Rezultate te kerkimit per termin: +Apo

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:48.766Z

Private apo publike?

ARBEN MALAJ Arsim publik apo privat, shërbim shëndetësor publik apo privat, financim buxhetor apo privat, financim të institucioneve arsimore dhe shëndetësore nga buxheti apo kuponë financiarë bazuar në kostot për një nxënës apo një të sëmurë, që u shpërndahen individëve dhe ata

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:39.458Z

Shqipëria apo Partia

Nga Ben Blushi Një fjali e imja, se zgjedh Shqipërinë mbi Partinë, u kthye në një mundësi të re për të më kundërshtuar. Akoma nuk e kam kuptuar pse më kundërshtuan. Nëse i shtyu nevoja për tu marrë me njeriun dhe jo me idenë, ky ishte rasti për të dëshmuar se ku të çon rendja

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:44.997Z

Servilizëm apo kopjim

Një ditë, kur Luigji i XIV-të apo “Mbreti Diell” i Francës, po shpjegonte e shtjellonte fuqinë absolute të mbretërve të mëdhenj, një nga aristokratët e oborrit të tij, disi më i veçantë për natyrën e tij liberale, shprehu dyshimin e tij në këtë lloj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:57.539Z

Arma apo libri

Dy sheshet që po ndërtohen në qendër të Prishtinës janë në prag të përfundimit, ndërsa ende nuk dihet se si do të duken monumentet e Ibrahim Rugovës dhe Zahir Pajazitit. Për shtatoren e heroit ka mendime se do t’i hiqet arma nga duart e në vend të saj do t’i vihet libri. Sk

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:36.465Z

PERËNDIMOR APO LINDOR

Share Nga Prof. Krist Maloki Lindorizma shqiptare është një sistem mendimesh, ndjenjash dhe instinktesh, si çdo sistem tjetër jetese, me një botëkuptim të tijën. Si më të parën karakteristike të lindorit shqiptar marrim proverbin e çdo qelepirxhiu të pashpirt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:38.849Z

Shtet apo protektorat?

Ndok Malaj   Edhe pse Shqipëria do të festojë sivjet 100-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë, ende nuk është e qartë nëse vendi ynë ka trajtën e një shteti të pavarur apo të një protektorati. Dita-ditës, shohim se në marrëveshjet, rregullat, ligjet dhe zgjedhjet kemi ndikimin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:53.412Z

Evropiane apo euroatlantike

Tash sa kohë hyrja në Evropë konkretisht në BE për Kosovën dhe për krejt rajonin është bërë busulle orientimi politik dhe jo vetëm politik. Ecja drejt këtij qëllimi është bërë bazë mbi të cilën sendërtohen shumë pikëpamje, mbi të cilën konceptohen shumë ide dhe shumë vler

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama