Rezultate te kerkimit per termin: +Apo

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:53.412Z

Evropiane apo euroatlantike

Tash sa kohë hyrja në Evropë konkretisht në BE për Kosovën dhe për krejt rajonin është bërë busulle orientimi politik dhe jo vetëm politik. Ecja drejt këtij qëllimi është bërë bazë mbi të cilën sendërtohen shumë pikëpamje, mbi të cilën konceptohen shumë ide dhe shumë vler

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:36.415Z

Aktorë apo palaço?

Dikur studentë, na jepeshin detyra të tipit: Krijoni dhe hidhni në skenë një fabul, nëpërmjet të cilës përcillni një ide apo qëllim, të thoni diçka. Dhe ne mundoheshim të luanim me koncepte stërmadhore apo hiperuniversale, duke u bërë qesharakë në sy të pedagogëve. Në një pre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:44.424Z

Atdheu apo njerkdheu?

EDMOND TUPJA Para disa muajsh, një i njohuri im, që nuk po arrinte të rimerrte pronat e të atit, gjyshit e stërgjyshit i neveritur nga stërzgjatja e gjyqeve, nga pretendimet, makinacionet dhe kërcënimet e nëndheshme apo të hapura të pronarëve zaptues të këtyre dy dekadave të fundit, m

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.115Z

Parlamenti apo Piramida

/ / NgaARIAN GALDINI Dikur historiani Jacob Burckhardt do te shkruante Njerezit nuk po besojne me ne parime ndaj edhe ata ka shume mundesi qe ne menyre periodike do te fillojne te besojne ne Shpetimtare. Per kete arsye Autoritarizmi do ta ngreje serish koken e tij Ne vi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:44.625Z

Ceremoni apo butafori?

Nga Myslym Pashaj   Duhet të ishte shpirti i shqiponjës në ceremoninë e kreut të shtetit. Po ne jemi larg shpirtit të saj. Bëhen ceremoni kombëtare që ato ti shërbejnë shpirtit të kombit. Kësilloj duhet të kish ndodhur edha kësaj mbrëmje ceremoniale, për të qen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:53.540Z

Hoxhallarë apo lojtarë?

Nga Enver Robelli   Shani Tarashaj është lindur në Zvicër në vitin 1995, një vit që për Kosovën paraqet kthesë: në Dayton shtetet e mëdha e quajtën Kosovën problem të vogël të Serbisë dhe su morën me të, ndërkohë që në diasporë vinin me mijëra njerëz si pasojë e r

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:38.359Z

Muxhahedinët apo refugjatët?

Nga Etleva Bragjeçi Në maj të vitit 2013 qeveria Berisha ra dakord për marrjen e 210 muxhahedinëve, ndërkohë që tani qeveria Rama ka rënë dakord që të pranojë edhe 2 mijë muxhahedinë të tjerë, edhe pse ka zëra që ky numër mund të rritet. Muxhahedinët i përkasin organizatës Mu

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama