Rezultate te kerkimit per termin: +Afrik

Total: 3009
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:54.427Z

16 fakte të pabesueshme për Afrikën!

Ndërsa suksesi ekonomik i Afrikës është tronditës, pasojat e tij arrijnë përtej kësaj. Ka një zhvillim të paimagjinueshëm në këtë kontinent, që lidhet me rritjen ekonomike dhe rilindjen kulturore. Transformimi i këtij ko

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:11.502Z

Ndërron jetë Nelson Mandela, ish-presidenti i Afrikës së Jugut

Ndahet nga jeta ish-presidenti i parë me ngjyrë në Afrikën Jugore dhe ikona kundër aparteidit, Nelson Mandela, në moshën 95 vjeçare. Lajmi u bë i ditur nga presidenti aktual i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma. Mandela ka udhëhequr tranzicioni

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:47.027Z

Afrikë, vriten 20 mijë elefantë për shkak të fildishit

AFRIKE-Rregullatorët ndërkombëtar të kafshëve të egra kanë thënë se mbi 20 mijë elefantë janë vrarë vitin e kaluar në Afrikë me qëllim, marrjen e fildishit. Një raport i 13 qershorit të hartuar nga Konventa e T

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:52.267Z

Obama, SHBA do të investojnë 33 miliardë dollarë në Afrikë

SHBA - Presidenti Barak Obama thotë se Shtetet e Bashkuara janë duke bërë një angazhim të madh dhe afatgjatë në Afrikë përmes investimeve të reja prej 33 miliardë dollarësh. Duke folur të martën në Forumin e Biznesit SHB

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:24.598Z

Ahmadinejad përpiqet të afrohet me Afrikën

Presidenti i Iranit, Mahumd Ahmadinejad, ka arritur në Niger – prodhuesin e katërt më të madh në botë të uraniumit. Nigeri është ndalesa e dytë e tij në Afrikën Perëndimore, pas Beninit. Ahmadinejad është duke kë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:44.147Z

Jonathan: Boko Haram, Al-Kaida e Afrikës Perëndimore

AFRIKE-Grupi militant Boko-Haram i cili i ka rrëmbyer më shumë se 200 vajza të shkollës së mesme në Nigeri, nuk është vetëm kërcënim lokal, por është Al-Kaida e Afrikës Perëndimore, ka thënë sot presidenti nige

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:16.200Z

Shqiptarët në Afrikë: Kushte skandaloze

Disa ditë pas vdekjes së 41-vjeçarit, Ridvan Kate nga sëmundja e malaries, fakte të reja dalin në dritë mbi jetesën e vështirë që bëjnë shqiptarët në Guinenë Ekuatoriale. Në disa video të filmuara nëp&eu

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama