Rezultate te kerkimit per termin: +Anton +Pashku

Total: 65
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:48.515Z

Hejzat dedikuar Anton Pashkut

Mungesa e nje studimi të mirëfillt për shkrimtarin kosovar Anton Pashku në hollin letrar shqiptar ka bërë studiuesin Behar Gjoka që t’i kushtoj një vëmendje të veçantë prej muajsh shkrimtarit që hodhi themelet e letërsis&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:27.174Z

Anton Pashk, zbulohen tregimetnë gegnisht dhe standard

TIRANE - Vepra e Anton Pashkut, themeluesit të modernitetit në prozën shqipe mungon në programet e shkollave. Çfarë dimensioni do të sillte në rrafshin didaktik prania e tij. Studiuesi Behar Gjoka prej 15 vjetësh kërkon dhe studion veprën e mu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:40.938Z

Zbulohet proza magjikepër fëmijë e Anton Pashkut

TIRANE - Studiuesi Behar Gjoka rrëfen për tiparet e një pjese krejt të panjohur të krijimtarisë letrare të autorit Anton Pashku. Bëhet fjalë për letërsinë për fëmijë. Ky zhanër letrar i lëvruar nga mjeshtri i fjalës Anton Pashku mbart vlera të jashtëzakonshme në aspektin gjuhës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:41.163Z

PROZA E ANTON PASHKUT

Nga Petrit Palushi Anton Pashku mbeti një lloj fenomeni letrar me prirje të vazhdueshme drejt përsosmërisë artistike; vepra e tij shfaqet me shumësi mendimi, shumësi figurative të fjalës dhe njëkohësisht me vetëdije të lartë estetike të ngritur deri në model. Shkrimtari pati shënuar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:50.584Z

Stuhia e fjetur

Shoqata Kulturore e Kosovës “Anton Pashku” me seli në Prishtinë, sot (e mërkurë), më 13 janar 2010, në orën 11, në BKUK, organizon promovimin e përmbledhjes me tregime të shkurtra me përmbajtje filozofike “Stuhi e fjetur” të autorit Vilson Culaj. Për vlerat e këtij libri do t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:37.471Z

Anton Pashku: Nënqarr po rrinte vasha

Syni s'e sheh synin matanë hundës,zemra e sheh zemrën matanë bjeshkëS(Thuhej dikur në Has) 1.Qetësinë, befas, e zhdavariti rrokullisja e një guri. 2.Mbasi guri theu qafën teposhtë malit, Dila e Marisë desh të çohej

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:25.625Z

Arif Demolli, laureat i Çmimit Letrar Kombëtar për vepër jetësore

Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit ka bërë të ditur fituesit e çmimeve vjetore për letërsi dhe Çmimit Letrar Kombëtar për vepër jetësore "Azem Shkreli". Juria e përbërë nga kryetari Anton Berishaj dhe anëtarët Musa Ramadani, Nerimane Kamberi, Xhevat Syla dhe Agron Gashi, ka v

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama