Lajme nga Ora-News 2017-07-23T16:27:13+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj mandi@shqiperia.com http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Pushuesit ne Durres te pa shqetesuar nga mjetet lundruese]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089984/titulli/Pushuesit-ne-Durres-te-pa-shqetesuar-nga-mjetet-lundruese pNe bregdetin e Durresit siguria ne uje e mjeteve lundruese eshte ne nivele te kenaqshmep pNga nje vezhgim i Ora News eshte vene re qe kompani te ndryshme te cilat ushtrojne aktivitetin e tyre pergjate vijes bregdetare nga ura e Dajlanit deri ne maline Robit kane krijuar te gjithe infrastrukturen e nevojshmep pPerfaqesuesi i Keshillit te Europes per vijen bregdetare Saimir Maloku shprehet se pushuesit nuk duhet te ndihen te kercenuar nga mjetet lundruese pasi infrastruktura ne bregdetin e Durresit eshte brenda standartevep pEdhe pushuesit qe frekuentojne kete vije bregdetare thone se nuk ndihen te kercenuarp pProblem mbetet mungesa e rojeve bregdetare ku per kete ceshtje bashkia e Durresit pritet qe javen e ardhshme te nise nje inspektimp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Ja kush jane dy skafistet shqiptare qe kapen me gomonen me droge]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089983/titulli/Ja-kush-jane-dy-skafistet-shqiptare-qe-kapen-me-gomonen-me-droge pIdentifikohen dy skafistet shqiptare te arrestuar nga policia italiane teksa u kapen ne flagrance me a hrefhttpwwworanewstvvendiitali-dy-skafiste-shqiptare-kapen-me-1-ton-e-gjysme-marijuanembi 1 ton marijuane ne nje gomoneap pPolicia e shtetit ben me dije se ne pranga kane perfunduar shtetasit RrA 30 vjecdhe AI 44 vjecp pOperacioni i perbashket i Policise se Shtetit dhe Guadia di Finanza coi ne kapjen e gomones me 1 ton e 185 kilograme lende narkotike marijuane ne oret e para te mengjesit ne Italip pPolicia e Shtetit ne bashkepunim me Guardia di Finanza te Pulias kane ndjekur ne dinamike gomonen ne ujerat nderkombetare deri ne afersi te Termolit ku edhe eshte bllokuar nga njesia ROAN e GdF e Termolitp pGomonia me gjatesi 75 metra eshte bllokuar ne oret e para te dates 23 korrik dhe ne bordin e saj u gjeten dhe u sekuestruan 1ton 185 kg marijuanep pPolicia thekson se per shkak te sekretit hetimor rezervohen te dhena te metejshme ne lidhje me origjinen dhe pikenisjen e gomones duke theksuar se trafikantet jane duke shfrytezuar rruge alternative jo me nga territori dhe ujerat shqiptare drejt Pulias por ne pjesen e siperme te Adriatikut drejt Abrucosp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Ambasada franceze dhe Bashkia Elbasan restaurojne Kalane]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089982/titulli/Ambasada-franceze-dhe-Bashkia-Elbasan-restaurojne-Kalane pKalaja mijevjecare e Elbasanit do te kete nje pamje te rinovuar pas nderhyrjes qe do te kryhet me investim te ambasades franceze dhe bashkise se qytetitp pProjekti synon restaurimin e godinave duke ruajtur autenticitetin dhe nderhyrjen me modernen per ta kthyer Kalane ne atraksion turistikp pKryebashkiaku Qazim Sejdini shprehet se qellim i projektit eshte edhe vendosja e sinjalistikes orientuese brenda ne Kala duke krijuar lehtesi per turistet te njihen me objektet e kultitp pProjekti sipas kryebashkiakut Sejdini do fuqizoje sektorin e turizmit ne Elbasan dhe gjenerimin e te ardhuravep pFaza aktuale e projektit eshte ajo e inventarizimit te cdo godine ndersa probleme jane hasur me hallkat burokratikep pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Elbasan Sherif Kurti zgjodhi te ishte kovac dhe jo i papune]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089981/titulli/Elbasan-Sherif-Kurti-zgjodhi-te-ishte-kovac-dhe-jo-i-papune pPrej 15 vitesh ushtron zanatin e kovacit Nuk eshte nga ata zanatcinjte e vjeter qe jane lindur me mjeshterine por Sherif Kurti e zgjodhi profesionin ne vitet kur askush nuk kerkonte te behej kovacp pAi tregon per mikrofonin tone sesi ne vitin 2000 kur Sherifi mbaroi ushtrine mundesite per te gjetur pune nuk ishin te shumtap pBabai i tij e mori me vete duke i dhene kete zanat qe i biri dukej se e kishte me qejf Sherifi tregon se ky zanat eshte trasheguar brez pas brezi ne familjen e tij qe nga stergjyshi-gjyshi-te babai tani Sherifi ia ka lene trashegimi dy djemve te tijp pstrongKurtistrongem Qe 15 vjec fillova me kete zanat Mbarova ushtrine dhe prape u ktheva ne zanat Mbarova nje kurs per llamarinist Te pese vellezer qe jemi te peste jemi me kete zanatemp pMe kete zanat Kurti ia ka dale te mbijetoje e ushqeje familjen ndonse zanati ka edhe veshtiresite e veta duke pasur cmime te larta te materialeve baze sic eshte qymyri dhe hekurip pstrongKurtistrong emVeshtire tani eshte shume Per mua eshte gje e mire sepse ia kam marre doren Qymyri eshte shenjt Une jam ne rregull me shtetinemp pNe moshen 15 vjecare Arlindi djali i vogel i familjes Sherifi cdo dite punon me te atin edhe pse sapo ka perfunduar klasen e 9 Ndonese moshataret e tij kane deshira te tjera Arlindi mendon se marrja e ketij zanati do ti siguroje atij nje te ardhme model te cilin e ka pare te i ati Kritiku me i mire thote Arlindi eshte babai im qe me meson ne detaje kete zanatp pstrongArlindistrongem E bej me deshire sepse nuk te le pa buke Me ka thene beje kete vegel dhe e kam bere Duke vazhduar do te mesoj me teperemp pPunime te ndryshme gjen ne dyqanin e Sherifit porosi te perfunduara qe presin klientet te vijne ti marrin duke uruar 8220te lumshin duart usta8221 Per kovacin vleresimi i punes mbetet nje kenaqesi e madhep pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Ne Llakatund pak dite pas sekuestrimit te 16 ton kanabis]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089980/titulli/Ne-Llakatund-pak-dite-pas-sekuestrimit-te-16-ton-kanabis pLlakatundi fshati qe u be skene e superaksionit policor qe sekuestroi 16 tone droge i eshte rikthyer normalitetit Megjithate banoret e fshatit e kane kete teme te ndjeshmep pBalil Gjata kryeplaku i fshatit Drithas qendroi 5 dite ne qeli nen akuzen e shperdorimit te detyres dhe moskallezimit te krimit pas sekuestrimit te droges ne dy banesa te braktisura te fshatitp pTeksa sqaron rrethanat e ngjarjes qe beri qe Llakatundi te etiketohej si 8221 Lazarati i vogel8221p pSipas tij vitin e kaluar ishte kultivuar kanabis por kete vit shteti e ka forcuar 8220barrikaden8221 p pGjata thote se nuk ka pasur dijeni per sasine e madhe te kanabisit gati per trafikim dhe se shpesh i ka 8221 keshilluar8221 banoret te mos i hyjne narkotrafikutp pstrongBalil Gjatastrongem8220Nuk me takon me ligj te kontrolloja banesen e atij Kur u zbuluan u arrestuan te dy vellezerit edhe ai qe e kishte kultivuar dhe i vellai punonjes policieememVete e sinjalizon tjetrin i thua ore hiqe se vjet u be ca u be sivjet jane masa shume shtrenguese nuk duhet te behet asnje veprim dikush te kupton dhe e merr dikush thote he mo se ngele spiun Na kane vene dhe titullin qe s8217e meritojme spiun Qe eshte fjale fyese Por dhe per pagen qe marrim 50 mije leke te vjetra8221emp pNgjarja sigurisht qe ka tronditur banoret e Llakatundit Administratorja e fshatit Mbarime Tozaj perjashton cdo mundesi qe sasia e narkotikeve te jete kultivuar ne fshat pasi kjo do te kerkonte hapesira shume te medhap pTozaj thote se tashme shteti e ka marre seriozisht luften ndaj droges dhe se jane intensifikuar kontrollet dhe verifikimet ne terrenp pemPer Llakatund mbjellje te reja eshte ne zero Nuk kemi gjetur asnje rrenje Kemi dale jo vetem ne tokat e ndara me 7501 por dhe ato pa pronar per te kontrolluar Nuk me mbushet mendja qe Drithasi eshte nje Lazarat i vogel8221 emp pLlakatundi eshte nje nga fshatrat me tokat me pjellore ne rrethin e Vlores Nje prej fermereve te zones i cili 10 vjecarin e fundit i ka dedikuar jeten pemtarise thote se banoret e kesaj krahine jane punetore e te palodhurp pNga Llakatundi qe duket se eshte kthyer edhe ne simbol te suksesit kunder droges drejtori policise se Vlores njoftoi nisjen e nje tjeter superaksioni antikanabisp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Kryeplaku U kam thene hiqni kanabisin thone spiun 5 mije leke page kam]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089979/titulli/Kryeplaku-U-kam-thene-hiqni-kanabisin-thone-spiun-5-mije-leke-page-kam pBalil Gjata kryeplaku i fshatit Drithas qendroi 5 dite ne qeli nen akuzen e shperdorimit te detyres dhe moskallezimit te krimit pas sekuestrimit te tonelatave me kanabis ne dy banesa te braktisura te fshatitp pGjata thote se nuk ka pasur dijeni per sasine e madhe te kanabisit gati per trafikim dhe se shpesh i ka keshilluar banoret te mos i hyjne narkotrafikutp pKryeplaku i Drithasit thote se disa prej tyre e mirekuptojne por ka te tjere qe e etiketojne si spiunp pPer Gjaten denoncimi i parcelave me droge nuk justifikon as pagen 50 mije leke te vjetra qe marrin nga shtetip pemstrongBalil GjatastrongNuk me takon me ligj te kontrolloja banesen e atij Kur u zbuluan u arrestuan te dy vellezerit edhe ai qe e kishte kultivuar dhe i vellai punonjes policieVete e sinjalizon tjetrin i thua ore hiqe se vjet u be ca u be sivjet jane masa shume shtrenguese nuk duhet te behet asnje veprim dikush te kupton dhe e merr dikush thote he mo se ngele spiun Na kane vene dhe titullin qe se meritojme spiun Qe eshte fjale fyese Por dhe per pagen qe marrim 50 mije leke te vjetraemp pOranewstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Zjarri ne Ibe Veliaj Perballuam me sukses nje emergjence te paprecedente]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089978/titulli/Zjarri-ne-Ibe-Veliaj-Perballuam-me-sukses-nje-emergjence-te-paprecedente pDisa ore pas izolimit te vatrave te zjarrit ne fshatin Ibe kreu i bashkise se Tiranes Erion Veliaj ka monitoruar situaten e krijuar nga zjarrip pVeliaj siguroi se situata eshte nen kontroll duke falenderuar zjarrefikesit qe punuan per shuarjen e flakevep pemstrongVeliajstrong Jam shume krenar sot per te gjithe koleget qe perballuan nje situate emergjence te paprecedente Me vjen mire qe kemi pasur 65 zjarrfikes ne terren te cilet e kane gdhire gjate gjithe nates per tu siguruar qe sot Tirana te zgjohet me e sigurt dhe e gjithe kjo zone e Krrabes Petreles Ibes Berzhites te shpetoje nga ndoshta nje tragjedi nese zjarri do te kishte avancuar ne zonat e banuaraemp pKreu i Bashkise se Tiranes u beri apel qytetareve te tregohen te kujdesshem per zjarret pasi ne bashkepunim me policine do te hetohen te gjitha rastet e zjarrevenies se qellimshmep pemstrongVeliajstrong Do te kerkojme forcim te masave per akte te tilla vandalizimiMe zjarrin nuk behet shaka Kush mendon se duke i vene zjarrin nje toke pyjore per te hapur nje bahce te vogel per te mbjelle dicka apo per te fituar nje kullote ka bere nje dem te madh Dua ti pergatis qytetaret se epoka ku jetojme eshte epoka e sfidave me natyren zjarri ne pyll thatesira ne burime ngricat ne dimer vershimet ne vjeshte shte shume e rendesishme qe mos ta menaxhojme kete situate me histeri por me qetesi dhe bashkepunim Sa me heret te sinjalizohemi aq me heret veprojme dhe aq me pak dem do te kemi per qytetin e Tiranesemp pDrejtori i Zjarrfikeseve te Tiranes Shkelqim Goxhaj falenderoi te gjithe ata qe ndihmuan ne shuarjen e zjarreve perfshire edhe helikopteret e kompanise Vivap pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Vrasja me skaf e turistes ruse kerkohen 45 dite burg per Ermal Fetajn]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089977/titulli/Vrasja-me-skaf-e-turistes-ruse-kerkohen-45-dite-burg-per-Ermal-Fetajn pProkuroria e Sarandes kerkon caktimin e mases se sigurise 8220arrest me burg8221 me afat 45 dite per shtetasin Ermal Fetaj i akuzuar si autor i goditjes per vdekje me skaf te turistes ruse ne Ksamilp pProkuroria thote se afati 45 ditor eshte i mjaftueshem per kryerjen e aktit te ekspertimit Gjykata pritet ta shqyrtoje diten e hene kerkesen e Prokurorisep pProkuroria thote se Fetaj nuk ka pranuar vrasjen me mjetin lundrues te turistes ruse duke deklaruar se nese do ta kishte goditur do ti jepte ndihme mjekesorep p8220emJane pyetur disa persona perfshire edhe personin e dyshuar Ky i fundit deklaron se ka levizur me skaf ne oren qe ka ndodhur ngjarja por mohon te jete pergjegjes per ngjarjen duke u shprehur se nese do te kishte goditur te ndjeren do e kishte ndjere dhe do te merrte masa per t8217i ardhur ne ndihme8221 emsqaron Prokuroriap pAs vete prokuroria nuk ka akuza te forta ndaj tij pasi sic thuhet ne deklarate do te pritet ekspertiza mjeko-ligjore ajo qe do te percaktoje autoresine ose jo te Fetajt per ngjarjenp pstrongNe baze te veprimeve te deritanishme per ngjarjen Prokuroria sqaronstrongp pemMesditen e se premtes shtetasja ruse KR dhe nena e saj kane hyre per t8217u lare ne zonen e ishujve te Ksamilit Vajza eshte larguar me not nga mamaja e saj dhe i ka humbur nga shikimi Pak minuta me vone eshte konstatuar se vajza pluskonte e pa jete ne uje Ky fakt eshte konstatuar nga disa turiste te tjere te cilet kane njoftuar policine dhe me pas ne vendngjarje eshte afruar me not edhe nena e vajzesemp pemPas kryerjes se autopsise rezultoi se viktima kishte disa gervishtje te thella ne pjesen e kokes si edhe ne pjesen anesore te trupit te cilat i kane shkaktuar vdekjenemp pemGrupi hetimor i drejtuar nga Prokuroria e Sarandes ka krijuar dyshimet se vajza mund te jete goditur nga nje mjet lundrues qe leviz ne ate zoneemp pemJane kqyrur nje numer i madh varkash dhe skafesh qe sherbejne per transportin e turisteve nga bregu per ne drejtim te ishujve te Ksamilitemp pemNga keqyrja rezulton se ne heliken e skafit qe drejtohej pa licence sherbimi nga shtetasi Ermal Fataj i gjeten disa fije floku te ngjashme per nga ngjyra me ato te viktimes 16-vjecareemp pemJane pyetur disa persona perfshire edhe personin e dyshuar Ky i fundit deklaron se ka levizur me skaf ne oren qe ka ndodhur ngjarja por mohon te jete pergjegjes per ngjarjen duke u shprehur se nese do te kishte goditur te ndjeren do e kishte ndjere dhe do te merrte masa per t8217i ardhur ne ndihmeemp pemNe keto kushte Prokuroria e Sarandes ka krijuar dyshime te arsyeshme se shtetasi Ermal Fataj mund te kete goditur turisten ruseemp pemPor per te arritur ne perfundime me te sakta nese eshte pikerisht ky shtetas Ermal Fataj autor i vepres penale te parashikuar nga neni 85 i KPenal duhet te behet nje vleresim me i sakte vetem pasi te kryhen aktet e ekspertimit mjekoligjor per te percaktuar kategorine e demtimeve dhe shkakun e vdekjes se viktimes si dhe akti i ekspertimit biologjik i kampioneve dhe provave te tjera materiale te gjetura tek mjeti i tij lundrues dhe te sekuestruara prej policise gjyqesore per te percaktuar ne menyre shkencore nese ato perputhen dhe i perkasin ose jo viktimes pra per te percaktuar saktesisht nese eshte pikerisht ky shtetas Ermal Fataj subjekti i vepres penale me pasoje vdekjen e shtetases ruse Vetem pas ketij momenti te procesit hetimor do te behet nje vleresim me i sakte i rrethanave te faktiemp pemPer keto arsye nga ana e Prokurorise se Sarandes eshte kerkuar caktimi i mases se sigurimit 8220arrest me burg8221 me afat ne pritje te pergjigjeve shkencoreemp pa hrefhttpwwworanewstvvendikjo-eshte-15-vjecarja-ruse-e-vrare-me-motor-uji-ne-ksamilKjo eshte 15 vjecarja ruse e vrare me motor uji ne Ksamilap pa hrefhttpwwworanewstvvendituristja-e-huaj-16-vjecare-mbytet-ne-ksamilAdoleshentja ruse gjendet e mbytur ne Ksamilap pa hrefhttpwwworanewstvvendidy-pistat-e-hetimit-te-vdekjes-se-adoleshentes-ruse-ne-ksamilDy pistat e hetimit te vdekjes se adoleshentes ruse ne Ksamilap pa hrefhttpwwworanewstvvendiarrestohet-pronari-i-motorit-te-ujit-qe-dyshohet-se-goditi-tursten-ruseArrestohet pronari i motorit te ujit qe dyshohet se goditi 15-vjecaren ruseap pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Itali dy skafiste shqiptare kapen me 1 ton e gjysme marijuane]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089976/titulli/Itali-dy-skafiste-shqiptare-kapen-me-1-ton-e-gjysme-marijuane pPolicia financiare italiane ne bashkepunim me rojen bregdetare te Termolit ne provincen e Kampobasos ne rajonin e Molises kane ekzekutuar gjate mbremjes se djeshme operacionin detar antidroge i cili ka cuar ne sekuestrimin e nje gomone me rreth 1 tone e gjysme droge te tipit marijaune e arrestimin e dy skafisteve shqiptare ne moshe mjaft te rep pRoja bregdetare italiane nen drejtimin e komandantit te repartit te Termolit kolonel Roberto Di Vito kane identifikuar gomonen nen ujerat e komunes se Petacciatas ndersa po lundronte me shpejtesi te madhep pMenjehere dy skafe te rojes bregdetare italiane jane vene ne ndjekje te gomones duke bere te mundur ndalimin e saj dhe arrestimin e dy skafisteve shqiptarep pNe bordin e gomones jane gjetur rreth 1 tone e gjysme marijuanep pSipas policise italiane dy skafistet e arrestuar jane te nenshtetesise shqiptare e mjaft te rinj ne moshep pimg classalignnone size-full wp-image-1050178 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-5-1jpg alt width1024 height768 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-5-1jpg 1024w httpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-5-1-768x576jpg 768w httpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-5-1-200x150jpg 200w sizesmax-width 1024px 100vw 1024px img classalignnone size-medium wp-image-1050179 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-6-1jpg alt width1024 height768 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-6-1jpg 1024w httpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-6-1-768x576jpg 768w httpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-6-1-200x150jpg 200w sizesmax-width 1024px 100vw 1024px img classalignnone size-medium wp-image-1050180 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-7-1jpg alt width959 height663 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-7-1jpg 959w httpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-7-1-768x531jpg 768w httpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-7-1-148x103jpg 148w httpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-7-1-130x90jpg 130w sizesmax-width 959px 100vw 959px img classalignnone size-medium wp-image-1050181 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-8-1jpg alt width1024 height768 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-8-1jpg 1024w httpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-8-1-768x576jpg 768w httpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-8-1-200x150jpg 200w sizesmax-width 1024px 100vw 1024px img classalignnone size-medium wp-image-1050182 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201707unnamed-9jpg alt width768 height1024p pOra Newstvp pp pp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Kjo eshte gjendja e aksit nacional Burrel-Peshkopi]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089975/titulli/Kjo-eshte-gjendja-e-aksit-nacional-Burrel-Peshkopi pNdonese jemi mesuar qe gjendja me e rende e rruges nacionale Skuraj-Peshkopi te jete ne afersi te Klosit nje situate te ngjashme e kemi edhe ne fshatin Bushkash te njesise administrative Ulez pjese e aksit Burrel-Skurajp pDemtimi i rruges dhe prania e madhe e gropave e ben kete segment jo vetem te veshtire per qarkullim por edhe te rrezikshem Drejtuesit e mjeteve thone se nje situate e tille eshte prej dy vitesh pasi me pare mbusheshin gropat ndersa tani rruga eshte lene ne meshire te fatitp pstrongDrejtues mjeteshstrong emUji ne rruge eshte shume problembr -Ne vijme nga Peshkopia dhe ikim ne Durres Rruga eshte shume e keqe Uji shkaterron gjithe rrugenemp pMegjithese fondi per mirembajtjen e kesaj rruge eshte dhene rreth pese muaj me pare ende firma mirembajtese nuk ka bere asgje per permiresimin e rruges pasi prezence te gropave ka kudop pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Basha Dera smbyllet per askend edhe nese nje moment ka humbur rrugen]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089974/titulli/Basha-Dera-smbyllet-per-askend-edhe-nese-nje-moment-ka-humbur-rrugen pKreu i Partise Demokratike Lulzim Basha falenderoi kundershtarin e tij ne garen per kreun e kesaj partie Eduard Selami ndersa theksoi se votimi i se shtunes eshte nje rekord historik per nje parti politike per shkak te numrit te larte te votuesve Basha e konsideron kete votim si deshmi e besimit te demokratevep pBasha pati nje ftese jo te drejtperdrejte per kundershtaret e tij duke theksuar se dera nuk mbyllet per askend pavaresisht nese per nje moment ka humbur rrugenp pstrongBashastrong PD tregoi dje se eshte forca politike me vitale ne vend me 60 mije anetare qe dolen dhe votuan duke shenuar pjesemarrjen me te madhe sot ne Shqiperi nje rekord me votimit nje anetar nje vote Kjo pjesemarrje masive per zgjedhjen e kryetarit eshte deshmia e besimit te demokrateve tek partia jone shte shenje se ata jane te forte dhe se ata jane bashke por edhe tregues se demokratet jane gati te punojne bashke shte mesazhi se e ardhmja e PD-se eshte e sigurtp pDua te falenderoj te gjithe anetaret qe moren pjese Dua te falenderoj komisioneret numeruesit dhe vezhguesit qe punuan me perkushtim Dua te falenderoj Eduard Selamin qe i vleresoi demokratet dhe shkoi para tyre me nje projekt dhe u beri thirrje te marrin pjese dhe ta votojne Sot jam i prekur dhe mirenjohes ndaj te gjithe ju demokrateve per besimin qe me dhate Une i njoh shqetesimet tuaja i di brengat dhe njoh shpresatp pVota juaj per mua eshte nje borxh i madh borxh qe do tua kthej duke punuar cdo cast Borxh qe mund te kthehet vetem duke e kthyer Partine Demokratike ne drejtimin e fateve te vendit Vota e 60 mije demokrateve konfirmoi dje se kauza jone e zgjedhjeve te lira e clirimit te vendit nga droga dhe kthimit te politikes tek qytetari eshte kauza e drejte e kohes eshte kauza me me shume mbeshtetes te lire dhe nje kauze qe do te shkoje perpara pa u ndalurp pGara tregoi se PD eshte nje parti e madhe perendimore parti evropiane Ne demokratet vertet humben zgjedhjet por nuk humben besimin tek partia jonep pstrongFtese per kundershtaret 8211strong Duhet te garantoj te gjithe anetaret se ju do te shpreheni do te vendosni cdo dite e ne vijim se kush do te jete drejtuesi i juaj do kush qe do te marre pushtet nga demokratet do ta dije mire kete dhe nuk do ta harroje per asnje cast Akti i djeshem nuk eshte aspak nje dere e mbyllur dhe tregon qe cdo kush qe zgjedh zgjedhjet e lira dhe te ndershme qe zgjedh qytetarin dhe jo rehatine personale qe vendos te luftoje drogen krimin dhe korrupsionin eshte i mirepritur eshte pjese e jona dhe jemi te gezuar ta kemi mes nesh edhe nese per nje moment ka humbur rrugenp piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F9605147274069832Fampshowtext0ampwidth560 width560 height315 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Tomor Alizoti jep doreheqjen nga kreu i Departamentit te Perndjekurve ne PD]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089973/titulli/Tomor-Alizoti-jep-doreheqjen-nga-kreu-i-Departamentit-te-Perndjekurve-ne-PD pKreu i Departamentit te te Perndjekurve ne Partine Demokratike Tomor Alizoti ka dhene doreheqjen nga postip pNepermjet nje lajmerimi ne Facebook Alizoti thote se jep doreheqjen edhe nga anetar i kryesise se Partise Ai thote se i qendron deklarates se Lulzim Basha eshte pergjegjesi kryesor i humbjes dramatike te Partise Demokratike ne Zgjedhjep pstrongAlizotistrongp pNe perfundim te votimit te anetaresise se PD per kryetarin e saj jap sot doreheqjen time nga detyra e drejtorit te departamentit te ish te perndjekurve dhe nga ajo e anetarit te kryesise Une pas humbjes dramatike te PD-se mbrojta qendrimin se z Lulzim Basha ishte pergjegjes kryesor per kete humbje dhe duhej te dorehiqej ne menyre qe partia te niste nje proces reflektimi dhe ringritjeje Doreheqja do te ishte nje akt demokratik i nevojshem dhe nje pranim i vertete i pergjegjesive Vetem keshtu ne do te kishim mundesine e ndertimit te nje fryme dhe force te vertete opozitare Z Basha zgjodhi nje qasje tjeter duke iu imponuar normave perendimore dhe duke u rizgjedhur kesisoj une si akt qytetar dhe fisnik po zgjedh te dorehiqem Mbetem nje mbeshtetes i paepur i PD dhe i te djathtes dhe shpresoj qe ajo shume shpejt te zere vendin qe meriton Mirenjohje te thelle per te gjithe mbeshtetesitp piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginspostphphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2Ftomalizoti2Fposts2F1640310592647021ampwidth500 width500 height256 frameborder0 scrollingnoiframep pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[18 vatra zjarri ne te gjithe vendin ne aksion forcat e FNSH dhe ushtria]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089972/titulli/18-vatra-zjarri-ne-te-gjithe-vendin-ne-aksion-forcat-e-FNSH-dhe-ushtria p18 vatra zjarri jane shenuar gjate 24 oreve te fundit ne te gjithe vendin Sipas emergjencave civile ne operacione per shuarjen e flakeve jane angazhuar mbi 154 zjarrfikes me 30 automjete 54 forca vullnetare 50 forca te Ushtrise njesi te FNSH si dhe helikopterep pSpecialistet e Emergjencave Civile jane duke mbajtur situaten ne monitorim te vazhdueshem ne te gjithe vendin Situata me rende eshte shenuar ne fshatrat Ibe dhe Hekal njesia administrative Berzhite Tirane ku ka rene zjarr ne nje pyll me pisha Zjarri i favorizuar edhe nga era ka marre permasa te medha dhe ka rrezikuar disa banesa si dhe 2 shtylla te tensionit te lartep pGjate gjithe nates forcat e zjarrfikeses te ushtrise se bashku me forca te derguara nga FNSH Tirane kane punuar per te mbajtur vatrat nen kontroll Edhe gjate dites se djele eshte dashur nderhyrja e helikoptereve Viva per shuarjen e plote te vatrave te zjarrit Ndersa ne qarkun e Elbasanitp pNe territorin e Uzines se Mjekesit ne qytetin Elbasan ka rene zjarr ne shkurre dhe ferra jashte dhe brenda perimetrit te uzinesp pNe qarkun e Gjirokastres ne fshatin Leskovec bashkia Kelcyre ka rene zjarr ne nje siperfaqe toke me te korrura hamullore Forcat zjarrfikese te ndihmuar edhe vullnetaret kane shuar zjarrin Si pasoje e zjarrit u dogj 1 ha me hamulla ne Zonen e Mbrojtur Valbone tek vendi i quajtur Pecmarre bashkia Tropoje ka rene zjarr ne pyll me pisha dhe kullotap pZjarri eshte shkaktuar nga nje rrufe ne lartesine 2000 metra ne nje terren teper te thepisur e shkembor prandaj forcat nuk kane mundur te nderhyjne por zjarri eshte fikur vetvetiu duke djegur nje siperfaqe te vogel ne perimetrin e tijp pNe qarkun e Vlores ne zonen e Pyllit te Sodes ka rene nje zjarr ne zonen me pishap pZjarrfikesit kane nderhyre me forca e mjete duke shuar vatrat e zjarrit Si pasoje e zjarrit u dogjen 6 ha me hala pishe Emergjencat civile u kerkojne qytetareve qe te njoftojne menjehere sherbimet zjarrfikese sapo konstatojne vater zjarrip pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Korce 60 vjecari qe jetonte i vetem hidhet nga kati i katert]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089965/titulli/Korce-60-vjecari-qe-jetonte-i-vetem-hidhet-nga-kati-i-katert pNje 60 vjecar ka humbur jeten ne Korce pasi eshte hedhur nga kati i katert i nje pallati Policia ben me dije se viktima me iniciale GjK ka shkuar i vdekur ne spitalp pemNga te dhenat paraprake dyshohet se ky shtetas ne gjendje te renduar emocionale eshte hedhur nga kati i katert i pallatit ne te cilin banonte ne lagjen nr 2 te qytetit te Korces dhe per pasoje ka gjetur vdekjen e menjehershmeem thuhet ne njoftimp pNga veprimet e kryera rezulton se shtetasi GjK jetonte i vetem dhe kishte lene edhe nje leter ne te cilen sqaronte arsyet e vetevrasjes se tijp pGrupi hetimor po punon per sqarimin e rrethanave te ngjarjesp pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Basha Vleresoj Selamin Vertete humben zgjedhjet po jo besimin tek partia]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089964/titulli/Basha-Vleresoj-Selamin-Vertete-humben-zgjedhjet-po-jo-besimin-tek-partia pKreu i Partise Demokratike Lulzim Basha falenderoi kundershtarin e tij ne garen per kreun e kesaj partie Eduard Selami ndersa theksoi se votimi i se shtunes eshte nje rekord historik per nje parti politike per shkak te numrit te larte te votuesve Basha e konsideron kete votim si deshmi e besimit te demokratevep pstrongBashastrong PD tregoi dje se eshte forca politike me vitale ne vend me 60 mije anetare qe dolen dhe votuan duke shenuar pjesemarrjen me te madhe sot ne Shqiperi nje rekord me votimit nje anetar nje vote Kjo pjesemarrje masive per zgjedhjen e kryetarit eshte deshmia e besimit te demokrateve tek partia jone shte shenje se ata jane te forte dhe se ata jane bashke por edhe tregues se demokratet jane gati te punojne bashke shte mesazhi se e ardhmja e PD-se eshte e sigurtp pDua te falenderoj te gjithe anetaret qe moren pjese Dua te falenderoj komisioneret numeruesit dhe vezhguesit qe punuan me perkushtim Dua te falenderoj Eduard Selamin qe i vleresoi demokratet dhe shkoi para tyre me nje projekt dhe u beri thirrje te marrin pjese dhe ta votojne Sot jam i prekur dhe mirenjohes ndaj te gjithe ju demokrateve per besimin qe me dhate Une i njoh shqetesimet tuaja i di brengat dhe njoh shpresatp pVota juaj per mua eshte nje borxh i madh borxh qe do tua kthej duke punuar cdo cast Borxh qe mund te kthehet vetem duke e kthyer Partine Demokratike ne drejtimin e fateve te vendit Vota e 60 mije demokrateve konfirmoi dje se kauza jone e zgjedhjeve te lira e clirimit te vendit nga droga dhe kthimit te politikes tek qytetari eshte kauza e drejte e kohes eshte kauza me me shume mbeshtetes te lire dhe nje kauze qe do te shkoje perpara pa u ndalurp pGara tregoi se PD eshte nje parti e madhe perendimore parti evropiane Ne demokratet vertet humben zgjedhjet por nuk humben besimin tek partia jonep pstrongFtese per kundershtaret 8211strong Duhet te garantoj te gjithe anetaret se ju do te shpreheni do te vendosni cdo dite e ne vijim se kush do te jete drejtuesi i juaj do kush qe do te marre pushtet nga demokratet do ta dije mire kete dhe nuk do ta harroje per asnje cast Akti i djeshem nuk eshte aspak nje dere e mbyllur dhe tregon qe cdo kush qe zgjedh zgjedhjet e lira dhe te ndershme qe zgjedh qytetarin dhe jo rehatine personale qe vendos te luftoje drogen krimin dhe korrupsionin eshte i mirepritur eshte pjese e jona dhe jemi te gezuar ta kemi mes nesh edhe nese per nje moment ka humbur rrugenp piframe styleborder none overflow hidden srchttpswwwfacebookcompluginsvideophphrefhttps3A2F2Fwwwfacebookcom2FOraNewsRTV2Fvideos2F9605147274069832Fampshowtext0ampwidth560 width560 height315 frameborder0 scrollingno allowfullscreenallowfullscreeniframep pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Nje rakete leshohet drejt Rripit te Gazes]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089963/titulli/Nje-rakete-leshohet-drejt-Rripit-te-Gazes pNje rakete u nis nga Rripi Verior i Gazes heret ne mengjes te dielen sipas Forces Mbrojtese te Izraelit IDF Arma 8220shpertheu mes ajrit8221 sipas njoftimit Askush nuk u plagos ne sulmin e dyshuar tha ushtria izraelite pa dhene menjehere detaje te metejshmep pRaketa e4 dyshuar thuhet se u drejtua ne rajonin bregdetar te Ahskelonit ne Izraelin jugor raportoi Times of Israelp pAsnje sinjal alarmi nuk eshte aktivizuar pasi shperthimi ka ndodhur 8220relativisht heret8221 gjate fluturimit te tijp pIncidenti vjen ne mes te tensioneve ne rritje ne rajon teksa Izraeli ka forcuar pranine e tij ushtarake ne Bregun Perendimorp pTe pakten tre izraelite u vrane dhe nje tjeter u plagos ne nje sulm me thike nga nje 20-vjecar palestinez ne Bregun Perendimor ne Halamish te premten natenp pIzraeli ngriti nivelin e alarmit te sigurise dhe dergoi mijera trupa shtese ne zone pas sulmit vdekjeprures me thikep pTe premten vone presidenti i Autoritetit Palestinez PA Mahmoud Abbas njoftoi se PA po ngrinte te gjitha kontaktet me Izraelin pas mosmarreveshjeve ne lidhje me vendin e shenjte te Jerusalemit dhe dhunen gjate diteve te kaluarap pPerleshjet shperthyen pas vendimit te Tel Avivit per te instaluar detektore metali ne malin e tempullit referuar nga muslimanet si Haram al-Sharif ne qytetin e vjeter ne Jerusalem Vendi eshte i shenjte si per hebrenjte ashtu edhe per myslimanetp pAbbas qe ka bere thirrje per heqjen e barrierave te instaluara ne menyre te njeanshme per njerezit qe te jene ne gjendje te 8220luten me dinjitet8221p pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Lind nje tjeter President si Duterte i Filipineve]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089962/titulli/Lind-nje-tjeter-President-si-Duterte-i-Filipineve pPresidenti indonezian Joko Widodo ka urdheruar oficeret e policise te qellojne tregtaret e droges ne vend nese ata perpiqen ti rezistojne arrestimin duke u krahasuar menjehere me homologun e tij filipinas Rodrigo Dutertep p8220Ju thashe te jeni te vendosur vecanerisht me tregtaret e huaj te droges qe hyjne ne vend dhe rezistojne arrestimit Qelloni Mos kini meshire ka thene Widodo te premtenp pAi beson se vendi i tij po perballet me nje 8220emergjence8221 kur eshte fjala per trafikimin e drogesp pem8220Ne jemi me te vertete ne nje situate emergjente ne trajtimin e trafikut te droges8221em tha aip pVerejtjet e tij kontradiktore i bejne jehone atyre te Duterte i cili pasi u zgjodh President nisi nje goditje brutale ndaj tregtareve te droges dhe por edhe perdoruesve te lendeve narkotike duke vrare mijera prej tyrep pNe mars Duterte leshon nje paralajmerim per tregtaret e droges 8220Ju do te vdisni8221p pem8220Ose me vrit ose po te vras8221em shtoi ai 8220emUne jam i angazhuar per te ndaluar drogenem u shprehp pIndonezia eshte e njohur per ligjet e ashpra te droges te cilat shpesh perfundojne ne ato qe denohen duke paguar cmimin perfundimtar Widodo eshte kritikuar per urdherimin e vdekjes se trafikanteve te denuar te drogesp pIndonezia ka ekzekutuar 18 persona per trafik droge pasi qe Widodo mori detyren ne 2014 Australianet Myuran Sukumaran 33 vjec dhe Andrew Chan 31 ishin midis tete kontrabandisteve te denuar te cilet u vrane nga skuadra e pushimit ne prill te vitit 2015p pUrdhri i se premtes 8216Mos i meshiro8217 erdhi nje jave pasi policia indoneziane vrau nje burre tajvanez ne nje qytet afer kryeqytetit Xhakarta Njeriu thuhet se eshte pjese e nje grupi qe perpiqet te kontrabandoje nje ton metafetamine kristali ne vendp pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Ftesa e Trump Duterte E kam pare Ameriken dhe eshte e keqe]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089961/titulli/Ftesa-e-Trump-Duterte-E-kam-pare-Ameriken-dhe-eshte-e-keqe pPresidenti i Filipineve Rodrigo Duterte i vleresuar me pare dhe i ftuar nga Presidenti Trump per te shkuar ne Shtepine e Bardhe tha se nuk do te vizitoje asnjehere Shtetet e Bashkuara gjate ose pas mandatit te tij sepse ai eshte nje vend i keqp pVerejtjet e Duteres per nje nga aleatet me te vjeter te Filipineve ishin ne pergjigje te senatorit republikan Jim McGovern D-Mass i cili tha se do te protestonte nese udheheqesi filipinas do te shkonte ne SHBAp pem8220Nuk do te kete kurre nje kohe qe une do te shkoj ne Amerike gjate mandatit tim apo edhe pas mandatit Pra cfare e ben ate djale te mendoje se do te shkoj ne Amerike E kam pare Ameriken dhe eshte e keqe 8220em u tha Duterte gazetareve te premtenp pMcGovern udhehoqi nje degjim ne Kongres te enjten mbi luften e droges te Duterte qe ka rezultuar ne nje vrasje masive te te varurve dhe tregtareve te dyshuar ne Filipinep pMe shume se 7000 vdekje jane raportuar qe nga 1 korriku 2016 deri me 21 janar sipas Policise Kombetare filipinase Vrasjet jane kryer nga policia dhe njerez te paguarp pGrupet e te drejtave te njeriut e kane kritikuar ashper metoden e liderit filipinas ne crrenjosjen e problemit te droges ne vendin e tij duke permendur mungesen e procesit te duhur dhe vrasjeve qe synonin te varfritp pSenatori republikan McGovern tha ne fjalen e tij se cdo vrasje ose ekzekutim pa u gjykuar eshte thjesht vrasjen e qellimshmep p8220emAsnje arrestim Asnje urdher Asnje vendim gjykate Asnje juri Thjesht vrasjeem tha aip pem8220Nese ai vjenDuterte une do te drejtoj protesten8221em tha kongresisti 8220emNe duhet te jemi ne anen e mbrojtjes se te drejtave te njeriut8221em shtoi aip pp pOra Newstvp pp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Muzikanti i bie kitares nderkohe qe behej operacion ne tru]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089960/titulli/Muzikanti-i-bie-kitares-nderkohe-qe-behej-operacion-ne-tru pNje muzikant nga India ka filluar duke i rene kitares nderkohe qe po behej operacion ne tru ne menyre qe mjeket te siguroheshin qe cdo gje po ecte mire dhe nuk kishte asnje problemp pAbhishek Prasad iu dha kitara nga vete mjeket gjate operacionit shume te komplikuar per te trajtuar nje crregullim te rralle neurologjik te quajtur 8216musicians dystonia8217 qe shkakton kontraktim te pavullnetshem te muskujve dhe gjendje anormalep pPara operacionit 37-vjecarit kishte ngerc ne gishtat e njeres dore gje qe nuk e lejonte te luante ne kitare por pas 7 oresh nderhyrje u sherua plotesishtp pemGjate gjithe operacionit Abhishek ishte plotesisht i zgjuar dhe po luante me kitare pasi ky problem vjen vetem kur ai perpiqet te luajeem-eshte shprehur doktori Sharan Srinivasan emReagimi i tij ishte shume i rendesishem per te lokalizuar vendndodhjen e sakte te crregullimitemp pNdersa per muzikantin kjo ishte nje pervoje e pabesueshmep pemIsha shume i habitur qe gishtat e mi permiresoheshin ne menyre magjike-emtha Abhishekem Deri ne fund te operacionit gishtat e mi ishin sheruar plotesisht dhe mund ti levizja si me pareemp pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Transmeton live ne Facebook teksa policia e ndjek ne menyre spektakolare ne plazh]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089959/titulli/Transmeton-live-ne-Facebook-teksa-policia-e-ndjek-ne-menyre-spektakolare-ne-plazh pNje 27-vjecar po perballet me akuza te shumefishta pasi nje ndjekje te rrezikshme me shpejtesi te larte ne nje nga plazhet e Floridasp pRyan Stiles transmeton krimin e tij me alkool Live ne Facebook perpara se te kapetp pNdjekja spektakolare ne plazh zgjati vetem 9 minutap pem8220Do te vdesim8221em bertiti ai ne nje momentp pem8220Ka rreth 100 prej tyre Ata jane gati per te qelluar8230 Tani kemi shume police prapa neshem shtonp pAi e mbajti kameran jashte dritares ne nje moment per te filmuar nje nga makinat e policise ne ndjekjep pMomente me vone Stiles qellimisht rrezoi disa karrige dhe cadra ne plazhp pStiles nuk e ndaloi makinen e tij derisa arriti ne skajin verior te ishullit Caladesi ku ai vraponte ne nje rruge pa kryep pSapo e kuptoi se nuk kishte rrugedalje Stiles filloi te hidhte nje shishe me uiski kanadeze te mjegullt Me pas kamera u fikp blockquote classtwitter-video data-langen p dirltr langenHigh speed chase along California beach captured on camera a hrefhttpstcoxrPpZbX9EohttpstcoxrPpZbX9Eoa a hrefhttpstcofdm32MbhH4pictwittercomfdm32MbhH4ap p RT RTcom a hrefhttpstwittercomRTcomstatus885720513443647488July 14 2017apblockquote pscript async srcplatformtwittercomwidgetsjs charsetutf-8scriptp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Selena Gomez feston ditelindjen mungon The Weeknd]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089958/titulli/Selena-Gomez-feston-ditelindjen-mungon-The-Weeknd pYlli i Hollywood Selena Gomez ka festuar mbremjen e se shtunes 25 vjetorin e saj prane njerezve me te dashur te sajp pKengetarja ka publikuar disa fotografi nga festa e rrethuar me tullumbace dhe nga njerezit e saj me te dashur me fansat e saj si edhe mirenjohjen qe ka per tap pFaleminderit te gjitheve per urimet qe me keni dhene per ditelindje Jam shume e bekuar SHume prej jush nuk e kuptojne se sa shume vlere keni ju per mua Une ju dua Mendoj se 25 do te jete shume epike-shkruan kenegtarjap pAjo cfare vihet re eshte mungesa e The Weeknd i cili ka qene i angazhuar me disa koncerte ne France Shume nga kometuesit kane komentuar duke e pyeter se perse nuk ndodhet prane te dashures se tij dhe nuk i ka bere dedikim per 25-vjetorin 8220Perse nuk ke postuar dedikim pe ditelindjen e Selenes8221p pNderkohe kengetari ka postuar nje video ne InstaStory dhe shkruan Rruges per tek ty mbretereshe8221 gje qe nenkupton se mbas mbarimit te koncertit eshte nisur per tek dashuria e tijp pimg classalignnone size-full wp-image-1050045 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017071-39jpg alt width600 height601 img classalignnone size-full wp-image-1050044 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017072-44jpg alt width601 height594p pimg classalignnone size-full wp-image-1050040 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017072037091810644483536913431558584107njpg alt width640 height960 img classalignnone size-medium wp-image-1050041 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201707202272871064448360358009863991851njpg alt width640 height960 img classalignnone size-medium wp-image-1050042 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201707202921921064448413691337602095969njpg alt width640 height960 img classalignnone size-medium wp-image-1050043 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017072028991110644488403579611952988188njpg alt width640 height960 img classalignnone size-medium wp-image-1050046 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201707the-weekndjpg alt width917 height449 srcsethttpwwworanewstvwp-contentuploads201707the-weekndjpg 917w httpwwworanewstvwp-contentuploads201707the-weeknd-768x376jpg 768w sizesmax-width 917px 100vw 917px p pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Nuk njihet aktorja e famshme publikon foto para dhe pas humbjes se peshes]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089957/titulli/Nuk-njihet-aktorja-e-famshme-publikon-foto-para-dhe-pas-humbjes-se-peshes pJennifer Ellison ka shokuar fansat e saj pasi publikoi nje foto perpara dhe pas humbjes se peshes se saj dhe dallimi ishte trondites Aktorja e famshme ka humbur 20 kilogram dhe duket mahnitesep p34-vjecarja e veshur me fustan te ekspozoi format e saj trupore te palestruarap pJennifer mori fame ne Brookside ne vitin 1998 ku luajti rolin e Emily Shadwick deri ne vitin 2003p pAktorja gjithmone ka qene e hapur persa i perket tmerrit qe perjetonte per shkak te peshes se saj dhe perpjeket qe bente per tu dobesyuar Me ne fund ia arriti qellimit dhe eshte ne nje peshe idealep pimg classalignnone size-medium wp-image-1050067 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017072-45jpg alt width592 height595 img classalignnone size-full wp-image-1050068 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads2017071-40jpg alt width588 height598p pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Pas skandalit Blac Chyna ne krahet e te dashurit te ri]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089956/titulli/Pas-skandalit-Blac-Chyna-ne-krahet-e-te-dashurit-te-ri pBlac Chyna vetem pak kohe pas skandalit me ish te dashurin Rob Kardashian eshte hedhur ne krahet e te dashurit te rip p29-vjecarja ka publikuar nje video ne Instagram ku shihet duke u puthur me kengetarin Mechie Ajo cfare bie me shume ne sy eshte tatuazhi 24-vjecarit 8216BC8217 pas veshit te tij dedikuar modeles dhe ish-striptistesp pChyna u pershi ne nje skandal nga Rob i cili publikoi nje video ku ajo e tradhtonte duke deklaruar se ka fjetur me 8 meshkuj brenda nje muaji Por ky lajm nuk eshte aspak problem per modelen e cila ka vazhduar jeten e saj ne krahet e nje mashkulli tjeterp pimg classalignnone size-medium wp-image-1050084 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201707blac-chyna-mechie-2-d3376e4c-fff2-4eb9-875b-5e8c97d3853ajpg alt width620 height616 img classalignnone size-medium wp-image-1050085 srchttpwwworanewstvwp-contentuploads201707blac-chyna-mechie-3-f6d185be-4447-40e7-bb84-7bfdfe124576jpg alt width620 height672p pOranewstvp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Analistet Kosova po futet ne krize institucionale]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089955/titulli/Analistet-Kosova-po-futet-ne-krize-institucionale pPergatitjet per zgjedhjet lokale te cilat jane parapare qe te mbahen me 22 tetor te ketij viti tashme kane filluar por ende nuk jane krijuar institucionet qendrore te vendit pas zgjedhjeve nacionale te 11 qershoritp pNjohes te rrethanave politike nuk shohin probleme teknike ne rast se respektohen procedurat ligjore dhe kushtetuese per mbajtjen e ketyre zgjedhjevep pPor ata parashohin krize institucionale e cila gjithsesi sipas tyre do te ndikoje negativisht edhe ne pushtetin lokal raporton RTV21p pPolitologu Ramush Tahiri thote se ende nuk eshte caktuar data e konstituimit te Kuvendit Ndersa PAN-i ende nuk ka mbajtur mbledhje per ta kandiduar zyrtarisht Ramush Haradinajn si mandatar per formimin e Qeverise tha Tahirip pNdersa analisti Bajrush Morina thote se vonesat ne konstituimin e institucioneve qendrore do te ndikoje ne mbajtjen e zgjedhjeve lokalep pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap <![CDATA[Selami Pranoj rezultatin e zgjedhjeve i telefonova zt Basha]]> 2017-07-23T16:27:13+00:00 2017-07-23T16:27:13+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048089954/titulli/Selami-Pranoj-rezultatin-e-zgjedhjeve-i-telefonova-zt-Basha pKandidati per kryetar te Partise Demokratike Eduard Selami i cili humbi zgjedhjet perballe Lulzim Bashes tha se pranon rezultatin dhe se i ka telefonuar ztBasha duke i uruar fitorenp pstrongSelamistrong emKa nje votim ky votim eshte bere dhe une respektoj cdo votim Kam telefonuar ztBasha sot dhe i kam uruar fitoren dhe ju bej thirrje te gjithe demokrateve dhe atyre qe nuk kane votuar per mua hajdeni te bashkohemi qe ti japin Shqiperise nje opozite te forte dhe une do te jap te gjithe kontributin tim qe kjo te realizohet emp pemPavaresisht se zgjedhjet ishin te pabarabarta ky ishte nje hap i rendesishem perpara Une kam hartuar nje platforme konkrete qe zgjedhjet e tjera qe do te vijne te jene me te mira dhe une mendoj se Partia Demokratike ka dale me e forte dhe une do te jape kontributin tim si anetar i PD qe ajo te kthehet ne shprese per te gjithe shqiptaretemp pOra Newstvp pp pTe paret per lajmin e fundit Ndiqni a hrefhttpwwworanewstvOranewstva ne a hrefhttpswwwfacebookcomOraNewsRTVfreftsFacebooka dhe ne a hrefhttpstwittercomOraNewsRTVTwitterap - Arkiva Shqiptare e Lajmeve