Rezultate te kerkimit per termin: +Anton +Pashku

Total: 65
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:41.163Z

PROZA E ANTON PASHKUT

Nga Petrit Palushi Anton Pashku mbeti një lloj fenomeni letrar me prirje të vazhdueshme drejt përsosmërisë artistike; vepra e tij shfaqet me shumësi mendimi, shumësi figurative të fjalës dhe njëkohësisht me vetëdije të lartë estetike të ngritur deri në model. Shkrimtari pati shënuar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:50.584Z

Stuhia e fjetur

Shoqata Kulturore e Kosovës “Anton Pashku” me seli në Prishtinë, sot (e mërkurë), më 13 janar 2010, në orën 11, në BKUK, organizon promovimin e përmbledhjes me tregime të shkurtra me përmbajtje filozofike “Stuhi e fjetur” të autorit Vilson Culaj. Për vlerat e këtij libri do t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:37.471Z

Anton Pashku: Nënqarr po rrinte vasha

Syni s'e sheh synin matanë hundës,zemra e sheh zemrën matanë bjeshkëS(Thuhej dikur në Has) 1.Qetësinë, befas, e zhdavariti rrokullisja e një guri. 2.Mbasi guri theu qafën teposhtë malit, Dila e Marisë desh të çohej

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:25.625Z

Arif Demolli, laureat i Çmimit Letrar Kombëtar për vepër jetësore

Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit ka bërë të ditur fituesit e çmimeve vjetore për letërsi dhe Çmimit Letrar Kombëtar për vepër jetësore "Azem Shkreli". Juria e përbërë nga kryetari Anton Berishaj dhe anëtarët Musa Ramadani, Nerimane Kamberi, Xhevat Syla dhe Agron Gashi, ka v

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.871Z

Delja e njqindt e Anton Pashkut

(Mbi rnien e njeriut nga koha dhe historia) Pr prjetimin e kategoris s kohs n romanin Oh t Anton Pashkut sht shkruar edhe m par, si n rastet kur sht pohuar ekzistenca e karakterit t saj t ndryshm, si n rastet kur thuhet se kategoria e kohs s mirfillt mungon n kt vepr.( Anton Berisha: Metaforik e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:51.613Z

Promovohet ‘Komunikimi muzeor’

Në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Kosovës, të enjten, u bë promovimi i librit ‘Komunikimi muzeor’ i autorit Shefki Stublla. Për librin, i cili është botuar nga Shoqata Kulturore ‘Anton Pashku’, folën studiues të ndryshëm të kësaj fushe. Ata e vlerësuan

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:19.682Z

41 vjetori i Takimeve të Gjeçovit

Të shtunën, më 14 prill, në Zym të Hasit, komuna e Prizrenit, mbahet edicioni i 41-të i manifestimit letrar, kulturor e shkencor ‘Takimet e Gjeçovit 2012’. Manifestimi, i cili fillon në orën 10:00, organizohet nga Klubi letrar ‘Shtjefën Gjeçovi’ në Zym, në bashkëpun

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama