Rezultate te kerkimit per termin: +Akademin

Meta: total 1000 / total_found 5540 / time 0.003 / keyword[0] akademin / docs[0] 5540 / hits[0] 7684 /
Metz ra nga kategoria, Ivan Balliun e kërkon Girona
  • 2018-05-25

Metz ra nga kategoria, Ivan Balliun e kërkon Girona

Ivan Balliu mund të largohet nga Metz, skuadër që e mbylli sezonin në vendin e fundit të Ligës së Parë franceze. Për mbrojtësin shqiptar, i formuar në akademinë e famshme të Barcelonës, La Masia, interesohen disa skuadra spanjolle, por hapa më konkretë ka hedhur Girona, që e përfun

Ndërron jetë Akademiku Kolec Topalli
  • 2018-05-24

Ndërron jetë Akademiku Kolec Topalli

Sot, më 24 Maj 2018, pas një sëmundjeje të rëndë, u nda nga jeta në moshën 80 vjeçare Prof. Dr. Kolec Topalli, anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, anëtar i jashtëm i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, “Mësues i Popullit”, studiues i gjuhës

Lufta ndaj krimit ndërkombëtar, Arta Marku takime në Zagreb
  • 2018-05-24

Lufta ndaj krimit ndërkombëtar, Arta Marku takime në Zagreb

Kryeprokurorja Arta Marku ndodhet në Zagreb, ku ka marrw pjesw në një takim rajonal kundër krimit ndërkombëtar. Në takim merr pjesë edhe Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Sessions, Prokurorët e Përgjithshëm si dhe Drejtorët e Policive të gjashtë ve

Ibrahim Kodra udhëton në Shkup
  • 2018-05-11

Ibrahim Kodra udhëton në Shkup

Në 100-vjetorin e lindjes së Ibrahim Kodrës, një prej piktorëve e njohur shqiptar ,Galeria kombëtare e Maqedonisë do të hapë një ekspozitë kushtuar figurës së tij në bashkëpunim me Galerinë kombëtare të Kosovës. Ibrahim Kodra (22.04.1918, Ishëm, Shqipëri 07.02.2006, Milano, Ita

No Pic available
  • 2018-05-03

Fotografët e parë në Shqipëri dhe në Jugperëndim të Ballkanit në rrëfimin e Robert Elsies

Robert Elsie i kushtoi jetën historisë dhe studimit të Shqipërisë. Një ndër temat që ai ka prekur ka qënë dhe ajo e udhëtarëve të huaj që e njohën herët këtë vend. Gjatë udhëtimit të tij në Shqipëri, në Kosovë dhe në Maqedoni në vjeshtë të vitit 1863, albanologu Johan G

Tiranë, meshë për nder të Patriarkut rus Kirili
  • 2018-04-29

Tiranë, meshë për nder të Patriarkut rus Kirili

Mëngjesin e së dielës, Patriarku i Kishës Ortodokse Ruse, Kirili mori pjesë në meshën e organizuar për nder të tij në katedralen Ngjallja e Krishtit, në Tiranë. Patriarku Kirili mbërriti në Shqipëri të shtunën. Masat e sigurisë për të ishin tejet të forta, që me zbritjen e tij

DEMOKRATURA SHQIPTARE NË VËSHTRIMIN E NJË TË MËRGUARI
  • 2018-04-27

DEMOKRATURA SHQIPTARE NË VËSHTRIMIN E NJË TË MËRGUARI

Alda BARDHYLI Në historinë e mendimit shqip pas viteve 90, Eugjen Merlika është një nga vëzhguesit e hollë të ndryshimeve politike, jetës social-kulturore dhe ekonomike të një Shqipërie gjithnjë në ndryshim. Pinjoll i një familjeje, historia e së cilës është e shkuara jonë, Merli

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama