Rezultate te kerkimit per termin: +Anetaresim

Total: 2019
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:44.913Z

Maqedonia bisedimet per anetaresim brenda 2009

Maqedonia ka mundesi qe te fillojebisedimet per anetaresim ne Bashkimin Europian brenda ketij viti. Kane qene keto fjalet e komisionerit Europian per zgjerim Olli Rehn , gjate nje konference per mediat me mnistrin e Jashtem maqedonas Antonio Milloshovski.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:32.424Z

Islanda refuzon unionin terhiqet kerkesa zyrtare per anetaresim

brbrIslanda ka braktisur zyrtarisht projektin per anetaresim ne Bashkimin Evropian Ashtu sic njoftoi nje dite me pare Ministri i Jashtem islandez Sveinsson dorezon letren presidences se radhes se unionit te cilen e mban Lituania Ne kete leter kerkohet terheqja e kerkeses per anetaresim aplikim qe e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:21.899Z

"Hyrja ne BE, pa anetaresim ne OKB"

Shefi i diplomacise suedeze, Karl Bildt, tha dje se Kosova mund te behet anetare e Bashkimit Evropian, dhe ne rast se nuk anetaresohet ne Kombet e Bashkuara. "Nuk ka lidhje formale ndermjet ketyre dy gjerave", tha Bild. Ai shtoi se tani eshte e rendesishme qe Kosova te konkurroje per anetaresim ne a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:25.432Z

Synimi i Palestines Anetaresim ne UNESCO

Bordi i agjencise se OKB-se per kulturen UNESCO ka pranuar tqe te mare ne shqyrtim kerkesen e Autoritetit Palestinez per anetaresim te plote. 40 nga 58 anetaret e bordit mbeshteten projekt/rezoluten palestineze. Shtetet e Bashkuara ishin mes 4 anetareve qe votuan kunder nderkohe qe 14 te tjere abst

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:29.534Z

Te gatshem per anetaresim ne FMN

Nga Luljeta Krasniqi Autoritetet kosovare thone se jane permbushur te gjitha kriteret per anetaresim e Kosoves ne Fondin Monetar Nderkombetar. Gjithashtu, sipas tyre, Kosova ka siguruar kuoten dhe nuk shihet ndonje problem per mosanetaresim. Ministri i Ekonomise dhe Financave, Ahmet Shala, thekson

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:47.617Z

Thaci: Hapen dyert per anetaresim ne BB

Kosova ka fituar vota te mjaftueshme per t’u anetaresuar ne Fondin Monetar Nderkombetar. Nga 185 vende anetare, afro 100 vende kane votuar per pranimin e Kosoves. Anetaresimi i Kosoves ne FMN, nga kryeministri i vendit vleresohet nje arritje e larte, pasi tani hapen dyert per anetar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:58.863Z

Serbia dhe perspektiva per anetaresim ne Bashkimin Evropian

Ne fund te ketij muaji Bashkimi Evropian do te shqyrtoje mundesine per ti dhene Serbise statusin e vendit kandidat per anetaresim te cilin ajo deshtoi ta marre mn dhjetor te vitit te kaluar per shkak te ngjarjeve ne veriun e Kosoves. Nje nga kushtet e vena nga Bashkimi Evropian eshte rifillimi i bis

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama