje-ore-ne-dite pNje 3-vjecare mund te mbijetoje gati pa fjetur aspak pasi eshte diagostikuar si njeri qe kerkon vetem nje ore gjume ne ditep pEver ka sindromen Angelman qe eshte gjenetike dhe neurologjikale dhe ndikon ne menyren e fjetjes te njerezit Prinderit e saj jane te detyruar qe te flejne me turne gjate nates pasi njeri prej tyre duhet te kujdeset per vogelushenp pemNe jemi njerez dhe kemi nevoje per gjume por ajo nuk ka shte fantastike ajo mund te funksionoje pa gjume dhe te jete e lumturem ka thene mamaja e saj Kirk per Mirrorp pPervec gjumit sindromat e tjera te sindomes kane te bejne me zhvillim te vonshem te ecjes te folures dhe ushqimitp pimg classalignnone size-medium wp-image-992430 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704The-Girl-Who-Doesnt-Sleep-BORN-DIFFERENT-1jpg alt width615 height346 img classalignnone size-medium wp-image-992431 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704The-Girl-Who-Doesnt-Sleep-BORN-DIFFERENTjpg alt width615 height346p poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Qeni me garderoben 10 mije paund te gjitha marka te njohura FOTO]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076211/titulli/Qeni-me-garderoben-10-mije-paund-te-gjitha-marka-te-njohura--FOTO pshte e veshtire t8217i rezistosh shikimit te nje qeni te veshur me nje veshje miniaturep pManija e nje pronareje te qenit Chihuahua ka tejkaluar cdo kufi keshtu duke shpenzuar rreth 10 mije paundper fustane te inspiruar nga Chanel dhe aksesore Louis Vuitton per qenin e sajp p20 vjecarja Sian Butler ka thene qe qeni i saj Lilly vishet me mire se vete ajo dhe ka fustane qe kushtojne rreth 1000 europ pShumica e rrobave te Lilly jane te punuara me dore dhe nuk mund te gjenden neper dyqanep pimg classalignnone size-full wp-image-992414 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D38A700000578-4446696-image-a-111493194041727jpg alt width634 height476 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D38A700000578-4446696-image-a-111493194041727jpg 634w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D38A700000578-4446696-image-a-111493194041727-200x150jpg 200w sizesmax-width 634px 100vw 634px img classalignnone size-full wp-image-992415 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D379600000578-4446696-image-a-91493194036270jpg alt width634 height951 img classalignnone size-full wp-image-992416 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D393D00000578-4446696-image-a-81493194031155jpg alt width634 height845 img classalignnone size-full wp-image-992417 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D368600000578-4446696-image-a-71493194026414-1jpg alt width634 height423 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D368600000578-4446696-image-a-71493194026414-1jpg 634w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D368600000578-4446696-image-a-71493194026414-1-300x200jpg 300w sizesmax-width 634px 100vw 634px img classalignnone size-full wp-image-992418 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D378E00000578-4446696-image-a-151493194056850-1jpg alt width634 height951 img classalignnone size-full wp-image-992419 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D3D2900000578-4446696-image-a-51493194020360jpg alt width634 height1032 img classalignnone size-full wp-image-992420 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D356700000578-4446696-image-a-41493194012345-1jpg alt width634 height423 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D356700000578-4446696-image-a-41493194012345-1jpg 634w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D356700000578-4446696-image-a-41493194012345-1-300x200jpg 300w sizesmax-width 634px 100vw 634px img classalignnone size-full wp-image-992421 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D358800000578-4446696-image-a-21493193996591-1jpg alt width634 height951 img classalignnone size-full wp-image-992422 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D394100000578-4446696-image-a-31493194004386-1jpg alt width634 height591 img classalignnone size-full wp-image-992423 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043F9D3B1800000578-4446696-image-a-11493193988336jpg alt width634 height951p pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Shokuese krokodili e ha gazelen me nje kafshim]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076210/titulli/Shokuese-krokodili-e-ha-gazelen-me-nje-kafshim pKy eshte nje moment shokues kur krokodili e ka ngrene gazelen me nje kafshim Sic duket nga pamjet gazela po kalonte lumin kur u gjend ne rrezik te madhp pFotografi Clifford Knight ishte ne nje udhetim ne Kenya kur vuri re 3 gazela qe po qendronin se bashku duke pire uje ndersa njera vendosi qe te largohet duke e pesuar rende nga krokodili gjigantp pimg classalignnone size-medium wp-image-992482 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704PAY-DRAMATIC-CROC-BITE-3jpg alt width615 height440 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704PAY-DRAMATIC-CROC-BITE-3jpg 615w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704PAY-DRAMATIC-CROC-BITE-3-230x165jpg 230w sizesmax-width 615px 100vw 615px img classalignnone size-medium wp-image-992484 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704PAY-DRAMATIC-CROC-BITE-2jpg alt width615 height371 img classalignnone size-medium wp-image-992485 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704PAY-DRAMATIC-CROC-BITE-1jpg alt width615 height409 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704PAY-DRAMATIC-CROC-BITE-1jpg 615w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704PAY-DRAMATIC-CROC-BITE-1-300x200jpg 300w sizesmax-width 615px 100vw 615px img classalignnone size-full wp-image-992481 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704PAY-DRAMATIC-CROC-BITE-4jpg alt width810 height539 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201704PAY-DRAMATIC-CROC-BITE-4jpg 810w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704PAY-DRAMATIC-CROC-BITE-4-768x511jpg 768w httpwwworanewstvwp-contentuploads201704PAY-DRAMATIC-CROC-BITE-4-300x200jpg 300w sizesmax-width 810px 100vw 810px p poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Ky baba beri tatuazh shenjen e opeacionit te foshnjes]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076209/titulli/Ky-baba-beri-tatuazh-shenjen-e-opeacionit-te-foshnjes pNje baba i perkushtuar ka bere tatuazh shenjen e operacionit te zemres qe beri djali i tij per ti treguar qe nuk eshte vetemp pRichard Davies vendosi qe te beje kete gje pasi Bobby beri nje nderhyrje ne zemer per te rregulluar nje problem pasi kishte lindur me gjysem zemerp pTatuazhi eshte ne kraharorin e 29-vjecarit e shoqeruar me emrin dhe diten e lindjes se vogelushit Ai ka bere nderhyrjen e pare por ne moshen 3-5 vjecare atij do ti duhet qe te beje nje te dytep pSemundja e zemres eshte nje nga me tipiket ne Angli qe perfshin 9 nga 1000 femije te lindurp pimg classalignnone size-full wp-image-992515 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201704SWNSSCARTATTOO04jpg alt width615 height820p poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Arbitri ne spital lojtari e godet me grusht]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076208/titulli/Arbitri-ne-spital-lojtari-e-godet-me-grusht pNje lojtar i lojes rugby eshte ndaluar nga arbirtri i cili u qellua me grusht duke shenuar nje skandal ne boten e sportitp pFrancezi nuk eshte identifikuar akoma por ka lene ne gjendje te rende arbitrin dhe me pas ka filluar te zihet edhe me lojtare te tjerep pPas incidentit Benjamin Casty eshte derguar menjehere ne spital pasi ka marre demtime te medha ne nofullp pNgjarja eshte regjistruar nga kamerat kur lojtari i Saint-Esteve po luante kunder Toulouse per Kupen Francezep piframe idmolvideoplayer titleMailOnline Embed Player srchttpwwwdailymailcoukembedvideo1455105html width640 height573 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Gjyshet me seksi ne bote pozojne me te brendshme]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076207/titulli/Gjyshet-me-seksi-ne-bote-pozojne-me-te-brendshme pDy gjyshet me seksi ne bote kane pozuar me te brendshme per linjen e re te Playboy Pam Lucas iu bashkua modelingut kur ishte 50 vjec se bashku me Lina e njohur per linjat e sajp pTe dyja duken shume provokuese dhe me forma te mira trupore ndersa reklamojne veshjetp pKjo ishte nje fushate e themeluar nga Emma Parker qe kerkon te vertetoje se veshja e te brendshmeve seksi nuk njeh moshep pimg classalignnone size-full wp-image-992652 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FB0A44B00000578-0-image-a-131493371149660jpg alt width634 height423 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FB0A44B00000578-0-image-a-131493371149660jpg 634w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FB0A44B00000578-0-image-a-131493371149660-300x200jpg 300w sizesmax-width 634px 100vw 634px img classalignnone size-medium wp-image-992653 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FB0A42C00000578-0-image-a-121493371117522jpg alt width634 height951 img classalignnone size-medium wp-image-992654 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FB0A47D00000578-0-image-a-111493370994041jpg alt width634 height951 img classalignnone size-medium wp-image-992655 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FB0A46900000578-0-image-a-101493370910544jpg alt width634 height951 img classalignnone size-medium wp-image-992656 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FB0A45E00000578-0-image-a-91493370154339jpg alt width634 height951 img classalignnone size-medium wp-image-992657 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FB0A43A00000578-0-image-a-81493370124977jpg alt width634 height423 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FB0A43A00000578-0-image-a-81493370124977jpg 634w httpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FB0A43A00000578-0-image-a-81493370124977-300x200jpg 300w sizesmax-width 634px 100vw 634px img classalignnone size-medium wp-image-992658 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FB0A45600000578-0-image-a-71493370043790jpg alt width634 height951 img classalignnone size-medium wp-image-992659 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017043FB0A47200000578-0-image-a-61493369806959jpg alt width634 height951p poranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Zeqiri flet per Ora News Gruevksi urdheroi dhunen dje ne Kuvend]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076206/titulli/Zeqiri-flet-per-Ora-News-Gruevksi-urdheroi-dhunen-dje-ne-Kuvend pMuhamet Zeqiri deputeti i LSDM akuzon Gruevskin dhe njeriun e tij te pare ne polici Mitko Cafkov si urdherdhenes te sulmit te djeshem ne parlamentp pstrongNe nje prononcim telefonik per Ora News Muhamet Zeqiri thastrong emFajtor kryesor dhe urdherdhenes i te gjithe asaj qe ndodhi dje eshte Nikolla Gruevski dhe njeriu i tij i pare ne polici ememMitkoememafkovemem ish ministri i Brendshem i cili ka kontrolluar te gjithe perberjen e policise e cila e koordinuar lejoi turmen te futet brenda ne godinen e parlamentitemp pOrganet e drejtesise tha Zeqiri duhet qe te gjithe fajtoret dhe pergjegjesit duhet duhen arrestuar dhe denuarp pem8220Pergjegjesine me te madhe do e kerkojme nga Gruevski Ivanov dhe Mitkoafkov8221 emthote Zeqirip pemSemi dhe LR- PDSH Muhamet Zeqiri tha se edhe partia e tij LSDM nuk do te shkoje ne takimin e thirrur nga Ivanov duke e quajtur edhe ate shkaktar per situaten dhe dhunen ne Maqedonip pemNe ate takim Ivanov te shihet vetem me urdherdhenesin e tij Nikolla Gruevski dhe me asnje lideret e tjere politik Ai nuk eshte njeriu qe mund te ndihmoje por eshte fajtor me Gruevskin per situaten e krijuar dje ne Maqedoni emp pemTryeze te perbashket me Nikolla Gruevskin dhe Ivanov nuk mund te kete Kemi nje shumice parlamentare dhe do te kemi qeveri shume shpejt Kemi zgjedhur kreytarin e parlamentit mbreme Talat Xhaferri i cili eshte pranuar edhe nga SHBA e Brukseli zyrtar Dalengadale do kthehemi ne normalitet dhe te gjithe fajtoret do te japin llogariemp pstrongPo shqiptaretstrongp pem8220Shqiptaret dhane provimin duke ruajtur gjakftohtesine dhe duke mos rene pre e provokimeve te nacionalisteve dhe shovinisteve te VMRO-DPMNE8221 emthaMuhamet Zeqiri ne intervisten telefonike per Ora Newsp pa hrefhttpwwworanewstvrajoniministri-i-brendshem-i-maqedonise-flet-per-ora-news-policia-nuk-reagoiEdheMinistri i Brendshem i Maqedonise ne nje prononcim telefonik per Ora News deklaroi Sabotoi shefi i Rendit eshte i Gruevskitap pp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[BBC e CNN per Maqedonine Dhune pas zgjedhjes se nje shqiptari si Kryeparlamentar]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076205/titulli/BBC-e-CNN-per-Maqedonine-Dhune-pas-zgjedhjes-se-nje-shqiptari-si-Kryeparlamentar pSkenat e dhunes ne Parlamentin e Maqedonise kane pushtuar titujt kryesore te mediave nderkombetare ndersa site te shumta kane shkruar per situaten e tensionuarp pemShperthen dhuna ne Parlamentin e Maqedonise pasi nje deputet shqiptar zgjidhet ne postin e Kryeparlamentaritem shkruan gjiganti amerikan CNN nderkohe qe nje hyrje te ngjashme pasqyrohej edhe ne artikullin e rrjetit britanik BBCp pNe shkrimet e ketyre dy mediave te mirenjohura pershkruhet situata ne Maqedoni ndersa theksohet se nacionalistet kane pushtuar rruget e Shkupit qekurse lideri i social-demokrateve Zoran Zaev arriti nje marreveshje per te formuar qeverine me partite shqiptarep pProtestuesit futen ne parlament dhe sulmojne deputetet eshte titulli i nje tjeter portali prestigjoz sic eshte The Guardianp pNe shkrimin e detajuar theksohet se afro 200 protestues nje pjese e te cileve me maska me ane te forces thyen kordonin e formuar nga Policia Nga ana tjeter Uashington Post ka publikuar pamjet filmike nen titullin Protestuesit rrahin ligjvenesit ne Maqedonip pNderkohe agjensia reuters i ka percjelle zhvillimet permes fotografive qe jane shkrepur nga korrespondentet ne Shkup dhe ku bie ne sy lideri i social-demokrateve me koken e fashuar ndersa largohet nga Parlamenti nen masa te rrepta siguriep pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Shkup Agim Nuhiu kerkon te terhiqet nga posti i ministrit te Brendshem]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076204/titulli/Shkup-Agim-Nuhiu-kerkon-te-terhiqet-nga-posti-i-ministrit-te-Brendshem pNuhiu njofton se Ministria per Pune te Brendshme nuk ka kryer punen si duhet dhe per kete duhet te mbahet pergjegjesip pstrongDeklaratastrongp pemUne si minister kam insistuar qe te formohet shtab operativ dhe ne te ishin te kycur persona nga te gjitha fushat e MPB-se Per udheheqes i shtabit ishte zgjedhur Mitko avkov emp pemMbreme nga momenti i eskalimit te situates dhe deri ne ora 22 udheheqesi i shtabit operativ Mitko avkov nuk ishte i kapshem per mua edhe pse e kerkova edhe permes telefonit por edhe ne shtabin operativ Dua te potencoj se per fat te keq shihet qarte se ne strukturat e MPB-se ndikimi politik ka rol te madh qe eshte per cdo denim emp pemNje pjese e te punesuarve ne MPB ne vend qe te respektojne ligjet dhe ti kryejne detyrat e tyre kane vepruar nen urdhrat e qendrave politike dicka qe kerkon denimin dhe sanksionim Kontrolli i brendshem pran MPB-se do te kerkoje pergjegjesi ndaj te gjitheve qe nuk kane vepruar ne baze te kompetencave perfshi edhe anetaret dhe udheheqesit e shtabit operativ emp pemMPB-ja eshte institucion qe duhet ta garantoje rendin publik dhe jo te jete institucion nen ndikimin e strukturave politike Duhet te potencoj se nje pjese e madhe e te punesuarve ne MPB jane profesioniste dhe duhet tju falenderohem sepse me ndihmen e tyre situata u vu nen kontrollemp pemApelojme deri tek Prokuroria Publike qe ne menyre aktive te kycet dhe ne afate sa me te shpejte ti zbardhim keto ngjarje Dua te potencoj se jam i deshperuar se nje pjese e protestanteve nuk i lejuan ndihmen e pare qe te hyj ne kuvend dhe tju ofroj ndihme te lenduarve kjo eshte jo-njerezoreemp pemNdjej pergjegjesi morale per kete periudhe kater mujore aq sa jam ne krye te MPB-se nuk arrita ta menjanoj politiken nga struktura udheheqese ne MPB Per kete arsye do te kerkoj terheqjen time nga posti i ministrit te Brendshememp pAlsat-Mp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Rusia pjese e shqetesimit te thelle te Serbise per lirimin e Haradinajt]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076203/titulli/Rusia-pjese-e-shqetesimit-te-thelle-te-Serbise-per-lirimin-e-Haradinajt pPresidenti i ri serb Aleksander Vucic ka zhvilluar nje bisede telefonike me ministrin e Jashtem rus Sergei Lavrov pas lirimit te Ramush Haradinajt nga gjykata franceze e Kolmaritp pDy zyrtaret e larte kane shprehur shqetesimin e perbashket rreth vendimit te gjykates ne France duke theksuar se kriminelet e luftes duhet te sillen perpara drejtesisep pSipas mediave serbe Ministria e Jashtme ruse e konsideron lirimin ish-kryeministrit te Kosoves nje manifestim te standardeve te dyfishtap pLavrov ka deklaruar se emRusia eshte pjese e shqetesimit te thelle te Serbise ne lidhje me vendimin e politizuar ne menyre te qarte nga gjykatesit franceze te cilet me 27 prill liruan me kusht udheheqesin famekeq te ekstremisteve te Kosoves Ramush Haradinajem duke injoruar keshtu kerkesat e Beogradit nepermjet Interpolitp pemStandardet e dyfishta qe u treguan ne Paris jane ilustrim i qarte i deshtimit perpara tere politikes agresive te projektit 8220Shqiperia e Madhe8221 qe mund te shkaterrojne stabilitetin e brishte dhe perfaqeson nje perseritje te konfliktit te pergjakshem ne Ballkanem thuhet gjithashtup pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Ahmeti Ajo qe ndodhi mbreme e turpshme revanshizmi rruge pa krye]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076202/titulli/Ahmeti-Ajo-qe-ndodhi-mbreme-e-turpshme-revanshizmi-rruge-pa-krye pLideri i Bashkimit Demokratik per Integrim Ali Ahmeti i konsideron te turpshme aktet e mbremshme ne Parlamentin e Maqedonise ndersa apelon tek qytetareve vecanerisht tek shqiptaret qe ky problem politik te mos shnderrohet ne problem etnikp pNe nje deklarate per mediat pak momente me pare Ahmeti thote se Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov eshte pjese problemit dhe jo zgjidhje e tijp pstrongAhmetistrongem shte nje akt i turpshem dhe i denueshem dhe me pasoja te tjera qe rrenojne imazhin e Republikes se Maqedonise Si nje akt i tille i shemtuar duhet denuar Ne kete rast apeloj tek gjithe qytetaret qe te ruajne gjakftohtesine dhe urtesine dhe ne vecanti qe ky problem politik te mos shnderrohet ne problem etnik Kriza politike te zgjidhet dhe te marre drejtimin e duhur drejt konstituimit te institucioneve te shtetitemp pemMendoj se Ivanov eshte pjese e problemit dhe nuk eshte pjese e zgjidhjes se problemit Nuk mendoj qe ne ti pergjigjemi thirrjes se Ivanovit Duhet te perdoren mekanizma te tjere per te ulur gjakrat ne fillim dhe me pas te shihen masat per veprimet e ardhshmeemp pemJemi ne koordinim edhe me forca te tjera politike Te shohim per ndertimin e strategjise se ardhme dhe hapave qe do te ndermerren drejt venies ne veprim dhe ne funksion te Parlamentit dhe ne ushtrim te detyres te kryetarit te sapo zgjedhur Sigurisht veprimet do te vazhdojne edhe me tutje drejt konstituimit te institucioneveemp pemMendoj qe cdo deklarate qe nxit eshte e demshme Te gjithe duhet te ulin tensionet Ne rruge institucionale mund te kanalizohen gjerat dhe te hyjne ne binar per zgjidhje perfundimtare Thirrjet dhe apelet per revanshizem na cojne ne rruge pa kryeemp pOra Newstvp pp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Kuvendi i Malit te Zi pritet te votoje per anetaresim ne NATO]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076201/titulli/Kuvendi-i-Malit-te-Zi-pritet-te-votoje-per-anetaresim-ne-NATO pParlamenti i Malit te Zi sot pritet ta ratifikoj marreveshjen per anetaresim ne NATO duke e bere nje kthese historike kah perendimi megjithe protestat nga aleati tradicional Rusia dhe opozita malazeze prorusep pPartite opozitare kane thene se do ta bojkotojne seancen e sotme parlamentarep pDisa qindra mbeshtetes te opozites jane tubuar afer nderteses se parlamentit ne Podgorice duke brohorutir tradhti dhe hajna derisa ligjvenesit nga koalicioni i partive ne qeveri kane ardhur ne parlamentp pZyrtaret konsiderojne se anetaresimi ne NATO do te sjell stabilitet dhe perfitime ekonomike per Malin e Zi me 645 mije banorep pPas ratifikimit te pritur ne Parlamentin e Malit te Zi pritet qe ky vend te behet anetar i plotfuqishem i aleances veriatlantike ne samitin e NATO-s me 25 majRELp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Dhuna ne Kuvend Zaev Tentative per vrasje me paramendim]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076200/titulli/Dhuna-ne-Kuvend-Zaev-Tentative-per-vrasje-me-paramendim pKemi bere nje hap te madhe ne proceset demokratike sipas shumices parlamentare kemi bere hapin e pare me zgjedhjen e kreut te Kuvendit dhe do te vazhdojme me formimin e institucioneve tjera Uroj Xhaferin dhe perkujtoje se forte e mbeshtesim ate tha Zaevp pNdersa komentoi dhunen e mbremshme tha se nje pjese nga dhunuesit ishin pjesetare te policise dhe disa te tjere i cilesoi si bandite qe kishin per qellim likuidimin e tijp pAjo mbreme qe ndodhi ishte tentim per vrasje kishit rastin ta shihni edhe vete Ishte nje veprim i koordinuar edhe nga forcat policore tha Zaevp pZaev dekalroi se nuk do ti pergjigjet fteses se Ivanovit duke e cilesuar ate si pergjegjes per ate qe ndodhi mbreme brenda dhe jashte Kuvenditp pDerisa komentoi intervenimin e vonshem te policise kreu i LSDM-se theksoi se mbreme u shkel Kushtetuta dhe ligjet e RM-se dhe se do te kerkohet pergjegjesi nga te gjithe Me kete rast sugjeroi qe Mitko avkov te ike sa me larg qe eshte e mundshmep pKjo qe ndodhi mbreme ishte vetem nje vertetim per shkeljen e Kushtetutes Zaev tha se pret doreheqjen e menjehershem te Mitko avkovit dhe te ik sa me larg qe eshte e mundur tha ZaevAlsatp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Parlamenti malazez miraton anetaresimin ne NATO opozita se njeh]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076199/titulli/Parlamenti-malazez-miraton-anetaresimin-ne-NATO-opozita-se-njeh pParlamenti i Malit te Zi ka miratuar zyrtarisht anetaresimin e vendit ne NATOp pVendimi vjen nderkohen qe me heret Uashingtoni i hapi rruge anetaresimit Deputetet malazeze miratuan me 46 vota pro qe Mali i Zi te behet vendi i 29 i Organizates me te madhe politiko-ushtarake ne botep pDeputetet e opozites pro-ruse bojkotuan seancen parlamentare ndersa qindra protestues u mblodhen jashte nderteses se Parlamentit per te kundershtuar vendimin duke shprehur pakenaqesine e tyrep pProtestuesit therrisnin Tradhti dhe Hajdute ndersa mbanin nje flamur ku shkruhej se vrases te NATO-s duart tuaja jane me gjakp pAta djegen gjithashtu nje flamur dhe u shperndane me pas ne menyre paqesorep pNderkohe lideret e opozites njoftuan se nuk do te njihnin rezultatet e votimit parlamentar dhe do te therrisnin nje referendum mbi ceshtjen nese ata do te vinin ne pushtet ne te ardhmen raporton Reutersp pem8220Ndihem i turperuar sepse te tjeret po marrin nje vendim ne emrin tim8221 i tha Reuters ish-presidenti malazez Momir Bulatovicem 8220Ajo qe po ndodh tani eshte triumf me force dhe genjeshtra8221p pOra Newstvp pp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Stoltenberg Partite te respektojne proceset demokratike]]> 2017-04-29T01:28:23+00:00 2017-04-29T01:28:23+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048076198/titulli/Stoltenberg-Partite-te-respektojne-proceset-demokratike pSekretari i pergjithshem i NATO-s Jens Stoltenberg ne profilin e tij ne Twiter denoi dhunen ne Kuvendin e Maqedonise dhe dergoi porosi se duhet te respektohen proceset demokratikep pJam i shokuar nga dhuna ne Parlamentin e Shkupit Te gjitha partite duhet ta respektojne procesin demokratik dhe te angazhohen per dialog e jo dhune thote Stoltenberg ne profilin e tij ne Twiterp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap - Arkiva Shqiptare e Lajmeve