Rezultate te kerkimit per termin: +Anetaresim

Total: 2019
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:32.424Z

Islanda refuzon unionin terhiqet kerkesa zyrtare per anetaresim

brbrIslanda ka braktisur zyrtarisht projektin per anetaresim ne Bashkimin Evropian Ashtu sic njoftoi nje dite me pare Ministri i Jashtem islandez Sveinsson dorezon letren presidences se radhes se unionit te cilen e mban Lituania Ne kete leter kerkohet terheqja e kerkeses per anetaresim aplikim qe e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:21.899Z

"Hyrja ne BE, pa anetaresim ne OKB"

Shefi i diplomacise suedeze, Karl Bildt, tha dje se Kosova mund te behet anetare e Bashkimit Evropian, dhe ne rast se nuk anetaresohet ne Kombet e Bashkuara. "Nuk ka lidhje formale ndermjet ketyre dy gjerave", tha Bild. Ai shtoi se tani eshte e rendesishme qe Kosova te konkurroje per anetaresim ne a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:25.432Z

Synimi i Palestines Anetaresim ne UNESCO

Bordi i agjencise se OKB-se per kulturen UNESCO ka pranuar tqe te mare ne shqyrtim kerkesen e Autoritetit Palestinez per anetaresim te plote. 40 nga 58 anetaret e bordit mbeshteten projekt/rezoluten palestineze. Shtetet e Bashkuara ishin mes 4 anetareve qe votuan kunder nderkohe qe 14 te tjere abst

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:29.534Z

Te gatshem per anetaresim ne FMN

Nga Luljeta Krasniqi Autoritetet kosovare thone se jane permbushur te gjitha kriteret per anetaresim e Kosoves ne Fondin Monetar Nderkombetar. Gjithashtu, sipas tyre, Kosova ka siguruar kuoten dhe nuk shihet ndonje problem per mosanetaresim. Ministri i Ekonomise dhe Financave, Ahmet Shala, thekson

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:47.617Z

Thaci: Hapen dyert per anetaresim ne BB

Kosova ka fituar vota te mjaftueshme per t’u anetaresuar ne Fondin Monetar Nderkombetar. Nga 185 vende anetare, afro 100 vende kane votuar per pranimin e Kosoves. Anetaresimi i Kosoves ne FMN, nga kryeministri i vendit vleresohet nje arritje e larte, pasi tani hapen dyert per anetar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:58.863Z

Serbia dhe perspektiva per anetaresim ne Bashkimin Evropian

Ne fund te ketij muaji Bashkimi Evropian do te shqyrtoje mundesine per ti dhene Serbise statusin e vendit kandidat per anetaresim te cilin ajo deshtoi ta marre mn dhjetor te vitit te kaluar per shkak te ngjarjeve ne veriun e Kosoves. Nje nga kushtet e vena nga Bashkimi Evropian eshte rifillimi i bis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:41.094Z

Rusia dhe perpjekjet per anetaresim ne OBT

Gjeorgjia pranoi nje propozim te Zvicres per zgjidhjen e nje mosmarreveshjeje tregetare me Rusine qe mund ti hape rrugen Moskes per tu anetaresuar ne Organizaten Boterore te Tregetise. Qeveria gjeorgjiane tha te enjten se propozimi jep garanci per mbikeqyrje nderkombetare te te gjitha ngarkesave dhe

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama