Rezultate te kerkimit per termin: +Apo

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:57.539Z

Arma apo libri

Dy sheshet që po ndërtohen në qendër të Prishtinës janë në prag të përfundimit, ndërsa ende nuk dihet se si do të duken monumentet e Ibrahim Rugovës dhe Zahir Pajazitit. Për shtatoren e heroit ka mendime se do t’i hiqet arma nga duart e në vend të saj do t’i vihet libri. Sk

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:36.465Z

PERËNDIMOR APO LINDOR

Share Nga Prof. Krist Maloki Lindorizma shqiptare është një sistem mendimesh, ndjenjash dhe instinktesh, si çdo sistem tjetër jetese, me një botëkuptim të tijën. Si më të parën karakteristike të lindorit shqiptar marrim proverbin e çdo qelepirxhiu të pashpirt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:38.849Z

Shtet apo protektorat?

Ndok Malaj   Edhe pse Shqipëria do të festojë sivjet 100-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë, ende nuk është e qartë nëse vendi ynë ka trajtën e një shteti të pavarur apo të një protektorati. Dita-ditës, shohim se në marrëveshjet, rregullat, ligjet dhe zgjedhjet kemi ndikimin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:53.412Z

Evropiane apo euroatlantike

Tash sa kohë hyrja në Evropë konkretisht në BE për Kosovën dhe për krejt rajonin është bërë busulle orientimi politik dhe jo vetëm politik. Ecja drejt këtij qëllimi është bërë bazë mbi të cilën sendërtohen shumë pikëpamje, mbi të cilën konceptohen shumë ide dhe shumë vler

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:36.415Z

Aktorë apo palaço?

Dikur studentë, na jepeshin detyra të tipit: Krijoni dhe hidhni në skenë një fabul, nëpërmjet të cilës përcillni një ide apo qëllim, të thoni diçka. Dhe ne mundoheshim të luanim me koncepte stërmadhore apo hiperuniversale, duke u bërë qesharakë në sy të pedagogëve. Në një pre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:44.424Z

Atdheu apo njerkdheu?

EDMOND TUPJA Para disa muajsh, një i njohuri im, që nuk po arrinte të rimerrte pronat e të atit, gjyshit e stërgjyshit i neveritur nga stërzgjatja e gjyqeve, nga pretendimet, makinacionet dhe kërcënimet e nëndheshme apo të hapura të pronarëve zaptues të këtyre dy dekadave të fundit, m

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.115Z

Parlamenti apo Piramida

/ / NgaARIAN GALDINI Dikur historiani Jacob Burckhardt do te shkruante Njerezit nuk po besojne me ne parime ndaj edhe ata ka shume mundesi qe ne menyre periodike do te fillojne te besojne ne Shpetimtare. Per kete arsye Autoritarizmi do ta ngreje serish koken e tij Ne vi

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama