Lajme nga Gazeta-55 2023-06-04T10:21:17+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Rreziku i MrBetonitShkaterrimi i mbi 60 viteve investim ne Teatrin e Operes dhe ne Teatrin Kombetar]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023952/titulli/Rreziku-i-MrBetonitShkaterrimi-i-mbi-60-viteve-investim-ne-Teatrin-e-Operes-dhe-ne-Teatrin-Kombetar div idcontent-area div classpost-image img width233 height400 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201609Arben-Skenderi-233x400jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altArben Skenderi div pPlani ogurzi i Edi Rames nisur qe nje dekade gjysem me pare sot u zyrtarizua publikisht me te gjithe perberesit e tij duke filluar me nje mashtrim dhe deformim te historise se TKOB-se me percaktimin si vit i 60-vjetorit te krijimit ne nje kohe qe shfaqja e pare operistike daton me 27 nentor te vitit 1953 me Operen Rusalka ne skenen Teatrit Kombetarp pPor dhe pak dite sepse ky tempull i teatrit Shqiptar se bashku me TKOB-ne jane pjese e skenarit te mafies se betonit e cila sot jo vetem me Edi Ramen ne krye por dhe me mbeshtetjen e Erion Velise do te nisin shkaterrimin e ketij monumenti kulture qe ne cdo vend te Evropes se civilizuar do ti ishte nenshtruar nje procesi restaurimi e kurre se si zevendesimit me nje tjeter salle betoni te perfshire ne katin e pare te ndonje nje kulle shumekateshe si te ishte ambient i rendomte supermarketi dhe kjo ne rastin me te mirep pNe boten e civilizuar te artit dhe ne vende si Franca te ciles i referohet kryeministri teatrot kombetare jane qindra vjecare restaurohen vazhdimisht ruhen e mirembahen si vlera kombetarep pNuk jemi kunder skenave dhe hapesirave alternative apo eksperimentale ato jane te nevojshme por nese ato na serviren si zgjidhja e vetme ne kurriz te cka kemi ndertuar me mund dhe qe eshte pjese e identitetit te artit tone te kultivuar atehere ketu kemi te bejme me mediokritet dhe klientelizem dhe aspak me dhembshuri per kulturen kombetare apo per gjendjen e artit ne vendp pAsnje projekt nuk diskutohet paraprakisht as me artistet as me specialistet e fushave por si diten e sotme artistet dhe njerezit e kultures perdoren sa per dekor e me detyrim ne spektaklin e Rames me lista te mire perzgjedhura si ne kohen e partise se punesp pPo zhvishen artistet nga kontributet po zhvishen institucionet nga historiku i tyre po behet larje truri me propagande ne te gjitha nivelet per te krijuar alibite e nevojshme per shkaterrimet qe kane nisur Dhe gjithe kjo sepse Edi Rama e ka ende te fresket periudhen kur e nisi kete shkaterrim e i kujtohet mire qe artistet e bllokuan atehere e do ta bllokojne dhe sotp pPikerisht frika qe ai ka nga kjo shtrese e shoqerise ne te cilen asnje here nuk beri dot pjese as ketu e as andej nga u sorrollat disa vite duke bere zhgarravina per turiste tani po i kthehet ne ankth dhe ai e di mire qe nuk ka per ta shkaterruar dotp pFaktet tregojne se qe ditet e para te marrjes se pushtetit eshte marre personalisht me artistet e njerezit e kultures duke i percare duke i zhvleresuar duke i katandisur deri per buken e gojes pjesen derrmuese te tyre qe nga uljet e rrogave e deri te terrori neper institucione jo vetem nga komplekset e renda qe ka por sepse revanshi i tij me mafien e betonit nga mbrapa eshte e vetmja rruge qe ai ka zgjedhur per te sunduar e per te fabrikuar historine e tij te deshtuarp pDhe sot si nje dekade e gjysem me pare me te njejtet njerez per te njejtin qellim po perdor te njejtat metodap pSot Edi Rama ka folur serish per tulla e llac por asnje fjale per artin e artistet asgje per problemet thelbesore qe kane ata ne te perditshmen e tyre asgje per krijimtarine kombetare asgje per reformat e trompetuara asgje per ndonje plan strategjik zhvillimi asgje per cka do te ndodhi me trupat si te TKOB-se ashtu dhe Teatrit Kombetarp pSi do te munden te zhvillojne aktivitetin e tyre ne ambiente alternative kur as per sy e faqe mendimi i tyre nuk eshte konsultuar ne asnje moment dhe realisht asgje te parashikuar ne kete drejtim nuk kap pAs partia e punes se sistemit komunist nuk guxonte te mos merrte mendimin dhe ekspertizen e njerezve me me autoritet te fushave Nuk guxonte te vepronte pa mendimin e esk Zadese Feim Ibraimit Nikolla Zoraqit Avni Mules Tish Daise e shume te tjereve qe krijuan kete tradite me te cilen ne krenohemi e qe vete Edi Rama rend per ta keq perdorur per PR-in e tij sa here qe i jepet mundesiap pshte e pa pranueshme qe sot pas dy dekadash demokraci nje ikone e teatrit Shqiptar si Robert Ndrenika te ndihej i deshperuar deri ne piken e veteflijimit per te mbrojtur teatrin perballe babezise dhe pabesise se pushtetitp pTe tille ndihen shume e shume artiste qe kjo qeveri i ka lene pa ze e i ka shtypur me te gjitha format por kujdes Edi Rama se ti e di qe nuk luhet me ta ti ju a ke friken dhe ata do te ta kthejne restonp pstrongAutori eshte Drejtues i Departamentit te Kultures Rinise dhe Sporteve ne Partine Demokratikestrongp div <![CDATA[Shenjim i demarkacionit nderveti]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023951/titulli/Shenjim-i-demarkacionit-nderveti div idcontent-area p p p p pShenjimi i kufirit te Kosoves me vendet perreth perfshire Malin e Zi perben nje proces per te cilin te gjitha forcat politike as qe e vene ne medyshje Sidomos per shtetin e ri te dale me lufte qysh prej 18 vitesh kjo eshte domosdoshmeri e ngutshme Ne fund te fundit populli duhet ti kete te percaktuara nderkombetarisht caqet e prones - territorin e republikes se vet Kjo perpjekje e ndermarre nga te dy qeverite permes marreveshjeska nisur prej kohesh por ende nuk ka perfunduar qysh prej nje viti e ca Kosova gjendet e perfshire ne lufte politike te ashper sepse shumica qeverisese kundershtohet fuqishem nga opozita Te dy palet jane ne mospajtim te plote rreth Marreveshjes per Demarkacionin e Kufirit me Malin e Zi Mospajtimi nuk eshte vetem per ceshtje emervendesh ne kufirin ndares qe duhet te shenjohet por skajshmerisht te kunderta jane qendrimet mbi numrat Qeveria e dy partive kryesore ne koalicion ka deklaruar pafundesisht qenga nenshkrimi i kesaj marreveshje Kosova nuk humbet asnje milimeter toke dhe Malit te Zi nuk i shtohet asnje milimeter ne territor e shprehur numerikisht do te thote 0 meter katror Ndersa opozita kembengul se Kosoves i behet nje tradhti kombetare sepsesipas marreveshjes se pergatitur Malit te Zi i falen 8000 hektare toke siperfaqe qe disa here shprehet ne 82 kilometra katrore Kjo nyje e lidhur fort eshte ne kete gjendje parlamenti i Malit te Zi e ka ratifikuar marreveshjen atje nuk eshte verejtur asnje proteste nga opozita as para dhe as pas miratimit madje kryeministri Milo Gjukanovic ka thene se Mali iZi i ka kryer te gjitha veprimet e duhura dhe se nuk ka kurrfare mospajtimi me autoritetet e Kosoves per vijen kufitare qeveria e Kosoves e ka gati marreveshjen dhe mbeshtetet fuqishisht nga faktori nderkombetar madje Bashkimi Europian e kushtezoi ratifikimin e saj me heqjen e vizave kurse opozita nuk terhiqet nga argumentet dhe kundershtimi i vet deri i dhunshem duke perdorur foltoren e kuvendit sheshet dhe rruget protestat e shumta dhe bombolat me gazlotsjellesp pShteti i Kosoves eshte i vogel ne territor po ashtu dhe me popullsine e tij Kufiri me Malin e Zi nuk eshte nje vije kufitare e pafund ruse kanadeze amerikane apo kineze Ate vije kufitare te shkurter e pershkojne me kembe pa u lodhur edhe barinjte e atyre aneve duke u capitur pas tufave te dhenve e dhive Por mosperputhja e plote mes dypaleve dhe lufta politike e eger ndermjet tyre - njera thote se Kosova nuk jep asnje milimeter territor tjera kembengul se Malit te Zi i falen 82 kilometra katrore pra njera pale mbron numrin 0 milimeter toke dhe pala tjeter numrin 8000 ha siperfaqe - i ka vene me kohe dhe po i mbajne nen mjergull te dendur njerezit Ata nuk dine te thone se cila eshte e verteta e Demarkacionit 0 milimeter a 8000 hektare 8000 hektare a 0 milimeter Ata nuk marrin pergjigje te besueshme duke ua perseritur se Kosova nuk humbet asnje milimeter toke Transparenca e plote ka qene e domosdoshme qe ne nisje sepse vija kufitare nuk eshte si nje ligj i miratuar nga 80 deputete ne kuvend i cili edhe shfuqizohet dikur nga jeta apo ndryshohet me vone per tiu pergjigjur me mire rrethanave te tjera Vijat kufitare nuk jane as te shumices as te pakicesas te qeverive dhe as te opozitave vetem populli dhe territori perbejne dy elementet baze te cdo shteti Vijat kufitare pasi percaktohen e vendosen me marreveshje nuk levizen me ose edhe nese jane ndryshuar kjo ka ndodhur pergjithesisht me lufte apo me force sic qe aneksimi i gadishullit te Krimese nga Rusia Pikerisht per kete nuk eshte kurre e mjaftueshme perpjekja per transparence te plote dhe gjitheperfshirja ne miratimin e marreveshjes per shenjimin e kufirit Pershembullne konfliktin politik te perhershem dhe skajshmerisht te ashper ne Shqiperi edhe sot e kesaj dite i permendet ShenNaumi Mbretit Zog Vetem gjitheperfshirja ose konsensusi jane menyra qe nuk e lene litrarin jashte varrit per sherre te mevonshme dhe neper vite Por ne Kosove pershkak te mungeses se sjelljes se paleve ne konsensus ne vend te demarkacionit te kufirit me Malin e Zi eshte shenjuar demarkacioni i percarjes se hatashme nderveti mes forcave politike ne pushtet dhe atyre ne opozite nje hon ndares rreth ceshtjes edhe mes njerezve te thjeshte qe lakohet ne cdo qytet e fshat duke ndikuar per keq edhe per zgjidhje te tjera te rendesishmeVija kufitare mbi kreshtat e maleve dhe livadhve ndermjet dy vendeve ka zbritur e zene vend mes njerezve forcave politike madje dhe me skena dhune Ndoshta kjo i ka dhene argument kryeministrit malazez Milo Gjukanovic i cili sipas agjencise Beta tha ne Ulqin se per shenjimin e kufirit Problemi eshte i brendshem dhe i perket politikes se brendshme te Kosoves Nje dite me pas kryeministri Isa Mustafa beri me dije per mediat se i ka ftuar forcat e opozites AAK Nisma Vetevendosja si dhe Listen Serbe per te biseduar rreth marreveshjes perpara se te shqyrtohet ne kuvendp pTejkalimi i mospajtimit te thelle sa nje humnere permes transparences dhe provave bindese se duke shenjuar kufirin sipas marreveshjes Kosova nuk humbet nga territori i saj asnje milimeter apo sipas opozites ajo humbet 8000 ha territor eshte domosdoshmeri e nje rendesie aq te madhe sa kjo do ti sherbente me vone kur te vije koha e duhuredhe percaktimit te vijes kufitare me Serbine qe do te jete dicka me e veshtire per te dy vendet Nje marreveshje per kufirin qe nuk i le ne konflikt dy shtete fqinje pa dyshim eshte e duhura por nese kjo marreveshje behet shkaterruese e marredhenieve te brendshme duke i ndare e percare njerezit e shtetit te vet pa asnje medyshje ajo do te gjykohet historikisht e keqe Shembulli me i fresket gjendet ne Shqiperi reforma ne drejtesi ishte nje beteje e gjate e ashper perplasese mes pozites dhe opozites por arritja e konsesusit sidoqofte me ne fund ndodhi Kurse konsensusi mbi te verteten e vijes se kufirit Kosove - Mali iZi eshte edhe me i rendesishem se sa disa ndryshime kushtetuese Shtetit te ri nuk i duhet paqe me Malin e Zi dhe lufte nderveti Demarkacioni mes paleve politike dhe njerezve te thjeshte brenda ne Kosoves do te ishte me i dhimbshem dhe me i gjate nder vite nese qeveria do ta ratifikonte demarkacionin e kufirit me Malin e Zi me votat e Listes Serbep div <![CDATA[Sherefedin Shehu projeksioni i dibraneve]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023950/titulli/Sherefedin-Shehu-projeksioni-i-dibraneve div idcontent-area pVetem tre dite i ndajne dibranet nga shansi luksoz per ta cliruar veten te ardhmen e tyre dhe te femijeve te tyre nga ai peng njevjecar ngerci e abuzimi prej interesave dhe monopoleve Kete shans atyre ua krijoi parasegjithash Partia Demokratike dhe koalicioni opozitar qe ajo kryeson me perzgjedhjen e saj per tia besuar Sherefedin Shehut garen per kreun e bashkise se Dibresp pShumica e dibraneve dhe vecanerisht elita intelektuale e Dibres besojne se ai e ka fituar tashme kete sfide pas nje fushate elektorale ku spikaten kultura njerezore aftesite drejtuese e bashkerenduese dhe veshtrimi drejt se ardhmesp pSherefedin Shehu eshte projeksioni i dibraneve Ai do te fitoje pasi ne nje muaj kontaktesh te drejtperdrejta qytetaret e Peshkopise Maqellares Kastriotit Brezhdanit e Tominit Muhurrit Luznise e Selishtes idhnes Dardhes e Recit Lures Slloves e Kalase se Dodes gjeten tek ai nje dore te dhembshur nje zemer te ndjeshme nje mendje te kthjellet dhe nje inteligjence te devotshme per ti dhene fund peisazhit acarues qe shkaktoi qeverisja skandaloze dhe vete skandali i ish kryebashkiakut socialist Shukri Xhelilip pQe ne fillim te fushates dibranet vleresuan percaktimin e kesaj kandidature si nje prej vendimarrjeve me te mencura te Partise Demokratike qe respekton qytetarine e Dibres dhe vlerat e rendesishme njerezore te te gjithe shqiptareve Kjo per faktin se Sherefedin Shehu eshte nje prej njerezve te shumerespektuar ku jane bashkuar ne menyren me te mire aftesia e shquar profesionale dhe morali njerezor me i mire shqiptar Edhe vendimi i tij vetiak per te pranuar per te kandiduar per kryetar te Bashkise se Dibres eshte nje veprim qe meriton respekt dhe mirenjohje si nga Partia Demokratike dhe grupimi politik i qendres se djathte qe ai perfaqeson ashtu edhe nga qytetaret dibranep pSherefedin Shehu do te fitoje sepse eshte i afert dhe i respekton njerezit Ai eshte perzgjedhja e duhur ne krye te Bashkise se Dibres Karriera e tij e deritanishme politike dhe qeverisese nuk ka nevoje te komentohet per nga sukseset dhe arritjet e shumta por ajo qe qendron ne themelin e te gjithave dhe qe premton me shume prej te gjithave eshte perkushtimi dhe idealizmi i tij Garanci per fitoren e tij te merituar me 11 shtator eshte gjithashtu dashuria me te cilen ai merr persiper te kryeje punet publike Ne kete gare ai u shfaq plot energji duke shfrytezuar te gjitha hapesirat e nje konkurrence te forte e te ndershme zgjedhore per te bere te mundur fitoren e tij Ai arriti ti binde dibranet se kete sfide do ta fitoje duke i sjelle kesisoj Dibres nje vizion te ri i cili u nderpre ne vitin 2013 Ishin vertete bindese dhe te argumentuara alternativat e tij ne mbeshtetjen e sistemit te vaditjes ne bujqesi per te cilen Dibra ka shume nevoje por edhe permiresimin e infrastruktures duke perfshire rruget energjine elektrike ujin e pijshem qe do te mundesojne jo vetem afrimin e fermereve me tregun por do krijoje dhe mundesi te medha per turizmin malor per te cilin Dibra ka potenciale shume te medha Dhe ajo qe eshte me kryesorja Rruga e Arbrit nga kryebashkiaku i ardhshem demokrat konsiderohet si borxhi qe PD u ka dibraneve dhe premton realizimin e ketij projektip pNdersa rivalin e tij qe ne fillim e zuri paniku duke ecur ne drejtimin e gabuar duke rene pre e imazhit te tij korruptiv Ai mbart imazhin e baltosur te Gjiknurit dhe si perfaqesues i forces me te erret qe ka njohur Dibra dhe Shqiperia do te pesoje disfaten e radhes Drejt saj e con edhe origjina e tij si biri i ish-sekretarit te dyte te Komitetit te PPSH-se Diber i cili ne kohen e tij leshonte deri dhe brockulla te tilla si Kapitalistet organizojne kampionatin boteror te futbollit per te na penguar ne ne realizimin e planit te nxjerrjes se kromit p pDhe e gjithe fushata e tij qe e njeriut pa ide e vizion duke u fukusuar vetem te hapja e deres se bashkise dhe spitalit qe vete ai dhe sera e tij i kane ndotur aq shume sa dibraneve te ndershem e patriot u vjen ndot prej tij Ata smund te votojne sozine e Shukriut qe i damkosi me njollen e vrimes se brekevep pDibranet jane me te motivuar se kurre per tia rikthyer bashkine Partise Demokratike e cila zgjodhi per ta drejtuar ate nje nga zerat me te spikatur Sherefedin Shehu eshte nga ata qe me mire se kushdo tjeter din te projektoje te ardhmen progresiste te Dibresp pNen drejtimin e Sherefedin Shehut Bashkia e Dibres do te perparoje me shpejtesi dhe do te rifitoje kohen e humbur nga shperdorimi qe i beri e majta besimit te dibraneve Rruga e Arberit eshte me e pakta qe Zoti Sherefedin Shehu do te beje per Dibrenp pNe kete gare zgjedhore per kreun e bashkise se Dibres u perballen rishtaz dy filozofi krejt te ndryshme politike ajo e se vertetes dhe ndershmerise te perfaqesuara nga e djathta dhe ajo e genjeshtres dhe amoralitetit te perfaqesuara nga e majta e politikes shqiptare Nga kjo pikepamje zgjedhjet e dates 11 shtator per kryetarin e Bashkise se Dibres jane nje rast i mrekullueshem si per dibranet edhe per te gjithe shqiptaret per te treguar se ata vleresojne gjithnje udheheqjen e tyre nga njerezit e afte dhe te ndershem Pas tre ditesh Dibra ka rastin e bukur qe te jete flamurtare e ndryshimit te madh politik qe pritet prej zgjedhjeve te ardheshme parlamentare nga te gjithe shqiptaret dhe aleatet e tyre strategjikep p p p p p p div <![CDATA[Jozefina Topalli Lindita Nikolla te ike e te marre pergjegjesite qe ka sot e gjithe diten]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023949/titulli/Jozefina-Topalli-Lindita-Nikolla-te-ike-e-te-marre-pergjegjesite-qe-ka-sot-e-gjithe-diten div idcontent-area div classpost-image img width600 height400 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201507jozefina-600x400jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altjozefina div p classNoSpacingspan langSQ stylefont-size 120pt font-family Times New Roman spanp p classNoSpacingspan langSQ stylefont-size 120pt font-family Times New Roman spanp p classNoSpacingspan langSQ stylefont-size 120pt font-family Times New Roman spanp p classNoSpacingspan langSQ stylefont-size 120pt font-family Times New RomanIsh krye parlamentarja Jozefina Topalli foli per maturantet ndersa beri nje paralelizem me ate qe po ndodh keto dite ne Shqiperi dhe situaten e viteve te komunizmit kur vete Topallit iu mohua e drejta e studimit per shkak te biografise ndersa ajo e kujton keshtu ate moment Kurre nuk kam qa sesa diten qe me nderprene endrren time per shkollim Mua me vjen mire qe juve nuk ua kane bere nje gje te tille se nuk ia uroj askujt Me pas Topalli vijoi duke iu drejtuar Rames se Nuk jam dakord qe Lindita Nikolla te jape doreheqjen doreheqjen duhet ta jepni Reforma ne arsim eshte e deshtuar sepse eshte bazuar ne klientelizem Sot ju dilni e flisni sikur asgje ska ndodhur Kurre me pare 18 vjecare ne keto 25 vjet nuk kane protestuar ne kete menyre Por ama Topalli rezervoi edhe nje thirrje per ministrin e arsimit Lindita eshte me mire qe te ikesh dhe te marresh pergjegjesite qe ke sot e gjithe diten Por duket se reagimi i Topallit i ka djegur jo pak kryeministrit i cili me nje analize logjiken e te ciles vetem ai mund ta kuptoje u shfajesua keshtu Jozefine pretendoj nga ty te me thuash nje gje Po sikur vajza qe sot ti e more ne krah mesataren ta kete 918 dhe te gjithe ata ta kene mbi 918 ca do besh fare ben ti Jozefine qe tua zbusesh trishtimin U referohesh listave dhe procedurave qe thone te verteten Kjo eshte nje reforme qe per here te pare qe po implentohet ju beni politike duke gjetur viktima- deklaroi Rama Edhe njehere Rama nuk arriti te shpjegoje se cfare do te bejne te rinjte qe kane ngel rrugeve e pa shkolle pasi halli me i madh i tij ishte te sulmonte portalin Jetaoshqef tha Topallispanp p classNoSpacingspan langSQ stylefont-size 120pt font-family Times New Roman spanp div <![CDATA[Maturantet ne kembe kerkojne largimin e Lindita Nikolles]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023948/titulli/Maturantet-ne-kembe-kerkojne-largimin-e-Lindita-Nikolles div idcontent-area div classpost-image img width600 height400 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201609protesta-600x400jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altprotesta div pem emp p p pem emp pemMe dhjetera e qindra maturante jane grumbulluar para hyrjes se Kuvendit per te protestuar kunder reformes qe po rrezikon te ardhmen e tyre Me pankarta ne duar Universiteti i studenteve jo i klienteve Nuk jemi kavie laboratori Rikthim i sistemit merite-preference maturantet kane kerkuar largimin e menjehershem te Lindita Nikolles Maturantet kane folur per pershkallezim te protestes nese Rama-Nikolla nuk terhiqet nga ky vendim klientelistemp p p pNe diten e dyte te protestes kunder sistemit te ri te matures qe la jashte listave paraprake te fitueseve mijera nxenes me nota te shkelqyera maturantet perseriten thirrjen per doreheqjen e ministres se arsimit dhe kerkuan rikthimin e sistemit te vjeter merite-preference Nje grup maturantesh u mblodhen perpara Parlamentit ne diten e dyte te protestes se tyre kunder sistemit te ri te matures qe ndryshoi ne minute te fundit menyren e llogaritjes se pikeve duke lene jashte listave paraprake te fituesve mijera maturante me mesatare te larta Maturantet protestues mbanin ne duar pankarta si Universiteti i studenteve jo i klienteve Nuk jemi kavie laboratori Rikthim i sistemit merite-preference dhe e shoqeruan protesten e tyre me thirrjet turp dhe fishkellima ndaj deputeteve qe po hynin ne parlament Protestuesit i bene serish thirrje ministres se arsimit Lindita Nikolla te jape doreheqjen pasi e quajten te deshtuar skemen e matures se ketij viti Situata u tensionua dhe nxenesit u perballen me policine per disa minuta pas nje perpjekjeje nga ana e tyre per te bllokuar hyrjen e godines se parlamentit duke kerkuar qe ministrja e arsimit Lindita Nikolla ti pergjigjet personalisht kerkeses se tyre per kthimin e sistemit te vjeter sipas te cilit maturantet me nota te larta kishin llogaritur te shpalleshin fitues ne deget e preferuara Zanafilla e problemit nis me goditjen e dy elementeve kryesore mbi te cilet bazohej Matura Shteterore meriten dhe preferencen Ministria e Arsimit per te gjetur formulen sesi te favorizoj klientelen e universiteteve private ka vepruar pjeserisht me ligjin e vjeter te arsimit te larte dhe pjeserisht me ligjin e ri te miratuar vitin e shkuar Maturantet u orientuan gabim qe ne zgjedhjet e lendeve Shume prej tyre zgjodhen lende qe nuk stimulonin fitimin e preferences se tyre Maturantet ishin pergatitur sipas Matures Hyrese qe do te thote se pesha e provimeve te matures ishte superiore ndaj mesatares se pergjithshme ne totalin e pikeve Por ndodhi e kunderta Kriteret e vendosura nga senatet per menyren e perllogaritjes se pikeve si shume midis pikeve nga mesatarja e pergjithshme nga provimet e matures dhe nga grup lendet nuk iu bene te njohura nxenesve ne momentin e aplikimit Ata aplikuan apriori Kjo solli corientimin dhe rastesine e radhes Ministria nderkohe toleroi me dashje levizjen e kritereve te perllogaritjes se pikeve duke krijuar nje mos barazi dhe diskriminimin per maturantet nga vete Universitetet Diku pesha e mesatares se pergjithshme sipas perqindjeve ishte me e larte se ajo e matures ose anasjelltas Diku pesha e grup lendeve sipas degeve e fakulteteve sipas perqindjes qe ze ne totalin e pikeve prevaloi mbi dy te parat Koeficentet ponderues te lendeve berthame apo te thelluar dhe me zgjedhje per te cilat maturantet ishin investuar nuk u moren ne konsiderate Me keto veprime dhe mosveprime Ministria e Arsimit goditi meriten dhe preferencen duke krijuar keshtu nje kaos qe do te vazhdoje gjate Ajo qe shihet qartazi eshte qe Reforma e dyshes Rama-Nikolla po u mbyll deren e universitetit maturanteve qe nuk vijne nga familje mbajtura ekonomikisht por qe kane nje mesatare relativisht te larte Gjithcka po kryhet per te favorizuar klientelenp div <![CDATA[Te kujt jane 100 kafkat ne Dardhe te Kercoves]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023947/titulli/Te-kujt-jane-100-kafkat-ne-Dardhe-te-Kercoves div idcontent-area p p pem emp pemNe diten e katert te hetimeve Prokuroria e Pergjithshme ka mbyllur qasjen te shpella afer vendit te quajtur Dardha ne afersi te fshatit Bacisht te Kercoves ku dite me pare nje ekip speleologesh italiane gjeten mbetje te shumta mortore dhe rreth 100 kafka njerezish Kercovaret besojne se behet fjale per shqiptaret e ekzekutuar gjate vitit 1945 tek vendi i quajtur Geshtenjat e qe me pas trupat te jene bartur ne brendi te shpelles Dardhaemp p p p p pHetues te Prokurorise Themelore te Gostivarit te shoqeruar me eksperte te mjekesise ligjore nga Shkupi Kercova dhe Ohri - ne diten e katert te hetimeve kane mbyllur qasjen te shpella afer vendit te quajtur Dardha ne afersi te fshatit Bacisht te Kercoves ku dite me pare nje ekip speleologesh italiane gjeten mbetje te shumta mortore dhe rreth 100 kafka njerezish Prokuroria e pergjithshme tashme ka dhene udhezime per sigurimin e kontrollit operacional ndersa rastin e ka quajtur me emrin Kafka Ishte nje ekip i speleologeve nga Italia i cili me iniciative te liderit te Bashkimit Demokratik per Integrim Ali Ahmeti nisi hetimet ne kete shpelle per te cilen prej vitesh flitej se ka mbetje mortore te shqiptareve e qe datojne shume vite perpara Momentalisht gjendemi ne nje shpelle te rralle te pazbuluar por qe saktesisht nuk dime se cfare ka Tani per tani kemi pare disa kafka njerezish Na duhet pak kohe per te eksploruar shte nje shpelle shume e vjeter shume e madhe ka shume kanale galeri Ka tre galeri te vogla dhe galeria kryesore ku i gjetem kafkat e njerezve Mbetjet mortore dhe kafkat duhet te jene te vjetra mbi 5 dekada ka thene per televizionin ART te Tetoves nje speleolog italian qe ka pare nga afer kafkat e njerezve Ka me shume se 100 kafka jane te mbuluar me dhe sa me shume qe germojme - aq me shume kafka zbulojme Kjo nuk eshte puna jone sepse ketu duhet te vijne arkeologet Dyshojme qe keto kafka vijne nga ndonje vend me i larget e qe ketu i ka sjell uji Nuk jane te ketij vendi Ndoshta diku me larg ka pasur varreze masive dhe ketu i ka sjell uji u shpreh nje speleolog Ne shpellen e cila ka disa shkembinj jane gjetur disa kafka ashte te njeriut Hetimet vazhdojne ne ditet ne vijim shpella me urdher te prokurorit publik do te sigurohet panderprere kane thene shkurt nga Prokuroria e Pergjithshme e Maqedonise Vendin ku u gjeten kafkat e sigurojne edhe pjesetare te Njesiteve speciale te Maqedonise si dhe polic te uniformuar Prokurori i Prokurorise se Gostivarit Ahmet Ahmeti ka konfirmuar rastin megjithese nuk ka dhene detaje tjera pasi sic eshte shprehur ai per hir te hetimeve informatat shtese do te jepen pasi te perfundoje ekspertizap pBanoret Jane trupat e gjysherve taneNe Kercove ne te kaluaren eshte folur neper dhembe per varreze masive ne nje shpelle afer Kercoves Madje disa speleologeve maqedonas shpella qe tashme eshte pagezuar me emrin Kafka eshte zbuluar qe perpara tetembedhjete vjetesh por per cudi deri me tani institucionet kompetente nuk kane ndermarre asgje per te zbuluar misteret qe po fsheh ajo Mbase nje heshtje e ketille mund te kete qene e qellimshme qe me gjase mund te jete edhe e porositur qe sa me shume te heshtet dhe qe kjo te mbulohet sa me shume te jete e mundur me pluhur harrese dhe te ngerthehet me mister Dhe perderisa opinioni po sorollatet duke kerkuar pergjigje se te kujt jane kafkat neper kuloaret e bisedave ne Kercove po thuren biseda se ato mbetje skeletesh jane te kercovareve te cilet dikur jane pushkatuar pa gjyq tek vendi i quajtur Geshtenjat dhe me pas gjurmet e krimit te jene hedhur ne kete shpelle misterioze Gjyshi me ka thene se te vrarit tek Geshtenjat i kane derguar diku neper shpellat e Kercoves sepse ai vet diku nga vitet e pesedhjeta me ca shoke kane gropuar tek vendi qe i kane pushkatuar njerezit te Geshtenjat dhe skane gjetur gje Dhe nga numri qe thone se jane aq eshtra del se te vraret tek Geshtenjat kane qene diku mbi 100 veta Kete ma ka treguar edhe gjyshi im i cili ka qene ne burg atehere por edhe nena ime dhe nena e saj sepse aty te vrare kam baben e dajes Xhaferr Xhaferri dhe vllaun e tij Bedri Xhaferri Kam informata se kete dikush me qellim do ta heshte duke i dhene kahje tjeter Edhe ne ne vitin 2003 me shoke dhe me djalin e Mefail Shehut te ndjerin xha Halitin kemi gropuar por nuk gjetem gje thekson Xhemail Selimi nga Drogomishti i Madh Kur jemi tek varrezat masive ne rrethinen e Kercoves nder me te njohura jane ato te vendi i quajtur Geshtenjat Historiani Lulzim Sadiku njeheresh profesor ne gjimnazin Drita te Kercoves beson se behet fjale per te ekzekutuarit shqiptare te vitit 1945 te Geshtenjat Duhet te theksohet se ata njerez thjesht jane ekzekutuar dhe ndaj tyre nuk eshte zhvilluar asnje proces gjyqesor dhe vrasjet pa proces gjyqesor edhe ne kohe lufte - llogariten si krim Ndaj per te zbardhur misteret e ketij krimi duhet te theksoj se sipas mendimit tim dhe sipas asaj qe i japin ligjet e luftes eshte bere krim i dukshem dhe mendoj se kjo ceshtje meriton qe te trajtohet edhe nga Gjyqi nderkombetar per krime lufte ne Hage thote historiani Lulzim Sadikup pTakimi i rastesishem me ekspertet italianeIniciativa e pare per te eksploruar shpellen ne vendin e quajtur Dardhe ishte e liderit te BDI-se Ali Ahmeti i cili ne muajin gusht rastesisht ne Gostivar takoi grupin e speleologeve italiane qe kishin nisur nje ekspedite hulumtuese ne kete qytet Ne rajonin e Gostivarit speleologet italiane qendruar per gati 10 dite ndersa Ahmeti i takoi ne fshatit Vertok te Gostivarit Ahmeti ndodhej ne kete fshat ne shoqeri te nenkryetarit te partise Nevzat Bejta Ky i fundit pasi i ka verejtur speleologet nga Italia te pranishem ne fshat ka njoftuar Ahmetin qe ky ekip po qendron ne Maqedoni per nje ekspedite hulumtuese Pasi i njoftoi Ahmeti ua dha idene se gjasat jane te medha qe ne rrethinen e Kercoves te kete ne shpelle te panjohur deri tani Kjo ngjalli kureshtjen e italianeve te cilet shprehen gatishmeri te kryejne hulumtimin e tyre Ashtu dhe ndodhi Ishte dita e shtune e javes qe lame pas ku realizua vizita atje Pasi locuan shpellen ekspertet italiane gjeten mbetjet mortore dhe kafkat te cilat tanime po studiohen nga institucionet e Maqedonisep pemMarre nga e perditshmja e Shkupit Kohaemp p p div <![CDATA[Basha Me 11 shtator bashkia do tu kthehet qytetareve dibrane]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023946/titulli/Basha-Me-11-shtator-bashkia-do-tu-kthehet-qytetareve-dibrane div idcontent-area div classpost-image img width480 height320 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201609basha1jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altbasha div p p p p pem andidati per kryetar bashkie te Dibres Sherefedin Shehu se bashku me kryetarin e Partise Demokratike Lulzim Basha u takua me banore te fshatrave Pocest Bellove Rapdisht dhe Tomin Shehu u tha banoreve se me te kryebashkiak bashkia do tu kthehet qytetareve dhe administrata e bashkise do te jete ne sherbim te tyreemp pstrongShehu strongstrongBashkia ndermjetese mes bizneseve te medha dhe fermereve te Dibres ne menyre qe prodhimet e tyre te gjejne tregstrongp p p pKandidati i Opozites Shehrefedin Shehu u shpreh gjithashtu se punonjesit e bashkise vetem marrin rrogen dhe nuk ofrojne asnje sherbim per qytetaret edhe pse mundesi ka Ndermarrjet e bashkise mirembajtja e rrugeve ujesjellesi dhe bordi i kullimit do te kthehen ne pune qe diten e pare te drejtimit te bashkise nga Sherefedin Shehu Duke filluar nga dita e hene me date 12 bashkia do te kthehet tek ju Largimi i mbeturinave do te filloje qe diten e pare Ndermarrja e Ujesjellesit do te vije ketu tek ju do te zgjeroje sistemin e ujit te pijshem Bashkia ka nje ndermarrje per permiresimin dhe mirembajtjen e sistemit te vaditjes dhe pranveren e vitit te ardhshem do ta filloni me nje sistem te kanaleve vaditese te permiresuar ndjeshem tha Shehu Zhvillimi ekonomik dhe punesimi jane prioritet i Sherefedin Shehut Ai tha se Dibra i ka te gjitha mundesite per zhvillim pasi ka prodhime bujqesore blegtorale pemetari dhe potencial te madh turistik Bashkia tha zoti Shehu do te jete ndermjetese mes bizneseve te medha dhe fermereve te Dibres ne menyre qe prodhimet e tyre te gjejne treg Tregu ne Diber eshte i vogel dhe bashkia ka per detyre qe te sjelle tregtaret ketu edhe kete e kemi filluar Para tre ditesh kemi bere nje takim me fermere qe prodhojne mollet dhe grumbulluesi i molles i garantoi qe 80 te prodhimit te Dibres do ta bleje vetem nje dhe te tille ka ne Tirane Ne i kemi identifikuar do ti sjellim qe ti ulim ketu me ju qe ne pranveren e vitit te ardhshem te filloje porosia Pra tregtaret te porosisin blerjen e produkteve nga ju Ne do te bejme panaire me bleresit e produkteve do te vijne ne pranvere kur ju te mbillni qe te keni te sigurt qe neser ate qe mbillni dhe prodhoni ta keni te shitur theksoi Shehup p p p p p p div <![CDATA[Universitetet shteterore per FRESSH-in maturantet i cojne bujkrober tek klientet e privatit]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023945/titulli/Universitetet-shteterore-per-FRESSH-in-maturantet-i-cojne-bujkrober-tek-klientet-e-privatit div idcontent-area div classpost-image img width601 height400 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201510berisha-2-601x400jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altberisha 2 div p p p p pstrongIsh-kryeministri strongEdi Eama Al kapone i Shqiperise Jane prere plantacione me arra per te mbjelle kanabis Rama Tahiri dhe Peleshi tre emrat qe dalin ne te gjitha pergjimet e agjencive te huaja per kanabisinp p p pIsh-kryeministri Sali Berisha ka kerkuar doreheqjen e Lindita Nikolles ndersa e cilesoi nje akt te paimagjinueshem tmerrin qe po perjetojne sot mijera maturante shqiptare Nga foltorja e kuvendit ish kryeministri e cilesoi legjitime protesten e maturanteve teksa kerkoi krijimin e komisionit dhe anulimit me urgjence te shperndarjes se bere dhe dergimin e maturanteve ne degen qe meritojne Ish kryeministri Berisha akuzoi Edi Ramen i cili pasi erdhi ne krye te qeverise sulmonte universitete private ndersa tashme nuk i permend me ata Si nje nga promovuesit dhe mbeshtetesit e arsimit privat ish-kryeministri Berisha akuzoi Ramen se hoqi moratoriumin qe ishte vene gjate qeverisjes se djathte Duke iu referuar eksperiences se tij personale Berisha tha se edhe ne diktature mori te drejten e studimit ajo cfare sot po u mohohet maturanteve Per here te pare sot qe nga viti 90 gjimnaziste maturante e studente rrethojne institucionet shteterore per shkak te qendrimit te hapur armiqesor qe keto institucione kane zbatuar dhe zbatojne ndaj te rinjve shqiptare endrres se tyre per tu bere intelektuale te ketij kombi endrres se tyre universitare te drejtes se tyre per te pasur shanse te barabarta te cilen parafolesi e shnderroi ne lajtmotivin e fjales se tij sipas motos lavdi Zotit qe kemi gjuhen per te fshehur te verteten Pra sot rrethohet parlamenti Pse rrethohet Si njeriu qe ka kundershtuar me shume se kushdo tjeter pseudoreformen tuaj arsimore sot do tu them shqiptareve te verteten fare ka ndodhur Ka ndodhur nje akt i paimagjinueshem Mijera gjimnaziste shqiptare perfshi edhe ate qe u shpall e dyta me mire ne maturat e Shqiperise kane mbetur nga satrat e xhelateve te arsimit jashte universiteteve Ju kujtohet se si Edi Rama nga tribuna ne tribune sulmonte arsimin privat se do t a mbyll e do t a kyc do ti bej keto e ato ndersa sot po i con nxenesit me nota 10-te tek privati Une isha nxites i arsimit privat pa diskutim dhe prape i qendroj por i cilit arsim Atij arsimi qe do te merrte vetem ata qe nuk plotesonin asnje kriter per te hyre ne shkollat publike Sepse ata qe plotesonin kriteret qe nje shtet shpall qe nga vitet 80 qofte ne demokraci e qofte ne demokrate per te mos thene edhe ne diktature i kane dyert e hapura ne universitete Fillimi viteve 80 pervecse per elif matraket shenoi kthesen boterore ndaj arsimit te larte dhe kjo kthese ishte hapja e dyerve te universiteteve dhe ata qe kane mundesi te lexojne do te gjejne se nga ajo kohe u trefishua numri i studenteve Dhe jo vetem per shkak te demokracise Do te gjejne se nga ajo kohe u hapen me dhjetera shkolla private te cilat jane pikerisht per ata qe nuk hyjne dot ne shkollat publike Do te gjejne edhe se studimet kane faktuar ne menyren me te padiskutueshme se me mire ajo shkolle se sa hic shkolle Cfare ndodhi kete vit Ku ishte kundershtia e institucioneve private me Sali Berishen Kerkonin me cdo kusht qe une te rrisja pragun e pranimeve ne universitet gje te cilen une se pranoja kurre Ata me mua ishin ne harmoni te plote por kerkonin qe te vija satren jo tek 6-ta por tek 8-ta apo 9-ta Po kete une smund t a beja kurren e kurres Une vet Sali Berisha mbarova klasen e shtate dhe me doli bursa per ne Bashkimin Sovjektik Rusi Dhe ma moren U gezova u cgezova dhe ma moren Diktature ishte por te drejten time mbi bazen e notave e nxora Diktature ishte por perseri erdha ne Tirane dhe perseri nxora te drejten time Kurse ata vijne ne Tirane dhe nuk nxjerrin dot asgje shte tmerr kjo Diktature ishte pra ma moren bursen jashte shteti por ama ketu zgjodha dhe mora ate qe me takonte Kurse sot zgjedh vetem ai qe eshte i FRESSH-it e ister FRESSH-it me 10 preferenca Po nese njeri i zgjedh te 10 preferencat Te Juridiku jane perjashtuar ata qe jane me 97 e me 98 dhe jane pranuar ata qe jane me 75 Edi Rama realizoi ate qe une nuk e pranova kurre I thote privatit merrni ata me 9 dhe 10 se une i fus edhe me 7 Ne vitin me kulmor ka pasur gjithsej 5600 te regjistruar ne te gjitha shkollat private te Shqiperise 9200 jane hapur vende tani Ky qe do i mbyllte Ky qe permendte djalin e Bossit Po tani djemte e Bossit kane mbire ne cdo zyre ne cdo ministri ne cdo drejtori Ju jeni administrata e diplomave falco sa kurre ne historine e vendit tha Berishap pstrongNevoje urgjente anulimi i formules se pranimit ne universitete strongIsh kryeministri Sali Berisha e cilesoi urgjente nevojen per krijimin e komisionit dhe anulimin me urgjence te shperndarjes se bere vendosjes se preferences ne vendin qe meriton Si mund tu zesh prite te rinjve dhe te vrasesh endrren e tyre Keta zoterinj per te realizuar kete hoqen kompjuterin dhe e kaluan ne metode manuale klasifikimin Por me metode manuale ke krijuar ne cdo qelize korrupsionin me te tmerrshem Mire se vitin e kaluar te mbrojti Sorosi qe korruptoi Transparency International edhe kete vit mund te mbroje se prape e korrupton ai por korrupsioni ne pranimet arsimore eshte forma me virulente me e eger me cnjerezore e korrupsionit dhe shume shpejt do t ja degjoni gjemen qe po beni Ndaj le te krijojme nje komision te bejme te paqene aktin madhor korruptiv Maturante ju jeni njerez te tradhtuar edhe nga ata qe organizonin protesta nen flamurin e marksizem - leninizmit edhe nga ndonje pedagog qe i ngrohen xhepin apo i dhane tendera ju duhet te luftoni sepse nuk luftoni vetem per vete por luftoni per te gjithe brezat e ketij vendi luftoni per te ardhmen e ketij vendi Dhe ne do ju mbeshtesim fuqimisht Sepse kjo qe kane bere eshte nje akt madhor shkaterrimi i arsimit universitar tha Berishap pstrongNe Shqiperi Al Kapone eshte kryeminister strongDuke sjelle nje shembull nga Fieri Berisha tregoi se nje studente shqiptare e ekselences ne Greqi nuk fiton te drejte studimi ne Shqiperi Ku jane deputetet e Fierit Vetem 2 e maturanteve te Fierit kane fituar dhe flisni pastaj per shanse te barabarta utopiste Ja keto jane shanset e barabarta qe ja u ofroni shqiptareve vetem 2 e maturanteve te Fierit sipas statistikave kane fituar Pse nuk dilni te flisni ketu Une mora shembull Fierin Mos u mashtroni Jane gjithsej dhe 300 vende per tu hapur Keta genjejne dhe vetem genjejne Duan te mbulojne krimin qe kryen ndaj jush Dje ambasadori amerikan foli per Al Kaponen dhe Ameriken e viteve 20 Ndryshimi prape eshte shume i madh Dua tu them shqiptareve Pse Presidenti i viteve 20 nuk kishte asnje lidhje me Al Kaponen shte e vertete qe ai ishte bere i fuqishem por Presidenti qendronte si shtylle e pamposhtur e besimit te amerikaneve Kurse ketu Al Kapone eshte ushtar i super Al Kapones i Edi Rames Kjo eshte fatkeqesia jone Ketu Al Kapone eshte kryeminister perdor fuqine e ekzekutivit per te fuqizuar dhe pushteteruar krimin A jeni ju te gjithe ketu qe bertisnit ne korr Po kur Rama thoshte se do mbyllte universitetet private Ku i keni universitetet private 22 here studente me shume se sa cishin me pare Ku i keni doktoratat Ska me doktorata as juridiku as ekonomiku as shkencat shoqerore Doktoratat e ka privati sepse ai qe shkon per tu doktoruar paguan 8 mije euro ku 4 mije i merr ndrikulla dhe kumbaren Kjo eshte situata I bej thirrje parlamentit qe me urgjence te ngreme komisionin te anulojme praktiken ultra korruptive te ndjekur nga Edi Rama ne pranimet universitare I bej thirrje sektorit privat se nese doni te keni te ardhme largoni tentakulat mafioze nga kjo qeveri se perndryshe ne menyre absolute per cdo akt te sotem do beheni pergjegjes Se ju qendroni mbrapa kesaj Sigurisht qe ju keni gjetur nje te korruptuar si Edi Rama dhe nje si kjo ndrikulla ketu por ky eshte nje dem i madh qe i beni nje shoqerie tha Berishap pstrongEdi Rama urrejtje patologjike ndaj Veriut strongIsh kryeministri Sali Berisha denoncoi Edi Rama se i ka bere nje ndeshkim shembullor veriut Nga foltorja e Kuvendit Berisha foli dhe per perhapjen e kanabisit Sukses i Rames eshte ndeshkimi i metejshem shembullor i Veriut Urrejtja patologjike e ben Edi Ramen pas Zoografit kryeminister i Enver Hoxhes kryeministrin me anti-shqiptar te te gjitha koherave E shprehur ne menyren me eksplicite ne Shkoder duke i thene kryebashkiakes Ademi se nuk i jep asnje kokerr leku sikur i kishte te Spiro Kolekes dhe jo te taksapaguesve shqiptar Dhe e verteta eshte qe i ka dhene Shkodres me pak se Roskovecit E verteta eshte se kater prefekturat e Veriut kane marre me pak se kater qendra te PS te dores se trete Cfare i kishte ngelur per ti dhene goditjen e fundit Veriut I kishin ngelur disa rruge te Fondit Shqiptar te Zhvillimit qe ishin kontraktuar dhe prokuruar nga ne kishin filluar nga ne dhe duhet te perfundim Ishin rruge te gjata rruge te veshtira njera prej tyre e nje rendesie te padiskutueshme kombetare sic eshte rruga e Vermoshit Te tjerat jane rruge lokale Tani edhe ketyre ja u gjeti anen Cfare ka bere FSHZH-se i ulet buxheti me 21 milione dollare FSHZH nuk eshte vetem ne Veri por eshte kudo Por dy objekte ka me kryesoret rrugen e Tamares dhe rrugen e Iballes qe shkon ne Puke Rama shkoi dje ne Opera dhe paraqiti nje skice per meremetimin e nje salle dhe percaktoi se per kete nevojiten 88 milione euro Si ta maskoje kete qe te mos thone njerezit se si ka mundesi qe te investohen 88 mln euro per nje salle dhe tha se po investojme ne kulture me shume se sa 20 vite te marra se bashku packa se vetem ne Gjirokaster gjate qeverisjes se meparshme jane investuar ne sokaqe hane dhe ndertesa 112 mln euro te gjitha te certifikuara nga UNESKO Tani edhe ne Puke thoni se keni investuar ne rrugen e Qelzes me shume se 20 vite se bashku Ky beson se pukianet nuk e di qe jane nga shqiptaret me te mencur dhe dine ku i japin uje Rames me mire se kushdo tjeter Pra cfare eshte ky Ky eshte buxheti i ndeshkimit te Veriut Vazhdon urrejtja dhe diskriminimi total i Veriut ne fonde Pse Sepse per Ramen Veriu eshte Mark Frroku Arben Frroku Ymer Lala Armand Prenga keta jane kapitenet e Veriut nje zone e perbere nga kriminele dhe qe mund te qeveriset vetem nga kriminele tha Berishap pstrongShqiperia nje kanabistanstrong Ish kryeministri Berisha foli per situaten e droges ne vend ndersa deklaroi se jane prere plantacione me arre vetem e vetem qe te mbillen droge Ju skeni sy te shihni kanabisin se jua ka zene kanabisi syte i keni parcelat tuaja ato ndaj bertisni Kam pare shume here perpjekje qesharake per t a mbuluar diellin me shoshe por te gjitha kane deshtuar Edhe tani perpiqeni ta mbuloni por nga ajri eshte filmuar cdo gje Vetem Kurveleshi ka 3 2 milione rrenje Ajo qe pate ne Pocem ku vetem sipas te dhenave tuaja aty ishin 45 mije Pocemi pellembe per pellembe eshte mbushur Hajdeni shkojme ne Nivice ne Kuc ne Selari kudo Ju garantoj se po kaq ka ne zonen e Beratit e te Skraparit e ne zona te tjera Ju e keni mbyt Shqiperine me kanabis Atyre qytetareve qe thone se c te keqe ka une u them se ska gjeme me te madhe per vendin se sa kjo Sepse kjo eshte velloja e krimit qe po mbulon Shqiperine kjo eshte velloja me e zeze kjo eshte e diktatures se krimit pasojat e te ciles do jene katastrofave do jete penalizmi i Shqiperise narkotizimi i te rinjve shqiptare do jete perdorimi masiv i saj Sivjet jane prere plantacione arrash per te mbjelle kanabis vitet e tjera do priten plantacione te tera druresh frutore per te mbjelle kanabis Shkoni ne Dukagjin shkoni ne Alpe atje ku s ja u pret mendja Stan i poshtem apo Pribujan ku absolutisht pa helikopter nuk shkon dot cka do te thote se i keni cuar me helikopter Vazhdoni qeshni se ju jeni te gjithe brenda keni parcelat tuaja tha Berishap pstrongRama Tahiri dhe Peleshi tre emrat qe dalin ne te gjitha pergjimet e agjencive te huaja per kanabisinstrong Me tej ish kryeministri Berisha replikoi me Niko Peleshin ndersa theksoi se tre jane emrat qe dalin ne te gjitha listat e pergjimeve te huaja per kanabisin Rama Tahiri dhe PeleshiTre jane emrat qe dalin ne te gjitha pergjimet e agjencive te huaja per kanabisin Rama Tahiri dhe Peleshi Qeshni qeshni une fare mire mund te them del kusherira por nuk del Fare mire mund te them qe del ky tjetri por nuk del Qenka Korca pa kanabis Nuk dini cthone ata te Qatomit qe na kane marre ujin e pijshem per te vaditur kanabisin e sna lene per te pire uje Pse te ma thone mua le te ta thone ty Ua keni marre ujin per kanabis Tre emra qe kane dale ne te gjitha pergjimet e agjencive te huaja Ulsi Manja flet nga vendi Edhe ti Ulsi i more leje Ymerit qe erdhe ketu Absolutisht mandatin tend do ta marre Ymer Lala Ty te kane perzene nga fushata se ste do ai ty Shko dil ne televizor me te pse nuk del dot Se Ymeri i ka thene atij kandidatit degjo ketu ti cuni i Qemalit po e pashe me ketu ate deputetin te sikterisa Pra tre jane emrat qe rezultojne ne te gjitha telefonatat Rama Tahiri dhe Peleshi ky ka ndertuar ne Korce kullen falike kullen e turpit u shpreh ish kryeministri Berishap div <![CDATA[Idriz Sulejmani Deputet ne Kuvendin e Kroacise per te ndalur diskriminimin social te shqiptareve]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023944/titulli/Idriz-Sulejmani-Deputet-ne-Kuvendin-e-Kroacise-per-te-ndalur-diskriminimin-social-te-shqiptareve div idcontent-area pemNe prag te zgjedhjeve te 11 shtatoritemp p p p p pIdriz Sulejmani shqiptari qe jeton dhe vepron ne Kroaci serish ka vendosur qe te kandidoje per zgjedhjet parlamentare ne Kroaci pas sic thote ai padrejtesive qe i jane bere ne garat e fundit per deputet ne parlamentin kroat Kandidatura e Idriz Sulejmanit ka mbeshtetjen e ish-presidentit kroat Stipe Mesic mikut te kombit shqiptar Ai theksoi se garon ne keto zgjedhje per te avancuar te drejtat e pakices shqiptare qe jeton ne Kroaci Nje nga sfidat per te cilen duhet tju paralajmeroj eshte fakti qe partite politike do te zhvillojne nje beteje te pameshirshme ndoshta te padrejte per cdo vote Mos lejoni tju bindin se kjo eshte rruga e dejte Partite si edhe deri tani nuk do te kujdesen per ne per interesat tona dhe per zgjidhjen e problemeve tona Kete edhe e kane treguar gjithe keto vite Vota per partite nuk eshte vote per shqiptarine tha Idriz Sulejmani kandidat per deputet ne parlamentin kroat Kandidati shqiptar u ka bere thirrje te gjithe shqiptareve qe te bejne histori duke votuar perfaqesuesin e tyre ne parlamentin kroat Te dashur bashkekombesit e mi qe jetoni dhe punoni ne Kroaci Data 11 shtator eshte nje date shume e rendesishme per Kroacine Europiane dhe per NE Shqiptaret e KroaciseKemi rastin historik qe shqiptaret te kene perfaqesuesin e tyre ne parlamentin Kroat Kete here historia na ka vendosur para nje prove te madhe ndaj ju bej lutje te gjitheve qe te mobilizohemi si asnjehere me parep pNe nje interviste ekskluzive per Gazeta e Re Sulejmani tregon arsyet e kandidimit tij per ti perfaqesuar shqiptaret dhe pakicat e tjera ne Kroaci Mes tjerash Sulejmani tregon se me cfare problemesh perballen shqiptaret ne Kroaci dhe cilat do te jene kerkesat kryesore qe duhen adresuar ne parlamentin kroat Kandidati shqiptar thekson se shqiptaret ne Kroaci nuk jane te diskriminuar politikisht brenge qe i prek shqiptaret ne cdo cep te Kroacise eshte diskriminimi social Ata perkunder asaj qe jane nder popujt me te vjeter qe jetojne ne kete shtet edhe me tutje perballen me probleme nga me te ndryshmet edhe pse ishin pjese e cdo procesi politik te shtet-formimit kroat Shqiptaret e mi edhe me tutje nuk jane te barabarte ne sferen e punesimeve ne institucionet publike edhe pse kjo gje u mundesohet me Ligjin per Pakicat Problem kyc eshte ceshtja e dokumentacioneve dhe pajisja e tyre me shtetesine kroate Ky problem ka ndikuar direkt ne mossocializimin e plote si qytetare te Kroacise dhe barazi sociale duke u pamundesuar inkuadrimin e tyre ne institucione edhe pse tani shume shqiptare jane te kualifikuar dhe te arsimuar si cdo shtetas tjeter kroat u shpreh Sulejmani duke theksuar sete gjithe bashkekombesve u premtoj se do te ngriti zerin ne foltoren e Parlamentit Kroat duke garantuar se kerkesat e shqiptareve dhe pakicave qe do te perfaqesoj do te dergohen ne institucionet gjegjese Une gjate tere veprimtarise sime u kam deshmuar shqiptareve se misioni im paresore eshte qe shqiptaret te mos trajtohen si qytetare te dores se dytep p p div <![CDATA[Brukseli certifikon deshtimin e Rames]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023943/titulli/Brukseli-certifikon-deshtimin-e-Rames div idcontent-area div classpost-image img width601 height400 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201505rama-601x400jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altrama div p p p p pBashkimi Europian e ka ndare mendjen se me Edi Ramen ne krye te qeverise smund ti ngjizet kurrfare bashkepunimi qe e afron Shqiperine me Evropen Ne vendin e duhur per te shpallur lajmin se reforma ne drejtesi do te shperblehej me rekomandimin per hapjen e negociatave te anetaresimit Mogherini dhe Hahn e thane qarte mesazhin Jeni ende nen vezhgim deri ne zgjedhjet e reja Vendi ende nuk ka bere hapat e duhurp pstrongFaktiMosbesim i madh ndaj nje kryeministri qe nulifikon rezultatet e dekriminalizimitstrongp pstrongVezhgimiRama sulmon ne Bruksel ambasadorin Lu rekomandimet e tij i quan U mbars mali e polli nje mistrongp p p pPas aprovimit te reformes se gjyqesorit Edi Rama shkoi personalisht ne Bruksel per Keshillin e stabilizim-asocimit BE-Shqiperi me shpresen per te degjuar togfjaleshin e shumepritur rekomandim per hapjen e negociatave te anetaresimit Por Bashkimi Europian nuk e permendi hapjen e negociatave te anetaresimit pasi per te vendi nuk ka dhene ende prova te mjaftueshme per te kaluar ne kete shkalle decizive Per Komisionin Europian aprovimi i reformes ne drejtesi eshte nje hap madhor por sfida me e madhe eshte zbatimi i sajshefja e diplomacise BE Federica Mogherini theksoi se puna e zbatimit te reformes ne Drejtesi mbetet thelbesore Nuk mund te paragjykoj punen e Keshillit te ministrave por e kemi percaktuar reformen e drejtesise si thelbesore dhe reforma e drejtesise ka filluar te zbatohet ne menyre impresionuese gjate veres dhe me nje kurajo dhe vendosmeri politike impresionuese Ndersa Johannes Hahn komisioner per fqinjesine dhe negociatat e anetaresimit deklaroi se do te ishte e parakohshme qe te jepja nje deklarate finale tani sepse kjo eshte detyra e progres-raportit Ju mund t a kuptoni se duhet te bejme nje sere konsultimesh te brendshme qe te prezantojme nje vleresim solid ne interesin e te gjitheve ne Pas aprovimit te reformes se gjyqesorit duhen marre hapat e duhur dhe dhene te gjitha garancite e nevojshme per te na siguruar se reforma e drejtesise nuk ekziston vetem ne leter por edhe ne realitet Edi Rama i zene ngushte tregoi angazhimin per reformen por ai nuk dha shpjegime per zbatimin e ligjit te dekriminalizimit dhe pse kryetare bashkiake me te dhena kriminale si Elvis Roshi jane ende ne detyre Shefja e diplomacise BE Federica Mogherini lidhur me krimin e organizuar korrupsionin dhe drogen tha se kjo eshte nje ceshtje qe Shqiperia duhet te trajtoje Kjo nuk eshte vetem nje sfide e Shqiperise Rendesia e trajtimit te ketyre probleme nuk eshte me shume per integrimin evropian por per Shqiperine dhe qytetaret shqiptare qe kane te gjithe te drejten qe te jetojne ne nje vend te cliruar nga keto fenomene Komisioneri Johannes Hahn theksoi se presin aksione qe te cojne progresisht ne krijimin e nje gjurme provash te bindshme te hetimeve pro-aktive Deri tani kemi pare disa arrestime dhe procese gjyqesore por lidhur me peshq te vegjel apo te mesem Une pres kapjen e peshqve te medhenj Kjo do ishte ajo qe do te na bente te thonim qe kjo eshte nje arritje domethenese ne kete sektor Aktualisht Komisioni Evropian pret fillimin e zbatimit te reformes ne drejtesi dhe arrestime te peshqve te medhenj para se te rekomandoje hapjen e negociatave te anetaresimit te Shqiperise ne BEp pKonferencen ne Bruksel Rama e shfrytezoi per tu hedhur ne sulm ndaj ambasadorit Lu nje dite pasi diplomati amerikan theksoi rendesine e procesit te dekriminalizimit ne vecanti per piken e dobet te Edvinit Emiliano Shullazi Duke folur per zbatimin e ligjit te dekriminalizimit Rama ka perdorur shprehjen qe rezultoi te mos jete vetem shqiptare U mbars malli e polli nje mi Natyrisht pas arrestimeve te Frrokeve e tufes se deputeteve kriminele rezulton se i vetmi qe eshte mbarsur eshte Edi Rama qe ska lene kriminele pa pjellep div <![CDATA[Nga Dibra nis bashkimi i madh i shqiptareve per te larguar banden e Edi Rames]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023590/titulli/Nga-Dibra-nis-bashkimi-i-madh-i-shqiptareve-per-te-larguar-banden-e-Edi-Rames div idcontent-area div classpost-image img width600 height400 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201609sherefedini-600x400jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altsherefedini div p p pem emp pemKandidati per kryetar bashkie ne Diber Sherefedin Shehu se bashku me kryetarin e Partise Demokratike Lulzim Basha zhvilluan takim me banore te fshatrave Kanderr Kishavec Vakuf Borovjan e Deshatemp pstrongShehu Gjiknuri vjen ne Diber te studioje hidrocentralin e radhes qe do jape me koncesionstrongp pstrong strongp pKandidati Sherefedin Shehu theksoi se per Dibren eshte nje fyerje e madhe ardhja e ministrave qe skane asnje lidhje me Dibren dhe deputetet e saj nuk duken ne fushate Gjiknuri pergjegjesi per rritjen e cmimit te energjise dhe presionit me faturat abuzive ka vetem nje qellim ne vizitat e shpeshta ne Diber te shoh ku mund te jape koncesion per hidrocentralin e radhes Pse vjen Damian Gjiknuri dhe kapardiset me ate canten krahe e qafe Ai ka ardhur per te studiuar kur mund te beje hidrocentralin tjeter Sepse njerin e ka projektuar atje dhe prisni se do tju permbysen tokat ketu Se ai vetem kete pune di te beje bashke me Ramen dhe Arben Ahmetajn dhe me gjithe te tjeret Duke parashtruar programin per bashkine zoti Shehu tha se ofrimi i sherbimeve qe nga pastrimi sistemimi i rrugeve dhe kanalet vaditese do te jene prioritet Bashkia i ka te gjitha mundesite por nuk ka vemendjen per tu sherbyer qytetareve Largimi i mbeturinave eshte detyra e pare qe do te kryeje bashkia neser Dibra nuk e meriton qe te jete e papaster sepse bashkia eshte mbyllur ne kulle atje ne Peshkopi Pervec largimit te mbeturinave projekti me i rendesishem do te jete projekti i kanalizimeve tha Shehu Kryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha tha se ne tre vite kjo qeveria ia ka shtuar hallet shqiptareve Ekonomia eshte perkeqesuar varferia eshte shtuar papunesia po ashtu nderkohe qe te vetmit qe pasurohen cdo dite me pasurite publike te ketij vendi jane pushtetaret dhe miqte e tyre Kjo eshte arsyeja qe nga jugu ne veri tha zoti Basha ka nisur nje bashkim i madh i shqiptareve pertej ngjyrave politike per te larguar banden e Edi Rames Kjo eshte shenje e nje bashkimi te madh Nje bashkimi te madh qe i tejkalon vijat politike dhe qe behet sepse shqiptaret e kane kuptuar se ata qe kemi sot mbi krye nuk e meritojne emrin qeveritar apo qeverises Jane nje bande sunduesish hajdutesh dhe kriminelesh te cilet per popullin kane vetem tre alternativa varferine burgun ose emigracionin Dhe se gjithcka ky vend ka e duan per vete tha Bashap pstrongKandidati i Opozites Shehrefedin Shehu me te rinjte Te ndertojme Dibren qe te rinjte te mos shohin emigrimin si shprese strongKandidati per kryetar bashkie ne Diber Sherefedin Shehu se bashku me kryetarin e Partise Demokratike Lulzim Basha kane ndjekur me te rinjte e Forumit Rinor te PD-se ndeshjen e kombetares Shehu tha se se bashku me energjine mencurine dhe vendosmerine e te rinjve do te arrijne qe ta bejne Dibren nje qytet te zhvilluar ku te rinjte te ndertojne te ardhmen e tyre dhe jo te shohin emigrimin si shpresestrong strongKandidati i Opozites Sherefedin Shehu deklaroi se nese do te punojne te gjithe se bashku do te arrijne te krijojne nje qytet mjaft te zhvilluar ku secili te kete ndonje pune Ne duhet te krijojme nje Diber te cilen ne e meritojme Nje Diber te paster nje Diber ku njerezit te kene uje per te pire Nje Diber ku njerezit te kene uje per vaditje Nje Diber ku te gjithe te keni pune Nje Diber ku shpirti i sipermarrjes te krijoje vende pune per ju tha Shehu Kandidati per kryetar bashkie u takua edhe me te perndjekurit Zoti Shehu tha se ata do te kene perfaqesuesin e vet ne bashkine e Dibres ne menyre qe te gjithe ata qe kane vuajtur nga regjimi komunist pervec kryetarit te Bashkise te kene edhe nje dere tjeter ku te diskutojne per hallet dhe problemet e tyre Zoti Shehu zhvilloi takime edhe me banore te fshatrave Brezhdan Ushtelenxe Trojak Sllove Vlesh Infrastruktura rrugore sistemi i ujesjellesit dhe kanalizimet jane prioritete te punes se bashkise te drejtuar nga zShehu Kandidati per kryebashkiak u tha banoreve se kthimi i administrates ne sherbim te qytetareve do te mundesoje permiresimin e cilesise se jetes se tyre duke u sherbyer aty ku ata jetojnep div <![CDATA[Vdekja e 17 vjecarit ne landfillin e korrupsionitPD kallezim penal ndaj Erion Veliajt]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023589/titulli/Vdekja-e-17-vjecarit-ne-landfillin-e-korrupsionitPD-kallezim-penal-ndaj-Erion-Veliajt div idcontent-area div classpost-image img width620 height286 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201504veliaj11-620x286jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altveliaj11 div p p pemErion Veliaj eshte pergjegjesi kryesor i vdekjes se 17 vjecarit Ardit Gjoklaj Zanafilla e paligjshmerise nis me krijimin e shoqerise Eco Tirana me dhenien e 49 per qind te kapitaleve nga Veliaj nje firme italiane pa gare pa konkurs e pa transparence duke vazhduar me tej akoma me kushtet e renda ne te cilen punonin me dhjetera femijeemp p p pPartia Demokratike ka depozituar nje kallezim penal ndaj kryetarit te Bashkise se Tiranes Erjon Veliaj per nje numer te madh shkeljesh ligjore qe sollen si rezultat humbjen e jetes se 17 vjecarit Ardit Gjoklaj ne landfillin e Sharres nje muaj me pare Zanafilla e paligjshmerise nis me krijimin e shoqerise Eco Tirana me dhenien e 49 per qind te kapitaleve nje firme italiane pa gare pa konkurs pa transparence dhe me pas me kushtet e renda te paligjshmerise ne punen qe behej ne landfillin e Sharres ku per te gjitha eshte pergjegjes drejtuesi i Bashkise Erjon Veliajp pPas hulumtimit ekspertet e PD kane zbuluar te gjitha shkeljet e Veliajt dhe ai kallezohet perp p1- Shperdorim detyre neni 248 KPp p2- Shperdorimi i kompetencave neni 164 KPp p3- Punesimi i paligjshem neni 170a KPp p4- Mosmarrja e masave per te nderprere gjendjen e paligjshme neni 251 KPp p5- Shperdorimi i kontributeve te dhena nga shteti neni 256 KPp p6- Perfitimi i paligjshem i interesave neni 257p p7- Shkelja e Barazise se pjesemarresve ne tendera apo ankandeve neni 258p pTrajtimi nga Bashkia e Tiranes e shoqerise aksionere EcoTirana sha e cila do te ofronte disa sherbime publike ka nje sere parregullsish dhe paligjshmerise Paligjshmeri keto qe ngarkojne Drejtuesin e Bashkise se Tiranes me pergjegjesine e konsumimit te vepres penale te shperdorimit te detyres dhe per shkaqet e meposhtme 1Ne rastin e perfshirjes se nje Etniteti Publik ne nje shoqeri tregtare ne baze te ligjit Per tregtaret dhe shoqerite tregtare duhet me pare qe nga eksperte te licencuar te perllogariten kontributet reale me te cilat Etniteti publik kontribuon ne kete shoqeri Dhe ne baze te ketyre kontributeve te percaktohet me pas pjesa takuese e aksioneve te Etnitetit Publik ne shoqerine e krijuar Ne kete rast Bashkia Tirane ka kontribuar ne Eco Tirana sha jo vetem me shumen prej 1989000 leke por dhe me sasine e mbetjeve urbane qe prodhon qyteti te cilat kalojne ne favor te shoqerise se krijuar si dhe me venien ne dispozicion te Eco Tirana te territorit te Landfillit te Sharres Pavaresisht ketij kontributi trefish te Bashkise se Tiranes kjo e fundit ka perfituar aksione vetem per shumen e kapitalit fillestar qe ajo ka derdhur ne llogari te shoqerise dhe nuk jane perfshire ne kontributet e saj per shoqerine tregtare vlera e mbetjeve urbane qe krijohet cdo vit dhe vlera e perdorimit te territorit te Landfillit te Sharres nga ana e Eco Tirana 2 Pavaresisht se Bashkia Tirane i eshte referuar nenit 331d te ligjit Per organizimin dhe Funksionimin e Pushtetit Vendor ku parashikohet mundesia e themelimit te nje shoqerie tregtare nga ana e saj ne bashkepronesi per ofrimin e sherbimeve publike ajo me akordimin ne favor te shoqerise Eco Tirana qe ne vitin e pare te nje shume prej 25 milone euro ka shkelur ne menyre flagrante nenin 333 te po te njejtit ligj qe e ndalon Bashkine e Tiranes te akordoje fonde shteterore ne favor te shoqerive tregtare ne bashkepronesi dhe ku njesia vendore nuk zoteron Kapital te plote te shoqerisep ol start3 liShoqeria Eco Tiana perfiton nga veprimet e kryetarit te bashkise pa kundershperblim pronesine dhe te drejten e administrimit te mbetjeve urbane te riciklueshme te Tiranes per 25 vite qe perbejne 200 mije ton mbetje urbane ne vit Kjo prone e luajtshme e Bashkise se Tiranes perben nje burim te madh potencial te ardhurash per administruesin dhe poseduesin e saj dhe kalimi i kesaj prone publike nje shoqerie me aksionere private pa kundershperblim perben shperdorim detyre gjithashtu Per keto arsye shperdorimi i detyres nga ana e Kryetarit te Bashkise Tirane eshte konsumuar ne rastin konkret jo vetem per shkak te percaktimit te partnerit privat qe do te kryente keto sherbime ne kundershtim me formen dhe proceduren e kerkuar nga ligji por edhe per shkak te shkeljes flagrante te nenit 333 te ligjit Per organizimin dhe Funksionimin e Pushtetit Vendor ku ndalohet njesia vendore te mbeshtese financiarisht nje shoqeri tregtare pervec rastit kur shoqeria zoterohet plotesisht nga vete Njesia Vendore ne 100 te aksioneve te saj si dhe per shkak se shoqerise me veprimet e te kallezuarit i jane kaluar prona publike si rasti i mbetjeve urbane pa kundershperblim Ne rastin konkret dhe pse Bashkia Tirane zoteron vetem 51 te aksioneve te shoqerise Eco Tirana dhe 49 te tjera nje partner privat Bashkia Tirane i ka akorduar qe vitin e pare kesaj shoqerie nje shume financiare prej 25 milione Euro pa TVSH dhe ka planifikuar ti akordoje cdo vit fonde ne rritje shoqerise Eco Tirana Per keto arsye gjykojme se i kallezuari ndodhet jo vetem ne kushtet e shperdorimit te detyres por edhe te shperdorimit te kontributeve shteteroreli ol pstrongShkelje te tjerastrongp ol liMos zgjedhja nga Asambleja e Ortakeve te shoerise Eco Tirana e administratorit ekzekutiv si organi me i larte i shoqerise i ngarkuar nga ligji dhe statuti me detyren per te lidhur kontratat me te tretet krijon dyshime te arsyeshme qe eshte nje veprim i qellimshem i ketij organi qe drejtohet nga Veliaj per te favorizuar ne menyre te paligjshme nje tjeter subjekt tregtar qe kryente veprimtarine ricikluese dhe fitimprurese ne Landfillin e Sharres Sipas burimeve mediatike ky subjekt quhej 3Rsha dhe kishte administrator shtetasin Edurim Teqjali liMoszgjedhja e administratorit ekzekutiv si organi me i larte i shoqerise i ngarkuar nga ligji dhe Statuti me detyren e garantimit te te drejtave ligjore te punonjesve te shoqerise si dhe thirrja publike e Erion Veliajt per punesim ne aktivitetin riciklues ne Sharre krijon dyshimin e arsyeshem se jane kryer veprime dhe mosveprime te paligjshme nga ana e organeve drejtuese te Eco Tirana veprime ose mosveprime keto qe kane krijuar kushtet qe ne landfillin e Sharres te funksiononte nje ndermarrje e cila punesonte ne menyre te paligjshme subjekte te se drejtes perfshi dhe te mitur Per keto arsye kerkojme nga ju hetimin e te kallezuarit pervec vepres penale te shperdorimit te detyres dhe mosmarrjes se masave per ndalimin e gjendjes se paligjshme edhe per konsumimin e veprave penale te shperdorimit te kompetencave dhe punesimit te paligjshem te parashikuara nga Kodi Penal Shqiptar vepra penale keto te cilat kane sjelle si pasoje vdekjen e nje 17 vjecari ne Landfillin e Sharresli ol p p div <![CDATA[Basha Dyshja Rama-Nikolla po vjedhin te ardhmen e 40 mije te rinjve]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023588/titulli/Basha-Dyshja-Rama-Nikolla-po-vjedhin-te-ardhmen-e-40-mije-te-rinjve div idcontent-area div classpost-image img width607 height400 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201609basha-news-24-2-607x400jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altbasha news 24 2 div p p p p pKreu i opozites Lulzim Basha ka paralajmeruardje shperthimin e nje tjeter krize kombetare asaj te maturanteve pas sjelljes se papergjegjshme qe qeveria ka treguar me brezin e intelektualeve te neserm te kombit Ne nje interviste per studion e Eni Vasilit Basha ka shprehur mbeshtetjen e plote te opozites per stinen e protestave te te rinjve qe priten te nisin sot dhe ka kerkuar shtyrjen e hapjes se vitit te ri akademikp p p pKryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha ka paralajmeruar dje ne nje dalje publike ne studio e hapur e Eni Vasilit te paren per kete sezon televiziv te medieve shqiptare se gjendja politike ne vend eshte katastrofike dhe se ne vend ka shperthyer nje tjeter krize Kreu i opozites theksoi se kriza e maturanteve qe nuk arrijne te fitojne deget sipas sistemit te ri qe ka aplikuar Ministria e Arsimit eshte emergjente Ka shperthyer nje tjeter krize kombetare kriza e maturanteve Studentet gjenden para nje kaosi total qe i mohon brezit te ri drejtesine transparencen mundesine per te zgjedhur dhe studiuar ne baze te deshires dhe rezultateve qe kane arritur u shpreh kreu i demokrateve Lulzim Basha Lideri i demokrateve lexoi edhe disa mesazhe qe maturantet i kishin derguar ne adresen personale ku shprehnin shqetesimin per situaten e krijuar Jam nje maturante mesatarja ime eshte 917 dhe nuk fitoj ne shtet asnje dege Theksoj qe ne nuk kemi qene te informuar uditem me faktin perse mua me kane ulur pike perse nuk kam zgjedhur filozofi eshte nje nder mesazheve qe lexoi kryetari i PD Lulzim Basha u shpreh ne mbeshtetje te protestes se maturanteve qe do te zhvillohet ndaj Ministrise se Arsimit dhe shtoi se Partia Demokratike do te zhvilloje takime me pedagoge dhe maturante per te kuptuar demet qe shkaktohen nga ky kaos per fituesit e degeve Mbeshtesim protesten me te gjitha menyrat dhe format e ligjshme Kemi kerkuar dhe do te kemi takime me pedagoge dhe maturante per te kuptuar sa eshte demi i ketij kaosi tha kryetari i PDp pstrongDeklarata e Grida Dumes Qeveria po zhyt maturantet ne kaos favorizojne klientelen e universiteteve privatestrongEdi Rama dhe Lindita Nikolla kane zhytur maturantet ne kaos Ne nje dalje per media kryetarja e Marredhenieve me Publikun ne PD Grida Duma u shpreh se ky kaos eshte shkaktuar nga qeveria e cila nepermjet rregullave qe ka vendosur ka shkaktuar nje dem te pa riparueshem Sipas Dumes mjaft nxenes te mire nuk kane mundur te fitojne nje dege per ne universitet duke mos ditur sesi te kryejne llogaritjen e pikeve E gjitha kjo amulli u krijua pasi Rama ka vendosur prioritet mbi universitetet private Sic parashikuam per reformen e famshme ne arsim ashtu edhe doli Edi Rama ia doli te prodhoje nje skandal dhe dem te pariparueshem per te ardhmen e maturanteve qe do te duhet te hynin ne universitete Maturantet nuk kane nje pergjigje sot pse nuk rezultojne fitues edhe pse shume prej tyre kane rezultate te larta e shume te larta Nuk e dine si eshte llogaritur mesatarja e tyre dhe se cila eshte diferenca midis mesatares te nxjerre nga shkolla dhe asaj qe del nga kriteret e aplikimit Maturantet nuk u orientuan per grup lendet preferenciale te degeve qe donin te vazhdonin para plotesimit te formularit Nuk u informuan per lendet me zgjedhje dhe rendesine e seciles ne llogaritjen e mesatares sipas profileve Nuk moren asnje informacion per deget qe donin te ndiqnin Nuk e dine se ne sa faza regjistrimi do kaloje vuajtja e tyre per te vazhduar arsimin e larte Nuk marrin askund pergjigje per padrejtesine qe po i bejne Qeveria i lau duart duke ja hedhur pergjegjesine Universiteteve por gishti i maturanteve eshte drejtuar sot tek Edi Rama dhe Lindita Nikolla Sepse ata i tradhtuan duke i ndryshuar rregullat ne prag te perfundimit te matures Ishte Rama me Nikollen qe vrane meritat e cdo maturanti mbollen kaos zhduken transparencen dhe i futen Universitetet ne rruge pa krye duke favorizuar klientelen e tyre te universiteteve private Sot fshihen pas deklaratave boshe por ne te vertete kjo dyshe ka mashtruar shperfillur e percmuar te rinjte Eliminimi i matures shteterore si provim hyres mungesa e akteve nenligjore per shkak te paaftesise totale te MAS e kane degraduar sistemin e pranimit ne nje katrahure te vertete Mungon merita Nuk ka asnje rregull apo norme Maturantet nuk e dine ende pse ministria i voli atyre miliarda leke me AKP-ne e jashteligjshme dhe pasi i sorollati dyerve te shkollave i ka lene sot rrugeve para xhamave te Universiteteve Familjet e maturanteve nuk e dine se si do ti perballojne tarifat e studimit e lloj-llojet e tarifave qe shtohen cdo dite ne kurriz te tyre Ne perfundim Duma thekson se kjo braktisje e tallje me maturantet duhet te marre fund Kjo tallje me te ardhmen e vendit nuk mund te vazhdoje me Te rinjte duhet te bashkohen e te ngrohen per ti dhene fund ketij sistemi te korruptuar e kriminal ne arsim Maturantet studentet do te jene me mire pa Edi Ramen u shpreh Grida Dumap div <![CDATA[Shqiperia kanabiste i vetmi premtim i mbajtur i Rames]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023587/titulli/Shqiperia-kanabiste--i-vetmi-premtim-i-mbajtur-i-Rames div idcontent-area div classpost-image img width605 height400 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201606rama1-605x400jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altrama div p p pem emp pemShifrat jane kokeforte Vete Saimir Tahiri raportoi vjet se ishin shkaterruar 600 mije rrenje kanabis ose 992 perqind e siperfaqes se mbjelle kurse sivjet shifrat zyrtare flasin per 15 milione bime te shkaterruara nderkohe qe shifrat nderkombetare raportojne per dhjetera tone ngarkese kanabiste qe ndalohet nga rruget e Shqiperise Dje ishte radha e kontrolleve ne Qarkun Diber por me perpara duhet ndalur dora prej padrinoje qe kanabisi ka siguruar ne krye te qeverise ne Tiraneemp p p pPas nje kontrolli ne zona te pyllezuara policia e Matit ka zbuluar dje 3 600 bime narkotike por si gjithmone raportimi thote se seshte bere e mundur arrestimi i asnje pergjegjesi per mbjelljen e tyre Per kronike theksohet se droga po kultivohej ne vendin e quajtur Shkalla e Bardhe njesia Administrative Baz ne parcela te hapura rishtas bime narkotike Nga keqyrja e bere nga grupi hetimor rezultoi se ne keto parcela ishin te kultivuara 3600 bime te dyshuara narkotike Cannabis Sattiva Gjithmone raportimi pak i besueshem i policise se Saimir Tahirit perfundon me shprehjen standarde bimet u asgjesuan ne vend me ane te djegies ku disa prej tyre u moren ne cilesine e proves materialep pRepublika kanabiste e Edi Rames dhe e Saimir Tahirit eshte i vetmi premtim i mbajtur dhe i mbajtur 100 perqind nga ana e tyre Ne shtator nje viti me pare duke huazuar edhe certifikimin italian Saimir Tahiri deklaroi se ne vitin 2015 ishin mbjelle 44 ha me kanabis por ai kishte shkaterruar 992 te te gjithe kesaj siperfaqeje apo 690 mije bime Skishte lene kanabis ne kembe Kishte pastruar gjithe Shqiperine Situata sivjet pas edhe perpjekjeve politike e publike per te zyrtarizuar Shqiperine si nje vend prodhimi te kanabisit ka nxjerre ne pozicion ofsajti nje qeveri te paafte e cila e ka pasur mendjen vetem tek nje ekonomi tek ajo e droges Vete Tahiri deklaron se sivjet deri ne kete moment ka shkaterruar 15 milione bime Ku mbillet sot eshte mbjelle edhe vjet parvjet parsivjet e keshtu me radhe - deklamon ministri si nje specialist i ketyre puneve Nese pranojme te vertete cthote sivjet Tahiri del se ai paska qene fare i verber vjet dhe eshte mburrur kot se koti Nese pranojme se vjet eshte mburrur plot se ploti paska ndodhur gjema sivjet e mburret kot se koti Kete dileme ta zgjidhe Tahiri me veten ose shefin e vet Sa per shqiptaret ata syte ne balle i kane Shohin fare sakte e fare qarte se cmbolli Rilindja vjet e sivjet Shqiptaret arrijne te perfytyrojne fare qarte edhe se sa do te mbillet ne vitin e ardhshem zgjedhor Kurrkush nuk e besonte por ja qe mrekullia rilindese ndodhi Edi Rama e Saimir Tahiri mund te kene genjyer shqiptaret per turlisoj gjerash por per nje gje jane serioze dhe e kane permbushur 100 perqind Republika Kanabiste e Lazaratit vdiq per te rilindur Republiken Kanabiste te Shqiperise Dje propaganda policore e kanabisteev ne qeveri beri sikur kishte bere kontrolle ne Qarkun Diber por me perpara qe plaga te mos lihet te majiset duhet ndalur dora prej padrinoje qe kanabisi ka siguruar ne krye te qeverise ne Tiranep pstrongFaktiMinistri i Kanabisit para kamerave premton rritje pagash per policet pas kuintave u mban 200 leke nga rrogastrongPunonjesit e policise nuk e kane marre te plote pagen e muajit gusht Secili efektiv ka marre 8 deri ne 20 mije leke te reja me pak nga paga mujore Kjo shume iu eshte mbajtur me argumentin se parate e paguara me heret per oret shtese nuk ishin tatuar dhe ky tatim iu eshte llogaritur ne pagen e muajit gusht Ne nje hark prej 3-4 muajsh efektivet e policise qe punojne me shume se oret e lejuara marrin pagen per oret suplementare ne sherbim pagese e cila varion rreth 10 mije leke shtese mbi rrogen mujore Per vitin 2015 Policia e Shtetit ka marre nga buxheti nje fond rreth 220 milione leke per oret suplementare te punonjesve te saj Afersisht e njejta shifer ishte parashikuar edhe per kete vit Ky problem ndodh pikerisht ne muajin kur ministri i Brendshem Saimir Tahiri tha pas vrasjes se policit te FNSH Ardian Kodra se do ti kerkoje kryeministrit Edi Rama rritjen e pages se policevep p p pstrong strongp div <![CDATA[Arroganca e nje ish-kryebashkiaku sot kryeminister]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023586/titulli/Arroganca-e-nje-ish-kryebashkiaku-sot-kryeminister div idcontent-area p p p p pPartneriteti dhe komunikimi institucional dhe personal eshte nje kriter dhe nje qasje qe inkurajohet fort ne vende me demokraci qofte dhe optimale qe nga marrja e zyres apo e postit te cdo ofiqari apo pushtetari te cdo rangup pPartneritetet brenda dhe ne gjithe sektorin shteteror partneritetet me qeverine lokale me komunitetet dhe individet jane modele pune sot dhe madje modele te detyrueshme me ligj dhe me kod etike dhe aspak kaotike sic ndodh shpesh ne vendin tone historikisht po e theksuar me ashpersi dhe shume evidente sot Nocionet e bashkepunimit koordinimit dhe partneriteti komunikimit me kedo por vecanerisht me te zgjedhurit vendore me kryetaret e bashkive duhen pare ne nje aspekt tjeter ate te ndjekjes se parimeve te bashkepunimit nderinstitucional duke respektuar pavaresine e institucioneve te pavarura dhe me qellimin qe lidhjet te jene me te formalizuara ne drejtim te ruajtjes se interesave te perbashketap pstrongKomunikimi kryeministrorstrongp pNga nje perspektive qendrore qeveria dhe kryeministri kerkon qe koordinimi te ndodhe si horizontalisht per shembull ne mes te agjencive te ndryshme qeveritare te cilat kane pergjegjesi per aktivitete te ndryshme ne te njejtin nivel me ate te qeverise dhe varen direkt nga qeveria dhe ketu gjuha e komunikimit mund te jete pranueshem urdheruese po kurrsesi jo arrogante Por qeveria dhe kryeministri kur kerkon nje koordinimin vertikal te nevojshem duhet thene psh ne mes te niveleve te ndryshme te qeverisjes ne kete rast me bashkite dhe kryetaret ne funksion te nje sistemi funksional administrativ sherbimesh dhe te politikave lokale kurrsesi nuk duhet te kete te njejten qasje komunikimi si ne linje horizontale-pra urdheruese dhe denigruese sic sot kryeministri ben Ky nocion marredheniesh eshte i ndryshem dhe ka per baze parimin e subsidiaritetit i cili kerkon qe vendimet do te merren ne nivelin e qeverisjes me afer qytetareve dhe qeverisjes qe e ben dhe njeh me mire situaten social-ekonomike te qytetareve dhe komunitetitp pSubsidiariteti nenkupton ndarjen e roleve dhe pergjegjesive ne menyre te pershtatshme ne mes te niveleve te qeverisjes duke koordinuar zbatimin e vendimeve menaxhimin e llogaridhenies pjesemarrjen e pushtetit perkates dhe mungese te tendences se imponimit nga maxhorancat e pushtetit qendror ne kurriz te atij vendor Ne kontekstin e ketyre marredhenieve dhe parimeve disa mesime te rendesishme i kane treguar publikut se marredhenie efektive dhe marreveshjet bashkepunuese mes pushtetit qendror dhe lokal kane nje origjine te hershme dhe lidhen me nje karakter egoist te kryeministrit Ramap pstrongRasti i kryeministrit Rama ish-kryetar bashkie ne kryeqytetstrongp pRama kryetar bashkie pati nje komunikim aspak pozitiv dhe te kollajshem me qeverite dhe kerkonte cdo gje drejte vetes se tij nderkaq Rama kryeminister ka nje komunikim shume vrastar dhe te pahijshem me bashkite sotp pKetu dua te ndalem pak tek nje element tjeter me nje qasje akoma me negative ne marredheniet dhe komunikimet institucionale te Rames si kryetar partie dhe si kryeminister ne marredhenie me kundershtaret politik vendorep pTe gjithe e mbajne mend se si sillej Rama kryeminister me kandidatet e opozites ne fushaten e fundit per zgjedhjet vendore Te gjithe kandidatet e opozites i ofendonte te gjithe i shantazhonte bente thirrje hapur qe te mos i votonin duke ju vene etiketa personale deri ne gjera bajate cka nuk kishte ndodhur kurre me pare ne menyre kaq masivep pZgjedhjet vendore mbaruan kryeministri u perpoq te vendoste nje linje marredheniesh dhe komunikimi me bashkiaket duke i ftuar ne takime me se shumti te tipit PM Show ku ishte ai vete qendra e bisedave dhe bashkiaket vete degjuesp pstrongKryeministri eshte i te gjitheve parimishtstrongp pPra nje komunikim krejt i njeanshem ku edhe pse kryetaret i dinin mire manovrat e Rames neper fushata ato me dinjitet dhe me respekt te marredhenieve dhe bonsensusit per bashkepunim dhe ne interes te zhvillimit i jane pergjigjur thirrjeve te kryeministrit qe nuk e meritonte kete sjellje pozitive te bashkiakeve dhe sidomos te bashkiakeve te opozites te cilet vazhdon ti shikoje ti trajtoje si ne fushate dhe si kundershtar Kjo gje vihet re dukshem ne komunikime gjate takimeve ku nuk i lejon te flasin nuk i degjon dhe i perbuzte keto tregojne qe marredheniet me qeverine nuk jane te mira sa duhet duke shkaktuar keshtu nje frenim ne kerkesat e tyre te ndjekura me pas nga frika paniku dhe kercenimi per zero leke nga qeveria Kjo gje duket ne ndarjen e fondeve qeveritare per bashkite nga komiteti per zhvillimin e rajoneve qe Rama drejton ku mbi 95 te parave shkojne per bashkite e partise se tij dhe bashkite opozitare i diskriminon ne menyre konsistente Si per te vertetuar te gjitha cfare thame nga mesimet me Ramen shikojme cfare ndodhi ne Shkoder dite me pare kur u inaugurua stadiumi i saj Nje sjellje krejt e padenje dhe jashte cdo etike por e besueshme per kete kryeminister ndaj nje femre nje aktivisteje nje intelektualeje dhe pa harruar nje kolege e Rames ne parlament si ish-deputetep pstrongEtika per Edi Ramenstrongp pEtika per Ramen nuk eshte nje menyre e te kuptuarit dhe te shqyrtuar se cfare eshte e drejte dhe cfare eshte e gabuar por nje nervozizem i vazhdueshem dhe nervi i tij konfliktual me opozitarizmin Shkodran me vullnetin e kryetares se bashkise atje per ti thene gjerat hapur dhe me argumente bindese se si eshte marredhenia komunikimi e bashkepunimi me qeverine qe nuk e ka mbeshtetur Shkodren sa i takon me te drejte per sherbime ndaj cdo qyteti dhe qytetari kudo ne Shqiperip pKryebashkiakja e Shkodres ishte ne te drejten e vet per reagimin edhe pse duhet ti ishte pergjigjur me me guxim madje duhet ta mbante per dore dhe te flisnin hapur para mediave dhe qytetareve dhe te mos e linte Ramen te rreshqiste per pushim ne kolltukun e trajnerit se ai i perket tjeter kujt Por cfare u vu re nga kjo arrogance e Rames ishte reagimi qytetar ne rrjete sociale kunder tij Rama i humbur ai humbi respekt jo vetem ne Shkoder por kudo Demtoi me shume imazhin e tij te qeverise se tij filozofine socialiste te partise se tij humbi popullaritet qe eshte element kyc per nje liderp pstrongRasti i Voltana Ademit me kryeministrin Ramastrongp pKryebashkiakja fitoi fitoi mbeshtetje dhe simpati te shumta kudo dhe nga kushdo qytetar dhe institucion fitoi popullaritet kjo lexohet qarte ne komentet dhe reagimet ne media dhe rrjete sociale Ky model i zonjes Ademi duhet te ndiqet nga cdo koleg apo kolege e saj Rasti ne fjale eshte nje rrezik eshte rrezik pasi u ftohen marredheniet personale institucionale te komunikimit dhe bashkepunimi aq te domosdoshem ne realitetin e diteve dhe vendit tone sa kurre me pare Duhet shmangur por ajo ndodhi Duhet harruar sigurisht qe po Qeveria dhe bashkia kane te njejtin qellim ne fund te fundit-sherbim per qytetaret pa dallim partiakp pRrugedalja nga kjo situatep pA ka rrugedalje a duhet vendosur nje paqe po Kryeministri te kerkoi ndjese per sjelljen e tij ndaj Zonjes Ademi dhe te ndryshoi sjelljen dhe qendrimin e tij ndaj bashkive te drejtuara nga opozita Kryebashkiakja ta takoje dhe ti prezantoje qarte dhe perseri nevojat reale te Shkodres dhe gjithe bashkive dhe sidomos atyre te pa mbeshtetura fare nga kjo qeveri Asnjehere nuk eshte vone per ura komunikimi bazuar ne rregulla dhe parimep pemAutori eshte Drejtor Ekzekutiv i Shoqates se Bashkive te Shqiperiseemp div <![CDATA[Shehu Ne Peshkopi pushtetaret luajne bejne presion edhe me asistencen sociale]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023585/titulli/Shehu-Ne-Peshkopi-pushtetaret-luajne-bejne-presion-edhe-me-asistencen-sociale div idcontent-area div classpost-image img width620 height349 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201609Shehu-620x349jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altShehu div p p pem emp pemKandidati per kryebashkiak i Dibres Sherefedin Shehu zhvilloi nje takim me grate dibrane Shehu ka vleresuar sakrificen e grave dibrane per te perballuar situaten e rende ekonomike dhe papunesine e larte ne kete bashkiemp pstrongBashkia te marre te gjitha masat qe buka uji dhe furnizimi me energji elektrike te mos mungojestrongp pstrong strongp pKandidati per kryebashkiak i Dibres Sherefedin Shehu zhvilloi nje takim me grate dibrane Zoti Shehu ka vleresuar sakrificen e grave dibrane per te perballuar situaten e rende ekonomike dhe papunesine e larte ne kete bashki Punesimi dhe mbeshtetja e grave sipermarrese do te jene ne qender te punes se Sherefedin Shehu neser si kryebashkiak i Dibres Zoti Shehu tha se pjesa me e madhe e administrates se drejtuar prej tij do te jene graBashkia ka disa mundesi dhe ato mundesi do te shfrytezohen maksimalisht qe ju te keni nje mundesi punesimi Do te nxisim sipermarrjen ate qe mund te bejne grate ketu edhe administrata e bashkise do te dominohet nga grate dhe nga vajzat Duke u ndalur ne menyre te vecante tek familjet ne nevoje ekstreme zoti Shehu tha se Bashkia do te marre te gjitha masat qe te pakten buka uji dhe furnizimi minimal me energji elektrike te mos mungoje Ne Peshkopi pushtetaret luajne bejne presion edhe me asistencen sociale Ata qe nuk kane asnje mundesi jetese do te marrin jo vetem ndihme qe iu takon sipas ligjit jo vetem me shume sesa ata qe kane nje burim te vogel te ardhurash por bashkia neser do te garantoje edhe faturat e energjise elektrike per familjet qe jane ne nevoje ekstreme qe nuk kane asnje mundesi ose qe jane edhe pa driten elektrike sot per shkak se nuk mund te paguajne faturen tha Shehup pstrongKQZ merr ne dorezim materialet zgjedhore niset sot drejt Dibres strongKQZ-ja njoftoi diten e djeshme se fletet e votimit qe do te perdoren per zgjedhjet per Kryetar te Bashkise Diber kane mberritur nga prodhuesi slloven ne daten 6092016 ne Magazinat e Lindres brenda afateve kohore Fletet e votimit u prodhuan nga kompania sllovene Cetis me te gjithe elementet e sigurise dhe jane depozituar ne Lunder sipas te gjitha procedurave ligjorep pDje u permbyll pergatitja e bazes materiale zgjedhore dhe sot do te vijohet me dergimin e tyre ne KZAZ-ne 19 Diber e cila me pas do ta shperndaje cdo Qender Votimi Nderkohe po dje nisen edhe sesionet e trajnimit per Komisionaret e Qendrave te Votimit ne bashkine e Peshkopise Sipas informacioneve nga Administrata e KQZ-se e cila ndodhet ne Diber dhe do te trajnoje komisionaret rezulton se ne kater vende trajnimi Shkolla Nazmi Rushiti ne Peshkopi Shkolla 9-vjecare ne Maqellare Shkolla 9-vjecare ne Qender Tomin Shkolla 9-vejcare ne Sohodoll nuk eshte paraqitur asnje komisionar i Qendrave te Votimit per tu trajnuar KQZ e perserit apelin ndaj partive politike qe te marrin masa dhe te dergojne komisionaret e propozuar prej tyre ne sesionet e trajnimit pasi trajnimi i tyre eshte shume i rendesishem per mire administrimin e procesit zgjedhorp p p div <![CDATA[A do mund ta shpetojme te ardhmen tone nga duart e politikaneve te pandergjegjshem]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023584/titulli/A-do-mund-ta-shpetojme-te-ardhmen-tone-nga-duart-e-politikaneve-te-pandergjegjshem div idcontent-area pemPas skandalit me pranimet per vitin e ri akademikemp p p p p p p p5 shtatori ishte dita ku shume prej ne maturanteve do merrnim lajmin nese do ishim apo jo fitues ne preferencat qe kemi zgjedhur diten e aplikimit Por fatkeqesisht kjo date per shumicen e ne maturanteve simbolizoi prishjen e endrrave tona te se ardhmes sone pasi nuk kishim rezultuar fitues ne asnje dege Shkak per kete nuk ishim ne pra mesatarja jone por lojerat apo eksperimentet e ministrise te arsimit dhe personat qe kane pasur lidhje me kete mature ku ju ishte dhene e drejta e te qenurit fitues maturanteve me mesatare 7 e ca apo 800 dhe kishin percaktuar jo fitues maturantet me mesatare me te larte se keta persona Gjithashtu dikush perkatesisht nga qyteti i Kukesit rezultoi i pari ne degen e mjekesise me nota ekselente 1000 Por si ka mundesi kur ne gjithe Shqiperine ishte marre vetem nje 1000 ne letersi jo ne qytetin e Kukesit apo kur ne gjithe Shqiperine askush nuk kishte marre 1000 ne provimin e Kimise se avancuar te cilin personi ne fjale e kishte si lende me zgjedhje Pra kesaj pyetje ne Shqiperi mund ti pergjigjesh vetem me dy fjale Miku ose Leku Kjo ngjarje e hidhur per te gjithe ne eshte publikuar dhe me pare por si nga hera askush nuk ka reaguar sepse per Kryeministrin tone me e rendesishme eshte te beje nje urim per nje ndeshje futbolli sesa te merret me udhekryqin qe ndodhemi ne maturantet ku kemi zene koken me dore dhe nuk mund te bejme asgje per jeten tone pervecse nje proteste masive per te kundershtuar keto eksperimente Por jo vetem qe nuk reagon por madje ju ben ban apo ju heq komentet maturanteve te cilet me te drejte ankohen tek faqja e tij zyrtare ne facebook per situaten ku ndodhemi Edhe nje here ky eksperiment vertetoi qe eshte totalisht i gabuar sepse dikush me mesatare te larte si psh ky maturanti ekselent nga Kukesi ka hedhur 10 dege ne kohen e aplikimit dhe automatikisht ai i fiton te gjitha edhe ato dege qe i ka hedhur sa per numer te cilat mund te kene qene deshira te medha per maturante te tjere Nderkohe nje maturant tjeter me mesatare me te ulet nuk fitoi asgje pervecse nje deshperim dhe merzitje per fatin e vet sigurisht te percaktuar nga eksperimentuesit Ngushellim per ne mbetet raundi i dyte ku thone se do lirohen vendet bosh Por gjithashtu shpresojme qe edhe ne kete raund mos na ndodhi e njejta situate mos na i zene vendet miqte apo parate sepse do ishte fatale per te ardhmen tone dhe do digjet kot vetem per interesat e tyre vetjake puna jone shume vjecare Prandaj duhet te ngrihemi te gjithe media intelektuale politikane maturante etj te bejme dicka per ne per femijet e Shqiperise sepse edhe pse nuk kemi miq e para ne kemi treguar vlera te medha ne punen tone ne shkolle ku fatkeqesisht ministria e arsimit me ne krye Lindita Nikolla e cila cdo nate e ben gjumin top sepse per te cdo gje eshte ne rregull pasi vajza e saj studion ne France nderkohe qe shume maturante shqiptare qajne nate per nate vleresoi me shume te parat se sa vlerat tona Vendi yne asnjehere ska ecur para dhe te mos pretendojne politikanet tane se jemi gati per ne BE pasi ata nuk jane ne gjendje per te menaxhuar nje mature shteterore shkak si gjithmone korrupsioni Por nje gje e mire ishte sigurisht mbeshtetja qe maturantet i dhane njeri-tjetrit bashkimi qe ata bene ne rrjetet sociale por jo vetem dhe forca per te kerkuar te drejtat e tyre Megjithese nje proteste masive sic e permenda ne fillim e organizuar nga vet ne maturantet e cila mos te kete perfshire asnje grup politik do ishte menyra me e mire dhe zgjidhja e duhur per tju kerkuar llogari dhe per te fituar te drejten qe na e mohuan Prandaj te mos hezitojme por te luftojme gjithmone per veten e per vendin tone pasi rinia shqiptare ne do jemi e ardhmja e ketij vendi dhe jam i sigurt nese vazhdojme me keto ideologji nese vazhdojme me deshiren per te mposhtur korrupsionin me deshiren per te fituar ndaj padrejtesive ateher vendi yne mund te ndryshojep p p p p div <![CDATA[Muharem Rama djali i sekretarit te dyte qe kerkon te behet sekretar i pare]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023583/titulli/Muharem-Rama-djali-i-sekretarit-te-dyte-qe-kerkon-te-behet-sekretar-i-pare div idcontent-area div classpost-image img width225 height225 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201609muharremijpg classattachment-post-thumb wp-post-image altmuharremi div p p p p pDisa dite me pare me rastin e nje mitingu para popullit sekretari i pergjithshem i Partise Socialiste Gramoz Rucaj deklaroi se forca e tij kishte 20 vjet qe i lutej Muharem Rames per ta kandiduar dhe ai mezi kishte pranuar se fundi Te thuhej kjo shprehje psh ne Suedi Norvegji etj do te dukej gjeja me normale Po ne jetojme ne Shqiperi Ketu kandidatet nuk jane rastesisht socialiste Ketu socialiste jane te gjithe ata qe jane bijte e bijat e sekretareve te partise hetuesve e oficereve te Sigurimit te Shtetit oficereve e nenoficereve te ushtrise aparatciket e komiteteve te partise te komiteteve ekzekutive te keshillave popullore te rretheve etj etj Pra shtrati gjenetik eshte ai qe percakton kandidatet e Partise Socialiste Bijte dhe bijat e gjenerates tjeter jane rritur ne nje mjedis familjar qe kishte ne qender Enverin e Ramizin qe urrejtjen ndaj armikut te klases e kishte si buke e si uje ushqimin e perditshem Ne kete habitat jane rritur te gjithe pinjollet te cilet pane te Partia Socialiste gjurmen e sigurt te Partise se Punes Dhe rasti e solli qe kandidatet 20 vjecare te fjetur te dalin tanime hapur Nuk ka nevoje qe ata kokulurit per 20 vjet qe nuk jane me asnje qe nuk merren me politike te peshperitin keto fjale sepse koha i therret Dhe si per force zakoni Partia Socialiste zgjodhi ne Peshkopi pikerisht nga rrenjet e vjetra Ajo kandidoi pikerisht djalin e Qamil Rames per kryetar bashkie fare ka qene ky Qamili do pyesni ju E thjeshte fare sekretar i dyte i Komitetit te Partise se Punes ne Peshkopi Po cfare ka qene Komiteti i Partise se Punes per ata qe nuk e dine Ka qene struktura kriminale e Partise se Punes e cila drejtonte gjithe terrorizmin e vet kunder kundershtareve politike Ka qene udheheqesja e organeve te diktatures organi qe miratonte goditjen arrestimet internimet etjp pBesoni ju se Muharemi ka mbyllur veshet nga bisedat qe ka degjuar ne shtepi dhe ka qendruar i pavarur Veshtire te jete kjo Pervecse u fut ne politike ne emer te kushtrimit te te pareve ai po provon se qellimi i jetes se tij eshte te beje ate qe nuk beri dot babai te behet sekretar i pare ne bashkine e Peshkopise Kjo eshte edhe aspirata me e madhe qe Rama i vogel i Melanit te Peshkopise ka marre perpara Rames se madh te partise Si dje Qamili dhe Kristaqi edhe sot punojne Muharemi dhe Edip div <![CDATA[Gonxhe Bojaxhiu e shenjta Tereze]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023582/titulli/Gonxhe-Bojaxhiu-e-shenjta-Tereze div idcontent-area p p pSa here qe eterit e Selise se Shenjte iu drejtoheshin besimtareve me rastin e Krishtlindjeve casti me i bukur ishte kur vinte radha qe ne gjuhen shqipe te shqiptohej urimi Per shume mot Krishtlindjet Me 4 shtator 2016 ne sheshin e Shen Pjerit ne Vatikan ishin mbledhur rreth treqindmije njerez ne diten kur shqiptarja Gonxhe Bojaxhiu Nena Tereze 19 vjet pas vdekjes po shpallej shenjtereshe Sheshi i Shen Pjetrit asnjehere ne historine e tij nuk kishte pasur me shume shqiptare nuk kishte pasur perfaqesim me te larte dhe me te plote institucional qofte nga vendi i origjines Kosova qofte nga Shqiperia 1 Shqiptaret ne Vatikan Emri i saj mblodhi nje bote te tere te bindjeve te ndryshme fetare pa dallim race dhe kontinenti Ajo beri qe ne diten e shenjterimit te flitet edhe gjuha shqipe ne meshe Krahas italishtes e latinishtes qe dominuan per arsye te njohura pjese te caktuara u thane edhe ne gjuhen frenge ate portugeze bengale dhe kineze Ne gjuhen shqipe u thane fjalet e lutjes universale Mbushe plot me Shpirtin tend o Zotbarinj e besimtare ndjejne deshirenta shuajne ne vellezerit etjen e Jezusitp pQe ne vigjilje te shenjterimit mediet me te fuqishme boterore e spikaten origjine shqiptare te Nene Terezes Ne sheshin e Shen Pjetrit delegacioni i Kosoves ishte ne vendin e nderit Ne sheshin e madh binin ne sy flamuj shteteror te Kosoves edhe aso te te ngjitur me flamuj kombetar Edhe flamuj te tjere Flamujt shqiptare i Kosoves dhe ai kuqezi po valonin jo vetem fizikisht ne Sheshin e Shen Pjetrit Ishte valvitje e shpirtit perendimor e orientimit nga vlerat e civilizimit oksidental te nje populli qe ka filluar fazen e stabilizimit qe ne fillim te shekullit XXIp pNe sheshin e Vatikanit ne oren 930 filluan te bien kambanat e paralajmerimit te ndodhise Binin dy kambana ne dy krahet alternative te ndryshem Per dhjete minuta Zhvillohet mesha Ne oren 1041 Papa Francesku shpalli shenjterimin e Nene Terezes e cila nga ai moment do te quhet Shen Tereza Edhe vete papa e pranoi ndjenjen nostalgjike me ndarja nga ndajshtimi Nene Edhe shume qytetare shqiptare ne rrjetet sociale Deshirojne ta quajne Shen Nene Tereza Sido qe te jete secila fjale me e bukur se tjetra Gonxhe Bojaxhiu - Nena Shenjte Me te kaluar gjysma e meshes erdhi nje moment kur u kerkua nga te pranishmit qe njeri tjetrit tia jap shenjen e paqes moment kur ate qe ke prane ia zgjat doren e perqafon ose i buzeqesh Ne nje cast te tille secili e ben nje autotest per te bemat ne jeten e tij Secili ka deshire te brendshme qe te kete dicka nga vlerat e Shen Terezesp pNe kete menyre ne syte e tere botes Shen Tereza eshte ajo qe emrin e saj e shnderroi ne vlere boterore Per shpirtbardhesi bamiresi humanitet solidaritet me te varferit me te pafuqishmit Permes jetes dhe perkushtimit ne sherbim te njerezve ajo deshmoi se mbi cdo logjike tjeter ajo e paqes miresise eshte me universalja me pozitivja dhe me jetegjata Shqiptaret duhet te jene krenar qe botes i ofruan nje profil te tille Historia e njerezimit ne fund te fundit zhvillohet per te prodhuar vlera te tilla me shume paqe mirekuptim liri dhe dinjitet per njeriun Ne diten e shenjterimit te Nene Terezes doli ne pah edhe qendrimi paradoksal ndaj saj ne te kaluaren qofte si paverejtshmeri ne Kosove qofte si refuzim per tu takuar me te afermit e saj ne Shqiperi Lartesimi i vlerave te saj permes kanonizimit nga Selia e Shenjte tregoi me se miri se sa jane te perkohshme luspat ideologjike paragjykimet dhe anatemimet e padrejta ndaj personaliteteve me fryme universale E nga ana tjeter nuk ka si te mos thuhet se ne kohen moderne askush sa Shen Tereza nuk beri per afirmimin e emrit shqiptar ashtu sic mund te thuhet se as Shqiperia e Kosova nuk bene per Shen Terezen ate qe e beri per te bota e krishtere - katolike Kjo u vertetua me se miri ne meshen e 4 shtatorit date e cila hyri tashme ne histori Hyri ne histori e verteta qe nje personalitet nga bota shqiptare u shpall shenjtore nga qendra kryesore e krishterimit Papa Francesku ne fjalen e tij edhe njehere e nxori ne pah dhe ne shkelqim vleren e meshires njejtesimin e vullnetit te Zotit dhe njeriut kur per cdo dite kryhet nje veper humane me vullnet te brendshem kur me vetedije te plote behet nje veper e mire per njerezit ne hall duke mos harruar edhe nje cregullim aktual global krizen e refugjatevep ol start2 liKaosi protokollarli ol pPor krahas vlerave globale shenjterimi i Nene Terezes edhe njehere e shpalosi fytyren e brishte institucionale te botes shqiptare Pike reference do te ishte dallimi ne mes aktivitetit te mbremjes se 3 shtatorit ne ambientet e bazilikes se Shen Palit dhe meshes ne Sheshin e Shen PjetritDerisa mesha shenjte respektoi protokollin njeqind per qind sipas nje libri 112 faqesh 61 faqe pasi qe teksti ishte i perkthyer ne anglisht duke lexuar pjese nga Beselidhja e Re fragmente nga Beselidhja e Vjeter fjalimi i Papes shoqerimi i kengeve biblike nga kori i katedrales se Shen Pjetrit derisa hapesirat e delegacioneve nga mbare bota mbaheshin nen kontroll te respektimit te numrit te mysafireve nje nate me pare fytyra e protokollit shqiptar shpalosi dobesite evidente qofte edhe ne Rome Nese lejohet edhe nje element i ri qe definon shqiptaret e dy shteteve i sprovuar ne Tirane dhe Prishtine edhe para 3 shtatorit 2016 atehere shlire mund te thuhet se shqiptaret jane kombi me cprotokollar i mundshem Rremuja dhe zhurma e nje publiku qe tejkalon shifren per nje koncert solemn nuk ndalet dhe as qetesohet qe nga fillimi deri ne fund te programit Madje kete nuk e ben as prania e yjeve si Rita Inva dhe Ermonela per te cilen soprano disa muaj me pare revista e njohur Time beri nje shkrim ne faqet e kultures Mosrespektimi i uljes neper karriget e rendeve te para ardhja e paparashikuar e njerezve ulja ne karrigen e huaj ulja me imponim jane gjeste te gjithepranishme dje dhe sot kudo dhe ne cfardo manifestimi qe organizohet ne hapesirat shqiptare e sic po shihet edhe jashte tyre Devijimi i programit qe publiku e merr gjoja te shtypur ishte i pranishem edhe ne koncertin e 3 shtatorit Mungesen e nje artisti perpiqet ta mbuloje artisti tjeter Nje lufte dinake midis primatit dhe epersise se Tiranes zien online ne proces e siper te zhvillimit te koncertit Sopranoja Ermonela Jaho eshte zevendesim per gjithcka Shto edhe faktin qe vetem ne momentin e fundit organizatorja e koncertit Diana Toska e cila ne menyren me te keqe perpiqet te mbledh ca kredi personale ne moment te fundit tregon para publikut dhe medieve se koncertin e mbeshtet financiarisht qeveria e Kosoves Edhe nje tregues i logjikes se kaosit protokollar shqiptar Ne vend te perfundimit Nuk ka qytetar shqiptar qe nuk i lexon drejt tri shenjat e Selise se Shenjte ne raport me shqiptaret Se pari Papa Francesku viziten e pare jashte Vatikanit e beri ne Shqiperi Se dyti u shenjterua Nene Tereza dhe se treti ai premtoi per ta vizituar Kosoven Vatikani po ben gjithcka qe shqiptaret ti nxjerre mbi siperfaqep pemMarre nga gazetaexpresscomemp div <![CDATA[Kapri Pogradeci i diskriminuar nga qeveria Rama zero investime publike]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023581/titulli/Kapri-Pogradeci-i-diskriminuar-nga-qeveria-Rama-zero-investime-publike div idcontent-area div classpost-image img width620 height393 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201609Kapri-Nishani-620x393jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altKapri-Nishani div pemstrongMungesa e investimevestrongKreu i Shtetit Bujar Nishani priti Kryetarin e Bashkise te Pogradecit i sugjeron kontakte direkte me donatoretemp pem emp p p pPresidenti i Republikes Bujar Nishani priti dje ne nje takim Kryetarin e Bashkise se Pogradecit zotin Eduart Kapri Gjate takimit u bisedua rreth situates dhe jetes se qytetareve te Bashkise Pogradec dhe ceshtjeve me te cilat ndeshet administrata e kesaj Bashkie ne permbushje te misionit te saj Presidenti i Republikes u njoh me shqetesimet e Kryetarit te Bashkise rreth mungeses se mbeshtetjes nga ana e qeverise qendrore te projekteve per zhvillimin e qytetit dhe ofrimit te sherbimeve per qytetaret Kryetari i Bashkise se Pogradecit i percolli Presidentit Nishani shqetesimin e qytetareve te kesaj Bashkie te cilet ndihen te diskriminuar nga diferencimi i politikave qe ndiqen nga qeveria qendrore ne lidhje me investimet publike ne vend Presidenti i Republikes shprehu keqardhjen per mungesen e mbeshtetjes se projekteve per Bashkine e Pogradecit dhe e konsideroi te papranueshme politiken diferencuese te investimeve publike midis njesive te ndryshme vendore Qytetaret e vendit duhet te trajtohen dhe sherbehen njelloj dhe me te njejtat standarde theksoi Presidenti Nishani gjate ketij takimi Presidenti i Republikes sugjeroi qe administrata e kesaj Bashkie te vendose kontakte me te drejtperdrejta me donatore te huaj qe mund te ndihmojne ne mbeshtetjen e projekteve zhvilluese te Bashkise dhe permiresimit te sherbimeve qe duhen ofruar per qytetaretp div <![CDATA[Kriza e transportit publik dhe nderhyrja pa sens ne sheshin Skenderbej]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023580/titulli/Kriza-e-transportit-publik-dhe-nderhyrja-pa-sens-ne-sheshin-Skenderbej div idcontent-area p p pSot qe diten e pare te bllokimit te sheshit Skwnderbej Tirana u perball me krizen e transportit publik trafikun mbytes dhe bllokimin total pa fol per stresin dhe ndotjen qe tejkalon ato te niveleve me te keqija ne euroazi p pKjo eshte nderkohe edhe nje krize planifikimi territori dhe keq-qeverisje nder vite ne kushtet kur qyteti eshte trefishuar ne siperfaqe e popullsi p pNuk do shume mend te kuptosh se ne kushtet ekzistuese kur kane munguar investimet per infrastrukture te re dhe kur gjithe rruget te cojne ne qender atehere sheshi Skenderbej dhe unaza e qendres jane rregullator te perkohshem por te detyrueshem per situaten aktuale p pPor ne se do te zgjidhesh realisht problemet kjo kerkon vullnet politik majtas-djathtas vizion dhe financa ne menyre qe te ndertohen te pakten 150 km te reja akse unazore e radiale nyje dhe rruge lidhese te reja per te normalizuar sadopak situaten Qarkullimi e zhvillimi nuk jane shaka Kjo pune do perulesi e konsulence serioze dhe jo butafori p pKrahas kesaj duhet te reformosh totalisht konceptin iniciativat dhe sherbimin e transportit publik si dhe sistemin hierarkik te parkimeve nga periferia ne qender Duhet te edukosh shoqerine duke filluar nga shkollat fillore tek edukata qytetare dhe ajo e kembesoreve biciklisteve dhe shofereve etj etj p pTe shkaterrosh rregullatorin e vetem te qytetit ne kete moment pa ndertuar minimalisht unazen e re dhe bulevardin verior apo edhe disa rruge lidhese baze eshte mizore dhe vrasese per tere komunitetin e banoreve qe cdo dite duhet te rropaten 2-4 ore ne dite ne nje trafik vrastar p pAq me teper te urresh ata qe kane makina private kur nuk u ke dhene me pare alternative te ligjshme ekonomike dhe cilesor eshte e pamoralshme dhe qe deshmon per nje mentalitet fanatik e keqdashes p pNderkohe gjithe projektet e ndermarra nga bashkia dhe qeveria se fundi perfshi kullat shumekateshe apo parkimet nentokesore ne qender vetem sa do te rrisin presionin e popullsise per te ardhur e parkuar ne qender Ndaj qe te vendosesh ne rresht te gjithe ne vrime te gjilperes ndersa per vete e can trafikun me polici e ushtri kjo eshte ligesip pNuk rregullohet trafiku as me urdhrin e peshkut as me terror as me force Kjo pune do dashuri per njerezit ndershmeri me veten dhe natyrisht aftesi l shkollim per te mos thene pak tru Me vjen keq per nje qytetet te tere qe sot u fut ne nje kalvar per nje kaprico dhe egoizem irracional te dikujt Ne se nuk besoni se cfare ju pret po kujtoni cfare ndodhi vetem 4-5 vjet me pare kur te gjithe mallkonin veten dhe politiken Tani do jete shumefish me keq Vec kete radhe besoj nuk do jete pa pasoja p p p div <![CDATA[Basha Pseudoreforma e Edi Rames drama e mijera maturanteve-te shkarkohet Lindita Nikolla]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023579/titulli/Basha-Pseudoreforma-e-Edi-Rames-drama-e-mijera-maturanteve-te-shkarkohet-Lindita-Nikolla div idcontent-area div classpost-image img width620 height349 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201606Basha-620x349jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altBasha div pKreu i Opozites I kerkojme KLSH-se te nise menjehere nje auditim te plote te procesitp p p p p pemstrongKreu i Opozites strongShkarkimi i menjehershem i Ministres se Arsimit Lindita Nikolla Shpallja e plote e listave nga i pari maturant tek i fundit transparence totale e menjehershme qysh sot Frenimi i regjistrimit dhe publikimi i kritereve Kerkojme qe KLSH te nise menjehere nje auditim te plote te procesitemp p p pKreu i Partise Demokratike Lulzim Basha theksoi se drama dhe lotet e maturanteve jane rezultat i nje pseudoreforme qe ka rene qe ne nisje Kreu Basha reagoi per kaosin e krijuar me maturantet qe presin te hyjne ne universitet ndersa renditi nje sere abuzimesh te ministrise se Arsimit por edhe Qeverise Rama Basha theksoi se kjo situate kaotike qe po rrezikon te ardhmen me mijera maturanteve ka zgjidhje Sipas Bashes shkarkimi i menjehershem i Ministres se Arsimit Lindita Nikolla ndersa kerkoi transparence totale dhe te menjehershme Basha i kerkoi KLSH qe te nise menjehere nje auditim te plote te procesit Drama dhe lotet e maturanteve sot jane rezultati i nje pseudoreforme qe ka rene qe ne nisje E pompoi me te madhe Edi Rama por prodhoi padrejtesi Mijera 18 vjecare te prere ne bese te cilet ne vend qe te ishin duke u bere gati per momentin me te rendesishem te jetes sot kane nje barre tjeter nga Edi Rama sepse jane lene ne rruge nuk e dine ku do shkojne shohin se mesatarja e tyre e shkelqyer papritur perfundon ne mesatare te ulet Kjo eshte reforma e Edi Rames qe hedh poshte mundin talentin punen e madhe studimet e disa viteve me nje te rene te lapsit Si rasti i maturantes nga Shkodra me medalje ari fituese e olimpiadave kombetare e cila e sheh sot veten jo-fituese ne cdo universitet qe ka aplikuar Apo maturantja e perlotur ne zyren e ministres se Rames Lindites anti-dije anti-arsim qe i nderpret paturpesisht dhe fjalen Edi Rama nuk u dha kohe te mjaftueshme maturanteve per te zgjedhur lista fillestare nuk eshte e shpallur ska transparence ka krijuar shtigje per te futur tarafin e vet ne shkolle te larte Abuzimi me kriteret e mesatares eshte ne fakt dera e hapur per nje korrupsion masiv te trafikimit te vendeve ne universitet Keto jane rezultatet dramatike te asaj qe u nis keq qe ne fillim sepse qellimi i Edi Rames nuk ishin dhe nuk jane studentet dija auditori por kapja e universitetit kapja e rektoreve nepermjet bordit te administrimit Bordi i administrimit nuk eshte gje tjeter vecse dora e zgjatur e Edi Rames qe ka marre sot autonomine financat cdo burim universiteteve vendos ku do shkojne fondet sundon rektoret e pedagoget tha Basha Me tej ai shtoi se kjo drame kombetare ka zgjidhje Shkarkimi i menjehershem i Ministres se Arsimit Lindita Nikolla Shpallja e plote e listave nga i pari maturant tek i fundit transparence totale e menjehershme sot Frenimi i regjistrimit dhe publikimi i kritereve Kerkojme qe KLSH te nise menjehere nje auditim te plote te procesit Basha njoftoi se ne faqen zyrtare te Partise Demokratike eshte ne funksion aplikacioni ku cdo maturant mund te denoncoje rastin e tij dhe ne do ta ndjekim a hrefhttpwwwpdaltrego-rastin-tendTe20dashur20maturante20jemi20ne20krahun20tuaj20dhe20prinderve20tuaj20Se20bashku20te20luftojme20qe20e20drejta20e20juaj20mundi20dhe20sakrifica20juaj20te20mos20neperkemben20te20mos20dhunohen20Se20bashku20nuk20do20ti20lejojme20ta20derrmojne20rinine20e20t20ja20vjedhin20te20ardhmen20Kauza20juaj20do20te20cohet20deri20ne20fundhttpwwwpdaltrego-rastin-tendTe dashur maturante jemi ne krahun tuaj dhe prinderve tuaj Se bashku te luftojme qe e drejta e juaj mundi dhe sakrifica juaj te mos neperkemben te mos dhunohen Se bashku nuk do ti lejojme ta derrmojne rinine e t ja vjedhin te ardhmen Kauza juaj do te cohet deri ne funda u shpreh Bashap p p div <![CDATA[Loja me te ardhmen cfare po ndodh me maturantet]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023578/titulli/Loja-me-te-ardhmen-cfare-po-ndodh-me-maturantet div idcontent-area p p pGjate diskutimeve per Ligjin e Arsimit te Larte shume me akuzuan se isha ashper te tjere qe ndoshta isha nga te vetmet qe mbeshteta studentet qe ne krye te heres Shume me pare se kolege e profesore ne Universitete E me te drejte sot po shohim pasojat e asaj qe ndodhi me Ligjin e Arsimit te Lartep pE kam permendur fill pas miratimit te Reformes ne Drejtesi dhe i qendroj besnike deri ne fund aksiomes se qarte qe ekziston ne politike Nuk mund te ndermarresh nje reforme nese se pari nuk perfshin profesioniste dhe se dyti nuk nderton nje debat te hapur dhe politik per tep pReforma ne Arsimin e larte njesoj si reforma territoriale dhe si ndoshta ligjet e miratuara shpejt e shpejt ne reformen ne drejtesi javen e shkuar reflekton mangesite e medha te nje qeverie te zene me vjedhje dhe pseudoreforma Mungesa e deshires per te diskutuar jo vetem me opoziten por edhe me akademiket dhe profesionistet e fushave mbi adaptimin e nje reforme arsimore ne dobi te shoqerise ka prodhuar kete katrahure te sotmep pKjo eshte qeveria e cila i ka vendosur vetes nofka te medha por qe besoj do te njihet per diletantizmin si ne qeverisje ne berje ligjesh e ne zbatim Nje nga shkaqet e kesaj katrahure qe ka sjelle pasoja tek maturantet vjen si pasoje e mungeses se akteve nenligjore njesoj si Reforma Territoriale qe duhet te kishte sjelle qeveria Mungesa e tyre shoqeruar me mungesen e logjikes se Merite-Preference do te prodhoje nje numer tejet te kufizuar kandidatesh qe do te fitojne qe ne raundin e pare te drejten per te studiuarp pKesisoj studentet do te shtyhen te shkojne tek universitetet private te lidhura ngushte me qeverine qe ishin dje lobuesit kryesore te ligjit te arsimit te larte Per rrjedhoje ato do te kene mundesi qe te marrin nje pjese te mire te studenteve me mesatare te larte qe si shkak i paaftesise por edhe dashakeqesise se qeverise do te paguajne para per tek universiteti privat Nga ana tjeter keto universitete kliente tek qeveria do te mundet te perfitojne edhe nje cope te mire nga buxheti per arsimin e larte duke qene se shumica e studenteve per te mos ndenjur ne radhe te krijuar enkas do te regjistrohen ne privatp pProblemi i dyte qe lind gjithashtu nga ligji i arsimit te larte dhe mungesa e akteve nenligjore ka prodhuar nje precedent te rrezikshem Tanime jo vetem studenti nuk mund te zgjedhe fakultetin e tij si cdo konsumator zgjedh produktin apo sherbimin qe deshiron por eshte fakulteti qe permes disa manovrave te cuditshme ka vendosur disa kritere pasi studentet kane percaktuar se ku duan te studiojne Me konkretisht cdo fakultet vlereson me 10 te pikeve per pranim nje grup lendesh me zgjedhje qe nxenesi zgjedh si lende opsionale ne vitin e fundit te matures do fakultet vlereson me 10 vetem disa prej lendeve me zgjedhje qe ka percaktuar vete Por e cuditshmja eshte se fakultetet kane percaktuar grupin e lendeve qe do vleresojne me 10 vetem pasi studenti i ka zgjedhur lendet ne mature Dhe tani kane vendosur pasi studenti ka zgjedhur nje nga lendet e kerkuara nga fakulteti qe ai te mos vleresohet fare me 10 e komponentit te lendes me zgjedhje duke ia bere ne kete menyre thuajse te pamundur qe studenti te fitoje ne ate Fakultet publik qe deshiron Kane prodhuar nje rregull absurd pasi vendimi i maturantit eshte kryer per te zgjedhur lendet prek drejte per drejte sigurine juridikep pDy vjet me pare heshtnin sa here ne seance plenare u kam ngritur pyetjen se ku po i cojne te rinjte e ketij vendi me reformen ne arsimin e larte dhe sot heshtja e tyre eshte edhe me e madhe Katrahura ne ligjin e Arsimit te Larte dhe ne veprimet apo mosveprimet e qeverise ka prodhuar kete skandal qe duket se do te lere pa studiuar aty ku studentet deshirojne Pra qeveria zgjedh ne vendin e individitp pNderkohe qe gjate seances se zgjatur parlamentare te reformes ne arsim degjuam sa e sa barsoleta nga Kryeminsitri Rama nuk morem pergjigje per kete pyetje Heshtja e fajtoreve ka folur per kohe te gjate studente dhe te rinj sot do te ndjehen gjithnje e me te pamundur per te ndjekur deshirat e tyre sepse dikush per hir te interesave personale ka vendosur te luaje me fatin dhe perzgjedhjen e tyrep pEdi Rama sot eshte pergjegjes jo vetem se ka krijuar nje sistem malinj te perzgjedhjes se deshirave te studenteve se drejton me fodullek nje qeveri te paafte per te sjelle akte nenligjore qe rregullojne ate batak qe krijoi me duart e tij Por edhe sepse te gjithe energjine e institucioneve shteterore e ka vendosur ne sherbim edhe kesaj radhe te disa segmenteve te caktuara te oborrit te tij personalp pKryeministri ka vendosur te heshte edhe te coje me perdhune studentet tek vendi i paracaktuar prej tij ne te famshmin Ligj te Arsimit te larte pikerisht te ardhmen e nje vendi qe po shkretohet perdite e me shume Nga politikat e mbrapshta te nje qeverie qe luan jo vetem me te tashmen por edhe me te ardhmen Sot dhe ne ditet ne vijim Edi Rama dhe e gjithe shpura e tij gaztore do te duhet ti pergjigjen pyetjeve te maturanteve dhe prinderve te tyre Per kete katrahure te miratuar me arrogance dhe fodullek duke groposur me vetedije te ardhmen e te rinjve te ketij vendi Kush mendon se ketu mbyllet e gjithe kjo skeme e padrejte gabohet sepse ligji i arsimit te larte ndertuar nga kjo qeveri dhe miratuar nga kjo mazhorance ende nuk ka nxjerre pjesen me te shemtuar te sajp pSot e cdo dite do te jem me studentet Ashtu sic isha e para qe I mbeshteti per buxhetin per kuotat per Ligjin e arsimit te Larte Sot e cdo dite me dijenp p p p p p p p p div <![CDATA[Lu Serioze ne Shqiperi situata e krimit te lidhur me politiken]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023577/titulli/Lu-Serioze-ne-Shqiperi-situata-e-krimit-te-lidhur-me-politiken div idcontent-area div classpost-image img width300 height234 srchttpgazeta55alwp-contentuploads201603lu1jpg classattachment-post-thumb wp-post-image altlu div p p pstrongAmbasadori i SHBA-veme emstrongemReforma ne drejtesi e rendesishme per te pastruar sistemin nga gjyqtaret e prokuroret e korruptuar Po ashtu e rendesishme te ngrihet nje prokurori e pavarur dhe nje njesi speciale te hetimit qe njihet si Byroja Kombetare te hetimit qe ne shenjester do te kene krimin e organizuar dhe korrupsionin ne nivelet e lartaemp p p pAmbasadori i SHBA Donald Lu ka deklaruar se situata e krimit ne Shqiperi mbetet e rende ndersa te akuzuarit per droge denohen rralle e me rralle Ne konferencen ne kuader te luftes kunder krimit te organizuar nderkombetar ambasadori amerikan Donald Lu ka qene i ashper ne fjalen e tij kur tha se situata ne Shqiperi eshte e rende Gjate nje fjalimi te mbajtur ne Qendren Marshall mbi luften kunder krimit te organizuar nderkombetar ambasadori amerikan ka thene se do te perfundojne ne burg te gjithe ata te inkriminuar te cilet do te tentojne te hyjne ne politike Ambasadori Lu u shpreh se shqiptaret jane te lodhur me kete situate ndersa tha se largimi nga parlamenti i ketyre krimineleve do kete ndikim te madh per te ndeshkuar boset e krimit ne Shqiperi Lu tha se SHBA ka bere nje angazhim per te mbeshtetur kete byro investigimi permes bashkepunimit me FBI amerikaneNe Shqiperi ata qe akuzohen si trafikantet kryesore te droges dhe krere te krimit te organizuar rralle ndeshen me akuza penale Nje shembull shume i njohur i ketij fenomeni eshte rasti i trafikantit te denuar per droge Emiljano Shullazi qe per shume vite eshte akuzuar per vrasje trafikim narkotikesh dhe zhvatje por qe u arrestua vetem kohet e fundit Shqiperia ka nivelin me te ulet te procedimit penal te krimeve te renda ne Evrope Problemi eshte pandeshkueshmeria Krere te fuqishem te krimit mund te mos i gjeje asgje edhe per vrasje per shkak te lidhjeve te tyre me persona me ndikim tha Lu Me tej ai kujtoi Al Kaponen duke hequr paralelizem Gangsteri me i famshem amerikan Al Kapone drejtonte nje grup te krimit te organizuar ne ikagon e viteve 1920-te dhe 1930-te Kur me ne fund u arrestua pasuria e tij krijuar permes prostitucionit kumarit dhe kontrabandes u vleresua ne 100 milione dollare I beri te gjitha keto duke pasur nen kontrollin e organizates se tij kriminale persona strategjike ne polici gjykata dhe qeverisjen vendore Situata ne Shqiperi eshte serioze por besoj qe reforma ne drejtesi dhe procesi i dekriminalizimit do te ndihmojne ne zgjidhjen e problemit te pandeshkueshmerise dhe te lidhjeve kriminale me politiken Popullit shqiptar i ka ardhur ne maje te hundes nga kriminelet ne politike Perpjekja e suksesshme per te larguar vrasesit tutoret trafikantet e droges e perdhunuesit nga Kuvendi dhe qeverisja vendore do te kene efekt jetegjate ne uljen e pandeshkueshmerise se krereve te krimit te organizuar ne Shqiperi Ky eshte gjithashtu nje paralajmerim per kriminelet e tjere Ne perfundim ambasadori Lu u shpreh se Reforma ne drejtesi eshte e rendesishme per pastrimin e gjykatesve dhe te prokuroreve te korruptuar pasi do te krijoje nje prokuror te pavarur dhe nje njesi te posacme hetimore te quajtur Byroja Kombetare e Hetimit ose BKH Te dyja keto do te vene ne shenjester korrupsionin ne nivele te larta dhe krimin e organizuar Shtetet e Bashkuara kane marre angazhimin te mbeshtesin zhvillimin e Byrose Kombetare te Hetimit permes trajnimeve ndihmes dhe bashkepunimit me FBI-ne amerikane Nga Uashingtoni do te caktohet nje agjent i FBI-se per tu siguruar qe te jene efikase ne punen e tyre dhe qe i hetojne ceshtjet pa anshmeri politike shte ne interesin e Shteteve te Bashkuara qe Shqiperia te trajtoje ne menyre te suksesshme problemin e saj te krimit te organizuar Kjo eshte ne interesin edhe te Bashkimit Evropian Mbi te gjitha eshte ne interesin e popullit shqiptar Jemi te perkushtuar ta mbeshtesim vendin ne luften e tij kunder krimit te organizuar dhe e dime se Shqiperia do te jete e suksesshme me ndihmen e partnereve te saj tha Lup p p div <![CDATA[Kushtetuta e Kacanikut njeri nder aktet themeltare te shtetesise se Kosoves]]> 2023-06-04T10:21:17+00:00 2023-06-04T10:21:17+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1048023576/titulli/Kushtetuta-e-Kacanikut--njeri-nder-aktet-themeltare-te-shtetesise-se-Kosoves div idcontent-area p p pRrethanat e krijuara pas heqjes se Autonomise se Krahines Socialiste Autonome te Kosoves ne mars te vitit 1989 shtyri nje pjese te elites se politikes shqiptare te Kosoves qe te vepronin Ne rrethana jashtezakonisht te mjegullta ne dhjetor te vitit 1989 filloj punen legjislatura e re e Kuvendit te Kosoves Delegatet e Kuvendit te Kosoves ne ndodhur para nje akti te kryer nga ish koleget e tyre filluan nje kurs ndryshe politikes zyrtare te Beogradit Keshtu delegatet e Kuvendit te Kosoves ishin te bindur se heqja e dhunshme e Autonomise se KSA te Kosoves ne mars te vitit 1989 ishte akt i ulet dhe ishte jashte cdo rregullore ligjore ngase Autonomia e Kosoves garantohej me Kushtetuten e shkurtit te vitit 1974 Ne nje situate te rende politike e te sigurise me 2 korrik te vitit 1990 delegatet e Kuvendit te Kosoves miratuan Deklaraten Kushtetuese nepermjet se ciles Kosova u shpall njesi e pavarur ne kuader te Federates - Konfederates se Jugosllavise Miratimi i Deklarates Kushtetuese te 2 korrikut te vitit 1990 i hapi rrugen shume proceseve te tjera ne Kosove duke e ringjallur levizjen per lire pavaresi te Kosoves Keshtu me 7 shtator te vitit 1990 po delegatet e Kuvendit te Kosoves miratuan ne Kacanik aktin me te larte juridik te shtetesise Kushtetuten e Republikes se Kosoves e njohur ndryshe ne histori si Kushtetuta e Kacanikut e 7 shatorit 1990 Deklarata Kushtetuese e 2 korrikut 1990 dhe Kushtetuta e Kacanikut e 7 shtatorit 1990 jane dy akte themeltare te shtetesise se Kosoves ngase nepermjet tyre u artikulua e drejta historike e popullit shqiptare te Kosoves per liri dhe pavaresi Kushtetuta e Republikes se Kosoves - Kushtetuta e Kacanikut e 7 shtatorit te vitit 1990 ka nje rendesi te madhe politike e historike sepse sipas saj u organizua jeta institucionale e shqiptareve te Kosoves ne perudhen e viteve 90 Sipas saj u organizua sistemi politik ushtarak arsimo shendetesore kulturor e sportiv Kushtetuta e Republikes se Kosoves - Kushtetuta e Kacanikut e 7 shtatorit te vitit 1990 ka hyre dhe ka mbetur ne histori si akt madhore kur dihet se kjo kushtetute eshte zbatuar edhe ne nivelin lokal kur dihet se ne tetor te vitit 1990 nje grup i juristeve decanas ne drejtimin e Sali ekajt harmonizoj Statutin e Komunes se Decanit sipas neneve te Kushtetutes se Republikes se Kosoves - Kushtetuta e Kacanikutp p p div - Arkiva Shqiptare e Lajmeve