Rezultate te kerkimit per termin: +Akademin

Meta: total 1000 / total_found 5540 / time 0.003 / keyword[0] akademin / docs[0] 5540 / hits[0] 7684 /
Eugjen MerlikaJeta në kampin e Tepelenës
  • 2018-04-27

Eugjen MerlikaJeta në kampin e Tepelenës

Sapo është promovuar libri Demokratura Shquiptare e publicistit Eugjen Merlika. Ky botim i UET Press ësht nj përmbledhje shkrimesh t nj periudhe relativisht t gjat, 2004 2017, q pasqyrojn mendimet e përsiatjet vetjake rreth jets politike, shoqrore, ekonomike kulturore t Shqipërisë t ciln, au

Vizita e Kiril, patriarku rus 3 ditë në Shqipëri
  • 2018-04-26

Vizita e Kiril, patriarku rus 3 ditë në Shqipëri

Patriarku rus Kiril, për tre ditë me radhë do të jetë Shqipëri. Vizita e tij do të mbahet nga datat 28 deri në 30 prill, ku do të takohet me kryepeshkopin Anastas Janullatos. Kisha Ortodhokse Autoqefale e Shqipërisë bëri me dije paraditen e sotme do të presë Patriarkun e Moskës dhe t

No Pic available
  • 2018-04-25

Ornela Vorpsi boton romanin e ri në Francë

Ornela Vorpsi sapo ka nxjerrë në Francë romanin e saj më të ri me titull Vera e Olta, botuar nga shtëpia e njohur botuese Gallimard. Subjekti I këtij romani na çon në Shqipërinë e fund viteve 70-të ku një vajzë e re Olta do të tronditet nga zhdukja e papritur dhe e pashpjegueshme e b

Seksi dhe krimi rrezikojnë çmimin Nobel për Letërsi
  • 2018-04-14

Seksi dhe krimi rrezikojnë çmimin Nobel për Letërsi

Akademia Suedeze ndan prej 100 vjetësh çmimin Nobel për Letërsi. Por pas skandaleve të fundit ajo ka nevojë për një reformë, mendon Stefan Dege. Kush e merr atë, mund të bëhet i famshëm dhe shumë i pasur: Çmimi Nobel është ndoshta çmimi më i lakmuar i biznesit letrar. Vitin e kalu

Nga 30 në 70 vjeç, ja stërvitja e duhur për çdo moshë
  • 2018-04-13

Nga 30 në 70 vjeç, ja stërvitja e duhur për çdo moshë

Cilën disiplinë duhet të praktikosh në moshën 30, 40, 50, 60, 70 vjeç? Vrap, not, lëvizje: çdo stërvitje duhet gjithashtu të marrë parasysh edhe moshën. Ja se si Në çdo moshë, stërvitja e duhur. Ajo që na ndihmon të qëndrojmë në formë në moshën 30 vjeç, ndoshta nuk na bën m

COD hap sezonin 2018 me ekspozitën Providence
  • 2018-04-11

COD hap sezonin 2018 me ekspozitën Providence

COD hapi sezonin e dytë të 2018-s, me ekspozitën Providence të artistes Ornela Vorpsi. Në ceremoninë e hapjes ishin të pranishëm Kryeministri z. Edi Rama, përfaqësues të institucioneve të kulturës, artit, medias, trupit diplomatik, organizatave ndërkombëtare dhe shoqërisë civile. Ce

Ornela Vorpsi: Edi Ramën e kam dashur në mënyrë platonike
  • 2018-04-11

Ornela Vorpsi: Edi Ramën e kam dashur në mënyrë platonike

Kësulëkuqja e vogël nuk ishte e kuqe. Ndërsa ujku, ai po, ishte i kuq. Quhej Enver Hoxha, si diktatori komunist shqiptar. Ai nuk do ti përpinte vajzat e vogla. Jo nuk ua kishte nevojën, për aq sa ato nuk kishin as pite, as poçe me gjalpë për tia çuar gjyshes së tyre. Kjo ishte mbretëri

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama