Lajme nga Gazeta-Sot 2023-06-04T11:04:32+00:00 Zend_Feed_Writer http://www.example.com A Brahaj [email protected] http://www.shqiperia.com.com <![CDATA[Ska fatura per kompensimin e teksteve MASH ia delegon pergjegjesine shtepive botuese]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921649/titulli/Ska-fatura-per-kompensimin-e-teksteve-MASH-ia-delegon-pergjegjesine-shtepive-botuese Prej 1 jave nuk shperndahet asnje fature subvencioni per tekstet mesimore te femijeve invalidebr br Edhe pse ka kaluar rreth nje jave nga dita kur ka filluar shperndarja e teksteve mesimore ne secilen shkolle nuk eshte shperndare asnje fature subvencioni per tekstet mesimore te femijeve invalide Nga njera ane pergjegjesine kryesore e kane shtepite botuese tep p styletext-align justifycilat perpos mungeses se disa prej teksteve ne shkolla nuk kane shperndare ne to asnje prej faturave me ane te cilave prinderit e femijeve invalide do te mund te terheqin prane shkollave librat per ta Qindra prinder dhe nxenes qe kane pritur me ore te tera ne radhe Disa prej tyre tregojne per gazeten SOT se edhe pse paketa e librave eshte e plote ata nuk jane pajisur me fature tatimore Disa nxenes te shkolles 9-vjecare Vasil Shanto ne Tirane tregojne se pasi kane marre paketen e plote te librave qe kushton rreth 4 mije leke nuk kane marre asnje faturep pp p styletext-align justifyp p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp <![CDATA[Dashi mashtron pacientet per tenderet ne spital nuk gjendet as antibiotik]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921648/titulli/Dashi-mashtron-pacientet-per-tenderet-ne-spital-nuk-gjendet-as-antibiotik Drejtoria e QSUT e pakenaqur me fondet per ilacet Qeveria na dha para te pamjaftueshmebr br Drejtoria e Qendres Spitalore Nene Tereza dhe konkretisht kreu i saj drejtori Dashi kane mashtruar serish te semuret e te afermit e tyre per tenderet e ilaceve Sipas te dhenave qe disponon gazeta SOT keto tendere duhet te kishin perfunduarp p styletext-align justifydy muaj me pare e tashme te gjitha pavijonet e QSUT-se duhet te ishin furnizuar me te gjitha medikamentet e mjetet ndihmese Por edhe pse nga drejtoria e QSUT-se eshte premtuar shpesh keto 5 muajt e fundit se spitalet do te furnizohen me ilace serish asgje nuk ka ndodhur Burime nga QSUT thane dje per gazeten se tenderet kane perfunduar e tashme furnizimet me ilace priten te kryhen shume shpejt Keto burime theksojne se firmat kontraktuese kane tashme ne dore gjithcka dhe pas 45 ditesh medikamentet nuk do te mungojne ne asnje prej pavijoneve Ne kete forme vete drejtori i QSUT-se Dashi kerkon te mashtroje pacientet e te afermit e tyre ashtu si i ka genjyer per disa muaj me radhe per furnizimin me ilacep pp p styletext-align justifyp p styletext-align justifyp p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp <![CDATA[Opera Silvano premiere ne skenen antike te Apollonise me artiste nga tre shtete]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921646/titulli/Opera-Silvano-premiere-ne-skenen-antike-te-Apollonise-me-artiste-nga-tre-shtete Vepra e shkruar ne vitin 1895 nga Pietro Mascagnign vjen premiere ne skenen shqiptare br br Per here te pare do te ngjitet ne skenen shqiptare nje nga veprat e njohura te kompozitorit italian Pietro Mascagni Silavano eshte vepra qe do te interpretohet ne kuader te festivaleve operistike ne odeonin e qytetit ilir te Apolonise Kjo opera mep p styletext-align justifydy akte do te ngjitet sonte ne skenen antike dhe me pas do te nise udhetimin e saj ne Itali per te vazhduar ne Ishullin e Korfuzit Me nje muzike qe e dallon Mascagnin kjo opera eshte serish nje rikonfirmim i muzikes lirike i ekspresivitetit te verizmit dhe i talentit te madh te autorit Per tu vecuar eshte pjesemarrja e mbeses se kompozitorit te madh Guia Farinelli-Mascagni si bashke-regjisore me regjisorin e talentuar shqiptar Milto Kutali Nje kast artistesh brenda trekendeshit Shqiperi-Itali-Greqi do te interpretojne ku dallohen ne rolet kryesore te Silvanos dhe Matildes tenori e sopranoja italiane Francesco Zingariello e Mara Monopoli solistet shqiptare baritoni i ri Solen Alla dhe sopranoja Sofia Kolap p styletext-align justifyp p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp pp <![CDATA[Tafaj Liberalizimi i arsimit te larte eshte nje realitet]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921644/titulli/Tafaj-Liberalizimi-i-arsimit-te-larte-eshte-nje-realitet <![CDATA[Mehmet Xhelili Festivali i Teatrit Profesionist nje arene e vlerave Ballkanike]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921643/titulli/Mehmet-Xhelili-Festivali-i-Teatrit-Profesionist-nje-arene-e-vlerave-Ballkanike Tragjikomedia e Pirandelos Gjashte personazhe kerkojne autor hap siparin e Festivalit te Teatrit br br U cel mbreme ne Teatrin Kombetar edicioni i pare i Festivalit te Teatrit Profesionist Ballkanik i cili nga data 1deri me 7 shtator do te ngjise ne skene kryevepra teatrore qe mbajne firmen e autoreve te njohur boterore Ballkani do te bashkohet nep p styletext-align justifyTirane kete here nepermjet teatrit ku regjisoret dhe artistet do te do te nderthurin ne kryeqytetin shqiptar etnite kulturen zhanret dhe nivelin artistik Festivali vjen si nisme e regjisorit te njohur Gezim Kame Tragji-komedia Gjashte personazhe kerkojne autor hapi kete festival duke startuar dhe i pari festival i ketij lloji ne vendin tone Vepra vjen me regji i te Mehmet Xhelilit i cili para publikut se bashku me kastin e aktoreve percolli vlera artistike dhe emocione Per regjisorin ky festival eshte nje gjetje shume e mire dhe nje manifestim i vlerave kulturore te Ballkanitp p styletext-align justifyp p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp <![CDATA[Kontrata e re AMC tarifimi dhe menyra e pageses arbitrare ndaj qytetareve]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921642/titulli/Kontrata-e-re-AMC-tarifimi-dhe-menyra-e-pageses-arbitrare-ndaj-qytetareve AMC do ti faturoje pajtimtarit me paspagim sipas listes se cmimevebr br Kompania AMC vendos kushtet e pages me menyren e tarifimit ne menyre arbitrare Pervec cmimeve te larta te tarifimit abonentet do te perballen edhe me sanksione te tjera ne rast se nenshkruajne kontraten Nje nder pikat e kontrates eshtep p styletext-align justifyedhe hyrja ne fuqi e ndryshimit te tarifave pa paralajmeruar kontraktuesin ne menyre automatike AMC nuk eshte e detyruar te njoftoje paraprakisht pajtimtaret per masat e marra ne rast se shkelja e evidentuar e kontrates shkakton nje kercenim serioz te rendit e sigurise publike shendetit dhe mjedisit shkakton nje demtim serioz fizik material ose funksional te rrjetit Sipas kontrates se re te AMC nese pajtimtari kundershton shumen e faturuar AMC mund te mos veproje sipas pikes 141 te ketij neni deri ne arritjen e nje vendimi perfundimtar kur Pajtimtari do te jete i detyruar te paguaje brenda nje afati te caktuar kohorp pp p styletext-align justifyp p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp <![CDATA[Berisha Ne arsimin e larte duhen vendosur objektivat e vendeve te BE]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921641/titulli/Berisha--Ne-arsimin-e-larte-duhen-vendosur-objektivat-e-vendeve-te-BE <![CDATA[Perplasen ISSH-Ministria e Financave shtyhet 2 muaj rritja e pagave dhe pensioneve]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921242/titulli/Perplasen-ISSH-Ministria-e-Financave-shtyhet-2-muaj-rritja-e-pagave-dhe-pensioneve Vonesa ne perllogaritjet e shtesave pritet shperndarja ne muajin shtator br br Mungesa e perllogaritjes se rritjes se pagave dhe pensioneve sipas kategorive nga ISSH mban peng per te dytin muaj radhazi shperndarjen e shteses mbi pagat dhe pensionet Burime nga Ministria e Financave bejne te ditur se fondip p styletext-align justifyeshte gati por mungon tabela e detajuar e cila duhet se edhe per gushtin do te lere punonjesit e sektorit publik dhe pensionistet pa marre shtesen e premtuar Nderkohe qe tabelat e rritjes jane publikuar ne fletoren zyrtare por duhen edhe 12 dite qe tabelat te hyjne ne fuqi cka do te thote qe rritjet mund te merren vetem ne shtatorp pp pbr p pPer me teper lexoni Gazeta Sotp Last Updated on E Merkure 01 Shtator 2010 2055 <![CDATA[Kontrata skandaloze e AMC qytetaret mbi nje vit orvatje per te nderprere kontraten]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921005/titulli/Kontrata-skandaloze-e-AMC-qytetaret-mbi-nje-vit-orvatje-per-te-nderprere-kontraten do dite vonese per pagesen e faturave 0 5 per qind gjobe per abonentet br br Kompania AMC ka publikuar formularin e ri te kontrates per abonentet me kontrate e cila hyn ne fuqi ne fillim te muajit tetor Ne pjesen me te madhe te pikave te marreveshjes shkelen te drejtat e abonenteve Pervec cmimeve te larta te tarifimitp p styletext-align justifyabonentet do te perballen edhe me sanksione te tjera ne rast se nenshkruajne kontraten Nje nder pikat e kontrates eshte edhe hyrja ne fuqi e ndryshimit te tarifave pa paralajmeruar kontraktuesin ne menyre automatike Nje tjeter pike qe shkelet ne menyre te njeanshme nga kompania eshte e zgjidhja e kontrates nga AMC pa paralajmerimp pp p styletext-align justifybr p p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp <![CDATA[Fullani apel Bodes Kujdes me borxhin publik dhe deficitin]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046921004/titulli/Fullani-apel-Bodes-Kujdes-me-borxhin-publik-dhe-deficitin Banka e Shqiperise vlereson permiresimin e klimes per biznesin dhe kreditimin br br Guvernatori i Bankes se Shqiperise i rikujton qeverise se duhet te beje kujdes me borxhin publik dhe deficitin Sektori publik ka shenuar frenim te ekspansionit fiskal qe prej fillimit te tremujorit te dyte Deficiti buxhetor ne fund te muajit korrik rezultoi 231 miliarde lekep p styletext-align justifynivel ky i cili eshte rreth 42 per qind me i ulet se nje vit me pare Nderkohe qe eshte regjistruar nje rritje e eksporteve renia e peshes se sektorit publik ne ekonomi dhe rritja e investimeve private si edhe inflacioni i stabilizuar jane argumentet qe sipas guvernatorit te Bankes Qendrore Ardian Fullani e konfirmojne kete permiresim Klima me pozitive e besimeve te bizneseve mbeshtetja ne rritje me kredi rritja e shfrytezimit te kapaciteteve ne ekonomi dhe rritja e importit te mallrave kapitaleve dhe atyre te ndermjetem sigurojne se niveli i investimeve private eshte rritur gjate muajve te fundit Treguesit e besimit evidentojne rritje pozitive njekohesisht dhe pritje pozitive dhe per treguesit e tremujorit te trete duke mbeshtetur vleresimet tona per nje nxitje te kerkeses agregate nga sektori privat tha Fullani Per te ruajtur situaten guvernatori i ka kerkuar qeverise te respektoje me cdo kusht parametrat e deficitit buxhetor Por situata pozitive makroekonomike duket se ende nuk ka zbritur ne nivelin e familjes dhe kjo tregohet nga fakti se qytetaret gjithnje e me pak marrin kredip pp p styletext-align justifyp p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp <![CDATA[QSUT vater korrupsioni mjeket marrin 300 mije leke ryshfet per shtrimet ne spital]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046920640/titulli/QSUT-vater-korrupsioni-mjeket-marrin-300-mije-leke-ryshfet-per-shtrimet-ne-spital Anulohen shtrimet ne mungese te shefave te sherbimeve dyndje pacientesh pas pushimeve br br Pacienteve te semure qe u duhet te shtrohen ne spital perpara se te bejne teshat gati per tu mjekuar ne spital me pare duhet te mbushin xhepin plot pasi gjoba e nje shtrimi ne nje prej pavijoneve te spitalit numer 1 eshte plot 300-500 mije lekep p styletext-align justifyKeto para u dorezohen nga te afermit e pacienteve shefave te sherbimit nen dore duke marre parasysh faktin qe nese nuk jepet ryshfet nje shtrim mund te vonohet me jave te tera Paciente te shumte ne pavijonet e semundjeve te brendshme thane per gazeten SOT se gjate konsultave me shefat e sherbimit ata kane qene te detyruar ti lene atyre ryshfet per shtrimet pasi ne te kundert sherbimi i infermiereve apo edhe dhoma mund te sigurohej pas disa javesh Nga ana tjeter te afermit e pacienteve deklarojne se ata u lene ryshfet mjekeve dhe shefave te sherbimit edhe gjate vizitave te perditshme ne oret e paraditesp pp p styletext-align justifyp p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp Last Updated on E Marte 31 Gusht 2010 2034 <![CDATA[Monopoli Albtelekom 12 mije leke ne muaj abonimin mujor]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046920407/titulli/Monopoli-Albtelekom-12-mije-leke-ne-muaj-abonimin-mujor AKEP miraton dyfishimin e pajtimit mujorbr br Pajtimi mujor i telefonise fikse nga fillimi i shtatorit do te jete 530 leke te rinj dhe deri ne fund te vitit te ardhshem do te arrije ne 1200 leke te rinj Vendimi eshte marre nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare Nderkohe AKEP ka anuluar rritjen ep p styletext-align justifytarifave te impulseve nga 3 leke ne 3 6 leke AKEP thekson se pajtimi mujor i Albtelekom vazhdon te jete nen kosto dhe duhet te rritet deri ne 1200 leke ne muaj cka pritet te ndodhe gjate vitit te ardhshem Sipas analizes se AKEP shumica e tarifave te Albtelekom jane me te uleta krahasuar me mesataren evropiane dhe me vendet e rajonit cka vazhdon te demtoje gjendjen financiare te Albtelekom kompani qe sipas AKEP siguron norma kthimi nga kapitali shume te uleta krahasuar me operatoret e tjere te ketij lloji ne rajon Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare ka vendosur te mbaje te pandryshuara tarifat e telefonise fiksep pp p styletext-align justifybr p p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp Last Updated on E Hene 30 Gusht 2010 2148 <![CDATA[Me mire shenjtorja Nene Tereze se pacavurja Vodafon]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046920406/titulli/Me-mire-shenjtorja-Nene-Tereze-se-pacavurja-Vodafon Pas shume muajsh i mberthyer nga imazhi i nje kompanie celulare me ne fund Mozaiku i Muzeut Historik Kombetar ka arritur qe te clirohet dhe tashme siperfaqja e tij nuk mund te shfrytezohet per qellime perfitimi Te besh biznes ne kurriz te nje veprep p styletext-align justifyarti sigurisht qe eshte gjeja me e shemtuar qe mund ti besh asaj Te perdhosesh ne nje menyre te tille nje veper arti vetem ne vendin tone ndodh nje gje e tille Sot pas kaq muajsh me ne fund ne ate vend shohim imazhin e bamireses se njohur shqiptare Nene Tereza Kjo figure e humanistes sot nderohet nga e gjithe bota eshte nje figure e cila ne na bashkon me te gjithe boten e cila rrezaton paqe miresi dhe dashuri ne kete bote Nese sjellim ndermend disa dite me pare Mozaikun ai ishte i mberthyer nga imazhi i kompanise Vodafon e cila cdo dite dhe me shume po perfitonte me miliona leke ne kurriz te tij duke e shfrytezuar ate qellimisht dhe nje gje te tille e tregon me se miri dhe zvarritja e punimeve ne kete veper por me imazhin e Nene Terezes tashme kjo gje mori fund nderkohe qe te gjithe presin qe te fillojne punimet ne kete veper arti Imazhi i humanistes shqiptare ne ate vend eshte pershendetur nga te gjithe pasi ajo qe ishte prej muajsh kompania Vodafon ishte cilesuar dhe nga personalitete te artit si nje hajdute dhe kjo gje vertetohej dhe nga kontrata ku emri i saj nuk figuron ne asnje rresht te marreveshjes se nenshkruar per kete restaurim Nga ana tjeter megjithese u bene muaj qe flitet per kete projekt restaurimi ende nuk ka filluar te ndermerret asnje punim mbi Mozaik akoma kjo veper arti qendron mbuluar nga mjegullnaja qe akoma nuk eshte larguar nga Ministria e Kultures e cila vete pohoi se ka nje marreveshje me Vodafon ne nje kohe kur nuk figuron askund emri i kesaj kompanie ne marreveshjen e bere Ndersa kompania Vodafon para syve te qytetareve te shumte hiqet si nje bamirese nga ana tjeter edhe ato leke qe ajo derdh per kete i shmang nga taksat qe duhet te paguaje Restaurimi i cili duhej te kishte nisur me kohe i Mozaikut i cili sot eshte nje nga me te medhenjte e Evropes reklama me figura te stisura tek Muzeu Kombetar beri qe ai te mbetet peng i aferave korruptive te kompanise celulare Vodafon U deshen muaj te tere qe te degjohej zeri i personaliteteve te artit shqiptar qe ai mos te shfrytezohej per qellime biznesi gje e cila as nuk duhej te ishte menduar ne kete veper artip pp Last Updated on E Hene 30 Gusht 2010 2145 <![CDATA[Pavijoni i Hematologjise dhe Diabetit pa fiziologjike pacientet blejne serumet ne farmaci]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046920405/titulli/Pavijoni-i-Hematologjise-dhe-Diabetit-pa-fiziologjike-pacientet-blejne-serumet-ne-farmaci Infermieret Ne spital nuk do te kete ilace edhe gjate dimritbr br Edhe pse eshte deshmuar disa here se gjendja e medikamenteve ne spitalin e semundjeve te brendshme e ne pergjithesi e te gjitha spitaleve te tjera ne Qendren Spitalore Universitare Nene Tereza eshte tejet e veshtirep p styletext-align justifyserish problemi nuk ka gjetur asnje zgjidhje Pacientet jane ata te cilet perpos diteve te nxehta e temperaturave te larta e ndjejne ne menyre te drejtperdrejte mungesen e theksuar te ilaceve Mungesa e tyre duke perfshire jo vetem ato te shtrenjtat por edhe ilacet kryesore per mjekimin e semundjeve te ndryshme eshte kthyer tashme ne gjendje rutine Nga vezhgimet e dites se djeshme nga gazeta SOT ne pavijonet e hematologjise dhe pavijonit te semundjes se diabetit eshte vene re mungesa e theksuar edhe e shisheve te serumeve e sidomos fiziologjikeve serume qe jane te detyrueshme per te semuret me diabetp pp p styletext-align justifyp p styletext-align justifyp p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp <![CDATA[Grabitja me faturat OSSH nuk demshperblen prej 8 muajsh mbifaturimin e energjise]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046920403/titulli/Grabitja-me-faturat-OSSH-nuk-demshperblen-prej-8-muajsh-mbifaturimin-e-energjise Minimizimi i humbjeve ne rrjet le qytetaret pa energji elektrike br br Tete muaj pasi qytetaret shqiptare jane mbifaturuar per energjine nga OSSH asnje prej tyre nuk ka marre kompensimin Mbifaturimi i muajit dhjetor te vitit te shkuar po mbahet peng nga Operatori i Sistemit te Shperndarjes Kjo kompani jo vetem qep p styletext-align justifynuk ka plotesuar detyrimet ndaj qytetareve shqiptare por merr edhe masa ekstreme deri ne nderprerje te energjise pa asnje paralajmerim Nderkohe shqiptaret paguajne me shtrenjte se cdo popull tjeter ne rajon faturen e energjise Keshtu fatura e energjise ne vendin tone eshte 64 per qind me e shtrenjte se ne Maqedoni mimi mestar i energjise elektrike ne Maqedoni eshte 67 leke per kilovat ore Ne Shqiperi nje kilovat ore energji elektrike kushton 13 leke mimi i energjise elektrike qe paguhet nga familjet shqiptare eshte jo vetem me i larti ne te gjithe rajonin por edhe shpenzimet per energjine ne Shqiperi zene peshen me te madhe ne krahasim me te ardhurat mujore Nga 1 janari cmimi i energjise elektrike eshte rritur me 13 per qind Enti Rregullator vendosi rritjen e cmimit te energjise per te tre operatoret ne treg prodhimin transmetimin dhe shperndarjenp pp p styletext-align justifyp p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp <![CDATA[Artistet Me Nene Terezen nderohet e gjithe bota te ndalen pazaret me Mozaikun]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046920402/titulli/Artistet--Me-Nene-Terezen-nderohet-e-gjithe-bota-te-ndalen-pazaret-me-Mozaikun Personalitete te artit dhe kultures pershendesin zevendesimin e Vodafon me imazhin e humanistes shqiptare br br Ishte hera e pare qe elita e kultures shqiptare ngriti zerin ndaj perdhosjes qe iu nje prej veprave te artit shqiptar Mozaiku i Muzeut Historik Kombetar prej muajsh po shfrytezohej per qellime biznesi dhe dukej qe kjo gje i leverdiste dhe atyre qe pohojnep p styletext-align justifyme ze te larte nga mengjesi deri ne darke se punojne per ruajtjen dhe zhvillimin e artit dhe kultures ne vendin tone Reagimi i personaliteteve te artit dhe kultures shqiptare eshte per tu pershendetur pasi te gjithe ata kerkuan qe ti jepej fund shfrytezimit per qellime biznesi te 440 metra katrore te Mozaikut ne Muzeun Historik Kombetar Megjithese zeri i tyre nuk gjeti perkrahje ne mediat e tjera ata vazhduan qe te kerkojne clirimin e Mozaikut si dhe te kerkojne fillimin e punimeve Pas kaq kohesh tashme ne ate vend shihet imazhi i humanistes shqiptare Nene Tereza e cila per vepren e saj bamirese nderohet ne te gjithe boten Nese Vodafon u konsiderua si nje perdhosje ndaj kultures kombetare imazhi i humanistes ne ate vend eshte pershendetur nga shume personalitete te artit ne vendin tone te cilet nuk pranuan qe Mozaiku ne Muzeun Historik Kombetar me siperfaqe 440 metra katrore te vazhdonte qe te ishte peng i kompanise celulare Vodafon Disa nga personalitetet e artit dhe kultures shqiptare emra te njohur ne artin pamor pohojne se imazhi i shenjtores shqiptare eshte me e mira dhe theksojne se imazhi i kompanise celulare sigurisht qe nuk duhej te ishte vendosur ne ate veper artip p styletext-align justifyp p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp pp <![CDATA[Shperndarja e teksteve nis me probleme mungojne librat dhe faturat per kompensimin]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046920401/titulli/Shperndarja-e-teksteve-nis-me-probleme-mungojne-librat-dhe-faturat-per-kompensimin Shtepite botuese nuk shperndajne fatura per kompensimin e librave protestojne prinderit e femijeve invalidebr br Sekretarite e shkollave ne arsimin parauniversitar kane qendruar te hapura edhe ne fundjave Keshtu do te jete edhe javen e ardhshme Udhezimi i Ministrise se Arsimit dhe Shkences eshte derguar ne cdo institucion arsimor Sipas udhezimitp p styletext-align justifylibrat do te shiten prane shkollave deri ne daten 5 shtator Nderkohe qe pas kesaj data librat shkollore do te mund te blihen ne librarite shkollore Sipas vezhgimit nga gazeta SOT diten e djeshme ne disa prej shkollave te kryeqytetit Vasil Shanto 1 Maji Kongresi i Lushnjes Edit Durham por edhe tek Sabaudin Gabraniedhe pse prinderit e femijeve kane qendruar per ore te gjata prapa dyerve te shkolles duke pritur ne radhe per te marre tekstet shkollore disa prej librave mesimore nuk kane mundur ti marrin pasi shtepite botuese nuk i kane derguar keto tekste ne shkolla Sipas vete mesuesve te disa prej ketyre shkollave edhe kater dite na ndajne nga fillimi i vitit shkollor dhe ka mungesa te theksuara librashp pp p styletext-align justifyp p styletext-align justifyp p styletext-align justifyPer me teper lexoni Gazeta Sotp Last Updated on E Hene 30 Gusht 2010 1953 <![CDATA[Vasili dhe Hana pranojne se ne Shqiperi ka ilace te falsifikuara]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046920078/titulli/Vasili-dhe-Hana-pranojne-se-ne-Shqiperi-ka-ilace-te-falsifikuara Ministri i Shendetesise Petrit Vasili ka pranuar se ne tregun farmaceutik shqiptar qarkullojne barna te falsifikuara Ndaj nisur nga kjo ai ka theksuar nevojen e hartimit te nje strategjie kombetare per permiresimin e rrjetit farmaceutik ne vend por edhe qe ne treg te mos ekzistojne me barna te falsifikuara Fillimi i punes per hartimin e nje strategjie dhe perpiliminp p styletext-align justifyme te gjitha mjetet e mundshme teknike te kontrollit intensive etj lidhur me qarkullimin e barnave te falsifikuara OBSH ka llogaritur qe rreth 10 e barnave te nivelin boteror ka rrezikun qe te jene barna te falsifikuara qe qarkullojne ne treg Duke pasur te dhena te tilla na duhet te mprehim vigjilencen tone por kjo nuk mund te behet as me spontanitete apo me ndonje veprim tek-tuk qofte me vullnet te mire por te fragmentizuar por me nje strategji te miremenduar tha Vasili Ndersa nga ana e saj drejtoresha e Institutit te Sigurimeve te Kujdesit Shendetesor Elvana Hana si pergjegjesja e institucionit qe administron direkt rimbursimin e barnave tha se ISKSH po zbaton reforma per modernizmin e sherbimit farmaceutik duke futur sistemin elektronik per barnat e rimbursuara Mbulimi i tregut me barna rritja e cilesise se tyre si dhe kontrollet nga falsifikimi do te jene sfidat e Ministrise se Shendetesise ne muajt ne vazhdimp pp Last Updated on E Hene 30 Gusht 2010 1725 <![CDATA[Nene Tereza sot festohet 100 vjetori i lindjes ne gjithe boten]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046917995/titulli/Nene-Tereza-sot-festohet-100-vjetori-i-lindjes-ne-gjithe-boten Festohet sot ne te gjithe boten 100 vjetori i lindjes se humanistes me origjine shqiptare Gonxhe Bojaxhi ose sic njihet nga te gjithe Nene Tereza Humanistja e madhe qe nderroi jete ne 5 shtator 1997 lindi 100 me pare si sot ne nje lagje shqiptare te Shkupit por pjesen me te madhe te jetes e kaloi ne Kalkuta te Indise ku zhvilloi edhe misionin e sajp p styletext-align justifyne ndihme te njerezve te varfer Ne katedralen e Vaut te Dejes ne vendin tone eshte programuar nje pelegrinazh kombetar qe do te pasohet me pas me nje meshe te udhehequr nga arqipeshkvi i Durresit dhe Tiranes monsinjor Rrok Mirdita Ne kryeqytet sot do te zhvillohen edhe shume aktivitete ne nder te humanistes Ashtu si Shqiperia edhe Kosova e ka shpallur 2010-en vitin e Nene Terezes Prishtina nga ku ka edhe origjinen familja e Nene Terezes do ta kujtoje nepermjet shume aktiviteteve Nderkohe ne Indi ku Nene Tereza kapi pjesen me te madhe te jetes lutjet per te kane filluar qe ne daten 17 gusht ndersa diten e sotme ne Kalkuta do te zhvillohet nje meshe e madhe Ne Nju Delhi do te shfaqet nje simpozium spektakle dhe shume aktivitete te tjera ne nder te figures se shqiptares se madhep pp Last Updated on E Enjte 26 Gusht 2010 0902 <![CDATA[OSSH do kete nderprerje te energjise nga dita e sotme per shkak te remonteve]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046916598/titulli/OSSH-do-kete-nderprerje-te-energjise-nga-dita-e-sotme-per-shkak-te-remonteve Qe nga dita e hene disa zona te ndryshme ne vend do te kene per disa dite nderprerje te energjise elektrike per rreth 7 ore ne dite Operatori i Sistemit te Shperndarjes njoftoi dje pasdite se kjo nderprerje energjie e cila do te nise prej sot do te zgjase deri me daten 27 Gusht dhe do te shtrihet per rreth harkut kohor nga ora 0900 e mengjesit deri ne oren 1600 pasdite Pa energji pergjate 5 diteve do te jene Tropoja Bajram Curri Ibap p styletext-align justifyMulleti Berzhita Shijaku Sukthi Dibra Peshkopia Gjrokastra dhe Patosi Sipas OSSH keto nderprerje kane per shkak remontet qe do te kryhen ne Nenstacionet e Tropojes Ibes Shijakut Peshkopise Gjirokastres dhe Patositp pp Last Updated on E Hene 23 Gusht 2010 0947 <![CDATA[Buxhuku Reagimi i Bollanos per ngjarjen ne Himaren po rrenon ekonomine]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046916239/titulli/Buxhuku-Reagimi-i-Bollanos-per-ngjarjen-ne-Himaren-po-rrenon-ekonomine <![CDATA[Pollo hap garen per internetin 3G ne celular]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046915474/titulli/Pollo-hap-garen-per-internetin-3G-ne-celular <![CDATA[Oldashi inaguron fillimin e punimeve per ANTA]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046915023/titulli/Oldashi-inaguron-fillimin-e-punimeve-per-ANTA <![CDATA[Kosove kryeministri nuk lejon zyrtare serbe ne vend]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046914459/titulli/Kosove-kryeministri-nuk-lejon-zyrtare-serbe--ne-vend <![CDATA[Rritet fondi per papunesin nga qeveria]]> 2023-06-04T11:04:36+00:00 2023-06-04T11:04:36+00:00 http://www.arkivalajmeve.com/lajme/artikull/iden/1046914457/titulli/Rritet-fondi-per-papunesin-nga-qeveria - Arkiva Shqiptare e Lajmeve